h Onder de Blauwe Kruisbanier. BERICHT. 4% Vrijdag - September 49ste Jaargang No. 16149 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad Het noodlottig einde van schilder Kopper te Assendelft. Treft de P.E.N. een verwijt? Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de Nieuwe Haar- iemsche Courant, ontvangen tot 1 October 1925, de nog te verschijnen 7*m Agenda 19 September Het jubileum v^n Dr. L. C. Proot. De iubilaris met familieleden en leden der feestcommissie De Stèdenverwariuing. Van onze Rechtbank. DE GRENSWIJZIGING VAN HAARLEM. Op 1 Januari tot stand. De retraiteclub „St. Ignatius" in het St. Clemenshuis te Noordwijkerhout. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphiseh Weerbericht Een gelukkige hengelaar. Kruger-herdeuking. De Stormramp. 2.- Speeltuinvereeniging. Gevonden dieren en voorwerpen. Dc abonnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij voor-itbetaling - 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Teleioon No 13866 (3 lijnen]. Posirekeninif No. 5970. Advertenties 39 cent* ptt rafe* Bij contract belangrijke kortlngi Advertentiën tusschen den teks| als ingezonden mededeeling, 60 et per regel op de Ie Pagina a 75 ck per regeL Vraag- en aanbod-advera tentiën 14 regels 60 ct per plaats ling: elke regel meer 15 ct„ bi> vooruitbetaling I nnrtn Levenslange geheele ongeschiktheid tot wersen üoor f bij een ongeval met 4" OCft Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekenngsvoorwaarden, 4 0001] Van beide armen beide beenen of beide oogen 1 3Ü." doodelijken afloop 1 CO\J.' tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeenngen 1 U" JU> bij verlies van een voet of een hand, 4* JOC oij verlies van een f EO een oog; 1 ILU." duim of wijsvinger «U. bij een breuk van been of arm bij verlies van een andere vinger. VOORLICHTING OMTRENT DE GEVAREN VAN ELECTRICITEIT DRINGEND NOODZAKELIJK. Wij hebben ons naar aanleiding van den -ïoodlottigen dood van den-57-jarigen schil der Piet Kopper ter plaatse van de toedracht der zaak op de hoogte gesteld. Met nadruk venschen wij te verklaren, dat ons streven s geweest, een zoo objectief mogelijk oordeel :e vormen over de aangelegenheid, die in het dorp Assandelft het onderwerp is van den dag. Maandag j.l. zou schilder Koppen, in op dracht van het polderbestuur, een begin ma ken met het opverven van het stoomgemaal ,De Landbouw". Zijn knecht en zijn zoon waren bij hem. Op den noodlottigen ochtend was Koppen omstreeks half tien met het ver ven der dakgoot gevorderd tot het punt, waar in den muur, onder de goot, de afspan- en doorvoer-isolatoren zij'n bevestigd, die in onmiddellijk contact staan met de hoogspan ningleiding aan den hoogen houten mast, die op een tiental meters van het stoomge maal staat. Van den nfechinist van het stoomgemaal vernamen wij, dat Koppen absoluut niet moet eweten hebben, dat de hoogspannings draden in de onmiddellijke nabijheid van de ?oot levensgevaarlijk waren. (10.000 volt V. De groote Vijand. Men hoort, dikwijls zeggen, dat 't moeilijk is, twee dingen tegelijk te doen, en in vele gevallen is dal waar. Maar als die twee dingen in nauwe betrekking tot elkander staan, dan kun je vaak 't eenc niet doen zonder het andere er bij ter hand te nemen Dat is tenminste met de katholieke drank bestrijding 't geval, die zich twee voorname doelpunten stelt: de bevordering van de Christelijke matigheid en de bestrijding van het alcoholisme. Om dit. laatste goed te begrijpen, moeten we het woord „alcoholisme" juist verstaan. Menigeen denkt er heel dicht bij te zijn, als hij met dien naam de ouderwetsche dron kenschap aanduidt maar dan is hij er naast, want de dronkenschap bestond even zeer in vroegere tijden, toen er nog over geen alcoholisme gesproken werd. De duidelijkste formuleering lijkt me nog altijd deze, door