Hetgonden arts-jubileam van Dr. L. C. Proot. Victoria.Water DE SPAARNEBANK Roomsch Katholieke Kring. Hinderwet. Het Kamerlid Chr. v. d. Bilt. Nederl. R.-K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië." Van onze Rechtbank. Jubileum. Faillissement. Kunstveiling. Het ei van Columbus. Hinderwet. Propaganda feestavond „Hulp Zij Ons Doel". WRIJF WAS Zich aangemeld. Verduistering. KANTONGFRECHT- BURGERLIJKE STAND. HEEMSTEDE BLQEMENDAAL. «Va 65 V4 8 Vs W/s Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. BINNENLANDSCH NIEUWS. Het R. K. Middenstandscongres. AANBESTEDING. Het uitbaggeren van de Delft. Te openingsbijeenkomst van den R.K. Kring er inzet van het nieuwe seizoen, mag ge laagd heeten, hoewel zij niet ten volle aan 'e opzet beantwoord heeft. Talrijke jonge- vu van den Roomschen Middenstand, al te ang reeds weerhouden óm tot het lidmaat- chap toe te treden en thans uitgenoodigd net den Kring te komen kennismaken, He en zich nog wachten. Wat jammer is voor iet bestuur, dat zijn. best doet, om de ver- oeniging vooruit te helpen, maar ook jam- ner voor bedpelde jongelui, die hun eigen >elang nu nog niet begrijpen. Het bestuur al intusschen met de propagandapogingen oort gaan. De bijeenkomst was overigens zeer geani meerd. Behalve de muziek van „De Krekel enige declamaties van het lid G. Holt en en vlot gespeelden wedstrijd op het nieuwe >11 jart, dat plechtig in gebruik genomen verd, droeg het versierde interieur van de alen, wier restauratie nu bijna voltooid is, ot de aangename, gezellige stemming veel ij. De Vice-Voorzitter, de heer Joh. W. B. leijk, die bij ontstentenis van den eigenlij- en voorzitter de leiding had, sprak een op- ewekt woord ter inleiding en noemde daar- ij op.de plannen voor het nieuwe seizoen, /aaruit bleken de voordeelen van het Kring .dmaatschap. Verschillende lezingen, ook eer eenige door leden, staan op het pro- ram; het bestuur is doende een voordeeli- e overeenkomst aan te gaan met Geloof en Wetenschap; de Kring werkt weer mede aan e R.K. Volksuniversiteit met een Apolo- 'etischen cursus; Piet Kasteel, van de Klare Caarheid, is uitgenoodigd, enz. De voorzit in de oude herinneringen zit-binnengekomen, zoodat beklj voor alles ver volgd zou worden, d behandeling geruimen tzoo vol op en.... „Ja.... zoo'n 30 jaren. Heeft U niet een aardige herinnering die ik even noteeren kan ,/n Aardige herinnering.Och er zijn er zoovele. Maar een treffende herinnering t Mooiste moment in mijn leven van ar beid heb ik gevonden toen mij het „Pro Ec clesia et Pontifice", door den Bisschop van Haarlem werd overhandigd. Dit is een onder scheiding geweest, waarop ik buitengewoon trotsch ga, ook tegenover m'n collega's. En geen enkele onderscheiding kan dit vervan gen omdat ik deze verdiend heb door hard werken. Ik ben er het Centraal Bestuur van den Volkenbond die deze onderscheiding voor mij heeft aangevraagd, nog steeds dank baar voor. En bij die gelegenheid heeft Hel der mij schitterend gehuldigd En gaat U nu Helder verlaten „Ja.... ik voel wel.. 7. Maar zie eens hier.... als je zoo in de zeven jaren dat ik lid van de Tweede Kamer ben, week aan week van Dinsdag tot Vrijdag de vergade ringen in den Haag bijwoont.en je weet dat ik er een bijzondere eer in stel alle zit tingen der Staten Generaal te bezoeken, dan blijft er, met reizen en trekken van Hel der uit, niet veel tijd over om ook eens in den huiselijken kring te zijn. Je hebt zelden of nooit rust en het huiselijke leven ontgaat je. Maar dit is niet de voornaamste reden waar om ik in Haarlem ga wonen. De voor naamste reden is wel, dat ik voor de meeste menschen moeilijk te bereiken ben. Ik zal er deed een beroep op de leden, om door je dat met twee voorbeelden van den jongsten amenwerkifig en steun de goede bedoelin- en van den Kring in daden om le zetten. )eze opwekking werd krachtig ondersteund loor het priestedlijk woord van den Wel- eerw. heer J. A. Voornam, kapelaan der St. lozefsparochie, die op het laatste oogenblik ïog beeid gevonden was, de plaats van den feestelijk adviseur, wegens ziekte verhin derd, eenige oogenblikken in te nemen. Ka- >e!aan Voorham heeft de welwillendheid ge- ïad, deze oogenblikken te benutten voor het louden van een mcoi-gestemde hartelijke 'oespraak, waarin op klare wijze het nut en le beteekenis van den Kring voor Kerk en Maatschappij werden aangetoond. Moge zijn vóord niet tevergeefs hebben geklonken! Vooraf is een huishoudelijke