Wt nummer bestaat uit 24 bladzijden, waaronder bet geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Leekepreeken. Hit Centraal gebouw van Bloembollen cultuur. 30 ct. per half ons 0e Spaarne Bank administreert vermogens tegen een minimale vergoeding. Draagt zorg voor de verzilvering van coupons en losbare effecten; alsmede voor het nazien van uitiotingen van alle bij haar in open bewaargeving gedeponeerdefondsen,zoodatrenteverlies uitgesloten is. ara Yr J Zaterdag 5 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16138 Bureaux: NASSAUIiAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 VOORSTELLEN VAN HET HOOFDBESTUUR. Het adviseert om niet aan te nemen het aanbod van Hillegom, van den bond van Bloembollenhandelaren en ook niet het aanbod van Heemstede betreffende grond van het Valkenbur gerplein. Een voorstel om een gedeelte van „Spaar en Hout" te koopen. Voorstel tot vorming van een bouwfonds. Meester Pronk van Heemstede. De politieagent Reintjes. 't Kan verkeeren. Subsidie voor werkioozenzorg. Ontheffing winkelsluiting. Een betere treinverbinding Haarlem- IJniuiden. ZOON Telegraphisch Weerbericht De bedevaart naar Kevelaer. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal3.25 Franco per post bij vooruitbetaling 3.58_ Vraag- en aanbod-advertentiën van 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 cents, bij vooruitbetaling. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina's 75 cents per regeL Alle abonne s op dit biaü zijn, ingevolge de verzekeriiigsvoorwaarden f Ofifin levenslange geheeie ongeschiktheid tot werken dooi f 7Cf| tegen onge va Pen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 3UUU.- verlies van be,de armen be.de beenen of be.de oogen 1 bi) een ongeva. me. f dij verlies van een hana, f IOC doodeh'iken afloop I "en voet of een oog 1 dij verlies van een f Cfl bijeen breuk van f fl dij verlies van een 1 dU. been of arm *U". -r duftn of wijsvinger ■■ndere vinger. 105. MAATSCHAPPELIJKE VARIATIES. Er zijn van die dingen in het leven, die maar niet lukken willen. Als alle menschen verstandig waren moest er toch een broe derlijke samenleving mogelijk zijn. Maar Plafo gaf voor twee duizend jaar al een re cept voor een ideaalstaat, dat sinds dien door tientallen andere idealisten is ver beterd. Maar gelukken mocht het nooit. Juist in dezen tijd zijn wij allen daar weer ijverig mee bezig. En infusschen wordt er in Marokko en Syrië en China weer gevoch ten, dat het een aard heeft. En dan die onge lijkheid van bezit. Waarom de eene arm en hongerig 2n de ander rijk en in over vloed? Is de aarde, de zee en de lucht niet voor ons allen gelijkelijk geschapen? En sociale apostelen maken propaganda voor een betere verdeeling. Resultaat? Sinds de schepping der wereld nihil. Velen peinzen zich het hoofd moe op deze onoplosbare problemen; het lijkf toch zoo eenvoudig en het wil maar niet lukken; wanneer alle mannen maar weigeren het ge weer op te nemen; wanneer in ieder land maar eens een eerlijke inventarisatie werd gemaakt en alles g -lijkelijk verdeeld... wanneer, ja' wanneer het gebeurt, dan gaat het juist nog slechfer Zie naar Rusland. Vee! heter dan met gewichtige en diep zinnige overpeinzingen lost men al die raadsels op met dit kleine voorbeeld uit de practijk: een kapelaan had een mooie pa- tronaalzaal met alle mogelijke dingen, wel ke een jongenshart maar kunnen bekoren: kegels en bouwdoozen; turninstrumenten en honderd andere dingen. Idealist als hij was, verklaarde hij in een geestdriftige speech aan zijn jongens: dat is nu alles jelui ge meenschappelijk eigendom; profiteert er van en vermaakt er je mee naar hartelust. Na drie weken was de grootste helft van de kostbare inventaris vernield; men sloeg el kaar met de springstokken om de ooren en voetbalde op het biljart. Wijzer geworden, hief de directeur in een verontwaardigde strafpredikatie het gemeenschappelijk bezit op en droeg alles over aan het oudste lid, een groofen, %terken, maar