UTTEW BINNENLANDSCH NIEUWS. ORDE EN ARBEID. STATEN-GENERAAL. EERSTE KAMER. TWEEDE KAMER. FINANCIËN, MARKTNIEUWS NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Tweede Blad Zaterdag 19 September 1925 Complot tegen den Russischen gezant te Weenen. Op 24 September a.s. zal de eerste conferentie plaats hebben van de Fransche delegatie voor de regeling der schulden met de Ver. Staten. De Japansche parlements gebouwen afgebrand. Verschillende groote panden worden bedreigd. Onder de radio-berichten: Lijdelijk verzet onder het Saksische spoor wegpersoneel. De ontvluchte Egyptische prins in Konstantinopel aan gekomen. Het voorstel van Jhr. Loudon en de beslissing omtrent de Mosoelkwestie in den Volkenbond. De strijd om de loonen bij het Duitsche spoorwegpersoneel. Een torpedoboot geramd. Het nieuwe partijprogram der Duitsche soc.-democraten. De ontvluchting van den Egyptischen prins. Engeland en de verplichte jurisdictie van 't Haagsche Hof. Het voorstel van jhr. Loudon. De beslissing in zake de Mosoul- kwestie. De brand in de Japansche parlementsgebouwen. De Staatsbegrooting. De Vondelnog niet vlot. De aanbieding van het adres van Antwoord der Eerste Kamer De Vlootwet-Commissie. Het Rabatzegelstelsel. De Zomertijd. Interpellaties. Tweede Kamer. Adres vaW Antwoord. Toespraak van den voorzitter. Regeling van werkzaamheden. Interpellaties. Uitlotingen. i Het communisme in Indo- van den ex-kaïd Tazi, een trouw vriend van China. De onrust in China doet blijkbaar haar Invloed in Fransch-Indo-China gelden, waar volgens het „Journal des Débats" een com munistische en anti-Fransche beweging is ontstaan. Op het oogenblik heeft men nog slechts met op zich zelf staande gevallen te doen, doch de nabijheid der sovjet-regee ring van Kanton wordt een ernstig gevaar geacht. Trouwens, in Frankrijk zelf be staan reeds groepen van Annamieten, die tot de communistische partij zijn toege treden, terwijl de regeering in Indo-China zelf de communistische elementen niet vol doende krachtig weert. Dr. Soen-Yat-Sen is destijds niet verhinderd in Sjolon een af.- deeling van de Koeoming-tang te stichten, die, reeds 200.000 leden telt. In Saigon voert het blad „Indochine" ongestraft een heftige campagne tegen de autoriteiten toen de Fransche kruiser „Jules-Michelet" or der kreeg zich naar Sjanghai te begeven, doch zich in Saigon ophield om eenig her- .stel te ondergaan, brak er aanstonds een staking onder de bemanning uit. De openbare meening werd door deze ge beurtenissen verontrust. Een delegatie van notabelen begaf zich naar den militairen gouverneur van Cochin-China, den heer Monguillot, waarnemend resident-generaal sedert het vertrek van Merlin, om hem op deze feiten te wijzen. De Indo-Chineesche afdeeling der Koloniale Unie besloot zich tot het departement van koloniën te wenden. Het „Journal des Débgts" hoopt intus- schen dat de nieuwe gouverneur Varenne Zijn betrekkingen met de socialistische partij Zal vergeten en krachtig tegen het Indo- Chineesche communisme zal optreden. Het conflict met Danzig inzake de post. De Danziger Volksdag heeft volgens de Duitsche bladen Woensdag een motie aan genomen, waarin wordt verklaard, dat de beslissing der Volkenbondscommissie inza ke het postconflict met Danzig wordt be schouwd als een schending van het verdrag van Versailles en van de in Parijsche vcon- ventie vastgelegde rechten der vrije stad. De- vaststelling der grenzen van het havengebied door de commissie is een' onrechtvaardig heid. Het besluit heeft in Danzig groote ver ontwaardiging gewekt. De Volksdag is ver baasd, dat de commissie geen motiveering van haar advies heeft gegeven en geen reke ning heeft gehouden met de verklaringen van Danzig zelf. Hij verwacht, dat de Vol kenbondsraad het desbetreffende rapport niet tot grondslag voor zijn beslissing zal nemen. V óór deze motie stemden alle partijen, Zelfs de communisten. Alleen de vijf Pool- sche leden stemden tegen. De economische betrek kingen tusschen Polen en Duitschland. Uit betrouwbare Poolsche bron verneemt de „Frankf. Ztg.", dat de Poolsche dele gatie voor de economische onderhandelin gen te Berlijn zeer verstrekkende volmach ten heeft. Aan Poolsche zijde is