-L. EflóD IEUWS Een brug bij het Katerveer te Zwolle. STATEN-GENERAAL. UIT ONZE OOST. Een gekkenhuis in Djambi. UIT ONZE WEST. De jacht op eên moordenaar. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. Geloofsbrieven. Nominatie Voorzitter, VERKEER EN POSTERIJEN., W eldadigheidspostzegels. Vliegongelukken. HANDEL EN NIJVERHEID. LUCHTVERKEER. Bezoek van Italiaansche vliegtuigen. Successen voor de Fransche luchtvaart. De Kölner-Messe en Nederland. Eieren naar Engeland. Subsidies Handelsonderwijs. KUNST EN KENNIS. Een prachtige aanwinst. UIT BOEK EN BI AD. Inhoud van tijdschriften. RECHTSZAKEN, Insluiping onder het oog van rechercheurs. De aluminium nummerborden voor auto's. Dienstweigeraars. LEGER EN VLOOT. Radio-peilingen by mist. De wassende Maas, Onder een goederentram. Een woesteling aan 't wérk. Oude vestingwerken ontdekt. Verdronken. De malversaties in den Bosch Een duistere zaak. Geen vriendelijke broer. T Bij een vechtpartij gestoken. Suikerbakkeerswerkplaats afgebrand. MARKTNIEUWS. VISSCHERIJ. In 1926 vangt het werk aan. In de Waterstaatsbegrooting lezen wij. over de brug bij Katerveer over don IJssel, het volgende: Voor de totstandkoming van dit werk, waarvan de urgentie meermalen werd be pleit, en erkend, konden echter tot nog toe ?een gelden worden beschikbaar gesteld met net oog op 's lands, financiën en meer noo- dige uitgaven .elders. Thans is het mogelijk het werk in 1926 in uitvoering te brengen. In dat jaar zouden de oeverpeilers kunnen worden gebouwd en de benoodigde gronden kunnen worden aangekocht. Een bedrag van 250.000 wordt daartoe uitgetrokken. van verdeeMng goedgekeurd. door den minister zal zijn Een correspondent uit Djambi schrijft aan de „Preanger Bode" merkwaardige dingen over de toestanden die daar geschapen zijn door de hooge prijzen welke er betaald wor den voor de inlandsche rubber. In de dorpen in de omgeving van Djambi hebben veel per sonen indertijd rubbertuintjes geplant, waar se in tijden niets aan gehad hebben, maar die nu, hoewel de geleerde rubber allesbe halve eerste klas is, hun een inkomen geven van vaak 2 tot 300 gulden per week, een geld som waarmee ze geen raad weten. Het koeliewerk in Djambi is geheel neer gelegd. De menschen weigeren het, en de aankomende booten moeten zelf hun werk volk meebrengen om te kunnen lossen en laden. Reeds bij het aan wal stappen, zoo schrijft de gen. correspondent, vallen in de overi gens vrij armelijke omgeving een aantal lus tig rondsr.orrende auto's op, niet slechts simpele Fords, maar veel dure merken, b.v. Willy's Knight, waarin in onooglijke plunje gekleede inlanders zich parmantig laten rondrijden. Dit zijn de rijke rubbermen- schen, die zoo juist hun lading, waarmee zij eenige weken geleden per vlot de rivier zijn ^fgezakt, in klinkende munt hebben omgezet en nu gedurende een paar vroolij- ke dagen van de vruchten van hun arbeid willen genieten. En natuurlijk verrijzen de inrichtingen van vermaak, van allerlei aard, van dag tot dag meer. De bangsawan (ko medie stamboel) speelt nu mét grooter suc ces dan de Italiaansche opera op Java. De entréeprijzen van f 3 en meer worden grif betaald en het huis is iedereen avond stamp vol. Feitelijk is hier het autorijden uitsluitend een vermaak, evenals de bansawan. Djambi is naar geen enkelen kant met de overige deelen van het gewest door een weg verbon den en in de plaats zelf is de geheele straat lengte slechts 5 Kilometer. En op deze 5 Kilometer rijden reeds 156 auto's en met elke boot worden nieuwe aangevoerd. Deze mallemolen vindt men, zij 't ook op kleinere schaal, op een aantal andere plaat sen langs de rivier. Het hoogtepunt wordt wel bereikt te Moeara Tambesi, waar één auto te beschikken heeft over 150 meter lengte en bij gebrek aan ruimte niet kan draaien en daarom den weg beurtelings voor- en achteruit aflegt Elke boot brengt eenige vertegenwoordi gers van handelshuizen aan, die, aangelokt door den voor hen gunstigen toestand, van de gelegenheid gebruik maken om dik wijls elders moeilijk verkoopbare waar aan den man te brengen. Thermosflesschen, rubberjassen, Alpensportkousen, Europee- sche dameshoeden van zeer oude modes, die echter met blijkbare voorliefde door de le den van het sterke geslacht worden gedra gen, vinden aftrek tegen exorbitante prij zen. Zoo verkocht b.v. onlangs een reiziger aan luxe-horloges in één keer voor 20.000 gulden. Niet slechts in de hoofdplaats, maar ook in de meer afgelegen doesoens stroomop waarts ziet men zooiets. In deze doesoens waar slechts voetpaden zijn, is het een ge woon gezicht, de Inlanders op