SUCCES BLOEMENDAAL. Door adverteeren RECHTSZAKEN. DAMMEN. Is het alleen maar uiterlijkheid? HEEMSKERK WIJK AAN ZEE EN DUIN. ZANDVOORT. IJMUIDEN. HAARLEMMERMEER. VIJFHUIZEN. HALFWEG SCHOTEN. HEEMSTEDE ADVERTEER Een brutale beklaagde voor de Rechtbank. Onwillige kiezers vrijgesproken Een autoval. Raadsvergadering. De Gemeenttrraad kwam bijeen op Woensdag 9 September 's middags om 2 uur. Voorzitter was de burgemeester. Aanwe zig waren alle leden. Na opening bedankte de burgemeester de raadsleden, als vertegenwoordigers der gemeentenaren, voor de belangrijke som in Heemskerk bijeen gebracht voor de ramp te Borculo etc. "tevens deelde hij mee, dat de secretaris met een maand ziekteverlof is. De ambtenaaf Bisschop nam z'n plaats in en las op verzoek de Notultn, welke werden vast gesteld. Ingekomen stukken en me de deelingen. Het Gewestelijk Landstormcorps „Ken- nemerland" vroeg 50 subsidie, (per abuis vorige keer niet behandeld) Op voorstel van B, en W. w'erd dit adres aatigehotiden tot de behandeling der begrooting. Eenzelfde lot onderging een verzoek van de vereeniging „Glascultuur" welke om een donatie vroeg. Van het gemeentebestuur van Zoeterwou- de was een verzoek ingekomen om adhaesie te betuigen voor het besluit van denxaad inza ke Zomertijd. Natuurlijk aldus besloten. Van Ged. Staten was een schrijvsn ingekomen, dat de beslissing over het bekende rooilijnen besluit verdaagd is. In 'n adres van den R.K. Bouwvakarbei dersbond „St. Joseph" werd gevraagd om bij eventueele werkeloosheid de georgani seerde werkeloozen bij werkverschaffing vóór te laten gaan bij de ongeorganiseerden. De voorzitter vond dit juist, aangezien de werkeloosheid van georganiseerden aan de Gemeente al geld kost, maar wilde toch de gelijkwaardigheid der werklieden als voor waarde stellen. De heer Klaassen wilde uit het verzoek andere dingen halen, dan er in stonden n.l. 't te werkstellen op de eerste plaats van inge zetenen. Dit werd blijkbaar niet bedoeld en heeft ook reeds de aandacht van B. en W. KI. de Jong vroeg weer de jaarlijksche toelage van 50 voor de winterbrandstof. Dit werd z. h. st. goed gevonden. Benoeming lid Algem. Armbestuur. De voordracht luidde le P. Zonneveld (aftredend) 2e D. Beentjes. Bij acclamatie is No. 1 herbenoemd. Vaststelling gemeenterekening en rekening Algem. Armbestuur. De commissie van on derzoek, bestaande uit de heeren Klaassen, Henneman en Beentjes had bij monde van den heer Henneman enkele opmerkingen. Aan een vroegere gemeente-volontair was een cadeautje gegeven (horloge) voor een be drag van 43.75. De commissie was van mee ning, aangezien de Raad hierin niet gekend was, dat deze uitgave achterwege had moe ten blijven. De voorzitter legde uit, dat deze kleine belooning wel verdiend was voor gedanne arbeid. De post 300 voor vaccinatie der kinde ren werd te hoog bevonden. Na inlichtingen van Dr. Bergh bleek, dat dit bedrag niet zoo hoog is. De uitvoering der warenwet kostte ook te veel, maar daar is niets aan te doen. Aan huur en onderhoud was betaald f 130.975. De commissie had van vernieuwing van rasterwerk, schering enz. niets gezien en vond ook dit bedrag te groot. (De com missie heeft blijkbaar niet erg goed gekeken, want 't is toch wel te vinden, corresp.) De voorzitter antwoordde, na 'n schampe re opmerking van den heer Wentink, dat de uitgaven wel degelijk hadden plaats gehad. Na 3-mnd. proeftijd heeft de Raad ook tot voortzetting besloten. De kosten der straatverlichting wilde de commissie ook lager hebben, 't Bleek, dat dit onmogelijk was. 't Volgend jaar zal ech ter de G.E.B. de stroom tegen kostenden prijs leveren, wat natuurlijk op de totale gemeen- tehuishoudkosten geen invloed heeft. Ons stroomverlies van 28% is lang niet 't grootst in vergelijking met omliggende gemeenten, terwijl met „lichte" maan de lan taarns niet branden, al is 't niet mogelijk bij elk oogenblikje, dat 't maantje tusschen de wolken doorkijkt, Heemskerk in kunstlicht te zetten. De 600 als salaris voor den accountant kon ook geen genade vinden. De voorzitter legde uit, dat men betrekkelijk nog goedkoop uit was. De heer de Wilde wou de accoun tant maar „gedaan" geven. Zal in behandeling komen bij de begroo- ting. De rekening sloot met een nadeelig saldo van ruim 16000 (wegens verkeerde boeking was vorige keer opgegeven 19000. 