NA DE STORMRAMP. RECHTSZAKEN. KUNST EN KENNIS. ÜfiTÖNZE oost. MARKTNIEUWS. Bekentenissen in staat van '/erdooving. Droevig ongeval te Groningen. Gevaarlijk speelgoed. Politie die zich populair maakt. Een chimpansee in den Haagschen Dierentuin. Een paar Maleische Tapirs in Artis. Onveiligheid en gevaren. KERK EN SCHOOT Pauselijk decreet, Beroofsters voor den Rechter. Een schouwburg voor Royaards Een Rubens ontdekt? Marie Erdtsieck. HANDEL EN NIJVERHEID. Zindelijk melken op de boerderij Grossiers in gedistilleerd. ORDF EN ARBEID. Uit de Textielindustrie. Be loonen van het spoorweg personeel. Het zilveren Huwelijksfeest van H. M. de Koningin. y Het bovengedeelte van bef gebouwtje brandde uit, Hoe het vuur is ontstaan was hedennacht nog niet uit te maken. Echter bleek, dat een aantal warmwaterbuizen in den oven is gesprongen. Deze hadden den knal veroorzaakt. Dit kan gebeurd zijn door oververhitting, waardoor brand is ontstaan; het kan ook zijn, dat eerst brand is ontstaan en daarna de buizen zijn ge sprongen. Een deskundig onderzoek zal dit nog moeten uitmaken. Oe schade van den brand wordt door verzekering gedekt. Een verdovingsmiddel, dat, naar be weerd word:, de eigenschap bezit om man nen en a fortiori vrouwen! de waar heid te doen zeggen, heeft een onderwerp van bespreking uitgemaakt op een interna tionale conferentie van politie-deskundigen welke op het oogenblik te Windsor, aan de Canadeesche kust, bijeenkomt. Door dr. House, uit Texas, werden aan drie personen ,die zich vrijwillig voor deze proefneming leenden, injecties van scopola mine toegediend. Nadat de toestand van verdooving bij de ze proefobjecten was ingetreden, werden hun een aantal vragen gesteld, die zij naar waarheid beantwoordden. Geen hunner wist zich, toen zij bijgeko men waren, iets van het „verhoor" te her inneren, ofschoon ieder van hun 60 vragen te beantwoorden had gehad. Zij, die bij de proeven tegenwoordig waren, verklaarden allen, dat deze uitstekend waren geslaagd. Sommige politie-autoriteiten spraken zich uit voor een onmiddellijke toepassing van het middel en uitten de meening, dat de mogelijkheid om de lijken van vermoorde personen en den buit van dieven te vinden, voortaan veel grooter zou zijn, wanneer t bedwelmingsmiddel gebruikt werd. Scopolamine wordt verkregen uit de Ja- pansche belladonna. De 20-jarige J. S., wonende aan het Schui- tendieo te Groningen, wilde Zaterdagmiddag op zijn fiets de Anna Paulownastraat in draaien en gaf hiertoe het gebruikelijke tee- ken met de linkerhand, toen hij plotseling naar rechts uitweek in verband met een auto bus, die achter hem aankwam. Wat de chauf feur van de autobus gedaan heeft, staat nog niet vast, maar een aanrijding volgde. De heer S. geraakte onder het voertuig, met het ge volg, dat zijn borstkas werd ingedrukt en hij een hersenschudding bekwam. In levensge vaarlijken toestand is hij naar het acade misch ziekenhuis vervoerd. Mm vreest voor zijn leven. Wij lezen in „De dokter in huis", het popu laire tijdschrift voor de volksgezondheid; eD electriciteit is gevaarlijk, als een stroom van te hooge spanning door het lichaam gaat. Dubbel op zijn hoede moet men zijn, nu de electriciteit als bron van licht en kracht hoe langer hoe meer toepassing vindt. Verkeerde hulzen van lampen, ondeugdelijk isoleermate riaal kunnen de oorzaak worden van „stroom-doorgang" door 't lichaam, met al zijn schadelijke gevolgen. Een sterk staaltje van geknoei met electriciteit ziet men thans in vele kinderkamers. Daar rijden electrische treinen onder spanning van den electrischen lichtstroom. Kinderen gaan om met stop-con tacten en lampen-weerstanden bij electrische stroomen van 120 en 220 volt spanning. Ouders, weest op uwe hoeden tegen zulk gevaarlijk speelgoed! Jan Ljgthart, die wel wist, dat men den Booze niet met geweld moet weerstaan, werd eens door een jongen, die hem niet kende, gesmaad wegens zijn kaalhoofdigheid. Hij riep ien jongen, maar nam eerst een sinaasappel in de hand. Het einde van de „onderhande lingen op een afstand" was, dat de verbou wereerde "ngen den sinaasappel kreeg en natuurli; )o;t meer schold. Zoo kan men dus dingc die critiek plegen te ondervin den, in dit geval „manes, die heit geen haar meer op zijn kanes"', zooals de jongen riep, populair maken. Dat ook de politie, die vooral bij bepaalde lagen onzer samenleving geenszins populair is, zich dat wel kan maken, leert P. de H. (oollander) in „De GongOnder het op schrift „We gaan vooruit" vertelt hij; Een groep Amsterdamsche kinderen gaat onder geleide van hun onderwijzer naar Hilversum. Daar dwalen er twee af en ko men eindelijk bij Bussum te land. Tot zoover is het geval zeker nog niets voor „De Gong". Wat er verder volgde is dat wel. De verdwaalden afkomstig uit de binnenlanden van