De ledenvergadering der H.O.V. I f@?SJ§ Een bemiddelingscommissie benoemd. Verkeersongevallen. spaarnebaMk Een geanimeerde vergadering. Het liqmidatievoorstel verworpen. Een Warmtecentrale te Haariem. burgerlijke stand. Het bestuur blijft voorloopig nog 14 dagen aan zonder aanvaarding van verantwoordelijkheid. Werkkrachten te kort. Een Speeltuinvereeniging. Opening. ^jSSgëSéélb door Als de winter komt St. Bavogilde. Triduum. Subsidis handelsonderwijs. Jubileum W. Kruize. Ie LOTUS 2e LOTUS 3e LGTUS-hoofdprijs 35 LOTUS-prijzen v. flOfl- f 3500.- 100 LOTUS-prijzen v. f 25.- f 2500.- 508 LOTUS-prijzen v. f 10.- 5000. 1080 LOTUS-prijzen v. f2.50 f 2530.- ToteaS aan prijzen f 20080.- De Spaarnebank Haarlem. COMITé STORMRAP 1925. 43V2 66 V2 53i/2 1391/2 95 161 378 l253/4 157 148 8 !/a 111 403 497 385 315 307 174 260 351 1053/4 144 7/g 915/8 4315/ie Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. eerste MIDDELBARE TECHNISCHE SCHOOL TE HAARLEM. HET MOTORONGEVAL TE HALFWEG. De Brug in de Pieter Kiesslraat. Aangehouden- LAATSTE NIEUWS. Het voorontwerp verbindingu- verklaring Arbeids overeenkomst. De H. O. V. Mussolini neemt zelf deel aan de conferentie. De Prins van Wales aan den dood ontsnapt. Een gift uit Frankfort a. d. M. Een bandieten-aanval. Gisterenavond werd in de bovenzaal van café Brinkmaan de vergadering gehouden voor de leden der H. O. V. Een zeventigtal belangstellenden ivaren aanwezig. Na het exposé van d^n toestand door den heer M. C. van Zanten is nog veel en warm gespro ken. Verschillende aanwezigen pleitten voor de instandhouding der H, O. V. Het bestuur meende echter geen verant woordelijkheid te mogen noch te kunnen aanvaarden, hoewel het hem zeer speet. Dc heer Gerharz toonde zich meermalen zeer ontroerd bij de herinnering aan de behan deling door hem ondervonden van de Orkest leden. Hieronder volgt het verslag dezer verga dering- De \vaarnemend voorzitter, de heer M. C. van Zanten, opende de vergadering en zei- de, thans niet de aanwezigen welkom te kunnen heeten, waar het te bespreken punt thans v.erre van aangenaam is en in een woord van welkom altijd een zekere toon van vreugde doorklinkt. De toestand der H. 0. V. is thans zoodanig, dat het bestuur de verantwoordelijkheid niert meer kan noch mag dragen. Veel innerlijke strijd heeft het gekost om tot ontbinding van het orkest over te gaan, waar de H. O. V. een stuk van Haarlem is, waar verschillende menschen vijf jaren hun beste krachten er aan gaven. Tot November j.l, was de H. O, V. een veelbelovend lichaam. Toen verheten eenige leden, door verbreken van het contract, het orkest. De kwestie werd nog erger toen een hoboïst moest worden geëngageerd tegen bijzondere voorwaarden en de per.soon in kwestie, het stilzwijgen hem viïrzocht te bewaren, verbrak. Moeilijkheden waren hierdoor het gevolg met den Bond van Nederl. Toonkunstenaars. Ook was er een prikkelende eri onrustige geest onder de leden van het orkest geko men. Door mijn steeds tegenwoordig zijn op de repetities, aldus spr.; is niemand be ter dan ik op de hoogte met de verschillen de bijzonderheden. Naar aanleiding van een en ander zijn toen de heer Koolhoven en spr. naar den Haag gegaan en hebben den heer Olman een bezoek gebrachte De besprekingen verliepen gemoedelijk. Een afspraak werd gemaakt met den beer Olman hem rekening en verantwoording te zenden van de H. O. V., waarop laatstge noemde toezegde wel eens te zullen zien wat deze voor de H. O. V. zou kunnen doen. De beer Olman antwoordde daarop met een uitvoerig schrijven behandelende de verbetering van de rechtspositie van de or kestleden. In dezen tijd van stribbelingen, hoeveel moest toen dc heer Gerharz niet lijden, had zijn zenuwgestel veel te liiden. Daarop volgde de ziekte van den heer Koolhoven. Spr. schreef toen een brief met uitlegging waarom hij ondanks aandrang niet spoediger had kunnen antwoorden. De heer Olman beweerde, dat niet genoeg aandacht werd geschonken aan de contrac ten doch steeds is door het bestuur de noo- dige aandacht daaraan