ÜTH!*I EVENTJES LACHEN. De Duitsche delegatie op liet Wereldcongres voor den vrede te Parijs dntstemd. Moeilijkheden om het scheepvaartbedrijf gaande te houden, tengevolge van de zich uitbreidende Britsche zeeliedenstaking. Een al- gemeene rouwdag in Perzië. Onder de .Radio-berichten De Fransche ministerraad besluit de leiding van de operaties in Marok ko onder maarschalk Pétain te brengen. Op de voorstellen van Chur chill betreffende de schuldregeling, heeft de Fransche regeering hare be slissing aangehouden, tot met Amerika zal zijn onderhandeld. Het besluit tot opheffing van Mr. Zimmermans commissariaat spoedig te ver wachten. x Mr. Zimmerman. De toestand in China. De Amerikaansche regeering en de stakingen. De staking van het Fransche bankpersoneel. De leiding in Marokko. Frankrijk stelt een beslissing op Churchill's voorstellen uit. Een nieuw Engelsch oorlogsschip. De loonstrijd in de Saksische iextiel-industrie. De onrust in Syrië. Een vrouwelijke consul te Amsterdam. Prof. van Hamel en de Volkenhond, Nieuwe léden van Ged. Staten van Zuid-Holland. De opening der Staten-Generaal Een communistisch voorstel dat in 't water viel. DRANKBESTRIJDING. Sobriëtas. VERKEER EN POSTERIJEN. Verbouwing van het hoofd station te Enschede. Spoorwegpersoneel. De Ariistreinen een succes. UIT ONZE OOST. Externecr'mg van eenige Chineezen. FINANCIËN. Geen kans op valorisatie der waardeloose oude Markbiljetten. KERK EN SCHOOL. De Indische Faculteit te Utrecht. Inschrijving der studenten aan de R. K. Universiteit. Te veel onderwijzers. Eerste Limburgsche bedevaart naar Brielle. De Canisiusfeesten te Nijmegen. UIT BOEK EN BLAD. „Het Schild". HANDEL EN NIJVERHEID. KUNST EN KENNIS. Jaarvergadering der Apologetische Vereeniging Petrus Canisius". Grafheuvels hij Ermelo. Internationale Textielbeurs te Amsterdam. De Weenscke jaarbeurs. Onze handel met Zuid-Afrika. Het wereldcongres voor den vrede te Parijs, ...der de Duitsche delegatie op het Wereldcongres voor den vrede heerscht eenige geprikkeldheid en meeningsverschil, waarvan de voornaamste oorzaak de afwe zigheid van Herriot is, hetgeen een gedeelte der delegatie, zoo niet de geheele, er bijna toe had gebracht het congres te verlaten. De Duitsche pacifisten zijn bovendien onte vreden dat Loebe, de president van den Rijksdag, tengevolge van Herriots afwezig heid er van af zag zijn rede te houden, zoo- lat per slot van rekening zich bij de opening ran het congres geen enkele Duitsche stem heeft doen hoeren. Hei Rijksdagiid Breit- scheid verklaarde openlijk er de voorkeur aan te geven te vertrekken. De geprikkeldheid der Duitschers wordt ïveneens verklaard uit het feit, dat de Mon- rie, de Fransche minister van onderwijs, een toespeling maakte op de rede, die Loebe onlangs over de aansluiting van Oostenrijk bij Duitschland heeft gehouden, waarop Loebe slechts met een gebaar antwoordde, dat hij de pacifistische interpretatie van de Monzie aanvaardde. Sommige bladen uiten er hun voldoening over, dat Herriot niet is verschenen en dat Loebe niet heeft gesproken. De ,,Echo de Paris" schrijft: Men vraagt zich af hoe de minister van onderwijs een dergelijke bijeen komst ken presideeren, waarop de president van den Rijksdag, ais men niet had opge past, onder voorwendsel van den vrede in het hartje van Parijs een rede had moeten uitspreken, opgepropt met Duitsch natio nalisme! Löbe en Lyautey bij Pain- levé. Painlevé ontving Woensdagmiddag den öuitschen rijksdagpresident Löbe en maar schalk Lyautey. De besprekingen te Genèvc. De besprekingen tusschcn Briand, "Cham- Jerlain en Vandervelde zijn begonnen na af loop van een door Briand aan zijn collega's in den Volkenbondsraad aangeboden lunch, Vandervelde verklaarde in een interview, dat er inzake het pact tusschen de drie staatslieden geen enkel meeningsverschil be stond. Hij betoogde, dat het de wensch der geallieerden was, dat Duitschland zou weten, dr.t het, hoe het door de geallieerden uitgewerkte project ook zou uitvallen, volle vrijheid zou hebben om in een alge- mccnc en