vastberaden knaap, hem alles toevertrouwend als zijn persoonlijk eigendom. En de orde werd her steld; alle dingen kregen voortaan hun na tuurlijke bestemming en waren tegen ver nielzucht beveiligd. Ziedaar de oplossing van vele problemen in een notedop. Op papier kan men allerlei fraaïfe theorieën over gelijkheid uitwerken, maar in de practijk falen zij alle radicaal, omdat men geen rekening houdt met de angelijkheid van den menschelijken aard en nanleg Wat van de onmogelijkheid van gemeen schappelijk bezit gezegd kan worden, geldt evenzeer van de gelijkheid van standen. Een verstandig mensch begint daar niet aan, maar legt zich bij het bestaande neer. Waarom ook niet? Zou de samenleving er zooveel aangenamer door worden, wanneer er geen verschil van stand meer was? De geschiedenis van den Franschen revolutie tijd en cte hedendaagsche Russische historie is niet erg aanlokkelijk. Eenvormigheid is de dood van alle leven. Maar, hoor ik mijn geachte briefschrijver van drie weken geleden al tegenwerpen; gij doet mij onrecht aan met de veronder stelling, dat ik plotseling, per revolutie, de standen wil opheffen. Ik constateer slechts het onredelijke en onchristelijke van het standsverschil en wil langs lijnen van ge leidelijkheid tot de nivelleering komen. Wie het bestaan der verschillende stan den in zijn wezen beschouwt, n.m. in de ongelijkheid van de menschen zelf, die ge looft ook niet aan de verdwijning langs dien veiligen weg van evolutie. Juist een der middelen, welke mijn geachte opponent aan de hand deed, wijst op die onmogelijkheid. Waarom hebben wij, ook wij Katholieken, nog altijd standenscholen, vraagt hij? Is het niet voor de hand liggend, dat wij de school gebruiken om de jeugd in een geest van broederschap op te voeden? Welke is nu de practijk? De wet schrijft tegenwoordig de eenheidsschool voor; de indeeling in standenscholen, is vervallen. Hadden wij vroeger in de groote steden niet een onderscheiding naar vier maatschappe lijke klassen? Maar de vrije maatschappij verzet zich hier hardnekkig. Overal rijzen bijzondere neutrale scholen op, alleen, om de kinderen van bepaalden stand bij elkaar te krijgen. En in de steden dwingen ook de christelijke en katholieke ouders om zooveel mogelijk handhaving van de oude indeeling. Wordt dit door de kerkelijke overheid in de hand gewerkt? Neen. Niets liever ziet onze geestelijkheid dan. den bloei der ééne, parochiale school Maar het succes der propaganda hiervoor is en blijft gering. Er is hoogstaand karakter noodig voor een vader uit den deftigen stand om zijn jongen in de teerste jaren tusschen ka meraadjes van nederigen staat te plaatsen. Wie dat doen zijn nog uitzonderingen, lof felijke uitzonderingen. En 'voor meisjes zijn om begrijpelijke redenen de te overwinnen bezwaren nog grooter. Dikwijls heb ik zelfs technische en paedagogische bezwaren te gen de éénheidsschool hooren aanvoeren.. Een kind is het produ.t Van zijn milieu. Is hef onder standgenooten, dan valt het den onderwijzer veel gemakkelijker les te geven, dan in een gemengden kring. Het kind brengt de begrippen, de woorden, de ma nieren mee van dagelijksche omgeving. Op de eenheidsschool is het zeer moeilijk de school aan huis te doen aansluiten. Vrij algemeen worden de bezwaren der een- heiifsschool vooral voor de meisjesopvoe ding ingezien. De jongen moet als man zich door de maatschappij heenslaan; hoe eer der hij leert met iedereen om te gaan en zich aan te passen, hoe beter Bij de vrouw blijff echter altijd het gevoel overheerschen. En men doet er vooral de meisjes uit den nederigen stand geen welddaad mee school kameraadje te zijn bij wie later in huise lijk verband haar meesteres kunnen worden. Dit is slechts ééne aanduiding van een reeks bezwaren op dit gebied. Het ideaal van gelijkheid in opvoeding stuit op de nu een maal bestaande en nooif verdwijnende on gelijkheid van maatschappelijken stand, welke wortelt in de ongelijke bedeeling der natuur. Zoo