Uïlïftj De Fransche baakstaking is geëindigd. Een gestoorde zitting bij een VV eensche rechtbank. In San Christobal (Mexico) is een burgemeester vermoord. Onder de Radio-berichten: Jhr. Loudon doet in de Assembiée van den Volkenbond een voorbereiding der Conferentie tot bespreking der bewa pening onmiddellijk ter hand te nemen. De staking in het Belgische druk- kersbedrijf duurt voort. De kans Op een spoorwegstaking in Duitschiand niet denkbeeldig, KERK EN SCHOOL. Retraite voor de aanstaande Dienstplichtigen. KUNST EN KENNIS. Een rede van Jhr. Loudon in de zitting van Assembiée. Een voedselstaking bij de Belgische marine. De reis van den koning en de koningin van België naar Britsch-Indië. De staking in het Belgische d rukker sbed rijf. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Sociaal-Democraten en de opening der Staten. Eerste Kamer. Looneischen en Duitsche spoorwegarbeiders. De oorlog in Marokko. De zeeliedenstaking in Australië Over8troomingsgevaar op Texel. DRANKBESTRIJDING. Ze komen weer by U. MARKTNIEUWS. GEMENGD NIEUWS. Het ongeluk bij de spoorweg halte Kerklaan te Diemen. Wordt September de natste maand? Maar opeens bleef zy staan De kaasvergiftiging te Woold. De huisvesting te Borculo. Naleving Verzekeringswetten. De jongen met de twee tante»» LEGER EN VLOOT. Reorganisatie onzer weermachi De begrafenis van Viviani. De begrafenis van Viviani heeft plaats ge had in aanwezigheid van een zeer talrijke menigte. Er waren eenige ministers en vele parlementsleden tegenwoordig. Van de ve le redevoeringen verdient vermelding die van den minister van justitie Steeg. De bankiersstaking in Frankrijk geëindigd. De staking der bankbedienden is geëin digd. De stakers zullen heden het werk her vatten. Het aantal ongelukken op de spoorwegen. De minister van openbare werken, Pierre Laval, heeft een onderhoud gehad met de commissie van directeuren der verschillende spoorwegmaatschappijen teneinde hen eens te polsen over de oorzaken van het onrust barend aantal ongelukken der laatste we ken. Het communiqué, hetwelk over dit on derhoud is gepubliceerd, is zeker de moeite waard om te worden gelezen, wegens de haast cynische wijze, waarop de directeuren alle verantwoordelijkheid voor de catestro- fen van zich hebben afgeworpen om een zeer optimistisch beeld van den toestand op de spoorwegen te geven. Zij erkennen, dat de maatschappijen den laatsten tijd niet gelukkig zijn geweest, doch verklaren dat het aantal ongevallen, over een langer tijdperk berekend, gemiddeld van jaar tot jaar afneemt, zoodat het vergeleken met dat in andere landen gunstig, mag wor den genoemd. (Dit is blijkbaar bedoeld om de buitenlandsche toeristen niet te veel af te schrikken 1) Volgens de directeuren is thans alles perfect ih orde de locomotieven zijn van de laatste uitrustingen voorzien, het rol lend materiaal en de wegen worden gestadig verbeterd, de sein-inrichtingen zijn zeer be vredigend.. Intusschen zal echter het medisch onder zoek van het personeel worden verscherpt. Of de reizigers op de Fransche spoorwe gen thans gerust kunnen zijn?...... Berlijn en de Hohenzollern De gemeenteraad van Berlijn verwiep met (9 tegen78 stemmen een van soc.-dem. en communistische zijde ingediend voorstel om bij de financieele regeling tusschen Pruisen en Hohenzollern zorg te dragen, dat de be zittingen der Hohenzollems, voor zoover deze zich te Berlijn bevinden, door de magi straat in beslag worden genomen. De rechtsradicale agitatie De plaatsvervangende politiepresident van Serlijn heeft aan de Berlijnsche persverte genwoordigers medegedeeld, dat de z.g. orde der Ridders van het Vurige Kruis geen politieke beteekenis had. De leden behoor den tot de meest uiteenloopened partijen, ook tot de republikeinsche. Het geheele geval moest z.i. niet serieus worden opgevat. In de orde was den laatsten tijd ook al een icheuring gekomen, daar verschillende le den de naaperij van Amerika niet wenschten. De Saarquaestie. Ook de vertegenwoordigers van de be volking van het Saargebied vertoeven na- derom te Genève in deze dagen. Twee af gevaardigden van de arbeidersorganisaties hebben een onderhoud gehad met Briand en hun grieven uiteen gezet. Zij hebben aangedrongen op verkiesbaar heid van alle Saarlanders tot den „Landes- rat" en niet alleen van die Saarlanders, die in het