besteed. Spr. weidde vervolgens een woord van hulde aan den heer Dyserinck, den nieuwen voorzitter die het aandurfde de H, 0. V. te leiden. Verwijten waren spr. gedaan, dat hij brie ven achterhield en dat is waar. De brief, welke hij achterhield, bevatte zulke belee- digingen, dat hij ze niet durfde bekend te maken. Spr las vervolgens bedoeld schrijven voor. Mondeling werd door den heer Van Zan ten deze brief baentwoord. Naar aanleiding van een bezoek van de heeren Olman en Bos aan spr., werd de 17e Juli aangewezen ter bespreking van de contracten. Hiervan kwam echter niets. Andere omstandigheden hadden zich ech ter voorgedaan, de kwestie over mej. Sa muels. Spr, zette deze kwestie in den breede uit een. Nadat alles weer in orde was, kwam één dag daarop een telegram waarop weer hetzelfde conflict te berde kwam. Toen brak op 16 Augustus j.l. het con flict uit! Geld moest er komen om de verplichtin gen na te kunnen komeu. Ecu voorschot op de gemeentelijke subsidie werd verkregen. Spr bracht hulde aan den heer v. d. Kamp voor zijn bereidwilligheid waarmede hij steeds mede gewerkt heeft. Over het contract door den N. T. B. op gesteld, zeide spr, niet er toe over te kun nen gaan als de H. O. V. als proefkonijn zou moeten dienen. Slechts als alle vijf orkesten teekenden dan ook de H. O. V. Thans, aldus spr,, moet ik voorstellen, de H. O. V. te ontbinden. Het bestuur en de dirigent gaan in elk geval weg Reeds zooveel leden hebben bedankt, dat 7000.aan contributie wordt ontbeerd. Thans is er niets meer aan te verhelpen. Wie wil er voorzitter worden van de H, O. V.7 Niemand immers. En thans worden be- lecdigingen aan het adres van den heer Ger harz gericht! laag en gemeen. Voor mij, aldus spr., heelt de EI. O. V. thans afgedaan. Lang heb ik gehoopt, dat alles nog ten goede zon keeren. Tevergeefs. Mr. Heerkens Thijssefl stelde zich beschik baar om de onderhandelingén ie voeren, doch de heeren voelden er blijkbaar niets voor. Spr. zeide dan, dat de bom te vroeg wasj gesprongen. Indien dit alles zich in Octo ber had voorgedaan, als de contracten af gesloten waren en het geld van de leden aanwezig was, dan zou het bestuur vast ge zeten hebben. Veel meer is er nog voorgevallen, dan ik heden heb medegedeeld, aldus spr. Wij kun nen het contract niet teekenen, zooals het ons is voorgelegd. De financiën zijn van dien aard, dat wij niet verder kunnen gaan. De insinuaties en beleedigingen zijn thans tot de werkelijke proporties teruggebracht. Spr. hoopte, dat door dit conflict de Ned. Toonkunstenaarsbond er uit gegooid zal worden in andere steden. Thans moeten wij van het orkest, dat zich in zoo stijgende lijn bewoog, scheiden. Hoe de stemming zal afloopen over het al of niet voortbestaan der H. O. V. is on bekend, doch wij aldus spr., gaan weg. Toch meende spr. de aanwezigen te moe ten waarschuwen, hoeveel er ongeveer noodig is om het orkest in stand te houden. Verdiend moet worden, behalve de subsidie en contributie, vanaf 15 October tot 15 April 45.000.met concerten binnen en bul ten de stad. Dit moet verdiend worden door het orkest en het orkest dat is de heer Gerharz (levendige bijval). Herhaaldelijk uitte spr. zijn verontwaardi ging over de insinuatie in de Oprechte Haarlemsche Courant. Opgenomen insinua ties, gericht aan het adres van den heer Gerharz, den man, die vijf jaar lang de H. O. V. zoo hoog opwerkte als zij thans staat. .Hiermede eindigde spr. en wilde overgaan tot stemming over het liquidatievoorstel. De heer H. Stinis daarentegen wenschte voorstellen te behandelen tot instandhou ding der H, O. V., welk voorstel met in stemming door de aanwezigen werd begroet. Na eenige discussie werd het woord ver leend aan den heer Stinis. Spr. meende kort te kunnen zijn. Als al len goed geluisferd hebben, dan hebben zij ook den weg tot redding kunnen hooren. Er is een uitweg te vinden. De eenigste zuivere oplossing is niet de ontbinding. Wij hebben de H. O. V. te lief om haar zoo te zien heengaan. (Applaus). Er zal een com missie moeten worden benoemd van leden en