WEMóD gflIEUWS Binnenlandsch Nieuws VAN ALLES EN VAN OVERAL NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Vierde Blad Vrijdag 18 September 1925 W elvaartspolitiek. Staatsbegrooting voor 1926. De „Vondel" vastgevaren. Een onaangenaam geval. RECHTSZAKEN. Ingezonden mededeelingen a 60 cents pei regel. DAMMEN. STADSNIEUWS. Nog meer niel-stemmers veroordeeld. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Voetbal. HONDENSPORT. De R. K. Middenstandsbeweging in het Bisdom Haarlem. Plaatsing van gediplomeerden den M. T. S. te Haarlem. Jubileum W. Kruyze. 72. HET WITTE KRUIS. Als er ooit een vereeniging geweest is, die in het district waarvoor ze werd opge richt, de algemeene sympathie mocht ver- Werven, dan is het zeker wel de Noord- Hollandsche Vereeniging ,,Het Witte Kruis" Vijftig jaar geleden opgericht, begon de vereeniging met een tiental afdeelingen, die samen 600 leden telden; nu is het aantal af deelingen 114, die 124 van de 132 Noord- Hollandsche gemeenten omvatten en samen »>ijna 64.000 leden tellen. Is het wonder, dat nu het gouden feest van deze vereeniging, die zich zoozeer in de al gemeene sympathie mag verheugen van de Provincie waarin zij werkt, met opgewekt heid door de geheele bevolking wordt mee gevierd? En, is het wonder, dat als plaats voor de feestelijkheden is gekozen Alkmaar, de stad met de grootste afdeeling? In Alkmaar toch een stad van ongeveer 7000 gezinnen, zijn met minder dan 4750 personen lid van' Het Witte Kruis. Daar zal in Alkmaar niet minder dan elf dagen achtereen feest gevierd worden, ter herdenking van het feit. dat Het Witte Kruis vijftig jaar bestaat en waarlijk, er Is reden voor zulk een grootsch feest- vieren. Ik kan hier natuurlijk niet uitvoerig de ge schiedenis van Het Witte Kruis gaan schrijven en dat .hoeft ook niet, want wie daar belang in stelt kan dat alles en nog meer vinden in het Gedenkboekje ,,Een hal ve eeuw Witte-Kruis-arbeid", door het Hoofdbestuur uitgegeven en waarin van alle 'aden en adviseerende !""'en van het tegen woordige Hoofdbestuur en van enk"'e voor- aanstaande mannen uit de veree->iging een bijdrage is opgenomen. Maar toch wil ik even kort aanstippen, Welke groote verbeteringen wede door toe doen van Het Witte Kruis in de laatste vijftig Aren op sociaal-hygiënisch ge- menten, wil bet publiek tegenwoordig niet meer, op zoo'n tentoonstelling komen maar v/einig bezoekers en in de allereerste plaats blijven daar diegenen weg, voor wie het juist het nuttigste zou zijn als ze er heen gingen. Dat heeft het Hoofdbestuur ook wel inge zien en daarom heeft het aan de tentoonstel ling de Jazz-Band en het concours-hippique, en de dans-avonden en al wat ik zooeven al meer opsomde, verbonden. Maar. Er zijn ook menschen, die bij zulke ge legenheden wèl de amusementen najagen, maar op de tentoonstelling niet komen, en dat was niet de bedoeling van het Hoofd bestuur. Pret maken, aldus redeneerde het, goed, dat komt den mensch ook toe, maar eerst het leerzame, dan het vermaak. En het maakte de bepaling, dat niemand zou wor den toegelaten tot de vermakelijkheden, die niet eerst de tentoonstelling had bezocht. De feestvierders worden dus gedwongen ook het nuttige mee in den koop te nemen, een maatregel, die niet anders dan toege juicht kan worden, omdat ze het zekerste middel is, velen, die men anders nooit zou kunnen bereiken, een inzicht te geven in het zeer groote nut dat een vereeniging als Het Witte Kruis sticht en in de onwaardeer bare zegeningen, die ze nu al vijftig jaar lang in onze provincie verspreidt. In onze provincieen ook daarbui ten, want is niet naar haar voorbeeld later Het Groene Kruis ontstaan, dat in haar tien provinciale vereenigingen er naar streeft voor de overige tien provincies van ons land te doen wat Het Witte Kruis al zoo lang voor Noord-Holland doet. Op dezen eersten dag der feestelijkheden heb ik in Alkmaar ook gezien den 84-jarigen dr. P, J. Barnouw, den veteraan der vereeni ging, die in de Amsterdamsche afdeeling reeds in 1876 den stoot gaf tot opleiding der ziekenverpleegsters, door zijn voorstel tot oprichting van een school van ziekenver- bied zijn tot" stand gekomen, daar natuurlijk I pleegsters. Door zijn ijveren voor een weten- Met iedereen het Gedenkboekje zal lezen en focb waarlijk wel ledereen iets maS weten van het goede, door Het Witte Kruis uitgewerkt. Ik kan dat niet beter en niet korter doen, dan door even een paar regels aan te ha- schappelijke opleiding der verpleegsters is hij de man geweest, door wien de reorgani satie der verpleging in de Gemeentelijke Zie kenhuizen te Amsterdam tot stand kwam. En na Amsterdam ook elders in den lande. Door deze verbetering der ziekenverpleging en uit een artikeltje", door den heer B. S. in het algemeen en door het uitzenden van H. Stieler voorzitter van het hoofdbestuur j door haar gesalarieerde gediplomeerde ver - voor den officieelen feestgids geschreven. i pleegsters, is de goede naam, die Het W 11- Doelende op die sociaal-hygiënische ver- t e Kruis niet alleen in het binnen- maar beteringen, schrijft hij: j ook in het buitenland bezit, voor goed geves- „Wij behoeven slechts te denken aan de j tigd. 