men tot concessies bereid, o.a. tot opheffing der hooge tarieven en tot herstel van den toe stand vóór den tarievenoorlog, indien Duitschland eveneens zijn retorsie-maatre gelen intrekt. Het doel is dus de wederzijd- sche volkomen opheffing der hooge tarieven Polen is verder bereid, Duitschland meest- te verleenen voor alle artikelen, waarom trent geen invoerverbod bestaat, en ten slot te om de kwestie van het in verband met den handel noodzakelijke verblijf van Duit- schers in Polen op welwillende wijze te be handelen. Een complot tegen den Russischen gezant. Te Weenen zijn drie oud-officieren ge presteerd, verdacht van een aanslag op den sovjetgezant. Bij een hunner werden Zeer compromitteerende papieren gevon den. De beide anderen waren eenige -dagen geleden met valsche papieren uit Bulgarije naar Weenen gekomen. Ook zij hadden bezwarend materiaal bij zich. Alle drie ontkenden elke schuld. Het plan s door een Rus, die door de gearresteerden n het 'geheim was ingewijd, aan het Rus sische gezantschap verraden. Naar de „N, Fr. Presse" verneemt, kreeg de politie kennis van een voorgenomen aan slag op den Russischen sovjetgezant Jean Bersin, door contra-revolutionairen op touw gezet. Een onderzoek is aan den gang. Het Int. Instituut voor Intellectueele samenwer king. De Fransche delegatie heeft medegedeeld, dat de Fransche regeering besloten heeft één van de vleugels van het Palais Royal beschikbaar te stellen voor het Internationale instituut voor Intellectueele Samenwerking, l°t welks stichting besloten is. Het derde congres der Christelijke Vakvereeni- gingen. Te Londen is het 3de Internationale Con- gres van Christelijke Vakvereenigingen ge- °Pend. Serrarens (Nederland) las het jaar verslag voor waarin de vooruitgang sedert het vorige congres werd geconstateerd. Het congres waaraan twaalf landen deel nemen, ?a' belangrijke besprekingen houden over den achturigen werkdag en de ratificatie Van de overeenkomst van Washington. De a.s. ministerconferentie Voor zeker wordt aangenomen dat de mi jter-conferentie inzake het Veiligheidspact den 5en October te Luzern zal plaats hebben. De oorlog in Marokko, gerucht doet de ronde, dat drie zoons Frankrijk, zouden zijn verdwenen. De „Daily Express" had zijn correspon dent te Madrid telegrafisch verzocht berich ten omtrent de gang van zaken bij Alhuce- mas te seinen, daar de correspondent van het blad te Tanger had gemeld dat de toe stand der Spanjaarden aldaar kritiek was. Het blad kreeg echter bericht van de Mar coni's Wireless dat zijn telegram door den censuur te Madrid was aangehouden. De „Daily Express" is toen bij markies Merry del Val, den Spaanschen gezant te Londen, om opheldering gaan vragen. Deze verklaarde er niets van af te weten, doch voegde er gramstorig aan toe dat de wijze waarop de Engelsche pers Spanje behandelt den indruk wekt dat Spanje een vijandelijk land is. De „Daily Express" echter is niet de ergste, meende hij. De correspondent van de „Daily News" te Tanger meldt uit volstrekt betrouwbare bron, dat tijdens de jongste feestelijkheden, het Spaansche vreemdelingenlegioen in de straten van Tetoean voor Primo de Rivièra defileerde met afgesneden ooren en tongen van de verslagen Riffijnen op de punt van de bajonet. Deze barbaarsche betooging door Europee- sche troepen in een stad als Tetoean, welke door hoogbeschaafde Arabieren wordt be volkt, schaadt het aanzien der geheele chris telijke bevolking in Marokko, en het wordt in het belang der Europeanen noodzakelijk geacht dat de Europeesche mogendheden bij Spanje daartegen protesteeren. De Fransche schuld aan Amerika. Winston, de secretaris der commissie voor de consolidatie der schulden, heeft deze tegen 24 Sept. bijeengeroepen voor een con ferentie met de Fransche delegatie. Coolidge heeft Herrick en Winston ver zocht Caillaux bij zijn aankomst te New- York te verwelkomen. De Fransche schuldencommissie zal zich na aankomst te New-York op 22 dezer on middellijk naar Washington begeven, waar de beide commissies op 24 Sept. vergaderen. Een studie over het probleem der Fransche schuld door Harold Moulton, 450 pagina's groot, zal aan alle leden der commissie wor den overhandigd. Volgens