menschen uit het orkesf om de zaak tot een oplossing te brengen. De voorzitter zeide, dat hiervoor geen tijd meer is. Er moet geld zijn. De heer, M. H. Groenendaal maakte aan merkingen op het gesprokene van den heer van Zanfen. Spr. zeide, dat de voorzitter de orkestleden als beesten had uitgemaakt. Niet alleen de heer Gerharz is de man bij uitstek, doch ook de andere heeren. Zon der goed materiaal kan de leider niets. Wat het contract betreft, daarover moet gepraat worden. Na gezamenlijk overleg moet het contract worden vastgesteld. Ook in de vacantie zijn de heeren te bereiken. De heer W. A. J. v, d. Kamp memoreer de de verklaring, door den heer v. ZanCen aan het orkest voorgelegd, ter teekening. Weliswaar is beweerd dat niemand het heeft willen teekenen, doch 35 van de 45 leden wilden wel teekenen. Het bestuur had moeten spreken mef de leden, Hetis tegénwoordig niet anders, alles wordt door de vakvereeniging opgeknapt. Dat is toch ook nog zoo verkeerd niet, aldus spr. Spr. wilde daarom voorstellen het likwi- datie-voorstel mef algemeene stemmen te verwerpen en dan verder te zien. Dan mag de heer Gerharz noch de heer van Zanten gaan loopen, zij die zooveel liefde voor de zaak hadden. (Luid applaus). De heer N. Gerharz zeide noodgedwon gen te moeten spreken thans. Vooral grief de het spreker de insinuatie in de Oprech te Haarlemsche Courant opgenomen over het feit, dat spr. niet de Borculo-uitvoe- ring heeft gederigeerd. Hij zeide, dat hij toen vacantie had en hij den heer Knikker niet had willen beleedigen c'oor te komen dirigeeren. Wel is hij naar Alkmaar gegaan, omdat men daar niet anders wilde. De in sinuaties zijn ir.-gemeen. (Levendige bijval). Ook memoreerde spr. het z.g. conflict in Eet Concertgebouw te Amsterdam, waarbij spr, gezegd had tot één der orkestleden: „Dat speelde u twintig jaar geleden al uit uw kop," He/ woord „kop" was hier het conflict. Spr. wil niet meer te doen hebben met den heer Olman en daarom legt spr. zijn betrekking neer. De heer B. Bitter weidde zeer waardee- rendc woorden aan de leiding van den heer Gerharz. Het spijt spr. dat Elaarlem zöo wei nig heeft medegewerkt. Met de grootste moeite is slechts gedaan gekregen van de gemeente 'n subsidieverlening van 30.000 Een stad als Utrecht geeft nog 55.000. Als het niet verandert, wordt Haarlem een stad met een paar hoempa-orkesten. Elaarlem is niets minder dan Utrecht. De heer Groenendaal wees nog eens op het onderling overleg over het contract. De heer Van Zan'en wees nogmaals op het feit, dat de H.O.V. als proefkonijn moest dienen. Als alle vijf orkesten teekenen, dan ook de H.O.V. Dan komt het voorstel tot likwidatie i" stemming, hetwelk met 41 tegen 23 stemmen wordt verworpen. De heer J. C. Tadema hierna het woord verkrijgende zeide, dat de uitslag van deze stemming slechts de bedoeling heeft tot iets positiefs te komen. Op het oögenblik staan de partijen scherp tegenover elkaar en zal het ook werkelijk moeilijk vallen, dat dit bestuur nog verder met den Toonkunste naarsbond onderhandelt. Spr. stelde voor, dat liet bestuur voorloopig nog zou blijven. Laat een commissie eerst de zaak onder zoeken, dan kan het bestuur altijd nog zien. Een commissie uit de vergadering zou mis schien helderheid kunnen brengen. Wij kun nen het bestuur zoo riet laten gaan. Wij hebbenr te veel verplichtingen aan hem, al dus spr. Gaat gij thans heen, dan doet gij de H. O. V, meer kwaad dan goed, aldus spr. on der luid applaus. De heer Van Zantei» zeide, dat de H.O.V, teen verceniging is, doch een zaak. Spr. betoogde nogmaals dc onmogelijkheid van het bestuur om aan te blijven. De heer Gerharz zette de woorden van den heer Tadema recht, als zouden zijn grieven niet de EI, O, V. raken. Het is spr. onmogelijk na zijn vacantie, weer alsof er niets gebeurd was, het orkest te leiden. De heer Tadema vindt het niet noodig, dat het bestuur weer met de heeren in Den Haag onderhaftdelt. Spr. vindt /het een schandaal om op zoo'n manier de H.O.V. in Jen dood te jagen. Het voorstel van den heer Tadema om