Poorters Toeback Dit nnmmer bestaat nit 24 bladzijden, waaronder het geïllustreerd Zondagsblad In acht bladzijden. Verkeersongevallen. Leekepreeken. Onder de Blauwe Kruisbanier. 30 ct. per half ons. Zaterdag ZUID-HOLLAND VACANT 12 September 1925 DAGBLAD VOQR NOORD- 49ste Jaargang No. 16144 Bureaux: NASSAULAAN 49, Haarlem - Telefoon No. 13866 (3 lijnen). - Postrekening Nummer 5970 li Agenda 13 September Agenda 14 September De Bibliotheken der St. Vincen- kiusvereenigingen zijn geopend: 0 KLACHTEN OVER BEZORGING. BINNENLANDSCH NIEUWS. De Volkenbondsvergadering te Genève. De Weeldebelasting. DE STORMRAMP Gevonden dieren en voorwerpen. NIEUWE De abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen; Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post bij vooruitbetaling Vraag- en aanbod-advertentiën an 14 regels 60 cents per plaatsing: elke regel meer 15 'cents, bij vooruitbetaling. Advertentiën 35 cents per regel. Bij contract belangrijke kor- ting. Advertentiën tusschen den tekst als ingezonden mede- deeling 60 cents per regel, op de le Pagina s 75 cents j^er^rejjel^ Alle abonne soodit biadzim ingevolge de verzekenngsvoorwaarden. f Ohim levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Kfl bij een ongevai ipei f OCQ t^en o^e4°^n verzekerd voot een der volgende* uitkeeringen I OU»»." verlies van beide armen beide beenen of be,de oogen 1 3U. doodel.iken afloop I *<*U, bij verlies van een hand, f f OR verlies van een f C|| 0 bij een breuk van f A f| een oog:* duim of wijsvinger 1 dv* been of arm: ItU' *en voet of bij verlies vaneen -mdere vinger. 106, PRACTIJK EN BEGINSEL. Blijkbaar geïnspireerd door den brief, welken een mijner lezers eenige weken ge leden schreef, over de houding der Room sche kerkelijke Overheid tegenover het standsverschil, komt thans een weetgierige met de vraag tot mij: kunt ge ook verkla ren, waarom de Belgische bisschoppen het samengaan van katholieken ep socialisten goedkeuren, terwijl het Nederlandsche Episcopaat daar zoo afkeerig mogelijk te genover staat? Ik vat de vraag met de verdere op- en aanmerkingen op den brief der Belgische Bisschoppen nu maar kort samen; in de door mij gegeven formuleering Is de kern der bezwaren van mijn geachten ondervra ger vervat. Het best zou ik kunnen doen te verwij zen naar wat ik een vorigen keer schreef over de houding van de Kerk in dergelijke vraagstukken in het algemeen; en misschien zou ik er mij. aan kunnen onttrekken, ,door te zeggen dat deze kwestie buiten mijn ter rein valt. Maar om niet den indruk van het zoeken naar uitvluchten te wekken ze ker niet passend voor hem, die altijd bezig is, anderen tot eerlijkheid en waarheids liefde op te wekken wil ik trachten een antwoord op bovenstaande vraag te geven. Het herderlijk schrjjven van de Belgische Bisschoppen is zeker een zeer merkwaar dig document. Het is een antwoord op ge wetensvragen, door velen aan de „opzieners der zielen" gesfeld in een brandend vraagstuk. Ik moet veronderstellen dat mijn lezers van de zaak zelf op de hoogte zijn, dat in België, na de laatste verkiezingen, geen regeeringsmeerderheid bestond en geen regeering te vormen was, dan alleen bij een samengaan van katholieken en so cialisten.. Dat zulk een poging aanvankelijk strandde op het verzet der meerderheid, in de katholieke partij en ten slotte toch tot stand kwam, zoodat de huidige Belgi sche regeering uit Roomsche en roode mi-' nisters bestaat. Ook daarna zijn vele ka tholieken opposant gebleven. Dit monster verbond scheen hun blijkbaar zoo verderfe lijk, dat zij zich tot hun Bisschop wendden met de vraag, of een katholiek een derge lijke regeering wel steunen kan. Dat de kwestie ook anderen, buiten Bel gië en speciaal Roomsche Nederlanders, in teresseert, acht ik eveneens zeer verklaar baar. De brief nu van