DE OPENING DER STATEN-GENERAAL. De plechtigheid in de Ridderzaal. Tiroote belangstelling in en om het Binnenhof. Een stukje geschiedenis. EERSTE KAMER. Opening. Adres van Antwoord. Trekken der Afdeelingen. TWEEDE KAMER. Opening. De R. K. Kamerclub. DE MILLIOENEN-NOTA. Dienstjaar 1924. Dienstjaar 1925. Dienstjaar 1926. De Ambtenaarssalarissen. Belastingen. Het Wegenvraagstuk. De sociale verzekering. Het tekort op de spoorwegen. De vlottende schuld. Een aanrijding. Een verzonnen berooving. Een vreeselijk ongeluk. Een schildpad van 330 K.G. Nog eens 50.000 van het Smeroefonds. Tekort bij het slachthuis te Den Bosch. Weer 2 kinderen op school achtergelaten. Wat de speurkunst van een hond vermag. Schietpartijen te Enschedé. Kind onder den trein. Door bandieten aangerand. Een ontaarde moeder. MARKTNIEUWS Coöperatieve Tuiniersvereen. „Gouda en Omstreken". Reeds om 10 uur in den morgen, waren Dinsdag de beste plaatsen ingenomen voor het Kon. Paleis in de Residentie en vele dames hadden voor deze gelegenheid vouw stoeltjes meegenomen om het wachten te bekorten. Ook het Binnenhof, waar men voor de aankomst van het Koninklijk echtpaar voor de Ridderzaal op het gaan en komen der hoogwaardigheidsbekleeders en diplomaten een mooi uitzicht heeft, trok tallobze be langstellenden en dichte rijen omzoomden dit statige plein. Om twaalf uur werd de toegang tot den weg, die de Koninklijke stoet volgt, afgezet, evenals het Binnenhof. De winkelstraten in de omgeving van het Koninklijk Paleis en het Buitenhof waren tegen den middag ge zellig druk. Op het tijdstip van het vertrek van den Koninklijken stoet één uur, was er geen loorkomen meer aan. Een compagnie, ter sterkte van 100 gre- ladicrs, had zich met het vaandel van het egiment grenadiers met den Kon. Mil. Kapel tls eerewacht aan hef Paleis opgesteld. Toen iet Koninklijk echtpaar even voor één uur set Paleis verliet, daverden uit het Malie- reld de saluutschoten en zette de Kapel het .Wilhelmus" in. De Koningin droeg een kostbare citroen- kleurige japon met langen sleep en een lichtgroenen hoed. De prins was in de ad miraalsuniform. De verschijning van Prinses Juliana voor een der ramen van het paleis om het vertrek van haar ouders gade te slaan, werd luide toegejuicht, evenals de Koninklijke familie in de gouden koets, die in den zonneschijn mooier blonk dan ooit te voren. Ook langs den weg, dien de stoet volgde, de Heulstraat, Lange Voorhout, Kor te Vijverberg en Binnenhof, stonden dichte drommen 'belangstellenden meer dan vorige jaren. De stoet werd geopend door een escadron huzaren van het 2e regiment met standaard en trompetters van het korps. Daarop volgde de galakoets met den op- per-ceremoniemeester, Graaf Du Monceau en daar achter de gouden koets met acht paarden bespannen, met een koetsier naast elk paard en een lakei naast elk portier en de chef van het Militaire Huis van de Ko ningin te paard naast de statiekoets. De stoet werd gesloten door een detachement cavalerie. Als alle jaren ontlokte dit schit terende schouwspel bij de toeschouwers menigen kreet van bewondering. Op het Binnenhof dat voor de vensters der regeeringsgebouwen weer een talrijk ge zelschap had verzameld, was het aan en af rijden der talrijke auto's met de hooge auto riteiten in de meest decoratieve en met rid derorden beladen uniformen, een kijkspel, dat een aangename tijdpasseering was voor het wachten op den Koninklijken stoet De hoofdcommissaris van politie, de heer Van 't Sant, was zelf aanwezig voor het geven van ordemaatregelen. In de Ridderzaal. In de Ridderzaal had zich bij het kon. bal dakijn e«n eerewacht opgesteld van de Koninklijke Militaire kapel. Toen de Ko ninklijke stoet te 1.10 uur het Binnenhof overschreed, weerklonk plechtig het Wilhel mus en werden de militaire eerbewijzen ge bracht. Bij den hoofdingang der Ridderzaal Wa ren de adjudanten in buitengewonen dienst der Koningin, de gepensionneerde vice ad miraal J. J. Rambonnet, de gepensionneerde kapitein ter zee C. Hooft Graafland en de kapitein ter zee Jhr. Van Mühlen, adj. van den Prins, ter ontvangst aanwezig. Te klok slag half twee kwam het Koninklijk echtpaar de Ridderzaal weer uit. Opnieuw klonk het Wilhelmus en werden de eerbewijzen door de Jagers gebracht, waarna de stoet plech tig het Binnenhof over reed onder harte lijke toejuichingen der menigte. Overal langs den weg, evenals bij het Paleis, klonk ge juich bij het voorbijrijden van den stoet. De Vereenigde Vergadering. Tegen twaalf uur begon zich de zaal