lang volgens het bestaande be stel de een arm, de ander rijk, de een met geestesgaven, de ander met lichamelijke kracht, de een handig en geslepen, de an der links en lichtgeloovig geboren wordt,zul len de menschen in standen en klassen uit elkaar gaan en het is onpractisch daarmee bij de opvoeding geen rekening te houden. Wie ten deze nog illusies heeft, doet het best eens te kijken naar de practijken in socialistische kringen. Daar heef men vol gens beginsel allemaal gelijk; daar voert men den klassenstrijd tot algeheele verbroe dering. Maar zie eens naar de velen, die het in en door dien klassestrijd gebracht heb ben tot een plaats en een inkomen in de maatschappij, waardoor zij zich een zekere weelde kunnen veroorloven. Alle middelen grijpen, zij aan, om de rechten der burger lijke samenleving fe verwerven. Hun huis en meubelen dragen dadelijk het stempel van hun hoogeren stand; zij voeren door dienstpersoneel de klassescheiding binnen hun huis, welke zij buiten bestrijden; zij reizen eerste of tweede klas; zitten in den schouwburg loge of stalles; de kinderen zonderen zich in tennisclubs van het prole- fariërskir.d af en leeren zelfs deftige manie ren en een kraak in hun stem om toch maar chic te schijnen. Tegen het standsverschil is geen kruid gewassen, omdat de natuur der dingen het meebrengt en de natuur zich nu eenmaal niet uitdrijven laat. Wie hier strijden wil met succes, laat Mj vechten tegen de vele uitwassen, welke het standsverschil meebrengt. Laat hij de men schen leeren elkaar ondanks de ongelijkheid der natuurlijke gaven als broeders te be schouwer. door vriendelijkheid en welwil lendheid in den omgang, door barmhartig heid en vergevingsgezindheid, door alle deugden, die de christelijke liefde beveelt en die den besten waarborg geven vooreen vreedzame samenleving. Maar laaf hij het verschil zelf niet trachten uit te roeien; het is een strijd als tegen flora en fauna, die rozen en orchideeën, viooltjes en boter bloemen, die adelaars en koolmeesjes kent, en er niet mooier en beter op worden zou, wanneer er enkel maar vergeef-me-nietjes en musschen waren. HOMO SAPIENS. Op de ledenvergadering van de Alge-stuur te mogen opmerken, dat het meene vereeniging voor Bloembollencul tuur zullen de leden in de gelegenheid wor den gesteld een beslissing te nemen om trent het Centraal gebouw. Immers op de agenda voor deze vergade ring komt als punt 8 voor: Beslissing over de aanbieding van het ge meentebestuur van Hillegom d.d. 7 Novem ber 1924, waarbij in eigendom aan de ver eeniging wordt aangeboden een perceel bouwgrond ter grootte van ten minste één. Hectare en een bedrag van vijftigduizend gulden in geld, als bijdrage in de stiebtings- kosten van een gebouw. In het Praeadvies zegt het hoofdbestuur o.m.: In de 149e Algemeene vergadering zijn door het hoofdbestuur mededeelingen gedaan omtrent de toen aanhangige plan nen voor het stichten van een eigen ge bouw, waarin o.a. gezegd werd, dat „deze zaak hog niet rijp geacht moet worden voor een beslissing in deze Algemeene Vergadering." Inmiddels hebben de leden gelegenheid gehad zich over de verschillende mogelijk heden een oordeel te vormen en het hoofd bestuur acht thans "het oogenblik gekomen om een beslissing ter zake te nemen. Het hoofdbestuur is overtuigd, dat de ge heeie vereeniging met de grootste erkente lijkheid van het aanbod van de gemeente Hillegom zal hebben kennis genomen en in dien het desniettemin aan de vergadering aanneming van het aanbod meent te moeten ontraden, dan ligt hierin niet de minste mis kenning van het inderdaad vorstelijk aan bod, dat het gemeentebestuur van Hille gom aan de vereeniging wel heeft willen doen. Evenwel is, naar de meening van het hoofdbestuur, Hillegom niet de aangewezen plaats voor vestiging voor een centraal beursgebouw. Hot belangrijk Hillegom als centrum van cultuur moge zijn, centraal gelegen en van alle zijden gemakkelijk be- minder juist zou zijn, indien de geldtn, bestemd voor