imUE£1- De Duitsche spoorwegmannen verwerpen de arbitrale uitspraak. De ontevredenheid neemt toe. De opheffing der Oostenrijksche Controle zal geleidelijk plaats vinden. Briand heeft, alvorens Genève te verla ten, Stresenian officiel uitgenoodigd deel te nemen aan een conferentie over het Veiligheidspact begin October. Verbanning van alle onge- wschte Chineezen uit de Vereenigde Staten. De militaire weduwenwet 1922. Sluiting van de zitting der Staten-Generaal. De voorzitter der Tweede Kamer. Dienst- en rusttijden van het spoorpersoneel. Centrale Raad van Beroep. Petroleum in den Achterhoek. Reorganisatie onzer weermacht. Het verkeer Amsterdam-— Muiden gestremd. LUCHTVERKEER. Nederland en het luchtverkeer. Vliegongeluk. Een misplaatste grap. KERK EN SCHOOL. Het kapittel der Paters Minderbroeders Z. D. H. Mgr. F. A. Diepen. De feesten van de H. Rosa te Sittard. Retraite-huis te Bergen. LANDB. EN VISSCHERIJ Schade door den regen. ORDE EN ARBEID. Zesde Ned. R. K. Midden standscongres. RECHTSZAKEN. Overtreding der loterijwet. Kindermoord te Groningen. HANDEL EN NIJVERHEID. 14de Nederlandsche Jaarbeurs. KUNST EN KENNIS. Willem Kes. William Unger. Een nieuwe Vondel-uitgave. MARKTNIEUWS. De financieele toestand van het Duitsche Rijk en de ambtenaarssalarissen. In verband met de stijgende ontevreden- neid onder het ambtenarencorps heeft de Pruisische minister van financiën Höpker- Aschoff in de centrale commissie van den Pruisischen Landdag medegedeeld, dat hij er bij herhaling bij de rijksregeering op heeft aangedrongen dat hem middelen zouden worden verschaft voor de verhooging der ambtenaarssalarissen. Het Rijk had dit echter vierkant gewei gerd, met de motiveering, dat de financieele toestand des Rijks geen hoogere uitgaven toeliet en dat bovendien een verhooging van de salarissen der ambtenaren de actie tot verlaging van het prijsniveau zou scha den. Dr. Höpker-Aschoff verklaarde, op deze argumenten niet nader te willen in gaan, vermoedelijk, omdat hij ze zelf niet als ernstig beschouwt. De financieele toe stand des Rijks is namelijk lang niet zoo on gunstig, als de rijksminister van financiën het wel wil doen gelooven. Pruisen kan natuurlijk niet beginnen met de ambtenaarssalarissen zelfstandig te ver beteren, want de financieele toestand van Pruisen is nog troosteloozer dan die van het Rijk. Volgens de jongste berichten zal het deficit over het loopende jaar ruim 220 mil- lioen Jvlark bedragen en onder dergelijke omstandigheden valt er natuurlijk aan een verbetering der salarissen niet te denken. De besturen van de ambtenaren-organi saties hebben den rijksminister van finan ciën verzocht om een bespreking inzake de salariëeering der rijks- en staatsambtenaren. De strijd om de loonen bij de Duitsche spoorwegen. 3ij de stemming over de scheidsrechter lijke uitspraak inzake de loonen bij de spoor wegen stemden de beide vertegenwoordigers der werknemers tegen. De organisaties der spoorwegmannen zul len vaststellen, welke houding zij in verband met de uitspraak zullen aannemen. Zooals te voorzien was hebben de spoor wegorganisaties (ook de christelijke) in een Zaterdag gehouden gemeenschappelijke ver gadering besloten, de arbitrale beslissing te verwerpen. Uit de berichten, die uit alle deelen van het Rijk bij de spoorwegorganisaties inko men, blijkt duidelijk, dat het spoorwegper soneel hoogst ontevreden is over het arbitrale besluit en het lijdt geen twijfel, dat'een al- gemeene staking onvermijdelijk zou zijn, in dien.... de stakingskassen wat beter ge vuld waren. Met het oog op de zwakke fondsen echter willen de vakorganisaties het niet op een krachtproef laten aankomen en naar verluidt zouden ze bereid zijn onder den druk der omstandigheden te bukken bij een ever.tueele bindendvcrklaring van het arbitrale besluit door den minister van Ar beid. Het is echter de vraag, of de arbeiders daarmee genoegen zullen nemen. De kans, dat het tot'een algemeene staking zal ko men, schijnt niet groot, doch men dient ern stig rekening te houden met het uitbreken van wilde, partieele stakingen- Onderhandelingen tus- schen Duitschiand en Po len. De onderhandelingen tusschen Duitsch iand en Pelen zullen r.iet 16 dezer, maar eerst tien