te vullen met de Eerste- en Tweede-Kamerle den; velen der nieuw gekozen „lagerhuis leden" waren aanwezig, om voor het eerst hun plicht als volksvertegenwoordiger te vervullen. De dames-leden van de Tweede i Kamer, BackerNort, Westermann, Annie Meyer en Frida Katz, waren reeds vroeg present. Een van de eersten, die binnenkwam, was de Amsterdamsche burgemeester, de heer De Vlugt, lid van de Eerste Kamer die over zijn ambtscostuum het breed lint droeg van het Grootkruis van de Spaansche Orde Mérite Naval. Verschillende Kamerleden traden op den heer De Vlugt toe om hem met het jubi leum van Amsterdam geluk te wenschen. De meeste Kamerleden waren in ambtscostuum, doch ookAvaren er verscheidenen in rok of in gekleede jas. De heeren Veraart en Slo- temaker de Bruine droegen de hoogleeraars- toga. Inmiddels waren ook vele leden van het Corps Diplomatique in hun schitterende •mbtsgewaden verschenen, velen vergezeld" van hun dames, van wie er opvielen door haar rijke toiletten. Opvallend was de ver schijning van een Indisch vorst, de regent van Semarang, Raden Mas Adipati Ario Par- bohadiningrat, met zijn echtgenoote, beiden in groot Indisch ornaat, die hoffelijk door het Eerste Kamerlid Wittert van Hoogland, naar de voor hen bestemde zetels werden geleid, onderwijl een groep Kamerleden, die zich in het midden van de zaal bevond, voor deze bezoekers boog. Vele afgevaardigden deden zich aan dezen Oosterschen gast en zijn gemalin voorstellen, waarna mr. Koster secretaris-generaal van bet Departement van Koloniën, hun blijkbaar verder over de plechtigheid inlichtte. Van de oud-ministers waren aanwezig de heeren Ruys de Beerenbrouck, De Visser, Van Dijk, Van Gijn en Bijleveld, allen thans lid van de Tweede Kamer, alsmede de oud- ministers Cort van der Linden en Harte van Tecklenburg, die in hun kwaliteit van Jeden van den Raad van State, aanwezig waren. Een van de laatsten, die binnenkwam, was Dr. Nolens in zijn purperen gewaad als huis prelaat van Z. H. den Paus. Even halféén schreed de heer Baron van Voorst tot Voorst naar de voorzitterszetel. Even luidde hij de bel, waarna allen hun plaats innamen. Het was een fraai schouw spel, allen daar bijeen te zien in hun schit terende costuums en gewaden, in het getem perde zonlicht, dat daar in de ridderzaal een atmosfeer van plechtigen ernst schiep. Te ruim kwart voor één opende Baron van Voorst tot Voorst de vergadering. Hij liet eerst door den griffier van de Eerste Kamer voorlezing doen van het Kon. Besluit van 5 September, houdende zijn benoeming tot voorzitter van de Eerste Kamer gedurende het heden aangevangen zittingsjaar. Hij bè- noemcfé vervolgens de Eerste Kamerleden, de heeren: Franssen, Dobbelman De Vries, Hazevoet, en Baron Van Nagell en de Twee de-Kamerleden, Heemskerk, Marchant, Bois- sevain, Van Rappard, Van Dijk, De Wilde, Van -rijn, Van Voorst tot Voorst, Lovink en Mej. Meijer, tot leden der commissie, die de Koningin in het gebouw zou ontvangen en uitleiden. Kort na de opening der vergadering ver schenen de leden van den Raad van State met rsr. Van Leeuwen aan het hoofd en even later de leden der regeering voorop de mi nister-president, Z.Exc. Coüjn, in de zaal. Na eenige oogenbükken het was inmid dels ruim kwart over één weerklonk bui ten '"ejuich, ten teeken, dat H. M. de Konin gin in aantocht was, en even later het Wil helmus, waarvan de tonen zacht en plechtig in de zaal hoorbaar waren. Dan weerklonk plotseling de stem van den ceremoniemeester, 'baron Van Harden- broek van Lokhorst: „Hare Majesteit", en terwijl allen zich van hun zetels verhieven, schreed H. M. de Koningin, die over haar costuum het lint van het Grootkruis .van den Nederlandschen Leeuw droeg, de zaal bin nen tot aan haar zetel begeleid door het Eerste Kamerlid dr. Franssen. Prins Hendrik werd door oud-minister Heemskerk naar zijn zetel geleid. Nadat de Koningin op den troon had plaats genomen, sprak zij met duidelijke stem de Troonrede uit, waarvan de voor lezing ongeveer vijf minuten duurde. Dade lijk na de voorlezing stond de heer Duymaer van Twist op en riep uit: „Leve de Konin gin", waarmede alleri geestdriftig instemden. De Koningin en de Prins verlieten, we derom begeleid door de commissie, de zaal. Nadat de commissie in de zaal was terug gekeerd, sloot de voorzitter de vergadering. De ecrw, heer Goulmy schrijft ter inlei ding van het nieuwe zittingsjaar der Sta- ten-Generaal in de „Maasbode" een artikel met velerlei gegevens over de samenstelling der beide Kamers, en de