rechtstrecksche bespreking daar over in discussie te treden. Draadlocs wordt gemeld, dat de Turk- .che regeering op het laatste oogenblik, blijkbaar wenschend een voor haar zaak gunstige atmosfeer te scheppen, bij den Raad van den Volkenbond een memorandum heeft -ingediend, waarin B'ritannië er van beschuldigd wordt te hebben gepoogd den toestand te beïnvloeden door vlootbewegin- gen in de Aegeïsche Zee. De Britsche dele gatie is in staat deze beweringen beslist tegen te spreken daar de vlootbeweging in dit gebied geenszins van het normale is af geweken. Naar de „Daily Telegraph" meldt, zal niet Chamberlain maar de minister van kolo niën Amery het Britsche standpunt nopens Mosoel in den Raad van den Volkenbond behandelen. Hij is bekend met don toestand ter plaatse, terwijl bovendien den mandaten tot het departement van koloniën behooren. De Britsche zeeliedenstaking. De zeeliedenstaking heeft zich uitge breid tot de bemanningen van de booten der Southern Railway van Southampton naar Havre, Caen, de Normandische eilan den en Sf. Malo. Geen dezer booten is gis teravond vertrokken. Honderden passa giers zijn „gestrand." De Kanaalbooten van Newhaven, Dove;- en Folkestone zijn niet bij de beweging 'betrokken. De Southern Railway werft in andere havens bemanningen aan ter vervanging der stakers op de Kanaalbooten. Ofschoon sommige scheepvaartmaafschap pijen moeilijkheden ondervinden om be manning te krijgen .heeftf dc agitatie onder de zeelieden tot dusver geen ernstige uit werking gehad op het vertrek van Oce aanschepen uit Britsche havens. Hef is thans waarschijnlijk, dat er geen moeilijk heid zal worden ondervonden om de „Be- rengaria" van de Cunard-lijn Zaterdag op tijd van Southampton naar Nedork te doen vertrekken. Gisteravond is de aanmonste ring begonnen. Van de bemanning is 99 pet. lid van den Nafionalen Matrozen- en Stokershond en schier de' geheele beman ning heeft aangemonsterd voor de reis. j Verwacht wordt, dat het vertrek van de „Majestic" (die gisteren zee heeft geko zen) en de „Berengaria" van grooten in vloed zal zijn op de houding der zeelieden in Britsche havens. Pogingen om de bemanningen van de weckbooten van Ellerman en Wilson, die SO pet. van de scheepvaart van Huil verte genwoordigen tot staking over te halen, zijn gisteren mislukt. Ook in de Iersche havens worden geen moeilijkheden onder vonden. Uit Lenden zijn gisteren alle boo ten, voor de Middellandsche zee en ande re Eurcpeesche havens zonder moeilijkhe den vertrokken De schadevergoeding. Volgens een radiogram uit Berlijn had het vliegtuig negen millioen pond aan Dawes- obügaties aan boord. Te Amsterdam zou het vliegtuig dalen om een gedeelte der obli gaties voor Parijs over te laden. De oorlog in Marokko. In den westelijken sector hebben de re bellen, die het gebied van Roena bezet hielden, zich naar het hoorden teruggetrok ken. De vliegtuigen hebben verschillende krachtige bombardementen verricht. De stammen blijven zich onderwerpen; verschillende afdeelingen hebben arbeiders aangeboden voor het werk aan de wegen en de telegraaflijnen. De staking in het Zuid-Airikaan- sche scheepvaartbedrijf. De premier heeft een verklaring gepubli ceerd, waarin hij mededeelt, dat de regeering niet zal tolaten, dat er Lascaren als sta kingsbrekers worden gebruikt, aangezien de immigratie van Lascaren verboden is Nader meldt men ons nog uit Londen, dat de premier Hertzog inzake het verbod tot toelating der Lascaren die aangeworven zijn om de stakende zeelieden te vervangen, verklaard heeft, dat deze Lascaren als on- gewenschte vreemdelingen moeten worden beschouwd en dat zij derhalve niet alleen niet aan land mogen gaan, maar dat zij ook niet van het eene schip op het andere mo gen overgaan zonder toestemming der im migratie-autoriteiten. Een Franschman in Mexico vermoord. Uit Mexico-City wordt gemeld, dat Mexi- caansche bandieten Zondag een inval heb ben gedaan in de boerderij van den heer Robert Maurer, een Franschman. De eige naar was alleen met drie bedienden thuis en verdedigde zijn