Reela WILLEM VAN LIEMT O Wollen Ratlné Verkeersongevallen. DE SPAARNEBANK De R.-K. Middenstands beweging in het bisdom Haarlem. De processie naar Kevelaer. PLAATSELIJK COMITé STORMRAMP 1925. verschillende kleuren Meer elegante genres: 4.50 6.90 8.90 ANEGANG, hoek Warmoesstraat DE STORMRAMP. VOOR DEN POLITIERECHTER. TOONEEL. „De Nar" van Kees Meckel bij „Het Schouwtooneel". Personalia. Vacantie bij de H. O. V. Kennemer Lyceum te Bloemendaal. Wie waagt, die wint! Personalia. Serenade- Personalia. Vereeniging van Nederlandsche Werkgevers. De Christelijke school aan de Bakenessergracht. LEERSCHOOL DER DA COSTA- De voorbereiding van paedagogische electriciteitsvoorstellingen. BURGERLIJKE STAND. UIT DEN OMTREK. BLOEMENDAAL. SCHOTEN. HEEMSTEDE. 18Vè 552 335 9V4 1121/, 403 4851/a 3861/2 304 2841/, 1611/g 250 355 1053/4 145 87 HEDEN 1007s 122 157 146 Va 403 485 306 441/4 Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. 11 SEPTEMBER. 11.21 LAATSTE NIEUWS. De reis van president v. Hindenburg. Ernstig spoorwegongeluk. Paarden op hol. V erkiezings-nawee. Het vermiste Amerikaansche vliegtuig terecht. INGEZONDEN. R. K. Vrouwenbond. -A.s. WoenifJag 16 dezer zal onze stad A het teeken staan van R.K. Middenstands actie. Des morgens om 9 uur wordt in de Ka thedrale Kerk aan het Hanze-altaar de Jaarlijksche H. Mis opgedragen tot inten tie van den georganiseerden R.K. Midden stand in het Haarlemscbe Diocees, De Geestelijke Adviseur der Haarlem sche Vereeniging, de Z.E. heer Rector J. P. J. Kok, is bereid gevonden deze H. Mis te lezen. Behalve het Dioc. Hoofdbestuur wordt vertrouwd dat ook het bestuur en de le den der Haarl. Vereeniging in groo'.en ge tale in de Kathedraal aanwezig zullen zijn- Te 10 uur 's morgens vangt hier» in onze stad de vergadering aan van het hoofdbe stuur van den Diocesanen Bood. Te één uur 's middags komen in het ge bouw St. Bavo de voorzitters van alle plaatselijke Middenstandsvereenigingen uit het bisdom Haarlem. Na opening der vergadering en nadat verschillende mededeelingen zullen zijn verstrekt, komen achtereenvolgens in be handeling en bespreking: De Centrale raadsvergadering op 6 Octo ber a.s.; De voorbereiding van het a.s. Mid denstandscongres te Amsterdam; Het ver gaderseizoen; Rondvraag en sluiting. Gisteravond is de Haarlemsche processie naar Kevelaar hier ter stede teruggekeerd. De deelnemers hebben zeer slecht weer ge troffen. Regen viel er, evenals bij ons, in overvloed. Toch heeft alles een uitste kend verloop gehad. De plechtige intocht verliep goed. Toen was het weer ook best. Woensdagmorgen half 7 uur was er in de Mariakerk .algemeene H. Communie voor de pelgrims. Om kwart over 9 uur zou de plechtige 'Processie met het Allerheiligste rondom de Genadekapel gehouden worden, doch deze kon, in verband met het slechte' weer, niet doorgaan. Om 11 uur werd de plechtige Hoogmis in de Mariakerk opgedragen door den Zeer- eerw. Pater J. P. Reijnenberg O. F. M., ge assisteerd door de Weleerw. Paters W. v. d. Berk en A. H. J. Frankenmolen. De pre dikatie na de Hoogmis werd gehouden door den Zeereerw. Pater J. W, B. v. Heel, pas toor te Amsterdam. Tevens vond de huldi ging plaats van een drietal jubilarissen, die voor de 25e maal de processie medemaak- ten. Des middags moest ook de tocht naar het kerkhof worden afgelast wegens het slechte weer, Mn plaats daarvan trok men naar de parochiekerk in Oud-Kevelaar, waar de ge beden voor de geloovige zielen gehouden werden en de preek over de geloovige zie len gehouden werd door den Weleerw. Pa ter C. H. M. Caminade O. F. M. Hoewel ook des avonds het weer zeer slecht was, ging de fakkeloptocht toch door. Men trok naar het zgn, „Gouden Kruis", alwaar een predikatie gehouden werd door den Weleerw. Heer J. P. A. Brinkman. Donderdagmorgen 6 uur was een plech tige H. Mis voor de afgestorven leden der Broederschap. Om 10 uur werd de H. Sacra mentsprocessie gehouden, welke den vori- gen dag afgelast was moeten worden, waar bij het Allerheiligste gedragen werd door pastpor Reijnenberg. Deze sprak, na afloop der processie, nog een kort afscheidswoord, waarna de vaandels e. d. in processie naar het station werden gebracht. Toen was het weer vrij goed! Om kwart over 3 uur 's mid dags vertrok men uit Kevelaar. Tot en met hedenmorgen is bij den Pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin nengekomen: 10 September: Nagekomen giften bij de Opr. Haarl. Courant, Stads- Editie 26.15 V. S. K5_ 11 September: Gedeeltelijke recette van Concert der H. O. V. in samenwerking met Zang en Vriendschap op Donderdag 10 Sept500.