positie, welke onze partij nu en in vroeger jaren innam en in neemt. Flet is, als naar gewoonte, interessant. En ook hetgeen door den schrijver wordt gezegd over de samenstelling onzer Kamer club, vergeleken bij die der S. D. A. P., ver dient overweging, al behoeft men er niet onder elk opzicht mede in te stemmen. Intusschen wijst ,;Het Centrum" op een passage in 't artikel, welke eenige rectifi catie, volgens de meening van het blad, trcischt. Het Utrechtsche orgaan Schrijft dan: v De kleine onjuistheid, dat de Tweede Ka mer in 1888 nog 86 leden telde, zij daarbij terloops vermeld. Naar men weet gold voor de in dat jaar gekozen Kamer reeds de bepaling waarbij het aantal leden definitief op 100 was ge steld. Het is echter niet deze rectificatie, welke ons in het overzicht van den verdienstelij ken schrijver en verzamelaar het meest van belang lijkt. Voor het laatste deel van zijn arbeid heeft hij hét opschrift gekozen: „Dissidenten on der de katholieken", en daar lezen wij o.m.: Na het jaar 1891 openbaarden zich in de R.-K. Staatspartij de eerste teekenen van verschil van meening onder hare leden. Men sprak van een groep-Schaepman, wel ke een meer vooruitstrevende christelijke po litiek wilde voeren en van uitbreiding van het kiesrecht, persoonlijken dienstplicht en leerplicht niet afkeerig was, en van eene groep-Bahlmann, welke eene christelijke conservatieve politiek toegedaan was. Even wel de breuk kwam openlijk niet en 1901 was in onze fractie alles pais en vree. De loop der dingen wai eenigszins anders, dan hier in enkele lijnen wordt geschetst. Niet na het jaar 1891", maar reeds daar vóór openbaarden zich in de R.-K. Staats partij de eerste teekenen van verschil van meening onder hare leden. Wanneer de eerw. heer Goulmy de jaar gangen van de „Maasb." of een ander ka tholiek dagblad uit dien tijd opslaat, zal hij zich daarvan onmiddellijk kunnen overtui- gen. En in 1891 kwam die oncenigheid zeer duidelijk tot uitdrukking aan de stembus, die de Rechterzijde in de minderheid bracht en o.a. eep tweetal zitting hebbende katholieke leden der Tweede Kamer deed vervangen door andere. De R.-K. Staatspartij was dan ook feite lijk in tweeën gesplitst de benaming „dis sidenten" werd destijds reeds gebruikt en het begin dier splitsing dateerde eigenlijk reeds, zooals o.a dr. Vermeulen getuigde, uit de dagen van voorbereiding der Grond wetsherziening (van 1887). Ook in de jaren die volgden, en die jaren van strijd waren over het kiesrecht-vraag stuk vooral, bestendigde zich het verschil van meening onder de katholieken, ip de Kamer en daarbuiten. De katholieken waren verdèeld in voor standers en tegenstanders van de Kieswet- Tak. Maar anders, dan bij de geloovige protes tanten, bij wie de verdeeldheid zich besten digde jn twee afzonderlijke partijen, werd hij ons de breuk hersteld en vereenigde, of liever hereenigde men zich in 1897 niet eerst in 1901 op eenzelfde program. Zóó was zeer kort saamgevat de gang van zaken. Voor de geschiedenis en het wezen onzer partij is het niet zonder belang te weten en vast te leggen, dat ondanks zeer ernstige meeningsverschillen de openlijke breuk geen definitieve breuk werd en na eenige jaren van onderlinge verwijdering en ver deeldheid. de eenheid kon worden herkre gen. Ook is niet geheel juist, dat de eerw. schrijver verder zegt, als zou „in 1899" zich onder de katholieke kiezers een vooruit strevende richting inzake de sociale aange legenheden en eene democratische politiek" hebben geopenbaard. Reeds lang vóór 1899 het verkiezings program van 1896—97 kan dit o.m. getuigen was er in de katholieke partij eenl voor uitstrevende richting inzake de sociale aan gelegenheden en het verlangen naar een de mocratische politiek waar 'te nemen, al leid de dit niet, zooals later een enkele maal het geval was, tot pogingen naar afzonderlijke partij-formatie. |t De encycliek „Rerum Novarum in 1891 uitgevaardigd, had ook in Nederland haar uitwerking niet gemist en het opbloeiend vereenigingsleven leidde voor de katholieke partij, sp.ciaal en politiek, 'n nieuwen tijd in. VERGADERING VAN DINSDAG 15 SEPT. NAM. VA UUR. Voorz. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst, De VOORZITTER dankt H. M. dé Konin gin voor zijn herbenoeming als voorzitter. De verkiezingen hebben ons de heeren Cramer en Stenhuis ontnomen en ieder zal erkennen, dat dit een verlies is voor de Kamer. Een gewichtig jaar wacht ons nu er een nieuwe Tweede Kamer en een nieuwe Regeering ri Spr. hoopt, dat de beraadslagingen der Eerste Kamér het vaderland ten zegen zul len zijn en dat het onderlinge verkeer der leden eveneens zoo goed zal zijn, dat dit strekt tot heil van ons land, Spr. doet een beroep op de medewerking der leden en gaarn;; aanvaardt hij met nieuwe opgewekt heid de hem opgedragen taak. (Applaus). De VOORZITTER benoemt de heeren Heerkens Thijssen, v. d. Berg en de Zeeuw tot leden der commissie voor onderzoek der geloofsbrieven. Tot leden der Commissie voor de Ver zoekschriften werden benoemd de heeren Heerekens Thijssen, Slotemaker de Bruine, v. d. Berg, Rugge en Roest. De VOORZITTER stelt voor de Troonrede met een Acires van Antwoord te beant woorden. Conform besloten. De Kamer gaat over tot het trekken der afdeelingen en begeeft zich daarna in de afdeelingen ter benoeming van voorzitters en ondervoorzitters der secties en van leden van de commissie van redactie van het adres van Antwoord. De vergadering werd verdaagd tot Wotnsdag 2 uur. VERGADERING VAN DINSDAG 15 SEPT. NAM. 3 UUR. Voorzitter; Prof. Mr. A. van Gijnv De VOORZITTER herinnert aan de heu gelijke omstandigheid der benoeming van Mr. Kooien tot minister en de treurige om standigheid dat de heer de Monté Ver- Loren, de tweede Voorzitter overleden is en wijst er op, dat deze omstandigheden er toe leidden dat hij thans den voorziftersstoel inneemt. Hij benoemt tot commissie van onderzoek der geloofsbrieven, die door alle leden zijn ingezonden de leden Ketelaar, Beumer, van Schaik, v. d. Waerden en mej. Catz. De Minister van Financiën, de heer CO- LIJN, biedt de Staatsbegrooting voor 1926 aan. De vergadering wordt verdaagd tot Woensdag half twee. De R.K. Tweede Kamerclub heeft in de Dinsdagmiddag gehouden vergadering het bestuur als volgt samengesteld: voorzitter, mgr. dr. W. H, Nolens, vice-president, jhr. mr. A. F. V. van Sasse van Ysself, penning meester, Dr. L. N. Deckers, 1ste secretaris, mr. P. J. M. Aalberse, 2e secretaris, C, J. Kuiper, Uit de Millioenen-nota geven wij hier onder in concreten vorm, de meest we tenswaardige bijzonderheden, m Het tekort over het dienstjaar 1924 blijft 33.437.698.33 beneden het aanvankelijk geraamde. Een batig saldo te verwachten. Het tekort op den gewonen dienst 1925 was geraamd op 6.833.783.08. Sedert de vaststelling der begrooting zijn nog eenige hoofdstukken verhoogd met tezamen 12.692.804, Daardoor zou het tekort stij gen tot 19.526.587.08. Ter vermindering van dit tekort is de Accijns op Tabak ver hoogd en de nieuwe Tariefwet ingevoerd, die resp. op 1 Januari en 1 Juli 1925 in werking traden. De meerdere opbrengst tengevolge van deze wetten voor het jaar 1925 stellende op 12 a 13 millioen, aldus de Minister van Financiën, zou nog een tekort van on geveer 7 millioen overblijven. De op brengst der Middelen over de eerste 7 maanden overschreed echer de raming met rond 18 millioen. Verwacht mag worden, dat de rekening over 1925 in geen geval een tekort zal aan wijzen. Een sluitende begrooting. De uitgaven voor den gewonen dienst voor 1926 zijn geraamd op 583.025.924.81; de gewone ontvangsten op 592,200.745.30. Het batig saldo bedraagt dus 9.174.820.49. De buitengewone uitgaven zijn geraamd op 61.385.340, dc buitengewone ontvang sten op 3.368.200, Het tekort bedraagt dus 58.017.140. Daar bij de ramingen geen rekening ge houden is met de wijzigingen, welke het Be zoldigingsbesluit zal moeten ondergaan, moet het totaal der uitgaven met 3 mil lioen worden verhoogd. Voorts moeten de uitgaven voor de Zuiderzeewerken, bij aan neming der ingediende plannen, met 4 millioen worden verhoogd. Verder wil de Minister 2 millioen van de opbrengst der Rijwielbelasting voor wegenverbetering be steden. Wanneer deze 9 millioen van het overschot van den gewonen dienst afgaan is de begrooting sluitend. De persoonlijke tcelagen voor 1926 gehandhaafd, WIJZIGING VAN HET BEZOLDIGINGS BESLUIT. De salarisposten zijn in de Staatsbegroo- tig voor 1926 zoodanig geraamd, dat de per soonlijke toelagen, bedoeld in de artikelen. 