IN EN OM HAARLEM. 1 De Melkprijs in Haarlem. w Donderdag 3 September 49ste Jaargang No. 16136 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Uit den Gemeenteraad. ZANDVOORT. Eervol ontslag burgemeester Beeckman. Agenda 4 September j j De Schooi voor Bouwkunde te Haarlem. Personalia. Faillissement. ,,'t Kan verkeeren." Vereeniging Haerlem. Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken. Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Een oplichting. Gemeentelijke Dienst Fichamelijke Opvoeding. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Koniugstraat 10 Haarlem. Onderwijs electrotechniek. Telegraphisch Weerbericht De diefstal op het Phoenix* terrein. Ook de tweede verdachte thans aangehouden. Gevonden dieren en voorwerpen. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0-25 Per kwartaal f 3.25 Franco per post per kwartaal bij jrooriïtbeialing f 3-58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiën 35 cent» per rege* Bij contract belangrijke korting Advertentiërf tnsschen den tek^ als ingezonden tnededeeling. 60 cti per regel op de le Pagina 8 75 et per regeL Vraag- en aanbod-adver. tentiën 14 regels 60 ct per plaat» »ing: elke regel meer 15 ct-, bf vooruitbetaling. Alle abonnes op dit blad zijn, ingevolge de verzekerings voorwaarden ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen tegen levenslange geiieele ongeschiktheid tot werken door f 7Kj]| bh een ongevai mei f Ogfl - verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 dU. doodelnken afloop "VV- - Dij verlies van een een oog :en voet of nana f Dij verües van een f Cf) bij een breuk van f fLh bij verlies van een oog 1 ICai. duim of wijsvinger 1 «U. been of arm 1 4'U*'. -ndere vmger De tafels van chigelijksch bestuur, raadsle- Iden en pers waren met bloemen versierd als stond er een feestelijke bijeenkomst op het program; vazen met fraaie, volle ruikers van goudsbloemen en dahlia's van allerlei tinten, 't Was een aardige attentie van de Schooi en Werktuinen, als bewijs van dankbaarheid ■voor wat het gemeentebestuur voor deze nieuwe instelling heeft gedaan. In dezen geïmproviseerden tuin konden de raadsleden zich eenigen tijd vrijelijk verpoo- zen, want het was de eerste September bij eenkomst en dus benoeming van de vaste raadscommissies. Verrassingen deden zich hierbij niet voor. De aftredenden werden, voor zoover zij zich beschikbaar stelden, allen herkozen. De Com missie voor Openbare Werken werd met een lid uitgebreid, waarvoor de heer Gerritsz werd aangewezen. Nadat de benoemingen geschied waren de bode moest zóó vaak met de glazen urn rondgaan, dat voor één stemming een leeg sigarenkistje werd genomen, bij welke aan bieding juffr. van Vliet, groot tegenstandster van rooken, verontwaardigd opsprong na dat, zeggen wij, de stembussen hun plicht hadden gedaan, nam mr. Slingenberg, bij af wezigheid van den burgemeester, de teugels in handen en voerde de Raad, strak, maar zeker binnen drie uren naar het einde van de agenda en door een aantal interpellaties heen. Belangrijks was er niet veel en zonder den heer Joh. Visser zou de zitting zeker nog veel eerder geëindigd zijn. Van de agenda punten gaven enkel een voorstel tot verkoop van grend en het geven van nieuwe straat namen aanleiding tot debat. Het eerste be trof een voorstel tot verkoop van een stuk grond aan de Schoterveenstraat ten behoeve der N.V. Hoogerwoerd. De heer Gerritsz maakte tegen den verkoop bezwaar, niet en kel principieel, als voorstander van erfpacht, maar ook zakelijk, omdat het mogelijk was hier achter den kweektuin een half open be bouwing te houden. Maar dan moest eerst overleg met de gemeente Schoten worden gepleegd. Hij wilde daarom de voordracht aanhouden. Wethouder Reinalda was het met zijn partijgenoot alleen maar in het algemeen eens. Ook hij is principieel tegen verkoop van grond. En zooveel mogelijk open bebou wing is eveeneens zijn ideaal