De opening der Volkenbonds vergadering. De crisis in de Centrumpartij. De oorlog in Marokko. De scheepvaartstaking in Australië. HANDEL EN NIJVERHEID. De 13e Nederl. Jaarbeurs. LUCHTVERKEER. Noodlanding van een Junker- vliegtuig. BINNENLANDSCH NIEUWS Congres voor ongevallen- geneeskunde en beroepsziekten. De Troonrede De Minister van Waterstaat en het Wegenvraagstuk. Het scheidsgerecht bij de Ned. Spoorwegen. Tegen ontsierende reclame. Het zich vestigen in de Limburgsche Mijnstreek. De S. D. A. P. en de Eerste Kamer. De Kon. Familie op Ameland. Gouden jubileum van het „Witte Kruis". Vertraging van den Parijschen sneltrein. LEGER EN VLOOT. Geen tenten-kampen. MARKTNIEUWS. ORDE EN ARBEID. Werkloosheid in 1924. De nieuwe Iconen van het spoorwegpersoneel. GEMENGD NIEUWS. Insluiping bij een'diamant handelaar. De jeugdige inbrekers. Een onbedachtzaam kantoorbediende. De verwisselde koffers. De auto op het fietspad. Na de Stormramp. Drama te Rotterdam. r Een botsing op zee. De „Laconia" van de Cunardlijn, is Zon dagmorgen op 250 mijl ten Oosten van Nan tucket in botsing gekomen met een houten schoener. De „Laconia" zette onbeschadigd de reis voort met de schoener op sleeptouw. Hitte in het Midden-Wes ten der V. S. Het Midden-Westen der Ver. Staten gaat gebukt onder een intense hitte met een tem peratuur van 100 gr. en hooger. In het Zui den en Zuidwesten heerscht groote droogte. De oorlog in Marokko. Blijkbaar een Spaansch offensief vreezend hebben de Riffijnen een aanval gedaan op de linie Tetoean-Fondak-Regaja. De Andjera's 'moeten een aanval gedaan hebben op de li nie CeutaTetoean. De Franschen en Span jaarden hebben gemeenschappelijke demon straties gehouden in de streek van Zitoeana Amezzöe Rabbes, waar de vijand krachtigen tegenstand schijnt te willen bieden. In weer wil van de pogingen der Riffijnen heeft een nieuwe groep der Branes de wijk genomen naar de Fezzara's, die zich onderworpen hebben. In het Westen hebben de afvallige Tsjezaoea's (ten Zuiden van Tsjesjoean) ge weigerd buiten hun gebied te vechten. De stam van de Oëlad der Koel besloot zijn ge bied niet te ontruimen in het geval van een Franschen opmarsch. In weerwil van de bedrijvigheid van den vijand wordt bij Issoeal (25 k.m. ten O. van Wezzan) het Fransche tegenoffensief voort gezet. De Franschen hebben onder hand having hunner stellingen van Dahar en Djebel Enneher een nieuwen aanval afgeslagen. .In het centrum is het kalm. Drie Fransche vliegtuigen zijn tot boven Tarzoet, 20 km. ten N. van Tsjesjoean gevlogen. Daar wordt de aanwezigheid gesignaleerd van den broe der van Abd el Krim, die zich bij de Beni Berber zou bevinden, uit vrees voor een bom bardement van Ajdir. Pétain heeft te Taza de inrichtingen van den geneeskundigen dienst bezocht. Officieel wordt gemeld, dat de strijd, die in den sector van Tetoean begonnen is, zich ontwikkelt en bijzonder hevig is in het massief der Beni Hosmar. De toestand in China. De correspondent van de „Daily Express" en een ander Engelsch journalist werden bij landing in Hongkong door de Chineesche overheid gearresteerd en bijna zeventien uren in het geheim in de gevangenis gehouden. Daarna werden zij onder aanbieding van verontschuldigingen op vrije voeten gesteld. k Ontbinding van het Cana- deesche parlement. In een te North York gehouden rede kondigde de premier MacKenzie King de ontbinding van het parlement aan en het houden van nieuwe verkiezingen op 29 October. De scheepvaartstaking in Australië. Daar geen enkele der stakende zeelieden het aanbod der reeders heeft aanvaard, om Zaterdag het werk te hervatten, is besloten, hen wegens het niet nakomen van hun rechtsgeldige contracten te vervolgen. In weerwil van de zeeliedenstaking is het stoomschip „Surrey" gisteren vertrokken- De bemanning bestond gedeeltelijk uit vrij willigers, gedeeltelijk uit de oude bemanning. De staking bij de maat schappij Mozambique. De op 3 September uitgebroken staking van het personeel der maatschappij Mozam bique dreigt alle handelsverrichtingen der maatschappij tot stilstand te brengen. Er liggan in de haven 15 schepen stil, er wordt geen post verzonden of ontvangen de overladingsdiensten zijn gestaakt. Aan de rede, welke Painlevé bij de ope ning der Assemblee heeft gehouden, ontlee- nen wij nog dat de Fransche minister-pre sident, na de vertegenwoordigers der ver schillende naties te hebben begroet, die, naar hij zeide, bijeengekomen zijn om op recht mede te werken aan het edelmoedig ste streven, dat ooit is beproefd, op het toenemend gezag