gfÜEUWS 3 ORDE EN ARBEID» LANDB. EN VISSCHERIJ RECHTSZAKEN. LEGER EN VLOOT. CRICKET. MARKTNIEUWS. Dreigend arbeidsconflict te Enschedé. Uit de mijnindustrie. Het ruien der kippen. Hét sterk optreden van een rupsje in de appelboomen. Vogels in 1925. Het slechte per en jaar. Intern. Congres Geitenteelt. De dief op sokken. Opium- en morphine- smokkelarij. hegerinkrimping. Geen manoeuvres dit jaar. NA DE STORMRAMP. De stormramp in de buiten- landsche pers. Onder voet geloopen. Het autoongeluk bij Valkenswaard. Het ongeluk in den Duitschen sneltrein. Aanrijdingen. Doodelijk ongeluk. Voorgevel van een huis ingestort. Steekpartij op de kermis te Waspik. Door den electrischen stroom gedood. Het regende hem te hard. He1 achteloos wegwerpen van een sigaret. Inbrekers aangehouden. Ook „Een teeken des tijds?" Een sympathieke daad. 22flj SPORT EN WEDSTRIJDEN. Flamingo'sDragon Fiies Draw. DAMMEN.' In een vergadering der arbeiders, werk zaam aan de textielfabriek der firma Blen- ken te Eschedé, is besloten, indien voor 5 September geen regeling is getroffen in zake de gevraagde verbetering der arbeids voorwaarden, zoo noodig de slaking te proclameeren. De loonen worden nog gehandhaafd. Gemeld wordt flat het looncontract met de mijnwerkers, dat tot minstens 1 October zou gelden, met een opzegtermijn van een maand, door de mijndirecties niet is opge zegd, zoodat de loonen der mijnwerkers dus minstens tot 1 November gehandhaafd zul len blijven. Naar de Tel. uit zeer goede bron ver neemt, zal echter tegen dien datum de loon- overeenkomst worden opgezegd, terwijl dan de besprekingen over een nieuwe loonover- eenkomst samen zullen vallen met die over het arbeidscontract dat tegen 1 November tifloopt. Tegen het einde van den zomer zullen de hennen, die reeds vanaf het vorige jaar aan den leg zijn, in de rui vallen. Dit ruien der hoenders is een zeer natuurlijk ver schijnsel. Er ontstaat een nieuwe veer on der de oude veer. Deze laatste wordt daar door opgelicht en valt ten slotte uit. Ge durende dien ruitijd zijn de dieren min of meer lusteloos gewoonlijk verschrompelen kam en lellen en houdt de leg geheel op. Het ruien duurt meestal eenige weken. Het eene dier ruit langer dan hef andere. Som mige hennen beginnen reeds vroeg in den zomer met het laten vallen van eenige veeren en ruien tot' laat in het najaar door. Andere dieren beginnen eerst in Septem ber en October met de rui en ruien vlug achter elkaar af. Bij het kiezen er fok- dierep dient hierbij bijzonder gelet te worden. Hennen, die vlug en regelmatig ruien vergt veel van de krachten der hoen ders en de kippenhouders moeten in hun voedsel de noodige grindstoffen vinden voor het opbouwen van eert nieuw veder park. Toch wordt tegen het voorgaande, nog al eens gezondigd, meestal uit onwe tendheid. De menschen redeneeren: de kippen leggen in den ruitijd geen eieren en hebben dus minder voedsel noodig. Deze redeneering is geheel verkeerd. In den ruitijd hebben de hennen dubbele dunne vcderpak in deze soms reeds koude en San den leg te kunnen gaan. De uit straling van lichaamswarmte is door het dunne vederpak in deze soms reeds koue nachten vrij aanzienlijk. Deze verloren .varmte moet aangevuld worden door meer voedsel. Ook de vorming van nieuwe vee- ren kost heel wat voedsel. Na het voor gaande is het niet moeilijk in te zien, dat de dieren in den ruitijd krachtig gevoed moeten worden. In deze periode zijn de hoenders zeer gevoelig voor nadeelige invloeden van buiten. Er moet dus voor gewaakt worden dat de dieren geen last hebben van regen, wind, trek, kou, enz. Een ruiend hoen be hoeft meer voedsel dan in gewone om standigheden. Het verdient aanbeveling het vetgehalte van het rantsoen te yer- hoogen en de eiwitstoffen te verstrekken in den vorm van dierlijk voedsel, als visch, meel, versche beenderen, paarden- vleesch. garnalen enz. Het korrelvoer wordt aangevuld, met wat meer mais en zonnepitten, terwijl een weinig wit vogeltjeszaad in deze periode veel dienst kan doen, daar het den rui be vordert, Deze wordt ook gunstig beïn vloed door een weinigje bloem van zwa vel door het weekvoer te mengen. Zwavel is 'n bestanddeel der veeren en een klein beetje in het voer bevordert het ontstaan 'er nieuwe veeren. Overal in het land, maar vooral in het Oosten en Zuiden, treedt hoofdzakelijk in de appelboomen. soms ook in andere ooftboo- men, beschadiging op, waarbij de bladeren bruin worden en er uitzien of zij ver- ichroeid zijn. Bij nauwkeuriger beschou wing blijkt, dat aan een zijde der bladeren het bladmoes weggevreten is, zij zijn z.g. geskelletteerd en de verblijvende opperhuid