UTTEM «i®ï Binnenlandsch Nieuws Door den president der Vereenigde Staten is een commissie ingesteld am te onderzoeken of de Amerikaansche luchtvloot voor haar taak be rekend is. Geweldige overstroomingen in de Chineesche provincie Sjantoeng. Onder de Radio-berichten: Baldwin heeft op zijn doorreis te Parijs besprekingen met verschillende ministers. In Westfalen breidt de typhus zich uit. Een bespreking van Baldwin met Fransche ministers. Het eerste standbeeld voor Ebert. De crisis in het Centrum. De typhus in Duitschland. De oorlog in Marokko. De schuld van Frankrijk aan de V. S. De Amerikaansche luchtvloot. HANDEL EN NIJVERHEID. De Chevaliers D'exposition. Bondsbestuursvergadering der R. K. Staatspartij. Het nieuwe R. K. Ziekenhuis te Delft. De Christelijke Politie ambtenaar. De inbraak op den Haar- lemmer dijk. Protestvergadering tegen het bander olie-systeem. Regeering en Pers. Onderscheidingen. De salarissen van het Rijkspersoneel. UIT ONZE OOST. De Indische begrooting. LUCHTVERKEER. Het ongeluk in het Zwarte Woud. LEGER EN VLOOT De plannen van den Minister van Oorlog. ORDE EN ARBEID. Het ontslag bij de mijnen. MARKTNIEUWS. KERK EN SCHOOL. De vereeniging ons P. K. Nijverheidsonderwijs in Nederland. ii/s De Crisis in Duitschland. Centrumpartij. Behalve de afdeeling Groot-Berlijn der Centrum-partij heeft ook de Frankfortsche Centrumpartij de zijde van dr. Wirth geko zen. In een besluit verklaart deze partij, dat zij in den stap van dr. Wirth een ernstige vermaning aan de Centrumpartij ziet om nu eindelijk tot een uitspraak te komen, waarin stelling wordtgenomen ten aanzien van de binnen- en buitenlandsche politieke richting der Centrum-partij. Alleen in deze wijze is de eenheid en de politieke kracht der partij op den duur te be houden. De Centrumpartij Frankfort acht het ver der dringend noodzakelijk, dat de Centrum fractie in den Rijksdag voortaan scherper dan tot nu toe is geschied den afstand tegenover de regeering Luther bewaart. Om deze en nog meer redenen plaatst de Centrumpartij te Frankfort zich achter dr. Wirth en verklaart zij zich tot een aanhan ger van diens politiek t.w. van een politiek tot Europeesche verzoening, tot ontwikkeling der Duitsche republiek en van een juiste sociale regeling van het economische en maat schappelijke leven. Het rapport van dr. Gaus. De Rijkskanselier ontving gisteren het rap port van den Ministerial-Direktor dr. Gaus betreffende de Londensche besprekingen. Dr. Luther gaf dr. Gaus opdracht om in den op 21 September bijeen te roepen Minister raad een uitvoerig schriftelijk rapport uit te werken. De sociaal-democratische partijdag. De Sociaal-Democratische Partijdag is Zondag te Heidelberg door den voorzitter Wels geopend. Wels zag den toestand voor de sociaal-democratie zeer gunstig in. Aan het graf van den overleden Rijkspresident Ebert had een herdenkingsplechtigheid plaats De arrestatie van het communistische Fran- sche Kamerlid, Omtrent de arrestatie van het communis tische Kamerlid Arthur Henriet melden de Fransche bladen nog dat Henriet onlangs met Doriot te Oran heeft vertoefd om van daar uit naar Algiers te gaan, waar hij in hech tenis werd genomen, toen hij op het punt stond om zich naar Marseille in te schepen. De arrestatie geschiedde op telegrafisch ver zoek van den rechter van instructie van Oran, waar Menriet in een onlangs gehouden rede voering tot de revolutie in het Riffgebied zou hebben opgehitst. Henriet echter ontkent zich aan eenig politiek misdrijf te heebben schuldig gemaakt. Henriet, die mandenmaker van beroep is, maakt sedert het vorig jaar deel der Kamer uit. Een autobus omgeslagen. In de nabijheid van Maidstone sloeg een iutobus om, ten gevolge waarvan vier perso nen werden gedood en zeven gewond. Een nieuwe synagoge te Londen. Zondag is te Londen in het St. Johns- joschdistrict in tegenwoordigheid van een groote menigte belangstellenden een nieuwe liberaal-Joodsche synagoge ingewijd. Deze synagoge is de grootste van Groot-Britannië. Zij kost 72.000 pond sterling en heeft 1300 zitplaatsen. De Engelsche gedelegeer den