voor dit noor- derkwartier. Overleg wordt en is reeds ruim schoots gepleegd met alle omliggende ge meenten, Velsen zelfs inbegrepen. Alle heb ben zich bereid verklaard tot een groot ge westelijk uitbreidingsplan onder leiding van Commissaris Roëll toe te treden. Wat echter het stuk grond in deze voordracht betreft, dat valt geheel buiten het plan; het gaat hier enkel om een bestaande bebouwing'voort te zetten en aesthetisch af te sluiten. Voor zitter mr. Slingenberg meende, dat de zaak alleen uit dit oogpunt moest worden beke ken: ligt de grond aan een hoofdweg ja of neen. Waar dit hier niet het geval is kan tegen verkoop geen bezwaar bestaan. Op verzoek van den heer v, d. Kamp werd de»zaak echter tot de volgende vergadering aangehouden, opdat de Commissie van Open bare Werken ze nog eens zou kunnen bekij ken. Bij het doopen van de nieuwe straten rondom de Garenkokerskade, werd door B. en W. voorgesteld het verlengde dezer kade Katoendrukkerskade te noemen. De heer Keerwolf wilde den nieuwen naam niet, maar wenschte de nummering te laten doorloopen. De stemmen over dit voorstel staakten met 15 tegen 15 (de geheele Vrijheidsbond was afwezig), zoodat eerst in de volgende ver gadering de beslissing valt. De heer Peper wilde protesteeren tegen het voorstel om een der straten naar oud-burgemeester Bo- reel te vernoemen. De voorzitter wist deze onverkwikkelijke discussie echter spoedig af te snijden. Hiermee was de agenda met nog een aantal hamerstukken afgehandeld. Restte een viertal interpellaties, dat wil zeggen vragen van raadsleden, welke onder deze benaming op de agenda waren gebracht. Na afhandeling hiervan kwamen andere vragen van raadsle den als „rondvraag" aan de orde, welke voor de eerste in belangrijkheid zeker niet onder deden. Waarom de eerste plechtig als inter pellaties en de laatste eenvoudig als „rond vraag" werden betiteld, zal vermoedelijk wel niemand duidelijk zijn. De eerste interpellatie dan betrof het ver keer op het Frans Halsplein, waaromtrent f^evr. van Looy naar aanleiding van het jongste ongeval vragen had gesteld en de heer van Liemt een voorstel had ingediend. De laatste wilde het plantsoen op het ge noemde plein in tweeën deelen, om de voer tuigen recht op de smalle brug te doen uit komen. Wethouder Reinalda en de heer Joh. Visser bestreden dit plan. Beiden beweerden, dat men gemakkelijk om het plantsoen heen kan rijden en dan nog op de brug rechts houden, zelfs met de zwaarste vrachtauto zei de Wethouder, die het zelf geprobeerd heeft op alle mogelijke manieren, naar hij zeiae. De oplossing moet gezocht worden in ver- ibreeding van de brug, waarbij bij Openbare Werken al plannen in den maak zijn. In dit vooruitzicht werd besloten af te wachten, onder protest alleen van mevr, van Looy, die venbreeding van de brug weggegooid geld vindt. Daarop kwamen de nog al duistere vragen van den heer Joh. Visser over de reclame op de Dobbelsteenen van de Groote Hout- brug aan de orde. Wethouder Bruch wees ze eerst hoffelijk als totaal overbodig af. De heer Kingma las den heer Visser nog wat hardhandiger de les. Maar toen deze aan hield met voorstellen en moties nam de heer Gerritsz hem in het ootje en kon mr. Bruch niet nalaten de pijlen van zijn raak sarcas me op het aesthetische raadslid af te schie ten. De Wethouder sprak heel geestig van „de teerlingen van de Groote Houtbrug" om in deze vervelende historie eens een ander woord te gebruiken. Moge de heer Visser ons nu voorloopig de Dobbelsteenen in den Raad besparen. Vóór het Houtplein zijn het al da- gelijksche ergernissen genoeg! Bij afwezigheid van den heer Klein ver viel diens aangekondigde interpellatie over controle op de meteropnemers. Dan was de beurt aan den heer Castricum, die met een ingewikkelde zaak het grootste deel van den middag vulde. Er was hier een aaneenscha keling van misverstanden. De heer Castri cum vertelde van het Z. en O. (Zieken- en