KENNEMERLAND V erkeerscngevallen. Eenbraginde Zandfoortsche laan over da Leidscbe Vaart. JULES HOSMAN :n vaart. 'n Doodelijk ongeluk te Halfweg. Een Uriig van 18 M. fireedte Ba kosten f 78.000.-. De Verkeersregeling HOUTEN BEVERWIJK. IJMUIDEN. VELSEROÖRD VELSEN. JAN GlT~ HAARLEMMERMEER. HOOFDDORP. HILLEGOM. WIJKEROOG. HEEMSTEDE SCHOTEN. SANTPOORT. OVERVEEN. v.h REIJER DYKER WAGENWEG 122 TELEFOON 11565 LITURGISCHE DAG. Op Woensdag 23 September zal te Bever - v. ijk een Liturgische dag worden gehouden Wanneer wij voor oogen houden welke voorname plaats de Liturgie inneemt in ons Roomsch-Katholiek godsdiensl leven, dan kunnen wij dezen dag gevoeglijk stempelen tot een zeer gewichtigen, ja zelfs tot een -ROOTEN dag. De Liturgische vereeni ging in het Bisdom Haarlem streeft er dan ook naar, den geloovigen meerdere kennis vul de Liturgie, die van zoo ongekende schoonheid en rijken inhoud is, bij te bren- gzn. Een belangrijk middel hiertoe vindt de vereeniging in het organiseeren van Litur gische dagen. Zooveel mogelijk wordt ge- t acht eens per jaar in een Dekenaat van het Diocees zoo'n Liturgischen dag te houden. De bedoeling hiervan is duidelijk, immers op c ;n dag worden de geloovigen van het ge- 1: iele Dekenaat opgewekt tot een krachtig J iturgisch leven, waardoor zij daadwerkelijk Deren deelnemen aan de heilige handelingen van den R.K. eere-dienst. De Geloovigen toch deelen, alleen reeds door hun tegen- v oordigheid, in de vruchten der Liturgische handelingen. Het is dus voor hen van zeer veel belang, datgene bij te wonen, wat voor al in de kerk plaats heeft. Hetzij de Litur gische plechtigheden verricht worden in raam van Christus (H. Mis), hetzij in naam iL°r H. Kerk (gebeden bij de toediening der II. Sacramenten, de Getijden, de Sacra mentaliën enz.) wanneer de geloovigen hier aan deelnemen, dan stichten zij elkander, leggen getuigenis af van een en hetzelfde geloof, gevoelen dat zij Christus' broeders et zusters zijn en kinderen van den eenen Vader, die in de hemelen is. Het kan dan ook niet anders of in dit alles li gt een krachtig middel, om den echt-chris- tclijken geest onder de Katholieken op te vekken en te bewaren. Daarom verlangde Paus Pius X z.g. (19031914) niets vuriger, t an allen te zien deelnemen aan wat er in de 1 erk geschiedt en wilde de liturgische bewe- ing zooveel mogelijk bevorderen. Dat de te Beverwijk te houden Liturgische i ag van zeer groote beteekenis is, behoeft j a bovenstaande uitwijding slechts be knopte uiteenzetting, geen nader betoog. 'Terecht mag worden verwacht, dat velen, ja roo mogelijk alle Katholieken van het Deke- r aat Beverwijk zich opmaken, om op VToensdag 23 September den Liturgischen c ag mede te maken. Wij hopen van harte dat de deelname overvloedig zal zijn, overvloediger worden tan ook de zegeningen, die het kan niet r aders op dezen dag zullen rusten. De machtige kerk van de H. Agatha te Bever- v/ijk biedt ruimte te over, om allen te ont vangen des morgens in de H. Mis. Want het spreekt voor zich dat de dag wordt begon nen met Gods onmisbaren zegen af te smee- 1 en over het belangrijke werk, dat men ter Zijner eere gaat ondernemen. Het programma voor den Liturgischen dag luidt als volgt Des morgens te 10 uur celebreert de ZeerEerw. Heer J- M. Lucassen, Deken van Beverwijk een plechtige H. Mis in de kerk van de H. Agatha aan de Breestraat. Na de Hoogmis wordt in de Bisschoppe lijke kweekschool een priestervergadering gehouden, waarin door den ZeerEerw. Heer Th. van Beukering zal gesproken worden over het dienen en assisteeren bij het H. Misoffer, dus over de opleiding van de mis dienaars. Gelijktijdig wordt in dezelfde school een rede gehouden voor de onderwijzers, on derwijzeressen en kweekelingen door den heer v. d. Krof, hoofd eener Sch. in Den "Taag over de practische middelen, welke de school kan aanwenden om de jeugd kennis cn liefde bij te brengen voor de H. Litur gie en in het bijzonder over de practische beschouwing van de Tarcicius-plaatjes. De ze plaatjes zijn verkrijgbaar bij het Litur gisch Bureau te Monster. Onder deze ver gadering zal worden gezongen uit een bun del schoolliederen, geestelijke- en kerke lijke liederen. Des middags te 3 uur wordt in het ge bouw der K.S.A. in de Peperstraat te Be verwijk de Algemeene vergadering gehou den, waarop de jaarverslagen zullen worden uitgebracht door den Secretaris, Penning meester en Bibliothecaris. Deze vergadering is voor ieder toeganke lijk, zelfs worden alle Katholieken daartoe dringend uitgenoodigd. Door den Zeer Eerw. Heer R. v. d. Burg, rector te Bergen, zal worden gesproken over de Paedagogiek in het algemeen en