'n bijna geen gemeente ontbrekende maga-Wat zal ik op deze plaats meer van het zijnen voor verplegingsartikelen, aan de j Gouden jubileum dezer prachtige VOO rondtrekkende wijkverpleegsters aan den arbeid op het gebied van zuigelingenbe scherming, aan hetgeen gedaan werd ter be strijding van besmettelijke en andere ziekten, *ooals o.a. typhus, tuberculose, malaria, e.a. Ook aan onze drie Herstellingsoorden, res pectievelijk te Hilversum, Laren en Maar- sen, moge even herinnerd worden, alsmede aan de beide Ontsmettingsinrichtingen te Alkmaar en Hilversum gevestigd. Waarlijk Het Witte Kruis heeft getoond een sociaal-hygiënische hulpkracht te zijn. daarop ten allen tijde door Rijk, Provincie en Gemeenten kan en mag worden gere kend." Er was dus reden tot feestvieren en er Wordt dan ook feestgevierd. Maar... er wordt verstandig feest gevierd. Want, al zullen er harddraverijen worden gehouden en dans-avonden; al zullen er chansonniers en levensliedzangers optreden en goochelaars; al zal men kunnen genieten "van cabaret-avonden en van Jazz-Band mu ziek; ».l zullen er kinderfeesten worden ge organiseerd en ringsteek-spelen; al wordt er een bloemencorso gegeven en een vuurwerk, kortom, al zal er van alles te genieten zijn, Wat een moderne mondaineling maar kan aantrekken, dat alles zal toch bijzaak blijven. Hoofdzaak is de gistermiddag om 4 uur door Prins Hendrik geopende tentoonstel ling in het gebouw der Harmonie, die wel in de eerste plaats merkwaardig is om de schit- Arende, een heele fraai door den heer D. Saai Cz. gedecoreerde zaal beslaande, inzen ding van het Hoofdbestuur, waarin men. om bet zoo maar eens te noemen ,een zichtbare geschiedenis van het doen en laten eigen- 'ijk alleen van het doen der vereeniging bijeen heeft. Een tentoonstelling zonder „aantrekkelijk heden", zonder daaraan verbonden amuse- vereem- ging zeggen? Zeggen dat de tentoonstelling waar4 is ge zien te worden is overbodig. Immers, door den verstandigen maatregel van het hoofd bestuur, die ik reeds vermeldde, moet iedereen die komt om feest te vieren haar zienhij zal dus zelf wel merken, dat hij „waar voor zijn geld" krijgt. Vertellen dat de burgemeester van Alk maar bij de officieele ontvangst ten stadhui- ze, de leden der feestvierende vereeniging op uiterst hartelijke wijze toesprak, is al even overbodig, daar het bekend genoeg is, dat Alkmaar's gemeentebestuur en in het bij zonder zijn burgemeester, bij dergelijke ge legenheden steeds zeer groote hartelijkheid ten toon spreiden, Mee te deelen, dat de algemeene verga dering der vereehiging, die ditmaal voor den eersten keer buiten Amsterdam werd gehou den, op zichzelf reeds iets feestelijks had, zal ook wel niet noodig zijn Dus kan ik hier gevoegelijk eindigen. Neen, even wil ik nog wijzen op de Histo rische tentoonstelling van schilderijen, tee- keningen gravures, prenten, handschriften, boeken, penningen en curiosa, betrekking hebbende op de behandeling en de verple ging van zieken in vroegeren tijd, die in het Stedelijk Museum, achter het Stadhuis, door den gemeente-archivaris, N. J. M. Dresch' is bijeengebracht, en die voor iedereen, maar toch zeker voor den geneesheer, een belang- wekkenden kijk geeft op de wijze waarop vroeger de zieken werden behandeld. En nu ik dat gezien heb en daarnaast op de andere tentoonstelling hoe die behande ling nu geschiedt, nu ben ik dubbel blij.dat ik nu leef en niet een of tw#e eeuwen ge leden geleefd heb. ARTHUR TERVOOREN. N ederlandsche Werkloosheidsraad heef een schrijven gezonden aan den Voor zitter van den Raad van Ministers, waarin De I zal het in de meeste gevallen afhangen of de gewenschte werkverruiming wordt be- 1 reikt. I Daarom vraagt de N. W. R. de aandacnt voor bemoeiingen, waarvan hij een gunstig de aandacht wordt gevestigd op het ver- gevolg verwacht voor de verruiming van schijnsel der buitengewone werkloosheid. x_ i__j„ De gewone werkloosheid valt voor een groot deel samen met de periodieke uit zetting en inkrimping van werkgelegenheid in een bepaald vak, welke vaak een gevolg werkgelegenheid hier te lande. BEMOEIING DOOR PARTICULIEREN. In den laatsten tijd, toen in bepaalde tak- moet worden verleend. De N. W. R. wenscht vervolgens nog op enkele