Ondersteuningsfonds) van de spoorwegamb tenaren. Het hoofdbestuur, dat in Utrecht zetelt, heeft in 1922 voor de Haarlemsche leden een overeenkomst gesloten met den Geneeskundigen Dienst, waarbij was bepaald, dat het fonds de eventueele ziekenhuis- verplegingskosten voor de leden zou betalen. Voor de.leden was een en ander in 4e sta tuten vastgelegd; voor de gezinsleden niet; voor deze zouden de verplegingskosten alleen betaald worden, zoolang de draagkracht van het fonds daarvoor toereikend was. Nu is er tusschen fondsbestuur en .Gemeentel. Ge- neesk. Dienst een conflict ontstaan. Het be stuur achtte de nota's te hoog en wenschte deze niet meer te betalen, waarop de di recteur van den dienst de overeenkomst met één dag opzegde. Er is over deze zaak een uitvoerig debat geleverd, hetwelk onze lezers vermoedelijk niet zal interesseeren. Wethouder Slingen berg gaf alleen toe, dat het opzeggen dei- overeenkomst met één dag wat krap was. Overigens meende hij, dat het fondsbestuur ongelijk had. Aan zijn zijde schaarden zich de heeren J. Visser en Koppen, leden der commissie voor onderzoek naar de draag kracht van stadspatiënten, die beiden be toogden, dat de ingediende nota's juist wa ren en moesten worden betaald. Bij de be paling van het verpleeggeld'voor gezinsleden van leden van Z. en O. wordt in aanmerking genomen, dat het fonds 3,per persoon vergoedt, daartegenover wordt geen onder zoek gedaan naar de financieele draagkracht van onderhoudsplichtigen, wat bij anderen wel het geval is. Hier bleek het punt van wrijving te liggen. De heer Joosten wilde den Raad doen uitspreken, dat bevordering van verzekeringen, als hier bedoeld, door de gemeente alle aanbeveling verdient en dat onderzocht dient te worden, welke de ge middelde verpleegkosten zijn van een ar beidersgezin. Op die basis zou dan een tarief voor Z. en O. ontworpen kunnen worden Na veel heen- en weerpraten is dit voorstel ten slotte in hahden gesteld van B. en W. voor prae-advies, zoodat wij er nog wel meer van hooren. Op de interpellatie van den heer van Liemt omtrent den verkeerstoestand aan de Eend- jeshrug hebben B. en W. eveneens prae-ad vies beloofd, terwijl op de min of meer pikante vragen van hetzelfde raadslid naar de mogelijkheid van tramuitbreiding en de verbinding der buitenwijken met d« binnen stad het antwoord van den heer Reinalda kwam, dat men de ideeën van de tramdirec tie in de pers (dat is de N. Haarl. Crt.) heeft kunnen lezen. Een brief, behelzende deze plannen, is inderdaad Wngekomen en thans bij de tramcommissie in studie. Ik verheug mij voegde de heer Reinalda er ironisch aan toe in den heer van Liemt een me destander voor het bevorderen van een snellere verbinding tusschen de buitenwijken gevonden te hebben! Maa- het woord „auto bussen" werd niet genoemd! Een zure interpellatie van den heer Peper over de door de gemeente gemaakte onkos ten bij hei Koninklijk ezoek strandde op de weigering van den geheeien Raad m een motie van afkeuring van den communist t; ondersteunen, zoodat dete niet in behande ling kon komen Ten slotte vernamen wij nog, dat b'rmen zes weken plannen zullen worden ingediend tot verbetering van de inrichting van de raad zaal Aan het begin der vergadering had mr. Heerkens Thijssen van alle kanten gelukwen- schen in ontvangst te nemen bij zijn be noeming tot ridder in de orde van don Ne- derlandschen Leeuw. Op zijn verzoek is aan den heer J. Beeckman met ingang van 15 October a.s., eervol ontslag verleend als burgemeester van Zandvoori. Sociëteit „St. Bavo". Overheidsperso- neel, 8 uur. Rederijkers, 8 uur. Be- i volkingsbureau, 8 uur. Propagandaclub j Volksbond. 8 uur. Tooneelclub Spoot j en Tram, 8 uur. Grafische Bond, 8 uur. Metaalbewerkers, 8 uur. Lief- debeurs, 8 uur. Haarl. Gem. Koor, 8 uur. Groote Kerk. Kerkconcert ten bate van de geteisterde streken. Solisten, Mia Pel- tenburg, sopraan; George Robert, orgel en een gemengd koor, 8 uür. Gcm. Concertgebouw. Lange Begijnesti. Henri ter Hall s nieuwste revue t Kan Verkeeren" 8 uv.r. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Lieidewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 8914 uur, R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2614 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur des middags van 24 uur, en 's avonds van 8 —9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bi.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 10—12. van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en oo Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes. die hier geen tehuis hebben I el. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 :ur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereéniging Jansslra i Aanvragen óm versterkende middelen voor arme zieken der S E V M aan- dags van 23 uur Donderdag van I2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« St. Francïscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Grachl 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus)en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Wij ontvingen ter beantwoording in de „Vragenbus" van een abonné, de volgende vraag: „Hoe komt het, dat de melkprijzen hier in Haarlem zoo exorbitant boog zijn? Ze zijn nergens zoo hoog." Wij vinden deze vraag belangwekkend ge noeg om er aparte aandacht aan te wijden en de heer Klijn, secretaris van den Haar- lemschen Melkhandel, was zoo welwillend ons eenige inlichtingen te geven. 'Uit de aflevering Augustus 1925 van het Centrale Bureau voor de statistiek blijkt, dat de melkprijzen over Juli bedroegen voor losse consumptiemelk per liter in: Amster dam 18 cent; Den Haag 15 cent; Rotterdam 16 cent; Utrecht 16 cent; Apeldoorn 15.5 cent; Arnhem 15 cent; Dordrecht 16 cent; Eindhoven 1.5 een!:; Groningen 13.5 cent; Maastricht 15 cent; Nijmegen 15.5 cent; Lei den 15 en Haarlem 17 cent De prijzen voor Den Haag en Rotterdam zijn niet normaal omdat in die plaatsen een concurrentiestrijd wordt gevoerd op djt oogenblik. Overigens blijkt uit deze opgave dat de melkprijzen in Amsterdam en Haarlem de hoogste zijn van het geheele land. Een reden daarvoor is de geografische ligging van Haarlem en Amsterdam. Om Haarlem en Amsterdam van voldoende melk te voorzien moet veel van deze melk aan gevoerd worden van vrij verwijderde af standen. Dat maakt de onkosten hooger. Aan strijd om den melkprijs in Haarlem laag te houden heeff het niet ontbroken, zeide de heer Klijn, en hij herinnerde er daarbij aan dat in 7 jaar tiid niet minder dan drie melkoorlogen in Haarlem plaats hadden. Er is geen plaats in Nederland, aldus de heer Klijn, waar de melkhandel en de veehouders zoo scherp tegenover elkaar staan dan in Haarlem. Een andere reden voor den hoogen prijs in Haarlem en Amsterdam is, dat wij hier in het land leven, waar veel kaas en bote" gemaakt wordt, In andere deelen van ons land b.v. in Noordbrabant en Gelderland is dat lang in die mate niet het geval en dat feit heeft invloed op den melkprijs, evenals de loonen, die in den landbouw worden betaald Deze loonen -ijn bier ook hooger dan in Gelderland en N.- Brabanl. Overigens ziin de zuivelprijzcn, door de grootere koopkracht van Duitsch land, dezen zomer heel wat hooger dan verleden aar. Verleden jaar werd half Au gustus b.v. 2.03 betaald voor een K.G. boter; dit. jacn- I 1.25. Dtf zijn d markt prijzen natuurlijk, De melkprijs houdt ver band met deze zuivelprijzen, want zijn de zuivelproducten hoog in -wijf., dan moet ook voor d« melk meer betaald worden, omdat anders van melk boter en kaas ge maakt wordt. In het kort komt het antwoord op de bovengestelde vraag dus hierop neer, dat de melkprijs dezen zomer hoog" is, omdat de zuivelproducten zoo hoog in prijs zijn, doordat Duitschland weer koopkrachtig is. Dat in Haarlem de melkprijs hooger is dan ui andere steden, ligt aan de