75 ct 'Omroep PLAN HERZIENING UITBREIDINGSPLAN. Nog eens: de notaris vacature te Heem stede. f NA DE STORMRAMP. Genootschap van R.-K. Kunstenaars voor Haarlem e. a. De Weeldebelasting. De gemeente-begrooting vastge steld in het college van B. en W. UIT DEN OMTREK. HALFWEG HAARLEMMERMEER. VELSEN. DE STORMRAMP. Een zeer jonge wereldreiziger. Auto omgeslagen. Modeshow WeillMuller. Goede vangst. SCHOTEN. SANTPOORT. WIJK AAN ZEE EN DUIN. VELSEROORD WIJKERQOG. BEVERWIJK. GEMENGD NIEUWS» RADIO LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestellen vanaf f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620. ZANDVOORT. HALFWEG. Voetbal. INGEZONDEN. Tegen een boom gereden en gedood. Waar gebeuren de meeste ongelukken? Een grapje over de geldkoersen. LUCHTVERKEER. Het driemolorige Fokkertoestel. KUNST EN KENNIS. Het blijkt ons dat in wijden katholieken kring de vervulling van de notarisvacature te Heemstede teleurstelling heeft gewelkt. Wat zijn wij, katholieken, toch voor Neder landers, zoo redeneert men, om op het punt van benoemingen immer maar weer te wor den teleurgesteld? Pijnlijker doet het nog aan omdat dit een der eerste benoemingen van het nieuwe ministerie is en hieruit de vrees mag worden geput dat in den tot dus ver betreden gang geen merkbare verbete ring zal intreden, Onnoodig is het wel hier nog eens op te merken, dat de persoon van den nieuw be noemden notaris in Heemstede absoluut niet in het geding is. Deze is een alleszins ge respecteerd man. Het gaat niet om den per soon, het gaat om het feit, dat het verzoek der katholieken van Heemstede genegeerd is. Zoo zijn ongeveer de bedenkingen, die in katholieken kring, tegen de benoeming in Heemstede worden geopperd, maar, zooals wij reeds Maandag opmerkten, dienen de katholieken hun definitieve beoordeeling rog op te schorsen omdat het natuurlijk best mogelijk is, dat voldaan zal worden aan het tweede deel .van het verzoeke der Heem- steedsche K. S. A. én binnenkort Heemstede zich een tweede notaris-standplaats zal zien toegewezen met een katholieken functio naris. Daar is trouwens alle reden voor. Heemstede is een gemeente, die, zoowel door haar aantal inwoners als door de daar hecrscbende welvaart, voor minstens twee notarisplaatsen in aanmerking komt. En de argumenten, die kunnen worden aangevoerd om de wenschelijkheid te be pleiten van een katholiek notaris in de eventueel nieuw te stichten standplaats, zijp. evenmin nieuw. Meer nog: zij zijn zoo klem mend, dat moeilijk aan haar kracht ontko men kan worden. In het Arrondissement Haarlem zijn slechts 5 R. K. notarissen tegen 32 niet- katholieken, terwijl het aantal katholieke bewoners dichter de vijftig dan de veertig procent nadert van het totaal inwonertal. Deze vijf katholieke notarissen zijn als volgt verdeeld: drie in Haarlem, 1 in Beemster en 1 in Nieuw-Vennep. Ten noorden van Haarlem en ten zuiden, in de zeer welva rende en aan katholiek zoo rijke streek tus- schcn Haarlem en Lisse dus, treft men geen katholieken notaris aan. Evenmin in de zoo industrie-rijke Zaanstreek. In het arron dissement Alkmaar vindt men hetzelfde beeld. Onbescheiden kan daarom de wensch der katholieken van Heemstede allerminst ge noemd worden, te meer daar zij zich op het ruime standpunt stelden niet uitsluitend de bestaande vacalutre voor zich op te vorde ren, maar den minister in overweging gaven bij aldien geen katholiek kon worden be noemd, de bestaande notaris-vacature te splitsen en één plaats aan een katholiek te geven. Wij twijfelen er niet aan of onze nieuwe, knappe, eerlijke minister van Justitie zal de billijkheid van den wensch der Heemsteed- sche Katholieken alreeds hebben beaamd en het moet slechts een kwestie van eenigen administratieven romslomp zijn geweest dat nog niet tot'de instelling van een tweede notaris-standplaats in Heemstede is overge gaan. De Staatscourant, die eventueel dit besluit zal bevatten, zal den katholieken in Heemstede en ver daarbuiten een groote voldoening geven en het vertrouwen in Z.Exc. Mr. Schokking zeer in de hand wer ken. Er heerscht op dit oogenblik, mede door de jongste benoeming, een geest van depressie onder de katholieken. De verhouding van het aantal katholieke notarissen tot^ dal der niet-katholieke in het Arrondissement Haarlem is dus nu 5 op 33. Een verhouding van 6 op 33 is gewis een uiterst bescheiden verhouding. Een notaris is in den 'regel de vertrou wensman van hen, die hem komen raad plegen en waar het dikwijls in zeer kiesche gevallen des levens is, dat men zich tot een notaris wendt, kunnen wij ons