V erkeersongevallen. Radio-Omroep 75 ct "laatste nieuws. Dinsdag 8 September 1925 49ste Jaargang No. 16140 liag: elke regel meer 15 ct-, bi» Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad De ellendige kruik. Agenda -9 September TOONEEL. Gevonden dieren en voorwerpen. De R.-K. Bond van Handels-, Kan toor- èn Winkelbedienden „St. Fran eiscus van Assisi." Met zijn fiets te water. Statuten. De Begrooting voor 1926. Het ongeval bij de taptoe. De overtreding van den stemplicht. De Processie naar Keveiaer. De stoeiende jongens en de winkelruit. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. HEEMSTEDE SANTPOORT DRIEHUIS, LISSE SCHOTEN. Ten gevolge van een hevige twist. De oorlog in Marokko. De uitnoodiging voor Stresemann. De opstand in Syrië. De beschieting van Mahomed's graf. Over slechte wegen. J WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Haarlem. Kori.ngstraat 10 Telegraphisch Weerbericht Ontploffing aan boord van een Amerihaansch schip. MARK TNIEUWS. RADIO LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestellen vanal f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - -.Telefoon 13620. I De «bomnementsprijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Tooru'tbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLE HE COURANT Advertentiën 35 cent* per regen Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de 1« Pagina s 75 et per regeL Vraag- en aanbod-adver* tentiën 14 regels 60 ct per plaat* tentien 14 regels 60 ct per plaat* ▼oomitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge oe verzekeringsvoorwaarden f %|)fl levenslange genecle ongescBiktncid toi werken dooi 7K0 ul> n: j tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeer ineen 1 0003)." ver!ie« van heide armen he,d- heenen of be.de rW- I I i.U. oode a.loo- I oij ver ie.s van een liana, jOjj ■■en voe' o een oog l£i3.' dij ver hes van een f CQ duim of wijs vinder 1 ÜU.' bij een breuk van f been of arm bij verlies van ees ndere vinger Men weet, dat het oud lid der Eerste Ka mer, een der genen, die de geboorte van de Nederlandsche sociaal-democratie mee maakten, de heer Van Kol, onlangs is over leden, en dat zijn lichaam in Westerveld is verbrand. Een andere van de oude roode garde, het welbekende Kamerlid J. H. Schaper, protesteert daar nu tegen in „Hot Volk" van gisterenavond, op de volgende markante manier: Met schrik en ontsteltenis vernam ik in Marseille, dat mijn oude vriend Van Kol was overleden. Maar met groote droefheid en met weerzin las ik, dat zijn lijk zou worden verbrand. Zoo gaarne zou ik, nu in het land terug gekeerd, althans zijn graf bezoeken, om tenminste op de plaats, waar zijn stoffelijk overschot rust, nog ""eens te gedenken al hetgeen ik met hem heb beleefd, mij vreug de en leed te herinneren, met hem doorge maakt. Wat zou mij nu echter te doen staan? Ik kan Westerveld opzoeken, een afgelegen nest, waar men bijna niet komen kan. En als ik er ben, dan zie ik er hoogstens een ellendige kruik, waarvan ik niet eens de absolute zekerheid heb, dat er uitsluitend asch van zijn lichaam in verborgen is. Deze gedachte is mij schier ondragelijk en nimmer besefte ik zóó de nadcelen van krematie uit dit oogpunt bezien. Natuurlijk moet ik eerbiedigen, dat Van Kol blijkbaar gewenscht heeft, dat zijn overschot zal worden verbrand. Ik zou echter iederen man van betcekenis en eigen- lrk ieder ander persoon willen verzoeken, die kwestie ook eens van dezen kant te be zien, als hij moet beslissen wat crmet zijn bik zal geschieden Men mag waarlijk om de achterblijvenden ook wel eens denken. Het sociaal-democratische hoofdorgaan heeft dit schrijven van een der kopstukken in de partij zoo ver mogelijk naar achteren in de courant, onder de ingezonden stuk ken, weggestopt. Het is dan ook een las tig epistel, waarmee Schaper hier de partij komt plagen. Wat moeten. Wibaut en al de „moderne