tooneel. Oimder de Blauwe Kruisbanier. MUZIEK. VOETBAL. LAATSTE NIEUWS. Vrijdag 11 September 1925 49ste Jaargang No. 16143 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden. - Eerste blad. Bijbellezen. Agenda 12 September Van onze Rechtbank. R. K. Rederijkerskamer „Alberdingk Thijm De moordaanslag op de Kleverlaan. BloemendaalV. V. A. Jhr. De Muralt ongesteld. Dr. Dhont. Klagers. J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerberich De operaties in Marokko Painlevé te Metz. Vreemdelingen over de grens gezet. aboBnementsprijg bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: weet 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij ♦oor-iffbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 f3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARIEMSCHE COURANT Advertenties 35 cent* per refek Bij contract belangrijke korting. Advertentiên tnsscben den teksl als ingezonden mededeeling. 60 ct, per regel op de le Paginu s 75 ct per regeL Vraag- en aaabod-adver» 12.i tién 1—4 regels 60 ct per plaat: ring: elke regel meer 15 ct, bv rooruitbetaling. Alle abonne s op dn btad zijn. ingevolge ae verzexermgsvoorwcarden f feeen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfï M otj een ongeva. mei f 9Rfl dij veri.es van een ha na, f IOC verlies van beide armen beide beenen of beide oogen «IU. doodelijken afloop Oov. ,en voe, 0f een oóg iZu.' bij verlies van een f Cf) bij een breuk van f Cl) bij verlies van een ;1 3ü."been of arm: 1 4IR duim of wijsvinger i andere vinger. Wie verplicht is in couranten en tijd schriften te volgen wat er op godsdienstig terrein zooal bij onze niet-Katholieke land- genooten omgaat, die weet, daf de twisten ®n tneeningsverschillen bij de hedendaagsche Protestanten een omvang hebben genomen fi's in den tijd toen Vondel zijn Rommelpot schreef, zij het dan met dit gunstig ver schil, daf de wereldlijke overheid zich geen Partij meer stelt. Geen week gaat er voor bij 0f men leest van predikanten, die we- fiens onrechtzinnigheid in de leer worden aangeklaagd, die tot de orde worden ge- raepen of openlijk op de pijnbank van een •cherp verhoor worden gelegd. Geen ver gadering van predikanten kan bijeenkomen, Pf in alle groepen blijkt de grootste ver deeldheid op de meesf gewichtige punten van religie te bestaan. Dit alles gaat geluk kig langs ons Roomsche volk heen. Er zijn •chter wel eens verschijnselen te merk waardig om ook in onzen kring onopgemerkt te laten. Zoo heeft ons dezer dagen getrof fen, wat in de verslagen van het congres Voor jeugdarbeid, de vorige week in de In ternationale School voor Wijsbegeerte te Amersfoort gehouden, over het Bijbellezen ta het gezin verteld wc^rd. De redacteur van de rubriek Kerknieuws Van de N. Rott. Ct,, een deskundige op Protestantsch religieus terrein, schreef naar aanleiding van dit congres over hef Bijbel lenen o.m. als volgt: Niet alleen in Gereformeerde, maar ook jj1 Hervormde, Luthersche en andere ortho- uox-Protestantsche kringen beschouwde hjen fot nog toe den Bijbel in zijn geheel a's huisboek. Hij was het huisboek bij uit nemendheid, hef eenige boek in de wereld, "at tol klein en groot, dienaar en meester gemeenschappelijk spreekt: dat zonder voor behoud kan worden gelezen en zonder be swaar kan worden begrepen door den ont wikkelde en den volmaakt ongeschoolde Iegelijk. Er lag in dit Bijbellezen voor den buiten stander groofe behoorlijkheid. Dit huisboek symboliseerde de eenheid van het gezin en belichaamde den geest van gemeenschap binnen de huiselijke wanden. De Bijbelle- 2mg, waarmee de dag aanving, wekte de gedachte aan orde, regelmaat, zelfdiscip line op. Er ging van deze huiselijke gods dienstoefening een kalmeerende, verster kende werking op den aanschouwer uit. Echter bleek het ook met deze zaak ge lijk met zoovele, daf zij van buiten be schouwd mooier leek dan zij in werkelijk- beid was. Voor de deelnemers bracht het Bijbellezen aan het ontbijt vaak bezwaren "pee, die de verheffende werking ervan