ÜWÈM Binnenlandsch Nieuws Böff De Fransche regeering biedt haar bemiddeling aan inzake de staking der bankbeambten. Het internationaal instituut voor intellectueele samenwerking benoemd Prof. Lorentz tot lid van den bestuursraad. Op de a.s. douaneconferentie zal de Chineesche regeering ook de fiscale autonomie van China ter sprake brengen. Onder de radio-berichten: Rede van Chamberlain over het veiligheids vraagstuk. De arbeid vap Mr. Zimmerman gehuldigd in den Raad van den Volkenbond. De stakende Parijsche bankbeambten geven den strijd op. ORDE EN ARBEID De loonregeling van het Spoorwegpersoneel. Een rede van Chamberlain in de zitting der Assemblee. De opheffing der financieele controle over Oostenrijk. Economische Wereldcrisis. De Engelsche handel met Rusland. De staking bij de Fransche banken. De verhouding van Polen tot Duitschland. De economische crisis bij den Duitschen scheepsbouw. Consul P. N. van der Haert f. Behoud natuurschoon. Wijziging Monumentenwet. Benoeming Tweede Kamerleden. De herhalingsoefeningen en het treinenverkeer. Geen accijnsverlaging. Het conflict tusschen Leiden en de Ned. Spoorwegen opgelost. Interparlementaire Unie. Koninklijk bezoek aan Schiedam. De 300e geboortedag van Johan de Witt. W elvaartscongres. Koninklijk bezoek aan Amsterdam. Tot behoud van ons natuur schoon. Minister van Karnebeek uit Genève vertrokken. Rijkscommissie-Wer kv er- ruiming. Benoeming Eerste Kamerleden. Ministeer Weiter. Loonraad Nederl. Spoorwegen UIT ONZE OOST. De gouverneur-generaal op Sumatra. Vermindering van straf. KUNST EN KENNIS, Waarom tegen „De Courant «ga® LEGER EN VLOOT. Geestelijke verzorging. •V i pfjen zurien met het Australisch Vakverbond confereeren. Gisteren middag is een poging gedaan, om de staking op te lossen. Dc staking in het Fran sche bankbedrijf. De regeering heeft den banken en het sta kingscomité haar bemiddeling aangeboden met het oog op de beëindiging van het con flict. Zij verzoekt om antwoord binnen 24 Painlevé over den finan- cieelen toestand. Bij zijn ontvangst door den gemeenteraad tette Painlevé uiteen, op welke wijze de re geering den financieelen toestand denkt te stabiliseeren, met name de consolidatie der vlottende schuld. Painlevé verwacht, dat de leening de gehoopte resultaten zal opleve- -en en hij wijst op de pogingen der wetge vende macht om de begrooting in evenwicht te brengen en op de maatregelen der regee ring. Nopens de intergeallieerde schulden ver klaart Painlevé, dat Frankrijk deze moet betalen naar gelang van zijn betalingscapa- riteit. Hij herinnert er aan, dat Frankrijk 1.600.000 zijner zonen heeft verloren en ge heel alleen zijn verwoeste gebieden heeft her steld. Wij willen niet, voegt hij er bij, dat men dit wonder als voorwendsel gebruikt om meer van ons te eischen. Wij zullen gaan tot de grens van het mogelijke, maar wij eischen, dat men deze mogelijkheid billijk en juist beoordeelt. De Duitsche krans op het graf van den onbekenden soldaat. De geschiedenis van den Duitschen krans óp het graf van den Franschen onbekenden soldaat neergelegd, schijnt nog niet uit te zijn. Buisson, de voorzitter van den bond voor de rechten van den mensch, heeft een protestbrief tot Painlevé gericht, waarin hij zegt er zeker van te zijn dat de krans niet op zijn bevel werd weggenomen en dat als Pain levé niet afwezig was hij reeds bevel zou ge geven hebben den krans met het opschrift weer op zijn plaats te leggen. Bujsson voegt er bij, dat de Fransche bond voor de rech ten van den mensch in deze solidair is met den Duitschen bond. Men is nieuwsgierig of Painlevé zal antwoorden en wat. Intus- ichen herhalen de vertegenwoordigers van Jen bond der patriotten, dat Duitsche hul- Jebetoogingen aan den Franschen held niet kunnen gedoogd worden. De patriotten zul len voortaan de wacht houden en zullen de Duitschers niet tot het graf toelaten de re geering zal hierop niet kunnen aandringen (aldus hun betoog), want zij zal de noodza kelijkheid begrijpen om de mogelijkheid van betoogingen en relletjes bij het heilige graf e voorkomen. Het veiligheidspact. De diplomatieke medewerker van de «Daily Telegraph" deelt mede, dat afgezien van de vraag, of