mny% f125. Donderdag 10 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16142 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste blad Minderwaardige arbeidskrachten. Agenda 11 September Onder de Blauwe Kruisbanier. Oranjefeest te Bennebroek. Boegsprietloopen of een koud water bad. Het Stille strand in Zandvoort. Oranjefeest te Bennebroek. Ezeltje staartsteken. Geblindoekt. Pensioen regeling N. Z. H. personeel. Droevig einde van een schooltochtje. - Het weer. R.-K. Volksbond. Gevonden dieren en voorwerpen Personalia. Wat niet te pas komt. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS FABRIKANTEN Konlugstraat 10 :t Haarlem. Telegraphisch Weerbericht VOETBAL. LAATSTE NIEUWS. De uitbetaling der persioenen. Ramsay MacDonald op 't Vakr vereenigingscongres. Het Veiligheidspact. D® abonnementsprijs bedraagt roor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 franco per post per kwartaal bij roonitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentiên 35 eents per r*ge| Bij contract belangrijke kortingi Advertentiên tusscben den teksg als ingezoudeD mededeeling. 60 et* per regel op de le Pagina S 75 Ct< per regeL Vraag- en aanbod-adver» tentiën 14 regels 60 ct. per plaats sing: elke regel meer 15 ct., bil rooruitbetaling. Alle abonne sop dit blad zijn, ingevolge de verzeKermgsvoorwaarden f qiinn levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7KQ ou een ongevm mei 250 tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 oUUU. ver hes van beide armen beide been en of beide oogen Joodehiken afloop l bOU dij verlies van een ha na, '.en voet of een oog Dij verhes van een f Cïl duim of wijsvinder 1 uil.* dij een Dreuk van LTï been of arm 1 T'lr Dij verhes van een id ere vinger Onlangs, bij gelegenheid van de publicatie der nota door het N. V. V. aan de nieuwe regeering gericht over de nog altijd nood zakelijke bestrijding van de werkloosheid, wezen wij weer eens op de geweldige moei lijkheden van de arbeidsverdeeling in orfze tegenwoordige maatschappij. Ook de nota van het N. V. V. gaf blijk hoe oppervlakkig maar al te vaak over de werkloosheid en de middelen oir haar te bestrijden wordt ge oordeeld. Het is een schijnbaar onoplosbaar probleem en wie er tegenover staat met een hooge borst en redeneert: wanneer ik maar eens minister was, dan zou de zaak wel spoedig voor elkaar zijn, die geeft blijk zelfs het wezen van de moeilijkheden niet te be seffen, laat staan eenig inzicht- in de midde len tot bestrijding en voorkoming van het treurige kwaad te hebben. In bovenbedoeld artikel stelden wij o. m. de vraag, of wel voldoende aandacht werd gewijd aan iets, wat ieder, die om zich heen goed luistert en toekijkt, waarneemt, dat er n.m. bij een grooten overvloed van werk krachten een even groot gebrek is aan ge schoolde krachten in verschillende beroepen en bedrijven. Wordt daaraan wel voldoende aandacht gewijd, vroegen wij. De dezer da gen verschenen Statistiek der Werkloosheid over het 2e kwartaal 1925 kwam onze mee ting bevestigen door er op te wijzen, „dat er in menigen bedrijfstak bij een te ruim aanbod van ongeschoolden, een te gering aanbod van geschoolden bleek te bestaan.'1 Voorts is ook al menigmaal de vraag opge worpen, of bij het ontwerpen van collectieve contracten niet meer rekening dient te wor den gehouden met de arbeidsprestatie der vakgenooten, opdat de industrie bij een be tere belooning naar bekwaamheid produc tiever kan werken. Hoeveel er aan dit vraagstuk vastzit en hoe noodig het is, dat onze samenleving zich daarmee gaat bezig houden is dezer dagen gebleken op het deze week te Amsterdam gehouden belangwekkende Internationale congres voor Ongevallengeneeskunde en Be roepsziekten. In een interessante rede heeft dr. L. Heijermans eenige stellingen verdedigd over plaatsing en herplaatsing van blijvend gedeeltelijk invaliden. In zijn inleiding wees deze deskundige er op, dat in toenemende mate de minderwaardige arbeidskracht ge weerd wordt van de arbeidsmarkt, terwijl anderzijds sociaal-hygiënische maatregelen