heidenen", die de Nederlandsche S.D.A.P. kent wel van dit protest tegen de lijkverbranding zeggen? Is het niet om van schaamrood drie dagen ontoonbaar te zijn? Inmiddels vragen wij ons voor de zoo- veclste maal af, of hier nu voor de her nieuwde christelijke regeering niet een aan wijzing ligt, om toch eindelijk eens met een afdoende wettelijke regeling van de lijk verbranding te komen Want de heer Scha per moge al zeggen, dat het „afgelegen nest Westerveld" niet te bereiken is, wij weten maar al te goed, dat dc chauffeurs den weg wel kennen en de rouwstoeten dag aan dag naar Driehuis trekken. Onlangs is voor rekening van dc vereeni- ging voor dc lijkverbranding al weer een in dc nabijheid van het crematorium liggend hotel aangekocht om tot administratiege bouw te worden ingericht. De zaak gaat dus goed! Het wordt daarom hoog tijd, dat de re geering eens gaat ingrijpen en de lijkver branding gaat verbieden, althans tot het uiterste gaat beperken en de heidensche propaganda voor lijkverbranding in dit land met overwegend christelijke bevolking te gen gaat. Het moge haar tot sterkte zijn te weten een zoo vrijzinnig ipan als de heer Scaper hierbij aan haar zijde te hebben! Sociëteit „St. Bavo". Ledenvergadering Volksbond 8 uur Haarlemsche In koop Combinatie half 9 uur Viool- onderwijs 3 uur Voetbalvereeniging „Geel-Wit" half 9 uur Hongaarsche Kinderen 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89Yi uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 2o, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9-2 en van 26 Vi en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraaf 49 Eiken dag geopend van 10—12, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon- eij Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon- dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel." 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van 2—3 uur. Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum, Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ordv St. Franeiscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Qed. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post. Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel VONDELS „Jephta". N. V. het Nieuwe Nederlandsch Too- neel. Men schrijft ons uit Amsterdam: In den Hollandschen Schouwburg is Za terdagavond door het „Nieuwe Nederlandsch Tooneel" onder leiding van Louis Saalborn weder „Jephta", een van Vondel's mach tigste Bijbelsche treurspelen, ten tooneele gebracht. Men heeft in dit werk van korten tijd na 's dichters overgang tot het Katholieke ge loof wel den heftigen strijd willen zien uitgebeeld, dien twee wereldbeschouwin gen, twee tegengestelde opvattingen van de verhouding tusschen God en schepsel, voer den in deze groote, nobele ziel. Voor de botsing tusschen twee wereldstroomingen is een menschenhart te klein een slagveld en de vertwijfelde vraag, waar de piicht lag, dien God vergde, moest zijn geuit in Jeph- ta's bovenmenschelijken strijd tusschen deh lichtvaardig aan God gezworen eed en zijn gevoelens als mensch en vader. Uit zulk een innerlijke bewogenheid moest dit zinnebeeldige gegeven, dat even modern is en actueel in zijn psychologisch conflict, als klassiek in zijn felheid van ware tragiek: de louter innerlijke strijd van den held tegen zichzelf alleen, groeien tot een treurspel van geweldige kracht door de sterke een heid en concentratie van handeling, die het ook naar den vorm tot een meesterwerk van klassieke dramatiek moesten maken. Wel zware eischen stelt echter zulk een sober, maar diep-innig spel aan de krach ten van de vertolkers en Louis Saalborn's durf om met zijn nieuwen troep zulk een greep te wagen, verdient de hoogste waar deering. Hij toonde cok de meest ware op vatting van zijne tragische rol als Jephta. Maar hoe gauw verleidt niet zulk een partij tot te veel veruiterlijking, en de