vergadering jehouden, waarin de heer Th. S. J. Hooy ot bestuurslid werd gekozen in de plaats van !en heer Jos. Vierhout, die had bedankt. B. en W. van Haarlem doen te weten, dat bi) hunne beschikking van heden aan W. Bos vergunning is verleend tot oprich ting van een inrichting tot het moffelen van rijwielen in het perceel aan het Plein no. 37, kad. sectie K no. 1903. Reeds deelden wij mede, dat het Kamerlid Chr. v.d. Bilt zich binnenkort metterwoon .e Haarlem zal vestigen. De „Heldersche Post" had naar aanlei ding van dit vertrek een interview met den teer v.d. Bilt en wij vinden, het wel aardig dit interview hier te memoreeren, omdat het »en licht werpt op de redenen van het ver rek van den heer v.d. Bilt. Wij laten het interview hieronder volgen De heer Chr. L. v. d. Bilt, lid der II Kamer zal met ingang van 1 October Helder verla ten en zich te Haarlem vestigen Dit persbericht viel me wat koud op m'n dak. Vlak na de verkiezingen, toen van de 3ilt tengevolge van vele spreekbeurten, zich ingesteld gevoelde,vertelde hij me wel dat :rnstig overwogen werd om wat dichter bij Jen Haag te gapn wonen. Maar dat 't er in- IVdaad van komen zou en wel met ingang van 1 October reeds, dat had ik niet verwacht, fk had dit daarom niet verwacht, omdat wij jns Helder niet kunnen voorstellen zonder mze Charles. Want sinds 30 jaren is van de 3ilt onze plaatsgenoot en gedurende deze 30 aren is er heel wat arbeid verricht, zijn heel ■vat moeiten en zorgen getrotseerd, is heel .vat lief en leed gedeeld. Toen van de Bilt in 1895 zich als onderwij zer in Helder vestigde, lag het katholieke ociale leven braak en wachtte slechts op toere werkers die dit ontzaglijke arbeids- eld bebouwen zouden. En vanaf den tijd, lat het bestuur van den R.K. Volksbond Afd. Helder van de Bilt verzocht een lezing e willen houden voor hare leden over drank bestrijding, vanaf dien tijd (1896) gaf van de lilt zich voor de Roomsche za'ak en werkte nvervaard en moeizaam 30 jaren lang. Ik heb Zondag van de Bilt opgezocht. We ebben nog eens over dien goeden ouden ijd gesproken, en Charles raadpleegde zijn lerinneringen, waarbij de sporen van den )uden gloed zoo'n heerlijk enthousiasme nog jpwekken kon. „Na mijn eerste optreden in den Bond al hier", vertelde van de Bilt, en z'n.oogen glin- terden, „maakte ik kennis met Willem Pas- Moors, en werd ik medewerker aan „DeVolks- aanier". Van Jac. v. d. Tempel, die nu aan le „Limburger Koerier" is, ontving ik m'n zerste onderricht in de journalistiek en na den lood van Pastoors werd ik zelfstandig redac- :eur. 'n Mooien tijd was 't. Maar hard wer ken.... jonge ja.... ik heb wat dikwijls standjes van m'n vrouw gehad.... Vooral in de, eerste 10 jaren, waarin alles nog moest worden opgebouwd en ons werk in den Volks bond den geheelen man eischten. Maar' bo vendien had ik toch ook m'n werk als onder wijzer in Helder, terwijl de afdeeling Helder van den Volksbond, waarvan ik nu 25 jaar voorzitter ben, ook heel wat tijd in beslag nam. In die eerste jaren gaf ik les in herha- lingsonderwijs in den Volksbond, ook voor Marineschepelingen vooral voor de Torpe domakers en Timmerlieden. Ik herinner me nog enkele namen als Stoops en Meerman, die reeds lang gepensioneerd zijn. 't Was een eigenaardige tijd toen, maar 't werken deed zoo goed, omdat je de resul taten ervan, al was 't soms wat laat, toch zag. Er waren ook eigenaardige moeilijkheden. Ik herinner me nog goed hoe ik aan Pastoor Huig, zaliger gedachtenis, het plan ontvouw de om een socialen, cursus te houden in den Volksbond. „Weet je wat je doet „Charles", zeide pastoor Huig, „schrijf het maar in je krant. Dat is veel beter, dan kunnen de menschen het thuis op d'r gemak lezen en dan behoeven 2e niet steeds naar de verga deringen te komen.'k Maar we hebben toch doorgezet en onze sociale cursussen brachten heerlijke resul taten. (J, „Ook in latere, jaren" zoo vervolgde van de Bilt „moest er hard gewerkt wor den. Maar daarbij ondervond ik steeds de groote dankbaarheid van het volk. En wat me hier altijd zoo aangenaam getroffen heeft dat was de gemoedelijke omgang met de men schen. Ik geloof dat ik dat nergens meer zoo treffen zal Achterover geleund in z'n bureaustoel toefde Charles een oogenblik met z'n herin neringen.... en dan plotseling de vraag Maar wat wilde je eigenlijk weten Waarom ik uit den Kelder vertfek Ik stel me voor antwoordde ik U daarover straks iets te vragen. Maar nu we tijd duidelijk maken. Voor eenigen tijd vroe gen de Tuinders uit de streek n.l. uit Boven- karspel om een onderhoud met mij. 