luchtverkeer. hoest: Anga d LANDB. EN VISSCHERIJ LEGER EN VLOOT. KUNST EN KENNIS. GEMENGD NIEUWS. UIT DEN OMTREK. UIT DE PERS. 'SïïNNENUANDSCH NIEUWS De Legeroefeningen. Een oordeel van den vlieger Bajac. Nieuwe uitvinding op draadloos gebied. Oplichting op lotèrijgebied. Een handig bedrieger. Hoteldieven aangehouden. Dysenterie in Nieuw-Leusen. Dievenbende gearresteerd. SPORT EN WEDSTRIJDEN. D. H. V. B. HILLEGOM. Ingezonden mededeelïngen Ais U a BEVERWIJK. HALFWEG ZANDVOORT. BENNEBROEK. „Voor den vorm" en omdat 't „gewoonte" is. NEDERLANDSCHE HEIDEMAAT SCHAPPIJ. 37e ALGEMEENE VERGADERING. Eerste Dag. Bij de opening van de 37e Algemeene Ver gadering van de Ned. Heidemaatschappij welke Vrijdag gehouden werd in het Grand Hotel te Zandvoort, heette de voorzitter, A. W. J. J. Baron v. Nagell, Z. K. H. den Prins der Nederlanden welkom, memoreert met voldoening het feit, dat de koninklijke familie steeds groote belangstelling heeft ge toond voor 't werk der maatschappij, welke zij meermalen door daden heeft getoond. (Applaus). Het jaarverslag van den Directeur der maatschappij, den heer J. P. van Lonkhuij- zen, alsmede het verslag der commissarissen, belast met het nazien der rekeningen over 1924 worden zonder opmerkingen goedge keurd. De aan de beurt van aftreden zijnde com missarissen de heeren H. J. E. van Heek, G. E. H. Tutein Nolthenius, Dr. A. G. Kröl- ler en Mr. W. M. van Lanschot worden allen herkozen. In zijn openingsrede herinnert de voorzit ter-er aan, dat 1924 zich gekenmerkt heeft door een vrij sterke toeneming van de ge wone normale ontginningen, terwijl de goede resultaten een aansporing zullen zijn in deze richting voort te werken, zoo noodig door den aanleg van drainagevelden (b.v. bij Til burg), waardoor niet alleen landbouwkundi ge, maar ook algemeen economische, aesthe- tische en sanitai rebelangen gediend worden. Spr. wijst op den krachtigen steun in de laatste jaren gegeven, om de vaste afvalstoffen aan te wenden ten dienste van de bodem- cultuur. (Hilversum en Arnhem.) Bevordering van ontginning wordt even eens bereikt door een doelmatige indeeling van de gronden. (Wet op de ruilverkaveling). In het afgeloopen jaar is de controle op de zaden en jonge planten van de grove den een feit geworden. De boschbezitters zullen hiervan alleen dan nut trekken, wanneer nu ook uitsluitend gecontroleerde zaden en plan ten gekocht worden. Een van die kweekers, de firma de Bie-van Aalst te Zundert mocht dit jaar haar 60-jarig jubileum vieren en om haar groote verdienste voor den bosch- bouw werd haar de groote zilveren medaille van de Heidemaatschappij aan geboden, welke eveneens kon worden gegeven aan drie ambtenaren, de heeren Holtkamp, Meelker en Blanken. Verder heeft gisteren onze oud-voorzitter, Jhr. Ruijs de Beerenbrouck den dag herdacht, dat hij voor 25 jaar tot commissaris onzer maatschappij werd benoemd. De voorzitter herdenkt de ramp, die op 10 Augustus het oostelijk en zuidelijk deel van ons land heeft getroffen. In Borculo is een der ambtenaren van de maatschappij woon achtig, die onmiddellijk na de ramp met het hem ten dienste staande personeel aan het opruimingswerk is begonnen. Hgt zoo geheel onverwachte overlijden wordt herdacht van Mr. M. Rom Colthoff, den ijverigen secretaris-penningmeester van de afdeeling Zutphen, juist op het oogenblik dat hem een koninklijke onderscheiding ten deel viel. De rekening over het afgeloopen jaar sluit met een klein voordeelig saldo. Spr. wekt op tot steun en propaganda voor de maat schappij, welke zij ten volle waard is. Na de rondvraag komt aan het woord Dr. Jac. P. Thijsse met een inleiding over ons duinlandschap, welke wij om hare groote belangrijkheid zoo goed als onverkort weer geven Van jongs af wekt 't woord „duin" bij ieder Nederlander de aangenaamste voor stellingen. Het kind zingt op school van de blonde duinen, die zich ten tegenweer schaar den tegen 't geweld van de zee. De Genestet, Potgieter bezongen ze ook en ieder kent de - daverende duinzang van David Jacob van Lennep, een van de stamhouders van de beroemde familie, die thans nog de wakker' ste duinvrienden en duinbeschermers onder haar leden telt. In zijn zang verheerlijkte David Jacob zoowel het belangwekkend landschap als zijn belangwekkende historie. Eeuwen lang, vóór de opkomst van Amster dam en de andere Zuiderzeesteden lag het zwaartepunt van Holland aan den duinkant. Inderdaad verdient het landschap al die lofzangen. Het ontstaan van de duinen, hun bloei en ondergang vormen niet alleen een onwaardeerbare bron van studie, maar tref fen ons tevens door het dramatisch vaak tragisch verloop van het