Stadsnieuws. De voorgestelde verbinding tusschen stad en buitenwijken. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Maandag 7 September De bij het Gemeentebestuur ingezonden plannen der Tramdirectie. Agenda 8 September DE STORMRAMP. PLAATSELIJK COMITÉ Stormramp 1925. Voorzichtig met efectriciteit. Gevonden dieren en voorwerpen. Programma „Hulp Zij Ons Doel." „Zang en Vriendschap." Het Koninklijk bezoek. Gouden echtpaar. De Vacantietoeslag. TOONEEL. «et Gelukspoppen. Schouwtooneel. Tentoonstelling Reclame- Kunstenaars. Tentoonstelling. De nieuwe Mariaschool. Verduistering van 100. Rijwieldiefstal. De lezing van dr. Bruning. Een avond vol genot. Een notaris-benoeming. J. WEBER OPTICIENS Koningstraat 10 ZOON Haarlem. Telegraphisch Weerbericht Reddingsbrigade voor Drenkelingen. Jubileum M. Kummei. Onpersoonlijke reclame voor de bloembollenteelt. LAATSTE NIEUWS. Congres van 't Engelsche Vakverbond. Sociëteit „St. Bavo", Lichtbeelden-avond (Dr. Bruning) over Rome 8 uur Too- ncelclub Vrouwenbond kwart over 8 uur Ledenvergadering melkhandelaren ..St. Jozef" half 9 uur District Vrou wenbond half 3 uur Bevolkings Bu reau half 9 uur Rechtskundig Bureau half 9 uur Bestuur „Arbeid Adelt" 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 2 tot 3 uur. Stadsschouwburg N, V. Schouwtooneel „Gelukspoppen" 8 uur. Gebouw Kruisweg 70 Kamer van Koop handel 7 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 1! Eiken Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26% en 's avonds van half 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen cn aanvragen voor verpleegsters aan het Bu- reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothoek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van '012. van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens- cagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur, n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R- K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk R- K. Kraamverzorging van de Derde Ords St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Cocbergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 [Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wii schild aan den huisgevel. Vorig bedrag 2332.54 Mijnheer X voor Comité Storm ramp 10.— Totaal 2342.54 Tot en met hedenmorgen is bij den Pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin nengekomen: 7 September: Mevrouw W. H. M. v. S. Letters S. L Enkele gasten Axenstein Nagekomen giften bij het Haar lem's Dagblad, verantwoord in de. nummers d.d, 2 en 4 September Opbrengst Concert, gegeven door Mia PeK'enburg, George Robert en Gemend Koor op Vrijdag 4 Sept. in de Groote Kerk te Haarlem Collecte op 6 Sept. van de Ver gadering van Vrijzinnige Her vormden 100. 50. 106.10 83.50 220.25 213.53 773.38 Saldo vorige verantwoording. 24.794.01 Totaal 25.567.39 In verbrnd met het dezer dagen vermeldde noodlottig ongeval dat te Nes a. d. Amstel plaats vond en waarbij een jeugdig werkman om het leven kwam, wordt vanwege het electriciteitsbedrijf nogmaals de aandacht gevestigd op de groote gevaren die door het in aanraking komen met de geleidingen voor sterktestroom zijn verbonden. Dikwijls is men van meening dat alleen de zeer hooge spanningen gevaar opleveren, doch de stati stieken leeren, dat het grootste aantal onge vallen met doodelijken afloop plaats hebben bij lage spanningen d.w.Z. zooals die in de distributienetten gebruikelijk is en ook in de huizen wordt toegepast. De meeste on gelukken' vinden haar oorzaak in onvoor zichtigheid en ten deele ook in onbekend heid met de gevaren welke dreigen. Het is daarom noodig dat de huisinstallaties voor licht en kracht steeds in goeden toestand ver- keeren, zoodat een veilige werking verzekerd is. In het bijzonder is dit vereischte voor de afsluiters en andere apparaten welke binnen handbereik liggen. De navolgende wenken dienen vooral in acht genomen te worden. Kom nooit met vochtige of natte handen aan een afsluiter, dit kan het geval zijn in keuken badkamers etc. of met metalen voorwerpen in aanraking met geleidingen en apparaten. Indien defecten worden be merkt, waarschuw onmiddellijk het electri citeitsbedrijf. Mocht er iets in de installatie gewijzigd moeten worden of uitbreidingen noodig zijn, probeer dit nooit zelf te doen, wat intusschen ook