W Vrijdag 4 September 1925 49ste Jaargang No. 16137 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Kunstmatige meerderheid De inzameling in de Hoofdstad. Agenda 5 September DE STORMRAMP. Plaatselijk comité „Stormramp 1925" Totaal 80. Saldo vorige verantw. 27:714.01 Vereeniging van oud-leerlingen der Tuinbouwcnrsussen. DE TOESTAND VAN HET VAARWATER IN DEN HAARLEMMERMEER POLDER. K. en O. Geen Woensdagavondconcert. H. MIS OP HET KERKHOF. Isaac Israels tentoonstelling. Kerkconcert ten bate der geteisterde streken. DE BEGROOTING VAN DE KAMER VAN KOOPHANDEL. De weeldebelasting. Een kwestie tusschen het gemeentebestuur en de Haarl. Sodafabriek. HET GESCHIL LOOPT OVER DE PLAATSING VAN EEN MUUR. Tusschen het Ifaarlemsche Gemeentebe stuur en de directie der Haarlemsche Soda fabriek is een geschil gerezen, dat loopt over de al- of niet-plaatsing van een muur. Frov. Electriciteitsbedrijf van Noord-Iiolland. J. J. WEBER ZOON Haarlem. Telegraphisch Weerbericht OFFICIEELE OPENING St. JOZEF-RUSTOORD TE BEVERWIJK. liet eigen gebouw van Bloembollen* cultuur. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarl trn en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij jrooriitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSGHE COURANT Advertentiën 35 cents per rage» Bij contract belangrijke kortingi Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagin- 75 ct. per regeL Vraag- en aaabod-adver. iejitiën 14 regels 60 ct. per plaat» ring: elke regel meer 15 b* vooruitbetaling. Alle abonne s op dit btad zijn, ingevolge de verzèkeringsvoor waarden Ofaflll levenslange geneele ongeschiktheid toi werken döor f 7Cn dij een tingeva. mebf gSf) oij verlies van een hand, f 10C oij verlies van een f Cfl tegen ongevaHen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUU." verlies van beide armen, beide beenen of beide oogent/e»U. doodelnken afloop 1 -.en voet of een oog I ILÜ. duim of wnsvmger 1 «U. bij een breuk van f40-, bij verlies van een been of arm andere vinger Het lijkt nu wel haast water naar de zee dragen om in ons land nog het goed recht van een rechtsche coalitie te bepleiten. Toch zal het aanstaand debat in de Twee de Kamer bij de Algemeene beschouwingen der Staatsbegrooting vermoedelijk weer voor een groot deel door dit onderwerp in beslag ■worden genomen. Heel de politieke situatie van thans, de wijze, waarop de laatste zeven jaren moest worden geregeerd en^waarop de laatste algemeene verkiezingen zijn gevoerd, geeft daarvoor weer volop stof. Mr. Dressel- huys heeft blijkbaar de lijn voor dat komende debat al aangegeven in de artikelen waarop wij den vorigen keer zinspeelden. Als natuur lijke oplossing immers van den jongsten stembusuitslag had hij een „nationale re geering" verwacht en hij bepleit dit denk beeld als volgt: Wij en anderen hadden gehoopt, dat de stembusoplossing zou liggen in een „nationa le regeering", dat wil zeggen, eene, die zich ■wist los te maken van partijdienst en eigen belangen en die naar de hoogere democrati sche opvatting gelijkelijk door en voor het geheelc volk regeeren kon. Nu het meer- •derheidsstelsel gefaald heeft en eenzelfde politieke visie als regeeringskoers voor het algemeen belang niet meer bereikbaar schijnt) had de oplossing niet mogen zijn of blijven, Idat men zoekt naar een machts-agglomeratie tot bereiking van een kunstmatige meerder heid, maar"naar een grootsten gemeenen dee- ler van inzicht in het algemeen belang. Dat dit mogelijk is en de toekomst wijst m.i. noodzakelijk fn die richting bewijst de leeds in vele gemeenten toegepaste praktijk om bij de samenstelling der besturen als uit drukkelijk of stilzwijgend program te stellen het gemeentebelang, en bij de keyze der functionarissen uit verschillende partijen de bijzondere partijrichtingen niet te ontkennen, maar toch ondergeschikt te stellen aan het hoofddoel. We krijgen hier dus meer te hooren dan de gewone afgezaagde argumenten tegen de co alitie: een samengaan van de christelijke partijen als regeeringsmeerderheid met uit