een commissie te benoemen voor onder handeling met het bestuur van den Ned. Toonkunstenaarsbod, wordt met bijna alge meene stemmen aangenomen. Verder wijst spr. er nog eens op, dat zijn voorstel slechts beoogt de ontslagname van het bestuur aan te houden. De heer v, d. Kamp herzegde, dat hij reeds twee menschen wist met naam en werk kracht, die de vereeniging zouden willen helpen. Bedank niet, zie het nog veertien dagen aan. De heer van Zanten blijft bij zijn besluit. Hierop nam de heer Ruynen, de voorzit tershamer over. Een commissie, welke de zaken thans verder zal trachten te behan delen, werd samengesteld uit de heeren J, C. Tadema, W. H. Groenendaal, W. A. J. v. d. Kamp, IE. Stinis en Menalda v. Schouwenburg. len slotte besluit het bestuur neg veer-' tien dagen aan te blijven en een afwach tende houding aan te nemen. Zij zal zich echter met niets bemoeien en absoluut geen verantwoordelijkheid aanvaarden. Het werk is thans aan de commissie. De heer van Zanten, sloot daarna dc ver gadering onder een hartelijk applaus. Aanrijding. Gistermiddag ongeveer 12uur had een aanrijding plaats tusschen een auto van den heer L. en de tram. De aufo kwam van de richting Maarten v. Heemskerkstraat naar het Prinsenbolwerk. De gevolgen van deze aanrijding waren nogal gering, daar alleen van de auto een spatbord vernield werd. Auto over den kop geslagen. Maandagmiddag is een snel rijdende auto op den Schalkwijkerweg te Haarlemmer- Iiede bij het nemen van een bocht over den kop geslagen »n vrijwel geheel vernield. ten "der tflzM'en'din, een jonge mén wérd nogal ernstig verwond. Aanrijding op den Jansweg. Gistermiddag te 3 uur kwam een auto, bestuurd door een dame uit Amsterdam, van de Zandersbrug langs de Nieuwe Gracht gereden. Bij de kruising'Jansweg reed de auto met dezelfde snelheid door, zonder signalen te geven. Van den Jansweg naderde een gespannen wagen, bestuurd door een man, wonende aan den Schalkwij kerweg. De voerman kon het paard nog bijtijds inhouden, doch het paard steigerde en sprong met de pooten op den motorkap. Deze werd vernield. Verdere ongelukken kwamen niet voor. Aanrijding op den Kruisweg. Van de richting Sation kwam gistermid dag een wielrijder met finken gang naar den Kruisweg gereden, zonder op het verkeer te letten. Een auto wilde van den Kfuis- weg de Kenaustraat indraaien. Een aanrijding volgde en. de fiets kwam "onder de auto terecht, met het gevolg dat ze gedeeltelijk vernield werd. Over het in ons nummer van Maandag voorkomend bericht uit den Haarlemmer meer. betreflende „Werkkrachten te kort", kunnen we nog het volgende mededeelen: De firma /Droste heeft werkkrachten uit den Haarlemmermeer aangenomen. Voor dat doel rijdt er 's morgens om hall 7 uit Nieuw- Vennep, vanaf de garage van den onderne mer, den heer A. C. Zuidgeest, een autobus. Deze bus heeft de volgende route: Nieuw- Vennep, Venneperweg, Hillegommerdijk, Bennebroekerdijk, via Bennebroek, langs den Binnenweg Heemstede r,aar Haarlem en brengt de meisjes vervolgens naar de fa briek. 's Avonds om kwart voor 6 worden de meisjes weer van de fabriek gehaald. De autobus rijdt voor rekening van de firma en de regelig zal minstens eenige maanden duren. Er zijn in den Haarlemmer meer zeer veel meisjes werkeloos, vooral omdat er geen bloembollen meer te pellen zijn. Het is een goede gedachte van de lirma Droste geweest' om deze meisje op haar fabriek te werk te stellen. Woensdagavond, T6 September, wordt in het lokaal van den heer Zwart, Heeren singel 97, alhier, een propaganda-vergade- riflg belegd door een comité van bewoners in de Amsterdamsche Buurt, waar men tot de stichting van een vereenignig hoopt te komen, dij ten doel heeft, de verkrijging en instandhouding van een Speeltuin voor de jeugd. De voorzitter va den bond van Amster- dam»che Speeltuinverenigingen, de heer A. F, K. Parée, zal een inleiding houden over het nut en de noodzakelijkheid van Belangstellenden zijn hartelijk welkom, speeltuinen in een groote stad. NICO GERHARZ. Naar wij vernemen, gaat de heer Nico Ger harz, dirigent van de H. O. V. zich half October te Heemstede vestigen. Scholen 'een "Raïpiaieënfii? 