- w Backin Bakpoeder Een Appeltaart NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Vierde Blad Zaterdag 5 September 1925 - De rede van Rijkspresident Loebe op het Wereldcongres voor den vrede te Parijs. Nieuw spoorwegongeluk in Frankrijk. De Fransche com munisten bieden den stakenden bankbeambten 500.000 francs om den strijd voort te zetten. Spoorwegongeluk bij Sheffield. Het grootste oorlogsschip der wereld in Engeland van stapel geloopen. Nieuwe over stroomingen in Japan eischen verscheidene slachtoffers. Onder de Radio-berichten: Volgens de Duitsche spoorwegmaatschappij kan thans niet aan den eisch van het personeel om salarisverhooging worden voldaan. De Australische zeelieden geven een krachtig ant woord op de bedreiging der reeders. KERK EN SCHOOL. De Paters van Mill-Hïll op Huize Vrijland. De kwestie-Mosoel in den Volkenbondsraad. Loonactie van de ambtenaren der Duitsche spoorweg maatschappij. De optantenquaestie. Een botsing op de Theems. De staking van het Fransche bankpersoneel. De zeeliedenstaking in Australië DrOshker's MARKTNIEUWS. vt- jvj f. l»lfcUW£> 9INNENLANOSCH NIEUWS De voorzitter der Tweede Kamer. Nederlandsche Ingenieurs naar Antwerpen. Het Hotel op den Dam te Amsterdam. LUCHTVERKEER. Verkeer op de vliegvelden in Augustus. Geen vliegvergunningen. Wekelijksch luchtverkeer. Een vlieghaven in Twente. Dorstige politie-mannen. Brand te Soest. Inbraak te Sappemeer. Een meisje vermist. Mast achterover gevallen. Het geheimzinnige treindrama bij Berlijn. Van het dak gevallen. VISSCHERIJ. Het wereldcongres voor v den vrede te Parijs. In zijn rede herinnerde rijkspresident Löbe aan de door den vrede gemaakte vor deringen, hij keurde den oorlog scherp af en verklaarde, dat de verzoening van Frankrijk en Duitschland een der hoofd voorwaarden is van den wereldvrede. Weer een spoorwegonge val in Frankrijk. Een personentrein uit Parijs is bij Bayonne gederailleerd. Er zijn drie dooden en vijftien gewonden, van wie zes ernstig. De staking van het Fran sche bankpersQneel. De stakende bankemployés staan voor een moeilijk besluit. De communistische partij heeft hun 500.000 francs aangeboden om den strijd voort te zetten. Maar daar er van meet af aan alles op is gezet om deze strijd buiten elke politieke actie te houden en hem uitsluitend op economisch gebied te bevech ten, aarzelt het stakingscomité de gift te aanvaarden. Tot dusver is de meerderheid er tegen, doch de minderheid heeft verzocht den communistischen leider Cachin in de gelegenheid te stellen het aanbod toe te Echten. Donderdag zou een' besluit worden geno men. Een spoorwegongeluk in Engeland. De sneltrein ManchesterSheffield is op ten goederentrein van Hope naar Derby shire geloopen tengevolge waarvan een per soon werd gedood en 14 gewond. Bij het spoorwegongeluk bij Sheffield is blijkens een draadloos bericht nog een tweede persoon gedood. Het aantal gewon den bedraagt twaalf. De Zeeliedenstaking in Engeland. De zeeliedenstaking is Donderdag sta tionair gebleven. Het was een slag voor de agitators, toen werd aangekondigd, dat alle kanaalstoomers te middernacht den dienst hervatten. Gisteren en heden moeten uit Southampton vier groote passagiersschepen vertrekkendit zal een krachtproef zijn voor de stakingsbeweging. De pogingen der scheepvaartmaatschappijen, om bemanningen aan te werven uit andere havens hebben Donderdagavond tot relletjes geleid, toen een trein met zeelieden te Southampton aankwam. De stakers poogden den trein binnen te dringen, doch werden door de politie teruggedreven, waarbij één persoon werd aangehouden. In andere havens ver loopt de staking. Een nieuw Engelsch oor logsschip. De „Nelson" is op het oogenblik het ftachtigste oorlogsschip ter wereld. De bewapening bestaat in hoofdzaak uit negen 16-inchkanonnen, in drievoudige geschut- torens eh twaalf stuks 6-inch geschut aan de rijkanten. Een ondernemende Engel- sche. Terwijl haar ouders naar den schouwburg *'aren, ging een* 14-jarig schoolmeisje te Sheffield er van door, naar Londen. Het noodige reisgeld kreeg ze door een deel van baar kleeren te verkoopen. In de groote stad huurde ze een kamer (ze had tevoren adver tenties geraadpleegd) en