gebeuren. lederen dag kunnen wij in ons land het ontstaan van duinen waarnemen, iederen dag helaas, kun nen wij getuige zijn van hun afbraak en onder gang. Het is maar betrekkelijk kort geleden, dat onze duinen zich zijn gaan vormen. Men heeft wel eens gemeend, dat dit pas in den vroeg-romeinschen tijd zou zijn begonnen, omdat Caesar er met geen enkel woord mel ding van maakt, yeel bewijskracht heeft deze bewering niet, daar de duinen destijds van de landzijde af zich kunnen hebben voor gedaan als een complex van bosschen en moerassen aan de zeezijde en daar gewaagt Caesar wel van. Ruim honderd jaar later vermeldt Tacitus een schelprijk Noordzee strand en toen waren er stellig duinen. Algemeen wordt de duinvorming in ver band gebracht met de verwijding van het Nauw van Calais, ook een vrij recente ge beurtenis en men is het er vrij wel over eens, dat de duinenreeks langs de Noordzee niet ouder kan zijn dan 10.000 jaar. Hoogst waarschijnlijk belangrijk minder. Het duin ontstaat door de samenwerking van water en wind, zand en plantengroei. Zonder plantengroei geen duin. Op de groote zandplaten, de horsen van de Noordzee- eilanden kunnen we zien hoe de wind het zand verplaatst en al naar 't rhytmus het in kabbelgolfjes, in schildduintjes en sikkel- duintjes, zeer interessante en bewonderens waardige vormen, maar van onbestendigen aard. Maar nu komt de plantengroei en wel in de meeste gevallen eerst tarwebiergras, een plant die zijns gelijken niet heeft en snel ontkiemt en uitstoelt en die bestand is te gen 't zeewater. Nu houdt dit gras 't zand vast en er verrijst een heuveltje, dat weldra boven gewoon hoog water uitsteekt en dan volgen helm en zandhaver in de hoogte en langs den voet muurpeper, zeeraket, zee- postelein etc. Al naar omstandigheden ontstaan onre gelmatige hetivelcomplexen of duinreeksen en ten slotte dus een duinlandschap in zijn bekoorlijke verscheidenheid van duinwal, duintop, duinplateau, duinvlakte, afge snoeid van strand, duingeul, uitgewaaid door den wind in allerlei plooien en richels, waar van het ontstaan moeilijk voorspeld zou kunnen worden. Dit alles levert een land schap op, dat door geoloog eg geogaaf met ware vreugd wordt aanschouwd, mits het ongestoord is gebleven. !En hoe gaan koionlcus en zoöloog er te gast. In het -ongestoorde duin ontwikkelt zich in devochtige pannen en de duinmeertjes een flora, die in rijkdom misschien alleen wordt overtroffen door die van het heuvel land van Zuid-Limburg. Korte schets van die flora. De heuvels en hellingen, vooral de noord hellingen hebben ook een eigen begroeiing en zelfs de Zuid- en Zuidwest-hellingen kun nen ondanks zon en wind zich verheugen in een gesloten plantenkieed, vooral door de merkwaardige combinatie van duinroos en rendiermos. De groote plateaux krijgen wanneer zij talkrijk genoeg zijn een dicht kleed van duin doorns, waaruit hier en daar reusachtige vlieren verrijzen, vooral op de hellingen naar den zeekant. Alles wijst er op, dat in het ongestoorde duin ten slotte als climaxvorm duinmeer en moeras, bosch en heide zullen optreden en dat bosch krijgt zijn schoonste ontwikke ling langs de binnenzijde van het duin, en op de vlakte langs den duinvoet. Wij spraken steeds over het ongestoorde duin. Dit is in Nederland nergens meer te vinden. De stoornis reeds begonnen met de Ro meinen, die konijn en fazant invoerden de laatste echter te beschouwen als een aan winst. Later schapenteelt en in de 19e eeuw aard appelen, eindelijk bloembollenbedrijf en waterleiding. Geringe staatszorg, vooral in de 19e eeuw, eenige verbetering slechts pl.m. 1890. Gelukkig voor dien tijd groot-grondbezit, leden van 't Oranjehuis en vooral de groote kooplui van Amsterdam en Haarlem, die met elkaar in hun reeks van buitens vrijwel een samenhangend woud gesticht hebben van Den Haag tot Alkmaar (Beverwijk), op menige plaats in dubbele rij Keukenhof, Vogelenzang. Juist in Kennemerland hebben ook de groot-grondbezitters deelgenomen aan de herleving van den boschaanbouw van pl.m. 1890, daarvan zult ge morgen de bewijzen Zien in Elswoud met zijn beuken de arbeid van honderd en meer jaar geleden bewon deren. Op Koningshof en elders het werk van den jongsten tijd. Met dat al maakt 't duin van Kennemerland nog goed figuur in 't bijzonder de berkenbosschen en de duindoornplateaux. Mogen wij hopen op volledig herstel. Mis schien. In ieder geval herstel zeer langzaam. Wij weten uit ervaring hoelang het duurt eer een aardappelterrein weer gevarieerde duin- begroeiïng krijgt. Ook zal 't moeilijk zijn na verbetering der waterleidingp.olitiek weer den duinbodem van 50 jaar geleden te krij