i© pen Oogen J ACHTER DE SCHERMEN. Radiojiieuws 5PÖRT EN WEDSTRIJDEN. Vriendschappelijk. Stormvogels„Excelsior" 12. R. K. V. V. Santpoort. DAMMEN. UIT DEN OMTREK. VIJFHUIZEN. VELSEN. IJMUÏDEN. HEEMSTEDE GEMENGD NIEUWS. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. BË NIEUWE I MMlfëL. I COULANT STADSNIEUWS. GEMEENTEZAKEN. Nieuwe branden in Tokio. De toestand in China.' De oorlog in Marokko. Een Duitsch-Tsjechisch Arbitrage-verdrag WAGENINGEN I—E.D.O. I i—3. Ter gelegenheid van de opening van het nieuwe terrein van Wageningen werd er een wedstrijd gespeeld tusschen genoemde clubs. Het terrein is schitterend gelegen cp de Wageningsche berg en omzoomd door hoo rnen zelfs een muziektent ontbrak er niet. Het stedelijk, muziekkorps luisterde het geheel op. Nadat de voorzitter-de heer Broekhuizen allen bedankt had die medegewerkt hebben aan de tot stankoming van het terrein, bood de onder-voorzitter van het Vreemdelingen verkeer den heer Remmerde een vlag aan. Toen had de officieele opening plaats docr den Wethouder van Bedrijven den heer Vreede welke tevens de aftrap deed. Onder een vroo-1 lijk stukje muziek komen de volgende elf tallen binnen de lijnen. Wageningen. Teur.issen Folmer Lammers De Kloet Holleman Hoverstad Sussen, v. Drumpt, Nieuwenhuizen, v. d. Heiden, v. Bindbergen. J. Corsten. J. Perucel, S. v. d. Laan, D. Tanis, A. Sv.-art, C;V. d. Laan J. v. d. Laan F. Nieuwenhuizen Boeré Kuil Edo, Meenhorst Ondanks de gebroken voorhoede van Edo was direct het verschil in Spel op te merken. Bij Edo een berek-end plaatsen en bij Wa geningen steeds maar trap weg dat ding. Gedurende den heelenwedstrijd passeerde niet een speler een Edo-man met den bal, het werd trouwens niet eens geprobeerd. Toch was de kamp aantrekkelijk, het harde werken stelde hun in staat menige aanval te doen en vlug ging het spel van doel tot doel. De aanvallen van Edo zijn gevaarlijker dan van Wageningen en dikwijls moet Teunissen in grijpen. De Wageningsche aanval doet wei nig gevaarlijks, voor doel, wordt te lang ge wacht en heel slecht wordt er geschoten. Het locrpt reeds tegen rust als Edo succes heeft. Een goede aanval van Edo. Simcn geeft •af aan Swart en houdt tevens handig de man af, zoodat Swart met een hard schot Edo de leiding geeft. Na de hervatting wordt de 'leiding vergroot door Tanis welke een voor zet van Corsten ineens in het doel schiet. 'Dan krijgt Wageningen een prachtkans, v. Drumpt heeft een vrij veld voor zich en snelt op'doel af. Kuil loopt handig langs den speler zonder hem te raken waardoor Meenhorst gelegenheid krijgt om weg te werken. Even daarna moet hij bezwijken, 'als hij een bal jwil wegwerken wordt hij van den bal gegooid, daar de scheidsrechter dit niet zag werd het punt toegekend. Dan brengt Tanis den stand op 31. Als vlak voor het einde v. Bind bergen, een dot van kans mist, is het tijd en heeft Edo door het vlugge tempo waarmee gespeeld werd een goeden cefenstrijd gehad. De belangstelling voor dezen wedstrijd was niet groot, wat jammer was, wahE al leen het schitterende keepen van Thijssen de cx-Gooikeeper was al een gang naar het Stormvogels-terrein, waard. Bo vendien speelde Excelsior een mooien wed strijd, waarbij aardige staaltjes samenspel waren te bewonderen. De overwinning was tenslotte volkomen verdiend en zij was ze ker grooter geweest, wanneer er geen Thijssen in 't doel had gestaan. Excelsior zal zeker een hartig w'oordje in de com petitie meespreken. Scheidsrechter WesterbeeL die goed voldeed, blies de volgende elftallen binnen, de krijtlijnen: Thijssen, Haak, Bakker. De Boer, Struijs, Asbeck, BHnkhoff, V. Strien, Oldenburg, v. d. Velde, Bocketaar. Huisman, Stolk Jr., Klein, v. d. Ende Jr., Grobbe, v. d. Ende, Blok, Stolk, v. Bummel, v. Rijssel, v. d. Bergen. Als Westerbeck heg aanvangssignaal geeft, dringen de Stormvogels direct op. Twee corners worden gelorceerd, uit één waarvan Blinkhoff een prachtige kans krijgt. Hij trapt echter over den hal heen. Den tweeden corner stompt v. d. Bergen ver het veld in. Als da tl ook Excelsior wat ingespeeld raakt, blijkt, dat het elftal uitstekend in elkaar zit. De halfbacklinie met Stolk aan het hoofd, voedt heel goed. Vooral de rech- terwing krijgt druk werk en toom! zich dat wel waard. Als ook Huijsman een bal krijgt toegespeeld, loopt hij snel naar bin nen, om dan hard in tê schieten. hijssen toont zich echter een tweede v. d. Wint en redt schitterend, waarvoor den warm applaus klinkt. Plotseling komt toch het 'eerste doelpunt ter wereld. Blok geeft een langen center naar Grobbe. die snel naar binnen loopt. Alleen voor Thijssen gekomen weet hij ook dezen te passeeren, 01. Stormvogels trapt af. doch kan tegen de hecht'e Excelsior-verdediging met op. Men begaat bovendien de fout alles op rechts te spelen, ondanks het feit, dat