Stresemann bereid zal zijn aan een conferentie met de geallieerde mi nisters van buitenlandsche zaken deel te ne men, door de geallieerde mogendheden nog in overweging wordt genomen, naast boven bedoelde conferentie, een conferentie van premiers te doen plaats hehben en eveneens de mogelijkheid van een conferentie van pre miers en ministers van buitenlandsche zaken, die ook de Amerikaansche „waarnemer" en vertegenwoordiger van Tsjecho-Slowakije ïn Polen zouden bijwonen. Het te Parijs ontworpen plan, ook een gedemilitariseerde zone aan de Duitsch-Pool- >che grens in te stellen, wordt den laatsten tijd weer meer besproken. Daarvoor zou een ivederkeerig verdrag tusschen Duitschland en Polen noodig zijn, daar het Vredesverdrag in zulk een zone niet voorziet. Deze quaestie zou echter zeer gecompliceerd zijn, omdat Pruisen in het Westen en het Oosten door den Corridor van Danzig wordt gescheiden. De Berlijnsche Ku-Klux- Klan. Behalve de uitvoerige mededeelingen in óns Ochtendblad betreffende de door de Berlijnsche politie ontdekte rechtsradicale organisatie, die de methoden van de Ku- Kiux-Kian wilde toepassen, geven de bladen hierover nog de volgende bijzonderheden. Deze „Orde der Ridders van het Vurige Kruis" bestaat uit drie organisaties, die de namen „Wiking", „Germania" en „Heim- dal" dragen. De ontdekking van deze organisatie is heel toevallig. In Berlijn verdween een jonge man, die door de politie werd gezocht. Bij een huiszoeking in de woning der ouders, ontdekte de politie allerlei papieren, die deze Ku-Klux-Klan aan het licht brachien. Hiermede was|de weg tot verder onderzoek geopend. Of deze jonge man, die nog niet opgespoord is, tot de „Orde der Ridders van het Vurige Kruis" behoort, is nog niet vastgesteld kunnen worden. Hoewel tot dusver 20 personen in hechte nis zijn genomen, rust er op een veel grooter tan tal, wel een vijftig, verdenking. Meer arrestaties een huiszoekingen worden dan ook spoedig verwacht. Het doel van den strijd dezer organisatie, zoo blijkt uit in beslag genomen documenten, is „aktiver Freiheitskampf für das Vater- land". Alle niet „Deutschstammingen" moes ten uit den weg geruimd worden. Bladen, als de „Berl. Ztg." en de „Voss. Ztg." prijzen het krachtdadig optreden der Berlijnsche politie en zijn van oordeel, dat de actie van zooveel geëxalteerde jonge meji- schen niet energiek genoeg aangepakt kan worden. Wel opmerkelijk is, schrijft het „Berl Tag." dat deze „national" gezinde lieden, een Amerikaansche organisatie klak keloos hebben nagevolgd en zich door „fremdstammingen" buitenlanders hebben laten leiden. Het Internationaal Insti tuut voor Intellectueele samenwerking. De Raad te Genève benoemde op voor dracht van de commissie voor de intellec tueele samenwerking prof Lorentz tot lid van den bestuursraad van het internationaal instituut voor intellectueele samenwerking met Destrée, Ruffini, Murray en Reynold. De opheffing der finan- cieele controle over Oos tenrijk. Er zijn moeilijkheden gerezen in den boe zem der financieele commissie van den Vol kenbond naar aanleiding van het feit, dat eenige Engelsche gedelegeerdett zich verzet ten tegen de onvoorwaardelijke opheffing der financieele controle over Oostenrijk. De En- gelschen we'nschten met name te beraadsla gen over den datum der opheffing. De Oostenrijksche bondskanselier en zijn minister van financiën verkeerden in de on mogelijkheid om de op Britsch verzoek ge stelde voorwaarden te aanvaarden en daar de commissie op haar stuk bleef staan werd het conflict zoo scherp, dat men voor een afbreken der onderhandelingen vreesde. Eenige leden der commissie werkten met de Oostenrijksche delegatie den tekst eener nieuwe resolutie uit. De commissie hoorde hedenmiddag den bondskanselier en den Oostenrijkschen minister van financiën en men hoopt thans spoedig tot een accoord te geraken. De oorlog in Marokko. Het officieel communiqué omtrent Ma rokko houdt in, dat blijkens een mededeeling van den opperbevelhebber het kamp aan- de kust bij Cebadilla gisteren een lichten aanval doorstond. Er wordt met kracht gewerkt aan de versterking en ravitailleering van deze operatiebasis. De reeds krachtige kolonne van