verboden is, doch laat deze werkzaamheden door vaklieden ver richten. Dat het aanraken van buitenleidingen hetzij direct of indirect groote gevaren oplevert behoeft na het vorenstaande wel niet nader uiteen te worden gezet. R. Wijkhuizen, Atjehstraat 27 (Schoten), jongenspet; Bureau v. Politie, Smedestraat, portemonnaie m. i.; B. Adelaar, Zuidcrbui- tenspaarne 2, portemonnaie m. i.; T. Ouwer- kerk, Zuiderstraat 19, pakje kousen, enz.; S, Bey, Dorreboomstraat 11, zilveren pot lood; M. de Geus, De Keystraat 13, porte monnaie m. i.; H. de Vries, L. Begijnestraat 14 rood, ring; Mej. v. d. Meel, Vooruitgang straat 27, rozenkrans; Bureau v Politie, Smedestraat, rijwielgereedschap, idem, rij- wielbelastingmerk; J. Koer, Pres. Steynstr. 33, taschje; Vroom Dreesmann, Groote Houtstraat, kindertaschje, Bureau v. Poli tic, Smedestraat,' schoentje: G. Beneker, Dorreboonistraat 29, springtouw; J Jonk man, Klarenbeekstraat 58zw., 2 schriften en boekje; T. v d. Ham, Soutmanstraat 39, sleutel; Warmer, Teylerhofjesstraat 5rood, blousespeld; J. Postma, Groot Heiligland 4, speldje; J. v. Kessel, Anthoniestraat 67, schoentje; J. v. Ree, Oosterstraat 54 (Scho ten), vischnct; J. v. Olst, Koudenhorn 2, vischnet; Bureau v. Politie, Smedestraat, schoen; J. Moolenkamp, Teylerstraat 43, autoband; Ten Brink, Kruisweg 30, bankbil jetten; W. Kuipers, Zijlstraat 97, rijwielbe- lastingmerk; J. Nobels, Joh de Breukstraat 49, boekje; W. Dreyer, Doelslraat 23, rij- wielbelastingmerk; Van der Meulen, Van Edenstraat 26, ceintuur; Th. Bartels, Bal juwslaan 14, ceintuur, (terug te bekomeD des avonds na 7 uur); F. Britson, Schoter straat 1, ceintuur; Kennel Fauna, Parklaan 119, hond, (gebracht door Dondorp, Bake- nessergracht 99); Bekooy, Hagestraat 9, re genjas; E. Vogel, V. Beresteynstraat 17, re genjas; Kennel Fauna Parklaan 119, grijs wit katje, (gebracht door De Leeuw, Witte Heerenstraat 8); Klein, Voorzorgstraat 80, kammetje in etui; Nieuwenhuize, Koning straat 7, kinderportemonnaie m. i.; Pen- naarts, Zomerstraat 27, pakje zakdoekjes; Houweling, Vroomstraat 12, portemonnaie m. i.; P. Meyer, Roosveldstraat 58, idem; J Koops, Rollandstraat 89, idem; A. Bak ker, Kamperstraat 62, potloodhouder; J Zijlstra, K. v. Manderstraat 31, rozenkrans; Goederenstation, Westergracht, rijwiel; Bu reau V. Politie, Smedestraat, rijwiel; H. v Hooff, Graaf v Wiedstraat 18, slang van rijwieipemp; G. J. Schutte, Kamperstraat 34 teekening, (terug te bekomen des avonds na 7 uur); W. Fictor, Gasthuislaan 155, kinder wagentje; J Vreeken, Gasthuislaan 139, gonjrzak. J. Rooyers, Oost-Indiëstraat 65, armband horloge J.P. Meulenberg, Alb. Thijmstraat 18, rijwielbelastingmerk G. v. Kessel, Kenaustraat 22rood, aangeteekende brief J. Rood, Scheeperstraat 56, rijwielbelasting merk Bureau van Politie, Smedestraat, bril Politieposthuis, Station, gereedschap B. Bom, St. Anthoniesteeg 8e, horloge E. Es- senburg, Magdalenastraat 18rood, hoed (gebracht aan het Bureau van Politie, Sme destraat) Kennel Fauna, Parklaan 119, hond (geel-wit gebracht door Sarlet) hond geel (gebracht door Kales) hond geel (ge bracht door V. d. Pol) kat grijs-wit (ge bracht door Tongerman) kat zwart (ge bracht door Nunnink) kat grijs-wit (ge bracht door Wielarts) G. v. Koten, Kla renbeekstraat 73rood, hondenpenning J. Druipsteen, Coltermanstraaf" 14, portemon naie met inhoud J. Hartman, Klaverstraar 24, portemonnaie met inhoud C. P. War merdam, L. Boogaardstraat 21, pak zakken; A.A. v. Dijk, Gierstraat 15, pakje schroeven; A. Hos, L. Heerenstraat 130, damesspeld J. Terhaak, Dorreboomstraat 27, taschje m. i. H. Cordes, Kritzingerstraat 18 (Schoten) vest. van de Orgelbespeling in de Groote of St. Bavokerk, te Haarlem, op Dinsdag 8 Sep tember 1925, des namiddags van 23 uur, door den heer George Robert met medewer king van mevrouw L. de WaartHollenbach, Zang. 1. Komm Gott, Schöpfer, Heil'gcr Gcisf, J S. Bach. 2. Nos. 3 en 5 van „Vijf geeste lijke Liederen, B. v. d, Sigtenhorst zang. 3. Choral III, H. Andriessen, orgel. 4. Ich rul' zu Dir, Herr Jesu Christ, J. S. Bach, orgel. 