's Mor gens om 9 uur werd ik opgebeld en de per sonen die om het onderhoud vroegen kon den niet vóór drie uur in Helder zijn. 't Zelf de gebeurde met een groep Volendammers. Je weet dat ik me daarvoor nogal interesseer Die moeten van Volendam naar Amsterdam reizen en kunnen daarna pas de richting Helder inslaan. Als ik zelf naar Hoorn of Enkhuizen moet, waar ik geregeld zitdagein heb, dan kan ik daar, als ik om 10 uur u t Helder ga, eerst om 4 uur aankomen. Haar lem echter ligt veel gunstiger. Dat is makke lijk te bereiken." Maar meent U niet dat het contact met de kiezers, losser worden zal, en ook het behartigen van de marine belangen in de Kamerclub moeilijker wordt „Neen, dat geloof ik niet. Ik blijf natuur lijk mijn zitdagen houden te Uitgeest, Alk maar, Hoorn, Enkhuizen.en daarbij komt dan ook Helder. Op geregelde tijden zal ik dus Helder bezoeken. Ik stel mij toch voor om het contact met het openbare leven in Helder te bewaren en ik blijf mij gaarne be schikbaar stellen voor elke functie die dit kan bevorderen. Ook de marine aangelegenheden blijf ik bestudeeren en ik twijfel er niet aan of juist mijn vertrek naar Haarlem, waar ik, als ik niet zooveel meer behoef te reizen meer gelegenheid tot studie vinden zal, zal aan mijn werk ook in deze richting ten goede komen." We hebben daarna nog gesproken over de nieuwe woonplaats het adres is Ver- spronckweg 105 (achter het viaduct). DE JUBILARIS BENOEMD TOT OFFICIER O.-N. Heden herdenkt Dr. L. C. Proot, arts, hier ter stede zijn 50-jarig jubileum als arts. Reeds talrijke blijken van belangstelling met dit jubileum mocht de jubilaris onder vinden in den loop van den morgen. Gisteravond genoot dr. Proot dé hooge eer Z. D, H. Mgr. A J. Callier, bisschop van Haarlem, vergezeld van zijn secretaris, den weleerw. heer J. M. van der Tuyn, te zijnen huize te 'mogen ontvangen. Monseigneur wenschte Dr. Proot van har te geluk met zijn jubileum en getuigde van Zijn hooge waardeering voor den jubilaris. In den loop van den morgen kwamen tal van gelukwenschen binnen o.m. een te legram van Z. K. H. Prins Hendrik en van den oud burgemeester van Haarlem. Jhr, Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Onder de schat van bloemen bevonden zich bloemen van het Roode Kruis, van de regenten van het Weeshuis en van talrijke hofjes hier ter stede. Te half drie hedenmiddag zou de offici- eele receptie plaats hebben, waarbij de heer J. Beccari als woordvoerder der feest commissie zou optreden. De heer Proot ontving hedenmorgen de mededeeling, dat hij benoemd is tot officier in de orde van Oranje-Nassau. Een alles zins verdiende onderscheiding. Op de namiddag-huldiging komen wij motgen uitvoerig terug. In verband met de vacaniiemaanden zijn er geen vergaderingen gehouden. Nu echter de vacanties grootendeels weer achter den rug zijn, begint het ernstige werk der R. K. Vakorganisatie weer opnieuw. Voor het winterprogram der bovengenoem de vereeniging zijn grootsche plannen ge maakt, waarvoor de goedkeuring, maar ook de medewerking der leden noodig is. Een en ander zal pp de a.s. ledenvergade ring worden besproken. Maar reeds nu wordt de volle medewer king voor het welslagen van de viering van ons 3e lustrum/gevraagd dat op Zondag, 4 October, den Feestdag van den Patroonheili ge St. Franciscus van Assisië wordt her dacht. Daar zal het nieuwe vaandel worden gewijd door den Geestelijken Adviseur enz. Een ieder geve daarom blijk van zijn be langstelling door te verschijnen op de Leden vergadering, welke zal worden gehouden op Vrijdag, 18 September e. k. des avonds kwart over acht, in het Gebouw „St. Bavo." O. a. zullen worden behandeld Mededeelingen inzake a. acties, b. propaganda, c. viering 3de lustrum. Het lijkt ons onnoodig nog verdere aan sporingen te doen, waar thans ieder over tuigd is van den prettigen en gezelligen geest welke er op de vergaderingen heerscht. Verduistering. Hedenmorgen diende voor de rechtbank de zaak tegen M. A. B., thans gedetineerd, terzake van verduistering van een naai tijd zou duren. Spr. meende dan ook een zware straf te moeten eischen en vroeg een gevangenisstraf van twee jaar. De verdediger, mr. de Rijke, aan het woord komende, zeide, dat beklaagde in twee opzichten van het gewone misdadigers- type afwijkt. Hij meer slachtoffer dan mis dadiger. Jarenlang