De geheimzinnige bende Binnenlandsch Nieuws De Fransche minister De Monzie te Berlijn. De berghoogten van Bibane door de Riifijnen heroverd. De aigemeene toestand in China. Onder de radio-berichten: De tekst der geallieerde nota inzake het veiligheidspact. Duitschland betaait den eersten termijn van de per 15 September vervallende tweede annuïteit plan-Dawes. De Fransche commissie tot regeling der schuld naar Amerika vertrokken. FEUILLETON. Gem. buitenl. berichten. EEN GEDENKTEEKEN VAN OOR- LOGSGEDENKTEEKENS. De tekst der Geallieerde Nota aan Duitschland. De betaling der schadevergoe dingen aan Duitschland. Dee Onderwijsbegrooting voor 1926. De regeling der Fransche schuld met de Ver. Staten. Een spoorwegongeval in België. De oorlog in Marokko. Het congres van den Nederl. R.-K. Middenstandsbond. Anti-Rev. Kamerclub. De vacature van Dr. P. van Hoek. Inkrimping van het Munt- bedrijf. De Koningin naar Venlo. De opvolger van den heer De Waal Male fijt. De economische onderhandelin gen met Frankrijk. Baldwin weer thuis. De staking in de Britsch- Indische Katoennijverheid Weer twee spoorvvegon- gevallen in Frankrijk. Woensdag is het achterste gedeelte van den sneltrein BazelBoulogne bij het bin nenrijden van het station van Boulogne ge- gederailleerd en op het perron geloopen, tengevolge van het breken van een wissel. Een wisselhuisje werd geheel vernield, doch de wachter wist nog tijdig het veege lijf te bergen. De reizigers kwamen met den schrik vrij. Bij het goederenstation van Hagenau, in den Elzas, zijn twee rangeerende locomotie ven tegen elkaar gebotst, tengevolge van een verkeerden wisselstand. De machinisten der aeide locomotieven werden gewond, één Qoogst ernstig. De besprekingen over een handelsverdrag tusschen Duitschland en Frankrijk. De minister van handel ontving Maandag middag den leider der Duitsche economi sche commissie Trendelenburg. Het onder houd diende alleen om het contact te hervat ten. Van beide zijden werd de wensch geuit zoo spoedig mogelijk tot een goed resultaat e komen. Het optreden tegen de buitenlandsche commu nisten. De Parijsche prefectuur van politie heeft 13 buitenlandsche communisten over de grens gezet nl. 10 Italianen, 2 Chineezen en l Spanjaard. De resolutie van Loucheur te Genève. De bladen, die de Dinsdag door Loucheur namens Frankrijk te Genève voorgestelde resolutie bespreken, waarin het bijeenroepen eener internationale economische conferen tie wordt verzocht, leggen speciaal den na druk op de passage, welke zegt dat Frank rijk wegens de vruchtbaarheid van zijn bo dem en het evenwicht in zijn landbouw- en industrieele productie, minder ernstig dan andere naties door de malaise in den handel is aangetast en geen rechtstreeksch belang heeft een dergelijke resolutie voor te stellen doch het zijn plicht acht den Volkenbond bij dit groote werk te betrekken, daar het van gevoelen is dat geen enkel veiligheids verdrag eenige waarde bezit wanneer men de ernstigste oorzaken van conflicten welke economische oorzaken zijn, laat voortbe staan. De staking in het Engel- sche scheepvaartbedrijf. De Britsche scheepvaartmaatschappijen, die diensten onderhouden op Zuid-Afrika Australië en Nieuw-Zeeland, overwegen de beperking van hun diensten in verband met de staking in het scheepvaartbedrijf. Op het oogenblik worden 73 Engelsche schepen in de Dominions vastgehouden. Duitsch-Fransche toena dering. Aan de lunch, die de Pruisische minister voor het Cultuurwezen Becker aan zijn Fran- schen collega De Monzie gaf, namen deel de Fransche gezant, de Pruisische minister-pre- lident, prof. Einstein en professor Brunot van de Sorbonne. Becker begroette het bezoek van zijn Fran- ichen collega, dat vooral de cultureele toena dering tusschen Frankrijk en Duitschland zal bevorderen hij herinnerde echter aan den druk der bezetting, waaronder Duitsch land nog steeds zucht. De minister sprak te vens van de nog steeds bestaande boycot tegen de Duitsche wetenschap. De Fransche minister De Monzie verklaar de, dat zijn bezoek in de eerste plaats ten doel had Duitschland uit te noodigen deel te ne men aan de aanstaande opening van het In- stitut Internationale Confédération Intellec- tuelle. Brunet zeide, dat het een ongeluk voor de menschheid zou zijn als beide volken naast elkander zouden leven, zonder notitie te ne men van elkanders cultureele stroomi/gen. Het congres der Duitsche soc.