GEMENGD NIEUWS. DE CANISIUSFEESTEN TE NIJMEGEN. Haagsche kooplieden zonder geld. Te dicht bij het gasstel gekomen. Een sluwe oplichter. Op het kantje af. Vrouw door een koe aangevallen. Een oude truc. Een stad in 't donker gezet door een muis. De ontvoering van het meisje te Montclair. Een zeldzaam familiedrama. Geheimzinnige wingerd groei. Treinvertraging, Eers verrassing. Doodelijk ongeval op de staatsmijn „Wilhelmina". Een veroordeelde overleden. Op de fiets naar Rome, Insluiping in de Valeriusstraat, VOOR f 1000 GESTOLEN. De Zeeuwsche van het nieuwe bankbiljet. Geen misdaad. Ongeluk met doodelijken afloop. Ernstige val. Vijftien Cavalerie-paarden op hol. RECHTSZAKEN. KERK EN SCHOOL. LANDS. EN VISSCHERIJ MARK TNIEUWS. VISSCHERIJ. Slotvergadering in grooten stijl. In het concertgebouw ,,De Vereeniging" werd W°ens<Iagavond een groote vergade ring gehouden ter sluiting van de Canisius- fcesten. De zaal was tot den laatsten zetel bezet. Op het amphitheater zaten verschil lende geestelijken en wereldlijke autoritei ten, onder wie kardinaal von Faulhaber, aartsbisschop vah München, Mgr. Schioppa, de Fausejïjke Internuntius en Mgr. Callier, Bisschop van Haarlem, als vertegenwoordi ger van het Ned. Episcopaat. Nadat een koor onder leiding van 'den heer Theo Wanders het Canisius-feestiied van Mgr. an Schalk had uitgevoerd heette Prof. Dr. De Lange Wendels ♦oorzitter van het Centraal Comité, alle aanwezigen hartelijk welkom, in het bij zonder kardinaal von Faulhauber, aartsbis schop van München, dien hij in de Duitsche taal dankte, dat hij naar Nijmegen gekomen was, om door zijn persoonlijkheid luister bij te zetten aan de feestviering. Het won der, aldus spr., dat Petrus Canisius is ge weest, is in zijn volle kracht in uw vader land, in Beieren. Wij danken u, dat u als vertegenwoordiger van het katholieke Bei eren, ons hebt gebracht de vredesgedachte, welke de groote Canisius heeft gehad, en het getuigenis omtrent den heilige, dien de Nijmegenaars zelf nog niet kennen. Zich daarna in het Fransch richtende tot Mgr. Schioppa, den Internuntius bij ons Hof, dankte spr. dezen voor de bijzondere eer, welke hij het katholieke Nijmegen had aangedaan voor zijn tegenwoordigheid in deze stad. Spr. verzocht den Internuntius bij den Paus de tolk te willen zijn van de gevoelens van vreugde over de Heiligver klaring van Canisius en van trouw en liefde van het Nederlandsche Katholieke volk. Ten slotte dankte spr. Mgr. Callier, den vertegenwoordiger van het Ned. Episcopaat dat in dezen opnieuw heeft getoond, hoe het met zijn volk medeleeft. Het woord was daarna aan Pater Borromeus de Greeve, tot net uitspreken van de feestrede. Spr. zeide zeker te zijn, dat Roomsch Nijmegen en Roomsch Nederland vanavond was te zamen gekomen, om in Roomsche blijdschap aan het slot der schitterend geslaagde fees ten te kunnen getuigen, dat'het begrepen heeft de ontzagwekkende eer, hun geschon ken door de heiligverklaring en de verhef fing tot kerkleeraar van den stad- en land genoot Petrus Canisius. In beeldrijke taal schetste spr. de eerbiedwaardige werk kracht van den tweeden Apostel van Duitschland. Zooals deze is geweest is er na zijn dood niet één katholiek opgestaan: zijn arbeid ging uit tot het heroïsche van een Paulus-arbeid. Van Duitsche zijde is wel betwist, dat Canisius Nederlander was, maar ook door het Pauselijk decreet is vastgelegd, dat hii Nederlander is van ge boorte.Hier heeft hij zijn eerste veertien ja ren geleefd en.... Nijmegen ligt in Neder land. En als hij Nederlander is, dan is hij onze roem, onze glorie. Hij ij de grootste Nederlander, die sinds eeuwen heeft ge leefd. Voor Roomsch Nederland moet hij zijn een voorbeeld in arbeid en geloof. Onze idealen zijn dezelfde als die hem bezielden, ons werk is hetzelfde, zijn strijd moet de onze zijn. Spr. riep in dit verband ziin hoor ders op tot de eenheid in het geloof. De hereeniging van Oost en West. Het terug brengen van het Protestantisme naar Rome, daarvoor heeft Canisius gestreden en dat is ook heden de koningsdroom van onzen herder. Op voor de eenheid, maar ook voor de reinheid van het katholieke geloofsle ven, voor de reinheid van de Roomsche moraal, die met de leer in overeenstemming moet zijn.. Met een schitterende peroratie besloot spr. zijn langdurig toegejuichte re de. Nadat het slotkoor was gezongen uit de Canisius-muziek van Theo Wanders, was 't woord aan Z.Em. Kardinaal von Faulhaber, Aartsbisschop van München, die zeide, een groet te willen brengen uit Beieren, waar Canisius in de volle kracht yan zijn leven gearbeid heeft. Wij hebben, aldus spr., eer bied voor de moederstad van Canisius waar zijn wieg stond, maar in München staat nog de kansel, van welken hij zoo dikwijls heelt gepreekt en heden bestaat nog in München de mannencongregatie welke Petrus Canisius gesticht heeft De Kardinaal herrinnerde daarna met groot.e dankbaarheid aan wat Nederland en de katholieken hier te lande in de bange oorlogsjaren hebben gedaan voor de hon gerende Duitsche kinderen. Daarmede heeft men toen zeer zeker gehandeld in den geest van Canisius. Een groet wilde spr. brengen aan de jonge R.K. Universiteit van Nijmegen. 