Radio-Omroep 75 ct, NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT. Tweede Blad Vrijdag 18 September 1925 GEMEENTERAAD VAN BLOEMENDAAL. Een onstuimige raadszitting. Een incident aan de perstafel. De heer Bornwater eischt verklaringen van den voorzitter omtrent de han delwijze met het raadsbesluit van 16 Juni, inzake de terreinen langs den Zeeweg. Een motie van afkeuring over de houding van den voorzitter met algemeene stemmen aangenomen. De 6 pCt. geldleening wordt op 1 Januari 1926 afgelost. Een langdurige discussie over de werkver schaffing Een motie Otto om tot geleidelijke afschaffing der werk- loosheidszorg te komen, wordt aangenomen. VELSEN. BEVERWIJK. HEEMSTEDE ZANDVOORT. RADIO- LUIDSPREKERS per week. omplete 3 lampstoestelfen vanaf f 1.85 per Week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 flaariem. - Telefoon 1362G HAARLEMMERMEER. SCHOTEN. SANTPOORT. HAARLEMMERLIEDE. HALFWEG. VOETBAL. VIJFHUïZEN. CRICKET. Donderdagmiddag te 2 uur vergaderde de Raad der gemeente Bloemendaal onder voorzitterschap van den burgemeester Jhr. A. Bas Backer. Aanwezig alle leden. Na eerst in besloten zitting te hebben ver gaderd, werd de openbare vergadering te ruim drie uur geopend. Een incident aan de Pers tafel. Nog voordat de Voorzitter de agenda aan de orde kan stellen, doet zich een incident voor aan de perstafel, daar de verslaggever van „Bloemendaalsch Weekblad" en „Bloe- mendaal's -Editie" elkander op luiden toon de plaats aan de perstafel betwisten. De heer NU YENS wijst er den voorzit ter op, dat hier iemand, die gedurende ver scheidene jaren zijn vaste plaats aan de perstafel had, nu door een ander verdrongen Wordt. De VOORZITTER Daar hebben we niets mede te maken. De heer P. Tideman verklaart den voor zitter, als verslaggever van „Bloemendaalsch Weekblad" tegenwoordig te zijn en dus recht op de plaats aan de perstafel te hebben. De voorzitter merkt op, dat de heeren het maar in dér minne moeten schikken. Er wordt plaats ingeruimd en de rust keert weder. De gronden langs den Zeeweg. Voordat de voorzitter echter het eerste punt aan de orde kan stellen vraagt Dr. BORNWATER het woord. Door den voorzitter is, aldus spr. na de onstuimige raadszitting van 30 Juli j.l. het raadsbesluit inzake de exploitatie der zee wegterreinen toch ter goedkeuring doorge zonden aan Gedeputeerde staten, zonder dat de voorzitter den raad op zijn herhaalden aandrang inlichtingen had willen geven om trent de wettelijke bepalingen, die hem tot die handeling dreven Sedert is het betrokken raadsbesluit „voor Zoover noodig" door Gedeputeerde Staten goedgekeurd, nadat de beambten der volks gezondheid bij hun bezoek om de zaak ter plaatse na te gaan, gezegd hadden, van mee ning te zijn, dat het raadsbesluit nog niet bij hen thuis behoorde en de wethouders van Bloemendaal bij hun verweer tegen den Haarlemschen wethouder ten overstaan van Gedeputeerde Staten positief den indruk had den, dat men min of meer met de zaak verle gen zat. Wanneer men trouwens het schrij ven van Ged. Staten goed leest, dan is het eenige positieve daarin, dit, dat B. en W. nadrukkelijk worden aangemaand de latere besluiten en uitbreidingsplannen wel ter goedkeuring toe te zenden. Zou zulks vroeger wellicht weieens ver zuimd zijn De loop der zaken heeft., naar spr's opinie en die van velen zijner medeleden, geen an der resultaat gehad dan absoluut onnoodige vertraging in de verdere behandeling van eene voor de gemeente zeer belangrijke zaak. Meer dan ooit is de raad dus verlangend te vernemen, welke motieven den voorzitter hebben gedreven om te doen, zooals hij ge daan heeft en daarom stelt spr. nogmaals de volgende vragen Acht de voorzitter zijn handelwijze als de wettelijk aangewezene. Zoo ja, op welke wet en wetsartikel daarvan berust zijn meening. Spr. verwacht een bevredigend antwoord volgens artikel 183 van de gemeentewet, daar de raad het recht heeft op volledige in lichtingen van de zijde van den voorzitter. De VOORZITTER merkt op, dat deze vragen hem overvallen en hij stelt voor ze in een volgende vergadering te behandelen. De heer BORNWATER wijst er den voor zitter op, dat hij in een vorige vergadering deze vragen ook reeds had moeten beant woorden en toen weigerachtig was gebleven. De VOORZITTER zegt, dat hij de desbe treffende papieren nu niet onder zijn bereik heeft. De heer BORNWATER verzoekt den voorzitter, ze dan maar te halen. De VOORZITTER zegt ten slotte toe, in de pauze bedoelde papieren te zullen ha len en de vragen té zullen