splinternieu we fietsen in sierlijke bochten tusschen de klapperboomen te zien manoeuvreeren. Van de bankbiljetten is het aantal groote coupures in omloop zeer groot. Niet zelden brengen inlanders bij de belastingbetaling of bij het betrekken van geneesmiddelen uit de militaire, apotheken, den Europeaan in verlegenheid door een bankje van 1000 of 500 gulden aan te bieden, onder bewering geen kleiner te hebben. Bij den Japanschen fotograaf te Djambi is het gebruikelijk ge worden, zich met een aan de kleeding vast gehecht bankbiljet van 1000 gulden te laten afbeelden. Vrijdagmiddag kwam aldus de West men. Het was slechts een krantenbericht enljvan 18 Augustus de metselaar Keeks op bij de Kamer is geen adres ingekomen. In' Moengo de politie mededeelen, dathij op de VERGADERING VAN WOENSDAG 16 SEPTEMBER. In de Maandagmiddag gehouden vergade. ring der Eerste Kamer werd het nieuw- gekozen lid, de heer L. M. HERMANS, (S. D.A.P.), geinstalleerd. Na dc belofte te heb ben afgelegd, nam hij plaats. Bericht was ingekomen van den heer J. H. DE WAAL MALEFIJT (A.-R.), waarin Uj ontslag neemt als lid der Kamer wegens drukke werkzaamheden. De VOORZITTER hercWcht met enkele woorden het afscheid van den heer De Waal Malefijt, sinds 1917 lid der Kamer, Vooral met Indische aangelegenheden zal hij gemist worden. Uitnemend heeft hij in verschil lende kwaliteiten zijn vaderland gediend. Spr, wenscht hem een langen levensavond en verklaarde, dat de Kamer hem met ach- ting zal herinneren. Bij de benoeming van 2 leden der huis houdelijke commissie verklaarde de heer WIBAUT (S.D.A.P.) de gewoonte -het jaar in jaar uit laten bestaan van de commissies uit dezelfde leden niet te kunnen toe juichen. Hij bepleitte de keuze vaa een S.D.-lid, als zijnde één der voornaamste frac, ties, die niet vertegenwoordigd is. Ift de daarop volgende stemming werden de aftredende leden BARON DF. VOS VA,N STEENWIJK (C.-H.) en mr. P. RINK (V.B.) met 22 van de 36 uitgebrachte stemmen herkozen, de heer H. Polak (S.D.A.P.) ver kreeg resp, 9 en 13 stemmen. Tot leden der gemengde commissie voor de stenographic werden de aftredende leden de heeren VERHEIJEN (R.K.), v. WASSE NAAR VAN CATWIJK (C.H.) en SLIN- GENBERG (V.D.) resp. met 31, 26 en 21 stemmen gekozen.' De heer H. Polak kreeg resp. 3. 6 en 10 stemmen. Nadat het ontwerp-adres van antwoord op de troonrede ter tafel was gebracht, werd de vergadering tot Donderdagmorgen 11 uur verdaagd. VERGADERING VAN WOENSDAG 16 SEPT., NAM. VA UUR. Voorzitter: Prol. Mr. A. VAN GIJN. De heer JCETELAAR (VLD.) brengt rap port uit van het onderzoek der geloofsbrie ven der leden. Dc Commissie adviseert tot toelating van alle gekozenen. De VOORZITTER stelt voorts voor te be sluiten tot zijn toelating. Conform besloten, De heer ALBARDA (S.-D.) vraagt of de Commissie aandacht heeft geschonken aan de mededeeling van den heer Watjer in Het Volk, dat de candidaten der Plattelands partij moesten betalen mo op de lijst te ko men en dat de gekozenen per jaar 500 hadden te betalen aan den heer Braat. Er is van die candidaten niemand gekozen be halve de heer Braat. Heeft de heer Braat daarvoor betaald en zal hij voortaan aan zijn partijkas bijdragen. Tegenspraak is op deze mededeelingen niet gekomen en een rechtelijke vervolging is niet ingesteld. Een lid, dat zich aan deze betaling heeft schul dig gemaakt, zal den zuiveringseed niet kun nen afleggen. De heer KETELAAJR zegt. dat de Com missie aandacht heeft geschonken aan de mededeelingen in Het Volk, maar dat zij geen aanleiding gaven om tegenover den partij moesten betalen om op de lijst te ko de mededeelingen is de heer Braat niet ge noemd. Wat den zuiveringseed betreft, dat moet de heer Braat zelf beslissen of hij Ken kan afleggen. De heer BRAAT (pl.-partij) zegt, dat de mededeelingen in Het Volk onwaar zijn. De heer ALBARDA betreurt, dat geen onderzoek kon worden ingesteld. Hij erkent overigens, dat de Commi sie juist heeft ge handeld. De leden leggen achtereenvolgens de ver- eischte eenden of beloften af. Aan de orde is het opmaken van een no minatie voor het voorzitterschap.