DE SPAARNEBANK INGEZONDEN. LAATSTE NIEUWS. Een propaganda-avond voor de R.-K. Drankbestrijding. Een geestdriftige rede van Pater Borromeus de Greeve. Jubileum J. Tulleken. „Een te vee! aan middenstanders?" Waarschuwing. Rijwieldieven gesnapte Wat er in het park zat Weik nummer moet dienen. Subsidies van de Kamer van Koophandel. Kapelaan A. J. Boks. Vereeniging van personeel in het Kappersbedrijf. Een consumptie-tönt aan de pont. Mevrouw Maarschalk verwond. Nederl. Rooinsche Reisvereeniging. De schietwedstrijden van den bijzonderen vrijwiüigen landstorm. Korps „Kennemerland." Kennemer Lyseum. Bloembollen in New-York. Onderling Hulpbetoon. Gevonden voorwerpen en dieren. De indusrteëie film van de K. v, K. De gemeentelijke autobusdiensten. De Prov. Noord-Holl. Vereeniging voor Vreemdelingenverkeer. DE BRIEFPOSTBESTELLINGEN TE HAARLEM EN SCHOTEN. BURGERLIJKE STAND. Een paard op hol. >03Vi« 037/g 9V2 fr83 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 59 20 11.70 11.15 36- 12.05 66.70 62.45 52 45 48.10 2.49 10 BLOEMENDAAL. ATHLETIEK. Ernstige brand De groote zaal van gebouw Sint Bavo was 'isteravond tot in de uiterste hoeken dicht Jezet met aandachtige toehoorders en ve len moesten zich nog met een staanplaatsje tevreden stellen, toen pater Borromeus dc jreeve een propagandarede kwam houden oor het R.-K. Drankbestrijdingswerk. De avond was belegd door de gezamen- •ijke Haarlemsche R.-K. Draukbestrijders- ereenigingen Mariavereeniging, Kruisver- bo'nd, Reddingsbrigade en St. Franciscus, Spoor- en Tram- en van Gend en Loos-per soneel en zeker was het feit, dat pater Bor romeus de Greeve zou komen spreken, niet geheel vreemd aan zulk een enorme op komst. Nadat de voorzitter van het actie-comité fe vergadering met den Christelijken groet ad geopend, sprak de voorzitter van het Lruisverbond, de heer H. B. v. d. Sande en enkel verklarend woord ter inleiding ?m het doel van den avond uiteen te zetten. De avond was een onderdeel der zgn. Slauwe maand-actie, welke de Nederland- che R.-K. Drankbestrijdersvereenigingen eder jaar voeren als propaganda voor haar werk, een actie om te bevorderen, dat het al coholisme aan banden zal worden gelegd. De Blauwe maand-actie is de actie die 'racht de sympathieke denkbeelden om trent de alcoholbestrijding ingang te doen vinden om zoodoende den strijd tot een goed en spoedig einde te brengen. De zaak der drankbestrijding verdient be ter dan onverschilligheid of spot. De drank bestrijding wil haar werk sympathiek ma ken, de drankbestrijding wil menschen, die iteunen met woord en daad. Rede pater Borromeus de Greeve. Dan verkreeg pater Borromeus de Greeve net woord. Allen hebben we, aldus vangt spr. aan, wel gehoord van een bloempjesdag, een knoopjesdag, een witte week, maar mis schien hoort men nu voor 't eerst van een blauwe maand, waarin de blauwe vlag der drankbestrijding alom wordt gezwaaid. Van spr. wordt een propagandarede ge vraagd en spr. heeft de invitatie met vreug de aanvaard, omdat hij er van overtuigd is, dat men de R.-K. Drankbestrijding noodig heeft. Het is een liefdewerk. Het is het werk der genezing van de brandende wonde in het mystieke lichaam van Christus, .zooals men het eens noemde. En voor iederen priester moet het een eer zijn aan dien arbeid mede te werken. Het organisatieleven verminderde in de oorlogsjaren sterk en toen de prijzen der alcohol stegen, verminderde het gebruik enorm. Dacht men toen, dat alcoholisme niet meer bestreden behoefde te worden, nu de prijzen weer daalden en het gebruik toe nam, zijn weder de cijfers van de laatste ja ren voor den oorlog bereikt en is drankbestrijding meer dan anders noodig. Als spr. voor armen, voor zieken of hulp behoevenden kwam bedelen, och men zou geven en er geen boterham minder om eten. Maar als spr. voor de drankbestrijding komt vragen, vraagt hij een deel van de lust van den mensch, een stuk van het egoïsme, een stuk van den mensch zelf. De popaganda voor andere liefdewerken wordt geprezen, maar als men drankbestrij der wordt dan wint men den spot van toch overigens nobele menschen. En. dat is juist de moeilijkheid der drank! bestrijding, om de verkeerde denkbeelden omtrent haar werk te doen verdwijnen. Spr. s doel is t niet om leden te werven voor de