V erkeersoEigevalIen. Gemeenteraad van Heemstede gemeenteraad. Hoestsiropen UIT DEN OMTREK. voor Kinderen Napoleon en de Teylerzaak. BIOSCOOP THEATER „DE KROON PLAATSELIJK COMITÉ STORMRAMP 1925. Overste T. L. van Wagtendenk 70 jaar. Een verbetering der spoorhalte bij „Wester veld." Luxor Theater. Het conflict in de H. O. V. DE MALVERSATIES BIJ „HET WITTE KRUIS." Waarschijnlijk f 170.000 verduisterd. De Haarlemsche Kruideniers-Beurs. Triduum R. K. Volksbond. De Steun aan Werkloozen. N. V. Jeroe's Kleermakerij. Personalia. Verhooging van den melkprijs. Een Forensen-aanslag. Telegraphisch Weerbericht HEEMSTEDE. HAARLEM. Gevonden dieren en voorwerpen. Eec lastige vraag en een karaktervolle ontwijking. Mr. H. G. Koster te Amsterdam schrijft aan de „Tel.": De combinatie Napoleon en de Teyler zaak zal velen absurd voorkomen; men zal zich niet licht kunnen indenken, wat de groote keizer te maken heeft met deze nim mer eindigende cause célèbre. Toch is er verband. Men hoore slechts. In den herfst van het jaar 1811 bezocht Napoleon, vergezeld van de keizerin Marie Loigse, Holland, of beter gezegd, die Noor delijke departementen van het Fransche kei zerrijk, welke in de plaats van het voorma lig koninkrijk Holland waren gekomen. Met pracht en praal en vleitaal werd de mach tige heerscher overal ontvangen. In October was de keizer te Amsterdam en zou van daar uit een bezoek aan Haarlem brengen. Den 24sten dier maand reed hij, geëscor teerd door een garde d'honneur, om zeven uur 's morgens den Haarlemmerweg op en kwam om acht uur te Haarlem bij de Am- sterdamschepoort aan. De waarnemende „maire" van Haarlem hield een serviele rede, naar welke de kei zer slechts met een half oor luisterde. Een maal in de stad, begaf Napoleon zich dade lijk naar Teyler's museum. Deze voorkeur voor dit museum schijnt wonderlijk: men bedenke echter, dat het museum waarschijn lijk een betere lokaliteit voor recepties be zat dan de „mairie" op de Groote Markt. Hoe het zij: Napoleon hield dien ochtend audiëntie in Teyler's museum en ontving er den gemeenteraad, de leden van rechtbank en parket, alsmede de geestelijkheid. Nadat de audiëntie geëindigd was, be geerde de keizer de merkwaardigheden van het museum eens te bekijken. Napoleon had een fabelachtig sterk geheugen en was door zijn rustelooze werkzaamheid en on vermoeibare weetgierigheid van alle moge lijke Hollandsche personen en toestanden uitstekend op de hoogte. Zoo had hij dan ook 't verhaal gehoord van den rijken Pieter Teyler van der Hulst en zijn wonderlijk testament: en toen de directeur der stichting (zekere heer Van Zeebergh) den keizer zou rondleiden, vroeg deze op de hem eigen korte, brUTiske ma nier: hoeveel bedroeg die beroemde nala tenschap toch wl?" („quel était done 1c montant de ce fameux heritage"?) Nu had de groote keizer op zijn tochten in de on derworpen landen soms de eigenaardige ge woonte om (in letterlijken en in figuurlijken zin) de hand te leggen'op sommige voor werpen, onder het uitspreken van de woor den: ..e'est a moil", met het gevolg, dat de bedoelde zaken voor goed naar Parijs ver huisden. Vooral od kunstvoorwerpen en op kanonnen had de keizer het nog al eens be grepen en op de hier beschreven wijze raak ten wi' bij zijn be'zoek aan Delft twee uiterst fraaie kanonnen kwijt, die in beter dagen door een Lübecksch kanonnengieter aan de Hoogmogende Heeren Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden ten geschenke ge geven waren. Toen nu de keizer aan directeur Van Zee- bergh een flinke oude heer, maar uiterst achterdochtig van aard die thxeerertde vraag naar het bedrag der stichtingsgelden deed, sloeg dezen de schrik om het hart! De goede man dacht niet anders dan dat Nanoleon de geheele Teylerstichting zou in pikken! Hij ontweek de vraag en bracht het gesprek op een ander onderwerp. Maar de adelaarsblik van Napoleon doorzag onmid- delii k de situatie en de vraag werd her haald. Doch Van Zeebergh begon wéér over iets anders en bij een volgende herhaling bewaarde hij een diplomatisch stilzwijgen. Nu verweet de keizer .den standvastiger, ouden heer zijn achterdochtigheid en deze hoorde de berisping gelaten aan, maar, Napoléon vernam niet wat hij weten wilde. In zijn hart mocht de keizer zoo iets wel; liever Weilicht c!ift de slaalsche loftuitingen, hem door de Nederlandsche patriciërs dier dagen zoo kwistig toegezwaaid; alleen trok hij den ouden heer Van Zeebergh aan het oor, een handgebaar, dat de keizer, wan neer hij in een goeden luim was, zich meer malen, vooral tegen niet-militairen, gaarne veroorloofde. De historie vermeldt niet of Van Zeebergh den keizer rancune toonde. Maar zij leert ons drie dingen. Ten perste, dat Napoleon niet de brute geweldenaar was, zooals