24 millioen Duitsche katholieken hebben nog niet tot stand gebracht wat 2 K millioen Nederlandsche katholieken in dit opzicht hebben gewrocht. Hollandia docet! Wat de katholieken van Nederland hebben bereikt is een voorbeeld voor de geheele wereld. Daarom wilde spr. als Duitsche bisschop alle aanwezigen ge- lukwenschen en hen danken, dat hij de on vergetelijke Canisius-feesten heeft mogen meevieren. Nijmegen heeft het eerste Ca- nisius-feest in grooten stijl gevierd en de steden die het willen volgen, hebben daar van veel kunnen leeren. Overal waar de Canisius-feesten worden gevierd, weer klinkt de oproep, waarvan pater Borromeus de Greeve gesproken heeft. Nu spr. dezer dagen hier in de kerken is geweest, weet hij, waarvandaan de kracht der Holland- sche katholieken komt. Waar de mannen zóó bidden, daar ligt katholieke kracht in een volk. Spr. groet, tot slot, de katholie ke mannen van Holland, de dragers der ka tholieke beweging. De rede van den kardinaal werd storm achtig toegejuicht. Vervolgens deed de Rector Magnificus voorlezing van het volgend telegram, dat aan Z. H. den Paus werd verzonden: Telegram aan Z. K. den Paus. De Katholieke inwoners van Canisius' geboortestad, na gedurende vier onverge telijke dagen de feesten van den heiligen kerkleeraar te hebben gevierd, onder toevloed van talrijke pelgrims uit Neder land, in tegenwoordigheid van de Kardi nalen Mercier en v. Faulhaber, den Apos- tolischen Internuntius, het Nederlandsche Episcopaat, hooge a'utoriteiten en de R. R. Universiteit, na een plechtige hulde van 5000 kinderen, de laatste maal ver gaderd, bieden Uwe Heiligheid diep ge voelde dank voor dubbele glorie aan on zen stadgenoot verleend, voor de groot- sche Vaderlijke gift aan onze Universiteit en leggen in Uw Vaderhand de verzeke ring van onwankelbare trouw aan het geloof van Canisius en vragen Uw Apos- tolischen Zegen. Na de voorlezing van dit telegram, met welks inhoud allen luide hun instemming betuigden, verhieven de prelaten zich van hun zetels om te zaflien hun zegen aan de vergadering te geven. Het was een ont roerend oogenblik toen allen neerknielden en de hoofden bogen, waarover Z.Em, ze genend de handen uitstrekte. Het ,,Aan U, o Koning der Eeuwen" werd gezongen, de prelaten vertrokken, de zaal stroomde leeg en de schoone dagen, waar mede Nijmegen den H. Canisius heèft ge vierd, waren voorbij. De vorige week arriveerden te Venlo twee Haagsche kooplieden, Hagenaars, die in een hotel aan de Parade, logeerden. Toen de af rekening kwam waren zij niet in bezit van het noodige geld. Wel hadden zij een certi ficaat van 1000 dollar in pref. aandeelen en dividend-bons van de Wabash-Spoorweg- Mij. Deze werden op een bank ter verzilve ring aangeboden maar aangezien ze waar deloos zijn werd er geen geld op gegeven. De beide Hagenaars wisten daarna den ho telhouder te bewegen hun f 17 te leenen, om aan het station een pakje dat onder rem bours zou zijn aangekomen te kunnen afha len. Met de hotelrekening van f 18 zou het bedrag worden terugbetaald zoodra hun coupons aan de bank zouden verzilverd zijn. Het tweetal vertrok evenwel per vacantie- kaart naar R'dam, later naar Den Haag en liet den hotelhouder op zijn geld wacht? fDe oplichters werden kort daarna door e echerche aangehouden en zijn Zaterdag "aar Venlo overgebracht. Na verhoor wer en zij ter beschikking van de Justitie ge steld en Maandag naar de gevangenis te Roermond gebracht. Het zijn goede beken den van de politie. Een 46-jarige vrouw verbrand. Dinsdagavond kwam de 46-jarige juffrouw C. A. de W. in haar woning op de 2e ver dieping van pand 21 aan de Boezemdwars straat te Rotterdam, zonder dat zij het merkte, (de vrouw was slecht van gezicht) te dicht bij het gasstel. Haar kleeren vatten vlam en in minder dan geen tijd stond de vrouw in lichte laaie. Zij was alleen thuis, terwijl op de le ver dieping niemand aanwezig was. Even te voren echter was een buurvrouw die ge bruik maakte van den zolder van mej. de W., naar den zolder gegaan, om goed te drogen. Deze werd opgeschrikt door gegil, om hulp. I Beneden gekomen zag ze de vrouw, die in brand stond. Ze holde onmiddellijk naar haar eigen huis en riep haar man te hulp. Toen deze bovenkwam, wilde