Saargebied geboren zijn. Verder ver langden zij uitbreiding van de bevoegdheid van den „Landesrat", die nu slechts advies geven mag, en verleening van het budget recht. Briand heeft de arbeidersafgevaardigden met groote welwillendheid te woord gestaan en daarna een onderhoud gehad met Rault, den naar het schijnt nog altijd almacht- tigen voorzitter van de Saarcommissie. De economische wereld crisis. Bij de discussie omtrent den finandeelen en economischen toestand van Hongarije in de tweede commissie, verklaarde een der gedelegeerden, dat de quaestie van alge- meenen aard was en dat er aanleiding be stond, om het onderzoek er van uit te strekken tot de naburige staten. Loucheur verklaarde daarop namens de Fransche delegatie, dat zijn regeering het tijdstip gekomen achtte, om den economi schen toestand in zijn geheel te bestudeeren. Hij schilderde in groote lijnen de moeilijk heden van het huidig tijdsgewricht en de pogingen, die in alle landen worden gedaan om ze te overwinnen. Hij wees op de saam- hoorigheid, welke de volken op dit ge bied véreenigt en op de dringende nood zakelijkheid, om 'gemeenschappelijk midde len te zoeken tegen de malaise, welke sedert het begin van den oorlog heerschte en die reeds vóór 1914 dreigde. Hij kondigde daarop aan, dat Frankrijk het initiatief neemt, om deze belangrijke aangelegenheid onverwijld bij de Assembiée aanhangig te maken, daarbij de werkzwijze aangevende, welke wordt aanbevolen voor het desbe treffend onderzoek, teneinde tot een prac- tische oplossing te komen. Nieuwe actie der staats ambtenaren. Tijdens de proteststaking van drie uren B bij een der Weensche rechtbanken een eigenaardig incident voorgevallen. De veld wachters eischten, dat de zitting tijdelijk zou worden stopgezet. Toen de president dit weigerde, verwijderden zij het publiek uit de zaal en voerden de beklaagde naar zijn cel terug. Eerst na drie uur kon de zitting worden voortgezet. De ministersconferentie. In de geallieerde delegaties werd Donder dagavond het bericht bevestigd, dat een col lectieve mededeeling aan de Duitsche regee ring, met het oog op de bijeenroepingeener- ministersconferentie nopens het veiligheids pact, aanstaande is. In de mededeeling, welke niet het karakter heeft van een formeele uitnoodiging, doen de geallieerden opmerken, dat de besprekingen betreffende het ontwerp-pact in een zoodanig stadium zijn gekomen, dat slechts een recht- streekschegedachtenwisseling met de Duit sche regeering voldoende resultaten kan op leveren. Het zal de Duitsche regeering natuurlijk vrijstaan met de voorstellen der geallieerden rekening te houden of ze te verwerpen. In de mededeeling worden geen plaats en datum bepaald. Men meent te weten, dat alleen aan Duitschiand is medegedeeld, dat de Italiaansche regeering zich voorstelt deel te nemen aan de conferentie. Wat de deelneming van Polen en Tsjecho- Slowakije betreft, schijnt te worden beves tigd, dat deze staten, zonder partijen te zijn in de onderhandelingen nopens het Rijnpact, zullen worden uitgenoodigd vertegenwoor digers aan te wijzen, die zich in de nabijheid van de conferentie zullen ophouden, die hen dan kan hooren in alle aangelegenheden, waarbij zij belang zouden kunnen hebben. De oorlog in Marokko. Gisteren in de eerste ochtenduren hebben de Fransche troepen op verschillende punten van het front machtige aanvalsbewegingen gedaan. Donderdagavond verfrischte een ta melijk krachtige wind de atmosfeer, die doet voorzien dat de hitte voor het begin van het offensief minder drukkend zal zijn. De re bellen hielden vanmiddag demonstraties te gen den post van Issoeal, doch werden door het garnizoen en vliegeskaders, bestaande uit Sjeriffijnsche en Amerikaansche vliegers, teruggeworpen. Bij den vijand, die overal druk bezig is met het aanleggen van verde digingswerken, wordt een levendige agitatie geconstateerd. De „Daily Mail" meldt uit Parijs, dat blij kens gisterenavond uit Fez ontvangen tele grammen de Franschen over een front van ruim 60 K.M. aanvallen en dat er twee groe pen zijn gevormd, waarvan een den linker vleugel uitmaakt en geconcentreerd is te Mjara aan de Wergha, en de tweede den rechtervleugel en te Aisja geconcentreerd is. Het doel der operaties, waarmee volgens dit bericht reeds een begin is gemaakt en die slechts de inleiding vormen tot een