beheer- sching, waarmede hij zich in de eerste be drijven toonde als den forschen krijgsheld met een toch zoo innig vaderhart, week in het latere gedeelte oor een teveel aan chargeeren met den zielestrijd, die veel meer innigheid had gevorderd. Toch maakten zijn rijzige figuur, zijn koninklijk gebaar en dc dictie van zijn warm geluid hem den held, die de sympathie van het publiek boeien blijft. Gemakkelijker dan hij had het de slot voogd (John Gobau), die met kleur den veldslag wist te schilderen. Een uitstekend figuur was ook in de rol van Hofmeester Johan te Wechel, die echter in de latere bedrijven ook te weinig kracht toonde en te weinig expressie gaf. D&' tegenhandeling, die ligt in de ro! van Jephta's dochter Ifis, welke tengevolge van 's vaders eed als dankoffer voor de door hem bevochten zege gedood moet worden, de met de felle bewogenheid zoo scherp contrasteerende overgave en berusting, die zij won in de twee maanden, waarin zij zich op het offer heeft voorbereid, vond in Janny van Oogen een lieve vertolkster, die zeker hei publiek te boeien wist, maar die toch meer liefs gaf, dan innigheid en teederheid, welke Vondel van haar vroeg. Zoo zal ook de prachtige creatie, welke Sophie de Vries wist te geven van de bedroefde moeder. Fi- lopaie, slechts winnen bij meer beheersching van het uiterlijke. Haar gebaar, dat soms even hinderlijk theatraal werd, was over het algemeen het best gestyleerd en op de verzen gerythmeerd. De kleinere rollen van hofpriester en wet geleerde werden Weergegeven door Elias van Praag en Rien van Noppen, die deco ratieve figuren waren, terwijl de reien wer den gezegd door de dames M. Meunier Nag- tegaal en Hélène TreepVink, die ons het rhythme zoomin als de fijnheid dezer verzen deden gevoelen. Het publiek toonde zich waarlijk enthou siast en er waren veel bloemen, welke het initiatief dezer spelers zeker heeft verdiend, die met goedkooper stuk goedkooper suc ces zouden hebben bereikt, maar alle op waardeering recht hebben voor hun werk en durf, die ons tooneel evenzeer ten goede kunnen komen als aan den smaak van het schouwburgbezoekend publiek. D. G. Nijhuis, Graaf v. Wiedstraat 19, bal J. Pardoen, Eikenstraat 10, Schoten, bal J. Rijkers, Hoofmanstraat 72, notitieboekje Th. Hendriks, Rollandspad 19 Overveen, regenjasceintuur R. Hollander, Korte Hout straat 5, ceintuur Gerritsen, Zijlweg 12, ceintuur L. v. d. Heuvel, Barbarossastraat 9, duimstok H.J. Klootwijk, Karmenjans- weg 33 i, duimstok M. Blom, Lange Boo gaardstraat 5, domme kracht voor auto L. Westra, Dr. Schaepmanstr. 35 Haarl. liede c.a., duiven Kennel Fauna, Parklaan 119, bruine hond (is aangeieden) v. 't Hof, Kampervest 39, doberman pinscher Fauna Voshard, Karoiingenstraat 56, gele hor- Fauna D. v. Gelder, Leliestraat 22, witgcl: hond Th. Cohen, Gen. de la Reystr. 21 zw. Schoten, bruine handschoen J. Boerée, Ripperdapark 27, zwarte hond B. Herwaar de, Kampervest 21, horlogeketting v. Loe- nen, v. Ostadestraat 8, grijze poes Fauna Habermehl, Kinderhuissingèl 30, witte poes Fauna J. Heidema, Tempeliersstraat 50, halsketting Mevr. Romeyn, Nassauplein 8, pees Z 'v. Waveren, Wagenweg 25, auto- moer N. v.d. Hulst, Korte Doelstraat 1, manchetknoop G. Budding, M. v. Heems kerkstraat 8, mes in schecie N. Rooze, Vo- gelkoopsteeg 2, portefeuille m.i. B. Bakker, Vrouwensteeg 2, portefeuille Nagel, v. Os tadestraat 17, rijwiel B. Dievenbach, Romo- ier.straat 9, damesring J. Koster, da Costa- straat 17, rijwielbel.merk C. Bergh, Mero- vingenstraat 30, rijwielbel.merk M. Roosen- Olycanstraat 21, sleutel L. Ran, Smede straat 31, kinderschortje P. v.d. Waal, Kla- renbeekstraat 54rood, sigarettenkoker Po litiebureau, Smedestraat, wo2. Weggezakt. Bij het uithalen voor een groectenwagen, geraakte de zwaar beladen vrachtauto van Van K., aan den Cruquiusdijk, wat ver in den mcerass'gen kanaalkant, zcodat hij tot de assen wegzakte