een gebouw der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, ten deele zouden worden bijeen gebracht door een andere vereeniging. Aan een dergelijke financieele verhouding zouden noodwendig voorwaarden verbon den zijn, die de vrijheid van handelen der Algemeene Vereeniging zouden beperken. Hoezeer men algemeen een goede verstand houding tusschen de vereenigingen op bloembollengebied zal op prijs stellen, zou het onjuist zijn een verhouding van fi nancieele afhankelijkheid te scheppen, die allicht aan de goede verstandhouding schade zou bunnen doen. Met alle waardeering voof het belangrijke aanbod van den Bond, meent het Hoofdbe stuur derhalve dat het niet zou kunnen worden aanvaard. Ten slotte zij nog opgemerkt, dat, indien de vestiging van een centraal gebouw tot stand komt, geenszins is uitgesloten, dat de Bond van Bloembollenhandelaren, indien hij dit wenscht, daarin gehuisvest kan worden op billijke nader vast te stellen voorwaar den. Dan volgt de beslissing over de aanbie ding van het gemeentebestuur van Heem stede, d.d. 23 October 1924, waarbij aan de vereeniging in erfpacht tegen een canon van 1.per jaar wordt aangeboden een per ceel groftd ter grootte van ongeveer 8000 M2-, aan het Valkenburgerplein, met de be voegdheid om daarop te plaatsen het groo- te houten gebouw der Internationale Voor- laars Bloemententoonstelling 1925. Het praeadvies van het Hoofdbestuur. In het Weekblad voor Bloembollencultuur van 1 November 1924 bood een Comité, bestaande uit leden van het Hoofdbestuur en leden der Commissie van beheer van hef Krtlagefonds mede, eenige voorstellen aan, betreffende den bouw van een centraal ver- eenigingsgebouw op het Valkenburgerplein reikbaar voor alle bij het beursbezoek be- I te Heemstede naar aanleiding van de aan langhebbenden ligt het niet. De beursbe- bieding dier gemeente. De daarbij door het zoekers toch komen niet alleen uit Hilie gom en zijn naaste omgeving, maar ook uit Noord-Holland, het Westland, de streek van Noordwijk en Rijnsburg, kortom, uit tal van plaatseh, «die geen snelle of gemakke lijke verbinding met Hillegom hebben. Het hoofdbestuur laat het echter, om de leden geheel vrij te laten, bij deze enkele opmerking. Dan zal aan de orde komen de beslissing over het aanbod van den Bond van Bloem bollenhandelaren, d.d. 26 November 1924, van een bedrag groot 50.000, teneinde dit te besteden voor een gebouw dat te Hillegom zal worden geplaatst. In het prae-advies daaromtrent zegt het hoofdbestuur: Geheel afgezien van de beslissing, die de Algemeene Vergadering ten aanzien van de aanbieding van het gemeentebestuur van Hillegom zal nemen, meent het Hoofdbe- Comité uitesproken verwachting ,dat spoe dig de gelden bijeen zouden zijn om tot uitvoering der plannen over te gaan, werd echter niet verwezenlijkt. Den 25 November 1924 deelde het comité in een advies, dat in zijn geheel in den beschrijvingsbrief der 149e Algemeene vergadering is opgenomen, mede, dat „voor het plan-Heemstede op 't oogenblik nog niet voldoende geldmidde len zijn bijeengebracht, om de verwezen lijking ter hand te nemen." Ook sindsdien is hierin geen verandering gekomen en het is zeker niet gewaagd te onderstellen, dat men over 't algemeen de ligging van het Valkenburgerplein te Heemstede voor een centraal gebouw niet het meest geschikt acht. Onder deze omstandigheden acht het Hoofdbestuur de verwezenlijking van dit plan onuitvoerbaar en kan het slechts advi- seeren de aanbiedintf van Heemstede, hoe royaal zij ook moge zijn en met volle waar deering daarvan, niet aan te nemen Ten slotte volgt het voorstel van het Hoofdbestuur betreffende het eigen ge bouw. Dft wordt gesplitst in twee deelen: A. De Algemeene Vergadering besluit het Hoofdbestuur te machtigen om van het gemeentebestuur van Heemstede aan te koopen een perceel grond ter grootte van ongeveer 10.000 M2., behoorende tot de buitenplaats „Spaar en Hout" aan den Klei nen Houtweg, met den daarop zich bevin denden opstal