grooter offensief, is den linkeroever van de Wergha te zuiveren en het gebied van Meseoed, het centrum van een aantal afvallige benden, te isoleeren. De eerste operaties zouden reeds zonder ernstig verzet zijn geslaagd. De Riffijnen zouden hierop geantwoord hebben door aanvallen in de Spaansche zone en de heuvels rondom Tetoean bezet heb ben. De toestand in Syrië. Het gro$ der Fransche troepen is op 214 mijl van Damascus, te Kefremaza, samenge trokken, waar een sterke stelling wordt aan gelegd voor de verdediging van Damascus. Ook heeft een concentratie van troepen plaats te Ra yak, het kruispunt der spoorwe gen naar Aleppo, Damascus en Beiroet. Honderd veroordeelden, die te Damascus naar de gevangenis terugkeerden na in de open lucht te hebben gewerkt, trachtten aan hun begeleiders te ontsnappen. De troepen die onmiddellijk te hulp werden geroepen, kregen bevel om te schieten. Zeven veroor deelden werden gedood, acht gewond en 56 opnieuw gevangen genomen. De overigen ontkwamen. Een Mexicaansch burge meester vermoord. De burgemeester van San Christobal, in de provincie Chiapas, is vermoord. De mis daad wordt toegeschreven aan de agrariërs, die represailles, ondernemen tegen degenen die gepleit hebben voor de jongste president- tieele lastgeving tot hun ontwapening. Van 2629 September (niet van 2529 September, zooals per abuis St. Bavo ver meldde) wordt te Noordwijkerhout eene retraite gehouden voor de jonge mannen, die in de eerstvolgende maanden onder de wapenen moeten komen. Z. D. H. Mgr. Callier, Bisschop van Haar lem liet deze retraite Zondag j.l, in alle kerken van Zijn bisdom van den kansel aan kondigen en aanbevelen. Dit is wel een bewijs dat onze bisschop bijzondere waarde aan deze retraite hecht. Kaarten zijn verkrijgbaar bij den Aalmoe zenier J. J. J. Noordman, NoorderbeelT- dwarsstraat 202, Den Haag. De onkosten bedragen 6:50. Voor hen, die dit bedrag moeilijk kunnen missen 4. Zend spoedig per postwissel of per giro nummer 29342, kantoor den Haag, deze gel den aan bovengenoemd adres op en ge kunt nog *een retraite-kaart bekomen. NEDERLANDSCH PROPAGANDA- COMITE VOOR HET XXVIIIste INTER NATIONAAL EUCHARISTISCH CON GRES. Nu, met de hooge goedkeuring van het Doorluchtig Episcopaat, Nederland op de Internationale Eucharistische Congressen voortaan een eigen sectie zal hebben, is, op verzoek van het cermanent comité te Parijs, door zijn Nederlandsche leden, den ZeerEerw. Pater W. v. Dijk, O. S. Aug., en den heer Henry van der Schrieck, een Nationaal Comité gevormd, met het doel, propaganda te maken voor het deelnemen van Nederlanders aan het XVIIIste Inter nationaal Eucharistisch Congres, dat van 20—24 Juni 1926 te Chicago (111. U.S.A.) zal gehouden worden. Het comité bestaat uit de navolgende leden ZeerEerw. Pater W. van Rijk, OS. Aug., Amsterdam, voorzitter proh dr. Alphons Steger, 's-Gravenhage, secretaris W. J. R. Dreesman, Romeinsch graaf, Amsterdam O.M. F. Haffmans, lid van de Eerste Kamer Helden dr. A. C. A. Hoffman, Gouda Ernest Laane, geheim kamerheer met kap en degen van Z.H., Bergen op Zoom H. Minderop, Rotterdam Henri van Oppen, Maastrichtmr. G. van der Schrieck, Breda Henry van der Schrieck, Rotterdam Anton W. van Thiel, Helmond J. B. Vesters, voorzitter der Ned. R.K. Journa- listen-Vereeniging, 's-Hertogenbosch F. J. F. Vismans, Rotterdam mr. G. R. baron van Voorst tot Voorst, ZvVolle L. H. Wachters, Groningen Aug. Wehmeijer, 's-Hertogen bosch mr. A. baron van Wijnbergen, geheim kamerheer met kap en degen van Z.H., Utrecht. Het comité heeft in zijn eerste vergadering besloten, een Reisbureau uit te noodigen, een volledig plan op te maken van reis en verblijf, waarin het bezoek aan enkele be langrijke plaatsen, die op den weg liggen, o.a. Buffalo met de Niagara Falls, zal zijn op genomen en dat den duur van een maand niet zal overschrijden. Degenen, die met het voornemen om mogelijk het Congres bij te wonen, prik stellen op het doen kennen van bepaalde wenschen en het ontvangen van nadere bij zonderheden, kunnen zich daartoe richten tot een der leden van het comité of tot het secretariaat, 19 Juliana van Stolbergplein, te 's-Gravenhage. VEREENIGING VOOR PENNING KUNST. Dézer dagen is te Amsterdam de Vereeni- ging voor Penningkunst opgericht. De oprichtingsvergadering werd geopend door den heer C.G. Vattier