gen. En dan de belastingpolitiek ontmoedigt de groot-grondbezitters. Wij zijn dus vol ongerustheid. Enkele lichtpunten. Staats- boschbeheer heeft duin-natuurmonumen ten gesticht. Sommige groot-grondbezitters laten zich niet licht ontmoedigen. Provincie Noord-Holland treedt op als duinbezitster. Hopende, dat zij het duin zal beheeren met instandhouding van het ware duinkarakter. De burgemeester van Noordwijk be spreekt de duin-afgravingen, die zonder systeem plaats vinden. Spr. doet een beroep op de Pers, om de publieke opinie wakker te schudden voor het behoud der" duinen die een kostbaar Nationaal bezit vormen, een ontspannings- en rustoord, een reser voir voor ons drinkwater en als zeewering dienst doen. Dr. Thijsse beantwoordt deze opmerking met enkele toelichtingen en een korte uitweiding over het beleid van den Staat. Tot slot houdt de directeur der maat schappij eene verhandeling over duinbeplan ting, waaraan wij het volgende ontleenen: Spr. geeft eerst enkele cijfers op de zee duinen betrekking hebbende. Deze beslaan een oppervlakte van ruim 40.000 H.A. In Zandvoort liggen 3220 H.A., in Bloemenflaal 2820 H.A., in Velsen 2150 H.A., Schoorl, Bergen, Egmond, Castricum, Heemskerk en Noordwijk elk meer dan 1000 H.A. De lengte van de strook zeeduin langs onze westkust en.over de Noordzee en Wadden eilanden bedraagt 276 K.M., de breedte wisselt van eenige tientallen meters tot eenige kilometers. De grootste breedte komt voorbij Schoorl en tusschen Bloemen- daal en Overveen (4500 M.) Grootgrondbezit is over-heerschend in het duin. Een groot deel behoort aan den Staat (plm. 18000 H.A.). Ook de provincie N.-Holland enkele gemeenten en polder besturen zijn in het bezit van zeeduin. Spr. schetst de groote beteekenis van duinbebossching, die een blijvende vast legging van het stuivende duin beteekent, daarnaast is de houtproductie van belang, meer luwte aan het achterliggende land en grootere aantrekkelijkheid van het land schap, (Schoorl en Bergen), waar zee en bosch een mooie combinatie vormen. Er zijn reeds enkele gemeenten, die, evenals Noord-Holland, een loffeljjk voorbeeld heb ben gegeven, maar er kan nog veel meer gedaan worden. I n 1477 reeds werd door Maria van Bour- gondië aangedrongen op duinbeplanting met helm. Einde 17e eeuw legde Jacob Cats het bekende Zorgvliet in het duin en Constar.tijn Huijgens den beroemden ouden Scheveningschen weg met de Schevening- sche Boschjes. Spr. schetst het verloop van de kwestie der duinbeplanting, tot op het tijdstip' dat de Heide-Maatschappij het werk ter hand nam. Ook de particulieren hebben niet stil ge zeten. Onder den Helder, Bergen, Castricum, Heemskerk, Wijk aan Zee, Santpoort, Bloemendaal en Noordwijkerhout, liggen grootere of kleinere particuliere provinciale of gemeentelijke bebosschingen. Het bebosschingswerk in de duinen is werkelijk niet gemakkelijk. Men heeft reke ning te houden met den wind, de grondsoort, het konijn. De beste voor beplanting geschikte duinen liggen van Velsen tot Bergen, doch ook die zuidelijk daarvan van Noordwijk tot Velsen zijn nog zeer goed. Het Schoorlsche zand behoort wel haast tot het armste. De uitkomsten bewijzen evenwel, dat in Neder land alle zeeduinen niet succes te bebosschen zijn. GIST, CEREMA EN MARMITE. In „De kleinveeteelt" wordt gewezen op het belang, dat gist, evenals levertraan, heeft voor de voeding van onze hoenders. Zuivere gist, die goed wordt bereid, bevat een of meer krachtstoffen, welker gemis bij jonge dieren Zenuwverslapping veroorzaakt. (Het bevat o.a. het Vitamine B en heeft een hoog eiwit gehalte). Vele factoren toch werken mede, om zenuwverslapping te doen ontstaan. Onze hoenders, thuis behoorende in tropische gewesten, moeten hier de wisselingen van ons ongedurig klimaat voor lief nemen. Ver der krijgen ze een voedsel, dat ze zelf niet kiezen en dus misschien niet erg naar hun smaak is. Dan paren ze niet naar eigen keuze, waardoor niet zulke krachtige exem plaren geboren worden, als in de vrije natuur, waar de zwakkeren in den strijd om om het bestaan uitgeschakeld worden. Het blijkt nu, dat toevoeging van gist aan het voedsel den eetlust verhoogt, wellicht doordat de smaak van het voer er door wordt verbeterd. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat door bijvoeging van 25 gist, de productie en de gemiddelde zwaarte der eieren, benevens het eigen lichaamsgewicht aanmerkelijk toenemen. Het een is natuurlijk het gevolg van het ander. Een vereischte is, dat de gist goed is bereid. Evenals levertraan, zijn de gistpre- paraten vertrouwensmiddelen. De beste vorm is het gistpoeder. Dit is geelbruin van kleur, eenigszins bitter van smaak, maar frisch en aangenaam zurig van geur. Dit laatste blijft voor onze kippen aantrekkelijk, want de reuk is bij hen meer ontwikkeld dan de smaak. Cerema en marmite zijn gecon centreerde gistpreparaten, die voor ons pluimvee ware krachtvoeders helpen vormen. Voor het pluimvee van de stadskippen- houders zijn levertraan en gist niet te ontberen. KUNNEN DE OPBRENGSTEN ONZER BÓOMGAARDEN WORDEN VER HOOGD Op deze vraag wordt in het „Tijdschrift der Ned. Heidemaatschappij" een bevesti gend antwoord gegeven. Volgens den in oorlogstijd verkregen cijfers bedroeg de oogst van appelen en peren in het goede fruitjaar 1917 rond 120 millioen kg, hetgeen overeenkomt met ruim 4400 kg per H.A., of per boom, berekend naar 80 boomen per H.A., 55 kg d.i. juist 1 H.L. Deze hoeveelheid lijkt laag, als men weet, dat een volgeladen hoorn met goud- reinetten een opbrengst geeft van 1012 HL. Nochtans is het gemiddelde opbrengst- cijfer in normale jaren niet hooger dan 1 HL. en in slechte jaren nog minder. Een opbrengst van 1 HL per boom en per jaar is echter niet voldoende, om de teelt rendabel te doen zijn en het is dan ook een feit, dat vele fruitaanplantingen in ons land geen rendabel bezit zijn. Een bewijs, hoeveel er op dit gebied kan worden verbeterd, is geleveqi door de N. H. M., die in 1921 een in 1878 aangelegde beplanting van appelen en peren in beheer kreeg. Had deze boomgaard in de jaren 19051921 een eopbrengst van gemiddeld 216 per H. A. n per jaar gegeven, over de jarenl 9211925 was dit bedrag 610 en dat, terwijl in de eerstgenoemde periode de oorlogs- en de eerste na-oorlogsjaren vielen, waarin abnormaal hooge prijzen voor het fruit werden besteed. Deze verhoogde opbrengst was te danken aan betere cultuurzorgen. In plaats van een weinig stalmest, werd een matige kunstmest- bemesting toegepast, matig, omdat, met het oog op de lage opbrengsten in voorgaande jaren, niet voldoende gelden beschikbaar konden worden gesteld. Zoo goed de be perkte middelen het toelieten, werd ziekte bestrijding toegepast. De boomgaard, die in 1921 waardeloos geleek, it tengevolge van een en ander, thans weer een waardevol bezit, dat jaarlijks een behoorlijke rente kan opleveren. De slecht onderhouden boomgaarden ko men vooral daar, waar deze in het bezit zijn van afwezige grondeigenaren, die het dage lij ksch toezicht hebben opgedragen aan een werkbaas of vertrouwensman, die van speciale cultures geen of weinig verstand heeft. Zij weten niet, dat vruchtboomen, om een goede opbrengst te kunnen geven buitengewoon hooge eischen stellen aan den bodem, wat betreft den voedingstoestand zij weten evenmin, dat vele insecten en zwammen voortdurend bezig zijn de oogsten te vernielen en de boomen in hun ontwikke ling te belemmeren. Wil men een redabelen boomgaard bezitten, dan is het noodzakelijk, dezen minstens eens, maar liever een paar malen per jaar te laten inspecteeren door een fruitteeltkundige, die geregeld de werkzaamheden voorschrijft en zoo noodig ook uitvoert, teneinde de aanplanting in een goeden staat te houden. Het zou in het algemeen zelfs slechts weinig moeite kosten, de gemiddelde jaaropbrengst onzer boomgaarden te verdubbelen zonden telegrammen waren ingekomen, o.a. van H.M. en de Koningin-Moeder. HET LUSTRUM-CONGRES DER ALGE MEENE R, K. WERKGEVERS- VEREENIGING. Welvaartspolitiek. Op dit den 28 Sept. in Den Hoog te hou den Congres, zullen omtrent „Welvaarts politiek" prae-adviezen worden uitgebracht door Mr. B. J. M. van Spaendonck en Dr. L. G. Kortenhorst. Het prae-advies van Mr. Van Spaendonk: „De Handelspolitiek van Nederland in ver band met de handelspolitiek van andere landen," zijn: I. Retorsie-mogelijkheid ter behartiging onzer ekportbelangen en ter verdediging tegen willekeurige uitsluiting onzer produc ten vreemde markten. II. „Safeguarding" der Nederlandsche In dustrie tegen abnormale concurrentie op de binnenlandsche markt, tegen valuta-invloe den en dumping-politiek. Wil er van welvaartspolitiek in ons land sprake zijn, dan behoort een herziening onzer handelspolitiek, die een einde maakt aan onze economische weerloosheid, tot de maatregelen, die geen uitstel kunnen dul den. In het prae-advies van Dr. Kortenhorst: „De Welvaartspolitiek als probleem van organisatie," komt deze tot de volgende conclusies: I. Aan het Departement van Financiën wordt een economische afdeeling toege voegd, die in nauwe samenwerking met het gereorganiseerde Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid, de iinanciecleppli- tiek aan het welvaartprobleem zal kunnen toetsen. II. Het Departement van Waterstaat wordt als zoodanig