drankbestrijders-vereenigingen, maar spr. verzekert dat zijn avond niet be loond zal zijn, wanneer hij niet bij allen respect zal hebben ingeboezemd voor het drankbestrijdingswerk. Spr. zal behandelen het ondrewerp: Alcoholisme en Katholicisme. Spr. is er van overtuigd, dat velen niet tens weten waar 't om gaat. Het alcoholisme is de samenvatting van alle ellende op financieel, lichamelijk, zede- jijk en godsdienstig gebied, teweeggebracht in gezin en maatschappij door het te veel gebruik van alcoholhoudende dranken. Het gaat hibr niet tegen de z"nde van dronkenschap alleen, och dat is maar een klein stukje van het alcoholisme; het gaat hier tegen het pauperisme, dat het drank gebruik en drankmisbruik teweeg brengt, tegen de ziekte die het alcoliolisme teweeg brengt, tegen den misdaad, die het alcoho lisme na zich sleept, tegen het kinderleed door alcoholisme berokkend, waarbij ge slachten van kinderen voor het drankmis bruik der ouders onschuldig moeten lijden. Dat is het alcoholisme in de gevolgen, •waartegen het bestrijdingswerk gaat. Wat zijn toch de oorzaken van het alcoholisme in Nederland, dat als zoo degelijk, zakelijk en nuchter bekend staat? Spr. noemt hier drie redenen; Men drinkt te veel; men orinkt gedwongen; men drinkt onverstandig. Deze drie redenen werkt spr. met tal van typeerende voorbeelden en scherpe becri- tiseerirg van wantoestanden, op welspre kende wijze uit. Omtrent het te veel gebrniken noemt spr. schrikbarende cijfers; men drinkt gedwon gen, omdat men met anderen wil meedoen, uit mensc'nalijk opzicht; men drinkt onver standig door in alle omstandigheden te mee- nen een titel gevonden te hebben tot drank gebruik. Dal moet anders worden. Wij moeten hebben een verstandig, vrij en normaal geslacht, dat weet wat het doet. (appla'us). Na een korte pauze behandelt spr. de vraag hoe het alcoholisme zich tegenover het Ka tholicisme verhoudt en in dat verband noemt spr. het geschiedkundig woord van een En- gelschen kardinaal, die het alcoholisme grooter vijand van 't Katholicisme noemde, dan het protestantisme en ongeloof te zamec. Het verband tusschen het zedelijk leven en liet drankgebruik ziet men overal in het dagelijksche leven. Heevelen zouden er neg staan in den strijd des levens, indien zij niet gedronken hadden. Daarom wil spr. een beroep doen op aller Katholiciteit, dat men het werk der drank bestrijding zal respecteeren. Men mag dat werk niet belachelijk maken, men moet het steunen, niet alleen door geld maar ook door daadwerkelijk lid van een drankbestrijdings- rereeniging te worden. Daar doet men veel goed mee. Doet men 't niet voor zich zelf, iaat men het dan voor anderen doen. Laat men alle middelen aanvatten om toch zooveel mogelijk goed te doen. Het hoogste goeddoen is; een man, een Vrouw, een kind te redden. Laat men goeddoen door lid te worden en er zullen duizenden gered worden, niet alleen voor het tijdelijke, maar ook voor het eeuwige. Een geestdriftig en langdurig applaus was de welverdiende belooniug voor het ge sprokene, waaraan de heer v. d. Sande neg een hartelijk dankwoord voegde en den wensch uitsprak dat het gesproken woord een stuwkracht zou mogen zijn voor de drankbestrijdingsvereenigingen en dat zij zich zich spoedig zóó zouden mogen ontwikke len als pater Borromeus dc Greeve ze zoo -graag zag, Daarmede was een enthousiaste propa ganda-avond ten einde. Wij dienen nog te vermelden, dat het mu ziekgezelschap ,,de Krekel" de pauzen met aardige muziek opluisterde. Een collecte voor de drankbestrijding gehouden, bracht op 58.86. Helaas zijn de wedstrijden door het meer dan slechte weder geheel afgelast moeten worden en na rijp beraad uitgesteld tot voorjaar 1926. Onopgemerkt is deze dag echter alweer niet voorbijgegaan en is de jubilaris op een meer dan treffende wijze gehuldigd gewor den. Nadat de wedstrijden afgelast waren ver zamelden officials en reijners en vele be langstellenden zich in de koffiekamer Van het Stadion welke toen de heer J. v. d. Berg het woord nam nagenoeg te klein bleek. Op recht hartelijke wijze werd de Jubi laris door den Directeur van het Stadion toegesproken en overhandigde hem na mens het Sportpark een fraai bloemstuk. Naméns den Ned. Wielerbond welke verle- woordigd was door de Heeren Domves; P. F. dc Jong en