is bruin geworden. Verder zijn de bladeren aan een zijde omgevouwen en het omgesla gen stukje aan de rest vastgesponnen, of wel 2 of 3 bladeren zijn aan elkaar vastge sponnen. In die spinseltjes vindt men de daders, de kleine, gele, zwart-gevlekte, zeer beweeglijke rupsjes van het skeletteer motje der ooftboomen, Simaethis pariana. De thans aanwezige rupsjes, die nu onge veer aan het verpoppen zijn, waartoe zij zich in een witte cocon op de vreetplaats inspannen, zijn die van de 2de generatie; de eerste generatie, die veel minder talrijk in de maand Juni aanwezig is, ontstaat uit eieren, welke gelegd zijn door de kleine, in hoofdzaak bruingrijze motjes, die in het een of ander schuilhoekje hebben overwinterd. Hzt insect doet zelden schade van beteeke- nis en ook dit jaar zullen er, hoe algemeen en hevig de piaag ook is, wel geen blijven de schadelijke gevolgen voor de boomen uit voortvloeien, zelfs niet bij kaaivraat, en wel omdat de beschadiging eerst laat in den zomer plaats vindt. Wel is het mogelijk, dat bij zeer sterk aangetaste boomen de vruch ten te vroeg noodrijp worden en misschien te^-roeg afvallen, doch in het volgend jaar zullen de boomen zich hoogstwaarschijnlijk weer normaal ontwikkelen. Bestrijding zou kunnen plaats hebben door bespuiting der boomen met een maag gif, doch daarvoor is het nu te laat; deze bespuiting moet n.l. plaats hebben, als het bijeenspinnen der bladeren pas begonnen is. Er bestaat eenige kans, in verband met het dit jaar betrekkelijk vroeg in den tijd optreden der tweede generatie, dat zich een derde generatie van rupsjes vertoont. Deze zou dan nog door bespuiting bestre den kunnen worden, doch noodig zal dit waarschijnlijk wel niet zijn, daar deze late rupsen dan vermoedelijk wel voor het grootste gedeelte ten gevolge van nacht vorsten of ongunstig weder zullen omkomen. Nadere inlichtingen worden gaarne ver strekt door den Plantenziektenkundigen Dienst, Wageningen en door de bij dien Dienst werkzaam zijnde ambtenaren. in 1925 heeft zich op bijna alle terreinen «vaar thans vooral door. middel van-nest- sasten de vogelstand wordt opgekweekt, een succes voorgedaan, dat in \erband met de uitkomsten der voorgaande jaren, bui- tengewcon kan worden genoemd- her, uit voerig verslag daarover verschijnt in den ,oop van het jaar. Hier kunnen thans de ge tallen van een tweetal terreinen, uie hun natuurlijk maximum reeds hebben bereikt, volstaan. Oranje Nassau Oord herbergde m de jaren 1924 en 1925 achtereenvolgens 147 en 287 legsels, „Hoogevelliwe 323 en 550. Lr ziin veele terreinen met dergelijke verhou dingen voor den dag gekomen. Het is zeker, dat deze toename in verband staat met de buitengewone ontwikkeling-van sommige in secten, Deze sterke vermeerdering van in secten, kan zich tot een plaag ontwikkelen: wij moeten in onze bosschen een goeden vogelstand onderhouden, om het optreden van- dergelijke plagen te voorkomen. Er zweeft dus thans door ons land een buitengewone hoeveelheid jonge vogels, die voor een deel naar hun geboorteplaats zul len terugkeeren, voor een ander deel zich in andere omgevingen zullen vestigen. Het is wenschelijk dat getracht wordt van deze vogels een zoo groot mogelijk gedeelte vast te houden. De omstandigheden zijn nu bui tengewoon gunstig om op vogelarme ter reinen in 1926 met vogelcultuur (vermeerde ring van het aantal insectenetende vogels) te beginnen en ook om den vogelstand op andere terreinen te vergrooten. De Planten- ziektenkundige Dienst te Wageningen wekt belanghebbenden hiertoe op. Daarvoor han- ge men bij voorkeur nu dadelijk nieuwe nestkasten op, opdat ze de jonge vogels lokken en 's winters tot slaapplaats kunnen dienen. Adviezen hierover worden gaarne door den Plantenziektenkundigen Dienst gegeven, terwijl men een uitvoerige hande ling voor het vervaardigen en de behande ling van nestkasten vindt in Mededeeling no. 17 van den Dienst, In het bijzonder wordt de aandacht ge vestigd op het verschaffen van nestgelegen heid aan spreeuwen, die door hunne voort durende aanwezigheid kunnen bijdragen tot het verminderen van de emeitenplaag. De eerste pogingen daartoe in 1925 begonnen met expresselijk geconstrueerde spreeuwen- kasten hebben eveneens een buitengewoon resultaat gehad, In de Snippert b.v, bij 01- denzaal werden langs weiden 65 spreeu- wenkasten opgehangen, waarin 62 eerste en 45 tweede legsels werden gebracht. Met den perenoogst is het dit jaar heel droevig gesteld! Hoewel in t voorjaar de rijkelijic bloeiende hongerden een kleine stille belofte»inhielden over het sappige ooft dat ons ten deel zou vallen, (och woraen wij