1 n IN EN OM HAARLEM. Verkeersongevallen. m --tt: Woensdag 9 September - 1925 49ste Jaargang No. 16141 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Een aanval op het algemeen kiesrecht. Een belangrijk rapport. De Waterwegen in Noordelijk Noordholland. Agenda 10 Spetember De electrifieatie der spoorlijn AmsterdamRotterdam. j. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem, Telegraphisch Weerbericht De wegverbetering van den Rijksstraatweg AmsterdamHaarlem. De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: ?er week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Tooriitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. COURANT Advertentiën 35 cent» per rtfei Bij contract belangrijke korting, Advertentiën tusscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct per regel op de le Pagina s 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-'adver. testiën 14 regels 60 ct per plaat sing: elke regel meer 15 ct., bv vooruitbetaling. iAlle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvcorwaarden f*Qf)flfl Levenslange geheele ongeschiktheid toi werken ücoi f 7Rf| -t.i or.geva mei f 95fj oij ver m., v;.n een hand, f IOC bij verlies van eer. f C(j bij een breuk van f SI) bij verlies Stegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen ulfU verlies van beide armen beide beenen ot beide cofen r- r- i-j-en atloo" I La*.,, r voet o! een oog 'tv. duim of wiisvinver Uw. been of arm 1 tu*. ndere vin De vorige week hebben wij gewezen op de klachten, welke de voorzitter van den Vrijheidsbond, mr. Dresselhuys, geuit heeft over de verwording der hedendaagsche de mocratie. Er is zich nog een andere, niet rtiinder gewichtige stem bij dezen klager komen voegen, n.m. de oud-minister, prof. Treub. Deze laatste is in Zuid-Frankrijk genezing gaan zoeken voor zijn geschokte gezondheid en heeft zijn leege uren ge bruikt om over de verschijnselen van de zen tijd na te denken. De vruchten van deze overpeinzingen heeft hij vergaard in een artikel is de „Vragen des tijds'.' Daarin wordt1 gewezen op de misluk king van het algemeen kiesrecht. We krij gen de bekende klacht te hooren, dat de kiezers openlijk propaganda maken voor een belangenpartij en dat de gekozenen die belangen van een speciale groep ook ge trouw dienen; en de tweede, al niet min der oude klacht, dat het tegenwoordige parlement zijn oorspronkelijke taak van controle op de regeering niet meer kent, doch er slechts op uit is de samenleving in al maar meer knellende banden te wrin gen. Tegen een dergelijke verwording van de democratie wordt dan als remedie aarf- geraden om hef algemeen kiesrecht weer in te perken en te beginnen met het over heidspersoneel. Het moet verboden wor den, dat een ambtenaar, beambte of werk man in overheidsdienst stemrecht heeft voor het vertegenwoordigende college, dat hem benoemt en ontslaat, zijn rechtspo sitie regelt enz. Ofschoon niets nieuws bevattend, is de ze overpeinzing van prof. Treub op zich zelf al een merkwaardig verschijnsel. Im mers de oud-minister heeft indertijd zelf behoord tot de radicale elementen, die het aigemeen kiesrecht en de dwingende overheidsbemoeiing propageerden. Thans laat hij zijn verleden los, nu hij er wran ge vruchten van meent te zien. Moet men met alle bekeerlingen alfijd voorzichtig zijn, niet het minst met de politieke en daar om dienen de raadgevingen van den ex- democraat Treub wel heel scherp onder de loup genomen te worden. In de klachten zelf schuilt heel veel waars; maar dat zegt nief genoeg. Het voor te stellen, alsof het vroeger onder het dis trictenstelsel met beperkt kiesrecht zulk een ideale toesfand was in vergelijking met thans, is de geschiedenis onrecht aan doen. Op de eerste plaats heeft het evenredig kiesrecht met zijn eerlijke verdeeling ont zaglijke voordeelen op het kansspel van vroeger, voordeelen, die tegen de nadeelen ruimschoofs opwegen. Vervolgens is het on juist, dat de zoogenaamde belangenpolitiek het geVolg van het evenredige kiesstelsel is. Hoogstens kan men zeggen, dat zij er een weinig door bevorderd wordt. De zui vere belangenpartijen leggen het hoe lan ger hoe meer bij de stembus af en na wei nig jaren zullen zij het geheel