de Amsterdamsctie Jordaan zitten n.l. volstrekt niet in de war; zij richten zich „natuurlijk" tot de po litie, die ze wel weer terecht zou brengen. Dat pleit er wel voor, dat in de z.g. lagere kringen het geloof in de sociale taak der politie groeit. De Bussumsche Hermandad heeft dat ge loof niet beschaamd; zij betaalde de „bus" naar Hilversum en gaf den verdoolden een koek als teerkost mee. We zijn wel ver af van den tijd van „der. schout en zijn rakkers". Zou dat niet een aansporing voor het pu bliek kunnen zijn om het weer eens te wa gen met rechtstreeks optreden bij jeugd- baidadigheid? Vroeger was dat gevaarlijk, men deed dan impopulair politiewerk. Met eenige omzichtigheid beginnend zou .men kunnen medewerken aan het ontwaken van de „enternal conscience", die op het platteland van zooveel kwaad afhoudt. De heer Hollander heeft gelijk. Dat is de manier, om het publiek te leeren, dat de „politie" niet is de man, die loert of hij je bekeuren kan, maar een man, die je helpt, waar hij kan. En als hij je dan eens bekeur of meeneemt, dan gevoel je wel, dat het niet aan hem, maar aan jezelf ligt. Als uit den hemel gevallen is Vrijdagoch tend een dot van een chimpansee in onzen Dierentuin gekomen, juicht het Haagsche „Vad." Jhr. v. Reigersberg Versluijs belde dien morgen den directeur op en vroeg of de Dierentuin een Chimpansee zou willen heb ben. Daar was maar één antwoord op; dol graag, en in stilte wenschte de directeur, dat er nog meer van zulke goedgeefsche menschen in Den Haag zouden wonen. Jhr. v. Reigersberg Versluijs is eerst Don derdag uit den Belgischen Congo in Neder land teruggekeerd. Hij heeft daar op groot wild gejaagd en het chimprmseetje speciaal voor den Haagschen Dierentuin meege bracht. Het is een lief dier. dat zijn oppasser nu al met groote aanhankelijkheid gezind is. Misschien heeft hij 't nog wat koud, maar hij kruipt genoeglijk in het stroo en een wollen deken weg, en laat zich de lekker nijen, waar hij nu mee verwend wordt, goed smaken. Jhr. mr. Reigersberg Versluys vertelde, dat men in den Belgischen Congo zulk een Chimpansee meestal Mike noemt en naar aanleiding daarvan heeft de heer den Her tog zijn nieuwen aanwinst Maaike genoemd. Maaike is ondergebracht in een glazen kooi in het eerste apenhuis, waarin vroeger de orang-oetasg woonde. Het behoeft ieker geen betoog, dat het bestuur van den tuin met zulk een veras sing buitengewoon is ingenomen. Per s.s. Roepat der Mij. Nederland hee t Amsterdamsche Artis, reeds in 't bezit v een Sohabrak tapir-mannetje, een prach- t wijfje van den Maleischen tapir of La- kenveldschen, ontvangen als geschenk van den heer H. G. Kessler van de Ondern. Liki te Moeara Laboeh op West Sumatra. Aan vangst, verzorging en transport van dit dütr uit het binnenb-rd van Sumatra ziin eigs.naardige moeilijkheden verbonden ge weest. Als betrekkelijk jong exemplaar hoog in de rimboe opgevangen moest het dier, omwikkeld door rotan en in bladertakken zorgvuldig verpakt, langs een 300 meter hooge helling van 't gebergte aan een stevige lijn worden afgelaten, waarna het per auto naar de onderneming vervoerd kon worden. Daar werd de jonge tapir als „huisgenoot" ontvangen op het erf, terdege verzorgd en, vooral inzake het voedsel aan boord, reis vaardig gemaakt. Eenmaal aan reishok en voedsel gewend, kon het dier de groote reis aanvaarden nadat het eerst per auto uit het binnenland naar de kust getransporteerd werd over een afstand AmsterdamAnt werpen. Dank zij de goede zorgen van den heer H. G. Kessler, die zich alle moeite heeft willen geven om het Genootschap aan een tapirwijfje te helpen, en dank zij de goede zorgen aan boord, heeft Artis thans een bij zonder mooi paar Maleische tapirs, interes sante „levende fossielen", zoo zou men deze betrekkelijk ongewijzigd gebleven oerwoud- dieren wel mogen noemen, die zich als „re licten" van het dierenleven uit vroegere peri oden heden ten dage alleen in de oerwouden van Sumatra en Borneo en voorts in eenigs- zins andere vormen in Midden en tropisch Zuid-Amerika „gehandhaafd" hebben. Met het geschenk van den heer H. G. Kessler is voor Artis de kans geopend Tapirs te fokken, wier jongen in hun prille jeugd een prachtig „jeugdkleed" van overlangs che strepen vertoonen, dat wellicht als „herinne ring" aan hun huidpatroon der verre voorou ders mag worden opgevat, die met dergelijke „protectieve" strepen temidden der horizon tale slagschaduwen in de toenmalige vegetatie schuil hebben kunnen gaan. Hopen we dat Artis met zijn tapirs even veel succes mag hebben als met zijn Nijl paarden. De toestand te Borculo. De vernielende regen. „Regen, regen ruisch. We zitten veilig thuis." De regels uit het aloude kinderversje gelden thans niet voor vele inwoners van Borculo. Want verscheidenen onder