van de Interparlemen taire Unie. Het derde lid van het Parlement, Sir Ro bert Bird, een van de Britsche leden der dele gatie, die de Interparlementaire conferentis in Amerika zouden bijwonen, heeft gewei gerd te gaan, omdat ook de communist Sak- latvalan deel uitmaakt van de delegatie. Ramsay MacDonald ge opereerd. Ramsay MacDonald, de leider der La bour Partij, is Vrijdag te Scarborough ge opereerd wegens zijn pijnveroorzakende ver lamming van zijn beide duimen tengevolge van gewrichtsrheumatiek, waardoor hij groote moeite had bij het schrijven. De ope ratie, die in minder dan een kwartier tijd werd verricht, zou volkomen geslaagd zijn. De Mosoelkwestie. Naar verluidt is er eenige ontspanning in getreden in de Mosoel-kwestie. Tewfik pasja heeft het comité van den Raad meegedeeld dat Turkije toestemt in de toewijzing van Djiala aan Irak. Voorts stelt hij een onder ling veiligheidsverdrag voor tusschen Tur kije, Irak, Perzië en Engeland. De zitting der Assemblée. Benesj zeide de speciale pacten, waarover nog wordt onderhandeld, reeds als een groo- ten stap voorwaarts te beschouwen, doch er zullen nog vele jaren verloopen, voordat de veiligheid voor allen wordt verkregen, waar in het Protocol, dat nog niet dood is, voor zag. Men moet het vertrouwen in de toe komst bewaren, besloot spr., die vervolgens aankondigde, dat hij vóór de resolutie Van den Spaanschen gedelegeerde zal stem men. Scialoja verklaarde, dat hij, ofschoon het Protocol er niet gekomen was, met voldoe ning de verschillende blijken van activiteit van den Volkenbond had geconstateerd, met name van den financieelen wederopbouw van Oostenrijk, waaraan Italië zijn volle medewerking zal tjlijven verleenen. De werkloosheid. In Hongarije neemt de werkloosheid af. lind Mei waren er 34.000 werkloozen ge- gistreerd, eind Augustus 28.000. In eenige takken van industrie is wat verbetering ge komen bij de textielindustrie is zelfs ge brek aan arbeiders. De Amerikaansche lucht vloot. President Coolidge heeft een speciale com missie van negen leden benoemd om te on derzoeken of de Amerikaansche luchtvloot tegen haar taak is opgewassen. De commis sie heeft Donderdag een conferentie met Coolidge en zal in November rapport uit brengen. Davis, fungeerend minister van Oorlog en Wilbur, 'minister van Marine, hadden vroeger gemeenschappelijk een brief aan Coolidge geschreven, waarin zij voor stellen een onderzoek in te stellen naar de beste middelen om de luchtvaart tot ontwik keling te brengen en de luchtvaart te benut ten voor 's lands verdediging. Kolonel Mitchell, die scherpe critiek heeft geleverd op den toestand van de Amerikaan sche luchtvloot en tegen wien disciplinaire maatregelen worden voorbereid, juicht de benoeming van een commissie van onder zoek nopens de luchtvloot toe. Senator Wadsworth, voorzitter van Se naatscommissie voor militaire zaken, ver klaarde, voordat Coolidge de benoeming van de commissie betreffende de luchtvloot bekend maakte, dat er twee procedures van onderzoek naar kolonel Mitchells beschul digingen dienden plaats te hebben, een of hij zich schuldig had gemaakt aan insubordi natie en e'en of zijn beschuldigingen juist waren. De oorlog in Marokko. De bladen verheugen zich in de uitmun tende resultaten, welke in den loop van de beide dagen van het offensief zijn bereikt. Zij hebben de Franschen in staat gesteld ten koste van zeer geringe verliezen de posten op nieuw te bezetten, welke vóór het offensief der Riffijnen de frontlinie vormden. Volgens de berichten zou het Fransche op perbevel van den oogenblikkelijken stilstand, dienoodig is voor de organisatie van het her overd terrein, gebruik maken om een nieuwe actie in een anderen sector te beginnen ten einde een eventueelen tegenaanval te ver hinderen. Volgens andere berichten echter zou de Fransche regeering de politieke doeleinden bijkans bereikt achten. Het militaire doel zou uitsluitend bestaan in het op nieuwe wijze or- ganiseeren der grensverdediging door het inrichten van ware versterkingen met muni tiedepots. De Spaansche troepen zetten hun opmarsch voort. De