voorstellen, dat katholieken zich in die gevallen met meer vrijmoedigheied wenden tot een katho lieken notaris dan tot een niet-katholieken functionaris.' Het laatste moge geen doorslaand argu ment zijn, een argument van eenige betee- kenis is het wel en er wordt niets onaan genaams mede bedoeld tegenover de niet- katholieken. LEZING V.AN P. DR. BRUNING. Gisteravond gaf pater dr. Bruning in het gebouw „St. Bavo" teen lezing over de vier patriarchale kerken van Rome, De omstan digheid dat de opbrengst ten goede zou ko men aan de Missie in het H. Land en dat de lezing werkelijk een zoo interessant on derwerp behandeld, had niet kunnen maken dat de belangstelling ver beneden het mid delmatige bleef. Tenminste wat de opkomst betrof. Want zij die'er waren hoorden vol doende interesse om den missionaris eenigs- zins schadeloos te stellen voor de ledige ruimte, welke twee-derde van de zaal ver toonde. Nadat spr. zich en zijn Missie aan het pu bliek had voorgesteld, begon hij zijn eigen lijke lezing over de 4 basilieken van Rome, welke men dit jaar moet bezoeken om de aflaat van het H, Jaar te verdienen. Het zijn de H. Maria de Meerdere, de St. Paul, de St. Jan en de St. Pieter, Eenige vele lichtbeelden' verduidelijkten de causerie van den Eerw. spr. Zeer duide lijk kreeg men de indruk van de samenstel ling en de grootschheid van deze kerken. Vooral belangwekkend is de in het oog val lende basiliekvorm der gebouwen, met de vijf schepen en het platte dak, alleen de St. Pieter maakt hierop een uitzondering. Ver der is een bijzondere eigenaardigheid de Confessie, een verlaagde ruimte voor het Pauselijk altaar waarlangs men de aanwe zige kostbare reliquiën kan bereiken, welke deze basilieken bevatten. Spr. bgint met de eigenaardige aanleiding an den bouw van de St. Maria op de heu vel Esquilimus te verhalen en vestigt ver- Tosti, verdiende en oogstte veel bijval en de muziek van de Funny Fellows, die blijken geven niet alleen Jazz-band maar ook meer ernstige muziek aan te kunnen, droeg veel bij tot de beteekenis van den avond. In de pauze werd nog een collecte gehou den. Laten we hopen, dat deze meer is mee gevallen, dan de opkomst van het publiek. EEN NIEUWE LUNCHROOM. Naar wij vernemen, zal in perceel Bartel- jorisstraat 34 tegen October a.s. een lunch room gevestigd worden door den heer Th Donraadt, voorheen exploitant van de mlk- salon, Groote Houtstra'at, hoek Spkstraat. Op Vrijdag 11 September a.s.'zal door muziekvereenigingen Laurens Jansz. Cos- ter' te Haarlem, „Sursum" te Bloemendaal en Symphonie-orkest „Euterpe" te Haarlem in den tuin van het Brongebouw (bij on gunstig weder in de zaal) een concert wor den gegeven. De gehecle opbrengst van dit concert, hetwelk onder leiding staat van den heer J. A. Meng, zal worden bestemd voor de slachtoffers van de Stormramp. Ge zien het doel, alsmede door de verscheiden heid van muziek, welke ten gehoore zal worden gebracht n.l. vóór de pauze harmo nie en fanfaremuziek en na de pauze sym- phonie, wordt verwacht, dat het aantal be zoekers zeer groot zal zijn," temeer daar de toegangsprijs heel laag is gesteld. Gisteren vermelden wij de oprichting van bovengenoemde Genootschap. Dit Genootschap stelt zich ten doel het bevorderen van kunstbeoefening door zijn leden z>p den grondslag der" katholieke leer en het opwekken der publieke belangstelling voor kunst. Dit doel zal het trachten te be- reieken door kunstbeschouwingen, voor drachten, lezingen, tentoonstellingen en excursiën, het aanleggen van een biblio theek, en door samenwerking met R. K. instellingen. Leden kunnen alleen zijn R, IC. kunstenaars. Zij moeten lid zijn van de hun passende standsorganisatie. Candidaten voor het lidmaatschap en begunstigers moeten worden voorgesteld door het bestuur of twee leden, terwijl de candidaat-ledpn een ballo tage onderworpen zijn. Uit het door hen in te zenden werk moet blijken, dat scheppend vermogen aanwezig is, waarover de leden vergadering beslist door minstens X der uitgebrachte stemmen. Het bestuur bestaat uit minstens drie en hoogstens vijf leden, gekevmn uit de alge- meene vergadering. Het bestuur wordt ter zijde gestaan door een Geestelijk adviseur. De Kamer van Koophandel besloot in de gisteravond gehouden vergadering, het vol gend adres te zenden omtrent de Weelde belasting aan den Minister van Financiën: De Kamer van Koophandl en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken heeft kennis ger.omen van de Memorie van Antwoord op het Ontwerp van Wet tot aanvulling der Zegelwet 1917, ingezonden bij brief van 28 Mei 1925'aan de Tweede