Purol geneest en verfraail de Huid ENGELSCH jorsei Aan de dames. SHOP. SPORT EN SPEL1. Voetbal. E. D. O.Spartaan 41. ROEIEN. De Europeesche Roei- kampioenschappen. DUIVENSPORT. Postduivenver. „De Luchtpost" Santpoort. LANDB. EN VISSCHERIJ Zaaizaad-ontsmetting. In- en uitvoer van eieren. KUNST EN KENNIS. BINNENLANDSCH NIEUWS. Dividend- en tantième-belasting. De vacante zetel van gouverneur-generaal Fock. NA DE STORMRAMP. Ned. R. K. Reisvereeniging. FINANCIËN. LEGER EN VLOOT. R. K. Marinepersoneel. GEMENGD NIÉUWS. Afgekeurde vleeschwaren. LUCHTVERKEER. Intern. Luchtvaartcongres. R.-K. MEISJE SLAGERSLEERLING MEISJE-ALLEEN. V erkooplokaal ,,'T NOTARISHUIS' Op Dinsdag 8 September a. s. GARAGE FRANS v. d. PEIJL Leert Autorijden door Engelschman Leeraren M. O. Instituut Mercurlus, Lange Begijnestraat 22 Vraagt gratis prospectus. N.-H. Vereeniging HET WITTE KRUIS Afdeeling Haarlem. VERGADERING op Donderdag 10 September '25 's-avonds 8 uur, Restaurant „Brinkmann", Groote Markt. De Secretaris, A. VAN DAM. KERK EN SCHOOL. De Nederl. Bedevaart naar Lourdes. VRAGENBUS. OPENT JAC. BUS ZIJLSTRAAT 87, JACQUELINE BUS CATO DE VRIND. DE CENTRALE TANDHEELK. KLINIEK. ZIJLSTRAAT 53rood verstrekt aan een ieder eerste klasse kunstgebitten tegen laag tarief. V flet debuut van de nieuwe eerste klasser was niet erg schitterend. Het spel was be paald treurig, vooral de voorhoede bracht er niets van terecht. Van de middenlinie viel alleen Gijzel op. De backs waren goed met Walst als de beste. De keeper is voor zijn taak berekend. Het spel van E. D. O. bevredigde ons niet geheel, hoewel de overwinning ten volle verdiend was. Moge lijk waren we te veel verwend door ver leden week en deed de strijd om punten, het spel geen goed. Toch werden wij vergast op heel goede staaltjes combinatiespel. In de voorhoede was Tanis de uitblinker. Steffens gaat vooruit, het plaatsen naar de vleugels maakte hij nogal werk van. Perucel had cogenblikken van falen, maar zijn doorzicht voor doel was zeer goed. Swart had het somtijds te kwaad met de afwerking van zijn voorzetten, wat bij v. d. Hurk beter was. De middenlinie gaf steeds goed aan de backs, zooals gewoonlijk goed, toch maken zij het wel een beetje te bar, zooals zij in sommige momenten terug spelen, daar kan een goed oplettende tegenpartij wel eens van profiteeren. De keeper heeft niet veel te doen gehad. De meeste ballen, die hij te verwerken kreeg, kwamen van de backs terug. Ondanks, dat soms het spel niet be vredigde, is Edo een elftal waar ter dege rekening mee gehouden moet worden. De scheidsrechter, de gemoedelijke heer Van Gestel, hield de teugels in handen. Het ter rein was in schitterende conditie. Het weer viel nog best mee, hoewel het weer van 's morgens van invloed was op het publiek Toch viel het aantal toeschouwers nog best mee. De volgende elftallen stellen zich op. SPARTAAN: Oerlemans, Omk, Walst, Gijzel, Smit, Jongbloed, Bussink, v. Wijnkoop, Vonk, Schoen. Sonbeek, Kuiper E. D. O. C. v. d. Hurk, Perucel, Steffens, Tanis, Swart, C. v. d. Laan, J, v. d. Laan, Perucel, Boeré, Kuil, Meenhorst. Beide elflallen zijn volledig. Spartaan wint den toss en SteSfens brengt voor E D. O. den bal aan het rollen. Het begin is eenigszins aarzelend. Een vrije schop op het Spartaan-doel redt Walst door corner te trappen; deze herstelde zijn fout door de voorzet van Swart weg te werken. Spoedig komt er teekening in den strijd en blijkt het dat Spartaan slechts weinig gevaarlijk is en Meenhorst heeft het vrij gemakkelijk; de meeste ballen, welke hij moet verwerken, zijn nog teruggespeelde ballen der backs. Uit een voorzet van Swart schiet Tanis in eens naast en even daarna uit een voor doel geplaatsten bal van C. v. d. Laan, kopt Tanis net over. Dan krij gen we een aanval van Spartaan, welke in een doelpunt voor E. D. O. eindigt. Van Wijnkoop zal het leder voor doel plaatsen. De voorzet, slecht genomen, komt bij Ta nis; deze plaatst naar Swart; de voorzet komt bij Perucel, welke afgeeft aan Tanis, wiens schot doel treft. Als Spartaan af getrapt heeft bemachtigt de middenlinie den bal, welke bij Perucel komt en nu zien we een schitterend samenspel tusschen dezen speler en Tanis, wat besloten wordt met een schot van Perucel. De