vijand bood krachtigen tegenstand en liet 60 dooden met wapenen achter. De Spanjaarden vermeesterden Dargassi, waar zij den nacht doorbrachten. Zij verloren 70 man. In den sector van Alhucemas hadden kleine voorpostgevechten plaats. De bijzondere correspondent van de „Temps" aan de Wergha meldt den val van het bergblok van Bibane. Het bericht is nog niet door het ministe rie van cörlog bevestigd. De onrust in Syrië. Een mailconvooi, dat Zaterdag te Bagdad had moeten aankomen, is Vrijdag bij het doortrekken van de woestijn op 86 mijl van Damascus aangevallen. Het convooi zoowel als de pantserauto met het Fransche escort met machinegeweren werden tot den terug keer naar Damascus gedwongen. De Brit sche vliegofficier Long, die als passagier me- deging, werd licht gewond. De mail komt nu via Jerusalem en Am man. De Fransche autoriteiten hebben aan gekondigd dat de gewone karavaanweg niet veilig is. Een reis door Afghanistan. Sir Francis Humphrys, de Britsche ge zant in Afghanistan, heeft vergezeld van ma joor Thortron voor den eersten keer per auto een tocht gemaakt van Kaboel via Ghazni, Khalatigibzai eri Kandahar naar Chaman, over een afstand van 384 mijlen. De reis nam vier dagen in beslag. De reizi gers werden overal hartelijk ontvangen. De zeelieSenstaking in Australië. Zondagavond wordt gemeld dat geduren de den tijd van achtenveertig uur geen nieu we bevelschriften tot inhechtenisneming zullen worden uitgevaardigd, daar het vak- verbondsbestuur krachtige pogingen doet om partijen tot elkaar te brengen om tot een schikking te komen. De aanstaande Chinee sche douaneconferentie. De centrale Chineesche regeering heeft thans aan de acht mogendheden, die het ver drag van Washington van Februari 1922 heb ben onderteekend (België, Groot-Britannië, Frankrijk, Japan, Italië, Nederland, Portu gal en de Ver. Staten) de namen medegedeeld van de gedelegeerden, die zij voornemens is naar de Chineesche douaneconferentie te zenden, die 26 October te Peking zal begin nen. Overstrooming in China, De Gelerivier in de provincie Sjangtoeng, is buiten haar oevers getreden. Duizend dor pen zijn onder water geloopen. Drie duizend personen zijn verdronken. Het water stroom de door dorpen, die 50 mijl van de rivier oevers gelegen zijn en bereikte een maximum hoogte van 30 voet. Het Japansche gezant schap te Londen. Uit betrouwbare bron wordt vernomen, dat baron Matsui binnenkort waarschijnlijk zal worden benoemd tot gezant te Londen. tenvereenigingen waarschuwt tegen de .che valiers d'exposition" die wederom zeer be drijvig zijn. Den laatsten tijd aldus het blad worden in binnen- en buitenland weder verscheidene tentoonstellingen georgani seerd, waar getracht wordt, Nederlandsche firma's bij te betrekken, zonder dat naar on ze meening voldoende vertrouwen in de voorbereiding, de financiering en de leiding kan worden gesteld. Men late zich niet op een dwaalspoor brengen door klinkende na men in eere-comité's e.d., want als men weet, welke listen sommige organisatoren van tentoonstellingen gebruiken om die personen tot het lidmaatschap van zulke comité's te bewegen, dan mist men daarin meer dan eens iejlere garantie voor een se- rieuzen opzet. Na het déjeuner, heden door Painlevé aan den heer en mevrouw Baldwin aangeboden, die aanvankelijk incognito Parijs zouden doortrekken, zijn tusschen den Engelschen premier en de ministers Painlevé, Briand en Ccillaux de voornaamste hangende quaes- ties besproken. Waarschijnlijk is daarbij vooral gespreken over de conferentie te Lausanne, waarvan de plaats vrijwel vast staat, maar de datum nog niet. Hier is men overtuigd, dat Duitschland. dat de offici- eele ujtnoodiging morgen ontvangt, zal aan nemen. Te Saarbrüken heeft de president van den Rijksdag Löbe Zondag, in tegenwoordigheid van de democraten, de sociaal-democraten en het Centrum het eerste standbeeld, dat op Duitsch gebied voor Ebert is opgericht, onthuld. Het standbeeld, een drie meter hoog bazaltblok, is door de arbeiders van het stadje Hcrrensohr opgericht. Ongeveer 25.000 personen-'woonden de onthulling