thans heel karig gedeeld. De natuur be schikte anders dan wij in de lentedagen wel dachten. De plukkers klimmen langs hun lange, slanke ladders tusschen het groen en komen slechts met een schamelen buit naar bencê. De simpele aanvoer brengt fa meuze prijzen teweeg, men vecht als het ware om een mandje peren. Dat dit overdreven is moge blijken uit het feit, dat op de Utrechtsche vruchtenveiling aan het Paardeveld zeventig gulden voor een mud peren werd gegeven. Zeventig gulden.. vorig jaar betaalde de handelaar, die beslag wist' te Iggen op dit enkel mud, negen gul den voor dezelfde hoeveelheid. Het 2e Intern. Congres voor Geitenteelt te Freiburg (Zwitserland) zal worden bijge woond door een Nederlandsche delegatie, bestaande uit de heeren ir. Jacq. Timmer mans Rijksveeteeltconsulent te Roermond, prof. dr. De Blieck, h.oogleeraar aan de Vee- artsenijkundige Hoogeschool te Utrecht, dr. L. Brouwer, arts te Hoorn, dr. Lout ens, ci- recteur van de Rijksseruminricliting te Rot terdam en C. Zwagerman, Rijkszuivelcon- sulent te Middelburg. De gedetineerde Duitscher J. M., die in den nacht van 16 op 17 Juli in een juwc- lierswinkel te Maastricht had pogen n te breken en op zijn sok,ken was weggevlucht, doch door de politie was opgespoord, werd wegens poging tot diefstal met verbreking tot" acht maanden gevangenisstraf veroor deeld. De eisch was twee jaar. Voor de Rotterdamsche Rechtbank moes ten Donderdagmorgen terechtstaan de 34- jarige Canadeesche koopman A. S., de 27- jarige Canadeesche koopman C. C. en de 32- jarige Zwitsersche expediteur A. W. Dezen drie beklaagden was ten laste ge legd, dat zij in het einde van April van dit jaar te zamen in Nederland hebben inge voerd een partij van 77 groote bussen mor phine, 4925 kleine bussen morphine en 3500 bussen cocaïne, ter gezamenlijke waarde van 170.360. Op 27 Mei was deze zaak voor den politierechter mr, Wijnveldt behandeld. Het O, M., waargenomen door mr. Schutter, had tegen W. en S, een maand hechtenis geëischt en voor C. vrijspraak gevraagd. De politierechter verwees de zaak echter naar de meervoudige Kamer van Strafzaken. De drie beklaagden waren thans niet ver schenen. Als gemachtigde trad op mr. W. F. C. Baars. Zooals men zich herinnert, waren de ver dovingsmiddelen Nederland binnengesmok keld onder den naam van portretlijsten. Het O, M. eischte tegen beklaagden W. en S, ieder een geldboete van j 1000, met verbeurdverklaring van de in beslag geno men verdoovingsmiddelen en tegen beklaag de C. wederom vrijspraak. Mr Baars gaf als zijn meening te kennen, dat hier geen invoer, doch doorvoer had plaats gehad en concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. Uitspraak 10 dezer. Daarna moest terechtstaan de Rus J. M. Ook deze beklaagde was niet verschenen. Hem was ten laste gelegd, dat hij een groote partij van 100 K.G, ruwe opium ter waarde van 50.000 Nederland binnengesmokkeld had. Naar men zich herinnert, was deze opium in brandkasten ons land binnenge smokkeld, De brandkasten waren van dub bele wanden voorzien en gevuld met deze ruwe opium. Tegen dezen beklaagde werd een geldboete van 1000 geëischt, met verbeurdverklaring van de opium en de brandkasten. Uitspraak 10 dezer. - Over plannen tot leger-infcrimping ver neemt het „Deventer Dagblad", dat het in de bedoeling moet liggen, per regiment infanterie twee van de drie schoolcompag- nieën op fe heffen; de opleidingsscholen voor verlofsofficieren, verlofsonderofficie ren en de opleidingscompagnieën van de regimenten zouden blijven bestaan. Van het beroepskader behoeft slecbfs een klein deel af te vloeien, omdat bij de blijvende scholen meer kader zal worden ingedeeld. Wat de cavalerie aangaat, zouden alleen huzaren te Amersfoort en Den Haag blij ven. Te Breda en Deventer wordt, volgens plannen, de cavalerie orngezef in wielrij ders, terwijl de 5e eskadrons worden opge heven, De kustwacblartillerie en vesting- artillerie zouden geheel verdv/ijnen. Naar j verluidt, zouden enkele mitrailleur-afdee- I Iingen. worden opgericht. Het Hoofdkwartier van het Veldleger deelt ons, hef volgende mede: Er worden dit jaar geen bepaalde ma noeuvres gehouden. Er worden oefeningen gehouden door de lichte Brigade waarom trent inlichtingen kunnen worden verkre gen bij den inspecteur der cavalerie. Verder wordt er gehouden een oefening onder leiding van den fcommandant van het veldleger op 23 en 24 September, bij Amersfoort, Gezien den aard van de oefe ning en in verband met hef feit, dat geen bepaalde manoeuvres worden gehouden, worden geen officieren ter voorlichting aan de Pers aangewezen. Vertegenwoordigers der Pers