zaken, welke de I overheid niet alleen door voorbeeld of steun kan behartigen, maar ook, indien gewenscht door haar zelf kunnen worden ter hand ge nomen, te wijzen. Wat de directe regeeringsbemoeiing be treft, wordt de aandacht gevestigd op den aanleg en verbetering van verkeerswegen. De N. W. R. meent, dat het "niet noodig is uitvoerig het nut aan te toonen, dat goede verkeerswegen voor de ontwikkeling van het economisch leven kunnen hebben. Hij wenscht hier te wijzen op eenige groote werken, waarvoor plannen gereed zijn, maat de uitvoering nog niet begonnen is of wier uitvoering in een matig tempo geschiedt. De spoedige uitvoering dezer werken zou echter niet alleen onmiddellijk aan de voor de uitvoering benoodigde arbeiders werk verschaffen, maar zou bovendien de oorzaak worden, dat tal van ondernemingen econo mischer zouden kunnen wérken en hierin kan een aanleiding tot permanente werkver ruiming gelegen zijn. De N. W. R. meent, dat administratieve redenen en meenings- verschillen van technischen aard niet lan- ger hinderpalen mogen vormen voor de spoedige totstandkoming. Wat de finanoieela regeling betreft, hieraan zal afzonderlijk aandacht worden geschonken. De werken, welke de N. W. R. hier in het bijzonder in het oog heeft, zijn: Kanalen- plan Groningen, Brug Katerveer, Rijn- Twentekanaal, Brug Nijmegen, Maas-kanali satie, Julianakanaal, Merwedekanaal of kanaal door de Geldersehe Vallei, Verbete ring Noordzeekanaal, Kanalenplan West- Friesland, Verbetering Rijkswegen. Voorts wordt gewezen op de ontwatering en drooglegging en op de ontginning en de miinnijverheid. DE ORGANISATIE VAN DE REGEERINGSBEMOEIING De laatste jaren heeft de Regeering zich van verschillende organen bediend bij haar bemoeiing met de werkverruiming. De N. W. R. nu is van oordeel dat de gunstige ervaring met het secretariaat der Rijkscommissie-Werkverruiming is verkre gen, uitgewezen heeft dat de bemoeiingen van de Regeering in deze het meeste effect zullen hebben, indien hiervoor één centraal lichaam voor werkverruiming wordt inge richt onder één directeur, die onmiddellijk onder één Minister worde gesteld en dus ten opzichte van dezen verantwoordelijk is. Door dit lichaiam onder één minister te stellen is deze minister ook verantwoorde lijk voor het beleid en beheer hiérvan. Tot de taak van dit lichaam zal behooren het voorbereiden van besluiten of het nemen van initiatief tot besluiten, waarvan de voor bereiding en uitvoering bij anderen berust, het uit den weg ruimen van administratieve belemmeringen en, indien het hiervoor noodig is, het adviseeren tot wetswijzigingen, het adviseeren tot toepassing van wettelijke voorschriften ter bevordering der werkge legenheid; het bevorderen der ,tot stand koming van alle bovenaangegeven maat regelen enz. DE GELDMIDDELEN. De ri. W. R. vreest, dat onder de tegen woordige omstandigheden, de gelden voor al hetgeen hij^hier vraagt, in de eerste jaren niet op de gewone wijze beschikbaar zullen zijn. Hij heeft daarvan verschillende denkbeel den en voorstellen overwogen, welke be oogden meer gelden ter beschikking te krijgen. Hij is daarop tot de slotsom geko men dat het z.g. plan-Bongaerts, door den tegenwoordigen minister van Waterstaat als Kamerlid ontwikkeld, voor de eerste jaren uitkomst kan bieden. Wet op de Middelen. Aan de Memorie van Toelichting wordt het volgende ontleend: Ofschoon, naar de meening van den Mi nister van Financiën, bij de raming der ont vangsten, welke aan het nieuwe dienstjaar ten goede zullen komen, gerekend mag worden op eenige stijging in vergelijking met het loopende jaar en deze stijging ten aanzien van enkele middelen op grond van de ervaring der laatste maanden zelfs hoo- ger kon worden geraamd dan in het begin dezes jaars kon worden verwacht, Vnoet toch tegen overdreven optimistische ver wachtingen, waartoe deze stijging aanleiding zou kunnen geven, met nadruk worden ge waarschuwd. De hoogere opbrengst der middelen AF, welke voor 1926 is geraamd op 40.254.000, komt tot een bedrag van 20.5 millioen voor rekening van de wettelijke maatregelen, welke zijn genomen tot versterking der mid delen tot dekking van het tekort in 1925. Wegens de inwerkingtreding op 1 Juli 1925 van de nieuwe Tariefwet toch zijn de in voerrechten 15.000.000 hooger geraamd, terwijl de meerdere opbrengst uit den ac cijns op tabak, in verband met de wet van 20 Dec. 1924 5.500.000 bedraagt. De verschillende posten van de middelen A-F. Grondbelasting. De netto-opbrengst over 1926 kan veilig worden geraamd op rond 19.750.000, dat is 624,000 meer dan de raming voor 1925. Personeele belasting. De netto-op brengst der belasting over 1926 kan worden geraamd op 26.700.000 of 1.550.000 meer dan de raming voor 1925. Inkomstenbelasting. De raming van de netto-opbrengst voor 1926 kan worden ge steld op 92.000.000, d. i. 7.000.000 meer is van het jaargetijde (b.v. landbouwbedrijf, ^en jer voortbreng/^ een opleving werd Veenderij, bouwvakken, steenfabrieken, gevoeld, is van verschillende zijden de klacht »,Wu.