den volgenden dag ging ze op een advertentie voor „manne quins" in een zaak in New Bond street af. 2e gaf op, dat ze 19 jaar was (inderdaad ziet 2e er ouder uit dan haaf leeftijd is) en kreeg ze de begeerde betrekking. Haar ouders liet ze in doodelijke ongerustheid omdat ze eerst in staat wilde zijn te schrijven, dat ze drie Pond per week verdiende, wat ze nog niet had. Tenslotte maakte een foto in een krant ha tien dagen een eind aan de ongerustheid barer ouders en aan haar avontuur. Haar hospita herkende haar en waarschuwde de Politie, tegenover wie het meisje erkende, de gezochte te zijn. Maandag gaat zij weer naar school. Het veiligheidspact. De „Times"- meldt, dat de geallieerde mi- tisters van buitenlandsche zaken in de tweede helft van September öf in Zwitserland öf in Noord-Italië zullen bijwonen. De typus in Duitschland. pit Hannover wordt gemeld, dat de typhus- tpidemie tot dusver 19 menschenlevens heeft geëischt. Er bevinden zich 131 typhus- ajders in de ziekenhuizeft. Geen politiek op school. tu Ttuisische minister van wetenschap, vj nst en volksonderwijs richtte tot de pro- zich'3)!6 schoolbesturen een brief, waarin hij tegen de deelneming der scholie- aan politieke partijactie. De loonstrijd in Duitsch- n~ land. vertegenwoordigers van het spoorweg personeel besloten zich opnieuw tot den rijks minister van arbeid te wenden met het ver- 2oek om een nieuwe abntrage. Fransche communisten naar Marokko. Gemeld wordt, dat vier militante commu- 'isten zich in Oran met bestemming naar Marokko hebben gescheept. Zij. schijnen deel uit te maken van de door de communis tische partij benoemde „enquêtecommissie", •vaartoe ook het Kamerlid Doriot behoort en die zich naar Marokko zou begeven om zich DP de hoogte te stelten van den toestand der soldaten. De regeering heeft order gegeven hen niet ttt Casablanca toe "te laten. De oorlog in Marokko. Over geheele front is het kalm. De Fran- schen zetten de zuivering van het gebied van Aresgou voort. De dissidenten vluchten noordwaarts, achtervolgd door de Fransche auto-maitrailleurs, die hun gevoelige ver liezen toebrengen. Alle Tsoels hebben zich onderworpen. De Branes vragen om ze van den druk der Rif fijnen te bevrijden. Waarom Ajdir 'niet be schoten In de „Echo de Paris" vraagt Philippe Barrès welke machtige redenen er bestaan dat Ajdir, het hoofdkwartier van Abd el Krim, tot dusver wordt gespaard. Terwijl de jonge Fransche soldaten zich uitputten in de verlaten bleds in het Marokkaansche land tegen een haast onzichtbaren vijand, blijft Ajdir steeds buiten schot. Nochtans zou Abd el Krims hoofdstad" zonder één man te riskeeren, kunnen worden verpletterd. Frankrijk heeft een marine, granaten, zwaar geschut. Waarom Ajdir niet van zee uit beschoten De verplettering van Ajdir, gevolgd door die van Sjesjoean, door de vliegtuigen, zou de vrede in acht dagen kun nen herstellen. Welk een opleving van het Fransche prestige, welk een bevestiging van den Franschen vrede De schrijver meent dat Spanje niet wil dat Ajdir wordt gebombardeerd. Het ver kiest zich op zijn precaire post Alhucemas te handhaven en Malvy heeft bij de onderhan delingen over het Fransch-Spaansche ac- coord moeten toezeggen, dat Ajdir tot den voor de Spaansche actie voorbehouden sec tor zou behooren. De onrust in Syrië. De „Times" verneemt uit Jeruzalem, dat Droezen een aanval hebben gedaan op de dorpen in de nabijheid van Koeneitra, doch teruggeworpen werden, dank zij de tijdige interventie der Fransche troepen. Namens den minister-president wordt de inneming van Soeëida tegengesproken. Het gerucht is van vreemden oorsprong. Een telegram van generaal Sarrail maakt slechts melding van geweervuur in de streek van Soeëida. De zeeliedenstaking in Australië. De vertegenwoordigers der overzeesche reeders hebben verklaard, dat indien de zeelieden niet uiterlijk morgen tegen den middag naar hun schepen terugkeeren er een vervolging zal worden ingesteld. De reeders zullen de betalingen aan de gezin nen der zeelieden staken. De loonen zullen worden ingehouden, terwijl de gebruikelijke boeten wegens weigering van dienst zullen worden opgelegd. Nieuwe overstroomingen in Japan. De