bezit zoo lang mogelijk. Zelfs slaagde hij er in acht bandieten on schadelijk te maken. Doch ten laatste on dernamen de indringers een stormaanval, drongen het huis binnen en vermoordden den Franschman. De Mcxicaansche regeering heeft troepen ujtgezonden om de bandieten op te sporen. De beschieting der heilige gebouwen te Medina. De premier van Perzië heeft, naar uit Teheran wordt gemeldt, een telegram ge richt toi de legerbevelhebbers en de leden van het parlement, waarin «hij de beschie ting der heilige gebouwen te Medina be schrijft. A.s. Zaterdag zal een dag van algemeene rouw voor geheet Perzië zijn. hoogte te stellen van den militairen toe stand, en dat hij zal worden vervangen door generaal Gamelin. Volgens niet bevestigde berichten, zouden de Droezen Soeëida hebben veroverd en het Fransche garnizoen van die stad hebben uitgemoord. Daarop zou een Fransch vlieg» tuigeskader de stad gebombardeerd en ge heel verwoest hebben. Te Beiroet is wederom een Fransche di visie aangekomen, die naar het terrein van den strijd is opgerukt. Men kan verwachten, dat deze maand de beslissing zal vallen inzake de opheffing van mr. Zimmermans commissariaat over Oos tenrijk. Er bestaat echter nog veel meenings verschil over de vraag of de opheffing voor* waardelijk zal zijn, en over den datum. Het bestuur van Kanton overhandigde den Japanschen consul-generaal een formeele verontschuldiging in verband met de recente, schietpartij van Chineesche mariniers op Japanschc matrozen. Naar aanleiding van de Maandagnacht uit gebroken staking in de anthracietmijnen 'heeft president Coolidge te kennen gegeven, dat hij het congres zal vragen bij de wet commissies in het leven te roepen, welker taak het zal zijn van advies te dienen om trent middelen ter vermindering van het aantal stakingen. Dc president deelde even wel niet mee, wat de regeejring met het oog op de huidige staking denkt te doen. I Het stakende bankpersoneel hield een be- tcoging voor eer. der bankgebouwen in de Rue Scribe, gooide met steenen enkele rui- ien in en dwong de bank haar dpuren te sluiten. Gedurende de betooging hadden ver scheidend gevechten tusschen de politie en de stakers plaats, JEenige stakers en politic agenten werden gewond. De stakers begaven zich vervolgens naar een andere groote bankinstelling, op den Boulevard des Italiens, die zij met steenen bekogelden. Andere groepen betoogers trok ken langs de groote boulevards en de aan grenzende straten onder den kreet; „Nos cent francs!" en hielden een betooging voor een credietbank. De ministerraad hechtte zijn goedkeuring lan de besluiten, door den premier genomen betreffende het stellen van het bevel over de militaire operaties in Marokko in één hand, onder het hoogc gezag van maarschalk Pétain. De ministerraad moest gisteren beslissen »ver de voorstellen van Churchill, den En- gelschen kanselier van de schatkist, betref fende de Fransche schuld aan Engeland. De Raad gaf er de voorkeur aan, de quaestie hangende te laten tot de onderhandelingen met de Vereenigde Staten. De Fransche de legatie zal derhalve te Washington aanko men vrij van eenige verbintenis tegenover Engeland, hetgeen de besprekingen zou vergemakkelijken. Churchill zou deze over weging hebben begrepen en er in hebben toegestemd te wachten. Te Walkeron-Tyne is het slagschip „Nel son", dat een waterverplaatsing heeft van 35.000 ton en volgens raming acht millioen pond sterling kost, gisterenmiddag van sta pel geloopen. Er is drie jaar aan het schip gebouwd. Op het laatste oogenblik hebben de tex tielarbeiders in Saksen besloten het arbi trale besluit inzake de loonsverhooging aan te nemen. Daardoor is de algemeene uitslui ting, die op 5 September haar beslag zou krijgen, voorkomen. De premier zette m den ministerraad uit een, onder welke omstandigheden in Syrië de pacificatiepogingen moeten wórden voort gezet. Nader wordt gemeld, dat generaal Mi- chaud, adjudant van generaal Sarrail, naar Frankrijk terugkeert om de regeering op de B1 issb Mej. Patty Field, die op het oogenblik werkzaam is aan het departement van. onderwijs der Ver. Stagen, is tot consul in Amsterdam benoemd. Zij is de. eerste vrouwelijke consul der Ver. Staten. De Volkenbondsraad te Genève heeft Prof. Van Hamel opnieuw, voor een jaar benoemd tot directeur der juridische af- deeling van het Secretariaat. In de vacature-Rutgers is gekozen tot lid van Ged, Staten van Zuid-Holland de heer T, Heukels uit Rotterdam. In de vacature-Schokking is gekozen 'lot lid van Ged, Staten de heer LI. van Boeyen (c.