Kraane, waarna dr. H.R.J. Brinkgreve een korte toelichting £af van de wenschelijkheid om tot de oprich ting over te gaan en van de taak der vereeni- ging. Hierop werd tot oprichting besloten. In het bestuur zijn gekozen tot voorzitter de heer C.G. Vattier Kraane, tot secretaris de heer A.O. van Kerkwijk, tot penningmeester de heer H.J.M. Ebeling, en tot leden de hee- ren mr. Bouricius, dr. M.R.J. Brinkgreve, J. Hulshof Pol en mr. A. Staring. Vastgesteld werden statuten en het huis houdelijk reglement, benevens een werkplan. Men besloot als eerste daad van de ver- eeniging een penning te doen slaan op de her vorming van de staatsinrichting in Ned,-In- dië. Hierna had de benoeming der leden plaats. Het adres van den secretaris is A.O. van Kerkwijk, directeur van het Kon. Kabinet van Munten, Penningen en gesneden steenen, Lange Voorhout, 's-Gravenhage, bij wien nadere inlichtingen te verkrijgen zijn. Jhr. Loudon hield gisterenmiddag bij de algemeene beschouwingen in de Assembiée een zeer toegejuichte rede. Hij bracht hulde aan den Raad en alle Volkenbondsorganen, en, als vertegenwoordiger eener oude kolo niale mogendheid, speciaal aan de manda- tencommissie. De Volkenbond is geluk te wenschen met de instelling der mandaten, welke, al zijn er eenige kleine opmerkingen te maken, in de practijk beantwoorden aan het doel en geenszins gecamoufleerde an nexaties zijn. De heer Loudon eindigde met vertrouwen uit te spreken in het groote werk van Wil son. Of de sceptici het erkennen of niet, de Volkenbond leeft, zijn invloed groeit. De heer Loudon diende daarop een voor stel in, om, gezien het belang van het ter stond voorbereiden van een algemeen pro gram voor de beperking der bewapening teneinde te zijnertijd een algemeene confe rentie bijeen te roepen, den Raad van den Volkenbond te verzoeken dit probleem te onderzoeken, in het bijzonder om te komen tot het hcheppen van een organisme, belast met het ontwerpen van dit program. Het is de groote verdienste van jhr. Lou don dat hij met Unden, den Zweedschen minister van buitenl. zaken, tot dusver de eenige is, die een bepaald voorstel in de Assembiée geworpen hebben. Jhr, Loudons voorstel heeft meer kans dan dat van Un den. In een brillante rede heeft Boncour Loudon's voorstel om de voorbereiding eener conferentie ter beperking der bewa pening onverwijld ter hand te nemen, warm ondersteund. Naar de „Peuple", die een onderzoek ter plaatse instelde, meldt, hebben de matrozen van de te Brugge gemeerde oorlogsschepen een vollen dag een voedselstaking gehouden wegens het onvoldoende en onsmakelijke eten. De koning en de koningin der Belgen zijn hier aangekomen en naar Poona vertrokken, De staking in het drukkersbedrijf duurt voort, nu het congres der typografen giste renavond nieuwe voorstellen der werkge vers heeft verworpen. Het conflict gaat om de door de werkge vers geweigerde supplementaire verlofdagen en den eisch der stakers van een wekelijk- sche loonsverhooiiing van 12.50 francs, ter wijl de werkgevers 10.50 tot 12 franc ver hooging willen toestaan Men weet, dat de sociaal-democratische Kamerleden de gewoonte volgen, om af wezig te blijven bij de plechtige opening der Staten-Generaal door de Koningin. Naar de Tel. verneemt, heeft de kwes tie van het al of niet tegenwoordig zijn bij de opening van het parlement, reeds meer malen dus niet alleen thans ten aanzien van de plechtigheid op a.s. Dinsdag een onderwerp van bespreking in de S. D. A. P.- fractie uitgemaakt. En hoewel er in de frac tie principiëele tegenstanders van de aan wezigheid van sociaal-democratische Ka merleden bij de opening der Staten-Gene raal zijn, was er. bij vorige gelegenheden reeds een meerderheid, die geen bezwaar zag in deelneming aan de openingszitting. Deze meerderheid Stelde zich o.a op het standpunt, dat men in de opening van de Staten-Generaal door' het Staatshoofd, de volle appreciatie heeft te zien van ons par lementair stelsel van de zijde van de Kroon. Hoofdzakelijk om historische redenen heeft de S. D. A. P.-fractie tot dusverre afge zien van bijwoning van de openingszitting. Is het blad wel ingelicht, dan is ook in de nieuwe Tweede-Kamerfractie van de S. D. A. P. een meerderheid aanwezig, die zich niet kant tegen bijwoning van de ope ning der Staten-Generaal. Evenwel zullen a.s. Dinsdag bij de openingsplechtigheid geen sociaal-democraten aanwezig zijn, om dat men niet den schijn wil wekken, alsof, nu bij mr. Troelstra niet meer de leiding van de S. D. A. P.