districten Hirosjima en Jamagoehi Zijn totaal overstroomd. Bruggen en huizen zijn vernield, de verbindingen verbroken. Er zijn talrijke dooden en ca. 100 gewonden. Verbouwing en uitbreiding om meer postulanten te kunnen onderbrengen. In September zal er een blijde dag aan breken voor de nog jeugdige stichting van Mill Hill te „Huize Vrijland" bij Arnhem een dag welke daar innig en vurig sinds lang wordt verbeid, de dag waarop vier Missie-Zusters van den H Joseph daar hare intrede zullen doen om de huishoudelijke bezigheden in keuken en wasscherij en de ziekenverzorging over te nemen. Reeds in den beginne heelt Kardinaal Vaughan, de stichter der St. Josephs-Con- gregatie voor vreemde Missiën, die Zuster orde aan de Mill-Hill Fathers toegevoegd om in de behoefte hunner huizen in Euro pa en in al de noodwendigheden hunner missiën te voorzien Doch de gestadige aanvrage naar die goede Zusters, die aldoor met zulk een bewonderenswaardige belan geloosheid zonder voorbehoud zich geven aan den werkkring, welke haar wordt aan gewezen al is het dan soms oogenschijn- lijk om van verre slechts te mogen mede werken aan de uitbreiding van Gods Rijk op aarde heeft voortdurend hare onvol doende werkkrachten verre overtroffen. Daarom heeft Vrijland zoo lang op hare onmisbare diensten moeten wachten. In 1919 heeft de St. Joseph-Congregatie van Mill Hill dat prachtig „Vrijland" ver kregen als sanatorium voor haar ziekelijke en hulpbehoevende missionarissen en te vens om daar een technische opleiding te geven aan edelmoedige en godsdienstige jonge mannen, die roeping gevoelen om Broeder-missionaris te worden. Rustig en aantrekkelijk ligt het daar op den hoo- gen Veluwezoom, in een weelde van lande lijk natuurschoon, zooals moeilijk elders in den lande te vinden is, Tot op 15 minu ten afstand loopt er elk uur van den dag een autobus uit Arnhem en het is hoogst interessant daarvan gebruik te maken om te zien, hoe de thans ontboschte perceelen van de weleer aan den Baron van Palland behoorende bezitting stuk voor stuk door noeste vlijt en moeizamen arbeid aan de droge dorreheide worden ontwrocht en on der cultuur worden gebracht. Voorwaar het aanpassingsvermogen van land- en tuinbouw is verwonderlijk groot. Door deskundige en zorgvuldige bewerking van den zandigen bo dem worden daar nu reeds even schoone vruchten verbouwd als in de kleiachtige Betuwe. Tevens worden de Broeders dus geleidelijk gewezen, hoe zij insgelijks op de missie de gesteldheid van den grond en het klimaat degelijk moeten onderzoeken en bestudeeren om daar het landbouwbedrijf te ontwikkelen en tor bloei en welvaart te brengen Zeer kommervolle dagen en slapelooze nachten zijn te „Vrijland" van den beginne af doorgebracht. De Zeereerw, Father Wa- j genaar oud Apostolisch Prefect van Kashmir en Kafiristan heeft tot nu toe de leiding gehad van dien moeilijken werk- I kring. Ofschoon hij aldoor slechts een zeer zwakke gezondheid genoot, streefde hij toch naar het moeilijk doel, waarvoor hij die stichting opende. Een der grootste moei lijkheden, welke voortdurend den bloei dier stichting belemmerden, was voorzeker de afwezigheid der Zusters. Nu komen de Zus ters, nu is dus de grootste moeilijkheid op gelost; maar nu zijn ook de levenskrach ten van Fr. Wagenaar al zoodanig onder mijnd, dat hij totaal op is. Father Wagenaar heeft „Vrijland" ge- maakt De groote financieele zorgen hebben hem niet belet om te zamen met zijn ver- dienstvollen staf Frs Loomans, Simons en van Graven reeds ontzettend veel tot stand te brengen Niets dat zijne aandacht verdiende is zijn wijs beleid ontgaan Be hoedzaam en schrander heeft hij een rich ting aangegeven, waarlangs slechts de beste resultaten kunnen behaald worden. Hij heeft de ontwikkeling van Vrijland en de oplei ding van Broeders onmiddellijk in goede banen geleid Broeder Joseph van Hceswijk (te Uden), die met Br. Willem Elberse van het St. Jo seph Studiehuis te Tilburg, onlangs naar de missie van den Boven-Nij] is vertrokken, genoot zijn opleiding te „Huize Vrijland", en de degelijkheid van hun vorming naar geest en hart, alsmede de graafheid van hun edel en eervol karakter en hunne uitgebreide vakkundige