dagen later hervat worden, als gevolg van oneenigheden, die in den boezem van het Poolsche kabinet zijn gerezen. De Pool- sche regeering zou tot belangrijke concessies bereid zijn, ten einde het zoo spoedig moge- ijk met Duitschiand eens te worden. Volgens een bericht uit Warschau heeft de Poolsche ministerpresident Grabski in de financieele commissie uit den Senaat een rede gehouden, waarin hij erkende, dat de econo mische moeilijkheden van Polen mede door het afbreken der economische betrekkingen met Duitschiand zijn veroorzaakt. Een ver gelijk met dit rijk zou derhalve gewenscht zijn- De conjunctuur voor het opnemen ecner Poolsche leening in Amerika was volgens spr. niet gunstig. De ontruiming van het bezette gebied. -tl antwoord op een vraag in den Landdag of er maatregelen zijn getroffen, dat de ont ruiming van het bezette gebied aan de Ruhr en van de bruggehoofden van Dusseldorf en Duisburg geen versterkte bezetting van het reeds ondraaglijk belaste oude bezette ge bied ten gevolge zal hebben, verklaarde de minister van binnenl. zaken, dat de Duitsche en de Pruisische regeering in deze aangelen- heid diplomatieke stappen hebben gedaan. De werkloosheid in Duitschiand. Het aantal steuntrekkende werkloozen is in de tweede helft van Augustus van 210.000 gestegen tot 231.000. De branden te Berlijn. Herhaaldelijk werden den laatsten tijd in Berlijn branden geconstateerd, waarbij aan opzet moest worden gedacht. Ook Zaterdagmorgen hebben er weer twee '.olderbranden plaats gehad. In beide ge tallen wordt brandstichting vermoed, net eerste geval is het reeds gelukt, te bewij zen, dat de brand inderdaad door kwaadwil ligheid is gesticht. Men Vond namelijk een oude matras, die met petroleum begoten en in brand gestoken was. De schade is buiten gewoon groot. Alle pogingen om de brand stichters te pakken te krijgen zijn ook thans veer mislukt. De onrust van de Berlijnsche bevolking neemt van dag tot dag toe. Stresemann te Berlijn terug. De minister van buitenlandsche zaken Stresemann is Zaterdag van zijn vac3ntie uit Norderney te Berlijn teruggekeerd. Onteigening van een Duitsch landgoed. Te Stralkowó in de provincie Posen heeft zich volgens de „Tagl. Rundschau" een Duitscher Schulze genaamd, doodgeschoten uit vertwijfeling over het optreden der Pool sche regeering, die zijn landgoed, dat reeds sedert eenige geslachten in het bezit zijner voorouders was, zonder eenige schadever goeding heeft onteigend. Het landgoed be hoorde eertijds aan een Poolsche familie en werd wegens deelneming van den eige naar aan een opstand tegen Pruisen in beslag genomen door den Staat aan een der voor ouders van Schulze verkocht. De Poolsche regeering beweert thans, dat het landgoed Pruisisch staatsbezit is geweest en volgens het vredesverdrag zonder schadevergoeding aan den Poolschen Staat is vervallen, of schoon deze bepaling van het verdrag klaar blijkelijk slechts betrekking heeft op goede ren, die bij de inwerkingtreding van het ver drag staatsbezit en niet sedert geslachten particulier bezit waren. De. geëindigde staking bij de Franschen banken. Het bankpersoneel heeft Zaterdagochtend den arbeid hervat. De opheffing der controle over Oostenrijk. De opheffing der financieele controle oVer Oostenrijk, waartoe de Raad Vrijdag heeft besloten, zal geschieden in de drie volgende etappen lo. verzachting der controle 2o. vertrek van den commissaris- generaal op 1 Januari3o. in het a.s. voor jaar definitieve afschaffing der controle indien de monetaire toestand des lands als dan stabiel is. De conferentie over het Vciligheidspact. Alvorens Zaterdagmorgen Genève te ver laten, heeft Briand handelende uit naam van zijn intergeallieerde collega's een nota ge- tcekend en verzonden, waarin hij Strese mann uitnoodigt, deel te nemen aan een conferentie nopens het veiligheidspact, wel ke in de eerste dagen van October zou plaats hebben. De nota werd rechtstreeks uit Ge nève naar den Franschen gezant te Berlijn gezonden, doch zal niet vóór Dinsdag aan Stresemann worden overhandigd, omdat het antwoord van Italië, welks strekking niet twijfelachtig is, niet was aangekomen voor dat Briand uit Gencve vertrok. Conflict in het Noorsche houtbedrijf. Het voorstel