sluiting van de andere heet hier het tegen houden van een nieuwe mogelijkheid om naar „hoogere democratische opvatting" te regee ren. Mr. Dresselhuys wil dit zeggen: vroeger, toen het alleen tusschen liberalen pn chris- telijken ging, was er ten minste reden om de regeering te laten steunen op één der beide partijen, welke de meerderheid had, omdat zoowel de een als de andere het algemeen belang wilde behartigen, al zag iedere partij dat belang dan op eigen manier. Nu er echter belangenpartijen zijn geko men, die in hun streven een deel van het volk uitschakelen, nu moet een andere weg gevonden worden om zooveel mogelijk de mocratisch te blijven, dat wil zeggen, het algemeen belang zooveel mogelijk te behar tigen, Men kan dat bereiken door een regee ring te vormen uit mannen van verschillende politieke richting, evenals men dat doet in groote gemeenteh. Schijnbaar juist, gaat deze vergelijking toch om verschillende redenen niet op. Ten eerste komen deze gemengde dagelijksche 'besturen in de groote gemeenten gewoonlijk hieruit voort, dat geen der partijen de vol strekte meerderheid heeft. Men is dus ver plicht een keuze voor de Wethouders te doen uit verschillende partijen. Als één partij de absolute meerderheid heeft dan denkt men daaraan gewoonlijk niet, zoo b.v. in't groote gemeente als Tilburg, w^ar men aan de so cialisten, de protestanten en zelfs aan de R-K. Volkspartij geen vertegenwoordiging heeft gegeven in het dagelijksch bestuur. Of wel, men geeft één Wethouderszetel aan de minderheid, maar behoudt voor de meerder heid de overige bestuursplaatsen. Bovendien wordt de voorzitter van den Raad, tevens voorzitter van het college van B. en W.; door de Kroon benoemd, doch worden de Wet houders door den Raad gekozen, terwijl voor de samenstelling van de landsregeering de formateur door den Koning wordt aangewe zen en deze alleen zijn medeleden van het kabinet ter benoeming voordraagt. Alle punten van vergelijking vallen hier dus Weg. Maar er is meer. De Gemeentewet schrijft voor, dat het dagelijksch bestuur een college zal vormen, dat als collectiviteit voorstellen indient bij den Raad. Daarentegen is iedere Minister persoonlijk verantwoorde lijk voor zijn daden, dient zijn eigen ontwer pen in en verschijnt er mpe voor het parle- "h^nt. De practijk is dan ook altijd geweest, voor de landspolitiek de kiezers in $r°ve trekken bij de stembus de richting aan- »aven; dat de Koning daarmee bij het aan wijzen van deh Kabinetsformateur rekening hield en dat de regeering gebaseerd was op de meerderheid van de Volksvertegenwoordi ging. Dat heette tot nog toe altijd je reinste democratie. Alleen, wanneer de stembus uit spraak niet duidelijk was, wanneer de kiezers geen groote lijnen aangaven, dan moest nood gedwongen n kabinet buiten de Volksverte genwoordiging om worden benoemd 'en de practijk leerde, dat dit voor een krachtige behartiging der algemeene volksbelangen, voor een vruchtbare wetgevende periode, de zwakste regeeringen waren. Hoe men de zaak dan ook beschouwt, er is geen enkele mogelijkheid om ip de vorming van een regeering uit en door de drie ver honden christelijke partijen, wanneer zij de meerderheid hebben, iets ondemocratisch te zien, integendeel. En'wanneer de voorzitter Van den Vrijheidsbond dan ook van een kunstmatige combinatie spreekt, dan lijkt ons deze kwalificatie veel meer toepasselijk op een zoogenaamd Nationaal Kabinet, dat noch vleesch noch visch is en door zijn gebon denheid aan de wenschen van allerlei minder heden een uiterst tragen gang moet gaan. En die gedwongen slakkengang op wetgevend gebied kan toch niet de bedoeling zijn van de „hoogere democratie", waarnaar mr. Dressel huys blijkbaar streeft! B m Een totaalopbrengst van 63.705.37. AMSTERDAM, 3 Sept. De straatcollecte ten bate van de door de Stormramp ge teisterde streken, welke door het Amster- damsch „Comité 10 Augustus 1925" Woens dag 2 September j.l. is gehouden, heeft niet minder dan 63.705.37 opgebracht. Het Damescomité, onder leiding van mevr. De