van den Volkenbond wees en den arbeid der jongsfe Assembleé in herinnering bracht. Hij somde de tragische problemen op, welke de oorlog heeft ach tergelaten en die thans een onverwijlde op lossing vereischen, om te verklaren dat de Volkenbond voor elk geschil, dat in eenig deel der wereld den vrede kon bedreigen, zijn objectieve methoden, zijn kennis en on dervinding aanwendde. Zinspelend op de bekende woorden van Willem den Zwijger eindigde Painlevé met de drieledige leuze: Hopen, Ondernemen, Volharden. De assemblee heeft fot definitieven voor zitter den heer Dandurand, den eersten gedelegeerde van Canada, gekozen, met 41 van de 47 stemmen. Painlevé wenschte Dandurand geluk, die de eer, welke hem te beurt viel, op Cana da overbracht en den door den Volken bond verrichten arbeid prees. Dandurand deed vervolgens mededeeling van het over lijden ven Viviani. Daarna nam de Assemblée de agenda aan. Het werk der zesde assemblée over zes commissies worden verdeeld. Zij zal heden een openbare zifting houden! Gemeld wordt, dat de zitting door de gedelegeerden van 54 naties werd bijge woond en dat mevrouw Wilson zich onder het gehoor bevond. Op den partijdag in Baden van het Cen- !rum heft Wirth Zondag zijn standpunt uit eengezet. Hij zeide, dat de ontevredenheid met de buitenlandsche politiek en de eco nomische politiek der regeering, en zijn be zorgdheid om de Republiek hem tot dezen stap gebracht hadden. De vroegere Rijkskanselier Marx verde digde de regeringspolitie. De republiek staat na Hindenburg's verkiezing vaster dan ooit. Het Centrum heeft de buitenlandsche po litiek van het huidige kabinet moeten steu nen. Hij, Marx, zou er voor zorgen, dat de huidige losse samenwerking van het Cen trum met de regeering niet veranderen zou. De partijdag nam een resolutie aan, waarin het wedertoetreden van Wirth tot de Rijksdagfractie geëischt wordt. Wirth heeft nog geen verklaring afgelegd. Het schoonvegen der streek van Sof-el- Kasbas heeft onder bevredigende omstan digheden plaats. Het escadrille, dat Maandagmorgen Adjir heeft gebombardeerd, bestond uit 16 vlieg tuigen. Zij wierpen c.a. twee ton projectielen op de stad. De druk der Riffijnen aan het westelijk gedeelte van het Spaansche front duurde gisteren den ganschen dag voort, vooral bij het gebergte van Beni Hosmar. De Riffijnen konden hun doel, dat bestond uit het door breken der Spaansche linie en het verdrijven der voor het offensief bestemde troepen, niet bereiken. Twee Spaansche colonnes veegden de streek van Midar en de vallei van de Loek- kos schoon. De verliezen der Spanjaarden waren zeer gering. Gemeld wordt, dat er een bevel tot in hechtenisneming tegen 583 stakers, tot de bemanning van zes Britsche schepen be- hoorend, is uitgevaardigd. De kapitein van het s.s. „Port Curtis", door staking in Cairns wordt vastgehouden weigerde de bemanning van voedsel te voorzien. De mannen beantwoordden dit door te weigeren de koelkamers op tem peratuur te houden. Het schip is met be vroren vleesch, ter waarde van 60.000 p. str. geladen. De officieren daalden toen in de machinekamer af. Wederom heeft de Utrechtsche Jaarbeurs haar poorten geopend.... Wederom roept zij een welkom toe aan handel en industrie! Voor de dertiende maal thans maakt zij Utrecht tot het handelscentrum van Neder land! Stond de vorige Jaarbeurs, de voorjaars- messe, in het teeken van optimisme, de voorbereidingen van deze najaarsbeurs heb ben aangetoond, dat de economische ople ving toen nog niet zoo sterk is, als zij in het begin van 1925 scheen. Neérland's han del en industrie zijn nog steeds herstellende zaken, die zorgvuldig gekoesterd en opge kweekt moeten worden. Het algeheel her stel is zoo goed als zeker, maar het gevaar van instorten bestaat nog steeds. Het her stel zal echter, kmgzaam. zee rlangzaam, plaats vinden En in dit teeken staat de dertiende Utrechtsche Jaarbeurs! De handel en industrie zijn nog steeds beangst voor den algemeenen toestand in Europa. Men durft zich niet te verbinden en koopt daarom alleen wat noodig is voor direct verbruik. Ondanks die moeilijkheden is de export van Nederland in de eerste 7 maanden van 1925 toch nog verhoogd. Het Nederlandsch fabrikaat vooral, machines, vindt meer en meer zijn weg naar verre streken.... Ziedaar een lichtpunt!.... Dus deze najaarsbeurs staat onder een meer bewolkten hemel, dan de voorjaars- beurs. En toch heeft zij weer getoond op een kern van vaste deelnemers te kunnen rekenen! Waaruit ook thans weer de ge volgtrekking gemaakt kan worden, dat de Utrechtsche