Mgr. Dr. Ariëns gegeven: „Het alcoholisme is: het overmatig gebruik, dat het volk in al zijn geledingen van dc alcoholhoudende dranken maakt, alsmvde de tallooze ellenden, die daarvhn het gevolg zijn." De welbekende Belgische Kardinaal Mercier zegt hetzelfde met andere woor den: „Het geregeld en te ruim gebruik van bedwelmende dranken, en, in afgeleiden zin, de ellendige toestand, dien deze gewoonte veroorzaakt in de maatschappij." Dat is heel wat anders dan dronkenschap en heel wat méér dan deze zonde aan kwaad De draden zijn niet van een veiligheidsnet na zich sleept. Het alcoholisme beperkt oorzien op die plaats. Evenmin is door een rich niet tot enkele tienduizenden in ons tj j' 'L _.._r ji1'A. jord, opschrift of aanduiding op het gevaar volle van dit punt de aandacht gevestigd. An derzijds wekt het bevreemding dat Kop pen die woonde en werkte in een streek, waar zelfs de kleinste woning van electrici- teit is voorzien en uit den aard van zijn be roep wel vaker bij gevaarlijke punten zal hebben gewerkt, niet zou geweten of begre pen hebben, dat de draden levensgevaarlijk waren. De heer Hartjens, ingenieur van de P.E.N. deelde ons mede, dat 't gebruik is den stroom if te zetten bij werkzaamheden aan panden, die door hare bestemming (krachtopwekking) af anderszins gevaar kunnen opleveren. Aan jlke aanvrage, die de directie van de P.E.N. hieromtrent bereikt wordt steeds bereid willig en stipt voldaan. Voor het opschil deren van het stoomgemaal is een derge lijke aanvrage niet ingediend. Daarbij komt, dat evenmin van de zijde van het polderbestuur den heer Kopper ge wezen is op het gevaarvolle, aan zijne werk zaamheden verbonden. Zooals wij reeds schreven, is het te betreu en, dat op dg plaats, waar de isolatoren in ien muur zijn bevestigd, geen waarschuwings bord is aangebracht. Is er dan geen enkele lanwijzing bij het stoomgemaal Toch wel, maaronvoldoende. Op den mast van het hoogspanningsnet is een vierkant plaatje aan gebracht, dat onder dep invloed van vocht ïn weer zijn oorspronkelijk witte kleur heeft verloren, roestbruin is geworden en waarop men, wanneer men er dicht bij staat kan lezen „hoogspanning". Daaronder de be kende pijl. Het stoomgemaal ligt een eind van den weg af. In gewone omstandigheden het ge beurde met Koppen heeft honderden belang stellenden getrokken komen er weinig men- schen. Achter het stoomgemaal staan een paar woningen. Druk is hef er dus niet, wat even- dl niet uitsluit, dat de enkele omwonen- ben hun kinderen vooral en de enkele dezoekers niet op het gevaar van deze plek eoor duidelijke opschriften, met doodshoofd n pijl desnoods, worden gewezen. Met een stok of hengel zijn de isolatoren te bereiken. Jongens zoeken bij voorkeur dingen uit, waar ze niet aan mogen komen. Zeven jaar geleden is deze leiding aange- egd. Het was oorlog men had niet het ma- eriaal tot zijn beschikking, dat men wenschte. Als de tijden normaal waren zou de voorloo- pige leiding worden veranderd. In zeven jaar is het ongeval-Koppen het eerste. Om half tien in den morgen gebeurde het. Volgens betrouwbare lezing moet K. met zijn pink in aanraking zijn gekomen met een der draden. Die brandde of schroeide weg. Door pijn en schrik schijnt hij toen het hoofd naar links te hebben gebogen, zoodat ook dit li chaamsdeel met den draad in aanraking kwam Zijn pet verbrandde, het haar schroeide. Het aor en het oog verkoolden eveneens. Zijn knecht hoorde een sissend geltiid. Met het hoofd is K. toen blijven hangen aan den draad. Zijn knecht maakte zich gereed zijn baas te lulp te komen en stond reeds op de ladder. Gelukkig voor hem stortte het misvormde en gedeeltelijk verkoolde lichaam van K. naar beneden. Was dit niet gebeurd, dan waren er stellig twee slachtoffers te betreuren ge weest. De machinist van het stoomgemaal is on