-fractie berust, plotse ling een koersverandering zou zijn inge treden. Het is dus zoo goed als zeker te achten, dat bij volgende gelegenheden sociaal-de mocratische Kamerleden de opening van de Staten-Generaal wèl zullen hijwonen. De Eerste Kamer der Staten-Generaal is in vergadering bijeengeroepen tegen Dins dag 15 September, des namiddags te half 4 uur. De arbitrale beslissing inzake de loon eischen van de spoorwegarbeiders heeft de reeds lang bestaande ontstemming onder het personeel, die den laatsten tijd in het voor uitzicht van een spoedige regeling eenigszins geluwd was, opnieuw doen oplaaien. De toestand is opnieuw zeer critiek ge worden, zelfs als de rijksminister van arbeid de arbitrale beslissing bindend mocht ver klaren, zal dit vermoedelijk het uitbreken van een staking niet kunnen verhinderen. Voor het geval het inderdaad tot staking mocht komen, zal er een noodverkeer met vrachtauto's worden ingesteld ter voorzie ning van de groote steden met levensmidde len. Als niet alle voorteekenen bedriegen staan wij aan den vooravond van een verwoeden en hardnekkigen strijd in het spoorwegbe drijf een strijd, die natuurlijk het Duitsche bedrijfsleven nog verder zal ontwrichten dan thans het geval is. De Fransche troepen zijn gistermorgen vroeg tot het offensief overgegaan. Volgens de eerste berichten omtrent het offensief maken de Fransche troepen overal vorderingen. De vijand is onder den indruk en biedt weinig tegenstand. Een afdeeling uit Teroeal heeft Ain Boe Aisja bereikt en rukt thans aan op Amjot, de hoofdstad van de Beni Zeroeal. Een afdeeling uit Tiffran nam de hoogten bij Achirkane, een andere bereikte het mas sief van Bibane en maakt een omtrekkende beweging. Een afdeeling uit Taoenat veroverde de hoogten van Asfar. Een gedeelte dezer troe penmacht bereikte de oude post van Sker en rukt op Djebel Ifran aan. Maarschalk Lyautey heeft Parijs gisteren avond verlaten om zich naar Marokko fe begeven, waar hij in volkomen overeen stemming met de regeering met maar schalk Pétain overleg gaat plegen over de militaire operaties dié onder de opperste leiding van dezen laatste plaats vinden. Honderdtien leden van de bemanning van hef s.s. „Arawa" zijn tot een gevangenis^ straf van zes weken en een boete van twaalf dagen loon veroordeeld, wegens het wegblijven zonder verlof en het belemme ren van de voortzetting der reis. Twee detectives, die eenige in hechtenis genomen stakers in Sydney begeleidden, werden ernstig gemolesfeerd. De politie moest de oproermakers met de revolvers uiteenjagen. De premier Lang heeft verklaard dat de gevangen genomen zeelieden als politieke gevangenen zullen worden beschouwd. De dijken op de Noordoostpunt bedreigd. De noordoostpunt van het eiland Texel wordt met overstrooming bedreigd. De zoo genaamde waker en de eerste slapers- dijk, zijn reeds door het zeewater verzwol gen. Bij stormgetijen is het gevaar voor over strooming van het poldertje „De Volhar ding" en van den grooten Éierlandschen polder lang niet denkbeeldig. De heer M. W. de Graaf heeft thans den burgemeester verzocht er bij de Ged. Staten op aan te dringen, dat versterking van de zeewering op genoemd punt worde ter hand genomen. De fraditie getrouw houdt Sobriëtas ook dit jaar weer een Bloemendag. /Onder de Katholieke vereenigingen was zij de eerste, die dit middel om.dfe financiën te versterken te baaf nam. Doch niet altijd voor eigen kas: eenmaal werd de geheele opbrengst afge staan aan de R.K. Reclasseeringsvereeni- ging, eenmaal aan de Dr. Ariënsvereeni- ging tot stichting van een sanatorium voor drankzuchtigen. Dit jaar zal de opbrengst dienen voor de drankbestrijding zelf, want de subsidies zijn dermate verminderd, dat men wel andere hulpbronnen moet zoeken. Dat het Sobrië- taswerk een goed, ja een noodzakelijk werk is, bleek wel bij den laatsten Kafho- likendag, waar duidelijk aangetoond werd, dat voor godsdienst en beschaving in chris- telijken zin door de Katholieke Drankbe strijding zeer veel gedaan is. Zonder drank bestrijding zou spoedig veel van het gewon- nene weer verloren gaan. Kath. Nederland toonde mee te leven met dit, door Pausen en Bisschoppen zoo