'vérsTrêkl gfSbTf. 200.000.tegen een rentevergoeding van 4 procent. Het café-rêstaurant, v.h. firma Kuypers, aan het Stationsplein 12, is thans in andere handen overgegaan en gekomen onder de directie der firma K. Rap en G. v. cl, Elarst. Gistermiddag had de officiëele herope ning plaats en bij deze gelegenheid vulde e.qn enorm aantal bloemstukken het inwen dige van het restaurant. Het inwendige heeft weinig verandering ondergaan. De bloemen, die in groote hpeveelheid aanwezig waren, gaven aan het geheel een feestelijk cachet. De Beurs opende heden iets flauwer. V K HEDEN De Duitsche muzikanten (de „Bavaria- Kapel"), die in den afgeloopen zomer in Haarlem en omgeving hun straatconcerten gaven, en verblijf hielden in de Colenso- straat no. 9 te Schoten, zullen morgen weer naar hun „heimat" terugkeeren. Zij zijn zeer tevrgden over" de opbrengst in dit seizoen, Zondag 1.1. hield bovengenoemde veree niging, voorheen de Jongemannenvereenw- ging, een excursie naar Volendam. In Am sterdam sloot zich een flink aantal leden der Amsterdamsche Jongemannenvereeni- ging bij het St. Bavogilde aan, waarna de tocht gezamenlijk werd voortgezet. In den middag werd er gebotterd op dc Zuiderzee, hetgeen zeer veel bijdroeg tot het slagen van deze excursie. Wederom roept het Best'uur van den R.K. Volksbond zijn leden op om deel te Wemen aan de Driedaagsche Oefening weike heder. begonnen is. Gedurende drie dagen zullen deze oefeningen worden gehouden in de St. Josephkerk in de Jansstraat onder lei ding van den Zeereerw. Heer H. C. J. Son- •daal, pastoor dier parochie. Om acht uur 's avonds, zal een Losge zongen worden, terwijl Zondagmorgen een Generale H. Communie zal worden gehou den, na afloop waarvan in de Sociëteit St. Bavo een gemeenschappelijk ontbijt zal plaats hebben, waaraan alle leden, tegen j>etaling van 35 cent zullen kunnen deel nemen. Zondagavond zal het sluitingslof plaats hebben. Volgens de Staatsbegrooting 1926 zal o.m. voor de volgende handelsscholen in 1926 subsidie worden verleend: Dagscholen: Zaandam. Avondscholen: (Openbare) Aalsmeer, Haar lem, IJmuiden, Zaandam; (bijzondere) Enk huizen, Haarlem, Hocrn, Leiden, Medemblik, Mijdrecht, Purmerend. De agent van politie W. Kruize, herdacht heden' den dag waarop hij vóór 25 jaar bij het Haarlemsch Politiekorps in dienst trad. Namens de gemeente ontvi^fde jubilaris In aansluiting op ons bericht op de eerste pagina van dit nummer, kunnen wij omtrent het systeem zelve nog het volgende mede deelen: Doel der maatschappij is het bevorderen van de gecentraliseerde verwamring van steden en stadsgedeelten vanuit warmte centrales, welke de warmte rechtstreeks aan consumenten leveren. Op het gebied der verwarming van ge bouwen heerscht bijna algemeen nog het be drijf in het klein, met een weergalooze ver spilling van materiaal, arbeid en tijd. Enor me arbeidsprestaties zouden bespaard en op ander plaatsen nuttig gemaakt kunnen worden, wanneer door het invoeren van warmtecentrales, en aansluiting van het grootsie deel der woonhuizen aan zulke centrales de bevolking van de moeizame, tijdrcovende bediening der thans in de woonhuizen aanwezige ontelbare stook plaatsen bevrijd werd. Terwijl deze gedachte voor Nederland vrijwel geheel nieuw is, hebben andere lan den, met name Amerika en Duitschland, in cfit opzicht reeds een verleden achter zich. Het meest uitgebreide ieidingen-net bezit een centrale te New-York met ongeveer 17.8 K.M. leidingen onder de straten der stad. Het is dringend noodig dat in Nederland het tot op heden in dit opzicht verzuimde wordt achterhaald, temeer, waar moderne tuinsteden, flatwoningen en ander gebou wen-complexen zoo bij uitstek geschikt zijn voor de verwarming vanuit centrale pun ten. Reeds voor betrekkelijk kleine blokken van 30 a 40 huizen, kan de verwarming vanuit cft gemeenschappelijke centrale, met voldoende rentabiliteit worden toegepast. Het spreekt vanzelf, dat hiervoor in de