Vlugt, dat speciaal voor het organiseeren van deze collecte was gevormd, mag het re sultaat als een buitengewoon succes be schouwen, te meer als men bedenkt, dat nog nimmer een straatcollecte zulk een bedrag heeft opgebracht, zelfs nimmer de 20.000 te boven is gegaan. Het Comité was met het tellen der in gekomen gelden eerst hedennacht te ruim één ure gereed. Sociëteit „St. Bavo" Vjoolonderwijs 3 uur gewone zittingen 7 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 Gom. Concertgebouw. Lange Begijnesti. Henri ter Hall's nieuwste revue ,,'t Kan Verkeeren" 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89/4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Since!estraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur, 's Zaterdags alleen van 92 en van 26/4 en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K, Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen' van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K, Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenhibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloeuxhofstr. Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben - Tel 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 aur óp Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk SL K. Kraamverzorging van de Derde Ords St Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, 'Ged. Oude Grachl 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek [Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bijOngelukken (Snel verband) Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-vyit schild aan den huisgevel. Vorig bedrag 2307.54 A. W. van der L2.50 J, v. H. S12.50 Totaal 2322.54 Tot en met hedenmorgen is bij den Pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin nengekomen. 3 September. A. T„ Haarlem 35— Nagift a h. Bioemendaalsch Comité onder vermelding J. H W. de B). 40— 4 September: W. W, C. 5— Totaal 24.794.01 De afdeeling Haarlem en Omstreken van den Ned. Bond van Vereenigingen van Oud- leerüngen der Tuinbouwcursussen, verga derde gisteravond in „De Korenbeurs, Spaarne, alhier. De voorzitter, de heer W. v. d. Hoek, opende de vergadering en hield een korte inleiding naar aanleiding van het feit, dat dit de eerste vergadering was van het win terseizoen. De 2e secretaris, de heer Kloet, las hier na de notulen van de laatstgehouden ver gadering voor, welke zonder op of aanmer kingen werden goedgekeurd. Ook werd een verslag van 'n gehouden excursie voorge lezen. De voorzitter dankte den heer Kloet voor de uitgebreide verslagen. Eenige ingekomen stukken werden hierna behandeld. Dan volgde een bespreking over het in- gezondene. Er waren o.m. ter bespreking aanwezig klimplanten v. d. kas, Aristolo- chia gigas, Aristolochia elegans, Alamande gloriosa, Heesters, Budlaja variabilis mag- nifica, Patentilla parvifolia, Ceanothus In digo, Ceanothus Gloire de Versailles, Ker- ria japonica fl. pl. Eenige variëteiten dah lia's, o.a. Artis, Salmonea, enz., vaste plan ten, Thalictrum, Funlia, enz. De bondsexcursie zal dit jaar gehoudvn worden op Woensdag 9 September, waarbij o.m. zal bezocht worden de oud-leerlingen tentoonstelling te Zeist, die op dien dag opent. Er gaven zich een aantal deelnemers op. Na een korte pauze volgde een bespre king van deelname en medewerking aan de Dahlia-tentoonstelling op 12 en 13 Septem ber van de afdeeling Haarlem, van de Kon. Nederl. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De vraag was gerezen, op welke wijze de vereeniging van oud-leerlin- ,gen mede zal werken. Een 16-tal personen zouden zich beschikbaar kunnen stellen voor de werkzaamheden, o.m. controle en toe zicht in de zalen. Wat betreft de vraag: hoe kan de ver eeniging met een inzending het best uitko men, liepen de meeningen nogal uiteen. Besloten werd, met een vrije inzending uit te komen. Een 16-tal. personen gaven zich daarna voor controle en toezicht in de za len op. Een levendige discussie ontstond over de vraag, of de inzenders alleen, of alic leden vrij toegang tot de