der gemeenschap, de zwakkeren in het le ven houden en voor ondergang behoeden. De levensduur stijgt, het aantal menschen in de leeftijdsgroep 5070 jaar wordt grooter in aantal en deze verschijnselen van tegenge stelde strekking maken het vraagstuk van de plaatsing van minderwaardige arbeidskrach ten steeds meer urgent. Scherper en harder wordt in de tegen woordige tijden de strijd om het bestaan, waar de volwaardige nauwelijks een plaats op de arbeidsmarkt verovert. De chronische krisis bevordert, dat de zwakkeren en ouderen in groet percentage worden uitgedreven, ten laste komend van de liefdadigheid en openbare kassen en de sociale verzekering werpt steeds meer de schaduw, dat de ondernemer huiverig wordt in dienst te nemen, elementen die een ze kere ziekte-risico met zich brengen. De strijd tegen de huisindustrie, de opvoering van de loonen heeft helaas, in zekeren zin tenge volge, dat der minderwaardige arbeidskracht de naturlijke uitweg wordt afgesneden om productieve arbeid te verrichten naar de mate van zijn krachten. Het aantal minderwaardige arbeidskrach ten bij de mannen is zeer groot. Wij kunnen het aantal invaliden op den grondslag der bestaande statistieken schatten op pl.m. 200 per 10.000. Na deze juiste vaststelling der feiten volgt de eerlijke erkenning, dat de medische we tenschap tot nog toe te weinig heeft gedaan aan een onderzoek naar beroepsgeschikt heid. Een controleerend geneeskundige keurt iemand af voor zijn beroep en deze staat als werkloos buiten de arbeidsmarkt. Daar moet voor in de plaats komen een weten schappelijk en organisatorisch goed gefun deerd stelsel' om den minderwaardige te plaatsen in zoodanigen werkkring, waarvoor zijn lichamelijke en geestelijke krachten toe reikend zijn volwaardigen arbeid te leveren. Kan het dan de bedoeling zijn vraagt dr. Heyermans van de fabriek, de in dustrie een filantropische instelling te ma ken, die met geldelijk verlies de minder waardige arbeidskracht een levensonder houd biedt? In geenen deele de huidige samenleving biedt den industrieel, den on dernemer allen bestaanskans, indien de werknemer tegen het beschikbare loonbe drag het volle pond-rendement levert. An derzijds de bekende Amerikaansche in dustrieel Ford heeft het zoo juist ingezien zal de industrie, de fabriek, zich in de samenleving op den duur alleen kunnen handhaven en het maatschappelijk leven mogelijk maken wanneer deze ook de min derwaardige arbeidskracht gelegenheid biedt een plaats op de arbeidsmarkt te verove ren en wel op zoodanige wijze, dat hij den arbeid,, waarvoor zijn krachten toereikend zijn, ten volle kan verrichten, in het ver- eischte tempo, in voldoende kwaliteit en kwantiteit. Ter bereiking van dit doel moeten samen werken werkgever en werknemer, genees heer, wetgever; de beste organen ter uitvoe ring zijn: werkgevers- en werknemers-orga nisaties, arbeidsbeurzen, adviesbureaux voor beroepskeuze, bedrijfs-hygiënisten, school artsen, niet te vergeten de arbeidsinspectie, de controle-artsen van ziekenkassen of werkgevers, psychotechnische laboratoria, kortom allen die stelselmatig te maken heb ben met het aannemen en plaatsen der werknemers of met keuring, controle en be handeling der ziek geworden werknemers. Zeer uitvoerig heeft dr. H. zijn ideeën ver der uiteengezet, o.m. met dit voorbeeld: een gezonde zeeman moet gaan brillen. Dit kan in de vaart moeielijk worden geduld, hij kan echter tal van andere werkzaamheden nog naar aller genoegen verrichten. De arbeids beurs behoort dus te hebben een afdeeling voor de plaatsing van volwaardige en een tweede afdeeling voor minderwaardige ar beidskrachten. Voor de plaatsing van deze laatste rubriek zal de arbeidsbeurs in het bezit moeten zijn van deskundige medische rapporten; ambtenaren zullen ter beschik king moeten zijn om met de leiders der be drijven besprekingen te houden. Want men moet er op rekenen, dat de mentaliteit zoo wel van de werkgevers als van de arbei dersorganisaties te dien opzichte niet op eenmaal wordt gewijzigd. Het tweede deel