is bekl. huisknecht ge weest bij verschillende families. In 1917 heeft hij weliswaar gespeculeerd met het geled van zijn patroon, en is hij tot 4 maan den gevangenisstraf veroordeeld, doch die vervolging is toen ingesteld niet op verzoek van zijn patroon doch op verzoek van zijn vader, die uiterst verontwaardigd was. In militairen dienst heeft bekl. nooit straf ge- j had. Den laatsten tijd is bekl. in slecht ge- zeischap geraakt en veel op geestrijke dran- j ken onthaald. Opkoopers in Amsterdam heb- j ben hem geleerd hoe hij gemakkelijk aan, fietsen kon komen. Pleiter meende intus- schen, dat hier geen verduistering is ge pleegd doch oplichting, zoodat de dagvaar ding niet juist is, waarom vrijspraak moet volgen. Vrijspraak met onmiddellijke invrij heidstelling moest pleiter dan ook verzoe ken, temeer waar de toestand bij bekl. thuis door omstandigheden onhoudbaar is. Het O. M. repliceerende zegt, dat wel degelijk verduistering is gepleegd en sinds bekl. een gevaarlijk misdadiger. Na dupliek van-den verdediger gaat de rechtbank in de raadskamer en wijst ver volgens het verzoek om onmiddellijke invrij- heidsstelling af. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 23 September. Verduistering. Vervolgens had zich te verantwoorden de 22-jarige A. L. de B. uit Edam. Bekl. wilde op 2 Augustus naar Amsterdam gaan, doch had slechts twee gulden. Uit een kast in zijn kosthuis stal hij toen een bedrag van 57, welk geld hij te Amsterdam had opgemaakt. Volgens getuige H., werd een bedrag van 78,50 vermist. Het O. M. achtte het misdrijf wettig en overtuigend bewezen. Spr. noemde het een lage daad van beklaagde. Het was een mis bruik van vertrouwen. De eisch luidde 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De uitspraak werd bepaald "bp Donderdag 23 September. Vandaag herdenkt de heer Th. Vos den dag, waarop hij vóór 25 jaar in dienst trad trad als chocoladebewerker bij de firma Droste Co. Van de directie ontving de jubilaris de gebruikelijke enveloppe „Handelsbelangen", no. 1858 bevat de crediteurenlijst in het faillissement G. L. Buve, v.h. Haarlem, thans te Schoten. Zij telt 40 namen met een totaai passief van 132.269.29. De baten zijn nogfciet volledig bekend. De verificatie-vergadering zal gehouden worden op 18 September a.s. 10 uur v.m. Dinsdag 22 September a.s. des morgens te 10'A uur zal in het Brongebouw te Haar lem een hoogst belangrijke Kunstveiling worden gehouden van een collectie Schil derijen en Perzische Tapijten. Onder meer zal worden geveild schilderijen van de ge kende meesters Th. de Bock, Coccaar, Du- chatel, Bosboom, Verschuur, v d. Berg, Tholen, Jongkind en Gabriël, Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de ad vertentie voorkomende in dit blad. Een onzer abonné's schrijft ons: Veel is er geschreven en gesproken over de slechte ligging van de tramrails zooals deze daar ligt bij de Krocht. De halte is daar zeer hinderlijk en gevaarlijk geplaatst. Indien men uit de Smedestraat komt per rijwiel is uiterste voorzichtigheid gebiedend noodzakelijk. Doch ook voor het verkeer is de ligging der rails daar zeer slecht. Of een verlegging der rails' hierin eenige ver betering zou brengen is zeer de vraag. Het is daar ten eenemale onmogelijk een dub bele rails te leggen. Een betere oplossing zou zijn, eenvoudigweg de thans bestaande tramhalte hoek SmedestraatKrocht voor trams komende van het station', op te hef fen. De afstand tusschen Nassaustraat Krocht en KrochtGr. Houtstraat is toch waarlijk niet te groot, zelfs belachelijk klein om daar nog een halte te hebben. Ophef fing van de halte bij de Krocht zou dus het gewen_schte effect hebben. Burgemeester en Wethouders van Haar lem doen weten, dat ter inzage is ne- dergelegd het verzoekschrift met de bijlagen van hun College aan de Gedepu teerde Staten van Noord-Holland om ver gunning tot uitbreiding van het Openbaar Slachthuis aan de Oorkondelaan no. 3 kad. sectie E no. 3618 door het in het bestaande hoofdgebouw bijplaatsen van 3 electromo- toren met een gezamenlijk vermogen van 221 P.K. voor het aandrijven van beslaande werktuigen en een te plaatsen gehaktmolen benevens door het plaatsen van een onder- grondsche benzinetank met een inhoud van 2000 Liter en bijbehoorende meetpomp on derscheidenlijk te plaatsen voor en in de garage staande op het oostelijk gedeelte van het terrein voornoemd. De vereeniging voor Hotel-, Café-, Res taurant-, Sociëteit- en