van den rijksarbiter inzake de bijlegging van het conflict in het hout- zaagbedrijf is door beide partijen aangeno men. De bestaande overeenkomst wordt .verlengd tot 15 Januari a.s. De oorlog in Marokko. Teroeal vanwaar uit de Franschen Ain Boe Aissa be reikt hebben en vanwaar zij 'willen opruk ken naar de hoofdstad van den zeer roeri ge» stam der Beul-Zeroeal, ligt ten Noor den van de Werga Oostelijk van Issoeal. De hoogten van Achrikane door de Franschen genomen, liggen halverwege Teroeal en Bi- bane. Men herinnert zich, dat Bibane en het Oostelijker gelegen Taoenat de eenige pos ten waren, die de Franschen, na hun te rugtocht ten Noorden van de Werga had den gehandhaafd. Ten Zuiden van Taoe nat. ligt aan den Zuidelijken oever van de Werga, de plaats Ain Aisja. Deze was het punt van uitgang van den Franschen rech tervleugel, terwijl de linkervleugel opereer de van Mjara uit, dat juist gelegen is ter plaats; waar, ten Z.-O. van Issoeal de Wer ga plotseling naar het Zuiden buigt, en we! aan den Zuidelijken oever. Het dal van Werga loopt ten Oosten van Ain Aisja, in de richting van de baai van Alhoecemas, waar de Spanjaardendezer dagen zijn geland om naar Ajdir op te ruk ken. Die weg langs de Werga levert geenerlei terreinmoeilijkheden op. De dalen van de rechterzijrivieren van de Werga te Westen van Ain Aisja leenen zich niet tot een op- marsch naar Alhoecemas. Zij loopen in de richting Zuid-Noord en leiden naar een uiterst moeilijk berggebied, terwijl zelfs al slaagden de Franschen troepen er in door dit gebied heen te komen, zij een heel eind ten Westen van Alhoecemas zouden uitkomen. Men krijgt eenig denkbeeld van de af standen als men weet, dat de afstand tus schen Wezzan en Issoeal 25 K.M. is, dus ongeveer AmsterdamZandvoort. De oorlog in Marokko. Overal zetten de Fransche legers, wier verliezen zeer gering blijven, hun actie met het beste succes voort. Zaterdagmorgen breidden zeven aanvalsgroepen hun operaties uit, die zich in de beste omstandigheden ontwikkelen. Verschillende stammen verzochten Zater dagmorgen om een aman, terwijl aanzien lijke gedeelten der Oeëlad Racem zich aan meldden en hun onderwerping aanboden. De zeeliedenstaking in Zuid Afrika. De „Ulysses," van de Blue Tunnellijn, is vandaag vertrokken, dank zij het feit, dat de bemanning met een meerderheid van tweederden besluit, zich niet bij de staking aan te sluiten. De „Ulyssus" is het eerste groote met Britten bemande stoomschip, dat sedert het het begin der staking van Dur ban vertrekt. De kabinetscrisis in Egypte. De „Alsijassa" meldt, dat aan Ismail Sid- key pasja, den (afgetreden) minister van Binnenlandschë Zaken, de post van gezant te Rome werd aangeboden, doch dat hij dezen post heeft geweigerd, en dat aan Zi- war pasja, den premier, thans dezelfde post wordt aangeboden, hetgeen er op wijst, dat verwacht wordt, dat hij als premier aftreedt. Het bericht, dat aan Ziwar pasja, den pre mier, de post van gezant te Rome is aange boden, wordt officieel tegengesproken. De toestand m Syrië. De nationalistische pers, die een campagne voert tegen den gouverneur van Syrië, Sar- rail, publiceeert berichten uit Syrië, erger dan die van de Engelsche bladen. Er wordt gewag gemaakt van anti-Fransche betoo gingen .te Damascus, van een opstand van Arabische stammen, die het vertrek der Fransche troepen eischen, van een manifest van den leider der Droesen, waarin de on afhankelijkheid van heel Syrië en de bijeen roeping ëener constituante wordt geprocla meerd en van het zenden van Fransche ver sterkingen. De „Times" meldt uit Beiroet dat Noeri Es Sjaalan, de leider van den belangrijken Bedoeienenstam van Rewala, aan Frankrijk zijn diens.en tegen de Droesen heeft aange boden en ook de veiligheid wil waarborgen van den weg bij Doemeir op 50 Eng. mijlen van Damascus. Bij een aanval der Droesen op het chris tendorp Heenv werden 4 christenen gedood en 8 gewond, terwijl 4 Droesen gedood werden. De toestand te Soëeida is onveranderd. Wat voor 't recht op pensioen vereischt wordt. Ofschoon aan alle met reserveplicht ge- pensionneerde en aan alle op wachtgeld ge stelde militaN-n, voor zoover deze laatsten op 30 Juni 915 wachtgeld genoten en op den datum hunner op