keeper weet echter het schot corner te werken. De tijd verstrijkt verder voor rust door gevaarlijke aanvallen van Spartaan. Zelfs Kuil schiet eemaal op doel. Een corner op het E.D.O - doel kopt J. v.d. Laan weg. Dan is het tijd voor de thee. Na de hervatting blijft het spel even in Het midden, dan krijgt E.D.O. weer een kor- ner te nemen, welke door Gijzel wordt on schadelijk gemaakt. Spartaan trekt weer ter aanval. Wijnkoop zet voor, maar Meen- b^rst onderschept de voorzet. Even ver slapt het spel, doch spoedig hersteld E.D.O. zich en als Steffens een kansje krijgt gaat bij er van door en geeft mooi af aan Peru cel, welke geen fout maakt. Het overwicht van E.D.O. wordt steeds grooter, het is nu nog slechts een kwestie, met hoeveel wordt er gewonnen. Boeré welke voor de rust het veld had moeten verlaten, wegens een 'wel wat onzachtige ontmoeting met Vonk ver schijnt weer op het veld. Een doorgespeel de bal, welke Tanis net nog met de punt van zijn schoen kon bereiken, vloog zon der pardon in het doel. Toen Steffens een van zijn bekende kansen kreeg, wist Oer lemans door snel uitloopen een doelpunt te voorkomen. Zwart geniet de eer, dat er voor hem buitenspel werd gefloten, wat hem even daarna nog eens overkwam. Dan maakt Pe- rukel er op kalme wijze 4-0 van. De rood-zwarte aanval komt steeds terug on derbroken door enkele ongevaarlijke aan vallen van Spartaan, behoudens eên enkele maal dat Vonk Meenhorst bijna verraste. Dan komt er een moment dat Kuil vrijwel onnoodig te stevig af houdt. De penalty wordt door Omk in een roelpunt om gezet. Nog even is er te spelen een schot van J. v. d. Laan slaat de keeper weg en Perucel beproeft de sterkte van de lat, \in is het tijd en heeft E.D.O. de eerste 2 pun ten binnen. Zwitsersche en Hollandsche successen. De uitslagen der te Praag gehouden roei- wedstrijden zijn volgens de „Crt.": Vier met stuurman. 1. Societa Cannottieri Timavo,. Monfalco- ne (Italië) in 6 min. 17.4 sec.; 2. Pannonia, Boedapest (Hongarije), in 6 min. 21.6 sec. (op 1 lengte); 3. Société Nautique de Ge- nève (Zwitserland), in 6 min. 28 sec. (1 leng te achter Hongarije); 4. Sports Nautique, Genf (België), in 6 min. 30 sec. Italië nam vanaf den start de leiding, ge volgd door Hongarije, België en Zwitser land. Op 500 Meter leidde Italië met Yi lengte vóór België en Zwitserland, bij 1000 Meter was de volgorde: Italië, Hongarije, Zwitserland, België. Op 1500 Meter leidde Ifalië met 1 lengte. Hongarije haalde thans mooi op, maar bij 1800 Meter ving Italië aan te spurten en ging als eerste over de streep. Twee zonder stuurman. 1. Ruderklub Reuss, Luzern, Zwitserland, in 6 min. 42 sec.; 2, Roeivereeniging ,,De Amstel", Amsterdam, Nederland, in 6 ipin. 50.6» sec. (3 lengten achter); 3. Ruderverein „Slavia", Praag, Cechoslovakije, in 7 min. 30 sec. (15 lengten achfer Amstel), Holland leidt vanaf den start, gevolgd door Zwitserland. Cechoslovakije zakt ge heel af. Zwitserland komt op 500 Meter naar voren en leidt bij 1000 Meter reeds met 2 lengten. Op 1500 Mefer heeft Zwit serland zijn voorsprong tot 2lengte ver groot en gaat als eerste door de finish. Skiff. 1. Pieterse van de Roeivereeniging „De Hoop", Amsterdam, Nederland, in 6 min. 46.2 sec.; 2. Joseph Schneider van de „See- klub Luzern", Zwitserland, in 7 min. 1.2 sec., (6 lengten achter Pieferse); 3. André Osiecimski, Warschau, Polen, in 7 min. 3.4 sec. (1)4 lengte achter den Zwitser). Frankrijk, dat eveneens voor de finale ge plaatst was, vferscheen niet aan den start, ten einde zijn man voor het nummer dub- belskiff fe sparen. Na den start bleven alle drie skiffeurs korten tijd gelijk op roeien, Op 600 Meter echter leidt Pieterse, die op 1000 Meter zijn voorsprong reeds tot 3 lengten heeft opgevoerd. Onze landgenoot vergrootte nog voortdurend zijn voorsprong en ging, zes lengten voor den gevreesden Zwitser, als eerste over de streep. Vier zonder stuurman. Dit nummer werd voor de eerste maal in de Europeesche roeikampioenschappen ge houden. 