5. a. Führe uns nicht in Versuchung, b. Biblisches Lied, Dvorak, zang. 6. Choral- varislionen uit de 6e Sonate, F. Mendels sohn Bartholdy, orgel De Vereeniging van Hotel-, Restaurant-, Sociëteit- en Lunchroom-geëmployeerden ..Hulp Zij Ons Doel" houdt een propaganda- fecstavond in de Zaal „Bloemhof", Bloem- hofstraat 14, op Woensdag 16 September a.s. des avonds te 8 uur. Op dien avond wordt medewerking ver leend door de familie Speenhof; den heer G. Drogtrop, tenor zanger; Jac. Kolderie, conferencier cn Prof. Antonini, goochelaar. Het jazz-band van den heer Dick van Ake verleent et-eneens medewerking. Op de gehouden huishoudelijke vergadering der Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap", werden het jaarverslag van den penning meester en secretaris, alsmede de begrooting 19251926 onder applaus goedgekeurd. De aftredende bestuursleden, de heeren B, Langeveld J. Lomans, F. W. Grimberg en Jb. van der Velden, werden herkozen. Ter bespreking was ook een punt: „aan sluiting Nederl. Zangersbond". Na uitvoerige behandeling werd besloten deze zaak nader te bespreken op een aanstaande repetitie, waarop dan de directeur, de heer Lieven Du- vosel, in dc gelegenheid zal zijn, zijn stand punt in deze zaak uiteen te zetten De feestcommissie van het Bavo-dorp verzoekt ons opname van het volgende: Het bezoek van H. M. de Koningin be hoort weer tot het verleden. In ons Bavo- dorp is de Koninklijke familie zeer enthou siast ontvangen. Allen hebben hiertoe op een prachtige wijze medegewerkt. Een spontane uiting van hulde is gebracht door de Bavodorp-bewoners De feestcommissie betuigt dan ook haar hartclijken dank aan allen die medegewerkt hebben om het feest schitterend te doen slagen. Een woord van dank aan degenen die door hun bijdrage de feestcommissie zoo goed hebben ge steund, is hier zeker op zijn plaats. Ook kunnen wij niet nalaten, onzen dank uit te brengen aan alle autoriteiten, alsmede aan het bestuur van de Woningbouwvereniging „St. Bavo", voor hunne welwillende hou ding bij onze voorbereidende werkzaamhe den ondervonden. Met trotsch mogen wij een blik terugwerpen op de gehouden feestelijkheden in het Bavodorp. Op een ondubbelzinnige wijze is uiting gegeven van de liefde voor het Oranjehuis, dat wij nog lang hopen te behouden. Het echtpaar H. BouwmanT. Groot, Teylerstraat 66, herdacht de vorige week zijn 50-jarig huwelijksfeest. Zij ontvingen van verschillende zijden vele hartelijke blijken van sympathie en het heeft hun aan belangstelling niet ont broken. In de laatste raadsvergadering waren, naar men weet, door den heer Van Liemt vragen gesteld, aan B. en W. omtrent een eventueele doorverbinding, door middel van de bestaan de tramlijnen,vande stad met de buitenwijken. Wethouder Reinalda antwoordde daarop, dat van de Tramdirectie een schrijven was in gekomen,-waarin aangegeven stond, hoe de uitbreiding van het tramnet zich zou kunnen ontwikkelen. Dit schrijven is nu in handen der commissie uit den raad voor tramaange- iegenheden. In verband met dit antwoord heeft de heer Van Liemt zich verder op de hoogte gesteld van den inhoud van het schrijven der tram directie en na kennisneming daarvan deelde hij ons in een interview de plannen der direc tie mede. Deze komen in hoofdzaak overeen met wat wij reeds enkele weken geleden in een paar artikelen over de verbinding tus schen stad en buitenwijken schreven. De heer Van Liemt deelde ons dan mede, dat hij de nieuw-ontworpen plannen omtrent de verbetering van het verkeer ten zeerste toejuichte,omdat met de verwezenlijking daar van een uiterst gunstige oplossing voor het verkeer tusschen stad en buitenwijken ver kregen wordt. Dan toch zal het centrum der stad met al de verre uiteinden op uitstekende wijze verbonden zijn. Volgens de plannen der directie der N. Z. H. T. M. toch, aldus zeide de heer Van Liemt, wordt allereerst de Ceintuurlijn in tweeën gescheiden. Het eene deel volgt dan de huidige route vanaf het Stationsplein door Rozenstraat, Kenaupark, Kinderhuisvest en Wilhelminastraat naar den Koninginneweg, doch volgt dezen laatsten weg slechts gedeel telijk en wel tot aan de Emmabrug. Daar wordt de zwenking naar rechts gemaakt, de brug wordt gepasseerd en verder rijdt de tram linksaf tot aan de Pijlslaan. Het ligt zelfs in de bedoeling der directie, de Pijls laan niet het eindpunt te laten zijn, doch de Munterslaan als zoodanig te bestemmen. De directie wil nl. niet alleen den bewoners van het Leidsche kwartier een goedetramverbin- ding vers chaffen, doch allen bewoners van het geheele Leidschevaartkwartier, d. w. z. allen, die ten N. en Z. van