-h.) te Voorburg. Dc door den Koninklijken stoet bij de opening van de zitting der Siaten-Gene» raai te volgen weg van het Koninklijk Paleis naar de Ridderzaal zal dezelfde zijn als vorige jaren, n.l. door Heulstraai, langs Lange Voorhout, (middenpad) Tournooiveld, Korte Vijverberg naar het Binnenhof en terug in omgekeerde volgorde. Bij velen bestond blijkbaar dc verwach ting, dat, nu de verkeersweg langs den Hofvijver geiheel gereed was gekomen en ook het Buitenhof zijn nieuw aanzicht heeft bekomen, de route wijziging zou onder gaan en over den nieuwen verkeersweg zou leiden. In den Amsterdamschen Raad kwam aan de orde t/\ voorstel van de communistische raadsleden om 500.000 beschikbaar 'te stellen voor de gebieden die 10 Augustus j.l. door een stormramp werden getroffen. De heer Lisser (c. p.) zette op zijn manier uiteen, dat het in dc bedoeling had gelegen dadelijk na de ramp een buitengewone zitting te houden en zoo spoedig mogelijk te helpen. Dc burgemeester heeft teen aan spr. medegedeeld, dat deze spoedverg/de ring niet mogelijk was. Daarom komt nu het voorstel pas in behandeling, nadat het door den burgemeester pasklaar is gemaakt voor deze vergadering. Het voorstel zelf, zeide spr., behoeft overigens weinig toelichting. Alleen wil spr. constateeren, dat het parti culier initiatief hier heel erg te kort is ge schoten. Het verwondert spr., dat het voor stel niet dcor B. en W. is overgenomen. De burgemeester meende de tolk van den raad te zijn, wanneer hij deelneming uit sprak met de slaghtcffers van de stormramp van 10 Augustus, Die deelneming maakte ook, dat men met milde hand hielp. Wij hebben dadelijk gedaan wat onze plicht is. Spr. dankt daarvoor ieder, die daartoe heeft bijgedragen. Ook hoopt spr, dat de collecte van, dezen dag zal getuigen van dè offer vaardigheid van. de bewenérs van de hoofd stad. De, particuliere bijdragen zijn groot en het schijnt, dat het Nederlandsche v»|k uit particuliere bijdragen de schade wil ver goeden. Daarom zou spr. aan de voorstellers raden het voorstel in te trekken. De raadsleden Lisser en Doornbusch ver dedigden hun voorstel. Zij meenden, dat het feitelijk niet te pas komt, dat er gebedeld wordt voor de slachtoffers van de ramp. Deze menschen mogen niet als bedeelden worden beschouwd. Het rijke Amsterdam dient deze menschen geheel schadeloos te stellen. Het voor:|'.el werd Verworpen met 30 tegen 2 stemmen, In het onlangs verschenen jaarverslag der Federatie Sobriëtas vinden we den stand van het ledental op 1 Januari 1925 aangege ven als volgt: Kruisverbonden 334 afdeelin gen met 19,762 leden; Mariavereenigingen 333 afdeelingen met 39.310 leden; Jongens- bonden 185 met 8.601 en Meisjesbonden 203 met 11.308 leden. Totaal 59.572 volwasse nen en 19.909 kinderen van 12 tot 16 jaar. De St. Annavereeniging telt 230 afdee lingen met 24.7,46 gezinnen, waarin 74.602 kinderen alcoholvrij worden opgevoed. De maand September wordt besteed aan de Blauwe-Maandactie, dat wil zeggen, dat in die maand nog meer dan anders propa ganda zal worden gemaakt over het geheele land voor drankbestrijding. Doel is, het werk der katholieke drankbestrijding meer be kendheid te geven, en daardoor leden te winnen, Het z.g. groote Station te Enschedé zal binnenkort een verbouwing ondergaan, waar door in- en uitgangen midden in het ge bouw komen. Ook de wachtkamers zullen dan eerst, na bet passeeren der controle te bereiken zijn., Aan de spoorwegpersoneelorganisatie heeft de directie der Nederlandsche spoor wegen, de door haar in het algemeen regle