- le Plaats. Uitgebracht 100 stemmen. Jhr. Ruys de Beerenbroucck 43 st., Dr. J. Th. de Visser 13 st., Schaper 22 st., van Gijn 9 st., Nolens 1 st„ blanco 4 st, Marchant 6 st.. Ketelaar 1 st. en Boissevain 1 st. Er heeft dus een tweede vrije stemming plaats. Uitgebracht 100 stemmen. Jhr. Ruys de Beerenbrouck 61 st., Dr. de Visser 22 st., Mr A. van Gijn 3 st., Marchant 7 st., Nolens 1 stem. Zoadat gekozen is: Jhr. Mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck. Tweede plaats, Dr, J. Th. de Visser 60 st., J. J. C. van Dijk 20 st., Marchant 6 st„ van Gijn 2 st,, Ketelaar 1 st„ zoodat tweede can- didaat zal zijn Dr, J. Th. de Visser. Derde Plaats: J. II. Schaper 54 st. Mr. van Gijn 27 st,, Boissevain 1 st„ blanco 1 st., Albarda 10 st., zoodat de derde candi- daat zal zijn J. H. Schaper. Deze voordracht zal aan H. M. de Ko ningin worden aangeboden door een com missie bestaande uit de heeren van Vuurcn, Vliegen, de Wilde, Oud, Dekker, v. Boet- zclaer, Visser en Knottenbelt. De vergadering wordt verdaagd tot Vrij dag één uur. Omstreeks Kerstmis zullen weder welda digheidspostzegels worden uitgegeven. De minister van Binnenlandsche Zaken en Landbpuw heeft bepaald, dat de opbrengst daarvan zal komen ten bate van den arbeid voor het bescherming- en hulpbehoevende kind in 't algemeen, echter met uitzonde ring van den arbeid, vallende onder het be grip „zuigelingen-verzorging". Dc grenzen worden ruimer getrokken dan in DecemberJanuari j.l., toen de verkoop geschiedde uitsluitend ten bate van de in stellingen, welke voogdij- en regeerings- kicideren verplegen. Dc minister heeft tot het bestuur van den Ncd. Bond tot Kinder bescherming het verzoek gericht, zich te be lasten met de organisatie van de betrokken instellingen om gezamenlijk de propaganda voor den verkoop te voeren en voor de verdeeling van de Diet to-opbrengst zorg te dragen, onder voorbehoud, dat het plan (over 1500 en 2000 K.M. verbeterd. Zijn snel heden waren respectievelijk, over 500 K. M. 219,367 K.M. per uur; over 1000 K.M. 219,308 K.M. p u.; over 1500 K.M., 213,287 K.M p, u. en over 2000 K.M. 213,759 K.M. per u. Het wereldrecord over 1000 K.M. stond op zijn naam, doch de laatste twee waren door den Aroerikaanschen luitenant Harris gevestigd. Lasne volbracht deze vluchten in een Nieuwport-Delage met 450 P.K. Ilispano Suiza motor (in V-vorm), welke motoren ook bij de Ned. marine gebruikt worden en spoedig in Soesterberg hun intrede zullen doen. Boven het vliegterrein van Sealand bij Chester (Engeland) is een 22-jarig militaire vliegenier met zijn machine van groots hoogte neergestort. Het vliegtuig was in de lucht in brand gevlogen en de vlieger sprong er uit, juist voor het op dén grond te pletter viel. De ongelukkige bekwam, behalve ernsti ge beenbreuken, ook zware brandwonden. Bij hef, neersforten van een militair vlieg tuig boven het oefenterrein Digby in Lin colnshire (Engeland) werden heden twee officieren gedood. begraafplaats, aan den rand van het bosch gelegen, een gestalte had gezien, leunend te gen een vadem brandhout, die geleek op den beruchten Franschen moordenaar Bonsang. Beide politieagenten, vergezeld van twee roeiers en een wachter, begaven zich naar de aangewezen plaats, met Keeks als gids. En jawel, nog steeds stond de gestalte daar. Het was inderdaad Bonsang, die na uitge leverd te zijn aan Cayenne wederom de laatste maanden de omstreken van Moengo onveilig maakte. Zoodra Bonsang de menschen zag aanko men, richtte hij zijn geweer op den wachter van der Feen (voormalig hoofdagent van po litie), die nog juist bijtijds zich bukte, zoodat de kogel hem over het hoofd vloog. ,Toen volgde een jacht in het bosch. Twee schoten werden op den vluchteling afgevuurd die zijnerzijds nogmaals een schot loste, we der zonder te raken. Op het geluid der sche ten trok heel Moengo naar de begraafplaats. Plotseling hoorde van der Feen een plons in het water. Hij riep de anderen en men trok naar den zwamp, waar men een gegorgel hoor de. Bonsang lag met het hoofd nabij een ge vallen boomstam in den zwamp. Hij scheen getroffen en nu een poging te doen om zich te verdrinken. Het geweer, dat hem te zwaar was geworden, stak in den modder. Naderbij gekomen losten de vervolgens nog eenige schoten op Bonsang, om zeker heid te hebben, dat hij ditmaal niet zou ont snappen. Toen het lichaam uit den zwamp werd gehaald, ging een gejuich op. Bonsang was nog niet dood, doch blies onderweg den laatsten adem uit. In het hospitaal bleek hij een schot in de borst te hfbben gekregen en nog andere zware verwondingen. In. zijn bezit werden goederen gevonden, afkomstig van een kort te voren gepleegden diefstal in den winkel van Moengo. Hij was daar binnen gekomen door gaten te boren in een der .vloerplanken, en daarna de plank af te breken. Daags na den dood van Bonsang vond men in het bosch zijn verblijfplaats, een klein kampje. Eerlang worden in het vliegkamp de Mok verwacht als eindpunt hunner vlucht, twee Italiaansche watervliegtuigen die 11 deze uit Varèse zijn vertrokken voor een vlieg tocht. Het eene vliegtuig