V erkeersonge vallen. R.K. Bond van Harmonie-en Fanfarekorpsen in Noord Holland. De straatweq Haarlem—Den Haag. Een Warmtecentrale te Haarlem. Woensdag 16 September 1925 49ste Jaargang No. 16147 Dit nummer bestaat uit 6 bladzijden - Eerste Blad De Staatsbegrooting. H. S. C. „Excelsior". Bovengenoemde vereeniging -hield Zondag jj. haar kampioenswedstrijd over den korten afstand. Hierbij een foto van de deelnemers. Zittend van links naar rechts: W. de Nijs, \V. v. Dok, J. Cival. A. Kruijer. Staande van links naar rechts: J. Boeree. J. F. Itter, .1. H. Kipshagen H. Stouten, W. Sleutel, Q. Valieggia 2e prijs, Q. H. Stouten Kampioen, D. v. Dok, C. de Nijs 3e prijs, Q. Makkelie 4e prijs, J. de Vries, F. de Nijs en J. v. Tol. Agenda 17 September STICHTING AAN DEN KIN DERHUISSINGEL VAN EEN GEBOUW, DAT DE WARMTE DISTRIBUEERT. Voorloopig twee leidingen. Faillissementen. Het motor-ongeluk te Halfweg. G. P. A. van Wayjen. W oningstichting „Vooruitgang". De zetel der Vereeniging voor Bloembollencultuur en de proeftuin. Haarlem. Koningstraat 10 Têlegraphisch Weerbericht Waarschuwing. Programma. 1)4 eoomnementsprijs becraagi voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Pet kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bit Vooruitbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. UWE HAARLEMSCHE COURANT Adycrtcntiën 35 cent# per t*fc* Bij contract belangrijke korting» Advertentiën tusscben den teks( als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de I* Pagina s 75 ct per regel. Vraag- en aanbod-adver» tentiën 1—4 regels 60 ct per plaat» ting: elke regel meer 15 ct. bil rooruitbetaling. Alle abonne s op dit Piad zijn, ingevolge ae verzekermgsvoorwaarden t fMiftfl levenslange geneeie ongesctuktheid tot werken door F 7Rf) bij een ongeval mei OCft dij ver hes van een hana, f IOC Dij verlies van een F Cf| dij een breuk van f dij verlies vaneen 1 «UUU." verties van beide armen, beide beenen of beide oogen I doodelijken afloop een voet of een oog Ivd.' duim of wijsvinger 1 «U. been of arm 1 tU*. tegen ongeval'en verzekerd voor een der volgende uitkeeringen indere vinger Wanneer men eenige oogenblikken is on dergedompeld in de zee van cijfers, welke de gisteren door den heer Colijn aangeboden ..millioenennota", o( wel Staatsbegrooting voor 1926, biedt, dan is het nu juist niet met een gevoel van verkwikking, dat men hoven komt. Zeker, men heeft niet meer het benauwde gevoel van de laatste jaren, de duizelingen bij fantastische cijfers; het vage voprgevoel van: dat moet vandaag of mórgen misloo- pen. Er is rust en evenwicht en ook klaar heid in deze evenals in de vorige begroo- De toestand van 's lands financiën" is veel overzichtelijker en zal, na het volbren gen der boekhoudkundige manoeuvres, wel ke thans worden voorgesteld, er op den duur nog beter op worden. Maar dit evenwicht, dat ontbreken van schokken en groote verrassingen brengt' ons niet meer tot blijheid, zelfs niet tot tevre denheid. Reeds het vorig jaar was de be grooting nagenoeg sluitend. Wij verwach ten zelfs, dat de dienst 1925 al spoedig een overschot zal vertoonen. En wat de be groeiing 1926 betreft, de heer Colijn heeft al drie maanden geleden in een politieke vergadering te 's-Gravenhage meegedeeld, dat de eindjes aan elkaar waren. Ook deze mededeeling brengt dus thans geen verras sing meer. Trouwens, het optreden van dit ministerie onder dezen kabinetsformateur mét een niet sluitende begrooting, ware eenvoudig ondenkbaar. Waar wij dan ook in deze millioenen-nota aanstonds naar gezocht hebben, waren twee andere dingen: ten lste: hoeveel is het al gemeen peil der staatslasten gezakt; ten 2de: welke belastingen wordeg afgeschaft of ko men voor verlaging in aanmerking. Dit zijn de twee alles beheerschende vra gen, welke de financieele en eigenlijk de ge- heele politiek der regeering van dit recon structie-kabinet