die toch laatstgenoemde oefeningen willen volgen, kunnen Dinsdag 22 September des namid dags vijf uur de gewenschte inlichtingen verkrijgen in het Berg-hotel te Amersfoort. De Burgemeester vaa Borculo rekent ook op den Staat. Naar de „Tel." verneemt, is het stand punt van Jhr. de Muralt nog steeds, dat ge tracht moet worden Borculo weer op te bouwen met de hulp van particulieren. De natie heeft dit ook begrepen, zegt hij, want de particuliere finantieele hulp is werkelijk krachtdadig, In de bedrijfsschade en andere schade moet m. i. de Staat bij dragen. Gold het een incidenteel geval te Bor culo, dan zou stellig de bevolking van het stadje zelf de betrokkenen helpen, doch hier ligt letterlijk alles voor den grond en moet hulp van' buiten komen, omdat self- help" absoluut ontoereikend is. De burgemeester liet zich nog volgen derwijs uit: Borculo was vóór dvramp met de Rijks- en Gemeentebelastingen aan of over de grens van de draagkracht. Stel nu, dat de burgerij na den opbouw behalve de belasting aan de gemeente zal hebben af te dragen, ettelijke duizenden guldens per jaar voor aflossing van rentelooze hypotheken, dan komt men reeds uit het ongerijmde tot de slotsom, dat dit niet kan. Daar behoeft men waarlijk geen wiskunstenaar voor te zijn om dit te zien. Ik voorzie een papieren gedoe met veel omslag, waaraan ten slot te niemand zich zal kunnen houden. Er zijn kleine winkeliertjes, wier gehee- le inventaris verdwenen is en d°or het tij delijk te niet gaan van hun bedrijf niets ver dienen. Zulken hebben niets aan een nieuw winkelhuisje met rentelooze hypotheek met gedwongen aflossing er boven op. Bijzonde re hulp is bier noodig. De burgemeester hoopt en verwacht in dezen steun van de regeering en zoo deze in gebreke blijft, dan van de volksvertegenwoordiging.. Het ge meentebestuur van Borculo zal t.z.t, een zakelijk adres met toelichting aan de regee ring indienen, of, zoo 't moet, aan de volks vertegenwoordiging. Aan een en ander wordt druk gewerkt. Voor eerlijke docu- menteering, besloot Jhr. de Muralt, zal worden zorg gedragen, DE TOESTAND IN BORCULO. Naar het Vad, uit Borculo verneemt, zal er voor het geval de ingekomen giften voor de getroffenen bij den cycloon niet vol doende mochten zijn, en op regeeringshulp niet te rekenen valt, de volgende regeling getroffen worden: Aan arbeiders zal worden uitgekeerd lpo pCt, der schade en aan den z.g, midden stand en beter gesitueerden pondsponds gewijze wat er dan nog overschiet. IN NOORD-BRABANT". Een afzonderlijke brochure over de ver woestingen door de stormramp van j.l. 10 Aug. in Noord-Brabant aangericht, is ver schenen bij de Uitgevers Drukkerij Henri Bergmans en Cie te Tilburg. De opbrengst van den verkoop dezer brochure komt ten bate van hef R. K. Huisvestingscomité, ter ondersteuning van de slachtoffers der stormramp. Afgezien van het liefdadig doel waarvoor deze brochure verkocht wordt, is ook de inhoud de moeite Waard. Het is door een juist relaas en be schrijving mef illustraties een blijvend docu ment van de stormramp, die ook in Ooste lijk Noord-Brabant zoo vreeselijk woedde. Wij kunnen deze brochure aanbevelen, welke verkrijgbaar is bij de Uitgevers Drukkerij Henri Bergmans en Cie ie Til burg, als lezenswaardige lectuur en als prac tised middel tot steuninzameling voor de slachtoffers. Bij „Ars Catholica," Nieuwe Mare 21, fe Leiden, verscheen met goedkeuring van het Nationaal Steuncomité cn onder controle van het Cent. Bur. der K. S. A. een bro chure getiteld: Stormramp 1925. De uitgave van dit boekje geschiedt om een bescheiden deel te kunnen bijdragen en dc leniging van den groofen nood, voor namelijk echter bedoelt dit rijk geïllu streerd boekje een inzicht te geven in het groote leed, daf deze stormramp over een deel van ons land heeft gebracht. Minstens 60 pet. van dc opbrengst, komt ten goede aan het Nat. Steuncomité, Ook dit werkje yerdienf alle aanbeveling. Een lezeres zendt aan het Vad, de vol gende vertaling v?n een bericht over tie stormramp in de Illustration, waaruit blijkt dat men het in de buitenlandsche bladen vaak niet te nauw met de waarheid neemf: Een cycloon van zeldzame hevigheid heeft verleden week Hol!, provincies Gel derland cn Overijsel geteisterd, benevens het Noordelijk deel van Brabant. Dc klei ne stad Borculo, geleden bij Zutfen, is bij na geheel verwoest. Daken, kerktorens en telefoonpalen zijn door den orkaan stuk geslagen, fn minder dan 4 uur is Borculo een ruïne geworden; 4 dooden en meer dan 200 gewonden zijn uit de puinboopen opgegraven. Koningin Wjlhelmina heeft zich onmiddellijk naar he' plaatsje begeven