«vv», j anz.). Een goed functionneerende arbeids- vern0men, dat er een gebrek aan geschoolde j jan V0Qr' 1925 werj 'geraamd, bemiddeling zal moeten bevorderen, dat zij, arbeidskrachten zou bestaan tegenover een - - - die in seizoenbedrijven hun bestaan moeten teveel aan ongeschoolde arbeiders, vinden, zoo snel en goed mogelijk uit het j £en belangrijke taak is hierbij voor de eene bedrijf in het andere bedrijf plaats vin- i ondernemers weggelegd. Door hun onder den, opdat de arbeidsgelegenheid zoo- j nemingen ten dienste van de opleiding te yeel mogelijk kan worden benut. Het is in stellen, kunnen zij de opleiding van ge- dit verband, dat de N. W. R. nog eans de schoolden zeer bevorderen, eendacht vestigt op de van verschillende De Rijkscommissie voor werkverruiming, Mjden betoogde wenschelijkheid de arbeids- in 1922 op verzoek van den N. W. R. inge bemiddeling wettelijk te regelen. Bij ror- Welen omvang der gewone werkloosheid bullen de nadeelige gevolgen voor de arbeiders door de verzekering in zekere Wate kunnen worden gekeerd, térwijl in beroepen, waarin de verzekering zich niet beeft kunnen ontwikkelen, of wanneer Je Sewone werkloovieid voor een bepaald vak Jvordt verscherpt, werkverschaffing hulp zal kunnen bieden. Het verschijnsel, waarop de N. W. R. steld en waarvan eenige leden op aanbe veling van den N. W. R. worden benoemd, heeft ervaren, dat opdrachtgevers (in econo- mischen zin consumenten) veel en veel te weinig zich rekenschap, geven van de zijde, waarop zij kunnen medewerken aan de werkverruiming hier te lande. Niet alleen dat het groote publiek onna denkend vaak een ongemotiveerde voor keur geeft aan buitenlandsche producten, maar op zijn best toont het een onverschil- echter thans doelt, is, dat in vele beroepen ligheid ten opzichte van de nationale voort- een overcompleet aan arbeidskrachten be slaat en cr geen redelijk uitzicht is, dat dit 0vercompleet in de eerste jaren plaatsing *a' vinden. Het vraagstuk der buitengewone werk- j achterstellen van Nederlandsch fabrikaat bi; '°osheid werd voor'de welvaartspolitiek j uitheemsch fabrikaat wenschelijk is en dat a°over ons land betreft, nog verscherpt de heeren ministers bij voortduring hun aan- brengselen, welke heeft. De N. W. R. is van oordeel onderbroken propaganda voor boor de toename onzer bevolking. Ook al "Wongen geen oorzaken van internationalen aard tot het nemen van maatregelen orn de ^'«rkgelegenheid hier te lande te verruimen, jan toch zou de toeneming van 100.000 zie- per jaar er toe nopen. P Uit het bovenstaande volgt, dat de N. W. van oordeel is, dat de overheid door het *?'gen van positieve welvaartspolitiek lei- b'ng kan geven aan het verruimen der werk- fe'egenheid en in menig geval ook die ver ruiming kan«bewerken. Maar dit mag niet ei_den tot de opvatting als zou oic werkver- ruiming hoofzakelijk door de overheid kun "en worden tot stand gebracht. Van het ini- aangegeven dat de overheidsbemoeiing op Uatief, de energie en het overleg der parti culieren (in tegenstelling tot de overheid) Dividend- en tantièmebelasting. Voor 1926 ware de raming te stellen op 16.000.000. Vermogensbelasting. Voor den dienst 1926 kan een bedrag van 11 500.000 wor den geraamd, of na aftrek van een vermoe delijk bedrag van 300.000 aan ontheffin gen, 11.200.000. Accijns op suiker. In de eerste 6 maan den van 1925 werd uit dit middel 20.874.000 ontvangen, zoodat een raming van 40.000.000 niet te hoog is te achten Accijns op wijn. Er is een stijging in de opbrengst van dit middel merkbaar, Waar schijnlijk is dit toe te schrijven aan den hoo- gen gedistilleerd accijns. Op dien grond is 100,000 meer geraamd dan voor 1925. Accijns on gedistilleerd. De opbrengst van dit midel daalt. Dit is het gevolg van den hoogen accijns. Derhalve kan de raming even nadeelig gevolgen I voor 1926 slechts gesteld worden op een bedrag van rond 47.000.000. Accijns van zout. Voor 1926 kan de gens toeneming van de bevolking en ver minderden invoer van geraffineerd zout, een bate uit dit midel worden verwacht van 1.900.000, zijnde 350.000 meer dan ver leden jaar. Accijns op bier. Aangezien ter vervan ging van gedirJ'lleerd meer bier wordt ge dronken, kan de accijns voor 1926 op een bedrag van rond 11.000.000 worden ge steld. Accijns op geslacht. Voor 1926 kan de raming niet hooger worden gesteld dan f 9.5ÓO.OOO, zijnde f 