moeten beheerschen, tenzij men van het standpunt zou uitgaan, dat het kabinet-Colijn met kostbare plannen tot ver hooging der volkswelvaart, dure sociale maatregelen of dergelijke zou komen. Daar aan heeft echter nooit iemand gedacht. Zoo dat de twee eerste vragen logisch gesteld kunnen worden aan dit kabinet. En dan kan het niet anders of deze eerste begrooting werkt eenigszins teleurstellend. Herhaaldelijk hebben wij en vele anderen er op gewezen, dat voor een economisohen opbloei een algeheele inkrimping van het Staatshuishouden noodig is, dus een vermin dering van het geheele begrootingscijfer met zeg een honderd millioen in de naaste toe komst. Een groote verademing geeft het ze ker niet, wanneer men op het eerste oog ziet, dat de gewone uitgaven voor 1926 ruim 1534 millioen lager zijn geraamd dan voor 1925. En van een algemeene verlaging Is geen sprake. Bij nader toezien blijkt n.m. dat we slechts met het kunstje van cij- fergroepeering te doen hebben. Van de Staatsbegrooting zijn n.m. afgevoerd de Staatsmijnen met aan uitgaven 44.834.250 en een inkomen van 46.909 250. Dit is dus heel wat anders dan een be grooting op een lager niveau. Dit blijkt ook al hieruit, dat bij een zuivere vergelijking tusschen de raming der middelen voor 1925 en 1926 het cijfer der laatste 639 millioen of ruim 47 millioen meer bedraagt dan voor 1925 geraamd. Men mag verwachten, dat dit aan den voorzichtigen kant is. Het zou dan ook m de lijn van een reconstructie- kabinet hebben gelegen, om deze 50 mil lioen te bestemmen voor belastingverla ging, dus voor directe drukking van het be grootingscijfer en verheffing van het wel vaartspeil. Dat dit niet geschiedt en ten dee- le ook niet geschieden kan, geeft aan in hoeverre ons na-oorlogsche staatshuishou den nog ongezond genoemd moet worden. Alleen afschaffing der Verdedigingsbelas ting II wordt dadelijk in het vooruitzicht gesteld; de rest onzer verwachtingen moet nog zoete hoop blijven. Overigens wordt de hoogere raming der middelen aangewend om den achterstand in de stortingen op het Ouderdomsfcnds in te halen en te beginnen met onverantwoordelijke boekingen op den buitengewonen dienst (zelfbedrog in de laat ste crisisjaren) over te brengen naar den ge wonen dienst. Gelukkig is de regeering zeil overtuigd, dat het toch ook op dezen weg, met enkel maar sluitende begrootingen, niet kan door gaan. In de toelichting heet het n.m.: Intusschen aebt de minister zich verplicht de reeds meermalen geuite waarschuwing te herhalen, dat een sluitend budget, bij het te genwoordig peil van uitgaven, geenszins mag worden voorgesteld als een normale en ge zonde financieele toestand. Zooals hij reeds eerder heeft uiteengezet, zullen de gewone uitgaven tot een zoodafiig peil moeten wor den teruggebracht, dat de tot dekking dier uitgaven noodige belastingen de kapitaalvor ming naar de behoeften van een in aantal regelmatig toenemend volk niet belemmeren. Eerst dan kan de financieele toestand van het land als geheel hersteld worden be schouwd. Hoewel de regeering het uiterste zal doen otn, zonder werkelijke schade voor de alge meene volksbelangen, de uitgaven tot bo venbedoeld peil terug te brengen, behoeft wel niet nader te worden aangetoond, dat zulks niet op korten termijn kan worden be reikt. Daarom zal aanvankelijk, voor zoover de gewone Staatsbegrooting betreft, een voorloopige verbetering moeten worden ge zocht in een wijziging van het belasting stelsel door dit in meerdere mate in over eenstemming te brengen met den economi- schen toestand, waarin jös volk thans ver beert een en ander m den geest van de uiteenzetting, die ondergeteekende in de me morie van antwoord op het voorloopig verslag over de wetsontwerpen tot aanvul ling der Zegelwet 1917, der Successiewet enz. gegeven heeft, in het vertrouwen, dat de vrucht van den voorzichtig, doch gesta dig voortgezetten