Jaarbeurs haar vaste plaats als jaarbeurs-instituut veroverd heeft. Er waren plannen Voor den bouw van een tweede vast gebouw. Want op den duur, en zeker in het voorjaar, zal er plaats te kort zijn. Het jaarbeursbestuur acht echter den tijd voor het stichten van zoo'n nieuw gebouw nog niet gunstig. Maar meer ruimte moet er zijn en .daarom zal gedurende de eerstvolgende vijf jaren van een semi-per- manent gebouw gebruik worden gemaakt. Hiervoor is beslag gelegd op de Utrechtsqhe Handelsbeurs, welke naast het Jaarbeurs gebouw gelegen is. Door middel van gale rijen zal deze Handelsbeurs met het hoofd gebouw verbonden worden. Het jaarbeursbestuur beschouwt thans als één van zijn gewichtigste taken, dc groeps vorming, d. w. z. de aanluiting der verschil lende deelnemers in een zelfde bedrijfsgroep tot een afzonderlijk orgaan, aan welks hoofd staat een commissie van advies uit de deel nemers zelve, welke commissie in nauwe samenwerking met het Jaarbeursbestuur de groepsbelangen bevordert. Op de voorjaarsbeurs heeft als eerste ge organiseerde groep, de afdeeling Bouwma terialen zeer de aandacht getrokken en deze groep zal in 1926 op de voorjaarsbeurs we der in veel grooteren omvang terugkeeren. Op deze najaarsbeurs vragen de aandacht twee nieuwe groepen, n.l. de groep Meube len en Woning-inrichting en de groep Werk tuigen en Machinerieën voor de Zuivelin dustrie. Een wandeling langs de andere stands doet ons vele oude bekenden terug-vinden. Philips gloeilampenfabriek heeft haar oude plaats en exposeert vele nieuwe artikelen op radio-gebied, De K. L. M. maakt in baar stand propa ganda voor het luchtverkeer naar Indië en exposeert een model opgezaagde luchtvaart motor met electrische aandrijving. Op de eerste étage is als van ouds dc af deeling Koloniën gevestigd. Door verschil lende omstandigheden is zij thans kleiner dan andere jaren. Ook op deze beurs zijn er weer belangrijke statistieken omtrent In dische cultuurproducten geëxposeerd. Ten slotte rest ons nog te vermelden, dat deze dertiende jaarbeurs 764 deelnemers tegen 891 deelnemers aan de voorjaarsbeurs en 768 aan de najaarsbeurs van verleden jaar heeft. Van de 764 deelnemers zijn er 548 uit Nederland, 89 uit Duitschland, 33 uit Enge land, 18 uit Amerika, 31 uit Frankrijk, 16 uit België, 10 uit Zwitserland, 5 uit Oosten rijk, 4 uit Tsjecho-Slowakije. 3 uit Italië, uit Denemarken, Noorwegen, Zweden, Klein Azië en Japan ieder één en 2 uit Hongarije. Om onbekende reden te Dedemsvaart gedaald. Vrijdagmiddag en 's avonds heerschte er op Schiphol eenige ongerustheid omtrent het Junker-verkeersvliegtuig der Aëro-Trans- port uit Zweden, dat om vier uur uit was vertrokken en niet was binnengekomen. Eerst om tien uur 's avonds werd bericht ontvangen, dat het toestel om onbekende reden een noodlanding heeft moeten maken nabij Dedemsvaart. De landing had een nor maal verloop. Behalve de piloot waren drie passagiers aan boord. Zaterdag heeft de Junker zijn tocht naar Amsterdam voortgezet. Maandagmiddag heeft de openings plechtigheid te Amsterdam plaats gehad van het congres voor ongevallen geneeskunde en beroephziekten. De Minister van Arbeid, H. cn N„ Mr. Dr. D. A. P. N. Kooien, hield dc openingsrede. Volgens de ,,N. Haagsche Crt." is gisteren in den Raad van Ministers dc tekst van de Troonrede vastgesteld. Het Propaganda-Comité voor Wegenver betering ,,P. C. W." te Amsterdam is dezer dagen in audiëntie ontvangen door Z.Exc. den Minister van Waterstaat, ter bespreking van het wegenvraagstuk, hetwelk, zooals bij het onderhoud duidelijk bleek, de volle aan dacht van den Minister heeft. Het ,,P. C. W." hoopt binnenkort in de gelegenheid te zijn, omtrent deze vruchtbare en bevredigende besprekingen nadere mede- deelingen te kunnen doen. Oud-minister de Visser aanvaardt het voorzitterschap. Naar dc „Tel." verneemt, heeft oud-mi nister dr. J. Th. de Visser, zich bereid ver klaard, om in de plaats van den heer de Geer. het voorzitterschap te aanvaarden van het scheidsgerecht bij de Ncd. Spoor wegen. Evenwel heeft de heer De Visser te kennen gegeven, het op prijs te stellen, in dien de vergaderingen van het scheidsge recht in Den Haag zullen worden gehou den. Het plaatsen van een bord geweigerd. Op grond van de nieuwe reclame-veror dening voor de provincie Utrecht is vermoedelijk wel de eerste toepassing aan een meubelfabrikant en den houder eener zweminrichting te Loosdrecht door Gedeputeerde Staten de plaatsing van een réclamebord geweigerd, daar deze borden ter plaatse, waarvoor vergunning