generaal Saro is nog aanzienlijk versterkt. De eerste bijzonderheden nopens de ont scheping bij Alhucemas zijn hier ontvangen. Aan de operatie namen 112 Fransche en Spaansche oorlogsschepen alsmede allerlei kleinere vaartuigen deel, die in de baai van Alhucemas kruisten. Onmiddellijk na aan komst begon het bombardement der vijan delijke stellingen. Een vijandelijke granaat bracht een radio-installatie van een der sche pen in het ongereede, doch deze kon dade lijk worden hersteld. Na de ontscheping bij het oprukken der troepen had een klei ne botsing met den vijand plaats, die door het eskader onder vuur genomen en snel te rugtrok. De Spanjaarden bereikten hun doel, maakten een aantal gevangenen en veroverden een groote hoeveelheid achter gelaten materiaal. De troepen sloegen hun bivak op, op het schiereiland Morro Nuevo. De Canadeesche verkie zingscampagne. De conservatieve leider Meighen, die de Canadeesche verkiezingscampagne opende, maakte van het vraagstuk der fiscale politiek de hoofdkwestie, waarover de kiezers zich moeten uitspreken, waarbij hij verklaarde, dat een krachtige protectie-politiek het eeni ge middel is, waardoor Canada kan leven en tot bloei komen. Deze politiek van King, den tegenwoordigen premier, critiseerende, die „bij stukjes en brokjes het Canadeesche tarief afbrokkelde" wees hij er op, dat Ca nada geen kans heeft tegenover de sterk be schermde Amerikaansche industrie, wan neer het niet dezelfde politiek aanvaardt. Een aanval op een auto mobieltransport in Syrië. Een convooi van vier automobielen, dat zonder passagiers van Bagdad naar Beiroet reisde, is Dinsdag op tachtig mijl afstand van Damaskus aangevallen. De bestuurders wer den van hun kleederen beroofd, doch niet ge wond. De automobielen werden zwaar be schadigd. De aanstaande douane conferentie. De Chineesche minister van buitenlandsche zaken ontving Chineesche journalisten en gaf tegenover hen uiting aan zijn teleurstelling .over de houding der mogendheden, die met een identiek antwoord de uitnoodiging tot de te Peking te houden douaneconferentie heb ben aangenomen. De minister verklaarde, dat de quaestie van de herziening der onge lijke verdragen op initiatief van het Chinee sche kabinet ter conferentie zal worden be handeld, en dat het kabinet hieromtrent een tweede nota heeft ontworpen, die spoedig aan de gezanten der in aanmerking komende regeeringen zal worden toegezonden. Deze conferentie zal derhalve, in weerwil van het feit, dat haar program streng begrensd moet worden, verre boven de voorge: t 1de douane- quaesties uitgaan, daar China niet slechts verhooging der tarieven verlangt, doch vol ledige fiscale autonomie. Op grond hiervan zal het noodzakelijk zijn, dat de conferentie niet beperkt blijft tot de intusschen benoem de gedelegeerden, doch dat de mogendheden haar delegaties uitbreiden en wel met deskun digen voor de vraagstukken, die thans nog aan de orde zullen komen. De Engelsche regeering heeft in het ant woord, waarin zij de uitnoodiging tot de con ferentie aanvaardt, woordelijk verklaard, dat Zij bereid is, elk verstandig voorstel der Chi neesche regeering betreffende de herziening van de douanetarieven te onderzoeken. De diplomatieke correspondent der „Daily Tele graph" teekent hierbij aan, dat de Engelsche regeering aan geen enkel punt, dat daarbui ten valt, gebonden is, en waarschuwt tegen uitbreiding van het program, daar dit de prijsgeving van posities van den kant van Engeland ten gevolge zou kunnén hebben. De zeeliedenstakingen in Australië. De stakers posten scherp de werven,om te verhinderen, dat de zeelieden naar hun schepen terugkeeren. De Overzeesche Scheepvaartmaatschap- Het minderheidsrapport zou een hall millioen eischen. In de Donderdag gehouden besprekingen met de directie der Nederlandsche Spoor wegen kwam aan de orde het advies van den Loonraad en het minderheidsrapport der drie samenwerkende organisaties. De Nederlandsehe Vereeniging, St. Raphael en den P. C B. De directie deelde, naar de Tel, verneemt, mede, in geen enkel opzicht te kunnen aanvaarden eenige loonregeling, die meer financieele lasten op het bedrijf zou leggen. In dit verband wordt het minderheidsadvies