de Pijlslaan wo nen. En dat wordt alleen bereikt, indien de E. N. E. T. doorrijdt tot aan d£ Munterslaan. Met het scheppen van deze tramlijn zul len ook de bewoners van het Bosch-en- Vaartkwartier zeer gebaat zijn, die de nieuwe tramlijn kunnen bereiken via de Schouwtjes- brug en via den kwakel tusschen Leidsche- vaart-Munterslaan en Oranjekade-Oranje plein. Dat zijn dus de voordeeien van de eerste nieuwe tramlijn. Het andere deel van de in tweeën gesplit ste Ceintuurlijn volgt eveneens zijn tegen- woordigen loop en wel, komende van Bloe- mendaal, langs Stationsplein, Jansweg, Jans straat, Riviervischmarkt, Klokhuisplein,Dam straat en Spaarne, doch vindt zijn eindpunt op de Turfmarkt. Daaruit volgt dus, dat de tramlijn der Ceintuurbaan langs Kampervest, Kleine Houtbrug, Kleine Houtweg, Pa viljoenslaan, kruising Dreef, Hazepaterslaan, Wagenweg, Wilhelminapark en Koninginne weg geheel verdwijnt. De heer Van Liemt meent echter, dat dit niet betreurt behoeft te worden, omdat de bewoners van deze stads gedeelten toch een gemakkelijke tramver binding behouden. Bewoners van den Kleine Houtweg en van de daarop uitmondende straten, aldus de heer Van Liemt, kunnen op drie verschillende manieren, de lijn der N. Z. H. T. M. (de zgn. gele tram dus) bereiken en wel langs Gasthuissingel, Baan en aan het eindpunt dier tram in den Hout. Een vrij gemakkelijke verbinding dus, aldus de heer Van Liemt. De Hazepaterslaan heeft eveneens langs de lijn der N. Z. H. T. M. een goede verbinding met de stad, welke ook kah gelden voor de bewoners van den Wagenweg en naaste om geving, die de lijn kunnen bereiken langs Hazepaterslaan en Florapark. De bewoners van Wilhelminapark en Ko ninginneweg ten slotte bereiken na enkele mi nuten de halte der E. N. E. T. aan de Em mabrug, zoodat dus ook voor hen de ophef fing der tramlijn aldaar geen groote moeilijk heden met zich zal brengen. Daarenboven kan, aldus de heer Van Liemt niet door iedere straat een tram loopen, maar moet er naar gestreefd worden, de geheele stad met al hare buitenwijken zooveel moge lijk een gemakkelijke verkeersverbinding te geven. Dit r.u wordt verkregen door de thans bij de Tramcommissie in behandeling zijnde plannen. De derde tramlijn eindelijk zal de verbin ding tusschen de stad en het Amsterdamsche kwartier, Bavo-dorp en Slachthuisbuurt bren gen. De lijn Overveen-Verwuift wordt dan doorgetrokken over de Ged. Oude Gracht naar de Turfmarkt, zal dan verder geleid worden naar het Slachthuiskarwtier en naar het Bavo-dorp en zal haar voorloopig eind punt vinden aan het einde van de Kruistocht straat. Voor eventueele doortrekking dezer lijn blijft de mogelijkheid open. Door aanleg dezer nieuwe tramlijn wordt de zoo noodzakelijke en reeds lang verbeide verbinding tusschen de stad en de oostelijke buitenwijken tot stand gebracht. Door de nieuwe verbinding hebben de oostelijke kwartieren (Amsterdamsche buurt, Bavo- dorp en Slachthuiskwartier) alle hun ver binding met de stad. Dit zal echter nog wel eenigen tijd duren, want eerst moèter. de toe gangen naar de Slachthuisbuurt in orde ge maakt zijn en de bruggen verbeterd. Die verbinding zal, na goedkeuring der plannen, dan ook nog wel een jaartje in beslag nemen, mede omdat ue trammaatschappij nieuw materieel voor deze lijn moet aanschaffen. In tegenstelling hiermede kunnen de beide andere lijnen in enkele dagen in orde ge maakt worden, omdat de tramrijtuigen. 6e- noodigd voor de verlengde lijnen aanwezig zijn. De E.N.E.T.-wagens kunnen rijden op de E.S.M.-lijnen, omdat beide op smal spoor rijden. Na goedkeuring der plannen zal dus binjien enkele dagen de verbinding tot de Munterslaan gereed kunnen zijn. Wel is er dus. aldus de heer Van Liemt, reden tot verheugenis over deze voorstellen, maar daarbij mag het riet blijven. Er moet ook een gced overstapsysteem kotnen, in den geest bijv. zooah te Arnhem gescliieat. Daar komen op het Willemsplein de onder scheidene tramlijnen te zamëdi e" voor hetzelf de geld kan men overstappen in een tram voor een andere richting. Zoo iets moet hier ook komen, omdat dit het tramverkeer ten goede zal komen. Als voorbeeld haalde de heer Van Liemt aan, hoe bijv. voor één geld overstapjes beschikbaar gesteld zouden kun nen worden van het einde der Kruistochtstraat (eindpunt der nieuwe lijn dus) naar den Hout, naar Schoten en