TROONREDE. R.K. Volksuniversiteit. Dinsdag 15 September 1925 49ste Jaargang No. 16146 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden - Eerste Blad Agenda 16 September Het gouden feest van Dr. L. C. Proot. PLAATSELIJK COMITÉ STORMRAMP 1925. N. V. Jeroe's Kleermakerij. De Perceleyne Fleseh. Dammatch Herm. de JonghKeiler. Personalia. Rijwieldiefstallen. Dr. S, van der Horst. Excursie. De school voor Bouwkunde. Ongeval bij de Kwaker. Rijkspostspaarbank. Tot eereleden benoemd. N.V. Spaarbank voor Katholiek Nederland 4 pCt. Abonnementsconcerten Dr. de Koos. „St. Franciscus-Liefdewerk".^ Gevonden dieren en voorwerpen. Het locaaltje. J. VVEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht VRAGENBUS. Rijwiel gestolen. De inotordienst. D® abosaementsprijs bedraagt roor Haarlem en Agentschappen: Pet week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij »oor-'itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSEN Advertentiën 35 cent* ptt rtgch Bij contract belangrijke kortingi Advertentiën tusschen den teksl als ingezonden mededeeling, 60 ct per regel op de le Pagina 75 ct per regeL Vraag- en aanbod-adver- te?tién 14 regels 60 ct. pet plaat' ring: elke regel meer 15 ct.. bv vooruitbetaling. Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge üe verzekeringsvcorwaarden f QffiftSl levenslange geneeie ongeschiktheid tot werken dooi f 7 Kfl bij een ongeva: mei f ORft dij verlies van een bana, f |OE Dij verlies van een tegen ongeval'en verzekerd voor eender volgende uitkeeringen ulfuU.verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen .1 OU." doodelijken afloop ZuU. 'en voet of een oog: duim ot wnsvinger f RH bijeen breuk vanf£fl oij verlies van e« 1 3U.' been of arm 1 *U'. andere vinger. H. M. de Koningin heeft heden de Sta- fen-Generaal mef de volgende rede ge opend: In Uw midden, Leden der Staten-Gene- raal, herdenk Ik met voldoening, dat er voor ons Volk in zoo menig opzicht reden fot dankbaarheid bestaat. Innige deelneming vervult Mij met de slachtoffers van de ramp, die in de afge- loopen maand verschillende deelen van het land teisterde. Het gevoel van saamhop- righeid, dat zich, waar het geldt geleden verlies te lenigen, weder zoo krachtig open baarde, stemf echter tot erkentelijkheid. De toestand van land- en tuinbouw geeft in menig opzicht reden tot voldoening al, zijn de vooruitzichten voor de naaste toe komst nief geheel zonder schaduwen. Handel en Nijverheid verkeeren nog in moeilijken toestand; in niet geringe mate is daarop van invloed de economische gesteld heid buiten onze grenspalen. Al blijven zorgen drukken, zoo kan niet temin van cenige verbetering in den alge- meenen toestand der Lands worden ge waagd. Het gevaar voor de ontwrichting van den toestand van 's Lands geldmiddelen kan als afgewend worden beschouwd. Ingrijpende maatregelen zijn daarvcor noodig geweest. Blijft de financieele toestand zich gunstig ontwikkelen, dan zal, naast verlichting der aan de burgerij opgelegde lasten, ook ver zachting van enkele der in de laatste jaren genomen maatregelen in overweging kun nen worden genomen. Zoo voor Bestuur als Wetgeving blijft handhaving van de Christelijke grondslagen voor ons volksleven richtsnoer. Vereenvoudiging van den Staatsdienst, waar mogelijk inkrimping van Staatsbe moeiing, en betrachting van de uiterste so berheid in het beheer der publieke midde len blijven dringend aanbevolen. Voorzie ningen, die belangrijke geldelijke offers van de schatkist vorderen, dienen dan ook ver meden te worden. Onze betrekkingen met de andere Mo gendheden zijn van den meest vriendschap- pelijken aard. De geldelijke verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal worden herzien, Met volstrekte handhaving van de grond wettelijke financieele gelijkstelling op het gebied van het lager