Kamer der Staten- Generaal. De Kamer vnm. veroorlooft zich Uwe Ex cellentie te herinneren aan haar adres van den 14en April 1925, betreffende dit ont werp en stelt er prijs op mede te deelen, dat zij haar standpunt omtrent het principe eener Weeldebelasting, ook thans nog hand haaft. Hoewel aan meerdere der door haar ge maakte bezwaren is tegemoet gekomen., meent zij ten opzichte der verschillende te belasten artikelen geen verdere opmerkin gen te moeten maken, te meer waar haar bekend is, dat de betrokken organisaties Uwe Excellentie te dir zake nadere voor stellen zullen doen. Intusschen mag zij niet nalaten te wijzen o pd kostbare en voor sommige bedrijven absoluut onuitvoerbare controle welke zij een onoverkomelijk be zwaar blijft achten. Zij geeft Uwe Excellentie mitsdi enin over weging na te gaan, of 'wellicht ten opzichte dezer aangelegenheid nog verbeteringen mo gelijk zijn. In de Maandag 1.1. gehouden vedgadering van Burgemeester en Wethouders is de ge- meente-begrooting voor 1926 vastgesteld. Vóór de publicatie zal nog het advier der Financiëele Commissie moeten worden in gewonnen, waartoe bij de behandeling der vorige begrooting besloten werd. Levering grint.- B. en W. hebben aan de laagste inschrijfster, de N.V. A.J. van Haaften's Grint- en Ballast Maatschappij te Den Haag opdracht gegeven tot levering van 300 M3 grint. Levering brandstoffen.- B. en W. heb ben het leveren van brandstoffen voor win terseizoen 19251926 opgedragen aan de Firma De Fouw, alhier, korte harde turf en anthraciet Gebr. Molenaar te Haariem- merliede, lange turf, parelcokes en geklopte cokes P. van Lieshout te Haarlemmerliede, giet- cokes, als zijnde de laagste inschrijvers. Gemeenteraad.- Behoudens onvoor- voorziene oxnstandigheden zal de gemeente raad bijeen komen Zaterdag a.s. 's morgens om 10 uur. Personalia.- De heer Mr. D.F. Pont te Amsterdam, tot voor korten tijd werkzaam ter gemeente-secretarie alhier, is benoemd tot burgemeester van Uithoorn. Gevonden voorwerpen een dames- taschje met inhoud een horloge een auto band een regenjas een sleutelbos een auto-reservewiel met band een kussen. Gemeenteraad. Gemeenteraad op Don- dag 10 September 1925, des namiddags om 2 uur (neuwe tijdregeling), ten raadhuize. Agenda: 1. Vaststelling van de notulen, van de vergadering van 30 Juli 1925, 2. Ingeko men stukken enmededeelingen. 3. Verzoek vaft den heer S. Mastbergen om eervol ont slag als onderwijzer aan de openbare la gere school no. 7 (hoof dde heer S. Veldman), 4. Benoeming van de leden van de vaste raadscommissiën. De samenstelling van deze commissiën is thans als' volgt: a. voor de fi nanciën: Arie Roodenburg, Adrianus Johan nes Bus, Pieter Borst, Willem Biesheuvel en Gerrit Gerritse; b, voor het grondbedrijf, dc gemeer.ltebezittingen en openbare werken: Jan Willem Bras, Johannes Biemond, Arie Buurman, Cornells Jansen en Jacobus Griek- spoor; c. voor den woningbouw: Willem Scheffer, Herman Koning, Pieter Borst, Ger rit Cornells van Arendonk en Arie Buurman; d. voor het electriciteitsbedrijf; Petrus Ou- werkerk, Willem Scheffer, Adrianus Johan nes Bus, Jan Abraham Bos en Arie Roo denburg. 5. Voorstel tot vaststelling van de vergoeding aan de besturen van de bijzon dere scholen over het dienstjaar 1923 krach tens artikel 101 der lager onderwijswet 1920. 6.Voorstcl tot toekenning van een voorschot- aan de besturen van bijzondere scholen over het jaar 1925 overeenkomstig artikel 103 der lager onderwijswet 1920. 7, Vaststelling van -een verordening tot regeling van net ontslag van onderwijzeressen aan de open bare lagere scholen van deze gemeente bij huwelijk en van onderwijzers en onderwijze ressen aan die scholen bij het bereiken van den vijf en zestigjarigen leeftijd. 8. Verzoek van het hoofdbestuur van de Noordholland- sche Vereeniging ,,Het Witte Kruis" om deel te nemen in het garantiefonds van de wel- dra te Alkmaar te houden tendaagsche ten toonstelling. Voorgesteld wordt voor een van 100 daarin deel tc nemen. 