J. Jansen, werd bij monde van den Heer Jansen Tulleken een prachti ge pendule met coupe's aangeboden. Bii monde van den Heer J. Ukkerman namens de A.S.C. Olympiade werd den jubi laris een gouden horloge geschonken verge zeld van 'n prachtrollen krans. Het behoeft wel geen betoog, dat de H. S. V. de Kam pioen, waarvan Tulleken nog oprichter is niet achter bleef. De heer N. B. SlegC, voorzitter, bood een zeer fraaie krans aan. Verder was de A. W. V. De Peddelaar ver tegenwoordigd door den Heer S. Zwiep, welke ook al een keurige bloemen hulde bracht, terwijl de Heer C. Blekemolen na mens alle r.ennefs Jan Tulleken complimen teerde, verzekerd, dat men 't volgenden jaar op hem weer kon rekenen. Verder wa ren er zeer veel telegrammen en felicitaties. Aangedaan dankte de Jubilaris voor het vele voor hem gedaan waarna allen nog een poosje gezellig bijeen bleven. De fraaie cadeaux en mooie bloemstuk ken zijn vanaf hedenavond 9 uur te bezich tigen in het sigarenmagazijn van de firma Hagen, Barteljorisstraat hoek Krocht. Over bovenstaand onderwerp schrijft de heer P. J. M. van Tetering in „Nijverheid en Handel", het maandblad van de Kamer van Koophandel. De schrijver zet daarin uiteen, dat arbeid van geest en lichaam de bron is van alle welvaart, alsmede, dat hoe grooter het aan tal zelfstandige menschen is, des te meer arbeid gepraésteerd zal worden en als lo gisch gevolg daarvan de welvaart zal toene men. Om die reden ook kan er volgens schrijver nooit een te veel aan middenstan ders, lees; zelfstandige menschen, zijn. Aan het einde van zijn uitvoerig artikel bepleit schrijver het uitdijen der midden- standsstof en uitbreiding van het aantal zelf standige individuen en hen brengen in de standsorganisatie. De burgemeester van Doetinchem waar schuwt ieder dringend in eigen belang, niet in te gaan op de in verschillende bladen voorkomende advertenties en aanbiedingen berg 257, te Doetinchem, alvorens IJken- Reizigers, die met den trein naar Elaarlem gen in te winnen ten bureele van de politie zijner gemeente. Door de recherche zijn aangehouden D. K., 50 jaar oud, los werkman, wonende te Haarlem en de 43-jarige los werkman P. v N., eveneens wonende te Haarlem, verdacht van rijwieldiefstal ten nadeele van W. V., te Schoten. Een van de twee had getracht het rijwiel aan een ander te verkoopen voor 3. Deze, die het zaakje niet vertrouwde, waar schuwde de politie en de arrestatie volgde. Het rijwiel werd in beslag genomen. De aangiften, die zoo in den loop dér da gen de politie van elke stad bereiken, zijn wel van den meest uiteenioopenden aard. Zoo gebeurde het ook dezer dagen, dat er een oogenschijnlijk gewichtige aangifte ge daan werd. Reizigers, die met den trin naar Haarlem gekomen waren, kwamen mededeelen, dat in de W. C. van den wagen een pakje was gevonden, dat volgens onderstelling een kin derlijkje moest bevatten. Het pak werd bij de politie gedeponeerd en toen Jiet met dc noodige formaliteiten was geopend vond men.... een handdoek, een hemd, een stuk worst, een hoeveelheid vet, enz. Ge lukkig bleef dus van de zorgwekkende aangifte niet veel over. Het is nog niet bekend, welk nummer in Haarlem voor den militairen dienst zal wor den opgeroepen. Het zal echter liggen tus schen de nummers 330 en 340. Het bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken stelt voor lid te worden van de Nedcrland- sche Kamer van Koophandel voor Zwit serland te Zurich. Wat betreft aan de aanvrage van de Ne- dcrlandsch-Amerikaansche K. v, K. te Am sterdam, stelt het Bureau voor lid dezer Kamer te worden, doch in nadere onder handeling te treden over de contributie. Het bureau laat verder de beslissing aan de K. v. K. over voor de aanvragen van de Vereeniging voor Glascultuur te Heems kerk; van de Vereeniging van Gebruikers van Stoomketels eA Krachtwerktuigen te Amsterdam en van de Ned. Vereeniging v. Tentoonstellingsbelangen, ten behoeve In tern. Tentoonstelling Binnenscheepvaart Basel. De Weleerw. Heer A. J. Boks, kapelaan aan de St. Jozefkerk, is sinds enkele dagen ongesteld. Ter observatie is hij thans opge nomen in de Mariastichting. In de gehouden vergadering van de afd. Haarlem van bovengenoemde vereeniging, werd het voorloopig bestuur definitief geko zen. Aangaande het Vak-onderwijs werd