onderwijs, blijft het oog gericht zoowel op het houden van de kosten van her onderwijs binnen redelijke grenzen, als op het wegnemen van onnoo- dige beperkingen van de vrijheid van hel onderwijs. Een voorstel zal worden gedaan tot wij ziging van de regeling van de schoolgeld- heffing. In afwachting dat de ontwikkeling van den internationalen toestand de verwezen lijking zal toelaten van de door den Vol kenbond in uitticht gestelde algemeene be perking van bewapening, zal reeds thans het streven er op gericht zijn om, bij behoud eener weermacht, welke met den bestaan- den internationalen toestand rekening houdt, geleidelijk te geraken tot verlaging van de militaire uitgaven. Maatregelen zijn in overweging tot in stelling van een Departement van Lands verdediging, waaraan de belangen van Land en Zeemacht zullen worden toevertrouwd, voor zoover deze laatste niet naar het De partement van Koloniën moeten overgaan. De zorg voor de groote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hier omtrent zijn voorzieningen in overweging genomen. Op sociaal terrein blijft een omzichtig beleid noodzakelijk. Geleidelijk zal de in het verleden gevolgde lijn worden doorge trokken. Naarmate de economische toestan den in ons land dit mogelijk maken, zal de Arbeidswet 1919 verder behooren te wor den doorgevoerd. Invoering der Ziektewet, nadat deze ge wijzigd is, óók in dezen zin, dat meer ruim te wordt gelaten aan hetgeen in de maat schappij is opgekomen, is geboden. Wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal worden bevorderd. Ten aanzien van de Volkshuisvesting zal de Regeering zich als regel beperken fot de taak, zooals de Woningwet zich die heeft gedacht. Maatregelen tot uitbreiding van werkge legenheid zijn in overweging. Het beheer van 's Lands overzeesche ge westen zal worden voortgezet in een, geest welke met ome zedelijke roeping jegens die gewesten in overeenstemming is. Om in de toenemende behoeften van land en volk te kunnen voorzien is ruime toevloeiing van kapitaal onmisbaar. Gewaakt zal wor den dat de belangen der Inlandsche bevol king niet door overwicht van dat kapitaal worden benadeeld. Moge God Zijn milden zegen aan Uw arbeid schenken! Ik verklaar de gewone zifting der Staten- Generaal geopend. Ieder jaar is de verschijning van de Troonrede deftig woord voor regeerings- Program eenige oogenblikken een prikkel voor de publieke belangstelling, ook van ken, die zich verder het geheele jaar weinig of niet met de politiek inlaten. Bijzonder is dit het geval na algemeene verkiezingen, Wanneer de eerste Troonrede het regee- ringsbeleid voor een geheele parlementaire periode uitstippelt. En wel heel bijzonder gaat onze belangstelling vandaag naar dat regeeringsprogram uit, nu tegen de verwach ting van de groote meerderheid aan het hoofd van het nieuwe kabinet een man is komen te staan, die onder de vorige regee ring zich verplicht heeft gezien door de strengste bezuinigingsmaatregelen en nijpen de belastingen de begrooting sluitend te maken en thans na een democratische ver schuiving bij de stembus, ook een democra tisch program beloofde. Nu hechten wij voor ons zelf niet zoo heel veel waarde aan een Troonrede als toets steen voor de gezindheid eener regeering. Wanneer b.v. wordt aangekondigd: „bezui nigingen zijn in 's lands belang dringende eisch" dan zegt dat alles en niets; de vraag is maar, hoe die bezuinigingen wor den doorgevoerd. Zoo hebben wij ook van deze Troonrede niet de verwachting gehad daaruit het regeeringsbeleid voor de komen de jaren te kunnen vastleggen; zij zegt ons slechts welke onderwerpen wel en welke niet ter hand zullen worden genomen. Overigens kan de toon. de woordkeus, ge heel de bouw der Troonrede ons een be paalde stemming bijbrengen, waarvan de juistheid in de practijk moet blijken. Laten wij hopen, dat