van Stncn- Blinkhoff niet op dreef zijn. Ook bij Excelsior krijgt de rechterwing het meeste werk, wat zeer juist gezien is, daar Bakker-Asbeck hier elkaar nog slecht begrijoen. Haak is echter overal en brengt met Thijssen redding in menige gevaarlijke situafie. Zonder bepaald te kunnen zeg gen, dat Stormvogels de mindere is, is Ex celsior veel gevaarlijker. Thijssen in het doel verricht echter miraculeus werk. Op onbegrijpeliike wijze brengt hij in dc moei lijkste situaties redding. Door zijn toedoen is het met dc rust nog slechts 0—1. Na de rust bewerkt Excelsior direct een corner, welke wordt' weggewerkt. P®n neemt Stormvogels het spel eenigen tijd in handen. Oldenburg lost in dczc periode een 'hard schot, dat v. d. Bergen op fraaie wijze onschadelijk maakt De Excelsior-aanvallen stuiten thans op jneer tegenstand dan voor de rust, daar nu ook Bakker en Struijs aardig op dreef zijn. Als Kleijn echter naar Huijsman plaatst, komt deze vrij en schief hard in, maar ook nu is Thijssen op zijn post. Keer op keer zet Haak zijn voorhoede aan het werk. Bockelaar ondervindt hier grooten tegen stand, van Stollc-van Rijssel. Plotseling schiet Oldenburg hard in, doch v. d. Berge redt safe. Een kogel van v. Strien is hem echter te machtig, 1—1. Stormvogels wijzigt thans haar voorhoede. Veel verbetering brengt dit niet. Wel wordt er hard gewerkt, maar Van Str en en voor al v. d. Velde spelen in een te langzaam tempo. Excelsior maakt tenslotte op fraaie wijze door haar linksbinnen een tweede doelpunt, 12. Met deze cijfers wint zij ©ok. welverdiend, den wedstrijd. HAARLEM 2 STORMVOGELS 2 Deze wedstrijd, op verzoek van Storm vogels op het Haarlem-terrein gespeeld, bracht de Haarlemveservcs, die een sterk elftal in het veld brachten een onverwachte nederlaag. De Stormvogels speelden sneller en doortastender en ook steviger, wat ten slot te den doorslag gaf. Bij het Haarlemsche elftal lukte het dit maal niet al te best en vooral het voeden van de voorhoede liet nogal wat te wenschen over. De scheidsrechter bemoeide zich teveel met hetgeen buiten het veld geschiedde, waar door zijn waarnemingen van de gebeurtenis sen op het veld nog aleens mis waren. Hij kende o.a. een buitenspeldoelpunt van de gas ten toe maar onthield hen daarentegen een zuiver doelpunt. Ruim twee uur kwam het volgende Haarlem-elftal in het veld Kaan Torringa Schotsman Henneman, Van Dorp, de Vries, Lamp. Bcrghouts, Klerk, Huisman, Eysker. Het spei gaat aanvankelijk gelijk op tot na een tien minuten na een goeden aanval van de Haarlemvoorhoede Klerk een voorzet van Lamp in het doel plaatst 10. Het stevige spel van de gasten is voor de lichte Haar lem-voorhoede een bezwaar en Lamp speelt spoedig op halve kracht. Na een vrije schop wegens een overbodig har.dsgeval van Henne man maakt Stormvogels gelijk, en even later brengt een buitenspeldoelpunt den stand op 12. Rust 12. De tweede helft brengt aan vankelijk eenige goede Haarlem-aanvallen waarbij Klerk eenmaal langs den doelverdedi- 'ger schiet maar via de bovenlat gaat de bal over. Uit een hoekschop brengen de bezoe kers den stand op 13 waarna een vierde doelpunt ten onrechte wordt geannuleerd. Wijzigingen in de Haarlem-ploeg brengen Haarlem wel meer in den aanval maar Ter Horst weet, zij het vrij gelukkig, zijn doel ver der schoon te houden. Het einde komt met 31 voor de gasten die de ^Verwinning door hun enthousiaster spel verdienden. Bij Stormvogels was de lin kervleugel zeer gevaarlijk en speelde Ver maak weinig vermakelijk voor zijn tegen standers. Bij Haarlem was het een groote fout dat steeds op rechts werd gespeeld ter wijl juist de linkervleugel er beter in was. T. Z. B. II—D. S. S. II. UITSLAG 3—5. Ter gelegenheid van hei 5-jarig bestaan van T. Z. B. D. S. S. wint den toss en verkiest eerst tegen wind in te spelen. D. S. S. blijkt iets in de meerderheid, doch hun spelers weten niet te scoren. T. Z. B. gaat dit beter af en zij brengen den stand voor rust op 30. Na rust gaat het D. S. S. van een leien dakaje. Door hun goed gecombineerd spel, worden ook 3 doelpunten gemaakt (33). Als de scheidsrechter het einde blaast moet nog 2X7/4 minuut verlengd worden. Na 5 min. spelens scoort D. S. S. de win nende goal, waarna al spoedig gedraaid wordt. D. S. S. brengt dan de stand op 5—3. D. S. S. heelt door deze overwinning de lauwertak in de wacht gesleept. DE STORMVOGELS-KEEPER. Behalve Twelker, van der Meer en de Gebr. Andriessen komt ook Thijssen hel komend seizoen niet meer voor 't Gooi uit. Hij zal de Stormvogels-kleuren gaan ver dedigen. Secr.: Th. Hijnen, Zeeweg 214 H, Velsen, Driehuis. Uitslagen van Zondag 20 September: R.K.V.Z. ISantpoort I 12. V'.F.C. IISantpoort II 01 Santpoort IV— R.K.V.Z. IV 11—1. Het eerste elftal heeft zich kranig ge weerd door met drie invallers van