naar de viaduct aait den Zijlweg. Goedkoope tarieven toch zullen het tramverkeer meer populair maken. Naast een goede verbinding moet een goed over- stapsysteem komen met niet te dure tarieven, al kan ik me voorstellen, aldus besloot de heer Van Liemr, dat men niet voor een enkel dubbeltje van de Kruistcchtstraat naar Huize „Duinrust" zal kunnen rijden In „Onze Strijder", orgaan van den Ned. R.K. Bond voor Overheidspersoneel „St. Paulus" lezen we het volgende over den vacantietoeslag Ofschoon het van weinig practische waar de moet worden geacht, omdat de beslissing omtrent den vacantietoeslag wel reeds vast zal staan (al weten wij deze nog niet) zoo wii- len wij, gelijk we de vorige maal beloofden, eenige kantteekeningen maken op de gehou den redevoering van Mr. Bomans en wet houder Reinalda. De vertegenwoordiger van ons gemeente bestuur heeft een overzicht gegeven van het geen aan het raadsbesluit inzake den vacan tietoeslag vooraf ging, gelijk al reeds op zoo'n uitnemende wijze in het adres van den Raad was geschied. Ook werd herinnerd aan hetgeen plaats vond in de Provinciale Staten, waarbij^ de wethouder er den nadruk op legde, dat Ged. Staten, inplaats van de gemeentebegrooting naar haar eigen inhoud te zien en te keuren, in algemeenen zin zich keerden tegen den va- cantie-toeslag. Zeer terecht mocht wethouder Reinalda er op wijzen, dat de vacantietoeslag al reeds aanmerkelijk verminderd was, dat ook de be lasting aanmerkelijk kon verlaagd worden en dat onder zoodanige omstandigheden een post van 23.000 op een begrooting van 9.000.000, zeer wel te verdedigen was. Hiermede stappen wij meteen over op het betoog van Mr. Bomans. Zijn conclusie was de vacantie-tceslag moet weg Nu willen we er echter toch nog eens op wijzen, dat Mr. Bomans-zelf eenmaal een vacantie-toeslag bracht, die alle soortgelijke bepalingen in den lande achter zich liet. Wat er nu nog overbleef na breedvoerige gedachtenwisseling in het overleg, is toch, Mr. Bomans zal dat vermoedelijk toegeven, nog maar een bescheiden gedeelte. Wanneer er dan nog aan herinnerd wordt, dat, toen de groote vacantie-toeslag kwam, de belasting hooger was, dan verliest het argument, van Mr. Bomans een groot stuk van zijn kracht. En een ander argument, dat er zelfs nog een verbetering in de ziekengelduitkeering tot stand kwam, moet ook van zeer geringe beteekenis geacht worden in een financieel debat. Zeker, we zijn heel dankbaar dat de zie- kengeld-uitkeering verbeterd is en anderhalf jaar vol loon wordt gegarandeerd. Maar ieder, ook Mr. Bomans, zal bij ecnig nadenken er varen, dat er practisch weinig financiën mee gemoeid gaan. Want menschen, die langer dan een jaar ziek zijn, behooren onder het personeel gelukkig tot de uitzonderingen. Het zou interessant zijn te vernemen, wat deze bepaling de gemeente het laatste jaar heeft gekost. Er zouden nog tal van kantteekeningen te maken zijn. Wij willen echter besluiten met het volgende Mr. Bomans heeft ook afgewezen het be roep van het Haarlemsche gemeentebestuur op de overeenstemming in het overleg. In aansluiting met hetgeen we al eerder schreven, willen we opmerken, dat het toch tot Mr. Bomans wat moet zeggen, dat de overgroote meerderheid van den Raad, waar onder zijn eigen geestverwanten, aan wier hoofd hij zich als wethouder gaarne stelde, accoord ging met de overeenstemming verkre gen in het overleg. En daarnaast 't college van B. en W. een stel mannen, dat men toch niet van buitensporige dingen zal verdenken. Of zou het aan bezadiging hebben ingeboet nadat de zetel van Mr. Bomans is overge bracht naar de Jansstraat Wij herhalen een beslissing van het over leg, gedekt door zoo'n college van B. en W. en gedekt door den Raad moet zeker door Mr. Bomans, die dat overleg in Haarlem bracht, van groote waarde worden geacht. En we betreuren het zeer, dat Ged. Staten waarbij de oud-wethouder van Haarlem, die waarde niet hebben toegekend. 