't Valt dus nog mee). Op de rekening van het Algem. Armbe- stuur werd geen enkele aanmerking gemaakt. Wel sprak de commissie er haar voldoening over uit, dat zooveel achterstallige huur aan gezuiverd is. Op een vraag bleek, dat de.huurtijd van de eigendommen v.h. armbestuur in 1926 afloopt. Voorstel wijziging stroomtarieven G.E.B. B. en W. stelden voor Voor „krachtstroomverbruikers" desver- langd een tarief aan te gaan, hetwelk vo»r- deeliger is dan het tegenwoordig geldende. Elk geval zal dan op zich zelf beschouwd worden. 2 Voor lichtverbruik een vastrecht tarief in te stellen. Met een voorbeeldje willen we dij duide lijk maken. Iedereen kan op zijn verzoek de stroom volgens dit tarief geleverd krijgen. Allereerst wordt genomen 't gemiddeld stroomverbruik der laatste 3 jaar. Dit moet minstens 80 K.W. bedragen. Laten we aan nemen dat dit 100 K.W. bedraagt. Dit kost thans 100 x35c is 35. Bij 't nieuwe tarief betaalt men nu eerst 20 ct, voor elke K.W. als „vastrecht", zijnde 100 maal 20 ct. is 20, Voor elke K.W., die men nu gebruikt be taalt men 15 ct. Gebruikt men dus weer 100 K.W., dan wordt het voordeel nihil, immers 20 plus 100 maal 15 ct. is 35. Gebruikt men nu minder dan 100 K.W., b.v. 80, dan wordt 't nadeelig, immers 20+ 80 maal 15 ct is f 32 voor 80 K.W. 40 c.(thans 35 cent). Alleen, wanneer mën meer gaat gebrui ken b.v. 200 K.W., dan geeft 't aanmerke lijk voordeel, want 20 plus 200 maal 15 c is f 50 voor 200 K.W. Dus per K.W. 25 cent. Zooals men ziet, werkt de regeling voor vermeerdering van het stroomverbruik, wat natuurlijk de winst van het bedrijf grooter maakt. Na een poging van de heeren de Wilat en Klaassen om 't voordeeliger te krijgen, werd z. h. st. dit tarief aangenomen. Benoeming ambtenaar, bedoeld bij art, 116 2e lid Gemeentewet. Op uitnoodiging van - Ged. Staten stelden B. en W. voor, de accoun tant de heer Elvers te benoemen als onbe zoldigd ambtenaar der gemeente aangezien hem anders niet de controle der gemeente kas enz. kan worden opgedragen.^ De vrees voor den „ambtenaar zat er bij enkele heeren wel diep, want ondanks de herhaalde verzekering en uitlegging van den voorzitter waren ze nog niet gerust en vol daan toen 't stuk onder den hamer doofging. De suppletoire begrooting werd goedge keurd. Rondvraag. De heer de Wildt klaagde over den slechten toestand van den Puinweg en vroeg 'n ietspad langs 't laatste stuk. Voorzitter zal onder zoeken of 't met heel geringe kosten kan ge beuren. De grintweg wordt reeds opgeknapt. De heer Henneman vroeg of bij 't leggen der nieuwe kabel op de eerste plaats inge zetenen worden te werk gesteld. Het is één der voorwaarden, waaronder het werk is gegund. Tevens klaagde hij over den slechten toe stand der palen van de electrische geleiding. Sommige kan men wel omduwen. De voorzitter heeft al reeds een onder- Zoek laten instellen, zal evenwel opnieuw laten „keuren". De heer de Wilde vroeg welk stuk de electr. geleiding ondergrondsch wordt. De voorzitter antwoordde, dat thans bijna de geheele kom genomen wordt. De heer de Wilde wijst ook nog op enkele schadelijke boomen voor den electr. stroom en op de groote zode-randen welke zich langs een hoop wegen bevinden en de afwatering belemmeren. De heer Klaassen had graag een paal ver plaatst op den hoek van de Molenweg- Noorderlaan en bracht~"voor de zooveelste maal den watervloed ter sprake, welke op Noorddorp vóór enkele perceelen heerscht. Dit blijkt echter of Rijksgrond of parti culiere grond te zijn. De gemeente behoeft er voor dus niet te zorgen. De heer Klaassen zag echter 't juiste van deze redeneering niet in. De overige leden waren tevreden, wisten blijkbaar genoeg, daarom sloot de voorzit ter deze, wat de discussie's betrof, geen hoog staande vergadering. Gemeenteraad. De Raad vergaderde Vrijdag. Afwezig de heer Geys. De notulen der vorige vergadering werden goedgekeurd. B. en W. stellen voor, voor het jaar 1926 een subsidie te verleenen van 225 aan de afd. Beverwijk van de Noord-Hollandsche Ver. Het witte kruis voor de ziekte en kraamver- zorging. Goedgekeurd. B. en W. stellen voor, een subsidie van f 200 te verleenen aan dezelfde ver. voor t.b.c.-bestrijding. Aangenomen. Aan het Wit-Gele Kruis werd eveneens een subsidie van 225.verleend. 50 subsidie wordt verleend aan de afd. Beverwijk van het Centraal Genootschap dér kinder- en vacantie-kolonies. B. en W. stellen voor, een subsidie van 250 te verleenen aan de R.K. Bewaarschool, Aangenomen. 