500.000 lager dan voor 1925. Accijns op tabak. Voor 1926 is een raming aangenomen van 22.000.000. Sneelkaartenbelasting. Eenige stijging van de opbrengst is merkbaar, zoodat 10.000 meer is geraamd dan voor 1925, Rijwielenbelasting. De opbrengst in 1925 bedroeg in de eerste 6 maanden 6.258.882. Deze opbrengst kan ook voor dat een on- het niet- dacht er aan moeten blijven schenken, dat niet onnoodig orders in het buitenland wor den geplaaist. De overheid, semi-publieke (spoorwegen) en andere groote lichamen, kunnen hierin een voorbeeld geven, hetgeen nog maar al te veel wordt verzuimd, terwijl de overheid ook door andere maatregelen het hier ge- i wenschte kan bevorderen. BEMOEIING DOOR DE REGEERING. Bij de behandeling van de bemoeiing door particulieren stond deze voorop en werd 1926 gelden, zoodat, wanneer men, rekening houdt met eventueele teruggaven en vrij stellingen, de ontvangst voor 1926 veilig op een bedrag van 6.000.000 ware te stellen Zegelrechten. Voor 1926 kan een be drag van 20.000.000 worden geraamd. Registratierechten. Voor 1926 kan de raming op 20.500.000 worden gesteld, zijn de 1.000.000 meer dan voor 1925 Rechten van successie, van overgang bij overlijden en van schenking. Een bedrag van 45.000.000 kan worden geraamd. Rechten op den invoer. De opbrengst van dit middel bedroeg in 1923 35.279.510, in 1924 35.765.421 en over de eerste 6 maanden van 1925 18.598.000. De raming voor het jaar 1925 bedroeg 39.000.000. Aanvankelijk. was deze raming op 35.500.000 gesteld, doch zij is nader ver hoogd in verband met de meerdere op brengst van de thee, die zou zijn te ver wachten ingevolge de wet van 3 Mei 1924. Die verwachting heeft zich tot dusver niet verwezenlijkt. De opbrengst van het hoo gere invoerrecht op thee in 1924 en in 1925 is in vee! sterker mate, dan verwacht werd, beïnvloed door de groote hoeveelheden, welk'e zijn ingevoerd vóórdat het verhoog de recht in werking trad. Aangenomen schijnt echter wel te mogen worden, dat die goedkoopere vooraden in 1926 uitgeput zul len zijn en de rechtenverhooging zich dan ten volle zal doen gelden. Daarom is bij de raming voor 1926 uitgetóan van het volle geraamde bedrag voor 1925 ad 39.000.000, hetwelk vermeerderd is met 15.000.000, die uit de tariefherziening verwacht wordt. Belasting op gouden en zilveren werken. Door de scherpe controle op de naleving der Waarborgwet kan voor 1926 50.000 hooger worden geraamd. Het essaailoon is evenals ten vorigen jare geraamd op 1000. Slatistiekrecht. De opbrengst voor 1926 kan op 4.000.000 worden gesteld Inkomsten van de gewone domeinen. De werkelijke ontvangsten der gewone do- meinén bedroegen in 1922 f 2.220.213, in 1923 2.615.394 en in 1924 2.675.405 of gemiddeld 2.503.0C0. Dit laatste bedrag is voor .de raming van 1926 vermeerderd met: a. de inkomsten van hst Staatsboschbe- drijf, welke wegens opheffing van dit bedrijf weder onder de Rijksmiddelen zijn te ver antwoorden en waarvoor een bedrag van 283.000 is geraamd; b. het aandeel in de opbrengst van de Domaniale Mijn te Kerkrade. waarbij ge rekend wordt op de uitkeering van 0.50 per ton kolen, d.i. over 700.000 tot 350.000. Inkomsten van het domein van Oorlog. Geraamd wordt 200.000 rond. Inkomsten van de groote wegen. De raming voor 1926 is gesteld op 75.000. Inkomsten van vaarten, veren en havens. Voor 1926 wordt geraamd 265.000. Staatsloterij. De ontvangsten voor 1926 kunnen worden begroot op 665.000. Akten voor de jacht en visscherij van con senten voor de kustvisscherij en vergunnin gen bedoeld in de Vogelwet, Voor 1926 kan-de raming worden gesteld op 264.000. Raadsgelden. De raming voor 1926 kan worden gesteld op 4.000.000. Recht op de mijnen. Ingevolge de wet van 23 Juni 1925 is, te rekenen van af 1 April 1925, tijdelijk geschorst de heffing van het recht op de mijnen. In afwachting van de totstandkoming van het in art. 1 der eerstgenoemde wet be doelde Koninklijk besluit is deze post voor memorie uitgetrokken. de tweede plaats kwapi en de meeste re geeringsbemoeiing slechts op indirecte wijze Het vlotkomen nog heden verwacht. Uit Batavia wordt gemeld: „De Vondel" is Woensdagavond bij Poe- loe Boekoen, een der eilandjes bij Singa pore, aan den grond geloopen. De passa giers zijn te Singapore op sleepbooten aan wal gebracht. De verwachting was, dat het schip Donderdag zou vlot komen. Een later Aneta-telegram meldt: het voorschip van de „Vondel" maakt geen water. Alles is wel aan boord. De ver wachting is, dat het schip spoedig zal vlot komen. Bij informatie ten kamtore van de Stoom vaart Mij; „Nederland" bleek, dat de direc tie een telegram heeft ontvangen, volgens hetwelk de „Vondel" even buiten den in gang van de haven van Singapore