kennis verhoogt de verwachting dat zij in het donkere Afrika als ech'.e pio- niers in den dienst van God de inboorlingen zullen voorgaan op velerlei gebied om hun een menschwaardig on passend bestaan te verschaffen. Ondergeteekende is nu tot directeur van Vrijland benoemd. Zijü eerste plicht is natuurlijk met behulp der Zusters den stich-den driehoek Enschede—Hengelo—Oldenzaal er van Vrijland daar ter .plaatse een meer j economisch centrum van Twente, aan 'n dan verdiende rusl te -geven en- zoo mo- t, i - i-;i x, srtb-rommiss'e opdragende een nader onder gelijk Vri land als n werkelijk „sanatorium - i, l I t, I 1 zoek in te stellen omtrent een daarvoor ge- voor hem te maken Verscheidene laren „li., Fr Wagenaar als zijn Apos- in het Noorden van Eng.- heeft hij onder tolisch Prefect Indië mogen werken en dus sinds lang zijn prachthoedanigheden en groote verdiensten leerer. hoogachten Hij verheugt er zich thans over de gelegenheid te hebben, blij ken te kunnen geven van de warme gene genheid welke hij voortdurend voor Father Dom. Wagenaar heeft gekoesterd. Overi gens beseft hij volkomen, dat de taak, wel- Mkt terrein. De commissie heeft zich ook tot den Raad an Almelo gewend met het verzoek bij te Ffcgen in de kosten, welke verbonden zijn an het onderzoek B. er. W stellen zich op het standpunt, dat Almelo zich ook bij het stichten van een v.lieghaven in den driehoek Enschede HengeloOldenzaal, met het oog op het daarbij betrokken algemeen belang, zich niet en stelden voor, een ke hem is opgelegd, een zware en lastige onbetuigd kan laten en stelden voor, taak is. Hij is zich ten volle bewust, dat bijdrage te voteeren tot een bedrag van ten hij te kampen zal hebben met groote tinan- j h00gste f 10O cieele moeilijkheden, welke nog steeds in Du voorsteI' werd in de gehouden raads- alle richtingen de ontwikkeling van die j s'ichting belemmeren Doch met God en j zijn staf en... de noodige hulp van buiten, hoopt hij voor God en Zijn rijk ''er. aanleg en de bekwaamheden der Broeders-zooda nig te richten en te leiden dat zij niet slechts aan hun verheven roeping als reli gieus kunnen beantwoorden "aar ook als bekwame deskundige magnen aanstonds naar de missievelden kunnen vertrekken i om daar op mechanisch en elee risch gebied alle natuurkrachten te benutten, tot bloei en welvaart van deze volksstammen, wier bestaan voor tijd en eeuwigheid aan de Congregatie van Mill-Hill is toevertrouwd. Onmiddellijk zal hij moeten bouwen om meer postulanten te kunnen onderbrengen, daar de aanvrage naar die missiebroeders toeneemt. Derhalve beveelt hij zich gaarne aan in de welwillendheid der geestelijken en leeken Dringend vraagt hij, dat zij zijn postulaat mogen begunstigen en hem in staaf stellen kennis te maken met hen, die hunne talenten en leven vei! hebben „ad majorem Del Gloriam" en de bekeering der heidenen. R. KEMPERMAN, Direc. Huize Vrijland, Koningsw. Arnhem. vergadering aangenomen met 11 tegen 6 st. De Raad van den Volkenbond hervatte gistermorgen zijn bespreking enover de kwes tie Mosoel. De vertegenwoordiger van Turkije be perkte zich er toe te constateeren, dat de uiteenzetting van den Britschen vertegen woordiger slechts zijn overtuiging heeft ver sterkt, dat het vilajet Mosoel aan Turkije moet worden teruggegeven. De Engelsche minister van koloniën begon daarop met een weerlegging van de argu menten, door de Turksche delegatie aange voerd, waarbij hij poogde aan te toonen dat deze argumenten in strijd zijn met de waar nemingen en de conclusies van het rapport der enquête-commissie De Britsche regeering, aldus zeide de F.n- gelsche minister van Koloniën, vraagt te Ge neve een duurzamen vrede te stichten tus- schen Turkije en Irak. en is, onder aanvaar ding van de conclusies der enquête-commis sie, bereid, den steun, die zij tot nog toe aan de regeering van emir Feisoel verleende, voort te zetten. Gisteren had de door de vakvereenigingen van spoorwegambtenaren gewenschte be spreking omtrent de verhooging der salaris sen der ambtenaren plaats met den piaats- vervangenden directeur-generaal der Duit sche rijksspoorwegmaatschappij. Deze ver klaarde, dat er geen geldmiddelen aanwezig waren