in den weg stonden. Zelfs leidde deze schijn bare stichtelijkheid niet zelden tof heime lijke onstichtelijkheden. De schrijver tracht dan aan te toonen, dat het echter vooral hef jachtende leven, dat het de moderne levenscischen zijn, wel ke meer dan wat ook schade doen aan de •.eerbiedwaardige traditie". Op het bovengenoemde jeugdcongres kwamen echter alleen bezwaren van hoo- fiere orde aan den dag. Mevrouw Havelaar en met haar vele anderen, wezen op de on mogelijkheid om de H. Schrift, voornamelijk bet Oude Testament, zonder schiften of keu- 'en, in een gezin met kinderen, met jongens es meisjes bij elkaar aan één tafel, voor te lezen, De vele plastische schilderingen van het leven van bet Joodsche volk, beschrij- vingen van zondige daden van vele perso- nen, in den Bijbel genoemd, vormen aller minst geschikte, laat staan stichtelijke lec- ïuur voor óe jeugd, zijn integendeel als sexueele bezwaren te beschouwen. Daarom werd aangedrongen op het maken van een bloemlezing, waarin deze moeilijkheden on dervangen konden worden. Wanneer men nu weet, dat op boven bedoeld congres uitsluitend personen uit Gereformeerden kring aanwezig waren, wat trouwens uit den tegenstand van een deel der vergadering ook wel bleek, dan hebben wij hier te doen mef een zeer merkwaardig verschijnsel. In tegenstelling immers met de ethische, de moderne richting onder de pro testanten, beschouwen de Gereformeerden den Bijbel als Gods Woord, dat onbeperkt op ieder moet inwerken. Tot nog foe was het protestantsche beginsel, althans van de rechtzinnigen in de leer, dat de H. Schrift geen verklaring van eenig kerkelijk leer gezag behoefde, ja niet duldde. En ieder,i oud of jong, wijs of ongeletterd, behoefde hef Boek slechts op te slaan en de geest der waarheid sprak hem uit de woorden tegen, welke passus hij ook onder de oogen kreeg. Geen realistische beschrijving zou kwaad kunnen doen aan onbevangen ge moederen; geen klaagzang van Jcremias, geen diepzinnigheid van Salomon zou ver- Warring kunnen stichten; geen twijfel zou kunnen rijzen, omdat Gods woord geen schade kan aanbrengen. In dit beginsel van het vrije onderzoek en het onbeperkt lezen van den Bijbel hebben Katholieken en pro testanten altijd lijnrecht tegenover elkander gestaan. Het is dan ook een merkwaardig teeken des tijds thans in orthodoxe kringen stemmen te hooren opgaan om de reinheid der jeugd tegen dit protestanfsche beginsel te beschermen, door op het voetspoor der oude Moederkerk het Bijbelverhaal pasklaar te maken voor de bevattelijkheid der le gers. Het onderwijs in Bijbelsche geschie denis is op onze Roomsche scholen en cate- chefische leergangen, altijd gegeven met de wijsheid en voorzichtigheid, welke de Roomsche Kerk altijd en in alles als een moeder voor haar kinderen heeft geken merkt. Hiervoor is zij de eeuwen doof steeds belasterd en beschimpt als aanma tigend, als domperig en wat al niet, Het- ellde geldt voor den kerkdijken Index, leiddraad in al het groen en rijp, dat dage lijks van de persen komt. Zonder ooit af te wijken van wat zij als haar duren plicht beschouwde is de Kerk steeds voortgegaan Gods woord te verklaren en te zorgen, dat het boek der boeken tof heil en zegen en niet tot verwarring en vertwijfeling van on- geletterden werd. Dat het tegengestelde be ginsel onhoudbaar begint fe blijken kan slechts tot verheuging strekken! li. Een kennismaking. Als men iemand goed wil leeren kennen, moet men zich op de hoogte stellen van zijn huiselijke omstandigheden. Zoo is t ook met onze katholieke drank bestrijding. Zij voert, als georganiseerde beweging, een eigen huishouden, dat voor een buitenstaander wel eens ingewikkeld lijkt. Hij vangt woorden op als „Kruisver- bond" en „Maria-vereeniging" en als hij dan ontdekt heeft, dat in de eerste de Roomsche drankbestrijders en in de twee de de dito drankbestrijdsters zijn ver- eenigd, meent hij van den organisatie-vorm aardig op de hoogte te zijn. Tot hij opeens weer spreken hoort van een „Sobriëtas" en