is vast- geloopen en dat het schip bij hoog water zal vlot komen. De „Vondel", kapitein C. L. Julsing, was op 4e uitreis naar ïndië, waar het stoom schip 19 dezer te Tandjong Priok zou aan komen. Zondagavond kreeg een vrouw in een wa gen van lijn elf, ter hoogte van de Andreas Ëonnstraat te Amsterdam, een bloedspu wing. Deze was zoo ernstig, dat de dood er spoedig op volgde. Met een auto van den Geneeskundigen Dienst werd de doode naar het Binnengasthuis overgebracht. Wie zij was, kon niet met zekerheid worden vastge steld. In. een van de zakken werd echter een rekening van een modemagazijn gevon den, waarop de naam, zij 't dan ook eenigs- zins verminkt, benevens de straatnaam zon der nummer voorkwam. Daar van misdrijf geen sprake was en het lijk vervoerd was, mengde de politie zich verder niet in het geval. De familie bemerkte de eerste dagen niets van het gebeurde, om dat de vrouw alleen woonde. Ook haar kost- juffrouw kreeg geen argwaan daar haar be woonster dagen achtereen wegbleef, en nu eens hier, dan daar hij familieleden logeer de. Een ernstig onderzoek werd blijkbaar niet ingesteld, wijl men anders door de reke ning toch had moeten ontdekken, wie het slachtoffer was. Ten slotte plaatste de politie op verzoek een oproeping in de bladen en zoo kon het gebeuren dal eerst Donderdagmorgen de fa milie zich aanmeldde. Het lijk had toen drie en een halven dag in het Gasthuis gelegen. Dat de familie ontstemd was, laat zich be grijpen. ETALAGES, KLEEDING EN NOG WAT. Het trekt de aandacht hoeveel zorg be steed wordt aan de uitstallingen in diverse zaken. Duidelijk treedt naar voren dat de goede zakenman steeds voor oogen houdt de gulden stelregel: „Laat het publiek zien, wat ge te koop hebt!" Een smaakvolle, goed ingerichte étalage houdt de menschen vast en verlokt tot koopen. Op het gebied van kleeding b.v. zien we op verschillende wijzen gedemonstreerd hoeveel waarde gehecht wbrdt aan de étalageruimte en op welke manieren er naar wordt gestreefd een zoo groot moge lijke oppervlakte daarvoor te gebruiken. Waar in deze tijden een kostbare ver bouwing niet altijd de aangewezen,weg is, getuigt het zeker van goed inzicht het be oogde doel zoo economisch mogelijk te be reiken De Firma Beekman (in Dames- en Hee- renkleeding) in de Koningstraat is hierin uitstekend geslaagd. Oo practische wiize werden de aangren- gende nerceelen (No's 56 en 58 met de bestaande zaken vereenigd en thans be schikt deze Firma over een front van ong. 30 Meter breedte met een benijdenswaar dige ruimte voor de uitstalling van hare velschillende artikelen. In de vele étalages wordt thans een overzicht gegeven van de nieuwe modellen voor het herfst en winterseizoen. Zoo is met een eenvoudige verandering een belangriike verbetering voor de zaken der Firma Beekman tot stand gekomen en Het is ieder aan te raden, eens een kijkje te gaan nemen. gename, zoodat ook deze kamp op dien gulden regel geen uitzondering zal maken VOETBALLERS—MUTATIES. Meldden we dezer dagen, dat „Helder" versterkt was door de opname van Blinkhoff Jr. (ex-Stormvogels), thans vernemen we, dat ook Reitsma (ex-Alc. Victrix) de gele deren der Helder-menschen versterkt heeft le LUSTRUM R. K. V. V. „VICTRIX". Zondag a.s. viert bovengenoemde veree niging haar 5-jarig bestaan. Alhoewel Zater dag 26 Sept. de eigenlijke oprichtingsdatum is, wordt het feest reeds Zondag 20 Sept. a.s. herdacht. Op de eerste plaats rekent het bestuur er op dat alle leden Zondag a.s. in hun Parochiekerk ter H. Tafel zullen na deren. Verder k.omen alle leden des mor gens te 1034 uur bij elkaar in het St. Ja- cobs-Godshuis en zullen dan eenigen tijd gezellig bijeen zijn. Des middags te 1.45 uur beginnen de Lustrumwedstrijden met een match van Juniores, Victrix III tegen het eerste elftal van de Franscaantjes. Om 2 uur speelt het 2e elftal der Jubilarissen tegen Teylingen II uit Sassenheim, terwijl om 3 uur Victrix I tegen P. C. V. B. II uit Am sterdam in het strijdperk treedt. Daar het bestuur voor deze ontmoetingen alle gelijk waardige tegenstanders heeft aangevraagd, beloven deze wedstrijden zeer spannend te worden. Voor deze wedstrijden zijn schitte rende medailles beschikbaar gesteld en wel door den eere-voorzitter, den heer A. Ver- rijt, den heer H. A. A. Bogaard en één door het bestuur, zoodat er op wordt gerekend, dat vele donateurs en belangstellenden een bezoek aan ons terrein aan den Spaarnho- venweg zullen brengen. Tenslotte wordt in de groote zaal van de sociëteit St. Bavo aan de Smedestraat een schitterende Lustrumfestavond gehouden voor de donateurs, leden en genoodigden. De prijzen welke door de verschillende vereenigingen in de Nederlaag- en Lustrum wedstrijden