-dem. partij. Nadat Dinsdag Hermann Muller op het soc.-dem. congres gepleit had voor een even- tueele samenwerking met de partijen van de z.g. coahtie van Weimar werden alle voor stellen, die tegen een dergelijke samenwer king gericht waren, verworpen. Aangenomen werd een voorstel, dat alle soc.-dem. afgevaardigden slechts dan een commissariaat zullen mogen aanvaarden, in dien de fractie daartoe toestemming verleent. Afgevaardigden, die thans reeds commissaris van een onderneming zijn, zullen alsnog toe stemming moeten vragen. Verworpen werd een voorstel om een volksstemming te houden over den 8-urigen verkdag. De zitting der Geneefsche vergadering. Volgens een telegram uit Genève heeft jhr. Loudon het voorstel gedaan om aan een subcommissie op te dragen een formule te vinden inzake de onverwijlde voorbereiding der conferentie tot bespreking der bewa peningen. De Brouckère (België) verklaarde, dat België bereid is den weg der ontwapening op fe gaan zoodra het de zekerheid heeft, dat zijn veiligheid verzekerd is, maar niet eer der. Hij legde den nadruk op het belang der door Frankrijk voorgestelde economische conferentie. Lange (Noorwegen) sloot zich aan bij de meerderheid de beperking der bewapening moest volgens hem afhangen van een aige meene atmosfeer van veiligheid. De Jouvenel constateerde, dat de commis sie het er volkomen mee eens was, alle reso luties te verwijzen naar een subcommissie, belast met het verzamelen der technische elementen, welke in staat stellen een ontwa peningsconferentie voor te bereiden. Hij hield staande, dat de voorafgaande voorwaar de der veiligheid de noodzakelijke conditie was voor iedere beperking der bewapening. De bomaanslag te Sofia. Koning Boris heeft, volgens den corres pondent van de „Times" te Sofia, geweigerd de doodvonissen te teekenen, door krijgs raden uitgesproken tegen 150 communisti sche en agrarische samenzweerders wegens medeplichtigheid aan den aanslag in de ka thedraal te Sofia. De regeering heeft, wen- schende clementie te betoonen en uit defe rentie voor den koning, besloten een wijzi ging in te dienen van de wet tot bescherming van den staat. Maar er is een juridische moei lijkheid gerezen, doordat de misdaden, waar voor de samenzweerders veroordeeld werden, reeds gepleegd zijn. Men verwacht evenwel, dat er een uitweg zal worden gevonden en dat de straffen in levenslang zullen worden veranderd, met de mogelijkheid van latere verkorting. De oorlog in Marokko. De correspondent van de „Times" te Tanger heeft van maarschalk Lyautey aan boord van de boot, waarmee de maarschalk terugkeerde naar Marokko vernomen, dat de Fransch-Spaansche vredesvoorwaarden door de Fransche autoriteiten aan Abd el Krim zijn medegedeeld nadat het duidelijk was geworden dat de leider der Riffijnen niet voornemens was er om te sturen. Abd el Krim, aldus Lyautey, verheelt opzettelijk de waarheid als hij beweert ze niet ontvan gen te hebben. De heden ontvangen berichten uit Tanger en Fez stemmen hierin overeen, dat de Span jaarden eenigszins in moeilijkheden verkee- ren. Ten eerste heeft de colonne van gene raal Saro, die in de nabijheid van Alhucemas is geland, eiken nacht onder aan vallen te Jijden ten tWeede heeft het aan houdende stormachtige weer de vloot aan de kust gedwongen zich terug te trekken, waaronder de proviandeering van het ge lande leger lijdt. Volgens de 'bladen zijn de berghoogten van Bibane wederom door de Riffijnen na een heftigen strijd heroverd. De hoogten werden bij het begin der campagne door de Franschen bezet, later in wanhopige ge vechten verloren, tijdens den opmarsch van Pétain de vorige week heroverd en thans opnieuw verloren. Er worden levendige ge vechten verwacht alvorens de hoogten we derom in het bezit der Franschen zullen zijn. Fransche inlandsche cavallerie heeft be zuiden de hoogten verkenningen verricht, en na de ontvangst, die aan haar ten «deel is gevallen, bestaat er geen tijwfel meer of de stellingen zijn zeer sterk bezet. Het massief van Bibane is 250 voet hoog en door een ring van posten bezet. De Rif fijnen vallen thans in de richting van Te- toean aan. Op 40 km. van Fez hebben bandieten een aanval gedaan op de auto van den corres pondent van de „Action Fran faise", die, evenals