van het heerenhuis, voor een koopsom van ten hoogste acht gulden 8. per M2., onder voorwaarde dat het gemeen tebestuur van Heemstede zich verbindt om, zoodra de koop tot stand is gekomen, een openbaren weg van den Kleinen Houtweg naar het verkochte perceel aan te leggen en te onderhouden, zonder daartoe eenige geldelijke bijdrage van de vereeniging te vorderen en voorts om zonder eenige be zwarende bepaling toestemming te zullen verleenen tot den bpuw van een Beursge bouw ter plaatse. B. De Algemeene Vergadering besluit tot het vormen van een bouwfonds, waartoe de leden, die bloembollen en aanverwante artikelen kweeken, in 1925 drie cent, in 1926 twee cent en zoo noodig, in 1927 één cent,per Rijnl. Roede van den door hen be- teelden grond bijdragen, onder de navolgen de bepalingen: a. De inning geschiedt uiterlijk in de maand November van elk jaar naar den toe stand der onderneming op 1 Mei van het zelfde jaar. b. Indien meer dan één bestuurder eener firma of naamlooze vennootschap lid der vereeniging is, wordt de bijdrage slechts van één hunner geheven. c. Indien een lid, dat bestuurder eener firma of naamlooze vennootschap is, in ge breke blijft de bijdrage tijdig te voldoen, worden ook de overige bestuurders, die le den der vereeniging zijn, als zoodanig^ge- royeerd. De toelichting van het hoofdbestuur luidt als volgt: In de 149è Algemeene Vergadering werd een motie van de afdeeling Haarlem en een bijnagelijkluidende van de afdeeling Anna Paulowna behandeld, waarin het Hoofdbe stuur wordt uitgenoodigd „met allé he*i ten dienste staande middelen te bevorderen dat een eventueel centraal gebouw, op te richten ten behoeve van de vereeniging, zal worden, geplaatst binnen de gemeente Haar- lem." Ofschoon het over deze moties niet tot een stemming gekomen is, heeft het Hoofd bestuur uit den loop der beraadslagingen meenen te mogen opmaken, dat de in de motie uitgedrukte gedachte bij een groot deel der vergadering instemming vond. Het Hoofdbestuur heeft daarom getracht een oplossing te vinden, die aan den vermoede lijk door de meerderheid der vergadering gekoesterden wensch betreffende de plaats van vestiging zou voldoen. Wel is niet mo gelijk gebleken, een geschikte oplossing bin nen de gemeente Haarlem te vinden, ook, omdat het gemeentebestuur van Haarlem volstrekt ongeneigd bleek om zijn mede werking hiertoe le verleenen, maar het Hoofdbestuur acht zich gelukkig onmiddel lijk grenzende aan de gemeente Haarlem een terrein met opbouw te hebben gevon den, dat voor het doel in alle opzichten ge schikt geacht mag worden. Reeds in het Weekblad voor Bloembollencultuur van 17 Juli j.l. heeft het Hoofdbestuur medege deeld, dat de vereeniging in de gelegenheid is gesteld om door aankoop van de gemeen te Heemstede in het bezit te komen van een gedeelte van de buitenplaats Spaar en Hout aan den Kleinen Houtweg bij den Haarlemmerhout, waarbij het daarop aan wezige heerenhuis aan de vereeniging zou worden geschonken. Spaar en Hout is gelegen vlak bij het eindpunt „den Hout" van de tram van sta tion Haarlem naar den Hout en van de tram, die van Heemstede daarheen rijdt, terwijl een halte van de Ceintuurbaan even eens dichtbij gelegen is. Het ligt op het grondgebied van de gemeente Heemstede, vlak tegen de grens van Haarlem aan, en zal, indien de voorgestelde grenswijziging doorgaat, later tot het gebied van Haarlem behooren. Het monumentale gebouw ligt aan de Spaarnezijde en wordt langs een oprijlaan van den Kleinen Houtweg af bereikt. Het is ongeveer 30 Meter lang en 15 Meter breed en bevat op twee verdiepingen tal van groo te kamers en zalen, een uitgebreid souster- rain en zolder. Het gebouw bevindt zich in uitstekenden, goed onderhouden toestand, is voorzien van electrisch licht, gas- en water leiding en centrale verwarming. Het bevat ruimschoots gelegenheid om daarin te ves tigen de kantoren der Algemeene Vereeni ging voor Bloembollencultuur, en vaiï alle andere bestaande vereenigingen op