wachtgeldstelling ge huwd waren, een mededeeling is gezonden, waaruit door hen kan worden afgeleid wat zij als gevolg van de in de Militaire Weduwen- wet 1922 aangebrachte wijzigingen moeten doen om hun na te laten betrekkingen het behoud van uitzicht op pensioen te blijven verzekeren, wordt het gewenscht geacht belanghebbenden er nogmaals op te wijzen dat de eventueel thans verschuldigde premie voor de eerste maal moet worden voldaan vóór 1 October 1925. Bij niet betaling voor gemeld tijdstip, gaat het recht op weduwen- en weezenpensioen verloren, tenzij de Mili taire Pensioenraad termen aanwezig acht om alsnog te bepalen dat wordt aangenomen dat de bepaling op tijd heeft plaats gehad. Uitdrukkelijk wordt er de aandacht op ge vestigd, dat militairen die met reserveplicht zijn gepensionneerd, ook nadat zij niet meer reserveplicht zijn, tot hun 60ste levensjaar verplicht zijn de bijdragen ad 5% percent van den pensioengrondslag met een maximum- bijdrage van f 165 per jaar te betalen en voorts dat zij aan den Pensioenraad den ter invulling toegezonden staat moet toezenden. Laten zij die na en verzuimen zij eveneens het verschul digde kwartaalbedrag vóór 1 October 1925 te storten op de postrekening van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds (Rek. no. 74500), dan verliezen hunne eventueel na te laten betrekkingen het recht op het weduwen- en weezenpensioen. Aangeteekend wordt hierbij nog dat onder pensioengrondslag wordt verstaan a. voor krachtens de Pensioenwet voor de landmacht 1922 gepensionneerde mili tairen, het bedrag waarvoor hun pensioen is berekend b. voor niet krachtens de onder a ge noemde wet gepensionneerde militairen, het bedrag dat op het tijdstip van hun laatste ontslag voor hen als grondslag zou hebben gegolden, ingeval zij op dat tijd stip met toepassing van de Pensioenwet voor de landmacht 1922 waren gepension neerd. Aan de niet met reserveplicht gepension neerde officieren zal met het oog op de gewij zigde redactie van art. 68 der Militaire Wedu wenwet 1922 waardoor alsnog de mogelijk heid is geopend om tot 1 April 1926 te verkla ren dat zij wenschen te blijven ressorteeren onder de statuten der voormalige Weduwen- en Weezenkas voor de officieren van de land macht, dan wel, indien zij thans reeds onder die statuten ressorteeren, dat zij de bepalin gen der Militaire Weduwenwet 1922 op hen wenschen te zien toegepast eerlang r.og een circulaire behandelende deze aangelegenheid, worden toegezonden- De sluiting van de zittir -< der Staten-Ge neraal in Den Haag, werd Zaterdag bijge woond door de Eerste Kamerleden Frans- sen, v, d. Hoeven, de Vries, Verkouteren, Haazevoet, de Vos van Steeenwijk, v. d. Berg, v, Nagell van Arnpscn, Rink, de Veer, Moltmaker, Diepenhorst en Van Embden door de Tweede Kamerleden v. Gijn, de Wilde, Deckers, v. Dijk, Tilanus, Bulten, Oud, Rutgers van Rozenburg, Snoeck Hen- kenmans, Krijger, Rutten, Vliegen, Mer chant, Zijlstra en Schaper. De voorzitter, baron van Voorst tot Voorst, was in generaalsuniform, terwijl de leden van de bureaux der Kamers in ambls- costuum waren. Ook de leden der commissie van in- en uitgeleide behalve mej. Meijer, die een japon van zwarte zijde droeg waren in ambtscostuum. De rede van den minister werd door de leden staande aangehoord. Nadat de commissie weer in de Kamer was teruggekeerd, deelde de voorzitter der commissie den voorzitter der vereenigde zitting mede, dat de minister het Kamerge bouw weder had verlaten, waarna baron van Voorst tot Voorst den leden der com missie namens de Kamer dank zegde voor het volbrengen van hun taak. Daarna werd de zitting gesloten. Dr. A. van Gijn, die te Weenen vertoef de, is Vrijdagavond te 's Gravenhage terug gekeerd. Hij zal Dinsdagochtend door de Koningin, als nieuw gekozen Kamerlid worden beëc- digd, daar hij thans, zooals gemeld, fungee- rende als voorzitter der Tweede Kamer, ge roepen is, tot aan de benoeming van een voorzitter der Tweede Kamer, voor het nieuwe zittingjaar 19251926, de enkeie vergaderingen der Kamer te leiden, die plaats zullen hebben op den dag zelf na de plechtige opening van het nieuwe zitting jaar der Staten Generaal door de Koningin en enkele dagen daarna. Aan dr van