R.K.V.Z. I te winnen. Het tweede elftal zet zijn reeks overwinningen voort, nu moest W.F.C. II het onderspit delven, betreffende pederlaag wedstrijden van laatst genoemde verceni- ging, de overwinning was wel mager, dat is een teeken dat W.F.C, zijn prijzen niet ca deau geeft. Ons vierde is geweldig uit zijn slof geschoten door R.K.V.Z. II te verplette ren met niet minder dan 11t, goed zoo jongens, het beste beentje er maar voor dan maakt gij een mooien kans naar den be geerden titel. TECl. DAMMATCH HERM. DE' JONGH-R. C. KELLER 6-6. Bovengenoemde damniatch is ten slotte in match-nul geëindigd. De vijfde partij werd remise, terwijl de zesde door de Jongh in zijn voordeel werd beslist. Gevallen. Zaterdagmiddag waren eenige jongens aan het vogeltjes vangen in dc las van den landbouwer de G. aan den IJweg. Plotseling schijnt de ladder, waarop het 8- jarig zoontje van C. de R. stond, uitgegleden te zijn, waardoor het vefitje kwam te vallen en bewusteloos werd opgenomen. Direct is men met het knaapje, dat intus- schen weer tot bewustaijn kwam, naar den dokter gereden te Hoofdorp, waar bleek dat zijn arm uit de kom was. Ongeval. Zaterdag had de arbeider Z., wonende aan den Cruquiusdijk die aan den Geniedijk aan het riet snijden was, het on geluk, doordat hij uitgleed zich zoodanig met de zicht in zijn linkerbeen te hakken, dat een diepe gapende wonde ontstond. Hij trachtte nog naar huis te fietsen, maar door het vele bloedverlies kon hij niet verder ko men dan het station. Vandaar uit werd om den dokter getelefoneerd die spoedig ter plaatse was. Na voorloopig daar verbonden te zijn, werd hij met de auto van den dokter naar huis gebracht, waar hij verder behan deld is geworden. Gemeentezaken. B. en W. stellen voor van M. J. Rolvink te Velscroord een voor schot van 49.800.- te verleenen, voor den bouw van 83 weningen aan den Velser- di tin weg, dc Ruyterstraai en den Wijk aan Zccërweg. B. cn W, stellen vorir de rooilijn aan de noordzijde van den IJmuidcrstraatweg tc wijzigen. Aankoop grond. B. en W. stellen den raad voor aan te koopen, voor den prijs van. 1650.-, verhoogd met alle daarop vallende onkosten, een perceel grond kada straal bekend gemeente Velsen, sectie' H no. 188? groot 3 Are 30 centiare, zulks onder de voorwaarden en bepalingen, omschreven in het betrekkelijk proces-verbaal van vei ling. Aangehouden. Vanuit Den Haag is naar hier overgebracht rle varensgezel A. V. als verdacht van diefstal van een zak met goe deren, kort. geleden in IJmuiden gepleegd. V. is overgebracht naar Haarlem en zal voor den officier van justitie geleid worden. Lade gelicht. Door den winkelier L. P. aan de Z.Z, Visschershaven is aangifte ge daan, dat hij uit zijn toonbanklade een be drag van 65 mist. Rijwiel vermist. J. B. deed aangifte van de vermissing van een heerenrijwiel. Een on- derzoek wordt ingesteld. Vervolgonderwijs. Dezen winter zal we derom Vervolgonderwijs gegeven worden in verschillende vakken, en wel door dc Eerw. Broeders der Christelijke scholen, die reeds met veel vrucht aan de Jongensschool werk zaam zijn. Het is te hopen, dat zeer vele school-vrije jongens daaraan deel zullen ne men. Op verlangen wordt ook in dc Fran- sche taal onderricht gegeven. Dc lessen heb ben plaats drie maal in de week. Voor ver dere inlichtingen wende -men zich tot kape laan H. Nieuwenhuizen, den Patronaats-di- recteur, zooals de advertentie in dit blad mededeelt» NOODWEER BOVEN BERGEN-OP- ZOOM. Zaterdagavond omstreeks acht uur ont lastte zich boven Bergen op Zoom een hevi ge onweersbui, -gepaard met een enórnte slagregen. De büi woedde zeker gedurende drie kwar tier in alle hevigheid. Het bliksemlicht was niet van de lucht af, terwijl de regen zoo hevig was, dat in enke le laag gelegen stadsgedeelten het water de huizen binnen stroomde. Oja het Fort kon men niet anders dan blootvoets de straat oversteken, terwijl de bewoners allen druk in de weer waren om het binnenstrcoinende water in de gangen te keeren. Ook in de Van Hasseltstraat moesten de bewoners het water uit hunne gangen schep pen. v In de Klaverstraat bij de familie V. sloeg de bliksem in de schoorsteen en vernielde de kachel, het in de kamer zittende gezin, be staande uit man vrouw en 4 kinderen bekwa men geen letsel, doch zagen zwart van 't roet. Ook moet de bliksem nog zijn ingeslagen in een boerenhofstede aan den overkant van de Schelde, waardoor brand ontstond. De laaiende vuurzee was in Bergen duidelijk te zien. Het spoorwegverkeer op de lijn Vlissingen Roosendaal ondervond geen vertraging, alhoewel langs de lijn cp de eene plaats heele stukken grond waren weggespoeld, terwijl er op andere plaatsen heele bergen zand op de rails lagen. Zoo ver bekend, zijn er geen persoonlijke ongelukken voorgevallen. Nader wordt vernomen, dat de bliksem is ingeslagen