hij dekens van het ledikant halen, om daarmede de vlammen te dooven. De slaapkamer was echter op slot en hij kon haar niet openen. Daarna trachtte de man met het vloerkleed de vrouw te bedekken, maar ook dit mis lukte, daar het kleed voor een gedeelte vast zat. Intusschen waren andere buren te hulpj geschoten, die den Geneeskundigen Dienst en de brandweer waarschuwden. De bran dende vrouw was intusschen bewusteloos in elkaar gezakt en toen het eindelijk ge lukte, de vlammen te dooven, bleek zij overleden. Zij was zeer ernstig over het ge heele lichaam verbrand. Het brandje, dat in de keuken was ont staan, kon spoedig door de brandweer fvorden gebluscht. Te Rome is een oplichter in hechtenis genomen, die zich uitgaf voor den bisschop van Warschau. Het bleek echter een vroe gere kok, Barnowski genaalnd te zijn, die door de politie van bijna geheel Europa wordt gezocht. In Frankrijk, Italië. Duitsch land en Oostenrijk heeft hij talrijke veroor- deelingen tot tuchthuis tot zijn laste. Woensdagmiddag keerde de boeren knecht B., die geregeld melk naar Amster dam rijdt, huiswaarts, toen even voor Mui den het paard plotseling op hol sloeg. Door den schok, sloeg B. van den bok, doch hij bleef, met het hoofd omlaag, aan de rem hangen. De tolgaarder Kandeler zag van de Vecht- brug af het ongeluk gebeuren. Oogenblik- kelijk stapte hij op een daar staanden auto en reed 't paard tegemoet. Op de brug bij de Amsterdamsche poort wist hij het dier tot staan te brengen. B. werd uit zijn be narde positie verlost. Hij was juist bijtijds gered Een oogenblik later zou hij bekneld zijn geraakt tusschen de brugleuning en den wagen. Te Heerde (Geld.) wilde de wed. J. v. d. Beid een bezoek brengen bij een harer bu ren en nam den weg als gewoonlijk door een weide, waarin eenige koeien graasden. On verhoeds werd zij door een dezer koeien aan gevallen en omver geworpen. Haar buur vrouw Wensink zag dit kwam haar direct ontzetten. De koe had haar evenwel al zoo toegetakeld, dat onmiddellijk geneeskun dige hulp moest worden ingeroepen. Per auto werd de vrouw naar haar woning ver voerd. Woensdagmiddag, vertelt de „Msb.", liep in een café aari de Gedempte Slaak te Rot terdam, een 26-jarige Zigeunerin binnen en bestelde een kop koffie. Aan den zoon van den caféhouder W. I. W., vroeg zij daarop of hij voor haar een bankbiljet zou kunnen wisselen van f 10 het liefst zou zij daar voor gehad hebben 2 zilverbons van f 2.50 en 5 guldens met de beeltenis van Koning Willem III De zoon ging daarom een zak met geld halen en ging op het buffet naar de verlangde muntstukken zoeken. Onder het zoeken vroeg de zigeunerin twee maal om een glaasje water en maakte telkens van de ge legenheid dat de jongen weg was, gebruik om eenige guldens weg te nemen. Toen ze haar kopje koffie op had, verdween ze, doch bij het natellen van het geld viel 't den zoon van den caféhouder op, dat er vier guldens aan ontbraken. Hij liep de straat op en waar schuwde een agent van politie, die de vrouw aanhield en voor een verder verhoor naar het bureau aan de Meermanstraat medenam. Te Fulham (Engeland) werd dezer dagen de electriciteitsvoorziening plotseling ver stoord door de onvoorzichtigheid van een- muis. Het diertje maakte een nachtelijke wandeling door de electrische centrale al daar, waarbij zijn weg voerde over een schakelbord. Daarbij kwam het dier in aanraking met de niet-geïsoleerde uiteinden van twee stroomdraden veroorzaakte aldus kortslui ting en zette de geheele stad in het donker. Den heelen nacht zochten werklieden naar de oorzaak der storing tot ze eindelijk den volgenden dag de geëlectrocuteerde muis en daarmede de oplossing van het raadsel vonden. Het lijk van het 6-iarig meisje dat, zooals we meldden, te Montclair (New-Jersey) ontvoerd werd, is thans gevonden in een bosch in de nabijheid der stad. Het is intusschen gebleken, dat geen ne- ger de ontvoerder is doch de 20-jarige Har- risoen Noel, de zoon van een welgesteld ju rist, Hij leidde de personen, die naar het meisje zochten, zelf naar de plek, waar het lijk gevonden werd en bekende, het ont voerd en doodgestoken te hebben. Ook is 'vastgesteld dat de vermoorde ne ger de chauffeur Raymond Pierce is, wiens auto gestolen werd om de ontvoering te kunnen volbrengen. De moordeaar zegt in een vlaag van ver standsverbijstering gehandeld te hebben. Zes maanden geleden was hij uit een krank zinnigengesticht ontsnapt. Het lijk van het meisje vertoonde nagel- wonden ter hoogte van één der slapen. De 75-jarige weduwe N., die in het ge hucht Oud-Hoesselt in België met vier kin deren, twee zonen en twee dochters woont, voedde daarbij nog op het zoontje van een derde dochter gehuwd met B. te