Gijn zal diensvolgens ook de taak ten deel vallen ten zijnen overstaan in een der vergaderingen den eed of de beloi- tc te doen aSeggen door de bij de jongste algenfeene' verkiezingen geïozen Kamerle den. - Niet meer ontheffingen dan vroeger Op de vragen van het Kamerlid van Braambeek in verband met het groot aantal ontheffingen van de voor het spoorwegper soneel geldende bepalingen, betreffende dienst- en rusttijden heeft de minister van Waterstaat thans geantwoord, dat de voor de loopende dienstregeling van de Neder landsche Spoorwegen verleende ontheffin gen in het algemeen niet in aantal afwijken van die welke de laatstvoorgaande jaren wer den verleend. De ontheffingen zijn, zegt de minister, noodig om het betrokken personeel in zijn eigen belang zooveel mogelijk des Zondags vrij te kunnen geven, en te zorgen, dat op verschillende kleine stations de dienst des Zondags met de normale bezetting kan wor den uitgevoerd, alsmede ten einde te voor komen, dat overgegaan zou moeten worden tot het in dienst nemen van extra krachten, waarvoor op de gewone dagen geen werk zou zijn. Werden die ontheffingen niet ver leend, dan zou voor elke twee personen, al dus de minister, die in vroegen en laten dienst rouleeren één man extra noodig zijn, om één vrijen Zondag om de drie weken te kunnen verleenen, en twee man extra om het personeel om de andere week des Zon dags vrij te kunnen geven. Een uitbreiding van de tijdruimte tusschen twee onafgebro ken rusttijden van 16 uur komt op kleine stations slechts sporadisch, doch op groote stations in 't geheel niet voor. Bovendien is de dienst des Zondags veel eenvoudiger dan op werkdagen en wordt tusschen de treinen zoo lang mogelijk rust gegeven. Het komt zelf vrij veelvuldig voor, dat deze rusttijden in totaal langer zijn, dan het werkelijk aantal arbeidsuren. Het vragen van het oordeel der vakver- eenigingen voordat tot het verleenen van de bedoelde ontheffingen wordt overgegaan, zou daar het hier niet betreft een algemeen beginsel, doch de toepassing daarvan in be paalde gevallen slechts zin hebben, zegt de minister, indien dat oordeel gegrond ware op plaatselijk onderzoek. Daartoe bestaat naar het oordeel van den minister, al ware het alleen reeds wegens de daaruit voort spruitende vertraging geen aanleiding. Tot onder-voorzitter van den Centralen Raad van Beroep is benoemd Mr. A. Bur- Ber, lid van dien Raad inplaats van Mr. Dr. Kooien, wien op verzoek eervol ontslag is verleend. Wederom een aanboring. Men meldt uit Winterswijk: De Maatschappij tot het verrichten van Mijnbouwkundige werken te Heerlen, heeft Vrijdag nabij Groenlo petroleum aangeboord in vrij aanzienlijke hoeveelheid. Of de olie in ontginbare hoeveelheid aanwezig is, zal nog nader moeten worden onderzocht, Naar het Dev. Dgbl, verneemt zullen per regiment infanterie de drie schoolcompag- nieën worden samengetrokken tot één. Veel beroepskader zal niet behoeven af te vloeien, aangezien bij de saamgetrokken schoolcompagnie veel beroepskader wordt ingedeeld. De opleidinéscompagnien zouden gehandhaafd blijven. De escadrons cavalerie te Deventer en Breda zouden wielrijders-afdeelingen wor den, die in Den Haag en Amersfoort zouden gehandhaafd blijven terwijl de vijf eskadrons zouden worden opgeheven. De vestings- en kustartillerie zouden eveneens worden opgeheven, waarmee waarschijnlijk bedoeld wordt, dat zij onder commando van het veldleger zouden worden gebracht. De brug over het Merwede- kanaal delect. Evenals Zondag 6 dezer, was Zaterdag avond om half negen de draaibrug over het Merwedekanaal weer defect. Het verkeer op den Muiderstraatweg werd nu geheel ge>- stremd. Eerst heden, Maandag, zou het defect her steld zijn. Op het internat, luchtvaart-congres dat tusschen 6 en 10 October a.s. te Londen ge houden zal worden, zullen van Nederland- sche zijde dr. Ir. E. B. Wolff, dr. H. G. I, L. van den Bcrch van Heemstede, Nederland vertegenwoordigen. Uit Hannover wordt d.d. 11 September gemeld: Op het vliegterrein te Ccllc is gis teren een vliegtuig van geringe hoogte <?m- laag gestort. De bestuurder en de waarnemer werden op slag gedood. Naar bekend is, was de laliaansche marine na het vinden van een bericht in een flesch, op