me degedeeld, dat door de commissie van on derzoek de noodige stappen gedaan werden tot het geven van een practisch c.idcrwijs, maar, doordat door liet Rijk geen subsidie meer wordt verleend, dit haast onmogelijk is. Na eenige discussies werd de vergadering gesloten en werd om circa 10- uur overge gaan tot de demonstratie. Behandeld werd hel onduleeren van een dameskapsel door Mej. M. A. Spierieus. Er was veel animo voor deze demonstratie. Hierna behandelde de heer C. N. Dtiwel Vio Pae of Violgt-bestraling. Na een uileen- zetting aangaande Pelade en Séboréh, een bij dames en hoeren veel voorkomende haarziekte, werd overgegaan tot demonstra tie van genoemd aparaat. Deze demonstra- j tie werd met zeer groote belangstelling ge volgd. Na afloop bedankte de heer H. J. Linge- manr voorzitter van de patroonscommissie en stelde in het vooruitzicht, dat a.s. winter onderlinge demonstraties gegeven zullen worden, in samenwerking met patroons- en bedienden-organisaties. Hoerna bedankte de heer C. N. Döwel na mens de organisatie. De demonstratie werd opgeluisterd door een stukje pianomuziek, gegeven door den heer Rauwhorst. Een ingezetene, wenende in de Dubbele Buurt, heeft, naar aanleiding van het feit, dat vele menschen staan te wachten op den Schalkwiikerweg om door de pont over het Zuider. Buiten-Spaarne gezet te worden, partij getrokken om op den Schalkwijker- weg een houten huisje te plaatsen, waarin hij binnenkort koffie, thee en andere con sumptie-artikelen zal verkoopen. Bij liet uitgaan van hel concert in de Groote Kerk, ter gelegenheid van het be zoek van H. M. de Koningin, kwam mevr. Maarschalk te vallen. Zij viel achterover, met het gevolg, dat zij zich aan het been verwendde. Na in de Maria-stichting ver bonden te zijn, kon mevrouw Maarschalk loopende haar woning bereiken. Wij hopen, dat mevrouw Maarschalk heelemaal her steld zal zijn. i Dc afdeeling Haarlem van de Nederland- sche Roomsche Reisvereeniging heeft weder om een aantal excursies en uitstapjes samengesteld. Op Zondag 6 September is er een fiets tocht naar Ncordwijk. Samenkomst des morgens half 11 uur op de Groote Markt. Op Zondag 13 September wordt een wandeling door het Naaldenveld gemaakt Samenkomst om 10 uur cp de Groote Markt Een week daarna, dus op Zondag 20 Sep tember, is er een pic-nic in de duinen van de Amsterdamsche Waterleiding. Het ver trek per fiets is bepaald op 11 uur van den Wagenweg hoek Julianaslraat De Gemeente Lichtfabrieken van Haar lem zullen op Zondag 27 September bezocht worden. Men komt om 10 uur bij den in gang der lichtfabriek aan den Harmen- iansweg, samen. De schietwedstrijden voor de afdeelingen Haarlem, Schoten en Bloemendaal, ge houden op dc schietbanen te Overveen, zijn op 3 September j.l. beëindigd. De opkomst was, ondatiks het ongunstige weder zeer' goed. _Dat men elkander niet veel zou toe- geven was te voorzien, hetwelk ook blijkt uit de zeer mooie uitkomsten, die gemaakt zijn. De uitkomsten zijn als volgt; Maximum 100. A. A. v. Riet 92 p, J. P. J, Bergman 90, C. J. Boerssee 89; C. Kok 87, 43; A. H. Fde Baas 87, 40; J. C. vati, der Linden, 87, 39; J. van Alphen; 83; D. van Rijn 82; Blom 81, 40; F. Koelemeij 81, 39; M. J. Henncman 80. 39; Sipkes 80, 38; G. F. van der Molen 79, 39; H, Oppenkamp 79 33; J. C, Seaijs 78, 33; P. Slot 78, 32; H. P. Reijer 76; A. Hubert 75; W. J. Korte 75; W. Traksel 73, 34; A, Hoogeboom 73, 2lj W, Poel 70, 35; Buse 70, 32; W. J. M Fransen 72; Hoogland 69; L. B. Elferink 67, J. J. van Roon 66, A. G. van der Kamp 65; G. Huisman 60; O. D. van der Gronden 59; M. Th, Hulsbosch 58; 'M. H. B. Stubi. nitsky 51, 19; L. Uitendaal 51, 18; Knofter. 50; Pool 49; Sprenger 37; H. C. M. Leef-' laag 31. De prijsuitreiking zal plaats hebben op een nader te bepalen datum in de eerste helft van October. De lessen van het Kennemer Lyceum zijn hervat op Woensdag 2 September. Toegelaten zijn tot de vierde klasse vijf nieuwe leerlingen tot de derde klasse tien; iot de tweede zes' en tot c'e eerste 63 nieuwe leerlingen. Het Lyceum telt nu drie eerste klassen, drie tweeijc klassen, drie derde (één H.B.S.