de Liturgie. Ter opluistering zal gezongen worden door een koor onder leiding van den heer Trompert. Te 7 uur sluitings-Lof in de kerk van O.L. Vrouw van Goeden Raad. Wij sporen tenslotte krachtig aan, vooral de vergaderingen in de Bisschoppelijke kweekschool, die door de bereidwillige me dewerking van den ZeerEerw. regent Höp- pener ter beschikking van de vereeniging kwam, te bezoeken. Gij, opvoeders en op voedsters der Katholieke jeugd, onderwij zers en onderwijzeressen uit het gansche De kenaat, komt in grooten getale naar Bever wijk, om te hooren hoe gij kunt medewer ken om het Liturgische leven te bevorderen en tot bloei te brengen. Deze vergaderingen zijn alleen voor on derwijzersfessen) en kweekelingen belegd. Doch op de groote middagvergadering in de K.S.A.hebben alle Katholieken toegang. Met aller medewerking kan het niet an ders of deze dag moet slagen en honderd voudige vruchten voortbrengen voor ons godsdienstig leven. Succes. Zooals eeds door ons werd ge- Nijverheidsavondschool. Door ue ver eeniging vsn Nijverheidsonderv/ijs in Ken- nemerland werd de Nijverheidsavondschool van de gemeente overgenomen. Deze school is gevestigd in Barak no. 4 te IJmuiden en zal op Donderdag 1 October a.s. 's avonds om half acht ofticieel worden geopend. Vernieling. Door v, d. M. werd bij de politie aangifte gedaan van vernieling van een pomp. Een onderzoek werd ingesteld en de politie hoopt den dader spoedig te pakken tek rijgen. Statuten. De „Staatscourant bevat de statuten van de Vereeniging van Kleine Reeders in het Visscherijbedrijf, alhier. Dronkenschap. Door de politie werd aangheouden F. J, M. E., daar hij nog ge signaleerd stondi n 't Alg. Pol. Blad. Hij voldeed zijn boete en werd in vrijheid ge steld. Dit verheugde hem blijkbaar zoo, dat hij aan 't drinken is geslagen en later met twee vrienden terzake openbare dron kenschap in arrest werd gesteld, waarvan er een nog een proces-verbaal wegens we- derspanniglieid zal krijgen. Honden vast. Weer werden 6 personen bekeurd terz ake het laten los loopen van honden. Drie viervoeters werden „in ver zekerde bewaring gesteld"! Melk verkoopen. J. S. kreeg een pro ces-verbaal ter zake het op Zondag ven ten met melk buiten bet vastgestelde uur. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor de inschrijving van kieskring II te wijzigen en vragen vaststelling van de verordening tot erdeeling der kieskringen oor de ver kiezing van leden an alen gemeenteraad in stemdistricten en van de verordening tot aanwezing van stemlokalen. B. en W. stellen ter vaststelling voor de brandweerverordening der gemeente Velsen. B. en W. hebben afkondiging gedaan van het Beroep ingevolge artikel 76, 2ae lid der Lager Onderwijswet 1920. gelegenheid van het Serenade. Bij huwelijk van den heer P. Joosten, lid van de R. K. Harmonie „St. Caecilia", onderaf- deeling der St. Joseph-gezellenvereeniging, werd door genoemd koor Zaterdag een serenade gebracht. Auto-misère. Donderdaagvond reed de bestelauto van den expediteur v- d. B., te Hoofddorp, op het erf van den molenaar M. tegen een ijzeren hek aan. De auto werd door den schok zwaar beschadigd. Spoedig was er een andere auto ter plaatse, welke de vracht overnam, doch toen men er achter uit de werf mee afreed, zakten de achter wielen door het bruggehoofd. Na gerui.nen tijd getobd te hebben, gelukte het 't zware gevaarte weer op den weg te krijgen In den nacht van Zaterdag op Zondag, om streeks 1 uur, is te Halfweg, ter plaatse waar de voormalige Ned. Herv. kerk heeft ge staan, een motorrijwiel, bestuurd door F. B. Alkemade, met als duo-passagier J. v. M„ beiden uit Voorburg, in voile vaart tegeft een ijzeren mast van de electrische tram ge reden. De bestuurder was bijna onmiddellijk dood, terwijl v. M. met een hersenschudding naar het Sint Elisabeths Gasthuis te Haar lem vervoerd is. A., die verongelukte, is, naar wij vernemen, eenige zoon. Onderwijs. Tot onderwijzer van de bijzondere school met den bijbel te Hoofd dorp (hoofd de heer J.J. Dengerink) is be noemd de heer P. de Vries te 's-Gravenhage. Geslaagd. De heer B.Th. van Hamels- veld, schoenmaker te Hoofddorp slaagde Vrijdag te Amsterdam voor het politiediploma afgegeven door den Alg. Ned. Politiebond. De heer van HamelsVeld was leerling van den heer Jelsma, inspecteur van politie alhier en heeft dit diploma na een studietijd van ongeveer één jaar behaald. Een kranige pres tatie, waarmede we hem feliciteeren. Cursus paardenkennis. De afdee- ling Haarlemmermeer van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw zal in den a.s. winter alhier weder een cursus in paarden kennis doen houden. De aangifte