beantwoorden, waarna de agenda wordt behandeld. Benoemingen. Aan de orde is de benoeming van voorzit ters en leden der commissiën bedoeld bij art. 54 en. 57, der gemeentewet. Financieele comntlssie aftredend zijn de heer Luden, Kremer en Schulz. Deze worden herbenoemd. Werkloozencommissie aftredend zijn de heer v. Kessel, Blankevoort en Verdegaal. De aftredenden worden herbenoemd. De heer DE ROO merkt op, dat de com missie feitelijk opgeheven kan worden, daar haar werkzaamheden niet groot zijn. Waterleiding- en gascommissie aftredend zijn de heeren Hogenbirk en de Roo v. Alder- wereldt. De aftredenden worden herkozen. Grondcommissie aftredend zijn de heeren Bornwater, Bhnkevoort, van Kessel en de Waal Malefijt. De aftredenden worden herkozen. Brandweercommissie Aftredend zijn de heeren Laan, Kremer en de Roo van Alder- werelat. De aftredenden worden herkozen. Commissie bedoeld bij artikel 166 der ge meentewet, strafverordeningen. Aftredend Zijn de heeren Bornwater en Luden. De aftredenden worden herkozen. Converteering geldleening. B. en W. stellen voor de 6 geldleening 1919 te converteeren. Verschillende aanbie dingen zijn gedaan. WETH. LAAN zegt dat het z.i. beter is, nog te wachten met conversie, daar de lee ning op 1 Jan. 1926 kan worden afgelost en tnen dan de leening in haar geheel zal kun nen aflossen, dit mede ook in verband met het in exploitatie brengen van de gronden langs den Zeeweg, waarvan de baten mis schien speodig zullen toevloeien. De heer SCHULZ vindt, dat deze con versie niet afhankelijk mag worden gesteld van de exploitatie van de gronden langs den •Reeweg. De heer OTTO stemt hiermede in. De heer SCHULZ merkt verder op, dat he cijfers van dit voorstel den leden wei wat laat bereiken om daarover te kunnen oor- deelen. Laat de financieele commissie de kwestie beschouwen en laat men dan het voorstel aanhouden. De heer PRINSENBERG ziet er geen bezwaar in om de leening te converteeren. De heer OTTO maakt de opmerking, dat B. en W. het voorstel beter hadden moeten voorbereiden. Nu worden er maar cijfers in het midden der vergadering geflapt en men weet niet, waaraan men zich te houden heeft. Dit betreurt spr. Als B. en W. gewild hadden was het voor stel beter geredigeerd. Daarom acht spr. nu maar het beste, direct een besluit te nemen tot conversip Na bespreking wordt besloten de leening op 1 Januari 1926 af te lossen en nader over leg te plegen over een eventueele leening te gen lageren rentevoet. Gasbedrijf. B. en W. bieden ter vaststelling aan een verordening ingevolge artikel 114 bis der Gemeentewet tot instelling van een Gasdistri- butiebedrijf. Op voorstel van de betrokken commissie wordt besloten dit voorstel aan té houden, terwijl dan binnenkort een begrooting kan worden ingediend. Aan de hand van deze begrooting zal dan beter de meening omtrent de verordening kunnen worden gevormd, daar men thans geen cijfers kent. Het binnenpad. B. en W. stellen voor een wijziging van de bouwverordening bepalende een verbod tot bouw aan het Binnenpad. De heer SCHULZ is er tegen, dat de nog weinig beschikbare terreinen voor arbeiders woningbouw worden onttrokken aan den bouw. Spr. vraagt of rtien dan andere ter reinen beschikbaar zal stellen. De heer OTTO zegt, dat bij dit voorstel e tcelichting behoorde te zijn. Spr. waarschuwt tegen dergelijke beslui ten zonder toelichting hij is tegen dergelijke gelegenheidswetgeving. WETHOUDER LAAN vindt, dat de le den toch best weten, waar het hier om gaat. Als de heer OTTO er niet mee accoord gaat, moet hij tegen stemmen. De heer SCHULZ verlangt ailtwoord op zijn vraag. WETHOUDER LAAN zegt, dat bij de ex ploitatie van de gronden langs den Zeeweg zeer zeker aan arbeiderswoningbouw ge dacht is. Ook op Rolland is arbeiderswoningbouw. Het voorstel van B. en W. wordt dan aan genomen met 12 tegen 3 stemmen. Verkoop grond. B. en W. stellen voor grond te verkoopen langs den Hoogen Duin en Daalschen weg aan ir. G.O. Boom langs den Duinwijckweg aan A. Reuter en aan J. Möhringer. Besloten wordt den grondverkoop aan ir. G.O. Boom aan te houden ter bespreking in de grondcommissie. Tot den overigen verkoop wordt besloten. Grondruiling. B. en W. stellen voor een ruiling van grond aan te gaan met J.P. Kok ter verbetering van den Vogelenzangschenweg. Weth. LAAN licht het voorstel toe. Het is de bedoelipg langs den Vogelenzar.gschen weg een fietspad en rioleering te krijgen. De heer LUDEN merkt op, dat waar goe de wegen zijn, de wielrijders bij voorkeur den rijweg en niet het rijwielpad berijden en dit kan men niet verbieden. Men kan dus voortaan zijn geld uitsparen voor fietspaden, mits men goede wegen bouwt. Koopprijs. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. B. en W, stellen voor afwijzend te beschik ken op een verzoek van J. D. Meeuwig om wijziging van den koopprijs van het door hem gekochte terrein aan den Bloemendaal- schen weg. De heer DE ROO dringt er op aan 10C0 in de kosten bij te dragen, daar de kosten der fundeering hooger blijken, dan oorspronke lijk gemeend werd, daar een betonfundeering zal moeten worden aangebracht. Door verschillende leden wordt hierover nog het woord gevoerd. De heer V. KESSEL oppert het denk beeld, den heer Meeuwig in overweging te geven bedoelden grond aan de gemeente te rug te geven. Na bespreking wordt het voorstel van den heer v. Kessel aangenomen met twee stem men tegen. Nieuwe namen. B. en W. stellen voor verschillende nieuwe wegen van namen te voorzien. Enkele leden komen er tegen op, de we gen naar tal van particulieren te noemen dit vinden zij niet noodig. Laat men liever namen van bloemen of iets dergelijks nemen. B. en W. nemen daarop hun voorstel terug en zullen den wegen de namen van bloemen geven volgens den wensch van den raad. De gemeentcrekening. B. en W. bieden ter voorloopige vaststel ling aan de gemeenterekening 1924. Deze rekening wordt vastgesteld na een enkele opmerking van den heer Otto, die door een ambtenaar ter secretarie wordt beantwoord en toegelicht. De werkverschaffing. B. en W. vragen voor de werkverschaf fing een aanvullingscrediet van 5000. De heer v. KESSEL bespreekt deze aan vrage. Spr. kan zijn stem aan deze aanvrage niet geven tenzij de werloozen van het niet toe staan van het crediet, het slachtoffer zouden worden. Spr. vindt het niet fair, dat men voor aller lei werken en doeleinden gelden put uit pos ten, die voor die werken of doeleinden niet bestemd zijn. Op dien grond is spr. ten zeerste legen het verleenen van het crediet. Men moet niet groote bedragen vooi werk verschaffing aanvragen, ter,wijl dan later blijkt dat het geld vcor heel andere doelein den werd gebruikt. Daarom vindt spr. de aanvrage een groote vrijmoedigheid om niet te spreken van brutaliteit. De heer SCHULZ zou het beter vinden de aanvrage aan te houden, opdat onder zocht kan worden, hoeveel geld voor de werkverschaffing is gebruikt en of nog geld beschikbarv i~ voor werkverschaffing. Weth. LAAN beantwoordt de sprekers. De werkloozenzorg is voor B. en W. een nachtmerrie, aldus spr. Men moet de werkloozen productief werk laten doen, en zooveel mogelijk productief werk. Wat het besteden der posten betreft, merkt spr. op dat het niet juist is, dat geld voor andere doel einden bestemd werd als waarvoor het uitge trokken werd. Het is wel moeilijk steeds alle posten juist uit elkander te houden, doch met den meest mogelijken zorg wordt hiervoor gezorgd. De heer OTTO meent, dat het systeem der werkeloozenzorg niet goed is. Men had het advies van de commissie voor de werke loozenzorg moeten opvolgen, om het systeem te veranderen. Wat een crisissteun betreft, deze is vol gens spr. niet meer noodig in de gemeente. Heft men de post werkloozenzorg op, dan is alles in het reine. De heer SCHULZ is beslist tegen de op heffing der werkloozenzorg. Volgens spr. is de werkloosheid nog lang niet voorbij. De heer v. KESSEL zegt, dat B. en W. de werkloosheidscommissie negeeren. Deze commissie werd door B. en W. nooit om ad vies gevraagd en toch was dit noodig geweest. Nu regelen B. en W. het maar met een ambtenaar. r In dit verband stelt spr. voor, dat B. en W. hun aanvrage terugnemen en dat zij in de volgende vergadering met een aanvrage om een bedrag voor het onderhoud en den aanleg van wegen komen. Men moet niet, aldus spr. een crediet aanvragen voor werk loozenzorg en 't dan voor de wegen gebruiken Na bespreking stelt de heer OTTO de vol gende motie voor De raad, van oordeel, dat het gewenscht is de werkloozensteun, zoo als die thans geschiedt, voor de gemeente ge leidelijk af te schaffen, verzoekt B.en W. maat regelen te treffen om tot deze geleidelijke af schaffing te komen. De heer v. KESSEL dient de volgende mo tie in De raad van oordeel, dat de post werkloo zenzorg niet moet worden verhoogd, noo- digt B. en W. uit, hun credietaanvrage terug te nemen en zoo noodig te komen met een nieuwe credietaanvrage voor de wegen. Wat de motie van den heer v. Kessel betreft wordt besloten, dat B. en W. vooralsnog hun credietaanvrage intrekken