geografische j Hgfging. Was de aanvoer van melk gemak- J keiijker, dan zou ook de prijs daardoor al licht worden beinvloed. Mede dienen de onkosten in aanmerking te worden geno- j men, die de veehouder in zijn bedrijf heeft. i Ook door de besturen van het Genoot- i schap Architectura et Amicitia, den Bond I van Ned. Architecten, de Ned. Ver. voor Ambachts- en Nijverheidskunst en den Ned. Kring van Beeldhouwers is ook een adres aan den Minister van Onderwijs, Kun sten en Wetenschappen gericht, waarin eer biedig doch dringend verzocht wordt, de School voor Bouwkunde, Versierende Kun sten en - Kunstambachten te Haarlem te handhaven. Zij wijzen er in hun adres o.m. op, dat het in het algemeen tot dusver niet is gelukt, aan Middelbaar-Technische Scholen de sfeer te scheppen, waar de beoefenaars der technische kunsten de voor hun werk ge ëigende leiding kunnen vinden en dat de School voor Bouwkunde te Haarlem een der weinige is, waar naar een goed en deug delijk verband tot ontwikkeling van den kunstzin wordt gestreefd en naar een goed beginsel gearbeid wordt. Adressanten mee- nen daarom, dat de opleiding, zooals aan de School voor Bouwkunde te Haarlem ge geven wordt, niet gemist kan worden en dat zij gehandhaafd moet worden is. het belang van het geheele kunst-technisch onderwijs. Als bestuurslid *van den R. K. Bouwvak arbeidersbond is op de vergadering van den Bondsraad te Utrecht herkozen de heer A. H. Vollaerts, alhier. De heer J. J. Wesselius, letterzetter bij de firma Ruygrok en Co., zal op 16 September a.s., den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaar bij genoemde firma in dienst trad. 2 September 1925 werd in staat van fail lissement verklaard C. Heitlager, winkelier in kruidenierswaren, zaken te Haarlem drijvende hoek Lange Hofstraat en de Wit- j straat en Barendsestraat hoek Kamperstraat. Rechter Commissaris Jhr. Mr. R. de Marees van Swinderen; Curator Mr. W. A. J. Stortenbeker alhier. Al beweerde Sjors ook, dat, het den eer sten avond nog veel voller was geweest, want dat toen de schilderijen van de muren moesten worden gehaald, omdat anders de menschen niet genoeg in de breedte konden lachen, toch kunnen we zeggen, dat ook I gisterenavond voor een uitverkochte zaal gespeeld werd. i En dat verdient deze keurige verzorgde revue met haar vele prachtige costumes, die heel den avond de menschen doet lachen, ook ten volle. De collecte in de pauze voor de storm ramp gehouden, bracht ruim 151 op. Zaterdag 19 September zal de vereeniging Haerlem, onder leiding van dr. J. F. M. Sterck een bezoek brengen aan de histo rische tentoonstelling in het Rijks- en Stedelijk Museum te Amsterdam. Agenda voor de 34ste vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken, te houden op Dins dag 8 September 1925, des namiddags te 7 uur in het Gebouw der Kamer, Kruisweg 70, te Haarlem. t> Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededeelingen. 3. Goedkeuring verzonden brieven: a. aan de Afdeeling Handel en Nijverheid van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, betreffende export naar Po len; b. aan het Bestuur van den Haarle mermeerpolder, betreffende waterstand in dezen polder; c. aan de K. v. K. en F. te Nijmegen, inzake haar adres betreffende ta rief van invoerrechten land- en tuinbouw producten Duitschland; d. aan de Tuinders- vereeniging De Eendracht te Lisse, inzake dienstregeling spoorwegen; e. aan de Bur gemeester der gemeente Haarlem, inzake openstelling Handelstentoonstelling Bronge bouw (23 Juli); f. dito. inzake verleenen dispensatie verkoopverbod Handelstentoon stelling Brongebouw (4 Augustus); g. dito, mzake openstelling Kruideniersbeurs (IS Augustus); h. aan Burgemeester en Wethou ders te Haarlem, inzake autobusdiensten te Haarlem; i. aan Burgemeester en Wethou ders te Hillegom, inzake opheffing post be stelling te Hillegom; j. aan Directeur post kantoor te Haarlem, inzake 2e bestelling Vogelenzang, Bennebroek; k. aan Directeur- Generaal P. T, T„ inzake nieuwe bepalin gen tengevolge van het Postcongres Stock holm; 1, aan Vereeniging Nederland in de Vreemde, inzake bijdrage kosten stand; m, geneeskunde, inzake subsidie; n. aan Ver eeniging Schuttevaer, inzake uniformiteit verordening. 