het niet enkel de herfstzon was, die vandaag zoo brillant schijnt, maar dat het ook de goede geest dezer nieuwe regeering 'was, welke ons na het lezen van deze Troonrede een gevoel van tevredenheid en voldaanheid bezorgde. De rede is lang, wat gemeenlijk geen ver dienste is. Toch staat er weinig overbodigs in. De aanhef mocht ditmaal ook wel wat langer dan gewoonlijk zijn. Het doet goed H. M. de Koningin in deze nog altijd sombere tijden Hare dankbaarheid te hooren uitspreken over den toestand van ons land in vergelijking met andere volken; Haar de groote ramp van Augustus te hoo ren gedenken en den weldadigheidszin van ons volk te hooren prijzen. Verder blijkt de regeering een fuisten blik op den moeilijken ecenomischën toestand te hebben. Immers, zij ziet naast de lichtzijden voor land- en tuinbouw ook den schaduwkant (de Duitsche tarieven); zij ziet een langzame vermindering van de malaise, maar vergeet niet, dat de toestand over het geheel nog zorgwekkend blijft. Gelukkig is het groote gevaar van tekorten op de Staatsbegrooting afgewend en kan zelfs aan verlichting van lasten (be lastingverlaging) en aan verzachting van de harde maatregelen, ten opzichte van het overheidspersoneel getroffen, worden ge dacht. Nadere voorstellen zullen moeten uit wijzen hoe ver de regeering hier zal gaan en of de minister van financiën in het vorig kabinet niet te ver is gegaan. In ieder ge val is het aangenamer den boog te ontspan nen dan strakker aan te halen. Alvorens de nieuwe regecring de punten van haar program meer in détails meedeelt, zet zij zoo krachtig mogeliik voorop, dat zij van plan is in wetgeving en bestuur de christelijke beginselen tot richtsnoer te ne men. Niets zal ons liever zijn dan in de komende jaren een waarlijk christelijke re geering te helpen verdedigen Onder de voorgenomen maatregelen wor den wederom genoemd vereenvoudiging van den Staatsdienst „waar mogelijk" inkrimping van de Staatsbemoeiing, soberheid en zui nigheid. Kostbare maatregelen zijn niet te verwachten. Deze paragraaf is zeker het overgroote meerendeel van het volk uit het hart gegrepen. Dat wij nu ook eens sterk sprekende resultaten van de inkrimping van het staatshuishouden in begrootingen op een veel lager niveau mogen zien! Met beslistheid wordt verder medegedeeld, dat de geldelijke verhouding tusschen Rijk en gemeenten zal worden herzien. Was hier niet een krachtmensch als de heer Colijn aan het woord, wij zouden hier bij een groot vraagteeken zetten. Misschien zal het hem gelukken de jaren en jaren lang gehoorde klachten der groote gemeentebe sturen gerechte klachten overigens! eens te doen ophouden. Mocht het gelukken op dit gebied tevre denheid te brengen, dan zal deze regeeriog daardoor alleen zich reeds een onsterfelij- ken naam verwerven. Met groote voldoening lezen wij verder, dat aan de heerschende anarchie en aan de geldverspilling bij het lager onderwijs een einde zal worden gemaakt. Dat dit niet zal gaan ten koste van de bijzondere school, daarvoor is minister Rutgers ons een waar borg. En dat hier krachtig dient te worden ingegrepen na het ietwat artistieke beleid van minister de Visser, dat roepen al lang de onrustbarende begrootingscijfers van „Onderwijs". Oorlog en marine spelen dit jaar geen boeman, integendeel. Broederlijk zullen zij in één departement van defensie worden vereenigd; de algemeene beperking van be wapening, ideaal van den Volkenbond, wordt met verlangen tegemoet gezien. Aan weerloosheid wordt natuurlijk niet gedacht; maar wel aan geleidelijke verlaging van mi litaire uitgaven. De nieuwe minis'er heeft trouwens vandaag ai het een' en ander van zijn plannen meegedeeld. Moge hier nu eens eensgezindheid van heel de rechterzijde mogelijk zijn! We zijn op dit stuk de laat ste jaren niet verwend. Een zaak van belang is