middellijk per motor naar Dr. Ouwerkerk gegaan, die kwart over tien ter plaatse was en helaas geen hulp meer kon verkenen. K. is toen per auto vervoerd naar het ziekenhuis in Zaandam, doch in Westzaan was hij reeds 3verleden. Juist gisterenmiddag, toen wij in .Assendelft waren, zagen wij den zwarten stoet /oorbij trekken. Begrijpelijkerwijze is geheel het dorp on der den indruk van het gebeurde, waardoor een oppassend huisvader aan zijn gezin wordt ontrukt. Aan wie de schuld van dit tragisch voorval? Er had een waarschuwingsbord kunnen staan op den muur, het polderbestuur had K. behooren te waarschuwen, K. zelf had kunnen begrijpen, dat de draden doodelijk •varen, er had een aanvrage moeten ingediend zijn voor het afstellen van den stroom. Dit alles is niet gebeurd. Aan ons de plicht art dit tragische voorval de les uit te trek ken, die er in ligt. Laten ouders en onderwijzers de kinderen wijzen op de gevaren aan electriciteit verbon den. Op het platteland van N.-Holland waar de P.E.N. stroom levert is dit vooral drin gend noodzakelijk. Beter tien w.a'schuwirigs- borden te veel dan één te weinig Wij zagen bij ons bezoek, dat in de ge meente de leidineen voorzien zijn van vang netten. noodzakelijk, dat er onder de sociale wer ken geen van meer dringenden aard is. Het spiekt voor iederen katholiek dan ook duidelijk, dat wij dien strijd niet mogen overlaten aan andersdenkenden, maar dat wij, op eigen terrein en met eigen middelen, al het mogelijke moeten doen, om de we reld van dien geesel tc verlossen. Aan dit doel werkt de katholieke drankbestrijding, doch wil zij slagen in dien geweldigen strijd, s „-„tjg dan moet zij hulp en medewerking vinden nummers. grdliï? bij allen, wien het welzijn van ons volk ter harte gaat! land, die zich aan grof drankmisbruik over. geven; het omvat ook dc honderdduizenden, die te goeder trouw meenen matig te zijn, maar zich een te ruim gebruik aan alcoho lica veroorloven. Over die zoogenaamde matigheid hebben we in een vorig artikeltje een en ander ge zegd. Zij behoort wel degelijk tot het alco holisme en heeft veel meer invloed op den verschrikkelijken omvang daarvan, dan de j dronkenschap, die bij lange na geen alge- meen verschijnsel is. Tot Het alcoholisme rekenen we ook: de droevige gevolgen van dat overvloedig drankgebruik. Die gevolgen openbaren zich in den algemeenen achteruitgang van ons ras, de ontaarding van lichaam en ziel, van geest en hart, van oud en jong. Er wordt verschillend geantwoord op de vraag of het gerégeld gebruik van een enkel glas alcoholischen drank een nadeeligen in vloed op het lichaam en den geest van den mensch uitoefent. We kunnen die kwestie thans ook gerust in het midden laten. Want de waarheid is deze, dat een ver doorge voerde matigheid die in een go?de, ge zonde maatschappij het ideaal is der katho lieke drankbestrijding geen algemeen ver schijnsel, maar betrekkelijk een zeldzaam heid is in onze tegenwoordige samenleving. Zeker, er zijn naast de niet-drinkers een groot aantal menschen, die zelden, „drank" gebruiken en een kleiner aantal, dat zich dagelijks een enkel glas en nooit meer ver oorlooft maar de overgroote meerder heid van ons volk maakt zich schuldig aan een te ruim gebruik, leeft voortdurend met de matigheid op gespannen voet. Een deel van hen drinkt dagelijks te veel, een ander deel maakt misbruik op bepaalde dagen en bij bepaalde gelegenheden. Hierdoor ook den zijn. Een factor van belang is hierbij ook de reparatie. De geheele inrichting is echter van dien aard, dat reparatie slechts hoogst zelden, voorkomt. In Neukölln, waar het be drijf sinds 1920 in werking is, is reparatie nog nergens noodzakelijk geweest. Het voorloopige plan van Haarlem geeft den aanleg van twee hoofdleidingen aan. Eén door de' Zijlstraat over de groote Markt, waarbij de