4. Aanvragen voor lidmaatschap, dona trice of subsilie: U Ned, K, v, K, voor Zwitserland te Zurich; 2) Ned. Amerikaansche K. v. K. te Amster dam; 3) Vereeniging voor Gascultufir te Heemskerk; 4) Vereeniging van Gebruikers van Stoomketels en Kraanwerktuigen -te Amsterdam; 5) Ned. Vereeniging van Ten- toonstellings belangen, ten behoeve Int. Ten toonstelling Binnenscheepvaart Basel. 5. Ontslagaanvraag, A. Pielage, Haarlem. 6. Kort verslag afgevaardigden Midden stands Congres te Assen. 7. Kort verslag afgevaardigde Congres Int. K. v. K. te Brussel. 8. Voorstel Hooy, inzake het houden van algeroeene beschouwingen bij de begroo- ting 1926. 9 Concept-schrijven van de Commissie ?d hqc, ter beoordeeling van de Memorie van Antwoord Wetsontwerp Weeldebelas ting. 10. Mededpeling Commissie Nijverheid in take het vervaardigen eener industrieele film. 11. Mededeeling afdeeling Kleinbedrijf in zake het adres der K. v, K. te Heerlen be treffende het oprichten van mijnwinkels. 12. Rondvraag. 13. Besloten vergadering. Bij de Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Haarlem en Omstreken, is ingekp- men een verzoek van de Arrondissements- Rechtbank te Haarlem, om advies uit te brengen betreffende de beëediging van de navolgende personen als makelaar in de achter hunnen naam vermelde vakken: 1. A. de Lieme, Schoten, Schoterweg 168, als makelaar in koloniale- en kruideniers waren. 2. D. van Zetten, Zandvoort, Kostverloren- straat 111, als makelaar in vaste goederen, hypotheken en assurantiën. 3. G. J. de Bruin, Zandvoort, Gr. Krocht 23, als makelaar in onroerende goederen. 4. Jhr. G, Elias, Haarlem, Wilhelmina- straat 67, als makelaar in roerende goederen. Een groote Dahlia-tentoonstelling. Op Zaterdag 12 en Zondag 13 September wordt, zooals reeds gemeld, in de beneden zaal van het Gem. Concertgebouw aan de Lange Begijnestraat, een groote Dahlia-ten toonstelling gehouden, uitgaande van de afd. Haarlem en Omstreken van bovengenoemde Maatschappij. Het programma luidt als volgt: A. De mooiste groep Dahlia's van een ras. Voor deze afdeeling worden 5 prijzen beschikbaar gesteld, n.l. groote gouden me daille, gouden medaille, verguld zilveren medaille en bronzen medaille. B. De mooiste groep Dahlia's van ver schillende rassen. Hiervoor zijn dezelfde prijzen als in afd. A. beschikbaar gesteld C. De mooiste groep Dahlia's. Inzending van Tuinbazen. 3 Prijzen, n.l. gouden me daille, verguld zilveren en zilveren medaille D. De mooiste groep Dahlia's. Inzending van liefhebbers. Dezelfde prijzen als in groep C. E. Bindwerk van Dahlias. Inzendingen van Bloemist-Winkeliers. Dezelfde prijzen als in groep C. F. Bindwerk van Dahlia's. Inzending geen Bloemist-Winkeliers. Dezelfde prijzen als in groep C. De tentoonstelling is geopend des Zater dags van 210 en Zondags van 1010 uur. Bij het Hollandsch Bloembollenhuis Ho- baho en de Coop. Veilingsvereeniging van Bloembolienkweek s H. B- G. zijn in de maand Juli een partij bloembollen ter vei ling aangeboden door een persoon die aan het eene gebouw opgaf genaamd te zijn P. Lieshout, Heemstede en aan het andere ge bouw J. Vermeer, Heemstede. Door be doelden persoon werd telkens een factuur overgelegd waarop de bollen werden' aan gegeven als zijnde van de soorten Mr. van der Hoef, Paech Blossom en Electra (dub bele tulpen). De H. B'. G. betaalde niets uit, aangezien haar bleek dat in Heemstede geen Vermeer als bollenkweeker bekend stond. De Hobaho betaalde aan den zich noe menden P. Lieshout 400 uit. In verband hiermede werd verdacht van oplichting aangehouden door de politie te Heemstede G. K., wonende te