zich afvraagt, of dat weer een andere vereeniging met eei> eigen richting is. Mogen we uwe belangstelling vragen voor deze zaak, die velen misschien niet inte resseert en die toch wel gekend moet wor den want 't zou te mal zijn, dat wij, ka tholieken, die terecht trotsch gaan op ons goed ontwikkeld vereenigingsleven, vreemd moesten staan in 't eigen Roomsche huis! Plaatselijk is de katholieke drankbestrij ding georganiseerd in Kruisverbond en Maria-vereeniging. Deze twee zijn geen on bekenden voor het publiek zoolang ze bewijzen van hun bestaan geven. De Over heid heeft het wenschelijk geacht, dat vrouwen en mannen zouden werken in af zonderlijke vereenigingen, doch het doel van deze is zoozeer hetzelfde, dat zij zeer dikwijls gezamenlijk optreden, wanneer het een openbare actie geldt. De leden zijn minstens zestien jaar oud en zijn ingedeeld in klassen. Hier zien we een verschil met bijna alle drankbestrijders- vereenigingen van niet-katholieken. Ter wijl deze al hunne leden tot geheelonthou ding verplichten, laten Krijgsverbond en Maria-vereeniging hun leden vrij om te kie zen uit drie klassen. De eerste is die der geheelonthouders. Zij doen afstand van het gebruik van alle alcoholischedranken, dus zoowel bier en wijn als gedistilleerd. Welke motieven zij daarvoor hebben, zullen we later nog zien. De tweede klasse is die der afschaffers. Zij onthouden zich van het gebruik van sterke dranken, terwijl zij ten opzichte van andere alcoholhoudende dranken, als bier en wijn, de uiterste matigheid moeten be trachten. In het Zuiden vormt deze soort drankbestrijders de groote meerderheid in het Roomsche blauwe leger al wint ook daar de geheelonthouding steeds meer veld maar in het Noorden het aartsbisdom en het diocees Haarlem heeft de eerste klasse feitelijk en binnenkort ook numeriek dc overhand. Dan is er nog een derde klasse, die der Paulisten of halfdaagsche afschaffers. Ter wijl zij in het Zuiden nog een rol spelen en vooral bij de opkomst der katholieke drank bestrijding verdienstelijke voorbereiders zijn geweest, hebben zij in deze streken geen beteekenis meer. Ons bisdom telt er in totaal nog twee. De plaatselijke Maria-vereenigingen en Kruisverbonden zijn, ieder afzonderlijk, aan gesloten bij een diocesanen bond. Zoo tel len we in ons land tien diocesane bonden. Dezer hoofdbesturen geven leiding en voor lichting aan de aangesloten afdeeiingen en hebben onder hun beheer verschillende pro pagandamiddelen, waarvan de afdeeiingen gebruik kunnen maken. Ieder plaatselijk bestuur wordt ter zijde gestaan door een geestelijk adviseur en het hoofdbestuur heeft bovendien de medewerking van een bonds- adviseur. Dc tien Diocesane Bonden zijn federa tief vereenigd in „Sobriëtas." Dit federa tief bestuur, dat de algemeene leiding heeft, bestaat uit de voorzitters en bestuursleden (van elk één) der diocesane bonden. „Sobriëtas beschikt^ over een Centraal Bureau, waarin gevestigd zijn: het secreta riaat der federatie, haar boekhandel en uitgeverszaak, een bibliotheek, het secre tariaat der pers-commissie, dc administra tie der tijdschriften „Sobriëtas (het be kende maandschrift), „Bonus Miles (het orgaan der Priester-Kruisverbonden), „Ons Jeugdwerk" en „De Jonge Kruisridder, het eerste voor de leiders, het tweede voor de leden der Jeugdbonden. Het algemeene propagandablad voor de R. K. Drankbestrijding in Nederland is het veertiendaagsche „De Kruisbanier." Naast „Sobriëtas" bestaat nog de „Dr. Ariënsvereeniging," die zich uitsluitend be- zighoudt met 'de redding van drankzuchti gen- de Nationale R. K. Vereeniging van Geheelonthouders onder Ned. Spoor-, Tram- en Van Gend en Loos-personeel_„St. hran- ciscus van Assisië; de R. K. Drankweer- Interacademiale, een organisatie voor Roomsche studenten en de Pnesler-K.ruis- verbonden. Ook de jeugd is plaatselijk en diocesaan georganiseerd. „Sobriëtas" is vertegenwoordigd in dc Nationale Commissie tegen het Alcoholisme i en werkt, waar noodig en gewensent, met de