van de rede van dr. H. lijkt ons voorloopig te veel in de lucht te hangen, waar hij voor herstellende zieken, b.v. van tuberculose de oprichting van ate liers vraagt buiten de stad met internaat, binnen de stad met externaat. Dit is een verre toekomstdroom, in onze verarmde maatschappij zeker niet te verwezenlijken. Maar aan de eerste gedachten dient toch wel wat meer aandacht te worden gewijd, geheel nieuw zijn zc bovendien, niet. Men weet, dat van katholieke zijde met de op richting van een zielkundig beroepskantoor te Utrecht al heel veel in die richting is ondernomen. Maar dergelijk werk dient geen louter particulier karakter te dragen, 't Vraagstuk is daarvoor van te overwegend belang. Er wordt allerwege om opvoering der pro ductie geroepen en geklaagd over de mil- lioenen die aan werkloozenzorg uitgegeven moéten worden. Wij verzuimen inmiddels de oorzaken van deze tegenstrijdigheid op te sporen en weg te nemen. Die oorzaken zijn van velerlei aard; een zeer voorname is hier boven aangegeven. Dat aan ook onder lei ding van de Overheid en in verstandig over leg tusschen werkgever en werknemer het te werk stellen van minderwaardige ar beidskrachten worde bekeken! Sociëteit „St. Bavo" Haarl. Gemengd Koor 8 uur Bevolkings-Bureau half 9 uur Alberdingk Thijm 8 uur Vertrouwensmannen Metaalbewerkers 8 uur Tooneelclub „Amicitia 8 uur Bestuur Vrouwenbond 3 uur Propagandaclub Vrouwenbond kwart over 8.uur Bestuur A. R. K. A. 8 uur Propagandaclub R. K. Volksbond 8 uur. Brongebouw Steunconcert ten bate van de slachtoffers van de stormramp, Muziek- vereeniging Laurens Janszoon Coster," Symphonie-0 "t „Euterpe" en het Chr, Fanfarekorps „Lursum" van Bloemendaal. Kunsthandel F, H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke» Donderdag vaD 89A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26'A en 's avonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en s avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel. 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C Bosch]. R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr. Zon- dags en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E- V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord# Sl. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg] ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 (Fortgens) en verder bij de ledena te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huis gevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 (Fortgens) en verder bij de leden te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. I. Eene die gekend wil worden. 't Is geen prettige ervaring, als je, wan delend in 'n bekende plaats, op de ge zichten der voorbijgangers lezen moet, dat niemand je schijnt te herkennen. Ze zien je even aan en als je beleefd of vriendelijk groet, antwoorden ze met 'n knikje of 'n hoedzwaai, maar hun oogen zeggen je dui delijk, dat je voor die menschen 'n onbe kende bent. En als eindelijk iemand je aan spreekt, hoor je tot je verwondering, dat hij je Pietersen noemt, terwijl je Jansen heet. Dan bekruipt je de teleurstelling en die wordt heel diep bij het besef, dat je in die plaats een belangrijke taak te ver vullen hebt, die allen aangaat en die niet te volbrengen is, als men niet weet wie je bent en wat je wilt In deze positie ongeveer moet zich wel de Katholieke drankbestrijding gevoelen, als zij telkens weer ervaren moet, hoe wei nigen haar toch eigenlijk kennen, hoe wei nigen toch eigenlijk beseffen wat haar doel en streven is. Ze heeft machtige vrienden, die haar introduceeren in de beste kringen; ze bezit vurige propagandisten, die een stuk van hun leven ten olfer brengen aan haar dienst; ze heeft weldoeners die haar steunen en honderdmaal meer anderen, die van haar weldaden profiteeren; ze wordt gevolgd en gediend door een aanzienlijk le ger, dat haar beginselen verdedigt en haar denkbeelden uitdraagt in alle lager, der sa menleving; er is spoedig geen stad ol dorp van beteekenis meer in ons land, waar zij geen posten heeft uitstaan, die