bij. Ir. een interview verklaarde de eerste voorzitter der Centrumspartij, dr. Marx, dat de a.s. .patijdag in de eerste plaats volledige klaarheid moest brengen in de zaak-Wirth. De typhus-epidemie schijnt in Midden- Westfalen toe te nemen. Te Rheine zijn twee nieuwe gevallen geconstateerd, te Nieder- Marsberg drie te Plettenberg twee en te Werl één. Te Reins zijn tot dusver tien per sonen overleden. Omtrent de operaties in Marokko wordt gemeld, dat de eerste doeleinden, die Pétain zich gesteld had, geheel zijn bereikt. Het doel was zóówel zich de noodige steun punten te verschaffen voor het verdere of fensief als indruk te maken op de stam men, die nog aarzelen. Op verschillende punten is thans een zoodange stelling be reikt, dat bij een voortzetting van den aan val de Riffijnen omsingeld worden en slechts kunnen terugtrekken. De manoeuvre wordt vergeleken met de operaties van Foch in 1918, zij het natuurlijk op kleinere schaal. Wanneer evenals toen een samentrekking heeft plaats gehad om punten, waarvan de bezetting noodig is om verder te kunnen gaan, zal Pétain al zijn troepen doen op rukken. De schuldencommissie is er ingenomen mee, dat Caillaux naar de Ver, Staten komt met volledige machtiging om een regeling tot stand te brengen, alleen afhankelijk van ratificatie door het Fransche parlement. Geen lid der commissie kan er aan twij felen dat Frankrijk zaken wil doen. De „Manchester Guardian" verneemt uit New York, dat Coolidge een brief heeft ge richt tot de nieuwbenoemde commissie voor het onderzoek naar den toestand van de Amerikaansche luchtscheepvaart, waarin dc president, zonder rechtstreeks van het on geval met de Shenandoah te gewagen o.a. zegt: ,,Ik hoop dat uwe bemoeiingen een goeden luchtvaartdienst tot resultaat zullen hebben en dat gij voorstellen zult doen om het prestatievermogen van dezen dienst te verhoogen." 'tOrgaan van 'tVerb. van Ned. Fabrikan- Op Zaterdag 12 September j.l. vergader de te Utrecht het .bestuur van den Algem. Bond van Rijkskieskringorganisaties. Alle Rijkskieskringorganisaties waren vertegenwoordigd. Afwezig waren met ken nisgeving mr. Pastoors (Tilburg) en mr. G. baron Van Voorst tot Voorst (Overijsel), voorts zonder bericht mr. P. v. d. Velden en IJsselmuiden (Gelderland). De voorzitter, baron van Wijnbergen, opent de vergadering, en wenscht den bondspenningmeester, den heer mr. J. Heer- kens Thijssen onder algemeene instemming der aanwezigen geluk bij zijn benoeming tot ridder in de orde van den Nederl. Leeuw. De voorzitter memoreert den uitslag der verkiezingen, die in het algemeen aanlei ding tot tevredenheid voor de R.K, Staats partij geeft, al betreurt spr. den afval van een 40.000 stemmen en het behalen van één zetel door de R.K. Volkspartij. Vergelijkt men echter onze politieke toestand met die van Duitschland en België, dan is daarin zeer zeker mede een reden tot tevredenheid gelegen. De voorzitter bracht in herinnering, in September 1922 het voornemen te hebben te kennen gegeven zich niet meer herkies baar te stellen, doch later daarvan op een- siemmigen aandrang van het hoofdbestuur te hebben afgezien, op grond, dat niemand gevonden was geworden? geschikt en be reikt, het presidium over t» nemen. Thans bestaat die grond niet meer. De voorzitter oordeelde thans, nadat door hem 10 jaren lang, onder de bekende moeilijke omstandigheden, het voorzitter schap was waargenomen, het in het be lang der-zaak, dat een ander met die func tie zou worden belast, terwijl hij persoon lijk ook aanspraak er op meende te maken van de moeilijke en uiterst verantwoorde lijke taak ontheven te worden. Te meer achtte hij zich gerechtigd te vragen, dat een ander zou worden aange wezen, nu zoowel de uitslag der stemming binnen de partij als de uitslag der algemee ne verkiezingen beweZen heeft, dat, niette genstaande de vele aanvallen, die door staan moesten worden, het gelukt is, de ka tholieke kiezers in overgroote meerderheid de leiding te doen volgen, en het dus vast staat, dat op dit oogenblik de katholieke partij in de door dr. Schaepman aangege ven richting