hen wonen thans nog in huizen, waarop geen dak is of geen pannen zijn. De regen van den vorigen Dinsdag en Donderdag heeft bij velen het weinige, dat ze na de ramp nog hadden over gehouden, vernield. Nadien heeft het ge meentebestuur gezorgd voor aanvoer van dekkleeden, waasmee echter niet afdoende gedekt kan worden, vooral niet bij de grootere ouderwetsche woningen. Angstig keken vele inwoners alle dagen naar de lucht, want droog weer is hun eenige wensch. Maar de wind waait door de stom pen der gevallen boomen en de regen klet tert niet alleen tegen de weer herstelde rui ten, maar ook op zolders zonder overkap pingen. Het lekt, ja het regent op sommige slaapkamers, zoodat nauwelijks een droog plaatsje gevonden kan worden voor de slaap plaatsen. We zagen slaapkamers, waar alleen het bed droog stond, terwijl overal teilen, emmers en bakjes stonden. Toch dreef de vloer nog van water. Het komt in het riet vanrde plafonds, waardoor een verrottings proces begint en er gevaar ontstaat, dat de plafonds naar beneden komen. De dakloozen zijn thans grootendeels in houten Padox-woningen ondergebracht. Een geheel kamp daarvan vindt men in de Burgemeester Bloemersstraat, maar ook op verschillende plaatsen in de stad zagen we deze noodwoningen staan. Het bleek, dat deze bestemd zijn voor zakenmenschen, die natuurlijk niet aan den buitenkant van het stadje gevestigd kunnen zijn en daarom een plaats kregen zoo dicht mogelijk in de buurt van hun voormalige woning. Dan is er nog de kwestie van de kosten van het herstel of den opbouw. Verschillende inwoners, die nog niet durfden beginnen te bouwen, weten niet welk deel van de bouw kosten ze vergoed zullen krijgen. En finan cieel zijn ze niet bij machte om die zelf te dragen. Ze durven het risico niet aan en wach ten op de beslissing van het bouwbureau of het steuncomité. Een andere catagorie is er, die ook met geduld op een beslissing zit te wachten. Dat zijn zij, die nog geen toestem ming tot bouwen konden krijgen, omdat hun pand misschien zal moeten verdwijnen of achteruit geplaatst worden ter verbetering in de verkeerswegen. Intusschen verkeeren ze in afwachting, niet wetende hoe een en ander op den duur voor hen zal afloopen. Want de herstellingen aan de gebouwen die nog staan, zullen grootendeels moeten geschieden, terwijl de menschen er nog in wonen. En men weet, zooals we 't de laatste dagen hadden, kan men er niet aan denken, de dekzeilen van de huizen af te halen.'gj§ STEUNAANVRAAG AAN DE REGEERING. De burgemester van Borculo verzocht te melden, dat omtrent de uitkeering aan de slachtoffers van de ramp nog niets bekend is. De burgemester moet nog steun aan de regeering vragen. De taxaties zijn in vollen gang. Men weet nog niet hoe groot de schade is. Zaterdagmorgen zijn de tachtig man genietroepen die behulpzaam waren bij de opruiming der ruïnes van den storm ramp, vertrokken, werd vooraf een toe spraak gehouden d^p den burgemeester, die hen dankte voor den verleenden bijstand. De bevelvoerende officier beantwoordde de toespraak. De huren van de noo'dwoningen zijn ge steld op 1.802.30 per week, waarbij waterleiding en electrisch licht is inbegre pen. Voor het U.L.O.-onderwijs is een mi litaire barak beschikbaar gesteld, Op 8 September vangt het onderwijs aan. EEN PRACHTIGE GIFT UIT 1NDIË. Vijftig duizend gulden uit bet Siwroeionds. Het Smeroefonds maakte, naar Aneta uit Batavia meldt, 50.000 over ten bate der slachtoffers van de cycloonramp. De noodwoningen. Het huisvestingcomité te Borculo heeft nu allen die een noodwoning aanvroegen, onderdak gegeven. In het park „Cycloon" staan tien blokken elk van drie woningen dt, Padox, benevens de barak der ge- mefc Deventer, met negen woningruim ten. andere punten staan nog afzonder lijke V'adox-blokken. Voor eenige winkeliers worden houten huizen met winkelruimte er aan verbonden geplaatst. Eenige arbeidershuizen der vereeniging „Woningbouw worden tijdelijk nog in be woonbaren toestand gebracht. Eenigen tijd geleden werden wij opge schrikt door een klein maar veelzeggend be richt in de provinciale bladen, zoo schrijft men in „De Morgen" uit Heerlen. Op den rijksweg van N ij -negen-Maastricht werden n.l. auto's gesignal'erd, die er reden met het kennelijk doel om grootere meisjes te ont voeren. Tot op heden hebben de bladen daar over niets meer vermeld, zoodat wij veilig mogen aannemen, dat er tot nu toe geen enkel meisje ontvoerd is. Wel heeft zich een geval voorgedaan in de maand Juli op den Rijksweg tusschen Susteren en Eelt maar door een gelukkig toeval is deze dri /elsche poging mislukt. Tot waarschuwing en ook om de manier te leeren kennen, waarop gewetenlooze in dividuen in soortgelijke gevallen optreden, laten wij hier de toedracht der zaak volgen. Een onderwijzeres reed in