opgeven. Juisfer doet men grond voor zijn klachten ten deele te zoeken in het algemeen kies recht; maar dan ook slechts ten deele. Het valt niet te ontkennen, dat, hoe uitgebrei der hef kiezerscorps wordt, hoe grooter de verleiding voor den gekozene om te letten op de speciale belangen van de groepen, welke hem afvaardigden, in plaats van op Jiet algemeen belang. Nu is dat laatste een zeer rekbaar en gevaarlijk begrip. We wezen er nog verleden week op ten opzichte van de artikelen van mr. Dressel huys, dat b.v. geen partij meer dan de oude liberale zich er alfijd op beroemd heeft uitsluitend en nog wel krachtens liberaal beginsel t3 strijden en te werken voor het algemeen belang. En is er om slechts drie punten te noemen ooit eenzijdiger polit'iek gevoerd dan door diezelfde libe ralen op het zoo gewichtig terrein van de school, de benoeming van ambtenaren en op sociaal terrein? De minderheden, die in werkelijkheid geen minderheden waren, werden onderdrukt en de sociaal-zwakken werden aan hun lot overgelaten. Hoe dit ook zij, het geneesmiddel cAlor prof. Trecb aangegeven, lijkt ons weinig afdoende. Een gemeente-werkman zal zijn stemrecht voor den Raad moeten missen, maar hij zal wel mogen kiezen voor de Staten en de Tweede Kamer; een Rijks ambtenaar zal geen kiesrecht hebben voor de Kamer, wel voor de Staten en den Raad enz. Wat zal men dan moeten doen met de onderwijzers, die door den Raad worden benoemd, maar practisch onder den Minister van Onderwijs en het Rijksschool- toezicht vallen; wat met de gemeente werklieden, wanneer de bedrijven straks veel losser van den Raad komen te staan onder een bedrijfsdirecteur? En hoe groot zal de invloed van deze uitsluitingen op den algemeenen gang van zaken zijn, gesteld zij waren billijk en practisch door fe voeren? Al heel gering! Wij kunnen dan ook in al deze en dergelij ke adviezen net anders zien dan spijtige uitingen van menschen, wien de democratie over het hoofd is gewassen. Er zijn uitwassen, onmiskenbaar; er is in het parlementaire stelsel veel, dat scheef gaat en om voorziening roepf. Maar laat men dan niet met lapmiddelen komen. Aan het kiesrecht zelf te peuteren lijkt ons .voorshands onbegonnen werk. Men zou al heel veel kunnen bereiken, door den stem- dwang af te schaffen, de onverschilligen en maatschappelijk minderwaardigen van de stembus te weren, door het kiesrecht als een burgerrecht met moreele verplichtin gen toe fe kennen en de uitoefening niet door strafbepalingen af te dwingen. Dan werd al veel invloed ten kwade bij de keuze voor pnze vertegenwoordigende li chamen buiten gesloten. Maar i.et voornaamste zal gezocht moe ten worden in een reorganisatie van de publiekrechtelijke lichamen zelf. Voor de hervorming der gemeenteraden ligt er een wetsontwerp; laat men dat afdoen en de Raden nog meer ontlasten, nog minder ge legenheid geven zich met allerlei kleinig heden te bemoeien, dan thans reeds wordt voorgesteld. Dat men die moeilijke taak ook eens voor de Staten-Generaal ter hand neme en dit gewichtige werk nief al tijd uit den weg gaan. Daarna kan misschien ook een hervorming van het kies recht, b.v. een meer organisch in plaats van het weinige ideale, individualistische van thans aan de orde komen. Maar dit is van latere zorg. Hoofdzaak is eerst onze vertegenwoordigende lichamen meer pasklaar te maken voor onzen ver anderden tijd. Waarom laten de kopstukken, die den laatsten tijd zoo over het kiesrecht, de kiezers en de volksvertegenwoordiging kla gen, hierover niet eens wat meer hun licht schijnen? flet dezer dagen verschenen rapport van de door Gedep. Staten van Noordholland benoemde commissie van advies inzake de verbetering van de Scheepvaartwegen in 't noordelijk deel van Noordholland, is voor de toekomst en welvaart van de betrokken streek van veel belang. En wie zich daarbij herinnert het groot- iche wegenplan dat Gedep. Staten dezer provincie eenigen tijd geleden aan de Staten voorlegden, zal moeilijk kunnen beweren, dat Gedep. Staten geen open oog hebben voor de verbetering der verkeerswegen in dit gewest, zoowel van die te water als van di-e te land. Vooral wat de goede landwegen betreft, was N.