ment dienstvoorwaarden (A. R. D.) noodig geoordeelde wijzigingen met toelichting ge zonden. Art, 28 inzake vergunning voor het be- kleeden van betrekkingen, ambten, bedie ningen, wordt in dit voorstel zoodanig aan gevuld, dat een waarneming zonder vergoe ding geen vergunning meer vereischt. Inzake het verlof wordt een vermindering voorge steld en wel van het aantal verlofdagen voor hen, te brengen van 28 op 24, van 21 op 18, van 18 op 15 en van. 14 op 12 dagen. De vergoedingen wegens verblijfkosten worden thans opnieuw verminderd en wel met 50 resp. 40 ct. van de dagvergoeding en met 2 en 1 ct. wat de urenvergoeding betreft. Het z.g. urengeld voor treinperso neel en dergelijke van 7 op 5 ct. Wij deelden reeds mede, dat de Neder landsche Spoorwegen bij wijze van proef „Artistreinen" van verschillende steden naar de hoofdstad zouden laten loopen. De plaatsbewijzen voor deze treinen geven recht van toegang tot den Amsferdamschen dierentuin. Het is Donderdag gebleken, dat deze 'treinen veel publiek hebben aan gevoerd, Zoo kwamen er met den extra- trein van Nijmegen en Arnhem 660 perso nen en van de richting Roosendaal 788. In Artis was de drukte dan ook wel merk baar, Naar door Aneta uit Batavia wordt ge meld, werden bij gouvernementsbesluit ger externeerd Weit Hin Yoo Tjoeng Koeog Yim, redacteuren van de „Jitpo", Khouw Kong Hoe, directeur van de „Jitpoe". Tjia Tjiok Tjinim, vice-president van de Chinee sche vereeniging „Soepohsia" allen te Ba tavia, wegens het naar Indië overbrengen en daadwerkelijk bevorderen van antagonisme tusschen partijen en bevolkingsgroepen in verband met den strijd in China, zoodat in Indië is ontstaan een toestand van opwin ding, somwijlen bevorderd door samenwer king mét Inlandsche communisten, welke dreigt over te slaan in een actie tegen bet gevestigd gezag, zich uitend in- verschillende bedenkelijke verschijnselen. Flo sit Kioen, secretaris van „Soepohsia" zal om dezelfde reden worden geïnterneerd in een deel van de kolonie, waar hij iii Indië geboren is zoodat tegen hem de maatregel van externeering niet kan Worden toege past. In verband met het feit, dat nog herhaal delijk door bezitters van oude Markbiljet ten de vraag wordt gesteld, of deze biljet ten nog eenige waarde vertegenwoordigen, of wellicht in de toekomst weder eenige waarde zullen verkrijgen, maken we hier melding van een beschouwing in de „Ft. Ztg. waarin deze vraag absoluut ontkennend wordt beantwoord. Het blad wijst er op, dat par. 3 van de bankwet van 1924 bepaald heeft, dat de oude biljetten der Duitsche Rijks bank zullen worden ingetrokken in dier voege, dat elke billioen Mark oude biljet ten vervangen moesten worden door éép nieuwe Rijksmark. Deze, intusschen uitge voerde, bepaling behoort tot de integreeren- de bestanddeelen van het Dawespian en daar mede van de Duitsche valutasaneering. Men moet zich daarin schikken. Zelfs indien wer kelijk zou worden bewezen, dat oude Rijks- bankbiljetten zeer langen tijd geleden zijn verkregen en bewaard wérden, zou dit den bezitter niet kunnen baten. Ook afgezien van deze wettelijke bepalingen zou het prac- tisch nauwelijks mogelijk zijn de oude Rijks bankbiljetten op een gunstiger basis in te wisselen, zonder opnieuw groote schade aan het Duitsche economisch leven toe te bren gen. Zelfs de bedragen oude biljetten, die na den oproep tot inwisseling nog in handen van het publiek zijn gebleven, zou de Rijks bank niet noemenswaard kunnen valorisee- ren, zonder daarvoor haar nieuwe biljetten circulatie te verhoogen of haar goudvoor raad te verminderen. Afgezien daarvan, dat een wijziging der wettelijke basis der nieuwe Duitsche valuta en der Rijksbank niet zou zijn te vereenigen met de internationale verplichtingen der Da- wes-overeenkomst, zou ook practisch zulk een „Volksentscheid" niet mogelijk zijn, alleen al omdat volgens de grondwet een iende gedeelte der stemgerechtigden, dus c.a. 3 millioen kiezers, zich voor zulk een refe rendum zou moeten uitspreken, dat boven dien gebaseerd zou moeten zijn op een uit gewerkt wetsontwerp. Het is wel als uitge sloten te beschouwen, dat een dergelijk wets ontwerp ooit voldoenden steun zou kunnen vinden, en alle voorspiegelingen te dien aan zien zijn dan ook miet anders te beschou wen dan als phantasieën of als boerenbedrog. De benoemde professoren. De curatoren van het fonds te behoeve van de Indologische studiën aan de Rijks universiteit te Utrecht hebben tot bijzon dere hoogleeraren van deze stichting be noemd de navolgende heeren; Mr. I. A. Nederburgh, oud-voor zitter van het Hoog Gerechtshof van Ned.