ter verhooging der salarissen, zoodat deze alleen door verhooging der spoorweg tarieven kan worden verkregen. De maatschappij kon tot een dergeliiken maatregel echter niet besluiten, daar zij in strijd zou zijn met de voorgenomen actie ter bestrijding der duurte. De Poolsche minister van buitenlandsche zaken heeft op 2 dezer den Duitschen gezant te Warschau een schrijven inzake de op tantenquaestie doen toekomen, hetgeen za kelijk echter niets nieuws bevat. Skrzynsky handhaaft zijn reeds vroeger in genomen standpunt. De Poolsche regeering begrijpt niet, hoe de gebruikmaking van de uit een verdrag voortvloeiende rechten nood lottig kan zijn voor de betrekkingen tus- schen twee landen. Vannacht bad in den mond va.- de Theems een botsing plaats tusschen het Britsche stoomschip .Pennant" en het Britsche tank schip „Acasta". De „Pennant" zonk in acht minuten tijds; het schip nam den gezagvoer der en zijn vrouw mee in de diepte. De rest van de opvarenden, veertien in totaal, waar onder twee vrouwen en een meisje, werden met een sleepboot te Gravesend aan land gebracht Het Internationaal Verbond van Handels- en Kantoorbedienden en Technici heeft, naar men ons mededeelt, een steunbewegig op touw gezet ten behoeve van de st'kende bankbedienden in Frankrijk en reeds tach tigduizend francs naar Parijs gezonden. Door den arbiter is nog te elfder ure een vrucbtelooze poging gedaan om de zee liedenstaking door een schikking te doen eindigen. De secretaris der stakers zeide, dat de arbeiders voorbereid waren op de vervolging, waarmede de reeders dreigen, en thans bovendien de Australische loonnormen er. "ndere conc"ss'"s eischen. Er was rfeen sprake van, dat zij weer aan den arbeid zonden gaan, zoolang hun eischen niet waren ingewilligd. 9 Is goedkoop,voedzaam en gezond, mits gebakk.m. een voor direct gebruik gereed Gistpoedcr. Backin vervangt de Gist. Met Backin rijst het deeg onder het bakken. 125 gr. boter 0.35 marg.0.15 125 gr. suikerca. 0.07 3 eieren„0.18 200 gr. tarwebloem .ca. 0.17 1 pakje Dr. Oetker's Backin 0.07 l/4 liter melk0.04 - 750 gr. geschilde Appelen ca. 0.18 f 0.86*/, Bereiding: Men roere boter en suiker tot room en voege na elkaar dc eierdooiers, het met Backin vermengde meel en zooveel koude melk erbij, dat men een klontenvrij deeg krijgt. Daarna roere men het stijfgeklopte eiwit door de massa, en vuile er een ingevet» ten springvorm mede; men belegge het deeg met de geschilde in 6 stukken gesneden appe» lep, bestrooiehetmet suikeren bakke het on» gcvcer Y uur. Inplaats van appelen kan men ook ontpitte pruimen nemen. Men lette vooral op Backin van Dr. Oetker, en dat op elk pakje als Eenige Importeurs E. Ostermann Co., A'dam, vermeld zijn. Waar niet verkrijgbaar wende men zich direct tot deze Importeurs, die op aanvrage ook een gratis*receptcnboekje toezenden. een perceel aan den Leusderweg, van liet dak gevallen. Zwaar inwendig gekneusd is hij per ziekenauto naar het ziekenhuis ver voerd. Zifn toestand is ieer ernstig AMSTERDAM, 4 Sept. Aardappelen. (Be richt v. d. mali. Jac. Knoop). Zeeuwsche bonte 2.753.10, blauwe 2.753, eigen heimers 2.402.60, blauwe eigenheimers 2.502.75 Friesche borgers 2.502.75, Zeeuwsche blauwe poters 2, id. bonte po ters 2, Hillegommer Zandaardappelen 4 5, Drentsche eigenheimers f 2.75, alles per H.L. ALKMAAR, 4 Sept Kaas. Ter markt waren 180 stapels, wegende 162000 K.G. Fa- briekskaas. kleine 65, commissie 64, middelb. boerenkaas kleine 64, com missie 1 65 middelbare Handel stug. TER AAR, 3 Sept. R. K. Tuinderver. „St Phocas". Snijboonen I 0.65, id. II 0.28. id. A 2.05, id. stek 0.06, Prins.b. z dr. I 1.64, id, A 2.16, Spekboonen 0.80 w. pronkb 0.28, alles per 10 K.G Augur- id. F. B. I 2.00, Bast. 1 0.10, id Fijn Stippe' 0.05, alles in mande: Sedert de aanvaarding door Mr. D. A. P. N. Kooien van zijn ambt als Minister van Arbeid enz., wordt de functie van voorzit ter der Tweede Kamer voor het nog ioo- pende zittingsjaar vervuld door het Kamer lid Mr. Dr. A. van Gijn, die derde voorzit ter is, maar na het overlijden van den heer de Monté Verloren, die tweede voorzitter was, thans in aanmerking kwam voor de leiding der aangelegenheden tot het Kamer