-Holland een der minst be deelde provinciën van ons land. De Rijks wegen waren er slecht en ook de provinciale wegen waren in geen enkel opzicht wegen, die voor het verkeer geschikt zijn. Deze toestand stak wel zeer scherp af met dien van Noordbr*bant b.v. dat doorsneden wordt door een net van flinke, grootsche kunstwegen en met dien van Limburg, dat in zijn lengte doorsneden wordt door den prachtigen Napoleonsweg. Wat de waterwegen betreft, maakt Noordholland met zijn Noordzeekanaal, Noordhollandsch kanaal en waterweg Am sterdamRotterdam wel een beter figuur, maar wie den toestand boven het Noord- zeekanaal eens grondig beschouwde zag dat er nog heel wat te wenschen overbleef. Veel te kleine sluizen, te smalle bruggen en vaarwater, dat nauwelijks op den naam water aanspraak mocht maken, maakte dat het grootste deel der provificie niet of al leen door schepen niet veel grooter dan prauwen bevaarbaar was. Een welvarend gedeelte West-Friesland! waar ont zaglijk veel producten moeten worden aan gevoerd en afgevoerd, heeft daar jarenlang de nadeelen van ondervonden en het was uit die streek dan ook dat het dringendst om betere verkeerswegen werd geroepen. Aan den drang Noordholland aan betere verkeerswegen te helpen hebben Ged. Sta ten in de laatste jaren een gelukig ge hoor gegeven. gendijk. 6. OudkarspelKolhorn. 7, Stol pen—Schagen. 8. SehagenKolhorn. 9. RustenburgObdam. 10 OudkarspelDirks- horn. 11. GrootebroekAndijk. 12, Pur- merendde Hulk. 13. AvenhornSpijker boor. 14. AvenhornOudendijk. Wie even op de kaart den loop van deze waterwegen nagaat, ziet dadelijk dat geheel Noord-Holland op deze wijze een stel prach tige vaarwegen zou krijgen. De bestaande vaorwegen en kunstwerken worden zoodanig veranderd, dat schepen j staande vaarwegen, die verbeterd moeten met zijn groote oppervlakte water kan niet bevaren worden," Hierin verbetering voor te stellen was het duel van het rapport. De kosten zijn geraamd op 13.650.000. Dat dit bedrag van dertien en een half mil- iioen niet hooger is, ligt ongetwijfeld aan het vrij lage bedrag dat geraamd behoefde te worden voor onteigening en aankoop van gronden. Voor een groot deel zijn het be- worden, De provincie zal niet alleen de kosten van uitvoering, maar ook die van onderhoud en beheer dragen van de nieuwe vaarwegen en zal zelfs niet overgaan tot het treffen van scheepvaartberichten. Tegen dit laatste mee- nen wij bedenkingen te moeten opperen want 't is wel een grootsch gebaar dat de commissie aan de Provincie laat doen, maar of het de instemming van de Provinciale Staten zal hebben, valt te betwijfelen. Ze ker, de aanleg van zulk een kanalencomplex is voor de geheele provincie van beteekenis. Voor de bewoners beneden het Noordzee- kanaa! echter alleen omdat een flinken greep moet worden gedaan in de beurs, waar. zij de belastingcenten uit halen. Al leen uit dit oogpunt volgen deze bewoners I der Provincie het lot der plannen met be langstelling. Voor de bewoners boven het Noordzeekanaal zijn echter de plannen van direct belang omdat de streek in bloei en welvaart zal toenemen. De grondwaarde zal zelfs met 5 a 10 millioen vermeerderd worden. Dat grootere belang voor die bewoners zal worden uitgedrukt in de voorwaarde dat de direct belanghebbenden een bijdrage in de kosten leveren tot één zesde van het totale bedrag of te wel ruim 2 millioen. Maar behalve deze direct belanghebbenden is er toch nog een groep, die voor een deel onbelast blijft en toch mede groote vruch ten plukt van de verbetering der wegen van veel grooter tonnenmaat dan op dit oogenblik in de binnenlanden van Noord- Holland kunnen doordringen. Van hoeveel belang b.v. de verbetering van den vaarweg over het Alkmaardermeer is, wordt als volgt door de commissie gemotiveerd: De rente en aflossing van de aan de uit voering van dit werk verbonden en op 80.000.— geraamde kosten zijn, rekenende op een aflossing in 40 jaar en een rentevoet van 5 pCt., te stellen op rond 4650.