strijden en werken voor haër zaak En toch krioelt er een menigte in de straten, die haar niet kent. En dan gaat 't haar als zoo menige an dere zaak: onbekend maakt enbemind. Ze heeft zich vijanden verworven zonder haar schuld, alleen door de onwetendheid waar mee zij beoordeeld werd. Die met haar na der kennis maakten, droegen haar al spoe dig geen kwaad hart meer toe, legden hun onverschilligheid of en werden dra haar beste vrienden. Want al waf wezenlijk goed is, heeft slechts bekendheid noodig om liefde te verwerven en kan een zaak, die enkel en alleen in het leven ge roepen is om aan de wereld goed te doen en geen nevenbelangen kent, anders dan goed zijn? Maar zoo menigeen hooit over de drank bestrijding alleen spreken op spottenden toon hij neemt de verdachtmakingen, door haar tegenstanders geuit, ongecontro leerd in zich op hij heeft alleen oog voor een voorbeeld van mislukte bekeering, of, wat erger is, woordbreuk door een zwakkeling en hij velt een vernietigend vonnis over een zaak, wier strekking en beteekenis hij nog niet kan overzien. Er is veel kwaad gesproken over de drankbestrijding, ook over de katholieke en niet 't minst door hen, van wie ver wacht mocht worden, dat zij een door Kerkelijke en wereldlijke Overheid goed gekeurde en aanbevolen beweging zouden steunen. Kwade wil is hier zelden in het spel. Dikwijls is 't alleen de zin voor humor bij ons Hol'andsche volk gewoonlijk wat laag bij den grond die de goede bedoe lingen van een ernstig-willende groep in het belachelijke doet trekken. Een zaak, die stevig op pooten staat en dat is met de katholieke drankbestrij ding het geval kan wel tegen een stootje. En ieder propagandist weet, dat alleen door strijd en beproeving het goede bereikt wordt. Zelfs het Christendom, waarom de nood der wereld schrééuwde, kon zich slechts onder verguizing en gee- selslagen een weg banen, en nu nog, in de eeuw der beschaving, moet het voortdu rend strijden voor zijn bestaan. Onbekend maakt onbemind. Het is onze vaste overtuiging, dat zeer velen de ka tholieke drankbestrijding zouden waardee- ren en zelfs liefhebben, als zij haar beter kenden. Zij moet in het volle licht wor den gesteld. De eigen pers slooft zich uit, om hare beginselen tot de massa te doen doordringen, maar zoovelen bereikt zij niet. Een dagblad echter komt in ieder gezin en de katholieken van deze streek de echte katholieken althans lezen allen deze courant. Daarom zijn we den hoofdredacteur zeer dankbaar, dat hij ons in de gelegenheid voormalige N. Z. H., was de meerderheid er voor, ook het overige personeel, hetwelk bij de fusie naar de N. Z. H. overging dus het personeel der M. E. T. en E. S. M. tot het fonds toe te lafen treden. Wanneer nu de Minister van Waterstaat zijn goedkeuring hechi aan het pensioen reglement, hetwelk reeds door de direcfie en organisatie's werd besproken, zal dus ook voor genoemd personeel ten opzichte van den ouden dag gezorgd zijn, hoewel natuurlijk gepoogd» zal worden, steeds meer verbetering en wijziging, waar noo dig, aan te brengen. Hiervoor zal een com missie van advies moeten worden geko zen, besfaande uit leden-vertegenwoordi gers en personeel-orgamsaties Anders staat het echter voor een algemeene_ pen sioenregeling voor het personeel der inter- locale trams. Hiervoor bestond aanvanke lijk samenwerking tusschen de directie's der trambedrijven en de vakbonden. Een deskundige, speciaal bekend met pensioen aangelegenheden, was voor gezamenlijke kosfen opdracht gegeven de noodige bere keningen te maken. Een conflict, ontstaan tusschen de Ned. Vereeniging van Spoor- en Tramweg-personeel en de Vereeniging van Werkgevers op tramgebied, is voor laatstgenoemde aanleiding geweest aan de vakbonden te berichten, dat hare leden zich thans onthouden zullen van de be- noodigde gegevens aan bedoelden deskundi ge en verder geea medewerking zullen ver- leenen aan handelingen, waarbij ook de Ned. Vereen van Spoor- en Tramwegper soneel betrokken is. Tengevolge hiervan, zegt de deskundige, dat hij geen juist