—- 531.15 Saldo vorige verantwoording 33.182.0314 Totaal33.713.1814 Vorig bedrag 2345.04 S. H. Kl._ Hans, Gonny en Magda 10. Totaal 2356.04 Ruziemakers. In Juli, bij gelegenheid van de Volksfees ten, te Assendelft, kon het weer niet goed gasn zonder ruzie. De drank had daar weer het noodige toe bijgedragen. Tot 's nachts laat was het feestvieren, Ruzie schijnt een noodzakelijk kwaad te eijn bij dergelijke feesten. Ook op dien avond was het noodig, dat er eenige menschen het met elkaar aan den stok kregen. Heden hadden zich voor den Politierech ter te verantwoorden de 20-jarige W. P. en de 21-arige J. M, ter zake van mishandeling. Zij zouden, na uit het café geslagen te zijn, buiten nog eens begonnen zijn tegen eenige jongelui, die er part noch deel aan hadden gehad. P. had ten overvloede nog een mes getrokken. De Politierechter wees op het gevaar van 'dergelijke messentrekkerij. Het O. M. eischte, waar de jongens over het algemeen goed bekend staan, een geld boete van 25 of 10 dagen hechtenis. Over eenkomstig dezen eisch volgde veroordeeling Bekl, vonden dit vonnis uiterst onbillijk, daar het volgens hen 'n onmogelijkheid is, klappen te ontvangen zonder er zelf eenige eenige uit te deelen. Gisteravond ging in den Amsterdamschen Stadsschouwburg de première van „de Nar", een werk van Kees Meekel, dat eeni ge jaren geleden reeds het licht zag in de Beiaard. Door het buitengewone spel van Jan Musch, die de titelrol vervulde, is deze op voering tot een tooneelgebeurtenis gewor den. Jan Musch vierde een triomf; na ieder bedrijf nam het applaus het karakter van een ovatie aan en telkens moest er zeven of acht keeren gehaald worden. Binnenkort zal „de Nar" te Haarlem wor den opgevoerd en we kunen een ieder ten sterkste aanbevelen dit werk van den Ka tholieken auteur te gaan hooren en Jan Musch in deze zeer bijzondere creatie te gaan zien. Op de opvoering zelf komen we alsdan nader terug. Bij Koninklijk besluit van September 1925 is benoemd tot tijdelijk leeraar aan de Rijks H. B. S. te 1*elsen C. Henning te Haarlem. Door het bestuur van de H. O. V. is aan de musici van het korps een vacantie ver leend van 1328 September a.s. Het nieuwe gebouw van het Kennemer Lyceum, aan den Julianaweg, is nu, zes maanden na de in-gebruikneming, volledig gereed gekomen. Ook de tuinaanleg is nu volledig voltooid. Gedurende de zomermaan den is in de centrale hal de vulling der ,trap- ramen met gebrandschilderd glas aange bracht door de firma Bogtman,-te Haarlem. Deze negen gebrandschilderde ramen, ge schenk van den heer en mevrouw de Visser, ,1e Bloemendaal, zijn ontworpen en beschil derd door den kunstschilder Jaap Weyand, te Bergen N.-H.), Ze bevatten een symboli sche voorstelling van de mannelijke en vrou welijke jeugd, van kracht en zelfkennis, de votie, liefde, opoffering, wijsheid, traditie, deugd, vertrouwen, liefde geloof, waarheid, alles tot één geheel gecomponerd. Voor be langstellenden, is het kunstwerk en ook de school te bezichtigen óp Woensdag 16 en 23 September, des namiddags van 3 uur tot 4,30 uur. Enkele "leerlingen, leden van den schoolraad, zullen voor geleide zorden. Een klein entree (minimum 0.10) wordt ge vraagd ten bate van de slachtoffers van de ramp te Borculo. Nog enkele dagen en de trekking zal plaats hebben van de loterij ten bate van „Herwonnen Levenskracht", Er zijn hier bij het Plaatselijk Comité nog honderden loten in omloop en het bestuur zou niets liever wenschen, dan dat al deze loten in bezit komen van degene, die naast steun aan het goede werk, ook nog een kans willen wagen of een of anderen mooien prijs te winnen. De loten kosten 1,per stuk. De trekking heeft plaats op 23 Septem ber en het bestuur zou het waardeeren als alle loten verkocht werden. Totaal zijn er nog in omloop voor geheel Nederland ruim 14000 loten, dus dat wil