opgeheven en als een technische dienst aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid toegevoegd. III. Alle bemoeienissen met de Welvaart- politiek worden aan één Minister n.l. dien van Arbeid, Handel en Nijverheid toever trouwd. IV. De Directie van den Landbouw ver- krijge een groote zelfstandigheid, zoo mo gelijk onder een eigen Minister, of zoo dit niet wenschelijk voorkomt, onder het De partement van Arbeid, Handel en Nijver heid als afzonderlijke Dienst. V. Er wordt één zelfstandig Rijksbureau voor Welvaartspolitiek ingesteld onder één directeur, ter beschikking van het Hoofd van het gereorganiseerde Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid. Dit Rijks bureau wordt terzijde gestaan door een Commissie, ongeveer van gelijke samenstel ling als de huidige Commissie-Nolens. De taak van dit Rijksbureau zal zijn het voorbereiden van besluiten of het nemen van initiatief tot besluiten, waarvan de voorbereiding en uitvoering bij anderen be rust; het uit den weg ruimen van admini stratieve belemmeringen en, indien het hiervoor noodig is, het adviseeren tot wets wijzigingen; het adviseeren tot toepassing van wettelijke voorschriften ter bevorde ring der werkgelegenheid enz. Dit Rijksbureau zal als regel de uitvoe- ring van de maatregelen hierboven bedoeld moeten overlaten aan anderen b.v. aan de daartoe aangewezen afdeelingen der Depar- t£VI.nZoólang het sub I tot en met IV ge stelde zijn beslag niet heeft verkregen worde het sub V bedoelde Rijksbureau ter beschikking gesteld van den Mimster-1 re sident het Hoofd van het Departement van Intusschen stelle de Regeering een kleine Commissie in, om de reorganisatie van het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid in studie te nemen. Wij komen hierop nader terug. Bij de legeroefeningen van 23 en 24 dezer bij Amersfoort zal, naar het Hbl. mededeelt, een proef genomen worden met een Nieuwe regeling van den scheidyechtersdienst. Ten behoeve van dezen dienst zal een afzonderlijk telefoonnet over het oefenterrein wor en aangelegd met een centraal-post voor den hoofdscheidsrechter en vaste posten voor ieder der vier divisie-scheidsrechters. Het is nl. bij vredesoefeningen wel een groot voordeel, dat er niet met scherp geschoten wordt, maar daar staat toch het nadeel tegenover, dat vele troepenafdeelmgen Zich soms heelemaal niet bewust worden, hoe vreesdij k er op hen gevuurd wordt. Men zal zich thans trachten te redden, door be richten langs het telefoonnet van de scheids rechters. De oefeningen zullen belangwekkend zijn, o.a. door het gebruik van de nieuwe hulp middelen de zware legerartillerie, de lucht doelartillerie, vliegtuigen, zoeklichten, gas maskers, nevelmaskfeeringen er zullen troepen over de Eem gezet worden met drijfzakken, pontons e.d. er zullen daar hulpbruggen gebouwd worden.... Ook in ander opzicht zal men echter de nieuwere inzichten volgen en nogal eens van den nacht een dag maken zoodat menveelal vroeg zal moeten opstaan, om iets te zien. Na afloop der vergadering vertrok liet gezelschap te ongeveer kwart voor vier in autobussen naar Vogelenzang, om daar Duinzicht, de bezitting van den heer S. M. S. Thomassen aThuessink te bezichtigen. In den tuin werden ververschingen aan geboden. Het weer was bijzonder ongunstig voor deze excursie. "Om 7 uur had de gemeenschappelijke maaltijd plaats, waaraan door verschillende heeren het woord werd gevoerd. De Voorzitter bracht een dronk uit op het Koninklijk huis, die door Z.K.H. den Prins werd beantwoord. ZJK»Hk releveerde de groote verdiensten der Heide Maat schappij en achtte zich gelukkig, aan dezen disch aan te zitten, te meer waar Z.K.H. de laatste jaren niet meer aanwezig was geweest op de jaarvergaderingen. Jhr. Roëll, de Commissaris der Koningin, huldigde Dr. Thijsse en besprak de ver houding van de provincie tot de Heide-Maat- schappij. Verckr voerden nog het woord Dr Thijsse, Mr. V. d. Mortel, de directeur der maatschappij, de heer F. B. Löhnis, die hartelijke woorden richtte tot de pers en hare medewerking en steun inriep voor de toename van het ledental. Namens de pers sprak de heer H. M. Thijssen van het Huisgezin, die mededeelde, dat de 9 aan wezige vertegenwoordigers van verschillende bladen zich als lid van de Maatschappij opgaven (Applaus). Men meldt aan het Haagsche Aneta- kantoor Een der meest bekende Fransche verkeers- piloten, Bajac, die geregeld met Farman- toestellen vliegt, schrijft in het Augustus nummer van het Vakblad Aéreonautique o.a. onder het hoofd „De vermoeidheid van den vlieger tijdens de vlucht" „Teneinde den piloot bij het vliegen niet te vermoeien, moet in de