om het reddlngwerk te'leiden en de bevolking te helpen, terwijl de genietroepen de rui nes opruimden. Andere minder belangrij ke plaatsen zijn eveneens geteisterd. De dorpen Bidam,Doetichem, Oldenzaal en Hengelo zijn gedeeltelijk verwoest. In de „provincie" Nijmegen werden de bewoners onder puinhoopen begraven; 6 dooden en verscheidene gewonden. In 'f ttel-.ee! ziin 20.000 personen plotseling dakloos. Hul? kon slechts per auto verleend worden, daar op verscheidene plaafsen de spoorrails uit den grond waren gestooten en de lo comotief en wagens van den trein Neede Borculo door den storm omvergegooid "waren. Telefon- en telegraafverbindingen zijn gestoord. De materieele schade wordf op 35 miilioen gulden gtschat. Toen fe Zwolle Dinsdagavond de muziek van een serenade huiswaarts keerde, werd J, v, d. R. aldaar, die tot de talrijke hos sende en joelend^ menigte achter de muziek behoorde, plotseling onwel en zakte ineen. In den val had hij tevens een meisje mee op den grond getrokken. De opstuwende massa die weinig van het ongeval bemerkt had, drong" óver de slachtoffers heen en was door de enkelen die hei ongeluk zagen niet te weerhouden. De drang was te groot, met ,het gevolg dat beide personen onder den voet kwamen. Ontstellend klonk hel gegil van het meisje, dat gelukkig zoö goed als geen letsel had gekregen. J. v. d. B. die een toeval had gehad werd bewusteloos en vermoedelijk inwendig gekneusd opgeno men en bij een winkelier binnengedragen. Per rijwielbrancard is hij later naar het Sophia-Ziekenhuis overgebracht. De toe stand van v. d. B. was gistermiddag vrij gunstig. De begrafenis der slachtoffers. De beide slachtoffers van het ongeluk bij Valkenburg zijn, heden, Vrijdagochtend op de Protestantsche begraafplaats te Heerlen ter aarde besteld. De Harmonie der Oranje- Nassaumijn liet treurmuziek hooren, terwijl de verschillende afdeelingen der mijn depu taties zonden. Vernomen wordt, dat de familie van de beide verongelukten een eisch tot schade vergoeding tegen den autobestuurder D. zal indienen. Naar het V. D,-bureau meldt, was het slachtoffer van het ongeluk in den Duit schen sneltrein, het 23-jarige Duitsche dienstmeisje Maria Lampersbach, geduren de -een jaar ongeveer in betrekking bij de familie L. A. Labouchère te *'s-Grave- land. Met 1 Sept. was haar deze betrekking opgezegd, zoodat zij naar Duitschland zou terugkeeren. Maria werd Dinsdag per auto door den zoon van den heer Labouchère en een huisknecht naar het station te Hilver sum gebracht, waar zij in den trein stapte met bestemming naar haar geboorteplaats. Naar verschillende personen uit de omge ving mededeelden, was Maria Lampersbach bekend als een fatsoenlijk meisje, dat zich nimmer met andere personen inliet. Naar hun weten, had zij ook geen verkeering. 'De noodlottige val van het dienstmeisje Lampersbach uit den AmsterdamBerlijn express staat op het punt opgehelderd te worden, aldus een W.-telegram uit Berlijn, Onvoorwaardelijk is vastgesteld, dat het meisje zelf uit den trein gesprongen is, zooals gemeld, schijnt vervolgingswaanzin haar tot deze daad bewogen te hebben. Gelijk men w^et, zou het meisje zich door een heer en dame bedreigd gevoeld hebben. Er werd een dame, zekere Teicht- heil gearresteerd. Deze was gisteren echter weer vrijgelaten, daar men haar van geen vergrijp kon beschuldigen. Kort daarop werd de mondcommissie op gebeld, waarbij de opbeller mededeelde, dat de dame Teichtheil op het politiepresidiurn een taschje met 34 brillanten verloren had. Het taschje werd op het toilet gevonden. Teichtheil herkende ze als haar eigendom. Tegelijkertijd viel echter verdenking op haar dat zij diamanten smokkelde. Wanneer deze verdenking komt vast te staan, zal men ook voor haar door verschillende personen op gemerkt vreemdsoortig gedrag in den D.- trein een verklaring kunnen vinden. Zooals de' vakterm luidt, had zij „ca- chiert", d.w.z. toenadering gezocht tot een onverdacht persoon, om de aandacht der po litie te ontgaan. Lampersbach heeft waarschijnlijk die toe naderingspogingen verkeerd begrepen en is zij daarna in een aanval van vervolgings waanzin uit den trein gesprongen. Nu'wordt de man met den zwarten snor gezocht, die eveneens verdacht deed en on getwijfeld met Teichtheil in verbinding ge staan heeft. Men vermoedt, dat hij de politie met het verlies van de diamanten in kennis heeft ge steld. Ter hoogte van de hoeve Boschlust on der Woerden is bij het uitwijken van een wagen en een fietsrijder, een auto bestuurd door een dame, komende uit de richting Utrecht, met een snelle vaart tegen een auto gereden uit de richting Leiden