—. Rekent men -hierbij voor jaarlijksch onder houd een post van gemiddeld ruim J 2000. dan is met de uitvoering der verbetering een jaarlijksche uitgave van c.a. 7000.ge moeid. Dit bedrag wordt zeker ruimschoots op gewogen door de voordeelen, welke de nieu we vaarweg zal opleveren. Voor vervoer met grootere schepen komen in elk geval in aanmerking kolen, wegverhardingsmate rialen eu v cllicht ook steen voor de zeewe ringen. Wordt per ton een vrachtbesparing van slechts 25 cent verkregen door het ge bruik van grootere schepen, dan zou daar door alleen reeds de uitgave verantwoord zijn, indien per jaar 28 schepen van 1000 ton van den vaarweg gebruik maken. Bo vendien vormt de bekorting van den vaar weg naar Amsterdam, met 5 K.M.. alsmede het uitwinnen van één of twee schuttingen, voor de scheepvaart in het algemeen een aanmerkelijk voordeel. De vraag of de West-Friesche kanalen rendabel zullen zijn, wordt door de Com missie zeer juist als vo'gt beantwoord: Aan de hand van vele door hem verza- zullen gebruik melde gegevens heeft Ir. Ringers een met aan te voeren of weg te brengen. Dit moet cijfers sluitende exploitatie-rekening ge- nu met kleine schepen gebeuren. Het zal maakt. De Commissie meent echter dat Ir. heel wat voordeeliger zijn als dit voortaan Ringers daarbij verder is gegaan dan noo- met grootere schepen van 2000 ton kan ge- dig is, daar men een dergelijken eisch niet beuren, die bovendien een grootere snelheid behoeft te stellen. zullen mogen ontwikkelen dan in het vaar- De ervaring toch leert, dat mep slechts water van tegenwpordig. Deze voor zeiden van werken, waarvan het nut later j deelige exploitatie, die voor een deel aigemeen wordt erkend, vooraf een eenigs- ten goede komt aan exporteurs van buiten zins betrouwbare rentabiliteitsberekening de provincie, wellicht van buiten het land, den. Intusschen dient daarbij wel niet verge ten te worden dat 't vervoer te water veel goedkooper is. dan het vervoer te land en dat kanalen veel minder aan slijtage onder hevig zijn dan landwegen, evenzeer dat schepen lang niet het onderhoud vereischen dat b.v. vrachtauto's en spoorwagens vorde ren. Ook dient niet te vergeten te worden dat binnen afzienbaren tijd de Zuiderzee zal zijn drooggelegd en een goede verbinding met dat nieuwe land van groot gewicht wordt in de toekomst. Er zitten aan deze zaak zeer veel kan ten en het ware te wenschen dat men in de betrokken streken tot een eenstemmige oplossing kon geraken, zóó dat men zich, de algemeene belangen niet uit het oog ver liezende, eens duidelijk uitspreke of de door de commissie aanbevolen plannen op de al gemeene instemming kunnen bogen. Sociëteit „St. Het rapport over de scheepvaartwegen in Noordelijk Noordholland getuigt mede van den frisschen kloeken geest waarmede deze vraagstukken van zoo groot vitaal be lang voor onze provincie, door Ged. Staten onder de oogen worden gezien. Het rapport zelf is breed opgezet, getuigt van een gedegen studie en bewijst dat do commissie zoo gelukkig was de hand te kun nen leggen op een rapporteur of secretaris, die de bestudeerde stof op aangename, overzichtelijke wijze wist te rubriceeren en ook voor leeken leesbaar te maken. Wij brengen gaarne een woord van hulde aan den samensteller van het rapport, dat in zijn genre een model kan worden genoemd. Behalve dat het geheele rapport getuigt van den grooten ernst, waarmede de scheep vaartwegen werden bestudeerd en van den breeden kijk, waarmede een uitkomst werd gezocht, stond ook de samenstelling der commssie, waarin de meest deskundige en ter plaatse best georiënteerde personen zit ting hadden, borg dat iets goeds zou geboren worden. Bovendien blijkt nog dat aan be langstellenden ruimschoots gelegenheid gege ven werd bezwaren in te brengen en wen schen kenbaar te maken. Aan vele onder deden der zeer vele punten van de be langrijke kwestie is groote aandacht be steed. De Commissie heeft zich ten slotte ver- eenigd met een plan, dat wij dezer dagen publiceerden en dat in hoofdzaak het vol gende tracé van waterwegen omvat: a. de verbetering van den vaarweg van de Zaan over het Alkmaardermeer, in ver band waarmede het Noordhollandsch kanaal als scheepvaartweg niet behoeft te worden verbeterd; b. de kanalen volgens het rapport der Commissie-van Aalst, zooals deze door de Commissie zijn gewijzigd en aangevuld, t.w. de aanleg of verbetering van de volgende vaarwegen: 1. OmvalHuigendijk— AvenhornHoorn, in aansluiting aan 2. 