presidium behoorende. Naar de Msb. verneemt, zullen op 10 en 11 September een 150-tal ingenieurs van het Koninklijk Nederlandsch Instituut voor In genieurs een bezoek brengen aan Antwer pen. Zij zullen den lOden ontvangen worden ten stadhuize en den volgenden dag onder leiding van hoofdingenieur Bollengier be zichtigen: de haven, de nieuwe haven-wer ken, de automobiel-fabriek Minerva, de Bell Telephone, de electrische centrale te Merxem en het Plantijn-museum. Terwijl door den dienst van Publieke Werken met bekwamen spoed de Dampoel te Amsterdam wordt gedempt (er zijn reeds wagenvrachten aarde op gedeelten van het terrein gestort), werkt de hotolcombinatie met alle kracht, om het dempingswerk onge daan te maken. Wij hebben, ruim een maand geleden, ge publiceerd, dat wethouder Wibaut de com missie van bijstand voor de Financiën heeft gepolst of de leden in principe zouden kun nen meegaan met het van gemeentewege onder bepaalde voorwaarden financieel steu nen van het plan der hotelcombinatie. Dat denkbeeld is in de copimissie goed» ontvan- gen. lve aan de combinatie werd mee gedeeld, dat zij onder bepaalde voorwaarden op de medewerking van B en W kon reke nen. Daartoe aangemoedigd, heeft de combi natie haar pogingen om bankiershuizen in het binnen- en buitenland bij de totstand koming van het Damhotel te interesseeren, voortgezet en. naar wij vernemen, niet zon der succes. Betrokkenen hebben zelfs goe den moed er thaqp in te zullen slagen, het groote kapitaal, voor de stichting van het hotel vereischt, bijeen te brengen. Nog in den loop van deze maand zal aan het college van B. en W. worden medege deeld hoever de combinatie in haar oogen is gevorderd, opdat, bij gunstig resultaat, van de zijde van het gemeentebestuur de noodige stappen kunnen worden gedaan. (Hbl.) In de maand Augustus is Schiphol, de luchthaven van Amsterdam, aangedaan door 676 vliegtuigen van het geregeid internati onaal verkeer, waarvan 68 in transito- vckeer Voorts deden er 107 militaire toestellen Schiphol aan. Het aantal pleziervliegers be droeg 180 De Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd aangedaan door 300 verkeers vliegtuigen en 37 militaire toestellen, terwijl er 106 bijzondere vluchten werden uitge voerd. Van de gelegenheid tot pleiziervluchten hebben 206 personen gebruik gemaakt. Het aantal bezoekers aan de Waalhaven bedroeg in Augustus 15.310. De Regeering te Batavia maakt bezwaar tegen het. verleenen van vliegvergunningen, zoolang de regeling betreffende het keuren van personen en toestellen ontbreekt. In dc week van 2429 Auustus bedroeg het uitgaand luchtvervoer uit Nederland 364 Kg. post, 130 Kg. pakketpost, 5134 Kg. goe deren en 232 passagiers, waarvan 66 in tran sito-verkeer. In dezelfde week bedroeg het inkomend luchtverkeer 366 Kg. post, 237 Kg. pakket- post, 4272 Kg goederen en 256 passagiers, waarvan 67 in transito-verkeer. Binnen den driehoek EnschedeHengelo Oldenzaal. Het bestuur van Almelo heeft eenigen tijd geleden plannen vóórbereid tot eventueele stichting van een vlieghaven in optima forma binnen deze gemeente. Deze plannen hebben er toe geleid, dat Ged. Staten van Over ijssel op verzoek van den Minister v.Water- staat een commissie hebben benoemd, welke tot opdracht heeft het stichten van een luchtvaartterrein in Twente in studie, te nemen. In de commissie zijn vertegenwoordigd de gemeenten Enschede, Hengelo, Almelo, Ol denzaal en Lonneker. Deze commissie heeft zich op het stand punt gesteld, dat een eventueel luchtvaart terrein in Twente zou moeten komen binnen Bij het surveilleeren op de kermis te Wijl denes (N.