9. Rond vraag. tenbeek J. van der Heide en E.M. Vuurens; i W.P. Pierlot en N. Makkes van tier Deijl i G. Gouverneur en H. Brik. Getrouwd: W.F.C. Habn met J. Porten. Overleden D. Kr jaar, ecktye- "oot van H.A. A jaar (m). Rac.emr.ker F.A. Menger, Personalia. Bij Koninklijk bsluit van 4 September zijn wederoip benoemd ot leer- aar -aan de Rijks W. Margadant en A. Jackson H. B. S. tc( Velsen G. M. Vorig bedrag Mej. K. Van een oude moeder Totaal Collecte voor den stormramp. De be woners van Haarlemmermeer hebben zich goed gehouden. Hoewel de financieele om standigheden van vele ingezetenen niet roos kleurig zijn (voor de boeren niet omdat in het landbouwbedrijf de prijzen der gewas sen veel te laag zijn, in verband met de alge- meene exploitatiekosten en voor de arbei ders niet omdat de loonen voor een mensch- waardig bestaan niet voldoende kunnen wor den geacht is er toch met groote milddadig heid gegeven. Ook trof het wel erg slecht, dat juist den vorigen Zondag 'in de Hervorm de kerk te Nieuw-Vennep en Abbenes al was gecollecteerd voor dit doel. Het weer werkte niet mee langs de lange rechte wegen in dezen grooten polder te moe ten collecteeren in storm en regen valt diet I mee, vooral niet voor jonge dames, maar zij hebben zich dapper geweerd en het schit terende resultaat is dat in Hoofddorp en om geving werd verzameld f.8C9.27, in Nieuw- Vennep f.608.63!2, in Abbenes f.252.381., in Vijfhuizen f. 513.80 FJ, in Zwanenburg - "it j ""*uouK en uuimctv icucm uuveci i u VJ H f. 364.83, in Rijk f.634.19 en in de buurt van,,ljjl^ kennis bij te brengen. Zoo noodig zul- 2344.54 olgens de aandacht op de verschillende bezienswaardigheden van deze basiliek, in t bijzonder op de zeer fraaie Sacramënts- :.pel en op de kapel met het schilderij van de H, Maagd door St. Lucas, welke, gebouwd is dcror de familie Borghese en in kostbaar heid allen overtreft. Vervolgens beschreef spr. de St. Paul, welke nog niet lang geleden afbrandde en waar men bij de opbouw slechts zeer spaar zaam gebruik heeft kunnen maken van on derdeden van de oude basiliek. Na een kennismaking met de St. Jan van Lateranen met de daarbij gelegen H. Trap, komen we in de St. Pieter, welke in grootsch heid al het voorgaande overtreft. Vooral de opnamen tijdens de plechtighe den bij de Heiligverklaringen van dit jaar, wisten de aanwezigen te boeien. Spr. besloot den avond met eenige beel den van de verschillende Wachten van het Vaticaan en sloot hierna de belangwekkende lezing met den Chr. groet. Van tijd tot tijd werd de lezing onder broken door een zang of vioolnummer. Het speciaal samengestelde kwartet dat bestond uit drie heeren Versteijnen den den heer v d. Vlugt bracht eenige zangnummers ten gehoore, vooral een Ave Maria en Ecce quomodó monitur van Handel. Een solo van den heer v. d. Vlugt, Ridonami la Calma, van Gisterenmiddag bevond zich in de tram van Zandvoort naar Haarlem, het 3-jarig zocn'je van den heer V., te Zandvoort. Het knaapje was zonder geleide en eerst toen de knaap te Bentveld was, werd dit bemerkt. Men kon den jeugdigen passagier natuurlijk niet buiten de tram zetten, zoo dat men hem noodgedwongen mee naar Haarlem moest nemen» Daar waren geluk kig inwoners van Zandvoort, die het knaap je weer mee naar hel baddorp terugna men en bij de ouders thuis brachten. Waar schijnlijk was het ondernemende knaapje met andere passagiers tegelijk ingestapt, zeedat het was, alsof hij bij hen hoorde. Daardoor werd eerst later bemerkt, dat hij heel op zijn eentje het tochtje had aan vaard. Voor een ondernemenden geest is het cok wel heel erg, als je dagelijks zooveel trammen ziet rijden en je mocgt er dan niet eens een tochtje mee maken. Dezer dagen is- op het Weesper Zandpad even voorbij den Gaasperdam ,een vracht auto van een Haarlemsche kistenfabriek, bij het uitwijken voor van de 'tegenover gestelde zijde komende auto's gedeeltelijk op den berm van den weg geraakt, waar door de wagen over den kop sloeg. Het ongeval, dat geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had, geschiedde, doerdat het autoverkeer langs het Zandpad, in ver band met de herstelling der Merwcdeka- naalbrug veel grooter was, dan in den re gel het geval is, op welker grootere ver keersdrukte het smalle Weesper Zandpad niet berekend is. Dinsdag 15 September, om 12.15 uur, wordt in het gebouw van den Haarl, Ke gelbond, Tempeliersstraat, een modeshow gehouden van de firma WeillMuller. Een prachtige collectie bonimantels, dames hoeden, costumes en mantels zal worden geëxposeerd De heer Ch. Burret heeft Zondagmorgen lussche'n Hillegom en Lisse een snoek ge vangen, die 10 pond woog en een lengte had van 1 Meter. De heer B. had veel moeite het beest machtig te wroden, k 2342.54 Aalsmeer f.380.80, tezamen een bedrag van 1— f.3563.91 L— Bij de beoordeeling van dit cijfer moet feitelijk worden rekening gehouden met de opbrengst der Kerkcollecte in Nieuw-Vennep ad f.195.- en in Abbenes ad f.85.