2. HoornhuisZwa=>g- dijkMedemblik. 3. ZwaagdijkEnkhuizen 4 Huigendijk—Oudkarspel. 5. Alkmaar-Hui- j heeft kunnen opmaken. Meestal doen zich gelukkige bijkomende omstandigheden voor, die niet waren te voorzien. (Men denke b.v. aan de ontwikkeling van industrieën aan den Rotterdamschen Waterweg). Kan men zooals na de lezing van het rapport in dit geval verondersteld mag worden op goede gronden vertrouwen in een plan hebben, dan is het verantwoord, dit voor uitvoering voor te dragen, zelfs al is de rentabiliteit van te voren niet ten volle met cijfers te bewijzen. De Commissie meent, dat het ontworpen kanalennet den bloei van de Provincie in de toekomst in hooge mate zal bevorderen. Ir. Ringers sprak zich in den hierboven bedoelden zin uit, door op te merken: ..De rentabiliteit der kanalen wordt ver hoogd, als de drooglegging der Zuiderzee polders gereed komt. Ook kan zich een in terprovinciale vaart door het kanaal Alk maar—Hoorn—Enkhuizen ontwikkelen, waarop in het voorgestelde net gerekend is. Het ontworpen kanalennet geeft verder een uitstekende gelegenheid voor de wa- terverversching van Noordholland, als de af sluiting der Zuiderzee is tot stand gekomen en de ontzilting van bet IJsselmeer heeft plaats gehad. Zoqder het West-friesche ka nalennet is de verversching van Westfries land niet dan langs den omweg over het Alkmaardermeer mogelij. De kanalenaanleg biedt een gelegenheid lot het aanleggen van hoofdverkeerswegen voor het landverkeer, welke zonder de ka nalen nimmer tot stand zullen komen. Eindelijk verbetert nog de afvoer van Schermerboezemwater en wordt een belang rijke bijdrage geleverd tot de verdere ver betering van dien boezem. Al deze voordeelen zijn nog moeilijker dan de eerder genoemde besparingen op vrachten in geld uit te drukken, maar zijn niettemin niet uit het oog te verliezen," waarop dan de conclusie volgt: „De aanleg der Westfriesche kanalen le vert een besparing op het goederenvervoer in Westfriesland op en heeft verder nog zoodanige voordeelen, dat verwacht mag worden, dat die aanleg als een rendabel werk ter uitvoering mag worden aanbevo len." Ter aanvulling van het door Ir. Ringers gezochte rentabiliteitsbewijs, merkt de Com missie op dat daarbij niet in aanmerking is genomen de waardevermeerdering van de gronden, die door den aanleg der kanalen voor groententeelt tn aanmerking komen, welke waardevermeerdering, blijkens het als bijlage 5 van het Rapport-Ringers opgeno men verslag eener deskundige Commissie, in 1922 op 5 a 10 millioen gulden was te stellen. Door deze waardevermeerdering in aan merking te nemen, zou een eventueel gevor derd rentabiliteitsbewijs' in cijfers reeds glansrijk geleverd zijn. De commissie wijst voorts nog op de be teekenis, die de kanaalaanleg als object van werkverruiming op de werkloosheid zal hebben. Om de belangrijkheid der voorgestelde werken nog nader toe te lichten, ontleenen wij nog aan het rapport, dat b.v. het Noord- Hollandsch kanaal en de Zaan bevaarbaar zouden zijn voor schepen van 2000 ton, in dien de aanwezige sluizen en bruggen de maximum lengte der vaartuigen niet be perkte tot die van 64 meter of van 800 ton laadvermogen. Met eenge verbeteringen is deze groote vaarweg toegankelijk te maken voor schepen van 2000 ton. Voor West- Friesland wordt de toestand als volgt ge schetst: Niettegenstaande de aanwezigheid van de verschillende hiervoren genoemde zijkana- len is een groot deel van Noord-Holland, in het bijzonder Westfriesland van goede wa terverbindingen Verstoken, In de eerste plaats kan men dit belang rijke, binnen zijn eigen omringdijk gelegen deel van het gewest niet met vaartuigen van cenigszins belangrijke afmetingen bin nenkomen. D~ ecnige toegangen te water worden n.l. gevormd door de zooeven ge noemde kleine sluizen aan de Zes Wielen en te Rustenburg, waardoor men op de wa teren van Raaksmaatsboezem en het sluis je te Schoorldam, waarmee men op het wa ter van den polder#Geestmerambacbt' kan komen In de tweede plaats ontbreekt een goede gemeenschap tusschen de verschillende dee- len van Westfriesland onderling. Zeer juist merkte Ir. Ringers dan ook aan het slot van zijn rapport op: ..Westfriesland Bevo". Jongevrouwenbond 8 uur Esperanto - 