-, één Litcrair-Economische-, één-Gymnasium- klasse), vierde en vijfde H. B. S. en 4e, 5e, 6e Gymnasiumklas. Met ingang van t November is benoemd tot leéraar Duitscb de heer K. H. ten Haaf; met 1 September zijn benoemd tot leerares Wiskunde Dr. A. Snefhlage; leeraar Duitsch de heer M. Pclak; leeraar Staatsweten schap Mr. A. F. v. d. Grampcl. In het laatste nummer van het „Kwee kersblad werd opgenomen een soortenlijst van bloembollen, die geplant zullen worden in een openbaar park te New-York, f Centraal-Bloembol'encomité meende dat op deze wijze de onpersoonlijke reclame het beste gediend wordt, aldus dit blad. Het wordt een demonstratie van Ket, ge- heele vak Indien elkeen mede doet, dan zijn de te brengen offers niet zwaar. Al cenige jaren achtereen is door een groep exporteurs op deze wijze reclame ge maakt in Amerika. De resultaten zijn dui delijk waarneembaar. Er is een levendigen handel ontslaan in Darwin en Breeder tul pen voor Amerika. Dit kan nog meer uitgebreid worden, want duizenden menschen in Amerika we ten nog niet wat bloembollen zijn en dui zenden kunnen ze nog Ieeren waardeeren en gebruiken. De teeltmogelijkheid in Holland is schier onbegrensd, omdat nog zooveel land be schikbaar is in Noopd- en Zuid-Holland, waar bloembollen, vooral tulpen, geteeld kunnen wórden Een algemeen opgezette reclame in deze richting za! goede vruchten afwerpen. In zen andere richting is eveneens wel wat te bereiken, n.l. met Narcissen in Duitschland. De Duitschers kennen wel dub, van Sion, Ornatus Princeps, Emperor en misschien nog een ander soort, maar weten over het algemeen niet welke goede nar- cissensoorten er bovendien zijn. Een narcissenbeplanting op een druk be zocht gelegen gedeelte van Berlijn zal zeker veel nut afwerpen, vooral indien afgeweken wordt van de traditie om naar Duitschland de oudere soorten te zenden. De bollen streek moet in Duitschland zelve demon- streeren wat met narcissen gedaan kan worden, vooral met de soorten, die in de laatste jaren als handelssoorten op den voorgrond, zijn gekomen. De groote verscheidenheid, die er is, zal niet nalaten indruk te maken op bloemen liefhebbers, Duitschland met de dichte be volking kan een afzetgebied worden van beteekenis voor narcissen, en d^t kunnen wij zoo hard noodig hebben als Amerika zijn grenzen sluit. „Wie zal dat betalen?" was vroeger de vraag. De houders van sommige soorten, die niet te ruim verspreid zijn, mogen al tot overeenstemming geraken om een bepaald soort op den voorgrond te plaatsen. Voor den enkeling is het steeds kostbaar om zulke ondernemingen te beginnen. Niet en. kei en alleen om de kosten maar ook om dat dc baten niet naar den enkeling terug vloeien. De voordeden komen voor de ge- haar rekening te nemen. Door het 2 cents per roe fonds kunnen wij dit alles bereiken. Elkeen draagt bij naar evenredigheid van de beplante oppervlakte, terwijl iedereen er ook van kan profiteeren 2 September is het 30 jaar geleden dat de Kleermakersgezellen Vereeniging „Onderling Hulpbetoon" werd opgericht. Voor slechts 60 cent per maand ver strekt de vereeniging 9 per week uifkee ring gedurende 15 weken. In al die jaren is de vereeniging steeds hare verplichtingen kunnen nakomen, zelfs in de angstige griepjaren waarvan de her innering ons allen nog versch in t geheu gen ligt. Den leden zal op Zaterdag 12 September een feestavond worden aangeboden. Reeds is van verschillende zijden mede werking toegezegd, o.a. van de tooneelclub ,,de Spaarnespelers", die hef leeuwenaan deel van den avond voor haar rekening zal nemen. Het bestuur hoopt tevens hiermede den band, die allen bijeen houdt nog te ver sterken. De financieele toestand der vereeniging geeft alle reden tot fevredenheid, zoodat ook de toekomst rustig kan worden ^tege moet gezien. Het bestuur is op heden samengesteld als volgt: W. J. Reining, voorzifter; J. Buij- tink, secretaris; J. Vlasman, penningmees ter. H. Verhulst, Holdijkplein 25, busje verf; D. Vosmeer, Ursulastraat 10A, ceintuur; W. Wanrooi, Esser.plein 24G, handschoen; J. Schrcurs, Zijiweg 123, hoed; Kennel Fauna, gebracht door Van Vplen, hond; id. gebracht door Hoogevorst, hond; G. Smet, Karolin- genstraat 13, hondje; Kennel Fauna, kat; id., gebracht door Berkhout, kat; id. ge bracht door Bakker, kat; T. Aarts, Rolland straat 57, pak papier; Hartendorf, Klopper singel 175, rijwielbelastingmerk; J. H. W. Warmers, Kennemcrplein 7, idem; D. Ver- wey, Oranjeboomstraat 