Looz. Dit kind is nu 13 jaar oud en de grootmoeder was zoo aan het knaapje gehecht, dat zij het niet meer wilde afstaan. Zijn ouders wilden hun kind terug hebben, doch niet alleen de grootmoeder, maar ook de tantes en ooms verzetten er zich zoo hardnekkig tegen, dat men procedeerde. Het vonnis luidde dat de grootmoeder het kind aan zijn ouders moest afstaan. Maar het gezin stoorde zich niet aan het vonnis en weigerde der, knaap 'af te staan. Een nieuwe klacht werd door B. inge diend en twee agenten der rechterlijke bri gade van Tongeren, vergezeld van twee gendarmen, begaven zich naar het huis van de grootmoeder om het knaapje te gaan ha len. De familie was vast besloten geweld aan te wenden om de kleine te behouden. Nau welijks waren de agenten binnen of zij wer den door alle vijf leden der familie, die met gereedschappen waren gewapend, gegrepen, en zoo geslagen dat zij de hulp der gendar men moesten inroepen. Deze kwamen toe gesneld, doch nu ontstond een algemeene en verwoede vechtpartij. Een gendarme trok zijn revolver, doch werd vastgegrepen door een der zonen, die hem wilde ontwapenen. In de worsteling ging een schot af. De 33- jarige dochter werd door een kogel inden, buik getroffen en bleef schier op slag dood. Het gevecht duurde verwoed voort, en de agenten en de gendarmen gingen het onder spit delven. Om verdere ongelukken te ver mijden verlieten zij het huis. De grootmoe der brak in het gevecht een arm en bekwam kneuzingen over gansch het lichaam,. Het parket met den procureur des ko- nings aan bet hoofd en vergezeld door tal rijke gendarmen, kwam terug naar het huis. Dezen keer bleef de overhand aan de open bare macht. Al de leden van het gezin N., behalve de grootmoeder, zijn aangehouden. Achter een huis op de Prinsengracht te Amsterdam bevindt zich een wingerd, die de eigenaardigheid had te groeien, hoewel de wortels afgehakt waren, en boven den grond bengelden. De plant had geen verbinding meer met de aarde en toch wilde zij niet doodgaan. Dezer dagen is het raadsel opgelost. Een loodgieter moest de waterspoeling van een W.C. nakijken, omdat deze verstopt was. De 11 c.M. dikke looden buis werd openge maakt en de loodgieter bemerkte daar tot zijn verbazing geen boender, maar de wor tels van den wingerd. Bij onderzoek bleek, dat een der wortels van den wingerd door een spleet in den muur was gedrongen en daarna door een opening in den buis. Daar was de wortel grooter en dikker geworden zoodat hij zich uitstrekte over een lengte van vijftig duim. De loodgieter had nog nooit iets dergelijks in zijn loopbaan gezien, en het eigenaardige geval zal in het vakblad beschreven worden. Ue D-trein van 9.53 van Rotterdam D.P. heeft Woensdagavond 20 minuten vertra ging gehad. Eerst brak te Rotterdam de koppelstang van het laatste rijtuig en moest gerepareerd worden eer de trein kon ver trekken. En midden op de brug bij Dor drecht brak deze verbinding opnieuw en teen is het laatste rijtuig maar. afgehaakt op de brug achtergelaten. F.en der inwoners van Borculo, die va,n het Kleedingcomité een broek ontving, vond daarin een bankbiljet van, 10, waarvoor den bewusten of onbewusten gever dank toekomt. De ontvanger was de timmerman G., wiens zoontje helaas bij dc ramp om kwam, Op de staatsmijn „Wilhelmina" te Heer len heeft Woensdagmorgen een doodelijk ongeval plaats gehad. De ongeveer 30-ja- rige hulpbouwer H. van der Ryt viel in een opbraak. Hij was onmiddellijk dood. De man was woonachtig te Heerlen en gehuwd, doch had geen kinderen. De heer J. G J., directeur der Maas- en Waalsche Bank te Nijmegen, gedetineerd in het Huis van Bewaring te Arnhem, die op 23 Juli 1.1. door de Arnhemsche recht bank wegens valschheid in geschrifte met gebruikmaking daarvan was veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis, is Dinsdagavond half zeven in het St. Elisabethsgasthuis aldaar, waar hij tien dagen geleden .was opgenomen voor het ondergaan van een operatie, in den ouderdom van 57 jaar overleden. een ander kwam op den Leusderweg te val len. De heeren Tersmette en Van d. Akker, R.K. onderwijzers te Delft, die per rijwiel een pelgrimstocht naar Rome hebben ge maakt, zijn heden, na een reis van 71 dagen, te dezer stede teruggekeerd Het is nu gebleken, dat ongeveer drie we ken geleden een insluiper zich toegang heeft verschaft tot een benedenhuis in de Vale- riusstraat te Amsterdam. Er zijn een aantal gouden sieraden, welke een waarde vertegen woordigen van ongeveer f 1000, gestolen. Van braak werd niets bespeurd, zoodat .men hier naar alle waarschijnlijkheid met een in sluiper te doen heeft. De bewoners waren uitstedig. Naar men aan het „Vad." meldt, heeft de dienstbode van den agent der