de tweede helft van de maand Juli des morgens om half negen op den rijksweg om zich naar Echt te begeven. Een eindje buiten Susteren reed een auto haar achterop. Na het eerst gegeven signaal week de onderwijzeres naar rechts uit. Maar de auto hield steeds naar rechts aan en op een gegeven oogenblik werd de wielrijdster op zachte wijze omvergereden. Dadelijk kwam één der mannen op haar toe, quasi om te helpen, maar feitelijk om haar door middel van een bedwelmend vocht in staat van ver dooving te brengen. Gelukkkig begreep het meisje de bedce'ing. Met alle kracht trachtte zij zich te verweren en begon luidkeels te roepen. Tot haar geluk werkte op een der omliggende velden een landman, die met een hark in de hand, op het noodgeschreeuw naar den weg kwam toeloopen. Toen ver dween de aanrander en reed ijlings weg. Uit dit feit moge men concludeeren, dat grootere meisjes niet altijd veilig op eenzame wegen kunnen rijden. Het'is verleden jaar ook eens gebeurd, dat twee dames, die des avonds aan het station te Heerlen in een gesloten auto stapten en vroegen om naar Kerkrade ge bracht te worden, in een tegenovergestelde richting werden vervoerd en op een eenzame plaats moesten uitstappen. Dank aan de diepe duisternis, die er op dien avond heersch- te, konden zij nog ontsnappen. Het veiligste schijnt dus wel de tram of een autobus te nemen. Wegens de zeer gemengde en internatio nale bevolking der mijnstreek zijn hier de moreele gevaren grooter dan elders. Als men de uitspraken nagaat van de recht bank te Maastricht, ziet men met schrik hoe- velen er veroordeeld worden voor vergrijpen tegen de zeden. Wij kunnen niet te voorzichtig en te waak zaam zijn in dezen tijd voor onze kinderen. Vele ouders van buiten handelen dikwijls roekeloos, door hunne meisjes in een dienst te plaatsen zonder eerst inlichtingen bij de geestelijkheid der parochie in te winnen. Daardoor is het feit te verklaren, dat een pastoor van een der omliggende dorpen moest constateeeren, dat van de twaalf meisjes, die uit zijn parochie in de mijnstreek dienden, er zes waren afgedwaald. Hiervoor zijn ook voor een deel de ouders verantwoordelijk. Evenals in Zuid-Limburg de plaatsen met „gevaarlijke helling" worden aangegeven, zoo zou men in de mijnstreek op vele drukke punten borden moeten plaatsen, waarop in groote letters stond geschilderd „Ouders waakt over uwe kinderen." waarbij de H Teresia van het Kind Jezus wordt uitgeroepen tot bijzondere bescherm ster van het Pausel. Liefdewerk van den II. Petrus. Aan den Algemeenen Voorzitter van S. P. L„ Mgr. Cesare Pecorari te Rome heeft onze Heilige Vader de Paus de volgende Breve gericht; PAUS PIUS XI. Beminde Zoon! Heil en Apostolische Zegen! Om het Christelijk Geloof uit te breiden onder de vreemde volken, om het licht van het Evangelie te doen erkennen bij stam men, die leven in den schaduw van dwalin gen en dcod, om de missiën te bevestigen en nieuwe kerken te vormen, blijkt niets méér voordeelig dan dat in de verschillen de streken, ook in die welke door groote afstanden van land of zee van dit midden punt der katholieke wereld gescheiden zijn de inlandsche geestelijkheid in den dienst des Heeren toeneme. Geleid door dit wijze inzicht hebben de Roomsche Pausen, onze Voorgangers, met gestadigen toeleg er voor gezorgd, dat in de buitenlandsche missiën beproefde inlandsche christenen deugdelijk tot geestelijken werden opgeleid en tot priesters gewijd. Met ditzelfde inzicht heeft Leo XIII, zaliger gedachtenis, onze Voor ganger, met bijzondere geestelijke gunsten verrijkt het „Liefdewerk van. den H, Pe trus", in 1889' in Frankrijk opgericht met de vruchten-belovende bedoeling in de bui tenlandsche missiën de opleiding van een inlandsche geestelijkheid te bevorderen; dit Werk, dat later naar Zwitserland werd overgebracht, heeft onze Voorganger Be- nedictus XV, roemwaardger gedachtens in het jaar 1920 gesteld onder de leiding der Romeinsche Congregatie tot Voorplan ting des Geloofs; en Wij-zelf zien thans, n:et zonder groote vreugde des harten, den bloei van ditzelfde Werk in een groot aantal leden en in het aanvatten van lof waardige ondernemingen. Dewijl dan Gij, Beminde Zoon, die ge noemd Werk wijs en ijverig bestuurt, voor u-zelf en in naam van alle leden ootmoe dig het dringend verzoek hebt voorgedra gen, dat Wij voor dit Pauselijk Liefdewerk als hemelsche beschermster de heilige Te resia van het Goddelijke Kind zouden wil len aanwijzen, zoo hebben Wij besloten dit verzoek in te willigen. En Wij doen dit des te liever omdat Wij overwegen, dat onder de bloemen van deugd, waarmede die hei lige Teresia als een uilverkoren Bruid was opgesierd, bijzonder heeft uitgeblon ken de allervurigste liefde, waarmede zij Jezus was toegedaan. Wij weten ook, dat die heilige van