eerste plaats noodig zal zijn een samengaan van Rijk, Gemeenten en verdere belangen gemeenschappen. De Maatschappij „Stedenverwarming" is voornemens, te trachten met alle beschik bare middelen het bij de oprichting gestel de en in den aanhef genoemde doel te be- reike^. Zij is stellig overtuigd, dat Rijks- en communale autoriteiten ten volle zullen beseffen, van welk belang voor de volks huisvesting en volkshygiëne de door haar beoogde omwenteling in de wijze van ver warming enzer" woningen is. Het behoeit dan ook geen overdrijving genoemd te wor den, wanneer de verwachting wordt uitge sproken, dat binnen afzienbaren tijd de levering van warmte over d enmeter juist zoo ingeburgerd zal zijn, als heden ten da ge het verbruik van electriciteit, gas en water. De Spaarnebank heeft aan de Gemeente hedenmorgen het gebruikelijk geschenk. Hedenavond zal de Politiemuziekver- eeniging een serenade brengen aan den jubilaris voor zijn woning in de Reguliers- straat. De opstelling geschiedt op het Frans Halsplein. Ondertrouwd: 16 Sept, F. Calandt en A. Vring. Getrouwd: 16 Sept. J. C. Smit en F. v. Nieuwenlv*azen. P, F. Bolle en M. VV. Okkermar R. Schnitger en H. P. J. van t Hof. C. H. Huis in 't Veld en J. C. Soetens. C. F. v. Duffelen en B. Peetoom H. J. Schimkies en M. v. d. Anker. - EI. Rees en N. Rijksen G. Lodder en G. Silvis. Geboren: 15 Sept: C. C. Goulooze- Eloogkamer d. 16 Sept.: J. M. Klink—v, Bommel d. 14 Sept.: B. T, Koningsv. Wees, z. 15 Sept. L. Banningde Vlugt. d. Overleden: 15 Sept. B. P. v. Harreveld, 68 jaar, Zocherstraat, 15 Sept..' O. v. Twuij- verRempt, 69 jaar, Brouwersstraat. 15 Sept.: F. G. W. L. v. Gogh, 77 jaar, Essen- straat. 16 Sept.: S. Uijlenbroek, 26 jaar, Ruijsdaelstraat, Tot en met hedenmorgen is binnengeko men bij den Penningmeester van hei Plaat selijk Comité: 15 September: nagekomen giften bij de O, EL C. Stads Editie 2.50 Mevr. R. G. P. 5. D. G. Haarlem 10. 16 September: Nagekomen giften bij het Haarlems Dagblad, verant woord in de nummers 10, 14 en 15 crt. 25,— 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 i% Nederl. 1917 755 N.-L 1921 A.. 6% N.-L 1923 D... UolL Lloyd Oude Vaart dito Gem. Esgcnd- Mij „Nederland" Soheepvaart-Unie Rotterd. Lloyd Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot a V. A. Java Cultuur Jurgens gew. Koloniale Bank 1 dische Bank CerL Handel Mij. Reac. dito Phoenix Geconsolideerde Kon. Olie U. S. Steel Marine co mm Vorstenlanden Actions id. C-mp. Mere. Arg. Poerworedjo Cude Deli Senembah Deli Batavia A'dam Rubber Serbadjadi Silau Wai Sumatra Dordtsche Petr. Southern Rails Union Anaconda Wabash Comm. Maxwell IOIV4 I031/g 98V4 !023/4 !03»/le 156 1493/4 137 1781/2 67 173/4 571 327 118 181 143 v 39'/s 101/m 73/16 IOII/4 103i/8 98*/4 1023/4 1033/16 156 137 179 67 570 325 II6I/4 176 1421/2 1401/2 162i/4 376 124 93/4 157 1471/2 8V2 401 497 381 3201/2 173 1031/, 1441/2 42'/s 16 SEPTEMBER. BERLIJN PARIJS BRUSSEL WEENEN LONDEN STOCKHOLM KOPENHAGFN OSLO 11111111 BAZEL 1 NEW-YORK ROME 1 1 KOERS LATERE KOERS 59.20 11.75 10.85 34 35i/2 12.05 66.75 61.40 53 67 48.05 2.481/2 10.20 59.22i/2 11.74 10.81 35.15 12 067/g 66.80 61.20 53.10 48.02i/2 2-487/g 10.10 Saldo vorige verantw. f 42.50 33.752.63 Totaal 33.795.13 lA van welk-, bedrag voorloopig reeds 33.000 is geremitteerd aan den Penningnreester van het Nationaal Steuncomité. Aan den heer C. J. Erkelens te Haarlem is eervol ontslag verleend als tijdelijk leeraar in het Duitsch aan de Middelbare Technische School, wegens zijn benoeming tot leeraar aan de le G. H. B. S. met 3-j. c, te Amsterdam. In zijn plaafs is benoemd aan de M. T. S. de heer D. J. A, Wester- veld, leeraar aan het Gem. Gymnasium te Delft, wonende te Haarlem, Aan den heer N. C. Schultheiss is eervol I ontslag verleend met ingang van 16 Septem ber 1925 als assistent in hef Wcrktuigbouw- dig teekenen, o.a. wegens zijn benoeming tot chef van het teekenbureau der firma Gonnerman en Co., Machinefabriek te Haarlem. Bij zijn vertrek van de M. T. S. werd de heer Schultheiss op van waardeering