dit ge bied, die hier hun zetel zouden willen ves tigen, tevens uitstekende vergaderzalen voor Scheidsgerecht, besturen enz., gelegenheid tot het inrichten van restauratie, fietsen stalling, enz. Aan dit gebouw zal uiterst weinig verbouwd behoeven te worden, het is terstond voor het doel gereed, in den staat waarin het zich thans bevindt. Het terrein, dat zich vóór het gebouw uitstrekt, biedt uitnemend gelegenheid om daarop te stichten een beursgebouw, ver bonden met het bestaande gebouw. Het omringende terrein, noodig voor op rit, automobielpark en zoo mogelijk raon- stertuin, werd op ongeveer 10.000 M2. voor dit doel noodig geacht. Er is een openbare weg ontworpen, die van den Kleinen Hout weg toegang geeft tot het terrein. De leden, die van de gelegenheid gebruik gemaakt hebben om terrein en gebouw te bezichtigen, hebben zich van een en ander persoonlijk kunnen overtuigen. De financieele gevolgen van de vestiging op Spaar en Hout zullen in ronde cijfers zijn: Aankoop ongev. 10000 M2. grond 80.000 Bouw van het beursgebouw 65.000 Onvoorzien 5.000 150.000 Om over dit bedrag de beschikking te krijgen, zijn verscheidene denkbeelden ge opperd: vrijwillige bijdragen, rentelooze voorschotten, een obligatieleening. De bezwaren, verbonden aan leeningen, zijn de jaarlijks terugkeerendt rente en af lossing. Vrijwillige bijdragen, hoezeer ook hare bedoeling te waardeeren is, hebben de schaduwzijde, dat enkelen betalen voor een gemeenschappelijk doel, waarvan allen voordeel hebben, De eenige juiste weg om tot het gestelde doel te geraken is daar om, naar de meening van het Hoofdbestuur, een afzonderlijke contributie van alle leden, die bloembollen kweeken, naar het belano. dat zij bij de teelt en dus bij het bloembol- lenbedrijf in 't algemeen hebben. Ofschoon op dit oogenblik niet nauwkeu rig bekend is, welk aantal Rijnl. Roeden door de gezamenlijke leden onzer vereeni ging wordt beteeld, mag dit aantal toch bij een voorzichtige raming op 2K> millioen R.R. gesteld worden. Het zou zeker het eenvoudigste zijn, door een heffing in eens het benoodigde bedrag bijeen te brengen Toch meent het Hoofdbestuur de voorkeur te moeten geven aan een heffing, die over enkele jaren verdeeld wordt, ten eirae te voorkomen dat bet betrekkelijk hooge be drag in sommige gevallen een bezwaar zou kunnen zijn. Bij verdeeling der heffing over twee, en, zoo het in die jaren bijeenge brachte bedrag niet voldoende blijkt, over drie jaren, zal niemand redelijkerwijze te gen deze heffing bezwaar kunnen hebben. Ieder lid moet echter de zekerheid hebben, dat allen in verhouding tot hunne cultuur mede betalen en dat niemand zich aan dezen plicht onttrekken kan. Daartoe is een aan vulling van het Huishoudelijk Reglement ontworpen, die onder punt 7 aan de verga dering wordt voorgesteld. Naar aanleiding van de bepaling sub c van voorstel B worde nog opgemerkt, dat een lid, dat zijn contributie niet betaalt, volgens Art. 8 der Statuten, wordt geschrapt en er dus voor het lid zelf geen desbetreffende bepaling meer behoeft gemaakt te worden. Bij een heffing van 3 2 5 cent per R.R. zou reeds een bedrag van 125.000. verkregen worden, dat, vermeerderd'met de ongeveer 25.000.welke het Krelage- fonds bedraagt, het benoodigde bedrag van 150.000.zoude vormen. De vereeniging zou op deze wijze eigena res worden van een terrein, dat niet alleen steeds zijn waarde behoudt, maar vermoe delijk zelfs in den loop der jaren belangrijk in waarde stijgen zal, en van de gebouwen, die voor een juiste vervulling van hare taak onmisbaar zijn. De hoogst gebrekkige installatie van onze administratie, de te kleine ongevejitileerde beurszaal Van hooggeachte zijde schrijft men ons uil Heemstede: Het is bij ons in Heemstede een eigen aardige toestand op R. K. schoolgebied. Meester Pronk, het welbekende en verdien stelijke hoofd der R. K. jongensschool, is met 1 September afgetreden en Fraters van een Fransche Congregatie zijn in zijn plaats gekomen terwijl