tentoonstelling hadden. Voorloopig werd besloten, alleen de inzen ders vrije toegang te verleeaen. Bij de rondvraag werd het beschikbaar stellen van een prijs ter sprake gebracht. Na ampele besprekingen werd besloten een prijs beschikbaar té stellen. Hierna volgde sluiting. In een schrijven van de suikerfabriek „Holland" aan de Kamer van Koophandel voor Haarlem, drukt de directie van deze fabriek aan de K. v. K. hare bevreemding uit, dat zij inzake het schrijven van de K. v. K aan het polderbestuur van Haarlemmer meer inzake de scheepvaart in den Maar- lemmermeerpolder niet is erkend en ge hoerd. Dc directie zet in een schrijver, ech ter haar meening nog uiteen. Zij zegt daar in, dal juist voor het tuinbouwbedrijf, dat zich in de Haarlemmermeer steeds meer uit breidt, zoowel om economische redenen ais door den uitgroei der omliggende groote gemeenten, het vervoer te water van groote beteekenis is. Zij is van meening, dat van deze goed- kocpe transpor Uviize meer gebruik zul worden gemaakt, wanneer de waterstand dit zomervervoer niet meer zou belemmeren. Het bieten- en puipvervoer in den win ter is niet op andere economische wijze mogelijk. Een toestand, die zoowel aan landbouw- als aan scheepvaart-eischen zou voldoen is bij den tegenwoordigen toestand in den pol- met denkbaar. Twee mogelijkheden tot verbetering in dezen toestand zijn er: 1. Sectiegewijze ondqrbemaling voor de laagstgelegen secties. 2. -Verdieping van vaarten, tochten en drempels van steenen bruggen en beneden- sluis (bij Aalsmeer). Deze verbetering zou zeker afdoende zijn, doch zeer veel geld kosten. Ook gelooft de directie wel te mogen aannemen, dat het polderbestuur de wen- schelijkheid van verbreeding der meest in zeer onvoldoenden staat verkeerende brug gen beaamt, doch zonder steun van buiten, dergelijke kosten, niet mag aanvaarden. Voor inmenging van Rijk en Provincie is nu volgens de directie wel motief, meer dan vroeger, waar alleen'het wegverkeer tet sprake kwaip. De Kamer van Koophandel heeft een schrijven gericht aan het polderbestuur, waarin zij meent niet te mogen verzoeken over te gaan tot verdieping der vaarten en verlaging van drempels van kunstwerken, aangezien zij na gehouden bespreking over tuigd is, dat de kosten daaraan verbonden, niet alleen zeer groot zullen zijn, 'maar in geen opzicht in verhouding zuilen staan tot de belangen, die er mede gediend wörden. Evenwel meent de Kamer het polderbe stuur te moeten verzoeken werkzaam te zijn in die richting, dat op bepaalde dagen van de week het water tot zekere hoogte wordt opgevoerd. i Men meldt ons: Naar wij vernemen is mej. Robinson, vroeger directrice van het Huis voor Ouders te Utree benoemd tot direc trice van het Huis voor Ouders ie Haarlem. De cursussen der Vereeniging voor K. en O. zullen door haar gegeven worden in ge noemd huis, voormalig militair Hospitaal, Kinderhuisstraat 2, over de Nassausfraat. Wegens het zeer ongunstige weder is gisteravond het concert in de S adstent in Den Hout door de Ifaarlemsche Orkest vereniging, onder leiding van den heer W. Knikker, niet doorgegaan. PERSONALIA. De raad van Ams/'erdam benoemde tot tijdelijk leerares aan het Lyceum voor Meisjes aldaar, mej. L. S Schot, tijdelijk leerares aan het Chr. Lyceum te Haarlem, en tot onderwijzer in de lichamelijke oefe ning de heer R. Verwers te Haarlem. Geregeld wordt op den eersten Donder dag der maand een H. Mis in de kapel op het kerkhof „St. Barbara" gelezen, waar voor steeds veel belangstelling bestaat. Ook gistermorgen waren weer zeer velen aan wezig, doch de plechtigheid vond thans, tot aller teleurstelling niet plaats. De reden hiervan is, naar rrttn ons mededeelde, dat de betrokken Pastoor in de meening ver keerde, dat de H. Mis daar op den tweeden Donderdag werd gelezen. Zij zal dan ook a. s. Donderdag plaats vinden. In deii kunsthandel J. H. de Bois, Kruis weg 68, Haarlem, wordt een Isaac Israeis- tentoonstelling" gehouden van schilderijen, .teekeningen, aquarellen en etsen. Tevens zijn er tentoongesteld etsen