zeggen, dat, wor den deze loten niet verkocht, een belang rijk financieel nadeel voor de vereeniging het gevolg er van zad zijn en niet spoedig verpleging van patiënten. Loten zijn verkrijgbaar bij het bestuur en aan het gebouw „St. Bavo". De offervaardigheid voor Borculo was een triomf, laat „Herwonnen Levenskracht" ook niet teleur gesteld worden. In de te Lelden gehouden vergadering van den Ned. Stukadoorspatroonsbond, werd tot penningmeester herbenoemd de heer E. G. Martens, alhier. Door het Haarlemsche Politiemuziek- korps, directeur de heer R, van 't Hoff, zal op Woensdag a.s., des avonds te 8 uur een serenade gebracht worden aan den heer W. Kruijze, wonende Regulierstraat 7 naar aanleiding van zijn 25-jarig jubileum bij het politiekorps alhier. Voor het examen politiediploma slaagden te Amsterdam de heeren J. Dijkstra en E. P. D, Dekker, alhier. Beiden verwierven het diploma met aantee'kening. IN DEN HAARLEMMERMEER. De landbouwer R., wonende aan den IJweg te Haarlemmermeer, die Donderdag middag per rijwiel op den Kruisweg reed, kwam er hoogte van den spooroverweg te Hoofddorp in aanraking met een passeeren- den stroowagen. Het rijwiel kwam onder de wielen van den zwaren wagen terecht en werd grootendeels vernield. De heer R. be kwam een paar lichte verwondingen, Nadat de voorzitter der vereeniging, de heer Ir. C. F. Stork, zijn openingsrede had uilgesproken, werd het jaarverslag van den secretaris vastgesteld. In het bestuur werden vevrvolgens ge- koz« in de plaats van den heer A. H. van Heek, lid der firma G. J. van Heek Zn., te Enschedé, de heer C. H. ter Kuile, di recteur der N.V. Spinnerij „Tubantia", v.h. B. W. en H. ter Kuile te Enschedé en in de plaats van den heer Ir, C. W. J. Hooyer directeur der papierfabriek „Gelderland" te Nijmegen, de heer H. Schmidt van Gel der, directeur der N.V. Vereenigde Kon. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen, te Amsterdam. De balans, rekening en verantwoording over 1924 werden hierna vastgesteld en in de Commissie tot het nazien der balans, rekening en verantwoording over 1925 be noemd de heeren P. L. Dubourcq, directeur der N.V, Fransch-Hollandsche Oliefabrie- ken „Calvé—Delft", te Delft, Ir. A. de Kan ter, directeur der N.V. Maatschappij voor Scheeps- en Werktuigbouw „Fijenoord" te Rotterdam en Joh. Ketjen, directeur der N.V. Maatschappij voor Zwavelzuurberei ding v.h, G. T. Ketjen Co., te Amsterdam. Besloten werd, voor 1926 de contributie te heffen volgens dezelfde schaal als het vo rige jaar. fn den namiddag brachten de leden een bezoek aan de N.V. Koninklijke Nederland sche Hoogovens en Staalfabrieken te IJmui- den en aan de Papierfabriek te Velsen van de N.V. Vereenigde Koninklijke Papierfa brieken der firma Van Gelder Zonen, Te voren hadden de heer J, H. A. Kruimel voor de papierfabrieken en de heer Ir. H. Tngen Housz voor de hoogovens in de ver gadering een inleiding gegeven betreffende de geschiedenis en de inrichting en werking hunner onderscheiden bedrijven. De directies van beide fabrieken boden den leden vervolgens een thee aan op het buitengoed „Velserbeek", waarna een auto tocht gemaakt werd door Kennemerland. Ten slotte vereenigde men zich aan een maaltijd in het Groot Badhuis te Zandvoort. KWEEKSCHOOL. 15 SEPT. 1875 15 SEPT. 1925, Men verzoekt ons plaatsing voor het vol gende, A.s. Dinsdag, 15 Sept'ember, viert de Christelijke school aan de Bakenessergracht haar gouden jubileum. Het Bestuur der school wenscht dien dag niet ongemerkt te laten voorbijgaan. Reeds den Zondag daaraan voorafgaande zal er 's avonds om zes uur in de Groote Kerk een wijdings- samenkomst en dankstond gehouden wor den. Des Dinsdagsnamiddags om drie uur is er receptie van autoriteiten en afge vaardigden van verschillende colleges, van vier tot vijf voor ouders en belangstellen den. Donderdag 17 September zal er des na middags feest zijn voor de kinderen, des avonds wordt er een feestelijke samen komst gehouden voor de ouders, Den 15den Sept. 1875 werd de school geopend in een gebouw in de Barteljoris- straat, waar nu de winkel in luxe en huish. artikelen gevestigd is van de firma H. en J, Lamp. Dr. Bronsveld sprak bij die ge legenheid de openingsrede. Voorzitter