drankbestrijdersvereenigingen van an- I dersdenkenden samen. Terwijl ik dit neerschrijf bekruipt ine de vrees, dat menige lezer zal terugschrikken voor deze onvermijdelijke saaie °PS0"1" ming van namen, zelfs hij die met teru£" schrikt voor een uitvoerig verslag van een voetbalwedstrijd vol tergende initialen. Uver zooveel wat vermelding verdient - het werk van provinciale, gewestelijke en dis tricts-propaganda commissies enz. ik dan ook niet meer te schrijven. En toch is "t zoo goed, dat wij katholie ken weten, wat wij met Roomsche energie, offerzin en wetenschap hebben Er is reden tot blijheid en fierheid voor ons hart bij 't aanschouwen van den katho- lieken organisatie-bouw. Hoe kort is t nog geleden, dat wij niet meetelden, dat wc overal achteraan kwamen sukkelen, dat het !2<s/smsche eelt alleen maar op onze knieën, maar niet in onze handpalmen zat! Nu mo gen we er zijn met onze Roomsche actie. Maar laten wij onzen rijkdom ook knnen! Als een geloofsgenoot minachtend of spot tend de schouders ophaalt over de katho lieke drankbestrijding dan smaalt hij op een stuk van zijn eigen bezit, waarvan hij de waarde en de beteekenis niet beseft. Dan weet hij niet, dat 't juist onze drank bestrijders waren, die op het braak-liggend veld der katholiek-sociale actie den pio niers-arbeid verrichtten. Door middel van de drankbestrijding is er veel tot stand ge komen, dat thans het katholieke leven tot zegen strekt, en dat zónder haar tientallen van jaren op zich zou hebben laten wach ten, misschien wel nooit tot levensbloei was geraakt! In de drankbestrijding is me nige katholiek tot een voorman gevormd, waaraan onze gemeenschap zeer veel te danken heeft. In zoo menige plaats, waar maatschappelijke en geestelijke nooden om vereeniging van opbouwende krachten smeekten, was de oprichting van een Kruis verbond de daad, die moed én kans gaf, om de katholieken ook verder te organi- seeren. En nog altijd werkt het blauwe le ger mee, om iedere goede actie te bevor deren, nog altijd levert hel manschappen en kader voor den breeden Roomschen strijd. Daarom moet ieder, dit de overtuiging in zich draagt, dat slechts door samenspan ning van krachten onze maatschappij in Christelijken zin verbeterd kan worden, be langstellen in „Sobriëtas" en hare vertak kingen; En drankbestrijder of niet, hij mag er blij en fier om zijn, dat ons land een groote, sterke organisatie bezit, die, °u™er aanmoediging van geestelijke en wereldlijke Overheid, stadig blijft voortwerken aan de verspreiding der schoone katholieke begin- seIen! H. B. v. d. S. Sociëteit „St. Bavo".- Zangles - 2 uur gewone zittingen 7 uur. Gem. Concertgebouw Opening Dahlia- tentoonstelling 2 uur. Kunsthandel F. H. Smit - Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor. stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. c Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk, Zoetestraat tl Elke" Donderdag van 8uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur. 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2—6Vi en 's avonds van half 8— half 9 uur. R K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 8—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 2—5 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereenigïng. Bioemhofstr Zon- dags en Woensdags van 810 uur. n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. II671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraal Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzoiging van de Derde Orde St Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en yerder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. DE AMSTERDAMSCHE GEZ. R.-K. KERKZANGERS KOMEN TE HAARLEM- Nog versch zullen de dagen van het In ternationaal Muziekconcours van „Poly hymnia" in het geheugen liggen en hetgeen daar gepresteerd werd In de hoogste eere-afdeeling kwamen de Gez. R.