deze studie zou een regeling der Fransche schuld op de basis van het Engelsch-Amerikaansche ac- coord in financieel opzicht voor Frankrijk noodlottig zijn. Het brengen van evenwicht in de Fransche begrooting, dat onmisbaar is voor de regeling der schuld, wordt voor vele jaren onmogelijk gemaakt. In de studie, welke is voorbereid door het departement van handel, wordt er op aan gedrongen, dat de regeling met Engeland in geen enkel opzicht rechtstreeks van in vloed zal zijn op de regeling met Frankrijk, daar de Ver'. Staten het recht hebben met eiken debiteur afzonderlijk te onderhande len. De weigering van een pas aan Saklatvala. Ofschoon erkennend dat krachtens de wet de uitsluiting van personen eigenlijk behoort tot het terrein van het immigratiedeparte ment, heeft de „Civil Liberties Union" bij Kellogg, den staatssecretaris van Buiten- landsche Zaken, toch telegrafisch geprotes teerd tegen de weigering om Saklatvala tot het land toe te laten, daar dit uit een oog punt van openbare politiek ten zeerste valt af te keuren. De Union is van plan,, bij aan komst van de Britsche gedelegeerden een groote protestvergadering te New York te houden. Saklatvala heeft naar Washington getele grafeerd, dat slechts een verkeerd verstaan van zijn verklaringen en het uit hun ver band rukken van citaten de Amerikaansche autoriteiten er toe gebracht hebben, het hem verleende visum tot het bijwonen van de bijeenkomst der Interparlementaire Unie in te trekken. Hij is van meening, dat het Amerikaansche volk met de houding der m rikaansche regeering niet instemt, Sa- kiaivala heeft intusschen besloten, naar Canada te gaan om, voor het geval, als ge volg van interventie der Interparlementaire Unie zelf, of tengevolge van andere gebeur tenissen, het visum alsnog wordt verleend, in de nabijheid te zijn. De Canadeesche regeering verklaarde dat zoolang Saklatvala als Engelsch parlementslid optreedt en geen propagandistische redevoeringen houdt, hij 'in Canada wordt toegelaten. De toestand in China. Een Italiaan, werkzaam bij den Loenghai- spoorweg, werd door soldaten in een trein in Honau ernstig gewond. De Italiaansche ge- Zant heeft een protest uitgebracht. Brand in de Japansche parlementsgebouwen. Uit Tokio wordt geseind - Brand is uitgebroken in de parlements gebouwen. Beide huizen staan in lichte laaie. De brand brak 's middags om half vier uit uit in het Lagerhuis en den Landdag. Hij werd aangewakkerd door een krachtigen wind Beide huizen zijn uitgebrand. Vele andere gebouwen worden bedreigd, o.a. de kantoren van de „Japanese Times" en het Officieel Nieuwsagentschap. De scheepvaartstakingen. Wederom zijn honderd stakende Austra lische zeelieden tot een week gevangenisstraf veroordeeld. Gemeld wordt dat schepen enkele honderden vrije arbeiders aanvoeren om stilliggende Britsche schepen te beman nen. De „Union Castle Company" verklaarde zich bereid tot het ontvangen van aanmeldin gen te Kaapstad en Durban van sterke jonge mannen, die bereid zijn als stokers en trem- mers "aar Engeland te gaan. TWEEDAAGSCHE CURSUSSEN. In de maanden September, October en November worden vanwege het R. K, Werkliedenverbond in verschillende plaat sen Tweedaagsche Cursussen gehouden: Behandeld worden: 1. Het beginselprogram van het R. K. Werkliedenverbond. 2. De taak der stands organisatie op cultureel gebied. 3. Hoe be vorderen wij de Jeugdorganisatie? 4. Hoe bevorderen wij de Vrouwenorganisatie? 5. Hoe verkrijgen wij de voordeelen van de Landarbeiderswet? 6. Kleinveehouderij en -verzekering. Deze cursussen vinden plaats te Breda op 19 en 20 September; Eindhoven op 26 en 27 September; Tilburg op 3 en 4 October;» Hengelo (O.) op 10 en 11 October; Amers foort op 17 en 18 October; Nijmegen op 24 en 25 October; Amsterdam op 7 en 8 November; Rotterdam op 14 en 15 Novem ber; Venlo op 21 en 22 November; Heer len op 28 en 29 November. De lessen vangen aan Zaterdagsavonds om 6 uur, Zondags om 10 uur en eindigen des namiddags omstreeks hali vijf. De cursussen zijn in de eerste plaats be stemd voor de bestuursleden der plaatse lijke afdeelingen ook voor de bestuurs leden der vakafdeelingen, maar ook leden der R. K Arbeidersbeweging zullen met