-, terwijl enkele ingezetenen hun bijdrage reeds had den opgezonden aan het bureau van. een of ander dagblad. Harddraverij. Maandagavond verga derde het bestuur van de harddraverijveree- niging „Haarlemmermeer" te Hoofddorp onder leiding van den voorzitter D. Treur, tot regeling van de harddraverij, welke op Woensdag 23 September a.s. gehouden wordt op het gemeentelijke concourster rein. Er zal worden gereden op een kort^ baan van 350 meter, onder de bekende re glementen, te beginnen 's middags om half twee. Men verwacht vele deelnemers. Verleden jaar waren 18 paarden ingeschreven. Als,han dicapper zal worden gevraagd de heer P. Olij uit 's-Gravenhage als starter de heeren B. Vaandrager uit Rotterdam en G. Hare maker uit Koog aan de Zaan, terwijl als keur meesters zullen fungeeren de heeren J. de Jong, D. Rejelman, D. Treur, L. van Reeu- wijk, D. van Wieringen, J.C. Beets, Jac. Molenaar en L. Zijlmans. Het gemeentelijk sportterrein heeft door zijn gunstige ligging en mooie, ruime over dekte tribune een zekere vermaardheid ver kregen. Verwacht mag daarom worden dat de liefhebbers van deze soort paardensport bij eenigszins gunstig weer ook in grooten getale van heinde en ver zullen opkomen. Schilderwerk gegund. Door B. en W. dezer gemeente is na gehouden aanbeste ding aan den heer J. Heikens te Rijk al hier gegund het schilderen van het bui tenwerk van de onderwijzerswoning bij scheel no. 10 aan den Meidoornweg voor den prijs van 240. Burgerlijke Stand in de week van 1 tot en met 6 September 1925. Geboren: M.E.A. Vring-Broester, d P- Oosten-Koper, d H.J. de Wit-Oerlemans, z E.H.P. Rijkelijkhuizen-Driessen, z W. Vosse-van den Berg, z J.H. Guilliamse- Rietveld, d M.E.J. van der Hoff-Meissen, z Th.M. Hoogestijn-Otte, z G. Wasse naar-Kassing, d H. Philippe-Janssens, 2 1 Ondertrouwd J.M. Jacobs en A.S. van den Bogaard; W. Klaarhamer en A.M.E. Möhring W. Blankwattl en M.Th, P. Rui- Rectificatie. -Wij berichtten dezer da gen dat opgericht was een R. K, Bestuur- dersbond, dit moet gewoon zijn Bestuur- dersbond. Gemeenteraad. De raad vergadert a.s. Vrijdag 11 September 1925, des namiddags 2 uur, Onderwerpen ter behandeling zijn: 1. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2, Voorstel B. en W. tot het verleenen van subsidiën voor het jaar 1926 aan verschil lende vereenigingen, 3. Voorstel B, en W. tot vaststelling ecner verordening tot rege ling van het ontslag van onderwijzers aan de Openbare Lagere Scholen der gemeente. 4. Voorioopige vaststelling gemeentereke ning 1924 en goedkeuring rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Gast huis of Oude Mannen- en Vrouwenhuis. 5. Suppletoire Begrooting dienst 1925. 6. Aanbieding gemeenteebegrooting en begroo- iing Burgerlijk Armbestuur dienst 1926. Uit de woning gezet. Door den deur waarder ten B. uit Haarlem, werd met politie-assiitentie een woning aan den Èngelmundusweg ontruimd wegens huur- sculd van de bewoners K. en B. Waschgoed gestolen. In den afg'eloopen nacht is een partij waschgoed onfvreemd ten nadeele van C, de H. ..Waschgoed, dat te drogen hing," aldus meldde het politie-rapport. Misschien heeft de dader de onmogc- lijkheiil hiervan ingezien en het zaakje maar ingepikt om hel voor den regen te behoeden. Een onderzoek zal een en ander verder moefen uitmaken. Geen vergunning. D. W. wonende in een logement te Haarlem, kreeg een proces verbaal terzake het yenten zonder ver gunning. en DE HARDDRAVERIJ. A.s. Donderdag is het weer dc groote harddraverij-dag! Een belangrijke gebeur tenis voor onze plaats, want op dien dag immers komen uit Kennemerland de beste dravers naar de „Wijk", om daar, op de tot renbaan gepromoveerde Breestraat, el kaar den palm der overwinn.ig te betwis ten. Deze harddraverij werd voor het eerst gehouden den 12en September 1895 en had gedurende een tiental jaren op de Bree straat plaats. Toen werd geen toestemming meer gegeven tot het houden van den wed strijd op de Breestraat, vanwege de stoom tram. Het wdstrijd-terrein vevrhuisde toen naar het landgoed „Schulpen". Een jaar is de harddraverij niet gehouden. Verleden jaar werd weer voor het eerst toestemming ver bergen om te draven op de Breestraat en thaos zal de 29e harddraverij weder op de Breestraat worden gehouden; De beste paarden uit den omtrek zullen draven om belangrijke geldprijzen. Ieder paardenlielKebbed uil Kennemerland komt morgen naar hier om de altijd interessante races bij te wonen. Hopen we, dat „PIu- vius" ons gustig is en althans voor dezen dag, die voor Beverwijk een feestdag be- teekent, zijn poorten wil sluiten. Behalve de harddraverij: wacht den Be- verwijkers ti.cg een ander tournooi, n.l. een wedstrijd in. het ringsteken voor paren. Het initiatief' hiertoe is uitgegaan van de Breestraat-vereeniging. s Morgens om 9 uur begint dus al