werd ver zocht, als ontsierende reclame moet worden beschouwd, waardoor het natuurschoon zou worden geschaad. Aan de Gemeent:b s uren en de Burger lijke Ambtenaren buiten de provincie Lim burg, is door den Armen-Raad voor Heel- len en Omstreken onderstaand schrijven gezorjden Wij veroorloven ons hierbij de aandacht van Uw bestuur te vragen voor het volgende In de laatste vergadering van den Armen raad voor Heerlen en Omstreken heeft eene bespreking plaats gehad, aangaande de ves tiging in de Limburgsche Mijnstreek, van personen en gezinnen uit de andere provin ciën des lands. Bij deze bespreking en mede bij een ter zake ingesteld onderzoek, is gebleken, dat zich tegenwoordig veel personen en gezin nen naar de Mijnstreek begeven,vaak zelfs op aandringen van gemeente- of arm besturen zonder dat zij zekerheid hebben, alhier werk en huisvesting te zullen vinden. Deze personen zijn gedurende korteren of langeren tijd aan de bitterste ellende en armoede ten prooi, vooral dan, wanneer zij niet in het bezit zijn van voldoende geldelijke imiddelen om gedurende enkele weken in tn het levensonderhoud van zich, en even- ueel hun gezin, te voorzien. Helaas bezitten de meesten hunner nau welijks voldoende om zich gedurende een paar dagen de ncodige levensmiddelen te verschaffen. De hoogste armoede wordt dan noodzake lijk hun deel, zelfs aangenomen, dat zij er spoedig in slagen arbeid te vinden. Ten einde deze ongelukkigen zooveel mo gelijk te behoeden tegen een greote teleur stelling en meer nog tegen bittere armoede, meenen wij goed te doen, U te wijzen cp den toestand, waarin thans de mijnindustrie ver keert, alsmede op enkele andere punteh, welke wij van belang en beteekenis achten. In de mijnindustrie heerscht tegenwoor dig een groote malaise, welke uitteraard van zeer ongunstigen invloed is op de arbeids voorwaarden en de arbeidsmarkt. Door de rnijndirectie's is de met de werk nemersbonden gesloten collectieve arbeids overeenkomst tegen 1 November a.s. aan ruim 200 arbeiders ontslag aangekondigd. Op enkele particuliere mijnen is tegen 1 September a.s. aan ruim 200 arbeiders ontslag aangekondigd. De kans om op deze mijnen werk te beko men is vcorloopig geheel uitgesloten, ter wijl die om op de andere mijnen te slagen zeer gering is. Alle arbeiders, welke op een der mijnen worden aangesteld, moeten zich aan een keu ring onderwerpen, teneinde vast te stellen of zij voor het zware mijnwerk lichamelijk geschikt zijn. De arbeiders moeten in het bezit zijn van een stel degelijke werkkleeren, inbegrepen een sel zware mijnschoenen. Deze kleeren moeten zij zich zelf verschaffen. Zij moeten verder in het bezit zijn van een bewijs van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester hunner laatste woonplaats, alsmede van een bewijs van den laatsten werkgever, waaruit blijkt, dat de vorige betrekking cp regelmatige wijze is verlaten. Het eerste loon wordt pas ontvangen op den tweeden betaaldag, volgende op de in diensttreding. De loonbetaling geschiedt om de 10 dagen. De loonen van alle mijnwerkers, zonder uitzondering, zijn tijdens de malaise zeer verminderd. Vergoeding van gemaakte reis- en ver huiskosten wordt nimmer gegeven. Wordt de arbeider niet te werk gesteld, dan moet hij op eigen kosten of op eigen gelegenheid naar de plaats van herkomst terugkeeren. De woongelegenheid is tegenwoordig zegr beperkt. Zonder bezwaar kan gezegd worden, dat, de geheele Mijnstreek door, gebrek heerscht aan arbeiderswoningen. Het inwonen bij andere gezinnen is in de huizen der diverse Woningver- zenigingen, alsmede in die der Mijnonder nemingen absoluut verboden. De huren voor arbeiderswoningen vari- eeren van 17,-tot 24,-per maand. Vóór het betrekken van een woning, toe- behoorende aan een der Woningvereenigin- gen most een waarborgsom werden gestort, ten bedrage van ƒ15. tot 25.- Tevens moet bij vooruitbetaling de huur worden voldaan over een tijdvak van ten minste een halve, insommige, woninggroepen van een heele maand. Uit het vorenstaande moge Uw Collega blijken, dat het tep zeerste valt te ontraden dat arbeiders op goed geluk naar de Mijn streek komen, althans wanneer zij niet vol doende middelen hebben, om gedurende een drietal weken in hun onderhoud te voor zien, of het noodige geld om de terugreis te bekostigen. Gehuwden moeten bovendien kunnen beschikken over minstens 30,-, ten einde zich een woning te kunnen verschaffen. De ze personen doen voorzichtig met voorloo- pig hun gezin niet mede te brengen en dit pas te laten overkomen nadat zij werk