tot deel name aan dezen cursus is reeds opengesteld. Personalia. In de plaats van den heer H. Schippers, is tot directeur van het post en telegraafkantoor te Hoofddorp benoemd de heer Slothouwer, thans in gelijke betrek king werkzaam te Sassenheim. Personalia. Het politiediploma verwierf te Amsterdam, de heer B. Th. v. Hameds- veled, alhier. Burgerlijke Stand. Ondertrouwd W.S. Warmenhoven en A. Elfering A.L. Kraan en M.P. Spren- gers. Getrouwd J.J. van Bemmel en A.S. Thies S.J. Vlasveld en E.P. Stassen. Geboren z. van A. van de Wolf-de fceld, verwierf de agent van politie 1ste Kooker 2. van A- Forrer-van der Lek dasse, Th M. Blikslager, het politiediploma: Overleden: C.G, Akerboom m. ljr. net aarueekemng. Deze examinandus was j A_ van Beekum m. 63 jrj j. Roest> wed, G opgeleid door den hoofdagent den heer W. Verweij vr. 63 jr M.C. Schilpzand-Schrijver, J. dea Otter VI% 53 \T De agent van po'itie 2de klass M Har- i Geslaagd, Voor het examen Machine- ';erts, die zijn opleiding ontving van den schrijven slaagde Mej. A. van Tii alhier, inspecteur, den heer Ragüt, verwierf even- Bad- en Zweminrichting De eens het diploma met aanteekening. j Commissie voor de te stichten Bad-en Zwem- Vcchtende honden. Of het een liefdes- j inrichting alhier heeft weer vergaderd. On- jeschiedenis bterof, of wel een oude bu- danks de geringe medewerking van het pu- rentwist of eenig ander ongenoegen, is niet eker uit te maken Zeker is, dat op de Meer een tweetal hondjes elkaar in de ha- ~en vlogen De eigenaar van een der vech tenden, de heet H. Z. ut Velseroord ie te scheiden. Dit was niet naar den zin van den anderen viervoeter, waarvan de heer Sch eigenaar is Het hondje was zoo vriendelijk om den heer Sch. dusdanig in ien linkerhand en den pink van zijn rech terhand te bijten, dat deze door Dr. Lijn- kamp moesten worden verbonden Personalia. Het politiediploma met lanteekening verwierf te Amsterdam de heer N. Herberts, alhier. Te hard rijden. De politie verbali seerde 10 automobilisten terzake overtre ding van de maximum-snelheid Door een beroerte getroffen. De heer bliek biiift de commissie actief. In een ge meenteraad is men gaarne tot'steun bereid, doch het is niet meer dan billijk, dat er van particuliere zijde aan geholpen wordt. De in- wist j teressante lezing met lichtbeelden van den heer Metjerink te Haarlem heeft in dezen nog -■iet voldoende doorgewerkt. Brandstoffennieuws. De goedkoope orijs der cokes heeft zijn invloed niet. gemist. Ofschoon de voorraad aan de fabriek zeer aanzienlijk was, is de verkoop daar tot. nade re aankondiging gestaakt. Blijkbaar hebben dus velen hun wintervoorraad ingeslagen. We kunnen dit niet anders dan toejuichen^ temeer daar er nog zeeveel artikelen hoog in prijs zijn. Een schoonheids-commissie. Als er een vereeniging is, die bij kan dragen tot de welvaart, dan is het zeker een schoonheids commissie. Als we naar het nabije Heemstede zien, merken we, wat zulk een organisatie vermag. Voor ons staat het vast, dat Heem stede zijn welvaart, zijn rijkdom, zijn schoon heid dankt - althans voor een groot gedeelte - aan de daar bestaande schoonheids-commis- Z. uit Beverwijk werd Zaterdagmorgen op sie. Jammer is het, dat ook Hillegom zulk een len Wijkerstraatweg door een beroerte ge- vereeniging niet bezit. De wansmaak in het troffen. Hij werd in een wqoning binnenge- i bouwen, het plaatsen van huizen hot en her bracht en toen het bewustzijn was terug-de ontsiering allerwegen, het nimmer aankoo- gekeerd, op verzoek van Dr. Boon door de pen van wat tot verfraaiing der gemeente die- politie ^erb rancard naar ziin woning ver- 1 nen kan etc., het geschiedt alleen, omdat geen voeri- deskundige commissie het halt toeroept. De Hoofdstraat geeft momenteel weer het bewijs met een paar opgelapte wanstaltige winkels die een commissie als boven aangeduid nooit zou gedoogen, maar de meerderheid in het college van B. en W. wél. Nooit zou net zijn toegestaan naast lieve 'ilia's op een der mooiste lanen van Hillegom '-en fabriek te bouwen, indien een schoon- teids-commissie hier bestond. Laat men toch zijn licht eens op gaan ste ven te Heemstede en waar men de Heide- Maatsihappij inroept voor het z.g. deskun dig snoeien van een boom laat men dan cok de hulp inroepen van deskundigen op ~ebied van huizenbouw enz., daar de prak- ijk geleerd heeft en nóg Jeert, dat we ten de zen niet op eigen beenen kunnen staan Verbreeding en verbetering van den Meerweg. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor een bedrag van f 30.000 beschikbaar te stellen voor verbreeding en verbetering i van den Meerweg. In hun toelichting op dit voorstel zeggen 3. en W. o. m. nog het volgende Reeds meerdere malen is de noodzakelijk heid besproken van verbreeding van den Meerweg in verband met de sterke toename van het verkeer, vooral van het rijverkeer, i waarop de bestaande toestand niet meer be- rekend is. Ais toegangsweg tot de gemeente vanaf Amsterdam via Haarlemmermeer wordt door automobilisten van dezen srnal- len weg een zeer druk gebruik gemaakt, wat voor wielrijders en voetgangers het gebruik Zeer bemoeilijkt. Wij hebben getracht eene oplossing voor deze moeilijkheden te'jvindèn door na'té gaan, op welke wijze verbrëeding van dezen weg het meest practisch* en minst kostbaar is te verkrijgen. Deze oplossing is naar onze meening het beste te breiken door toevoeging van'de be- noodigde strooken gelegen ten Zuiden van den weg tot aan de Javalaan en ten Westen daarvan tot de eerste ombuiging. Voor een groot deel zijn deze strooken eigendom der gemeente, doch een gedeelte van dezen grond vanaf den Achterweg ter lengte van ongeveer 145 Meter behoort in eigendom aan de Christelijke Vereeniging voor de verpleging van Lijders aan Vallende Ziekte te Haarlem, welke dit terrein ge bruikt voor groententeelt ten behoeve van de bewoners van het daarover gelegen ge sticht „Meer en Bosch". Na onderhandeling met het Bestuur van bovengenoemde Vereeniging heeft dat dat Bestuur zich bereid verklaard ten behoeve van de verbreeding van den Meerweg het gedeelte van hun tuingronden, ter grootte van plus minus 1125 M2, dat noodig is vol gens het ontworpen plan, aan de gemeene te verkoopen voor een bedrag van f 2.per M2. De nieuwe afscheiding langs dit terrein zal gemaakt worden door en voor rekening van genoemde Vereeniging. Het komt ons billijk voor, mede in verband met de kosten, welke door deze Vereeniging voor het plaat sen van eene nieuwe afscheiding zullen moe ten worden gemaakt, het gevraagde bedrag als vergoeding te betalen. Bij den opzet van deze verbreeding is van de gedachte gedachte uitgegaan vanaf den Achterweg tot de Javalaan een weg te maken van 14 Meter, waarvan 7 Meter te bestemmen als rijweg met aan beide kanten van dezen weg voetpaden, van 3.50 Meter breedte, ter wijl het gedeelte vanaf de Javalaan tot de eerste ombuiging van den weg is geprojec teerd op een breedte van 24 Meter, verdeeld als volgt 2 rijwegen elk van 5 Meter breedte, daarnaast aan den binnenkant twee rijwiel paden elk van 1 Meter breedte, in het midden plantsoen van 5 Meter breedte en aan den binnenkant van de rijwegen weer voet paden van 3.50 M. breedte. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor het noodige crediet te verkenen voor het maken van een nieuwe brug over de Leid- schevaart in de Zandvoortschelaan. In de toelichting, welke bij dit voorstel is gevoegd zeggen B. en W. o.m. Bij de behandeling van het voorstel tot ver betering van de brug in de Zandvoortsche laan over de Houtvaart in de vergadering van 24 Januari 1924 werd er door B. en W. gewe zen, dat als gevolg van het zeer drukke ver keer langs de Zandvoortschelaan, vooral in de zomermaanden die brug niet meer aan de eischen van het moderne verkeer voldeed. De aldaar inmiddels tot stand gekomen ver betering stemt algemeen tot tevredenheid. Steeds duidelijker blijkt evenwel, dat de zelfde motieven, als toen zijn gebezigd voor de verbetering van de brug over de Houtvaart ook gelden voor de brug over de Leidsche- vaart. Deze brug met eene breedte van slechts 5.20 Meter bij een kruispunt van wegen vol doet in het geheel niet meer aan matige ver- keerseischen, terwijl zij bovendien voor zeer zware wagens niet geheel ongevaarlijk is. Het is dus in het belang van de veiligheid tot verandering van den bestaanden toestand over te gaan. Een plan is ontworpen voor een brug van 18 Meter tusschen de leuningen, waarbij voor rij- en rijwielverkeer 12% Meter beschik baar zal zijn met aan bei e z'iden voetpaderi ter breedte van 2.75 Me:er. De doorvaart- breedte der brug is aange' ou en op 9 Meter en de doorvaarthoogte bij een normalen wa terstand van 0.60 N.A.P, op 2.20 Meter daarboven, welke afmetingen overeenkomen met die van de Schouwtjesbrug. De land- hoofden en vleugelmuren zullen onder water worden gemaakt van stampbeton en boven water van metselwerk met granieten hoek stukken, terwijl de leuning op de brug van ijzer zal worden gemaakt. Het brugdek zal worden gemaakt van ge wapend beton en op het brugdek zal eene be dekking van asphaltbloks worden aangebracht Voorts is de bedoeling, dat langs den Leid- schevaartweg de vleugelmuren zullen worden verlengd door een basaltkade-muur ter leng te van 60 Meter. De nieuwe brug is ontworpen voor zwaar verkeer, waarbij als belasting is aangenomen een verkeer met 10 tons vrachtauto's, waar omheen eene gelijkmatige verdeelde belas ting van 500 K.G. per M2, welke belasting ook voor de bruggen in de provinciale wegen met zwaar verkeer wordt aangehouden. Geraamd wordt, dat de kosten verbonden aan den bouw van deze brug met inbegrip van kademuren, bestratingswerken, voorzie ning in het verkeer, kosten van toezicht enz. plus minus f 78000.