het feest, 's' Morgens ringrijden en 's middags harddraven. Dat belooft wat voor dc lief hebbers. Sijmen, betaal. Wederom werden twee personen bekeurd, wier rijwiel niet was voorzien van een belastingmerk. Dr. Schaepman. De R.K, Propagandaclub hield Dinsdagavond een zeer geanimeerde vergadering. Ó.m. werd beslóten tot over name van de bibliotheek van de oude pro pagandaclub, ten einde de leden op gods dienstig en politiek terrein ooveel moge Amsterdam Vaz Diaz 2000 Al. dage- lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8 154.30 Amslerd tijdsein 10 15 en 4 30 Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert tc 8.35 u (ook Zondags) Daventry 1600 M. dagelijks concerl en voordracht van 6.2011 of 12 Tijd sein of Big Ben 7 20 cn 10 20 event ook 12.20 Londen 365 M dagelijks concert cn voordracht van 7 20 11 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concerl, enz. H. D. O- (Hilvcrs Draadl Omroep) 1050 M. dagelijks 5.30—7 30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7.30 Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltorei 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M, - dagelijks Concert en Lezing te 8.35. BIJZONDERHEDEN. Brussel 8.35 „De Barbier van Sivilla", opera. Daventry 8.20 Muziek en zang. H. D. O. 8.15 concerl uit de Studie. Zie verder bovenst, opgave. len niéuwe werkjes worden aangesrhaft. Door het holden van lezingen en vergade ringen in den a.s. winfer hoopt men voorts de ontwikkeling Ter leden te bevorderen. Een reglement zal nog worden vastge steld. Biet bcstcur bestaat thans uit vijf leden, nl. de heeren Machielse, voorzitter; W. de Groof, secretaris en H. J. Trom- pert, Jac. van Zutphen en Th. v. Woerf. De functies van vice-voorzitter, penning meester en bibliolhearis zullen nog onder ling worden verdeeld. Verschillende zaken van huishoudelijken aard kwamen nog ter sprake, waarna de voorzitter de vergadering om half elf op de gebruikelijke wijze sloot. HULDIGING BURGEMEESTER BÈECKMAN. Onder voorzitterschap van den heer C. Sleegers als ouds'te wethouder had gister avond ten raadhuize een bijeenkomsi plaats van de afgevaardigden van alle plaatselijke verenigingen. Daar geen enkele vereeniging ontbrak, was de zaal geheèl gévuld. Een bewijs van belangstelling, dat heel veel goeds beloofd voor de uitvoering van de plannen, die men voor de huldiging van Burgemeester Becck- man bij zijn afscheid reeds in losse plannen heeft besproken. Besloten werd een centrale commissie te benoemen, die het geheel zal regelen. Deze commissie bestaat uit de heeren C. Siegers wethouder, Jellema, secretaris en Jhr. Ba ronet Speelman, gemeente-ontvanger. Verder werden nog verschillende sub commissies benoemd, die elk een deel van het programma voor hunne rekening zullen nemen. Met genoegen kon geconstateerd worden, dat op dezen avond een groote belangstel ling reeds bleek uit de verschillende Zand- voortsche vereenigingen. Flora. Hel' comité Flora alhier, dat zich len doel stelt bij de inwoners dezer ge meente en bij de kinderen in het bijzon der, dc liefdé vóór bloemen en planten op te wekken, is voornemens Zondag 13 Sep tember a.s. een tentoonstelling te houden in de groote concertzaal van het Groot Badhuis, van de plantjes, die aan de kin deren verstrekt zijn en die zij zelf dan moeten opkweeken. Zaterdag a.s. moeten dc plantjes ingeleverd worden. Tijdens de tentoonstelling zullen er twee verlotingen gehouden worden. IJsclub. Dc IJsclub Zwanenburg en omstreken, vergaderde j.l. Maandag in het café van den heer Greeven. De opkomst 'was goed, de presentielijst telde. 62 namen. Het' verslag van den secretaris bleef achterwege, als zijnde een gevolg, dat er in den afgeloopen winter geen ijs is ge weest. en Het financieel verslag meldde een batig saldo van omstreeks 150. Dc aftredende bestuursleden, zijnde de heeren H. Postma, voorz.; K. Kooiman 2e secr. en J. Buis, penningm. worden niet ai- gerneene stemmen herkozen. De ijscommissie, welke zich onledig houd1 fer gelegenheid van mogelijke wedstrijden, bleef onveranderd gehandhaafd. Bij uitloting van 10 aandeden werden gemeld de nummers 8, 9, 23, 30, 35. 36, 38, 43, 67, 71. Voor gegadigden, welke met een tent op de ijsbaan willen staan is de gelegenheid hiertoe opengesteld om in te sthrijven tot 1 December a.s. per dag en per seizoen. Het voorstel om bij gemis aan sferk ijs een feestavond te organiseeren, werd met bijna algemeene stemmen verworpen. Na de rondvraag, waarbij enkele huis houdelijke zaken werden behandeld, had een vrije verloting plaats, waarbij een 17- tal prijzen beschikbaar waren. Een gezellig uurtje was er het gevolg van. Voetbal. Bij den gehouden voetbalwed strijd Seriewedstrijd was de uitslag; Volenwijkers IHalfweg I 3—2. In dezen seriewedstrijd heeft Halfweg I den 2en prijs 'behaald. De aspiranten-afdeeling A. en B. behaalde resp. de le en 4e pr. A. won -van B.