en bijna in het kanaal terechtkwam. Na de geheele lading gelost te hebben, gelukte het na heel veel moeite, de auto weer op den begaanbaren weg te krijgen. Aanrijding te IJmuiden. S. deed aangifte ter hoogte van de Kerk straat aangereden te zijn door een groenten- auto van V., waardoor zijn rijwiel werd ver nield. Een onderzoek wordt ingesteld. EEN RECLAME-POTLOOD. Van de firma Rohlfs, Anegang 17, ontvin gen wij een aardige reclame in de vorm van een reusachtig groot potlood. Deze potloo- den worden aan clientèle in den winkel gratis uigepeikt. De firma, die veeltijds een aardige reclame weet te vinden, trof ook hiermede, dunkt ons, wel doel. Zooals wV reeds gemeld hebben, viert de afdeeling Haarlem, op den feestdag van Sint Franeiscus van Assisië haar 15-jarig bestaan. Dit feit zal niet onopgemerkt voorbij gaan, hoewel het bestuur eerst van meening was, dit we! te doen. Evenwel zijn er meerdere redenen om op Zondag 4 October, het derde Lustrum te vieren. Op de eerste plaats zal des morgens in de Maria-Kapel in de Ko ningstraat een H. Mis gelezen worden, waar onder algemeene H. Communie, waarna ge meenschappelijk ontbijt. Des avonds zal een diner plaats hebben, en om 8 uur groote feestvargadering in de Kroonzaal (v. Brink- mann) met plechtige vaandelwijding. Binnen enkele dagen, ontvangen de leden een cir culaire waarin een en ander wordt mede gedeeld, inzake de onkosten voor ontbijt en diner. De feestcommissie belast met het samen stellen van het programma, zal zeker haar uiterste best doen de viering van het derde Lustrum, zoo aangenaam en gezellig mogelijk te maken. Het glanspunt van den avond is de vaandelwijding. Onnoodig te vermelden, dat de leden deze feestvergadering zullen bijwonen. Het gemeenschappelijk ontbijt en diner za! eveneens in Restaurant „Brinkmann", Groote Markt, plaats hebben. Gistermorgen te ongeveer 10 uur reed de 17 jarige J. v. d. B. wonende te Hillegom, met zijn fiéts op den Spaarndammerwg. Plotseling slipte het achterwiel van het rijwiel, met het gevolg, dat fiets en berij der te water geraakten,. De drenkeling kon zelf weer op het droge klimmen. Aan "het bureau van politie werd hij van droge klee- ren voorzien en kon daarop per rijwiel weer naar zijn woning terugkeeren. De „Staatsconrant" bevat de statuten van de Tabaks-grossierderij ,,De Spaarnested", en van Johan Slikcr's Handels-Maatschappij, beide te Haarlem. Naar wij vernemen, zijn in de betrokken raadscommissies reeds behandeld de begroo tingen voor de Gemeentereiniging, Hout en Plantsoenen en de Lichtfabrieken. Naar wij vernemen is de toestand van den agent van politie Reintjes, die bij de taptoe op den dag van het Koninklijk Bezoek van zijn paard viel, goed vooruitgaande. Een 200 worden vervolgd. Al duurt het lang voordat de Haarlemsche overtreders van den stemplicht op 1 Juli j.l. iets van hun verzuim hooren, toch verzuurt niet wat in het vat zat. Op de gemeente-se cretarie is men nog druk bezig met uit te zoeken wie straf verdiend heeft, maar het begint nu toch al op te schieten. Binnen een dag of acht zal men we lweten, wie voor een vervolging in aanmerking komen. Er waren er een 4000, die op 1 Juli niet aan stemming deelnamen. Van deze 4000 zullen er, na nauw keurig onderzoek, een tweehonderd worden vervolgd. Hieruit blijkt wel dat nogal zacht moedigheid wordt opgetreden tegen de over treders. Wie maar een eenigszins aanneme lijke reden voor zijn verzuim kon opgeven, werd als wettelijk verhinderd beschouwd, zoodat de tweehonderd, die vervolgd wor den, wel blijk hebben gegeven dat zij met opzet en weten en willen hun stemplicht ver zuimden. Dat zij daarvan dan ook maar de gevolgen moeten dragen, zullen weinigen be treuren. De vervolging wordt ingesteld door den burgemeester, zooals bekend is. Deze daagt de overtreders voor den kantonrechter en deze legt de straf op als de overtreders er voor in aanmerking