175 Subsidie wordt verleend aan den avondschool van de R.K. Middenstandsver. in Beverwijk. Het Muziekgezelschap Arion vraagt den raad om subsidie. B. en W. stellen voor 25 subsidie te verleenen per concert, tot een maximum van 100 met de verplichting, bij feestelijkheden, deze op te luisteren. Aangenomen. Voor de Wijk aan Zeeër Reddingsbrigade zal op de begrooting een post pro-memorie worden geplaatst, omdat men eerst den toe stand van de vereeniging wil overzien. B. en W. stellen den raad voor, over te gaan tot vaststelling eener verordening tot regeling van het ontslag van de gehuwde onderwijzeres en bij het bereiken van den 65- jarigen leeftijd van onderwijzend per soneel. Op een vraag van den heer Huender antwoordt de voorzitter, dat geen dispen satie meer gegeven kan worden voor de onderwijzeres, die in het huwelijk treedt. De heer Huender acht dit niet gewenscht. De Voorzitter zegt, dat men bij voor komende gevallen de verordening in kan trekken. De verordening wordt vastgesteld. Overgegaan wordt tot voorloopige vast stelling van de gemeente-rekening dienst 1924 en goedkeuring van de rekeningen van het Burgerlijk Armbestuur en van het Gasthuis of Oude Mannen en Vrouwenhuis. De heer Huender merkt op, dat de in richting der rekening van dien aard is, dat het voor een gewoon mensch geen doen is er uit wijs te worden. De Voorzitter zeide, dat de inrichting van rekening en begrooting inderdaad zeer moeilijk is. Spr. kent zelf zijn eigen begroo ting niet eens en noemt de tegenwoordige wijze te bureaucratisch. Vastgesteld wordt de suppletoire begrooting dienst 1925. Aangeboden werd de gemeentelijke be grooting en de begrooting Burgerlijk Arm bestuur dienst 1925. De begrooting wordt gesteld in handen van een commissie, bestaande uit de heeren Kruythof, Huender, Eerhart en de Wijst. Na rondvraah Comité generaal. Schoorsteenbrand. Vrijdag had er nog een schoorsteenbrandje plaats in een per ceel van de Verlengde Haltestraat van mevr. W„ dat echter spoedig gebluscht was. Onderwijs. Door ouders van leerlin gen van de 5e en 6e klasse der M. U. L. O. school (school C.) worden pogingen aange wend om aan die school voor die klasse een Fransche cursus te krijgen, buiten de schooluren. Door de Ouder-Commissie van die school is een vergadering uitgeschreven, waarop verdere plannen besproken kunnen wor den. ERNSTIG ONGEVAL. Gisterenmorgen omstreeks elf uur was men aan de Vissershaven bezig een stoom ketel met een kraan in een trawler te laden. De 33-jarige arbeider W. v, D. klom met een ladder boven op den ketel en kwam toen te vallen, waardoor hij op straat terechtkwam V. D. die gehuwd is, werd met een hersenschudding en gebroken kaakbeen opgenomen en op last van de doktoren Rutten en de Vries, die de eerste hulp verleenden, naar een ziekenhuis in Haarlem overgebracht. Zijn toestand is vrij ernstig. Witte Kruis. Het bestuur van de af- deeling Haarlemmermeer van de blooridhol- landsche vereeniging „Het Witte Kri s heeft tegen Dinsdag 15 September a.s. des avonds half acht in hotel „De Landbouw te Hoofddorp een huishoudelijke vergadering uitgeschreven, waarin o.a. een bestuursver kiezing zal plaats hebben van de periodiek aftredende heeren Joh. Biemond, Gchrels, J. Brands en Th. Bisschop. Vrijwillige Landstorm. Voor de a dee ling Vijfhuizen van den vrijwilligen land storm zijn, na gehouden schictbijeenkoms- ten, thans naar de overgangsklasse bevor derd de navolgende leden: S. Doheslager met 378 punten; J. J. Willemse met 377 punten; D. J. Midelkoop met 376 punten en P. van Kesteren met 367 punten, die tevens voor een prijs in aanmerking worden Schapen verscheurd. Donderdagavond hebben een paar honden danig huisgehou- den in een koppel schapen oo bet land van den landbouwer G. R., aan den Slotcrweg te Nieuw-Vennep. Een zestal schapen werden verscheurd of in de sloot gejaagd; de eigenaar vond een poosje later deze beesten dood in het wa ter liggen. In de laatste dagen zijn in deze omgeving bij enkele andere landbouwers ook een of meer schapen doodgebeten. De politie schijnt de eigenaars van deze bloeddorstige honden echter op het spoor te zijn, welke eigenaars eenmaal over tuigd hunne gevaarlijke viervoeters wel zullen doen afmaken of vasthouden. Fanfarekorps te Abbenes. Naar wij vernemen, bestaat bij het fanfarekorps „Wil- helmina" te Abbenes het plan om op 14, 15 en 16 September a.s. een rondgang met muziek te maken door het dorp Abbenes en de buurtschap bij het stoomgemaal „De Leeghwater" en daarbij tevens een straat collecte langs de huizen te houden ten bate van aan te schaffen nieuwe instrumenten Gouden echtpaar. Donderdag herdacht het echtpaar Broertjes—Fraai zijn gouden huwelijksfeest. Groot was de belangstelling. Des 's middags kwam Mevr. Slob het gou den echtpaar gelukwenchen. Jubileum. 