- niet-32. DIOC. HAARL. VOETBALBOND OM DEN „DE LEIDSCHE COURANT-BEKER". De uitslagen van Zondag 6 Sept. zijn: S. J. C. ITeylingen I 02 E. M. S. I—A. V. V. 1 20 1 Leiden ILissq I n. o. g. O. V. V.—Concordia 16 Zondag 13 Sept. zal gespeeld worden door de winnaars van de eerste ronde, waarom in de Demi-Finale de volgende vereenifingén zullen uitkomen op de daar bij genoemde terreine'n; Demi-finale. Noordwijkerhout, 1.30 u. E.M.S. ILisse I Sassenheim, 2.30 u.: Teylingen ICon cordia I. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk,). HET STUIVERFONDS VAN „HERWONNEN LEVENSKRACHT". Nog steeds treden nieuwe leden toe, lot het stuiverfonds (of de vrijwillige 5-ccnts- actie], ten bate van de vereeniging tot be strijding der tuberculose „Herwonnen Le venskracht Dit feil vctheugt ons, daar er toch nog zoovelen zijn, die mede willen werken aan het schooije doel. Ook mochten wij dezer dagen medewerking ondervinden voor het aanwerven van nieuwe leden van ons comité-lid de heer Wassenaar, lid van den Metaalbewerl^ersbond. Dit ijverig lid gaat de leden van zijn organisalie af, om zoo doende het stuiverfonds krachtiger te maken. Het succes is schitterend. Een woord van hulde is hier zeker op zijn plaats, en wij zón den er aan toe willen voegen: Wit volgi? Wanneer van iedere organisatie een paar leden op dezelfde \yijze de zaak aanpakken, wal zou dan het stuiverfonds krachtig wor den! Hoeveel patiënten zouden dan spoedig gehoupen kunnen worden aan verpleging in het sanatorium Berg en Bosch tc Apeldoorn. Inderdaad juichen wij het initiatief van dat comité-lid toe en we twijfelen er niet aan, of binnenkort zullen velen gevolg geven aan het verzoek om de vrijwillige 5-ccnts- actie te steunen. Omtrent de Propaganda voor deze 5 censt-actie kan men inlichtingen verkrijgen aan het secretariaat Emostraat 1. Het hoofd van het gemeentebestuur van Haarlem, Gelet op artikel 31 der Woningwet: Maakt bekend, dal het bij Raadsbe sluit van 29 October 1924 No. 21 vast gesteld plan van herziening van hel bij Raadsbesluit van 4 September 1918 No, 11, vastgesteld plan van uitbreiding voor de gronden gelegen tusschen den Kinderhuissingel, den Zijlweg en de Pieter Kiesstraat, door Gedeputeerde Staten der provincie Noordholland is goedgekeurd, en voor een ieder ter inzage is gelegd ter gemeente secre tarie (7e Afdeeling). Haarlem, 9 September 1925. Het hoofd van het gemeentebestuur voornoemd, M. SLINGF.NBERG, Lo. B In den nacht van Zondag op Maandag reed de heer B. Jordaan, fabrikant te Hengelo (O.) met zijn auto tegen een boom. De ongelukkige werd bij de botsing zo# ej-nstig gewond, dat hij spoedig overleed. Deze vraag, die dr. V. plaatst aan het hoofd van een artikel in „De Dokter in Huis", een rijdschrift, dat gewijd is aan dc belangen der volksgezondheid, moet vooral in onze dagen wel de algemeene be langstelling wekken. Wie kranten leest schudt bedenkelijk het hoofd bij het vernemen van de vele min of meer ernstige ongelukken, die eiken dag plaats vinden. En die heeft voor zichzelf allang de conclusie getrokken, dat verre weg de meeste van die ongevallen zich af spelen in den l'rein, op zee of op straat. De ongeval-verzckeriag echter vertelt, dat die meening niet de juiste is. Zij toch verschaft nauwkeurige gegevens, die alge meene verrassing wekken. Zeker zal wel niemand op het idee komen," schrijft dr. J. V,, „dat het opont houd in huis hijzonder gevaarlijk is. En foch is het een feit, dat volgens de stati stieken der ongevallen-verzekering meer dan een vierde van alle ongevallen in het eigen tehuis voorkomt. De gevaren der huiselijkheid worden alleen nog iets o~ er- troffen door het gevaar van het autorijden terwijl de uitoefening van sport, jacht en dergelijke mef 20 pCt. in dc ongevallen- siatistiek zijn aangeschreven. Een verdere verrassing is het feit, dat de .voetganger in 15 ongevallen van de 100 het slachtoffer is, terwijl de reiziger in den spoortrein, in de trams of de stoomboot er met 5 pCt. al komt. De verzekeringsrisico's bewijzen, dat de gevaren van de huiselijke bezigheid hijzon der groot zijn. Men kan thuis uitglijden op de trap of in de kamer, men kan zich aan meubels en deuren stooten, men kan van du ladder oi uit hef raam vallen, men kan bij het baden verongelukken. Een geval, bij een