en met de confmis- sie voor de werkloozenzorg zullen confereeren De motie van den heer Otto wordt in stem ming gebracht en met 8 tegen 7 stemmen aan genomen. Recognitie verordening. B. en W. bieden ter vaststelling aan de aanvulling der recognitie-verordening. Deze wordt vastgesteld. Vergoeding voor bijzon dere scholen. B. en W. stellen voor vast te stellen de ver goeding aan eenige bijzondere scholen over het dienstjaar 1923. Dit wordt goedgekeurd. Schoolmiddelen. B. en W. stellen voor medewerking te ver- leenen voor de aanschaffing van schoolmid delen enz. voor de St. Therasiaschool. Dit wordt goedgekeurd. In dit verband dringt de heer PRINSEN- BERG op spoed aan, daar bedoelde school thans bijna reeds overbevolkt is en deg leer middelen hoogst noodzakelijk zijn. De VOORZITTER zegt toe, dat spoed be tracht zal worden. Daar het uur reeds vergevorderd is, wordt besloten de agenda verder af te handelen op Donderdag 24 September a.s. Voordat de vergadering echter gesloten wordt, beantwoordt de voorzitter de vragen van den heer Bornwater. De terreinen langs den Zeeweg. De VOORZITTER zegt, dat zijn meening, dat het bedoelde raadsbesluit inzake de ex ploitatie van gronden langs den Zeeweg naar Ged. Staten gezonden moest worden, ge grond was op artikel 7, 3a en 3b der woning wet. De heer BORNWATER wijst er den voor zitter op, dat de voorzitter dan toch ook in de vorige vergadering dit had kunnen zeggen. Toen weigerde de voorzitter. De VOORZITTER merkt op, dat deze artikelen genoemd zijn in een semi-officieel schrijven van een ambtenaar ter provinciale- griffie, dat hem eerst later dan de vorige vergadering bereikte. Voor dien datum ken de hij de artikelen niet juist. Daarna sluit de voorzitter de vergadering, maar de heer BORNWATER eischt heropening der ver- dering. De VOORZITTER heropent de vergade ring. De heer BORNWATER zegt met het antwoord van den voorzitter niet tevreden te zijn en dient de volgende motie in. De raad der gemeente Bloemendaal, ge hoord de weigering van den voorzitter in de raadsvergadering van 30 Juli, om de redenen op te geven, welke hem bewogen, het raads besluit van 16 Juli j- linzake de exploitatie van de Zeeweg terreinen ter goedkeuring aan Gedep. Staten toe te zenden, acht zijn hou ding in strijd met artikel 183 der gemeentewet, en met gewichtige belangen der gemeente, spreekt zijn afkeuring uit over de houding van den voorzitter en gaat over tot de orde van den dag. Hierover ontspinnen zich breede bespre- kin gen De heer OTTO zegt niet op de bewuste vergadering te zijn geweest. Maar deze motie vindt spr. echter de resultante van tal van ervaringen die de raad heeft opgedaan ten opzichte van de houding van den voorzitter bij de uitvoering van verschillende raadsbe sluiten. Wat de houding van den voorzitter betreft ten opzichte van het raadsbesluit inzake de exploitatie van de gronden langs den Zeeweg, deze achtte spr. juist. Maar besluiten van den raad, die d?n voor zitter niet aanstaan, komen dikwijls niet tot uitvoering om allerhande redenen. De raad heeft er zich altijd in geschikt, maar nu loopt de maat over. De VOORZITTER zegt, dat de wijze, waarop hij in de bewuste vergadering werd toegesproken, ook niet zeer aangenaam was De heer BORNWATER verwijt den voor zitter, dat hij de gevraagde inlichtingen heeft geweigerd, waarop de raad recht had. Spr. had van den voorzitter minstens een „amende honorable" verwacht. De VOORZITTER antwoordt, dat waar een ambtenaar ter provinciale griffie hem iets semi-officieel mededeelt, hij geen vrij heid kan vinden in een openbare raadszit ting daarvan mededceling te doen. De heer BORNWATER dringt aan op stemming over zijn motie. De VOORZITTER merkt op, dat alle heeren wel vóór de motie zullen zijn. De heer OTTO vraagt den voorzitter dan ruiterlijk te verklaren, dat zijn houding in de bewuste vergadering hem spijt. Weth. Laan en weth. v. Nederhasselt staan op. De VOORZITTER voldoet niet aan het verzoek van den heer Otto. „Dan maar stemmen", klinkt het van verschillende kanten. De motie wordt in stemming gebracht en met algemeene stem men aangenomen. Ontstemd en verstoord verlaten de leden de raadszaal. Bloem. Redd. Brigade. Vrijdagavond zal de BI. Redd. Brigade een ledenvergade ring houden in hotel Vreeburg. Aangezièh daar aan de orde zal komen het geven van reductie bij de oefeningen in Stoop's Bad gedurende de aanstaande wintermaanden, iets, waarbij de leden zeer geinteresseera zijn en waarover zij zeer zeker ook hun meening willen