15 September a.s. zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer F. v., d. Fange benoemd is als opzichter aan de sui kerfabriek alhier. De heer v. d. Fangc heeft reeds 43 cam pagnes medegemaakt. Het zal den volijveri- gen jubilaris dien dag voorzeker niet aan belangstelling ontbreken. GEVONDEN DIEREN EN VOOR WERPEN. Terug te bekomen bij A. Hermens, Zuid Schalkwijk 4c, een doublé armband J. Miog, Javastraat 27, een taxhondje G. Versterre, Colensostraat 34, een sleutel; A. Zonneveld, Javastraat 40, een Lipssleutel J. Swart, Archipelstraat 6. een aakboekje met Duitsch geld W. Kops, Bloemfonteinstraat 4, een portemonnaie met inhoud A. de Jong, Rijksstraatweg 93, een portemonnaie met inhoudJ. Wezenaar, Beukenstraat 29, een hondje F. v. Gemert, Tugelastraat 25, een aangeteekende brief (afzender J. Spier) D. Kerkstra, Cronjé- straat 156, een rijwielkaarslantaarn J. Zwart Pr. Steijnstraat 51, een portemonnaie J. v. Alphen, Eschdoornstraat 14, een porte monnaie met inhoud A. Kensen, Schalk- burgergracht 7, een rijwielplaatje W. zoon, Saenredamstraat 21, een zilveren armband horloge A. Terhorst, Tugelastraat 28, een defect horloge J. v. Andel, Colensostraat 1, een hondenpenning A. Aalders, Schoter- boschplein 23, een taschje met inhoud J. Evers, Delftkade 8, een vaccinatiebewijs F. Bouwman, Ged. Voldersgracht 65, een, rijwielplaatje Wed. Spronk, Cronjéstraat 21rood, een haarstrik G. Schouten, Gen. Bothastraat 64, een zilveren broche J. Ab- bink, Madoerastraat 20, een rijwielplaatje Aan het bureau van politie een onderdeel van een motor, een ijzeren K.G. gewicht, eenige onderdeden van een autokap, een H.G. gewicht, een gummitaschjc met in houd, en een sleutel. Opgaaf Burgerlijke Stand. Geboren: M. J. Koopman-Kokkelkoren Z A. Welge- maker-Kempeneers 2d. P. van der Vaden- Kroon d. M. P. Ruigrok-Van Wees d. Ondertrouwd B. D. de Vries en B. E. Christoffels Th. A. Kenniphaas en A. E. Landzettel. Getrouwd J. A. Rubenkoning en A. C. Velsen; P. C. Schyffelen en E. Rienstra. Overleden M. H. A. van den Hooff, 15 j. De Jeugdwerk-avond. De vereeniging „Jeugdwerk" heeft gister avond een groot succes gehad met de gehou den tentoonstelling van planten, welke in de afgeloopen zomermaanden opgekweekt zijn van stekken, in Mei van dit jaar aan een 160 tal kinderen uitgereikt. Zoo groot was gisteravond het aantal bezoekers in Vree burg, dat er in de groote zaal, bezwaarlijk nog een enkele bezoeker bij had gekund. Of evenwel de plantententoonstelling al leen dit drukke bezoek vermocht te trekken, betwijfelen we. 't Vooruitzicht, dat er eenige natuurhistorische films vertoond zouden worden, waarbij Dr. J.P. Thijsse een toe lichting zou geven, zal hoogstwaarschijn lijk het zijne er toe hebben bijgedragen, om den toeloop zoo groot te doen zijn. Daardoor zullen misschien velen eenigszins teleurge steld zijn geweest, toen 't met één film af liep, hoe mooi en interessant de Naarder- meer film dan ook was en hoe belangwek kend de explicatie van den heer Thijsse dan ook wezen mocht. Intusschen mogen we de heeren Burdet en Moltzer wel dankbaar zijn dat zij, de een zijn film, de ander zijn toestel voor deze gelegenheid wilden beschikbaar stellen. De ingezonden planten hadden een plaats je gevonden in een nevenzaaltje van de groote zaal. Wie vroeg genoeg was, had nog gele genheid, de fraaie collectie in oogenschouw te nemen en tot de ervaring te komen, dat het spreekwoord ,,'t Groeit wat de hand van kinderen plant", gevoeglijk uitgebreid kan worden tot „wat de kinderen kunnen kweeken, zal 't werk van grooteren vaak den loef afsteken." Want er waren inderdaad prachtige exemplaren bij. Zij, die aan den laten kant kwamen, durfden zich geen uit stapje naar 't tentoonstellingszaaltje permi- teeren, uit vrees, dat even later alle zitplaat sen bezet zouden zijn. Ruim half negen wist de heer Dankbaar het woelige jeugdelement te doen bedaren en hield vervolgens een toespraak, waarin hij zijn voldoening uitsprak over 't groote bezoek en over de ondervonden medewer king en steun van tal van ingezetenen. Spr. sprak er zijn groote erkentelijkheid over uit, dat hij maar behoefde te kikken om net zoo veel stekjes te kunnen krijgen als hij hebben wilde. Den heeren Schuit, Heesbergen, Clausing, Meij en Ende kwam een woord van warmen dank toe voor het verstrekken der stekken en eveneens aan de heeren Thijs se, IJzerman en Meij, die dadelijk bereid waren, als juryleden op te treden. Ook den