Lunchroom-geëm ployeerden „Hulp zij ons Doel", hield gis terenavond een propagdnda-feestavond 'in de zaal „Bloemhof" in de Bloemhofstraat. De voorzitter, de heer E. v. Heulen, opende den feestavond en heette de aanwezigen hartelijk welkom. Spr. zette hierna het doel van de vereeniging uiteen, d.i, om hulp te brengen aan collega's als deze ziek zijn. Voor de oprichting was de ziekte van een kellner een ramp in hel huisgezin. Thans ontvangt een lid 20 per week uitgekeerd, In totaal wordt bij ziekte ongeveer 400 uitbetaald. Aan den secretaris werd een woord van dank gebracht. Hierna nam de voorzitter van de feest commissie, de heer Joh. v. Ake, het woord en heette allen nogmaals hartelijk welkom. Het Jazz-band van den heer Dick van Ake gaf hierna een nummertje, waarna de heer Jac. Kolderie het feestelijk gedeeKe van den avond opende. Na een korte in leiding op de hem eigen manier, trad de heer G. Drogtrop, tenor-zanger op.- Deze heer mocht een welverdiend applaus in ont vangst nemen. Vervolgens trad Professor Antonini op, die liet de aanwezigen een tijdje in he" rijk der onbegrensde mogelijkheden vertoc- machine en een rijwiel. Beklaagde had de j ven_ Zijn handige trucs trokken veel bijval naaimachine in huurkoop gekocht en de fiets gehuurd, waarna hij deze voorwerpen denzelfden dag in Amsterdam beleende. Mevr. Gretha Meijer, een bekend artiste uit Flora, trad hierna voor het voetlicht1 met haar cabaretliedjes, begeleid door den Op een vraag hoe beklaagde er toe geko- 1 heer James Cohen v. Elburg. Als laatste men was, antwoordde deze dat hij aan lager nummer voor de pauze kwam Jac. Kolderie wal is geraakt, Vroeger was hij huisknecht met zijn nieuwste succesliedjes, die zooals geweest" en den laatsten tijd kellner. altijd „er in" gingen. Uit het getuigenverhoor bleek, dat niet De voorzitter van de feestcommissie bekl. het contract over den huurkoop van de j dankte hem na zijn optreden. Het Theater naaimachine had geteekend, doch zijn j bureau Kolderie zorgde voor de samenstel- vrouw, I ling van het keurige programma. Tijdens de Het O. M. achtte het eerste feit niet vol- j hierna volgende pauze werden loten ver doende bewezen, doch wel het tweede. kocht voor de te houden tombola. Intusschen zijn ontelbare processenverbaal j Na de pauze trad de heer G. Drogtrop voor vloeren cn meubelen. De heertyke z.uivere ter^ pcnfyViwas van de Eraal fabriek te Amsterdam I Brengt Zonneglans en Dennengeur m wederom op. De voorzitter bedankte met eenige hartelijke woorden. De avond werd verder gevuld met het optreden van mevr. Gretha Meijer met be geleiding van den heer James Cohen v. El- burg. De voorzitter bood aan mevr. Meijer, onder eenige hartelijke woorden, een fraai bloemstuk aan. Hierna kwam het optreden van prof. An tonini met zijn sprekende en zingende Au-, gust, waarmede hij een groot succes oogst te. Volgens het programma zou de familie Speenhoff den avond opluisteren. Door verhindering van den heer en mevrouw Speenhoff, trad alleen de heer Speenhoff Jr. op. Zijn cabaretliedjes vonden grooten bijval. Na afloop was er een tombola met zeer fraaie prijzen. Een geanimeerd „Gezellig Samenzijn" met medewerking van het Jazz-band van den heer Dick van Ake, sloot deze gezel lige avond. Bij de politie alhier heeft zich aangemeld de 19-jarige G. S., effectenhandelaar, uit Am sterdam, die voor zijn vader 1175 had ge- ind. In een sppeldhol had hij dit geld aan vier hecren verloren. Een bedrag van 50 kreeg hij echter terug. Hij huurde vervolgens een auto en reed naar Haarlem.Vermoedelijk ten einde raad, meldde hij zich bij de politie, die hem naar Amsterdam terugbracht. Te Zandvoort is op verzoek van de politie van Schoten aangehouden zekere A. J. H„ als verdacht van verduistering van een stof zuiger te Schoten. De stofzuiger zou ver kocht zijn in Haarlem, De verdachte is door de politie van Zandvoort naar Schoten over gebracht Gistermorgen had zich voor het Kanton gerecht te verantwoorden J, H. v. B„ far zake van het in gevaar brengen van de veiligheid van het openbaar verkeer. Be klaagde zou met zijn auto over de Hee rensingel hebben gelaveerd, doordat hij onder den invloed van sterken drank ver keerde. Een voorbijganger moest zich ijlings in veiligheid stellen voordat bekl. fegen de schutting reed, vlak langs een dame met een kinderwagen heen. Conform den eisch werd hij veroordeeld tot 60 boete of 10 dagen hechtenis. Ondertrouwd 16 Sept.: H. C. v. d. Heyde en G. A. Jonges. 