24 en 27 van het Kon. besluit van 27 De cember 1924 gewijzigde „Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925" ook voor het jaar 1926 zullen blijven toegekend. Er is evenwel nog geen rekening gehou den met de wijzigingen, welke het Bezoldi gingsbesluit zal moeten ondergaan, ten einde daarin gebleken onjuistheden te herstellen. Deze wijzigingen zullen naar de Minister van Financiën verklaart weliswaar een beperkt karakter dragen, maar zullen niet temin, met inbegrip van hetgeen de hoogerc ambtenaren na intrekking van art. 30a van het Bezoldigingsbesluit, meer zullen ontvan gen en van hetgeen aan de leden van de Rechterlijke Macht, den Raad van State en de Alg. Rekenkamer meer zal dienen te worden toegekend, niet onbelangrijke uitga ven meebrengen. Een juiste raming van de aan deze maat regelen verbonden kosten is volgens den minister op het oogenblik neg niet te geven, maar op 3 millioen gulden moet toch wel worden gerekend. Wijziging op het belastingstelsel. OPHEFFING DER VERDEDIGINGS BELASTING II. Waar de gewone uitgaven voor 1926 door de gewone middelen worden gedekt, is er van een overschot, dat voor de zoo nood zakelijke verlaging van belastingen zou kunnen worden aangewend, indien men alleen het oog op de gewone Staatsbegroo ting vestigt, nog geen sprake. Daarom zal aanvankelijk een voorloopige verbetering moeten worden gezocht in een wijziging van het belastingstelsel en wel in den geest van de uiteenzetting die de Minister van Financiën in de Memorie van Antwoord op het Voorloopig Verslag over de wetsont werpen tot aanvulling der Zegelwet 1917, der Successiewet enz. gegeven heeft, in het vertrouwen, dat de vrucht van den voor zichtig, doch gestadig voortgezetten bezuini- gingsarbeid geleidelijk ook voor de gewone Staatsbegrooting een verlaging van belasting zal mogelijk maken. De regeering is voornemens te bevorde ren dat de Verdedigingsbelasting II geheel wordt opgeheven met ingang van 1 Mei e.k. Ingevoerd zal worden een matige belas ting op motorvoertuigen voor het wegen fonds. Krachtige verbeteringsplannen in voorbereiding. STICHTING VAN EEN WEGENFONDS. Bij de regeering zijn plannen in voorbe reiding om, ter oplossing van het wegen- vraagstuk, den aanleg en de verbetering van de groote verkeerswegen krachtig te bevorderen. De daarvoor noodigen middelen zullen ten deele gevonden moeten worden door een van motorvoertuigen te heffen matige belasting, terwijl overigens ook de rijwiel- belasting geleidelijk naar het te stichten wegenfonds zal moeien overgaan. Voor 1926 wil de Minister 2 millioen van dc opbrengst der rijwielbeiasting in dit wegenfonds storten. De begrooting van Arbeid, H. en N. is 30.400.000 hooger geraamd dan voor 1925 waarvan 'een bedrag van 23,900.000 komt voor rekening van de sociale verzekering. In het Invaliditeitsfonds wordt gestort 17.623.000, verminderd met 8.200.000 als aandeel in de rentewinst, blijft 9423.000. In het Ouderdomsfonds wordt gestort 31.600.000. Totaal 41.023.000. Het tekort op de spoorwegen moet, naar de thans bekende uitkomsten voor 1925, voor 1925 geraamd worden op 4,000.000. Op 7 September j.l, bedroeg de niet door tegenvorderingen gedekte en dus zuiver ten behoeve van 's Rijks huishouding aangegane vlottende schuld rond 43.6 millioen. Dinsdagmiddag omstreeks 1 ütir is in de Corn, de Wittstraat te Dordrecht de 52-ja- i'ige visehhandelaar J. v. S. aangereden door een auto, bestuurd door den 19-jarigen N.S., uit Ouderkerk aan den IJssel, welke van de richting Bleekersdijk kwam. v. S. werd met zijn bobfiets dbor den auto gegrepen en enkele meters meegesleurd, v. S. die eerst een café in de nabijheid werd binnengedra gen en vervolgens naar het gemeentelijk zie kenhuis werd overgebracht, bleek een kaaks fractuur te hebben bekomen, terwijl tevens Zijn neusbeen was gebroken. De chauffeur, die volgens getuigen niet te hard had gereden, verklaarde, dat hij had omgezien, daar achter hem signalen werden gegeven. Daardoor zag hij S. te laat staan. In Zijn schrik heeft hij toen in plaats van de voetrem de gaspedaal gebruikt, zoodat hij met volle vaart op man en fiets inreed. Van de auto werd alleen de afhouder ver bogen. De toestand van v. S. is vrij ernstig. Zondagmiddag te 3 uur werd de politie te Dordrecht getelefoneerd uit H.-I.-Am- bacht, dat aan boord van een der booten der Fop Smit op weg naar Dordrecht, zich een persoon bevond, die zeide beroofd te zijn van f 17.000, terwijl beroofde en dader zich aan boord bevonden. Bij aankomst der boot te Dordrecht werd den passagiers belet aan wal te gaan. Toen de politie echter bleek, dat de beroofde de 21-jarige stuurman S. A. uit Dordrecht was/werd den passagiers onmid dellijk toegestaan van boord te gaan, daar A. bij haar bekend stond meermalen dergelijke verhalen te hebben gedaan. Aan het politie bureau gehoord, bleek A, ook dit beroovings- verhaal geheel te hebben verzonnen. Een vreeselijk ongeluk heeft in het dorpje Capriano nabij Brescia (Italië) plaats gehad Een horlogemaker was met zijn zoon op