gewaardeerde, liefde werk, en koope een Söbriëtasbloem. Iets nieuws zal u worden aangeboden, n.l. een korenbloempje in speldvorm, dat een sieraad is om te dragen. Ze komen weer bij u, de bloemenver- koopsters! Wijst haar niet aft- AMSTERDAM, 11 Sept. Aardappelen, Be richt van den makelaar Jac. Knoop. Zeeuw- sche bonte 3.754, idem blauwe 3.25 3.75 idem eigenheimers 2.803, idem blau we eigenheimers 3.103,25, idem blauwe poters 22.10, id. bonte poters 22.10, Hillegommer zandaardappelen 4.505,50, Drentsche eigenheimers 33.50 per HL. AMSTERDAM, 11 Sept. Noteering Vei linggebouw De Jong Koene. Beurré hardy 6884, bonne louise d'avranches 7290, maagdeperen 3644, soldat laboureur 3648, claps favorites extra 80116, idem I 6076, beurré d'amalie 5468, seigneur d'esperen 5870, beurré de me- rode 3246, sijsjesperen 2636, triumph de vienne 60—80, suikerperen 2232, trosjesperen 1624, tulpappelen 3040, bloemee 1424, transparant de cronsel 2834, notarisappelen 1826, codlin keswick 1824, idem II 1216, zoete appelen 1218, Jaap van Dirk 1016, zure appelen 1218, Keulsch Paradijs 12 16, Eva zoet 1214, the queen 2436, sterappelen 2632, lord Suffield 1828, goudreinetten 2432, pruimen victoria 1 1.20 per Kg.; karbonkels 0.801.15, sui kermeloenen 0,550.75, netmeloenen 0.50 0.70, idem klein 0.300.40, perziken I 0.160.24,, idem II, 0.070.12 per stuk; tomaten 1624, idem II 814, spercie- boonen enkel 1826, idem dubbel 14 20, snijboon en 3234, augurken fijn fijn 4050, idem fijn 28—36, basterd 14 20, grof 813 per 100 Kg.; bloemkool I 3246, idem II 1522, komkommers geel I 57, idem II 34.50 per 100 st.; peen 1622, idem II 611 per 100 bos; sla 2.503 90 per 100 krop; andijvie 1.40 3 per 100 struik; postelein 11.30 per mandje; uien 1.652 per baal van 25 Kg,; zandeigenheimers 510.70, idem drielingen 4-8.50 per 100 Kg. Bloemen, Pulling 3042, rayonanten wit 1721, lila 1824, brons 1822, Amer. Anjers 8—11, Chabot anjers 2.40 —4.50, Dahlia's 2.50—4, Gladiolen 2— 3.50, Hadley 6—9, Golden Ophelia 46, Ophelia 2.505, Sunburst 2.504.50, Keizerin 25.50 per 100 stuks; Lelies Ora- tum 1016, Japansche lelies 1316 per 100 kelk; snijgroen 37.50 per 100 rank. LEIDEN, 11 Sept. Vee. Aangevoerd 62 stieren f 190375, 119 kalf- en melkkoeien f 225460, 251 varekoeien f 175320, 213 vette ossen en koeien f 280645, f 0.721.23 per kg. schoon 171 graskalveren f 5595, 14 vette kalveren f 70150, f 1.151.75 per kg. schoon 36 nuchtere kalveren f 922, 690 vette schapen f 3754, f 1.421.80 per kg. schoon 930 weide schapen f 2846, 935 varkens voor Londen f 1860, f 0.75 0 80 per kg. schoon 542 biggen f 814. Kaas. Aangevoerd 131 partijen. Prijzen Goudsche le s. f 6670, 2e s. f 57—64 Leidsche le s. f 6367, 2e s. f 5562 per 50 kg. Handel matig. LEEUWARDEN, 11 Sept. Vee. Aange voerd 166 stieren f 180600, 53 ossen, 267 vette koeien f 230480, per kg- f 0.901.16 562 melk- en kalfkoeien f 220490, 40 vette kalveren f 45105 54 pinken f 110220 926 graskalveren f 50135 165 nuchtere kalveren f 9.20 227 vette schapen f 3555 275 weideschapen f 3045 325 lammeren f 2037 912 vette varkens f 58175, per kg. f 0.800.92 92 magere varkens f 28 58 852 vette biggen f 2855 303 kleine biggen f 915 2 paarden, 48 bokken. De handel in gebruiksvee was stug in vette koeien vrijwel prijshoudend in stieren goed prijshoudend tn graskalveren iets beter; vette kalveren duur nuchtere kalveren vas ter varkens iets duurder, zouters flauwer, 78—84 c., Londensche varkens 8086 c. per kg.Wolvee stug. Eieren. Aanvoer 18.500 kippen-H10 c. 200 eenden- 89 c. 4 LEEUWARDEN, 11 Sep;. Boter. Aan voer 26/3 en 131/6 v. Fabrieks- f 2.152.44. Noteering van de commissie f 2.48. Kaas. Sleutelkaas f 0.680.98. Nagelkaas f 0.320.53, Goudsche f 0.231.02, Edam mer f 0.361.10. Aanvoer 27.863. UTRECHT, 11 Sept. Kaas. Aan de markt waren 147 partijen, te zamen 41.260 kg. Prij zen le qual. f 5558, 2e qual. f 5154, rijks- merk f 5664, zwaardere f 68. Handel matiV, PURMEREND. Noteering van de „Af- slagvereeniging Beemster Purmerend en Omstreken" van Vrijdag 11 Sept. 1925. Aardappelen 1.11 per zak van 25 K.G, Slaboonen 0,553,45 per 15 K.G. Snij- boonen 1.956.90 per 15 K.G: Komkom mers 3.204.40 per 100 stuks. Tomaten 22—30 ct. per K.G. Bloemkool 326 per 100 st. Roode kool 4.604.80 per 100 st. Spruitkool 2.202.60 per 15 K.G. Spina- 0.90—1.05 per 5 K.G. Sla 2.50 per 100 krop. Andijvie 