allereerste plaats het rendement van de besturingsorganen verbeterd wor den en voorts moeten de vliegtuigen een betere gewichtsconcentratie hebben, wel in de eerste plaats is het noodig, dat het staartvlak stabilo) gedurende de vlucht verstelbaar is. Om een vliegtuig als voorbeeld aan te halen, noem ilt de Fokker F VII, waarvan de besturing opmerkelijk goed is." Te Londen wordt, naar de Tel. verneemt, gewag gemaakt van een belangrijke nieuwe ontwikkeling op draadloos gebied. Een uit vinding, waarvoor nog geen patent is geno men, stelt den luisteraar in staat om een programma te hooren, dat per draadlooze telefonie wordt uitgezonden door middel van een koptelefoon, die op geen enkele wijze met het ontvangend instrument is ver bonden, De beginselen waarop de uitvin ding berust, zullen de volgende weck wor den verklaard, wanneer bet toestel publiek zal wórden gedemonstreerd. De Hamburgsche politie is een groote op lichterij op loterijgebied op bet spoor ge komen. Verschillende arrest-Tties hebben reeds plaats gehad. De oplichtersbende maakte er haar werk van valsche bewijzen voor origineele loten te verkoopen, waar van zij per nummer ruim 100 stuks lieten drukken. Waren de bewijzen eenmaal verkocht, dan lieten de oplichters niets meer van zich hooren. Zij werkten in de meeste gevallen door handlangers of per postbus. Eerst nadat eenige handlangers in hech tenis waren genomen, kon men de geheele organisatie op het spoor komen. Naar gebleken is, werkte men ook met advertenties in het buitenland, waarin soms loten van in het geheel niet bestaande lote rijen werden aangeboden. Een lid der bende is te Praag gearresteerd. Een elegant gekleed heer, vervoegde zich in het gemeentehuis te Xanfen (Duitsch- land) en verzocht toegangskaarten af te stempelen voor een concert, dat door blin de kunstenaars zou gegeven worden. De kaarten werden druk verkocht; de zaal was zoo goed als uitverkocht. Op de kaarten stond o.m.: „Toegang voor een in hotel Hövelmann plaats vindend concert door den blinden conferencier Paul Redienz ten bate van een blind geboren kind en met medewerking van de blinde gebroe ders (tweelingen) Redienz. Op den avond van het concert stroom de de zaal vol. Doch de blinde kunste naars verschenen na lang- wachfen niet op het tooncel. Het publiek was bedrogen. De bedrieger is spoorloos verdwemen. Woensdagochtend werd door den eige naar van een hotel in Den Haag bij de po litie aangifte gedaan dat ten nadeele van een der gasten een koffer met camera's en fotoartikelen was gestolen. De waarde van het gestolene bedroeg, volgens opgave on geveer 500.De politie kreeg kort daarna de mededeeling, dat door eenige personen een camera te koop was aange boden. De koop was niet doorgegaan, maar men zou nog eens terugkomen. De politie stelde een onderzoek in met het gevolg, dat toen eenigen tijd later ie mand weer een camera te koop aanbood, hij door eenige in de nabijheid zijnde re chercheurs werd gerepen. Twee metgezellen werden kort daarop gearresteerd. Het bleken te zijn de 26-ja- rige G. J. EI,,' zonder vaste woonplaats; de 38-jarlge F, F. W. R., uit Rotterdam en de 34-jarige P. A. L. B., zonder vaste woonplaats. De laatste hield verblijf in een logement Het bleek, dat de 3 aangehouden personen inderdaad de hoteldieven waren, want in het logement werd de gestolen koffer met de camera's teruggevonden. Uit Nfeuw-Leusen(O) wordt gemeld Wegens het heerschen van dysenterie in deze gemeente is de- O.L. school-A gesloten. De gemeente heeft tijfelijk een tweede ver pleegster in dienst gesteld. De herhalingsoe feningen voor de dienstplichtigen uit deze gemeente zijn door den minister van Oorlog telegrafisch afgelast. De burgemeester heeft, in ovderlerg met den inspecteur voor de volksgezondheid en den plaatselijken geneesheer, alle maatre gelen genomen om uitbreiding van dejziekte te voorkomen. Gelukkig komen er tot nu toe weinig sterfgevallen voor. Sedert geruimen tijd werd de omgeving van Duren (Duitschland) door een dieven bende onveilig gemaakt. Op niet minder dan 15 plaatsen werden belangrijke diefstallen met inbraak gepleegd. Uit. het onderzoek bleek, dat de bende thuis hoorde in de om geving van Slotberg en tot de tanden gewa pend was. De politie verzekerde zich de hulp van be trouwbare personen, die gedurende den nacht mede patrouilleerden. Ook kwamen landjafers de politie versterken en dag en nacht doorkruisten zij de streek. Door een toeval werd 1 Augustus gearres teerd zekere Frings hij ontkende hardnek kig lid van de bende te zijn doch een huis zoeking in zijn woning bracht verschillende gestolen voorwerpen aan het licht. Deze ontdekking leidde tot een nieuwe ontdekking van een paar holen in Bend en Krehwinkel. De goederen, die gevonden werden, konden niet een lastauto geladen worden. Het waren wijnen, likeuren, sigaren, champagne, sigaretten, levensmiddelen, klee ding enz. Na de arrestatie van Frings volgde voor enkele dagen die van zekeren Mommer. Naar hun medeplichtigen wordt nog gezocht. Door heel de streek ging een zucht van verlichting, toen de arrestatie vernomen werd. R. C. H.