135c rood, ring; Bu reau v. Politie, Smcdcstraat, rijwiel; H. B. v. d. Hoef, M, v. Heemskerkstraat 33, 1 paar schoenen; J. v. Huis, Oranjestraat 135, schoentje. Verschillende bedrijven, verleenen geen medewerking. Eenigen tijd geleden besloot de Kamer van Koophandel te Haarlem, pogingen in het werk te stellen om te geraken tot het vervaardigen van een industrieele lilm vati verschillende bearijven, béhoorende tot het ressort der Kamer van Koophandel. Daartoe werden verschillende bekende bedrijven uit Haarlem en Omstreken aange schreven om toezeggingen voor het maken der film te verkrijgen. Blijkens ingekomen antwoorden wen- schen verschillende bedrijven tot bet laten vervaardigen van de film niet over te gaan, aangezien de kos'en die 1.25 per Meter rclfilm bedragen, hun te hoog voorkomen. Eenige andere bedrijven verklaarden zich in principe bereid. Mededeelingen omtrent de film zullen in de eerst volgende vergadering der Kamer van Koophandel op 8 September a.s. aan de leden der Kamer worden verstrekt. Wij hebben den indruk, dat er van, het maken van deze film wel niets zal komen. I Een vriendelijk antwoord der gemeente. Op een door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken aan het Gemeentebestuur van Haarlem ge zonden schrijven, waarin de wenschelijkheid wordt betoogd, dat ook de Kamer van Koophandel haar advies zal uitbrengen, omtrent de instelling van gemeentelijke autobusdiensten in Haarlem, deelt het ge meentebestuur aan de Kamer van Koop handel mede, 'dat het vooralsnog geen prijs stelt op het advies van de Kame.r van Koophandel. Bom! Blijkens een bij de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Haarlem en Om-, streken ingekomen mcdedeeling zal wegens onvoldoende deelna'me de 'Provinciale Noord-Hollandsche Vereeniging v. Vreem delingenverkeer voorloopig niet toé stand komen. Vooralsnog geen vermindering van het aantal bestellingen. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken zond eenigen tijd geleden een schrijven aan den Minister van Waterstaat, waarin zij de wenschelijk heid uitsprak om dc briefpostbestellingen in Haarlem en Schoten niet ie verminderen. Ook de gemeenteraad van Schoten richtte een verzoek m denzellden geest tot den Minisér van Waterstaat. In verband daarmede heeft de Minister van Waterstaat thans medegedeeld, dat er vooralsnog geen plannen tot beperking van hot aantal briefpostbestellingen te Haarlem en Schoten bestaan. Ondertrouwd 3 Sept.: A. Dekker en B M. C. Jordaan, Getrouwd: 3 Sept.: C. van Leen en J Lücke. Geboren: 1 Sept.: z. v. M. H. W. Nelissen Cremers. 3 Sept.: z. v.' C. C DijtBalm, z. van L. C, de Nijsde Pater. z. van C. de LangeHuisman. d. v. E. Hoooijen de Jong. z. van G. Meijerv. d. Linden. 4 Sept.: z. van C. SchilderGoossen. d, van E. v. d. SmissenScggclink. Overleden: 2 Sept.: G. de Vries 82, j., Raamvest. N. Gelderblom, 74 j., Bloe- mertsteeg. 3 Sept.; J. J. Box, 26 j., Haze- paterslaan, H. ZwemmerKoper, 38 j., Kamperlaan. Hedenmorgen rond half negen, sloeg een paard, gespannen voor een wagen van Centraal Vervoer, aan de losplaats aan de Van Ostadestraat op hol. Het rendernet den wagen achter zich de straat uit, de brug over, het viaduct onder door en Kleverpark langs de Nassaulaan op. De slager de Bruyn, wonende op den hoek van de Ursulastraat, zag het gevaar en sprong onvervaard naar den kop van het hollende paard, dat hij bij het hoofdstel greep, Hij werd eenige tien tallen meter voortgesleurd, maar bij de Vogelkocpsteeg reed te wagen tegen een lantaarnpaal, die door midden brak, doch het hollende stel tot staan bracht. Er hadden geen ongelukken plaats. Een woord van hulde aan den krarJgen de B'ruyn is wel op zijn plaats. Een ander veroor zaakte veel consternatie in de buurt. Wij zagen op de Nassaulaan, nabij de plek waar de lantaarn brak, een huismoeder vol schrik het buis uitsnellen met het broodmes in de hand, om te zien wat er gebeurd is« MEDEGEDEELD DOOR De beurs opende heden iets beter. V K HEDEN 5% Nederland 1919 l(j01/2 100!/2 6% Nederland 1923 4}4 NederL 1917 9713/16 977/8 7% N-L 1921 A... 1027/p 102 7/s 6% N.-L 1923 D... I D27/g 1027/<j T-i Oude Vaart 67 dito Gem. Eigend. 