uitspreken, raden wij hun aan, de vergadering bij te wonen. VERGADERING TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De eerste der winterbijeenkomsten van de afd. BloemendaalVelsen van de Kon. Mij. voor Tuinbouw- en Plantkunde, giste renavond in „Vreeburg" gehouden, ken merkte zich nu juist niet door een bijzon der groot bezoek. Maar de voorzitter, dr. Posthumus Meyes schreef dit in zijn ope ningswoord zeer terecht toe aan de weinige aanlokkelijkheid van de agenda. Deze be vatte in hoofdzaak punten over huishoude lijke zaken. Bij de ingekomen stukken was een schrij ven van het hoofdbestuur, waarin dit aan merking maakt op het gewijzigde slotarti kel van het Huishoudelijk Reglement, be helzende de bestemming der bezittingen der afdeeling, voor het geval deze opge heven werd. De vergadering ging accoord met de door het hoofdbestuur gemaakte wijziging, Tot afgevaardigde naar de Algemeene Vergadering, welke gehouden zal worden op Woensdag 28 October a.s. op een nog nader vast te stellen plaats, werd benoemd de heer Tabernal. De heer J. Ende werd aangewezen als plaatsvervanger. De afgevaardigde kreeg in opdracht zijn stemmen voor candidaten voor het hoofd bestuur uit te brengen op de heeren Hiem- stra (afir.) en Putman Kramer. Besloten werd, indien zich een voldoend aantal deelnemers voor den Tuinbcuw-Win Als aanvulling van het bericht over de bibliotheek, in dit blad van 8 September, zij vermeld, dat de totale ontvangsten over het afgeloopen seizoen bedroegen f 264.86. Hier door kon zoo'n groote aankooo van nieuwe boeken geschieden, dat de bibliotheek thans over 955 werker, beschikt Gemeenteraad. De raad vergadert op Dinsdag 22 September 1925, des namiddags 7 uur ten gemeentehuize. De agenda luidt: 1. Ingekomen stukken en mededeelingen. 2. Vaststelling van een nieu we brandweerverordening. 3. Prae-advies op het adres van den IJmuider Bestuurdersbond, betreffende steunverleening aan ongehuwde werkloozen. 4. Vaststelling van eene instruc tie voor het onderwijzend personeel van de openbare scholen voor lager onderwijs. 5. Prae-advies op het adres van het bestuur der vereeniging voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs, te Santpoort, om voor de stichting van een bijzondere lagere school, aan den Brederoodsche weg aldaar, de be- noodigde gelden uit de gemeentekas te ver strekken. 6. Aanvrage om hernieuwde goed keuring der 'verordening op de heffing van schoolgeld voor gewoon lager onderwijs, openbaar vervolgonderwijs, buitengewoon la ger onderwijs en uitgebreid lager onderwijs. 7. Prae-advies op een verzoek om mede gebruik van de slöjdinrichting der school voor buitengewoon lager onderwijs te IJmui- den. 8. Toekenning van een voorschot onder rborg van 2e hypotheek voor den bouw tercursus aanmelden, dezen cursus te doen van arbeiderswoningen. 9 Vaststelling^ en aanvangen begin October. Vervolgens gaf de voorzitter een kort verslag van de excursie, gehouden in Juli, naar de kweekerij Moerheim, te Dedems- vaart. Het aantal deelnemers bedroeg 50, welk aantal alle vroegere getallen overtrof, maar dan ook bijzonder zware offers van de kas vergde. Gelukkig kwamen eenige bijdragen hierin tegemoet. Spr. gewaagde van de bij zonder hartelijke ontvangst en roemde de excursie als genotvol en leerzaam. De heer Ende bracht naar aanleiding van dit verslag hulde aan hen, die zoo uitste kend voor de voorbereiding en leiding had den gezorgd. Hierna volgden eenige mededeelingen van het bestuur. De voorzitter stelde voor, bij de keuring van inzendingen de gewone wijze van be oordeeling te blijven volgen, maar tevens een wisselbeker toe te kennen aan hem, die in den loop van een jaar het grootste aan tal „tienen" behaalt. Wie twee jaren achter elkaar, of 3 maal in het geheel het hoogste aantal „tienen" haalt, wordt- eigenaar van den beker. Dit voorstel kon de instemming van de verga dering verwerven. De heer Ende wees ech ter op de mogelijkheid, dat er door een in zender meerdere malen dezelfde planten kunnen worden ingezonden. Hiertegen zal de keuringscommissie waken. Ook wilde spr., dat er van het bestuur een verzoek gericht wordt aan de eigenaars van buiten plaatsen en kassen, hun personeel in de ge legenheid te stellen in te zenden en deze eigenaars te wijzen op het nut van het in zenden. Aan de leden werd vervolgens verzocht aan den secretaris opgave te doen van na men van buitenplaatsen, enz., die in aan merking kunnen komen als doel van excur sies van andere afdeelingen. Ten slotte stelde de voorzitter voor, met 