en daar na tegen een boom. Een heer die in eerst bedoelde auto zat werd door de voorruit geslingerd en moest in bedenkelijken toe stand naar het R. K. Ziekenhuis te Woer den worden vervoerd. De andere inzitten den liepen lichte verwondingen op. Op den Utrechtschen straatweg nabij Woerden is een kaasbrik omver gereden door een vrachtauto, waarvan de bestuur der, die 20 uur aan één stuk aan het stuur had gezeten, in slaap was gevallen. De be stuurder van de kaasbrik brak een arm, de andere inzittenden kwamen met den schrik vrij. (Hbld.j. Te Hilversum is een zesjarig knaapje, uil school komende, door het plotseling over steken van den Liebergerweg bij de Jan van der Heydenstraat onder de vrachtauto der Pharmaceutische fabriek geraakt. Spoe dig aanwezige geneeskundige hulp mocht niet meer baten, daar het kind reeds over leden was, De politie onderzoekt of de chauffeur in gebreke is gebleven. Een metselaar ernstig gewond. Bij het bouwen van een huis voor den burgemeester te St. Anhonis viel de voor gevel in elkander. Een metselaar kreeg een vollen kalkbak op zijn lichaam, zoodat hij met twee gebroken ribben en inwendig zwaar gekwetst werd opgenomen van on der het puin. Een arts verleende spoedig de eerste hulp. Men hoopt hem in het leven te houden. De helper kwam er met eenige kneuzingen en ontvellingen af. Woensdagavond is dc arbeider Van Miet op de kermis te Waspik door twee jonge mannen aangevallen en zoo ernstig met messen toegetakeld, dat hij naar Het gast huis te Raamsdonk moest wordeij overge bracht. Zijn toestand is hoogst ernstig. De daders zijn gearresteerd. Op last van dc Justitie is in beslag geno men' het lijk van den 19-jarSgen B., die te Nes a. d. Aanstel bij een heiwerk door den electrischen stroom gedood werd. Hel lijk is ter sectie overgebracht naar het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam. Ook op de hei installatie js beslag gelegd, omdat nog uit gemaakt zal moeten worden of het hier een geVal van dood door schuld betreft. Op het politiebureau te Bussuro kwam Donderdag de 40-jarige Ter B. uit Muiden binnenstappen. Hij bad een groot pak op zijn rug en deponeerde dat op tafel voor den in specteur onder de medhdeeling; „Hier, ik heb vannacht ingebroken en het weer is me te slecht om naar Amsterdam te gaan; nemen jullie den buil maar." Op de vraag van den inspecteur, waar hij had ingebroken, zeide Ter B., dat hij den nacht had doorgebracht in de tijdelijk onbe woonde villa van den heer B. aan d-» Brink- laan. Door het inslaan van een ruit was hij binnengekomen. Bij zijn vertrek had hij twee zilveren broodmandjes, enkele vaasjes en bonbonnières, benevens een tinnen cup mee genomen. Hij had deze voorwerpen in een smyrnatafelkleed gewikkeld. Aanvankelijk was hij van plan geweest naar Amsterdam te loopen, om daar het zi'iver te verkoopen, maar de aanhoudende regen had hem doen besluiten het gestolene maar bij de politie te brengen. Een ingesteld onderzoek bevestigde deze verklaring volkomen. Ter B„ die reeds tal- looze veroordeelingen achter den rug heeft, is in het Huis van Bewaring te Amsterdam opgësloten. Eenige bezoekers van Café de la Paix in <le Reguliersbreestraat te Amsterdam, zagen Donderdagmiddag .tegen vijf uur plotseling een verdachten rook opstijgen uit de zol derverdieping van den boekhandel van de firma N. V. A. J. Nuss, voorheen Voskuyl, I gevestigd op de nummers 28 en 30 en ge legen naast het Theater Tuschinski. De brandweer werd van verschillende zijden gewaarschuwd en was. spoedig met twee motorspuiten, een motorladderwagen en een manschappenauto, ter plaatse. De brand bleek te woeden op een zolder achter perceel 30, hetwelk tegen het theater is gebouwd. Een partij lijsten en platen was in brand geraakt en het vuur had zich mede gedeeld aan de kap. Met één straal op de motorspuit was men spoedig den brand meester. Van den zolder bleef weinig meer over dan de dakspanten, De oorzaak is niet met zekerheid na te gaan. Het onderzoek dat de politie instelde, bracht aan het licht, dat een van de jongste bedienden even te voren op den zolder was geweest. Het onachtzaam wegwerpen van een sigaret kan den brand veroorzaakt heb ben. Verzekering dekt de schade. Het verkeer per as door de Reguliers breestraat moest geruimen tijd onderbroken worden. Op aanwijzing van de Zeister politie is het geluk reeds hedenmiddag in Utrecht de dader aan te houden van de inbraken, die de laatste weken de bewoners van Zeist hebben verontrust. Eenige dagen nadat een bezoek was gebracht aan de woning van den gemeente-secretaris werd 's nachts de lade gelicht in het kleedingmagazijn De Dam, vanwaar