't Is wel eenige jaren geleden al, maar we mogen toch zeker bijzonder herinneren aan de installatie-vergadering der Centrale Com missie, waar Mr. Bomans deed uitkomen, dat bij het gemeentebestuur voorzit, zich zoo veel mogelijk te plaatsen op den grondslag der adviezen van de commissie. Op dien door Mr. Bomans aangewezen grondslag, plaatste het gemeentebestuur zich ook ten aanzien van den vacantietoeslag. Het speelseizoen is Zaterdagavond geo pend met een nieuw drama van Kesnig, een stuk met vele goede kwaliteiten. Dezer da gen hebben we er den inhoud van vermeld. Het is ten steekproef op het hedendaag- schc familieleven van de oorlogswinstma kers en als zoodanig bijzonder wel ge slaagd. Een vader, die geheel opgaat in zijn zaken, die alleen den hartstocht van geld- verdienen kent. Van zijn vier kinderen, is de oudste zoon zijn evenbeeld; een jongere speculeert en dekt zijn verliezen met dief stal; een nakomertje, een meisje van een jaar of tien, is ten achterlijk wezentje, dat op 't eind van het stuk stervende is cn dan is er de lieveling van moeder, Jaap, die een uilzondering vormt, een droomer, die een boek schrijft over dc nieuwe menschheid en opgaat in de kunst. In drie bedrijven, in den klassieken stijl van eenheid van plaats en tijd, in dezelfde kamer, op één dag, wordt dc val van de familie getoand: groote partijen levensmiddelen zijn wegens on deugdelijkheid aan de grens afgekeurd en vernietigd; het jongste kind wordt opgegeven als hopeloos; de jongste zoon is wegens diefstal gearresteerd; de oudste blijkt een moreele zwak keling, die, ondanks dat hij ver loofd is met een respectabel meisje, dc 19- jarige dienstbode des huizes ongelukkig heeft gemaakt. Al die slagen treffen de ouders tegelijk van hun kinderen, hun „ge lukspoppen". En 't vierde bedrijf, dat eeni gen tijd later speelt, geelt de ontknooping in een onderhoud tusschen den vader en den artistieken zoon, die besloten heelt het huis te verlaten en een contract heeft aan genomen als eerste violist tc Parijs. Hein wordt de omgeving, op leugen gebouwd, te benauwd; hij, de verstooteling, zegt zijn va der vreeselijke waarheden en deze besluit daaruit, dat zijn leven van zwoegen cn wer ken cn uiterlijk succes, een groote misluk king was, omdat hij zijn voornaamslen plicht, de zorg voor zijn gezin, vt.-waar- loosd heeft, terwijl hij geld vc-diende, ont groeiden hem zijn kinderen. Het stuk, met een vlotte dialoog, geeft volop gelegenheid tot sterke speelscènes, vooral voor Ko van Dijk in de rol van den vader. Prachtig was deze veelzijdige artist In zijn woedenden uitval tegen zijn zoon Jaap en ontroerend in de slotscène bij de puinhoopen van zijn leven. Pine Beider ver tolkte zeer aannemelijk de rol van de zach te. maar onbeduidende vrouw en moeder. Pierre Mols gaf een scherpe uitbeelding van den modernen jongen man, voor wien maar twee idealen bestaan: geld verdienen en ge nieten en die, bij alles wat hij aan onschuld en edele gevoelens vertrapt, maar één ge dachte voelt opkomen: „wat kan me dat kesten?" Enny de Leeuwe speelde de zeer moeilijke rol van de dienstbode ingetogen en zonder effectbejag, en was daardoor juist aangrijpend. Jacq. de Haas was de artistie ke Jaap en maakte zijn rol vrij aanneme lijk. Gemakkelijk was dat niet. omdat de schrijver de sympathie naar deze figuur laat uitgaan, die inmiddels als een twijfelaar tegenover de groote levensvragen staat en al zijn deugd enkel uit hel zoeken naar waarheid moet putten. In de slotscène was hij op zijn best. M. v. d Lugt Melsert beeld de \rA zieke meisje uit, en van Warmeloo was de oude meester, die aan huis les komt £even en lief en leed met de familie meeleeft, Alles bijeen een leerzaam en tevens een pakkend spel, dat vlot en onderhoudend ten tooneele wordt gebracht. Vanzelfsprekend is dit stuk alleen voor volwassenen bestemd maar zij kunnen er dan ook veel van mee nemen. In de matig bezette zaal was het onthaal van deze première geu en hartelijk. Na ieder bedrijf moest tot drie maal toe worden ge haald en aan het slot duurde het applaus minutenlang. Welverdiend! De directie van Haarlem's Dagblad heelt de origineele gedachte gehad in hare tijding zaal een tentoonstelling te organiseeren van werken van reclame-kunstenaars. In de col lectie in deze tentoonstelling bijeengebracht, is een afspiegeling terug te vinden van de cischen, welke de Hollandsche firma's aan dc kunstenaars stellen, n,l. om elke open ruimte te vullen met een of ander opschrift of bijzondere vermelding, waardoor het goe de doel wordt voorbijgestreefd, om een slag- regel op pakkende wijze te doen uitkomen De veelheid, het overladene doet hier vaak schade aan de inprentingswaarde der adver tentie. Afgezien hiervan hebben wij toch aanlei ding gevonden