bezuimginsarbeid geleide lijk ook voor de gewone Staatsbegrooting een verlaging van belasting zal mogelijk ma ken. Dit is alles heel mooi en prijzenswaardig. Maar in deze begrooting vinden wij niets anders dan de opheffing der Verdedigings belasting II en blijft de rest tpekomstmuziek. Alle verzachtingen voor de ambtenaren zul len met inbegrip van de restituties aan de hoogere ambtenaren, leden van den Raad var. State en Rekenkamer en de leden der Rechterlijke Macht 3 millioen bedragen, dat is dus ook geen vetpot. Verder krijgt het Zuiderzeefonds 4 millioen meer. en gaat 2 milloen van de Rijwielbelasting naar een te stichten Wegenfonds. Dat is al les; 't is wel heel schraal! Zoekt men naar voorgespiegelde bezuinigingen bijv, bij leger en vloot, dan vindt men bij Oorlog een lager eindcijfer van twee ton en bij Marine voor Nederland 2 millioen lager. Te juichen valt er dus al heel weinig en de eenige hoop is nog, dat de regeering aan vankelijk alles wat krap opzet om metter tijd de teugels te vieren, zoodat on,s binnen enkele jaren blijde verrassingen zouden wachten. Ook de politiek heeft immers haar rechten! Sociëteit Bavo." Leden Smedenpa troons half 9 uur. Esperanto 8 uur. Jongevrouwenbond 8 uur. 50-jarig bestaan Chr. School half 2 voor de kinderen half 8 uw voor de ouders. Stadsschouwburg Vereenigd Tooneel ,,'n Partijtje Poker" 8 uür. Groote Kerk Orgelbespeling door den heer George Robert 2 tot 3 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geo.pend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt 'BiósCoopvoor- stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraaf 11 Elke» Donderdag van 89% uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Allé werkdagen' van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26Ti en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur, des middags van 24 uur,» en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande san den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen. Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemboistr Zon dag» en Woensdags van 810 uur. n.m, gezellig samenzijn voor Hollandsche meisr jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstra.it - Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E. V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- eu Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord« St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel. Aangereden. De oude arbeider 'L. H., wonende aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, reed Maandag per rijwiel op den Sloterweg al hier, Coer, eep auto uit Haarlem uit de te genovergestelde richting naderde. Even voor het passeeren stak H. plotseling dwars over den weg, met het gevolg dat de man werd aangereden. Gelukkig kwam hij er zelf met eenige lichte ontvellingen af. Zijn rij wiel werd evenwel grootendeels vernield. Ernstig ongeval. Dinsdag is de arbeider S. wonende aan den Kruisweg te Haarlemmermeer, een vrij ernstig ongeval overkomen. Toen hij van het erf van zijne koning kwam en den weg op liep, werd hij door een passeerende auto, welke hij vermoedelijk niet tijdig had zien" aankomen, aangereden. Met een ge broken rib en een gekneusd been werd de man opgenomen en onder geneeskundige behandeling gesteld. De politie stelt een onderzoek in of den bestuurder van de au- *- <"n deze schuld treft Bij de N.V. Maatschappij „Stedenverwar- ming" gevestigd te Amsterdam, zijn thans plannen in bewerking om te komén tot stichting van een warmtecentrale in de gemeente Haarlem. Om genoemde plannen tot uitvoering te kunnen brengen is door deze Maatschappij reeds een bespreking ge voerd met den heer ir. Dumot, directeur van Openbare Werken, welke spoedig ge volgd zal worden door besprekingen met wethouder M. A. Reinalda, terwijl een adres door de Maatschappij aan B. en W. ver zonden, eerstdaags in den raad zal worden