17 Sept. A. G. Broek man en M. Drenth. C. Beek en J. E. Stoelman J. M. G. v. Waveren en M. E. de Wit A. G. J. Houtkamp en J. H. Zwa- neveld D. A. Vrugt en T. de Haas G. Eijsker en M. v. d. Linden. Getrouwd: 17 Sept. P. Kruijer en H, v. Za len. A. Moerkerk en J. M. v. Oerle. C K. v. Beaumont en A. W. Meilink, M. E, de Grauw en J. Willemsen, L. W. Smits en A. E. de Maaker. A. Dekker en B. M. C. Jordaan. Geboren: 17 Sept.: A. C. Wassenaar— Dubbeling, z. Overleden: 15 Sept. S. v. d. Putten-Philip- po, 75 j., Vooruitgangstraat. R, A., 1 ra., zoon van A. J. G. Graffner, Kamperlaan, 16 Sept. C. F. A. Hessels-Martin, 67 j„ Oran jeboomstraat. MARIA VEREENIGING EN KRUIS- VERBOND. Zooals in alle plaatsen in ons land is ook de afdeeling Heemstede van Maria Ver. en Kruisverbond druk aan het werk om de Blauwe maand op een bijzondere wijze te doen slagen. Reeds werd een gecombineerde bestuursvergadering gehouden om een uit gebreid program saam te stellen, terwijl de afzonderlijke besturen ook reeds vergaderd hebben om het gemaakte program af te werken. Besloten werd deze maand een bloemen dag te organiseeren. Een H. Mis zal worden gelezen tqt intentie der Vereenigingen, ter wijl met allen ijver gewerkt wordt voor een grooten feestavond. De ijverige besturen zullen trachten deze maand voor het werk der drankbestrijding propaganda te maken, en zeker is het te wenschen dat zij daar goed in zullen slagen. Personalia. Bij het te Amsterdam ge houden examen, uitgaande van den Algem. Politiebond, slaagde voor politiediploma onze plaatsgenoot C. Kulk. Voor iemand buiten het politiecorps is dit eene mooie prestatie te meer nog daar van de 163 deelnemers er 88 werden afgewezen. Gevonden voorwerpen. Terug te bekomen bij Mej. Visser, Bleekersvaartweg 5, een gouden broche C. Doeksen, Bosch en Vaarstraat 33, een kettinkje met slotRa venhorst, Spanjaardslaan, een jongensjasje W. Uittenbogaard, Edisonstraat 20, een klein hondje met- halsband A. Willemse, Groenendaal, een zwarte poes P. Voorder- hake, Zandvoortschelaan 39, een hondenhals band Woudenberg, Raadhuisstraat 29, een chauffeurspet. L. v. .d. Weiden, Bleekers vaartweg 6, een brander van een petroleum lamp Bureau van Politie, Raadhuisstraat, een sleutelG. Gritée, Vredenhofstraat 8, een krentenbrood Bureau van Politie, Raad huisstraat, een hark en een ceintuur. Zand voortschelaan 16, een kinderschoen Mevr. Wagenaar, Eindenhoutstraat 73, een kinder schortje D. v. d. Stam, Adr. Pauwlaan 25, een vulpotlood A. v. Veen,' Schouwtjes laan 59, een zilveren broche W. Dolk, Van Merlenlaan 4, een étui met inhoud L. Wou denberg, Raadhuisstraat 29, een mondhar monica J.B. Jonkman, Eikenlaan 26, een kinderportemonnaie B. Hartsuiker, Leid- schevaartweg 215rood, een poes Broerse, Bosch en Hovenstraat 22, een vulpeni.ou- der H.G. Duin, Pijlslaan 23, een bruin fluweelen baret. Concert. Vrijdagavond, 18 Sept., zal door de R. K. Harmonievereeniging „Eupho- nia" van Overveen, directeur de near J. W. Lefèbre, een concert gegeven worden in het Bloemendaalsche Bosch. Aanvang S uur. Programma: 1. Les Amazones, marsch, G. Lohman; 2. La Petite Duchesse, Ouverture, F. Riccius; 3*. Diavolino, solo v. Es-clarinet (uit te voeren door den heer Stals), E. Mul- I lot; 4'. Lesta, valse, G. Allier; 5. Radio- Marsch, W. v. Heeren; 6 Vers l'Idéal, marsch, C. Tiberghien; 7. Aurora, fantasie. J. Pairès; 8*. Le Trouvère, Potpourri sur l'opéra de Verdi, M. J. H. Kessels; 9. Lus- pinul, Valse Roumaing, J. Ivandvier; 10. I Dilbeek-Marsch, J. Marchand. N.B. De nummers met een zijn op ver- MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden prijshoudend. V K HEDEN 5Nederland 1919 1011/4 IOII/4 6% Nederland 1923 1031/16 1033/je 4% Nederl. 1917 983/g 983/8 7% N.-L 1921 A.. 1025/g 1025/g 6% N.-L 1923 D... 1031/e 103l/8 holL Ltoyd Oude Vaart dito Gem. Eigend 52 i/a Mij „Nederland" 156 'l57 Scheepvaart-Unie 149 is/1# Rotterd. Lloyd 135 134 Paketvaart 1794/2 180 661/4 66 ,Holl. Stoomboot 17l/2 573 5771/2 Java Cultuur 326 325 Jurgen» gew. 116 115i/2 Koloniale Bank 177l/2 '178 1 discbe Bank 1423/, 1421/4 Cert Handel Mij. 383/ 4 Resc. dito i38l/2 Phoenix 951/2 Geconsolideerde 162 163 Kon. Olie 376 375 U. S. Steel '241/4 1241/2 Marine comm. 911/16 93/4 Vorstenlanden 157 156 Actions id. 147.50 1 -inp. Merc. Arg, 8 Poerworedjo 109 403 405 497 498 384 382 Adam Rubber 322 324 307 Silau '174 174 Wai Sumatra 265 Dordtsche Petr, 349 Southern Rails l053/4 104 Union 14415/l6 145 92 Wabash 43Vi6 Comm. Maxwell 613/ie 17 SEPTEMBER. EtRSrt KOcRS LATERE KOERS BERLIJN 59 25 59.22 PAR1JS t t ll 80 11.74 BRUSSEL 1 10.85 10.72 WEENEH 1 1 36 35.121/2 LONDEN 1 1 12.05i/2 12.05 STOCKHOLM 66 85 66.85 KOPEN HAGFN 1 1 60.65 60.70 OSLO 1111 11 52.