zijn vriend, gewond werd. De staking in het Zuid-Afr- ikaansche scheepvaart bedrijf. Veertien stakers behoorende tot de beman ning van de „Sophocles" en negentien leden der bemanning van de „Arundel Castle" zijn tot zes weken gevangenisstraf veroordeeld wegens het niet gehoorzamen aan wettige bevelen. Er is beroep aangeteekend, De toestand in Syrië. Volgens berichten uit Syrië is de roerig heid der volkspartij in verschillende steden ■met name Damascus, gekalmeerd. Generaal Sarrail nam maatregelen om de convooien te doen begeleiden pn zich te verzekeren van de punten waar zich water bevindt. Grondverschuiving in Ar gentinië. Een paar minuten voor de trein met den prins van Wales uit Chili moest passeeren- had op den Trans-Andesspoorweg een grond 20. „Wacht," zeide hij, „het is vijf uur, de couranten zullen verschenen zijn. Ik zal hef blad laten komen, wij moeten zien of mis schien niet hedenavond de overste van het gesticht ons bericht zendt. Het zou zeer toevallig zijn, maar het is niettemin moge- lijk". Hij belde en verzocht den bediende, die terstond verscheen, hem de avondbladen te brengen. Deze bracht ze en de Turnel doorliep vlug de advertentiekolommen. Eensklaps slaakte hij een kreet van schrik en lief het blad uit de handen vallen. Zijn vrienden zagen hem vragend aan, doch het eerste oogenblik sprak hij geen woord. „Maar wat is er," riep de Linar, „spreek dan toch". „Lees," sprak de Tournel „en gij zult alles begrijpen". Hij wees de beide anderen een kleine advertentie aan. Deze verslonden haar met de oogen en wat lazen zij. Een paar regels slechts, maar de zin er van was hen overduidelijk. „Kom terstond, zij is verdwenen, deze weinige woorden zeide hen alles, „O," riep lord Nibblington woedend, „zijn die kerels dan tot alles in staat, Vermogen zij dan alles. Over welke middelen be schikken zij dan foch." „Ik weet het niet," antwoordde de Tour nel neerslachtig, ik weet het niet, het zijn ware duivels. Maar dit is zeker, wij zullen hen het meisje weer ontrukken. Nicfs blijft ons over dan terstond naar Rennes te ver trekken." „Gij wilt daarheen gaan," vroeg de Li- nar, „en onze afspraak dan?" „O daaraan kunnen wij ons thans niet houden. Dit bericht heeft alles veranderd. Voor alles inoefen wij het meisje weer zien op te' sporen. „Ik wil daaraan medewerken." „Nu goed," antwoordde de Linar, dan stel ik voor, dat gij beiden naar Rennes vertrekt om daar naar omstandigheden te handelen, dan zal ik te Parijs blijven, om hier het onderzoek voort te zeftcn. De anderen stemden daarin terstond toe, men sprak nog af, hoe men elkaar bericht zen den zou, indien of te Rennes of te Parijs iets ontdekf werd en een paar uur later zaten graaf de Tournel en lord Nibbling ton in dên trein naar Rennes, terwijl de Linar zich opmaakte om binnen Parijs zijn onderzoekingen aan te vangen, Dc Tournel en Nibblington kwamen *.n den nacht te Rennes aan, tcf laaf om nog iets te ondernemen en ze k#hden niets an- verschuiving plaats, waardoor het verkeer op de lijn volkomen werd gestremd. De Senaatszegel van La Follette. Robert la Follette, de zoon van den on langs overleden senator, is boven drie andere mededingers tot republikeinsch candidaat gekozen voor den zetel van zijn vader. De aigemeene toestand in China. Volgens den correspondent van de „Ti mes" te Peking is de aigemeene toestand in China in zooverre verbeterd dat de ontstem ming der Chineezen, tegen de vreemdelin gen in het Noorden des lands afneemt en de scheepvaart en het zakenleven weer wor den hervat. Deze verbetering is gedeelte lijk te danken aan het krachtige optreden van den gouverneur van Tientsin, den ver tegenwoordiger van Tsjang Tso Lin, tegen de ongeregeldheden, gedeeltelijk aan de uit putting van de bolsjewistische propaganda- fondsen, maar voornamelijk aan het feit dat iedere Chinees, die iets te verliezen heeft, het niet-winstgevende lawaai beu is en hun kert naar normafê toestanden. De staking tegen de Britsche fabrieken te Sjanghai echter duurt intusschen nog steeds voort, terwijl de boycot van de Brit ten op verschillende punten, in het bizonder te Swatau, waar hij officieel wordt aange moedigd, nog steeds ernstig de Britsche be langen treft. De overstrooming in Sjantoeng. In verband met de gemelde overstroomin gen in Sjantoeng wordt van de commissie tot leniging