zich voortbeweegt en wil blij ven voortbewegen. De vergadering billijkt de redenen die den voorzitter tot zijn besluit hebben be wogen. Besloten wordt de verkiezing van een nieuwen bondsvoorzitter aan de orde te stellen in een buitengewone algemeene vergadering, te houden op 7 November a.s. Het Bondsbestuur besloot met algemee ne stemmen alsdan voor deze vacature aan te bevelen den heer Jhr. mr. Ch, Ruys de Beerenbrouck. Ingekomen was een schrijven van den heer mr. dr. Kooien, waarin hij zijn ontslag indient als lid der z.g. commissie-Kooien. Na eenige bespreking wordt besloten de voorziening in deze vacature aan te houden tot een nieuwe Bondsvoorzitter is gekozen. Besproken wordt de al' dan niet toepas selijkheid van art. 18 Algem. Kiesregle ment op de candidaten der R.K. lijsten, die in plaats van de R.K. ministers verkozen zijn verklaard. Met 4 stemmen tegen werd besloten, dat art. 18 hier niet van toepas sing was. Na afhandeling van eenige ingekomen stukken, werd bij de rondvraag door een der leden geïnformeerd, of bij het bondsbe stuur ooit eenig schrijven of .bericht is bin nengekomen der R.K. Volkspartij. De Bondsvoorzitter deelt mede, dat zulks niet het geval is. Nimmer is eenig schrijven oi eenig bericht van die zijde ontvangen. Hierna werd de vergadering door den Bondsvoorzitter gesloten. Naar de Msb. verneemt, zal Z. D. H. Mgr. A. J. Cahier, bisschop van Haarlem, daags voor het toedienen van het H. Vormsel (Vrijdag 25 September) op Donderdag 24 September het nieuwe R. K. ziekenhuis van dc St. Hippolytus-stichting der Eerw. Zus ters Augustinessen plechtig inzegenen. De Bond van Christelijke Politieambtena ren in Nederland jubileert. Tien jaar gele den richtten de reeds bestaande vereenigin- gen in Rotterdam en Amsterdam een fede ratieven Bond op, met aanvankelijk 80 le den. De oprichting joeg in kringen van an dersdenkenden nogal stof op. Maar de bond groeide. Verschillende afdeelingen werden opgericht en nu is de Bond een organisatie geworden, waar men rekening mee houdt. Al deze feiten worden herdacht in een feestnummer van het orgaan De Christelijke Politieambtenaar. Hoofdbestuurders, eerele den, bestuurders en leden der afdeelingen zonden feestelijk gestemde bijdragen, waar bij het bestuur de foto's der schrijvers plaatste. Voor de leden van den bond is deze aflevering er een geworden om te be- De gestolen voorwerpen, In den nacht van Maandag 7 op Dins dag 8 September 1925 zijn door middel van inklimming en braak uit perceel Haarlem merdijk 178 te Amsterdam de volgende voorwerpen ontvreemd: 102 gouden heeren- en damescachetrin- gen, diverse modellen; 59 brillant en dia mantringen; 107 gouden zegelringen met steenen in verschillende kleuren; 92 gouden damesringen met diverse steenen en parel tjes (fantasie-modellen); 7 paar diamanten oorbellen, waaronder 3 paar entourage met 12 brilliantjes; 16 paar gouden knopjes met fantasie steentjes; 12 gouden armbanden, waaronder 1 van stijf breed model met paarlen opgewerkt; 15 zilveren en doublé armbanden (gourmet- en fantasiemodel); 46 gouden heerenkettingen, model doortrek kers, chain americain, gourmet en eenige fantasie-modellen; 108 gouden gladde rin gen; 2 hangers voor colliers, peer aquama- ringsteen in gouden montuur; 4 gouden heerenremontoirhorloges, waarbij een repe titie. resp. gemerkt in den binnenkant 1917, 78924, 2495 en 88251; 1 zilveren heerenhor loge, gemerkt 0247672, 3 gouden dames polshorloges met moiré bandjes, gemerkt 5708, 7476 en 2187; 19 gouden colliers gour-- me-model; 2 gouden brochette's met pare len en 2 camé broche's gouden montuur; 22 gouden dasspelden met simili en fantasie steentjes, waaronder 1 met gouden klauw tje en parel en 1 vogelkop met parel in den bek. De commissaris van politie in de 4de sectie te Amsterdam bureau Westerstraat 106, verzoekt dengenen, aan wie deze voor werpen te koop worden aangeboden, of dengenen, die nadere inlichtingen kunnen geven omtrent bovengenoemde voorwerpen, hem daarvan in kennis te stellen. Ongeveer 2500 bekeuringen per jaar. Maandag werd in het gebouw Pulchri Studio