komen. In een der eerst volgende weken za! de kantonrechter de lijst van Haarlem ontvangen en dan zal spoedig een dag bepaald zijn, v/aarop de „tweehon derd voor den rechter worden opgeroepen! Vandaag is de Haarlemsche Processie naar Kevdaar vertrokken. Ongeveer 600 pelgrims nemen er aan deel. Het weer is wat we er de laatste weken van gewoon zon: dus slecht. Zoo tusschen de buien door poogt het zonnetje nog wel eens door te breken, maar de grauwe lucht voorspelt den pelgrims niet veel goeds. L.l. Vrijdag is een H. Mis van voorberei ding geweest en hedenmorgen half zes was er eveneens een H, Mis van voorbereiding, welke gelezen werd door pastoor Reijnen- berg. Ook andere E.E. H.H geestelijken, die met de processie mee zijn, lazen vanmorgen vroeg de IJ. Mis in de Paterskerk. Zondagavond 1,1, is er in de Paterskerk plechtig Lof met predikatie ter voorberei ding geweest. Bij de E.E. H.H. geestelijken, die zich bij de processie hebben aangesloten, zijn o.m. de Zeereerw. heer pastoor J. P. Reijnenberg dc Weleerw. paters W. v. d. Berk en A. H. J. Frankenmolen, de Zeereerw. heer J.o H. W. Borsboom, pastoor te Noordwijk en de Weleerw. patoer C. H. M. Caminada, uoit Delft, vroeger te oHaarlem. Donderdagavond keeren deo pelgrims te Haarlem terug. Vrijdag lol Septembe.r wordt in de Pa terskerk ten gezongen H. Mis van dankzeg ging opgedragen. Het gebeurde gisteravond omstreeks 9 uur, dat in de Groote Houtstraat, ter hoog te van hef winkelhuis der firma Vroom en Dreesmann, dat een drietal jongens aan 't stoeien was en het ging met zulk een vuur, dat op een gegeven oogenblik een etalageruit van genoemd perceel het moest afleggen tegen de harde aanraking mef de gestalte van een der jongens. Rinkelend kwamen de scherven naar beneden en de politie, die al ras ter plaatse was, nam de jeugdige boosdoeners mee naar het bureau, waar zij hen aan een verhoor onderwierp. Maar ze bleven steeds maar beweren, dat een onbekende jongens langs geko men was en een van hen door de ruit had geduwd. Na een paar uur liet de politie ze maar weer vertrekken en in dien fusschentijd had de firma Vroom en Dreesmann maat regelen getroffen om de étalage dicht te maken. o Ouderavnd M. U. L. O.-school. Bij be sluit van den gemeenteraad van 16 Juli is het Fransclj in de klassen 5 en 6 onder de ge wone schooluren onmogelijk geworden. De ouder-commissië van de gem. Mulo-school is nu van oordeel, dat er zoo spoedig mo gelijk maatregelen moeten genomen worden om in de ontstane leemte te voorzien. Daarom zal er hedenavond 8 September een bijeenkomst van ouders van leerlingen dezer school gehouden worden, om te be spreken, welke maatregelen hiertegen te nem enzijn. Gloemententoonstelling. Door de ver eeniging „Jeugdwerk" werden in den voor zomer aan kinderen stekken van plantjes uitgereikt, om die gedurende de zomer maanden te verzorgen en netjes op te kwee ken, met 't oog op de in het najaar te hou den tentoonstelling. De tijd daarvoor is thans gekomen. Woensdagmiddag, tusschen 2 en 4 uur moeten zij, die aan den' wedstrijd willen deelnemen, hun kweekelingen bezor gen aan het hotel „Vreeburg", alhier. Donderdagavond 8 uur wordt de tentoon stelling geopend en 's avonds 9 uur zal de jury, bestaande uit de heeren Joh, Mey, Dr. J, P. Thysse en A. IJzerman, bij monde van Dr. Thysse den uitslag bekend maken. Hier na zullen eenige mooie films, vervaardigd door de hoeeren A. Burdet en J. C. Mol vertoond worden. Den heer A. Dankbaar mogen de kinderen wel dankbaar zijn, dat hij dit aardige nummertje aan de tentoon stelling toegevoegd heeft weten te krijgen. Inzenders hebben vrijen toegang. Niet-in- zenders zullen zich de kleine opoffering van 25 cent hebben te getroosten. Zonder twij fel zullen velen zich deze geringe uitgave willen getroosten, èn om te genieten van tentoonstelling en films, èn om het mooie en nuttige jeugdwerk te steunen. Gevonden