Santpoort, die bekende onder een valschen naam gewone Muriloo's in de veiling te hebben gebracht, terwijl zijn broeder J. K. de nota's had geschreven en de namen der bollen heeft aangegeven. Beiden zijn ter beschikking, gesteld van de Justitie te Haarlem wegens resp. op lichting en valschheid in geschrifte. Zou het geen overweging verdienen al vorens te veilen, grondig de herkomst te onderzoeken. In het tijdvak van 1631 Augustus zijn in de Gem. Zweminrichtingen 31147 baden genomen verdeeld als volgt: KLEVERLAAN. Mannen Vrouwen. Abonné's 20161 2176 35 ets. baden 144 165 10 ets. baden 32 685 Schoolbaden 45 23 Barometerstand, 755 achteruit, 9 uur v, au OPGAVE: HOUTVAART. Abonné's 35, ets. baden 10 ets. baden Kostelooze baden 21082 Mannen 1219 45 282 2417 3049 Vrouwen 838 34 243 1938 3963 3053 Can de hand van den heed J. Feders is een brochure verschenen, getiteld: „Het on derwijs in de Electrotechniek op de lagere school". Zij is onderverdeeld in drie dee len, n.l. „Electriciteit, massa en verantwoor delijkheid"; „De leerstof voor onze kinde ren"; „De paedagogische tentoonstellingen". In het eerste deel wordt er op gewezen dat volwassenen zoo weinig weten van de electriciteit. Over de electriciteit wordt liet volgende gezegd: „Het product, waarmede de massa haar leven kon veraangenamen, werd toegepast en daarmede basta. In het begin was het wat duur, maar naar gelang het meer werd toe gepast, werd het nieuwe goedkooper. Als regel waren het altijd dingen, die binnen het bevattingsvermogen van de massa la gen. De dingen waren te zien, dikwijls te ruiken, zooals bijv. het gas, enz., maar bij de electriciteit, dat wonderproduct, dat in hei wezen niemand kent, is dit anders. Vandaar, dat wij daar anders tegenover moeten staan. Hier moet, naast het bren gen, verantwoordelijkheid voor het ge brachte komen, ongeacht de vraag of er al of niet vaak ernstige ongelukken te betreu ren zijn. Het wezen van de electriciteit ver langt het." Opgemerkt wordt, dat het daarom een verblijdend verschijnsel was, dat, toen in Nederland de idee van de paedagogische eiectriciteitscampagne gelanceerd werd, het vooral de electriciteitsbedrijven waren (in dit'geval de vereeniging van Directeuren van Electriciteitsbedrijven in Nederland) die hun medewerking aan de campagne wenschten te geven. Reeds eerder hadden enkele ledeh dezer vereeniging hunne ver antwoordelijkheid tegenover de gemeen schap gevoeld en pogingen in het werk ge steld om door middel van schoolplaten de jeugd te bereiken. Ofschoon het nog niet tot een daad was gekomen, was hierdoor toch de weg geëffend en kon gemakkelijk een samengaan van onderwijs en techniek tot stand worden gebracht. In het tweede deel wordt geschetst,'hoe de kennis van de electriciteit reeds op de lagere school moet bijgebracht worden en hoe reeds een schoolboekje in proefdruk ge reed is en schoolplaten zijn geteekend en worden gedrukt. In het derde deel wordt ten slotte het nut van paedagogische tentoonstellingen uiteengezet. Die tentoonstellingen worden georganiseerd, om de massa het voornaam ste van het vele wetenswaardige op elec- trisch gebied bij te brengen. Wij hebben, aldus de brochure, ons op het standpunt gesteld, dat de leerstof, die onze kinderen op de scholen hebben ver- Naar waarnemingen in den morgen .van 3 September. Hoogste Barometerstand 770.1 m. M te Isafjord. Laagste Barometerstand 73Z8 m. M. te Roest. Verwachting van den avond van 3 Sep tember tot den avond van 4 September. Meest krachtige, later afnemende weste lijke tot noordwestelijken wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, later opklarend, re genbuien met kans op onweer, iets kouder. werkt, moet worden aangevuld door ten toonstellingen te organiseeren, waar films j worden vertoond, die het behandelde in het leerboekje weergeven, en daarnaast zooveel mogelijk de toepassingen van de electrici teit in het dagelijksch leven worden