wordt bemand door majoor Maddalena. den journalist Matte- oli en 2 sergeants-motoristen; het tweede, dopr kapitein Penzo, kapitein Guascani, on derluitenant Calo-Carducci en 1 sergeant- motorist, De Fransche vlieger Lasne heeft op het vliegveld van Etampes de wereldrecords Men schrijft ons: Het aantal Hollandsche bezoekers is ten gevolge van het in Nederland bestaand scepticisme tegenover elke nieuwe onder neming nog te klein geweest dan dat de doorsnee Hollandsche zakenman weet, wat de Kölner Messe eigenlijk is, o£ beter, of zij voor zijn zaak beteekenis heeft! De Kölner-Messe is een van den aan vang al zeer grootsch opgezette onderne ming, Zij meent in de toekomst, evengoed als de Leipziger Messe, den zakenman te kunnen dienen en tracht nu, omdat een zoo algemeene Messe als die te Leipzig maar niet zoo uit den grond gestampt kan wor den, aan elke Mësse Vaktentoonstellingen te verbinden, die in die branches zoo com pleet mogelijk zullen zijn, en niet behoe- ven onder te doen voor wat Leipzig voor alle branches is. Zoo zal Keulen trachten zich langzamerhand vrienden te verwerven voor de diverse branches, totdat zij een maal over de geheele linie zal zijn wat zij zich reeds over vijf jaar voorstelt te zijn. De stad Keulen „speculeert" daarbij op haar schitterende internationale ligging die den bezoekers uit West-Europa kosten en vooral tijd bespaart, twee zeer belangrijke factoren voor den zakenman. Speciaal ten opzichte van Nederland is Keulen buitengewoon gunstig gelegen en zoodoende kan de Kölner Messe voor ons land van groote beteekenis wérden voor im porteurs. Ook voor den exporteur kan zij van belang worden, nu EHiitschland een groot aantal invoerverboden heeft laten vervallen. Van groote beteekenis mag ook ge noemd worden, dat Keulen tracht de vereenigingen op industrie-, handels- en wetenschappelijk gebied voor zich te winnen en deze vereenigingen met succes ertoe poogt te bewegen enkele van hare bijeenkomsten in den Messetijd in de Mes- segebouwen te houden. Zoo zal de „Verein fuer deutsche Ingenieure" de twee laatste dagen van zijn congres, gewijd aan het be langrijke onderwerp „Overlading" en waar op 50 sprekers het woord zullen voeren in Keulen houden. Op de lijst der sprekers ko men vier buitenlanders voor, waaronder drie Nederlanders, n.l. de heeren de Roode, Rin gers en Simon Thomas. De Technische Messe en de Texlielmesse, welke laatste alleen al 400 exposanten telt, hebben in Keulen reeds een dergelijken om- van gekregen, dat zij, al worden deze afdeelingen ook door Leipzig over troffen In het algemeen iederen Holland- schen importeur kunnen tevreden stellen. Ter a.s. Mese zal Keulen een ernstige po ging doen om in het bijzonder de afdeelin gen: „Bouwvakken" en „Meetinstrumenten", die tot ware vaktentoonstellingen zullen uitgroeien op den voorgrond te doen tre den. Bekende sprekers op de beide gebie den, zullen tijdens de Mess^-dagen belang rijke voordrachten houden. De a.s, Kölner Messe (Algemeene Messe) wordt gehouden van 2327 September, terwijl de Technische Messe, waaronder ook vallen, de tentoonstellingen „Bouw vakken" en „Meetinstrumenten" valt van 23 September tot 2 October. Niet van belang ontbloot is, dat de Ge meentelijke Handelsinrichtingen van; Am sterdam met een inzending van hare havens komt, en dat Gemeentewerken Rotterdam, zoowel met een inzending op haven- en scheepvaartgebied komt, als met een expo sitie van Gemeentebouwwezen. De vorige week zijn 2.714.400 eieren naar Engeland uitgevoerd. Voor het handelsonderwijs zullen ook in 1926 geen nieuwe subsidies worden toege kend. Het kapitale doek „Reisgezelschap voor een herberg" van Isaak van Ostade, is aan gekocht door het Mauritshuis" te 's-Gra- venhage met steun van de vereenigk'ig „Rembrandt" en van particulieren. Boekenschouw. 1 Sepl. 1925. Inhoud: Busken Huet in zijn brieven Pioniers Een paar Boekenkenners Fransche Ro mans Advocatus Diaboli Duitsc.he Boeken Rudyard Kipling Engelschc Boeken Goed voorteeken Wat Ande ren Schrijven Romans en Verhalen Menschen en Boeken Brievenbus Openbare Leeszaal. BOEKZAAL September-allevering 1925- Uitg,: Het Nederlandsche Boekhuis, Tilburg: Inhoud: G. v, K„ Van Heidendom tot Paganisme Dr. H. H. Knippenberg, Mayombsche Volkskunst Prof, Dr. H. F. M. Huijbcrs, Admiraal Von Tirpitz Mr. G. Kropman. Albert de Mun Hongaar- sche Redacteur, Kroniek der Hongaarsche Literatuur Godsdienst en Apologie, Ne- derlandsch Opvoedkunde en Wijsbegeer te, Nederlandscb Romans en Ontspan ningslectuur, Nederlandsch, Fransch, En- gelsch Dichtwerken, Nederlandsch, Duitsch Tooneel, Nederlandsch, Duitsch Lcterkundige Geschiedenis, Nederlandsch Geschiedenis, Nederlandsch, Duitsch Letterkundige Geschiedenis, Nederlandsen Fransch, Duitsch Natuurkunde en Nij verheid, Nederlandsch Sociale en aan verwante Wetenschap, Nederlandsch, Duitsch Uit Boek en Blad, Nederlandsch, Duitsch. V erscheidenheden. HET SCHILD; Inhoud September num mer: Prof. J. P. Verhaar: Canisius-hulde Prof. Dr. J. de Jong: De Heilige Kerklaar- aar Petrus Canisius J. Kleijntjes, S. J.' De Catechismus van Canisius Óp den Uitkijk Vragenbus Boekbespreking. DE VOLKSMISSIONARIS. 