werden behaald, worden dan uitgereikt. Onze bekende Rederijkerskamer „Alb. Thym" luistert dezen avond op met too- neelspel, terwijl het muzikale gedeelte in handen is van het Jazz-band „Nut en Ge noegen". Uit een en ander blijkt dat deze avond goed is verzorgd, zoodat het een schitterende feestdag voor „Victrix belooft te worden. Te Haarlem had in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub" de medaillewed strijd plaats tusschen de hoofdklassen tien tallen der „Haarlemsche Damclub" en de Damvereeniging „Rotterdam." De Haarlemmers hadden 2 invallers, de Rotterdammers 1 invaller. Na een spannenden strijd van bijna 5 uren eindigde deze wedstrijd in een gelijk spel. Het verloop van dezen wedstrijd was bij zonder spannend, steeds gingen beide par tijen gelijk op en toen aan het einde de stand 99 was, meende men een overwinning voor Haarlem te kunnen verwachten aan gezien de hêer W. J. Teunisse in vrijwel ge wonnen stand stond tegen den heer J. A. van Gent. Echter deze Rotterdammer weerde zich kranig en wist nog een zwaarbevochten re mise te halen, zoodat een gelijk spel het ein de van dezen wedstrijd bracht. De gedetailleerde uitslag laten we hier onder volgen „Haarlemsche Dam- Damvereeniging club". „Rotterdam." Mr. P. J. v. DartelenD. H. Mol len kamp. 11 J. B. SluiterJ. H. G. Mollen kamp 11 H. G. TeunisseA. Hagenaiars 11 F. A. BorkemeierC. J. v. Langeraar. 20 J. W. v. DartelenPI. E. E. Dehnert. 20 Aebe de JongM. de Boer. 11 W. J. TeunisseJ. A. v. Gent I1 W. van DaalenG. de Jongh. 02 H. GreeuwW. de Warle. 02 J. WielengaL. van Bergen 11 I D. Zuiderhout de honden van de heeren G. Mensink mei 247 punten, B. Posma met 227 punfen. Van de heeren G Mol. P. Mathot I en A Lokerse, behaalde eerstgenoemde met I z'n hond 252 punten, certificaat met lof, terwijl beide laatstgenoemde een voor- loopig certificaat behaalden met 214 en 209 punfen. De kantonrechter te Enschedé veroor deelde eenige honderden personen uif Oost- Twente wegens het niet deelnemen aan de jongste Kamerverkiezingen tot 50 cent boe te subs. 1 dag hechtenis. De eisch luidde 2 boete, subs. 2 dagen hechtenis. Zij, die een wettige reden van verhindering konden opgeven, werden vrijgesproken. STORMVOGELS—EXCELSIOR. Zondagmiddag, half drie, ontmoeten bo vengenoemde clubs elkaar op het Storm vogels-terrein. De ontmoetingen tegen Ex celsior behoorden immer tot de meest aan- Totaal 1010 WEDSTRIJD HAARLEMSCHE DAMCLUB DROSTE's TIENTAL. Maandagavond speelde een tiental der Haarlemsche Damclub in haar clublokaal, bovenzaal van Café Central, een wedstrijd tegen het Droste's Tiental, samengesteld uit personeel der Droste's cacaofabrieken. Hei gedetailleerd verloop van dezen wedstrijd volgt hieronder: Haarl. DamclDroste's Tiental. 1. J. J. v. d. Giessen—J. Bijster Jr. 20 2. K. v. d. VeenJ. F. Geerlings 20 3. K. NieuwenhuizenB. Meys 20 4. P. J. BoerrigterJ. Merx 20 5. C. PotD. J. Zitman 20 6. A. Buur—E. Wiedijk 02 7. J. Balk—J. Kol 0—2 8. H. J. SitskoornA. Kooreman 02 9. J. R. KuykL. Warmerdam 20 10 C. J. RoestC. H. Mentjox 20 Voor de Haarl, Damclub totaal 146 POLITIEHONDEN. Op de door de Koninklijke Nederland- sche Politiehondenvereeniging gehouden keuring ter verkrijging van het certificaat voor politiehond, op het landgoed Meer en Berg van Jhr. Deutz v. Lenr.ep te Heem stede verleden week, slaagde» de P. Woensdag vergaderden de voorzitters der R. K. Middenstandsorganisaties in het Bisdom Haarlem in gebouw St, Bavo. Om 9 uur werd door Rector J. P. J- Kok, Geestelijk Adviseur van den Bond, in de Kathedrale Kerk, een H. Mis opge dragen tot intentie van de levende en over leden Hanzeleden in het Bisdom Haarlem. Aanwezig waren de leden van het hoofd bestuur en eenige leden van de Haarlem sche Vereeniging. Om 10 uur had een hoofdbestuursverga dering plaats in het gebouw St.Bavo,terwij! om 1 uur een vergadering plaats had van de voorzitters der plaatselijke vereenigingen in ■het Bisdom, onder voorzitterschap van den heer C. J. G. Struycken. Zoo goed als het voltallige hoofdbestuur was aanwezig en eveneens de directeur van het Centraal Hanzebureau, de heer Chr, M. Jansen. Na de openingsrede van den voorzitter -rden verschillende mededeelingen ge daan, o. a. door den algemeenen secretris, den heer W. Boon Jz„ uit Krommenie, dat op 10 December een middenstandsretaite zal gehouden worden te Noordwijkerbout, welke retaite ernstig werd aanbevolen. Zeer uitvoerig werd de a. s. Centrale R.