Nederlandsche Bank te Middelburg gediend als model voor het portret op het nieuwe bankbiljet van f 10. Donderdag heeft dr. Hulst, uit Leiden, sectieonderzoek gedaan op het lijk van C. v. Ostayen te Roosendaal, hetwelk aldaar in de putten van de oude waterleiding werd ge vonden. Hieruit blijkt, dat hoogstwaarschijn lijk geen misdaad in het spel is gev/eest. Te Middelstum (Gron.) is net 5-jarig doch tertje van den heer P. Berghuis van een in beweging zijnde kar afgesprongen en daar Onder een der raderen geraakt. Met gebro ken dijbeen en inwendige kneuzingen werd het meisje opgenomen. Het is in het zieken huis te Groningen aan de gevolgen overle den. De timmerman G. J. ter B, werkzaam aan den aanbouw van dc nieuwe spinnerij dèr firma H. ten Cate Hzn. Co., te Almelo, had gisteren het ongeluk van een hoogen steiger te vallen. Hevig verwond en met ge broken polsen werd hij opgenomen en naar het algemeen ziekenhuis vervoerd. Donderdagmorgen sloeg een vijftiental on gezadelde cavaleriepaarden op de Leusder- heide bij Amersfoort, op hol. Zij sloegen uit eigen beweging den weg naar de slad in, en bereikten na een omweg de kazerne, zonder ongelukken te veroorzaken. Een der paarden werd gegrepen op V-1 lulianaplein; DE ZAAK VAN DE UTILE-QBLIGATIES VOOR DEN KANTONRECHTER. Woensdag heeft voor den kantonrechter te Utrecht terecht gestaan een ingezetene ,van deze stad, beklaagd van overtreding der Loterij-wet. Tegen hem was een buiten gewoon lange dagvaarding uitgebracht, die evenwel ter zitting niet werd voorgelezen. Het bleek echter, dat gedaagde in het tijd vak liggende tusschen October 1924 en Fe bruari 1925, in zijn functie van hoofdagent der N.V. Utile" had in voorraad gehad en gedistribueerd loten of obligaties van een 3 pCt. premie-obligatie-ieening, zonder daarvoor de bij de wet vereischte vergun ning te hebben. Beklaagde, een grijsaard van bijna 70 jaar, werd allereerst door den kantonrechter on dervraagd. „Idadt U stukken van Utilé in huis?" „De stukken die bij mij in beslag zijn ge nomen, waren niet van mij, maar van de Vennootschap." „U heeft verklaard die stukken voor „Utilé" te hebben uitgegeven?" „Ja. „Heeft U verschillende stukken aan de agenten verkocht?" „Ik kreeg ze van de Maatschappij, en dis tribueerde ze dan over de agenten." Als getuige werd gehoord een sigaren winkelier te Utrecht, die verklaarde de stukken van beklaagde in consignatie te hebben gekregen, om ze aan het publiek te verkoopen. Kantonrechter tot beklaagde: „U heeft voor deze loterij geen vergunning ge vraagd?" Beklaagde: „De directie deelde ons altijd mede, dat voor de 3 pCt. premie-obligaties geen vergunning noodig was." Kantonrechter: „Heeft U tegenwoordig nog iets met de Maatschappij te maken?" Beklaagde: „Goddank niet." Kantonrechter: „Wie is op het oogenblik de directeur van „Utilé"?" Beklaagde: „Daar weet ik niets van. Na de eerste in beslag-neming der stukken heb ik de Maatschappij gewaarschuwd, om er niet mee door te gaan, en direct mijn rela tie met de Maatschappij verbroken. Ze zijn evenwel doorgegaan, en toen is de zaak voor de tweede maal in beslag genomen." De ambtenaar: „U wist toch, dat de Kooge Raad den directeur der Maatschap pij voor een dergelijke overtreding in hoog ste instantie heeft veroordeeld?" Beklaagde: „Ja." Ambtenaar: „En desondanks is U door gegaan?" Beklaagde: „We waren toen al aan den gang. We wisten het wei, maar de vonnis sen zijn zoo verschillend. In de eene stad werden onze menschen veroordeeld, en in de andere weer niet." Het O. M. nam daarna zijn requisitoir. Spreker wees erop, dat de Hooge Raad in uiteindelijke instantie in een dergelijke zaak den beklaagde heeft veroordeeld, waardoor is komen vast te staan, dat het hier een verboden loterij betreft. Spreker achtte dezen beklaagde hier voor Utrecht aanspra kelijk, en eischte een boete van 500, subs. 25 dagert, met vernietiging van de in beslag genomen stukken. Mr. Sleburgh verdedigde den gedaagde. Pleiter betoogde, dat, ondanks de lengte van de dagvaarding, er te weinig in staat. Zóó weinig, dat hij zich ten sterkste moest verzetten tegen een veroordeeling op grond daarvan. Op 8 October 1923 heeft de Hooge Raad een arrest gewezen, dat van het openlijk bevorderen van deelneming aan een loterij en daarom gaat het hier: het be vorderen van deelneming alleen dan sprake ka.n zijn, als vast staat; althans in de dagvaarding is gezegd, dat er een loterij aangelegd is. De rechtbank, waarvoor die zaak aanvankelijk had gediend, sprak den beklaagde vrij, omdat uit de dagvaarding niet bleek, dat er een loterij was aangelegd, en de Hooge Raad bekrachtigde dat vonnis. De onderhavige dagvaarding nu had 10 maal zoo kort kunnen zijn; er li^d alleen