som migen chm zich nog steeds voorstellen, doch dat hij de bifna almachtige den w:l en dc karaktersterkte bij anderen wist te eerbiedigen. Ten tweede; dat er ook in de dagen van ons diepst nationaal verval in Nederland nog mannen waren. Ten derde: dit de Teylerstichting een Pandoradoosje is, waar altijd een of ander duiveltje uit te voorschijn springt. Da Kroon brengt dege week een zeldzaam aardig programma, dat in staat is den meest verwenden bioscoop-bezoeker den heelen avond te boeien. Het gebruikelijke journaal, krijgen we de aanstaande mode te zien. De toiletten der Parijsche modehuizen dcet de vrouwelijke afdeeling in da zaal een kreet van verrukking slaken, terwijl de mannen onrustig worden omdat ze aan hun portsmonnaie denkén. Een pittig, geestig twee-actertje, „7 jon gens, 7 honden,7 dagen", brengt de aanwezi gen in een zeldzaam goeden luim. De film „Wintersport" laat zien, dat Sky- loopen ook niet alles is. Dan is er pauze. En door de aardige films èn door de pret tige zaal is de stemming ook tijdens de pau ze heel geanimeerd en komt een ieder in de beste conditie om de 6 acten met Watt en Half Watt, „de Prima Ballerina" te savou- reeren. Deze film is meer dan een gewone klucht. Deze twee komieken immers geven een le vend type, het type van de goedmoedige, onnoozele ziel, van den verschoppeling met een hondenhart. Daardoor ontroeren ze somtijds. En om hem heen groepeeren zich de andere figuren, soms weinig gechargeerd, igieestal scherp naar het leven geteekend. We noemen voor al de oude tooneeljuffrouw, het factotum zooals men ze werkelijk in plankenland aan treft, de goeiige, gelukkige dansmeester, Letiy en haar beminde, een en al deugd en liefde. Aardig geteekend zijn ook dc détails, o.a. het heterogene troepje aan de koffie, ten hui ze van den dansmeester, het vertrek van den mailstrobmer, enz- Daarom kunnen we een ieder, die zich eens werkelijk amuseeren wil, dit programma aanbevelen en we zijn er van overtuigd, dat zelfs de grootste bioscoop-rot zich kostelijk zal amuseeren. De muziek is evenals zaal en programma uitstekend verzorgd. Een aanrijding op de Gedempte Oude Gracht. Gistermiddag te 6 uur reed de 68-jarige M. T., wonende te Zandvoort, per rijwiel vanuit het Groot Heiligland naar de Ge dempte Oudje Gracht, toen hij plotseling moest uitwijken voor twee wielrijders, die op de Gedempte Oude Gracht reden. Door de onverwachte wending raakt T. het stuur kwijt en kwam te vallen juist voor een met een paard bespannen vierwieligen wagen, bestuurd door A. S„ eveneens wonende te Zandvoort. De beide rechterwielen van, den wagen .gingen T. oven het lichaam. Hij werd in per ceel Gedempte Oude Gracht 109 binnenge bracht waar een lid van E. H. B, O. de eer ste hulp verleend. Daar bleek, dat T, beide scheenbeenen eenigszins gekneusd had, ter wijl de armen licht verwond waren. Na verbonden te zijn, kon T. weer naar zijn woning terugkeeren. S. was door den schrik van den wagen gevallen, doch bekwam geen letsel. Met zijn fiets in 't water. Te drie uur ongeveer stond gisterenmid dag de 15-jarige W. K„ leunend op zijn fietj, nabij de Melkbrug in het water van het Spaarde te turen. Hij was blijkbaar geheel en al aandacht voor het watpr, want plot seling verloor hij het evenwicht en viel met rijwiel en al in het Spaarne, Onmiddellijk was hulp bij de hand en de brugwachters J. W. en W. S. konden jon gen en fiets met reddingshaak en dreg op het droge brengen. Door een agent van po litie werd de jongen naar huis gebracht. Tot en met hedenmorgen is bij den Penningmeester van het Plaatselijk Comité binnengekomen: 16 Sept.: Nagekomen gift bij de Opr. Haarl, Crt. 13, 17 Sept.; Idem 15. 18 Sept.: Idem 130.— 18 Sept.: Idem 2.50 N. N.t Wormerveer, collecte busje op den betaaldag van veehouders bij de Melkinrichting „De Land bouw 6.66 ki 19 Sept.: „Cantecleer wekt U weer" 1. 168.161= Saldo vorige verantwoording 33.795.13K Totaal 33.963.30 Van welk. bedrag voorloopig reeds 33.000 is geremitteerd aan den Penning meester van het Nationaal Steuncomité. Overste T. L. van Wagtendonk, dien v^le van onze lezers, vooral ook zij, die in mili tairen dienst geweest zijn,'goed zullen'ken nen, viert heden zijn 70sten verjaardag. Volgens zijn verlangen gaat de dag in alle stilte voorbij èn zou de overste hedenmid dag uitstedig zijn. Toch kon men niet nala ten den overste zijn sympathie te betuigen en in den loop van den ochtend mocht hij dan ook een overweldigend aantal bloem stukken ontvangen, waaronder ook van zijn landweermannen. Vergadering van dén Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 23 September 1925, des namiddags ten half 2 ure, in de Staten zaal, Prinsenhof. Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mede- dcelingen en ingekomen stukken. 