den kerktoren geklommen om de klok schoon te maken. Bij ongeluk liet de zoon een brandende kaars in een bakje gevuld met benzine vallen. Onmiddellijk stonden vader en zoon in vlammen. Brandende snelden zij de torentrap af. Toen zij beneden kwamen Zonken zij neer. Voor men hulp kon bieden waren zij verkoold. Op het strand van Concarneau (Frank rijk) heeft men een zeeschildpad aangetrof fen van ongewoon gewicht. Flet beestje weegt niet minder dan 330 Kilo is 2.10 Me ter lang en 90 c.M. breed. De schildpad is voor studie-doeleinden naar een laboratorium vervoerd. Flet bestuur van den Kon. Nation. Bond van Reddingswezen en Eerste Hulp bij On gelukken „Het Oranje Kruis" ontving van het Smeroefonds te Batavia een tweede gift van f 50.000 voor de slachtoffers van de stormramp. Het heeft telegrafisch aan het bestuur van deze Stichting zijn dank be tuigd voor zijn ijverige bemoeiingen om de tot nog toe overgemaakte gelden bijeen te brengen en verzocht dezen dank ook aan de edele gevers in Ned. Oost-Indië over te brengen. De boekhouder verdwenen. De Bossche Courant meldt, dat de boek houder-kassier van het gemeente-slachthuis, W. K. van een aan hem toegekend verlof niet is teruggekeerd. Na een, door den chcl der afdceling Financiën bijgestaan door den accountant ingesteld onderzoek, is gebleken dat in zijn kas een tekort is, dat ongeveer geheel wordt gedekt door de, door hem ten behoeve der gemeente gestelde zekerheid. De boekhouder-kassier is met ingang van den datum, waaroo hii van zijn verlof had moeten zijnteruggekeerd door B. en W. in zij* betrekking geschorst, met inhouding van zijn wedde. Het Waterlooplein te Amsterdam in rep en roer. Dc school op 'het Waterlooplein in de Hoofdstad was uitgegaan om 4 uur; het was eerst zeven uur, toen omwonenden herhaal delijk op een van de schoolruite» hoorden tikken. Wat dat precies beteekende, begre pen ze niet, dpch zij konden het vermoeden. Vandaar, dat de politie van het bureau Jo nas Daniël Meyerplein gewaarschuwd werd. Er werd getracht de schooldeur te openen, doch dit kon, zonder ernstige schade, niet gelukken. Toen klom een der politiebeamb ten via een aangrenzend huis naar het dak. Het was een heele toer, doch de agent gaf het niet op en bereikte ten slotte het dak van de school. Om in het gebouw te belanden was hij genoodzaakt een bovenluik te forceeren. Fïij doorzocht hei bovengedeelte van het gebouw en kwam ten slotte op de tweede étage te recht, De deur van het lokaal aan de straat zijde bleek gesloten te zijn, doch toén hij klopte hoorde hij kinderstemmen. Het was hem niet mogelijk de deur open te maken. Eindelijk vond hij een stuk ijzer en hiermede brak hij haar met geweld open. Hij vond twee meisjes, respectievelijk 9 en 10 jaar oud, die gelaten wachtten tot Z'j bevrijd werden. Daar het niet mogelijk was het gebouw door de deur te verlaten, nam hij de kinderen mee naar boven en bracht zc via het dak naar de buren. •Toen de beambte met de kinderen op straat verscheen, steeg er een hoeraatje op. Het bleek, dat de moeder van een, der meisjes voor de deur stond te wachten. Flet andere meisje werd spoedig afgehaald. De kinderen verklaarden, dat de onder wijzer met de andere kinderen uit de klasse het lokaal verlaten had en niet had gemerkt, dat het tweetal achter was gebleven. Zij hoorden den sleutel in het slot omdraaien en waren niet bij machte kenbaar te maken, dat zij vergeten waren. Eenige dagen geleden was de opzichter van dc Amsterdamsche gemeentewaterleidin gen, Tichelaar, bezig met het controleeren van buizen, die achter het rangeerterrein van de Nederlandsche Spoorwegen, ter hoogte van de Kruislaan lagen. Hij moest daartoe met een polsstok over eenige slooten sprin gen. Des avonds, na de werkzaamheden thuis gekomen, bemerkte hij, dat een gouden me daillon van zijn horlogeketting afgebroken was. ï)en volgenden morgen zocht hij het land af, doch kon het vermiste niet vinden. Toe vallig ontmoette hij den gepen/sionneerden politiebeambte Water, die vroeger belast was met het africhten van politiehonden. Hij ver telde hetgeen hem overkomen was, waarop Water er met den speurhond Max op uit trok. Er werd lucht gegeven aan de handen van den opzichter, waarrta Max er snuffelend op uittrok. Het duurde niet lang of het dier keerde terug met een spijker. Dit betee kende op zichzelf al een succes, daar Tiche laar den spijker uit zijn polsstok had ge trokken en had weggeworpen. De tweede tocht had tot resultaat, dat Max tusschen het hooge gras het gouden