een zelfde liefde brandde jegens de Kerk en jegens de dienaren der Kerk, de priesters. Wij weten eveens, dat zij voor het heil der zielen zichzelf den Al lerhoogste als een slachtoffer aanbood. En ten slotte herinneren wij 9ns, dat die hei lige maagd, gloeiend van een brandend verlangen te kunnen uittrekken naar de landen der ongeloovigen om zielen te win nen voor Christus, zeer dikwijls aan haar hemelschen Bruidegom heeft aanbevolen de evangelische arbeiders, die in de ver-af gelegen missiën voor het Geloof werken. Daarom is het waardig, rechtvaardig en schoon aan gedoemd Werk Teresia aan te wijzen als hemelsche beschermster bij God; derhalve, krachtens Ons Apostolische Ge zag, verklaren Wij en spreken Wij uit bij deze en voor altijd dat de heilige Teresia van het Kind Jezus de Bescherm ster is van het Pauselijk Liefdewerk van den H. Apostel Petrus tot opleiding van een inlandsche priesterschap in de missie gebieden. En Wij koesteren de vaste hoop da' door tusschenkomst van deze heilige Beschermster over dit Liefdewerk ontel bare hemelsche guosten als uit een onuit putbare bren zullen toevloeien; en. hoewel het om meerdere redenen een hard en zeer moeilijk werk is een inlandsche geestelijk heid goed te vormen, twivelen wij niet of op de voorbede van een óij God zóó mach tige voorspreekster zullen alle moeielijkhe- den gelukkig worden overwonnen, en de inlandsche jongelingen, die tot den dienst des Heeren geroepen zijn, zullen de gesta dige hulp van zulk een Beschermster on dervinden. Voorts bidden wij God, den oor sprong van alle goeds, dat Hij goedgunstig dit Liefdewerk doe gedijen; en onderwijl verleenen wij aan U, gewaardeerde Be stuurder, aan alle Uwe medewerkers en aan alle leden van het Werk, waar ter we reld zij zich ook bevinden, als Onderpand der hemelsche gunsten en als uiting van onze welwillendheid zeer gaarne den Apos- tolischen zegen. Wat hiertegen ook mocht worden inge bracht is van geen kracht. Wij willen ver der dat aan overgeschreven en ook aan ge drukte exemplaren van dit Schrijven, die door de handteekening van een openbareH notaris en door het zegel van den kerke- lijken waardigheidsbekleeder zijn gewaar merkt, geheel en al dezelfde waarde worde toegekend als aan dit origineel, indien het wordt aangeboden en getoond Gegeven te Rome bij Sint Pieter, onder den Visschersring. den 29en Juli 1925, in het vierde jaar van Ons Pausschap, L. S. P. card. GASPARRI, Staatssecretaris. Ze wisten van niets. De rechtbank te Rotterdam bhandelde Donderdag de zaak tegen de 22-jarige Coba van Gils en de 27-jarige Truus dp Jong, twee der beruchtste Rotterdamsche beroof- sters, die reeds herhaaldelijk van verschil lende groote beroovingen verdacht zijn ge weest. Eerstgenoemde was o.a. betrokken bij de geruchtmakende berooving van een En- gelschman op de Ged. Binnenrotte. Thans stonden zij terecht in verband met de be rooving van 2250 ten nadeele van een sleepbootkapitein uit 's-Hertogenbosch, ge pleegd op Zaterdag 13 Juni j.l. in een slop op den Schiedamschesingel. De politie vermoedde dat het geroofde geld in handen was van Jantje Burgers en Tinus Duiker, bijgenaamd „Lange Tinus." Bij de jacht, die onmiddellijk op dit twee tal gemaakt werd, schoot een inspecteur van politie den onschuldigen molenaar, G. Ambrosius, tot wiens woning in de Delft- schestraat men doorgedrongen was, dood. De beide personen wisten te ontkomen. Later werden zij gearresteerd, doch ze moesten wegens gebrek aan bewijs weer in vrijheid gesteld worden. Het gerechtelijk onderzoek, dat de justitie heeft ingesteld in verband met het optreden van den betrok ken inspecteur, duurt nog steeds voort. Vermoedelijk zal deze in October terecht staan. De dagvaarding legde den beklaagden diefstal in vereeniging ten laste. Subs, was bekl. De Jong di-tstal en beklaagde Van Gils medeplichtigheid aan diefstal ten laste gelegd. Laatstgenoemde bovendien recidive. Op de publieke tribune' was geen plaatsje onbezet en Lange Tinus en Jantje Burgers stonden in het voorste gelid. Béide vrouwen werden tegelijk voor het hekje geleid. Pres.: U ontkent zeker wat er in de dag vaarding staat. Bekl. in koor: Ja, meneer! Pres.; Maar u bent dien avond toch wel met een man op den Schiedamschesingel geweest. Bekl.: Ja meneer. Pres.; En hebt u toen achter het hek bij de school gestaan? Bekl. Coba: School? Ik heb wel een poort gezien, maar dat daar een school was, wist ik niet. Pres.: En hebt u dien man niet bestolen? Bekl. Coba: Welnee. Hij trok ons de poort in. Toen zijn we weggeloopen. Wij hebben nog geen minuut in de poort gestaan. En dronken dat die man was, edelachtbare, dronken! Op de Blaak kwam hij naar ons toe en toen vroeg hij: „Lusten jullie een glaas je?" Nou, dat sla je niet af, hè? Toen zijn wij naar een café bij de