- zullen bedragen. Onder deze kosten zijn niet inbegrepen die voor ver breeding van den spoorweg-overgang tot 15 Meter, waaromtrent met de Directie van de Ned. Spoorwegen overleg wordt gepleegd. In verband met de gehouden besprekingen hebben B. en W. evenwel de overtuiging, dat voor deze verbreeding de vereischte mede werking zal werden verleend, ofschoon de kosten daarvan geheel door de gemeente zul len moeten worden gedragen. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor van de Chr. Vereeniging voor de verpleging van lijders aan vallende ziekte te Haarlem aan te koopen een stuk grond gelegen aan de zuidzijde van den Meerweg ter lengte van ongeveer 145 Meter vanaf den Achter weg en ter grootte van ongeveer 1125 cen tiaren voor een priis van 2 per M2. I Dammen. De R. K. Damclub „St. Ba- vo" opende dit seizoen met een vriendschap- pelijken wedstrijd voor de reserve's tegen de Haarlemsche Damclub S.D.O. De voor zitter sprak een welkomstwoord aan de I jonge S. D. O.'ers, welke ook hun seizoen j opende en sprak den wensch uit dat dit j seizoen voor beide clubs een tijd zal wezen waarin de damkennis goede vorderingen zou maken. De wedstrijd had een keurig verloop, vooral de S. D. O.'ers speelde keurig. De uitslag was 1010. Wij zullen hopen dat beide vereenigingen j in de toekomst en vooral in de a.s. wed- 1 strijden nog menigen wedstrijd op een der gelijke vriendschappelijke wijze mag spe- I len. De woningen voor groote G ezinnen B. en W. schrijven aan den Raad Teneinde meer nuttige woonruimte te verkrijgen, welke de door groote gezinnen feitelijk niet kan worden ontbeerd, achten wij het noodig, dat van de 132 aan en bij het Elzenplein te stichten arbeiderswoningen een 25 a 30-tal de achtergevel wordt opge trokken. De bedoeling is dit aantal over de verschillende blokken te verdeden. ï)e kosten worden geraamd op f 160.a f 170.per woning. Mitsdien stellen wij u voor om het hier voor noodige crediet te geven. De toestand blijft zooals hij is. B. en W. schrijven aan den Raad Bij het U hierbij opnieuw aangeboden adres, d.d. 30 Juli j.l. ingekomen, verzoeken J. F. van Halem e. a. de verkeersregeling voor de Cronjéstraat en den Schoterweg zoodanig te wijzigen, dat het rijwielverkeer en dat met onbespannen voertuigen in het algemeen daar niet onder vallen. Op grond van de omstandigheid, dat het nut van de verkeersregeling vrijwel denk beeldig zou worden, als niet alle verkeer in ééne richting werd geleid, vooral waar de ongelukken voor het grootste deel het ge volg zijn van het rijwielverkeer, meenen wij dat aan het verzoek geen gevolg kan worden gegeven. Mitsdien stellen wij u voor daarop af wijzend te beschikken. Gemeenteraad. Vergadering van den Raad der gemeente Schoten, op Vrijdag 18 September 1925, 's avonds half 8 uur. Onderwerpen ter behandeling 1. Beëediging van den he,er H. S. Knoop, als plaatsvervangend secretaris 2. Samen stelling van de afdeelingen van den Raad 3. Benoeming van leden der Commissie van Bijstand van Burgemeester en Wethouders voor de bedrijven a gemeentewerken en reinigingsdienstb. gasbedrijfc. grond bedrijf 4. Voorstel van Burgemeester en Wethouders, tot het verleen en van onthef fing van bepalingen der bouwverordening 5. Idem, tot vaststelling van twee supple- toire begrootingen der gemeente voor het dienstjaar 1924 en tot vaststelling van een besluit tot het doen van af- en overschrijvin gen op de begrooting van uitgaven voor dat dienstjaar 6. Idem, tot verhuren van het perceel Cronjéstraat 85 rood aan den Ar menverzorger 7. Idem, tot vaststelling van een defde wijziging der verordening op de Winkelsluiting 8. Idem, tot afwijzing van het verzoek van J. F. van Halem, e.a. tot wijziging van de verkeersregeling voor de Cronjéstraat en den Schoterweg; 9. Idem, tot wijziging van het besluit dd. 29 Mei jl. tot vaststelling van een verkeersregeling voor de Cronjéstraat enz. 10. Idem, tot het ver kenen van een crediet, tot het hooger op trekken van een aantal van de 132 door de gemeente te stichten woningen 11. Idem, tot het verkenen van een crediet voor -het tot zijn doel terugbrengen van het school gebouw op het dorp 12. Ingekomen stuk ken en mededeelingen. De Winkelsluiting. Den 