medaillon vond. Men mag over het nut' van speurhonden ten dienste van de politie van opinie ver schillen, uit het bovenstaande blijkt, dat zij belangrijke diensten bij het opsporen kunnen bewijzen. Den laatsten tijd zijn door de politie te Enschede verschillende personen aangehou den, die in het bezit werden gevonden van geladen revolvers. In den nacht van Zaterdag 5 op Zondag 6 September hebben op twee plaatsen in de stad schietpartijen plaats gehad, terwijl de feestvreugde ter gelegenheid vzh Enschede's 600-jarig bestaan nog in vollen gang was. Toen werden in een café aan de Hengelosche straat door een berucht individu revolver schoten gelost. Ook in den Berkenkamp is dien nacht tij dens een hevige vechtpartij met een revolver geschoten. Om het onderzoek niet te belem meren kon deze zaak niet eerder gepubli ceerd worden. Maandag is een zekere L. die daar revol verschoten heeft gelost, ter beschikking der Justitie gesteld. Een zekere M. bekwam daar verschillende verwondingen. Maandagavond werd op de Markt een zekeren P. uit Utrecht gearresteerd, die eveneens in het bezit was van een geladen revolver, waarmee vermoedelijk geschoten is. Hij was in gezelschap van zijn broer, die eveneens gearresteerd werd wegens verschil lende diefstallen. Te Bennekom (Geld.) is Maandagavond het 6-jarig zoontje van den heer E. J. van de Kamp, hoofd der bijzondere school al daar, bij het spelen met een vliegenden, hollander onder den goederentrein naar Ede geraakt. Het kind werden beide beentjes onder de knie verbrijzeld. Zaterdagnacht heeft volgens het D. v. N.-B. te Putte een brutale streek plaats ge had. M. Verschooren reed per fiets naar zijn woonplaats, toen op korten afstand van zijn woning drie individuen hem grepen en met messen dreigend, hem sommeerden 2ijn geheele bezit af te staan, Verschooren gaf zijn beurs mot belang rijken inhoud, waarna de bandieten ver dwenen, Op verzoek van den Commissaris van Po litie te Leiden, is te Amsterdam aangehou den en naar Leiden overgebracht J. O., huis vrouw van A. de V., wegens het in hulpe- loozen toestand achterlaten van hare zes minderjarige kinderen. INTERNATIONALE SPOORWEG DIENSTREGELING. De conferentie van de Europeesche spoor wegen, tot vaststelling van de internationale dienstregeling, wordt, naar de „N, R. Crf." meldt, dit jaar den 20sten October en vol gende dagen in Den Haag gehouden, Veiling van 14 Sept. 1925. Snijboonen 145; Stokboonen 7 35; Stamboonen 326; Pronkboonen 2.80—7.30; Uien 4.90—7.—; Postelein 12lS.lO^per 100 k.g. Tomaten A 11.80 —13.50, id. B 10.70—12.40, id. C 7.20— 10,90, id. CC 3^5.40 per 100 pond. Kom kommers le soort 9.6010.10 id. 2c soort 5.806id. 3e halve 2.403.50; id. gele 0.506.90; Bloemkool 139; Ge(e Savoyekool 6—10; Groene id. 68; Roode kool 4.909.Kropsla 0.70 2.10; Andijvie le soort 24; id. 2e soort 0,60.2.30, per 100 stuks. Wortelen 3,20 9.50; Kroten 1,103.80; Peterselie 0.401,Selderie 0.601.50; Prei 1.503.30 per 100 bos. Meloenen p. stuk 0.09—0.85; Eieren 8.20 per 100. AMSTERDAM, 15 Sept. Aardappelen (Bericht van den makel. Jac. Knoop) Zeeuw- sche bonte f 3.503.75, blauwe f 3.25 3.50, Eigenheimers f 2.702.80 Zeeuw- sche blauwe peters f 1.902.10, bonte po ters f 1.902.10 Hillegommer zandaard- appelen f 55.60 per Hl. BODEGRAVEN, 15 Sept. Kfias. Ter markt waren 368 wagens. Prijzen f 5867, rijksmerk le soort f 6772, 2e soort f 58 65, zware f 75. Fïaridel flauw. ELST (Bet), 14 Sept. Fruit. Fruitveiling V.V.O.B. Williams Duchesse 4176, Herzo- gen Elsa 50—51, Maagdeperen 3543, 2e soort 1022, Bonne Louise d'Avranche 73 105, 2e soort 5070, Triumphe de Vien- ne 6065,. Soldat Laboureur 4262, Du- randeaux 5270, Clairgeaux 4232, Beur- ré de Mérode 4662, Beurré de Napoleon 5266, Cox Oranje Pippin 2026, Gev. roodjes 1020, div. Stoofperen 1921, Sterappels 1326, Hollemans 1011, zure roodjes 1125, Princesse Nobles 1429, Groninger Kroon 2022, grauwe Reinet- ten 8)411, Fransche Paradijs 1012, Bloemé's 2022, Bloemzoet 1113, Trans parant de Croncell 2030, Extra 3452, ■Eva's 1415, Goudreinetten 1831, Cal ville 1618, Bismarck 1819, Druiven 5568 ct., per Kg. Perziken le soort 1219 2e soort 710 ct. per stuk. GRONINGEN, 15 Sept. Vee. Kalf- en melkkoeien le soort f 425450, 2e f 350 390, 3e f 22530#vroegmelkkoeien le soort f 325375, 2e soort f 250300 kalf- vaarzen le soort f'350375, 2e soort f 250 300 vare koeien le soort f 300325, 2e soort f 250275 stieren le soort f 0.86 0.90, 2e sóórt f 0.700.76 slachtvee le soort f 1.101.12, 2e soort fl1.04, per Kg. slachtaewicht