van den Loonraad door de directie niet opgevolgd, aangezien dit adres een bedrag van 500.000 meer perj aar zou vorderen. De dreectie is wel bereid, na te gaan, of een wijziging in de loonregeling kan worden aangebracht, waarbij met enkele wenschen der organisaties zal worden rekening ge houden en waardoor evens het maximum loon, als door het minderheidsadvies voor de eerste loonschaal is voorgesteld, met 25 per jaar zou worden verhoogd. Op deze basis zal door de directie een nieuw ontwerp-loonregeling worden samen gesteld, waarover een nadere bespreking met de organisaties zal plaats hebben. Chamberlain, de eerste Britsche gedele geerde, hield gisteren een rede in de As semblée van den Volkenbond over het'Vei ligheidsvraagstuk. Zijn rede duurde 35 mi nuten. Hij deed in het begin opmerken, dat de mate van Britannië's eerbied voor den Volkenbond bleek uit het feit, dat het zijn minister van buitenlandsche zaken had af gevaardigd zoowel naar den Raad als naar den Assemblée. Het bewijs van den invloed van den Velkenbond was te vinden in het vertrouwen van groote regeeringen, die vi tale quaesties hadden voorgelegd aan den Raad van den Volkenbond, Gewagende van het feit, dat Britannië niet in staat was het protocol te aanvaarden in den vorm waarin het werd ingediend, zeide hij, dat dit niet te wijten was aan eenig verschil met den Volkenbond over de te bereiken doelein den, maar over d,e quaestie van methode. Het belangrijke was niet den misdadiger te straffen, hetzij wegens schending van het Convenant of wegens het plegen van een internationaal misdrijf, maar om die mis daad te voorkomen. Hij geloofde niet, dat liet protocol in zijn huldigen vorm aan alle gevallen, die zich zouden kunnen voordoen zou tegemoet komen. Een protocol, dat uit ging van het bijzondere naar het algemeene was volgens Chamberlain te verkiezen bo ven een protocol dat van het algemeene uitging naar het bijzondere. Hij drong er op aan, dat de Volkenbond bescheidener zou beginnen. Door minder te beproeven zou wellicht ten slotte meer bereikt worden. Wat de sancties betrof, zeide hij, dat hij de waarde en de noodzakelijkheid ervan niet onderschatte, maar hij legde er den na druk op, dat sancties liever zedelijk dan militair moesten zijn wanneer men te ma ken had met staten, die het convenant overtreden en hij was het met Painlevé eens, dat wat thans het meest noodig was, was een nieuwe scheppende geest voor 'n nieuwe internationale ziel. Chamberlain besloot met het geloof uit te spreken, dat het doel van allen was de rust van den vrede te brengen aan de vol ken der wereld en die kon naar zijn mee ning het zekerst worden bereikt door egio- nale overeenkomsten tusschen die naties, welke ze het noodigst hadden. Dc Raad besloot tot de geleidelijke op heffing der controle over Oostenrijk, gelijk door de financieele commissie was voorge steld. De controle blijft tot Januari der wijze bestaan dat alleen het budget, doch niet de afzonderlijke posten gecontroleerd worden. Na Januari zal ook deze controle ophouden en nog slechts hel restant der leening en de opbrengst der onderpanden gecontroleerd blijven. In die periode is mr. Zimmerman vrijge steld van de verplichting in Weenen te wo nen. Hij zal wellicht één keer per maand daarheen gaan.. Met Juni zal ook dat niet meer noodig zijn en kan een ambtenaar achterblijven. Mr. Zimmerman noemde deze Raadszitting een beslissende etappe voor Oostenrijk's herstel-actie. Hij verklaarde het volk ver trouwen te hebben, dat de liquidatie der controle in de gestelde termijnen kon afloo- pen. Het systeem dat hij had moeten toe passen, en dat groote krachtsinspanning van de regeering en zware offers der bevol king vergde, mag geen dag langer duren dan noodig is. Chamberlain, Benesj en Bri- and brachten hulde aan dé Oostenrijksche regeering en mr. Zimmerman. Bondskanse lier Ramek dankte in waardeerende woor den, speciaal aan het adres van mr. Zim merman. Loucheur verklaarde gisterenmiddag in de twee commissie, dat de Fransche delegatie aan de Assemblée het voorstel zal doen on verwijld over te gaan tot de bijeenroeping eener algemeene conferentie ter bestudee ring van de economische, financieele