vogrwerpen. Terug te beko men bij J. Stolp, Berkenrodestraat 9, een glas van autolanfaarn; K. Barf. Einden- houtstraat 53, een haarspeldje; Kruiderink, Glipperweg 117a, een postduif; M. v. d. Vossen, Heerenweg 89, een bal; Wed. Willems, Voorweg 27, een regenjas; J. Kroéze, Haemstedeplein 34, een bont Schort; J. v. d. Bosch, Laan van Bloemen hoven 13, een hond (Duitsche herder); Schrerder, Eindenhoutstraat 31, een nikke len dames-armbandhorloge; D. Uitermark, Edisonsfraat 11, een rijwielbelastingmerk; Zomerluststraat 5, een zwemabonnement; Kaptijn den Bouwmeester, Prinsessekade 49, een koralen halsketting; Gaarkeuken, Doel straat 16, Haarlem, een gonje zak; De Goede, Laan van Rozenburg 29, een klein bruin hondje; F. Timmer, Bronsteeweg 6, een nikkelen horlogeketting; B. Bos, Bin- nenweg 37, een ketting met slot; Dr. E. L. Elte, Zonnelaan 23. een étui met fla cons; Mevr. Valk, Emauslaan, een oud smoushondje; J. Visser, Boekenrodestraat 9, een paarlmoer halsketting; Juffr. Hage- man, Lindenlaan 9, een kinderbroekje; Lonkhorst, Crayenesterkade 4, een mand met fruit; J. Vissum, Eikenlaan 21, een gouden broche; Hectwridel, Van Merlen- laan 7, een zilveren rozenkrans; Van de Pols, Lindenlaan 12, een1 doek van een schemerlamp; Mevr. Hoendervanger, Koe- diefslaan 33, een vermoedeliik gouden broche. Bureau van Politie, Raadhuissfraat, twee huissleutels. De feestavond van a.s. Vrijdag. Vele goede menschen in Heemstede, hebben op verzoek van Mgr. Dr. Knebel gedurende eenigen tijd Hongaarsche kinderen opgeno men en liefderijk verzorgd. Het is zoo be grijpelijk, dat zij nu het uur van schei den gaat slaan een blijk van hun dank baarheid willen «even Daarom de door hen georganiseerde Feestavond a.s. Vrijdag 11 September, 's avonds half acht uur in het R.-K, Verecnigingsgebouw aan den Heeren weg. Veel moois staat er op het Drogramma. Een toespraak van Mgr. Dr. Knebel zelf. Vele. mooie en aardige liederen, nationale dans en voordrachtjes. Nog een tooneel- stukje in 9 bedrijven, waarin wij achtereen volgens zien optreden van het hoogste tot het laagste; O. L. Heer, engeltjes en de dui vel zelfs oak. Alles door de kinderen zelf gespeeld. Een groote tombola zonder nieten, met pracht van pnjzen, tot slot. O, moge het velen trekken! niet alleen de pleegouders, die komen van zelf! Maar ook vele belangstellenden en nieuwsgieri gen, die zeker van hun klein offertje zegge 50 cents gegeven ten bate van het schoone doel geen soiit zullen hebben. E. T. J. Dinauxt. Alhier is in der ouder dom van 65 jaar overleden de heer E. T. J. Dinaux, oud-directeur van het postkantoor te Heemstede, welke functie hij sinds 17 iaar vervulde. Drie jaar geleden werd de heer Dinaux gepensionneerd. Verkoop grond. De weilanden, ge naamd „Papenburg", aan den Hageiinger- weg, reeds jaren in huur bij den heer C. Smit, zijn thans verkocht en zullen als tuin derij gebezigd worden. Een flinke hegbe planting langs dien weg zal dan bijdragen tot een verbetering. Verbouwing. De heer S. Koster, mo tor- en rijwielreparateur, heeft het naast zijn zaak gelegen perceel thans ook in ge bruik en laat dit nu yerbquwen tot, auto garage. Nu die reparation niet meer op straat behoeven te gebeuren, zal dit zeker zijn zaak ten goede komen. R. K. Besiuurdersbond. Alhier is op gericht een R.K. Bestuurdersbond, met het doel betere samenwerking tusschen de pl. vereenigingen te krijgen. Op de Vrijdag gehouden vergadering, waar alle 8 aangeslotenen tegenwoordig waren, werd het rgelement vastgesteld en de vol gende heeren in het bestuur gekozen; Krom, Jansen, Heeremans, de Vries en Lammers. De bestuursfuncties zullen eerstdaagsch verdeeld worden. Parochiale leesbibliotheek. Voor velen zal het aangenaam zijn om te vernemen, wat een schijnbaar eenvoudig werk in onze pa rochie, zooals de leesbibliotheek er eene is alzoo voor nut sticht en wat er te verrich ten is. Als eenvoudige schoolbibliotheek werd zij in October 1923 gemaakt tot een parochiale. oLeden en donateurs werden aangeworven, vele boeken werden haar geschonken en nieuwe aangekochto. Ook in Santpoort werd gelegenheid ge geven boeken te hal enen een rhaandelijk- sche ruiling met Driehuis geeft steeds ande re lectuur, zuivere controle en zoo noodige herstelling aan beschadigde werken, het geen door de Eerw. Zusters op keurige wij ze geschiedt. Het aantal uitgegeven boeken bedroeg in Driehuis en Santpoort respc. 