vrucht deze lessen kunnen volgen. Annme1Hin<5 voor het bijwonen der lesse" geschiedt bij de besturen der Diocesane Werklieden (Volks)bonden. De adressen zijn: Voor het Aartsbisdom: Buys, Ballotstraat 33, Utrecht. Voor het Bisdom Haarlem: 3de Hugo de Grootstraat 7, Amsterdam. Voor het Bisdom Den Bosch: Trouwlaan 12, Tilburg. Voor hek Bisdom Breda: Spoorstraat 7, Breda. Voor het Bisdom Roermond: Station straat 59, Heerlen. De ontevredenheid van de spoorwegarbei ders over de arbitrale uitspraak inzake de loonregeling heeft tot dusver nog nergens tot stakingen geleid, ondanks het feit, dat de rijksminister van arbeid nog steeds niet heeft kunnen besluiten de reeds 14 dagen geleden gevallen beslissing van den arbiter bindend te verklaren. Evenwel onder de oppervlakte smeult de ontevredenheid verder. In Saksen wordt al sedert eenige dagen door het rangeerpersoneel lijdelijk verzet ge pleegd. De arbeiders van de groote goederen stations doen precies wat zij volgens de voorschriften doen moeten, maar ook niet meer dan dat. Het gevolg hiervan is dat b.v. te Dresden per dag 50 goederenwagens minder worden geladen of gel >st, wat na tuurlijk een geweldige verstopping en stag natie van het verkeer tengevolge heeft. De spoorwegdirectie te Dresden heeft getracht de arbeiders te bewegen tot het opgeven van het lijdelijk verzet, door op eigen houtje de loonen van het rangeerpersoneel met 20 pf. per dag te verhoogen maar de arbeiders hebben geweigerd dit aanbod te aanvaarden. Zij hebben verklaard, dat zij het lijdelijk verzet zullen voortzetten zoolang niet een algemeene loonsverhooging voor alle cate gorieën van spoorwegarbeiders is ingewil ligd. Men vreest, dat het voorbeeld van het Saksische rangeerpersoneel elders in den lande navolging zal vinden wat natuurlijk onafzienbare gevolgen voor het Duitsche goederenvervoer zou hebben. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is de Duitsche torpedoboot V 5 tusschen Helgoland en het lichtschip Weser door een stoomboot aan bakboord geramd en ernstig beschadigd. De stoomboot is tengevolge van de duisternis onbekend gebleven. Een sto ker werd gewond. De stoomboot/welke gisteren met de torpedoboot V 5 in aanvaring is gekomen is vermoedelijk de stoomtrejler „Hein Go den wind", die naar Montevideo was ver kocht en daarheen op weg was. De stoom boot, die ernstig aan het voorschip be schadigd was, keerde naar Hamburg terug. De soc.-dem partijdag heeft met groote meerderheid slechts enkele leden stemden tegen het nieuwe, z.g. Heidelbergsche pro gram aangenomen. Daarin wordt o.m. ge- ëischt: Verandering van 't ,Rijk" in een „repu bliek der eenheid" op den grondslag van een gedecentraliseerd zelfbestuur; verzet tegen elk monarchistisch en militaristisch streven; reorganisatie der Rijksweer tot een betrouw baar orgaan der republiek; democratiseering van het bestuur; herstel der juryrechtban ken; doorvoering van den achturigen maxi mum-werkdag, De grond, de bodemschatten en de natuurlijke krachtbronnen moeten in dienst der gemeenschap worden gebracht. Verder wordt geëischt de invoering van een economisch radenstelsel ter verwezen lijking van de medenzeggenschap der arbei dersklasse aan de organisatie der bedrijven onder handhaving der nauwe samenwerking met de vakvereenigingen. Inzake de internationale politiek wordt ten slotte verklaard: De soc.-dem: verlangt de internationale ontwapening; het (uit een economisch oogpunt noodzakelijk geworden) cr'eëeren eener Europeesche eeconomische eenheid en de Vorming der Vereenigde Sta ten van Europo. Zij eischt de democratisee ring van den Volkenbond en zijn organisatie tot een wezenlijk instrument der vredespo litiek. Het agentschap Central News verneemt, dat de vrouw van den ziekenverpleger Pil- beam, van haar man, die den Egyptischen prins Seif-ed-Din op zij vlucht vergezelde, een telegram heeft ontvangen, dat hij te Konstantiopel is aangekomen. In de juridische commissie verklaarde Hurst, dat de Engelsche regeering niet voor nemens is de facultatieve clausule betreffen de verplichte jurisdictie van het Haagsch ge rechtshof te teekenen. Het voorstel van Unden de verplichte ar bitrage in een nieuwe algemeene conventie