het Belgische Episco paat is niet wat men er oppervlakkig uit lezen kan en ook reeds uit gelezen heeft, 't Is geen poging om katholicisme en socia lisme te overbruggen. Integendeel, 't is in den opzet één scherpe veroordeeling van de dwaling, welke socialisme heet. Ronduit wordt nogmaals vastgelegd, dat aard en strekking van het socialisme in den grond tegen den godsdienst, dus tegen het katho liek geloof zijn. En deze opzet van het Bel gische Episcopaat is zóó sterk, dat de Bis schoppen zelf na deze veroordeeling. schrij ven: „Maar in dat geval zoo zult gij mis schien geneigd zijn ons tegen te werpen veroordeelt ge hfct accoord tusschen de ka tholieken en de socialisten, waarop nu on ze huidige regeering steunt?" Uitvoerig wordt dan uiteengezet, dat er ^ran geen samengaan, geen samenwerking, maar slechts van een tijdelijk accoord op een bepaald program sprake is, zóó, dat de partijen, welke zich in de regeering lieten vertegenwoordigen, ieder voor zich uit- durkkelijk verklaarden, eigen beginselen en leerstellingen onwrikbaar vast te houden, en alles buiten het regeeringsprogram te houden, wat met het beginsel in strijd is. 't Gaat slechts om uitvoerende macht, om op een bepaald gebied en voor een bepaal- len tijd „welke echter gewoonlijk maar re- lelijk kort is" belangen te behartigen, wel ke elkaar nabijkomen. Aldus drukte zich het herderlijk schrijven uit, den nadruk leg gend op 't tijdelijke en beperkte der over eenkomst. Verder wordt in het schrijven er terecht op gewezen, dat de uitslag der ver kiezingen zóó was, dat er maar keus was tusschen deze twee feiten: óf wel geen re geering en een vallen in( anarchie; óf wel een tijdelijk samengaan van socialisten er. Katholieken. En nadrukkelijk wordt er dan nog eens bij gezegd, dat een wederzijdsch'e persoonlijke achting, welke een beperkte en tijdelijke samenwerking in de politiek meebrengt, niet te verwarren is met de leerstellingen of beginselen, welke deze of gene van die medewerkers aanhangt. Ons dunkt, dat is klare taal en het is jammer, dat bij een dergelijke scherpe on derscheiding nog twijfel blijft bestaan. Hoe komt dat? Er zijn altijd menschen, die geen onderscheid weten te maken tusschen het beginsel zelf en de toepassing in de prac- tijk en nog minder tusschen de beginselen zelf. Het is een onwraakbaar beginsel, dat iedereen Gods geboden móet onderhouden; dien eisch stellen wij, wat de tien geboden betreft, zelfs aan een heiden. Zoo staat er geschreven; gij zult nietdoodslaan. Is hier mee nu de doodstraf, het neerschieten van een ander in uitersten nood uit zelfverde diging, het plichtmatig deelnemen aan een oorlog verboden? Natuurlijk niet! Zoo is 't met het toedienen der Sacramenten, wat de H. Kerk voor hare bedienaren, met uit zondering van het huwelijk, opeischt. Toch kennen wij het doopen door den leek in ge vaar van sterven. Zoo hebben wij dus bij de toepassing van beginselen altijd te letten op bepaalde omstandigheden. Iets dergelijks is het geval, wanneer in België een' tijdelijk samengaan van Katho lieken met socialisten in één regeering wordt toegelaten, te meer, waar het hier slechts gaat om maatregelen van voorzich tigheid. Het is natuurlijk ondenkbaar, dat ooit eenig wettig kerkelijk gezag zal leeraren, dat een Katholiek het socialisme, zooals wij dit als stelsel en als toegepaste poli tieke practijk kennen, mag aanhangen door sympathiseering met de leerstellingen, door lidmaatschap eener socialistische vereeni- ging enz. Ook is het een uitgemaakte zaak, dat op de gewetensvraag: „mag ik bij de stembus op een socialistischen candidaat stemmen" zonder eenig voorbehoud neen geantwoord moet worden. Consequent volgt daaruit de houding van het Nederlandsche Episcopaat, dat het samengaan van de R. K. Staatspar tij met de socialisten heeft