8 uur Leden „Onderling Belang" 8 uur Bestuur Bakkers 8 uur. „Brinkmann", Groote Markt Vergadering N. H. Vereeniging „Het Witte Kruis" 8 uur. Gem. Concertgebouw Concert H. O. V. en „Zang en Vriendschap" ten bate van de slachtoffers van de Stormramp 8 uur. Groote Kerk Orgelbespeling floor den hr. George Robert 2 tot 3 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor- w/" l j. I stelling 8 uur. Wij bedoelen hen, die van de vaarwegen Luxor Theater Bioscoopvoorstelling maken om stapelproducten g uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89J4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9i en van 26% en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. ma'g wel worden uitgedrukt door het heffen van een matig sluizen- en bruggengeld. i Bovendien is het beikend, dat j voor de bekostiging van den aan- i leg der wegen met ernst gedacht wordt aan een weggeldbelasting. Het ontgaat ons ten eenenmale waarom in dat geval wel een j weggeldbelasting zou worden geheven en waarom een deel der kosten voor de verbe- j tering der vaarwegen niet zou worden te ruggevonden in de heffing van een matig bruggen- en sluizengeld. In alle geval zullen de Staten moeten be sluiten ófwel tot het heffen en van wegen - geld èn van scheepvaartrechten,, ófwel af zien zoowe! van het een als»van het ander. l Hoe staat het intusschen met de vervve- j zenlijking van de door de commissie uitgc- dachte kanaalplannen? Ze liggen er zeer zeker nog niet en er moeten nog heel wat schijven wentelen al- volgens de eerste spade in den grond zal ver den gestoken, die den weg zal banen tot grootere welvaart. Wat de commissie deed is een voorstel doen. Of er van dat voorstel iets tot stand zal komen, hangt af van de beslissing van de Prov. Staten van Noordholland. Ged. Staten zullen, naar wij reeds meld den, nadere voorstellen met betrekking tot dit rapport doen. Hoe die zulten zijn, weten wij niet en weter. Gedeputeerden zeer waar schijnlijk zelf nog niet. Een eerste werk zal waarschijnlijk wel zijn het onderzoek naar de wijze, waarop de benoodigde gelden voor het werk kunnen worden bijeengebracht. In het rapport wordt aanbevolen de kos ten van dertien en een half millioen, te ver- deele'n over het Rijk dc Provincie en de belanghebbenden. De commissie meent te mogen veronderstellen, dat het Rijk de aan te leggen kanalen van genoegzaam nationaal ^belang acht, dat het bereid is één derde in de kosten bij te dragen; de Provincie zou dan één derde bijdragen en de direct be langhebbenden, de gemeenten dus die in de eerste plaats zullen profiteeren van de nieu we vaarwegen, één zesde. Dit laatste be draagt de nog respectabele som van ruim 2 millioen. Ook van de gemeente Am sterdam, dat groot belang heeft bij betere scheepvaartverbinding met noordelijk Noord-Holland voor den aanvoer jjan groen ten en de verzending van allerlei materia len, als bouwmaterialen, mest en andere producten, wordt op een bijdrage gehoopt. De Provinciale Staten zullen intusschen de beslissing hebben over de verwezenlij king der door de commissie geopperde denkbeelden. Wat er gebeuren za! als het Rijk geen bijdrage verleent of wanneer dc belangheb benden niet van zins zijn één zesde in de kosten bij te dragen, is niet te zeggen. On verdeeld is, meenen wij, de geestdrift voor de plannen bij de belanghebbenden in Noordholland niet. Juist vooral met het oog op de kosten, terwijl zij die niet direct aan het vaarwater worden aangesloten, mis schien wel afgunstig zijn op de meer ge lukkigen cn daarop hun bereidwilligheid om in de kosten bij te dragen laten afstuiten. Er zal nog wel eenigen tijd mede gemoeid zijn alvorens de nu uitgewerkte plannen, wat men noemt, ir, kruiken en kannen is. Misschien ontwikkelt zich de gedachten- gang ook in deze richting dat niet het ge heele plan, doch een gedeelte daarvan wordt uitgevoerd. Immers hebben zich de omstandigheden, sinds de instelling der com missie in 192.0, wel weer e enigszins gewij zigd en met name heeft het zich in dien tijd sterk ontwikkelde vracht-automobielen- verkeer en het in den tijd ontworpen we genplan voor dc provincie er sterk toe bij- 1012 uur, des middags van 24 uur, en avonds van 8—9 