heeren Burdet en Moltzer werd dank gewe ten voor het afstaan van film en filmtoestel. Na dezen spreker kreeg Dr. Thijsse het woord, die in een geestig speechje een ver slag deed van 't geen de ingezonden plan ten hem hadden verteld. Deze was door zijn verzorgen te goed verzorgd en had langfen tijd met zijn voeten in 't overvloedig toege diende water gestaan. Die was onregelmatig uitgegroeid, doordat de kweeker verzuimd had, de plant geregeld met alle zijden aan 't licht bloot te stellen. Een derde weer had zijn nood geklaagd, omdat de verzorger verzuimd had z'n uitgegroeide loten op tijd te binden, enz. Na dit planteninter- view vertelde Dr. Thijsse, op welke wijze de jury tot haar conclusies was gekomen en wel op zoo'n humoristische wijze, dat niet alleen de jongeren, maar ook de ouderen in hooge mate genoten van dit verslag. Vervolgens gaf de heer Thijsse een korte,- doch interessante beschrijving van 't Naar der Meer en op welke wijze de „Vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten" in 't bezit was gekomen van 't mooie en eeni ge Naarder Meer. Dr. Thijsse zou geen Dr. Thijsse zijn geweest, als hij, tusschen de re gels door niet even propaganda had gemaakt voor 't lid worden van genoemde vereeniging. Toen werd de zaal in donker gezet. Maar weldra fladderden op 't helverlichte doek de sneeuwwitte lepelaars, vlogen de rietzan ger. de karekiet en kiekendief af en aan cm de hongerige jongen te voeren, zwom de fuut in majestueuze houding om zijn nest en spreidde de vreemde en geheimzinnige roerdomp zijn vleugels uit over zijn nog vreemder roerdomp kroost. Natuurlijk ontbrak het niet aan tal van belangwekkende verklaringen en toelich tingen. Vermelden we tenslotte nog den uitslag van de uitspraak der jury No 154 le prijs Ellie Hopstee stereos- coop met eenige pakken stereoscopische platen, vervaardigd en geschonken door den heer A. Burdet. No 14 2e prijs FI. Aartsen stereoscoop met 'platen. No 107 3e prijs Benno Smeenk boek. No 57 4e prijs Jansje dcrGraaff boek. No 55 5e prijs Jan Pauwer zakmes. No 121 6e prijs Frits Fortgens boek. No 152 7e prijs Joh. van Essen boek. No 150 8e prijs Corn. Ouwehand :boek. No 149 9e prijs Jo de Groot boek. No 78 10e prijs Jo Dankbaar potlood. No 79 11e prijs Mientje Clausing:boek. No 84 12e prijs Mien Tates boek. No 13 13e prijs: (niet aanwezig): penhouder No 71 14e prijs Karei van Drunen quartetspel. No 59 15e prijs Johanna Hofman inkt- stel. Tuinbouw- en Plantkunde. Dinsdag avond begint de aid. Bloemendaal van de Kon, Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde haar wintercampagne met een ledenverga dering in hotel Vreeberg, alhier. Aan de orde znullen o.a. komen: Ver kiezing van 2 leden in het Hoofdbestuur; de hervatting van den Tuinbouwcursus 19251926; 't verslag van de excursie naar „Moerheim" en diverse mededeelingen. Feestavond Hongaarsche kinderen. Na den uitstekend geslaagden avond in Haar lem, hebben de Hongaarsche kinderen hun Heemsteedschen pleegouders eveneens een feestavond aangeb.om hiermede hun dankbaar heid te betuigen, voor de liefderijke zorgen, waarmede hun Hollandsche geloofsgenooten hen gedurende hun verblijf in ons lage land hebben omringd. En ook deze avond is een groot succes geworden. De pleegouders en de belangstellenden in het mooie werk van steunverleening aan Hongaarsche gezinnen zullen aan dezen avond altijd een heerlijke herinnering behouden. De groote zaal van ons parochiehuis was stampvol, toen de pastoor, de Zeer Eerw. heer IJzermans, de aanwezigen welkom heet te. Z. Eerw. moest tot zijn spijt mededeelen, dat Mgr. Dr. Knebel, de ijverige Hon gaarsche priester, dezen avond niet tegen woordig kon zijn om zijn kleine landgenoo- ten in hun moedertaal toe te spreken. Dus moest Z. Eerw. deze taak overnemen, zonder zich daarbij evenwel van de Hongaarsche taal te kunnen bedienen. De Eerw spr. zou de kinderen in zijn eigen goede Hollandsche moedertaal toespreken, welke de kinderen heel goed kunnen verstaan. Zij hebben het in Heemstede in dit opzicht zelfs al zoover gebracht, dat zij het onderwijs in onze scho len met vrucht kunnen volgen, evenals het Catechismus onderricht. De Eerw. spreker heette ze dan hartelijk welkom en sprak de beste wenschen uit voor het welslagen van den feestavond. Welnu, deze wenschen zijn vervuld. Welis waar kwam bij den aanvang een lieve kleine Hongaarsche de toegevendheid van het pu bliek'inroepen in de uitspraak van de Hol landsche taal, welke voor de kinderen niet zoo gemakkelijk was, maar