vast te leggen, is verwezen naar een sub commissie, waarin ook mr. Limburg be noemd werd. Het ziet er voor Loudon's voorstel tot be spoediging der voorbereiding van de ont wapeningsconferentie minder hoopvol uit dan in den beginne De resolutie van Quino- nes wordt veelal in engeren zin geïnterpre teerd en aldus verdedigd. Vooral Loudon's denkbeeld de coördinatie-commissie om te zetten vond naast verdediging og meer te genkanting. Ten slotte werd een subcommis sie benoemd, waarin Ook Loudon zitting heeft, met de taak uit de voorgestelde-reso luties van Quinones, Loudon en Apponyi een tekst te ontwerpen, welke een compro mis vormt tuschen de geuite meeningen. Het is dus te voorzien, dat dit een slappe re solutie zal worden De Raad van den Volkenbond zal heden ochtend eenige zaken betreffende Danzig regelen en des middags een openbare zit ting houden, ten einde een besluit te nemen nopens Mosoel, maar de aard van dit besluit wordt strikt geheim gehouden en het is on mogelijk te zegen of het besluit definitief een eind zal maken aan de zaak of dat het een stap op den weg naar een definitieve beslissing zal vormen. Omtrent den brand in de parlementsge bouw te Tokio wordt nader gemeld, dat men na twee en een half uur het vuur mees ter was. De schade wordt op 30 millioen yen gescat. Men heeft reeds besloten een geheel nieuw parlementsgebouw te bouwen, een plan, dat trouwens reeds sedert jaren bestond. Het gebouw, dat geheel van hout was, is ook reeds in 1892 door hel vuur geteisterd. Reuter meldt nog, dat de brand ook naar andere gebouwen is overgeslagen vóór men het vuur meester was. Men gelooft, dal de brand te wijten was aan de onvoorzichtigheid van werklieden, die bezig wareh met reparaties aan het Hoo- gerhuis. De kostbare archieven werden voor het grootste deel gered ofschoon de biblio theek geheel vernield werd. De Staatsbegrooting zal Dinsdag 29 Sep tember in de afdeelingen der Tweede Ka mer in behandeling komen. x)e mail met de „Plancius" doorgezonden. Aneta seint uit Batavia: Sleepbooten trachtten vruchteloos het stoomschip „Vondel" der Stoomvaart Mij „Nederland" af te slepen. Er stond onvol doende hoog water. Een deel der lading is in lichters gelost. De hoogwaterstand neemt tot 20 September eiken nacht toe. De zien aan bood bevindende mail is per stoomschip „Plancius" der Kon. Paketvaart Mij. door gezonden. De „Vondel" had 700 ton lading, met bestemming voor Singapore, aan boord. De pogingen om het schip af te slepen zijn Vrijdag hervat. DE ZIEKTEVERZEKERING. Naar het Vad. verneemt, moet hel in de bedoeling van minister Kooien liggen om bij de invoering der Ziekteverzekering, voort te bouwen op de bestaande organi saties, d.w.z. de Raden van Arbeid, de Ziek- tekassen en de Ziekenfondsen. Van de in voering van z.g. bedrijfsverenigingen, waarvan sprake is geweest, .moet zijn afge- H. M. de Koningin heeft Vrijdagmiddag te twaalf uur de commissie uit de Eerste Kamer ontvangen, die zich onmiddellijk na de aanneming van het Adres van Antwoord op de Troonrede, in auto's naar het Paleis begaf om zich bij H. M. te kwijten van de opdracht. De commissie bestond uit den voorzitter der Eerste Kamer, luitenant- generaal Baron van Voorst tot Voorst, m groot tenue als generaal, voorts uit de hee- ren mr. H. Verkouteren, mr. P. E. Briët, P. J. Hazevoet, H. N. J. Blomjous en W. Franssen Jzc.., die allen gekleed waren in ambtscostuum. In de vestibule van het Paleis bevond zich, daar de voorzitter deel uitmaakte der commissie, een detachement veldartillerie uit Den Haag in veldtenue met den storm helm op en dat onder commando stónd van den len luitenant Walt Meyer. Het detache ment presenteerde het geweer, toen de commissie ten paleize aankwam en de hoornblazer een eeresignaal had geblazen. Te kwart over twaalven was de ont vangst der commissie afgeloopen. Bij Kon. Besluit ontbinden. De commissie, aan well?e was opgedragen te onierzoeken in welk tempo de aanbouw var: de n het oniwerp-Vlootwet voorge stelde vloot zou plaats hebben, zulks met handhaving van de scheepstypen in het ontwerp opgenomen, en van den termijn van aanbouw van zes jaar, is thans bij K.B. ontbonden, onder dankbetuiging aan den voorzitter, de