1. Regaltaverein III, Zwitserland, in 6 m. 13.6 sec.; 2. Roeivereeniging „De Amstel", Amsterdam, Nederland, in 6 min. 17 sec. (1 lengte achter Zwitserland); 3. Barion, Bari, Italië, in 6 min 20.8 sec., (1 lengte achter Nederland); 4. Ruderverein „Slavia", Praag, Cechoslovakije, in 6 min. 25.6 sec. Vanaf den start leidt Cechoslovakije. Op 500 Meter is de leiding aan Italië overge gaan, gevolgd door Zwitserland en Neder land. Dan neemt Zwitserland de leiding over. Op 1500 Meter leiden Holland en Zwitserland met )4 lengte vóór Italië. Op 1600 Meter begint Zwitserland te sprten en bereikt als eerste de finish. Na afloop protesteerde Italië wegens hin deren door Holland, welk protest echfer na langdurige beraadslagingen werd afgewezen, s. Tweeën met stuurman. 1. Ruderverein „Reus", Luzern, Zwitser land, in 7 min. 2.10 sec.; 2. Sport Nautique Lyon, Frankrijk, in 7 min. 7.2 sec., (op 1/4 lengte); 3. Nautilus, Rotterdam,Nederland, in 7 min. 17.4 sec. (1 lengte achter Frankrijk); 4. Royal Nautique Club, Gent, België, in 8 min. 3.6 sec. Frankriik had de leiding vanaf den start. Op 500 Meter nam Zwitserland de leiding over. Op 1000 Meter leidden deZwitsers met 1 lengte, ferwijl Frankrijk de tweede plaats innam. In de volgorde kwam verder geen verandering. Na afloop protesteerde Holland wegens hinderen door Frankrijk, welk protest ech ter werd afgewezen. Dubbel Skiff. 1. Société de Sports Nautique, Parijs, Frankriik. in 6 min. 2.10 sec. 2. Regaltaver ein „Zürich", Zwitserland, in 6 min. 17.8 sec. (op 3 lengten); 3. Ruderverein „Slavia", Praag, Cechoslovakije, in 6 min. 25.2 sec. (1)4 lengte); 4. Roval Sportclub Nautique de la Meuse, Luik, België, in 6 min. 28 sec. De eersfe start mislukte. Na herhaling leidde Frankrijk van start tot finish. Achtriemsgieken. 1. Seeklub III, Zwitserland, in 5 min. 41.6 sec. 2. Laga, Delft, Nederland, in 5 min. 43.8 sec., (op 1 Meter); 3. Rowing Club, Parijs, Frankrijk, in 5 min. 53 sec.; 4. Aca demische Sport- en Roeiclub Warschau, Polen, in 5 min. 57 sec. Polen en Frankrijk leiden na den start. Dan neemt Holland de leiding over, om deze wederom aan Frankrijk af te sfaan, die op 500 M. met een lengte leidt voor de andere, die op gelijke hoogte liggen. Op 1000 Meter is de volgorde nog steeds: Frankrijk, Zwit serland, Holland. Op 1200 Meter neemt Zwit seriand de leiding over, gevolgd door Hol land en Frankrijk. De Hollanders komen op de laafste 200 Meter met nijdige spurt ge vaarlijk opzetten, doch Zwitserland weet een kleinen voorsprong te behouden en met miniem verschil te zegevieren. De Postduivenvereeniging „De Luchtpost" te Santpoort hield Zondag 6 Augustus een wedvlucht van Hall (België 188 K.M.). Eerste duif 1.14.34. Laatste duif 2.7.39. 1, 9 13 A. H. Kramers; 2, 10, 14, 18 J. Joon; 3, 8, 11 G. Voorting; 4 A. Voogt; 5, 6, 16 20 P Koning; 7, 12 H. Dingedis; 15, 17 19 H. Haver. De Plantenziektenkundigen Dienst te Wageningen geeft het volgende advies voor de ontsmetting van zaaigranen bij de herfst- zaai: Tarwe: tegen tarwesteenbrand en kiem- schimmel wordt per H. L. pl.m. 80 K.G. aangewend 200 gram kopervitriool opgelost in 2)4 L. water (per 100 K.G. 250 gram op gelost in 3 1/3 L. water). Ook kan de tarwe omgeschept worden met een oplossing van Ommisan, Tillantin C. of Uspulun ter sterkte van 100 gr. op 3 L. water per H. L. graan (per 100 K.G. tarwe 125 gr. op 3% L. water). Stukbrand kan alleeil worden be streden door de warmwaterbehandeling. De tarwe wordt 1)4 uur in water voorge- weekt, daarna 4)4 uur buitenwater nage- kweekt om ten slotte 10 miuten in water van 53 gr. C. te worden ondergedompeld. Gerst. Ter bestrijding van strepenziek- te, steenbrand en kiemschimmels tegelijk verdient de ontsmetting met Germisan de voorkeur. Per H. L. gerst (pl.m, 70 K.G.) wordt aangewend 100 gram Germisan op gelost in 3 L. water (per 100 K.G. 140 gr. op 4.3 L. water). Kopervitriool is tegen strepenziekte min der werkzaam dan Germisan. Tillantin en Uspulun geven tegen deze ziekte aange wend in een oplossing ter sterkte van 100 gram op 3 L. per H. L. gerst niet steeds geheel afdoend resultaat, maar zijn door gaans beter dan kopervitrool. De gerststuifbrand wordt op dezelfde wijze bestreden als de tarwestuifbrand met dit verschil, dat de temperatuur van het water niet hooger mag zijn dan 5152 gr. C. Omtrent de werking der verschillende droogontsmettingsmiddelen bij granen, kun nen we vanwege de geringe ervaring, welke we hiermede hebben nog geen definitief oordeel