3en Augustus is bij den Raad ingekomen een verzoek van de afdeeling Haarlem van de Ned. Ban- ketbakkersvereeniging, om de verordening op de Winkelsluiting zoodanig te wijzigen, dat, behalve voor den Oudejaarsdag, ook voor den dag daarvóór ontheffing van het sluitingsuur zal gelden, B. en W. kunnen zich met het verzoek wel vereenigen en stellen voor, vast te stel len bijgevoegd ontwerpbesluit. Het Burgerlijk Armbestuur. B. en W. schrijven aan den gemeenteraad Reeds langen tijd geleden heeft het Burger lijk Armbestuur gevraagd om een meer ge schikte gelegenheid voor het verrichten van zijn werkzaamheden. Het is ons bekend dat de te zijner beschikking gestelde lokaliteiten van het perceel Cronjéstraat 19 beslist onvol doende moeten worden geoordeeld. Anderzijds heeft de gemeenteontvanger groote behoefte aan nog ten minste een ka mer ten behoeve van zijn dienst, in het bene den gedeelte van genoemd perceel gevestigd, terwijl tenslotte ook de Politiedienst verrui ming van kantoorgelegenheid vraagt. De gewenschte oplossing voor alk diensten wordt verkregen als het Burgerlijk Armbe stuur zijn kantoor elders vestigt. De gelegenheid daartoe is ontstaan door de ontruiming door de verschillende bewoners van het tot noodwoningen ingerichte perceel Cronjéstraat 85. Het benedengedeelte hebben wij nu, met geringe kosten, doen inrichten ten behoeve van den dienst van het Burgerlijk Armbestuur terwijl de door het vertrek van het Armbe stuur uit Cronjéstraat 19 aldaar vrijgekomen kamers, eveneens met kleine kosten, zijn inge richt ten behoeve van den dienst van den Ontvanger en van dien van de Politie. Het bovengedeelte van Cronjéstraat 85 is nog ongebruikt. Wij meenen dat het voor den goeden gang van zaken bij het Burger lijk Armbestuur- en dat bestuur onder schrijft deze meening- van belang zou zijn als de Armenverzorger de woning boven het kantoor betrekt. Deze is bereid bedoelde woning te huren voor de som van f 5.75 per week. Wij achten dit bedrag voor huur billijk en stellen U mitsdien voor vast te stellen een dienovereenkomstig ontwerp besluit. Postdmven-vcreeniging „De Luchtpost." De postduiven-vereeniging „De Luchtpost," te Santpoort hield Zondag 13 September een wedvlucht van Mons (België, 221 K.M.). 1'e Duif 4.37.19; laatste 5.57 uur. 1. A. Voogt 2, 12 A. H. Kramers; 3, 4, 5, 10 H. Dingedis; 6, 9, 11 J. Joon, 7 F. Koning; 8, 13, 14, 15 G. Voorting; 16 H. Voogt. Vervolgonderwijs. Belanghebbenden maken we er op attent, dat er dezen win ter weer gelegenheid bestaat op de verschil- lende scholen tot het ontvangen van ver- f wil zeggen: de persmuskieten, daar nog niet i volgonderwijs. Jongens en meisjes, die den j hadden loopen te azen op een stukje copy, leerplichtigen leeftijd achter den rug hebben als niet een kleine jongen ons was komen cn van dit onderwijs gebruik wenschen te waarschuwen, dat ,,'t" op den Rijperweg bi) naken, moeten zich ten spoedigste bij de Duin en Daal was. In gezwinden pas dus 'oofden va- W mn-iclden. .naar den Rijperweg bij Duin en Daal. En ja hoor! bij het gebouwtje van de Bloemen- ri£"iWi sFNTi A A I I daalsche waterleiding, daar was ,,'t." Daar oLC/IjiVIL,lNL//\/:lL,. j Daar stonden een karretje, een ladder- en Openbare vergadering van den Raad een haspelwagen met slangen, benevens der Gemeente Bloemendaal te houden een groepje beeren. „Ah," zei m'n collega, op Donderdag 17 September 1925, des namiddags te 2 uur op het Raadhuis te OverveCn. De Agenda vermeldt 1 Benoeming voorzitters en leden der Commissiën, bedoeld bij art. 54, lid 1, der Gemeentewet a. Financieele Commissie (aftredende leden de Heeren Luden, Kremer, Schulz). b. Werkloozencommissie (aftredende leden de Heeren v. Kessel, Blankevoort, Verdegaal). Benoeming leden der Commissiën, be doeld bij art.54, lid 2, der Gemeentewet a. Waterleiding en Gascommissie (aftre dende leden de Heeren Hogenbirk en de Roo v. Alderwereldt). b. Grondcommissie (aftredende leden de heeren Bornwater, Blankevoort, van Kes sel, de Waal Malefijt). Benoeming voorzitter en leden der Com missie, bedoeld bij art. 57 der Gemeentewet. a. Brandweercommissie (aftredende le den de heeren Laan, Kremer, de Roo v. Al- derwerelt). die een grappenmaker en oud-soldaat is, „eerst theorie van 't naaizakkie," Jammer, dat we hiervan geen verslag kunnen geven, want juist was die zoogenaamde theorie af- geloopen en begon de commandant met 't aanwijzen van de menschen voor de ver schillende werkzaamheden. Toen kwam 't gewichtig oogenblik, waar op de slangen werden afgehaspeld. Dit liep vlot van stapel en als de noodige voortva rendheid een oogenblik absent was, dan was een: „denk er aan heeren, de