en litho's van Jozef Israëis, Lautrec H. de Toulouse. Louis Legrand, Max Lieberman. Tegelijk met hef werk van Isaac Israels wqrdt in een der andere lokalen een verza meling origineele houtsneden door Emma Bormann-Stockholm, tentoongesteld. Men verzocht ons de aandacht te willen vestigen op het concerf hedenavond in de Grootè Kerk, waarvan de opbrengst be stemd is voor de slachtoffers der geteis terde streken. Moge de opkomst van het publiek zoo groot zijn, daf een belangrijk bedrag aan het Comité afgedragen kan worden, Een voorstel van den heer Hooy, be- 1 treffende algemeene beschouwingen. De heer Th. G. C. Hóoy, lid van de Ka mer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en omstreken, stelt voor: a. de behandeling der begrooting *1926 der Kamer van Koophandel te doen vooraf gaan door algemeene beschouwingen; b. deze algemeene beschouwingen schrif telijk te doen voorbereiden door de beide afdeelingen der Kamer te verzoeken, de be groeting in afzonderlijke vergadering te be handelen, waarbij een oordeel kan worden uitgesproken omtrent de merites der Ka mer; c. het bureau der Kamer te verzoeken, beide afdelingsverslagen in een Memorie te beantwoorden. De Kruideniersbeurs en de Winkelsluiting. De K. v. K. adviseert aan het gemeente bestuur van Haarlem, de te houden Krui deniersbeurs wel lot des avonds 11 uur voor het publiek te laten openstellen, doch met dien verstande, dat het verbod van verkoop van goederen na 8 uur des avonds wordt gehandhaafd. Verschenen is het concept-schrijven van de. commissie ad hoe, ter beoordeeling van de Memorie van Antwoord, betreffende het wetsontwerp Weeldebelasting. Het schrijven, dat de Memorie van Ant woord bespreekt, stelt als conélusie, dat 't thans aanhangige wetsontwerp niet voldoet aan de eischen van de practijk en boven dien gedeeltelijk meer een belasting op de qualiteit, dan wel op de weelde zal zijn, hoewel in principe geen bezwaren bestaan tegen het invoeren van een weeldebelasting. Reeds in 1923, zoo deelde ons de directie njede, is door haar een aanvraag ingediend om vergunning tot het plaatsen van een schutting of muur op de scheidingslijn tus schen ge gemeente-terrein en terrein der fabriek, welke gelegen is aan den Spaarn- dammcrweg. Op dat verzoek is toen afwij zend beschikt en een tweede verzoek, dat eenigen tijd geleden is ingediend, onderging hetzelfde lot. Die tweede afwijzing dateert van 24 Juli, doch werd eerst 3 Augustus ter kennis van de directie der HadVlemsche Sodafabriek gebracht. De beide verzoeken zijn niet ingewilligd, omdat geen afwijking volgens hen kon wor den toegestaan van de Bouwverordening, dat is van de rooilijn. De directie der Haarlemsche Sodafabriek is het hiermede niet eens, omdat dit motief volgens haar niet juist is. De fabriek im mers, zoo oordeelt zij, staat daar reeds ruim honderd jaar. De rooilijn is slechts enkele jaren geleden daar vastgesteld en is dwars door de fabriek geprojecteerd. Op zoo'n manier, aldus1 de directie, zou men mijn heelê fabriek wel kunnen verjagen bij de doorvoering der rooilijn. Een schutting of muur op de grondaf- scheiding is, naar de directie ons mede deelde, volstrekt noodlg. In de bestaande fabriek moet meer ruimte gemaakt worden voor de productie. Die ruimte kan alleen gevonden worden, als de huidige bergplaat sen voor materialen in de fabriek verlegd konden worden. Dit kan alleen, naar de directie ons uitlegde, op terrein, vóór de fabriek gelegen. De zich daar bevindende sloot zou dan worden gedempt en berg plaatsen zouden kunnen komen op het dan vrijkomend terrein, dat dan ongeveer 300 M2 zal beslaan. De lengte van het nieuwe terrein zou 50 M. zijn. Die bergplaatsen moeten echter vrij kunnen liggen, d. w. z. vanaf den openbaren weg mogen zij niet zichtbaar zijn, omdat het bedrijf anders niet I gevrijwaard is tegen diefstal, daar maar al te graag grondstoffen ontvreemd worden. Wel mag zij een hekje van 1.10 M. hoogte plaatsen, maar dit is, naar men .begrijpen zal, voor haar doel totaal ongeschikt. Een behoorlijke