Vischmarkt gegaan en ik zei nog: „Man, jij mag wel kwast drin ken, dan knap je wat op". Pres. {den woordenstroom stuitend): „En wat is er later gebeurd?" Bekl.: Later zijn wij naar huis gegaan op het Diergaarde kaatje." Pres.: „Bent u niet in de Schiestraat ge weest?" Bekl.: „O, ja, moet u hooren. „Ik had ruzie gehad met Jantje Burgers. Ik had hem 's avonds niet gezien en omdat ik wist, dat hij veel in de Schiestraat kwam, ben ik hem daar gaan zoeken." Pres.: „En vertel u eens bekl. De Jong, hoe kwam het nu, dat die man zijn geld kwijt was?" Bekl. Truus: „Ja weet ik veel, ik heb geen geld gezien." Als eerste getuige werd daarna gehoord de majoor van politie W. Weeda. Deze ver klaarde, dat hij bekl. De Jong op den mor gen dat zij overgebracht zou worden, naar 'thuis van bewaring in het waschhok tegen bekl. Van Gils had hooren zeggen: „Denk er om, wij gaan over vandaag, maar niets be kennen hoor!" Bekl. Truus: „Die majoor is gek. Die man moet beslist een hekel aan me hebben. Als hij de wacht had, kreeg ik altijd maar één deken van de andere agenten kreeg ik er drie." Vervolgens werd de benadeelde gehoord. Hij vertelde, dat hij in het café bij de Visch markt eerst met geld uit zijn portefeuille had willen betalen. Hij had de portefeuille al uit den binnenzak van zijn vest gehaald, doch toen bedacht hij zich en betaalde met klein geld uit ziin portemonnaie. In de por tefeuille bevonden zich twee bankbiljftten van 1000, eenige van 100 en van 10. Kort te voren had hij het geld er nog in zien zitten. Hij is toen met de vrouwen den Schiedamschesingel opgeloopen, waar ze hem een slop introkken. Hij had daar even met de langste van de twee (bekl. Truus) gestaan. De andere was buiten gebleven. Later wisselden ze om. Toen kwam de kleinste bij hem en liep de langste weg. Bekl. Coba: „O, wat kan die man liegen!" .Getuige verklaarde verder, dat hij nader hand door twee agenten was aangesproken, die vroegen of hij niet beroofd was. Eerst dacht hij, dat dit niet het geval was, doch spoedig bemerkte hij, dat hij zijn porte feuille kwijt was. Alles moest wèl in een minimum van tijd gebeurd zijn. Getuige W. J. van Gelderen, verklaarde, hoe hij dien avond gezien had, dat twee vrouwen op den Schiedamschesingel een man een slop introkken. De kleinste bleef op den uitkijk staan. Get. had de zaak niet vertrouwd en de politie gewaarschuwd. Bekl. Coba: „Ik mag toch kijken waar heen ik wil. Die man liegt ook alles. Het O. M„ waargenomen door mr. Gom- bault, herinnerde er in zijn requisitoir aan, dat deze zaak indirect zulke treurige ge volgen heeft gëhad. In den breede ging spr. het verloop van deze berooving, die hij zeer geraffineerd noemde, nog eens na. Spr. wees er op, dal beide beklaagden zeer on gunstig bekend staan. Tegen ieder der beklaagden eischte spr. drie jaar gevangenisstraf, voor Truus, we gens diefstal en voor Coba wegens mede plichtigheid daaraan. Mrs. Adama Ziilstra en Willinge Grata- ma als verdedigers toegevoegd, pleitten vrijspraak. De beklaagden regen daarop het laatste woord. Bekl Truus (zachtjes): „Ik ben onschul dig." Bekl. Coba (luidruchtig): „Ik heb abso luut niets gedaan!" Toen de veldwachter haar wilde meelei- den en zij op de tribune al de haar zoo be kende gezichten zag, werd het haar te mach tig en barstte ze in snikken uit. Uitspraak 10 September. De subcommissie van de schoonheids commissie te Amsterdam met den architect Jan Gramata als voorzitter, zegt in haar rapport over de vraag van B. en W. of stichting van een schouwburg op het ter rein van het Klein Gartmanplantsoen uit een stedebouwkundig oogpunt toelaatbaar is (het kleine intieme theater, dat Royaards wil stichten), dat uit een onderzoek ter plaatse is gebleken, dat het Bezwaarlijk zou zijn op het aangegeven terrein een uit ste debouwkundig oogpunt toelaatbaar gebouw te stichten. Wel zoo het terrein, waarop het gymnasium staat, beschikbaar kon wor den gesteld. Intusschen acht de subcommissie toch een oplossing zonder dit terrein bij voorbaat on mogelijk. H.i. is een oplossing alleen te be reiken als een schouwburg van monumen taal karakter kon worden opgericht, die een behoorlijke afsluiting vormt van het Kleine Garmantplantsoen en de Lijnbaans gracht. Of een dergelijke monumentale voor een deel af van een nadere regeling omtrent de rooilijnen en uit den aard der zaak van het ontwerp zelf, waaromtrent de schoonheidscommissie t.z.t. nader zal moe ten oordeelen. De minderheid der subcommissie, verte genwoordigd door den architect Boteren- brood, staat meer beslist afwijzend tegen over het denkbeeld. Z.i. kan de vraag, of een schouwburg binnen de gegeven rooilij nen toelaatbaar is, niet anders dan ontken nend worden beantwoord, aangezien het terrein te klein is. Zijn bezwaren zouden zich in belangrijk minder