-atsvergadernig besproken, welke op 6 October te Amsterdam zal worden ge houden. Eveneens werd de bondsbegrooting over 1926 uitvoerig besproken, inzonderheid de contributieafdracht aan den Algemeenen Bond. Uit de vergadering werd een voorstel ge- I daan om de periodiek aftredende hoofdbe- stuursleden niet steeds herkiesbaar te stel len, welk voorstel in de vergadering van het hoofdbestuur zal worden behandeld. Verder werd voorgesteld de volgende jaar vergadering in Alkmaar te houden. Een voorstel van de afdeeling Delft om heffing der bondscontributie niet meer te doen plaats hebben naar het aantal leden per September werd door het hoofdbestuur overgenomen Een voorstel van Alkmaar om leden, die I bedankt hebben, het weder toetreden moei lijk te maken, vooral van bouwvakpatroons, zal nader overwogen worden. Een voorstel van Gouda, om den naam van de vereeniging te veranderen, vond geen steun. Met zoo goed als algemeene stemmen werd gesteund de actie tegen de K. S. A., welke begonnen was tegen particulieren sigarenverkoop. Voorts werd besproken de middenstands jeugdorganisatie en^een gerezen kwestie te Wassenaar. Hierna gaf de directeur van het Centraal Hanzebureau, de heer Jansen, uitgebreide in lichtingen over het a.s. R.-K. Middenstands- congres op 7 en 8 October te Amsterdam en deelde mede, dat tal van autoriteiten minis ters, Kamerleden en gemeentebestuur uitge- noodigd zijn De komst van Z. D. H. den Bisschop van Haarlem is vrij zeker. Aangedrongen werd dal leden uit de at- deelingen in grooten gefale zullen gaan. Door Dr. J. v. Beurden, professor te Heeswijk, en den burgemeester van Bergen op Zoom, den heer H. Stulemeijer zal het onderwerp: De overheidsbemoeiing met het bedrips- leven in het algemeen en het middenstands', bedrijf in het bijzonder, behandeld worden Een officieele receptie door het gemeente bestuur van Amsterdam zal gehouden wor- den, terwijl bij dié gelegenheid door die gemeente een tentoonstelling zal worden georganiseerd van machinerieën voor alle mogelijke branches in de Kléin-industrie, Een rondvaart door de havens enz. zal wor den aangeboden. Na een zeer geanimeerde rondvraag waaraan door vele voorzitters1 werd ^®e'" gomen, werd de vergadering om ruim haü zes gesloten. Men deelt ons mede dat van degenen, die eind Juli jl. het einddiploma der M.T.S. te Haarlem behaalden, een groot deel de eerste oefening van den militairen dienst nog moest volbrengen. Van de overigen verwier ven een betrekking de Heeren J. Vorst, Heertistede, als bouwkundig teekenaar-op zichter bij den architect Zandstra te Haarlem. A. Wildeboer, Bentveld, als bouwkundig teekenaar bij den architect Maurits Plate B.N.A. te Haarlem. K.L. Droog. Kolhorn, als waterbouwkundig opzichter bij den Rijkswaterstaat te Weesp. H.K. Holstege, Amsterdam, als waterbouwkundig opzichter bij den Rijksstraatweg Amsterdam-Haarlem. N. Smit, Alkmaar, als waterbouwkundig op zichter bij den Rijkswaterstaat te Haarlem. P. Arnoldus, Leiden, als werktuigbouwkun dig teekenaar-constructeur bij de Motoren- fabriek Deutz te Rotterdam. C.L. Bolwidt, Zandvoort, als werktuigbouwkundig teeke naar-constructeur bij Philips' Gloeilampen fabrieken te Eindhoven. W.A. van den Boo gaard, IJmuiden, als werktuigkundig teeke naar-constructeur bij de Gebr. Stork Co., Machinefabriek, Hengelo (O). J.C. Busquet Haarlem, idem. A. Hartog, Schoten, als werktuigbouwkundig tee kenaar-construc- teur bij de Werf Conrad te Haarlem. H.A. Heuvel, Borculo, als werktuigbouwkundig teekenaar-constructeur bij Gebr. Sfórk Co Machinefabriek, Hengelo (O). F.W. Rietman Schoten, als graphostaticus bij de N.V. Stork Hijsch, Hengelo (O). H.M.C. Rings, Sant poort, als werktuigbouwkundig teekenaar- constructeur bij Gebr. Stork Co., Machi nefabriek, Hengelo (O). F. van der Schaar, Overveen, idem. W.J. Baan, 's-Graver.hage als electrot. bedrijfsassistent bij de Ned. Kabelfabriek te Delft. C. Donker, Alphen aan den Rijn, als ehctrotechnicus bij den bouw der electr. Centrale der Bat. Mij. opr Curapao. De heer Kruyze, die gisteren zijn 25-jarig jubileum als politieagent vierde ontving van zeer vele kanten bewijzen van waardeering. De inspecteursvereeniging liet zich gisteren morgen ten huize van den jubilaris verte genwoordigen door een deputatie De voor zitter, de heer H. Oudman, sprak den heer Kruyze toe. Hij schetste hem als een hoog staand en zeer eerlijk en hard werkend mensch. die door allen met wie hij verkeert wordt hooggeacht. Ook namens de politievereeniging V. Z. O. S„ werd de jubilaris gehuldigd. Dc voor zitter de heer H. Plant sprak in vleiende bewoordingen van des Kruyze's eigenschap pen. De deputatie van de politievereeniging overhandigde de jubilaris de gebruikelijke gift. Natuurlijk vierde de heer Kruyze de feestelijke gebeurtenis nog in intiemen kring. 's-Avonds werd door de Haarl. Politie muziekvereeniging (dir dc heer C. van t Hoffl een serenade gebracht.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 11