vellen. Het is ons echter wel ge bleken, dat het werken met deze middelen, doordat ze sterk stuiven, in de practijk hier en daar eenigszins nadeelig is geweest voor de gezondheid van hen, die er mee werkten Voorloopig geven wij voor granen er dan ook de voorkeur aan de ontsmetting met die middelen, welke in opgelosten toestand worden gebruikt. Ter verkrijging van een goed resultaat is het noodig, dat het graan met zeer veel zorg wordt omgeschept. Voor herbesmetting van het ontsmette zaad moet worden opge past. Het graan moet bijv. daarom niet uit gespreid worden op een niet vooraf met ontsmettingstof schoon'emaakten dorsch- vloer, ook mag het niet in dezelfde zakken gestord worden, waaruit het gekomen is. De zaaimachine kan ook een bron voor her besmetting zijn. LAND- EN TUINBOUW. Bij gelegenheid van de T. O. V. L E. T E. M. feesten te Purmerend werd een tuin bouwtentoonstelling gehouden, uitgeschre ven door de tuinbouwvereen. Beemster en Omstreken. Van de daarbij gehouden keuring waren dc resultaten als volgt: afdeeling groenten: Bloemkool: le prijs niet toegekend; 2e pr. P. Muts. Roode kool: le prijs R. Spaan, 2e pr. C. Beets Jbz. Witte kool: le prijs niet toegekend, 2e prijs J. Slagt. Spruitkool: le prijs P. Tromp, 2e prijs H N. Belkom. Boerenkool: le prijs C. Hartog; 2e prijs R. Spaans. Spinazie: le prijs M. v. Genderen; 2e prijs A Haster. Sla: le prijs D. Regter; 2e prijs idem. Andijvie: le prijs D. Regter; 2e prijs C. Hartog. Postelein: le prijs R, Spaans; 2e prijs D, Regter, Dubbele slaboonen: le prijs J. Schermer' en J. Klink; 2e prijs D. Visser Dz. J. Roozee Enkela slaboonen z. dr.: 2e prijs Reidsma. Enkele slaboonen m. dr. le prijs J. Buurs; 2e prijs D. Mus. Stoksnijboonen slagzwaard: le prijs H Eggers Ez.; 2e prijs J. Gans. Stoksnijboonen, vroege veensche: le prijs K Reidsma; 2e prijs M. Tromp. Stamsnijboonen: le prijs J. Slagt; 2e prijs C. Schouten. Tuinboonen: 2e prijs C. Stam. Gele komkommers: le prijs S. van Door nik; 2e prijs D. Bark. Komkommers, groene: le prijs D. Regter. Pootuien: le prijs D. Visser Dz. Zaaiuien: le prijs C. Stam; 2e prijs M. Reuzenaar. Sjalotten: le prijs J. Klink; 2e prijs J Schermer. Radijs: 2e prijs M. van Genderen; (le prijs niet toegekend). Rabarber: le prijs H. Held Hz.; 2e prijs K. Reidsma. Selderie: le prijs C. Schouten; 2e prijs M. van Genderen. Peterselie: le prijs C. Lakemond Az.; 2e prijs niet toegekend. Raapstelen: le prijs D. Regter. Roode bieten bleekblad: le prijs J. de Boer Kz.; 2e prijs J. Klink. Koolrapen: le prijs D. Regter. Vroege aardappels witvleezig: le prijs D. Regter. Vroege aardappelen, geelvleezig: le pr. M. Reuzenaar; 2e prijs M. Tromp. Late aardappelen, blauwe: le prijs M. Tromp; 2e prijs P. Tromp. Late aardappelen, bonte: le prijs M. van Genderen; 2e prijs A. Benjamin. id. Blanke: le prijs M. Tromp; 2e prijs D Regter. Augurken Beemster: le prijs H.' Eggers- Ez.; 2e prijs F. Mantel; 3e prijs P. Tromp. id. Veniosche: le prijs P. Tromp; 2e prijs M. Tromp; 3e prijs H. N. Belkom. Meloenen: le prijs D. Regter; 2e prijs D. Bark; 3e prijs D. Bier. Tomaten: le prijs H. Tromp; 2e prijs D. Bark. Voerbieten: le pr. C. Stam; 2e pr. P. Ott. Verzameling pootaardappelen: le prijs D. Regter; 2e prijs J. de Boer Kz. Voor het hoogst aantal bekroningen in de afdeeling groenten werd een verguld zilve ren medaille toegekend aan D. Regter. Een zilveren medaille aan den opvolgende: M. Tromp. Voor het hoogst aantal bekro ningen bij exportartikelen, bij loting,een verguld zilveren medaille aan M. Reuzénaar Voor het hoogst aantal bekroningen voor glascultuur aan D. Regter een verguld zil veren medaille. Afdeeling fruit. Verzameling fruit, decoratief opgesteld: le prijs H. Strietman. Verzameling tafelperen, 3 soorten: le prijs W. Stolp; 2e prijs J. Schermer; 3e prijs P. Bakker Wz. Verzameling tafelperen 3 soorten: le prijs P Bakker Hz.; 2e prijs D. Oudejans; 3e prijs H. Strietman. Een extra eerste prijs werd toegekend aan S. Bart. Verzameling stoofperen, 3 soorten: le prijs W. Stolp; 2e prijs A. Klok. Verzameling stoofappels, zoete, 3 soorten: le prijs P. Bakker Wz.; 2e prijs H. Striet man; 3e prijs S. Bart (bij loting). id. zure: le prijs H. Strietman; 2e prijs D. Visser Dz.; 3e prijs