rapport zal kunnen uit brengen en heeft de Vereeniging van Locaal Spoor- en Tramwegen aan de orga nisaties de vraag gesteld, of naar haar meening voortzetting der werkzaamheden al dan niet geraden is. De besturen van St. Raphael en P. C. B„ zullen trachten deze kwestie in gematigden zin opgelost te krij gen, om gedaan te krijgen, dat voor het per soneel der interlocale trams, zoo spoedig mogelijk een pensioenregeling tot stand' komt. Wij hebben in den loop der laatste jaren, ook gedeeltelijk het laatste seizoen, een vlammend protest doen hooren tegen de on smakelijke, weerzinwekkende toestanden, die op het Stille Strand te Zandvoort meerma len te zien zijn. Wie ons voor overdreven preutsch mocht houden in deze zaak, leze eens wat Leo Lauer, een man, die zich overi gens gaarne een aureool van ruime opvattin gen over zedelijkheid om de slapen vlecht, Schrijft in de Opr. H. Crt. Wij knipte het uit een „brief uit Zandvoort". „Ons zee-dorp is de laatste jaren sterk den democratische kant uitgegaan. Hiertoe droeg niet weinig bij het tentenkamp aan het z.g. stille strand. Doch ook in dit opzicht wisten de autoriteiten niet de minste leiding te verschaffen. Nadat men zich eenige jaren totaal niets van dit leven onder linnen had aangetrokken, waardoor het een janboel werd en de naam „stille" strand een aanfluiting, stelt, om het doel en streven dezer Room- sche zaak befer bij het publiek bekend te maken. Wat we daarmee beoogen? Zeker niet alle lezers en lezeressen tot geheelonthouders(sters) te maken! Even min hun de meening op te dringen, dat elk glaasje alcoholische drank voor iedereen vergif is! Men zij geru%t' We willen alleen trachten een betere kennis van de katho lieke drankbestrijding onder de menigte te brengen, opdat een goede Roomsche zaak worde gewaardeerd zooals zij het ver dient. H. B. v. d. S. Bij een dezer dagen gehouden stemming onder de leden van het pensioenfonds der meende men zich dit seizoen plots van ge meentewege met het kampeeren te moeten bemoeien, prachtig! Plannen werden ge smeed, en lang niet een ieder zou het recht verkrijgen, hier in den waren zin des woords zijn tenten op te slaan. De gemeentelijke bemoeiing heft zich uitgestrekt tot 't aan brengen van leidingwater, het opstellen van privaten, het uitoefenen van controle en het heffen vari kampeerbelasting. Een controle in den zin, dat men van van gemeentewege een kaart moest betrekken om te genieten van dit goedkoope badplaats-leven, de con trole dus die de zwarte schapen kon afscheir den, heeft er niet plaats gevonden. Het ge volg was dus, dat de janboel bleef bestaan. Men heeft ons verkwikkelijke verhalen van het bestaan in deze linnen veste opgedischt, En de ontevredenheid van de „nette men schen over Jan Rap en zijn maat, die hier vooral des Zaterdags hoogtij vierden is dan ook uiteraard groot. Terwijl ook in de ge meenteraad klachten werden vernomen, en een der Edelachtbaren reeds een verbod tot kampeeren in 1926 in uitzicht stelde! Een 12-jarige overreden en gedood. Dinsdagmiddag om half vijf is op deo. Amerfoortscheweg, ter hoogte van den be kenden Echoput, bij Apeldoorn, een ernstig auto-ongeval gebeurd. Een luxe auto, G 3773, bestuurd door C. J. wan T., wo nende te Aerdenhout, reed een 12-jarig jongetje, D. R. P., wonende te Wilp, gem. Voorst, aan,' met het noodlottig gevolg, dat deze in hoogst bedenkelijken toestand per ziekenauto naar het Apeldoornsche zieken huis werd overgebracht. Dr. Pot, die de eerste geneeskundige hulp verleende, constateerde een been- en een armfractuur, benevens een groote wonde aan het hoofd. Het inmiddels overleden kind, maakte met zijn medescholieren, onder geleide van ijn hoofd der school met wee assistenten een tochtje in twee autobussen dor Apel doorn en omstreken, en werd aangereden toen het met zijn makkers de bussen had verlaten en zich onderweg met een spelletje vermaakte. De Apeldoornsche politic heeft de zaak in onderoek. De vroegtijdige koude der laatste dagen heeft wellicht menigeen reeds verontrust. Vanuit Engeland bereikten