2. Herstem ming voorsiel-Keerwoll benaming openbare wegen langs Garenkokerskade. 3 Benaming wegen terrein nabij Twijnderslaan. 4. Aan vaarding schilderij. 5. Verzoekschrift M. J. E. Lippits uitkeering honorarium. 6. Verhoo ging voorschotten enz. 2 woningbouwver- eenigingen. 7. Uitgifte grond in erfpacht en verstrekking voorschot twee woningbouw- vereenigingen. 8. Uitgifte grond in erfpacht Leidschevaart (C. M. W. v. Emmerik). 9.Ver- huring grond Zijlweg (Mr. P.Tjeenk Willink). 10. Verkoop grond: a. Schoterveenstraat (N. V. „Hoogefwoerd"); b. Kloppersingel (A. Bierboom); c. Hoogerwoerdstraat [A. Ph. Ro- meijn). 11. Aankoop perceel Zijlweg 53. 12. Opheffing Commissie Steunvcrleening aan Werkloozen. 13. Benoeming van: a. twee (raads)leden Commissie Volksdouche badhui zen van de Afd. Haarlem der N.H. Vereeni- ging ,Het Witte Kruis"; b. tijd. leerarenfes- sen) gymnasium of gymnasiale afdeeling van het gemeentelijk Lyceum; c. tijd. leerares Middelbare School voor Meisjes met 5-j. cursus; d. tijd. directeur laboratorium pa thologische bacteriologie; e. directeur Avond school Handelsonderwijs; f. 3 tijd, leeraren Gemeentelije Avondschool Nijverheidsonder wijs. Het verkeer van reizigers aan de spoor weghalte DriehuisWesterveld breidt zich den laatsten tijd meer en meer uit. Vanwege de spoorwegmaatschappij heeft men dan ook gemeend de ouderwetsphe en schaar- scjie petrolcvj jvcrlichting te moeten laten verdwijnen en daarvoor electrisch licht in de plaats te stellen. Deze 'verbetering is thans gereed gekomen. De perrons zullen voorts met een 40 M. worden verlengd. Ditmaal weer eens een Tuschmski-Fijm, wat zooveel wil zeggen als: iets goeds. Comedianten, een drama uit het tooneel- spelersleven in riet minder den 7 afdee- lingen, vult als hoofdschotel het grootste gedeelte van den avond. Met spanning wordt docr het publiek het gebeuren daar op het witte doek gevolgd en te verwonde ren is dit geenszins, mu Lya di Putti en Eugen Klöpfer de hoofdrollen vervullen in dit deer Felix Salten bijzonder fraai ge- ensceneerde drama. Een jong meisje, behoorende tot een troep rondreizende comedianten, wordt ontdekt door een der grootste tooneel- spelers en mee naar de hoofdstad genomen, waar zij een beroemde actrice wordt. In- tussehen raakt de veel oudere beschermer op zijn beschermeling verliefd, die zijn aan zoek aanneemt, maar kort daarop, als een jonge prins op haar verliefd wordt, bemerkt zij, dat het eigenlijk slechts dankbaarheid, geen liefde is, die haar het aanzoek van den ouderen man deed aannemen. Daaruit ontstaat het conflict, dat voor hem naar dc gevangenis, voor haar naar het kasteel van den prins leidt. Bij dit hoofdnummer krijgen wij nog te zien een zeer aardig film-allerlei met mooie teekenfilms er in en een, ditmaal niet zoo bar-flauwe komische film „De Herrieschop pers", die goed in staat is de lachspieren in werking te brengen. He'. „Luxor-Nieuws" geeft o, a. de vie ring van het 650-jarig bestaan van Amster dam en de feesten te 'Sittard weer. De in de Dinsdagavond j.l. gehouden le denvergadering der H. O. V. benoemde com missie heeft, zooals men weet, oogenblikke- lijk haren, arbeid aangevangen, ter oplossing van het bekende conflict. Woensdag j.l. had een conferentie plaats tusschen de leden der commissie en 't bestuur v. d. Nederl. Toon- kunstenaarsbond. Men deelde ons daarom trent mede, dat op de eerste plaats de verhouding tusschen de orkestleden en 't bestuur der H.O.V. ter sprake kwa. Dit werd na een geanimeerde bespreking geheel opgelost. Wat het teekenen van het door den N. T. B. voorgelegde contract betreft, werd dpze kwestie eveneens in het reine ge bracht. Den eersten avond verkreeg men overeenstemming met het bestuur v. d. N. T. B., terwijl gister,en eveneens toestemming werd verkregen van het bestuur der H.O.V. Een geheel nieuw contract is samengesteld. Door deze overeenkomst is zekerheid ver kregen, dat men voor een jaar absolute sta biliteit heeft verkregen in het orkest. Een jaar lang kan men rustig doorwerken en contracten afsluiten. Deze moeilijkheid is dan ook geheel uit den weg geruimd. Een andere kwestie is echter de finan-( tieele. Deze kwestie is een zeer urgente, zooals begrijpelijk. Contracten moeten wor-1 den afgesloten met verschillende gemeen- 1 ten om concerten te geven. De contributie j van de leden moet geïnd, contracten met solisten, zalen huren enz. enz. Dit zal dan I ook verreweg de grootste moeilijkheid zijn. Tot nu toe is, zooals de commissie ons mededeelde, het tekort ruim 10.000, De vraag is nu, hoe moet hierin voor zien wprden. De commissie heeft verschil lende wegen nagegaan, welke tot een op lossing zouden kunnen leiden en gemeend dat de beste weg is, gemeentehulp. Een