van het. Bestuur was toen de heer J. Klein, aan wien het christelijk on derwijs in Haarlem veel te danken heeft. Onder leiding van het eerste Hoofd, den heer J. van der Have, kreeg de school al spoedig een goeden naam. Het aantal leer lingen nam voortdurend toe. In 1885 stierf de heer J. van der Have. Zijn opvolger, de heer H. S. Loran, genoot hetzelfde vertrouwen, dat men aan zijn voorganger geschonken had. Onder diens leiding kwam de school tot grooten bloei, zoodat bij elke inschrijving vela leerlingen moesten worden afgewezen. Het Bestuur was zoo gelukkig de hand te leggen op een zeer geschikt terrein aan de Bakenessergracht, waarop een school gebouwd werd met dertien lokalen en een gymnastiekzaal. In 1903 werd dit nieuwe gebouw in ge bruik genomen. De heer Loran, die in 1913 met pensioen het onderwijs verliet, werd vervangen door het tegenwoordige Hoofd, den heer H. Bijkerk, Door de oprichting van acht andere christelijke scholen heeft de school reeds véle aderlatingen moeten ondergaan. Maar ze schijnt inwendig sterk te zijn, want on danks al die operaties, blijft haar gezond heidstoestand zeer goed. Klaagt men dit jaar overal over «een geringe aangifte van nieuwe leerlingen, voor den nieuwen cur sus werden aan deze school nog 53 kinde ren ingeschreven. Hef tegenwoordig Bestuur bestaat uit de heeren: Ds. C. J. van Paassen, voorz.; Ds, G, W. C. Vunderink, seer,; J, G. Smit, penningm.; Ds. M. G, Blauw, Mr. W. de Rijke en Dr. M, Eeftink Schattenkerk. In de gemeentelijke concertzaal had he denmorgen een bijeenkomst plaats betref fende het voorbereiden van paedagogische ek. ctriciteitsvoorstellingen. Deze bijeenkomst stond onder auspiciën van de vereeniging van directeuren van elt< triciteitsbedrijven in Nederland. Onder de vele genoodigden merkten wij o.m. op wethouder J. N. J, E. Heerkens Thijssen, den heer A. H. Gerhard, lid van Ged. Staten van Noord Holland, de direc teuren van het Gas- en Electriciteitsbe- drijf, den heer Kalbfleisch, referendaris van de afdeeling onderwijs, ter gemeente secretarie, verder autoriteiten op het on derwijsgebied, verschillende raadsleden der gemeente Haarlem en wethouders van onderwijs van verschillende omliggende ge meenten, schoolbesturen, onderwijzers, hoofden van scholen en directeuren van onderwijsinrichtingen. Verder leerlingen van H. B, S. en Gymnasium. Wethouder Bruch, wethouder van onder wijs, was wegens ambtsbezigheden verhin derd. De bedoeling dezer bijeenkomst was fei telijk het brengen van het electriciteitson- derwijs op de scholen, om zoodoende ieder een van jongsafaan met de electriciteit vertrouwd te doen raken. Wethouder J. N, J. E. Heerkens Thijs sen heette de aanwezigen namens het ge meentebestuur welkom. Spr. memoreerde hoe het verzoek tot B. en W. was gekomen om deze bijeenkomst te organiseeren. De groote opkomst bewijst, dat het on derwerp belangstelling trekt. Behandeld zal worden de practische be handeling van de electriciteit voor het da- gelijksche leven en menigeen voelt de be hoefte daarnaar. Maar het is niet alleen dc bedoeling om de electriciteit te populari- seeren, maar er is nog een hoogere bedoe ling bij deze bijeenkomst. Men wil ook laten zien op welke wijze de electriciteit reeds gebruikt wordt voor allerhande doeleinden, de onbeteugelde elctriciteit, beteugeld en onderworpen aan het menschelijk vernuft. Spr. hoopt, dat hier veel kennis zal wor den opgedaan en dat deze kennis veel vruchten zal afwerpen. De heer Jan Teders begint met een woord van dank aan het gemeentebestuur van Haarlem voor zijn loyale medewer king. Dan zet spr. het ontstaan van de pae dagogische gedachte uiteen. Deze ontstond op de electriciteiisten- toonstelling in Coevorden in 1924, die in het teeken van volksvoorlichting stond, in het bijzonder van de kinderen.. En de campagne, dié op touw gezet is, is geen campagne voor stroomverkoop, maar een campagne om de electriciteit bekend te maken, om de menschen met de electri citeit vertrouwd te doen raken. Op de tentoonstelling te Coevorden bleek de groote noodzakelijkheid daarv-oor. In samenwerking met den directeur der Gem. Kweekschool voor Onderwijzers en onderwijzeressen te Amsterdam is nu een groote