en mo netaire situatie der geheele wereld en de oorzaken der heerschende malaise. De toe passing der door die conferentie aan te be velen regelen zou een eind maken aan den tarievenoorlog, welke den vooroorlogschen wedstrijd in dc bewapening heeft vervangen. Volgens de „Daily Herald" wenschtcn verscheidene Britsche industrieën, nadat de Russen voor een bedrag van 1 millioen. pd. st. textielmschines in Lancashire hadden besteld, eveneens aan de Russen crediet te geven. De banken warén bereid Russische wissels te verdisfconteeren Zij vroegen ech ter vooraf het oordeel van Churchill. Deze raadde de transacties af, waarop de onder handelingen werden afgebroken. De bankdirecteuren hebben de door de regeering voorgestelde bemiddeling gewei gerd. De stakende employés zouden thans ge neigd zijn voor deze weigering het hoofd te bmgen en hun nederlaag te erkennen. Zij vragen nu afzonderlijk met eiken directeur te onderhandelen over de voorwaarden tot het weder in dienst treden. De openbare meening is duidelijk tegen de bankdirecteuren gekant, wier onverzoen lijkheid de revolutionnaire propaganda on der de employés schijnt te zullen begunsti gen. De onderhandelingen over een Duitsch- Poolsch handelsverdrag zullen; midden Sep tember worden hervat. Volgens een bericht uit Genève heeft de Duitsche staatssecretaris Lewald een onder houd gehad met den Poolschen minister van buitenl. zaken Skrzynski, waarbij Lewald dc bereidwilligheid der rijksregeering tot- het sluiten van een verdrag te kennen gaf. Naar aanleiding van een bericht omtrent een verbetering in den toestand bij den scheepsbouw deelt de economische com missie voor de Duitsche werven mede, dat de orders aan de geheele Duitsche verfin dustrie nog geen 40 pCt. bedragen van het absoluut noodzakelijke. De ernstige crisis in de wereldscheepvaart doet zich nog steeds zoo drukkend gevoelen, dat zelfs de enkele opdrachten niets aan den toestand kunnen veranderen. Na per auto te zijn teruggekeerd van een soirée te Blankenberghe, in gezelschap van zijn echtgenoote, is de Nederlandsche con sul te Brugge, dc heer P. N. Van der Haert, woensdag plotseling overleden. Naar wij uit goede bron vernemen zullen binnenkort bepalingen verschijnen welke het tenietgaan van landgoederen en oude schilderachtige molens zullen tegengaan. De bedoeling is, dat deze bepalingen zullen van kracht worden op 1 Januari a.s. (Resb.) Naar de Resb. verneemt, zal dit jaar nog het wetsontwerp tot wijziging van de Mo numentenwet worden ingediend, daar het overleg met de kerkelijke autoriteiten reeds tot resultaat heeft geleid. Het Cenfraal Stembureau voor de verkie zing van leden der Tweede Kamer heeft in zijn zitting van Woensdag benoemd ver klaard tot leden der Tweede Kamer.' in de vacature-Schokking den heer J. Langman te Groningen; in de vncature-Rutgers den heer H, A.Leenstra te Heerenveen; in de vaca- ture-Bongacrts den heer P. J. Rutten te Wanssum (Limburg); in de vacature-Kooien den heer G. W. Kampschoër te Monster (Z.-IT.); in de vacature de Geer den heer J. W. H. Rutgers van Rozenburg U Baarn; in de vacature-Colijn den heer C. v. d. Heuvel te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer). Maatregelen op het Centraalstation te Amsterdam. De opkomst voor de militaire herhalings oefeningen is Donderdag j.I. begonnen en dientengevolge krioelde het in Amsterdam van militairen. Deze honderden mannen moeten per trein weggewerkt worden. Vandaar, dat de heer Muller, chef van Centraal-station bijzondere maatrege len had moeten treffen en eenige treinstel len in reserve had gehouden. Voor treinen van 8.06, van 8.46 en na die van 10.06 ver- trokken extra-treinen naar Harderwijk, ter wijl de gewone treinen versterkt werden. Dit ging natuurlijk niet zoo eenvoudig, om dat pas op het laatste moment, dat is de vertrektijd, blijkt, of de plaatsruimte vol doende of onvoldoende is. In dit laatste geval moesten alle militairen den gewonen trein verlaten en overstappen in den extra- trein. Doch aan het Centraal-station heeft men meer van die onvoorziene gevalletjes opge knapt en alles verliep naar wensch. He' spreekt vanzelf, dat ook de binnen komende treinen honderden