zaak als deze, van cultureel belang voor Haarlem, mag niet zonder opoffering ver dwijnen. Daarom zal ook de gemeente het hare er toe moeten bijdragen evenals an dere gemeenten. Het geheele conflict in de H. O. V. zal zijn opgelost, indien de gemeente dus dit bedrag zal betalen, ter wijl om de H. O. V. te laten voortleven, e8n subsidieverhooging van 5000 noodza kelijk is. Dit bedrag is in geen geval te hoog, als men weet, dat aap belasting en zalenhuur van de H. O. V. een flink bedrag inkomt Het vorige jaar bedroeg dit bedrag 12.000. Indien later een rijkssubsidie zal worden verkregen, dan kan eventueel de gemeen- tcsubsidie weer op het oude peil worden gebracht. Doch thans is, volgens vaste over tuiging van den penningmeester, de heer Sybrandi, deze verhooging noodzakelijk. Dan is het bestaan der H. O. V. absoluut mogelijk. Indien deze voorstellen door de gemeente gunstig zullen worden ontvangen, dan is dus, zooals boven reeds gezegd, voor een jaar rustig werken mogelijk. In- tusschén is het afwachten, Vrijdagavond a.s. zal een vergadering worden gehouden, waar dan het likwidatie- voorstel wederom ter sprake ;zal worden gebracht. De Haagsche correspondent van de „Tel," meldt nog het volgende; Omtrent de reeds in het kort vermelde malversaties bij „Het Witte Kruis" door den directeur, den heer A, C. M. B„ vernamen we nog, in een on derhoud met de directie en hoofdagenten, dat de heer B. de laatste maanden het finun- cieele beheer alleen voerde, ten gevolge van de ziekte van zijn mede-directeur, den heer A. Beek. Wanneer voor de uitbetaling van gewone prijzen geld moest wordèn op genomen op de bank, moesten de benoo- digde quitanties door de twee directeuren geteekend worden. Zoo vervoegde de heer B. zich nog Woens dag j.l, met drie quitanties ten huize van den heer Beek, ter teekening voor de uit betaling van de Dinsdag gevallen prijzen van 100.000, 50 000, en 10.000, trekkende op de Staatsloterij. Dit geschiedde. Met geen woord repte de heer B. over finan- ciëele moeilijkheden, waarin hij verkeerde. Had hij dit gedaan, dan was er misschien nog wel redding voor hem mogelijk geweest, zoo vertelde ons de heer Beek. De heer B„ die reeds tien naar de functie van mede-direc teur vervulde, genoot het volste vertrouwen. Hoe het mogelijk is, dat hij in moeilijkheden geraakte kon de heer Beek zich niet voor stellen. De laatste maand had hij, volgens mede- deelitw der hoofdagenten vrij groote bedra gen ontvangen van afgedragen obligaties. Er stond circa 73.000.op de bank. Voorts ontving de heer B. in contanten nog onlangs 62.000; gevoegd bij andere be dragen, schatte men hei verduisterde ber drag op i70.000.- De directie ijermoedt, dat de debacle van den heer B een gevolg is van de zeldzaam voorkomend omstandigheid, dat er 3 groote prijzen van 100.000, f 50.000 en 10.000 zoo dicht op elkaar vielen. Dc heer B. zag blijkbaar geen kans, om deze met dc zich in ziin bezit bevindende middelen dadelijk uit te betalen. Had hij meer speling gehad, dan zou hij er waarschijnlijk wel in geslaagd ziin, het eene gat met het andere tc stopnen. Nu was het geslagen gat te groot. Bezittingen waarop beslag gelegd kan wórden moeten er niet ziin. De huidige directie meent echter, dat de gefortuneerde familie van den heer B. wel zal inspringen. Voor „Het Witte Kruis", dat den laatsten tijd goede zaken deed, zijn deze malversaties een leclijkë tegenvaller. Men hoopt echter, als men tot een schikking weet te komen, de zaken te kunnen blijven voortzetten. Verschenen is de officieele catalogus van de Haarlemsche Kruideniers-Beurs, welke op 22. 23, 24 en 25 September a.s. in de Gem. Concertzaal wordt gehouden. In het boekje zijn alle 54 stands met korte om schrijving opgenomen. De oefeningen, gehouden Woensdag-, Don derdag- en Vrijdagavond, waren zeer druk bezocht. Machtig klonken de gezangen, tref fend was de aandacht onder de bezielende predikaties van den ZeerEerw. heer Son- daal. Tot nu toe mag het Triduum dan ook zeer zeker geslaagd genoemd worden. Het hoogtepunt zal echter wezen de alg. H, Communife op Zondagmorgen. De plechtige H. Mis zal worden opgedragen te kwart voor zeven. De leden van den Volksbond wor den verzocht plaats te nemen vooraan in het middenschip der kerk. Zondagavond 7 uur plechtig St. Willi brordus-Lof met predikatie tot sluiting. B. en W. schrijven den Raad: Voor Uw: le; e i is t:r inzage, nedergelegd een bij ons College ingekomen brief dd. 22 Augustus j.l., van de Commissie tot steun vcrleening aan werkloozen, waarbij deze Commissie omstandig aantoont, dat haar instelling krachtens Uw besluit van 13 De cember 1922, No. 7 een tijdelijk karakter draagt, omdat zij steun had te verleenen ge- duretlde buitengewone economische om standigheden, welke naar het haar voorkomt thans niet meer aanwezig moeten worden geacht. De Commissie doet daarom aan ons het voorstel om tot opheffing der Commissie per 1 Januari 1926 te geraken en voor bepaal de gevallen den overgangssteun gedurende 1926 rechtstreeks van gemeentewege te doen geschieden. Wij hebben ons te dezer zake doen voor lichten door de Commissie voor de werk loosheidsbestrijding, ire: wier advies, hier bij overlegd, de meerderheid van ons College zich kan vereenigen. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen het mede hierbij ge voegd ontwerp-besluit te bekrachtigen. De N.V. Jeroe's Kleermakerij opende de zer dagen haar maatzaak voor heerenklee- ding, aan den Wagenweg No. 16. Reeds van Februari j.l. te Zandvoort werkzaam geweest zijnde, wist zij beslag te leggen op het prach tig gelegen pand aan den Wagenwég. De geheele inrichting getuigt voor de N.V. Geen moeite werd gespaard om het den cliënten gemakkelijk en aangenaam te ma ken, terwijl voor het personeel een lichte, en luchtige werkplaats werd ingericht. De ontvang-, pas^ en1 wachtkamer zijn op een eenvoudige, doch smaakvolle wijze in gericht. Alle schreeirweTiehf KTettren zijn vermeden, -slechts harmonieerende tinten zijn gebezigd. Dc verlichting van de verschillende com partimenten is van dien aard, dat kleuren van stoffen met dezelfde gemakkelijkheid te onderkennen zijn als bij dag. liet geheel maakt een degelijken en wei verzorgden indruk. Deze zaak lijkt ons een aanwinst voor Haarltm. (Herplaatsing wegens misstelling). Onze stadgenooie mej. G. Kleefstra, is be noemd tot onderwijzeres aan de R.-K. chool te Hellevoetsluis. Naar wij vernemen, zal binnenkort wegens den cfcivang van het nog steeds heerschende mond- en klauwzeer en de stijging der vee- voederprijzen ook de melkprijs weer een verhooging moeten ondergaan. Wethouder Klein Van Schoten schrijft in Het Volk naar aanleiding van de bekende forensen-kwestie voor arbeiders en employés bij de Ned. Spoorwegen, woonachtig te Sri o sr.. h t volgende „De gemeente Haarlem heeft een proef ge nomen ert heeft de employés van de Ned. Spoorwegen woonachtig te Schoten in de forensenbelasting aangeslagen. De redenée- ring was ongeveer aldus De betaling van loonen etc, vindt te HaarlemTdaats, uitreiking van dienstregeling-orders "etc.; het halen en brengen en vervoerklaar maken van loco motieven gebeurt te Haarlem en. dus is het locomotief- en treinpersoneel meer dan 90 dagen te Haarlem werkzaam. De gemeente Schoten ging evenals de direct betrokkenen, na de uitspraak van Gedeputeerden welke het ingestelde beroep hadden verworpen, bij de Kroon in beroep. En nu dezer dagen be sliste de Raad van State, dat het ingestelde beroep ongegrond was, zoodat de Schoten- sche locomotief- en treinbeambten hebben te betalen 1 Alsof die voor hun pleizier in het met hooge belastingen gezegende Schoten wonen; een gevolg van de schier uitsluitend arbeidersbevolking Als er één belasting onbillijk is, is het deze opgelegde aanslag omdat door woningnood gedwongen men te Schoten moest gaan wo nen. Haarlem verzuimde tijdig in den arbei derswoningbouw te voorzien en krijgt hier- .voor als een belooning een mooi stuivertje binnen als forensenbelasting. Waar het hier nu om gaat is dit. Te ver wachten is dat ook andere gemeenten de ge slaagde poging van Haarlem zullen navolgen, dat dus meer locomotief- en treinpersoneel de dupe zullen worden van deze onbillijke be lasting. Hier dient m.i. de organisatie han delend op te treden. En daarvoor zijn ver schillende wegen. A. Beroep bij den Minister door een Kamer lid. Hiervan verwacht ik een heel langen lij densweg zonder veel resultaat. B. Collectief in beroep gaan bij de ver schillende gemeenten waar men voor het reisvaardig maken van de locomotief re spectievelijk den trein, eenige uren vertoeft, dus 90 dagen per jaar werkzaam is tegen op legging van een forensénaanslag. Waar toch niet meer dan 4/3 geheven mag worden, ver wacht ik, dat het overschietende deel voor de werkgemeenten te klein wordt, om den aanslag te doen. C. Een actie om van de spoorwegdirectie een tegemoetkoming in dien belastingaanslag te verkrijgen. Wie,,een. beter denkbeeld heeft, kome er mee Naar waarnemingen in den morgen van 19 September. Hoogste barometerstand 767.2 m.M. te Vardoe. Laagste barometerstand 746.2 m.M. te Seydisfjord. Verwachting van den avond van 19 tot den avond van 20 September: Matige tot krachtigen, later afnemende zuidoostelijke tot zuidwestelijken wind, be trokken met regen, later opklarend, zelfde temperatuur. De Sobrietasbloem. Zaterdag 26 September zal in Heemstede de Sobrietas bloem verkocht worden. Een gewoon berichtje, dat bij vele lezers wederom den verzuchting zal uitlokken, „aldwéer een