leidingen dan door de kelders van de daarstaande gebouwen kunnen worden geleid naar Riviervischmarkt en het Klok huisplein. Verschillende aftakkingen kunnen DE ADMINISTRATIE.'dan worden aangelegd. De tweede hoofd leiding zou gaan over Zijlvest-Wilhelmina- straat tot den stadsschouwburg. Door de kanalen loopen weer twee gelei dingen, één voor den toevoer van warm wa ter en één voor afvoer. In, huizen waar ketels staan kan de ver binding tot stand worden gebracht bij de ke tel doch noodzakelijk is dit niet. De ketels kunnen ook geheel verwijderd worden. Het water blijft geregeld doorstroomen, van 's morgens vroeg tot-'s avonds laat. Met een snelheid van 1 tot 2 meter per seconde circuleert het. In minder dan geen tijd heeft men dus warmte in huis, wat bij eigen cen trale verwarming niet het geval is. Een be zuiniging is hier ook het minder kolengebruik door het dooven van het vuur. De kosten voor den warmteverbruiker worden bepaald door een meter, evenals een lichtmeter. Deze kosten zijn thans nog moeilijk te ramen. Dat deze evenwel niet bijzonder hoog zullen zijn, blijkt wel in Leipzig, waar een nieuwe warmtecentrale gebouwd wordt en men een besparing garandeert van 25 a 30%. Indien men dus per seizoen voor f 1000 verstookt, wordt de warmte door de centrale geleverd voor f 700 a f 750,Zoo ook in Barmen waar men een bezuiniging garan deert van 20%. Boven gaven wij reeds vele factoren van bezuiniging. Nog een andere is de volgende. Het nuttig rendement van een gewone verwarmingsketel is 60%, doch bij de stedenverwarming veel hooger, ongeveer een 85%'." Ziedaar de inlichtingen welke de directie van de Stedenverwarming Maatschappij ons verstrekt. Zeer zeker zou de tot standkoming in Haarlem een groote stap in goede richting zijn, zooals wij reeds eerder schreven. Op dit oogenblik zijn ook reeds concessie's aange vraagd in Amsterdam, voor een nieuw stads gedeelte achter het Stadion en in Groningen. Het ligt in de bedoeling van de directie om binnenkort hier een lezing te houden, evenals in Amsterdam, over dit onderwerp. Viool-onderwijs I uur. Gewone Sociëteit „St. Bavo" 3 uur. Zangles Zittingen 7 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. alleen zijn de hooge cijfers verklaarbaar, i „De Kroon" Groote Markt - Bioscoopvoor- die het totaal-verbruik aan alcoholische i stelling 8 uur. dranken door ons volk aangeven. De gevolgen van dat overmatig drankge bruik vormen, zeiden we reeds, mét die on matigheid zelve het alcoholisme. Wat die op zedelijk gebied beteekenen? Ik laat hier niet de eerste de beste blauwe propagandist ge tuigen. maar een zielzorger van den eersten rang. Op het Internationaal Drankbestrij derscongres te Scheveningen legde Mgr. Cellier, als vertegenwoordige van c(en H. Stoel de volgende verkla-'.g af: „Het alco holisme is voor de individuen, die er zich aan overgeven, meer dan iedere andere on deugd, de werkdadige oorzaak veler andere zedelijke ellenden, omdat het niet alleen de wilskracht op schrikwekkende wijze er- zwakt, maar ook zijn ongelukkige slachtof fers berooft van het verstand, da't de eerste voorwaarde is en als de grondslag van alle zedelijkheid." Zulke woorden kunnen door geen ernstig mensch worden misverstaan. Onze Bisschop spreekt hier niet van dronkenschap, maar van alcoholisme en kon daarmee in die om geving moeilijk iets anders bedoelen dan de drankbestrijders 't deden, lot wien hij het woord richtte. De gevolgen van het alcoholmisbruik zijn ontzettend op godsdienstig gebied dat zal ieder priester getuigen, maar dat is wel dui delijk voor iedereen, die nagaat wat er iuist op den Zondag, den dag des Heeren, door aai misbruik geschiedt. Wie snakt naar bedwelmenden drank, kan moeilijk verlan gen naar hooger leven en voortgezette on matigheid verdraagt zicb niet met een gods dienstige