3.306.20 per 100 struik. Selderij 47 per 100 bos. Bieten 810 per 1000 st. Wortelen 8.4015.10 per 100 bos. Uien 1.601.95 per 25 K.G. Druiveh 8194 ct. per K.G. Appels. Godlin Kes wick 1118 ct. Cox's Pomona 16 ct. Gro ninger Kroon 20 ct. Kandijzoet 14 ct. Le- moen-appel 20 ct., Transparante de Cron- sels 27—32 ct., alles per K.G. Peren. Beurré de Mérode 3538 ct. Beurré Hardy 47-60 ct. Durandeau 2331 ct. Duchess Williams 3355 ct. Herzogin Elsa 3543 ct.St. Ger main peer 1222 ct. Louise Bonne 67 91 ct. Maagdenpeer 3341 ct. Nouveau Poi- teau 20 ct. Seigneur d'Esperen 4669 ct. Soldat Laboureur 47 ct. Triomphe de Vien ne 34—67 ct., alles per K.G. ALPHEN AAN DEN RIJN, 11 Sept. 1925. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen a. d. Rijn. Spinazie 1113 Heerenboonen 2432, Snijboonen 1938, Pronkboonen 17; Postelein 13, Augurken fijn 57, idem basterd 36, idem grof 17; id. dubb, gr. ƒ3.20, Peren 2025, Appelen 1015, Uien 8.50—9.10, alles per 100 K.G. Ra barber 10—11, Peen 3, Kroten 4.10 4.80 Andijvie 2.203, alles per 100 bos. Kropsla 2.302.50, Komkommers 2,90 4, Bloemkool 1022, Meloenen 2ft40, alles per 100 stuks. ALPHEN AAN DEN RIJN, 10 Sept. Eieren. Kip- 8.409.40, Eend- 7.20 7.40, Calkoen- 10, Nolpeta 7, alles per 100 stuks. BEVERWIJK. Prijsnoteering van de Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland" van 11 Sept. 1925. Tomaten 25- -30 ct. per K.G. Capucijners, witte, 1624 ct. Id. brui ne, 24 ct. Raspers 2025 ct., alles per pond. Aardappelen 45 ct. Tuinboonen 1016 ct. Snijboonen 1058 ct. Spercieboonen z. dr. 1536 ct. Id. m. dr. 1924 ct. Id. tros 29 37 ct. Id. dikke 1021 ct. Rheinische spek- boonen 1017 ct. Pronkboonen 9 ct., alles per K.G. Spinazie per kist van 20 K.G. 2.503.60. Sla per 50 stuks, 1.452.10. Andijvie per kist 0.651.15. Rhabarber per bos 36 ct. Peen 1426 ct. per bos. Komkommers per 100 37. Postelein per kl. kist 0.651.05. Selderie per bos 25 ct. Spruiten per K.G. 1922 ct. Bloemkool per 100 stuks 10—38. Groenkool per 100 stuks 5—10. Witte kool per 100 st. 6— 11, Meloenen per stuk 65—72 ct. Omtren dit ongeval met doodelijken af loop, vernemen wij nog, dat de machinist, die nog krachtig remde, geen botsing meer kon vermijden, met gevolgd, dat paard en wagen ongeveer 20 meter verder van de baan werden geslingerd. De koopman R. werd van den wagen geworpen en op slag gedood, De ongelukkige was genuwd én laat een vrouw met drie kinderen achter. Het paard lag dood rechts van den spoor weg, terwijl de wagen, geheel versplinterd, aan de overzijde was beland. De oorzaak van het ongeval is te wijten aan de nalatigheid van den spoorweg- wachter, waarbij nog opgemerkt moet wor den, dat de trein niet geseind was ge worden. Doch ook bij het ontbreken van dit sein hadden de boonmen gesloten moeten worden op het tijdstip, dat de trein gewoonlijk verwacht werd. Terwijl de over wegwachter over het ontbreken van het sein telefoneerde, gebeurde het ongeluk. Het onderzoek wordt door burgemeester Jhr. E. W. E Bicker, als hulp-officier van justitie, geleid. Burgemeester jhr. Bicker deelde mede, dat de seinhuiswachter J. W., die 55 jaar oud is, gedurende de 32 jaar, dat hij aan het seinhuis bij de Kerklaan te Diemen zijn werk verrichtte, steeds tot volle te vredenheid zijner superieuren zijn taak heeft vervuld en bij laatstgenoemden zeer goed staat aangeschreven. Feitelijk is W. seinhuiswachter en zijn vrouw overweg- wachteres. Vrijdagochtend nam W, echter het werk aan laatstgenoemde functie ver bonden, voor zijn vrouw waar. De trein waarmede de noodlottige aan rijding gebeurde, was met eenige minuten vertraging, te 9.26 uit Amsterdam vertrok ken, en had door het ongeluk eene vertra ging van ruim twintig minuten. Het stofeflijk overschot van het slacht offer is naar het lijkenhuisje te Diemex overgebracht, waar de lijkschouwing zal moeten plaats vinden. De 100 m.M. gepasseerd. De filiaal-inrichting van het MeteoroK. gisch Instituut te Amsterdam schrijft: In den Hortus Botanicus van de Univer siteit werd tot den morgen van 11 Septem ber 102 m.M. regen afgetapt, tegenover een gemiddelde maandhoeveelbeid over 16 jaar van 75 m.M. Of September 1925 de natste maand van deze serie zal worden, is nog piet fe zeggen, ip September 1918 werd 192 m.M. afgetapt; de droogste Septembermaand kwam voor in 1913, toen slechts 14 m.M werd