manschappen aanbrachten, dit in Amsterdam moesten overstappen. Deze treinen hadden wel eenige vertraging. Zoo was Enkhuizen 10 a 15 minuten te laat, omdat drie extra wa gens onder weg hadden moeten worden aangehaakt. Op alle perrons waren manschappen van de militaire politie aanwezig om toezicht te houden en om de militairen naar de juiste treinen te dirigeeren. „Gcgedisco meldt, dat de Minister van Financiën het plan tot accijnsverlaging op gedistilleerd heeft opgeheven. Indertijd is mededeeling gedaan vén een conflict tusschen de Directie van de Ned. Spoorwegen en de gemeente Leiden over de standplaats van auto's en, autobussen op het Stationsplein, dat eigendom is van de Ned. Spoorwegen. Het Hbld. verneemt thans dat de Directie der Ned, Spoorwegen zal toestemmen in een zoodanige regeling, waar door autobussen, die Leiden binnenkomen, standplaats zullen moeten innemen op het Stationsplein Uitgezonderd van deze rege ling is echter de autobus naar Alphen, in verband met de concurrentie met Spoorweg Miien. Het Eerste Kamerlid baron Wittert van Hoogland zal zich aanstaanden Donderdag naar Washington begeven ter bijwoning van de jaarlijksche bijeenkomst van de Interpar lementaire Unie, Op de agenda van deze Unie-bijeenkomst komt o.a. voor een bespreking van een in ternationale douane-overeenkomst^ Het bezoek dat de Koningin aan Schiedam zal brengen is thans definitief vastgesteld op Vrijdag 18 September. De Koningin zal er ruim twee uur aankomen en ruim zes uur weer vertrekken. Op 24 September, den geboortedag van Johan de Witt zal in den gevel van diens geboortehuis in de Grootekerksbuurt no. 19 te Dordrecht, een eenvoudige gedenksteen, ontworpen door den architect B. van Bil- derbeek, aldaar worden geplaatst. Daarna zal een krans worden gelegd aan den voet van het standbeeld van de gebroe ders De Witt, waarbij de burgemeester het woord zal voeren. Op het welvaartscongres, dat de Alge meene R. K, Werkgeversvereeniging op 28 dezer in Den Haag houdt, zullen als prae- adviseurs optreden de heeren mr. B. J. M. van Spaendonck, over; Nederlandsche han delspolitiek in verband met de handelspoli tiek van andere landen, en dr. L. G. Kor- tenhorst over: Welvaartpolitiek als pro bleem van organisatie. \De Koningin zal Maandag 14 dezer om 9 uur 28 v.m. van het Loo naar Amsterdam vertrekken, aankomst aan het Centraalsta tion om 10 u. 53. H. M. vertrekt denzelfden dag om 4 u. 58 n.m. naar Den Haag. Tegen de voortschrijdende ontsiering. Het dagelijksch bestuur van den A. N. W. B. heeft aan den minister van Binnen- landsche Zaken en Landbouw een adres ge zonden waarin het te kennen geeft, met zeer groote belangstelling kennis te heb ben genomen van een circulaire van 's mi nisters ambtsvoorganger, in Juni j.I. gezon den aan de Commissarisen der Koningin in de verschillende provinciën, inzake het treffen van maatregelen, tot het behoud van het steeds meer verdwijnend natuur schoon. Het wordt ten zeerste gewaardeerd, dat in die circulaire wordt toegezegd, dat met het Departement van Financiën in overleg zal worden getreden, omtrent de fiscale maatregelen, welke genomen zouden kun nen worden, ten einde het behoud voor natuurschoon voor het vervolg zooveel mo gelijk te verzekeren en een wetsontwerp dienaangaande in uitzicht wordt gesteld. Toch meent het dagelijksch bestuur dat, gezien de steeds voortschrijdende ontsie ring van ons land, het thans dringend noo dig is, na te gaan, welke bepalingen in de fiscale wetten tot een zoo groote vernieling van natuurschoon en afschaffing van land goederen voeren, althans valt te constatee- ren en dan tot wijziging van die wetten, speciaal met het doel om bosschen en na tuurschoon te behouden, ten spoedigste over te gaan. Het heeft daarom den minister zeer drin gend verzocht in deze met den meesten spoed te willen ingrijpen. De minister van Buitenlandsche Zaken, Jhr. van Karnebeek, verliet Donderdagmid dag Genève en keert binnen enkele dagen in Den Haag terug, De Rijkscommissie-Werk verruiming ver gaderde een dezer dagen te 's Gravenhage onder voorzitterschap van Prof. Dr. W. H. Nolens, Een antwoord van den vorigen Minister van Waterstaat op een schrijven der com missie