brand woedt ondertusschen voort," voldoende, om tot meerdere spoed aan te zetten. De standpijp stond weldra in perpendecu- larischen stand in het daarvoor bestemde putje, de slangen werden aange..ge. .ge (hoe moet ik 't zeggen, als er een bajonet sluiting gebruikt wordt?) aangebracht dan maar en, na een fluitje van den comman dant daar was 't oogenblik, waarnaar elk vrijwillige brandweerder maandenlang verlangd heeft: daar werd gespoten. Een knetterende, sissende, póffende, nijdige straal ontsprong aan des spuitgasten kope ren straalpijp. Even de straal in zwierige bewegingen, als de kwispelende staart van een vroolijken hond, het luchtruim laten streelen en rkrrt daar klonk het com- Benoeming leden der Commissie bedoeld! _„j„ „,„„i w. j j im j c i mauuo stop! Nu werd een tweede slang aan bij art. 166 der Gemeentewet, strafvei- de standpijp bevestigd en weldra werd het ordeningen enkbeeldige vuur met 2 stralen aangetast. (aftredende leden de heeren Bornwater Rrrt! Stop! Nieuwe oefening. Intusschen en Luden. was 't donker geworden en werden een 2 Voorstel tot converteering der 6%-geld- baar fakkels ontstoken. Bij 't rossige licht hiervan werd een oefening gehouden in 't verlengen van een der slangen. Nadat ook leening 1919. 3 Vaststelling verordening ingevolge art. 114bis der Gemeentewet tot instelling van een Gasdistributiebedrijf. 4 Verkoop van grond langs a. den Hoogen Duin en Daalschenweg aan Ir.G.O. Boom, b. den Duinwijckweg aan A. Reuter, c. den Duinwijckweg aan J. Möhringer. 5 Ruiling van grond ter verbetering van den Vogelenzangschenweg met J.P. Kok. deze oefening vlot van de hand was gegaan, bestond de volgend oefening in 't weer neties opbergen van 't materiaal. De ge bruikte slangen werdén opgerold om ge droogd te worden en de haspel werd voor zien van nieuws, droge slangen, om ingeval van werkelijken brand, voor 't gebruik ge reed te zijn. Hiermee was deze eer-te „natte oefening" afgeloopen. De ladderwa gen, waarmee nog geen oefening werd ge houden, werd weer naar de kazerne gere- 6 Verzoek van J.D. Meeuwig om wijzi- den en 't overige materiaal volgde. ging van den koopprijs van het door hem ge kochte terrein aan den Bloemendaalschenweg 7 Benaming van wegen. 8 Voorloopige vaststelling gemeentee kening 1924. 9 Verhooging post no. 284 (werkverschaf fing) begrooting 1925. 10 Aanvulling der Recognitieverordening. 11 Voorstel tot uitkeerir.g der Gemeente lijke vergoeding ingevolge art. 101 L.O. wet 1920 aan vijf bijzondere lagere scholen. 12 Verleening medewerking ingevolge art. 72 L.O. wet 1920 voor aanschaffing enz. van choolmeubelen en leermiddelen voor de St. Theresiaschool. 13 Voorstel om te bepalen, dat ontslag wordt verleend aan :a. een onderwijzeres, die vóór haar 45e jaar huwt b. een onderwijzer (es) die den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. 14 Goedkeuring rekening over 1924 en begrooting voor 1926 der Gezondheidscom missie. 15 Definitieve vaststelling uitbreidings plan voor het Naaldenveld. 16 idem voor de terreinen aan weers zijden van den Ziilweg. 17 idem voor de terreinen tusschen Kle verlaan en Spoorweg Haarlem-Overveen 18 Verleening crediet voor aanschaffing brandweermateriaal. 19 Opheffing bepalingen der Bouwver ordening. 20 Ingekomen stukken. Gemeentezaken. B. en W. bieden ter goedkeuring aan de rekening van ontvang sten en uitgaven over het dienstjaar 1924 van de gezondheidscommissie te Bloemendaal. B. en W. stellen voor om medewerking te verkenen tot aanschaffing van schoolmeube- len leer- en hulpmiddelen der onder hetbe- stuur van het St. Jozefsgesticht staande St. Theresiaschool. B. en W. stellen voor met den heer Kok, een stuk grond te ruilen tegen een strook aan den Vogelenzangschenweg voor verbreeding van dien weg onder eenige bepaalde voor waarden. B. en W. stellen voor aan A. Reuter te ver koopen een terrein, gelegen aan den Duin wijckweg, voor den rpijs van f '6 - per M2. B. en W. stellen voor aan Ir G O. Boom te Heemstede te verkoopen een stuk grond aan den Hoogen Duin en Daalschenweg, voor den prijs van f 4.- per M2. B. en W. stellen voor wijziging te brengen in de tabel, bedoeld in artikel 7 III, der bouw verordening voor de gemeente Bloemendaal. B. en W. stellen voor afwijzend te beschik ken op het verzoek van J D. Meeuwig om wegens den toestand van het terrein, door hem van de gemeente ad f 40.- per M2 ge kocht, den prijs op f 30.