afschutting zou ook ten gevolge hebben, dat voortaan geen afval meer van af den openbaren weg op de terreinen der fabriek kunnen worden geworpen. Demping der sloot vóór de fabriek, waarvoor reeds toestemming van „Rijnland" is verkregen en welke geheel voor rekening der Naam- looze Vennootschap zou komen, zou dc hy giëne daar ter plaatse zeer ten goede ko men. De Vennootschap zal verder ook voor rioleering zorgen. Door de directie der Haarlemsche Soda fabriek, die zich bij laat staan door een rechtskundig adviseur en wel mr. L. van Löben Seis, is thans een bezwaarschrift tegen de weigering door B. en W. bij den raad ingediend. In dit bezwaarschrift wordt de hangende kwestie uiteengezet en worden de gronden aangegeven, waarom de Ven nootschap zich niet met de weigering door B. en W. vereenigen kan. Dit bezwaarschrift is in de raadsvergade ring van Woensdag in handen van B. en W. om prae-advies gesteld. O. m, wordt in het bezwaarschrift het volgende opgemerkt: Blijkens art. 73 der aangehaalde bouw verordening van Haarlem, heeft Uw Raad zich terecht op het standpunt gesteld, dat, welke beperkingen in bet publiek belang ook onder vigeur der Woningwet en daar mede samenhangende verordeningen aan eigenaren van gronden kunnen worden op gelegd, in ieder geval deze het recht behou den hunne eigendommen van den openba ren weg af te scheiden. Maakt de eigenaar van dit recht gebruik, dan is hij echter ge bonden, om dit te doen op een behoorlijke wijze, als voorgeschreven bij art. 73 voor meld, n.l. door het maken van een so- liden muur of hekwerk, ter beoordeeling van B. en W. Hij mag dus niet afscheiden door middel van hek, sloot, prikkeldraad of dergelijke middelen^ Voor het maken van een afscheiding, die in casu geheel onvoldoende zou zijn we gens gronden, als vermeld in hoofde van dit bezwaarschrift, is dus geen vergunning van B. en W. in het algemeen vereischt, al be grijpt ook art. 1 sub 3 der aangehaalde bouwverordening het maken vn een derge lijke afscheiding m.i. ten onrechte wel onder „bouwen." Tenzij dus de raad alsnog vergunning ver- leent^tot het bouwen van den aangevraag den muur, zal het onmogelijk zijn in de Ge meente Haarlem, om zonder wet of bouw verordening te schenden, gebruik tt ma ken van het stellig recht, verleend bij art 679 B. W. Want wel heeft Uw Raad op voordracht van B. en W. naar aanleiding van het ar rest van den Hoogen Raad, waarop onder- geteekende tevoren bij hare aanvrage tot het verleenen van een bouwvergunning een beroep deed, in zooverre wijziging gebracht, in de bepaling van art. 73, dat thans, voor zoover een dergelijke afscheiding zich uit mocht strekken buiten de rooilijn (hetgeen in dit geval, gelijk gezegd, niet plaats heeft, omdat geen rooilijn is vastgesteld) dit slechts zal. geschieden door een hekmuur zon der voetingmuur en niet hooger dan 1.10 M., doch voor afscheiding van terrein als het onderhavige, waar geen rooilijn is vastge steld, doch welke in. strijd wordt geacht met het uitbreidingsplan, geldt die wijzi ging niet Welke overigens ook nog niet kracht van wet heeft gekregen en nog niet bestond op het moment der aanvrage van de bouwvergunning zoodat art. 73 onge wijzigd ten deze nog van volle kracht is, te achten, Een en ander neemt echter niet weg, dat opk op 10 Augustus 1925, toen bedoelde wijziging der verordening aan Uwen Raad werd voorgesteld door B. en W., blijkerte de toelichting van B. en W., dit College zich op het standpunt stelde, niet alleen, dat ieder grondeigenaar het recht had zijn erf af te scheiden van den openbaren weg krachtens art. 679 B. W., doch ook, dal, in dien hij daarvan gebruik maakte, ter plaat se waar een uitbreidingsplan bestond hij gebonden zou zijn aan,de bepaling van art. 73 der bouwverordening en juist, om derge lijke kostbare werken te voorkomen, wenschte .men te bepalen, dat in de toe komst dergelijke afscheidingen van zeer eenvoudigen aard konden zijn. Hieruit volgt, dat naar den geest der bouw verordening en ook naar de opvattingen van het college, met de