zoek gegaan naar den Canadeesch Smith, die met z'n cano een tocht over de Middel- landsche Zee gemaakt hal. Uit Rome wordt nu gemeld, dat het bericht in de flesch een misplaatste graP is geweest, daar Smith zich op het oogenblik in goeden welstand te Orbetelle bevindt. beien, woninginrichting en aanverwante arti kelen) te verbinden, ongeveer in denzelfden geest als de meubelbeurs op de thans in gang zijnde Najaarsbeurs werd georganiseerd. Dit besluit is het gevolg va de algemeene tevredenheid der deelnemers aan die groep, welke o.a. tot uiting is gekomen in de aan bieding van een waardevol geschenk voor de vergaderzaal van den raad van beheer, welk geschenk is vergezeld gegaan van een oorkonde, onderteekend door deelnemers aan de meubelbeurs op de XlIIe Nederland se,he Jaarbeurs. In het Zaterdag te Weert gehouden Pro vinciaal Kapittel der Paters Minderbroeders werden gekozen tot Provinciaal de Hoog- Eerw. Pater Regalatus Hazebroek, tot Custos de HoogEerw. Pater Simon Bennen- broek, tot Definitoren de ZeerEerw. Pa ters Scbastianus Haanen, Vincentius Hey- mans, Damascenus Rombouts en Prosper Teunissen. De toestand van Monseigneur Diepen is zoozeer vooruitgegaan, dat Monseigneur Donderdag voor het eerst de H. Mis heeft opgedragen in zijn huiskapel. Z. D. H, zal audiëntie verleenen, doch voorloopig slechts na aanvrage, St. Janski. Zondag j.l. waren er ongeveer 20,000 vreemdelingen met extra treinen en an dere voertuigen naar Sittard gekomen om de feesten bij te wonen ter gelegenheid van het 250-jarig gedachtenisfeest van hare patrones de H. Roza. De optocht, waaraan 55 groepen, zeshon derd personen, zangkoren en praalwagens, deelnamen en die door vrij goed weer be gunstigd werd, was een weelde van licht en kleurenspel. Het eerste gedeelte van den oet stelde voor het leven, lijden en ster ven van Sint Rosa. In het tweede deel, „Nieuw Sittard," schreed Sittards gemeente bestuur en raad, gevolgd door een aantal corporaties met haar vaandels, mijnwerkers en landbouwers in Limburgsch nationaal costuum met hun werktuigen, geestelijken en vele lieve witte bruidjes, kwistig met bloe men getooid. De derde afdeeling van den stoet werd gevormd door het Sittard van 1675, Trommelslagers en klaroenblazers in stadskleuren, herauten, de adel van Sittard te paard en té voet en een groot aantal symbolische voorstellingen van de hulp, die Sint Rosa aan Sittard bracht. De costumee- ring en ensceneering was met geschiedkun dige nauwgezetheid samengesteld. Dit was het werk van professor Mertz, die ook het openluchtspel op de markt in scène gezét had. Het retraite-huis te Bergen, met den bouw waarvan binnenkort een aanvang wordt gemaakt, zal worden opgericht op een zeer gunstig gelegen terrein in het bosch, onmiddellijk bij het pensionaat. Het gebouw zal o.m. bevatten 80 kamers, die bijna alle gelijkvloers komen. De bediening zal geschieden door Eerw, Zusters Ursulinen van Bergen. Architect is de heer J. C, Leyen te Bergen. De aanhoudende stortregens doen veel schade aan de te velde slaande gewassen. Zoo wordt uit de Betuwe en uit het land van Maas en Waal vernomen, dat vooral de gemaaide haver op de akkers staat te rotten. Ook de aardappelen-dijden zeer onder de vochtperiode. Program. Het program voor de congresdagen fs samengesteld als volgt: Dinsdag 6 October 8 uur n,m. begroetings avond onder leiding der congrescommissie it „Bellevue." Woensdag 7 October 9 uur v.m. H. Mis met zang, op te dragen door den ZeerEerw. Heer L. J. van der Heijden, geestelijk advi seur van den Ned. R. K. Middenstandsbond, in de R. K. kerk op het Begijnhof (Spui); 10 uur v.m. officieele ontvangst ten stad- huize van het congresbestuur en de hoofd en bondsbesturen, door B. en W. van Am sterdam; 11 uur v.m. opening van het con gres, begroeting door den heer J. G. M. Erftemeijer, voorzitter van de congres commissie, rede door den heer C. J. C. Struycken, voorzitter van den Ned. R. K. Middenstandsbond, behandeling van de praeadviezen van de heeren Dr. J. van Beurden en H. Stulemeijer over het onder werp: Overheid en middenstand; half 6 uur n.m. officieele maaltijd voor hoofdbestuur en genoodigden in hgt American Hotel; 8 uur n.m. feestavond in „Bellevue," aange boden