praktijk. Van bet gezinsleven is de drank de bit terste vijand. Hij doodt er den vrede en bet geluk, hij doet de liefde tusschen de echt genoten kwijnen, hij ontneemt den ouders het zoo noodzakelijke gezag over hunne kinderen NIef alleen in de gezinnen van echte dronkaards wordt veel geleden, maar ook in die van zoogenaamde matigen, om dat het geregeld ruim gebruik van alcoholi sche dranken de huiselijke sfeer bederft. Het alcoholmisbruik vreet ook als een kanker aan de algemeene volkswelvaart. Het verarmt niet alleen de ongeveer 26.000 ge- patenteerde dronkaards, die ons land rijk .Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) 1,-1 1 1- 1 1 JW naetorin ioH C> r ATI is. maar ook iailooze anderen, die in het ge heim te veel drinken of in hel openbaar hun te groote liefde tot den alcohol toönen. Het is geen uitzondering, dat iemand door den drank maatschappelijk ten onder gaat en talloos zijn de gevallen van hen, die door overmatig drankgebruik arm bliiven of arm worden. De reeds genoemde 360 millioeu gulden, door ons volk per jaar aan drank besteed, komen uit de beurzen van velen in dc brandkasten van weinigen. En mèt dat geld wordt er zooveel van méér waarde verkwist 't Is niet mogelijk in zoo'n kort bestek ook maar de helft der gevolgen van bet drankmisbruik op te noemen. We moeten denken aan bet verlies van gezondheid, hel derheid van geest, levensgeluk, eer en deugd. Maar wie zijn oogen openen wil voor de nooden onzer samenleving, wie meevoelt het leed en het ongeluk van den naaste, wie niet als een verstokte egoïst door het leven gaat, die móét erkennen, dat bet alcoholisme een ramp is voor onze samenleving. Daarom noemde Z. H. Paus Pius X den, - - strijd tegen bet alcoholisme „een sociale 46 Alg. P°k ^eror. SP< v™n>' a plicht voor allen, een sociaal werk zoo j| rechter Haarlem bevestigd. H. M. G. J. H., koopman te Haarlem, appèl overtr. art. 440 W. v. S., vonnis kanton rechter Haarlem bevestigd. J. v. E„ kuiper te IJmuiden, verduistering voorw. gev.straf van 6 maanden, proeftijd 3 jaar met bijz. voorw. H. W., kleermaker te Zaandam, diefstal, 3 maanden gev.straf met aftr. prev. hech tenis. j/ Gisterenavond hadden wij een onderhoud met de directie van de N.V. Maatschappij Stedenverwarming, de heeren W. Beuker, Jr. en F.W. Kilk Jr. Omtrent door haar beoogd doel en plannen gaven wij reeds eerder een kort resumé. Hieronder volgen nog eenige bizonderheden, waarbij wij de directie aan het woord laten. „Gedurende de laatste jaren is het vraag stuk van de Centrale Verwarming van groote beteekenis geworden. De meeste groote ge bouwen zijn langzamerhand overgegaan tot aanschaffing van de centrale verwarming. En hiervoor zijn vele redenen te noemen, belangrijke factoren ten gunste van bedoelde verwarming. Zoo waren b.v. factoren van groot belang, de gelijkmatige verwarming een verwarming evenredig aan de tempera tuur van de natuur. Thans heeft men evenwel een systeem ge vonden, de centrale stedenverwarming, waar door weer verschillende slechte hoedanighe den verbonden aan de gewone centrale ver warming en aan het stoken van kachels, ver dwijnen. Een groot nadeel van vele schoor- steenen is wel de slechte lucht in de steden door rook en roet. Deze rook- en roethaarden moeten uit de stad verdwijnen. Een centrale stad-verwarming moet daarom zooveel mo gelijk aan den buitenkant van de stad worden gebouwd. Dat dit evenwel niet de eenige re den is, is van zelfsprekend. Uit bezuinigings oogpunt beschouwd, zal ook dit vooral be langrijk zijn. Zoo b.v. het vraagstuk hoe kunnen we het beste onze kolen „ausnützen" uitbuiten er de méést mogelijke profijt van trekken. En reeds meermalen is bewezen dat door centralisatie groote bezuinigingen worden verkregen. Deze en nog veel meer technische redenen leidden tot het stichten van Centrale