dit beroep op on ze welwillendheid was eigenlijk overbodig, de articulatie was uitstekend alles kon men goed verstaan, terwijl het eigenaardige vreem de accent alleraardigst was om te hooren, in- stede van hinderlijk te zijn. De bezoekers werden op een uitgebreid programma onthaald. Verschillende voor drachten, dammen, apotheoses e.d. hielden hun den geheelen avond geboeid. Het hoogtepunt werd bereikt bij de opvoe ring van het tooneelspel met zang „Het oor deel". Het was het glanspunt van den avond. Vlot gespeeld en met een keurig verzorgde costumeering kwam het tooneelstukje vol komen tot zijn recht en werd de opvoering een daverend succes. Daarbij hebben we in tens genoten van het heerlijke onbevangen spel der kleinen, hetwelk niet zelden oogen- blikken van ontroering bracht. Toen het geëindigd was moest dan ook verschillende malen „gehaald" worden, voor aleer dat het applaus der aanwezigen verstomd De leidster werd een mooi bouquet bloe men aangeboden. Een tombola zonder nieten, waarvan de prijzen door Heemsteedsche ingezetenen welwillend waren afgestaan, besloot dezen feestavond. Aan organistoren en kinderen een woord van hulde voor deze prestatie en een geluk- wensch met het succes, dat is bereikt* Heb hét uüstekcndste aan te jiedjn dal iemanj wenschen kan, hoe zal le wereld het weten, indien gij niej adverteert JOHN. P. ROCKEFELLER. Niet alle advertentiên hebben reeds bij één enkele plaatping Zulks hangt grooten- deels daarvan af of er lust tot het koopen van Uw artikel bestaat wordt de lust tot koopen opgewekt. in de „Nieuwe Haarlemsche Courant" Hij deelde lesjes uit. Op Mei j.l. zou de 32-jarige P.M.L. de H., zonder beroep te Rotterdam, zich hebben schuldig gemaakt aan diefstal van een con tract, althans van eenig bedrukt of beschre ven stuk papier. Voor dezen diefstal moest de K. zich verantwoorden. Beklaagde begon het verhoor met op te merken dat hij „gezien zijn droeve ervaringen met de rechtbank" en „als, protest tegen de ondervonden behandeling, alsook tegen de ongemotiveerde vervolging", op de vragen van den president weigerde antwoord te geven. Als eerste getuige werd daarop zekere H. S. gehoord, die met kwitanties en een con tract in opdracht van zekeren W. bij be klaagde aan huis was gekomen. Beklaagde had getuige de deur uitgeduwd, daarbij had getuige het contract in de gang laten vallen. Toen getuige nog eens aanbelde was shem een emmer water over het hoofd gegooid. Een der rechters mr. Canes Ontvangt u gewoonlijk zoo uw gasten? Bekl. Ik moet u verzoeken u bij de te ten lastelegging te houden. De rechter U hebt mij niets te verzoeken. Wilt u antwoorden Bekl. Ieder antwoord weiger ik, dus ook het uwe. Het O.M., mr. Gombault, maande be klaagde zich wat beter te gedragen, waarop beklaagde opmerkte Ik dacht, dat de presi dent de voorzitter was en niet de officier.- De Pres., mr. Thomas Bemoei u niet met het beleid. Bekl.Ik beklaag me slechts over het wangedrag van den officier. Getuige S. legde vervolgens nog eenige ver klaringen af, die bekl. de opmerking ont lokte Die man staat te liegen. Het O.M. Ik verzoek behandeling van de zaak buiten tegenwoordigheid van beklaagde. Ik kan niet dulden dat een van mijn getuigen beleedigd wordt. Bekl. Ik kan bewijzen, dat getuige zich aan meineed schuldig maakt, ik verzoek be vel tot aanhouding van den getuige en acte van zijn verklaringen. Er werden nog eenige getuigen gehoord over de door deze getuigen afgelegde ver klaringen vroeg beklaagde eveneens „acte". Het O.M. ving zijn requisitoir aan met een protest tegen de wijze waarop beklaagde zich over een rechtbank hier ter stede heeft uit gelaten en ook over den persoon van spr. als officier van justitie. Beklaagde beschuldigt verschillende van spr.'s getuigen van mein eed. Ter terechtzitting heeft bekl. zich aan verschillende strafbare feiten schuldig ge maakt. Spr. overweegt wat hem in dezen te doemstaat, n.l. of hij den beklaagde wegens beleediging en smaad bij geschrifte zal ver volgen. Spr. eischte vier maanden gevangenisstraf. Beklaagde hield nog een uitvoerig pleidooi. Uitspraak 14 dezer. De kantonrechter te Emmen heeft gis teren 90 onwillige kiezers, die op 1 Juli j.l. niet gingen stemmen vrijgesproken op grond, dat de oproeping niet geschiedde door den burgemeester van de woonplaats der beklaag den. Op de Donderdag gehouden zitting van het kantongerecht te Apeldoorn bleek, dat op den Rijksstraatweg te Twello tegenwoor dig een autoval bestaat en waarvan twee per sonen na elkander de dupe