afgekeurd, om dat daar geen enkele noodzakelijkheid voor aanwezig is. Het Belgische noodgeval heeft zich hier gelukkig nooit voorgedaan. Zou het er on verhoopt ooit komen, dan zou ook hier tij delijk nood wet moeten breken. Ik kan me zelfs in theorie voorstellen, dat onder een kiesstelsel als b.v. ons vroegere districten stelsel was, een katholiek bij een herstem ming tusschen een socialist en een anarchist in geweten gerechtigd ware den eerste te kiezen, om een onmiddellijk dreigend ge vaar, n.m. de omverwerping der openbare orde door geweld, af te wenden. Men gevoelt hieruit tevens hoe gewenscht het is om noodtoestanden, welke dergelijke offers vragen, met alle krachten die in ons zijn, tegen te houden. Waar het geweten geen geweld behoeft tc worden aangedaan, kan men zich zelf en zijn land gelukkig prij zen en zich spiegelen aan droeve voorbeel den elders. Hoe minder dergelijke kracht proeven als in Duitschland en nu weer in België ondernomen behoeven te worden, des te beter. Want zij blijven altijd vol gevaar. Wees „Het Volk" er dezer dagen al niet op, dat het herderlijk schrijven van het Bel gisch Episcopaat een verheugend verschijnsel voor Nederland is? En schreef dit roode or gaan niet: „Men kan er zeker van zijn, dat de Nederlandsche bisschoppen het volgen van zoo een noodzakelijke politiek geraden kunnen achten. De Katholieke arbeiders en met hen gelijkgestelden zullen echter moe ten zorgen, dat de politieke noodzakelijk heid geschapen worde." Ziedaar al reeds een duivelsche inblazing om den Belgischen noodtoestand alhier te scheppen om de christelijke regeeringen in Nederland te doen plaats maken voor Katholiek-Socialistische. Dat is wel een vingerwijzing voor de chris telijke politieke leiders hier te lande: door onderlinge verdeeldheid in de Belgische christelijke gelederen, doordat velen hun so ciale roeping in dezen tijd niet begrepen, kon het socialisme tot bloei komen en ten slotte dwingen tot een samengaan in de regeering van elementen die niet bij elkaar behooren. Hier is voor de christelijke partijen in Ne derland een ernstige les te leeren Maar ik dwaal af op politiek ferrein; en dat is het mijne niet. HOMO SAPIENS. Wat wil zij toch? Roe fichtvaardig „de wereld" in haar oordeel is, blijkt duidelijk als er in gezel schap gesproken wordt over drankbestrij ding. 't Zijn waarlijk niet alleen de onont- wikkelden, die een verkeerden kijk op deze beweging 'hebben integendeel! De een voudige mensch voelt in 't algemeen veel juister aan, wat er met de blauwe actie bedoeld wordt, dan de „beschaafde die meent met één blik doel en streven te kunnen overzien. Hij g*eft zich met de moeite om zich daarvan rustig op de hoogte te stellen en grondt zün dikwnls onrecht- rechte waardeering voor heeft zijn le den van het Kruisverbond en hoeveel nobe le vrouwen, die metterdaad hun verstandi- gen kijk op het leven en hun liefde tot het volk bewijzen, zijn lid van de Maria-ver- eeniging! Hoe vaak kwam er vanuit Rome een ernstig woord om het liefdewerk der Katholieke Drankbestrijding aan te beve len en hoeveel sociaal-voelende priesters zijn er, die het blauwe insigne dragen, om dat zij bij hun zielzorg de noodzakelijk heid van deze actie maar al te gauw lee ren inzien- Dat zegt toch wel iets? En als de Besturen van Staat, Provincies en Gemeenten dit werk financieel en moreel steunen, dan geschiedt dit toch alleen, omdat daarin een voornaam vlolksbelang wordt gezien door de Overheid. Wij mogen daaruit gerust afleiden, dat allen, die het drankvraagstuk met ernst bestudeeren, ook overtuigd worden van de groote beteekenis der georganiseerde drank bestrijding, Wie met haar den spot drijft ol haar in onwetendheid smaalt, verraadt daar mee het bezit van een bekrmpen geest. Dus zal ieder verstandig mensch, vóór hij een oordeel