opgevangen. Vijf maanden geleden overleed te Durger- dam de man, die belast wa3 met de con trole over de gemeenteklokken, benoorden het IJ. Sedert al dien tijd staan de toren klokken te Durgerdam en Ransdorp stil, alsmede de torenklok te Zunderdorp, die 15 April door brand vernield werd. Omtrent het wezen tast men in 't duister. De Gezondheidscommissie voor den kring Winterswijk heeft naar aanleiding van het feit, dat onlangs bij een schoolfeest in het buurtschap Woold een 50-tal kinderen on gesteld werd, na het gebruik van kaas, aan den Directeur van het Centraal Labo ratorium voor de Volksgezondheid fle Utrecht inlichtingen verzocht omtrent deze kaasvergiftiging. Uit het antwoord, dat de commissie ont ving, blijkt, dat de kaasvergiftiging te Win terswijk, doordat zooveel kinderen tegelijk ongesteld werden, een bijzonder karakter droeg. Deze kaasvergiftigingen komen in ons land meer regelmatig voor. Omtrent bet wezen der vergiftigheid, tast men ech ter volkomen in het duister, zooals uit de laatste jaarverslagen van het laboratorium blijkt. De commissie voor huisvesting te Borculo heeft thans voor alle aanvragers een nood woning beschikbaar. O.m. zijn 10 blokken van drie Padoxwoningen gebouwd en voofts heeft men een barak met 10 woonruimter uit Deventer. Men meldt uit Goes aan, de Msb.: De Raad van Arbeid te Goes deed tegetv pl.m. 20 personen proces-verbaal opmaker wegens het niet tijdig inleveren van ren- tekaarten en loonlijsten. •VERDACHT VAN BRANDSTICHTINv Woensdagnacht werden de bewoners vatl den Ouden Utrechtschen weg te Soest uit hun slaap opgeschrikt door een hevigen knal. Het bleek, dat deze had pladts gehad in de woning van V. aldaar. Waarschijnlijk door door het springen van een bus benzine of andere ontplofbare stoffen was een gat in den muur geslagen. Ook was een begin van brand ontstaan. Toen de buren het vuvr gebit s;h( hadden, vond de politie verschillende voor werpen, couranten, enz. in petroleum ge drenkt in de vertrekken verspreid, zocdat hier vermoedelijk brandstichting in het spel is. De man ligt in het ziekenhuis terwijl de vrouw met de kinderen zich buiten de wo ning bevonden, toen de vuren op den knal kwamen aangeloopen. De vrouw is in verzekerde bewaring ge nomen verdacht van brandstichting. De politie te Rotterdam heeft dezer da, gen aangehouden een 15-jarige leerling van de Ambachtsschool, aldaar, die een tante van hem voor 5 zou opgelicht hebben. Een en ander moet als volgt in elkaar zit ten. De jongen heeft twee tantes, één van vijftig en één van tachtig. Die van tachtig nu leeft in de heerlijke veronderstelling, dat haar man, die intusschen al vijf en twintig jaar dood is, nog eens zal terugkeeren. Nu moet de jongen naar de tante van vijftig zijn gegaan en haar verteld hebben., te weten, waar de man van zijn andere tante uithing. Maar er moesten verschillende papieren in orde worden gemaakt, eer kon hij niet te rugkomen. En hiervoor was vijf gulden noo- dig. De tante van vijftig schijnt zoo onver standig te zijn geweest om aan het verhaal geloof te hechten en is naar de tante van tachtig toegestapt, die zielsverheugd de vijf gulden voor haar neefje beschikbaar stelde. Maar de mqn kwam, naar de „Msb." ver zekert, niet terug, en toen werd van ds geschiedenis aangifte gedaan bit. de politie. De jongen ontkent echter, dat er iets van de geschiedenis waar is. Op het bureau aar den Bergsingel is men er tfelukkig mede. Naar „De Rsb." uit militaire kringen ver neemt, is een reorganisatie van het leger in voorbereiding, welke hoofdzakelijk een groo te bezuiniging ten gevolge zal hebben. De reorganisatie zal hierop neerkomen, dat de Vrijwillige Landstorm uitgebreid za' worden en dat tevens gelegenheid zal wor den gegeven om bij den Landstorm opge leid te worden tot reserve-aanvoerder. De bedoeling hiervan is om het kader, waaraan momenteel groot gebrek is, tot op zekere hoogte op te voeren. Ook bij de diverse regimenten zal de op leiding van den dienstplichtige tot reserve officier op betere wijze geschieden, zooals nu het geval is, op zijn minst zal een ontwik keling gelijk aan 3-jarige H.B.S. worden geëischt. Tevens zal binnen zeer korten tijd voor de beroepsonderofficieren de gelegenheid worden opengesteld om zich voor de hooge- re rangen te bekwamen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10