ook eenige kleedingstukken wer den meegenomen. Bij den gemeeniq-secre- taris werd o.m. een 11-tal gouden tientjes vermist, welke tot de arrestatie door de Utrechtsche politie hebben geleid. Een drie tal zit thans in arrest, behalve twee bank werkers ook een student. Het onderzoek wordt nog voortgezet, doch het lijdt geen twijfel of men heeft de ware broeders te pakken gekregen. Het gebeurde dezer dagen te St. Oeden- rode, aldus „De Morgen" dat een onder- afdeeling van den z.g. eierbond ter verga dering bijeen was. Druk werdgediscuseerd over het uitbefalen van een daglion aan een der bestuursleden voor het bijwonen eener vergadering te Roermond. In de vorige ver gadering der afdeeling waar de betrokkene was afevaardigd, was overeengekomen dat hij voor verzuim een bedrag zou ontvangen van 3, De penningmeester der afdeeling die tevens vogrzitter der Hanze-Veree- niging is en op de vorige vergadering af wezig was, kwam thans fegen de toege kende vergoeding op, want een dagloon van „zegge drie gulden" voor een gehuwd man en vader van 6 kinderen, was blijkbaar vol gens hemte hoog!! Is het niet verbijs terend, dat zelfs een afdeelings-voorzitter van een R.K. Middensfands-organisatie nog tegen een vergoeding van 3 voor een heelen dag in verzet durft komen?! De rijwielfabriek „Transvalia" (Dir. Gebr Kaan) te Middelburg heeft de gemeente ambtenaren te Borculo, wier rijwielen door de ramp waren beschadigd, gratis van nieu- uwe voorzien. Pawle not out le Blanc Smith, not out Merton Jagger did not bat. Smith. 4f 24 Extra's 29 Totaal 252 for 6 Val der wickets: 1 v. 24, 2 v. 48, 3 v. 114, 4. v. 141, 5 v. 154(6) en 6 v. 199. Bowlingcijfers R. W. R. Neuerburg 65 li P. G. East 57 2, F. Warburton 18 li C. J. Posthuma 58 2, Mr. J. H. H. Kessler 15 <1 DE WEDSTRIJD N. C. B.-ELFTAL-M. C. C< De eerste dag van dezen twe^cjaagschen wedstrijd eindigde met een nuttigen voor* sprong der Engelschen. De Hollanders, die Woensdag het eerst naar de wickets trokken, brengen er niet veel van terecht en bat's als v. Manen, Schill en Vis brengen slechts een zeer luttel aantal runs op. Een gunstige uitzondering maakt Tonny cje Beus, die een fraaie ennuttige 69 scoort., Dank zij dit aantal werd het Hollandsche to taal met inbegrip van 6 extra's 143. De Engelschen beginnen niet best en wan neer 4 wickets neer zijn voor slechts 3L runs, begint het aardig op een debacle ta gelijken. i Dan stuiten echter Keigwin en Scott da colapse. Van 4 voor 31 wordt het 5 vooi( 142. Dan wordt Keigwin gestumped en zetten! Scott en Leblanc Smith de zaak voort. Op het eind van den eersten speeldag zij$" 9 Engelsche wickets neer voor 220 runs. De scores luiden: N. C. B. Elftal: R. Vis b. Hvndson J, H. H. Kessler b. id8! v. Manen b. Milford M, Jansen c. Keigwin b. Hyndson De Beus b. Hyndson 69 Schill 1. b. w. id. v. Bueren b. id5'v Bouwmeester b. Milford 12) Rincker run out Schmeink c. Huson b. Hyndson Terwiel n. o Extra's Totaal Hyndson bowlde 7 56 en Milford 2-46, M. C. C.: Col. A. C. -Johnston c. A. de Beus b. Rincker A. C. Huson bowled Schmeink 1 P. T. Eckersley c. Bouwmeester, b. Rincker Lin. A. R. Cadell l.b.w. J. Schmeink I. P. Keigwin st. De Beus b. mr, J. H. H. Kessler A. P. Scott c. R. Vis b. Rincker T. E. Ic Blanc Smith not out H, C. McDonell bowled M. Jansen F. H. Holiins bowled M. Jansen Capt. J. G. W. Hydson bowled M. Jansen D. S. Milforjj not out 6H 58! 3&| 11 De innings der Engelschen zou gister morgen om 11 uur worden voortgezet. Mot regentjes zorgden er echter voor, dat eerst om kwart na twaalf Pawle en Strachan hun innings konden vervolgen. Posthuma heeft reeds tamelijk spoedig succes, als hij Strachan voor 26 bowlt (6 v. 199). Hel veld is nu buitengewoon glad, zoodat het veldwerk der Hollanders zéér wordt bemoeilijkt. Captain lc Blanc Smith en Pawle profiteeren hier dan ook in'ruime mate van. Beide scoren snel en de bowlerv is niet in staat een scheiding tot stand te brengen. Tegen half één wordt de regen weer spel breker. Om één uur wordt geluncht; hierna laat het weer zich niet aanzien', dat de wed strijd nog lot eenig bevredigend einde zal worden gebracht, zoodat op een stand van 252 voor 6 de wedstrijd als draw wordt be schouwd. We kunnen hier echter gerust van een moreele overwinning der Britten spre ken, daar Pawle, die op 24 en le Blanc Smith, die op 41 not out bleven, nog wel de noodige runs aan het totaal zouden heb ben toegevoegd. De Dragon Flies hebben, wat succes betreft, niet veel plezier van hun toer beleefd. Tegen het N. C. B, XI kon slechts één dag gespeeld worden, de wed strijd tegen II. C. C. werd verloren en ook nu bewerkte de regen een draw. Voorwaar ven pover resultaat, Woensdag en Donderdag „de" wedstrijden tegen het M. C. C.