zeker ook de aankondiging van de wegenverbetering. Mi nister Bongaerts heeft hier een moeilijk, maar dankbaar terrein om ook „Waterstaat" eens populair te maken. Dan de sociale paragraaf! Zij is kennelijk met groote zorg geredigeerd. De lijn van minister Aalberse^ zal geleidelijk worden doorgetrokken. De voorzichtige omschrijvin gen maken het overigens niet waarschijn lijk, dat verdere doorvoering der Arbeids wet in de komende vier jaar te verwachten is. Duidelijker is de regeering ten opzichte van de Ziektewet, 't Is min of meer een ver rassing, voor de coalitiegenooten vermoede lijk eenigszms pijnlijk, dat de Talmawetten worden losgelaten. Overigens dient het wetsontwerp te worden afgewacht; uit een enkel zinnetje is niet licht op te maken, hoe de regeering deze moeilijke materie denkt te regelen. Eveneens laat de aankondiging „wettelijke regeling van het collectieve arbeidscontract zal wor den bevorderd" nog veel te denken. Maar het zegt al veel, dat deze zaak tot een punt van regeeringsprogram is gemaakt Ten aanzien van de Volkshuisvesting neemt de regecring het beleid van Minister Aal- berse in het laatste stadium van diens mi nisterschap over. De werkloosheid zal door werkverruiming worden bestreden en tegenover de koloniën zal de beproefde politiek worden voortgezet Bijzonder trekt ditmaal de aandacht, dat de regeering de Inlandsche bevolking tegen overwicht van Europeesch kapitaal zal be schermen. Nobele klank! Alles bijeen dus een niet overladen maar toch veel belovend program, geheel geëigend voor onzen tijd van economischen opbouw, Moge de uitvoering aan den opzet beant woorden! Sociëteit „St. Bavo". Haarlemsche In koopcombinatie, half 9 uur. Vioolonder- wijs, 3 uur. Bestuur Si. Jozef, half 9 uur. Inschrijving cursussen Vrouwen bond, 35 en van 89 uur -- ILn- d.elsraad, 9 uur. Bestuur Centraal Hanze-Bureau, 11 uur Voorzitters van de afdeelingen, 1 uur. Gebouw Bloemhof. „Hulp zij ons Doel", 8 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 89!4 uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 2—6K> en 's avonds van half 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 2—4 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau Bl.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en vaD 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 8-t-10 uur. n.m. gezéllig samenzijn voor Hollandsche meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 .iur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond. St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen- toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde St. Franciscns. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post" Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. De ontvangst van het Huldigings-Comité zal plaats hebben op Donderdag 17 Septem ber te half drie ure ten huize van den Jubi laris, Wilsonsplein 19. Mochten er ook an deren zijn, die gaarne hunne opwachting bij Dr. Proot zouden willen maken, dan is daarvoor gelegenheid tusschen half vier en vijf uur te zijnen huize. Tot en met hedenmorgen is bij den Pen ningmeester van het Plaatselijk Comité bin nengekomen: 11 Sept. nagekomen gift van de Stads-Editie Opr. Haarlemsche Courant 10. 14 Sept. idem 0.50 Van N. N„ Heemstede 50.— Af: nog betaalde kosten inzake het concert op 10 Sept. waardoor de netto-opbrengst van het concert wordt 478.95 21.05 39.45 Siddo vorige verantwoording 33.713.18k! Saldo 33.752.63H Naar wij vernemen is tot het curatorium van de R.