en een woning hebben gevonden. Het zal ons hoogst aangenaam zijn, in dien U deze mededeelingen wilt ter kennis brengen van alle personen, waarvan U be kend is, dat zij voornemens zijn naaf Zuid- Limburg te verhuizen, bijzonder die, welke Zich tot Uw Bestuur mochten wenden met verzoek, de uitvoering van hun plan finan cieel mogelijk te maken. De heeren Cramer cn Sienhuis bedanken. De heeren ir. Ch. C. Cramer en R. Sten huis hebben thans bedankt als lid van de Eerste Kamer, in verband met 'hun benoe ming tot lid van de Tweede Kamer. A.s. Donderdag, 10 September, des na middags vijf uur, zal in het lokaal van het Gemeentehuis, waar voorheen de vergade ringen van den Gemeenteraad plaats had den, door het Centraal Stembureau een openbare zitting worden gehouden voor de benoeming van twee nieuwe leden der Eer ste Kamer. Bij haar bezoek op het eiland Ameland, dat Maandag plaats had, is dc Koninklijke familie met buitengewone geestdrift ont vangen. De. Noord-Hollandschc vereeniging „Het Witte Kruis" gaat feest vieren. Zij maakt zich op tot de herdenking van haar gouden jubileum. Ter gelegenheid hiervan is een Gedenk boek verschenen, waaruit door woord en beeld een stuk geschiedenis van „Het Witte Kruis" spreekt, welke vereeniging thans 64.000 leden telt. Het boekje bevat o. a. een historisch overzicht met portretten van de verschillende commissarissen der Koningin in Noord-Holland, die eere-voorzitter waren, o.a. mr. H. H. baron Röell, jhr. mr. J..W. H. Schorcr, mr. G. van Tienhoven, mr. dr. W. F. van Leeuwen en jhr, mr, dr. A. Röell en voorts van verschillende bestuurders, onder wie dr. P. J. Barnouw, het lid van ver dienste. Van dc verschillende instellingen van „Het Witte Kruis" worden beschrijvingen gegeven met kiekjes. Ook wordt verhaald van de tuberculose-bestrijding, de zuigelingenbe scherming, kraamverzorging en malaria-be- strijding. hebben genlcegd. Dat is, naar het blad meent, zóó gegaan: De heeren waren ge- kanipeerd in tenten nabij Soesterberg; van daar verkenden zij den omtrek per fiets, Zoo kwamen ze op een goeden dag in Zeist, waar ze door regen werden overvallen en schuilen moesten. Dat deden ze op den Hoogeweg, nabij de onbewoond staande vil la van de familie Hungerink. De jongens hadden in de gaten dat cr niemand in huis was en beraamden toen het plan in te bre ken; een hunner was in Zeist bovendien goed bekend, want als bediende eener Utrechtsche bakkerij, kwam hij eiken dag in Zeist, om daar te bezorgen. Toen men tot de inbraak besloot, sneed men met een dolk mes een ruit uit, nam binnen 10 gouden tientjes weg en enkele sieraden. De 100 gul den werd onder drie hunner verdeeld en dit geld is opgemaakt in cabarets en café's te Amsterdam, op het Thorbeckeplein, deels ook in Utrecht, Drie. hunner voerden spe ciaal deze Zeister inbraak uit. In Zeist hebben de jongens eenige avon den gedanst in Boschlust, gedurende de da gen, dat ze op Soesterberg gekampeerd la gen. Daar hebben ze bovendien eenige ma len 's nachts een auto weggenomen uit een garage, die zij openbraken om met dezen auto dan in den nacht te gaan toeren. De auto werd door hen steeds weer na ge bruik netjes weggezet in de bewuste ga rage. Vier hunner zijn per auto vanuit Zeist naar Utrecht overgebracht, naar het par ket, twee gingen per trein naar Hilversum, om daar gehoord te worden in verband met 8é inbraak in het Sportpark aldaar. De sneltrein uit Parijs, welke te Amster dam aan het Centraalstation om 12.36 moet arriveeren heeff Zaterdag, naar gemeld wordt, met ernstige pech te kampen gehad, met dit gevolg, dat hij met twee uur ver traging te Amsterdam binnenreed. De ver traging had reeds voor Den Haag plaafs en was uitsluitend te danken aan een defect aan de machine. Daarom werd aldaar een versche Jumbo gerequireerd. Doch toen de express zich tusschen Haarlem en Amster dam bevond, moest opnieuw gestopt wor den, daar van de tweede machine 'n vlam pijp defect was geraakt. Uit Amsterdam werd dadelijk 'n hulplocomotief afgezon den en deze wist den sneltrein ten slotte veilig binnen te brengen. De aankomst had plaats om 2.33. Achter den Parijzer express zat een snel trein. die om 1.20 aan het Centraalstation te Amsterdam moet aankomen. Ook deze had natuurlijk vertraging en bereikte de hoofdstad pas om 2.40. derd gebleven, want toen de dader in het ziekenhuis korten tijd het bewustzijn terug kreeg, weigerde hij elke inlichting omtrent het voorgevallene. Het justitieel onderzoek wordt voortgezet. De legering van de manschappen. In verband met .de. zeer ongunstige