te 's Hage, een protestvergadering gehouden, georganiseerd door den Eersten Ned. Bond van Kleinfabrikanten in de Si- garenindustrie, tegen het banderollesy- steem. Verschillende sprekers voerden het woord. Ten slotte Werd de volgende motie aan genomen: De vergadering gehoord de besprekingen, komt tot de erkenning, dat het banderollesysteem de grootste moeilijkheden voor de ondernemers in het tabak- en sigarenbedrijf oplevert; juicht het toe, dat de regeering dit vol komen erkent, wat hieruit blijkt, dat de minister van Financiën een commissie heeft samengesteld om een stelsel te ontwerpen voor een heffing op de ruwe tabak; is echter van meening, dat deze com missie eenzijdig is samengesteld en dat dit niet aan 't beoogde doel bevorderlijk zal i zijn moet het ten sterkste afkeuren, dat de commissie op 3 Februari 1925 is geïnstal- leerd en nog niet met haar advies gereed is: en spreekt de hoop uit, dat de regeering in het belang van de duizenden onderne mers ten spoedigste het banderollen-systeem zal doen intrekken. Na afloop der vergadering werd een op tocht geformeerd, die door een gedeelte der stad naar het Malieveld trok, waar de stoet ontbonden werd. Door de betoogers werden doeken en borden meegedragen met opschriften als deze: „Zelfs rechters hebben de Tabakswet sterk gemaakt." „Het banderolle-systeem tast het familie leven aan." „De regeering ontneemt ons het brood en laat ons in den grootsten nood." „Het huidige banderolle-systeem vordert van den klein-fabrikant drie uren nutteloo- zen arbeid voor elke duizend sigaren." „2487 bekeuringen in één jaar door deze wet." De minister-president, de heer H. Colijn heeft Maandagmiddag in audiëntie ontvan gen de heeren D. Hans, voorzitter, A .Voogd, vice-voorzitter, en W. N. v. d. Hout, secre taris, te zamen vormend hel Dagelijksch Bestuur van deif Ned. Journalisten-Kring. De minister, die zelf als hoofdredacteur van „De Standaard" lid van den Kring is, besprak met genoemde heeren verschillen de journalistieke aangelegenheden en gaf de verzekering, dat hij, zooveel mogelijk, gaarne zal medewerken om inzake het re- geeringsbeleid alles te publiceeren, wat daarvoor geschikt is. In dit verband hebben de Kringbestuur ders den minister-president gewezen op de in overleg met de vorige regeering in het leven geroepen Publiciteitscommissje van den Kring, die door den toenmaligen minis terraad officiëel erkend is. De minister heeft zich bereid verklaard, die erkenning ook bij de nieuwe regeering aanhangig te maken. Bij K. B. zijn benoemd tot Ridder in de Orde van den Nederlandschen Leeuw: prof. dr. O. Lanz, Rector-Magnificus aan de Gem. Universateit te A'dam; tot Officier in de Orde van Oranje-Nassau: dr. I. H. J. Vos, en J. H. L. van Freytag Drabbe, beiden wet houders van Amsterdam; C. van Asperen, commissaris en waarnemend hoofd-commis- saris te A'dam, Ir. A. de Groot, werktuig kundig ingenieur, directeur der Stadsreini ging te Amsterdam; tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau: ds. C. F, Westerman, predikant bij de Hersteld Evangelisch Lu- thersche Gemeente te Amsterdam; is toe gekend de eere-medaille verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau: in zilver aan K. Bakker, Brigadier-Majoor van de Politie te Amsterdam, A. C. A. Kuylaers, voorzitter van het Amsterdamsch Politie-Muziekgezel- schap, gepensionneerd brigadier van politie, J. Smak, ambtenaar bij den havendienst, te Amsterdam; in brons aan J. Bes, gepension- nc.erde tuinman le klasse bij den dienst der Publieke Werken. De nooduitkeering. Namens den Ned. Fed. Bond van Perso neel in Openbaren Dienst, wordt het vol gende medegedeeld: Dc voorzitter en secretaris van den Ne derlandschen Federatieven Bond van Per soneel in Openbaren Dienst, hadden gis termiddag 'n audiëntie bij den minister president, den heer Colijn, ter bespreking van de door de Federatie ingediende voor stellen betreffende een nooduitkeering aan het Rijkspersoneel en wederinvoering van de salarissen, zooals deze waren in 1920. Uit het antwoord van den minister-pre sident kreeg de delegatie den