ons reeds pes simistische berichten: een koude-golf liep uit op rijp, mist en regen. Een uurtje zonneschijn en wat blauwe lucht, zooals we Dinsdag hadden, verdrijft echter weer alle voorbarige zorg. De temperatuur, welke wij de laatste da gen hebben gehad, is inderdaad abnormaal voor den tijd van het jaar. Gisteren wees de barometer 130 aan, terwijl het nor male 170 is. Deze dalingis uitsluitend te wijfeir aan de koude winden uit noord westelijke streken. De winden waaien thans uit die streken, omdat er boven het noord-westen en midden van Europa een zone van lagen druk heerscht. Of de^e periode lang zal aanhouden? Wellicht nog enkele dagen, met koude ncchfen, koud voor dit seizoen, en vrij lage minima vai temperatuur. Het is zelfs mogelijk, dat het in de .volgende nachten wit vriest, doth dit zal slechts van korte:, duur zijn. Intusschen, er behoeft slechfs weinig te gebeuren, om verandering te brengen. Dins dagmiddag b.v. hebben we kunnen consta- teeren, dat de zon warmer was. En zeker is, dat we, vóór de herfst komt, nog vele warme en zonnige dagen krijgen, De R. K. Volksbond vergaderde gisteren avond in bet gebouw „St. Bavo". De voorzitter, de heer J. Ph. Castricum, opende de vergadering met den Christelij- ken groet en heette de aanwezigen van harte welkom. De voorzitter installeerde hierna een aan tal leden met eenige hartelijke woorden. Spr. bracht het a.s. triduum in herinnering dat door de Z.Eerw. heer pastoor Sondaal zal geleid worden. Hierna werd een overzicht gegeven van de cursussen die in dit seizoen zullen gege ven worden. In October zal er een lezing gegeven worden door den heer H. B. v. d. Sande, waarbij het mannenkwartet „Euphonia" me'dewerking zal verleenen. Tevens zal er in dit zeisoen een revue worden opgevoerd, die zijn oorsprong heeft bij de propaganda club. Verschillende ingekomen stukkfen wer den door den voorzitter behandeld. Mede deeling werd gedaan, dat het voorste ge deelte van de groote zaal van „St. Bavo" voorzien zal worden van klapfauteuils. Waarschijnlijk deze maand nog zal dit klaar komen, terwijl de zaal het volgend jaar on derhanden zal worden genomen. Bij het bestuur waren van verschillende vereenigingen klachten ingekomen dat de groote zaal te koud was, niet wat de warmte betreft, waitt die is goed in orde, maar wat den aanblik van de muren betreft. In over leg met eenige teekena'ars - is een ontwerp reeds gemaakt. De muren zullen mooi be schilderd worden, terwijl een zeer mooie decoratie zal worden aangebracht. De kos ten hiervan bedragen ongeveer 5000. Bin nen niet al te langen tijd hoopt' het bestuui, de zaal gereed te hebben. Hierna werd het woord verleend aan Rector Kok, adviseur van den Bond, die een lezing hield over de „Heilige Stad Rome". Rector Kok, die als een goed spreker be kend staat, wist ook gisterenavond zijn toe hoorders te boeien. Op de hem eigen, gees tige manier vertelde hij zijn ervaringen op gedaan tijdens de reis en zijn verblijf in Rome. De vroolijke avontuurtjes werden door de geheele vergadering medegeleefd en er is zeer veel gelachen, zelfs Rector Kok voelde zijn hart weer opengaan bij al die herinneringen. Het was een avond van genot voor de toehoorders, die door een hartelijk applaus van hun dankbaarheid blijk gaven. De heer Castricum dankte nog eens na mens allen. Wijl er niets meer aan de orde was, werd de vergadering met den Christelijken groet gesloten. H. de Zwart, Kinderhuissingel 50, woor denboek J. Knegt, Kamperstraat 39, duif J. Oosterveer, Harmenjansweg 82 C, jacht hond D.C. Norel, Uitenboschstr. 10 Heem stede, dames handschoenen B. Jansen, Berckheydestraat 32, R.K. Kerkboekje A. Beelen, Brouwersvaart 36, theekleedje Kaldehbach, Ged. Raamgracht 70, zw. witte poes Fauha van Baak, Stoop's Bad, idem Dijkstra, Hollandstraat 65, idem S.J.A. Reekers, Dreef 3 (Kunst en Nijverheid- school) horlogekettingUnie Maatschappij, Smedestraat 21, parapluieB.A. Cassee, Zijlstraat 83, damesportemonnaie Politie bureau, Smedestraat, portemonnaie met sleutels J. v.d. Meij, Jan Steenstraat 25, rijwielbel. merk P. Dam, Rustenburger- laan 9, sleutel J. Hensen, Ged. Oudegracht 32, damestasch H. Mauritz, Leidschevaart 142, vulpen Politiebureau, Smedestraat, zweep. Zondag j.l. is op de te Den Bosch ge houden vergadering van Tramweg-personeel georganiseerd in de R.