weers omstandigheden heeft de commandant van het veldleger bepaald, dat van het gebruik van tentenkampen voor de legering van manschappen van herhalingslichtingen voor loopig moet worden afgezien. ALKMAAR, 7 Sept. Vee, Aanvoer 2! koeien 300475, vefte kalveren 60 150, id. per kg. 1.20—1.50, 13 nuchtere kalveren 1432. GELDERMALSEN, 7 Sept. Fruit. Ter vei- lingsvereeniging „Geldermalsen en Omstre ken" besteedde men voor: maagdenperen le soort 3040 cent; paradijs le soort 4 914 ct.; zoete reinetten le soort 9/4 15 ct'.; Fransche schijvers le s. 10 ct.; ster appelen 1415 ct.; tuinzoet le s. 9—1314 ct,; Woudhuizers le s. 1821 cf William duchesse le s. 38—70 ct,; zoete pronkers le s. 91214 ct.; Fransche bellefleur 1414 ct.; Princesse noble le s. 1216 ct.; Holle mans le s. 714914 ct.; zoete Aagjes 9 ct. reinzoet le s. 913 ct.; armgaten 514 ct.; tulpappelen le s. 814 cf.; foppen 1721 ct.; zoete Honderdmark le s. 9 ct.; grauwe bo- la's 14 ct.; dubbele benderzoet le s. 913 ct.; kortsteken le s. 111214 ct.; pondap pelen le s. 11141214 ct.; beurré peren 35 40 ct.; zure grauwe le s. 9 ct.; glas-appelen le s. 20 ct.; goudreineften le s. lila1814 ct.; groene noten le s. 1217 ct.; reine d'or le s. 12 ct.; Jan Willems 1014 ct.; citroen appelen 1114 ct.; Gamerensche zuren le s. 2128 ct.; zure bloemee le s. 8141014 ct.; Eva-appelen, le s. 101412 ct.; notaris appelen 1118 ct.; wijnzuur le s. 914 1514 c Juliana-appelen le s. 811 ci.; bonne Louise le s. 70 ct.; Koningspippelin gen 9 ct.; zomerbe|rgamotten 1614 ct.; bloem zoet le s. 1014 ct.; grauwe bezie le s. 17 ct.; jas-appelen 7 ct.; zilverreinctten 714 ct.; bonne Louise extra 1051»108 cf.; Trijntjes 26 ct.; heereperen 23 ct.; Avezaat- sche capellen le s. 191914 ct.; wijnappc- len 8814 ct.; kroonappelen le s. 8 ct.; weidragers 914 ct.; blanke maagden le s. 1914 ct.; zoete paradijs 7141114 ct.; Trans parant de conseil 10 ct.; dubbele princesse nobels 1714 ct.; kaneelzuur 1112 ct.; zij den hemdjes 414 ct.; zure honderdmark le s. 814 ct.; Cox pomona 1314 ct.; the Queen 22 ct.; calabasse peren le s. 33 ct.; bloem- mée le s, 14141714 ct.; blanke schijvers 6 ct.; Codlin Keswick 1414 ct.; nouveau Poi- teal 35 ct.; roode maagdenperen 21 ct.; ben derzoet 6 ct.; Honderdmark 101415 ct.; Seigneur d'Esperen 70 ct.; diverse zoete ap pelen le s. 811 ct.; dito 2e s. 4 ct,; diver se zware appelen le s. 814914 ct.; diverse handperen 30 ct.; diverse stoofperen le s. 21 ct.; dito le s. 10 ct.; alles per kg.; beur ré peren 314 ct. per stuk. Fabrieken: zuurkroct 3.20 per 100 kg. R.-K. Coop. Tuindersvcrceniging „Kcnne- merland". Prijsnoteering van 7 Sept. Toma ten 2024 per K.G.; Capucijners Witte 2024; idem bruine 20 p. pond; Aardappelen 35; Snijboonen 1552; SSperciebooner 1732; idem z. d. 1732; idem m. dr. 1630, idem tros 2635; idem dikke 826; Rheini- sche spekboonen 1315, allen per K. G.; Spinazie (p. m. 20 K.G.)) 1.503.15; Sla (50 stuks) 402.10; Andijvie p. Kist 6090; Rhabarber per bos 35, Peen per bos 1426; Komkommers per 100 st. 212; Postelein p. kl. kist 2060; Selderie p. bos 24; Bloemkool per 100 1126; Groenkool per 100 46; Roodekool per 100 57; Me loenen per stuk 5070. TIEL, 7 Sept. (Weekmarkt). Varkens. Op de markt waren aangevoerd 113 varkens en 343 biggen. Prijshoudend. Varkens van 25 100, biggen van 1220. Vee. Op de markt was vette ruim aange voerd met vluggen handel. Vet vee 1ste qual. 57!4—62'/4 ct„ id. 2e qual. 52!4 57/4 ct„ per 'A k.g. Kalfvee grooten aan voer met veel handel en vaste prijzen. Kalf- koeien 350440, kalfvaarzen 285395: Fokvee matig aangevoerd,'meer vraag, han del vlugger. Varekoeien 185245; maal- hokkelingen 155—240; oshokkelingcr 140-185. Granen. Op de graanmarkt was de stem ming voor tarwe flauw, zoodat de voriga notecrin;; niet te bedingen was. Rogge was beter te plaatsen. Haver moeilijk verkoop baar. Groene erwten meer geveidl Voeder- artike'.an flauw. Tarwe 10.7513.30, rogge 8,258.50, gerst 88.25,' haver 5 6.5C, groene erwten f 1012, gele id. 10.50 U. Boter en eieren. De aangevoerde boter (30 k.g.) werd verkocht voor 2.402.69 per k.g. Van eieren was de aanvoer grooter dan de vorige week, thans 50.000 stuks. De prijs handhaafde zich op 8914 ct. per stuk. „AFSLAGVEREENIGING BEEMSER, PUR- MEREND EN OMSTREKEN." BEEMSTER, Dinsdag 8 Sept: Slaboonen 0.70—3.85; Snijboonen 1.50—5.40 per zak, (15 K.G.); Pruimen 0.690.75 per K.G.; Komkommers 4/505.40 per 100; Tomaten 0.130.22 per K. G.; Bloem kool 9.30—24.20; Roode Kool 4.10— 4.50 per 100; Spinazie 0.60- 1 per mand (5 K.G.); Postelein 0.15 