in het St. Catharinagesticht, waar een muur werd gespleten, en te Halsteren waar hij op de kerk neer kwam zonder ech ter noemenswaardige schade aan te richten. DE KATHOLIEKEN EN DE RADIO. De R. K. Radiogids heeft den volgenden brief ontvangen van minister Bongaerts, dien hij in fascimile afdrukt ,,De taak van school en pers staat ten deeie door den radio-omroep te worden overgeno men en daarmede ontwikkelt zich een nieuw veld van arbeid vcor het katholieke verceni- gingsleven. Waakzaamheid, leiding en ini tiatief zijn hier geboden. Welkom derhalve aan den Nederlandschen Bond van R. K. Radio-vereertigingen, aan zijn Radio-gids en zijn draadloozen omroep! Moge hij weislagen in zijn werk." EEN R. K. ARTSEN-VEREENVTING VOOR LOURDES. Op initiatief van mgr. Schoepfer, den bisschop van Lourdes en Tarbes, is naar de „Msb." op gezag van een Fransch blad meldt, te Lourdes een vereeniging opgericht van kathoiiekd medici, waarbij ook buiten landers zich kunnen aansluiten. Alle artsen, die adn bedevaarten naar Lourdes deelne men, of zich voor de genezingen te Lourdes interesseeren, kunnen tot deze vereeniging toetreden. Zij is opgericht om de relaties tus schen deze collega's nauwer aan te halen en aldus de studie der .feiten van Lourdes" te ergemakkelijken. Het bestaan dezer vereeni ging zal niets wijzigen aan de functioneering van het „bureau des constatations," dat geopend blijft, zooals in het verleden voor alle medici, al dan niet katholiek. C'andidaat-leden kunnen zich bij den secre- tares melden, M. Ie Dr. Eek, 58 Boulevard Magenta, Parijs. De toelating wordt verstrekt door het bureau na een onderzoek bij het epis copaat van het diocees, waartoe de candidaat behoort. „Vanavond kan ik niet spelen..heusc'n ik kan niet Toe Kees, bel de directie even op en zeg dan maar, waarqm ik niet kom." Kees Lang staart hopeloos bedroefd in de dik behuilde oogen van zijn nog jonge vrouw. Hij heeft zoo'n meelij met haar. Net als zij, zou ook hij de pijn om hun beider ver lies willen uitschreien en jammeren. Maar wat, als ook hij nu zijn hoofd verliest Hoe ontroostbaar triest het er cp dit oogenbh'k ook uitziet in hun sober vertrekje, waarin de hch-en huilbuien van hun Anneke nooit meer zuilen klinken, Lang moet zich nu-den sterkste toonen. Als Marga weer klaagt „Keusch, ik kan vanavond niet," dan trekt hij haar mee tot achter bet scherm nol fleurige zonnebloemen. Ze staan gearmd voor het wasbleeke popje op het spreitje van ragfijne echte kant, de laatste weelde, welke dit tweetal herinnert aan een jeugd vol luxe, prefjes en smulpartij en onder het ouderlijke aak. Het moedertje streelt haar doode meisje op het schoOfte spreitje vol rózeknoppen en witte lelietjes. Ze kust de teere vingertjes, welke zoo'n blank bloempje vasthouden. Marga zal juist weer in jammerkreten uit barsten, als Kees haast plechtig begint „Jakijk nu eenswe willen straks cp Anne fee's grafje toch ook graag een moei kruisje zienzoo'n eenvoudig wit marmeren stukje,wat ons altijd toch nog van haar zal blij ven. En dan de onkosten van het begraven? de doktersrekening en die van den apo theker? Je weet zelf, hoe weinig etsen te genwoordig kan verkoopen. Hoeveel moeite heb ik al gedaan -om wat toe te verdienen? 't Lijkt wel, of de lui bang zijn voor mij, voor een artist. Misschien zou ik veel meer presteeren dan de eerste de beste klerk of wie dan ook. Maar zoo'n verfkwastwaarvoor zou die nu deugen? Och vrouwtje, hoe 'n pijn het mij ook doet, op 't oogenhlik han gen we heelemaal van jouw baantje aan 't tooneel af. Wanneer de directeur jou gedaan geeft, kunnen we gaan bedelenlaat staan van neg een klein aandenken op Anne ke's graf te koopen. Tqe, wees dus flink Al moet het je vreesélijk hard vallen, speel van avond toch. 't Is de eerste keer, dat dit stuk hier gaat en er is niemand, die zoo onver wacht jouw rol kan overnemen. Lang niet elkeen kent dien dans. Maar morgen kunnen we weer zienZal ik moeite dóen zelf je directeur te .spreken. Toe, doe het nu maar om ons Anneke." Marga beseft, wat er is noodig geweest, alvorens Kees zoo kan praten. In het begin heeft hij zich altijd verzet tegen haar voorstel om nut te trekken uit dat, wat voorheen lief hebberij was haar talent voor het tooneel. Haar man schaamde zich, omdat hij nu in deze beroerde na-oorlogsjaren niet de won derbare beloften kon houden, waardoor hij destijds het rijkelui's kind wist mee te lokken in zijn thans zoo armzalig artisten-béstaantje. 't Bevende moedertje slaat haar arm om Lang's hals en beiooft weemoedig „Ik zal het probeeren. Zelfs al hooren de menschen hier later van ons verlies och, dan weten ze nog nie{, dat Anneke's moes op haar sterfdag pirouettes heeft gedanst en op de tooneel- planken heeft geschaterd en ge'odeld. Daar voor is zoo'n veel gesmaad tooneelnaampje dan toch nog goed. En als Marga Tietz mor gen haar maandgage Iran opstrijken, dan .