van den hongersnood te Tsi- nanfoe vernomen, dat de dijk van de Gele Rivier is doorgebroken, maar de berichten omtrent schade en verloren gegane men- schenlevens spreken elkaar tegen. De toe stand is slecht en de steunverleer.ing zal spoedig beginnen. DE EX-KROONPRINS VAN SAKSEN. Naar gemeld wordt is de vroegere kroon prins van Saksen toegetreden tot een Je zuïetenorde. OVERVAL OP EEN BANKLOOPER. Dinsdagmiddag omstreeks 12 uur kwam de 77-jarige looper van de Berlijnsche bank Theodor Fruhmann, terug met een porte feuille met 25.000 M., die hij van een cliënt geïnd had. Deze portefeuille had hij in een zak aan den binnenkant van zijn vest op geborgen. Op den trap van het bankgebouw werd hij tegengehouden door twee mannen, terwijl een derde hem van achteren beetgreep. Vóór dat hij goed en wel wist wat er gebeurde, had een van hen hem de 25.000 M. ontroofd. De drie mannen zetten het op een loopen achtervolgd door den looper. Men zag dat een der drie dieven een huis binnenvluchtte. De vervolgers drongen dat huis binnen en vonden daar een man, die voordeed of hij daar woonde. Echter werd hij als een der drie dieven herkend. De 25.000 M. werden dan ook op hem gevonden. De twee anderen ont snapten. DE GEMEENTEWERKLIEDEN IN FRANKFORT STAKEN. Te Frankfort hebben gisteren de gemeente werklieden wegens een loongeschil het werk neergelegd. De gas-, electriciteit- en water voorziening wordt gaande gehouden. Ongeveer 12.000 man is bij die staking betrokken. Het Oorlogsmuseum te South Kensington is bezig een soort gedenkteeken van oorlogs- gedenkteekens op te bouwen. Dit gedenk teeken bestaat in een collectie fotografiën van oorlogsgedenkteekenen, die overal in het Britsche rijk zijn of worden opgericht. Het aantal dezer foto's bedraagt reeds tien duizend, terwijl het aantal gedenkteekenen volgens een voorzichtige schatting tegen de twintigduizend loopt. DE GEMEENTERAAD VAN AALST. De gemeenteraad van Aalst heeft zijn eer ste zitting gehouden onder voorzitterschap van den nieuwen burgemeester, oud-minis ter Moyersoen, een zitting, die werd geken merkt door hevige incidenten. De socialis tische groep teekende verzet aan tegen de benoeming van den heer Moyersoen, die benoemd werd buiten den gemeenteraad om en tegen den wensch van de meerder heid. De socialisten, de Fronters en de Daen- sisten weigerden deel te nemen aan de be sprekingen en verlieten de raadzaal. EEN KUNSTMATIGE WATERVAL. Een kunstmatige waterval, welke een hoogte heeft van 6000 voet is Dinsdag in het kanton Wallis in gebruik genomen. De wa terval is iets hooger dan de Niagara en de dam is 813 voet lang. De bouw heeft drie jaar geduurd. De kosten bedragen ongeveer 30 millioen gulden. De electrische kracht welke door deze waterval wordt teweeg gebracht zou voldoende zijn om alle treinen in Zwit serland te laten rijden. De oppervlakte be draagt ruim 100 H.A., terwijl de waterin houd 39 millioen M3 bedraagt. Heb het uitstekcndsle aan te bieden dat iemand wenschen kan, hoe zal te wereld het weten, indien gij niet adverteert. JOHN. P. ROCKEFELLER. ders doen dan een hotel op te zoeken om tot den volgenden morgen te wachten. Lord Nibblingfon sliep dien nacht als een roos, maar de Tournel was dit onmogelijk. Een zonderlinge onrust had zich van hem meester gemaakt, hij voelde zich diep ont roerd bij de gedachte, dat de ellendelingen zich weder van het ongelukkige meisje had den meester gemaakt, en hij maakte zich zelf allerlei verwijten, daf hij misschien door een andere onvoorzichtigheid de Broeders op het spoor gebracht had van haar verblijf. Maar dat was toch ook niet mogelijk, hoewel hij zich anders niet be grijpen kon, hoe zij achter het geheim zou den zijn gekomen. Den volgenden morgen al vroeg begaf hij zich met zijn vriend op weg naar het kloos ter, waar zij zijn nicht, de overste, in groo te ontsteltenis aantroffen. Deze bevestigde dat het stomme meisje verdwenen was, be tuigde dat zij alle voorzichtigheidsmaatre gelen genomen had en nog niet begreep, hoe men het ongelukkige kind op het spoor gekomen was en had kunnen ontvoeren. „Ach," zeide zij, ,,ik had uw ernstige waarschuwing zoo goed ter harte genomen mijn zusters en ik, wij spraken met nie mand over het arme meisje, wij verzorgden en bewaakten haar steeds nauwkeurig. Trouwens, dit kostte ons weinig moeite. Zij