15 Sept. 1925. Inhoud: Ter cere van onzen nieuwen Neder- landschen Tfeilige en Kerkleeraar Petrus Canisius Hoe vrccselijk toch! - Neem en lees, P. C, en G. G. G. De kracht der opvoeding. Het groot gewicht van goede lectuur. Petrus Canisius' verma ning tot de ouders. De II. Petrus Canisius en de H. Stanislaus Kostka.'Spreuken van Canisius. Helden gestalten uit vroe ger eeuwen V. De IJ. Hieronymus Dc Moeder van Smarten Briefwisseling.-Mis sie in Brazilië. Brief van den ZeerEerw. Pater J. Boomaars Petrus Canisius en Petrus Donders. PLATEN: De Heilige Petrus Canisius (naar L. Samberger); Dc Moeder van Smar ten (naar Fischer). SOBRIËTAS. No. 8. Inhoud: Sobriëlas op den Katholiekendag, P. M. Nieuwe Tij den Nieuwe Zeden. Offioiëele mede deelingen van het Centraal Bureau van Sobriëtas. De Vierde Kamer der Rechtbank te Am sterdam behandelde Dinsdag de zaken tegen de drie mannen, die verdacht worden, dat zij in den nacht van 24 April 11. ingebroken heb ben in perceel Leidschegracht no. 52 aldaar. Op den bewusten namiddag wandelden de rechercheurs H. Wierstra en M. Veenstra op de Prinsengracht. Zij zagen aan iederen kant van de gracht hun bekende heerschap pen en hielden hen in 't oog. Weldra kwamen die vertegenwoordigers van donker Amster dam bijeen, nog een derde kwam er bij en met z'n drieën gingen ze de Leidschegracht op. Terwijl de rechercheurs de vrienden in de gaten hielden, -wandelden dezen een paar keer op de Leidschegracht heen en weer. Eén van hen ging op den uitkijk staan en een vierde voegde zich bij de drie anderen, allen waren recidivisten. Natuurlijk konden de rechercheurs hen niet aldoor bespieden. Maar eenigen tijd later zagen ze drie mannen ko men uit perceel no. 52 op de Leidschegracht, waarin het agentschap van het weekblad „De Prins" is gevestigd. Eén van hen sloeg ferm de deur dicht en met pakjes onder den arm wandelden zij naar de Prinsengracht. Toen zij gearresteerd werden, hielden zij zich dom. Ze wisten van niets. Thans stonden de man nen, die de rechercheurs uit perceel no. 52 hadden zien komen, terecht wegens diefstal van Duitsch bankpapier, twee obligaties stad Antwerpen, een trodwboekje, polissen, con tracten en ongeveer f 215. Op het tafeltje voor het college lagen bij hoopjes valsche sleutels, loopers, handschoenen, electrische zaklan taarns en een paar geldkistjes. De drie be klaagden bekenden niet ten volle.De één deed alsof hij slechts schuldig was aan heling, de tweede wist er eigenlijk weinig meer van, en de derde beweerde, dat hij slechts een ondergeschikte rol gespeeld had. Het O. M. waargenomen door mr. Mas- sink, constateerde met genoegen, dat de po litie op den bewusten dag een goeden slag ge slagen heeft. Hij wees er op, dat de gestolen voorwerpen nog in het bezit gevonden zijn van de beklaagden. In het perceel was o.a. een brandkast geopend. Allen zijn recidivis ten, waren goed voorbereid en zijn gevaar lijke heeren. De een is smid en staat zelfs be kend als Jan de Smid, de man, die altijd be reid is valsche sleutels te maken. De tweede, een opperman, heeft al vier straffen uitge zeten. Ten slotte eischte spr. tegen ieder dezer beklaagden een gevangenisstraf van twee jaar en zes maanden. Als verdedigers traden op mr. Huyer en mr. Zeldenrust. Vervolgens stond de man terecht, die op de Prinsengracht op den uitkijk had gestaan, toe» de anderen bezig waren. Hij ontkende alle schuld, maar na het getuigenverhoor, waarbij bleek, dat hij „een vrij volledige in brekersuitrusting bij zich had, requireerde mr. Massink tegen bekl. een gevangenisstraf van twee jaar. Bekl. heeft reeds zeven von nissen achter den rug. Mr. Wesselius, die als verdediger optrad, Zette uiteen, dat z.i. alle bewijs van opzet ont brak. Spr. wees op de droevige omstandig heden, waarin bekl. verkeerde. De patroons werden voor hem gewaarschuwd. Ten slotte pleitte spr. clementie. Uitspraak over 14 dagen. In de wereld der automobilisten heeft zich den laatsten tijd een strijd ontsponnen over de kwestie of de nieuw in den handel