— 52.25 BAZEL 1 48.10 48.05 ME,W-YORK t 1 2.49 2.4813/16 ROME 10.15 10.16 Conclusies van Dr, J. van Beurden, Op het in Oct. te Amsterdam te houden 6de jNed. R. K. Middenstandscongres komt ook een prae-advies aan de orde van Dr. J. van Beurden, waarin de beginselen worden aangegeven, waarnaar de verhouding tus schen de burgerlijke overheid en de econo mische werkzaamheid der onderdanen be hoort te worden geregeld. Daarbij hoeft hij behandeld de maatschappelijke waarde van den Middenstand. Een lang hoofdstuk heeft hij vervolgens gewijd aan de toepassing der beginselen-, waarbij hij in het licht stelt de plicht en de taak der overheid. De conclusies van den prae-adviseur op dat punt komen hierop neer, dat z.i. de overheid om principiëele en practische re denen gehouden is de vrijheid en zelfstan digheid van het particuliere bedrijfsleven te eerbiedigen. Alleen het algemeen welzijn der betrokken gemeenschap vermag een ingrij pen door de overheid te rechtvaardigen. Na opgesomd te hebben wanneer dit ingrij pen in onderscheidene mate en in meer- dcrlei vorm kan geschieden, concludeert de prae-adviseur, dat „de overheid cn over heidsbedrijven verplicht zijn, zich te ont houden van maatregelen, die het eene stelsel van productie en distributie, of de eene groep van distribuenten cn producenten, bevoorrechten boven andere stelsels of groe pen, en die daardoor het concurrentiever mogen der eerste versterken ten nadeele van dat der laatste." Ten slotte heeft prof. van Beurden aan d.e „plicht en de taak van den Midden stand" een beschouwing gewiid, waaruit hij de navolgende conclusies heeft afgeleid: 1. Het is de sociale taak en de sociale plicht van den Middenstand zijn economi sche functie zoodanig te verrichten, dat daardoor het gemeene welzijn des volks op de beste en meest doeltreffende wijze wordt gediend. 2. Daarom moet hij zelf het initiatief ne men, om in en door organisatie van bedrijfs- genooten, krachtig te bestrijden de fouten en misstanden, die zoowel, zijn bedrijf, als het gemeene belang, schaden. Zoo te doen wordt niet alleen geëischt door zijn welbegrepen eigen belang, maar. wordt evenzeer door het belang der gemeen schap gevorderd. 3. Indien de betrokken Middenstandsgroe- pen, wegens den onwil van sommige be- drijfsgenooten niet bij machte zijn 'n goede bedrijfsregeling practisch door te voeren, Webben zij zich te wenden tot de burger lijke overheid om met haar aanvullenden steun en haar aanvullende medewerking tot het beoogde doel te komen; althans voor zoover en voor zoolang de betrokken or ganisaties zelf niet beschikken over de be voegdheid, om onder toezicht der over heid regelingen te treffen, die voor alle bedriifstfennoten bindend zijn." 4396 NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Donderdag 17 Septembt 5e Klasse 4e Lijst. Hooge prijzen; t 613 3252 7092 ƒ400. 7580 14111 14657 18931 ƒ200. 259 3666 4024 5259 5640 7767 9720 11823 14009 14880 16508 17150 19940 20790 100. Prijzen van 70: 137 142 183 373 413 712 73» 762 1012 1014 1094 1118 1291 1418 2087 2210 2687 2805 3153 3402 3409 3474 3530 3560 3829 3847 4021 4137 4244 4542 4901 5143 5180 5413 5633 5733 5849 5871 5910 6157 6287 6352 6419 6509 6558 6767 6770 6778 6856 7031 7102 7146 7151 7213 7802 7905 7964 8480 8511 1498 1773 3195 3315 3580 3729 4453 4537 5450 5543 5977 5980 6526 6531 6858 7009 7718 7784 8688 8698 8702 8804 9684 9707 9465 9496 9639 9850 10058 10103 9233 9350 9726 9821 ,„4U„ 10396 10401 10436 10448 10558 10605 10776 11006 11126 11361 11655 11786 11797 11944 11959 12052 12233 12306 12382 12428 12611 12637 12663 12715 12757 12894 12910 12929 13108 13184 13194 13334 13476 13571 13661 14072 14155 14600 14641 14663 14712 14775 14961 15055 15159 15556 15628 15717 15723 15766 15910 15966 15972 16026 16046 16087 16252 16376 16417 16449 16581 16600 16796 16940 17111 17206 17315 17650 17769 17802 18097 18322 18420 18448 "18495 18716 18767 18952 19025 19043 19208 19362 19545 19610 19681 20112 20220 20431 20508 20598 20788 NIETEN: 34 287 550 966 1281 1545 1701 1884 2259 2490 2919 3464 3740 4070 4639 5077 5468 5754 5997 6198 6460 6794 7274 7638 S075 8335 8811 9057 9515 10045 10235 10,379 10696 10800 11054 11225 11437 11716 11827 12141 12352 12901 13082 13341 13611 13753 13916 14192 14446 14771 15085 15282 15673 16197 16542 16754 16949 17463 17638 17827 18208 18369 18576 18821 19271 19484. 