55 Mij „Nederland" 156 155 Scheepvaart-Unie 1473/4 Rotterd. Lloyd i341/4 135 1783/4 182 Oude Boot 643/4 69 Holl. Stoomboot 175/g - H. V. A. 530 530 Java Cultuur 322 Jurgens gew. 112 121 Koloniale Bank 1761/2 1751/4 I dische Bank 1411/4 1403/4 Cert. Handel Mij I371/, Resc. dito 137 T- Phoenix 921/., Geconsolideerde 159 155 Kon. Olie 371 373i,/2 120 121 Marine comm 9x/2 91/2 Vorstenlanden 1511/2 Actions id. 145 C.,mp. Merc, Arg. 9l/2 Poerworedjo HOV2 Oude Deli 392 394 477 365 Deli Batavia 363 368 A'daui Rubber 296 296 282 159 159 Wai Sumatra 247 247 Dordtsche Petr, 348 Southern Rails 101i/2 103 Union 1437/s - Wabasb *433/8 431/2 Comm. Maxwell 9 '48 4 SEPTEMBER. EERSTE LATERE KOERS KOERS BERLIJN PARIJS .BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO mimi BAZEL t i v i i NEW-YORK ROME t i i t o 9.13 11.66 11.06 35.- 12.043/8 66.70 62.40' 52.40 2.481/, Burg. Stand. Geboren: d. van J. Klerk Paap. Getrouwd: A, A, Goemans en W. Ruig- rok. G. H. van de Klashorst en M. C. Verbeek. M. J. F. de Jong en M. C. Homburg. Overleden; W. Grootenboer, 64 j. Gevonden voorwerpen: Terug te bekomen bij de Vletter, Kleverlaan 47, Bloemendaal, een verg. gouden broche; Batenburg, Zo- merzorglaan 34, Bloemendaat een bontje; A. E. Boekman, Bloemendaalscheweg 50, Bloemendaal, een groen vulpotlood; J. v. d. Veldl, Noorder tuindorplaan 16, Overveen, een kleine portcmonnaie met inhoud; G. v. Kersen, Kleverparkweg 172, Haarlem, een damestaschje met inhoud; J. van Roon, Scheperstraat 31-, Schoten, een bankbiljet, een fietspomp en' een ceintuur; de Ruig, Bothast.raat 56, Schotbn, een rijwielbelas- lingplaatje; v. Oooyen, Lage Duin en Daal- scheweg 9b, Bloemendaal, een ceintuur; Bu reau van Gemeentewerken, Bloemendaal, een zilveren lepel; Uiterwiik Poort Eiswout, een klein hondje; Hoffschlagg, Paviljoen Zeeweg, een ring met sleutels; een riem, 'n kinderschoentje, een hinderhoed en een 'neusje; F. Rolle, Ruysdaelstraat 7 zwart, Haarlem, een zilveren rozenkrans; Oosting, Zijiweg 32, Overveen, een klein wit hondje; Hendriks, Rollandspad 19, Overveen, een kinderschepje; J. Willebord, Hospcslaan 1, Overveen, een R.K. Kerkboekje; Wijnands, Oranje Nassaulaan 32, Overveen, een zil veren broche; van Wamcl. Rampenlaan 16, Overveen, een broche met steentjes; aan het bureau van politie te Overveen, een grijze handschoen, een wit koralen halsketting, een gummijas, een rijtuiglantaarn, een huissleutel, een regenjas, een pot vaseline, en een stroohoed. (Vervolg.) FINALES: 80 M. Hardloopen Juniores A. 1. G. Lamp R. K. L. 10.4 sec.; 2. T. v. Te tering R.-K. L. 10.5 sec,; 3. H, Snijder K. L.j 4. L. Adam K. L; 5. P. Bakker K. L.; 6. J. Kohier B. G. V. Juniores B'. 1. P. Tetering R.K.L. 10.3 sec.; 2. G. Krot K.L,, 10.4 sec.; 3. W. Lamp R.K.L. 10.8 sec. 4. K. Kurpershoek K.L.; 5. B. v. Basten K.L.; 6. O. Miiller v. Czernicki K.L. Seniores C. 1, A. J. Kop B.H.C. 9.4 sec.; 2. R. Veth K.L. 9,5 séc.; 3. J. Hut K.L. 10,4 sec,; 4. Chr. Brauns B.H.C.; 5. D. Haagmans K.L.; 6. J. Parson B.G.V. 320 M. Hardioopen. Juniores B. 1. E. Sweerts 46.5 sec.; 2, M. Rozelaar K.L. 47.2 sec.; 3. M. Hagemeyér R.K.S.V. 50,2 sec. Seniores C. 1. P. v. d. Klinkenberg B.G.V. 41,8 sec.; 2. J. Moolenaars t.T. 46,6 sec.; 3. A. v.-Zadel B.G.V, 49.9 sec.; 4. A. v. Tetering R.K L. Speerwerpen- Juniores A 1. G. Lamp R.K.L. 32.06 M; 2. P, Bakker 25.54 M.; 3. B. Lindner R.K.L. 24.66 M. 4. P. H. Schoute K.L. 24.48 M. Juniores B. 1. B. Henneman 32.62 M.; 2. E. Cochius K.L. 29.35 M.; 3. W. Lamp R.K.L. 29.32 M. Seniores C. 1. A. J. Kop B.H.C., 42.03 M.; 2. P. v. d, Klinkenberg B.G.V. 34.46 3. A. Wijsman H 28.72 M. Kogelstooten. Juniores A. 1. G. Zegers Vuckens K.L. 9.40 M.; 2. R. Erlings M.U.L.O. 8.90 M, 3. J. Ivöhler B.G.V. 8— M. Juniores B. 1. E. Sweerts; 2. O. Muller v. Czernicki K.L. 7.7414 M.; 3. W. Brandt M.T.S. 6.92 M. Seniores C. 1. W. v. Zadel B.G.V..9.2014 M.; 2. D. Haagmans K.L. 8.82 M.; 3. J. Moolenaars t.T. 8.15 M. Discuswerpen, Juniores A. 1. H. Snijder K.L. 27— M.; 2. L. v. d. Mcy B.G.V. 20.20 M.; 3. W. de Vries K.L. 18,40 M. Juniores B 1. K. Kurpershoek K.L. 29.68 M.; 2. v. Beek R.K.L. 24.90 M.; 3. G. W. Krot K.L 23.40 M. Seniores C. 1. A. v. Zadel B.G.V. 27.09 M.; 2. J. Hut K.L. 23.40 M.; 3. J. Parson B.G.V. 22.42 M. Verspringen. Juniores A-. 