gede monstreerd. Wij hebben Holland in 62 rayons verdeeld, om te zorgen, dat ieder kind een bezoek aan de tentoonstelling kan brengen Hoe gemakkelijker het middelpunt van een rayon te bereiken is, hoe grooier het rayon kan zijn. Al naar de plaatselijke omstandigheden zal, in den vorm van muziek er. zang, vooi afwisseling en ontspanning worden gezorgd, waartoe de medewerking van plaatselijke muziek- en zangvëreenigingen zal worden gevraagd. Wij verwachten, besluit de brochure, met de wijze, waarop onze propaganda wordt gevoerd, de sympathie te oogsten van allen, die ernstig streven naar ontwikkeling op het gebied der electriciteit en hare toepassing, en niet ook het minst van de Regeering, die reeds zoo vaak blijk heeft gegeven het ge bruik van electriciteit in het belang der nationale welvaart te willen bevorderen Dóór den inspecteur der recherche, den heer T. Swart en den hoofd-agent recher cheur Brunt is gisteren te Antwerpen aan gehouden C. K., die verdacht wordt mede plichtig te zijn aan den diefstal van de brandkast uit het kantoor der American Pe troleum Company op het Phocnixterrein, alhier. A. v. Bilderbeek, K. v. Manderstraat 10, armband G. Koedyker, N. Spaarnwou- derstraat 98, gummiband H. Barmentloo, Raamvest 47, beursje met inhoud H. v. Loevesijn, Noormanstraat 5, beursje B. Koopman, L. Annestraat 36, fleschje odeur 2 sleutels Brugwachter, Lange brug, hand vat van een rijwiel H. van Straaten, Oran jeboomstraat 58, bruine hond Kennel Fauna, Parklaan 119 hond, herdér (ge bracht door Harren, Gr. Heiligland 16) hond, geel (gebracht van politiepost Over veen) hond, bastaard-teriier (gebracht van Catbarynebrug) zwarte kat (gebracht door V. Oefel, Duvenvoordestraat 108) grijze kat (gebracht door O. Noppen, Verspronck- weg 1) grijze kat (gebracht door Hulsvvit Wilhelminastraat 3) G. Lindthout, A. De kenstraat 3, kruisje G. Kruyswiik, Zo- cherstraat 11, konijn J. Prins, Oudenweg 69, ketting N. Hesseling, le Zuidpolderstraat 23, kous A. Terwolbeek, Grintweg 5, Zandvoort, koperen roede Kennel Fauna, Parklaan 119 grijze kat (gebracht door Bouwen, Zijlstraat 11) zwart-wit katje (ge bracht door J. V. Aken Doelstraat 41) C. Druneveld, Burgwal 47, lidmaatschap be wijs A. N. W. B. Mevr. Bouwmeester, Kleverparkweg 86, badmuts J. Droog, Magdalenastraat 5, mantel K. Klein, Park- laan 67, kindermutsP. Schouw, Hooi- markt 12, drie manden J. Westendorp, Santpoorterstraat 48, oorbelT. de Haan, Zocherstraat 45, portemonnaie z. i. STORMVOGELS IN 1925—1926. Bedriegen de voorteekenen niet, dan komt Stormvogels het volgend seizoen we derom goed beslagen ten ijs. De achterhoe de zal gevormd worden door v. d. Wint, Koster, Haak. Beide eerstgenoemden heb ben hun sporen op voetbalgebied reeds ver diend, terwijl de „coming-man" Haak zulks zejier ook eens zal doen. Een groot deel van het vorige seizoen speelde hij links half als hoedanig hij goed voldeed, doch in de wedstrijden, waarin hij als rechtsback uitkwam, voldeed hij nog stukken beter. De middenlinie, Struys, Bakkér, Snoeks, zal wel als proef bedoeld zijn. Voldoet zij in deze samenstelling niet, dan zijn nog enkele andere combinaties mogelijk. In de voorhoede zal Sint als midvoor noode gemist worden. Thans zal Visser het op die plaats probeeren. Technisch zal hij zeker de mindere blijken van Sint, doch dank zij zijn volhardings- en uithoudings vermogen, alsmede zijn goede wil, zal hij ook op deze plaats een bruikbare kracht wezen. De rechterwing Oldenburg, Blinkhoff is dezelfde van het vorige jaar, terwijl de linkerwing gevormd wordt door Boeke- laar, Asbeck. Eerstgenoemde zagen we reeds tweemaal als midvoor optreden en we kunnen zeggen met vrij veel succes. We gelooven dan ook, dat hij met Asbêck een goeden wing zal vormen. Zooals uit deze korte aan [tekeningen blijkt, verwachten we weer een goed sei zoen, voor de IJmuider blauw-witten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1