door de R. K. Middenstandsvereeni- ging te Amsterdam. Donderdag 8 October half 10 uur v.m.; heropening der vergadering, aanbieding van de officieele verslagen, behandeling van het rapport betreffende coöperatie; rondvraag en sluiting van het congres. In den namiddag: boottocht door de havens, aangeboden door het gemeentebe stuur van Amsterdam. De kantonrechter te Rotterdam, onmid dellijk uitspraak doende, veroordeelde Vrij dag M. A. J. M„ coiffeur A. C. B„ kapper J. J. W„ barbier en,J. J. K„ allen te Rot terdam, ter zake van het verkoopen van de z.g. Utilé-loten, ieder overeenkomstig den eisch van het Openbaar Ministerie tot een geldboete van 100 subs. 50 dagen hechte nis. Tegen den vader opnieuw vijf jaar geëischt. De proc.-generaal bij het Hof te Leeuwar den eischte bevestiging van hel vonnis der rechtbank te Groningen t at vijf jaar gevan genisstraf wegens moord op zijn kind van slechts enkele maanden. In een Vrijdag gehouden vergadering van den raad van beheer der Nederlandsche Jaarbeurs is, in overleg en op voorstel van de commissie van advies uit de deelnemers besloten geworden aan de aanslaande '/.IVc Nederlandsche Jaarbeurs, welke van 9 .ot en met 18 Maart 1926 te Utrecht gehouden zal worden, wederom een meubelbeurs (meu- Onze landgenoot Willem Kes, „general- musikdirector" te Coblenz, die 26 Februari a.s. 70 jaar wordt, zal aan het einde van het seizoen 15 Aprilzich uit het openbare leven terugtrekken. In 1905 heeft Kes zich als muziekdirecteur te Coblenz gevestigd. De bekende graveur William Unger is Zaterdag 88 jaar geworden. Nog steeds han teert hij het burijn. Zijn wereldreputatie heeft Unger verworven met zijn reproduc ties van schilderijen van Rembrandt, Ru bens, Hals, van Dijck e.a., welke hij in de jaren 60 der vorige eeuw maakte. Heel de ruim een eeuw vrijwel verwaarloosde gra veer kunst deed hij herleven en de techniek blies hij nieuw leven in. Feitelijk is voor een niet gering deel aan zijn werk te danken, dat onze oude kunst zoo algemeen bekend is geworden in uitnemende reproducties. Zijn werk omvat ruim 1000 bladen, w.o. 50 origineele gravures. Het merkwaardigste is, dat de oude kun stenaar, die reeds 17 jaar geleden zijn pro fessoraat aan de Neue Akademie der bil denden Kunste te Weenen wegens het be reiken van den ouderdomsgrens moest neerleggen, zich op een hem totaal vreem de techniek heeft geworpen, het aquarellee- ren en die op 't oogenblik nog met scherp odg en vaste hand beoefent. William Unger is 11 Sept. 1837 in Han nover geboren, werkte in Dusseldorp, Mün- chen, Weimar en Amsterdam en werd in 1881 profesor te Weenen, Hij woont nu in stille teruggetrokkenheid in Innsbrück. De Maatschappij voor Goede en Goed- koopc Lectuur zal een nieuwe volledige, toegelichte en geïllustreerde tekstuitgave in tien deelen het licht doen zien van de wer ken van Vondel. Een levensbeschrijving, de bibliografie, de litteratuuropgaven, enz, voor elk deel, zul len voor de nieuwe uitgave verzorgd worden door dr. J. F, M. Sterck. De taalkundige bewerking van het geheel zal geschieden door dr. H. W. E. Moller. Een viertal inwijdende Vondelstudies zul len worden opgenomen. De eerste studie zal Vondels Leerdicht en Epiek tol onderwerp hebben en geschreven worden door lector B, H. Molkenboer O.l den eersten beklceder van den Nederland- schcn Vondelleerstoel aan de hoogeschool te Nijmegen. Dc Amsterdamsche hooglecraar Dr. J. Prinsen J.Lzn., zal de tweede studie bij dragen en wel over Vondels Proza. De derde studie, van de hand van L. Simons, zal gewijd zijn aan Vondel als dramaturg. Ten slotte zal C. R. de Klerk eene cul- luurbeschou wende inleiding schrijven tot Vondel als Lier- en als i reurspeldichler. Men stelt zicli voor mei de uitgave ge reed te komen in 1929, het jaar waarin Nederland de 250ste verjaring in Vondels sterfdag zal herdenken. Het eerste deel zal verschijnen in het voorjaar van 1926. Hel geheel zal beslaan uit ongeveer vier honderd vellen druks, uit tc geven in tien deelen en wel uitsluitend alle gebonden in een door Prof R. Roland Holst geteekenden slempelband. Men teckent in voor hel geheele werk. ALKMAAR, 12 Sept. Eieren. (N.V. Eierveiling voor Hollands Noorderkwartier). Aanvoer 82.000 