mate voordoen, als de voorgeschreven lijn meer naar de zijde van het gymnasium verlegd zou kun nen worden. cc. De schoonheidscommissie in pleno neett na een langdurig en af en toe warm debat zich vereenigd met de conclusie van het rapport der meerderheid. Een bekend Engelsch kunstverzamelaar, mr F. H Clarke, kocht voor 15 sh. een oud schilderij, dat, gelijk de gelukkige ei genaar aan de „Wesfm. Gazette mede deelt, achteraf bleek een echte Rubens te zijn en wel een portret van den tweeden graaf van Arundel. Mr. Clarke, die het stuk met de beeltenis van dezen edelman in de „National Gallery" vergeleek, verklaart met groote stelligheid dat deze laatste een copy en het zijne het origineele werk van Rubens is In den rechter bovenhoek vond hij de letters O. O.; vermoedend met eene overschildering te doen fe hebben, liet hij de plek schoon maken, waarna het oude opschrift te voorschijn kwam: „lhomas Howard Arundelliae Comes", en daar be neden „P. P. R", de bekende handteeke ning van den meester. De eigenaar doet het denkbeeld aan de hand dat deze overschil dering gebeurd is na een diefstal om de herkomst van het stuk, eenmaal in bezit van de hertogen van Argyll en St. Albans, te verbergen en identificatie te voorkomen. Het is thans in het openbaar tentoonge steld, om kunstgeleerden gelegenheid te geven zich uit te spreken over de waarde. Onze landgenoote Marie Erdtsieck, die den Pric d'Excellence met onderscheiding van het conservatorium te Amsterdam ver worven heeft en daarna een buitenlandsche Staats-studiebeurs gekregen heeft, is met groot succes in Queens Hall te Londen op getreden. Haar eerste concert in ons land hoopt mej. Erdtsieck te geven op 20 Octo ber te Amsterdam. Met het oog op de steeds grooter wor dende mededinging op de wereldzuivelmarkt is het van het grootste belang, voortdurend er op bedacht te zijn, de hoedanigheid van de producten te verbeteren. Dit is vooral mogelijk door van goede grondstoffen uit te gaan, m. a. w., de melk moet op de boer derij zoo zindelijk mogelijk gewonnen wor den, iets, waaraan thans veelal nog wel het een en ander ontbreekt. In dit verband verdient zeker de aan dacht het feit, dat de coöp. zuiverfabriek te Steenderen heeft besloten tot het houden van een wedstrijd in de melkwinning op de boerderij, welke een geheel jaar zal duren. Acht boederijen hebben zich voor deelne ming aangemeld. Deze zullen door een daar toe ingestelde commissie in den loop van het wedstrijdjaar op ongeregelde tijden worden bezocht. Er zal worden gelet op zindelijk melken, zeven, afkoelen, bewaren en aflevering. Het hoogste aantal te behalen punten bedraagt voor den weidetijd 200, voor den staltijd 250. Als eindcijfer zal gelden het gemid deld aantal punten gedeeld door 2. De prijzen bedragen voor meer dan 200 punten 5 pCt. van het melkgeld van het be trokken jaar. voor 190200 punten 4 pCt.; voor 180190 punten 3 pCt.voor 170 180 punten 2 PCt en voor 160170 punten 1 pCt. Het voorbeeld van de coöp. fabriek te Steenderen verdient te worden nagevolgd. In de Vrijdag gehouden algemeene leden vergadering van den Ned. Bond van Gros siers in Gedistilleerd, is bij acclamatie be sloten aan het bestuur op te dragen, het plan tot exploiteeren van een eigen distil leerderij nader te bestudeeren en hierom trent aan de ledenvergadering met bekwa men spoed te rapporteeren zoomede om den verschillenden distillateurs te verzoe ken, een opgave te doen van den uitersten prijs, waartegen zij aan de leden de nader op te geven kwantums gedistilleerd zullen willen leveren. De Landelijke Federatie van Textielar beiders heeft een brief gericht aan de be sturen van De Eendracht, St. Lambertus, Unitas, van den Federatieven Bond en van den Neutralen Textielarbeidersbond, waar in deze besturen worden uitgenoodigd deel te neuen aan een gemeenschappelijke ge- sturenvergadering ter bespreking van het geen gedaan moet worden bij de beëindi ging van de overeenkomst welke in 1924 getroffen is tusschen de Chr. organisaties en de Twentsche werkgevers Nog deze maand een conferentie over het Loonraad-.