per mand. (1 K.G.); Andijvie 2.70—3.10; per 100 krop; Selderij 3.805.50; Rabarber 2.80 per 100 bos; Bieten 3.504.50 per 1000; Wor telen 5 per 100 bos; Uien 1.401.85 per 25 K.G.; Prei 5.20 per 100 bos; Druiven 0.81 per-K.G.; Appels: Codlin Keswick 0.110.21 per K.G.; Peren; Beur ré de Mirode 0.350.56; Clapp's Favorite 0.660.76; Louise Bonne 0.54—1.10; Maagdenperen 0.33— 0.37; Seigneur d'Es peren 0.430.72; Triomphe de Vienne 0.45—0.71. GORINCHEM, 7 Sept. Kaas. Op de markt waren aangevoerd 6 partijen. Men besteed de voor: kaas met Rijksmerk, le soort 6062.50 per 50 k.g., zonder Rijksmerk le soort 5556 per 50 k.g. De handel ging vlug. GORINCHEM, 7 Sept. (Weekmarkt). Aangevoerd 437 koeien, 14 nuchtere kalve ren, 760 biggen, 358 overloopers. Men be steedde voor: kalfkoeien 400450. kalf vaarzen 225250, guiste vaarzen 200 225, melkkoeien 300350, pinken 110 150, graskalveren 6080, nuchtere kal veren (fok) 2030, idem export 12 15, overloopers f 2540, biggen per stuk 14-20. o Boter per 14 k.g. 1.351.40. Eieren per stuk 0.07140.08. KAMPEN, 7 Septo. Weekmarkt. Eieren, Aanvoer 10.000 stuks, 8.509.5C p 100 st. Boter 2.60 p. k.g. Kippen 1.25 1.80. Konijnen f 11.50 per stuk. NIJMEGEN, 7 Sept. Weekmarkt. - Varkens. Aanvoer 66 vette varkens, per 14 k.g. 0.420.45. 19 schottelingen, per stuk 4050; 841 biggen per stuk 1318. Vee. Aanvoer 41 vette runderen, per 14 k.g. 0.54—0.60, 14 vette kolveren per A k.g. 0.450.53; 104 nuchtere kalveren p. stuk 1318; 7 graskalveren, per stuk 13—18; 7 graskalvercn f 85110; 2 scha pen 28—39; 2 geiten 7—16. Eieren. Aanvoer 100.000 kipeieren, per 100 stuks 9—9.50. De achtste aflevering van het Maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat o.m. een jaaroverzicht van de werkloosheid en werkloosheidsverzeke ring in.1924. In totaal werden in 1924 aan leden van werkloozenkassen 'n bedrag van 5,256.000 uitgekeerd, tegen 7.224.000 in 1923; 12.620.000 in 1922; 15.513.000 in 1921; 9.775.000 in 1920; 1.822.090 in 1919 en 1.204.000 in 1918. In deze cijfers is niet begrepen wat in de verschillende jaren langs anderen weg (Wcrkloosheidsverzeke- ringsnoodwet en de maatregelen, die daar mede gepaard gingen, Maatschappelijk Hulpbetoon, enz.) aan werkloozen werd uitgekeerd. Nog deze maand een conferentie. Naar verluidt, zal in den loop dezer maand nog de conferentie plaats vinden tusschen de directie der Nederlandsche Spoorwegen en de vertegenwoordigers der vakbonden over het advies van den Loon- raad, het advies van dc meer dan 35.000 spoormannen omvattende combinatie Ne derlandsche Vereeniging, St. Raphaël en P. C. B„ alsmede het advies van den Centra- len Bond, in zake den standplaatsaftrek en de met 1 Januari a.s. in te voeren nieuwe loonregeling. Maandagmorg enwerd de deur van het kantoor van een diamanthandelaar in de 1 ulpstraat te Amsterdam, open gevonden. Bij nader onderzoek bleek, dat insluipers vermoedelijk in den afgeloopen nacht aan het werk waren geweest. Er wordt 200.000 robel, een waarde vertegenwoordigende van 2000 ongeveer vermist, benevens drie overjassen en een paar portefeuilles met papieren, welke voor de dieven geen waar de hebben. De brandkast stond 'open, doch hierin kunnen de insluipers niets van huu gading gevonden hebben. De schrik hunner omgeving. Over de zes jeugdige inbrekers, die te Zeist en in Ulrocht verschillende inbraken gepleegd hebben, lezen wij in het U. D. nog uitvoerige bijzonderheden, welke een schril licht .werpen op de mentaliteit dezer kna pen. Wij ontleenen aan het blad nog het volgende Het blijkt meer en meer dat de zes aan gehouden Utrechtsche jongens een schrik zijn geweest voor hunne omgeving; en zoo heel onschuldig zijn hun operaties lang niet geweest. Dat bleek ons nog uit nadere in lichtingen die ons werden verstrekt. De vraag laat zich stellen hoe deze jongens zoo met elkander in contact zijn gekomen; de meesten hunner woonden ver van elkaar en de aard hunner bezigheden voerde hen óók al niet tot elkander. Een der jongelingen was leerling uit een vijfde klasse van een onzer Utrechtsche Hcogere Burgerscholen, een ander was kantoorbediende, een derde was in het monteursvak; hoe zij precies aan elkaar gekomen zijn, is niet na te gaan, maar een feit is het, dat de jongens veel samen fietsten, gekleed met Schiller-kragen en ge tooid met zwarte napjes. Gedurende den zomer was het punt van verzamelen in den regel de Maliebaan. Dc onderlinge omgang schijnt op enkele der jongens geen al te gunstigen invloed te hebben gehad; de moe der van écn der knapen vond haar zoon dc jongen was