gebrachte aluminium nummerborden vol doen aan de wettelijke vcreischten. De wet nu schrijft bepalingen voor inzake de witte letters vaci, het nummerbord, waarbij het de vraag is, of de loodgrijze kleur van de alu- miniumborden aan de vereischten voldoen. Mr. F., advocaat te Arnhem, had zich des wege te Velp laten- verbaliseeren om deze kwestie in hoogste instantie te doen uitma ken. De Kantonrechter had twee geldboe ten van 5 opgelegd, waarvan bekl. ia hooger beroep was gekomen. De officier van justitie acht de wet alles zins duidelijk; de aluminiumborden voldoen niet aan de wettelijke voorschriften. Spr. eischt bevestiging van het veroordeelend vonnis. Bekl. acht deze zaak wel van beteekenis. Dc auto-ongelukken in ons land nemen steeds grooter afmetingen aan en de politie beeft tot. taak de veiligheid van het ver- Keer le bevorderen zonder in te gaan op kleinigheden als witte of grijze nummer- bordjes. Aluminiumlichamen kaatsen wit licht te rug en dat is, aldus pl., voldoende. De bord jes inzake maximum snelheid of verboden wegen, zooals die overal zijn opgesteld, worden vrij gauw smerig en dus zou men, als de rechtbank bekl. veroordeelt feitelijk ook deze borden onbruikbaar moeten ver klaren, daar ze geen witte letters hebben. Uitspraak over veertien dagen. (Am. Crt.) muller, fe Rotterdam en de firma Dirkzwa ger, fe Maassluis. Deze firma's bieden aan om hare luisterposten, respectievelijk te IJ- muiden en Maassluis, tevens in te richten tot radio-peflstations en deze stations open te stellen ten dienste van de scheepvaart, waarvoor zij een toelage in de meerdere exploitatiekosten vragen van 5000 per station. Waar de Nederlandsche reeders- vereeniging, welke in het belang van de scheepvaart op bet verleenen van deze toe lage aandrong, zich bereid verklaarde tot het verleenen van een subsidie van 5000 gedurende drie jaar voor het beoogde doel, is dc minister van Marine a. i- van meening, dat er alle aanleiding bestaat de overige 5000 voor rekening van het Rijk te ne men. In 1926 zullen dienstweigeraars op grond van art. 3b. der wet van 13 Juli 1923 bij een anderen tak van staatsdienst werkzaam zijn. In de Marine-begrooting lezen wij: Ten einde, voor zoover de ongunstige staat van 's-Lands financiën zulks toelaat, tegemoet fe komen aan de toekomende be hoefte van de scheepvaart-aangelegenheid, om de schepen, die zich bij mist voor onze kust bevinden, in staat tc steH.cn tot plaats bepalingen door middel van radio-peilingen, is de wenschelijkhcid gebleken, gebruik te maken v»,n een voorstel van de N. V. Wiis- Door dén voor het seizoen hoogen water stand van de Maas, is de stuwput bij de wer ken der Maaskanalisatie te Belfeld volge- loopen. De damwand is over 45 M. ingedrukt. Maandagavond is het zesjarig zoontje van den heer Van de K. te Bennekom, spelend met een Z.g. vliegenden Hollander, onder de goederentram van de lijn EdeWagenin- gen gekomen. Aan beide beenen werd hij zeer ernstig verwond. Na door dr. Van de Weerd verbonden te zijn, werd hij naar het ziekenhuis te Wager.ingen vervoerd. Zijn toestand is zeer ernstig. Dinsdagmiddag omstreeks half 3 uur pas seerde een beschonkene de St. Lucien- steeg te Amsterdam. Zonder aanleiding vloog hij op een voorbijganger toe en gaf hem een harden slag voor het hoofd. Als een dolleman rende hij over de N.Z. Voorburg wal waarbij hij aanbelde aan de pastorie van het Begijnhof. Nauwelijks was de deur open of de wildeman smeet de portierster op zij, drong in de eetkamer en begon alles wat hij tegenkwam stuk te smijten. Juist pas- seerende politie van de motorbrigade snelde te hulp en met behulp van inmiddels ont boden assistentie werd de woestaard be dwongen en naar het politiebureau Singel overgebracht. Men meldt uit Maastricht Terzijde van de Kon. Nederlandsche Pa pierfabriek staat op een hoogte, overscha duwd door een boom, de grafsteen van ge neraal Des Tombes, die in de dertiger jaren opperbevelhebber dezer vesting was. De ko ning had hem deze eereplaats ter rust geschon ken. Het terrein is thans door de K.N. Pa pierfabriek aangekocht voor uitbreiding der fabriek. Het terrein wordt nu genivelleerd en langs de Maas wordt een behoorlijke tien meter breede weg aangelegd naar den Fran schen Singel leidende en naar het,, Quartier Amélie", beter bekend als „het Kreyèndurp". De gemeenteraad heeft besloten de graftom be van den Generaal in zijn geheel in de na bijheid van het Aldenhofpark te verplaat sen. Bij het afgravingswerk kwam er een gang bloot, die sterk hellend naar omlaag ging en met IS treden naar een onderaardsch gewelf leidde, geheel