melkschapen f 4050; vette schapen le .soort f4652, 2e soort f 3842 weideschapen le soort f 4050, 2e soort f 3038 vette kalveren le soort f 1.361.40, 2e soort f 1.181.25; vette lammeren f 3236 loopvarkens f 2018; vette varkens f 0.900.93, 2e soort f 0.84 0.86, Londensche varkens f 0.760.80, zouters le soort f 0.750.82, biggen f 10 15, f 1.502.25 per week. Aanvoer 164 vette koeien, 179 kalveren, 510 melk- en kalf koeien, 55 stieren, 1305 schapen, 975 vette en Londensche varkens 507 magere varkens en biggen. In kalf- en melkvee, slachtvee, stieren en vette kalveren waren handel en omzet min der vlug, met iets lagere prijzen. Nuchtere stierkalveren prijshoudend. Waarschijnlijk door den grooten aanvoer had de handel in wolvee een zeer traag Verloop. Voor vette varkens en. Londensche varkens liepen de prijzen iets terug. Zouters onveranderd. Big gen prijshoudend. PURMEREND, 15 Sept. Kaas. Aanvoer 15 stapels fabrieks- f 62, met merk f 64, 41 stapels boeren- f 60.50, met merk f 63, ,3 sta pels Goudsche f met merk f 65. Boter. Aanvoer 670 Kg. f 2.602.70 pet Kilogram. Vee. Aanvoer 690 runderen, w.o. 380 vette koeien f 0.901.25 per Kg.melk- en gelde- koeien f 175450 30 vette kalveren f 1.40 1.60 per Kg.; 230 nuchtere kalveren f 15 43 42 stieren, 34 paarden f 100200 1150 schapen f4556 910 lammeren f23 30 650 vette varkens f 0.940.98, zou ters f 0.760.84 per Kg. 28 magere var kens f 2448 200 biggen f 1626 68 geiten en bokken. Handel in rundvee en schapen matig, vet te varkens vlug, alles prijshoudend. Pluimvee. Jonge hanen f 0.25—4 per stuk Eieren. Kippen- f910; eenden- f7.25 per 100 stuks. PURMEREND, 15 Sept. Eieren. Aan de veilingen waren aangevoerd 48.000 kippen eieren f 9.5010.40 en 25,000 eendeneie ren f7.708 per 100. ROTTERDAM, 15 September. Eieren (Rott. Veiling.) Aanvoer 100.000 stuks. Kip pen- f 79.95, eenden- f 7.358. (Rott. Cons. Veiling.) Aanvoer 80.000 stuks. Kippen- f 7.509.50, eenden- f 7.75 8.25, kalkoenen f 12. Lijnolie. Oct. f 46 Oct. Dec. f 46)4» Nov. Dec. f 46)4» 46, 46 1/4, Jan. April f 46)4. Vee. Ter markt waren aangevoerd 266 paarden, 34 veulens, 1290 magere runderen» 633 vette runderen, 1093 vette en gras kalve* ren, 567 nuchtere kalveren, 313 schapen of lammeren, 30 varkens, 366 biggen. De prij zen waren als volgtkoeien le qual. 120 125 c., 2e qual. 105100 c., 3e qual. 8095 c., ossen le qual. 115121)4 c., 2e qual. 100 110 c., 3e qual. 8090 c., stieren le qual. 95105 c., 2e qual. 8090 c., 3e qual. 65 75 c., per k.g.vette kalveren le qual. 165 165190 c., 2e qual. 125155 c., 3e qual. 90105 c,, melkkoeien f 200380, kalf- koeien f 250450, stieren f 180380, pin ken f 150170, gras kalveren f 45130, vaarzen f 155180, werkpaarden f 100280, slachtpaarden f 90160, hitten f 100200, nuchtere kalveren f 1421, fokkalveren f 20 32, biggen f 1220, overloopers f 2035. Vet vee, melkkoeien, stieren, kalfkoeien en paarden bij ruimen aanvoer traag verhandeld, Vette kalveren met weinig kooplust. Gras kalveren in prima soorten iets vlugger verhan deld. Overloopers nagenoeg zonder handel- PURMEREND, 15 Sept. „Afslagvereeni- ging Béemstér, Purmerend en Omstreken". Aardappelen 1.171.53 per zak (25 Kg.); Slaboonen 0.603.45 per zak (15 Kg.); Snijboonen 4.55 per zak (15 Kg.); Bloem kool 1023.50 per 100; Roode kool 3.70 —5 per 100; Sla 1.80 per 100 krop; An dijvie 3.60 per 100 krop; Wortelen f 5.90 per 100 bos; Uien 1.351.50 per 25 Kg.; Appels: Groninger Kroon 15 ct., Transpa rante de Cronsels 11 ct. per K.G. Peren: Boerengroen 1820 ct„ Herzogin Eist 26 ct'., Soldat Laboureur 39 ct. per K.G. GRONINGEN, 15 Sept. Granen. De laag ste en hoogste prijzen waren als volgt: 15 Sept. 8 Sept. Zomertarwe f Roode tarwe 11.50—12.60 11.50—12.60 Witte tarwe 11.50—12.70 11.50—12.70 Ind. rogge 9.00—10.30,, 9.00—10.30 Wintergerst 10.00—11.25 10.00—11.25 Zwanenh. gerst 9,50—11.00,, 9.50—11.10 Zomergerst 9.5010.80 9.5010.80 Witte haver 9.00—1040,, 9.00—10.00 Gele haver 8.50— 9.50 8.50— 9.50 Zwarte haver 9.0010,00 9,0010.00 KL Peulerwten 10.00—18.00 10.0018.00 Gr. erwten 10.5015.50,, 10.5015.50 Schokkers Paardeboonen Wierbconen Vaalsche boon 13.00—17.50,, Koolzaad 19.00—26.00 19.00—26.00 Karwijzaad 18.0024.50 20.0025.60 Geel mosterdz. 24.0036.00 24.00-^36.00 Kanariezaad 20.0026.0020.0026.00 Lijnz. blauwb. Idem witbl. Blauw maanz, De korting en bijbetaling bedraagt thans voor tarwe natuurgewicht 70 K.G., rogge, boekweit, kanariezaad, inlandsche gerst, alle haversoorten 10 ct. per K.G.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6