-K. Kerkzangers van Amsterdam uit onder de kundige leiding van hun directeur Anton ter Steege en hun triomfen waren groot. Met glans kon de eerste prijs ver overd worden en menigeen zal na afloop van den wedstrijd wel eens verlang hebben dit sublieme koor nog eens in Haarlem te hooren. Hun wensch zal vervuld worden. Op Dinsdag 29 Septembera.s. komen de Amsterdamsche Gez. R.-K, Kerkzangers weer in Haarlem, in de Gemeentelijke Con certzaal, waar buiten een keur van andere werken pok de concoursnummers, waarme de zulk een succes behaald werd, zullen worden uitgevoerd. En dit buitengewoon concert zal worden opgeluisterd door de medewerking van Truus Ter Steege, so praan, Vincent v. Bers, tenor, terwijl de heer Tolhuis de begeleiding op zich zal ne men aan de Vleugel, die door de firma Goldschmeding belangloos zal worden af gestaan. Zonder twijfel zullen velen met blijd schap van dit concert vernemen en dege nen, die het konden organiseeren, verwach ten zeker, dat, waar men hier zulk een schoone gelegenheid zal hebben om hoog kunstgenot te smaken, de groote concert zaal tot in de uiterste hoeken zal gevuld zijn. Reeds meermalen had de Volendammer S. terecht gestaan voor openbaree dronken- schap. En ook thans weer moest hij zich j verantwoorden. Niet verlegen stapte hij in al ziin gewichtigheid binnen de pofbroek wijd uitstaande, zijn gelaat vertoonde een hoogroode kleur. I Pres.: Uw naam is J. S. oud 50 jaar? j Bekl.: „52 jaar, die vent schrijft maar wat." Met zijn duim wees hij over zijn schouder naar de getuige, „Hij zoekt mij Pres.: Ja ja,.... en u had wat te veel ge dronken. Bekl. begon hier een omstandig verhaal. Hij gaf niets om sterke drank, jawel, hij dronk wel eens een glaasje bier met kame raden, want hij was ongehuwd, maar dit ging dan „op de maatschappij". Toen had hij dan ook een glaasje bier gedronken. Pres.: Hoeveel glaasjes? Bekl.: Nou.,.., een stuk of vier. Maar die vent zoekt mij. Hij heit me al 75. uit m'n zak geklopt. Twee jaar gelede, het was erg donker Weer volgde een verhaal waaraan de pre sident slechts met moeite een einde kon maken. Herhaaldelijk viel hij getuige in de rede met schoone geschiedenissen zooals: Ik zei tegen den wethouder, ik sla d'r weer op.... enz. enz. Nadat tegen hem drie dagen hechternis was geoischt, meende hij nog even de aan merking te moeten maken: „Hij (de getuige) hét ook, wel een dikke snee in-z'n neus ge had." Licfdadigheidsconcsct H. O. V. Zang en Vriendschap. Het was beslist uitgesloten, dat de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw tijdens het groote weldadigheidsconcert gis teravond nog één bezoeker meer kon be vatten. Wat dat betrof was de actie van het Plaatselijk Stormramp-comité reeds vol komen geslaagd, want tot in de uiterste hoe ken was de zaal gevuld en het groote po dium was uitgebouwd om orkest en zangers te kunnen bevatten. Alzoo een uitverkocht huis. Kan men zoo iets als een verheugend tee ken beschouwen voor de milde offervaardig- digheidszin der Haarlemmers, toch zal ook het feit, dat de -twee, misschien wel meest bekende vereenigingen van de Haarlemsc'ne muziekwereld, de H. O. V, en „Zang en Vriendschap", hier medewerking zouden ver- leenen, niet vreemd zijn aan zulk een enor- rnen opkomst en wie naar de concertzaal is gegaan Donderdagavond in de verwachting daar kunstgenot te zullen smaken, is in zijn verwachtingen niet teleurgesteld. Trouwens de prestaties èn van H. O. V. èn van „Zang en 'Vriendschap" waarborgden reeds een concert van hoog muzikaal ge halte. Het programma toonde groote ver scheidenheid in samenstelling en werd ge opend door het oude „Wilhelmus" in de toonzetting van Lieven Duvosel. Staande werd het aangehoord. De H. O. V. had het leeuwendeel van den avond in meest bekende daarom niet minder geliefkoosde composities. De ouver ture „Oberon" van Weber was brillant als altijd en de kundige leiding van Willem Knikker, die de H. O. V. leidde, wist er een keurige vertolking van te geven. „Zorahayda" van Svendsen opende voor 't strijkkwintet welkome gelegenheid zijn even wichtigheid en mooie loonvorming uit te spreiden in een"mooi passend