„Kou op! zeg niets meer! 't Maakt me nog ellendiger 1" snikt Kees nu op zijn beurt, zonder meer helpt hij haar in een war men avondmantel. Zelf slaat hij eveneens een pelerine jas om. Daarna blaast hij de twee waskaarsen naast het kinderbedje uit. „Altijd sekuurder," en dicht neven elkaar wat warmte en steur,.zoekend bij eikaar spoeden de ongelukkigen langs de onafzien bare rij eentonige huizen. Niet als anders scheldt hij op den architect, die hier zoo'n massalen steenklomp heeft durven neergooien wiens misselijke kazernebouw nog aanspraak durft makefi op den titel van kunstarbeid. Zwijgend lcopen ze door de in het licht flik- kerende'sneeuw. Zoo verstaan ze elkaar nog het best. Hij wroet in de oude smart, haar, hun overleden kind niet kunnen geven, wat Ze toekomt. Zij beproeft zich te verdiepen in de straks te spelen rol. Maar dit lukt niet. Dat denken aan lichtgeglans of rumoerige drukte kerft nog dieper in de pas door den dood toegebrachte wonden. In de tram sluit ze de oogen, om al die onverschillig kijkende of prettig gestemde ge zichten niet te zien. Ze wordt duizelig van 't belgerinkel en het stemgcdruisch. Aan het schouwburggebouw, als Keës haar na een kus de gang naar de kleedkamers binnenschuift, daar grijpt ze zich vast aan den muur.De tinten en figuren daarop aangebracht schijnen met haar om te tollen. Afwerend huilt ze „Ik 'kan niet vanavond ten minste niet 1" De deur vlak naast haar kraakt. Een teer modieus gelokt meisje in wit schort legt haar hand op Marga's schouder. „Gevoelt u zich niet goed, mevrouw Dietz?" De aangesprokene spert haar oogen wijd open, als moet ze zich bezinnen op plaats en omgeving. Zacht kreunt ze ,,'t Is ai voor bij. Ik werd zoo draaierig." „Kom dan gauw*mee. 't Is al laat. 'k Heb al de andere dames reeds geholpen." In den spiegel van haar kleedkamer be speurt Marga, hoe het aardige kapstertje haar meelijdend bespiedt. Eerst doet de jonge vrouw zich alle mogelijke geweld. Doch juist dit ongevraagde meevoelen schokt haar zoozeer, dat ze opeens het hoofd op de kapta fel neerbonst en opnieuw haar leed uitweent. „Ach nu is uw heele kapsel weer in de war .Wat is er dan toch ais ik zoon ieuws- gierig mag zijn Kan ik u soms heipen Geen van béiden herinnert zich meer, dat de tijd dwingt. Krampachtig schreiend ver telt Marga van haar pas overleden kleintje en hoe zij op Anneke's sterfdag niet kan op treden voor vrooüjke pierrette in zoo'n dolle carnavalsgraphoe ze dit echter toch moet.... moet om te kunnen blijven eten ....neen, vooral om een kruisje te kunnen koopen op 't graf van haar meisje. Er verschijnt een eigenaardig trekje om den mond van de coiffeuse. Ze blikt eens naar het maskeradepakje op den kapstok, naar haar eigen figuurtje er. dat van het bedroefde vrouwtje, Meteen beslist ze resoluut „Ik weet wel raad. Als u liever niet wil..'.ja, kijk eens dan hoeft u vanavond riet op het tooneel. Vroeger heb ik vee! meegewerkt in een lief- hebberij-comedie vorig-seizoen nog deze rol. En mijn kennissen riepen allen over mijn spel. Ik ben net zoo groot als u, mijn haren zijn ook zwart....en door her masker zal niemand misschien opmerken, dat u het niet is." Marga weet van dankbaarheid niet, wat ze zal zeggen. Ze denkt zelfs niet aan het ge vaar voor ontdekking. Vanavond niet optre den „O als u dat zou willen doen Het ferme kapstertje werpt haar schort en japon reeds af. Nog een paar minuten en een alleraardigste pierrette bewondert zich zelf in den spiegel. „Die pirouettes ken ik nog wel. Ik dans trouwens goed en doe het heel graag Dit zonderling intermezzo verdooft ee-n beetje Marga's verdriet. ,,'t Kan best zoo, mevrouw. En niemand zal mij missen ik ben voorloopig klaar met mijn werk..In de pauze gooi ik gauw alles af, mijn witte „Na de pauzo hoef je niet meer op. Die eene scène hebben ze uit het stuk geschrapt." „Des te beter.... zoo gaat 't nog beter. Blijf u nu maar rustig hier. Daar luidt de laatste bel al." Niettegenstaande deze zoo onwezenlijk- lijkende geschiedenis, suft het alleen-gelaten moedertje reeds gauw weer in haar treurig heid weg. Meer dan een uur zit ze zoo roer loos neer. Op het tooneel warrelt de pseudo- mevrouw Tietz haar plagerigen galop rond den altijd tevergeefs hunkerenden pierrot. Jodelend verdwijnt .ze door de eene deur om op de onmogelijkste oogenbhkken weer door een andere te voorschijn te komen. De De leukste carnavalsscènes wikkelen zich af, onderwijl de coiffeuse een tijd lang haar gewone dage lij ksche bestaan vergeet. Als vroeger geniet ze van haar weer opgewekte talent. Zij speelt niet een op zich genomen rol, maar doorleeft deze als een werkelijkheid. Ademloos stil geniet het publiek mee van haar gracieus rhythmisch wenden van of pla gend vlinderen