19583 20037 20234 20420 20852 42 312 721 1062 1296 1563 1768 1933 2283 2546 3037 3478 3904 4087 4723 5122 5519 5820 ,6013 6204 6495 687, 731 7645 8173 8388 8835 9211 9527 10059 10265 10390 10709 10841 11070 11230 11464 11727 11894 12153 12403 12902 13120 13363 13615 13771 14005 14210 14586 14823 15132 15396 15708 16207 16588 16806 17028 17485 17698 17875 18230 18377 1S644 18852 19275 194S5 19686 20052 20240 20421 20908 46 314 729 1106 1337 1569 1776 1943 2296 2693 3057 3484 3920 4108 4744 5164 5521 5853 6067 6237 6555 6937 7392 7667 8193 8437 8836 9343 9572 10063 10286 10518 10748 10864 11106 11282 11534 11749 11905 12199 12507 12981 13170 13374 13633 13810 14006 14239 14622 14934 15140 15398 15733 16323 16602 16812 17050 17532 17701 17946 18234 18398 18664 18873 19316 1949-1 19777 20079 20249 20514 20911 82 393 780 1173 1338 1577 1788 1966 2364 2698 3206 3497 3931 4186 4788 5178 5569 5900 6073 6242 6680 7042 7406 7926 8226 8590 8845 9363 9603 10068 10302 105,33 10760 10871 11138 11323 11542 11752 12004 12220 12S55 13029 13185 13376 13637 13813 14040- 14293 14623 14987 15154 15475 15860 16352 16552 16850 17159 17554 17724 17995 18217 18401 18702 1896% 19381 19509 19779 20138 2025! 20515 20980 lj4 452 805 119.3 1359 1626 1857 1985 2389 2756 3321 3550 3936 4366 4809 5198 5579 5913 6076 6318 6750 7108 7420 7960 8242 8613 8863 9488 9734 10130 10340 10619 10769 10907 11158 11356 11558 11753 12036 12240 12674 13031 13246 13491 13642 13856 14097 14345 14642 15025 15182 15566 15863 16503 16665 16854 17242 17561 17736 18033 IS 293 18416 18757 19076 19394 ■19528 19786 20142 20327 20653 20990 169 472 837 1226 1454 1644 1S67 2000 2398 2789 3335 3690 3954 4439 4985 5230 5624 5950 6126 6365 6784 7175 7425 7988 8252 8711 8902 9503 9761 10150 10364 10646 10784 10997 11192 11357 11580 11793 12053 12247 12789 13055 13266 13494 13648 13869 14112 14362 14695 15049 15183 15616 16016 16514 16679 16871 17249 17598 17784 18145 18304 18422 18781 19131 19416 19558 19802 20158 20383 20680 175 536 935 1237 1518 1664 1881 2196 2487 2826 3444 3737 4067 4477 5021 5448 5634 5963 6188 6435 6793 7233 7628 8006 8292 8773 8905 9508 9961 10217 10368 10677 10793 11015 11214 1142P 11612 1179s 1208! 12340 128S4 1306<i 13283 13501 13695 13S71 1413s 14403 14734 15078 15201 15665 16025 16525 16685 16885 17262 17632 17604 18174 18341 18532 18816 19239 19480 19560 19907 20194 20415 20835 5e klasse 3e lijsf; 8515 m.z. met ƒ70; 18950 100 m.z. 18950 70. Door den heer H. Stulemeyer, burgemees ter van Bergen op Zoom, worden de vol gende conclusies verdedigd: 1. De Overheid heeft tot taak de burgers zoowel individueel als in groepen volgens hun stand vereer.igd, te beschermen en hunne rechten te handhaven. 2. De Middenstand als een der voornaam- ste standen in onzen maatschappijvorm, ja, als ontonlbeerlijke stand, heeft in de huidige omstandigheden meer nog dan voorheen zoowel in zijn belang als in belang der an dere standen aanspraak op steun en be scherming der Overheid; 3. Op haar beurt heeft de Overheid het recht om bij voortduring van den Midden stand te vorderen eerbied, steunen van haar Gezag, stipte naleving van de door de Overheid uitgevaardigde wetten en. voor schriften. 4. De R. K. Middenstand moet krachtens zijn Christelijke beginselen blijven voort gaan een voorbeeld te zijn, daar waar hal er op aankomt de Overheid te eerbiedigen, te steunen en bij te staan.'' BURGEMEESTER en WETHOU- DERS VAN HAARLEM zullen op MAANDAG 28 SEPTEMBER 1925 des voormiddags 11% ure, in hel Raadhuis openbaar aanbesteden: Bestek en voorwaarden met teeke. ning liggen ter inzage op de de Afd. der gemeente-secretarie en zijn daar tegen betaling van 2.50 in druk ver krijgbaar op alle werkdagen van 9 tot 2 uur (Zaterdags tot 1 uur). Als er een beter tafelwater bestaat dnn OBERLAHNSTF.IN of als er een tafelwater bestaat, dal evengoed genoemd kan worden, dan is het toch zeker dat dit tafelwater tot op heden in uitgebreide kringen onbe kend gebleven is. Men kent Victoria-Water als het ta felwater bij uitnemendheid. Voor huishoudelijk gebruik bijzonder aanbevolen in heele Literschroeffles- schen_ inhoudsprijs 32 cent, 4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2