-K. Volksuniversiteit'toegetreden de Hoogeerw. Zeergel. heer Th, F. Ebbink- huijsen, regent van het seminarie Hageveld. Tevens werd hij benoemd tot voorzitter. Secretaris werd de heer A. D, A. v. Ketel. De N.V. Jeroe's Kleermakerij opende he den haar Heeren-confectiemagazijn aan den Wpgenweg no 16. Reeds van Februari j.l. te Zandvoort werkzaam geweest zijnde, wist zij beslag te leggen op het prachtig gelegen pand aan den Wagenweg. De geheele inrichting getuigt voor de N.V. Geen moeite werd gespaard om het den I cliënten gemakkelijk en aangenaam te ma- j ken, terwijl voor het personeel een lichte en luchtige werkplaats werd ingericht In de benedenverdieping is liet kantoor en pakkamer gevestigd en op de zesde etage de zaak. De ontvang- pas- en wachtkamer zijn op een eenvóudige, doch smaakvolle wijze in gericht Alle schreeuwende kleuren zijn vermeden, slechts harmonieerende tinten zijn gebezigd, j De verlichting van de verschillende com- i partimenten is van dien aard, dat kleuren van stoffen met dezelfde gemakkelijkheid te onderkennen zijn als bij dag. Het geheel maakt een degelijken en wei verzorgden indruk. Deze zaak lijkt ons een aanwinst voor Haarlem Bij gelegenheid van het 650-jarig bestaan van A dam, heeft ,De Porceleyne Flescb" te Delft, gedenkborden vervaardigd, welke na bestelling voor een ieder verkrijgbaar zijn. De borden, in groot en klein formaat mun ten uit door een schitterende uitvoering. De fijne, teere kleurschdkeering van het panora ma, een gezicht op Amsterdam vanaf het IJ, stempelt het bord tot een werkelijk kunst product. Op den rand van het groote bord staan de woorden van Vondel vermeld: „Aan d'Amstel en aan 't IJ. Daar doet zich heerlijk oope, Zij, die als keizerin De Kroon draagt van Europe." Het wapen vac Amsterdam met de keizers kroon en het Kpggeschip, zijn aan de boven zijde aangebracht, geflankeerd door de jaar tallen 1275—1925. Er begint spanning in deze match te ko men.... het is Keiler gelukt de derde par tij te winnen, zoodat de stand momenteel 33 gelijk is. Met ingang van 15 September is benoemd tot politic-agent alhier, de heer J. van der Jacht, thans in gelijke betrekking te Schie dam. Bij de politie is aangifte gedaan, dal twee rijwielen zijn ontvreemd, één uit de vestibule van pen pc--eel aan He Ged. Ou<lc Gracht en een ander uit dan tuir van een perceel aan den Kleverparkweg. Hier ter stede is op 82-jarigen leeftijd overleden dr. S. van der Horst, ridder van het legioen van Eer. De begrafenis zal plaats hebben op Don derdag 17 dezer, ten 12 uur, op de alg. be graafplaats te Haarlem. Zondagmorgen bracht een groot aantal ty pografen van hier, door bemiddeling van de Commissie van Maatschappelijk Werk, een bezoek aan de kweekerij „Dc Teunis bloem", eigenaar de heer C. Sipkes, ge legen aan den Zijlweg te Overveen. De heer Sipkes leidde zelf het gezelschap dames en heeren rond. Na eerst een weten schappelijk overzicht te hebben gegevfjp van de beteekenis van hei kweeken van bloemen en planten volgde de wording en de verdere geschiedenis der planten en bloemenwereld. De uiteenzetting en rond leiding was bij der heer Sipkes in goede handen, want niet alleen dat hij weten schappelijk goed onderlegd is, maar hij is tevens 'n goed redenaar. Het gezelschap heeft twee uur onder begunstiging van zeer mooi weer op de kweekerij doorgebracht. De heer A. Valbracht, voorzitter Com missie van Maatschappelijk Werk, dankte bij het einde van het bezoek den heer Sip kes namens het gezelschap, voor zün dui delijke en mooie uiteenzetting van het ge ziene. Een fotograaf nam een kiekje van het gezelschap. De Ned. Mij. voor Nijverheid en Handel heeft een adres aan den Minister van Onder wijs gezonden, waarin zij verzoekt, de kwes tie van opheffing van de School voor Bouw kunde, Versierende Kunsten en Kunstam bachten te Haarlem, nog eens ernstig te overwegen Zaterdagavond had aan de Kwakel een ongeval plaats, dat nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Een heer wou ongeveer half elf des avonds op een wagen van de E.S.M. sprin gen bij de halte aan de Kwakel, Leidsche- vaart, toen de tram reeds in beweging was. Hij de|d het