rond haar bewonderaar-hans worst. Doch een volgend moment breekt klaterend gelach los om pierrettes schelm- sche streken en fopperijen. En hce meer de pseudc-tooneelspeelster dit alles merkt, hoe meer ze zich geeft in het uit te beelden karak ter, zoodat dit een waar succes wordt voor haar en haar partner. Kees Lang, op zijn gewone plaatsje, heeft zich in slaap gepeinsd. Op een van die spon tane lachbuien, welke door den schouwburg knetteren, schrikt hij wakker. Direct zoeken zijn oogen Marga. Meer en meer verbaasd ziet en hoort hij toe. Arm Marsje ze is vast ovfer haar zenuwen heenWat een spel nu is ze heusch de dolle carnavalsprinses uit Welhem's droomen. Zoo heeft de schrijver haar gemeend en neergepend. Wat zal dit al les Margje op maken. Wat klinkt haar stem vreemd hoog.... en toch precies geïnto- neerd. De deur van het tooneel bonst nog eens achter haar dicht. Gelukkig nu is ze vrij Maar de toeschouwers klappen, gieren, roepen tiog voer het gordijn neerglijdt en de pierrette verschijnt weer naast den vreese- lijk wanhopig kijkenden pierrot. In belache lijke stuipen, jammert hij zijn liefdesangsten uit en het publiek blijft joelen van pret. Dcch niemand kan weten, dat pierrots hart werke lijk is getroffen door de spottend afgeschoten pijltjes van de vrooüjke, altijd om hem draai ende feeks. Mijnheer Siniuro, de volbloed kunstenaar is haast overbluft door dit talent, dat zooveel wist te vertolken door een onnoo- zel pierrettespel." Niets wetend van mevrouw Tietz schuilnaam, neemt hij zich voor Marga nader te leeren kennen. Wat een lieve schalk moet er in dat anders zoo stille meisje huizen. In de kleedkamer kijkt Marga Lang met doffen blik naar de neuriënd binnenhuppe- lende pierrette. „Is het nu al zoover?.... al pauze?" Het opgewonden kapstertje dwarrelt nog eens als een vogeltje rond en bezint zich dan „Hè -T- u mag me niet kwalijk nemen, me vrouw maar ik ben er nog zoo in. Come- diespelen is altijd mijn liefste werk geweest. En daarnetals de lui dan zoo klappen en juichen!.... 't was precies of ik een heu- sche donna was. U moet er niet boos om zijn ik deed.het ook om u te helpen, hè? maar ikik zou wel altijd Een tik cp de deur en een roep „Ben je klaar vrouwtje Mevrouw Lang staat loom op. Haar snik ken bedwingend legt ze de hand op die van het zenuwachtig babbelende meisje „Ja .hm.ik dank je ook wel. Maar trek nu gauw uit. Toe dan.... je hoort wel mijn man wacht reeds op mij." De spreekster heeft onaertusschen hoed en mantel genomen. Op den drempel keert ze zich nog eens om „Maanaae eaat dit stuk, weerdan spreken we wel verder met elkaar. Ik dank je nog eens." Na een knikje is Marga weg. De coiffeuse komt nu geheel tot bedaren. Eén voor één hangt ze de deelen van het maskeradepak terug op den kapstok en belt om het meisje, dat deze moet wegbergen. De laatste treedt binnen met een tuil rose anjers „Voor me vrouw Tietz. Is ze niet meer hier Mijnheer Sinjuro had nog wel zoo'n haast met zijn bloe men. Ik moest ze hals over kop gaan halen. Hij is ook altijd een leuke pierrot, hè Ik heb achter de coulissen geschaterd van 't lachen." Saam lezen ze de kaart, die bij dit geschenk hoort. Met dank en bewondering voor uw grootsche prestatie. Zou ik voor de repeti tie van Maandagmorgen mogen spreken? „Wat mankeert u vorscht de brengster van deze boodschap. „Niets.... ik werd een beetje duizelig. Leg maar neer ik zal die bloemen straks wel afgeven. Ik woon dicht bij Mevrouw Tietz." Marga Lang ontvangt wel de bloemen, maar nooit de in haast neergekrabbelde vraag. Het kapstertje piekert twee dagen er over, hoe dit alles het best tot een goede oplossing te brengen. Alles bekennen aan den overal geëerden tooneelspeler haar partner uit de Carnavalsgrap. Hij staat te boek voor een edel mensch en zal mevrouw Tietz vast niet verklappen. En.,., wellicht weet hij een uitweg voor de kunstminnende coiffeuse, die eens zoo dolgraag artiste was geworden en nu nog heviger dan toen daarnaar verlangt. Eindelijk moet ze wel besluiten en vlak voor de repetitie bezoekt ze Marga, over reedt ze deze Sinjuro alles te vertellet!. Eerst twijfelt hij en trekt de gevierde man een heel bedenkelijk sip gezicht. Maar daar hij ver neemt, hoe mevrouw Tietz reeds een stuur man bezit voor haar levensbootje, daardoor is hij gauwer genegen de aardige pseudo- pierrette voort te helpen. Ze heeft in alle geval talent en hij is best bevrind met den directeur van de tooneelschool. Om te be ginnen moet ze vanavond nog maar eens Marga's plaats, vervullen. In de eenzaam droeve uren onderwijl Lang op het atelier alle krachten van lichaam en ziel inspant om zijn beste ik te verwerken in litho's en etsen op die tijden dat zijn vrouw het verlies van hun Anneke-het meest gevoelt, dan komt al spoedig de vrooüjke kapster haar gezelschap houden. Het nu ge heel in haar nieuwe loopbaan opgaande meisje bezorgt Marga de gewenschte aflei ding. Sinjuro zorgt dan ook van de partij te zijn. En de dag van haa eerste nieuwe op treden in het openbaar wordt hun verlo vingsdag. De familie Lang behoudt aan deze ge beurtenis voor altijd een heerlijke herinne ring. Door Sinjuro laat de schouwburgdi rectie den artist vragen om de regie te willen verzorgen van de in een volgend seizoen op te voeren scènes. De gangdeur naar de kleed kamers scheidt dien avond vier jonge, ge lukkige menschen. moef ge hebbSfl en houden voor hetgeen om U heen geschiedt brengt U het spoedigst met ALLE gebeurtenissen vol ledig op de hoogte DE OPENING VAN DEN PLANTEN EN VOGELTUÏN. 