behandeld. Een en ander is een grootsch ontwerp, voor Haarlem zeer zeker van groote betee- kenis en verdient daarom wel meer speciale beschouwing. Dit systeem van verwarming, dat voor Nederland nog iets nieuws is, om dat geen enkele andere stad nog deze toe passing heeft, ofschoon met verschillende gemeentebesturen wel onderhandelingen worden gevoerd, is in het buitenland reeds meer ingeburgerd. Zoo zijn in Duitschland 30 warmtecentrales 'gesticht en in Amerika 450. Het ligt in de bedoeling, wat de toepas sing van het systeem voor Haarlem betreft, een Centrale te stichten op het terrein aan den Kinderbuissingel, waar dan de batte rijenketels zullen worden opgesteld, die het overbodig zullen maken voor groote gebou wen, die thans hun centrale verwarming hebben er een eigen bron van warmteop- wekking op na te houden. Men verzekerde ons met stelligheid, dat dergelijke groote gebouwen thans hun ketels wel kunnen verkoopen. En niet alleen groote gebouwen doch ook particuliere woningen kunnen worden aan gesloten. Het ligt in de bedoeling vanuit de te stichten Centrale aan den Kinderhuissingel voorloopig twee leidingen te makea De eerste, loopende door de Wii-eelmina- straat naar den Stadsschouwburg, om den Stadsschouwburg in het net op te nemen, terwijl particulieren, wonende in de Wilhel- minastraat, hun huizen kunnen laten aan sluiten, de tweede leiding door dè Zijlstraat j naar de Groote Markt, met aftakkingen door de Smedestraat en Jansstraat, eindigende op het Klokhuisplcin. Op deze leiding kunnen tal van groote bestaande gebouwen worden aangesloten, o.m. hel Postkantoor, Nationale Bankver- eeniging, Haarlemsche Bankvereeniging, Effectenkantoor Brinkmann, Stadhuis (dit is op dit oogenblik nog niet van centrale ver warming voorzien, hoewel door den raad hiertoe besloten werd), Spaarnebank, Poli tiebureau Smedestraat, Gouvernementsge bouw, Gemeentelijke Concertzaal en even tueel de firma Enschedé. De verwarming zal geschieden door mid del van warm water. Dit warm water wordt in zwaar geïsoleerde buizen, die in water dichte betonleidingen gelegd worden, om zoodoende zoo weinig mogelijk warmte verlies te verkrijgen, in den grond door deze leidingen vanuit de Centrale naar de huizen geleid, waar de aansluitingen kunnen ge schieden. 1 De verbruikte hoeveelheid warmte wordt gemeten door meters. Een dubbele leiding zal de circulatie van het water mogelijk maken. Voor Amsterdam, waar de .Maatschappij reeds in onderhandeling is met het ge meentebestuur, wordt overwogen de stich ting van drie centrales, een in Plan Zuid, een in Plan West en een in het centrum der Stad. Het behoeft niet gezegd te worden, dat, indien deze wijze van verwarming slaagt, re een groote omwenteling in het leven zal beteekenen. In hoeverre de warmte voldoende zal zijn, kunnen wij niet zeggen, doch door de Maat schappij werd ons verzekerd, dat de onder vinding, opgedaan in Duitschland en Ame rika, niet alleen alleszins bevredigend is, maar ook ten volle de pogingen wettigt om dit nieuwe systeem ook hier ingang te doen vinden. Wij meenen voorloopig met deze mede- deelingen te kunnen volstaan en hopen later uitvoeriger erop te zullen kunnen terug komer.. van 15 September 1925. Gcrrit Wesseünk, mecanicien te Zaan dam; Westzijde 54; Curator Mr. L G. van Dam te Haarlem. A. T. van Leeuwen, chauffeur te Schoten, Paul Krugerstraat 35; Curator Mr. L. G. van I "Dam tc Haarlem. L, Duits, v.h. firma Wed. J. v. d. Werf, wonende te Bloemendaal, rijwielhandelaar. Korte Kleverlaan 12; Curator Mr. C. Blan kevoort, alhier. Opgeheven werden de faillisementen van: W. Klaasse Bos, veehouder te Broek in Wa terland uitgesproken 4 Augustuj j.l.; Cura tor Mr. H. H. Riepma, te Edam. W. Karten, houthandelaar te Zaandam, uitgesproken 1 September 1925; curator Mr. F. A. Bijvoet te Haarlem. Simon de Wid, groentehandelaar te Zand- voorl, uitgesproken 25 Augustus j.l.j curator Mr. R. C. Bakhuizen van den Brink W. van der Linden, scheepsbouwer te Landsmeer, uitgesproken 25 April 1925; cu rator Mr. Silvain Groen te Haarlem. J. van der Waard, sjouwerman te Haar-, lem, uitgesproken 25 Augustus j.l.; curator Mr. Silvian Groen te Haarlem. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: H. Bloemendaal, manufacturier te Velser- oord; curator Mr. F. Donker te Beverwijk Th. van Egmond, kleermaker te Bever wijk; curator Mr, A. W. Bellema te IJmui- den. J. Vrouwe Jr., te Assendelft; curator Mr. P Donker te Beverwijk. Het stoffelijk overschot van den 21-jarigen verongelukte F. Alkemade, uit Voorburg, is Dinsdagmorgen per lijkauto naar zijn oudcr- li'ke konin gvervoerd. De plaats des onhcils, alsmede de motor, die aan de Suikerfabriek is gedponerd, trekt veel belangstelling, 15 Vereenigingen traden toe. Onder voorzitterschap van den heer A. V. Clijnk te Purmerend is opgericht een R.K. Bond van Harmonie en Fanfarekorp sen in Noord-Holland. Daartoe zijn reeds 15 muziekvereenigingen toegetreden. Het plan dezer organisatie is om zoo spoedig mogelijk opnieuw een vergadering fe hou den, waarop statuten en huishoudelijk reglement zullen worden behandeld. R.-K. muziekgezelschappen worden in verband daarmede er op attent gemaakt, dat als zij zich spoedig voor het lidmaatschap van den bond opgeven er voor hen ook nog gelegen heid bestaaf over de samenstelling van de statuten en het huishoudelijk reglement mee te praten. Men kan zich daartoe opgeven bij den secretaris van het voorloopig bestuur van dien bond, de heer Jac. Horia te Zuid- Scharwoude. -» Maandagmorgen, is te Heemstede, alwaar hij gelogeerd was, overleden, de heer G. P. A. van Wayjen, in den ouderdom van 64 jaren. Hij was in leven functionaris aan de Twent- sche Bank te Haarlem, tevens oudpenning meester en eere-lid van de Kon. Letterl. Ver. J. Cremer." Voor ruim een jaar had wijlen de heer Van Wayjen zich gevestigd te Valkenburg (L.), waarheen hij dan ook gisterenochtend te zeven uur per lijk-auto is vervoerd. Voor eenige wekep maakten wij er mel ding van dat de 119 arbeiderswoningen, welke voor de Woningstichting, „Vooruitgang" onder architectuur van den heer Aug. J. M. Sevenhuysen in het Slachthuiskwartier ge bouwd worden, reeds zoover hunne vol tooiing zijn genaderd, dat binnenkort de eerste serie bewoond zou kunnen worden. Thans kunnen wij meedeelen dat deze week aan de nieuwe bewoners voor deze eerste série de sleutel zal worden afgegeven opdat de huizen de volgende week bewoond kunnen worden. Ook de tweede serie zal vlug volgen. BIETENCAMPAGNE. Het voornemen bestaat de suikerfabriek Halfweg bij voldoenden aanvoer van bieten half October in werking te stellen. Het te verwerken kwartum zal nu het aantal met bieten beteelde hectaren niet zoo groot is, dit iaar wel kleiner zijn dan in 1924, zoodat bij gunstig weder de bietencampagne wel reeds in den loop van December haar beslag zal kunnen krii- gen. De vreemde werklieden komen van alle kanten den Haarlemmermeerpolder binnen om te trachten in de bietenvelden werk zaam gesteld te kunnen worden. In Verband met een door een lid gesfelde vraag wordt door het Hoofdbestuur der Alg. Vereen, voor Bloembollencultuur me degedeeld, dat, hoewel daaromtrent nog niets definitief is bepaald, met het over brengen van den zefel der Vereeniging naar Spaar en Hout zou kunnen samengaan, dat daar de Proef- en Monstertuin, zooals die thans te Heemstede is gevestigd, werd in gericht. In ons blad van Zaterdag 5 September ga ven wij een korte beschouwing over den straatweg AmsterdamRotterdam ontleend aan de „Auto". Thans schrijft de heer Henri van Wermes- kerken, een der medewerkers vón „Autole ven" het volgende over den straatweg van Haarlem naar Den Haag „Aan den weg Haarlem tot bij Endegeest wordt het klinkersysteem voorloopig nog gehandhaafd. Automobilisten uit den