propagandatocht op touw gezet cn tal van medewerkingen worden ondervon- De gemeentebesturen willen de middelen voor het onderwijs reeds aanschaffen voor de scholen en het is de bedoeling dan na eenigen tijd overal paedagogische electnci- teitstentconstellingen te organiseeren. Dan kan het bezoek van deze tentoonstelling zuiver en alleen beschouwd worden als een openbare les. Daarna zette de heer van Ba len de beteekenis van deze extra- scolaire volksopvoeding uiteen. Spr. wijst er op hoe de algemeene opinie is dat het noodzakelijk is, dat voorucnting op het gebied van electriciteit te verstrek ken, Hier is, om de instrumenten de veilig heid te laten verzekeren, op de eerste plaats het werk van de ingenieurs en spr. meent, dat in den tegenwoordigen tijd de ingenieur teweinig geacht wordt, want lnj is toch de volksweldoener, degene die het groote publiek van. dienst is, de totstand- brenger der groote werken voor de ge meenschap. Ieder leek zal voelen, aldus vervolgt spr., dat het voor ieder van de grootste waarde is, die kennis te vergaren, die het mensche lijk leven beveiligt. En de natuurkunde is geen vak, dat zich door een leerboek laat onderwijzen. Het moet proefondervindelijk worden geleerd, anders niet. Daarom moets ook het boekje dat men moest samenstellen,, geschreven worden, pneschouwd uit het oogpunt van den leek. Het moest behandeld worden zoo popu lair mogelijk, daar de electriciteit, zooals zoovele andere vakken voor bijna iedereen onbegrijpelijk is. Daarom moet niet geprobeerd worden alles te verklaren, doch het kind moet reeds de logische gedachtegang leeren. Het boekje is daarom vervaardigd, even als de schoolplaten en de films om de on derwijzers er toe te brengen, hun onderwijs op de scholen daarnaar in te richten en daarop voort te bouwen. Spr. zet dan de indeeling van zijn boekje in het kort uiteen. Met de vervaardiging der film werd ook gepoogd aan te toonen wat ook de kleine industrie in het dagelijksche leven met de electriciteit kan bereiken. Ook de onderwijzers zullen de electrici teit op hun scholen behandelen en om aan hen voorlichting te geven, rekent spr. op steun van directeuren van electriciteitsbe- drijven en ingenieurs En spr. hoopt ten slotte op aller medewerking om de electri citeit bekend te maken. Na deze uiteenzetting vulde de geheele zaal zich met leerlingen der lagere scholen voor wie een tweetal filmen werden ver toond, n.l. „Van kolen tot electriciteit" en „De waarde der electriciteit in het dage lijksche leven." De vertooning vond aller belangstelling. Geboren: 9 Sept. J. J. S. v. d. Kreeke Landman: 10 Sept. N. v. Dortv. Leeuwen, d. 11 Sept, C. BoonWijdom, d.S. Weijdemav. Dijk, d. NIEUWE ZAAK. In het perceel Gedempte Oude Gracht 45a, heeft de heer P. H, Jansen hedenmid dag een magazijn geopend voor witte goe deren, lingeries en baby-artikelen. Daartoe moest het vroegere woonhuis ge heel gerestaureerd worden en dit geschied de door den aannemer, den heer A. Lub bers, Van het benedenhuis werd een flinke winkelruimte afgescheiden, waar thans een keurig magazijn is gevestigd. De licht-grijze met roode kleur der be timmering doet de artikelen in een frissche omlijsting staan en de etalage met het ge kleurd bovenlicht is smaakvol ingericht. Aan een en ander is blijkbaar veel zorg be steed. De bloemen, die er gelegenheid van de opening werden ontvangen, gaven aan het interieur een feestelijk aanzien. EEN ONBEKENDE AUTO. Gisteren werd door een agent van de motorbrigade een luxe auto welke reeds een uur lang in de Groote Houtstraat voor het Proveniershuis had gestaan met aangesla gen motor, zonder dat de eigenaar kwam opdagen, naar het bureau gebracht. Een kwartier later kwam de eigenaar opdagen en kon zijn auto weer opnemen. Hij verklaarde niet geweten te hebben, dat de motor liep. STATUTEN. De „Staatscourant' bevat dé statuten van de Haarlemsche Draadnagelfabriek, alhier. Diefstal. Bij de politie werd aangifte gedaan, dat uit een tuin in het Villapark „Duinlusteen heester was ontvreemd, De villa was thans onbewoond, doordat de eigenaar zich als leeraar te Haarlem heeft gevestigd, terwijl dè tuinman den tuin on derhield. Eenig edagen later bemerkte hij in de onmiddellijke