- per M2 te willen bepalen. B. en W. vragen alsnog een crediet van f 5000.voor de post werkverschaffing en de betrokken post tot f 30.000 te verhoogeu. B. en W. bieden ter vaststelling aan de verordening op het beheer van het gasbedrijf der gemeente Bloemendaal. Oefening van de Vrijwillige Brandweer. Werd bij de vorige, de eerste oefening van de Vrijwillige brandweer, de comman dant de dupe van een misverstand in de plaats van samenkomst, Zaterdagavond werden het de velen, die, aangelokt door de krantenberichten over een oefening aan den Vijverweg, zich naar de vermelde plaats hadden begeven, om getuige te zijn van de evolutiën der nieuwe brandweer. Tot die velen, die van klokke 7 tot bij half 8 tever geefs liepen uit te kijken naar iets, wat op brandweer geleek, behoorden ook de beide krantenmenschen, die zich verplicht achten, het publiek in te lichten over de verrich tingen van hen, die ons thans oi misschien eerlang zullen moeten neen, vrijwillig willen beschermen tegen de woedende verslinding of verslindende woede van het vlammende element. Wie weet of wij, dat aangeschaft. t Spreekt vanzelf, dat men bij deze eer ste oefening in de behandeling van 't mate riaal met eigenaardige moeilijkheden ken nis maakte, dat alles nog niet zoo vlug ging, als in geval van werkelijken brand wel ge- wenschtwas, maar Daarvoor dienen dan ook de oefeningen. De kalme, rustige en ge moedelijke leiding van den commandant, den heer Bruning, geeft, echter gegrond, hoop, dat na eenige oefeningen het korps zoo ver gevorderd zal zijn, dat '1, als 't in de ure des gevaars ra' moeten d'cnst doen. met gunstig gevolg den strijd tegen 't vuur zal kunnen opnemen. Gemeentezakzn. B. en W. steilzn voo1" de. gemeentelijke vergoeding voor de R K. Jongensschool te Ove-veen vas* 'e ste'len op f 3567,38 en dit bedrag order aftrek van het genoten voorschot van f 2088, alsnog uit te keeren. Evenzoo het bedrag voo- de R. K. school te Vogelenzang vast te stelle-1 oo f 3834.10, voor het vakonderwijs f 320,en voo- hef vervolg-onderwijs f 423,28 en het eerste bedrag onder aftrek van het genoten voor schot ad. f 1600,uit te keeren Evenzoo de vergoeding voor de chr. school voor Mulo te Bloemendaal vast te stel len op f 6756.90 en voor het vakonderwijs f 1284,43. B. en W. stellen voor het bedrag ad. f 6756.90 af te trekken van het voorschot ad f 9990 en het teveel uitgekeerde over het in 1926 te genieten voorschot in te houden. Evenzoo aai1 de R. X. Meisjesschool uit te keeren f 1247,38 en voor vakonderwijs f 746.665. Aan de Bloemendaalsche Schoolvereeni- ging uit te keeren f 1400.88 en voor vakonder wijs f 746,665. B. en W. stellen voor een wijziging en aan vulling der verordening op de heffing van een belasting voor het hebben van particuliere werken en inrichtingen bovenop-, aan-, of in en het gebruiken van openbare gemeen tegronden, openbare wegen in openbare wate ren der gemeente Bloemendaal. B. en W. stellen voor vast te stellen eer, ver ordening op het verleenen van ontslag aar onderwijzeressen van het openbaar lagei onderwijs en onderwijzers en onderwijzeres sen, die den leeftijd van 65 jaar hebben be reikt. B. en W. stellen voor ontheffing te vei- leenen van artikel 7 der Bouwverordening ten behoeve van C. v. d. Leek voor bouw van drie woningen aan de Rijnegomlaan, ter behoeve van J. H. Hansen voor bouw van een steenen schuur bij perceel N. Stationsweg 16,ten behoeve van M. en W. Lolkus voor bouw eener dubbele villa aan de Julianalaan. ten behoeve van S. Bousema voor bouw van 4 woningen aan de Julianalaan. B. en W. stellen voor de ontheffing te wei geren aan P. Faber voor verbouw perceel Bloemendaalsche weg 120, aan H. Tuninga voor verbouw van Thala- sta. aan N. de Winter voor bouw van een wo ning aan de Nic. Beetslaan te Aerdenhout, aan de Wed. N. A. Faase voor verbouw van een woning in de nabijheid der Oranje Nas- saulaan. aan D. J. van Buuren voor bouw eener dub bele villa aan de Lonbar Petrilaan. B. en W. bieden den raad aan a. de reke ning van de inkomsten en uitgaven der ge meente over 1924 met de daarbij b.ehoorende bescheiden. b. een ontwerp-besluit tot voorloopige vast stelling dier rekening. Uit de balans blijkt, dat de gewone dienst sluitjmet een voordeelig saldo van f179236.16 en de kapitaaldien st met een nadeelig saldo van f 287870.25. Gemeentezaken. Door de commissie van toezicht op de brandweer wordt aan den raad voorgesteld, in overleg met den staf der vrijwillige brandweer, ten behoeve van deze brandweer nieuw materiaal aan te schaffen tot een 1 totaal bedrag var. 15.000. In dit bedrag is o.m. opgenomen' een Magirus Automobiel Brandspuit com pleet met bijbehoorend materiaal voor e«n bedrag van f 10850. Met den staf van de vrijwillige brandwee? is overeengekomen, dat de benoodigde ma terialen van gemeentewege zullen worder BONBONS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8