geheel en voor zijn solo had de eerste violist H. Grin een extra applaus in ontvangst te nemen. Opende „Zorahayda" eenerzijds voor de houtinstruménten mooie situaties, in „Finlan- dia", toondichting van Sibelius, had het ko per in zijn hoofdleiding'het beoogde effect, want het koper blies zuiver aan en leverde zoo het scherpe contrast met het hout. Het geheel genoot een sublieme^ ver tolking. Met de ,Piet Hein' Rhapsodie van P. v. Anrooy, met élan gespeeld had de H, O- V. een, gelukkig slot gekozen en heb ap plaus groeide tot een ovatie. Staande dankten de musici voor de hulde die alleszins verdiend was. Onder de bekwame leiding van Lieven Duvosel hield „Zang en Vriendschap haar roem hoog. Onder haar drie nummers mo gen we eerst noemen „Landerkennung van Grieg. Maar nog meer succes had misschien wei „Hollands Glorie", van Richard Hol, met koperbegeleiding. Heerlijke begeestering ging er van uit en de enthousiast eleiding van den dirigent laaide uit in het heerlijke lied. Met „Ons Hollandsch", van B. Zweers, be sloot „Zang en Vriendschap" haar aandeel en zoo droegen beide tot het slagen van een prachtavond bij. Er zal er zeker niet één geweest zijn, die een gang naar de Concertzaal betreurd zal hebben. Zoo was iedereen ten zeerste vol daan en zeker niet 't minst het Plaatselijk Comité, dat den avond organiseerde. Laten we hopen, dat .de financieele uit komsten even schitterend zijn. DE INDRINGER, tooneelspel in drie bedrijven, door J. Grosfeld, Ten bate van het Meisjes-Liefdewerk „Francisca Romana" vond gisterenavond in den Schouwburg aan den Jansweg een uil voering plaats van „De Indringer Vóór het slotbedrijf een aanvang nam, heeft de WelEerw. Heer Lühn voor de over volle zaal een korte uiteenzetting gegeven van het liefdewerk „St. Francisca Romana dat zoo zeer den steun van allen behoeft. Want we hebben het gisterenavond ge hoord, het allernoodigste ontbreekt aan die arme kindertjes: voeding, schoeisel en kleeding, om te zwijgen van den geestelij ken nood. De winter is aanstaande, wat beteekent, dat er nog meer gevraagd wordt, om die arme stumperds voor gebrek en koude te behoeden. Dankbaar memoreerde kapelaan Lühn, hoe hij een beroep had gedaan op „Alber dingk Thijm". Met algemeene stemmen had het bestuur ziqh uitgesproken, om zoo spoedig mogelijk aan de bede om hulp van dezen ijverigen priester gevolg te geven. En de resultaten? Een tjok-volle zaal. Het liefdewerk „St. Francisca Romana is nu over verschillende parochiën verdeeld, .zoodat Jbsrtf deze sympathieke instelling hare zegenrijke werking over geheel Haar lem uitstrekt. Alle giften, ook in natura, zijn welkom! En nu nog een enkel woord over het tooneelspel zelve. „De Indringer", dat is Jacob Fortuin, de man met de allures van iemand, die wat bereikt heeft in de wereld, in dit geval in de nieuwe wereld, een man met een nuch- teren kijk op zaken en menschen, dien hij heeft gekregen door „ervaring en ondervin ding" weet den procuratiehouder van De Zwart's bierbrouwerij, Guust Knipper, (Piet Mossinkoff) en zijn medeplichtige Dolf Dui- mel, ass. accountant (Cor Hoogeboom) te ontmaskeren en den valsch beschuldigden Nico Bonekamp (Herman Elferink) te reha- biliteeren tegenover zijn patroon de Zwart. Met 't meisje van Nico, dat op instigatie van haar vader den omgang tijdelijk heeft gestaakt met haar verloofde, komt 't dan verder van zelf weer in orde en Jacob For tuin trouwt de Zwart's dochter Neeltje, die met 'Knipper al „stevig op weg was". Een eenvoudig gegeven en een verwikke ling, die elkeen heeft kunnen volgen. En daaromheen heeft Jan Grosfeld een speel baar stuk gebouwd, dat door het publiek van gisterenavond wél gewaardeerd werd. Te zeer zelfs. Want er werd gelachen op momenten, dat 't heelemaal geen pas gal. De Zwart (Jac. Henneman) wist wel den juisten toon te treffen voor een bierbrou wer, een beetje bruut, een beetje onver schillig voor allen, als hij maar centen ver dient in z'n zaak, hoewel toch verguld met zijn benoeming tot wethouder. Wat