nabijheid dezelfde plant die uit den tuin van en Heer Heukels ge stolen was. De politie selde zich hiervan op de hoogte en kwam bij een zekeren W„ die na verhoor ten slotte bekende dezen boom gestolen te hebben en, in zijn tuintje ge plant. Proces-verbaa! werd opgemaakt. Aangebonden. Z., die in het politie blad gesingnaleerd stond en de vorige maand in de vila van Mevr. HuijsserRouts in het Bloemendaalsche park heeft ingebroken, is thans wegens diefstal te Maastricht aan gehouden en in arrest gesteld. Aanrijding. Hedenmorgen om ongeveer negen uur reed een ijsauto op den hoek van de Za- nenlaan en de Rijksstraatweg tegen een telefoonpaal, welke door den schok in tweeën brak en de draden beschadigd wer den. Door den telefoondienst werd in kor ten tijd de schade hersfeld. De auto werd slechts licht beschadigd. Het ongeval ontstond, doordat een band van de auto leegliep. Hierdoor verloor de chauffeur het sfuur. Hem treft geen schuld. Vergadering tuinlieden. Donderdag avond zou bij de onderlinge tuinlieden- vereeniging „Aerdenhout e. o." de groote, jaarlijksche tentoonstelling van Dahlia's plaats hebben. Vorige jaren was het lokaal voor Chr. belangen altijd te klein, en gezien de belang stelling en de toezegging en op de vorige vergadering, beloofde het ook thans weer iets groots te worden. Moeder natuur echter, die vooral bij het kweeken van bloemen en in grootere mate bij die, welke buiten groeien, zulk een groote rol speelt, besliste anders, en de hatste dagen, en vooral de laatste ochtend van storm en hagelsteenen had, vooral voor hen, die geen groote collecties had, het inzenden vrijwel onmogelijk gemaakt. Er waren dan ook maar 4 inzendingen, plus 1 ter opluistering. Deze waren echter alleszins keurig. 2 Inzendingen bestonden uitsluitend uit decoratief dahlia's^ terwijl de andere 2 ook cactus- en ponpon-dahlia's hadden 'inge zonden. Zoo was toch alles aanwezig. De jury be staande uit de heeren H. M. Ruisenaars Cz., Nieuwenhuis en Schouten konden de prijzen, die voor deze gelegenheid uit geld bestonden, als volgt toekennen le Prijs H'. v. Gurp 2e pr. H. Voorder- hake 3e pr. C. v. Yperen 4e pr. H. Boting. Ook waren nog andere bloemen en planten ter keuring aangeboden, zoodat het geheel nog een aardige tentoonstelling was. Door den heer Nieuwenhuis was inge zonden een pot Adianthum Matador en een collectie Tareus Pheris Brasiliensis waarvoor hij 5 punten en een collectie Capsicum, waarvoor hij 4 punten kreeg, terwijl de heer v. d. Haar voor een fraaie collectie crysanthen zaailingen 5 punten er. voor een combinatie Coleussoorten Helixines en Aspergesoorten eveneens 5 punten kreeg, terwijl de heer v. Gurp voor een mand Ama- ranthus Coudatus 4 punten kreeg. Ook had de heer Nieuwenhuis een groote Vaas Chrysanthen Mr .Puiling ter opluistering ingezonden, die, vooral door hun groote af metingen, ieders aandacht trok. Zoowel de Dalhia's als van de andere bloemen en planten werden inleidingen gehouden, welke wederom volop leerstof opleverden. Zoo werd deze, eenigszins mislukte avond toch nog volop leerzaam voor de talrijk op gekomen leden. R. K. Volksbond. Woensdagavond ver gaderde de afdeeling Heemstede van den Ned. R. K. Volksbond. Na opening deelde de voorzitter mede dat was ingekomen een schrijven van dank van het lid H. Leuven voor den krachtigenfinancieelen steun van de bondsleden tijdens zijn ziekte ondervonden. In verband hiermede meende de vergade ring een goed werk te doen door ook een in zameling onder de bondsleden te houden voor de Juliana Zusters te Haarlem. Zondag a.s. zal ten huize der bondsleden een offertje voor dat goede doel worden opgehaald. De heeren J. Jansen, R. Fokker, J. Th. van Wees, H. Kokkelkoren en P. Welters stelden zich hiervoor beschikbaar. Aan het St. Nico- laas comité werd f 15 subsidie toegezegd, terwijl tevens werd aangespoord de uitvoe ring te bezoeken die op 27 Sept. a-s. voor dat doel gegeven wordt. Hierna kwam in be spreking de ziekenhuisverpleging. 