echter betrekkelijk onhandig en bovendien niet aan den rechter, maar aan den linkerkant van den wagen. Op den eersten wagen lukte het niet. Toen probeerde hij het op den tweeden, maar daar ging het ook niet. Nu had de tram al een vaartje en toch beproefde hij het nog op den derden wagen, waarvan het afsluithek dicht was. Dit trachtte hij te openen, maar op een zeker oogenblik sloeg het weer dicht. Toen moet de man het evenwicht hebben verloren, zoodat hij van den wagen viel en wonder bo ven wonder, vallende niet onder de tram ge raakte. De man heeft tengevolge van zijn val geen verwondingen bekomen. Hij had enkel door het dichtklappende hek een v/onde bekomen aan de pink, waarvan een gedeelte verbrijzeld werd. Dr. Hubert verleende de eerste hulp en het is niet uitgesloten dat de ongelukkige een gedeelte van zijn pink zal moeten missen. Naar we vernemen woont de man in het Rozenprieel. Aan het postkantoor Haarlem en zijne bij- en hulppostkantoren werd in den loop der maand Augustus op spaarbankboekjes ingelegd 248.146.13* en terugbetaald 246.537.68; derhalve meer ingelegd dan terugbetaald 1.608.45. Het aantal nieuw uitgegeven spaarbankboekjes bedroeg 194. Hieronder 74 formulieren ad 1in spaarbankzegels van 5 cent en 197 formu lieren ad 1.in spaarbankzegels van 1 cent, (schoolsparen.) Door tusschenkomst dezer kantoren werd ter Directie op staatsschuldboekjes inge schreven nominaal J 3450, en afgeschreven nominaal 9800. Derhalve minder in- dan afgeschreven 6350. Het aantal nieuw uil- gegeven staalsschuldboekjes bedroeg 2 Men verzoekt ons mede te deelen, dat op de vergadering van de Politiesportver- eeniging, gehouden op 9 September j.l. tot eere-lcden werden benoemd de heeren Dr. W. E. Merens, A. J. Meyerink, Th. Pclten- burg en John. M. SmidL (Nationale Spaarbank) (Direct ingaande). Bijkantoor NASSAULAAN 18. Zitdagen: Maandags, Woensdags. Vrij dags van 69 uur n.m. en Zaterdags van 59H uur en in het St. Josepb- gebouw te Halfweg de 2e Dinsdag van iedere maand, van 56H uur. Aangemoedigd door het steeds stijgende succes zal de Holl. Conc. Directie Dr. de Koos, voor het zesde seizoen, de bekende abonnementsconcerten arrangeeren. Zij engageerden voor den a.s. winter weder om uitsluitend de grootste artisten, zoodat zelfs de meest verwende muziekliefhebber, over deze concerten moet roepen. Zij openen de serie op Vrijdag 23 October a.s. met het wereldberoemde Fransche Poulet- Kwartet. Het tweede concert wordt gegeven op Vrijdag 18 December door den genialen Franschen violist Jaques Thibaud. Birgit Engell, „de Deensche nachtegaal" genaamd, is op veler verzoek wederom voor Haarlem geëngageerd. Zij zal op Maandag 18 Jannari het derde concert geven. Tot waardig slot der eerste serie komt op Vrijdag 19 Maart de groote Spaansche pianist Jose Iturbi. De Abonnementsprijs voor deze schit terende concertserie zal bedragen zes gulden verhoogd met sed. Belasting en Auteursrecht. Voor zoover de beschikbare plaatsruimte dit toelaat, worden per concert losse kaarten verkocht tegen den prijs van f 2.50, plus rechten. Men ziet dus, een abonnement is verreweg het voordeeligst, temeer daar dit niet persoonlijk is, zoodat men, indien men zelf verhinderd is, dit door een ander kan laten gebruiken. De inschrijving voor deze concerten staat open bij het Concertbur. Vernout, War moesstraat 10, te Haarlem. De concerten vinden wederom plaats in den Schouwburg V/ilsonsplein. Verschenen is het jaarverslag over 1924 1925 van St. Franciscus-Liefdewerk te Haar lem. Uit dit verslag ontleenen wij, dat het aantal werkende leden thans 26 bedraagt, en 3 aspirant-leden. Dit aantal is heusch niet overdreven, waar op 11 Januari 1925 200 jongens waren ingeschreven. Het afgeloopen jaar werden 1250 communie's aan de jongens uitgereikt. Vanaf 10 Juli 1924 bestaat een com missie voor werkverschaffing welke coihmis- sie een zeer moeilijke taak heeft te vervul len. In het geheel zijrw 54 jongens in verschil lende werkkringen geplaatst. Een twaalftal jongens is op R.K. Scholen geplaatst en 10 op de avondschool van de St.