1741 en 1527. Aan leesgeld werd ontvangen 91.29 en 81.80. Dit zijn mooie cijfers, daar zij slechts voor het afgeloopen seizoen gelden.. Aangeschaft werden 106 nieuwt werken. Hoe groot het nut is van goede lectuur is bekend, en dat bij uitgave van zooveel boeken druk werk is, door uitgeven, inschrij ven herstellen en ruilen, zeer begrijpelijk wat zeker hoog gewaardeerd zal woarden EXAMENS RIJKSBLOEMBOLLEN- SCHOOL. Geslaagd bi) het op 4 en 5 Sept. gehouden toelatingsexamen aan de Rijksbloembcllen- schocl te Lisse: W. C. Hulsebosch, C. R. D. van Rijti. Francine E. v. d. Meij, te Lisse; C. C. A. M. Gouverneur, P. G. v. d. Geest, A. A. Matze, M. Vercouteren, D. E. Wijntjes-, M. Bakker, H. W. Bader, P. H. Blom. fe Sas- senheim; LI. van Teylingen, A. vaa Voren, te Hillegom; A. W. C. Alkemade te Noord- wijk; S. Roonen te Bennebroek; K. J. w. Schoone te Schoorl, I.. W. Micdema, te Delft; J. L. van Waveren, J. H. Mcey. te Haarlem; P. van Leeuwen te Utrecht; H- V. d. Berg, ie Leiden; A. Th. W. v. d. Broek, te Heemstede; C Splinter te Leiderdorp, S. Bijvoet, te Overveen; L. C. Boogt.rd te Z:erikzee; A. van Zadel, ie Aerdenhout; P. van Reisen, te Voorhout; J. van Waveren, te Haamstede (Zeeland); J. W. N. Versteege, te Noordwijk, Afgewezen werden 4 candi dates Na gehouden herexamen werden nog tot de 2e klasse toegelaten: H. A. Bergman, B. Philippo, W. Vis, te Sassenheim. T. Boe- kee, te Zoeterwoude. W. Koning te Leider dorp. W, L. Onderwater, te Lisse. Afgewe zen één candidaat; en tot de derde klasse: G. A. E. Duyster, te Noordwijk aan Zee; N. F. Telkamp, te Hillegom; J. Pelder, te Leiden, en afgewezen één candidaat. Melkauto omgeslagen. Gisterenmorgen om ongeveer half negen is een melkauto ongeslagen op den hoek van de Spaanscne Vaartstraat en de Javastraat, watudoor 800 liter melk verloren ging. De melkauto werd gedeeltelijk vernield. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het ongelsk ontstond, doordat de adto op den hoek van de Spaansche Vaart straat plotseling moest ritwijken voor een particuliere auto. De melkauto nam den bocht te kort, met het bovenvermelde noodlottige gevolg. ENSCHEDE, 7 Sept. Bij het café aan de Hengelosche straat, alhier, ontstond een hevige twist. Zekere W. B. losie met een parabellum een schot op een controleur, die echter ongedeerd bleef. De dader verwonde zich zelf ernstig aan de pols. Hij werd op het politiebureau verbonden en daarna in arrest gesteld. Het schietwapen werd des morgens door de politie gevonden. LONDEN,. 8 Sept. Daily-News meldt uit Tanger: Ofschoon de wegen .van (Tanger naar le- tuan zijn gesloten, komen de inlandsche koeriers nog steeds aan. Zij melden, dat dc strijd nog met alle kracht voortduurt. De Rifs hebben den spoorweg Ceuta-Tetuan aangevallen; het passagiersverkeer is ge staakt. PARIJS, 8 Sept. Het Journal meldt uit Madrid, dat de Spanjaarden vrij ernstige verliezen geleden hebben bij een poging om troepen te doen ontschepen op de kust te Alhucemas. Artillerie bombardeert de kust van het Rif. Te Fez loopt het gerucht dat de Spanjaarden Tetnan hebben ontzet. De Franschen hebben verscheidene aanvallen in het gebied van Tetuan afgeslagen. De verliezen zijn aan beide kanten aanzienlijk. PARIJS, 8 Sept. De Petit Parisien meldt uit Genève, dat de Geallieerde mi nisters van buitenlandsche Zaken heden den tekst zullen vaststellen van het schrij ven, waarin Stresemann