't Ont werp reglement werd besproken en toege licht waar o.a. uit bleek dat iedereen kan toetreden hetzij als lid of hospitant lid. De contributie zal bedragen 5 ct per week voor personen boven de 16 jaar en 2 ct. per week voor personen beneden 16 jaar met dien ver stande dat 't totaal voor een gezin niet meer mag bedragen dan f 0.25 per week, gezins leden boven de 15 jaar bij dit bedrag niet inbegrepen. Algemeen was men doordron gen van de noodzakelijkheid van dusdanig fonds. Bijna alle aanwezigen traden dan ook direct als lid toe. Besloten werd nog deze maand een vergadering te houden tot vaststelling van het reglement en verkiezing van bestuur en benoemking van een bode. Zij die intusschen zich wenschen op te geven en inlichtingen verlangen kunnen zich vervoe gen bij de commissie bestaande uit de heeren: J. M. v. d. Eem, Drieheerenlaan 18, J. W. v, d. Erf, Iepenlaan 13 en W. Groenland, J. v. d. Bergstraat 11. De collecte voor Hulp in Nood bracht f 2.25 op. De voorzitter bracht een woord van dank aan de commissie voor Herwonnen Levens kracht,voor haar ijver inzake denspeld- jesverkoop en de 5 ct, actie, spoorde de leden aan tot steun voor 't St. Nicolaascomité en wenschte de tooneelvereeniging. „Door een dracht sterk" veel succes met haar deelname aan het concours van Alberdinck Thym te Haarlem, en dankte de leden voor hun op komst. 't Was 'n alleszins vruchtbare vergadering. De Beurs opende heden prijshoudend. V K. 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 NederL 1917 7% N.-L 1921 A... 6% N.-L 1923 D... holL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Eigend. Mij „Nederland" Scheepvaart-Unie Rotterd, Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot H. V» A. Java Cultuur Jurgea» gew. Koloniale Bank 1 dische Bank Cert Handel Mij. Resc. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine comm. Vorstenlanden Actions id. C ,mp. Merc. Arg, Poerworedjo Oude DeH Senembah Deü Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Do.dtsche Petr, Southern Rails Union Anaconda IVabasb Comm. Maxwell 1007/8 1031/ie 981/4 10211/j6 1033/s 45 69 56 156 1493/s 137 181 69 i 1261/4 1791/, 421/2 141 '381/2 931/2 164 3831/e 122 91/2 157 147 45.1/4 613/16 1031/16 981/a 10211/16 103 ®/8 155 180 69 559 335 119-20 181 141-2 1397/g 1633/, 384 HET ADRES. De ambtenaar aan het loket mét zijn ge- milimeterd-gladden kop nijgde zich min zaam voorover naar het kleine, zwarfje vrouwtje, zóó dat zijn van bovenop kalende schedel bijna het bibberende sprietje raak te, dat op haar hoedje te denderen stond, vanwege de .^fchte zenuwen" in haar hoofd waarmee zij „al jaren werd geplaagd.' Hef moedertje ontvouwde bevend tegen over den officieelen man achter de tralies een beduimeld stukje papier, dat ze na lang zoeken uit een boodschappenzak had opgedolven. „Zeker een telegram?" informeerde de ambtenaar op ietwat spottend-ambtelijken t'oon, die tegenover de onhandigheid var 't moedertje nog gewichtiger aandeed. „Ja, meneer, da's voor me zoon, die ir in dienst.in Amersfoort." „Dat is 70 cent, juffrouw," kondigde de ambtenaar aan, nadat hij het onooglijke papiertje op een officieel formulier had vastgelijmd en de afzonderlijke woorden onder het lezen met blauw omlijnd had. „Hoeveel zegt u, meneer?" „70 cent, juffrouw," „Me zoon Jan, die bij den winkelier Frans werkt, hef me gezegd, dat 't 50 cent was. Voor tien woorden." De man achter 't loket glunderde. „Het spijf me juffrouw, maar 't is, zooair ik u zeg. U spreekt van tien woorden, 't zijn er inderdaad zestien." Er kwam iets pittigs, iets fiers in het stuntelige figuurtje van 't vrouwtje. „Maar meneer, hoe kunt u daf zeggen?" En met haar knokige vingers begon ze te tellen van een tof tien, en keek toen ze klaar was de man triomfantelijk aan. „O, nu begrijp ik, hoe u aan 50 cent komt. U telt het adres niet mee." „Het adreshet adres?.Moet ik dan ook het adres befalen?" Tojn kwam de nuchter-zakelijke uiteen zetting, ambtelijk-droog, zonder dat er een speld tusschen was te sfeken, de korrel- droge logica van „een woord is een woord" en meer van die zinnen, hecht als zuilen van graniet, die de eeuwen niet vermogen aan te tasten. Het moedertje echter was niet overtuigd, foen ze mopperend de 20 cent meer be taalde, waarmee de berekening van den zoon, die bij den winkelier Frans werkte, werd overschreden en met de bedreiging dat ze „er nog we] eens over zou praten," verliet ze het loket en zócht schoorvoe tend door een der bladen van de draaideur den weg naar de straat. IO3I/2 145 EtRSlE KOERS LA I ERE KOtRS BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN ,r, LONDEN 1 t v STOCKHOLM KOPENHAGFN, OSLO itiiim BAZEL t t NEW-YQRK ROME 1 1 1 59 30 11 75 11 05 36- 12.07 66 80 61.30 54 88 48.10 2.491/2 10.30 59.25 11.77i/2 11.