^vies. Naar de „Crt." verneemt, al in den loop dezer maand nog de conferrvtie plaats vin den tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vakbonden over het advies van den Loon- raad. het advies van de meer dan 35.000 spoormannen omvattende combinatie Ne derlandsche Vereeniging, St. Raphaël en P. C. B„ alsmede het advies van den Cen- tralen Bond, in zake den standplaatsaftrek en de met 1 Januari a.s. in te voeren nieuwe loonregeling. Indische vertegenwoordiging. De Soesoehoenan van Solo, laat zich, zoo als Aneta meldt, ter gelegenheid van het zilveren huwelijksfeest van H. M. de Ko- ningin o.a. door zijn oudste dochter Ratoe Alit en haar echtgenoot Pangeran Ario Mataran, in Holland vertegenwoordigen. BOVENKARSPEL (Station), 5 Sept. Aarddappelen Due 1.702.25, ronde j I.55, blauwe 1.95—2.25, bonte 2.35—2.40, per baal. Aangevoerd 670 baal. Uien. Groo te gele 2.402.80, drielingen 3.404.20, nep 6.60—8.60 per baal. Aangevoerd 85 baal. Bloemkool le soort 19.90—39.80, 2e soort 10.10—22.60, 3e soort 1.70—5 per 100 st. Aangevoerd 35.700 stuks. Roode kool 0.80—2.40 per 100 kg. Aangevoerd 132.100 kg. Gele kool ƒ1—2.50. Aangevoerd 24.200 kg. Witte kool 0.200.80 per 1000 st. Aan gevoerd 11.000 stuks. Slaboonen 1.55—2.65, er 15 kg. Aangevoerd 290 zak. Augurken 0.10—0.38 per kg. Aangevoerd 785 kg. HOORN, 5 Sept. Granen. Rogge 11, tarwe 12—14y2, gerst 11—13.75, haver 1213 Per 100 k8- Erwten f 2937, vale (groote) 2338, Wijker vale 20 26 12 per hl. Mosterdzaad 3742 per 70 kg, Karwijzaad 12 13» Maanzaad 25 26 per 50 lg. LEIDEN, 5 Sept. Prima fabrieksboter 2.50—2.55, prima boeren- 2.40—2.55 perkg. Met middelmatigen aanvoer en vluggen handel. Turf van 31 Aug. tot 5 Sept. 250.000 lange 8—8.50 per 1000 stuks AMSTERDAM, 5 Sept. (Bericht v/h Gem. Veilingsgeb., expl. De Jong Koene.) Hertogin Elza 0.40—0.60, Beurré Lin- dauer 0.40—0.60,Maagdeperen 0.320.40, Herfstdirken 0.16—0.22, Bonne d'Ezee 0.500.58, Clap's favorite extra 0.80 tot 1.10, idem 1/0.60—0.70, Beurrè d.Arna- üe 0.40—0.60, Seigneur d'Esperen 0.55 tot 0.68, Beurré de Merode 0.320.50, Sijsjesperen ƒ0.30—0.40, Triumpf de Vienne 0.700.84 Trosjesperen 0.200.26, Lord Grossener 0.180.22, Jaques Lebel 0.220.30, Notaris-appelen 0.220.34, Signe Tielich 0.24—0.30, Charlemonsky extra 0.500.70, idem I 0.300.42, Tulp-appelen 0.30—0.40, Bloemée 0.18— 0.26, Transparant de Cronsel 0.380.50, Kerswick I 0.24—0.30, idem 11/0.18—0.23, Zoete appelen 0.12—0.18, Zure appelen 0.12—0.18, Eva, zoet 0.12—0.14, The Queen 0.260.38, Sterappelen 0.220.30, Lord Suffield 0.22—0.32, Pruimen Victoria 0.70—1.04, Druiven Frankenthalers 0.60 tot 0.76, Alicant 0.64—0.80, alles per kg Karbonkels 0.80—1.14, Suikermeloenen 0.550.75, Netmeloenen 0.790.75, klein f 0.30—0.35, Perziken I f 0.160.24, idem II f 0.07—0.12 per stuk Tomaten f 16—25, idem II f 6—12, Spercieboonen enkel f 20—28, dubbel f 12—16, Snijboonen f 2244, Augurken fijn fijn f 3644, fijn f 28—34, basterd f 20—24, grof f 11—14 per 100 kg.Bloemkool I f 3042, idem II f 1524, Komkommers geel I f 57, idem XI f 3—4.50 per 100 stuks Peen I f 14—20, idem II f 6—12 per 100 bos Sla f 4.50— 5.60, Andijvie f 2.40—4 per 100 krop Postelein f 0.60—0.70 per mandje Uien f 0.85—2.10 per baal van 25 kg Zand-eigen- heimers f 5—10.30, Drielingen f 4—8.50 per 100 kg. Bloemen. Pullings f 30—42, Rayananten wit f 17—21, lila f 18—24, brons f 18—22, Am Anjers f 7—9, Chabot Anjers f 2.40—4.50, Salia's f 2.50—4, Gladiolen f 2—3.50, Hadley f 5—9, Sunburst f 3—4.50, Golden Ophelia f 4—5.50, Ophelia f 4—5, Keizerin f 3—5.50 per 100 stuks Lelies Oratum f 10—16, Ja- pansche Lelies f 1316 per 100 kerk Snij- groen f 38 per 100 rank. ALKMAAR, 5 Sept. Vee. Aanvoer 2 paar den f 150300, 45 koeien f 300—475, 60 nuchtere kalveren f 1430, 331 schapen f 44—50, lammeren f 32—40, 80 biggen f 1824, 8 bokken en geiten f 412. Boter, per 0 5 kg. f 0.951.30. Eieren, per 100 stuks f 89.25. ALKMAAR, 5 Sept. Eieren (N. V. Eier- veiling voor Hollands Noorderkwartier). Aan voer 84.500 kipeieren, 56/60 kg. f 9—9.40 60/64 kg. f 9.30—9.70, bruine f 10—10.30 per 100 stuks. Aanvoer 5500 eendeieren, f 7.50 per 100 stuks. BEVERWIJK. R. K. Coöp. Tuindersver- eeniging „Kennemerland". Prijsnoteering van 4 Sept. Bramen 5—60 ct., Tomaten Tomaten 1020 ct., Pruimen 5055 ct. per K.G.Perziken 8—12 ct. per stuk Capu- cijners witte 19—25 ct., Capucijners brume 18—24 ct., Raspers 13—20 ct. per pond Aardappelen 38 ct., Tuinboonen 1024 ct., Snijboonen 1034 ct., Spercieboonen zonder draad 2027 ct., Spercieboonen met draar 1420 ct., Spercieboonen tros 2733 ct., Spercieboonen dikke 1018 ct. per K.G.; Spinazie (p.mand 20 kilo) 1.95 2.70 ct., Sla (50 stuks) -1.10—2.25 ct.. Andijvie 40— 95 ct. per kistRhabarber 36 ct., Pctc 1625 ct. per bos Komkommers f 2—9, per 100 pond Postelein 40—60 ct. per kleine kist. Prei 2—5 ct. per bos Bloemkool 14— 30, Groenkool 57, Roodekool 46 per 100 K.G. Meloenen 30—70 ct. oer stuV. MEDEMBLIK 4 Sept. 1925. Marktbericht „St Joseph". Groote Muizen 2.102.40, Bloemkool 1.80—25.80, Uien 2.40; Sla boonen f 1.152.40. ALPHEN AAN DEN RIJN, 2 Sept. 1923. N. V. Tuinbouwveiling „Aiohen aan den Rijn", te Afphen aan den R-70. Spinazie ƒ11 13, Heerenboonen 725, Snijboonen 1436, Pronkboonen 7, Postelein 8 II, Uien 5.806.00, alfes per 100 K.G. Rhabarber 1012, Peen van 413, Kroiten van 3.3.50, Andijvie 2.30— 2.70, alles per 100 bos. Kropsla I 2.403.20; Komkommers 4 5, Meloenen 2053, alles per 100 stuks

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6