ons hin derde was die eeuwig neergeslagen blik bij zijn spel. Guust Knipper en Nico Bonekamp in hun onderscheidene rollen van bedrieger en be drogene waren goed, terwijl de jongste be diende, wiens rol met deze beiden saamge- weven was grootendeels, spei van gelijk peil te zien gaf. Dolf Duimel was het best, toen hij door Fortuin in 't nauw gedreven, tenslotte bekende. De oude Bonekamp wist een aangename sfeer te scheppen, met z'n waardig spel van bezorgd en bewust vader tegenover den weggejaagden zoon. Aardig en vlot speelde Max (Wim Duijn). Samenvattend, een opvoering waarmee „Alberdingk Thijm" eer heeft ingelegd. CHR. LYCEUM. Sedert de vorige opgave zijn nog 'toegela ten tot de eerste klasse F.E.L. van Bylandt, J.A. Dankbaar, J. v.d. Wiel tot de derde klasse H.B.S. G.A. v.d. Veen tot de der de klasse Gymnasium Cornelia A.M. Ver- duyn tot de vijfde klasse H.B.S. J. Bruul. HET NOORDER BUITEN SPAARNE EEN ELDORADO VOOR DEN HENGELAAR. Men schrijft uit visscherskringen aan de O.H. Crt Het weer is nu direct niet aanlokkelijk voor den hengelaar en vel^ hengelaars geven dan ook niet thuis. Toch is het dagelijks op en langs het Noorder Buiten Spaarne een heelé bedrijvigheid van hengelaars die trach ten baars te verschalken. En grooter dan ooit tevoren zijn de vangsten. Niet langs den wa terkant heeft men succes, doch zij, die weer en wind trotseeren en in een bootje plaats nemen en eenigszins kijk hebben op het baarsvisschen, maken goede zaken. Er zijn enkele personen in Spaarndam woonachtig, die eiken dag er op uit trekken met den hengel en netten vol visch thuis brengen. Een hunner verkocht deze week zijn'vangst van één middag voor/20.- Ook in de omgeving van Schoten worden goede vangsten gemaakt en zoo ontwaarden we nog gisteravond in dien zwaren regenslag een aantal visschers in hunne bootjes even voorbij de gasfabriek. En ook zij keerden met een flinken voorraad baars huiswaarts. We twijfelen niet of de Zondag zal vele hengelaars naar het Noorder Buiten Spaar ne doen trekken. DE ARRESTATIE OP HET SPAARNE. Het officieele politierapport vermeldt thans over de arrestatie van den 18-jarigen J. S„ die gisteren op het Spaarne werd aangehouden, en dat wij gisteren reeds be richtten het volgende: Toen de rechercheur J. S. hem bemerkte, wiens aanhouding door de politie te Heem stede was verzocht, wilde hij hem arres teeren. Door zijn hevig verzet werd de rechercheur echter bloedend in het gezicht verwond. Thans zal hij zich behalve voor diefstal nog hebben te verantwoorden voor verzet tegen een ambtenaar in de rechtmatige uit oefening van zijn ambt, lichamelijk letsel tengevolge hebbende. Hedenmiddag zal voor den kinderrechter terecht staan de 15-jarige H. B., die, zooals men weet, eenigen tijd geleden een revol verschot op z'n moeder, die aan de Klever laan woont, loste, waarbij zij in de kaalr werd getrolfen. INTERNATIONAAL CONGRES VOOR ONGEVALLEN, GENEESKUNDE EN BEROEPSZIEKTEN. De groep deelnemers C. aan bovenge noemd Congres brengt heden een bezoek aan Haarlem, waar o.m. het Frans Hals museum zal bezocht worden. Hedenavond wordt een orgelconcert aan geboden. Bloemendaal speelt Zondag a.s, op haar terrein een vriendschappelijken wedstrijd tegen het Amsterdamsche V. V. A. UTRECHT, 11 Sept. Het Eerste Ka merlid Jhr. De Muralt, burgemeester van Borculo, heeft toen hij dezer dagen naar den Haag ging, een ernstige aangezichts infectie gekregen. Hij is ter verpleyng op genomen in de Emma-kliniek te Utrecht. De toestand was hedenmorgen vrij bevredi gend, De infectie breidt zich met meer uit. Naar wij vernemen, heeft Dr. Dhont, di recteur van 't openbaar slachthuis en de Veemarkt te Rotterdam, met ingang van 1 Jan. 1926, eervol ontslag aangevraagd. Eerlijk gezegd begrijp ik er nog niets meer van. Ik dacht dat het badseizoen voor de Noordzeebadplaatsen als Noordwijk en Zand- voort nogal fortuinlijk was geweest en daar komt me de Zandvoortsche berichtgever der „Nieuwe Haarl. Crt." een jeremiade opzet ten, waar