was volgzaam en gewillig en gevoelde zich in deze rustige omgeving zeer gelukkig. Het Dinsdag door den Franschen ambas sadeur De Margerie aan den Duitscben minister van buitenl. zaken dr. Slresemann overhandigde memorandum behelst het vol gende. Na de thans afgeloopen, besprekingen der juristen te Londen meenen de Fransche re geering en haar geallieerden, dat de be trokken staten er gemeenschappelijk belang bij hebben, de onderhandelingen niet op de lange baan te schuiven en dat het tijdstip is aangebroken om den datum voor de bij eenkomst vast te stellen. Eind September of uiterlijk de eerste dagen van October worden daarvoor geschikt geacht. De con ferentie zou op neutraal gebied en wel het best in Zwitserland kunnen worden gehou den cp een plaats, door de regeeringen na der te bepalen. De Fransche regeering en haar geallieer den hopen en verwachten, dat deze voor stellen beantwoorden aan de wenschen der Duitsche regeering en dat deze spoedig zal kunnen mededeclen, dat zij daarmee ac- cocrd gaat. De agent-generaal voor de betaling der schadeloosstellingen maakt het volgende bekend: De rijksregeering heeft het bedrag van dertig millioen goudmark, dat zij vóór 15 September moest voldoen als eerste ter mijn van de in het tweede jaar van het plan-Dawes te betalen annuiteit. heden be taald. Aan de memorie van toelichting is ont leend: Toegestaan werd voor 1925 141,702.353, geraamd 140.558.652, Minder 1,143,701. Het minder geraamde bedrag voor ver goeding aan gemeenten en aan bijzondere lagere scholen ingevolge de L, O.-wet rond 6.000.000 is hoofdzakelijk een ge volg van: le. de krachtige doorwerking der wet van 16 Febr. 1923, gewijzigd bij de wet van 23 Juni 1923; 2e. de wijziging van hef Bezoldigingsbe sluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1925, en 3e. van de wet van 30 Juni 1924. Verder is door gestage bezuiniging op de uitgaven voor reis- en verblijfkosten en vacatiegelden 6000 uitgespaard, terwijl door beperking op de uitgaven, vallende ten laste der Bouwfondsbegrooting, de bij drage fot het Bouwfonds alsmede die in de uitgaven voor den dienst der Rijksgebou wen te zamen plm. 48.000 lager kunnen gesteld worden. Door vermindering of intrekking is nog bezuinigd op onderscheiden subsidiepos- ten, b.v. op de opleidingskosten van lee raren voor het Herv. kerkgenootschap ruim 7000, op openbare gymnasia 140.000; op diverse nijverheidsscholen ca. 135.000, op handelsscholen 20.000 enz. Tegenover deze bezuinigingen staan ech ter verhoogingen van andere poSten. In de eerste plaafs is bijna 581.000 in diverse artikelen verwerkt moeten worden ten ge volge van de aan de universiteit van Utrecht foegevoegde nieuwe faculteit der veeartsenijkunde. De voormalige Veeartse-- nijkundige Hoogeschool, ressorteerende on der het Dep. van Binnenl. Zaken en Land bouw is daarentegen opgeheven. Meer moet voorts worden uitgetrokken voor te weinig genofen bijdragen over vorige jaren aan bijzondere lagere scholen 200.000, voor subsidies aan openbare en bijzondere H. B. S. en lycea en de bijzondere gymnasia ge zamenlijk 441.000, voor bijdragen aan kweekscholen 158.000. De uitvoering der Pensioenwet vordagt een grootere uitgaaf van 1.700.000, terwijl wegens te verwach ten toeneming van het aantal wachtgelden 509.000 meer is geraamd. Ten slotte is op het artikel vorderingen over afgesloten dienstjaren voor 1926 meer geraamd 1.639.000, met het oog op de aanzienlijke nabetalingen ten behoeve van het Alg, Burgerl. Pensioenfonds en ƒ200.000 voor andere eventueel na te komen vor deringen. Hooger Onderwijs. Het ligt in de bedoeling den vacanten leerstoel in de vergelijkende pathologie niet weder te bezetten, maar daarentegen in te stellen een leerstoel in de medische che mie. De gelden worden aangevraagd om den buitengewoon hoogleeraar in de pharmaco- graphie en galenische pharmacie tot ge- Zoo scheen het althans. Ons leek het, of zij in haar geestvermogens gekrenkt was en zij haar geheugen verloren had. Nooit sprak zij een woord, maar haar blikken toonden, dat zij ons dankbaar was. Natuurlijk tracht te ik het sluimerend bewustzijn weder te wekken en hoewel mij dit niet gelukte, meende ik toch daarmede op den goeden weg te zijn. Het meisje was van een zuide lijk type. Zij scheen mij al dadelijk eer een ïtaliaansche of Spaansche .van