't oog op de propaganda voor de afdeeling in Aerdenhout, ook daar eens in een bui tengewone vergadering een spreker te la ten optreden. Ook dit voorstel werd aan genomen. De Vragenbus bevatte eenige vragen, die zoo goed en zoo kwaad als 't ging, werden beantwoord. Naar aanleiding van de vraag: „Waardoor zijn er dit jaar zooveel paddestoelen?" wist de heer Ende mede te deelen, dai, waar in een gazon de bekende witte paddestoeltjes die zoo typisch in een krinj? groeien, ge staan hadden, het gras veel beter groeide dan overal elders in het gazon. Dit ver schijnsel werd toegeschreven aan het groo te stikstof-gehalte van de verrotte padde stoelen. Voor de puntenlijst waren ingezonden: Collectie sierpompoenen, door Tabernal, 10 punten; ex. Strelitzia regina door Van der Hul, 8 punten. De keuringscommissie bestond uit de heeren Vader, Brouwer en van der Spiegel. Een nieuw model Engelschc gazonhark, om gemaaid gras bij elkaar te harken, zal door den heer Ende in gebruik genomen worden. Later zal hij zijn bevinding over 't gebruik mededeelen. Gevonden voorwerpen. Terug te be komen bij: Ruttc, Bloemendaalscheweg 59, Bloemendaal, een vulpen; Th. Molenkamp, Overtonstraat 7, Schoten, een bankbiljet; H. Vis, Kerkplein 8, Bloemendaal, een spa niel (bruin met wit); Snuverink. Kinheim- weg 19, Bloemendaal, een flaconnetje; Kroon, Bosch en Duinlaan 15, Bloemendaal, een kinderhandtaschje; C. Schuit, Krulle- laan 1, Bloemendaal, een witte kip; van 't Land, Boschlaan 39, Bloemendaal, een schil- derskiel; mej. Mittweg, Korte Kleverlaan 66, Bloemendaal, een pakje poeder; D. H. Verbon, Marijstraat 24, Schoten, een arm band; Spaling, Rustenburcherweg10, Bloe mendaal, een mut fklutGroenhuis, Bloe mendaalscheweg 123b, Bloemendaal, een grijs poesje; J. Roozen, Zijlweg 76, Over- veen, een Lipssleutel no. 1456 k; Riinegqm- laan 9a, Aerdenhout, een gouden schakel- ring; L. Elfrink, Hendrik Roozenlaan 41, Overveen. een schildpad, étui met schrijf behoeften; Jonker, Middentuindorplaan 12, Overveen, een muziekboek: Midden Duin en Daalscheweg 27, Bloemendaal, een wol- van het 5-jarig bestaan verandering van straatnamen. 10. Verdeeling der gemeente in kieskringen en stemdistric- ten. 11. Wijziging der rooilijn aan de noord zijde van den IJmuider straatweg te Velser- oord. Gemeentezaken. B. en W. bieden den raad ter vaststelling aan een concept in structie voor het onderwijzend personeel in de gemeente Velsen. B. en W. stellen voor afwijzend te be schikken oo het verzoek der Vereeniging voor Christelijk Nationaal Onderwijs te Santpoort, om de noodige gelden uit de ge meentekas te verstrekken voor de stichting van een bijzondere lagere school. De afwij- zing grondt op het te klein aantal leerlin gen, waar minstens de school door 60 leer lingen moet worden bezocht. De Liturgische Dag te Beverwijk. Na mens den voorzitter der Liturgische Ver eeniging in het Bisdom Haarlem verzoekt men ons nog het volgende te melden: Dankbaar voor den zeer gewaardeerden steun der Katholieke Pers en de mede werking welke bij de voorbereiding van den Liturgischen dag te Beverwijk op Woensdag 23 September van verschillende zijden mocht ondervonden worden, moge, aan wat reeds werd bekend gemaakt, nog de volgende toelichting worden gegeven. Na de plechtige Hoogmis zal worden ge houden een priestervergadering welke al leen voor heeren GeesJelijken toeganke lijk is. Reed; is bekend gemaakt, dat in de Bis schoppelijke Kweekschool een vergadering zal worden belegd, waar als spreker zal optreden de heer van der Kroft, hoofd eener bijzondere school uit Den Haag met een zeer interessant onderwerp, hoe na melijk de bekende Tarcisius-blaadjes vrucht baar bij het onderwijs kunnen worden ge bruikt. Ten gerieve der onderwijzers en onder wijzeressen, op wier talrijke opkomst naar deze vergadering wordt gerekend, zij mede gedeeld, dat de vergadering te ongeveer kwart voor 'één uur zal beginnen Den leden der Liturgische Vereeniging in het Bisdom Haarlem wordt vriendelijk ver zocht deze bekendmaking in de Katholieke bladen te willen beschouwen als uitnoodi- ging aan den Liturgischen dag deel te ne men. Wanneer velen, die in de Liturgische be weging belang stellen, op 23 September naar Beverwijk komen, dan zal het streven der Liturgische Vereeniging wederom be langrijk worden bevorderd tot groei en bloei van het godsdienstig leven. Burg. Stand. Geboren: z. v. D. Breeu- werRozenbrand. z. van M. Wullems van Eycel. d. van C. van Kampen Duijm. z. van W. J. Reek—Rip. Ondertrouwd: W, de Zwart en P Brou wer. C. A. Polak en Q. van Dalum. Getrouwd: F. T. Marijn met W. C. Boer. B, A. Wientjes met J C, van Bakel. J. J. F, Huysman met J. W. M. Timmermans. P. F. Goejer met A. Veenan. Overleden: J. M. Ch. Kelderman, echtg. v. B. P. v. d. Weijden, 74 j. G. P. A. van Waijjen, 66 j. G. J. M. Fortanier, echtg. van D, Latenstein van Voorst, 66 j. H. Walter, 88 j. Teekencursus. De cursus voor het avond- vakteekeponderwijs 1925-1926 zal 12 Oc tober a.s. weder aanvangen. Leerlingen kunnen zich aangeven bij den gemeente architect. Hondenbelasting. Het le suppletoire ko hier van de Hondenbelasting is thans vast gesteld op een bedrag van 420. Tombola. Aan de R.K. Voetbalvereeni- ging „The Zandvoort Boys" is vergunning verleend tot het houden van een tombola op den op 22 September a.s. te houden feestavond in Zomerlust, ter gelegenheid Amsterdam Vaz Diaz 2000 AL dage lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amslerd. tijdsein 10 15 en 4.30 Zondags niet. Brussel. 265 M dagelijks concert te 8 35 u (ook Zondags) Daventry 1600 M dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event ook 12.20 Londen 365 M dagelijks concert en voordracht van 7 2011 of 12 Tsjdsëio als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz H, D. O. (Kilvers Draadl Omroep) 1050 M dagelijks 5.30—7 30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondag te 12 en 7 30 Zondags geen Diner concert. Parijs Eiffeltcre» 2650 AL dagelijks concer' te 6.35 Parijs Radio Parijs 175C M. - dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN. Daventry 8.20 Concert van uit de Radio Tentoonstelling te Londen 9.20 Ronald Frankan Cabaret Kittens 10.20 uitvoe ring tén afscheid van Brausby Williams van uit diens woning. H. D .O. 8.10 Avondconcert van uit de Studio. Zie verder bovenst, opgave. voor velen een voldoening zijn te weten, dat Dinsdag op de vergadering te Hoofddorp de voorzitter de geruststellende verklaring heeft gegeven, dat de zuster te Vijfhuizen blijft. De asphalteering. Wegens de asphal- teering van den Krommen Spieringweg, ii deze weg vanaf den Spaarnwouderweg voor een gedeelte tvoor het rijverkeer tijdelijk afgesloten. Geslaagd. De heer C. van der Maarel, gemeente-veldwachter te Hoofddorp, slaag de Donderdag te Amsterdam voor het po- litie-diploma, afgegeven vanwege den Alg. Ned. Politiebond Haarlemmermeerverloting. Vanwege de vereeniging „Vooruit" had Vrijdagmiddag te Hoofddorp de 4e Haarlemmermeerverloting plaats. Vele personen woonden de trekking bij, wlke ten overstaan van notaris Hein- sius werd gehouden. De hoofdprijs, een auto, viel op no. 11665. De verdere hoofdprijzen vielen op de navolgende nummers: 2380, een 17 jarig paard; 8007, een 14 jarig paard; 9501 een 2J4-jarig paard; 9000 een 2J4-jarig paard; 1048 een 1-jarig paard; 1495 een 1-jarig paard 5472 een veulen; 6072 een 2 sp. tuig; 2529 een- 1 sp. tuig: 2880 een zadel; 549 ,en zadel; 10913 een fiets en 7564 een fiets. Gevonden en verloren voorwerpen. Ter secretarie dezer gemeente is aangifte gedaan dat is gevonden: een nummerplaat van een auto; een broche; een belasting- plaqtje. Komen aanloopen: een Hollandsche herdershond. Verloren; een kinderportemonnaie met in houd; een schort; "een reservewiel met band van een auto; een portefeuille met inhoud. Burgerlijke Stand. Van 1517 Sep tember 1925. Geboren; Pieter, z. van C. de Kwaasteniet en J. Braam. Jacomina, d. van A. Café en A. Dol. Georgius Ignatius, z. van P. J. van der Klauw en Q. M. Borst. Jan, z. van Th. G. Hoos en C. van Beek. Emma Engeltje, d. van A. Hameling en E. Visser. Lambertus, z. van L. Berre- voets en A. C. Combee. I-eentje, d. van W. Kilwinger en J. Voogt. Levenlooze z. van J. Visser en G. van Veen. Ondertrouwd: Cornells Moolhuijsen. 26 j. en Grietje Goulooze, 20 j. Petrus Jfthan- nes Gijsbertus Berndsen, 26 i. en Anna Ca- tharina van Damme, 22 j. Getrouwd: Maurits Tmmink, 22 i.cn Anna Cornelia Bronkhorst, 21 j. -Franciscus Antonius van Riet, 25 j. en Johanna Maria Vermij, 21 j. Overleden: Johannes Ruis, 60 j„ geh. met A. E. van Beek. Trijntje Margaretha Hopman, 17 ongehu. Te Leiden; Geertje Krijger, 16 j., d. van D. J. G. Krijger en C. Drechsler. len das; J. H. Hammink, Julianalaan 134, Overveen, een vulpen; aan het bureau van politie te Overveen, een overschoen, een sleutel, een dameshandschoen, een sleutel merk Busco", een kinderhandschoentje, een wandelstok, een paar gummi schoenen, een gummi pop.. een regenhoed, een bollenmand. Burg. Stand, Geboren; d. van B. M, J. HerbermannRooien. z. van A P. J. Hnvninkvan 't Veer. Ondertrouwd G F. Kohier en C. Louw. Overleden: Th. A. F vers. 68 j. Gevonden voorwerpen en dieren. Terug te bekomen bii: A. Groeneveld Scheepersstr. 