werden. De „val" is geheel eenvoudig drie opeenvolgende hectometerpalen en bij elk een agent van po litie. De eerste voelt, volgens zijn eigen ver klaring, als bij intuitie, dat er te snel gereden wordt, hij geeft een teeken en no. 2 stelt zijn chronometer in werking, terwijl no. 3 de ver dachte aanhoudt. Als eerste beklaagde moest verschijnen H. uit Twello, doch deze bleef afwezig. Niet alzoo een auto-bestuurder uit Amsterdam, hij wist, als toerist, die 30 jaren rijdt, niet meer dan 20 K.M. te hebben gereden. Verder beweert beklaagde onder heftige bewoordingen dat verbalisanten niet het minste begrip hebben van het werken met een chromometer, wat hij met voorbeel den staafde. Waar de kantonrechter bij her haling tot kalmte maande, verklaarde bekl: dat hij door de onbillijke behandeling zoo opgewonden was. Voor een nader onderzoek werd de zaak acht dagen uitgesteld. Wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken. Reeds binnen enkele weken zal de jaar lijksche wedstrijd om het Kampioenschap van Haarlem en Omstreken aanvangen. De Wedstrijd-Commissie, welke de or ganisatie en leiding van dezen wedstrijd is opgedragen, is samengesteld uit de heeren J.W. van Dartelen en M. Lieffering (beiden van de „Haarlemsche Damclub") en H.A. van Abs en A.M. Berghuis (beiden van de „Dam club Haarlem). Vooral dit jaar bestaat voor dezen wedstrijd bijzondere belangstelling en vrijwel het ge heele hoofdklasse-team der „Haarlemsche Damclub" zal aan dezen wedstrijd deel ne men, zoodat de titelhouder, Meester P.J. van Dartelen, een zware taak zal hebben om zijn titel te verdedigen. Wedstrijd om de clubkampioenschap pen der „Haarlemsche Damclub". Maandagavond 5 October a.s. zullen in de „Haarlemsche Damclub" de jaarlijksche wedstrijden om de Clubkampioenschappen aanvangen. Gespeeld zal worden in drie klassen, na melijk Hoofdklasse 2de en 3de klasse, waar aan door circa 60 spelers zal worden deel genomen. De wedstrijd Haarlem-Rotterdam. Heden (Zaterdag) middag zal in het club lokaal der „Haarlemsche Damclub", boven zaal Café „Central", Groote Houtstraat 176, de aangekondigde wedstrijd tusschen de eer ste tientallen der „Haarlemsche Damclub" en Damvereeniging „Rotterdamplaats vinden. Door de Tiental-Commissie der „Haar lemsche Damclub" is de Haarlemsche ploeg voor dezen wedstrijd als volgt samengesteld. Bord 1. Mr. P.J. van Dartelen (captain), 2. J.B. Sluiter, 3. H.G. Teunisse, 4. F.A. Berkemeyer, 5. J.W. van Dartelen, 6. Aebe de Jong, 7. W.J. Teunisse, 8. W. van Daalen, 9. S.M. Mons, 10. H. Greeuw, Reserves J.P. van Eyk, J. Wielenga en W.J. Kok. De Haarlemmers missen J. van Looy en J. Poppen, terwijl ook het medespelen van den heer Mons niet zeker is, waarvoor dan I de heer J.P. van Eyk zal invallen. Deze wedstrijd vangt aan te 5 uur belang*- steil :nden hebben vrijen toegang tot het speellokaal. Voor het winnende tiental is een fraaie plaquette beschikbaar gesteld, tertrijl het verliezende tiental een ^ïerinneringsmedaille zal ontvangen. In het Rotterdamsche team spelen o.a. mede de Gebroeders Möllenkamp, A. Hage naars, G. de Jongh, F.W. Naujoks, H.E.E. Dehnert, J. Krijger enz. Dit tiental behaal de reeds verscheidene malen het Kampioen schap der Zuidelijke Hoofdklasse. Het kind ontleent zijn eerste begrippen van de wereld aan het prentenboek en het aanschouwelijk onderwijs maakt op zijn te vormen geest den meesten indruk. Daarom is de beeldspraak der kerkelijke ceremoniën de beste leermeesteres der eerste godsdienstige begrippen, welke het kind in zijn voor indrukken zoo vatbaar gemoed op deze wijze gemakkelijk kan opnemen. Het leert reeds, vóór het lezen kan, door hetgeen het waarneemt in een godsdienstige omge ving, door hetgeen godsdienstige voorstel lingen, teekenen en handelingen hem zeg gen, de eerste beginselen en hoofdbeweeg redenen van een godsdienstig leven. In ruimeren zin is dit ook toepasselijk op de kleinen van geest, de minder ontwikkel den, wier verstand voor redeneering of on derrichting te zwak of te onontwikkeld is. „De beelden in de kerken", zegt de protes tant Wohlfahrt, „zijn de geillustreerde Bijbel voor het volk". Niet enkel tot hun onderricht, maar ook tot hun geestelijke verheffing is de eeredienst meer bevorderlijk dan enkel de preek, wijl de tot hun zintuigen sprekende eeredienst ook op hun hart dieper indruk maakt dan het woord en langer blijft nawerken in ge heugen en gevoel. „Een goed beeld van een heilige", zegt de protestant von Maijer, „is een stille preek". En de protestantsche