lande, die dezen weg in eenige jaren niet reden, zullen dade lijk een aanmerkelijke verbetering vinden' na Haarlem. Reeds bij Heemstede is de weg verbreed en aan beide zijden van rijwielpa den voorzien. In plaats van de eene kuil in de andere te hotsen, wordt „rijden" daar reeds mogelijk, en heeft men ook reeds een gevoel van veiligheid, door de wegruimte, waarover men beschikt. Bij Bennebroek is de weg nog slecht maar er liggen steenen langs den weg, wat altijd een belofte inhoudt van spoedige ver betering. Bovendien blijkt hier, dat men eindelijk is gaan erkennen, 'dat het leggen van klinkers naast elkaar op de wijze zooals onze voorou ders dat deden, moet voeren tot slechte we gen. Bij het leggen van steenen in vischgraat- model, ontvangt elke steen niet meer apart de schok van eiken wagen met ijzeren banden (en moorddadige paardenhoeven), zooals er nog veel te veel in achterlijk Nederland loo- pen, maar wordt die meer verdeeld, terwijl het loopvlak van den band over schuin ge legde stëen grooter, en daardoor gelijkmatiger is. Bij Hillegom is de weg, doordat men over plaatsruimte beschikt, ineens omgezet in een moderne heerbaan. Van de bollentuinen langs deh weg, en van de dbrpstuinen, tot zelfs nabij de kom, heeft men stukken ge annexeerd en deze opnieuw bestraat. Ook in Hillegom zijn verbeteringen aangebracht maar helaas is de brug nog veel te smal, biedt maar juist voldoende ruimte voor een ouden postwagen. Na Hillegom is de weg weer smal, maar de wegkanten toonen aan, dat men aan de verbreeding werkende is, terwijl sommige stukken daarvan reeds gereed zijn. Diep weemoedig stemt dan dadelijk weer het slin gerende smalle stuk bij de kalkfabriek op den weg naar Lisse. Daar liggen nog brokken die aan den ouden toestand van voor twee en drie jaren herinneren. Men ziet kleine auto's voor zich, die daar op (na goede stukken) niet verdacht waren, soms ineens met het achterstuk kwispelen en motorfietsen ineens kapriolen maken, die aan het stoeien van een jongen hond her inneren.... Maar dan wordt de weg weer beter.... zelfs zeer goed, in de buurt van Lisse. t Lisse is nog altijd een van die plaatsen in Nederland, die zich voor huh naam schamen. Op de hoeken van straten, zet men de namen daarvanmaar men vergeet den naam van her dorp bij den ingang te zetten. 1 Voor den weg behoeft men zich daar ze ker niet te schamen. Er is uiterst flink aan ge werkt en op een klein stuk van 200 meter na buiten de kom, meent men zich werkelijk al ....in het buitenland. AI ligt daarnaast (sinds Bennebroek) ook nog steeds het antieke vervoermiddeltje, dat stoomtram heet, weinig passagiers vervoert, maar een flink stuk van den weg en nog meer van de veiligheid eischt. Men voelt het daar niet zoo zeer, omdat de weg plaats biedt voor zelfs drie elkaar passeerende auto's. Met energieke hand is daar in de bollen tuinen gegrepen. Hier en daar schijnt de een of andere stommeling er z'c^ no8 tegen te verzetten, niet begrijpende, dat het moderni- seeren van den weg zijn bezit er langs in waar de doet stijgen, en zijn er happen uit de ver breeding, o.a. ook juist tegenover den zijweg naar De Kaag, maar men heeft overigens al le moderne ruimte geschapen, en meent op de vischgraatklinkerbestrating (zoolang die nog nieuw is) werkelijk te zweven. Barometerstand 9 uur v.m.: 767. Stilstand. OPGAVE: J. I WEBER ZOON OPTICIENS -- FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 16 September 1925. Hoogste Barometerstand 770.4 m.M. te Muenchen. Laagste Barometerstand 740.1 m.M. te Akureyri. Verwachting van den avond van 16 tot den avond van 17 September: Zwakke tot matige, zuidelijke tol zuid westelijken wind, meest licht tot halfbe- wolkt of geen regen, iets warmer. In Sassenheim is men rekening gaan hou den met het meer modern verkeer.heeft zooveel mogelijk door annexatie de weglijn verbeterd, de bestrating tusschen de tram