ongevallen-verzekeringsmaatschappij voorgekomen, moge toonen, hoe zeldzaam een samenloop van omstandigheden soms kan zijn. Een echtpaar verwachtte 's-avor.ds een gezelschap ten eten. De huisheer maakte overdag een autotoer in den oüifrek. Alles verliep zonder ongeval; door een vertra ging onderweg zou hij echter later thuis komen dan het plan was Om den verloren tijd weer in tc halen, raasde hij op den donkeren straatweg voort en ontkwam ter nauwernood aan 't gevaar van een botsing met 'n spoortrein, die den weg kruiste. Hij kwam gelukkig thuis aan, 20 minuten voor het begin van het maal, nam hij nog spoe dig 'n bad om zich van hef stof der reis te reinigen, liet in de haast een stuk zeep in de badl uin liggen, gleed daarop uit en brak twee ribben. Dc statistiek bevat eer. groet aantal van dergelijke ongelukken, zoec'at hef ie be grijpen is, dat in sommige sleden de huise lijke ongevallen '10 pCl. ia, bijna de heil! van alle, andere ongelukken uitmuren. Toen de Conferentie van Genua afgeloo pen was, en ieder gedelegeerde zijn flink gepeperde rekening ontvangen had en ook betaald, met de verplichte 10 pCt. voor de bediening, zooals dat gebruik is in Italië waar het fooienslelsel afgeschaft heet te zijn/vonden ze tot hun verwondering aan de deur van het hotel tóch nog een kellner staan met opgeheven hand. Maar natuurlijk wilden zij zich groot houden, zich niet gierig locncn tegenover elkaar, en Lloyd George was de eerste die met een gemakkelijk ge baar in zijn vestzak greep en heel noncha lant twee pond sterling in de hand van den. kellner duwde. Die keek verwezen van blijdschap natuurlijk en dankte alleronder- danigst. Na Lloyd George kwam Barlhou, de ge delegeerde van Frankrijk. Die had de fooi van Lloyd George bespied, maakte gauw zijn omrekening en gaf dén kellner 200 fres. En uit het 'eerbiedige, nederige gemompel van den keliner kon hij wel opmaken, dat zijn gave minstens zoo zeer geapprecieerd werd als die van den Engelschman Toen kwam de Oostenrijksche gedelegeerde aan de beurt. De kellner, die wist wat Oos- tenrijksche kronen waard zijn, die wist dat ze in Zwitserland gebruikt worden als eti ketten op bierflesschen, keek met een beetje onverschilligheid de fooi van den Oosten- rijkschen vertegenwoordiger tegemoet. En hij keek zelfs een beetje ontevreden toen. die uit een hoek van de vestibule een zwaar valies tevoorschijn haalde en hem dat in de hand duwde. „Waar moet dat heen, meneer?" vroeg hij tamelijk norsch. „Naar jouw huis natuurlijk!" antwoordde de Oostenrijker; „dat is je fooi!" en maakte toen maar gauw dat hij wegkwam, wan! 't gezicht van den kellner was nóg al onvrien delijker geworden. Nou! dacht de kellner. loen hij den Duiischen afgevaardigde op zich zag komen, wat zal die me dan wel in m'n handen stoppen?! Hij verwachtte minstens een hee- len koffer vol bankbiljetten. En hij was dan ook hoogeiijk verwonderd, toen hij den Duit- scher één enkel stuk papier uit zijq porte feuille zag halen, een wit stuk papier met zwarte letters er op, maar dat in het minst niet leek op bankpapier van welk land ook. „O, natuurlijk, een vodje papier," dacht hij. „Wat is dat?" vroeg hij, toen de Duitscher het hem overreikte. „Dal." antwoordde van uit de hoogte Zijne Excellentie, „dat is een vrachtbrief. De wagon met bankbiljetten staat nog aan den trein. Dien moet je zelf maar lossen Toen eindelijk de Sovjet-gedelegeerde den kellner naderde, keek die opzettelijk een anderen kant uit wat zou je van zóó'n verarmd type kunnen verwachten! Maar de Sovjet-meneer liet zich door dat alge- wende hoofd niet verschrikken, hij wilde, niet achterblijven bij zijn collega's, en zou een fooi geven, zoo goed als zij, en minstens fcoo groot als zij. En dus reikte hij den kell ner een zwaar pakkel over, dat heel hard aanvoelde, en zei; „Hier, dat zijn de clichés. Nu moet je daarvan maar net zooveel bankbiljetten van nét zooveel milliard roebles later. druk. ken als je zelf maar wilt. Naar het „Hbld." verneemt, is het zeer waarschijnlijk, dat uit Amerika behalve het reeds bestelde diemotorige Fokkcrtoestel, nog vijf andere machines van dit type voor zien van drie wright whirwind J. 4 moto ren van 200 8.K. zullen worden besteld. Het drie-motorige toestel dal Maandag op Schip-- hol gedemonstreerd heeft, wordt binnef. enkele dagen naar Amerika verscheept. KUNSTHANDEL „OPGANG." Van 8 lot en met 30 September zal in den kunsthandel „Opgang", Utrechtschc- straat 69, Amsterdam, een tentoonstelling worden gehouden van Graphisch werk vaa Jan Poortcnaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 3