bloempje koopen." Ja, lezeres en lezer, dien dag zal u door meisjes, leden van de Mariavereeniging zulk een bloempje aangeboden worden. Het schoone doel van dit bloempje is, de kas te sterken van „Sobriëtas, Kruis- verbond en Mariavereeniging." Of het noodig is, aan die versterking mede te helpen Och, als Pausen, Bisschoppen, groote staatsmannen, kortom, groote Gees telijke en vooraanstaande teannen zoowel op geestelijk als wetenschappelijk gebied zeggen dat dit noodig is, dan is twijfel toch zeker buiten gesloten. Het doel van Sobriëtas is toch wel algemeen bekend. Th. v. d. Griendt geeft daarna met zijn vaardige teekenpen in de Kruisbanier van 17 Sept. zulk een treffend voorbeeld. Kweekerij der R. K. Drankbe strijding staat er op het hek van den ingang. Mannen Zien wij schoffelen en wieden om het onkruid te verwijderen. In den tuin groote boomen en planten. De mooiste, staande langs het pad die der „Christelijke liefde." Maar ook staat er „Godsdienst, zedelijkheid, Welvaart, Volkskracht, Huise lijk geluk en Algemeene beschaving." Om echter, behalve het onkruid te Ver wijderen ook de boomen en planten in het leven te houden is ook besproeiing en be mesting noodig. Een dame is bezig de plan ten te begieten. Zie, dat is het symbool der Sobriëtas-bloem. Droppelsgewijze valt het levenssap tusschen de planten, die, straks door de zon, die aan de achterzijde der plaats ter kimme rijst, als paarlen zullen prij ken op die planten, en haar levenssap geeft. Dat zijn de dubbeltjes die dien dag zullen gestort worden in de busjes der dames van Sobriëtas. Ook uw dubbeltje, lezeres of lezer zal straks als een parel blinken, ten aanschouwe van God, aan wien het werk der drankbestrij ding zoo welgevallig is, omdat het werk van Sobriëtas een Apostolisch werk is. Door heel Nederland zal de Sobriëtas- bloem verkocht worden. Heemstede, be kend om haar offervaardigheid zal in deze niet achter blijven. Wijs dus de dames niet af. Vis niet voor hen zelf, maar, en daarvan is ieder overtuigd, ten algemeene nutte. Zoo zal ieder een steentje kunnen bijdragen aan het groote liefdewerk dat drankbestrij ding heet- Vervolg. Vergoeding Bijzondere Scholen. B. en W. stellen voor aan de R.K. Meis jesschool op haar verzoek een vergoeding toe te staan voor eenige kleine werken aan die school te verrichten. Voorts stellen zij voor een vergoeding toe te kennen voor de aanschaffing van 85 nieuwe banken. B. en W. stellen voor aan de R.K. Jongens school eveneens een bedrag uit te keeren voor eenige werken aan die school te ver richten. Eveneens wordt een voorstel gedaan om de benoodigde gelden te verschaffen voor de aanschaffing van 144 nieuwe schoolbanken voor de R.K. Jongensschool op den Heeren- weg. De voorstellen worden goedgekeurd. Overplaatsing. B. en W. stellen voor Mej. H. Ritman, onderwijzeres aan de lagere school te reke nen met ingang van 25 Augustus overge plaatst te zijn naar de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs. Goedgekeurd. Overname van gronden. B. en W. stellen voor kosteloos over te ne men van de Coop. „Nooit Gedacht" het ge heele kadastrale perceel sectie B. no. 2615 ter grootte van 15 A. en 19 centiaren, vormende een gedeelte van de sloot, grenzende onmid dellijk aan de Westzijde van de Edisonstróat, alsmede de Edisonstraat met trottoirs en de strooken grond voor de huizen aan den Leid- schenvaartweg, alles bestemd voor weg. Te vens stellen B. en W. voor verschillende ver beteringen aan de bestrating en aan de trot toirs te laten uitvoeren. In dezelfden zin stellen B. en W. voor verschillende perceelen, die nog niet van duinwaterleiding èijn voorzien, aan te slui ten aan de waterleiding. De heer TROMP, zegt dat de vereeniging door dit voorstel een groot offer brengt. Er zal nu een groote verbetering komen, maar spr. wil opmerken, dat de notulen der vergadering van de coöperatie nog niet goedgekeurd zijn. Voorts zegt spr. dat de ridderlijkheid de gemeente had moeten dringen tot het geven van een tegemoetkoming, tiu de wbeoners zelf nog eenigen tijd de rente moe ten opbrengen. Ware de Coöperatie finan cieel krachtig genoeg, dan zou zij de gronden in eigen beheer Jiebben gehouden. Wethouder Dr. DROOG zegt dat er reeds genoeg over deze kwestie is gesproken. Spr. is verheugd, dat eindelijk een oplossing is verkregen. De heer JORRITSMA zegt dat de be woners feitelijk tevreden moeten zijn. Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. S I Een brug in dc Zandvoortsche laan over de Leidsche Vaart. B. en W. stellen den raad voor een crediet van f 78000.te verleenen voor het maken van een nieuwe brug over de Leidschevaart in de Zandvoortschelaan. Aan de uitvoerige toelichting tot dit voor stel ontleenen wij, dat de brug ontworpen is op een breedte van 18 Meter tusschen de leuningen, waarbij 12 y2 Meter beschik baar zal zijn met aan beide zijden voetpaden ter breedte van 2.75. De doorvaartbreedte der brug is aangehouden op 9 Meter en de doorvaarthoogte bij een normalen water stand van 0.60 N.A.P. op 2.20 Meter daarboven, welke afmetingen overeenkomen met die van de Schouwtjesbrug. De land- hoofden en vleugelmuren zullen onder water worden gemaakt van stampbeton en boven water van metselwerk met granieten hoek stukken, terwijl de leuning, op'de brug van ijzer zal worden gemaakt. Het brugdek zal worden gemaakt van ge wapend béton en op het brugdek zal een be dekking van asphaltbloks worden aangebracht Voorts is de bedoeling, dat langs den Leidschevaartweg de vleugelmuren zullen worden verlengd door een basaltkade-muur ter lengte van 60 Meter. De nieuwe brug is ontworpen voor zwaar verkeer, waarbij als belasting is aangenoemn een verkeer, met .10 tons vrachtauto's, waar omheen eene gelijkmatige verdeelde belas ting van'500 K.G. £>er M2, welke belasting ook voor de bruggen in de provinciale wegen met zwaar verkeer wordt aanghouden. De heer JORRITSMA had een meer gespecificeerde begrooting willen hebben. Nu blijft de kans op tegenvallers nog bestaan, zulke, als men heeft gehad bij het gebouw van Openbare Werken. Wethouder Dr. DROOG antwoordde dat de zaak nauwkeurig bestudeerd is. Er is advies ingewonnen bij een ingenieur der provincie en O. W. bezit een deskundigen ambtenaar op dit gebied. De heer v. UNEN merkt op dat de raad beslist over de noodzakelijkheid tot het bouwen van deze brug. Over de deskundige gegevens kan het grootste deel van den raad toch geen oordeel vellen. Het voorstel wordt goedgekerud. Alleen de heer Jorritsma stemde tegen. Verhuur grond, B. en W. stellen voor te verhuren aan den heer J. van Heijningen een strook grond aan de Vrijheidsdreef ter grootte van ongeveer 150 M2. Goedgekeurd. Wijziging loantabel, B. en W. stellen voor aan de loontabellen toe te voegen in loongroep III de categorie „werkman-chauffeur" en in loongroep IV de categorie „chauffeur." Goedgekeurd. Verbreeding en verbetering van den Meerweg. B. en W. van Heemstede stellen den raad voor een bedrag van f 30.000 beschikbaar te stellen voor verbreeding en verbetering van den Meerweg. In hun toelichting op dit voorstel, zeggen B. en W. o. m. nog het .volgende Bij den opzet van deze verbreeding is van de gedachte uitgegaan vanaf den Achterweg tot de Javalaan een weg te maken van 14 Me ter, waarvan 7 Meter te bestemmen als rijweg met aan beide kanten van dezen weg voet paden van 3.50 Meter breedte, terwijl het gedeelte vanaf de Javalaan tot de eerste om buiging van den weg is geprojecteerd op een breedte van 24 Meter, verdeeld als volgt 2 rijwegen elk van 5 Meter breedte, daar naast aan den binnenkant twee rijwielpaden elk van 1 Meter breedte, in het midden plant soen van 5 Meter breedte en aan den bin nenkant van de rijwegen weer voetpaden van 3.50 M. breedte. De heer TROMP betwijfelt of deze oplos sing afdoende is. Spr. juicht de uitbreiding toe maar geeft ,B. en W. in overweging, van den hoek bij Meer en Bcsch tot aan de Ring vaart een rechten weg te maken. Dit is de eenige goede oplossing. Thans blijft er nog een gevaarlijke bocht. Wethöuder Dr. DROOG is het in principe daarmede eens. De kosten hebben B. en W. echter nog daarvan terug gehouden. Er zou onteigend moeten worden. De heer TROMP meent dat geen kosten te groot zijn om ongelukken te voorkomen.- Spr. zelf is bijna het slachtoffer gewórden van den gevaarlijken toestand. De heer v. d. ERF meent dat de gevaarlijke bocht, welke in den weg blijft bestaan, nog meer afgerond kan worden, waardoor alsnog eenige verbetering wordt verkregen. Wethouder Dr. DROOG bestrijdt deze meening. De automobilisten zullen dan nog harder gaan rijden. Na nog eenige discussie wordt het voorstel goedgekeurd. Onbewoonbaarverklaring. B. en W. stellen voor onbewoonbaar te verklaren de woningen gelegen aan het Raad huisplein no. 26, Heerenweg no. 57, 59, 61 en 63, Heerenweg no. 45, 49 en 51, Prinser laan no. 20 en Raadhuisstraat no.37. Od een vraag van een der leden deelt de VOORZITTER mede, dat bij de onbewoon baarverklaring van deze woningen er op gelei is, dat de menschen onderdak hadden, hel meerendeel der woningen is reeds ontruimd Het voorstel wordt hierna goedgekeurd. Demping van een gedeelte der oude Craijenestervaart, B. en W. stellen voor hen te machtigen over te gaan tot demping van de oude Craijenes tervaart vanaf de bestaande schoeiing nabij de Koediefslaan tot aan de Lanckhorstlaan en daarvoor het noodige crediet ad f 3000 te verleenen. Van den heer B. J. Roozen was een adres, binnengekomen, waarin verzocht werd het plan niet uit