zal worden uitge- noodigd deel te nemen aan de conferentie der ministers over het veiligheidspact. PARIJS, 8 Sept. Het ministerie van Oorlog publiceert een verklaring waarin ge zegd wordt dat de Stad Soyada nog in Fran- sche handen is. Generaal Gamelin, die on langs benoemd is tot opperbevelhebber der Fransche troepen en Syrië, is gister van Marseille naar Syrië vertrokken. CAIRO, 8 Sept. Ibn—Said heeft een tele gram gezonden aan Koning Fuad van Egypte waarin hij meldt dat de Wahabi, Medina als de heilige stad der Mahomedanen respec teeren. Koning Ali van Redsjas heeft even- eens een telegram gezonden aan Fuad, waar- Het houdt niet op, vooral in deze regen achtige dagen, met klachten over vele Haar lemsche bestratingen. De klachten zijn niet nieuw en gerechtvaardigd, bovendien van alle tijden; immers ai jaren geleden werden dergelijke klachten gehoord. Er is zeker aanleiding voor de klachten, maar men ver- gete toch bij alle gejammer niet, dat het onderhoud der Haarlemsche bestrating ja renlang door den oorlog heeft stil gelegen. De gehcele stad was door den nood der tij den onderkomen. Maar niemand kan ont kennen, dat er de laatste jaren krachtig aan verbetering wordt gewerkt, dfïor geheel nieuwe bestratingen uit te voeren, of door nuttige reparatie. Maar alle straten kunnen niet tegelijk behandeld worden. Elk jaar worden er dus eenige onderhanden geno men. En naar wij meenen te weten, de slechtste het eerst. De tijd van corvee diensten is voorbij en dus kan de overheid niet ordonneeren, dat ieder voor ziin deui den weg in goeden staat houdt of brengt De overheid moet dat doen met de beschik bare krachten. En die zijn beperkt. Voor en aleer dus geheel Haarlem een mooie bestra ting heeft, zal er wat geduld geoefend moe ten worden. In dit licht beschouwd, is het voortdurend jammeren over slechte straten wel wat nutteloos. Dat neemt niet weg, dat de overheid natuurlijk een open oor zal hebben voor een gegronde klacht over een bijzonder slecht punt onzer bestrating. Die klacht zal dan ook met succes ter kennis van het gemeentebestuur worden gebracht. Barometerstand 9 uur v.m.; 759. Stilstand. OPGAVE: Naar waarnemingen in den morgen van 8 September. Hoogste Barometerstand 766.8 m. M. te Scilly en Brest. Laagste Barometerstand 749.1 m. M. te Wisby. Verwachting van den avond van 8 tot den avond van 9 September; Meest matige westelijke tot noordweste lijken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, regenbuien met tijdelijke opklaring; zelfde temperatuur. in hij hem om hulp verzocht tegen de beta gers van de heilige plaatsen. PARIJS, 8 Sept. De Chicago-Tribuno meldt uit Shanghai, dat bij e^n ontploffing aan boord van een Amerikaansch schip 4 personen gedood en 3 gewond zijn. BODEGRAVEN, 8 Sept. 1925. Kaas. Aangevoerd 432 partijen, 19184 stuks. Eerste kwaliteit 6974; tweede kwaliteit 5867; zwaardere, Rijksmerk 76; me! Rijksmerk 5867. Handel matig. Amsterdam Vaz Diaz 2000 PL dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8 154.30 Amsterd, tijdsein 10 15 en 4.30 Zondags niet. Brussel. 265 M. dagelijks concert t« 8.35 u. (ook Zondags). Daventry 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.20II of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert cn voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 ea 8.50 uut concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 105C M. dagelijks 5.30—7.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30. Zondags geen Diner- concert. Parijs Eifieltorex 2650 M. dagelijks concert, te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M. -* dagelijki Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 Goldconcert. Daventry 8.20 Wagnerconcert 9.20 „The Counter-Charm", tooneelstukje, daarna Concert en Jazzband- H. D. O. 8.10 Christ. Radio Omroep. Zie verder bovenst, opgave.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1