velt, wiüen onderzoeken, wat de drankbestrijding beöógf en met welke middelen zij haar doel tracht te bereiken. Uiteraard spreken we hier alleen over de. Katholieke Drankbestrijding, omdat die on ze geloofsgenooten 't meest aangaaf. Wat is haar doel? Met enkele woorden wordt hét gezegd: De bevordering der Christelijke matigheid en de bestrijding van het alcoholisme. Hóe eenvoudig deze beginselverklaring ook klinkt en hoe dikwijls ze ook herhaald wordt, voor de meesten is ze „latijn In de oogen onzer zoogenaamd vrijheids lievende mede-burgers is een drankbestrij der iemand, die 'n ander niets gunt, omdat hij zelf de matigheid niet weet te betrach ten, Die dwaling komt yoor een deel voort uif het feit, dat er in het blauwe leger vele soldaten zijn ingelijfd, die bekeerde dronk aards ziin. Hun aantal is wel niet groot in verhouding tot het geheel maar iedereen kent hen en vereenzelvigt de tck, die zij thans dienen, met hun persoonlijkheid. Ook komt het meermalen voor daf een gewezen drinker tot het andere uiterste overslaat en fanatiek wordt, 't Is zeer verklaarbaar, dat iemand die van den „drank" niets dan ellende heeff ondervonden al was eigen zwakheid oorzaak eenmaal aan zijn hartstocht ontworsfeld. dien drank gaat ha ten. Dat hii in dien drank niet meer ziet het middel, dat de booze geest ge bruikte. om hem tot val te brengen, maar de schuld zelve van zijn vroegeren onder gang. 't Ziin trouwens niet alleen hekeerde dronkaards, die spreken van „dien ver vloekten drank"! Nu moeten wii resoect hebben voor den man, die zich uif zijn verdierliiking heeft losgemaakt en een goed leven is gaan lei den want hier behoorf veel zedelüke moed toe. Maar 't zou verkeerd zün, ziin soms overdreven oorlogsverklaringen aan den alcohol en al wat er mee samenhangt, te beschouwen als de meening van den drankbestrijder. Want vooral de Katholieke Drankbestrijding is vrij van fanatisme, zij kan de crifiek van een nuchter-denkend en ruim-voelend mensch best doorstaan. Als we in volgende opstelletjes eens nagaan, wat wij onder Christelijke matig heid in het drankgebruik verstaan en hoe wij den strijd tegen het alcoholisme wen- schen fe voeren, dan zal menigeen tot de overtuiging komen, dat hij de Katholieke Drankbestrijding tot nu toe verkeerd be oordeeld heeft en van haar'streven een ge heel onjuiste opvatting had. H. B, v. d. o. vaardig oordeel op de tendentieuze berich ten en spottende opmerkingen, die van ze kere zijde, door middel van de dagbladpers een zelfs van de belletrie, de wereld in ge stuurd worden. Toch zou hef niet overdreven zijn, van een ontwikkeld mensch te vergen, dat hij minstens weet, wat 4e drankbestrijding toch in haar schild voert. Ze is geen onbe- feekenend gevalletje, waarvan men zich met 'n flauwe of zelfs geestige mop kan afma ken. Haar beginselen worden beleden en beleefd door 70.000 Kafholieken van Neder land dat zegt toch wel iets. Op den laatst gehouden Katholiekendag te Den Haag is meer dan één vergadering vrijwel mislukt door gebrek aan belangstelling, maar Sobrietas trok met 'n nevenvergade ring de groofe zaal van den Dierentuin vol dat zegt toch wel iets. Hoeveel voor aanstaande mannen geen publieke-gunst- zoekers. maar menschen, waar iedereen pp- L Sociëteit „St. Bavo". Gemeenschappelijk ontbijt Bakkers des morgens 9 uur Feestvergadering Bakkers 4 uur. Stadsschouwburg N.V. Het Schouwtoo- neel „De Eeuwige baby", blijspel in 3 bedrijven. Den Hout. Laatste buiten-concert van de H. O. V. in dit seizoen half 3 uur- De Kroon, Groote Markt Bioscoop voorstelling 8 uur. Luxor-theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Gem. Concertgebouw. Groote Dahliaten toonstelling van 1010 uur. Sociëteit „St. Bavo" Kleermakers 8 uur Bevolkingsbureau r half 9 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint *ran" ciscus Liefdewerk. Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 89VS uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26)4 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671. Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters fuitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau Bl-weg 309. Overveen fdr C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken ct Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags ,en Woensdags van 810 uur. n.m 1 gezellig samenzijn voor Hollandsche meis fes, die hier geen tehuis hebben Tel 11671 c- R. K. Bevolkingsbureau «et Gebouw out Bavo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond Si. Elisabeth's Vereeniging Jansstra.it Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscus. Aanvragen te richten tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Grac'ul 74, des Dinsdags van 23 uur. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste'Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, Te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De Zondags- en nachtdienst der apotheken wordt deze week waargenomen door de fa. 'Duym en Keur, Keizerstraat 6. Tele foon 10378 en de fa. H, Remmers en Zoon, Kruisstraat 20. Telefoon 10354. 1. Niéuwe Groenmarkt 22, alléén Woens dag half 89. 2. Hagestraat 49. Gesloten gedurende de maanden Augustus en September. Een ernstig auto-ongeluk op den Rijksstraatweg Haarlem-Den Haag. Aan het bureau van politie te Haarlem kwamen gisteravond te half 12 twee perso nen, zekede C. J. A. de B., beambte aan de Haarlemsche Jaarmarkt, en L. de W„ beide woonachtig te Haarlem, aangifte doen, dat. zij om ongeveer 10 uur des avonds met hun auto op den Rijksstraatweg Haarlem Den Haag, tusschen Waaldrift en Haagsche Schouw, over den kop warén geslagen, wat ten gevolge had gehad, dat B. een schouder had gebroken en W. het 'aangezicht had verwond. Zij hadden zich in het Academisch Ziekenhuis te Leiden laten verbinden en konden daarna huil weg naar Haarlem ver volgen. De oorzaak, van het ongeval moest zich volgens hun verklaringen aldus hebben toe gedragen: Zij reden met hun auto op den Rijksstraat weg tusschen Waaldrift en Haagsche Schouw toen uit de .tegenovergestelde richting een auto naderde, die verblindende lichten voerde. Ondanks hun verzoek doofde de chauffeur van den anderen wagen de lichten niet, maar reed door. midden op -den weg. Ten einde een aanrijding te voorkomen week B., die aan het stuur zat, zooveel mogelijk naar rechts uit, doch te veel, zoo dat hij op de berm langs den weg terecht kwam, met het noodlottig gevolg, dat de wagen omsloeg. Zij kwamen van het gebeurde bn de Haar lemsche politic aangifte doen, daar het num mer van de auto, die ondanks het ongeval was doorgereden, bekend was. Naar de eigenaar of bestuurder van de andere auto wordt thans een onderzoek in gesteld KUNSTHANDEL F. H. SMIT. Tentoonstelling van schilderijen en tee keningen uit Marocco.. De schilder Dirk Jansen, die ons thans bij Smit een aantal zijner werken laat zien, woonde geruimen tijd in Marokko en was daardoor in de gelegenheid zich in te leven in den aard van het land en van z'n bewoners. Hij had den tijd zich aan te passen, zijn oog te wennen aan een ander licht en aan sterkere tegenstellingen en hij kon zijn palet er op af stemmen. Vooral voor den Hollandschen schilder, die in zijn vaderland gewend is aan een atmos feer van nevels, aan duisterende en lichtende luchten en zich dan geplaatst ziet in een om geving, waaronder het felle zonlicht de din gen zich in hun volle plastische hoedanig heden vïrtoonen, is dit van zeer groot be lang. In hoeverre hij er van geprofiteerd heeft, zal slechts degene kunnen beoordee- len, die de schoonheid van het Oosten met eigen oogen heeft aanschouwd. Misschien min of meer onder