prof. dr. K. Bater verklaarde „Het beeld van den Gekruisigde in den tempel Gods, hetwelk de gemeente voortdurend voor oogen zweeft, is van grooter en blijvender werking dan me nige duizenden Goede Vrijdag predika tiën". Aan een dame, die tot haar ergernis bij een niet-Katholiek een kruisbeeld had ge zien, antwoordde dominee dr. J. H. Gunning in zijn weekblad „Pniël" het volgende „Vindt U dat heusch zoo erg, dat u bij dien man een crucifix op tafel vond staan Lieve ziel, wat is U toch benepen van blik en den ken Kent U het mooie boek van Marten- sen-Larsen „Zweifel und Glaube" Daar beschrijft deze man, wiens zware weg einde lijk tot het licht voerde, hoe hij kort na zijn bekeering (uit het ongeloof) toen hij heele- maal moe en zenuwziek was, op 't punt staande een lange reis naar Noorwegen te ondernemen, met zijne vrouw neerknielde voor den zegenenden Christus van Thor- waldsen om tot den Heer in den hemel te bidden. Waarlijk, er zijn oogenblikken waar het zwakke geloof, dat in zijn diepen nood en bestrijding den onzichtbaren Heer niet vermag te vinden, behoefte heeft aan een zichtbare afbeelding en waar zulk een zicht bare gestalte aan den neergebogene een boodschap en groet brengt van Hem, dien de wolk op het oogenblik voor het mensche- lijk oog verbergt. Dat zal u denkelijk „allemaal Roomsch bijgeloof" en „zinnelijke afgoderij" zijn? Welnu, God zegene u in uwe sterke geeste lijkheid, die zoo iets niet noodig heeft.... Ach, ach, zorg maar dat de Gekruiste altoos u zóó levendig voor oogen sta, dat gij altoos op de berghoogte des geloofs kunt vertoe ven Maar heb ook geduld met de zwakke ren en kleinen." 1 Tot zoover dr. Gunning. Wij, die samenstel zijn van geest en stof» gewoon op het getuigenis der zinnen af te gaan, kunnen het uiterlijke voor ons inner lijke godsdienstig leven niet missen. Daarom gaf Christus Zijne Kerk uitwendige zicht bare teekenen, de sacramenten, om ons de onzichtbare genade mede te deelen. „Waart gij enkel geest", zegt de H. Chrysostomus, „dan had Christus u zuiver geestelijke zaken geschonken, maar daar gij bestaat uit ziel en uit lichaam, heeft Hij (in de sacramen ten) zijne genadegaven verbonden aan de stof.' 't Is zelfs den meest ontwikkelden gees telijken mensch in oogenblikken van dor heid of bekoring, van geestelijk of lichame lijk lijden, uiterst moeilijk zich door enkel geestelijke middelen tot het hemelsche om hoog te heffen. In die omstandigheden vooral heeft zijn afgetobt gemoed, zijn verstrooide geest uitwendige middelen noodig om zich op te richten en zich te herstellen. Dan kan het bijwonen eener godsdienstige plechtig heid, ja zelfs een blik op het kruisbeeld of het aanschouwen van een godsdienstig tafe reel hem weer berusting en hoop, sterkte en zielekracht schenken. Heeft zelfs de onge- loovige Goethe in zijn „Faust" ons niet de geheimvolle macht geschetst, welke de vie ring van een Katholiek kerkelijk feest kan uitoefenen op het gemoed van een vertwij felde De diepgeloovige protestantsche geleerde Förster acht dan ook de handelwijze der Katholieke Kerk om kunst en symboliek in dienst van het goede te stellen en zoo een voortdurend tegenwicht te geven aan den menschelijken geest, die door zinnenbe- tooverende afbeeldingen, vertooningen en vermaken, voortdurend naar omlaag ge trokken wordt, ongemeen paedagogisch „Men moet", zegt hij, de fantasie met beel den uit de bovennatuurlijke wereld vullen, het religieuse uit de wereld der bloote lee ring in' de wereld der levendige plastiek overzetten, want het juiste verweermiddel tegen het veroveren der fantasie door lagere voorstellingen, kan slechts op het gebied der fantasie zelve gezvonden worden." Mocht de Katholieke eeredienst zich met zijn voor den geest zoo heilzaam wer kenden ceremoniën luister in het openbaar vertoonen hetgeen helaas in een over groot deel van ons land verboden is, doch i wel aan godsdienstloosheid en zedenbederf in allerlei vormen wordt toegestaan gods dienstzin en zedelijkheids-bewustzijn zouden er slechts bij winnen. De teekenen van 's Heeren lijden' en dood, langs velden en wegen geplaatst, godsdienstige gezangen, luid opklinkend langs straten, godsdienstige handelingen, eerbetoon, waardoor de Schep per passend wordt gehuldigd, zouden den mensch voortdurend herinneren aan Hem, op Wiens gordel geschreven staat Koning der Koningen en Heer der Heeren. Het zou zijn een opbouw van een Chris telijke wereld te midden van het bederf l F.C.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 15