leden en den secretaris. Het bestuur van den Ned. Middenstands bond heeft in een schijven aan de Ver- eenigingen er op gewezen, dat het zgn. „Rabatzegelstelsel" weder allerwege zich hoe langer Hoe meer uitbreidt. Bedoeld wordt hiermede het ontstaan van onder nemingen, in het leven geroepen door per sonen, die zelf buiten den winkelstand staande, zich ten doel stellen om, onder het voorwendsel den klantenkring eener zaak aanmerkelijk te kunnen en te zullen vergrooten, ongevraagd zich dringen tus schen den winkelier en zijn clientèle en daarbij voor hun vermeende prestaties, van den winkelier een meestal buiten/gewoon hoog percentage van diens verdiensten op- eischen. Het bestuur wil een uitgebreid onderzoek instellen naar het bestaan en den omvang van de bedoelde ondernemingen hier te larde en heeft de medewerking van de ver schillende tot den Bond behoorende plaat selijke en middenstands- en vakvereenigin gen ingeroepen om daarvoor de noodige ge gevens te verschaffen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft in een brief aan de ge meentebesturen de aandacht gevestigd op het Kon. besluit van 13 Mei 1925 waarbij bepaald wordt dat in 1925 de vervroeging met een uur van den wettelijken tijd zal eindigen den vierden October a.s. om drie uur in den voormiddag. Heden zijn bij de Tweede Kamer drie in terpellaties aangevraagd: een door den heer Kleerekoper over den steun aan de door de stormramp geteisterde, streken, een door den heer Vliegen over de afgravingen op den St. Pietersberg en een door den heer Lovink over de werking van de Duitsche Tariefwet. De Tweede Kamer besloot den 13en Oc tober verschillende ontwerpen, waaronder de Bioscoopwet, in openbare behandeling te nemen. Vergadering van Vrijdag 18 September v.m. 11 uur. Voorz.: J. J. G. Baron VAN VOORST TOT VOORST. Aan de orde is de stemming over hef amendement DE VOS VAN STEENWIJK op het ontwerp-adres van Antwoord op de Troonrede, Het amendement wordt aangenomen met 25 tegen 2 stemmen, rechts fegen links. Het amendement-VAN EMBDEN wordt vervolgens verworpen met 25 tegen 2 stemmen, rechts tegen links. Het ontwerp in zijn geheel wordt daarna goedgekeurd mei 25 tegen 2 stemmen, rechts tegen links. Het adres zal op de gebruikelijke wijze door den voorzitter met de Commissie van Redactie aan H, M. de Koningin worden aangeboden. De vergadering wordt tot nadere bijeen roeping gesloten. Vergadering van Vrijdag 18 September, n m. 1 uur. Voorz.: Jhr. Mr. CH. RUYS DE BEEREN- BROUCK. Bij de opening der vergadering zegf de VOORZITTER het volgende: Geachte Medeleden! Op voordracht der Kamer door H. M. de Koningin tot het voorzitterschap geroepen, acht ik mij allereerst verplicht het uif te spreken, hoezeer ik het mij geschenken be wijs van vertrouwen op prijs stel. Mijn gedachten gaan thans terug naar den tijd, dat ik twintig jaar geleden als lid de zer Kamer werd torgelaten. Veel is er sedert dien in de Kamer veranderd. De werkwijze der Kamer is aanmerkelijk gewij zigd. Tientallen van leden kwamen en gin gen heen. Zes voorzitters leidden achter eenvolgens de beraadslagingen. Onder het vele goede dat bleef is er een verschijnsel, waarop ik de aandacht wil vestigen. Ik denk aan den steun en het vertrouwen, die den voorzitter der Kamer bij het volbrengen zijner taak door zijne medeleden worden geschonken. Daardoor ook waren die voorzitters in staat aan de Kamer de zoo hooggewaardeerde leiding te geven, die van hen allen uitging. Ik ben ervan overtuigd in Uw aller naam Te spreken, wanneer ik van deze plaats meer in het bijzonder hulde breng aan de voortreffelijke wijze, waarop de in Augustus jdngstleden afgetreden Kamervoorzitter zijn taak heeft ver\uld. (Applaus). Gedurende den tijd, dal' ik in verschil lende hoedanigheden het voorrecht had aan den arbeid dezer Kamer deel te nemen, had ik volop gelegenheid de waarde te leeren kennen van de noodzakelijkheid ieder het zijne te geven en zich in den gedachten- gang van ieder te verplaatsen. Het zal mijn ernstig sfrevcn zijn, als voorzitter der Ka mer onpartijdig te zijn en inzicht en opvat tingen van allen naar waarde te schatten. Ik meen er op te mogen rekenen, dat ik bij het vervullen mijner