in kun nen staan, dat beklaagde openlijk bevorder de de deelneming aan, of loten in voorraad had van een loterij, uitgaande van een Maat schappij. die deze loterij heeft aangelegd, terwijl daarvoor geen toestemming was ge geven, Als de dagvaarding zóó was inge kleed, dus als er in was opgenomen dat gene, wat de Hooge Raad noodzakelijk acht: dat er ss een strafbare loterij, dan kon het ten laste gelegde strafbaar zijn Zonder dat is de ten laste legging niet strafbaar. Nu staat in deze dagvaarding niet, dat „Utilé" is de uitschrijfster van de loterij, waarvoor geen vergunning is verleend. Zij geeft alleen den tekst van de lootjes, die eigenlijk in den grond van de zaak kwitanties zijn, en ver wijst dan verder naar een prospectus, dat bij de lootjes hoort. Er doen zich dan twee vragen voor: houdt de dagvaarding een straf baar feit in, of houdt zij heelemaal geen feit in? Naar pleiters oordeel houdt zij wel degelijk een feit in, tenminste als men niet kijkt naar de verwijzing naar het prospec tus. Maar dat feit is niet strafbaar: het feit is dan, dat beklaagde papiertjes, quitanties. in vooraan neett gehad. Maar dat is niet strafbaar. En kijkt men alleen naar de ver wijzing, dan moet de dagvaarding nietig worden verklaard, omdat een dergelijke ver wijzing volgens het betrekkelijke artikel van het Weiboek van Strafvordering niet ge oorloofd is. Pleiter kwam alzoo tot de con clusie, dat, wat het eerste deel der ter. laste legging betreft, beklaagde behoort te worden ontslagen van rechtsvervolging, en dat het tweede deel der dagvaarding zai moeten worden nietig verklaard. Vervolgens stonden nog terecht eenige agenten van „Utilé", wegens hetzelfde feit. Tegen hen werd een boete van 50, subs. 25 dagen geëischt, met vernietiging der in beslag genomen stukken. Eén van hen werd wederom verdedigd door mr. Sie- burgh, die in hoofdzaak verwees naar zijn vorige pleidooi. Hij wees er nog op, dat z. i. de kantonrechter niet de vernietiging van de in beslag genomen stukken kan bevelen, daar die niet het eigendom zijn van de be klaagden, doch van de Maatschappij. Pleiter verwonderde zich er voorts nog over, dat tegen den eersten beklaagde 500 is ge- eischt, en tegen de anderen maar 50, De laatste beklaagde, verdedigd door mr. de Wyckerslooth de Weerdesteyn, die even eens de uitgebrachte dagvaarding critiseer- de op grond van het feit, dat hij er ver schillende essentialia in miste. De kantonrechter bepaalde in al deze zaken de uitspraak op heden over 14 dagen. AANSLAG OP DE SURINAAMSCHE MISSIE VERIJDELD. De missie in Suriname wandelt niet op rozen. Op hare scholen gadn ongeveer evenveel kinderen als op de openbare, maar van finan- cieele gelijkstelling is nog steeds geen sprake. Wel staat de „bekostiging op den voet van gelijkheid" in 't regeeringsreglement, maar voor de doorvoering ontbreken de middelen. En zoo is er nog maar alleen gelijkstelling ten aanzien van de salarissen. Voor gebouwen onderhoud, leermiddelen enz. enz. is de Missie nog altijd vrijwel geheel aangewezen op haar schamele inkomsten en op de school gelden, die zij, naar Minister de Graaff uit drukkelijk verklaarde, kan behouden, zoo lang de gelijkstelling tusschen openbaar en bijzonder onderwijs niet geheel is doorge voerd. Het Openbaar onderwijs had volgens de BegroGting 1924 voor 5168 kinderen 35 scholen en kostte f 388.655 of gemiddeld per kind f 75.20 het Bijzonder Onderwijs der beide groote Zendingen, de R.K. Missie en de Moravische Broedergemeente had volgens dezelfde begrooting voor 8808 kin deren 53 scholen en kostte f 379.775 of ge middeld per kind f 43.11. Al is deze toestand al treurig genoeg, toch bestond Gouverneur van Heemstra het, on der voorwendsel van bezuiniging, een ont- werp-verordening in te dienen, dat de vruch ten van jarenlangen missiearbeid voor een groot deel dreigde te vernietigen. Niet alleen verzwaarde het ontwerp de stichtingsvoorwaarden voor een bijzondere school in hooge mate, maar zelfs eischte het op straffe van subsidieverlies voor altijd, voor de stichting eener bijzondere school de autorisatie van het Koloniaal Be stuur. Dat was een aanslag op de vrijheid van het. bijzonder onderwijs, zooals noch het Moederland noch de Koloniën sinds tien tallen van jaren hadden gekend. Ook op de schoolgelden had het ontwerp het gemunt. Die moesten hooger opgevoerd v/orden tot boven het bereik der meeren- deels arme ouders, die hun kinderen naar de Missiescholen zenden. Daardoor zouden velen gedwongen zijn geworden, hun kinde ren van die scholen af te nemen. En de helft der verhoogde schoolgelden moesten vervol gens in strijd met de stellige verzekering van Minister de Graaff, in 's Lands kas gestort worden. Nog