afkomst, dan een geboren Fransche en ik meen te moe ten gelooven, dat zij een ïtaliaansche was. Ik zal u zeggen waarom. Wij namen haar dikwijls mede naar de kapel en het scheen dat het orgelspel en het gezang der zus ters haar wondergoed bevielen. Zij luister de steeds met aandacht, haar blik scheen het wezenlooze te verliezen en vooral wan neer wij muziek uitvoerden van ïtaliaan sche meesters scheen zij zeer ontroerd. Soms kreeg zij tranen in de oogen; het was dikwijls of zij de melodie mede wilde zingen en zich het gezang van vroeger her innerde. Ik meende daartoe te mogen be sluiten, dat zij wellicht deze muziek van vroeger kende. Wij hebben hier een zuster, die ïtaliaansche liederen kent en deze noo- digde ik uit nu en dan Voor haar zoo'n lied te zingen. De proef leverde uitstekende re sultaten. Zij had dc ïtaliaansche taal be slist eerder gehoord, want deze maakte op haar diepen indruk. „Uwe mcdedeelingen zijn zeer belang rijk," sprak lord Nibblington, „u heeft in- Caillaux, minister van Financiën, de ieden der parlementaire missie en de financieele deskundigen, zijn gisteravond naar het Ver- cenigde Staten vertrokken. Tal van Fransche en Amcrikaansche per soonlijkheden waren aan het station aan wezig om Caillaux uitgeleide te doen. Tot de journalisten verklaarde Caillaux: „Ik ga niet naar de Ver. Staten met het voornemen om daar de bekende zisnede te herhalen: „Frankrijk loochent zijn schulden niet". Ik ga er heen om den Amerikanen te zeggen, dat Frankrijk bereid is zijn schuld te regelen. Ik ben er van overtuigd, dat de Amerikanen ons voldoende vriendschappelijk gezind zijn en voldoende zakenlieden zijn om een billijke regeling te aanvaarden. Onder deze voorwaarde hoop ik oprecht te slagen en een schikking te treffen, welke 't crediet van Frankrijk zal bevestigen en de Ver. Staten in staat zal stellen wederom een bewijs te geven van het traditioneele Angel- Saksische „fair play", Bij het binnenloopen van een trein in het station van Leuze werd een wisselwachter door een opengelaten portier omvergewor pen. Door dit feit werd een wissel bij de splitsing niet tijdig overgehaald, ten gevolge waarvan verscheidene rijtuigen derailleerden en één kantelde. Twee reizigers werden gedood, zes gewond. De Franschen vermeesterden op schitte rende wijze het bergblok van Bibane. woon hoogleeraar te benoemen, Nijverheidsonderwijs, De invloed der nieuwe salarisregeling kan in de raming der subsidieposten nog niet zuiver tot uitdrukking komen, omdat het niet mogelijk was in den voor het samen stellen der ontwerpbegrooting beschikbaren tijd de ramingen der schoolbesfuren nauw keurig te controleeren. Voor het middelba re nijverheidsonderwijs staat reeds vrijwel vast, dat de nieuwe regeling geen bespa ring zal geven, doch eenige toeneming van kosten met zich zal brengen. Bij de mid delbare technische scholen worden hierdoor de uif anderen hoofde verkregen bezuini gingen ten naastenbij en bij de Zeevaart scholen enz. meer dan geheel teniet gedaan. Handelsonderwijs. Nieuwe subsidies zullen niet worden toe gekend. Het tofale bedrag der subsidies is voor 1926 20.000 lager geraamd dan voor 1925. Lager onderwijs. Het totaal bedrag der voor 1925 aan de gemeenten toegekende voorschotten kan 4,100.000 lager worden geraamd. En art. 176 kan 2.000,000 lager worden geraamd. Onvoorziene behoeften. Volgens door het dep, van Financiën versfrekte opgaven zijn in 1924 door ver schillende prov. besturen alsnog korting- staten ingezonden inzake bijdragen voor pensioen van onderwijzers bij het openbaar lager onderwijs en wel in totaal over 1920 252.767; over 1921 1.246.222.40'A, en over het le halfjaar 1922 913.845.57Vi, van welk laatste bedrag van dienst 1922 aan voorschot reeds 773.875.34 is voldaan, In totaal is dus alsnog over genoemde tijd vakken aan het Alg. Burg. Pensioenfonds rond 1.639.000 uit te keeren. Voorts wordt bii dit artikel een globaal bedrag van 200.003 op de begrooting ge bracht voor mogelijke nabetalingen ten be hoeve van afgesloten diensfen. Op 7 en 8 Oct. a.s. zal te Amsterdam het 6e congres gehouden worden van den R.K. Ned. Middenstandsbond op federatieven grondslag, gevestigd te Utrecht. Aan het thans verschenen rapport der commissie, ingesteld ingevolge besluit van het 5e congres van den Ned. R.K. Midden standsbond, inzake de