—STORMVOGELS. Naar wij vernemen, komt Stormvogels met het volgend, elital uit; N. N„ Haak, Koster, Struys, Snoeks, Bakker, Oldenburg, Blinkhofi Sr,, Visser, Boekelaar, Asbeck, OM DEN „DE LEIDSCHE COURANT BEKER". De voor Zondag 13 Sept. vastgestelde wedstrijd E. M. S. ILisse I. gaat niet door, daar Leiden heeit geprotesteerd tegen de genomen beslissing. Hangende dit onder zoek mag deze wedstrijd niet gespeeld worden. De wedstrijd voor de demi-iinale Teylin- genConcordia wordt o.a. Zondag te Sas- senheim gespeeld en vangt te hali drie uur aan, onder leiding van den heer H. Brans. DE HARDDRAVERIJ EN DE VOLKS FEESTEN. Met bijzonder genoegen schrijven we een artikeltje over de ophanden zijnde feesten ten onzent. Dit jaar toch is het 20 jaar ge leden, dat de Hillegomsche Harddraverij- vereeniging werd opgericht, de vereeniging jubileert dus. Jarenlang heeft de Vereeniging met ver lies gewerkt en was het bestuur, geholpen door eenige leden genoodzaakt bij al het werk nog bij te passen. Toch heeft het nooit den moed verloren en door aan de Paardensport de Volksfeesten te verbinden en daardoor aan elk wat wils te geven, heeft de vereeniging niet alleen een goed werk verricht, doch talloos velen aan zich verplicht. Ten einde nog meerderen in de gelegen heid te stellen te kunnen steunen en zoo billijk mogelijk van nabij den spannenden wedstrijd gade te slaan, heeft ze den toe gang tot de sportbaan zeer beduidend ver laagd en zal het voor schier niemand een bezwaar zijn, zich een kaart van even een gulden aan te schaffen. We mogen daarom de burgerij in al haar geledingen wel vriendelijk aansporen in dezen tijd van welvaart kaarten te koopen, als waardeering voor wat te genieten wordt geboden, We zijn in dezen vol goeden moed. Wat de Volksfeesten betreft, we verna men, dat weder een tweetal hieuwe volks spelen zijn ingevoerd en dat menigeen de gelegenheid zal krijgen een mooien prijs te bemachtigen. Het bestuur heeit besloten, alle prijzen bij de winkeliers ter plaatse te koopen. Wat altoos bijzonder trekt, is, dat voor alle feestelijkheden geen cent aan de gemeente wordt gevraagd en dat evenmin met lijsten als anderszins langs de buizen wordt geleurd. Dan krijgen we een Winkelweek. Nu vrijwel elke winkel voorzien is van eleciriciteit kan er van de mooie étalages heel wat gemaakt worden. Waar de Hoorn- straat een groote winkelstraat geworden is, zal ze een scnitterend effect maken, ter wijl ze des avonds zeker zal baden in e;n zee van licht. Maar niet alleen de Hoofd straat zal willen dingen naar een prijs, oolc verschillende andere straten zullen er fraai uitzien en alle winkeliers zullen hun besta beentje vooruit zetten, omdat ze weten, dat het houden van een winkelweek op bijzon dere wijze de aandacht van het publiek trekt en de uitgestalde artikelen daardoor koopers trekken. Zoo staat er alles prachtig voor. Het hangt er nu maar vanaf, of het weer wil medewerken, want we zijn de laatste dagen heusch op dit gebied niet verwend. Hopen we, dat de feesten door aller medewerking en belangstelling schitterend mogen slagen! DamnieuwS' Gisteren speelde onze plaatsgenoot, de heer J. J. van de Loo Jr,f Doos 6Ö-90ch Bij Apcihev Drogisten. een Damsimultaan-séance te Lisse. Er wa ren 14 deelnemers. De uitslag was als volgt; gespeeld 14 partijen, gewonnen door den heer Van de Loo 9, verloren 2, remise 3. De volgende spelers wonnen van den kampioen van Haarlem en Omstreken: H. van de Geest en Th. Schouten. Remise werd gespeeld door L. Bouckaer^ P. de Jeu en A. H. van der Geesti Het was een mooie damavond. Nieuwe Zaak. De heer S. P, Vessier heeft aan de Torenstraat een geheel nieuw winkelhuis laten zetten, waarin zijn melk inrichting zal worden voortgezet onder den naamvan Melkinrichting „Kennemerland". Behalve het kostbare vocht voorziet de heer Vessier zijn klanten van boter, kaas en eieren, terwijl hij eveneens een comesti- bles-afdeeling aan zijn zaak heeft verbon- den. Dit alles is ondergebracht in een win kel die aan alle eischen der hygiëne vol doet en zoo is Beverwijk weer een zaak rijker geworden, die beantwoordt aan alle moderne eischen, We wenschen den eigenaar veel succes, Benoeming. Z. D, H, de Bisschop vanl Haarlem heeft benoemd tot geestelijk advi seur van R.