het werk van verschillende ar- tisten te bewonderen. Om enkele namen te noemen: mejuffrouw Renie Hagedoorn heeft een inzending, die door veelzijdigheid, knappe afwerking, een geprononceerd eigen karakter en de bewe zen practische bruikbaarheid (wij zagen in hare collectie verschillende afdrukken) eene aandachtige beschouwing tot een genot maakt. Wilmink, Rotterdam, komt uit met een fraai geheel, in onderdeelen evenwichtig en consequent. Mejuffrouw Dina Landweer uit Schoten heeft knap werk ingezonden, waarvan even wel nog niet gezegd kan worden, in hoever re het voor de praktijk bruikbaarheid bezit. Van Wybo Meyer en J. Briedé, twee be kende figuren op 't gebied van reclame kunst, zagen we goede inzendingen. Hetzelfde kan gezegd worden van Cantecker uit Haar lem. Het algemeen karakter dezer tentoonstel ling is het eigene, het persoonlijke, dat in het werk der inzenders(sters) lot uiting konit en te waardeeren valt. Immers, de aanwezig heid van dit element is de garantie voor de verdere ontplooiing en uitgroeiing van het talent, dat in dat geval ook bij kleine gebre ken 'n sympathieke beoordeeling zal vinden. de B. In „De Kerkuil" alhier, is een tentoon stelling van: lampekappen, tasschen, cosies en kleedjes van mejuffrouw J. Q. van Reg- teren Altena; handweefsels uit de ateliers Vaevestuen te Kopenhagen, onder leiding van Professor Anton Rosen. Naar wij vernemen, zullen a.s. Woensdag eenige lokalen der nieuwe Mariaschool aan de Koningstraat in gebruik worden geno men, terwijl de inwijding van de geheele school, ook van de bewaarschool, begin October zal plaats vinden. Door de Amsterdamsche recherche is ten verzoeke van den commissaris van politie te Haarlem, in Amsterdam aangehouden zekere P. R„ 17 jaar oud, loopknecht, wonende te Haarlem, die ten nadeele van den banketbakker W. P. IJ., alhier, een be drag van ongeveer 100 had verduisterd, welk bedrag hij bij de klanten had geïnd. Bij de politie is aangifte gedaan, dat ver moedelijk Zaterdagavond een damesrijwiel is ontvreemd uit een poort aan de Gedempte Oude Gracht. Wij vestigen nog eens de aandacht op de lezing van pater dr. Jac. Bruning, welke morgenavond in gebouw „St. Bavo gegeven wordt. Deze lezing, welke over Frans Jordanië gaat, zal worden opgeluisterd door het zingen van eenige nummers klassieke gewijde muziek. De avond belooft veel moois en men steunt, door naa' de lcrinrf te gain, er een goed doel mee. Twee factoren dus, welke een groote opkomst mogen doen verwach ten. A.s. Donderdagavond zullen de twee po pulaire Haarlemsche vereenigingen, de H. O. V. en „Zang en Vriendschap", in het Con certgebouw, een uitvoering geven ten bate van de slachtoffers van de Stormramp. Deze avond belooft er een te worden, dien men niet licht vergeten zal. Een exjra mooi programma is in elkaar gezt. De Haarlem sche Orkest VcTeeniging komt met enkelo kostelijke nummers. Verder een Vioolsolo van niemand minder dan de heer H. Grin Ook de Koninklijke Liedertnfel „Zang en Vriendschap" geeft keurige nummers ten beste en wel met begeleiding van orkest. FJet. belooft derhalve een avond te worden van hoog kunstgenot. De luttele toegangsprijs is 50 centen na tuurlijk voor niemand een beletsel, temeer niet, als men bedenkt, dat men daarvoor ook nog ontvangt het gedrukte programma en den gedrukten tekst der liederen. Boven dien is vrijdom van belasting verleend voor dit buitengewone concert door dc welwil lendheid van B. en W. I Dc firma Vernout, in de Warmoesstraat, In Heemslede is een notaris benoemd. Te gen den benoemde hebben wii geen bezwaar, maar toch zullen vele Katholieken in Heem stede het als 'n schrijnend onrecht vinden, dat aan het indertijd door de K. S. A. ge dane verzoek, om in de bestaande vacature een Katholieken notaris te benoemen, niet voldaan is. Om hun getalsterkte meenden de Katholieken óp inwilliging van hun verzoek rc cht te hebben en velen onzer Heemsteed- sche geloofsgenooten zullen het feit, dat hun wensch genegeerd is, als een slag in het gezicht voelen. Nog eens, er wordt geen kwaad over den persoon van den nieuwbe- r.oeinden notaris gezegd, het gaat hier alleen om de feiten. Evenwel meenen wij, dat nog niet gespro ken kan worden van een afwijzing van het verzoek der Heemsteedsche Katholieken. Immers er werd gevraagd ofwel in de be staande vacature een Katholiek tc benoemen ofwel een .tweede notarisstandplaats voor Heemstede te bestemmen en in dit nieuwe notarisambt een Katholiek te benoemen. Het eerste is nu blijkbaar van de hand ge wezen, maar de vervulling der tweede mo gelijkheid blijft nog bestaan en het zou ons wel zeer verwonderen als de minister niet trad in dezen wensch. Tot zoolang mogen dus de Katholieken nog geduld oefenen. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit. OPGAVE: FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 7 September. Hoogste Barometerstand 770.5 m. M. te Valentia. Laagste Barometerstand 747.5 m. M. te Stockholm. Verwachting van den avond van 7 tot den avond van 8 September. Meest matige westelijke tot noordweste lijken wind, betrokken tot zwaarbewolkt, nog enkele regenbuien, later iets zachter. 'peelt zich belast met den verkoop der toe gangskaarten. Aldaar is ook gelegenheid opengesteld zijn plaatsen te bespreken. Der. rvonds aan de zaal zal ook nog gelegenheid zijn zich van toegangskaarten te voorzien. Lder, die dus van een werkelijk mooien avond genieten wil, zij zoo verstandig lij- ciig een kaart te bemachtigen Van bovengenoemde vereeniging is het 12e jaarverslag verschenen. Daaruit biijkt, dat het aantal werkende leden thans 185 bedraagt. Haarlem bezit op dit oogenblik de meeste leden met het In structeursdiploma C. 190 aanmoedigende le den bleven de brigade steunen, terwijl er behalve de e ere-voorzit ter, 5 eereleden zijn. De geruikelijke nummers Zwemmend red» den worden in December gehouden De financieele toestand is vrij gunstig. Zondag 6 September was het 25 jaar ge leden, dat de heer M. Kummei, Hoofdwerk tuigkundige, bij de Nederl. Spoorwegen in dienst trad. De heer Kummei kreeg als volontair bij de staatsspoorwegen zijn oplei ding, waarna hij als werkmeester op ver schillende werkplaatsen der Maatschappij werkzaam was. Wat de bekwaamheid van den heer Kum- tuel betreft, deze blijkt wel voldoende uit de promotie, die hij in zoo'n korten tijd aan de Centrale werkplaats te Haarlem heeft ge maakt, van werkmeester tot hoofdwerk tuigkundige. Dat de jubilaris bij zijn su périeuren en zijn onderhoorigen zeer gezien is, bleek dezen morgen door de vele bloemen, cadeaux en gelukwenschen, die hem ten deel vielen. Allereerst was het de heer Sgr. de Ko- ningh, chef der werkplaats met zijn Inge nieurs, die den jubilaris kwamen gelukwen schen en de gebruikelijke enveloppe en oor konde overhandigde. Daarna kwamen zijn assistenten, waarvan de Nestor, de heer Kerk hoven, den jubilaris toesprak en hem een stoffelijk blijk van hoogachting aanbood. Ook de ploegbazen der Rijksafdeeling ontving de jubilaris een mooi aandenken, en de vele bloemen hadden het huis in een bloementuin herschapen. Deze dag zal voor den jubilaris en zijn huisgenooten een onvergetelijke zijn. In de a.s. ledenvergadering van de alge- meene vereeniging voor Bloembollencul tuur zal in behandeling komen een voorstel van het hoofdbestuur, dat ter uitvoering van het besluit der 150ste Aigemeene Vergade ring van de leden, die bloembollen en aanver wante artikelen kweeken, een jaarlijssche contributie van 2 cent per Rijnl. Roede ge_ heven zal worden van den door hen daarmede beteelden grond, welke contributie zal worden afgedragen aan het Centraal Bloembolle^ Comité ten behoeve van het wetenschapp lijk onderzoek en de onpersoonlijke reclame LONDEN, 7 Sept. Besluiten van het grootste nat. belang zullen genomen wor den door het congres van 't Engelsche Vak verbond dat heden tc Scarborough aanvangt. Dit lichaam zal 3 zeer belangrijke vraag stukken bespreken en wel: 1. F.en voorstel tot samenwerking van een gemeenschappe lijke Engclsch-Riissische Vakvereenigings- commissie; dit voorstel zal waarschijnlijk de meerderheid verworpen worden. 2. Het voorstel tot het vormen van een grooten bond. De vakbonden zullen dan iedere staking, die door dezen Bond wordt uitgeroepen, financieel moeten steunen. Het is zoo goed als zeker, dat dit voorstel ver worpen zal worden. 3. Een voorstel tot samenwerking van dc vakbonden en de Communistische partij. Dit voorstel wordt door alle leiders bestreden en heeft geen schim van kans. Waarschijnlijk zullen geen resoluties van revolutionnair karakter aangenomen wor den. De leiders zijn tegen communistische maatregelen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11