uitvoering daarvan be last, het maken van een afscheidingsmuur in geval van afsaheiding wel imperatief is voorgeschreven, doch dat zoowel Uw Raad als voormeld College de opvatting waren toegedaan, dat dergelijk, bouwen niet kon den geacht worden tt zijn: „bouwen in strijd met rooilijn" of „boöwen in strijd mei uitbreidingsplan" Immers, ware het anders, dan zoude net College van B. en W. Uwen Raad vorenbe doelde wijziging nooit hebben kunnen voor dragen. Immers, dan kon zich het door hen bedoelde geval nooit voordoen, daar in de door hen bedoelde gevallen er afgescheiden werd of moest worden, ook in geval die al- scheiding geschiedde ter plaatse waar een uitbreidingsplan bestond en met overschrij ding der rooilijn, door het bouwen na ver- kregen vergunning van een afsch_eidings- muur als bedoeld in art. 73 der bouwveror dening. Grootere stroomverkoop. Gunstiger iinan- tieele resultaten. Nettowinst 1924 244.148. Aan 'het verslag van het Provinciaal Elec- iriciteits bedrijf van Noord-Holland over 1924, ontleenen wij het volgende; Met voldoening - kunnen wij constateeren, dat ons bedrijf over het afgeloopen jaar in het algemeen op bevredigende wijze aan zijn bestemming; de voorziening van het vasteland der Provincie van electrische ebergie, voorzoover die voorziening niet plaats heeft door Amsterdam en Haarlem, heeft voldaan. De stroomverkoop is in het afgeloopen jaar rond 9 pet. grooter geweest dan het daaraan voorafgaande, een resultait dat ons reden tot tevredenheid geeft. De bedrijfszekerheid had steeds onze vol le aandacht en gaat dan ook geleidelijk nog steeds vooruit. Uit den aard der zaak tra den ten gevolge van overmacht hier en daar wel eens bedrijfsstoringen op, doch deze waren veelal spoedig opgeheven en de onderbrekingen van stroomlevering, die daarvan het gevolg zijn, nemen in aantal en omvang af, nu nagenoeg alle verbindingen in een ringleiding gebracht zijn. Ook de voortdurende controle op de bevciligingsin- richtingen werkte in dit opzicht heilzaam, Voor de verbetering van de bedrijfszeker heid werd een nieuwe drievoudige verbin ding tusschen Naarden en Hilversum en een nieuwe verbinding tusschen Haarlem en Zandvoort en de in de omgeving daarvan gelegen pompstations van de Amsterdam- sche Waterleiding aangebracht, terwijl en kele bovengrondschc lijngedeelten door ka bel werden vervangen. Verschillende contracten met gemeenten welke in den loop van het jaar eindigden, werden door nieuwe vervangen. Een vrij groot aantal gemeenten trad met ons in onderhandeling over de overneming van 'hare electriciteitsbedrijven door de Provincie. Meer en meer wint in dit ge west, evenals in andere Provincies, de over tuiging veld, dat een doelmatige stroom voorziening het best kan worden bereikt, indien het aantal schijven tusschen den producent en den consument zoo klein mo gelijk wordt gemaakt. Ons bedrijf zal dan ook niet bevorderen dat in dc gemeenten, die nog niet op Het net zijn aangesloten, de levering aan de gemeenten wordt overgelaten. De plannen voor de voorziening van eenige dezer ge meenten en van enkele gedeelten van ge meenten, binnen welker gebied reeds stroom wordt geleverd, namen in den loop van dit jaar vasteren vorm aan. Het bleek gewenscht onze tarieven voor de industrie meer dan tot dusverre te spe- cialiseeren, fcen einde ze zooveel mogelijk aan de behoeften van de verschillende soor ten van bedrijven aan te passen. Afzonder lijke tarieven voor graanmalerljen en zuivel fabrieken werden ontworpen. De goedkeu- Barometerstand 9 uur v.m.: 758. Vooruit OPGAVE: OPTICIENS Konïugstraat 10 FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 4 September. Hoogste Barometerstand 769.7 m.M. Te Isafjord. Laagste Barometerstand 738.8 m.M. te Roest. Verwachting van den avond van 4 tot den avond van 5 September: Matige tot krachtige westelijke tot noord westelijken wind, zwaarbewolkt tot betrok ken met tijdelijke opklaring, waarschijnlijk, regenbuien, zelfde temperatuur. ring dezer tarieven valt buiten het verslag- jaar. De opleving