je van omvalt. Het verhuren liep niet vlot, de winkeliers zijn niet bijster ge lukkig, hotels en pensions kunnen niet.roe men. Alleen, de strandpachters zijn niet on tevreden. Het is zelfs zoo erg, dat er wèl winkeliers failliet zullen slaan of naar elders vertrekken. Ik moet den medewerker der „N. Haarl. Crt." wel gelooven. Trouwens uit andere bron bereikt mij eenzelfde geluid, ik moet het wel gelooven, ondanks de opwek kende berichten, die ik onlangs las van den directeur van de Postspaarbank te Zand- voort, die de blijde verzekering gaf dat in de .maand Augustus de Zandvoorters onge veer 50.000 meer hadden ingelegd dan te ruggehaald. (Er was maar een 3000 op gevraagd, meen ik.) Ik geloof dus dat het niet rooskleurig was in den afgeloopen zo mer in Zandvoort, maar vraag me met lee- kenverstand toch af wanneer of het dan wel goed zal worden voor Zandvoort, als de afgeloopen zomer zelfs geen voldoening gaf. Ik heb het een prachtigen zomer gevon den en als ik dus iemand had kunnen aan raden eens een paar maanden of weken naar zee te gaan, dan zou ik het stellig dit jaar hebben gedaan. Maandenlang mooi weer. Duitschland weer koopkrachtig de Zondagen over het algemeen ideaal voor dagiesmen- schen, m'n liefete, wat moet men nog meer om in Zandvoort een gunstig seizoen te hebben? Of volgen de Zandvoorters het voorbeeld van de boeren, die bekend staan om hun klagen, dat bij hen een soort tweede natuur schijnt te zijn geworden. Maar dan mogen de Zandvoorters toch wel bedenken dat dit eeuwige klagen geen goed doet aan de belangen van de badplaats. Vreemdelingen zouden kunnen gaan denken, dat er wat ha perde aan het aardige Noordzeebadstadje er het gaan mijden omdat, ja de reden zullen ze zelf niet weten. Een andere reden daf men in Zandvoort klaagt, ondanks een uiter lijk gunstig jaar, kan gelegen zijn in het feit dat de Zandvoorter markt overvoerd is van winkeliers, hotels, pensions en menschen) die kamers verhuren. Dat is natuurlijk ook mogelijk en dat kwaad zal zich zelf genezen. Ofwel het te vee', verdwijnt door faillisse ment of vertrek ofwel Zandvoort bloeit zoo uit dat vanzelf iedereen een boterham vindt. Barometerstand 9 uur v.m.: 754. Vooruit. OPGAVE: OPTICIENS -- FABRIKANTEN Koolugstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen vaL 11 September, Hoogste Barometerstand 767.5 m.M. te Valentia. Laagste Barometerstand 750.6 m.M. te Hamburg. Verwachting van den avond van 11 tot den avond van 12 September: Meest matige noordelijke wind, zwaarbe wolkt tot betrokken, aanvankelijk nog en kele regenbuitjes, later opklarend, kans op nachtvorst, later iets zachter. LONDEN, 11 Sept. De correspondent van Daily-Mail te Parijs seint: de operaties in Marokko zijn in de beslissende faze ge komen en het lot van Abd-el-Krim kan bin nen enkele dagen zijn beslist Volgens Don derdagavond uit Fez ontvangen telegrammen vallen de Franschen over een front van 40 mijlen aan. Twee groepen zijn gevormd, waarvan één is geconcentreerd te Mjara aan de rivier Verga, vormend den linkervleugel en de andere groep te Aicha, vormend den rechtervleugel. Het doel dezer operaties, welke naar gemeld wordt, slechts een in leiding is tot een grooter offensief, is den linkeroever van de Oerga.te zuiveren en het gebied van Mescoud, het centrum van den aanval van dissidenten-benden te isoleeren. Uit Rabat wordt gemeld dat de eerste operaties zonder ernstige oppositie zijn ge slaagd. De Rifs trachten tegenstand te bie den "door aanvallen in de Spaansche Zóne. Zij zouden de heuvels rondom Tetuan bezet hebben. Uit Fez wordt gemeld: dat hel groote Fransche offensief hedenmorgen in de -vroege 'uren zal aanvangen. Oo verschillen de punten werden demonstraties van de dissidenten afgewezen. METZ, 11 Sept. Painlevé is hier uit Straatsburg aangekomen, toegejuicht door de bevolking. BRUSSEL, 11 Sept. De bladen melden dat 20 vreemdelingen over de grens zijn ge zet wegen» onge.wenschte propaganda.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1