-K. Vereen, van Spoor- «n Tramw-eg-personeel „St. Ra- Men schrijft ons: Een ernstig kwaad, wat sedert jaren ge- heerscht heeft, vooral in steden als Am sterdam, Rotterdam en den Haag, was de voorverkoop van toegangskaarten voor schouwburguitvoeringen, concerten, enz. door opkoopers. Op alle manier werden de menschen afgezet. Men moest dikwijls het dubbele of nog meer betalen voor een plaats. Een bedrag van vijf, zes gulden was geen zeldzaamheid. Langzamerhand is echter het publiek de oogen opengegaan, temeer na eenige gevallen, waardoor men hard handig werd wakker geschud en op het ergerlijke van dezen voorverkoop werd at tent gemaakt. Een van deze gevallen was wel de vervalsching op groote schaal van kaarten bij een interlanden-voetbalwed strijd in het Stadion eenige jaren geleden. Sindsdien is het publiek eenigszins wij zer geworden. Niet licht gaat men er meei toe over om plaatskaarten te koopen van bovenbedoelde personen. I^i vele gevallen is er medegewerkt door schouwburgdirec teuren, doordat zij niet meer dan een vijf tal kaarten aan één persoon verkochten of aan bekende opkoopers geen kaarten meer verstrekten. Wat nu hier in Haarlem tijdens het op treden van het gezelschap van Henri ter Hall in de gemeentelijke Concertzaal voor viel, valt dan ook zeer te betreuren. Daar werden n.l. ook kaarten verkocht aan op koopers. Dat had de directie van een ge meentelijke zaal zeker moeten voorkomen. En het is weinig minder dan schande dat het gebeurde. Die verkoop is een verkeerde instel ling, waarvan het publiek steeds weer de dupe wordt. Aan te bevelen is het zeker, dat zulks in den vervolge niet meer plaats heeft, waar toch een ieder gelijke rechten heeft. Over het algemeen zijn de opkoo pers nii juist niet bescheiden in het vra gen van een bedrag, zoodat zij een zoet winstje opstrijken. Praktijken als bovenbedoeld moeten ge heel verdwijnen. Geen kaarten moeten meer verkocht aan opkoopers, tenzij men zeker weet dat zij er een strop aan zullen halen Barometerstand 9 uur v.m.: 748. Stilstand OPGAVE: Naar waarnemingen in den morgen van 10 September. Hoogste Barometerstand 767.4 m.M. te Vestmanoer, Laagste Barometerstand 749.0 m.M. te Helder. Verwachting van den avond van 10 tot den avond van 11 September: Matige tot krachtigen zuidwestelijke tot noodwestelijken wind, afwisselende bewol king, nog regenbuien met kans op onweef en zelfde temperatuur. phaël" de Heer Geers, voorzitter der tram- afdeeling Haarlem, die periodiek aftredend was, bij acclamatie tot Voorzitter en Hoofd» bestuurslid herkozen. R. C. H.—STORMVOGELS. Officieel is voor a.s. Zondag door den N. V. B. vastgesteld de wedstrijd tusschen R, C. H. en Stormvogels. Er wordt'dus gespeeld op het R. C. H.» terrein. Het bericht betreffende de uitbetaling der pensioenen per cheque behoort in zoo verre te worden aangevuld, dat de wedu wen- en weezen-pensioenen en de pensioe nen der gemeente-ambtenaren en die van hun weduwen en weezen, alleen over hef derde kwartaal nog op de oude wijze zullef worden uitbetaald. LONDEN, 10 Sept. Ramsay Macdonalt», de vroegere Labour-premier, die gisteren als gast ljet Vakvereenigitigscongres bij woonde, ontving een enorme ovatie, waan aan schier geen einde kwam. PARIJS, 10 Sept. De bladen blijven veel belangstelling koesteren voor de kwes tie va nhet Veiligheidspac. Zij publiceeren particuliere berichten uit Genève, waarin gewezen wordt op de belangrijke bespre kingen tusschen Benes en Krassinsky en Chamberlain. Het Petit Journal zégt, dat Briand gis teren Benes en Krassinski afzonderlijk heef! ontvangen en heeft toegezegd, dat voor den toestand in het Oosten een conferentie zal worden bijeengeroepen, ter bespreking van een Oostelijk pact.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1