getui gende wijze toegesproken door den Direc teur en door den heer Ir. A. P. Pofma, voorzitter der Vereeniging van L/ceraren aan de M. T. S., in tegenwoordigheid van liet leerarenkorpsi Den heer Schultheiss werd als afscheidsgeschenk een boeken kast aangeboden. Naar wij vernemen is d etoestand van v. M. die Zaterdagnacht van de c!uo geslingerd werd bij het motorongeval te Halfweg lang zaam vooruitgaande. HET CONFLICT IN DE H. O. V. Naar wij vernemen zal de commissie, welke gisterenavond uit de leden der H. O. V, werd gevormd, morgen, Donderdagavond bijeenkomen, ter bespreking van een en ander. In verband met de in uitvoering zijnde werken aan de brug in de Pieter Kies- straat (Garenkokersbrug) is die brug tot nader fe bepalen tijdstip voor het verkeer afgesloten. De Eendjesbrug zal voor de uitvoering van onderhoudswerken gedurende het tijd vak van heden lot en met 19 September a.s. voor het rijverkeer uitgezonderd het tramverkeer worden afgesloten. Hef voetgangersverkeer over die brug kan wor den geregeld. Door de "recherche hier te stede is aan gehouden H. C. K.. wonende to Haarlem, verdacht van het plegen van niet nader te noemen handelingen met personen, oud 15 en ,12 jaar. De aangehoudene heeft be kend. Naar aanleiding van het ingediende voor ontwerp van verbindingverklaring in zake de collectieve arbeidsovereenkomst, hield de commissie uit de werkgeverskringen ter bevordering van een wettelijke regeling van de verbinding-verklaring der collectieve arbeidsovereenkomst dezer dagen 'n bijeen komst. Van de leden der commissie waren aanwezig de heer J. Dojewaard voor het schildersbedrijf;; Mr. J, van Hellenberg Hubar, R. K. Middenstandsbond; Mr. N. Peereboom, kleedingbedrijf; Mr. Dr. A. A. van Rbijn, drukkersbedrijf en J. v. d. Water, sigarenbedrijf. De vergadering werd gepresideerd door Mr. Dr, van Rhijn. Op uitnoodiging van ^e commissie waren ook aanwezig F. L. v. d. Het bestuursvoorstel om de H. O. V. te liquideeren is gisteravond verworpen. Dc H, O. V. is dus voorloopig gered. Wat niet beteekent dat zij ook zal blijven bestaan. Het liquidatie-voorstel kelderde met 41 tegen 23 stemmen, na een zeer geanimeerde discussie. Het verheugt ons, dat de reddende man, waarop wij in een onzer „Damiaatjes" hoop ten, en die, zooals indertijd de heeren Mr. Thiel en de heer Koolhoven, op het laatste moment zpu helpen trachten den wagen uit het moeras te halen, ook gisteravond optrad en die eervolle, moeilijke taak op zich nam. F'itmaal was het de bekende heer J. C. Tadema, een Haarlemsch burger, met groo- ten invloed, van goed organisatorisch talent en vol optimisme, bovendien een muzieklief hebber en geen vreemdeling in de muziek wereld in Haarlem. Deze heer Tadema sprak niet alleen de bemoedigende woorden, die de H. O. V. nog niet als onherstelbaar ver loren veroordeelden, maar tevens nam hij, zij het na eenige aarzeling, het voorzitter schap op zich van de bemiddelingscommissie, die de zaakjes van de H. O. V. weer in het rechte spoor tracht te brengen. Want dit is toch wel de taak, die de commissie zich voorstelt te volbrengen? De geheele zaak der H. O V, regelen enniet alleen, zooals gisteravond werd geformuleerd, onderhande lingen voeren met den Toonkunstenaars- bond? Dit is misschien een belangrijk onder- deel van haar taak maar daarmede is dc H .0. V. nog niet gered. Die onderhandelingen met den Toonkun stenaarsbond zu'len wel vlot verloopen. Wi' twijfelen er geen oogenblik aan. De tijd is voor onderhandelingen rijp. Van beide kan ten zal wel water in den wijn worden ge er an en in het bijzonder het hoofdbestuur van den Toonkunstenaarsbond zal wel ge neigd zijn tot handelbaarheid. Immers het i' hier een kwestie van zijn of niet zijn voqi cle H. O. V. Slagen de onderhandelingen niet, dan sterft de H. O. V. en staan 45 musici op straat. Die verantwoordelijkheid zal ook de Toonkunstenaarsbond niet durven aan vaarden. Trouwens we schreven het al de grootste moeilijkheid bestond in het krij gen van contact tusschen het bestuur van den Toonkunstenaarsbond