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 A-beidebeiirs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en lanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau Bl.weg 309 Overveen fdr C Bosch). K. Leeszaal en uitleenbibliotbcek Gnsstraat 49 Eiken dag geopend van '0 12. i.m 25 en van 7—10 uur. be- ■ilve der. Maandagsochtends en oo Zon en Feesfdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken Ft Merthavereenigiig. Bloemhofstr Zon dags, en Woensdags van 8—10 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis- iés, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedeslraat 23 van 8—10 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St Elisabeth's Vereeniging .Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg] ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centraie post Tel. 11111 (Holzhaus) eD verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Holzhaus) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Motorongeluk. Tijdens de snelheidswedstrijd van een motorsportclub uit Den Haag, jiad aan de I.eidsche /aart nabij Piet Gijzebrug, een motorongeluk plaats. Een der motorrijders botste in vollo vaart tegen de auto van de club, die ui'l. tegenovergestelde richting kwam. De motorrijder werd vrij ernstig ge wond; de auto werd beschadigd. Verschillende bijzonderheden, Geruimen tijd geleden reeds meldden we, men op de Zandvoortsche laan begon- ho nen was met het plaatsen van palen, noo- dig voor de electrifieatie der spoorlijn Am sterdamRotterdam. Met de plaatsing daar van is men thans reeds tot ver voorbij Vo gelenzang gevorderd. We zijn thans in staat verschillende nadere bijzonderheden mede te deelen, In verband met de electrifieatie, welke in 1928 gereed moet zijn, moet een nieuwe brug gelegd worden over het Spaarne. Deze brug zal komen ter hoogte van dfln Gemeentelij ken Reinigingsdienst en, naar wij vernamen, zijn de plannen voor den bouw dezer nieu we brug reeds in vergevorderd stadium. Naast deze brug zal zeer waarschijnlijk een voetbrug gebouwd worden. Is deze nieuwe bruggebouw voor Haarlem van belang, van grooter interesse is voor v j- xt j 1-1 xt j tt of,ze gemeente, dat de rijtijd tusschen Haar- gedragen Noordelijk Noord-Holland ut zijn kn| en Amsterdam verkort za! worden. Deze isolement te verlossen Integendeel kwam de drang naar goede vaarwegen in de Streek en de Langendijk in vroeger jaren voor een deel voort uit het feit dat die streken gespeend waren van eiken goeden verkeersweg, zoowel te land als te water. Dit zal, na de voltooiing van het wegenplan, wel veranderen, Misschen dat beide plannen het landwegenplan en het vaarwegenplan zijn te combineeren door b.v. één grooten, breeden vaarweg te maken van Amsterdam (en Haarlem sluit daarbij aan) over Alkmaar naar den Helder en van Alkmaar naar Hoorn en Enkhuizen. Aan dien va,arweg zouden dan stapelplaat sen ontstaan, waarmede goede landwegen de verbinding met het achterland onderhou- tijd zal ongeveer 16 minuten worden en die bijv. tusschen Haarlem en Den Haag 40 mi nuten. De rijtijd op het laatste traject is thans 45 a 47 minuten met den sneltrein. Verder is de bedoeling de treinen met korte tusschcnpoozen te laten rijden, doch daar tegenover staat, dat er slechts korte treinen zullen rijden. Die korte tusschenpoozen (we bepalen ons nu tot het traject Haarlem- Amsterdam) tusschen; het rijden der treinen zuilen 15 a 20 minuten bedragen en op de drukke uren, bij het vervoer van forensen bijv., 10 minuten. Werkelijke verbeteringen dus. welke het verkeer per spoor zeer zul len vergemakkelijken en juist daarom ook dat verkeer zullen doen toenemen. Barometerstand 9 uur v.m.: 7.58. Achteruit. OPGAVE: Naar waarnemingen in den morgen van 9 September. Hoogste Barometerstand 769.3 m.M. te Vestmanoer. Laagste Barometerstand 750.8 m.M. te Wisby. Verwachting van den avond van 9 tot den avond van 10 September: Meest matige, zuidelijke tot zuidwestelij ken wind, zwaarbewolkt tot betrokken, re genbuien, zelfde temperatuur. Ten slotte zij nog vermeld, dat een ge deelte der rijtuigen geleverd wordt door de fa. Ëeijnes, alhier, en de motoren en trucs door „Heemaf", te Hengelo (O.). De Haarlemsche correspondent van het Handelsblad