-K. Vereerïigingen, groep III, alsmede tot directeur van het Meisjespatro naat in de parochie van de H, Agatha dea WelEerw. heer J. van Bemmelen, Benoeming. Z. D. H, de Bisschop van, Haarlem heeit benoemd tot geestelijk advi seur van den Vrouwenbond, den WelEerw. heer B. van Rooy, pastoor; van de Hanze en Vereeniging van Volkszang, den W.Eerv. heer A. v. Beijnen. Mond- en klauwzeer, Het mond- eg klauwzeer komt in deze gemeente nu alge meen voor, niet minder dan 110 gevallert hebben zich de laatste maanden voorgedaan, Bij een veehouder is een kalf gestorven, dat lijdende was aan deze ziekte. Burgerlijke Stand. Geboren:Petrus Ja, sephus Hendricus, z. van J. Th. Nelis en C< J. M. Stammeijer. Catharina, d. van A, J P. Zegwaart en A, C. den Otter. Geer< truidaj d. van N. van Geldorp en A. G Bulters. Fredrik Jan Herman, z. van F, J. H. Schneider en M. I. Barendregt. Jo< hanna Gerarda, d. van P, J, Winter en D, A. Schefferlie. Elodie, d. van Th. Ver- eecken en E, Berkhout. Jacobus Corne-, lis, z. van J. A. Zuidam en M. Nukoop. Ondertrouwd: C, R. Pieters 26 jaar eij A. M. van der Wulp, 22 jaar. J. C. Schefn fer, 23 jaar en G. van Zonen, 23 jaar. Getrouwd: M. van Duin, 58 jaar en M, Mulder, 54 jaar. Overleden: C, Zegwaart v, 2 d. van der Maat, m., 70 jaar. Diensttijden,bij de politie. Eenigen tijd geleden werd bij de politie een andere regeling der diensturen gesteld. De agenten waren daarover niet al te best te spreken, Waar men door een andere inddeeling een bezuiniging meende te kunnen invoeren, op het in dienst zijn van agenten de stille uren en dus meerdere krachten hield voor de drukkere uren, meenden de onder geschikten, dat dit doel op een andere maniei ook wel bereikt kon worden. Of men deze nieuwe regeling weet aar een der superieuren, is ons niet bekend, maar wel, dat het personeel een verzoek schrift heeft ingediend, om een der inspec teurs met de indeeling van den dienstrooster te belasten, zooals het altijd gewoonte was geweest. Een regeling, die aan beide zijden voldoening gaf. Waarschijnlijk heeft dit verzoek geen resultaat gehad. Althans, ons wordt nu medegedeeld, dat door het personeel of een gedeelte daarvan, een onderhoud was aangevraagd, om dit bezwaar en enkele andere nader te bespreken. Op dit verzoek is een afwijzend antwoord ontvangen. Thans zullen de manschappen zich wendea tot het georganiseerd overlez. R. K. Sportvereeniging. Morgen zal R. K, Sportvereeniging alhier haar nieuwo voetbalterrein op Bloemveld openen. Om 2 uur zal de openingswedstrijd, waar- voor een verguld zilveren medaille is uit- gelooid, gespeeld worden tusschen „B, S, M," I en Geel-Wit II uit Haarlem. Dat kan een spannende en aangenamen wedstrijd worden. Om 4 uur speelt ,,B, S, M." II„T. Y. B. B," III, eveneens om een medaille. t Laat nu Roomsch Bennebroek ook eens blijk geven van belang te stellen in de Roomsche sport, om deze wedstrijden bij te wonen. Men behoelt nu maar een paai stappen .te doen en men is op het terrein, Wij lezen in „De Morgen" „Wij Katholieken, hechten altijd veel aan plechtigheden, die in onze kerken worden gehouden. Bij gelegenheid van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningm wordt ieder jaar, des Zondags na dien dag, om half 12 een plechtig „Te Deum" gezongen m da hoofdparochiale Kerk van St. Servaas te Maastricht. Ook Zondag jl. heeft deze plechtigheid plaats gehad door den heer Deken met 2 priesters. In den regel zijn hierbij veel geloovigen aanwezig. Zangkoor en organist van St. Ser vaas zijn uitstekend. Vóór den aanvang van het „Te Deum" wordt het Wilhelmus, na afloop het Wien Neêrlandsch Bloed op het orgel op meesterlijke wijze gespeeld. Op het priesterkoor bevinden zich dan allerlei autoriteiten der stad. We noemen b.v. den Garnizoenscommandant, den com mandant der Marechaussee's, den comman dant der Politietroepen en verder officieren van het garnizoen alsmede enkele burger lijke autoriteiten. Verscheidene van deze heeren nu, an dersdenkenden, staan heel knus met elkaar te praten en voelen waarschijnlijk niet wat de lofzang beteekent. Deze heeren staan of zitten daar op 't priesterkoor „voor den vorm" en omdat 't „gewoonte" is. Moeten die „vormen" en „gewoonten" blijven voortduren tot ergernis van vele goe de geloovigen Het lijkt ons beter dan maar liever geen „Te Deum" te zingen of dit alleen door ge- oofsgenooten te laten bijwonen. Wij spraken na afloop vele bezoekers, die zich aan de nonchalante en onbeleefde hou ding dier heeren ten zeerste hadden ge ërgerd.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 14