suggestie van het „wat men ver haalt, is lekker, heeft men wel eens lichtvaardig geprezen de kunstenaars, die voor hun werken uit den vreemde de aandacht van hun landgenooten opvroegen. Niet zelden doet in zoo'n geval het bijzondere van de voorstelling ons min der zien naar de artistieke hoedanigheden. Bij Jansen kan men ook deze gerust onder de loupe nemen. De prachtige architectuur, die hij er vond, leverde hem telkens als vanzelf een idealen achtergrond voor de decoratieve figuren, die de bewoners in hun karakteristieke en schil derachtige kleedij zijn. Hoe mooi doet zoo n Oostersche vrouw tegen een donkere, boog vormig afgesloten poortopening. Hoe mooi ook is een groep van menschen aan den voet van eenige monumentale gebouwen, waarbij felle lichtpartijen en groote donkere schaduw vlakken zoo'n ongekend kleurig en levendig aspect teweeg brengen. We denken ook aan de nauwe, trapsgewijze straatjes, waarin de zon een fantastischen licht toovert en brandt en schittert op de huizen, die we in den doorkijk zien. Daarin wat figuurtjes, deels in het licht, deels in schaduw, wat kleu rige lappen opgehangen, het is alles van een bijzondere bekoring. Jansen laaf er den beschouwer van genieten in zijn aantrekke lijke werken, die van meer dan oppervlakkig aanschouwen getuigen. Ook de verschillende typen, die bij portretteerde, getuigen van zijn kunnen en vooral trof ons „Israëlieten te Ma- gador" en de prachtige kop van den Arabier, welke in de vitrine de aandacht trekt. In de achterzaal is nog gedurende enkele dagen een bezienswaardigecollectie schil derijen van den Haarlemschen schilder A. Miolee, wiens werk een gestagen vooruitgang vertoont. Er is hier een bloemstuk, dat ons van dezen landschaps-schilder bijzonder trof. M. v. d. W. LUXOR THEATER. Deze week draait in Luxor Theater een esacter „Zeemans tragedie", een film, waarin men het leven, de heldenmoed en opoffering van een zeeman kan bewonderen. Terry Dunnivan, een kapitein vijf en vaertiA U** oud. staat oa het uunt te hu wen met zijn pleegdochter Oda. Deze was eenige jaren tevoren verliefd op "haar jeugd vriend Ned Fairweather, die echter reeds twee jaren op zee zwierf. Men vermoedde dat hij reeds dood was. Op den dag van het huwelijk, terwijl don der en bJiksem niet van de lucht was en de storm met volle kracht woedde, werd een schip in nood gemeld. Het bleek het schip te zijn van Ned. De bemanning werd ge red en Ned verpleegd in het huis van Ter ry Dunnivan. Uit dankbaarheid wilden Oda en Ned echter hun geheim niet aan Dunni van verraden en zoo had het huwelijk plaats wat zoo ruw onderbroken was geweest. Ned kan Oda echter niet vergeten en raakt aan lager wal, totdat hij zich laat aan werven voor de Noordpool. 1 erry komt dit te weten. Nadat hij bemerkt heeft, dat Oda ook niet gelukkig is, gaat hij inplaats van Ned met het schip, hetwelk men het „Zelf moordschip" noemde. De schuit raakte in het ijs onklaar en maandenlang wordt er niets van vernomen. Een hulp-expeditie, waarbij Ned zich heeft aangesloten, vindt de twee eenige overlevenden en dan door mid del var. de draadlooze telegrafie hoort Ter ry de laatste woorden van zijn vrouw en kind. In dezeafiiir zijn verschillende mooie cp- namar. te bewonderen. Verder bestaat het programma uit eenige kluchten en het gewone Luxor-nieuws. VERVOERSOPBRENGSTEN N.Z.H.T.M. De vervoersopbrengst over de lijnen der N.Z.H.T.M. bedroeg over de maand Augustus 1925 Stadslijnen 80.636 (v. j. 78.629) AmsterdamZandvoort 202.869 (v. j. 180.912) LeidenHeemstede 16.623 (v. j. 1.5.720) ScheveningenLeiden KatwijkNoordwijk 177.158 (v. j. 166.806 Totaal reizigersvervoer 477.286 (v. j.. 442.067) Het goederenvervoer bracht op 4.965.