betreffende de uitvoering van wa terstaatswerken werd voor kennisgeving aangenomen. Vastgesteld werd een advies aan den Minister van Binnenl. Zaken en Land bouw betreffende een verzoek om sfeun bij de oprichting eener fabriek in een der Zuiderzeegemeenten, In dit verband werd gewezen op de overeenkomst van het werk der Rijkscommissie-Werkverruiming met het werk, dat de in de Zuiderzeesteunwet be doelde generale commissie met hieraan toe gevoegd bureau zal hebben te verrichten. De commissie stelde haar standpunt vast ten aanzien van enkele ondernemingen, welke voor de werkgelegenheid dreigen verloren te gaan en ten behoeve waarvan de bemiddeling der commissie was ingeroe pen. Uit de mededeelingen van het secretariaat bleek, dat het bevorderen van hef plaat sen van orders in het binnenland nog een zeer dankbaar arbeidsveld is. In vele ge vallen werd het gewenschte resultaat be reikt. Betreurd werd, dat een groote order van een staatsinsfelling voor de Nederlandsche nijverheid was verloren gegaan, niet omdat men de Nederlandsche nijverheid niet had willen steunen, integendeel, maar omdat men door de gang van zaken niet kon voorkomen, dat de order in het buitenland is geplaatsf. Ook bleken er nog steeds gemeentebe sturen te zijn, welke, wanneer zij aanschaf fingen hebben te doen, zich niet de moeite getroosten even na te gaan of een werk ook door een Nederlandsche onderneming kan worden uitgevoerd, maar onnadenkend de opdracht verleenen, zoodaf de kans dan bestaat, dat de order in het buitenland wordt uitgevoerd, terwijl de Nederlandsche nijverheid toch in staat was mede te din- £en' De circulaire van den Minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw inzake het gebruik van brandstoffen van Nederland- schen oorsprong bleek reeds niet zonder uitwerking te zijn gebleven. In talrijke gevallen werd door de com missie overleg gepleegd met de besturen van instellingen inzake aankoop van brand stoffen van Nederlandschen oorsprong. Bij dit overleg bleek nog herhaaldelijk, dat geheel ten onrechte de voorkeur werd ge geven aan buitenlandsche brandstoffen en dat zelfs zeer goede Nederlandsche soorten het bij een lageren prijs tegen buitenland sche brandstoffen van mindere kwaliteit zouden hebben afgelegd, indien de com missie niet tusschenbeide was gekomen, Het namens de commissie aan den Mi nister van Financiën verzonden adres in zake instelling van een wegenfonds, gaf aan leiding tot mededeelingen omtrent dc plan nen der nieuwe regeering inzake aanleg en verbetering van wegen. Het Centraal Stembureau hield Donder dagnamiddag een openbare zitting ter voor ziening van twee vacatures in de Eerste Kamer, ontstaan door het bedanken als lid dier Kamer door de heeren ir. Ch. Kramer en R. Senhuis in verband me hunne verkie zing tot lid van de Tweede Kamer. Door het Centraal Stembureau werden benoemd verklaard tot lid van de Eerste Kamer der Stalen-Generaal in de plaats van den heer Cramer de heer P. Danz te Am- serdam en in de plaats van den heer Sten huis de heer L. M. Hermans te Arnhem. Aan een artikel van den heer Ritman !g •De Vrijheid" is het volgende ontleend om trent het te verwachten program van den nieuwen Minister van Koloniën. „Tegenover allerlei voorspellingen om trent het program van den Minister moet men, juist bij een zoo gesloten figuur, die tot zelfstandigen arbeid onder eigen ver antwoordelijkheid nog niet geroepen was, dus uiterst sceptisch staan. Aan het feit, dat een katholiek tot het ministerschap van koloniën is geroepen, mag men intusschen de ver.waching verbinden, da ar. 123 Reg. RegL, da tot het verichten van zendings- en missiearbeid een vergunning van de Indi sche regeering verplicht stelt, den langsten tijd heeft bestaan. De combinatie ColijnWeiter doet bo vendien verwachten, dat de wet op de Staatsinrichting voor Ned. Indië niet onge wijzigd tot uitvoering zal komen. De voor spelling is in de Indische pers dadelijk ut- gesproken; het zou dwaasheid zijn, te ver wachten dat een wijziging zou beteekenen vermindering van de bevoegdheid in de richting van autonomie en zelfbestuur, In dië bij die wet toegekend, maar wel mag men de hoop uitspreken, dat zij van statuul