P. Waterhout. De grootste zoete stoofappelen: le prijs C. Lakewoud Az.; 2e prijs H. Strietman. De grootste zure moesappelen: le prijs H. Held Kz. De grootste tafelappelen: le prijs D. Ou dejans; 2e prijs D. Visser Dz De grootste tafelperen: le prijs C. v. d. Hoek J. Roozee. De drie schoonste trossen druiven: le pr. S van Doornik. De mooiste pruimen: le prijs C. Schouten 2e prijs C. v. d. Hoek. De mooiste noten: le prijs C. Lakemond Az.; 2e prijs K. Brand. De mooiste aalbessen: le prijs D. Bark; 2e prijs C. v. d. Hoek. De mooiste kruisbessen le prijs T. Mantel 2e prijs J. Klink. De mooist geëtaleerde fruitmand: le prijs H Groen; 2r prijs K. Reidsma. Postpakket verpakking: le prijs T Man- i-1 Voor het hoogst aantal bekroningen in de no.'s 16 Fruit A.. H. Strietman, verguld zilveren medaille. De daaropvolgende zilve ren medaille P. Bakker Wz. Voor het hoogst aantal bekroningen in de no.'s 719 Fruit A.: C. v. d. Hoek, verguld zilveren medaille. De daaropvolgende zil veren medaille bij loting T. Mantel Fruit B. Transparanta de Croncels 1 prijs: J. Buit- schoten; 2e prijs S. Bart; 3e prijs J. Roozee. Roode tulpappel: le prijs T. Mantel; 2e prijs P. Bakker Wz. Present van Engeland: lc prijs J. Roozee; 2e prijs D. Oudejans; 3e prijs D. Regter. Brabantsche bellefleur: le prijs C. Schou ten; 2e prijs D. Oudejans; 3e prijs S. Hein. Goudreinetten: le prijs D. Oudejans; 2ë prijs P. Bakker Wz„ 3e prijs W. Roozee. Rogzoete: le prijs D. Oudejans; 2e prijs C. Schouten; 3e prijs H. Hellenberg Beurre Hardy: le prijs J. Schermer; 2e prijs H. Wagenmaker; 3e prijs C. Hartog (bij loting). Seigneur d'Esperen: le prijs H. Tromp; 2e prijs C. Schouten; 3e prijs D. Oudejans. Clapp's Favorite: le prijs D. Regter; id. le pr. K. Dobber; 2e prijs C. v. d. Hoek; '3e prijs K. Ossebaa. Soldat Labourreur: le prijs C. Schouten; 2e prijs C. Beets Jbz.; 3e prijs T. Mantel. Williams Duchesse: le prijs C. v. d. Hoek; 2e prijs K. Brand; 3e prijs D. Regter. Beurré de Merode: le prijs D. Oudejans. Louisse bonne 'd Avrancnes: le prijs P. Bakker Wz.; 2e prijs H. Wagenmaker; 3e prijs P. Waterhout; id. 3e pr. H. Hellen berg. Winterjan: le prijs K. Ossebaar; 2e pr K. Dobber. Maagdepeer: le prijs H. Strietman; 2e pr C. v. d. Hoek; 3e prijs K. Brand. Giesser Wildeman: le prijs C. Laan Jbz 2e prijs D. Oudejans; 3e prijs P. Waterhout Boerengroen: le prijs D. Oudejans; 2e pr H. Strietman; 3e prijs K. Ossebaar (bij lo ting). Triumph de Viënne: le prijs D. Oudejans; 2e prijs S. Hein; 3e prijs J. de Boer Kz. Voor de meeste bekroningen in de afdee ling Fruit B., voor de no.'s 17, D. Oude jans, verguld zilveren medaille. Voor het hoogst aantal bekroningen in diezelfde af deeling no.'s 8—19, D. Oudejans, verguld zilveren medaille. Voor het hoogst aantal bekroningen voor de afdeeling Fruit, eere- prijs, zilveren lauwertak met peer, D. Oude jans. Voor het hoogst aantal bekroningen van de geheele tentoonstelling, verguld zilveren medaille van Zijne Excellentie den Commis saris der Koningin, D. Regter. Mooiste bloemen in pot: le prijs K. Reids ma; 2e prijs Ph. de Jonge. Mooiste snijbloemen: le prijs K. Reids ma; 2e prijs Ph. de Jonge; 3eC. Hartog. Van de inzendingen ter opluistering: le prijs M. Eggers; 2e prijs W. Stam; 3e prijs D, Lakemond Cz. Voor het hoogst aantal bkroningen voor de afdeeling bloemen, verguld zilveren me daille K. Reidsma 2. Ph. de Jonge, toege kend door de jury. Voo» de mooiste inzending ter opluiste ring: M. Eggers, verguld zilveren medaille. Het Nederl. Weekbl. voor handel in krui denierswaren meldt, dat in verband met dc plannen der Engelsche regeering om in En geland alleen eieren toe te laten, gestem peld met den naam van het land van her komst of met het woord imported, eerlang bij de Tweede Kamer opnieuw een wets ontwerp zal worden ingediend, waarbif wordt verboden hier te lande in of door te voeren, niet voorzien van een stempel vermeldende den naam van het land van herkomst. De bedoeling hiervan is te voor komen, dat buitenlandsche eieren als Ne- derlandsche eieren naar Engeland kunnen worden verscheept. EEN NIEUW RAS GEVONDEN. Professor B. N. Gorodkow, die onlangs van een reis van West-Siberië naar Moskou is teruggekeerd, deelt mede, dat hij een nieuw ras heeft ontdekt