0 Zooals we in een onzer vorige nummers reeds meldden, zal de Planten- en Vogel- tuin te Bloemendaal (Bloemendaalsche Bosch) Zaterdag overgedragen worden aan de stichting „Planten- en Vogeltuin in het Bloemendaalsche Bosch." Dit zal gebeuren des morgens 11 uur, waarbij de burgemees ter Jhr. A. Bas Backer, een rede zal uit spreken. Verschillende particulieren zijn bij deze plechtigheid uitgenoodigd. Ook de leerlin gen der hoogste klassen van de verschillen de lagere- en middelbare scholen in de ge meente Bloemendaal mogen bij deze offi cieele gebeurtenis tegenwoordig zijn. De bedoeling van den Planten- en Vogel- tuin is, te demonstreeren den rijkdom van onze duinflora. 't Spreekt vanzelf, dat ook die planten, die door verschillende oorzaken tot de rara avis onzer duinen gaan behooren, er een ge schikt plaatsje zullen krijgen of reeds ge kregen hebben. De tuinarchitect, de heer Leonard A. Springer, die met de levens voorwaarden der verschillende duinplanten had rekening te houden, had begrijpelijker wijs geen gemakkelijke taak. Want zoo er gens, dan moest het „vele zaken in een kort bestek" hier in toepassing gebracht worden. Voor die planten, die vroeger in onze wa terrijke duinpannetjes zoo welig groeiden, móest een soort moerasje geschapen wor den. 't Gegraven vijvertje voorziet niet al leen in die behoeften, maar belooft tevens ee:i ge^chikten bodem voor die planten, welke gaarne een paar voet water tot hun be schikking hebben. 't Uitgegraven zand van den vijver werd weer gebruikt om groeiplaatsen te schep pen voor planten, die droogte en hoogte pre- fereeren. Komt den heer Springer de eer van het ontwerp van den tuin toe, den heerG. Bleeker, tuinarchitect alhier, komt de lof toe, dat de werkzaamheden onder zijn (ei- ding en zijn toezicht tot een goed einde wer den gebracht. Aan een vasten tuinman zal nu verder de verzorging en het onderhoud van den tuin worden opgedragen. En als hij met 't een of ander in verlegenheid mocht komen te zitten, dan is er nog de heer P. Sipkes, den beken de duinflora-expert, aan wien de leiding is opgedragen. Hoewel een planten- en vogeltuin,. voor zoover we kunnen nagaan, iets is van den laatsten tijd, zoo heeft men toch niet ge schroomd, als richtsnoer bij den .ymleg te raadplegen een boek, hetwelk nu juist niet van gisteren genoemd kan worden. We bedoelen het werk „Onkruid" van den botanist Van Eeden, reeds *oor 75 jaar geschreven en een schat van studiesAver de duinflora bevattende. Getracht zal worden, alle planten, in Van Eedens boek genoemd, in dezen tuin in meerdere exemplaren aan te kwee ken. Natuurlijk zal het nog wei eenigen tijd duren, eer deze wenschen in vervulling zul len zijn. gegaan. Maar wat reeds is aange plant belooft toch al veel voor het volgende voorjaar. BIERPRAAT. Jansen, Smits en Bakker zaten met hun lespectieve echtgenooten in een café. Zij hadden nog niet het bop; aide thema VO'r een gesprek gevonden, dat een bijzonder stempel op dezen avond zcu drukken. Plotseling riep vrouw Smits: „Bespotte lijk....!" En vrouw Bakker vraagt: „Wat? „Bespottelijk," herhaalt vrouw Smits, „de buurvrouw rechts heeft gezegd, dat ik al leen maar 's Maandags en Donderdags kleeden mag kloppen.... En ook mag ik de gramofoca niet vrij op elk uur van den dag laten spelen. Bespottelijk." „Bespot telijk," zeiden vrouw Jansen en vrouw Bak ker tegelijk. „Bespottelijk," vielen Jansen, Smits en Bakker, de mannen bij. „Ze heeft een radio, daarom praat ze zoo," zeide vrouw Bakker, „Ze hoeft heusch niet zoo veel praatjes te maken," zeide mijnheer Bakker, en dronk zijn biertje uit.' „Die h'oeft heusch niet zoo veel praatjes te ma ken," bevestigde Smits, en dronk zijn bier tje uit. „Die hoeft heusch niet zoo veel praatjes te maken," kwam ook Jansen de uitspraak versterken. Daarop bestelde hij een nieuwe ronde. „Kareis jullie kennen Kareis toch," begon Smits na een korte pauze, „Kareis z'n rechter oorschelp staat heelemaal naar vorenEr werd bevestigend geknikt. „Nu dan, Kareis die *zei gisteren tegen me: is dat r.u politiek tegenwoordig? Wat wil die nu over politiek