stookplaatsen. In Amerika en Duitschland zijn reeds talrijke steden of stadsgedeelten, welke centraal verwarmd worden. Naast de gas- en electriciteitsfa- brieken wordt daar ook warmte op dezelfde manier verstrekt. In Dresden werd reeds in 1900 overgegaan tot stichting van een centra le stookplaats hoofdzakelijk ter zuivering van de lucht. Alle staatsgebouwen, verschil lende hotels en schouwburgen sloten zich aan. De bedoeling aldus onze regslieden, is nu, een gebouw te stichten op den Kinderhuissin gel, ongeveer tusschen Kimman en de So ciëteit Vereeniging. Evenwel zal het gebouw geheel inpandig, niet aan den weg gelegen zijn. Zekerheid bestaat er evenwel niet, daar, de mogelijkheid van een onderbrenging in de kelders van den Stadsschouwburg niet uitgesloten is. Een serie stoomketels zal worden opgesteld, welke waarschijnlijk zul len werken onder een druk van 2% atmos- pheer. Hiermede zal oververhitte stoom worden geproduceerd tot een temperatuur van 250 graden Celsius, welke wordt gebracht in tegenstroomapparaten. Hierdoor wordt het water verhit tot een temperatuur van maximum 95 graden Celsius. Dit water wordt ïn het stadsnet gestuwd door centrifugaalpompen. Dit stadsnet, in betonkanalen van 60 cM breed en 40 cM „oog, bestaat uit zwaar geisoleercle buizen. Warmteverlies is zooveel mogelijk uitgeslo ten door deze isolatie. Zoo werd in Neukölln, waar een leiding van 5 KM is aangelegd slechts een warmteverlies van 5 graden ge constateerd Waar mogelijk worden de buizen onder het trottoir gelegd, doch waar hier in Haar lem de troittoirs over het algemeen zeer smal zijn en daaronder reeds de draden liggen van het electrische net, telefoonnet enz., is het hier niet mogelijk. Hier zullen de leidingen dan vlak naait den trottoirband moeten wor den gelegd. Waar vele wegen spoedig zullen geasphalteerd worden, zal daar dan rekening mee moeten gehouden worden, door de be- tonlaag van den weg in tweeën te leggen, op dat de onkosten anders zoo hocg zouden wor den, dat de baten lang niet toereikend zou. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat tl Eiken Donderdag van 89% uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 2614 ven 's ^vonds van half 8 half 9 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen - Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R. K. Bond van Ziekenverpleegsters). Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan bet Bu reau BI weg 309 Overveen fdr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothcek fansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dags en Woensdags van 810 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, d.'e hier geën tehuis hebben Tel, 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 uur op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag avond Sf. Elisabeth's Vereeniging .lansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E V Maan dags van 2—3 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraaxnverzorging van de Derde Orde Si. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh. Ged. Oude Gracht 74. des Dinsdags van 2—3 uur ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan liet zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, ie kennen aan het gr,oen-wit schild aan den huisgevel. Uitsoraken van Donderdag 17 September. J. F., leerling-monteur te Wormer, appèl overtr. Alg. Pol, Veror. Koog a.d. Zaan, vonnis kantonrechter Zaandam bevestigd. S. J„ vrachtrijder te Spanbroek, appèl overtr. art. 455 W. v. S„ geldboete van 25 subs 15 dagen hechtenis. J. S., vischvenler te Volcndam, appèl overtr art 453 W. v. S., één dag hech tenis. W H. B„ koopman te Jan Gijzenvaart gem. Velsen (bij verstek), appèl overtr. art. Naar wij vernemen heeft het gemeente bestuur van Haarlem, de burgemeester en de vier wethouders, een