-H.) werden door drie politieman nen resp. 30, 25 en 22 biertjes per dag ge bruikt. Zulks bleek uit de gemeenterekening en werd in de laatste raadszitting ter sprake gebracht. Door het omvallen van een lamp bij het losmaken van het paard in den stal ontstond brand in de boerderij van den heer R. in de Beukenlaan te Soest. Door gebrek aan wa ter in de nabijheid kon dc brandspuit niet spoedig in werking treden. De boerderij met het grootste gedeelte van den inboedel werd een prooi der vlammen. Het huis was laag verzekerd, de boedel niet. Te Sappemeer is ontdekt, dat in de villa van den heer A. Kamps aldaar, terwijl de bewoners enkele dagen afwezig waren, is ingebroken en een hoeveelheid gouden en zilveren voorwerpen zijn ontvreemd Alles was doorzocht en lag dooreen, waarschijnlijk is de inbraak reeds geschied in den nacht van Zondag op Maandag. Het parket van Winschoten heeft Donderdagmorgen de zaak onderzocht. Sedert 1 Sept. wordt te Roozendaal een omstreeks 18-jarig meisje, geheeten Catha- rina van Ostayen, vermist. De commissaris van politie te Roozendaal verzoekt omtrent haar verblijfplaats te wor den ingelicht. Zij werd dqn 2en Juni 1907 geboren en was bij haar ouders woonachtig, Vischdonk- schestraat 8 te Roozendaal. Zij is ongeveer F.45 M. lang, gezet postuur, zwart haar, don ker uiterlijk, spits gezicht met zeer spitsen neus, ongezonde gelaatskleur, donker-bruine oogen en op den rechterwang een zeer klein moeilijk zichtbaar litteeken. Zij is gekleed iri blauwe japon, zwarte kousen en lage zwarte schoenen en witte nnderklecding Schippersknecht ernstig gewond. Schipper Huisman, van Echten voer met zijn schip door den Echtener Polder, toen bij het strijken van de mast het gezicht, dat zich onder aan de mast bevindt, los schoot en deze plotseling achterover viel. De mast kwam terecht op het hoofd van den aan het roer staanden 16-jarigen knecht Y. Bouwhuis, die levensgevaarlijk werd verwond en op last van den onmiddellijk ontboden geneeskundige, naar het Zieken huis te Heerenveen is vervoerd. Omtrent Maria Lampersbach die op zoo'n fragische wijze het leven verloor, wordt nog medegedeeld, dat zij sinds 1918 als dienst meisje, in ons land in betrekking was. Den 5den October van het vorige jaar verhuurde zij zich als kindermeisje te 's-Graveland bij Hilversum. Zij voelde zich daar blijkbaar niet op haar gemak, want uit haar br'even, die zij aan een bloedver wante te Berlijn richtte, sprak hevig heim wee. In haar laatste brieven deelde zij haar bloedverwanten mede, dat zij in de eerst komende dagen naar huis zou terugkeeren en haar blondvci wante te Berlijn op haar doorreis zou bezoeken. Den juister datum harer aankomst zou ze per briefkaart mel den. In plaats daarvan ontving de bloed verwante te Berlijn hef te Sendal opgege ven telegram Daarin meldde het meisje, dat het om 9.19 uur de hel Silezische station te Berlijn zou aankomen. Dc bloedverwante, die zich tegen dien tijd aldaar bevond, werd door spoorwegbeambten van bet droevig voorval in kennis gesteld. Door haar vernam men verder, dat het meisje ook haar moeder en grootmoeder in Gollubien van haar voorgenomen terug komst op de hoogte had gesteld. Dc heele zaak blijft intusschen nog in een waas van geheimzinnigheid gehuld. De mogelijkheid van zelfmoord, of van een on geluk is niet volkomen uitgesloten. Dat men geen open treindeur vond. kan hieraan zijn toe te schijven, dat het portier bij het pas- seeren van een bochl vanzelf is. toegeslagen. Dc 45-jarige loodgieter J. v. d. G. is Don derdagmiddag, toen hij werkzaam was aan ken: Fijn 1 5.50, 1.00, id. Stippel 0.40, id. K. K van 25 K.G. IER AAR, 3 Sept. 40 zak Snijboonen 0.80, 21 zak mooie idem 2.30. extra 2.50 alles per 10 K.G. A-ugurken: 5 man den Fijn I 7.50, 23 manden id. II 6.20, 17 manden id. II f 5.70, 50 manden id. F. B. I 1.95, 83 zak Bast. I 1.00, 160 zak Grof I 1.20, 121 zak Stippel 0.20, 22 zak Fijn Stippel 0.40, alles per 25 K.G. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend. en Omstreken." Vrijlag 4 Sept. Aard appelen 1.081.36: kl. aardappelen 0.83 per zak (25 K.G.). Slaboonen 1.053.30. Snijboonen -.556.30 per zak (15 KG.) Pruimen 0.320.77 per K.G. Komkommers 3 per 100. Tomaten 0.140.18 per K.G. Bloemkool 6.802.4Ó. Roode kool 2.80 per 100. Spinazie 0.751.10 per mnd (3 K.G.i Andijvie j5.20 per 100 krop. Peter selie 2.10. Selderij 45.10. Rabarber 2.60 per 100 bos. Bieten 712 per 1000. Worteelen 16.60—24 per 100 bos Uier 1.201.80 per 25 K.G. Prei 5,20 per 10C bos. Druiven 0.710.77 per K.G. Apelen Godlin Keswick 0.150.28. Tulpappel, roodc 0.37 per K.G. Peren: Beurré de Mirode 0.370.42. Clapp's Favorite f 0.57 0.74. Louise Bonne 0.55—0.92. Maag denpeer ƒ0.42. Seigneur d'Esperen 0.60 0.77. Triomphe de Vienne 