en de H. O. V. Dat contact zal er, dank zij de bemidde lingscommissie, nu wel komen. Maar daarmede is alle gevaar niet bezwo ren. Ons scheen het toe, dat men zich gis terenavond, vooral blind staarde op die on derhandelingen met de musici. Van zeksr zoo groot belang is de kwestie der financiën. Als een consiencieu» man als de heer Sv- brandi met nadruk verzekert dat hij de fi- nancieele verantwoordelijkheid niet langer dragen wil, niet langer dragen kan, dan wil dit wat zeggen. De financieele toestand der H. O. V. was al jaren zeer bedenkelijk en is nu' nóg bedenkelijke* geworden door de strubbelingen van den laatsten tijd, die de leden der H. O. V. met bosjes ontslag deden nemen. Wii schreven het reeds: de H. O. V, kan zich de luxe niet permitteeren in het openbaar zoo'n kibbelpartijtje op te voeren. Dat brengt haar jaren achteruit. En behalve de financieele moeilijkheden, diene men niet te vergeten, dat nu nog het besluit van den heer Gerharz ter tafel ligt om heen te gaan als dirigent der H..O. V. Wij beweren niet, dat H, O, V. zonder Gerharz niet bestaan kan, maar wel poneeren de stelling, dat wat de H, O. V, is, zij geworden is door de toewijding en talenten van den heer Ger harz. Wij kennen ook den tijd dat de H. O. V geen Gerharz als dirigent had en toen lang niet was wat zij nu is. Een kracht, die voor den bloei der H. O, V. ook van groote beteekenis was is de heer Van Zanten. Hl] is de man, die de H. O. V. buiten Haarlem bekend maakte en aan concerten hielp. Wij hopen van harte, dat de commissie er in moge slagen de H.O.V. voor Haarlem te behouden. Maar wil de H O, bloeien en haar oude, groeiende reputatie herwin nen en vooral om financieëele redenen niet ten onder gaan. dan zien wij de noodzake lijkheid, dat niet alleen met de toonkun stenaars overeenstemming wordt bereikt en zelfs dit niet op de eerste plaats, maar ook dat Gerharz dirigent blijft, dat een propa gandistische kracht als de heer Van Zanten voor de H. O, V. behouden blijft en dat de heer Tadema, hij bedankt dan maar als lid der commissie van Toezicht op de H. O V, - voorzitter der H. O. V. woide. Als de bemiddelingscommissie m deze richting werkt en resultaten bereikt wordt de H. V goed. Anders vreezen wij voor haar behoud. De heeren Gerharz en Van Zanten voor de H. O. V. behouden lijkt ons niet onmo- g tl ijk en de commissie Zal wel den weg we ten te vinden om deze heeren genoegdoe ning te verschaffen. Bom, boekbindersbedrijf; J. P. J. ^bergs. Dr. L. G. Kortenhorst; J.C- Berger; Mt.B.J. M. v. Spaendonck; Mr. M. P. L. Steen- berghe; J. A. Doncher en H. -LIA. Dente- necr, bestuursleden van dc R. K. Bonden van werkgevers in het metaal-, bouw-, textiel-, sigaren- en schoenenbedrijf. het ingediende voorontwerp werd langdu rig gediscusseerd. De vergadering bleek met dc algemeene beginselen van het ontwerp zich ie kunnen vcreenigen en de spoedige verwezenlijking wenschelijk te achten. Op verschillende onderdeden evenwel wer den verbeteringen wenschelijk geacht, die in een uitvoerig rapport aan den Hoogen Raai van Arbeid zullen worden meegedeeld. GENèVE, 16. Sept, Grandi, de onderstaats secretaris van Italië verklaarde aan de Pers, dat Mussolini persoonlijk zal deelnemen aan de voorgestelde conferentie in zake het veiligheidspact. LONDEN, 16 Sept. De Prins van Wa les die door de sneeuw opgehouden werd in Los Andes, is nauwelijks aan den dood ontsnapt. Eenige minuten voordat de prin selijke trein stilstond en nadat de machinist .de machine sneeuw-vrij had gemaakt, had een ernstige lawine-val plaats en blok» keerde de lijn. Wij vernemen van de Kamer van Koop handel voor Duitschland te Frankfort a. M.. dat zij van den Ober-burgemeester, aldaar, een bedrag van 5000 Mark ontvangen heeft, ten behoeve van de noodlijdwenden van di Stormramp 10 Augustus. PARIJS, 16 Sept. 40 K.M. van Fez heb ben bandieten een aanval gedaan op de auto van den correspondent van de „Action franpaise". De correspondent werd licht, zijn vriend zwaar gewond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2