schrijft over de verbetering van den Rijksstraatweg Amsterdam-Haarlem na een kleine algemeene beschouwing het vol gende: De nieuwe weg zal als rij-oppervlak een breedte kunnen verkrijgen van 10 M. voorloopig zal de weg slechts over een breedte van 8 M. verhard worden het noordelijk daarvan gelegen gedeelte, waar over de trambaan loopt, is 8.58 M. breed In het zuidelijk gedeelte komt, achter dc afscheiding met een boombeplanting, een 3 M. breed rijwielpad en daarnaast, geschei den door boomen, een 2 M. breed voetpad. De verbreeding van den weg in de be bouwde kom van Halfweg maakt noodzake lijk het aanplempen van gedeelten van de trekvaarten en het opruimen van twee ker ken, waarvan er één, de Proteslantsche, al gesloopt is. Door het maken van een weg- Gmlegging Tnet overbrugging van Rijnlands boezemwater naast de bestaande trambrug- gen, zullen de gevaarlijke kruisingen van den doorgaanden rijweg met de tramsporen vervallen. Zooals bekend is, werd in 1921 een ge deelte van de aarden baan tusschen Sloter- dijk en Halfweg verbreed, op welke ver breeding in 1922 een rijwielpad van.bassal- tinetegcls is aangelegd. In Augustus van hei vorig jaar is dit rijwielpad tusschen Half weg en Sloterdijk geheel gereed gekomen Het béschikbare geld is in dat jaar overigen: gebruikt voor het maken van de vorenbe doelde overbrugging te Halfweg, die onge veer 352.000 zal kosten. Te voren was ten behoeve van deze zelfde overbrugging reeds 1 ton aan grondwerk uitgegeven terwijl de grondaankoop ongeveer l!4 ton had ge vorderd. Nu zal, zooals de heer Van Voorst Va der mij mededeelde, behoudens onver wachte vertraging, de weg tusschen Sloter dijk en Halfweg in den zomer van het vol gend jaar geheel gereed zijn. Dan rest nog slechts de beplanting met boomen. Dit jaar is aanbesteed een kort gedeelte asfalteering beoosten den Osdorperweg, ter wijl van daar tot nabij den molen aan den Osdorperpolder een totale lengte van nagenoeg 4 K.M. dc rijweg gedeeltelijk met keibestrating tot op de breedte van 8.40 M. zal worden gebracht. De bedoeling is, na te gaan of de asfalteering bruikbaar is op dezen, zooals gezegd, nog aan verzak king onderhevigen grond. Door op het an dere weggedeelte voor zoover niet reeds kieen aanwezig zijn een klinkerbestrating te leggen, zal, als dit goedkoopste wegdek ver sleten :s, wel het resultaat van de asialt- proef zijn vast te stellen. De volgende maand zal bovendien wor den begonnen met de aanplemping van eer gedeelte van dc trekvaarten aan de west zijde van Halfweg. Intusschen is ook het werk begonnen voc: de verbreeding Van het weggedeelte Hal - wegHaarlem. De verbreeding van de Zwetbrug zal binnenkort worden aanbe steed; die van de Liedebrug wacht op de goedkeuring van het Departement van Oor log, daar deze brug in den verboden kring van de vestingwerken ligt. Na voltooiing van de thans op dit wegvak in uitvoering zijnde grondwerken komt het volgend jaar het rijwielpad HalfwegHaarlem aan de beurt. En als dan geen onvoorziene moei lijkheden opduiken, zal in 1928 ook de ge heele weg tusschen Halfweg en Haarlem gereed zijn. Daarna komt dan'nog het gedeelte, dat door Halfweg loopt, en dat in 1929 gereed kan zijn. Binnen: enkele maanden zal de commissie, die de waarde van het gebouw der R.-K. kerk zal moeten taxeeren, ge vormd kunnen zijn. Het vast te stellen be drag, dat dan door het Rijk te betalen zal zijn, kan dienen voor den bouw van een nieuwe kerk, die binnen drie jaar gereed moet zijn, daar na afloop van dien tijd de oude kerk zal worden gesloopt. Dit is in het kort de gang van zaken bij de verbreeding en vernieuwing van den straatweg tusschen Sloterdijk en Haarlem. Dat het werk bij den langen duur der ont eigeningsprocessen in 1924 is de laatste uitspraak gevallen en de beschikbaar stelling van een jaarlijksch bedrag van niet meer dan 5 ton sneller had kunnen; worden uitgevoerd, is niet aan te nemen. En dat de gesteldheid van den bodem bij het critisee- ren der uitvoering niet uit het oog mag wor den verloren zooals in het artikel in „De Auto" geschiedde blijkt voldoende uit de groote moeilijkheden, die men bij dit. werk heeft ondervonden?

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1