1. P. H. Schoute K.L. 5.24 M.: 2. J. Kohier B.Q.V. 4.76 M.; 3. P. Bakker K.L. 4.50 M.; 4. F. Bakker K.L. 4.46 M.; 5. J. Dilewijn B.G.V. 4.55 M.; 6. Aartsen 4.03 M Juniores B. '1. B. Henneman 5.18 M.; 2. G. Krot K.L 5.02 M.; 3. O. Muller v. Czernicki K.L 4.71 M. Seniores C. 1. P. v. d. Klinkenberg B.G.V. 6.34 M. 2. A. 'J. Kop B.H.C. 5.79 M.; 3. J. Hut K.L, 5.43 M. Hoogspringen, Juniores A, 1. H. Snijder K.L. 1.40 M.; 2. W. de Vries K.L. 1.35 M.; 3. G. Zegers Kuckens K.L 1.35 M. Juniores B. 1. K. Kurpershoek K.L. 1.50 M.; 2. N. v. d. Klinkenberg B.G.V. 1.45 M.; 3. E. Cochuis K.L. 1.40 M. Seniores C. 1. J. Moolenaars t.J. 1.55 M.; 2. W. v. Zadel B.G.V. 1.50 M.; 3. P. Bleijendaal A.C.F 1.45 M. Estafette 4 X 80 M» Juniores A. 1. Ploeg Aartsen 46.8 sec.; 2. K. L. Ui 41 sec.; 3. Hercules 53.8 sec. Juniores B. 1. R.K.L. I 41.9 sec.; 2. K.L. II 43.6 sec.; 3. R.K.L. II 46.8 sec. Seniores C. 1. K.L. I 40.2 sec.; 2. B.G.V, II 40.3 sec.: 3. B.H.C. 41 sec. Beste totale prestal!» Juniores A 1. H. Snijder K.L. 5 strafp. Juniores B. 1. G. Krot K.L. 7 strafp.; 2. B. Hc-nneman 8 strafp. Seniores C. 1. A. J. Kop B.H.C. 4 strafp. 2. P. J. v. d. Klinkenberg B.G.V. 4 strafp. 's Avonds reikte de heer P. C. André de la Porte op de hem eigen wijze de schitterende collectie prijzen uit. De regelingscommissie kan met groote voldoening op de wedstrij den terugzien. Ook uit een athletiek-propa- gandistisch oogpunt zijn ze buitengewoor geslaagd. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aarsuraltelijk). EEN BEDE OM HULP. Sinds November j.l. is er in Schoten voor Haarlem en omstreken een tehuis voor ba- bies opgericht, waar sindsdien ongeveer U 18 kindertjes nacht en dag verzorgd wor den. Er was in Haarlem voor deze kleine kin dertjes bijna geen tehuis te vinden. De ge schikte particuliere adressen, die bekend waren, zijn meerendeels gebruikt en worden nog gebruikt. Vroeger was er nog ,,'t Tehuis voor vrou wen en kinderen" van Het Leger des Heils. doch sinds de opheffing van deze afdee ling, is dit niet meer mogelijk. Daardoor was de plaatsing dikwijls bijna onmogelijk en gaf zeer veel zorg en moeite. Nu kan dit tehuisje gebruikt worden, dat geheel en al tijdelijk bedoeld is, in t bij zonder voor z.g. ziekenhuiskindertjes, kin dertjes, wier moeders door ernstige zieklc niet in staat zijn zelf voor haar kleintjes te zorgen. De leeftijd varieert van 12 dagen tot ongeveer 4 jaar. (Kindertjes van alle ge zindten worden opgenomen.) De resp. ouders betalen allen voor de verzorging hunner kinderen, naar hunne kracht, doch dit is nooit voldoende om alle onkosten van eene wel eenvoudige, on zindelijke en liefderijke verzorging te dek ken. Ook.is er eenige uitbreiding dringend noo dig. Er ontbreet bijv. een badkamer cn eer speelkamer voor de groolere kinderen. Dan zitten de kindertjes altijd zeer slectit in de kleertjes en is er telkens iets noocig. Bovendien moet er een fondsjc komen voor onvoorziene uitgaven en ook de gele genheid om in een dringend geval eens een kindje een paar dagen kosteloos te kunnen opnemen. Natuurlijk is voor dit alles weer geld n?°" dig, en graag zouden ondergeteekenden hiervoor bijdragen van belangstellenden in dit sympathiek doel tegemoet zien. G°k vaste jaarlijksche bijdragen zijn bijzonder welkom. Elke hulp, ook in den vorm van luiers, wollen en katoenen, en baby-kleerties is welkom. Wij zijn gaarne bereid tot het geven van alle inlichtingen en voor belangstellenden is 't tehuis ook te bezichtigen op verzoek aan een der onderstaande dames: Namens het comité voor het baby-tehuis. Mevr. v. d. MerschHolt; Raamsingel 36 Mevr. Schippers, v. Eedenplein 11. Mevr. v. Hees, „De Ceder",Blauwe Brug, Heemstede. Mevr. Proot, Wilsonplein 19 Zuster Schouten, St. Elisabeths Gasthuis Spreekuur: Maandag, Woensdag, Vrijdag 3 tot 5 uur. Men seint ons: Gister brandde door onbekende oorzaak woonhuis, winkel en bakkerij van G. Gerritsen te Okkerbroek bij Deventer, ge heel af. De nabij gelegen molen bleef ge spaard. Ook de inboedel ging verloren. Ver zekering dekt de schade. TE WATER GERAAKT EN VER- DRONKEN. LEIDEN, 4 Sept. Sinds Maandag werd fe Noordwijk-Binnen vermist de 25-jarige H. H. Gisteravond is zijn lijk drijvend gevon den in een vaarwater nabij de oude gas. fabriek aldaar. Vermoedelijk is hij dool drankmishruik te water e'eraakL

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2