Coöperatie, zijn de volgende conclusies ontleend. le. In het algemeen genomen, kan door middel der coöperatie, de Middenstander dikwijls beter zijn functie in het econo misch leven verrichten. Waar dit beter verrichten van zijn func tie in het algemeen belang is, zonder dat daardoor zijn eigen belang wordt geschaad, kan hij verplicht zijn door toepassing van het coöperatie-systeem tot betere verrich ting van zijn functie over te gaan. Dit geldt vooral voor de inkoop-coöpe ratie. Behoudens uitzonderingen en dan met waarborgen voor het risico respectievelijk voor de zelfstandigheid der deelnemers, verdient de verkoop- en vooral de pro ductie-coöperatie geen aanbeveling. 2. In welke gevallen het systeem met succes is toe te passen, is niet in algemeen geldende redenen vast te leggen. De result; ten eener coöperatie hangen voornamelijk af van de personen, die het stelsel toepassen. Deze moeten karakter hebben, betrouwbaar zijn en zich solidair voelen. 3. Waar karakter, betrouwbaarheid en solidariteit a's in de vorige conclusie be doeld, min of meer onzeker element vor men, verdient het aanbeveling en is het practisch noodzakelijk, een zoodanige zorg te besteden aan den opzet eener coöperatie en aan de uitvoering daarvan, dat het wel slagen, zoo weinig mogelijk afhankelijk wordt gemaakt van dit onzeker element. 4e. Voor de oprichting eener coöperatie is goede voorlichting zeer gawenscht. Deze moet betreffen zoowel de financieel en de organisatorische als de jurische tijde. Deze voorlichting moet uitgaan van één centraal punt, met name het Nationaal Han- ze-bureau, als uitvoerend bureau van den Ned. R.K. Middenstandsbond. Ter voorkoming van versnippering en chaotischen groei, moeten alle plannen tot coöperatie, met goedkeuring van het hoofd bestuur en medewerking van het Nationaal Hanze-bureau worden uitgevoerd. 5e. Bij een coöperatie moeten de onkos ten tot een minimum beperkt worden, waar op vooral in den aanvang de aandacht dient gevestigd te blijven, terwijl risico, zooveel als eenigszins mogelijk is, moet worden uitgesloten. Deze eisch brengt o.a. mee, dat het magazijn-systeem, waar moge lijk, worde geweerd. Indien dit systeem noodzakelijk is of op andere wijze risico moet worden geloopen, behoort dit risico onmiddellijk te worden afgewenteld op de deelnemers. 6e. Bij een coöperatie, waar het bedrijf van den individueelen middenstander wordt opgelost in het coöperatief bedrijf, dient er voor gewaakt te worden, dat de eigenschap pen van het ondernemer zijn, zooveel mo gelijk bewaard blijven. 7. Overigens dienen alle eischen aan een goed bedrijfsbeheer te stellen, ook voor de coöperatie te gelden, terwijl op dat beheer scherpe controle noodig is. Aan het rapport van den heer H. Stule- meyer, burgemeester van Bergen op Zoom, over: Overheid en Middenstand, ontleenen wij nog de volgende conclusies: 1. De Overheid heeft tot taak de burgers, zoowel individueel als in groepen volgens hun stand vereenigd, te beschermen en hun rechten te handhaven. 2. De Middenstand, als een der voornaam ste standen in onzen maatschappijvorm, ja, als onontbeerlijken stand, heeft in de huidi ge omstandigheden meer nog dan voorheen, zoowel in zijn belang als in belang der an dere standen aanspraak op steun en be scherming der Overheid. 3. Op haar beurt heeft de Overheid het recht om bij voortduring vai^ den Midden stand te vorderen eerbied, steunen van haar gezag, stipte naleving van de door de Over heid uitgevaardigde wetten en voorschrif ten. 4. De R.K. Middenstand moet krachtens zijn christelijke beginselen blijven voort gaan een voorbeeld te zijn daar waar het erop aankomt de Overheid te eerbiedige» te steunen en bij te staan. De anti-rev. Tweede Kamerclub heeft als voorzitter aangewezen mr. Th. Heemskerk, als vice-president dr. E. J. Beumer en al» secretaris mr. H. Bijleveld. Bij het aftreden van dr. P. van Hoek als directeur-generaal van den landbouw is de vervulling van deze betrekking voorloopig aangehouden. Op dit oogenblik wordf het advies van de verschillende landbouw-or- ganisaties ingewonnen over de vraag, of het directeur-generaalschap in de toekomst zal worden gehandhaafd. Nadat de advie zen zijn ingekomen, zal een beslissing wor den genomen. De afgetreden directeur-ge neraal is op verzoek van den toenmaligen minister van binneniandsche