54, een rijwielbelastingmerk; J C. Riemens, Tirrorstraat 5, idem; C. A. v. d. Berg. Gen. ootbastraat 77, een kinderiasje; L Von, Gen. Ie la Reijstraat 91, een kinderportemonnaie: I. Dijt, Archipelstraat 21. een huissleutel; B Mei:er. Gen. Bothasiraat 27, idem: M. Pre- vost, Wilgenstraat 15, een mantelceintuur; J. Struk. Colensostraat 6 ,een wollen kin- Iermuts; P. v. d. Werf, Brandstraat 8, een donker gestroomde hond, no. 2351; C. Muschter, Genv Cronjéstraat 166, een porte- monnaie met' inhoud; aan het Politiebureau; een R.-K. gebedenboekje, een pet. een arm band, een kindermuts, een knipmes en een rijwielbelastingmerk. Strandvonderij. De verkoop van de strandvonderijgoederen van Zandvoort heeft Donderdag 1214.50 opgebracht, die van Bloemendaal. f 141.25. Het oud hout van de gemeente bracht op 38.05. Voetbalvereeniging „De Zeemeeuwen". Op de laatst gehouden vergadering van deze voetbalvereeniging werd het navolgende bestuur gekozen; Jb. Tcynes, voorzitter; A. Draayer, secretaris; D. mlderman, penning meester; W. van Braam-en C. Visser, com missarissen. Als voornaamste punt voor de vereeni ging kan genoemd worden het hebben van een eigen sportterrein'in de gemeente. Tot nog toe wordt van gemeentewege hieraan niet gedaan. Pastoor Saulenn. Naar wij vernemen is de Z. E. Heer Pastoor J. H. H. Saulenn ongesteld. Z. E. is bedlegerig en moet op medisch advies rust houden. Zijn toestand is gelukkig vooruitgaand. Belangrijke verkoop. van Notaris Moens te Beverwijk zal op Vrij dag 25 September a.s. in café Cornelissen alhier, worden verkocht de kapitale boer derij genaamd „De Sumatraboeve", liggende in den ,Houtrakpolder met een oppervlakte van ruim 66 bunder. Maximum-snelheid. Door de politie zijn VOETBALLF.RS-PERSONALIA. Via Alcmaria Victrix is de vroegere Storm vogels-acht erspeler Blinkhoff Jr. in Den Hel der terecht gekomen Hij speelt daar voor de club van dien naam op de spilplaats. Reeds Zondag j.l, verdedigde hij tegen V.S.V. de „Helder"-kleuren. HELDER—V.S.V. 2—1. Bij V.S.V. stond, na een afscheid van twee seizoenen, v. d. Wint weer onder de lat. Beteekende dat een geduchte aanwinst voor V.S.V.,, daartegenover stond de handicap door het gemis van de beste backs, waar door het geheele elftal een geduchte wijzi ging onderging Een bewijs, dat men in Den Helder het groote gewicht van deze ontmoeting inzag, was wel de duizendkoppige menigte, welke arnwezig was. Van het begin tot bet einde hebben de aanwezigen genoten van n uiterst spannende ontmoeting, die pas op het laatst van de fwecdc helft beslist werd. Helder maakte bet eerste doelpunt, nadat reeds "er Ce-der de paal re^dir.a h-d gebracht, V.S.V. wist evenwel nog voor half time den gelijkmaker te scorer- In de tweede helft geleek het er niet op. dat V.S.V ging winnen. Niet alleen waren de Velseroorders sterker, doch zelfs werd hun een penaltv'toegekend, welke v. d. Wint ni"t benutte. Tenslotte ver-laatste Helder echter het spel. waarop zij eenmaal wist te se"'"*"' Ondani'S hardnekkige pogingen wist V.S.V. niet den gelijkmaker te scoren. BLOEMENDAAL—D. E. C. Bloemendaal opent Zondag a.s. de com petitie met een wedstrijd tegen het Amster- damsche D. E. C. dat over een zeer sterke Ten overstaan ,,]oc2 beschikt. Nu de Haarlemmers Zondag van eerste klasse competitievoetbal verstoken blijven, bestaat er een Drachtige gelegenheid om ook eens met de tweede klassers kennis te ma ken. Behalve BloemendaalD. E. C. wordt ook nog gespeeld SchotenAlcmaria. R.-K. Bibliotheek. De R.-K. Bibliotheek 1 ten zevental automobilisten bekeurd we ens overtreding van de maximum-snel- eid. wordt met ingang van Zaterdag 19 Septem- j ber a.s. weer opengesteld. Voor Driehuis ver- voege men zich op de bekende uren aan de Zusterschool en voor Santpoort in de Noorderdorpstraat G 14. Tevens wordt men er'aan herinnerd, dat aanschaffing van het supplement-catalogus /ciplichtend is. Hobbs passeert de 3900 runs. In een wedstriid Rest van Engeland tegen Yorks sloeg Hobbs 30 runs en passeerde Wijkzuster. Bestond er gegronde vrees I hiermede de 3000 runs. De groote batsman dat men wegens financieele moeilijkheden j heeft thans een totaal van 3024 in 48 in- van „Het Witte Kruis" de wijkzuster van 1 nitigs. Vijfhuizen zou moeten missen, thans zal het I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5