op denzelfden dag in de nieuwe H. Augustinnsschool zusters van een Duitsche Congregatie haar intrede deden. Wat den heer Pronk betreft, het is noch zijn leeftijd hij is ondanks zijn meer dan 30-jarige onderwijzersloopbaan nog in de kracht des levens noch zijn mindere be kwaamheid de man heeft Fransch. Duitsch, Engelsch en ik weet niet welke akten en bevoegdheden meer npch zijn arbeidslust was hij ooit ajwezig van de school? JL het is om geen van die redenen, dat hij zich genoodzaakt zag, afscheid te nemen van zijn dierbaren werkkring. Een steeds zwakker en zwakker wordend gehoor maakte langzamerhand de gemeenschap tus schen hem en zijn jongens moeilijker, zoodat eindelijk wel het oogenblik komen moest, dat hij ontslag uit zijn verdienstvolle betrek king moest aanvragen, hetgeen hem noode maar toch zonder tegenkanting behoorde gegeven te worden. Ware hij een man, die de luidruchtigheid lief had en op uiterlijk vertoon van plechtige huldebetuigingen ge steld was, zeker zouden het voornemen, van bestuurszijde gekoesterd, ten uitvoer zijn ge bracht en aan iemand van zoo trouwe en jarenlange plichtsbetrachting een eere- de storingen in den geregelden --betoon zijn gebracht dat klonk als een klok. dienst der verschillende lokaliteiten, die I Maar de heer Pronk behoort tot de stillen herhaaldelijk ontstaan door de omstandig- in den lande en ging, zonder met het ver- eenigingsleven, buiten zijn sfeer gelegen, zich veel in te laten, kalm en plichtsgetrouw zijns weegs. Zoo kenden we hem hier gedu- heid, datede vereeniging slechts huurster is en over de meeste dezer lokalen slechts dag per week de beschikking heeft, maken de stichting van eigen beurs- en ad ministratiegebouwen dringend noodzakelijk. De tijden zijn voor het bollenvak gunsti ger dan ooit. De geldelijke opoffering voor dit doel, waarvan ten slofste ieder zelf de vruchten plukt en voordeel heeft, kan voor niemand geen bezwaar zijn. Mocht onver hoopt het geheeie benoodigde bedrag niet ten volle, uit de voorgestelde heffing gevon den kunnen worden, dan zou desnoods het ontbrekende door een hypothecaire leening zijn te dekken. Wordt het gebouw Spaar en Hout voo, den dienst der Alg. Vereeniging? bestemd, dan zal in den aanvang niet het geheeie ge bouw daartoe behoeven te worden.gebruikt. Men moet echter het oog op de toekomst gericht houden en rekening houden met de mogelijkheid en wenschelijkheid om de ver schillende bloembollenvereenigingen samen te brengen in één gemeenschappelijk cen traal gebouw. Hiertoe biedt Spaar en Hout in alle opzichten gelegenheid en het iigt ongetwijfeld op den weg der Algemeene Vereeniging zonder eenig bezwaar het ge bouw met beursgebouw in beheer kunnen nemen, indien geen noemenswaardige bedra gen voor rente en aflossing de jaarlijksche rekening bezwaren. Het Hoofdbestuur meent derhalve, dat door aanneming van dit voorstel een in alle opzichten goede en blijvende oplossing ge vonden zal worden voor een vraagstuk, dat reeds bijna een kwart-eeuw geleden aan de orde is gesteld. Naar wij vernemen is de toestand van den politieagent Reintjes, die op 28 Augustus j.l. bij de militaire taptoe van zijn paard viel en daarbij ernstig verwond werd, goed vooruitgaande. De nieuwste revue van ter Hall had ook gisterenavond weer een volle zaal getrok ken. Gelach en applaus verstomden drie volle uren niet. De nieuwe revue valt dan ook wel in den smaak! De collecte voor Borculo onder de pauze bracht ruim 172 op. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft aan het Gemeentebestuur van Zandvoort bericht gezonden dat hij na .gevoerde besprekingen is teruggekomen op zijne beslissing om aan de gemeente geen subsidie te verleenen in de kosten van de werkverschaffing. Vanwege het departement van Binnen landsche Zaken en Landbouw zal eene bij drage van 20 pet. van de loonen welke ge durende het tijdvak van 1 Januari tot 25 April zijn uitbetaald voor de verbetering van de voetpaden en de rijwielpaden langs de Zandvoortschelaan worden verleend. In de kosten van aanleg van de ijsbaan kan geen subsidie worden toegekend, daar de aanvrage om subsidie eerst is ingediend toen de werkzaamheden reeds geheel waren af- geloopen. Burgemeester en Wethouders van Haarlem maken bekend, dat bij hun besluit inge volge artikel 14 der verordening op de win kelsluiting ontheffing is verleend van de ver bodsbepalingen dier verordening, ten aan zien van de winkels op de Kruideniersbeurs, te houden van 22 tot en met 25 September a.s. in de gemeentelijke Concertzaal, in dier voege, dat die winkels op genoemde dagen tot des namiddags 11 uur voor het publiek .ogen geopend zijn onder voorwaarde even wel, dat na fles namiddags 8 uur geen goe deren aan het publiek worden verkocht, welke uit die winkels worden medegenomen. Wij lezen in de „Tel.": Sinds de verbin ding met Haarlem door autobussen uitne mend door een kwartierdienst in stand wordt gehouden, is het verkeer per trein zeer sterk verminderd. De Ned. Spoorwegen zullen nu pogen het verkeer terug te winnen, door rende bijna 18 jaren als hoofd der St. Jozefs, school, zoo kenden hem reeds in zijn eerste jaren velen te Rotterdam, te Haarlem en mogelijk elders als een door en door recht schapen en allferkundigst man, ten volle be rekend voor zijn eervolle en moeilijke taak, geheel opgaand in het heil van de hem toe vertrouwde leerlingen. Met een schoonen Staat van Dienst, geëerd door zijn bestuur en zijn medeburgers, op het juiste oogenblik, nog ten volle geschikt voor eiken, vooral administratieven arbeid, waarbij, zooals op school, een scherp gehoorvermogen geen hoofdvereischte is, verlaat hij nu zijn werk kring en geeft dien over aan Broeders var Franschen oorsprong. Tegelijk gaan velen zijner leerlingen, die in 't Zuiden der ge meente wonen, over naar de nieuwe school der Duitsche zusters. Geen wonder, dat wel licht menig Hollandsch hart ontsteld werd bij deze pénétration pacifique van vreemde niet-Hollandsche elementen. Maar, gelijk de heer Weusfink, de Inspecteur van het On derwijs, in een toespraak bij de opening der H. Augustinusschool geestig opmerkte, we kunnen, als trouwe vaderlanders en volbloed' Nederlanders gerust zijn. Die broeders en zusters zijn ware en warme Hollanders zoo als wij en zullen Holland's taal en Holland's geest overplanten in hun kweekelingen, zooals de heer Pronk dit met zooveel suc ces jarenlang gedaan heeft. Dit zou alleen winste geven, als de Zusters van Salzkotten iets van de Duitsche tucht en orde en de Broeders van de la Salle iets van de Fransche beschaving en beleefdheid wisten over te brengen. Dat hebben zij elders gedaan. Dat mogen ze ook hier doen en het zal onzen kinderen ten goede komen. Zoo ziet de heer Pronk in waardige handen zijn levens werk overgegaan. Hij zelf, die Heemsteder blijft, aanschouwe nog jaren de vruchten van eigen arbeid en van hen, die in zijn voetspoor treden. Barometerstand 9 uur v.m.: OPGAVE: J. J. WEBER 758. Stilstand Naar waarnemingen in den mórgen van 5 September. Hoogste Barometerstand 769.3 m.M., te Isafjord. Laagste Barometerstand 741.0 m.M. ie Hernoesand. Verwachting van den avond van 5 tot den avond van 6 Sepfember: Matige tot krachtigen westelijke tot noor delijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken met fijdelijke opklaringen, nog kans op re genbuien, zeilde temperatuur. met den winlerdienst tien rechtstreekscha treinen van Haarlem naar IJmuideh en om gekeerd in te leggen. Per dag zullen dan in beide richtingen 35 treinen loopen. Ook wordt er voor het nieuwe gedeelte van IJmuiden een halte gemaakt, n.l. de Halte IJmuiden-Oost, waar van ook een groot deel der inwoners van Velseroord gemak zal hebben. Men verwacht, dat waarschijnlijk ook da tarieven verlaagd zullen worden. Naar wij vernemen bestaat er voor de be devaart naar Kevelaer op 8 September a.s. veei belangstelling. Ongeveer 600 plaatsbewijzen voor den trein zijn verkocht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1