van de belangstelling voor electrische polderbemaling bleef aanhouden. Verschillende groote en kleine polders be sloten tot eléetrificatie hunner gemalen, de voordeeKge aanbiedingen van Diesel- en ruwoliemotoren, waarmede de markt tijde lijk overstroomd wordt, ten spijt. Een groot déél van den stroom werd dit jaar docy^ bemiddeling vam de N.V.' „P. E. G. E. M. uit dé Centrale Van de Kon. Ned. Hoogovens- en Staalfabrieken te eisen betrokken, waarbij de verbindingen van ons bedrijf tusschen VelsenUitgeestWormer- veerAmsterdam tevens als koppelleiding tusschen de Centrale van de Hoogovens en de Centrale Noord te Amsterdam dienst déden. De eerste schreden warden gezet op een gejaied, dat tot dusver döor ons bedrijf ten gcVolge van omstandigheden buiten onzen wil nog te wéinig betreden was, dat van de acauisitiè. en de reclame bij de klein verbruikers. Wat de financicele resultaten in het ai- geloopen jaar betreft, meent de directie de ëerwachtipg te niögert koesteren, dat door het rentelooze" voorschot ad J 240.000, het welk de Prövincië telken jare aan het Be drijf uitkeertri als vergoeding voor hetgeen het van verschillende gemeenten minder ontvangt '!-,n 'bii toepassing van een rede lijk tarief 't geval zou zijn, door de gelei delijke stijging van den omzet en door de voortdurende zorg. besteed aan de econo mie van het bedrijf, de periode van verlie zen tot het verleden zal behooren. Er is reden, te verwachten, dat deze geleidelijke vooruitgang zal voortduren,, tenzij interna tionale verwikkelingen, economische de pressie, revolutie of andere dergelijke ver schijnselen hierin wijziging zouden brengen. De balans wijst in totaal aan 26.224.989 25.338.714). Gfond en gebouwen staan op de balans voor 1.66S.572, de inrichting der centrales voor 941.850, het telefoonnet voor 776.682, de electrische geleidings- netten, installaties, meters, enz. voor 16.500.313. Het verliessaldo volgens de balans van ol Dec. 1923 is uitgetrokken op 1.699.324, de verliezen voor 1921 geconstateerd op 1.235.896. Het winstsaldo over 1924 was 244.148 (v. j. 181.989), maar daartegen over staat, dat de Prov. Staten een bijdrage van 240.000 verleenen in de oude verlie zen, zoodat het saldo der oude verliezen slechts met ruim 40Ö0 is verminderd. In werkelijkheid was dc winst over 1924 evenwel 342.458. 93.309 is evenwel af geschreven op buiten gebruik gestelde net ten. In tegenwoordigheid van vele autoriteiten en genoodigden vond hedenmorgen te Be verwijk de plechtige inwijding plaats van hel St. Jozef-Rustoord. De inwijding ge schiedde door deh HoogEerw. heer J. M. Lucassen, deken van Beverwijk. Aanwezig waren o.m. de burgemeester van Beverwijk, jhr. J. C. H. Strick van Linschoten, wethou der Eyking, de gemeentesecretaris, de heer Van Loenen, heeren regenten, het kerkbe stuur, de ZeerEerw. heer .1. Höppener, rec tor der Bisschoppelijke Kweekschool, de heeren Bekkers, Rings en Peeters, resp. architect, aannemer en opzichter, de Eerw. Moeder Overste en Zusters, de inwonenden e.a. Na de inwijding sprak Deken Lucassen een kort woord, waarin hij o.m. herdacht wijlen den HoogEerw. heer Deken Waars en wijlen den heer W. de Boer, regent, die beiden veel voor de totstandkomii^ der stichting hebben gedaan, doch hare vol tooiing niet mochten beleven. In den wintertuin vond daarna de offi- cieele opening plaats, waarbij de openings rede werd uitgesproken door den heer Dames, voorzitter van bet qollege van re genten, die o.m. zijn vreugde over den bouw der stichting uitte. Daarna sprak Deken Lucassen, terwijl ten slotte nog de burgemeester van Beverwijk r;et woord voerde. Op deze opening komen wij morgen uit voerig terug. Het weekblad voor Bloembollencultuur van Zaterdag 5 September zal bevatten den beschrijvingsbrief voor de 151ste buitenge wone Algemeene Vergadering der Alg. Ver eeniging voor Bloembollencultuur, waarin voorkomen de voorstellen van het Hoofdbe stuur aangaande de stichting van een Eigen Gebouw der Vereeniging,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1