aan de Poera-rivier. Hij vond er vijf stammen, met elkaar 600 men- schen tellend. Ze werden door de naburige Samojeden „Pyan-Ua-Soro", d.i. Woud volk genoemd zij zelf noemen zich in hun eigen taal „Nesehen", d.w.z. menschen. Ze onderscheiden zich van de stammen der Samojeden door hun donker haar en don kere gelaatskleur. Hun taal is geheel ver schillend van die der andere stammen in de West-Siberische bosschen. Met de naburige volken houden ze weinig gemeenschap en slechts enkelen komen bij de vischvangst in den herfst over de grenzen van hun klein gebied. Prof. Gorodkow was de eerste beschaafde mensch, die het gebied van dit onbekende volk bezocht. Een medewerkster van de Russische Academie voor wetenschappen, mevrouw Mitussowa, heeft zich naar de Poera-rivier begeven om dit nieuwe ras nader te bestu- deeren. OPLEIDING R. K. JEUGDLEIDERS. In aansluiting op het bericht, betreffende de oprichting van een R. K. Jeugdleidersin stituut, kunnen wij thans officieel het vol gende meedeelen De samenwerking tusschen de R.K. Leer gangen, de Interdiocesane Jeugdcommis sie en den Raad van Beheer van het Centraal Zielkundig Beroepskantoor zal begin Octo ber worden aangevangen met een cursus voor R.K. Jeugdleiders, welke zal worden gegeven op de Woensdagmiddagen in U- trecht. Deze cursus sluit zich aan bij de ter paedagogische week te Tilburg aangekon digde school voor beroepskeuze. Het defini tieve program zal nader worden gepubli ceerd. Voorloopig kunnen we echter mee deelen, dat de lessen in godsdienstleer, in de algemeene vraagstukken der paedagogie, in de psychologie van de rijpere jeugd, in de techniek der practische hulpmiddelen, te geven door genoemde school, alsmede de lessen voor theorie en practijk der spelen van den cursus voor lichamelijke opvoeding van de Leergangen worden opengesteld voor de jeugdleiders. Het voorloopig bestuur wordt gevormd door eenige afgevaardigden der drie genoemde instellingen. Men kan zich aanmelden en nadere inlich tingen bekomen bij het bestuur Adres Cen traal Zielkundig Beroepskantoor, Drift 10 12, Utrecht. Een wetsontwerp met gunstige bepalingen. Ingediend is een wijziging van de Wet op de Dividend- en Tantièmebelasfing. De Nederlandsche belastingwetgeving gaat van het beginsel uit, dat ten aanzien van lichamen, die ook buiten Nederland aan belasting onderworpen zijn, dubbele belas tingen zooveel mogelijk moeten worden vermeden. Te dien aanzien treff de wet op de Di vidend- en Tantièmebelasting van 1917 dan ook in de artikelen 27 tot en met 29 eeni ge voorzieningen, die echter, naar de mee- ning van den minister, het beginsel niet genoeg recht doen wedervaren. Vooreerst zief hij geen reden, om aan lichamen, die in het buitenland werken, een andere behandeling ten deel te doen vallen, dan aan de lichamen, die in Indië aan be lasting onderworpen zijn. De laatstgenoem den krijgen op hun Nederlandsche belasting een vermindering tot op een derde, de eer sten slechts van de helff. Waar reeds het weigeren van vollen vrijdom een dubbele belasting tot gevolg heeft, acht de minis ter geen redenen aanwezig, om het Ne- derlandsch kapitaal dat in het buitenland is belegd, anders fe beschouwen dan het in Indië belegde kapitaal. In de tweede plaats wordt er op gewe zen, dat art. 29, hetwelk aftrek toestaat ter zake van het bezif van aandeelen op naam in Indische of buitenlandsche maat schappijen, als eisch voor dien aftrek stelt, dat de hier te lande gevestigde maatschap pij ten minste 9/10 gedeelfen van het kapi taal der Indische of buitenlandsche maat schappij bezit. Het is gebleken, dat deze eisch van 9/10 gedeelten van het aandee lenkapitaal in de practijk te streng is; im mers, zegt de minister, daardoor kunnen verschillende hier le lande gevestigde licha men, die een belangrijk deel van het aan- deelenkapifaal van Indische of buitenland sche vennootschappen bezitten, welk aan- deelenbezit echter minder dan 9/10 gedeel ten van het aandeelenkapitaal bedraagt, geen aanspraak op reductie maken. De minister acht dit nief billijk; hij is van meening, dat evenals art. 3, ook art. 29 van het beginsel moet uitgaan, dat dubbele belasting ten gevolge van aandeelenbezit, ongeachf de grootte van dit aandeelenbezit, moet worden