te voeren. Adressant zou benadeeld worden, wegens gemis aan gelegen heid van waterloozing en hij niet meer naar het einde van zijn tuin kan varen. De VOORZITTER wijst er op, dat deze bezwaren niet overwegend zijn. Het is nood- zaakelij k dat de demping geschiedt de toe stand daar ter plaatse is thans onhoudbaar. De sloot dient niet meer voor afvoer van riool water daar de bewoners bet water in het riool loozen. De onderwerpelijke sloot loopt door en dientengevolge is het wenschelijk haar weg te werken. De heer de BREUK verzocht aanhouding van het voorstel, om den toestand nog eens te onderzoeken De VOORZITTER ontraadt aanhouding. Na eenige bespreking wordt het voorstel aangenomen. Rondvraag. De heer TROMP vestigt de aandacht op de Kwakelbrug in een kier van het brug dek raken de hakken van dames-schoentjes beklemd. De VOORZITTER Herziening in ver band met de mode Dan vraagt de heer TROMP nog eens de aandacht voor de Zandvoortschelaan bij den spooroverweg, waar men nog altijd wagens laat staan, die een verkeer belemmering vormen. Voorts vraagt spr. of een slootje bij Overbosch niet- gedempt kan worden. Wethouder Dr. DROOG vindt, dat dit slootje daar heel schilderachtig is gelegen. Wattneer het echter een onfrissche boel wordt, zal het moeten verdwijnen. De heer HILTERMAN vraagt of te schrijven van B. en W., waarin de ongeor ganiseerde arbeiders, worden aangemaand om zich bij de organisatie aan te sluiten en zich aldus bij werkloosheid een uitkeering te vdrzekeren, nog uitwerking heeft gehad. De VOORZITTER antwoordt dat velen aan den wenk gevolg hebben gegeven. De heer JORRITSMA zegt, dat de amb tenaar zich moet onthouden van het aan wijzen van bepaalde organisaties voor dc ongeorganiseerde. Hij dient het aan de be trokkenen over te laten, bij welke vereeni ging zij zich willen aansluiten. De heer van UNEN is het hiermee eens, niet alleen, maar hij is bovendien van meening dat van de gemeente heelemaal geen drang mag worden uitgeoefend op de arbeiders, om zich te organiseeren. Of ze dit al of niet zulen doen moeten ze zelf weten. Wethouder Dr. DROOG antwoordt dat B. en W. de arbeiders niet aanmanen om zich te organiseeren, maar wel om zich te verzekeren. Dat is natuurlijk heel iets anders. Waarmede de heer van Unen dan ook instemde. De heer JORRITSMA gaf in overweging om de rioleering onder de huizen te verbeteren, door de steenen buizen te vervangen door ijzeren grondleidingen. Vervolgens raadt hi; aan de beerputten te doen verdwijnen. Ze zijn niet meer noodig en veroorzaken een onzindelijke situatie, temeer, daar .men ze hier wel zonder bodem maakt. Wethouder Dr. DROOG is tegen het ver wijderen van beerputten, omdat hierdoor de binnenwateren weer vervuild worden. Wat de rioleering betreft, spr. deelt mede dat binnen kort een uitvoerig rapport over de rioleering zal verschijnen. De heer JORRITSMA acht vervolgens de inning der precariogelden te omslachtig. Spr. verzocht de* manier van inning te herzien. Tenslotte deelt spr. mede dat bij de on langs gehouden verkiezingen een der stem- bureaux slordig gewerkt heeft. Het schijnt daar, volgens spf. een janboel te zijn geweest. Verschillende menschen, die gestemd hebben, ontvingen kort geleden een aanschrijving. De VOORZITTER antwoordt dat dit laatste hem bekend is. Spr. is echter niet verantwoordelijk voor hetgeen <3p bedoeld stembureau kan zijn gebeurd. Derhalve moet hij zich van antwoord onthouden. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. Mijnhardi's Borsfhoningsiroop f 0.60 Mijnhardt'a Thijmsiroop f 0.75' Anga-siroop (ook bij Kinkhoest). .)$f 1.75 Bi] Apothekers en Drogisten t G.M. v. Leeuwen, St. Antoniesteeg 14 bank v. Leeningbriefje N. v. d. Elten, Ane- gang 14, brilW. Koster, Raamsteeg 13, r gedeelte van een bontBraaksma, Generaal Joubertstr. 47, autodekkleed A. Koel, Frans- Halsstraat 18, étui met schrijfbehoeften S. Verdel, Korte Spaarne 25, grijze hond, Kennel Fauna S. Top, Teylerhofjesstraat 1, hondenhalsband G. Bekker, 2de Zuid pol derstraat 13, zw. witte poes Kennel Fauna C. Poorter, Parklaan 91, gr. witte poes Kennel Fauna T. Mooij, Twijnderslaan 49 G, heeren slobkous H. Broekhuizen. Lombardsteeg 8, hondenpenning T. Kuyt K. Margarethastr. 20, portemonrfaie m.i. W. v. Teeuwenbroek, Gierstraat 60, ro zenkrans M. v.d. Zeep, Generaal de Wetstr. 14, rijwielbel. merkH. Kruishaar, Korte Begijnestr. 24, rijwilebel. merk A. de Vries Leidschevaart 38F, rijwielbel. merk H. v Opzeeland, Burgwal 31b, heerënring; N. Bouwman, Waldeck-Pyrmóntstr. 39, rijwiel- bel.merk ;H. P. Warmerdam, Kennemer- straat 8, schort B. Stoete, Hoisteynstraai lOrood, rijwieltaschje m.i.J. Jansen, Kei zer Karelstraat 40, damestaschje met inh,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2