t'aak niet tevergeefs een beroep zal doen op Uwen steun en Uwe medewerking. Ik verwacht die steun en die medewer king zoowel van de leden der Kamer, die niet voor 't eerst aan onze beraadslagingen gaan deelnemen, als van hen, die, in de plaats getreden van niet-herkozen leden, door ijver aanvullen, wat zij aan ervaring missen Mogen deze laatstén op het voet spoor van hun voorgangers, wier arbeid in het algemeen belang ik gaarne huldigend herdenk, zich weten aan te passen aan de voor hen nieuwe omgeving! Met den wensch, dat onder Gods zegen onze gemeenschappelijke arbeid moge strek ken tot heil van het vaderland, verklaar ik het voorzitterschap der Kamer te hebben aanvaard. (Applaus) De Centrale Sectie besloot op 29 Sep tember a.s. in de afdeelingen te onderzoeken de Staatsbegrooting voor 1926 met bijbe- hoorende ontwerpen. De heer K. TER LAAN (S. D.) had ge hoopt, dat het ontwerp-ontwapening der S. D.-fractie ook aan de orde was gesteld. Hij dringt aan op spoedige behandeling. De VOORZITTER zegt spoedige behan deling van dit ontwerp in de afdeelingen toe. De heer ALBARDA vraagt een paar da gen later met het afdeelingsonderzoek aan te vangen, omdat de tijd wat kort is. Hij vraagt b.v 1 October te beginnen. De VOORZITTER kan geen voorstel daartoe doen, omdat hij alles wil doen Om voor Kerstmis gereed te komen De heer BEUMER (A.-R.) steunt het denkbeeld-Albarda omdat ook hij den tijd lot 29 September te kort vindt. De heer ALBARDA stelt nu voor Don derdag 1 October aan te vangen. Het voorstel-Albarda wordt verworpen met 45 tegen 37 stemmen. De VOORZITTER stelt voor tegen Dins dag 13 October aan de orde te stellen ver schillende ontwerpen, w.o. de Bioscoopwei. De heer KLEEREKOPER (S.-D.) vraagt een interpellatie te mogen houden over de voorziening getroffen in zake de door storm getroffen gemeenten. De heer VLIEGEN S.-D. vraagt een in terpellatie aan over de afgravingen van den Sf. Pietersberg in Maastricht. De heer LOVINCK A.-R vraagt een in terpellatie aan over de werking der Duit sche Tariefwet voor ons land. 'Over deze interpellaties zal in de vol gende vergadering worden beslist. De vergadering wordt gesloten 5 PCT. VERWOESTE GEBIEDEN 1923- Titres provisoires. 10.000 francs: serie 8558 no. 2; s. 82208 no. 4; s. 25480 no. 5; s. 209733 no. 5; s. 77132 no. 5; s. 297215 no. 2. Obligations définitives. 1.000.000 frans: serie 264832 no. 2; 2; s. 279325 no. 3. 500.000 francs serie 191448 no. 3 s. 267460 no. 3; s. 290473 no. 1. 100.000 francs s. 319997 no. I. s. 398797 no. 4; s. 84071 no. 1; s. 2909 no. 5; s. 21399 no. 4; s. 24615 no. 1; s. 26284 no. 3; s. 140607 no. 5; s. 200231 no. 1; s. 207787 no. 3; s. 213885 no. 1; s. 214056 no. 3; s. 224734 no 4; s. 236289 no. 3; s. 296656 no. 4; s. 30126? no. 2; s. 304758 no. 4; s. 331159 no. 4 s. 341370 no. 3; s. 347910 no. 1; s 387048 no 5; s. 389077 no. 4; s. 389497 no. 5. 50.000 francs: 1798 no. 4; s. 13086 no. 3; s. 24369 no. 5; s. 51674 no. 1; s. 55690 no. 5: s. 64468 no. 1; s. 87897 no. 1; s. 104734 no. 3. s. 106254 no. 3; s. 110768 no. 4; s. 133511 no. 1; s. 140351 no. 2; s. 154198 no. 1; s. 154904 no. 3; s. 205277 no. 2; s. 178055 no. 4; s. 213891 no. 3; s. 231260 no. 2; s. 251641 no. 5; s. 251823 no. 4; s. 255556 no. 3. 4 PCT. VERWOESTE GEBIEDEN 1921. 1.000.000 francs: s. 25801 no. 14; s. 40890 no. 16 s. 62786 no. 17; s. 64215 no. 13; s. 67192 no. 6; s. 68498 no. 1; s. 70841 no. 9; s. 94133 no. 16; s. 1-28504 no. 13; s. 144858 no. 6; s. 156626 no. 10. 250.000 francs: s. 80578 no. 19; s. 130440 no. 19; s. 179952 no. 18. 100.000 francs: s. 149776 no. 3; s. 158398 no. 2; s. 179952 no. 2. 50.000 francs: s. 13711 mo. 10; s. 13711 no. 12; s. 43490 no. 2; s. 43490 no. 7; s. 76516 no. 17; s. 130440 no. 13; s. 158398 no. 10; s. 179952 no. 15; s. 179952 no. 4. 5 PCT. VERWOESTE GEBIEDEN 1922. 1.000.000 francs: s. 168893 no. 1; s. 173224 no. 10. 500.000 francs s. 31735 no. 11; s. 106239 no. 1; s. 140261 no. 15. 250.000 francs: s. 4450 no. 9; s. 22478 no. 13; s. 45815 no. 3; s 82184 no. 6; s. 108070 no. 20; s. 110259 no. 4; s. 123341 no. 16; s. 176052 no. 4; s. 188527 no. 16; s. 191220 no. 12. 