voorkomen. Naar de „Tel." van de meest bevoegde zijde verneemt, zijn de geruchten, als zou tegelijk met de benoeming van den heer Welter tot minister van Koloniën, reeds voorzien zijn in de vervulling van den in het a.s. voorjaar vacant wordende gouverneur- generaalszetel van Nederlandsch-Indië, van eiken grond ontbloot. Tot dusver zijn geenerlei besprekingen aangaande de benoeming van den nieuwen gouverneur-generaal gevoerd. Door Heck's Lunchrooms werd als eerste storting een bedrag van 590.95 aan het Steun-Comité afgedragen. Dit bedrag werd verzameld In de offer bussen, geplaatst in de Lunchrooms te Am sterdam, Rotterdam, Haarlem, Leiden en Breda en de winkels fe Rotterdam en Nij megen. De Roomsche Reisvereeniging organiseert een reis naar Parijs ter bezichtiging van de tentoonstelling van Kunstnijverheid en ver dere bezienswaardigheden. Het vertrek is bepaald op 7 October a.s. De reis duurt 8 dagen. OBLIGATIE-LEENING. Het Genootschap van de Broeders van den H. Franciscus te Waldbreitbach (Rijn land) geeft uit een 8 pet. Eerste hypothe caire 10-jarige obligatieleening, groot 300.000 in stukken van 1000,500. en 100.—. De „Genossenschaft der Franziskaner- brüder" van het St. Josephshaus te Wald breitbach, Landkreis Neuwied, heeft zich in het bezonder ten doel gesteld de ver pleging en verzorging van zieken en armen. Het St. Marienwörtb te Bad Kreuznach is een ziekenhuis en tevens herstellingsoord voor jongens; te Darmstadt bezit de Orde een ziekenhuis, te Waldbreitbach, Eber- nach, Waldniel en te Linz an Rhein, worden krankzinnigen verpleegd, terwijl het St. Antoniushaus in laatstgenoemde plaats eveneens herstellingsoord voor jongens is Verder worden nog in vijf groote inrich tingen in verschillende plaatsen armen ver pleegd, op kosten van de openbare lief dadigheid. In alle inrichtingen te zamen worden ca. 1600 personen verpleegd, waarvan alleen te Bad Kreuznach en te LiLnz an Rhein ca. 600. Ook zijn de leden der Genossenschaft belast met het huisbezoek van zieken. De meeste huizen hebben een uitgebreid grondbezit, hetwelk met behulp van de ver pleegden wordt bewerkt en waarvan de opbrengst aan de exploitatierekening ten goede komt. Het totaal vermogen van de „Genossen schaft der Franziskanerbriider". bestaande uit onroerende goederen, machinerieën eh inventaris, wordt geschat op 9.912.530 goud mark of circa 5.950.000. Hyp: f ecaire schulden zijn niet aanwezig. Tot meerdere zekerheid van obligatie houders wordt bij de Trustee een depot in Nederlandsche Staatsfondsen, neergelegd, waarvan de waarde steeds gelijk moet zijn aan het totaal bedrag der eerstvolgende te betalen halfjaarlijksche coupon. Coupons en lossingen zijn betaalbaar bij de Nederlandsche Landbouwbank, hare bij kantoren en bij de heeren Lentjes Dros- saerts te 's-Hertogenbosch Wij ontvingen een Propagandanummer van „St. Christophorus", orgaan van de Ned. R.K. Vereeniging van Marinepersoneel. Behalve den brief van kardinaal van Ros- sum, waarvan wij reeds melding maakten, bevat het een brief van Z. D. H. Mgr. A. J. Callier en bijdragen van den vlootaal- moezenier, den Z. Eerw. heer Alink, mr. J. B. Bomans, den heer J. Th. Nijkamp, tweeden voorzitter Ned. R.K. Werklieden verbond en eenige anderen. Te Roermond werd gisteren door de rijks ambtenaren een met vleeschwaren beladen vrachtauto komende uit Heerden, aangehou den. De geheele partij, wegende ongeveer 600 K.Q., bestaande uit worst, spek en rundvleesch, werd naar het slachthuis over gebracht, waar het door den directeur voor de "consumptie werd afgekeurd er. vernie tigd. Tegen den bestuurder van de auto, A. V., werd procesverbaal opgemaakt. Hef derde Internationale congres voor luchtvaart zal van 6 tot 10 October a.s. te Brussel gehouden worden. Het zal in zes secties verdeeld worden, een juridische, een geneeskundige, een wetenschappelijke, een technische sectie, benevens een sectie voor luchtvaarf en een voor toerisme en voor luchtvaartpropaganda. Het congres zal o.m. worden bij gewoond door Laurant Eynac, onderstaatssecretaris van de Fransche lucht vaart, door sir Samuel Hoare, Brifsch minis ter van Luchtvaart en sir Sefton Branker, directeur van de Britsche civiele luchtvaart. De zetel van 't congres is gevestigd