verandert. De opvattingen van den heer Co» lijn zijn bekend; die van den heer Weltei zijn af te leiden uit de minderheidsnota, die hij met de heeren Kinderman en Kan heeft oderteekena als lid der commissie, die de herzienig der Staatsinrichting in Indië had voor te bereiden en die, onder den druk van zekere gebeurtenissen in 1918 benoemd en aan den arbeid getogen, het befaamde fantastische rapport heeft ontworpen, dat na dien eigenlijk door niemand au serieux is genomen. Benoemd is tot lid, tevens voorzitter van den Loonraad, Mr. A. B. G. M. van Rycke- vorsel, lid der Tweede Kamer van de Sta- ten-Generaal. Uit Medan wordt gemeld, dat het bezoek van den landvoogd zeer groote belangstel ling trekt. Op den avond vóór de aankomst waren langs de spoorlijn LaboeanBela- wan 40 telefoondraden door kwaadwilligen neergehaald. De verbinding werd 's nachts hersteld. De daders zijn mogelijk communis ten of Belawansche koelies, die ontevreden zijn over de plannen tot verplaatsing van hun kampong, De heer Van Rossum, gewezen hoofd commissaris van politie te Weltevreden, die verleden jaar Februari werd veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, onder aftrek van de preventieve hechtenis, wegens ver duistering, heeft wegens voorbeeldig gedrag tijdens zijn strafduur drie maanden vermin dering van straf gekregen. Van het bij G. Mosmans Senior te Venlo verschenen brochuurtje door den Tilburg- schen kapelaan J. J. M. Sicking geschreven op verzoek der stichting .Roomsch Leven" is thans reeds een tweede druk van de perj gekomen. JjSMw Bij legerorder zal de volgende beschik king van den Minister van Oorlog bekend gemaakt worden: Aangezien het is voorge komen, dat militairen niet op den daarvoor bepaalden tijd aanwezig waren bij godsdien stige bijeenkomsten, wordt den betrokken commandanten verzocht, de tijdige aanwe zigheid der militairen bij die bijeenkomsten, waarvoor plaats en tijd door hen in over leg met legerpredikanten-aalmoezenierai wordt vastgesteld, te bevorderen. Voorts moet er bij de regeling van nacht oefeningen de aandacht aan worden ge schonken dat het niet gewenscht is, zoo danige oefeningen te houden in den tijd tusschen de voor R. K. militairen te houden bijeenkomsten en de godsdienstoefeningen vap den volgenden ochtend. KOSTWINNERSVERGOEDING BIJ HERHALINGSOEFENINGEN. De Minister van Oorlog heeft beslotev wijziging te brengen in de wijze van uit betaling der kostwinnersvergoedingen, teneinde te bereiken, dat de verwanten van de dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen onder de wapenen komen, de vergoeding zooveel mogelijk ontvangen op de dagen, waarop in de meeste gevallen ook de loonen worden uitbetaald. Tot dusverre geschiedde de uitkeering om de 10 dagen door een korpsadministra teur of den burgemeester ter plaatse, waat de gezinnen wonen. Na afloop van elk tien- daagsch tijdvak kan echter nog niet dade lijk tot de uitbetaling worden overgegaan, omdat deze administrateur of burgemees ter eerst een opgaaf van het uit te keeren bedrag van het korps moest afwachten'. Volgens de gewijzigde regeling zullen de vergoedingen zooveel mogelijk wekelijks en wel des Zaterdags bij het korps aan de dienstplichtigen worden uitgekeerd, telkens over de dan afgeloopen week. De dienst plichtigen moeten dan zelf zorgen voor het afdragen of overmaken van de vergoeding aan de echtgenoote of Je verwanten, waar toe, zoo noodig, de hulp van den admini strateur kan worden ingeroepen. Zal dit een aanmerkelijke versnelling in' de uitbetaling geven, voor de legeradminl- stratie zal de nieuwe regeling ook eenvou diger zijn, daar het telkens heen en weer zenden van vergoedingsstukken van het eene korpi naar het andere of van het korps naar den burgemeester, er door vermeden wordt. Bovendien zullen de bur- gemeesters, die met de uitbetaling belast waren in plaatsen, waar geen garnizoen is, van deze bemoeiingen ontheven worden. De nieuwe regeling zal voorloopig alleen gelden, ten aanzien van de opkomst voor herhalingsoefeningen en wel uitsluitend met betrekking tot hen, die op of na I September j.I. in werkelijken dienst zija gekomen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6