-team. Dit ziet cr als voigt uit: R. P. Kei Gwin (capt.) Lt. A. R. Cadell (Navy), P. T. Ackersly, (Lancashire), A. C. Iïusson, (Oxford Authentics), Capt. J. G. W. Hyndson (Army), Lt. Cal. A. C. Johnston (Hampshire), H. C. Mc. Donel! (Hampshire) D. S. Milford, (Oxford Authentics), A. P. Scott, (Cambridge) en F. E. le Blanc Smith (Dragon Flies), Het Nederlandsche elftal is als volgt sa mengesteld: Mr. J. H. H. Kessler, (capt.) P. Lammerts van Buefen, R. Vis, A. Schill, H. v. Manen, M. Jansen, A. de Beus, F. J, W. Rincker, G. Bouwmeester, A. Terwiel en J. Schmeink. Het M. C. C.-elftal, dat juist een succes volle tour in Denemarken achter den rug heeft, waar de Corinlhy-speler Ackersly eenige centuries maakte, is reeds in Holland aangekomen. De scores van dc Dragon Flies, 2e innings zijn: Hermon c. R. Vis b. R. Neuerburg 10 Bagnall c. C. J, Posthuma b. F, War burton 100 Deed, lbw. P. G. East 2 Barker, bowled C. J. Posthuma 14 Strachan bowled C. J. Posthuma' 26 Lloyd, c. R. Vis b. P, G. East 6 Totaal (voor 9) OM HET KAMPIOENSCHAP VAN DEN NEDERL. R. K. DAMBOND. Zondag 6 September a.s. vindt in 'tge^ bouw van het St. Anthoniuspatronaat aan( den Zijlsingel bovengenoemde belangrijke! wedstrijd plaats tusschen de kampioenen! van de districten Den Haag „Kracht dooit Oefening" en Haarlem „Ons Genoegen". D^ winnaar van dezen" wedstrijd komt in de fi nale uit tegen den winnaar van den wedf strijd „D. O. S." Den Bosch cn „Feyenoord'j Rotterdam. Met het volgende tiental zal „Ons Genoegen" a.s. Zondag den strijd met de geduchte Haagsche ploeg aanbinden: 1. W. N. P. Stuifbergen. 2. M. v. d. Pavert. 3. N. R. v. d. Berg. 4. C, Stijnman. 5. J. A. Stevens. 6. E. G. Stolvoort. 7. L. C. Stevens. 8. W. B, van Gastele. 9. P. H» Meure. 10. H. Handgraaf. h Een aantal spelers dus waarop'„Ons Ge^ noegen" ten volle kan vertrouwen, immeraf zijn bovengenoemde spelers al jaren litfc eener damvereeniging en ook uitnemend ge-^ traind. P, H. Meure en H, Handgraaf speleif door het niet meer uitkomen van J. vas< Buuren en R. Pannekeet mede. Wij ver-! trouwen dat vele damliefhebbers a.s. ZonJ dag den wedstrijd, welke om 12 uur aanf vangt kometV gade slaan, allen zijn welkomj Indien er nog spelers zijn die zich verder inr het edele damspel willen bekwamen, kun* nen zij zich alsnog bij den secretaris vsnf „Ons Genoegen", C. Stijnman, Oranjeboom* straat 168, Haarlem, opgeven. O. G. veel succes gewenschtl! DISTRICTSVÉRGADERING. Woensdag 9 September a.s, zal het district Haarlem en Omstreken van den Nederig R. K, Dambond een vergadering houden- Plaats en tijd zullen nader wordert bekeng gemaakt. MATCH HERM. DE JONGH- V R. C. KELLER. Onder leiding van het Vereenigd Am* sterdamsch Damgenootschap zal Dinsdag a.s. bovengenoemde match aanvangen. AMSTERDAM, 3 Sept. Aardappelen,-"! Bericht v. d. mak. Jac. Knoop. Ze.euwsche' Bonte f 2.7533.50, blauwe 33.50,; Eigenheimers 2.102.50, blauwe Eigen-,' heimers f 2.20—2.30; Zeeuwsche Eigen-- heimer poters 2, blauwe poters '2, j bonte poters 2; Hillegommer Zandaard-. appelen 45, Drentsche Eigenheimers 2.75 per hl. GOUDA, 3 September 1925. Kaas. Aan-' gevoerd 227 partijen. Handel matig, le kw« 6467; 2e kw. 5862; Zwaardera Rijksmerlc 73; met Rijksmerk le soort 6770; met Rijksmerk 2e soort 554 65. Boter. Red. aanvoer. Handel flauw, Weibo-ter 1.07.5—1.15. Veeemarkt. Melkvee. Red. aanvoer. Han* del red. 325425; Vette Varkens. Red. aanvoer, handel vlug, 4546 ct. per half K.G.; Magere Variiens, groote aanvoer, han-e del matig, 4042 ct. per half K.G.; Magerst Bi'UJén, groote aanvoer, haadel matig, J lujl 22 per stuk; Zcoglammeren, goede aan-sj voer, handel stug, 30-40; Nuchtere Kal* veren, red. aanvoer, handel stug 1422. Eieren, Red, aanveer, handel flauw, per' 100 .stuks 7.75—8.40. TER AAR, 2 Sept. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „St. Phocas". Snijbconen 1 f 0.40, idem A. 2,16; id. 0:14; idem III 0.08; Prinsb. z. dr. 1.93; w. pronkb. Ó.23; dubb. st. pr. 0,52; per 10 K.G. Augurken. Fijn 1 J 6; F. B. I 2.05; Bast'. I 1.20; Grof I 0.90; Stippel 0.10; Fijn Stippel 0.45; K. K. 0.05 per 25 Kg. TER AAR, 2 Sept. Veilingbericht van de R.K. Tuindersvereeniging „God zij met ons" 46 zakken Snijbconen I 0.45; 30 zakken mooie idem 1.80; 4 zakken extra idem 2.40 per 10 K.G. Augurken. 3 manden Fijn I 8.10; 13 manden Fijn II 6.40; 4 manden Fijn III 5 40; 21 manden F. B. I 2.10; 48 manden Bast. I 1.25; 175 man den Grof I 1; 108 manden Stippel 0.10 per 25 K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7