- Indië, oud-directeur van justitie, toe hoog- lecraar in het Spaansch en administratief recht der Nederlandsche koloniën en liet adatrecht; mr. B, Heyma n, oud-raadsheer in het Hoog Gerechtshof van Ned.-Indië, fot iioog- leeraar in het Ned.-Indische burgerlijk- en handelsrecht; mr. F, J. H. C o r v a n, oud-directeur van justitie, tot hoogleeraar in het Ncd.- Indische burgerlijk procesrecht; mr. G. J. N o 1 s t T r c n i t oud substituut-officier van justitie in Ned.-Indië, oud-adviseur voor agrarisch-rechteiijke aan gelegenheden, tot hoogleeraar in het Ned.- fndische straf- en strafprocesrecht en het Ned.-Indische agrarisch recht; dr. F. C. G e r r e t s o n, tot hoogleeraar in de oude en jongere geschiedenis van Ned.-Indië en vergelijkende koloniale ge schiedenis, benevens in de vergelijkende volkenkunde van Ned.-Indië; prof. dr. J. H. T. K o h 1 b r u g g e, buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Utrecht, tot hooglec, aar m de vergelijkende volkenkunde van Ned.-Indië; aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- prof. mr. J. C. K i e 1 s 1 r a, hoogleeraar gen, tot hoogleeraar in de tropische staat huishoudkunde; dr. L. P. de Cosquinode B u s s y, directeur van de afd. Handelsmuseum van het Kol. Instituut te Amsterdam, tot hoog leeraar in de tropische staathuishoudkunde, bijzonderlijk tot het geven van onderwijs in de kennis van de tropische cultuur; Prof. S. Spat, docent in het Maleisch aan de Ned. Mohamedaansch recht aan de Hoogere Krijgsschool, tot hoogleeraar in het Maleisch. Zoolang de leerstoel van de volks- indeelingen van de Islam niet definitief bezet is, zullen de betreffende colleges voorloopig door prof. Spat worden waargenomen. Prof. T. J. Bezemer, hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wagenin- gen, tot hoogleeraar in het Javaansch. Als lector van de stichting zijn belast met het houden van wetenschappelijke voorle zingen de heeren Mas Pryohoetomo voor de practijk van het Javaansch en B. A 1 k e m a, docent aan de Middelbare Kol. Landbouwschool te Deventer voor het Soen- daneesch. Het ligt in de bedoeling voorlezing te doen houden over de methode en de geschiedenis der zending '(missie). De wetenschappelijke raad van de stichting wordt behalve door bovengenoemde' bijzondere hoogleeraren ge vormd door de volgende hoogleeraren aan de Rijks Universiteit te Utrecht: prof. dr. C. E y k m a n. hoogleeraar in de gezond heidsleer; prof. Jhr. mr. B, C, de Savornin Lohman, hoogleeraar in het Nederlandsche staatsrecht; prof mr. J. Ph. S u y 1 i n g hoogleeraar in het burger lijk- en internationaal privaatrecht; prof. dr. C. W. V o 11 g r a f f, hoogleeraar in de Grieksche taal en letterkunde; prof. dr. M. Zwaardemaker, hoogleeraar in de physiologie; secretaris van fiet college van curatoren van bovengenoemd fonds is mr. II. H. A. van Gybland van O o s- t e r h o f f, Stadhouderslaan 2, te Den Haag, tot wien men zich om nadere inlichting kan wenden. De Rector Magnificus der R. K. Universi teit te Nijmegen zal voor het inschrijven van studenten zitting houden op 16, 17, 18 en 19 September a.s. des voormiddags van 10 tot 12 uur in het Senaatsgebouw, Keizer Karelplein 11. Voor de betrekking van onderwijzer(es) aan de centrale school te Bergen-op-Zoom hebben zich 114 sollicitanten aangemeld. Voor de vacante betrekking van onderwij zeres aan de openbare lagere school te Balinge (Westerbork, Dr.) zijn 56 sollicitan ten. Voor de betrekking van onderwijzer aan de school voor