kipeieren. Prijzen 56/60 Kg. f9.50—9.80, 60/54 Kg. f 10—10.10, bruine f 10.4010.80 per 100 stuks. Aanvoer 4500 eendeieren. Prijzen f 7.80 per 100 stuks. ALKMAAR, 12 Sept. Vee. Aanvoer 29 paarden f 1.50—375, 97 koeien f 270-M80, 63 nuchtere kalveren f 1430, 488 schapen f 4454, lammeren f 26—34, 21 magere varkens f 3045, 84 biggen f 18—24, 4 bokken en geiten f 4—12. Boter per y2 Kg. fl1.30. Eieren per 100 stuks f910.25. BOVENKARSPEL, (Station), 12 Sept. Aardappelen blauwe f2.15—2.30, bonte f 2.202.35 per baal, aangevoerd 432 baal uien groote gele f 2.50—2.90, drielingen f 3.20—3.80, nep f 4.806.30, per baal, aangevoerd 750 baalbloemkool le f 34— 47.60, 2e f 18.40—27.20, 3e f 1.90—5.60 per 100. stuks, aangevoerd 29.300 stuks roode kool f 1303.40 per 100 Kg. aangevoerd 17.100 witte kool f 0.60—1.40 per 100 Kg. aangevoerd 36.300 bieten groote f 7.40— 11.20, kleine f240—3.40 per 1000 stuks, aangevoerd 23.600 stuks slaboonen f 0.35 3.15 per 15 Kg., aangevoerd 995 zak. BROEK OP LANGENDIJK, 12 Sept. Groenten. (Weekber. Langedijker Groen teveiling). In de afgeloopen week is veel kool aan de veiling aangevoerd. De prijzen zijn voor roode en gele kool iets beter. Witte kool is 't zelfde gebleven, d.w.z. lage prijzen. Men vraagt zich hier met vrees af wat het toch worden moet als straks (1 October) de toltarieven in Duitschiand zullen worden toegepast, hoe het dan toch moet gaan. De voorgestelde tarieven zijn hooger als de te genwoordige waarde van de kool, dus zijn ze dan overkoopbaar. Bloemkool tot f 55 per 100 stuks nep f 10,50 tot f 13 per 100 stuks bleef ook deze week hoog in prijs. Nep en uien was iets zakkende. De roode kool bracht op van f 100 tot f 400, gele kool f 150 tot f 450, witte kool f 80 tot f 150 per waggon bloemkool f 40 tot f 55 per 100 stuks nep f 10.50 tot f 13 per 100 Kg.uien f 6.50 tct f 7 per 100 Kg.slaboonen van f 15 tot f 18 per 100 Kg.peen f 3.30 tot f 4 per 100 Kg. en bieten f 2.503.60 per 100 Kg.aange voerd werd deze week 72 wagons roode kool, 22.500 Kg. aardappelen, 30 wagons witte kool, 25.000 Kg. wortelen, 73 wagons gele kool 25.000 Kg. uien, 49.000 stuks bloemkool, 13.000 Kg. bieten, 70.000 Kg, slaboonen. AMSTERDAM, 12 Sept. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche Bonte f 3.75—4, id. Blauwe f 3.40-3.50- id. Eigenheimers f 2.703, id. Blauwe Ei genheimers f 3.25, Zeeuwsche blauwe po ters f 22.10, id. bonte Poters f 22.10, Hillegommer Zandaardappelen f 4.505.50 per Hl. AMSTERDAM, 12 Sepri (Noteering Veilinggebouw De Jong Koene). Bonne Louise d'Avranches f7290, Beurré Har dy f 6884, maagdeperen f 3644, Soldat Laboureur f 3648, Claps Favorite extra f80110, idem I f6076, Beurré d'Ama- lie f5468, Seigneur d'Esperen f,5872, Beurré de Mérode f 3246, sijsjesperen f 26—36, Triumph de Vienne f 6088, trosjesperen f 1624, tulpappelen f3040, bloemee f 1424,' Transparant de Cronsel extra f 5864, idem I f 2834. notarisap pelen f 1826, Codlin Keswick f 1824, idem II f 1216, Jaap van Dirk f 1016, Keulsche paradijs f 1216, Eva zoet f 12 15, The Queen f 2436, sterappelen f 24 32, Lord Suffield f 1828, goudreinet- ten f 2432, pruimen Victoria f 100120, tomaten f 1624, idem II f 814, spercie- boor.en enkele f 1420, idem dubbele f 8 14, Snijboonen f 3648, kassnijboonen f 6274, augurken fijn fijn f 4052, fijn f 2836, basterd f 1420, grof f 814 per 100 Kg. Karbonkels f 0.801.15, suiker meloenen f 0.550.75, netmeloenen f 0.50 0.70, idem klein f 0.300.40, perziken 1 f 0.16—0.24, id. II f 0.0.7—0.12 per stuk- Bloemkool f 4452, id. II f 2436, kom kommers geel f 815, wit f 68 per 100 stuks. Peen f 16—22, id. II f 611 per 100 bos. Sla f2.503.50, andijvie f 1.403 per 100 krop. Postelein fl1.30, spinazie fl 1.20, per mandje. Uien f 1.65-2 per 25 Kg. Zandeigenlieimers f 510.70, drielin gen f 48.50, per 100 Kg. Walnoten on gebolsterd f 1214. hazelnoten idem f3- —36. Eloemen. Puiling f 2638, Rayonanten wit f 16—22, lila t 17—25, brons f 20—24, Am. anjers f 710, Chabot-anjers f 3 4.80, dahlia's f2.203.80, gladiolen fl.5C 3, Hadley f 6.5010, Golden Ophelia f 4 7, Ophelia f 3.506.50, Sunburst f 3.50 5.50, Keizerin f 46.20 per 100 stuks, Snijgroen f 37.50 per *100 rank.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7