100.000 francs: s. 15751 no. 8; s. 15751 no. 15; s. 15751 no. 17; s. 22478 no. 17; s. 25526 no. 17; s. 31735 no. 19; s. 35936 no. 11; s. 35936 no. 12; s. 41697 no. 3; s. 49588 no. 10; 51872 no. 9; s. 54150 no. 1; s. 64599 no. 4; s. 88435 no. 19; s. 91787 no. 8; s. 92679 no. 18 s. 106239 no: 17 s. 108070 no. 10 s. 110259 no. 7 s. 130908 no. 11 s. 141590 no. 8; s. 141590 no. 14; s. 149733 no. 12; s. 150318 no. 10; s. 154283 no. 15; s. 162840 no. 4; s. 173224 no. 4; s. 173224 no. 18; s. 176042 no. 12; s. 181349 no. 14; s. 184735 no. 4; s. 188527 no. 9; s. 192320 no. 18 LOTEN VAN BRUSSEL 1905. Trekking van 15 September 1925. S. 46736 n. 16 betaalbaar met fr. 10.000 S. 50441 n. 10 betaalbaar met fr. 1.000 S. 122819 n. 9 betaalbaar met fr. 500 S. 30464 n. 10 betaalbaar met fr. 500 S. 81546 n. 3 betaalbaar met fr. 2.500 GOUDA, 18 Sept. 1925. Coöperatieve Tuiniersvereeniging „Gouda en Omstreken". Snijboonen 256; Stokboonen 839; Sfamboonen 2-29; Spekboonen 5 14; Pronkboonen 311; Postelein 8 19; Spinazie 1621; Spruiten le soort 1626; idem 2e soort 516; Uien 3.40—6.50; Sjalotten 5—16; Kroten f 3.503.60 per 100 K.G. Tomaten A 12.10—14.60; idem B f 12—13.10; idem C 10—12.20; idem CC 1.60—5.90 pe 100 pond. Komkommers le soort 9.30— 15.70; idem 2e soort 611.40; idem halve 25.40; idem gele 3.109.60; Bloem kool 145; Gele Savoyekool 3.90 8.20; Groene idem 3.507.60; Roode kooi 3,105.70; Kropsla 1.603; Andijvie le soort 1.304.60; idem 2e soort 0.3C 2.40 per 100 stuks. Wortelen 2.20— 11.30; Kroten 0.90—3.80; Selderie 0.2t 2.10; Peterselie 0.40—0.80; Prei 2.20 3 per 100 bos. Perziken 0.01140.21; Meloenen 0.190.78 per stuk. Eieren f 8.50—9 per 100 stuks. MEDEMBLIK, 17 Sept. 1925. Bloemkool 1.60—32.40; Witte kool 7,50—11; Roode kool 824; Sav'oye kool 1127, alles per 100 stuks. Uien: Groote gele 2.10 2.30; Kleine gele 2.804, per halve H.L.; Slaboonen 13 per zakje. AMSTERDAM, 18 Sept. Aardappelen. (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte f 3.604„ Blauwe f 3.253.60, Eigenheimers f 2.202.60, Blauwe Eigen heimers f 2.602.80. Friesche Borgers f2.80 3.Blauwe Borgers f2.903.10, Noord- Hollandsche Bonte f3.103.40. IJpolder Eigenheimers f 2.202.60, Zeeuwsche blauwe poters f 2.2.10, bonte poters f 2.60 3.20. Anna Paulowna Zandaardappelen f 4.505.20, Drentsche Eigenheimers f 2.50 —3.20 per Hl. ALKMAAR, 18 Sept. Kaas. Ter markt waren 100 stapels, wegende 100.000 Kg. Fa- briekskaas kleine f62 commissie f61, middelbare boerenkaas kleine f 62, com missie f 631 middelbare Handel matig. LEIDEN," 18 Sept. Kaas. Aangevoerd 132 partijen, Goudsche le soort f 6367 2e soort f 5558. Handel flauw. Vee. Aan voer 53 stieren f 185300, 49 kalf- en melk koeien f#200435, 362 varekoeien f 160 300, 231 vette ossen en koeien f 2756.40, 70 ct.122 ct. per Kg. 213 graskalveren f 60 100, 9 vette kalveren f80160, 120— 170 ct. per Kg. 52 nuchtere kalveren f9— 21, 774 vette schapen f37f52, 142— 178 ct. per Kg. 935 weideschapen f 26—43. 841 varkens voor Londen f 1858, 7076 ct. per Kg. 480 biggen f 814. LEEUWARDEN, 18 Sept. Boter. Aan voer 27/3 en 161/6 v. Fabrieks- f2.03 2.30, Noteering van de commissie f 2.47. Kaas. Sleutelkaas f 0.550.86, Nagel kaas f 0.26—0.62 Goudsche f 0.22—0.97. Edammer f 0.330.91. Aanvoer 41.000. LEEUWARDEN, 18 Sept. Vee. Aange voerd 196 stieren f 175580, 33 ossen, 27 vette koeien f 230480, per Kg. f 0.90 1.16, 591 melk- en kalfkoeien f220490, 30 vette kalveren f 45100 80 pinken f 110220 1328 graskalveren f48130; 176 nuchtere kalveren f918; 280 vette schapen f 3555 332 weideschapen f 30 45 412 lammeren f 2038 832 vette varkens f 58175, per Kg. f 0.800.92 j 76 magere varkens f 28—58 772 vette big gen f 2652 279 kleine biggen f 915 j 8 paarden, 45 bokken. De handel in gebruikvee was stugger in vette koeien flauwer stieren lager in gras kalveren slecht in nuchtere kalveren min der zware varkens prijshoudend zouters vaster Londensche varkens lager zouters 8086 ct., Londensche 7680 ct., wolvet minder. Eieren. Aanvoer 18.000 kippen- 8 a 10% cent 250 eenden- 8 a 9 ct. UTRECHT, 18 Sept. Kaas. Aan de markt waren 153 partijen, te zamen 45.165 Kg. Prijzen le kw. f 5759, 2e kw. f 54—56, rijksmerk f 5562, zwaardere tot f 65. Han del gedrukt.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 5