andere draconische bepalingen van het ontwerp, die al evenminnoemenswaar dige bezuiniging brachten, laten we nu maar rusten, 't Is reeds duidelijk genoeg, dat de volijverige Missionarissen, Mgr. Van Roos malen en zijne medehelpers, zich met de grootste bezorgdheid afvroegen, waar het heen moest, als dit ontwerp werd aangeno men. Gelukkig hebben de Koloniale Staten het thans verworpen. Nu bestaat weliswaar nog de mogelijk heid, dat een Koninklijk Besluit de verwor pen verordening toch nog vaststelt. Maar dat zal de Missie van een Rechtsche Regee ring wel niet behoeven te vreezen. zoo gaarne het lief en leed, dat men samen heeft doorleeft. Zoovele mannen uit de R. K. boerenbeweging stonden in moeilijke tijden schouder aan schouder met de leiders van den Mij, Ned. Zuivelbond, meer dan een van onze voormannen was tegelijkertijd uw aan voerder. Onderlinge waardeering, die zóó zich ontwikkelde, blijft bestaan door alle jaren heen. Ik dank hier aan mannen als Bolsius en Truijen, om mij te bepalen tot dit tweetal dat opging tot een beter leven en ik herinnet mij gaarne ook, en roep niet minder gaarne wakker in uw herinnering, het glorierijkste tijdperk uit de 25-jarige geschiedenis van den Alg. Ned. Zuivelbond, toen gij mijnheer de voorzitter, dr. Posthuma, met Pater van den Eisen, bijgestaan door vele onderaan voerders en sterk door de trouw onzer boeren, uw leger ter overwinning voer tot in den boteroorlog. Binnen de grenzen van Noordbrabant, waar de Boerenbond toen, in 1904, reeds duizenden leden telde, lag het slagveld van den strijd, die over het lot onzer zuivelnijver- heid zou beslissen en door heel Nederland met spannende belangstelling werd gevolgd. Met wat een dankbaarheid, wat een geestdrift worden zij weldra toegejuicht door heel onzen landbouw, die twee overwinnaars van het Noordbrabantsche slagveld van den Eisen, de boeren-generaal en Posthuma, de boter- generaal. De Alg. Ned. Zuivelbond kon er toen ge rust mede voortgaan zijn naam bij verkorting aan te duiden met die letters F. N. Z., waar van velen de herkomst nauwelijks kenden, doch waarvan een ieder weet, dat zij den Bond moesten aanduiden, waaraan de Neder landsche zuivelnijverheid zooveel te danken had. 't Was overiegns niet moeilijk die letters F. N. Z. een rijken zin te geven. Wijst de F. niet op Friesland, de N. op Noordbrabant, de Z. op de zuivel en worden de letters niet tot een symbool, als wij ons herinneren hoe de Friesche deskundige door Noord- brabantschen organisator in het uur van ge vaar te hulp snelde om de zuivelnijverheid te redden F. N. Z., die letters, zij waren ook een aan- sporing en een wapenkreet. Als gij dr. Post huma, in die moeilijke dagen, misschien ook wel eens een oogenblik, een enkel oogenblik al te zeer de zwaarte voeldet van den gewel digen strijd, dan vuurdet gij u zelf aan, dan riep gij uit F. N. Z., Folkert, niet zwich ten, Fries, niet zwichten. Niet zwichten, maar vooruit toe F. N. Z., ter fiere Nederland sche zegepraal En nu is dat F. N. Z., symbool en aanspo ring en wapenkreet tevens, op dezen jubel dag uw feestleuze geworden F. N. Z„ Feest na Zorgen. Feest na zorgen Met dit uw feest sluit gij het mooie tijdperk af van een kwart-eeuw verdienstelijken arbeid. De R. K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, hoop, dat God de Alg. Ned. Zuivelbond en zijn leiders in het komen 25-jarig tijdperk zal bijstaan gelijk in het voltrokkene en van heeler harte wenscht hij u toe voor den ar beid, die wacht Alg. Ned. Zuivelbond, F. N. Z., Fortuin, nieuwen zegen ALGEMEENE NEDERLANDSCHE ZUIVELBOND. Woensdag heeft onder groote belangstel ling de algemeene Nederl. Zuivelbond zijn 25-jarig jubileum gevierd. Bij die gelegenheid voerde Dr. L. Deckers het woord namens den R. K. Boeren- en Tuindersbond. GELUKWENSCHEN VAN DEN R. K. BOEREN- EN TUINDERSBOND. Daar de voorzitter van den R. K. Nder- landsclien Boeren- en Tuindersbond in an dere hoedanigheid als oud-bestuurslid n.l. hier aanwezig is, valt mij, aldus spr., het voor recht te beurt den bond te vertegenwoordi gen op deze bijeenkomst het zilveren be- staansfeest van den Alge me enen Nederland- sciien Zuivelbond gewijd. Allereerst kwijt ik mij van den plicht de feestvierende vereeniging, haren bestuur- deren, haren leden, haren verdienstelijken secretaris en ambtenaren hartelijk en welge meend de geiukwenschen aan te bieden van den R. K. Ned. Bouw- en Tuindersbond. Voor die geiukwenschen bestaan inderdaad redenen te over. Het kan immers niet anders, of de algemeene standsorganisatie der R. K. boeren- en tuinders van Nederland moet zich verheugen in ht feit, dat de Alg. Ned. Zuivel bond nu reeds gedurende een kwart-eeuw met groote toewijding