rails uitstekend verzorgder ligt een breede brug bij den uitgasjgen dan begint de antieke misère weerDe verbindingsweg tusschen onze beide groote steden laat nauwelijks plaats voor twee elkaat passeerende auto'sNa den zijweg naar Warmond wordt het nog erger. Ofschoon daar vanaf Sassenheim plaats genoeg in de bollentuinen is, ter verbreeding.heeft men eraan geprutst door het rijwielpad weg te nemen en,... te bestraten. Met het be grijpelijk gevolg, dat de daarop voorthotsende fietsers het snelverkeer nog meer ophouden- De weg slingert er voortdurend, en, als had men ze er moedwillig neergezet om botsingen van wagens (en ook de tram) in de hand te werkenstaat er langs den kant hoog uit geschoten kreupelhout, dat alle uitzicht om de hoeken beneemt. Daar ligt ook weer het voorbeeld, hoe men klinkerwegen niet moet leggen, overdwars naast elkaar. Na. den spoorovergang, als om het te pro- beeren, ineens weer eenige honderden meters langs een uitstekenden breeden straatweg, vischgraatgelegde klinkers.... maar meteen wordt de weg weer Hollandsch, gewoon en smalterwijl men er in bonte afwisseling nu eens dwarsgelegde, dan weer vischgraat steenen aantreft, en na eenige slingeringen komt men weldra in de beruchte bocht bi; het kerkje, en dan over een te smalle brug in Oestgeest. Bij het gesticht Endegeest, (ik hoop niet, dat het besmettelijk is) heef) men drie maanden geleden een stuk van een grooten kilometer belegd.... volgens een antieke bestratingsmethode, waarover men men na drie maanden reeds hobbelt en danst, dat het een lust is(voor de men- schen, die er naar kijken mogen) maar een wanhoop voor de bezitters van wagens. Men zou het bijna niet gelooven, dat men na zooveel ondervinding in 't voorjaar var 1925 nog een weg volgens de oude methode herstellen zouMaar het feit ligt er voor ieder te zien. Was het een dramatische sport van on gelukkige automobilisten, die den slingerweg Leiden-Utrecht reden, het aantal bruggetjes te tellen, waarover menwipte, op dien grooten verkeersweg kan het een nieuwe sport worden, te tellen hoeveel maal men van bestrating verandertnu eens visch graat, dan weer dwars.tot men eindelijk begint te glijden over den proefbetonweg voor den Haagsche Schouw, waar de weg dan eindelijk ook aanspraak begint te maken op den naam „verkeersweg" tusschen Am sterdam en Rotterdam. Daar wordt de weg kort voor Den Deyl weer onderbroken, door dat er een nieuw stuk Bithumenweg word tusschengclegdhetzelfde geld voor Was senaar, waar men (komende van Amsterdam, niet door mag, maar langs een omweg van drie kilometer over de Kieviet wordt ge zonden dan is men in Den Haagen kan de lijdensweg naar Rotterdam aanvangen die door zijn smalte nog altijd een hoon is voor alle modern verkeer, en welke nog tweemaal duur tolgeld eischt. omdat men er op hotsen mafe. Het eenige wat deze verbindingsweg voor goeds heeft, is de opluchting, die men onder vindt, als men dien eindelijk achter den rug heeft. Dat is het, wat onze Nederlandsche in genieurs-wegenbouwers bereikt hebben ir het centrum des lands, en reeds zeer nabi, de helft van deze verlichte XXste eeuw De commissaris van politie te Haarlem, geeft een ieder in overweging, alvorens za ken le doen met Frits Volk, oud 48 jaar, koopman in kippen, wonende in de Kok- straat 7. welke ook wel handelt onder den naain Diepeveen, Kromhout. Bakker en mis schien nog andere namen, inlichtingen in U winnen aan zijn bureau, Smedestraat, afd. recherche. der Orgelbespeling in de Groote of St. Ba- vokerk, te Haarlem, op Donderdag 17 Sep tember 1925, des nemiddags van 23 uur, door den heer George oberL 1 Praeludium e. kl. t J. S. Bach. 2 Noë) L. C. d'Aquin 3 Concert F. gr. tG. F. Handel Larghetto Allegro Alia Siciliana Presto 4 a. Pièce caractêristiquc A dans le mode phrygien A. Guilmant 5 Tweede Choral César Franck.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1