bezoek gebracht aan den nieuwen Minister van Binnenland- sche Zaken in Den Haag in verband met de kwestie der grenswijziging. De verwachting is dat de nieuwe rege ling met 1 Januari a.s. zal ingaan. De mi nister zal althans, naar wordt verwacht, het daarheen trachten te leiden. Verder kunnen wij nog mededeelen, dat het niet in de bedoeling ligt in het inge diende ontwerp en thans bij de Tweede Kamer (het z.g. kleine plan dus) verande ringen van beteekenis aan te brengen. Even- tueele veranderingen zullen allen een juistere omschrijving betreeffen van de be staande plannen. De Retraite-club „St. If/natius" in het St. Clemenshuis, te Noordwijkerhout. Men schrijft ons: Dezer dagen is een Retraite gehouden door de Retraite-club „St. Ignatius", ooder- afdeeling van den R.K. Volksbond afdee- ling Haarlem. Hoe heerlijk zijn deze dagen geweest, waarin we onze harten hebben kunnen ge ven aan. den Goddelijken Zaligmaker. Hoe heerlijk waren die cogenblikken. toen we met ongekende liefde voor Christus heb ben gebeden. Inderdaad, een Retraite is n rustkuur voc.r lichaam en ziel. Daar, in St. Clemens, sterkt men zijn geloof en met eer bied en godvruchtige devotie verricht men de gebeden. De gehouden Retraite zijn da gen geweest om niet te vergeten. Schoon was de morgen van de plechtige H. Com munie. Welk een liefde voor het Allerhei ligste Sacrament is er niet getoond. Op een bijzondere hartelijke wijze, dank te Rector Huf, voor de onvergetelijke hulde gebracht bij zijn 25-jarig priestermbil :ura. De voorzitter, de heer Hubbers, kon het ook met nalaten, om namens de Retraite club een dankwoord te spreken tol de Zeereerw. paters Rector Eïuf en Rector Kek. De heer Hubbers sprak 'ongeveer als volgt: Zeereerw. Pater! Wanneer wij bij het eindigen van deze retraite UEerw. een woord van dank bren gen, dan ben ik er zeker van de tolk van allen te zijn, dat gij door uw bezielend woord diep in ons hart hebt ingegrepen en dat gij door dat bezielend woord ons hebt doen inzien, dat wij van nu af een anderen en beteren weg moeten bewandelen. Dat is, dunkt mij, de grootste dankbaarheid voor een priester, die door woord en voor beeld ons den waren weg wijst naar het Hcmelsch vaderland. En ten slotlen, mijne heeren, een woord van dank aan allen voor de stichtende en gezellige wijze, waarop wij dezen dagen 'hebben doorgebracht. De Eerw. Rector wenschte' ons reeds in zijn openingsrede een zalige en gezellige retraite toe en ik hoop, dat hel ook zoo voor uallen ge weest moge zijn; ik hoop en vertrouw, dat gij allen met vuur en ijver zult medewerken tot grootmaking van ons Retraite-fonds „St. Ignatius", afd. Haarlem, opdat wij in den naasten toekomst niet één maar meer dere retraiten per jaar mogen bezetten. Hierna sprak de voorzitter van den R-K Volksbond, de heer Castricum, de eerw. paters Rector Huf enRector K0* eveneens toe. Op een treffende W1'£e schetste sor. deze dagen van godsvrucht. Hoe heerlijk klonken deze woorden van den voorzitter. Met geestdrift werd dank gebracht aan allen, in het bijzonder aan den Geestelijken adviseur Rector h°", die het sluitingslof gecelebreerd had. at het bezoek van den Rector welkom was, spreekt van zelf. Na woorden van dank zegging aan den Goddeliyken Zaligmaker van den Zeereerw. Pater Rector Hut en van d«n Geestelijken adviseur, werd de leden van de Retraite-club bet beste toege- wensebt voor het stoffelijk cn «eesleliik welzijn Barometerstand 9 uur v.m.: 759 AchtaWfc' OPGAVE: Naar waarnemingen in den morgen van 18 September. Hoogste Barometerstand 769.5 m.M. tc Vardoe. Laagste Barometerstand 748.6 m.M. te Vestmanier. Verwachting van den avond van 18 tot den avond van 19 September: Zwakke tot matigen, westelijken tot zui delijken wind, nevelig tot zwaar of half- bewolkf, weinig of geen regen, zelfde tem. peratuur. Het