leeg. en waarschijnlijk Behoorehdc tot de vestingwerken uit de 16e en l'7e eeuw. Vermoedelijk heeft het in die tijden als munitiebergplaats gediend. De brikken vloer klinkt in het midden hol, zoo dat het wel mogelijk is, dat daaronder nog kelders of gangen verborgen zijn. Bij de ontdekking vond de opzichter de volgende namen en jaartallen in den mergel steen (die met. de brikken als bouwstof heeft gediend) uitgesneden Thiel 1611, Meyer korporaal 1815, G. Rosier, D.E.V.B. 1815, Baillio, Gerret Bruus, Muni 1809, G, Du- rand, Guri 1811 en Dubois 1829. Het metselwerk draagt niet de minste spo ren van verval, 't was zelfs niet eens vochtig in het gewelf, de cementmortel in de voegen is zoo hard als een steen. Het is wel mogelijk dat er bij de verdere afgraving nog meer over blijfselen van de oude vestingwerken bloot komen. Woensdagmorgen is in de gracht van het fort Zonnenhéuvel te Vught verdronken P. v. P., die sipds eenigen tijd malende was. Hij was een oppassend man, die nog Zondag j.l. gehuldigd werd als 25-jarig bestuurslid van een vereeniging. De kassier naar België gevlucht? De vermiste boekhouder-kassier K. van het gemeentelijk slachthuis fe 's-Bosch, is waarschijnlijk naar België gevlucht, hoewel hij aan zijn vrouw voorgaf naar familie in Breda te zullen gaan. Hij was in het bezit van een bewijs van Nederlanderschap. Men neemt aan, dat hij zich in gezelschap be vindt van een winkeljuffrouw uit Den Bosch. Het kastekort bedraagt omstreeks 3500 waarvan echter 3000 door zekerheidstel ling is gedekt. SMOKKELENDE DUITSCHER AANGE HOUDEN. Ter beschikking van de Justitie te Win schoten is gesteld een Duitscher, die met een scheepje over den Dollard was geko men via Statenzijl, doch waaraan door rijks ambtenaren gisteren een tank met duizend liter spiritus is bevonden, uit Oostfries land gesmokkeld. Een man door messteken gewond. Dinsdagavond heeft in dc Peperstraat, fe Amsterdam, een twist plaats gehad tusschen verschillende personen waarbij het ten slotte zoo hevig is toegegaan, dat de eene partij de andere met messen te liif ging. De treu rige afloop van het geval was, dat een man een messteek in den rug kreeg en tengevolge daarvan in het Binnengasthuis ter verpleging moest worden opgenomen. Zijn toestand was. hoewel niet van gevaar ontbloot, redelijk. Door de politie werd in den loop van den avond iemand gearresteerd, die verdaent wordt den aanslag op liet slachtoffer te heb ben gepleegd. Meer dan 20 getuigen werden bij de politie ontboden om opheldering tc geven, maar uit het voorloopig verhoor, voor zoover dit in den laten avond nog kon plaats hehben, bleek maar al te zeer, dat het hier een duistere zaak betreft, waaromtrent dc ingewijden de grootste geheimzinnigheid aan den dag poogden te leggen. Het nadere onderzoek zal ongetwijfeld meer licht werpen op deze zaak, die niet gerangschikt mag worden onder de rubriek van dc veelvuldig voorkomende vechtonr- Uïcn. £enige maanden geleden, had zekere G. te Hilversum getracht de woning van zijn broer in de le Oosterstraat in brand te steken. Vrijdag uit het voorarrest, waarin hij zich wegens het plegen van dat feit be vond, ontslagen, heeft hij Zaterdagnacht andermaal getracht de woning van zijn broer in vlammen te doen opgaan. Deur en vensters had hij met petroleum overgoten en daarna met petroleum gedrenkte kran ten voor de deur in brand gestoken. Door het vlammengeknetter werden de bewoners wakker en konden de reeds hoog oplaai ende vlammen dooven. De brandstichter is thans weer door de politie ingerekend. Omtrent de vechtpartij in de Peper» straat te Amsterdam, waarbij Dinsdagavond de 17-jarige J. \an Duin, wonende Zeedijk, met een scherp voorwerp in den rug is ge stoken, vernemen wij nog het volgende: Op Kattenburg woont een barbier, die zich niet houdt aan de door de vakorgani- sateis' gestelde overeenkomst. Aan zijn be diende is reeds meermalen te kennen ge geven, dat hij niet langer bij dezen patroon mag werken.