indruk, dat de regeering wel maatregelen overweegt, maar dat hieromtrent door den minister i geen positieve mededeelingen konden wor- i den gegeven vóór en aleer de millioencn- nota bij de Tweede Kamer was jngediend. De minister deelde evenwel mede, dat a.s. Vrijdag de Centrale Commissie in Amb tenaarszaken bijeenkomt ter besoreking van 'n nooduitkeering aan het rijkspersoneel, waarbij dan eveneens de voorstellen der Federatie in behandeling kunnen komen. Betreffende het weren van de Federatie uit het Georganiseerd Overleg, zegde de minister een nader onderzoek toe, terwijl de delegatie oyer deze aangelegenheid nog een speciale audiëntie heeft bij den minister van Justitie. De voorzitter van de Centrale Commissie, mr. Kan, waarmede de delegatie eveneens 'n onderhoud had, zegde zijn medewerking toe, opdat de Federatie nog in de gelegen heid zou kunnen worden gesteld aan de be sprekingen deel te nemen. Een overschot van 100 millioen. „Het Soerabajasch Handelsblad meldt, dat het vermoedelijk overschot op de be grooting 1925 zeventig millioen zal bedragen exclusief de stijging van de douane-ontvang sten. Het totaal overschot is aan te nemen op 100 millioen. De waarschijnlijke oorzaak. Omtrent het ongeluk, aan de vliegers Thierry en Costes overkomen, die zonder tusschenlanding naar Bagdad wilden vlie gen, wordt gemeld, dat de vliegers, ver dwaald in den mist, zich waarschijnlijk heb ben willen oriënteeren en laag vlogen. Toen schijnt datgene gebeurd te zijn, wat ook het Fokkervliegtuig, dat op weg was naar Parijs, is overkomen. Het Bréguetvliegtuig kwam met een boom in aanraking en een der vleugels werd afgerukt, waarop een val volgde. Costes schijnt vrij lichte kwetsuren te hebben opgeloopen. 'Hef ongeluk had plaats in het Zwarte Woud tusschen de stations Posthald en Hirsburg. werking te bevorderen tusschen en leiding te geven aan de diocesane vereenigingen voor nijverheidsonderwijs en door deze te vertegenwoordigen en voor haar op te tre den daar waar dit wenschelijk en noodig wordt geacht. Leden dezer vereeniging kunnen zijn de vijf diocesane vereenigingen, welke zich het bevorderen van het nijverheidsonderwijs ten doel stellen. Elke van deze diocesane vereenigingen wijst een vertegenwoordiger aan in het bestuur. Daarnaast hebben de landelijke centrales: het R.K. Verbond van Werkgeversvakver- eenigingen, de R.K. Middenstandsbond, het R.K. Werkliedenverbond, de R.K. Ned. Boerenbond en de Interdiocesane Jeugd commissie het recht ieder een stemgerech tigden vertegenwoordiger in het bestuur aan te wijzen. Ingrijpende bezuinigingen. Naar het „Centrum" uit militaire kringen verneemt, zou de nieuwe minister van oor log met zeer ingrijpende bezuinigingsvoor stellen komen. Het zou o.a. in het voorne men liggen verschillende garnizoenen op te heffen. Behouden zouden blijven de gar nizoenen Amersfoort Ede, Den Haag, Utrecht en Harderwijk. Volgens de nieuwe plannen zou niet meer elk regiment, maar elke brigade een schoolcompagnie krijgen. De voorgenomen reorganisatie zou o.a. ten gevolge hebben, dat enkele honderden offi cieren zouden moeten afvloeien, die gedu rende een aantal jaren op wachtgeld zou den worden gesteld. Ruim 100 man komen werkloos. Van de 186 mijnwerkers, welke tegen f October op de Oranje Nassammijn I'zoudec worden ontslagen, is een aantal ontslagen ingetrokken. Een klein aantal mijnwerkers zal arbeid vinden in de Staatsmijnen. Ruim 100 komen werkloos. In den toestand in de Limburgsche mijnindustrie is den laatsten tijd eenige verbetering gekomen door de vermeerderde vraag naar kolen. De toestand blijft toch echter steeds zeer slecht. De statuten door Z. D. H. den Aarts bisschop goedgekeurd. Door Z. 