Gereformeerd onderwijs te Dronrijp hebben zich 70 sollicitanten aange meld. Woensdagochtend vertrokken van Weert circa 250 bedevaartgangers onder leiding van den ZeerEerw. Pater Gijsberfus Hesse O.F.M-, directeur der Derde Orde alhier, naar het Martelveld en Graf der H.H. Mar telaren van Gorcum. Dit is de eerste Lim burgsche processie, die naar den Briel gaat. Naar de „Tijd" verneemt, staat het thans vast, dat Zondag a.s. te Nijmegen zullen aankomen de Pauseleijke Internuntius Mgr. L. Schioppa; de Aartsbisschop van Utrecht, Mgr. H. v. d. Wetering, de Bisschop van Breda, Mgr. P. Hopmans; de Vicaris-Gene- raal van het B'ossche Bisdom, Mgr. J. Pom pen, en de Bisschop van Freiburg, Mgr. Besson. Al deze hoogwaardigheidsbekleeders zul len ook bijwonen den eersten Canisius- tooneelavond in de „Vereeniging," uitge nomen Mgr. Schioppa, die des avonds weder afreist. Langzamerhand komt er meer teekening in de stemming van katholiek Nijmegen ten opzichte der Canisiusfeesten, welke Zondag a.s. aanvangen met. het plechtig inhalen der relieken van den H. Canisius. Men verwacht dien dag duizenden vreem delingen in Nijmegen alleen komen er uit Venlo per extra M. B. S. 500 pelgrims. De eerste drie dagen der feesten komen er iederen dag pelgrimsgroepen naar de H. Canisiuskerk, welker voorgevel van boven tot beneden zal gloren in electrisch licht. Ook de electrische illuminatie der H. Jozefskerk op het Keeizer Karelplein, van waqr uit Dinsdagavond de lichtbidstoet van honderden door heel Nijmegen zal trekken, is nu klaar gekomen. OOK 'N TOPPUNT, Arbeider (slecht van geheugen): „Zeg. Frans, ken jij je herinnere of we dit huis motte bouwe of da' we 't motte afbreke?" („Passing Show".) BAAS BOVEN BAAS. Een Yankee zat in den trein op blufferig» manier zijn medepassagiers te verteilen, hoe er in zijn land gewerkt wordt. „Als ze in deze maand bij ons een hotel van twaalf verdiepingen beginnen te bouwen is het in de volgende maand af." Dat werd een Ier te erg. „Beste man, dat beteekent niets. Ik ging op een morgen naar het land het was ir den roggetijd en toen legden zij de eerste steenlaag van een rij huizen en toen il' 's avonds terugkwam, was een deurwaarder bezig een gezin op straat te zetten wegeni achterstallighetd in de huur." Gedurende het overige van de reis was da Yankee opvallend zwijgzaam. OP 'T EXAMEN. „Hoe noemt men de tanden, die de menscl: gewoonlijk het laatste krijgt?" vroeg de exa minator. „Valsche tanden," antwoordde de exami- nandus. AFGESLAGEN. „Zeg, ouwe jongen, kun je een geheim bs. waren? Luister eens, Smalders heeft me in vertrouwen verteld, dat „Wacht even. Kun jij een geheim bewr ren?" „Ik? Wel zeker!" „Doe het dan." gelegd. Daarbij werd onder den heuvel aai de westzijde een mooie klokbeker met vuur* steenen bijgaven gevonden. Een prachtig mes tweesnijdend en 12 c.M. lang, een zaagje en een punt van een eolithisch type als in het vroegste steentijdperk. De bronstijd-menschen hadden dus hun grafheuvel opgebouwd boven 'n graf van de klokbeker-menschen. Op de heide rondom lagen scherven uit het Karolingische tijdperk (Pfïngstorfer type) zooals door Holwerda bi: Dofestade zijn gevonden. Het September-nummer van „Het Schild" is hoofdzakelijk gewijd aan den Patroon de," over „De H. Kerkleeraar Petrus Canisius" Prof. dr. J. de Jong, uit Rijsenburg schrijft over „De H. Kerkleeraar Petus Canitius"; Pater Kleyntjes S. J. over „De Catechismus van Canisius", terwijl prof. Verhaer en Pater Otten „Op den Uitkijk" staan. In de vragen- bus wordt antwoord gegeven op de kwestie: Kunnen gehuwden naar het klooster gaan? Volgen de recensies. Maandag 7 September wordt te Nijmegen om half elf, de Pontificale Hoogmis opge dragen door Z. D. H. Mgr. H. v. d. Wetering voor de leden tier Apologetische Vereeniging in dc St. Jozefskerk, Keizer Karelplein, In den namiddag om 2 uur Bestuursverga dering, in het Canisius-College. Om 3 uur zal daar de Jaarvergadering plaats hebben, al leen toegankelijk voor de werkende en be schermende leden der Apolog. Vereeniging, voor degenen aan