- Hij heeft daardoor meermalen overlast gehad en is reeds dikwijls onder geleide van de politie naar zijn werk ge bracht. In den laatsten tijd ging hij naar Kattenburg onder geleide van een zwager van den barbier, die kleermaker is. Dinsdagavond schijnt besloten te zijn een einde aan deze kwestie te maken en toog een troepen meest opgeschoten jongens van 16 tot 18 jaar naar Rapenburg om den tarbiersbediende te zoeken. In de Peperstraat is daarop de ontmoe ting gevolgd. Na een korte woordenwisse ling ontstond daar de vechtpartij, waarbr behalve de bewuste barbiersbediende en de kleermaker, ook betrokken waren de buren van deze beide laatsten. Op een ze ker oogenblik zou de kleermaker zgn. „geschept" worden door van Duin. De kleer maker greep hem echter met beide handen vast. Een oogenblik later was van Duin gestoken. Nu wordt beweerd, dat de kleer maker hem zou hebben gestoken. Deze verklaart evenwel dit niet fe hebben ge daan. Hij heeft nooit een mes of ander scherp voorwerp bii zich. De gewonde zelf is nog niet gehoord Zijn toestand is redelijk wel. Een brigadier van politie te Amsterdam, die tegen één uur op de Sloterkade aan het eind van den Overtoom surveiddeerde be merkte, dat achter een broodbakkerij, welke op nummer 36 is gevestigd, vlammen opste gen. De bewoners van deze bakkerij wer den uit hun bed geklopt en de brandweer werd gealarmeerd. Zoowel de hulpwacht Nicolaas Beetsstraai als de hoofdwacht Honthorststraat rukteft met een motorspuit uit, terwijl later, toen het geval zich ernstig liet aanzien een manschappenwagen onder bevel van den hoofdbrandmeester Hartdort zich naar de Sloterkade spoedde. Het bleek, dat een suikerbakkerswerk plaats, annex timmerloods van H, L. Ortel, die zich achter de bakkerij uitstrekken, in vollen gloed stonden. De vlammen vonden gretig voedsel in den inhoud dezer gebou wen. en de brand was dan ook op grooten afstand te zien. Zoowel van de voorzijde ais van den acn- terkant werd het vuur met een straal op de motorspuit bestreden. Spoedig bleek, da> geen gevaar voor uitbreiding te duchten viel voor de belendende huizen. In de bakkerij aan de Sloterkade onder vond men eenige waterschade. Verzekering tot een bedrag van 1500 dekt de schade. De geheele werkplaats brandde uit. AMSTERDAM, 16 Sept. Vee. Ter markt waren aangevoerd 350 vette kalveren, le kw. f 1.10—1.20, 2e kw. f 0.90—1.10, 3e kw. f 0.80—0.90 per Kg. levend gewicht 44 nuchtere kalveren f 1424 per sttik 667 vette varkens Holl. le kw. f 1.111.13 2e kw. f 1.101.11 O.verzeesche en Gal- dersche le kw. f 1.1121.13, 2e kw. f 1.10 —1.12. AMSTERDAM, 16 Sept. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop.) Zeemv- sche Bonte f 3.603.80, id. Blauwe f 3.25 3.50, id. Eigenheimers f 2.252.60, id. Blauwe Eigenheimers f 2.602.90, id. blau we Poters f22.10, id. bonte Poters f2 2.10. Anna Pauwlowna Zandaardappelen f 45. Hillegommer Zandaardappelen f 4 —5 per Hl. ASSEN, 16 Sept. Eieren. Op de heden gehouden eiermarkt van de V.P.H. waren aangevoerd 110.300 stuks. Prijs f810. 's-FIERTOGENBOSCH, 15 Sept. Boter- I mijn Aangevoerd 22075 Kg. Hoogste prijs f 2.52, laagste prijs f 2.30, middelprijs f 2.47. WOERDEN, 16 Sept. Kaas. Ter markt waren 762 partijen. Prijzen Goudsche le soort f62—67, 2e soort f 54—59, rijksmerk le soort f6673, zware f75, 2e soort f58 63. Handel redelijk. WOERDEN, 16 Sept. Kaas. Aangevoerd 762 partijen. Eerste kwal 6267, tweede kwal. 5459; met rijksmerk 66—73, zon. der rijksmerk 5863; zware 75. Han. del redelijk. IJMUIDEN, 16 Sept. Heden waren uan 4. markt de vangsten van 22 stoomtreilers. De prijzen waren als volgtgriet f 7536, gr. schol f 6748, md. schol f 5342, zetschol f 44—39, kl. schol f 30—14, f 20—3.50, schar ren f 197 per 50 kg.roggen f 3813 per hoop vleet f 2.200.90 per stuk makreel f 1812, pieterman en poon f 64.40, gr. schelvisch f 4736, md. schelvisch f 4028, k.md. schelvisch f 16.508.50, kl. schelvisch f 106.80, f 42.60 per 25 kg.kabeljauw f 7560 per 125 kg.gr. gullen f 2618, kl. gullen f 72.70, wijting f 5.5Ó2 per 50 k.g. IJMUIDEN, 16 Sept. Heden kwamen van de treilvisscherij hier aan den afslag de stoom treilers IJ.M. 374 (Derika VlII/met f 2086 IJm. 126 (Derika X) met 2889 tj.M 272 (Derika XV) met 2678 IJ.M 203 (Derika XVI) met 2690 IJ.M 9 (Nelly) met 3653 IJ.M 109 (John Brown3 met 2875 IJ.M 108 (Clara Nocol) met 2527 IJ.M. 133 (Catharina Duyvis) met 1806 IJ.M 168 (Odin) met 2586 IJ.M. 175 (Trio) met 2819 IJ.M. 101 (Gerbrig) met 2761 IJ.M. 90 (Stormvogel) met 2660 IJ.M. 80 (Hasenkanp) met 3316 IJ.M. 340 (Ja va) met/1633 IJ.M. 384 (Erica) met ƒ3395 IJ.M. 144 (Pieter) met 3008 IJ.M. 58 (Amplitudo) met 4356 IJ.M. 82 (Aneta)met 2805 IJ.M. 193 (De Hoop) met f 2294 IJ.M. 38 (Jenny Elsa) met 4079 IJ.M. 72 (Caroline) met 2627 en IJ.M. 432 (Raaf) met 2596 aan besomming. IJMUIDEN, 16 Sept. Van de haringvis- scherij liep heden hier binnen de Britsche stoomdrifter L.T. 1114 (Paxton) met een aan voer van 867 maanden versche haring, waar voor 6008 besomd werd. Voorts werden nog geveild de vangsten van den motorlog- ger IJ.M. 406 (Marten Bernardus II) met 6916 en van den zeillogger K.W. 40 (Anna Sophie) met 2201 aan opbrengst.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7