(v. j. 5.445( In totaal was de opbrengst 486.651 (v. j. 450.712) hetgeen per dag kilometer een bedrag is van 138.07. sedert! Januari was de opbrengst 2.906.830. (v. j. 2.470.144). DE TEYLERZAAK. Indertijd hebben wij melding gemaakt van de erfenis-procedure van A. van Oorde o.s. tegen Teyler's stichting, zoo noodig te gen de directeuren in privé. Namens eischers werd geconcludeerd om de stichting,' resp. de directeuren gezamenlijk te veroordeelen tot het doen van rekening en verantwoor ding van het beheer van het vermogensdeel van wijlen Pieter Teyler van der Hulst, be doeld in de acte van 16 Januari 1762 met be paling, dat indien de gedaagden in gebreke zouden blijven, zij genoodzaakt zullen kun nen worden door in beslag neming en verkoop van hare resp. zijn of hun goederen van een ieder tot een bedrag van twee millioen gulden. Op 9 Mei 1923 ontzegde dp Rechtbank te Haarlem den eischers hun vordering op grond van verjaring. Van deze beslissing kwamen de eischers in hooger beroep. Heden werd voor de Eerste Kamer van het Amsterdamsche Gerechtshof in deze zaak gepleit. Voor de eischers trad Mr. J. Vijn uit Am sterdam, voor de geintresseerden Jhr. Mr. F.W. van Styrum uit Haarlem op. Mr. J. Vijn zette uiteen dat eischers per sonen zijn, die rechtstreeks afstammen van Isaac Brand, die niet aanvallen het bekende testament en de geldigheid daarvan, maar die beweren, dat het z.g. Engelsche fond- senbezit van het testament is uitgesloten en dat de erflater zich had voorbehouden bij acte van 17 Mei 1756 daarover anders te be schikken. PI. protesteerde tegen het recht van ver jaring. Maar iemand, die eigenaar is, heeft zich dan op zijn eigendom te beroepen. Met dat beroep op de verjaring wordt toegege ven, de gehoudenheid van de ingestelde vor dering. Jhr. Mr. F.W. van Styrum betoogde, dat bij de acte van 1672 voor de Engelsche fond sen een andere administratie wordt benoemd, maar dat er niet bepaald is, dat de revenuen van die fondsen voor een ander doel dan voor Teyler's Stichting zijn bestemd. Zoo is van het begin af de zaak opgevat voor diegenen, die beide deel van het vermo gen administreerden. Spr. betoogde verder, dat de Engelsche fondsen het eigendom van Teyler's stich ting werden. Om die reden staat de verjaring vast. Spr. vond hoofdzaak de kwestie van ver jaring en verwees naar het vonnis van de rechtbank van 6 December 1921. HET WITTE KRUIS. De vergadering van de N.H. Vereeniging „Het witte Kruis" afd. Haarlem werd gister avond bij Brinkmann geopend door Dr. A. v. d. Berg. Medegedeeld wer d dat de heer van Nop pen als bestuurslid heeft bedankt. In zijn plaats werd gekozen de heer A.W. Michels die zijn benoeming aannam. De voorzitter wijdde nog eenige woorden aan den schei denden heer van Noppen. Als afgevaardigde naar de 67ste Alg. Vergadering, welke ge houden zal worden te Alkmaar op 17 en 18 September were benoemd de heer H.C.v. d. Vangst, en A.H.C. v.d. Berg. Vervolgens kwam een voorstel tot wijzi ging van art 10 van het Ministr. Reglement aan de orde,, Ingekomen was een verzoek van de gemeente om in het bestuur op te nemen een of meer raadsleden, waar toch de vereeniging eene is welke door de gemeen- mcente wordt gesubsidieerd. Door het be stuur waS daarop aan de gemeente voorge steld, de commissie van badhuizen uit te breiden met twee leden door de gemeente aan te wijzen, waar de subsidie alleen ver leend wordt voor de exploitatie van. de bad huizen. Hiermede ging het gemeentebestuur ac coord. In dien geest zal het artikel gewijzigd worden. De begrooting over 1926 werd goedge keurd. Aangevraagd wordt aan de gemeente het tekort in de exploitatie van de badhuizen als subsidie te verkenen. Tot leden der commissie tot nazien der re kening en verantwoording van den penning meester werden benoemd de heeren Stolk en Westendorp. WELDADIGHEID NAAR VERMOGEN. In Augustus is uitgegeven: Brood 11-50 Wekelijksche Ondersteuning 29.25 