zaken en land bouw bereid gevonden tegen een honora rium van 2000 hef departement met zij» adviezen te blijven terzijde staan. Ontslag van personeel aangekondigd. Luidens de toelichting op de staatsbe- grooting voor 1926 kan het over het ge noemde jaar te verwachten verlies van het staatsmuntbedrijf voorloopig op 205.000 worden gesteld. Het ligt intusschen in de bedoeling in verband met de omstandigheid, dat de eigenlijke muntwerkzaamheden zich in hef komende jaar, naar het zich laat aanzien, tot een minimum zullen beperken, het muntbedrijf in te krimpen. Aan een aantal leden van het ambtenaren- en werk- liedenpersoneel zal derhalve wegens veran dering in de fjirichting van het dienstvak, waarbij zij werkzaam zijn, en dus met foe- kenning van wachtgeld, eervol ontslag uit 's Rijks dienst worden verleend. H. M. de Koningin zal op Dinsdag 20 Oo* tober, Venlo bezoeken. Opvolger van het Eerst-Kamerlid, den heer De Waal Malefijt, die voor het lid maatschap bedankt heeft, is de heer H. AMELINK te Utrecht, secretaris van het Christelijk Nationaal Vakverbond, als hoe danig hij ook zitting heeft in den Hoogen Raad van Arbeid, ingevolge het door den minister van Arbeid, H. en N. gepleegd overleg met vakcentrales van arbeiders. derdaad met bewonderenswaardig overleg gehandeld." „Verder, verder," drong de Tournel aan, „vertel ons alles wat gij weet." „Ja, wat zal ik u zeggen. Gistermorgen is het meisje gaan wandelen in den klooster tuin, zooals zij gewoonlijk iederen morgen deed. Ons klooster ligt hier achteraf, zoo als gij weet, een heel eind van den straat weg. En dan, de tuin is door een hoogen muur omringd. Welnu, van deze wandeling is zij niet teruggekeerd. Zij is gevlucht of ontvoerd, hoewel ik niet vitten kan, hoe dit toch mogelijk was." „Gij weet verder geen bijzonderheden, er is niets anders voorgevallen, gij hebt geen vreemden gezien?" „Neen, wij hebben niets verdachts opge merkt, cn dat is juist het merkwaardigste. Dat schijnt er op te wijzen, dat het meisje niet ontvoerd, doch ontvlucht is, wat ik evenwel ook weer niet aannemen kan." „Waarom niet." „Welke redenen zou zij gehad hebben om te vluchten. Zij was hier beslist gaarne, zij had zich aan de zusters gehecht, zij pro beerde nooit te voren hier weg te komen. En dan, hoe is zij buiten gekomen, waar is zij gebleven. Zij Was toch zoo stom en als zij zich hier ergens in den omtrek vertoond had, zou ik dit thans weten. Ik heb door den tuinman van ons gesticht daarnaar bij de boeren in den omtrek laten informeeren doch ze wisten van niets. Ook kon zij niet zonder hulp ontvlucht zijn. De tuindeur was gesloten en moet van buiten geopend zijn met een valschen sleutel, want wij missen geen enkelen sleutel. Het is in ieder geval wat er dan van zijn moge, een raadselach tige verdwijning." „Hoe raadselachtiger, des te duidelijker is het, dat hier de Broeders des Verderfs de hand in het spel hebben." fluisterde lord Nibblington den graaf de Tournel in 't oor. Deze vroeg: „Zouden wij den tuin mogen zien?" „Natuurlijk wel," was het antwoord, „ik zal u vborgaan," Men ging nu naar den ruimen klooster hof, die omringd was door een flinken tuin muur. Achter in den tuin was een stevigei eikenhouten deur. „Ja, wij vonden dieh open, hoewel wij zeker weten, dat 's morgens de deur nog gesloten was." En het slot was niet stuk?" „Volstrekt niet, kijk, de sleutel draait nog zeer goed om." „Mag ik eens even dien sleutel, om hem aan de buitenzijde te probeeren?" De lord kreeg den sleutel, hij trok dé deur dicht en opende die toen met den sleutel. „Gij hebt gelijk, maar vermist gij geen, sleutel?" „Neen, wij hebben daarvan drie exempla ren, en die hebben wij nog." (Wordt vervolgd.) De Fransch-Duitsche economische onder handelingen zijn tot midden October ver. daagd. De delegaties kwamen overeen, dat do Duitsche regeering in een geschreven nota haar verlangens en aanbiedingen zou kenbaar maken, terwijl Frankrijk schrifte lijk tegenvoorstellen zal doen. waarna de mondelinge onderhandelingen weer zullen beginnen. Baldwin is hier gisterenavond van zijn vacantie teruggekeerd. Hij weigerde een verklaring nopens den politieken toestand af te leggen. Uit Bombay wordt geseind, dat vijf en veertigduizend arbeiders in de katoennijver heid thans staken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 6