éénigst kind den laatsten tijd zoo buitengewoon veranderd. Hij was zenuwachtig geworden, kwam vaak des avonds laat pas thuis, werd onverschillig, bleek nog al eens auto te rijden, rookte ont zaglijk veel sigaretten en werd in huiselijken kring onpleizierig. Toen de recherche ver scheen om den jongen in arrest te nemen, kwam bij een onderzoek op de slaapkamer van het jongmensch een revolver voor den dag, die zóó verstopt bleek te zijn, dat de huisgenooten het wapen nooit hadden kun nen vinden. Men zal onwillekeurig vragen hoe het komt dat de jongens de inbraak in Zeist Bij de politie te Dordrecht kwam Zater dagavond de 19-jarige kantoorbediende J. J. de H. van R'dam, om nachtverblijf. Hij ver telde tevens, zich schuldig te hebben ge maakt op 25 Augustus j.l. aan verduistering van 600,' ten nadeele van de firma W. Co., Kruisstr. aldaar, bij wie hij in dienst was. Men had hem opgedragen een aangeteekerf- den brief met dit bedrag naar Dusseldorf te verzenden. Hij heeft den brief geopend en is met het geld naar België vertrokken, waar hij voornamelijk te Antwerpen een lustig leventje leidde, tot het geld op was. Toen kwam hij terug met twaalf centen op zak. Hij is naar Roterdam op transport ge steld. Een dame uit Amstenrade (Limb.) keerde huiswaarts van een bruiloft te Gulpen, per stoomtram. Onderweg stapte een heer in de tram en zette zijn koffer naast dien der dame. De twee koffertjes leken volkomen op elkaar. In Maastricht nam ieder zijn valiesje. Toen de dame des avonds thuis kwam en haar koffertje opende, bleek de inhoud te bestaan uit een zwart hecrencos- tuum en andere zaken, welke erop wezen, dat de eigenaar den volgenden dag in het huwelijk had willen treden. De koffers wa ren verwisseld. De inventaris van het da meskoffertje bestond uit kleeren en benoo- digdheden voor komische voordrachten. De dame had n.l. op de bruiloft enkele voor drachten ten beste gegeven. Een wielrijder het slachtoffer. Zaterdagmiddag reden eenige personen tusschen Vaanen en Epe, rechts van den weg op het fietspad, toen van twee hen tegemoet komende auto's, de achterste plotseling langs den bersten heenreed over het fietspad. Eén paar van de fietsers redden zich, door achter de boometf om in een greppel te rijden, doch v. W„ wonende te Epe, kwam met zijn fiets onder den auto terecht en werd een twintig meter meegesleurd. Met twee gebroken ribben en ernstig aan het hoofd gewond is hij per auto naar het ziekenhuis te Apeldoorn vervoerd. Men meldt uit Meppel: Ook Ged. Staten van dc provincie Drente hebben hup goed keuring onthouden aan het besluit van den raad der gemeente Nijeveen, waarbij 250 was gevoteerd voor steunverleening aan de door de stormramp van 10 Aug. geteisterde streken. Dinsdagnacht twaalf uur werd de poli tie te Rotterdam gewaarschuwd dat in het Hang twee menschen zouden gedood zijn. De dienstdoende inspecteur ging onmid dellijk op onderzoek uit. In het logement „Het Centrum", geves tigd Hang 82, werd op de eerste verdieping in een kamer een vrouw gevonden, die reeds dood bleek te zijn, terwijl over haar heen een man lag met een revolver in de linker hand. Deze echter gaf nog teekenen van le ven en daarom werd de Geneeskundige Dienst ontboden. Deze vervoerde den man naar het ziekenhuis, doch toen hij daar aan kwam, had hij het bewustzijn verloren en kon geen inlichtingen geven. De logementhouder, A. v. B. geheeten, deelde mede dat hij met zijn vrouw in de koffiekamer was geweest, terwijl de twee menschen, die gevonden waren, dc eenige logeergasten waren. Op de logeerlijst waren beide ingeschre ven als Stuit en echtgenoote. Des avonds half elf waren ze gekomen, hadden een glas bier gedronken cn waren toen naar boven gegaan. Even half twaalf hoorde de caféhouder enkele knallen en hij vermoedde dat er iets viel. Daarom ging hij naar boven, doch vond de deur gesloten cn nadat hij deze met geweld had geopend zag hij welk drama zich had afgespeeld. Bij het onderzoek is gebleken, dat de man werkelijk Stuit heette, 43 jaar oud was en te Kralingsche Veer woonde. Hij was onge huwd. Het slachtoffer van dit drama was de 33- jarige vrouw J. Molkert-Duikers. De vrouw leefde sedert eenigen tijd gescheiden van haar echtgenoot en bewoonde een pand aan de Crooswijkschekade 28. Daar verhuurde ze kamers en leefde van naaiwerk voor ver schillende menschen. Zij schijnt den laatsten tijd betrekkingen aangeknoopt te hebben met bovengenoemden Stuit. Wat de oorzaak —n rli* J'rama is. is tot nu toe onopgehel-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6