wie een invitatie is ver zonden of die door de leden worden ge ïntroduceerd. De inleiders op deze vergadering zijn: Prof. Dr. W. Mulder S. J,.: „St. Canisius' groet werk". Prof. J. Verhaar: „St. Canisius en de in- tellectueelen". P. A. Kasteel: „St. Canisius en het volk". Duur der inleidingen c.a. 20 minuten. Daarna discussie over het gesprokene. Dr. Joh. van de Moer, arcbaeoloog te Er melo, schrijft aan „De Morgen": Op de Groevenbeeksche heide tusschen Ermelo en Putten liggen nog vele grafheu vels. De meeste zijn reeds verstoord door onbekwame handen en hun inhoud vernield of verkocht om gewin. Veelal kwamen er urnen met bronzen bijgaven en gebrande beenderen te voorschijn. En sommigen maak ten daarmede een goed loon. Half Augustus namen de heer P. Mulder, bouwkundige te Ermelo met een paar jon gens van een H.B.S. en schrijver dezer rege len een reeds aangegravcn heuveltje onder handen. Een recent gat wees op vroeger bezoek en toen was een urn met beenderen en bijgaven uit den laten bronstijd voor den dag ge komen. De heuvel was opgebouwd van heideplag gen, rustend op een vloer van wit zand. Een zwarte plek met houtskool wees op een vuur. Uit het recente gat werd een sleuf van 1 M. breedte naar den voe* des heuvels Ban- Is Het Eere-Voorzitterschap der Eerste In ternationale Textiel-Beurs, welke van 7 tot 16 November a.s. in het „Paleis voor Volks vlijt" te Amsterdam gehouden wordt, is aan vaard door Mr. A. E. Baron van Voorst tol Voorst, CommisSctris der Koningin in de pro vincie Overijsel. Het Bestuur ontvangt bovendien mede werking van de Nederlandsche R. K, Mid denstands-Bond, waarin eenige Vak-Ver- eenigingen uit de Manufacturen-branche zijn aangenomen, en waéfryan de voorzitter van den Bond de heer C. J. G, Stduycken toe getreden is tot het Comité van Advies. Het vreemdelingenverkeer. Het Ooslenrijksche gezantschap deelt het volgende mede: De directie van de Oostenrijksche Bonds- spoorwegen heeft, ter wille van de vreem delingen, die bij gelegenheid van de Ween- sche Herfst-Jaarbeurs (613 September) 4e Weenen vertoeven, een bijzonder goedkoop abonnement ter beschikking^ gesteld, waar door vreemdelingen op de terugreis op bil lijke en aangename wijze van de natuur schoonheden en bezienswaardigheden var Oostenrijk kunnen genieten. Het gerediffceerfie abonnement wordt als „Messe-Abcnnement" aan bezoekers van de Weensche Jaarbeurs verstrekt, die zich door een Messe-Ausweis (waarvan reeds voor de reis van de grens naar Weenen ge bruik gemaakt is) kunnen legitimeeren. De prijs van dit-abonnement bedraagt 120 schil ling voor de eerste, 90 schilling voor de tweede en 60 schilling voor de derde klas. Het abonnement is geldig voor den tijd var. 6 tot en met 30 September 1925 en geeft recht op een onbepaald aantal reizen op alle lijnen der Oostenrijksche spoorwegen met alle personen-, snel- en D-treinen. Het „Messe-Abonnenicnt" is bij de „Fahr- karten-Ausgabestelle" in het Jaarbeursge bouw en bij de Vorverkaufstelle der Gene- ral-dircktion der Oesterreichischen Bundes- halmen, Wien I, Schwarzenbergplatz no, 3 verkrijgbaar. Betere koelruimten in de schepen! Donderdagmorgen heeft de heer Harm Oost, lid van den Volksraad van de Unie van Zuid-Afrika, een onderhoud gehad met den directeur van het Bureau voor Handels inlichtingen te Amsterdam. De heer Oost bezoekt Nederland in opdracht van de Zuid- Afrik'aansche regeering, om de mogelijkheid te onderzoeken van een loonenden handel tusschen Nederland en Zuid-Afrika. Hij wees er op. dat het zeer in het belang van Nederland zou zijn, indien de Hollandsche schepen betere koeiruimten hadden, ter verzending uit Afrika van grondnoten, maïs, meloenen, sinaasappelen en ander fruit. In dien er niet voor betere koelruimten ge zorgd wordt, zoo zeide de heer Oost, be- staqt er groote kans, dat de handel ver plaats wordt naar Hamburg, wat groote schade zou oplevêren. De heer Oost zou heden naar Hamburg vertrekken, om daarna een bezoek te bren gen aan Berlijn en Londen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6