Diversen 10. Barometerstand 9 uur v.m.: 762. Vooruit OPGAVE: J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Abonné's die te klagen hebben ov ONREGELMATIGE of SLECHTE BEZOR GING der „N. H. Conrant", worden DRIN GEND verzocht, dit ONMIDDELLIJK schrif telijk te berichten aan de Administratie of mondeling aan onze Bureaux, NASSAU LAAN 49. ADMINISTRATIE N. H. COURANT. Een Nederlandsch voorstel. Namens de Nederlandsche delegatie dien de Jhr. Loudon Vrijdag bij den Volkenbond een ontwerp-resolutie in, waarbij aan den Volkenbondsraad wordt verzocht onver wijld over te gaan tot de voorbereiding van een algemeen program voor de verminde* ring en de beperking der bewapeningen. Tevens werd verzocht met het oog op eer. bijeenroeping eener algemeene internatio nale conferentie, welke op een daartoe ge schikt tijdstip zou moeten bijeenkomen, een bijzonder orgaan in te stellen, dat zich met de uitwerking van een dergelijk program zal hebben bezig te houden. Loudon's rede werd langdurig toegejuicht Een onderhoud met minister Colijn. Naar het Corr. Bur. meldt, heeft een commissie uit den Middenstandsraad Vrij dagochtend een bespreking mét den minis ter van Financiën gehad, over het aanhan gige zgn. wetsontwerp weelde- en verte ringsbelasting. De commissie heeft haar be zwaren tegen het ontwerp nader onder 's ministers aandacht gebracht, Deze heeft daaarop toegezegd, die bezwaren nog een? in overweging te zullen nemen en nadere onderhandelingen over die bezwaren in uit zicht gesteld. vóór 25 jaar als chocoladebewerker in dienst trad bij de irma Droste Co., alhier. OVERTREDING TABAKSWET. 2000 Sigaren in beslag genomen. Vrijdag werd door de kommiezen bii de directe belastingen in de Haarlemmermeer, aan den Leimuiderdijk een inval gedaan in de woning van den sigarenabrikant N. v. A.t die er van verdacht werd in het door hem bewoonde particuliere huis een groote hoe veelheid ongebanderolleerde sigaren in voor raad te hebben, teneinde daardoor den ac cijns te kunnen ontduiken. De kommiezen bleken zich niet vergist tc hebben, namen meer dan 2000 aan de belas ting onttrokken sigaren in beslag en maak ten tegen v. A., wegens overtreding van de Tabakswet, proces-verbaal op. Vorig bedrag 2356.04 Tot lafenis der geloovige zielen 2. C. H. 2.50 Totaal 50.75 JUBILEUM TH. VOS. Den 17en September a.s. hoopt de heer Th, Vos den dag te herdenken, waarop hii Totaal 2360.54 OPENING NIEUWE ZAAK. In het perceel Botermarkt 12 heeft de fa. van 't Hoff Jansen heden een magazijn geopend in meubelen, tapijten, gordijnen en aanverwante artikelen, tevens behangerij en stoffeerderij. Ter gelegenheid van de opening zijn ver schillende artikelen, als salonameublement, divans, kleeden, karpetten, zeilen, loópers, vitrage enz geëtaleerd, ten einde het pu bliek een klein overzicht te geven van al hetgeen de firma- alzoo levert. Getuige de vele bouquetten en bloemstuk ken mocht de firma bij gelegenheid van de opening van baar magazijn te Haarlem ze«r veel belangstelling ontvangen. Terug te bekomen bij: A. v. Wouw,, Drap- penierstraat 24, gezangboekje; B. Bastiaan, Kolkstraat 12, ceintuur; Ducro, Overbosch- laan 7, Heemstede, gele hond, Fauna; M. v. Eik, Voorhelmstraat 24, halsketting; Politie bureau, Smedestraat, manchetknoop;- J. Groot, Brouwersvaart 146, grijswitte poes, Fauna; P. Jansen. Assendclverstraat 20, pet; C. Ramak, Korte Spaarne 3, parapluie; F. Geerts, Vrouwehekstraat 93, portemonnaie met inhoud; A. P. v, d. Laar, Gasthuisstraat 3b rood, rijwielbel.merk; W. Bonke, Burgwal 12rood, idem; J. Bakker, Baljuwslaan 3a, padvindersriem met fluit; Dollekamp, Kruis weg 13, huissleutel; H. C. Visser, Da Costa- straat 30: damestaschje m. L; D. Limbach, Jansweg 13, zweep; J. Baarts, Julianalaan 318, O'veen, zweep.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1