-Jozefsgezellen. Door de magazijnmeesters zijn 35 gezinnen het afgeloopen jaar geholpen. Van verschillende vereenigingen werd steun ondervonden. Wat de eerste helft van 1925 betreft, in dit tijdsbestek is het aantal jongens met 35 ver meerderd. Aan inkomsten werd in 1924 genoten een bedrag van f 4174.07. De uitgaven bedroegen f 5337.68. Een nadeelig saldo dus van f 1163.61. Politiebureau, Smedestraat, rijwielbel. merk A. Komen, Brouwerstraat 73rd., broche R. Hartog, Oude Raamstraat 4rd., broche met portret v. Bergen, Ged. Oude Gracht 18, bal C. de Jong, Zwaardstraat 27, woordenboek G. Bijster, Alb. Thijmstraat 16, ceintuur Montoban, Jansstraat 20, zw. bruine hond „Fauna" Halderman, Dam straat lOrood gele hond, „Fauna" v. d. Meij, Kinderhuisvest 43, witte hond „Fau na" Zwaag, aannemer, Bennebroek, fox hond, „Fauna" H. de Noe, Duvenvoorde- straat 27, hondenhalsband J, v. d. Stadt, Pieter Kiesstraat 76, gedeelte van een hor logeketting P. Nix, Spaarnwouderstraat 92, handschoen (zwart( v. Dijk, Heerensingel 39, zwart-witte poes „Fauna" H. Sohl, v. Marumstraat 34, kerkboekje G. J. Pel- lemans, Harmenjansweg 57, karretje met zeiltje; W.. Snel, Brouwersstraat 12zw., medaillon J. v. Hooff, v. Zeggelenstraat 13a, penning van koper C. de Heij, Harmen jansweg 82V, damesportemonnaie met in houd C. de Goederen, L. Boogaardstr. 34, portefeuille met inhoud Koelemeijer, J. Nieuwenhuizenstr. 4, nummerplaat (auto) Politiebureau, Smedestraat, heerenrijwiel A. Scheffer, Oranjestraat 190, ring D. Da- miaans, Doelstraat 24arood, rozenkrans Politiebureau, Smedestraat, ïubber voetstuk ,- J. Poulen, v. d. Vinnestraat 2rood, rijwiel- belastingmerk A. v. Rumpt, Cheribonstraat 28, Schoten, speelgoed in zakje C. de Wit, Bouwersstraat 7b., staaldraad H. Nelissen, Gasthuissingel 8, gasmetersleutel J. de Graaf Heerensingel 55zw„ strik met haarspeld S. Schreur, Asterstraat 10, rol singel C. Hesseling, Zuidpolderstraat 23, schoentje L. v. Zeist, Ted. v. Berkhoutstraat 8, huis sleutel C. Terhorst, Pres. Steijnstraat 92, taschje met inhoud J. Groothuis, Kenne- merstraat 17, taschje met inhoud. M. Leewis, Hier. v. Alphenstraat 8, beursje met inhoud J. Smit, Schoterweg 108, cape Christiaans Romolenstraat 70, grijze smous, „Fauna" Wijtkamp, L. Heerenvest 12, zwart-witte hond „Fauna" Quaisteniet, Harmenjansweg 62, keeshond „Fauna" M. Spronk, Drossestraat 11, handschoen (bruin) Heyselaar, Kloosterstraat 27 zw. grauwe hond (Haerlem) Lodder, Colenso- straat 32, gele herder, idem Mej Vos, Gen. de la Reystraat 91, geelwitte hond idem Hulsbergen, 2e Hoogewoerdstraat 22, her dershond, idem Stammeyer, Spaarne 35, zw. witte poes, (Fauna) Konings, Lotter- straat 37, Schoten, grijze poes, (Haerlem) Laagschot, Julianapark 15, Schoten grijze poes, idem Burger, Scheeperstraat 34, gnjze poes, idem K. de Rek, Ostadestraat 12, jonge poesies, idem M. Bosch, Leidsche- straat 15, grijze kater, idem Politiebureau, Smedestraat, kinderportemonnaie Postkan toor, Ged. Oudegracht, portemonnaie m. i. Mevr. Rozen, Zijlweg 76, Overveen, Lips' sleutel W. v. d. És, Scheepsmakersdijk 38 rd„ idem P. Hartog, Korte Poellaan 29 rood, damesschort G. Mensink, Lange Molenstraat 46, zak. Het knusse locaaltje, waarvan de locomo tiefjes en wagentjes, als je ze op een hon derd meter afstand ziet, lijken op hel spoor- treintje van je jongsten zoon, rijdt in de Haarlemmermeer nu al weer eenige jaren en menigeen zal zich nog herinneren hoe dolblij iedere rechtgeaarde Haarlemmer meerder was, toen hij uit zijn afschuwelijk isolement verlost werd en daar voor he! eerst de „verlossende" trein met het bel letje, ala een „ijsco"-vagen in 't groot, in de meer verscheen. En in die jaren van zijn bestaan, bewees het locaaltje goede diensten en menigeen was met dit middel van vervoer, al was t niet van de vlugste, voldaan, omdat iets toch altijd beter is dan niets. Zoo bleef 't en iederen dag kuierde het locaaltje op z'n eentje langs de dijken, vaar ten en landerijen en de meeste passagiers werden vaste klanten en het ging er heel gemoedelijk toe. Het locaaltje veranderde niet, maar wel de tijden. En in die tijden ging men eens verder kijken en redeneerei en zoo kwam de eenvoudige reiziger a spoedig tot eigenaardige conclusies. „Welke?" zult u vragen. Het locaaltje, dat zoo op zich zelf zijn weg neen en terug eiken dag maakte, bleef op zich zelf en het ongemak van gebrek aan aansluiting was al heel duidelijk. Op een station der groote lijnen mopneren we al dikwijls als we een kwartier op aanslui ting moeten wachten, maar met zulke mop perbuien lacht het lokaaltje. De vermetele reiziger die het probeert de reis te ondernemen van Amsterdam naar Hoofddorp om daar over te stappe.i op het lijntje in de richting Leiden beleeft rare dingen. Een eenvoudig voorbeeld: Stel u voor, dat u voor zaken in Nieuw Vennep of Leimuiden moet zijn. Och Amsterdam, Nieuw-Vennep is maar een afstand van 30 K. M. dus dat gaat vlug. Niets daarvan. Des morgens arriveert het locaaltje om 7.31 uur in Hoofddorp en daar worden de reizigers voor de richting Leiden afgeladen en eerst om 8.43, dus ruim een uur later stoomt het „ijsco"-wagentje naar Leiden. 's Middags nog erger. Het locaaltje komt in Hoofddorp om 3.44 en de door het lange wachten versufte rei zigers verlaten Hoofddorp niet eerder dan om 5.33 uur. Idiote toestanden zal ieder lezer zeggen, biina onbegrijpelijk n toch is 't zoo. Maar nog onbegriinelijker is het dal men in Leiden met het locaaltje aankomend, eerst nog ongeveer een half uur moet loopen. voordat men het station der H. IJ S. M. bereikt en nog veel onbegrijpelijker dat het locaalstationnetje in Amsterdam bijna een uur loopen van het station C. S. li-". Waar voor zoo iets noodig was, zal menig ver nuftig denker nog niet kunnen bevroeden. En daarom juist was het zoo goed. dat het raadslid van Haarlemmermeer, de heer v. Aarendonk in de laatste vergadering vroeg of er niets aan te doen zou zijn om de dienstregeling op de Haarlemmermeerlijnen gewijzigd te krijgen in dien zin, dat er be tere aansluiting wordt verkregen op de trei nen van Hoofddorn naar Leiden, omdat men nu meestal genoodzaakt is om de reis naar Leiden over Haarlem te maken. De voorzitter van den raad zeide toe deze zaak bij B. en W. ter tafel te zullen bren gen en we mogen honen, dat 't spoedig ge beurt, -want toestanden als thans spotten toch met ieder begrip van eenigszins dra gelijke verbinding en vlug verkeer. Dat goede locaaltje toch! Barometerstand 9 uur v.m.: 775. Stilstand. OPGAVE: Naar waarnemingen in den morgen van 15 September 1925 Hoogste Barometerstand 773.2 m. M. te Magdeburg. Laagste Barometerstand 743.7 m-M. Ie Vestmanoer. Verwachting van den avond van 15 fot den avond van 16 September. Zwakke tot matigen zuidelijke tot oos telijken wind, helder tot lichtbewolkt. droog weer, iets warmer. De directie van „Sinf Wiilibrordus" te Utrecht deelt ons mede dat zij alleen Roomsch-Katholiekcn verzekert. Ongeteekende vragen worden niet beant woord. Alleen abonné's kunnen gebruik maken van deze rubriek. Bij de politie is aangifte gedaan, dat Za terdag uit het portaal van de R. K. Kerk aan de Jansstraat een heerenrijwiel werd ontvreemd. De 2e ploeg dienstplichtigen der lichting 1925, bestemd voor de schoolcompagnie van den motordienst, komt tuschen 1 en 5 Oc tober alhier voor de eerste oefening onder de wapenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1