zijn krachten geeft aan de behartiging van een zoo uitnemend vakbelang, als gelegen is in de bevordering der zuivelbereiding in den meest uitgebrei- den zin des woords. Het klassieke woord Mens sana in corpore sano is ook op de boe renbeweging toepasselijk. Voor het welsla gen van den arbeid aan de hoogëre belangen, de standsbelangen onzer landbouwende be volking, is het noodig, dat deze bevolking leven kan in een gezond economisch mid den, anders gezegd voor het welzijn van den boerenstand is noodig een zekere bloei van het boerenvak. De R. K. Boeren- en Tuindersbond is zich ervan bewust, dat de Algemeene Nederland sche Zuivelbond tot den bloei van een heel belangrijk deel van het boerenvak n.l. dat der zuivelvoortbrenging, deels heeft bijge dragen en hij is den feestvierenden bond hiervoor oprecht dankbaar. Plet zijn echter niet alleen deze zakelijke overwegingen, die den Ned. R. K. Boeren- en Tuindersbond van harte doen deelen in uw feestvreugde. Oo een dag als dezea herinneren we ons GOUDA, 10 September 1925. Boter, groote aanvoer, handel flauw. Weiboter 1.12K Veemarkt. Melkvee, weinig aanvoer, handel redelijk, 350 a 425; vette var kens, red. aanvoer, handel vlug, 45 46 ct. per half K.G,; magere varkens, groote aan voer, handel matig, 42 a 44 ct. per half K.G.; magere biggen, groote aanvoer, han del matig, 14 a 22 per stuk; zooglam- meren, goede aanvoer, handel slecht 30 a 35; nuchtere kalveren, weinig aanvoer, handel matig, 14 a 22. Eieren, Red. aanvoer, handel flauw, per 100 stuks 8 a 9. BEEMSTER, 10 Sept. „Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken". Aard appelen 1.201,35 per zak v. 25 k.g., slaboonen 0.703.40, snijboonen 3.20 7.35, per 15 k.g.; bloemkool 9.3025.40, roode kool 4.405.70, per 100; andijvie 3.905.40 per 100 krop, bieten 812 per 1000; wortelen 911, prei 7.20 8.90, per 100 bos; zoete appelen 814 c,.t Codlin Keswick 1021 ct., Groninger Kroon 812 ct., peren: Beurré de Mirode 25-38 ct„ Duchess Williams 2530 ct., Herzogin EJsa 3036 ct., Louise Bonne 6377 ct., maagdenperen 3640 ct., St. Nicolaasperen 4458 ct., alles per k.g. HOOFDDORP, 10 Sept. Tarwe, nieuwe Chevallier 12—13; Wintergerst 11.50— 12.50; Haver 1011; Witte Duiveboonen 16—17; Paardebooncn 1212,50; Groe ne erwten 11.5016; Schokkers 12— 22; Vale erwten 1222; Karwei 26 27; Bruine mosterd 5054; Geel mosterd 2434; Blauwmaanzaad 4852; Kool zaad 2527; Kanariezaad 2325. IJMUIDEN, 8 Sept. In de week van 1 tol en met 7 September kwamen van de treilvis- scherij alhier aan den afslag 83 stoomtreilers, 1 Nederlandsche en 1 Deensche mot'orkot- ter, 23 motor- en 5 zeilkustvaartuigen, die tezamen 655.245 kg. treilvisch ter waarde van f 219.115 aanbrachten. Aan de beugvisscherij namen deze week geen schepen deel. Van de drijfnetvisscherij kwamen in de haven 4 zeil- en 3 stoomloggers, zoomede 5 Britsche stoomdrifters met een aanvoer van 201.255 kg. haring en een besomming van f 55.073. De 33 van elders komende consignatiezen dingen brachten tezamen f 900 op. De totaalomzet bedroeg deze week f275.088 tegen f 258.903 in de voorafgaande week. IJMUIDEN, 10 Sept Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de sinomireilrrs IJM 149 Vict i m- s J 29o9; IJM. 5 Inie met 2143; IJM. 22 Ita, met 2978; IJM. 47 Tubantia mef 2929 en IJM, 15 Eveline met 8162 aan besom ming. IJMUIDEN, 10 Sept. Heden waren aan de markt de vangsten van 5 stoomtreilers. De prijzefl waren als volgt: Tarbot 2.30 —1.75, tongen 3.802.90 per kg.; griet 6330, gr. schol 65, md. id. f 60, zet- schol 64—59, kl. schol 44—25—20—15, scharren 279 per 50 kg.; vleet 2.90 9 per sfuk; makreel 3929, pieterman en poon 209, gr. schelvisch 79,- md. id. 74, k.md. id, 4234 50, kl. id. 24 19187.50 per 50 kg.; kabeljauw 116 107 per 125 kg.; gr, gullen 3934, kl. id. 2014, wijting 12.5010 per 50 kg. SCHAGEN, 10 Sept. Eieren. Aanvoer: kipeieren 22.206, 8.7010, gemidd. prijs 8.90; 1421 eendeieren 7.508, gemidd. prijs f 7.60 per 100 stuks. BOVENKARSPEL, Station, 10 Sept. Aardappelen Blauwe: 2.40, Bonte 2.30 2.64, Kriel 0,700.90 per baal. Aan voer 465 baal, Uien: groote gele 33.40, Drielingen 3.303.60," Nep 5.906.8C per baal. Aanvoer 47 baal. le Bloemkool 42.50—55.50, 2e idem f 26.80—37, 3e id. f 2.206 per 100 st. Aanvoer 6800 stuks. Roode kool 1.303.80, gele kool 1-8C 2.80, witte kool 0 701.30 per 100 kg. Aanvoer resp. 52.800, 6200, 26.800 kg. Bie ten groofe 10.9014.50 per 1000 st. Aan voer 4700 stuks. Slaboonen 12.95 per 15 kg. Aanvoer 700 zak. UITHOORN, 10 Sept. Op de kaasmarkt waren aangevoerd 107 partijen. Prijs Goud- sche kaas R. M. 6570; 2de soort 53 64; zwaardere 7074; zonder Rijks- merk 5765, Handel kalm.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10