— 35.— 12 061/a 66.75 61.45 53.20 48.071/2 2-4813/16 Naar gemeld wordt, zal de Pruisische Soc. democr. ministerpresident aan de reis van den Rijkspresident von Hindenburg, in 't Roergebied deelnemen. Hij zal na den Pre sident te Bochum een rede houden. Een doode. AMSTERDAM, 11 Sept. Hedenmorgen heeft aan den spooroverweg Kerklaan (Diemen) een ernstig ongeval plaats gehad. Vermoedelijk door het te laat sluiten der afsluitboomen, geraakte een boerenwagen op den overweg, juist op 't oogenblik dat de sneltrein naar Maastricht die te 9.20 uit Amsterdam was vertrokken, passeerde. Dc wagen werd totaal versplinterd. De koetsier kwam onder den trein en was op slag dood. Het paard werd een eind meegesleurd en eveneens gedood. AMSTERDAM, 11 Sept. Nader verne men wij dat het slachtoffer van 't onge val aan den spooroverweg „Kerklaan" (Diemen), zekere H. C. v. d. Roest ui! Nichtevecht is. AMSTERDAM, 11 Sept. Hedenmorgen zijn 2 paarden, gespannen voor een aardap pelwagen, staande op steiger 13 aan de Ruijterkade óp hol geslagen. Op hun vlucht trokken zij dên aardappelwagen mede, zoo dat de kisten aardappelen op straat terecht kwamen. De paarden holden enkele straten in de nabijheid door en werden weer vlak bij steiger 13 tot staan gebracht. Een lan taarnpaal werd omver gereden. Verder ging een groote hoeveelheid aardappelen verlo ren. SLIEDRECHT, 11 Sept. De Kanton rechter veroordeelde heden 23 personen uit Groot-A.mmers in Langerak tot een geld boete van 2.subs. 2 dagen hechtenis wegens het niet-deelnemen aan de stem ming voor de verkiezing der Tweede Ka mer der Staten-Generaal op 1 Juli j.l. LONDEN, 11 Sept. Uit Honolulu wordt gemeld: tooneelen van ongekende geestdrift deelden zich gister tijdens Armistie-day at toen bekend werd dat het vermiste Ame rikaansche vliegtuig teruggevonden was. De commandant en de 4-koppige bemanning zijn gered. Het vliegtuig werd gezien door een onderzeeboot die het vliegtuig sleepte naar Pearl-Haven, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Cursus in Vreemde Talen. Ons bestuur wil dezen winter een poging deen om heel veel leden aan zich te ver. plichten. De Vrouwenbond zal n.l. cursussen voor vreemde talen inrichten, en wel voorai voor die meisjes en dames, die werkzaam zijn in winkels en magazijnen en op kantoren, en geen gelegenheid hebben of hadden op an dere wijze vreemde talen te leeren. In de eerste plaats zijn deze cursussen dus bestemd voor bovenaangeduide meis. jes. Niemand wordt echter uitgesloten, van wie blijkt, dat het ook voor haar een aan winst zou zijn, vreemde talen te kennen, en zij op geen andere wijze hierin kan voor zien, Mogen velen nu eens begrijpen, wat haar hier door den Vrouwenbond geboden wordt! Kennis van vreemde talen immers is niet alleen een groot genot, het is in onzen tijd een noodzakelijkheid om in de wereld voor uit te komen; in de wereld van handel en nijverheid heeft men zeker niet genoeg aan zijn ééne eigen moedertaal, al is die ons de liefste! Flinke, vooruitstrevende meisjes, die, waar dan ook, tot een goede, zelfstan dige positie willen komen, hebben dit na tuurlijk al lang gesnapt; maar niet altijd is de gelegenheid er om te doen, wat mer wenscht; nu is de gelegenheid er{! De Vrouwenbond stelt zich voor dezen winter met 2 vreemde talen te beginnen; er kan keuze gemaakt worden tusschen: Fransch. Duitsch en Engclsch. Die twee ta len zullen gekozen worden, waarvoor zich de meeste cursisten hebben aangegeven. Voorwaarden tot deelneming; 1. Het lidmaatschap van den R.K. Vrou wenbond is vereischt; 2. Men moet den leeftijd van 18 jaar be reikt hebben; 3. Een cursusgeld storten van 3.bi? aangifte- Ziet verder advertentie in deze courant. Ons bestuur verwacht een stormloop tot inschrijving voor deze cursussen. Namens het bestuur F. A. M. PEETERS, Pres.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2