praten,.... nu vraag ik je!" „Wat zou hij over politiek willen praten!" zei vrouw Bakker. „En wat heb je gezegd?" vroeg Bakker, de man, „Ik Zei," hernam, mijnheer Smits, „wat zou ji; nou over politiek willen vertellen? Ik weei wat van politiek. Maar jij begrijpt niets van politiek! Want politiek wil begrepen wor den!" „Dat is goéd geantwoord, Smits," sprak Jansen, „prosit!" „Prosit," zei ook Bakker. „Prosit," zeiden de dames in koor. Ze klonken. Een poosje was er silte. Toer sprak vrouw Smits: „Da's waar ook, dai heb ik nog niet verteld.... Vanmiddag om vier uur was er groote ruzie. Ik loop naai buiten en zie daar vrouw Peters.... je weet wel, die met...." Een algemeer hoofdknikken stelt vrouw Smit? van ver dere toelichting vrij. „Nou, ze stond daat met andere menschen herrie te maken, naast haar de vrouw van den opzichter en Kees, jullie kent Kees toch, die een gkoo- te herder houdt. nou, 't was een drukte en gekef. Gisteren had zijn hond voor de deur.... nou, je begrijpt.... en van daag weer.... Of hij dat opzettelijk gedaan had? Waarop Kees antwoordde, dat hij niet gezien had, dat zijn hond.... het kon ook een andere hond geweest zijn en Kees had haar brutaal toegevoegd: „Laat mij nou met rust! Ik weet, wie je bent, had hij ge zegd." „Maar heeft de herdershond het nu gedaan?" vroeg vrouw Jansen. „Ja, wie zal dat uitmaken?" meende mijnheer Smits en drerk zijn bier uit. „Dat kan geen mensch zeggen," zei mijnheer Jansen cn dronk zijn bier uit. „Dat weet je niet, en dat weet Kees niet en dat weet niemand niet," zei Bakker en dronk zi'oi bier uit, waarop hij een nieuwe ronde bestelde. En nu de tuin als vogeltuin. Ja, hierbij zal veel aan de goedgunstigheid van de vogels zelf moeten worden overgelaten. Vogel? laten zich nu eenmaal slecht poten. Maar wellicht heerscht er in de vogelwereld wel woningnood, zoodat, als er geschikte bosch- jes met goede vvoningbouwgelegenheid dis ponibel komen, er wel spoedig liefhebbers zullen komen opdagen, om van de gelegen heid gebruik te maken. Of echter bij een druk bezoek aan den plantentuin de gevederde zangers veel lust zullen hebben er hun „schommelende wiegs- kens" op te hangen, dat durven we niet voor spellen. Hoogstens kunnen we er het beste van wenschen. B. en W. stellen voor te verkoopen aan den heer A. Bierboom een stuk grond, ge legen aan den Kloppersingel, groot pl.m. 305 M2, met bestemming om op dien grond twee heerenhuizen te stichten. B. en W. stellen voor aan de straten onderworpen op de gronden van het voor malig buitenverblijf „Buitenrust" namen te geven, ontleend aan voormalige buitenver blijven en één ter herinnering aan den be kenden Haarlemmer en bewoner van „Bui tenrust" Mr. H. J. Koenen. B. en W. stellen voor in voortdurende erfpacht uit te geven, met bestemming daar op te bouwen vier winkelhuizen met wo ningen, vijf bovenwoningen en ee^ vrije wo ning, een stuk grond gelegen aan de Leid- sche Vaart, hoek van Oosten de Bruijnstraat. tegen bepaalde voorwaarden aan C. M. W. van Emmerick. B. en W. stellen voor in te willigen het verzoek van Mr. P. Tjeenk Willink inhou dende de huur van een stuk grond, deel uit makende van den tuin van het perceel aan den Zijlweg No. 21. B. en W. stellen voor het verzoek van den heer A. Ph. Romeijn tot aankoop van een stuk gtond gelegen aan de Westzijde van de IToogewoerdstraat te Schoten, groot 1133 M2, met bestemming om er 9'wonin gen en één winkel met woning op te bou wen, in te willigen. TOKIO, 21 Sept. Gister is het paleis van den Minister-President in de asch ge legd. Tevens is het slot van prins Tokugaua afgebrand. Men vermoedt dat kwaadwillig heid in 't pel is. TOKIO, 21 Sept. Volgens betrouwbare b+ichten uit China( kan de burgeroorlog tusschen Chang-tso-lm en generaal Feng elk oogenhlik uitbreken. Het Japansche ka binet heeft met algemeene stemmen beslo ten een strikte neutraliteit te handhaven als de oorlog uitbreekt. Het verluidt dat in dit geval van de te houden tarieven conferentie niets kan komen. LONDEN, 21 Sept. Daily News meldl dat een afgevaardigde van Ahd-el-Krim die Vrijdag j.l, te Rabat is aangekomen, den Sultan een brief heeft overhandigd van Abd-el-Krim, welke vredesvoorstellen zou bevatten op de basis van de voorstellen die door Spanje zijn aangeboden voor hc begin van het huidige offensief. BERLIJN, 21 Sept. De stap van den Tsjecho-SloWakijschen gezant, waarbij deze StreSemann mededeeldé, dat zijn regeering bereid is jmderhandelingen aan te vangen over een Duitsch-Tsjêchisch arbitrage verdrag heeft hier groot opzien gebaard De Montagspost ziét hierin een eersten stap naar het Oostelijk pact. De Kabinets raad, die heden het veiligheidspact bespre- ken zal zal tevens over den stap der Tsje chische regeering beraadslagen»

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10