0.430.66. BOVENJcCARSPEi-, (Station), 3 Sept. Aangevoerd 545 baal aardappelen, Koks,Due en Ninetyfold 1.952.15 Schotsc'ne 2.40 blauwe ƒ1.80—1.95 kriel ƒ0.55—0.80 210 baal uien groote gele 2.202.50 drie lingen 3.10—3.30 Nep 6.80—8.30 ;15100 stuks bloemkool, le s. 19.70 2e s. 11.10 17.10; 3e s. ƒ1.20—3.50 oer 100 stuks; 5520 kg. roode kool 12.40 ;per 100 kg 1 11750 kg. gele kool 0.90—2.70 per 100 kg 26325 kg. witte kool ƒ0.701.50 per 10C per 100 kg 7400 stuks bieten 15.6016.6C per 100 stuks 240 zak slaboonen 0.902.4C per 15 kg. 2580 kg. augurken 0.170.29 per kg. LEIDEN, 4 Sept. Vee. Aangevoerd 47 stieren 185370 121 kalf en melkkoeien 235460, 189 varekoeien 170325, 145 vette ossen en koeien 290640, 0.701.22 per kg. schoon, 32 graskalveren 60-100, II vette kalveren 65145, 1.101.73 per kg. schoon, 23 nuchtere kalverén 921, 532 vette schapen 3652, 1.401.78 per kg. schoon, 820 weide schapen 2844, 994 varkens voor Londen 2860, 0.700.75 per kg. schoon, 568 biggen 915. Kaas. Aangevoerd 124 partijen. Prijzer Goudsche le s. f 6468, 2e s. f 5762, Leid- sche le s. f 6367, 2e s. f 5562. Handel vlug. LEEUWARDEN, 4 Sept. Vee. Aangevo( ri 136 stieren 175—600, 17 ossen, 212 vette koeien 230—480, per kg. 0.90—1.16 495 melk- en kalfkoeien 220—490, 41 vette kalveren 45105 32 pinken 110220 659 graskalveren ƒ45—125 181 nuchtere kalveren 818; 342 vette schapen 35— 55 295 weide schapen 3045 223 lam meren 2035 736 vette varkens 56170 per kg. f 0.78—0.90 63 magere varkens 28—58 42 vette biggen 26—52 375 kleine blggenƒ 915 16 paarden, 48 bokken. Prijzen voor gebruiksvee en vette koeien onveranderd bij kalmen handel. Stieren prijs houdend. Handel in enterstieren kalm, in graskalveren zeer kalm. Vette kalveren duur. Handel in nuchtere kalveren flauw, in var kens vlugger, in wolvee stug. Zouters noteerden 0.780.85, varkens voor Londen ƒ7680 per kg. Eieren. Aanvoer 20.500 kippen-, 7.50 9.50, 200 eenden- 8—9 per 100 stuks. LEEUWARDEN. 4 Sept. Boter. Aanvoel 9/3 en 163/6 v. Fabrieks- ƒ2.042.37. No teering van de commissie 2.45. Kaas. Sleutelkaas ƒ0.75—0.76. Nagelkaas ƒ0.32—0.49, Goudsche ƒ0.62—1.16, Edam mer ƒ0.421.18. Aanvoer 34.770 kg. UITHOORN, 3 September. Kaasmarkt. Aangevoerd 116 partijen. Prijs Goudscht kaas R. M. 64—69, 2e soort 57—63 zwaardere 7073, zonder Rijksmerk 56 66. Handel vlug. HOOFDDORP, 3 Sept. Tarwe, nieuwe 12.50—14; Rogge 10—11; Gerst Cheval- iier 1213; Wintergerst 11.50—12.50; Groene Erwten 1216; Schokkers 12 22; Vale Erwten 1322; Karwei 2728; Bruine Mosterd 4854; Geel mosterd 24 34; Blauwmaanzaad 5054; Koolzaad 25—27; Kanariezaad 23—25 Prijzen per 100 Kg. IJMUIDEN, 3 Sept.Van de haringvisscherij kwamen heden hier binnen de stoomlogger IJM. 266 „Petrus Paulus" met 22 last pekel haring en de Britsche stoomdrifters L.T. 75C „Supernal1' met 392 manden en L.T. 1122 Contrive" met 368 manden versche haring. Geveild werd heden de vangst van den Britschen stoomdrifter L.T. 145 „Silver Prin ce" met een opbrengst van 3875. IJMUIDEN, 3 Sept Heden waren aan de markt de vangsten van 18 stoomtrawlers. De prijzen waren als volgt; tarbot 2.10 1.65, tongen 3.402.10 oer Kg.; griet 64 30. gr. schol f 5347, md schol 4543, zetschol f 45—34, kl. schol 2013, 13.50 3.50, scharren 1211 per 50 Kg.; roggen 2716' per Hooo; vleet 1.50—0.75 pei stuk; makreel 25.5020. pieterman en poor 185, gr. schelvisch 5242„ md. schel- visch f 4436. k.md. schelvisch f 1713.50 kl. schelvisch 11—8.50, 9—5.40 per 5C Kg.; kabeljauw 8860 per 125 Kg.; gr. gul len f 2715. kl- gullen f 124.50; wijting 42.60 per 50 Kg. IJMUIDEN, 3 Sept. Heden kwamen van de treilvisscherij hier binnen de stoomtreilers IJM. 40 „Calabria' met 1631; IJM. 120 „J. T. Cremer" met 3672; IJM 136 „Cla- sina Luther" met f 2138; IJM. 143 „Balder" met f 1994; IJM, 325 „Gloria" met 1803; IJM. 180 „Holland IV met 2846; IJM. 147 „Kijkduin" met 2609; IJM. 491 „Timor" met ƒ4352; IJM, 290 „Greuvers" met 1502; IJM. 48 „Verano" met 1442; IJM. 201 „Joh. N. Klein" met 1454; IJM. 39 „Pet ten" met 3583; IJM. 70 „Zeehond" met 1975; IJM. 106 „Reiger" met 1970; IJM. 157 „Mariae van Hattum" met 1940 en IJM. 191 „Albetros" met 872 aan besom ming-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5