'D. H. Mgr. den Aartsbisschop is goedkeuring gehecht aan de statuten van de Vereeniging ons R.K. Nijverheidsonder wijs in Nederland, federatie van de vijf diocesane vereenigingen van nijverheidson derwijs en instelling van de interdiocesane jeugdcommissie. Deze vereeniging heeft ten doel: de be vordering van het nijverheidsonderwijs in Nederland, waarbij zij zich stelt op R.K. grondslag. Zij tracht haar doel te bereiken overeen komstig de bepalingen van de nijverheids- wet en wel in het bijzonder door het op richten en beheeren van scholen en cur sussen voor nijverheidsonderwijs, hef doen geven van nijverheidsonderwijs volgens bet leerlingstelsel voor zoover in een en ander door de diocesane of plaatselijke vereeni gingen niet wordt voorzien; door samen- BOVENKARSPEL, (Station), 14 Sept. Aardappelen Schotsche f 1.60, Blauwe f 2.30-^-2.50, per baal. aangevoerd 190 baal Uien groote gele f 2.202.65, drielingen f 2.903.50, nep f 4.305.20 per baal, aan gevoerd 1000 baalle Bloemkool f 37.10 47.80, 2e idem f 16.7026.80, 3e idem f 2.104 per 100 stuks, aangevoerd 4400 stuks; Roode kool fl.304 per 100 Kg. aangevoerd 38.000 Kg. Gele kool f 2.40 3 per 100 Kg., aangevoerd 3400 Kg. Witte kool f 0.801.30 per 100 Kg. aange voerd 12.400 Kg. Bieten groote f 9.50 11.50 per 1C00 stuks, aangevoerd 4800 stuks; Slaboonen f 0.453.05 per 15 Kg. aange voerd 260 zak. AMSTERDAM, 14 Sept. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeeuw- sche bonte f 3.503.75, id. blauwe f 3.2f 3.50, id. eigenheimers f 2.602.80, iderr 2.80, id, blauwe eigenheimers f 2.752.8C IJpolder eigenheimers f 2.302.60, id. blau we f 2.252.50, Zeeuwsche blauwe poters f 1.902.10, id. bonte poters f 1.902.10. Hillegommer zandaardappelen f 55.60, Drentsche eigenheimers f 2.503.50, alles per Hl. i AMSTERDAM, 14 Sept. Vee. Ter vee markt waren heden aangevoerd 408 vette koeien, waarvan de prijzen waren le kw« 124134 ct., 2e kw. 100124 ct., 3e kw, 80100 ct., 17 stieren 90106 ct., per Kg slachtgewicht 150 melk- en kalf koeien f 350550 per stuk 77 vette kalveren, le kw. 100110 ct., 2e kw. 86100 ct. per Kg. levend gewicht41 nuchtere kalveren f 1625, 146 schapen f 4550 per stuk 606 Holl. vette varkens, le kw. 113114 ct. 2e kw. 111113 ct. per Kg. slachtgewicht, levend gewicht 9597 ct. 52 paarden f 100 —300. ALKMAAR, 14 Sept. Varkens. Aange voerd 685 varkens, vette f 0.94 a 1.01, zou ters f 0.80 a 84. Londensche f 0.78 a 0.84 per Kg. APELDOORN, 14 Sept. Eieren. Aar- voer 80.000 stuks. Prijs f 910.50, gemid deld f 10. Handel gewoon. AXEL, 12 Sept. Granen. Ter markt werd heden genoteerd voor tarwe f 11, rogge f 10.30, gerst f 11.50, haver f 10, erwten f 12.50. ROTTERDAM, 14 Sept. Aardappelen. Westlandsche Poters f 1.252, Zeeuwsche bonte f 33.80, idem blauwe f 33.80, id. eigenheimers f 2.60—2.90, Brielsche eigen heimers f 2.903.25, blauwpitten f 33.75, blauwe eigenheimers f 33.25 per Hl. Fijne zaden. Lijnzaad voer f 1821, id. zaai—f2123; mosterdzaad geel blauw maanzaad f 4649, karwijzaad f 2425, koolzaad f 2729, kanariezaad f 2425, zonnebloempitten f 1718, buitenl. boek weit f 13.25. Vlas. Aangevoerd 1000 Kg. Holl. geel f 1.35—1.55; 5000 Kg. Groningsch f 1.2C —1.40. Ajuin. Niet aangevoerd. Marktwaarde voor groote f 2.652.70, kleine f 4.50 per 50 Kg. Eieren. Zeeuwsche en Overmaasche f 9 —10.25. Vee. Ter markt waren aangevoerd 414 vette runderen, 205 vette en graskalveren, 1097 schapen of lammeren, 1002 varkens. De prijzen waren als volgt koeien le kw. f 1.20—1.25, 2e kw. f 1.10—1, 3e kw. f 0.90 0.80, ossen le kw. f 1.201.22%/ 2e kw. f 1.07%1, 3e kw. f 0.85—0.75, kalveren le kw. f 1.75—2, 2e kw. f 1.55—1.25, 3e 3e kw. f 1.100.95, schapen le kw. f 0.95 1, 2e kw. f 0.85—0.75, 3e kw. f 0.65— 0.55, lammeren f 1.05—1.20, varkens le kw. f 0.95—0.98, 2e kw. f 0.91—0.88, 3e kw. f 0.840.80, exportvarkens f 0.780.84 al les per Kg. Vet vee en vette kalveren redelijk verham deld, prima kwaliteiten prijshoudend. Scha pen en lammeren met goeden handel. Var kens begin-markt vlug verhandeld tot iets hoogere prijzen dan vorige week, later iets teruggaande. Lijnolie. Vliegend f 49, Oct. f 45.50, f45.75, f45.25, 45.75. Nov. f45.50, Dec. f 45.50, Jan/April f 45.50. Binnenl. granen. Tarwe met zeer ruim aanbod in de extra puike zaaisoorten on veranderd overigens lager. Rogge f 10 10.50, Gerst Chevalier f 1213. Haver f 10 11.50, Erwten kleine groene onveranderd f 1217. Schokkers bij klein aanbod prijs houdend.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6