zijn dagen geweest van godsvruch tige devotie en allen hebben weer krachten gevonden in St. Clemens om verder, met liefde voor oce H. Geloof, op den leve»*- weg voort te gaan. Dezer dagen had de heer E. met visscben in de Zanderijvaart het geluk een snoek te vangen van 1314 pond. Waarlijk een buiten kansje. Naar deskundige hengelaars oor deelden, moet nog een tweeden van om streeks dit gewicht zich aldaar bevinden. Ongetwijfeld zullen velen liefhebbers hier nog een kansje wagen. Op 10 October a.s., zal alhier, evenals in andere plaatsen van ons land, de 1000ste geboortedag van President Kruger worden herdacht, waarvan het denkbeeld is uitge gaan van de Nederlandsch Zuid-Afrikaan- sche Vereeniging. Voor de nagedachtenis van Paul Kruger, zullen op genoemden dag van 12123? uur door den stadsklokkenist Zuid-Afrikaansche liederen ten gehore worden gebracht op he| carillon der Groote Kerk. Nagekomen giften: N. N. Gisterenavond werd in het lokaal van den heer Zwart aan den Heerensingel een propa- ganda-vergadering gehouden, belegd door. een comité van bewoners in de Amster- damsche buurt, om te komen tot de stich ting van een vereeniging, die ten doel heeft, de verkrijging en instandhouding van een speeltuin voor de jeugd. Er was zeer veel belangstelling, terwijl ook Mr. A. Bruch. wethouder van Onderwijs van zijn belang stelling 'blijk gaf. Er was zeer veel sympa thie voor de verschillende plannen. Men zal zijn best doen, om zooveel mogelijk leden te werven, waarna men hoopt alle plaanef te kunnen verwezenlijken. CONCERT. Door de steeds toenemende belangsteöts< voor de concerten, te geven door Mia PeS tenburg, Sopraan, Willem en Hendrik An- driessen, Piano, hebben deze artisten beslo ten ook in het a^. seizoen een serie van 3 concerten te geven in den Stadssckouwbntg Wilsonsplein en wel op Donderdag, 15 October 1925. Liederen- avond Mia Peitenburg en Hendrik Andries- sen. Vrijdag, 8 Januari 1926. Pianoavond Wil lem Andriessen. Maandag 22 Februari 1926. Kamermuziekavond Mia Peitenburg - Wil lem en Hendrik Andriessen. Op dezen laatsten avond zullen werken voor 4 handen of voor 2 Klavieren ten ge- hoore worden gebracht. Om iedereen in staat te stellen deze certen bij te wonen, is de abonnement®, zéér laag gesteld en wel f 4.pl. r. voor 3 concerten. Bovendien is een beperkt aan plaatsen op de Gaanderij beschikbaar J f 3. pl. r. voor de 3 concerten. Voor ieder concert afzonderlijk zuHen de entréeprijzen aanzienlijk hooger zijn. De Abonnementen zijn niet persoonlij^. De inschrijving voor deze concerten staat open bij het Concertbur. A. Vernout, Waf- moesstraat 10, te Haarlem. De concerten vinden wederom plaats in d*u Schouwburg Wilsonsplein. G.M. v. Leeuwen, St. Antoniesteeg 14, bank v. Leeningbriefje N. v. d. Elten, Ane- gang 14, bril W. Koster, Raamsteeg 13 r, gedeelte van een bont Braaksma, Generaal Joubertstr. 47, autodekkleed A. Koel, Frans- Halsstraat 18, étui met schrijfbehoeften S. Verdel, Korte Spaarne 25, grijze hond, Kennel Fauna S. Top, Teylerhofjesstraat 1, hondenhalsband G. Bekker, 2de Zuid pol derstraat 13, zw. witte 'poes Kennel Fauna C. Poorter, Parklaan 91, gr. witte poes, Kennel Fauna T. Mooij, Twijnderslaan 49 G, heeren slobkousH. Broekhuizen, Lombardsteeg 8, hondenpenning T. Kuyt, K. Margarethastr. 20, portemonnaie ma". W. v. Teeuwenbroek, Gierstraat 60, ro zenkrans M. v.d. Zeep, Generaal de Wetstr. 14, rijwielbel. merk H. Kruishaar, Korte Begijnestr. 24, rijwilebel. merk A. de Vries, Leidschevaart 38F, rijwielbel. merk H. v. Opzeeland, Burgwal 31b, heerenring N. Bouwman, Waldeck-Pyrmontstr. 39, rijwiel- behmerk ;H. P. Warmerdam, Kennemen straat 8, schort B. Stoete, Holsteynstraat lOrood, rijwieltaschje m.i.J. Jansen, Kei zer Karelstraat 40, damestaschje met inh.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1