Loui- salaan 73 te Brussel. Gevraagd tegen 1 October een neï voor dag of voor d. en .n. Mej. VO GEL, Kerklaan 1, Heemstede. Gevraagd een 15 jaar, bij Gebrs. AKKERMAN, Zand- voortscheiaan 24 Heemstede. Gevraagd 1 Oct. in klein gezin Zelfst. k. k. en w. EINDENHOUT- STSRAAT 19. zal verkocht worden een groote partij geconserveerde groenten in blik (Merk Hoogstraten). L. MOLENSTR. Tel. 11161 Dinsdag 15 September a.s. vertrekf de Nederlandsche bedevaart naar het genade oord Lourdes, waaraan ongeveer 1500 pel grims zullen deelnemen, te vervoeren in drie opvolgende treinen. Onder de deelnemers zullen niet minder dan 121 zieken den tocht meemaken, o.w. 29 ernstige zieken, 48 minder ernstige zieken en 42 zieken, die foor d.d. 5 September: niet behoeven te liggen. MGR. DR. JAN OLAV SMIT. Z. D. H. Mgr. dr. Jan Olav Smit, Aposto lisch Vicaris van Noorwegen, is Zaterdag vertrokken per s.s. „Zeta" naar Oslo in ge zelschap van de Moeder-assistente der O, L. V. Congregatie van Amersfoort, Zus ter Loyola, die het huis dezer congregatie te Trondhjem gaat visiteeren, van Zuster Madaleine dierzelfde Congregatie, die in de school te Trondjhem zal behulpzaam zijn, en van een postulante der St. Franciscuscon- gregatie uit Bussum, Zuster Maria de Rijk, geboortig uit Den Bosch. Vr. Ik heb een zwarten fluweelen japon die vol vlekken zit. Hoe kan ik die weer schoon maken? Antw. U zegt niet van welken aard die vlekken zijn. Is de japon vuil, dan zoudt u haar kunnen wasschen in koud sterk zout water, dat u, indien de japon zeer vuil is, nog eens ververscht. Opspoelen in schoon water en zonder uitwringen tusschen een grooten schoonen badhanddoek gerold, ge klopt en daarna in volle lengte opgehangen om te drogen. Bijna droog, op zeer dikke, mollige onderlaag aan den verkeerden kant strijken. Vr. Ik heb een toile de soie japon, waar sla-olie vlekken in gekomen zijn. Ik heb reeds geprobeerd met grauw papier en een heet strijkijzer de vlekken te verwijderen Ook heb ik het goed in Lux gewasschen. Niets hielp. Kunt u mij misschien een mid deltje noemen Antw. Het beste is uitstoomen. Wilt u het zelf probeeren, doe het dan met benzine of terpentijn of spiritus dilutus. Vraag uwen drogist. Vr. Ik verdien 20 18. Ik ben ongehuwd maar kostwinner voor mijn moeder, welke 72 jaar oud is en geen inkomsten heeft. Hoeveel inkomstenbelasting moet ik beta len? 2. Aan een levensverzekering wordt door mij 53.52 per jaar betaald. Kan dit ook af getrokken worden? Antw. Totaal aan Rijksinkomsten- verde- digings- en gemeentelijke belasting in Haar lem over 1924—1925 114.90. 2. Ja. Vr. van N. S. te L. Antw. Ons dunkt, dat uw zoon met die behandeling niet tevreden behoeft te zijn. Wendt u tot het R.K. Bureau voor Arbeids recht, aan de Smedestraat, gebouw „St. Ba- vo", Haarlem, dat Dinsdagsavpnds van half negen tot half tien zitting houdt. Of tot een advocaat. THE CORSET SHOP breidt uit. Ongeveer half Februari van dit jaar werd „THE CORSET SHOP" geopend. Omdat de nieuwe onderneming hoofdzakelijk de moderne, praktische en sierlijke Amerikaansche Corsetten zou importeeren, werd voor de zaak- een Amerikaansche naam gekozen. Vandaar „THE CORSET SHOP". Het succes v-n het verkoopsysteem dat „THE CORSET SHOP" toepast, namelijk zóó vakkundig verkoopen, dat elke koopster honderd procent ge mak en genoegen van het gekochte corset geniet, heeft de toetreding als vennoote van Mejuffrouw CATO DE VRIND wenschelijk gemaakt. Mejuffrouw DE VRIND heeft laatst als directrice van het magazijn KAL- VERSTRAAT Amsterdam van de fir ma Spruijt van Rietschoten, een bui tengewone reputatie verworven als be kwaam corsetiere. Ongetwijfeld zal de uitbreiding van „THE CORSET SHOP" met zulk een vakkundige vennoote gunstige gevolgen hebben. Te zekerder omdat de dames die prijs stelien op een aangenaam zittend en goed passend corset, in toenemend aantal hunne steun zullen verleenen aan THE CORSET SHOP waar zeer vakkundige behandeling (door de eige naressen zelf), wordt gegarandeerd. Met aanbeveling, Hoogachtend Haarlem, 1 September. bij de Groote Markt - Tel. 15499. TELEFOON 3761 Spreekuuriederen morgen behalve Zaterdags van 9—11 en Dinsdag en Vrijdagavond van 6—9 uur.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10