Onder de Blauwe Kruisbanier. Maandag 21 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16151 Dit nummer bestaat uit 10 bladzijden - Eerste blad S> De Coalitie. En Agenda 22 September Benoeming E. E. P. P. Fran ciscanen Pastoor W. v. d. Berk. De taxi standplaatsen op de Groote Markt. Douche baden. TOONEEL. Een tragisch ongeluk op de Kleine Houtbrug. J J. WEBER ZOON Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht BERICHT. Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op de. Nieuwe Haar- lemsche Courant, ontvangen tot 1 October 1925, de nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE. Mondorgelclub. Personalia. Mevr. de Vos—Poolman Ned. R.-K. Bond van Handels- Kantoor- en Winkelbedienden „St. Franciscus van Assisië". We aboase mentsprij* bedraagt root Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 P er k w art aal 3.25 Franco per post per kwartaal bij »oo—itbetaling 3.58 Bureaus: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen]. Pos trek «nimf No. 5970. HAARLEMSBH Advertentiën 35 cents per re Bij contract belangrijke korting. Advertentiën tusschen Jen teksl als ingehouden tnededeelmg. 60 et. per regel op de la Paginc t 75 et per regeL Vraag- en aaabod-adver. tentiën 14 regels 60 ct. per plaat sing: elke regel meer 15 ct-, bü rooruitbetaling Alle abonne s op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden. f 00(10 Levenslange geheele ongeschiktheid tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen «JUUU. verlies van beide armen, beide beene tot werken door f V^fl - k>11 een.ongevat f OCft beenen of beide oogen I JU." doodelijken afloop ;1 £JU." bij verlies van een hand, f IOC een voet of een oog1 led." Dij verlies van een f EO bijeen breuk van tl] bij verlies van een 1 vU. been of arm;. f *U". andere vinger duim of wijsvinger Het botert niet erg met de coalitie, wat *rf! jammer is. Nog altijd lijkt ons voor Ne derland bet samengaan der drie christelijke partijen de beste grondslag om op te regce- ren. Aan die wenschelijkheid hebben de Ka tholieken heel wat geofferd, daarvoor heb ben zij heel wat rechtmatige aanspraken la ten varen. Het is een zaak van tactiek om in deze te beslissen, hoe ver men daarbij moet gaan. Naar onze meening ging onze leiding daar bij steeds tot het uiterste. En nu heeft toe geeflijkheid de schaduwzijde, dat men,,wan néér men één streep te ver gaat, bij de ande re partij de vraaglust óm 'n zacht woord te gebruiken aanwakkert. Hoe langer en boe verder men toegeeft, hoe moeilijker ten slotte de weigering wordt. Zoo voelden wij onmiddellijk na de ver kiezingen, dat er voor de Roomsche Staats partij, met haar soepele en inschikkelijke leiding tegenover de coalitiegenooten, gevaar dreigde. En nog vóór het kabinel-Ruys had bedankt, schreven wij: laat men er nu goed om denken, dat de beste manier om de coa- 1 tie op redelijken grondslag voort te zetten is, te erkennen, dat de R.-K. Kamerfractie sterker is dan de beide andere christelijke partijen samen: dat dus de premier uit de Katholieken moet komen, Dat is ons nogal kwalijk genomen, vooral toen 't wat we aanstonds vreesden anders ging en de lei ding aan de anti-revolutionairen kwam. We moesten bedenken heette het dat een christelijke coalitie niet in elkaar kon blijven, wanneer de Katholieken altijd de eerste viool wilden spelen, enz. We kregen toen het kabinet-Colijn. De leider der ant-rev. leek een handig man. Hij zocht niet eerst zijn medewerkers, maar ont wierp eerst zijn program, waarop hij over eenstemming zocht met de verschillende par tijen. Aan dat werk is cenige weken be steed, zoodal men mocht verwachten, dat het nieuwe kabinet, toen het eenmaal onder den heer Colijn tot stand kwam, op stevi ger basis stond dan de laatst afgetreden ré- geering. Wil Nederland inderdaad nog lan gen tijd door een christelijk bewind, steu nend op de drie christelijke partijen, gere geerd worden, dan is het ook noodig, dat de meerderheid der Tweede Kamer in de aan staande vierjarige periode een beeld van eenheid en saamhoorigheid geeft. Maar wat nu al sinds de vorige week Dinsdag, na de opening der Staten-Generaal gebeurd is, doet bij ons twijfel rijzen aan de hechtheid der basis, waarop het kabinet-Colijn is gè- bouwd, doet ons de vraag stellen, of wij gelijk hadden, toen wij vóór de kabinets formatie waarschuwden: laten de Katholie ken toch op hun stuk en op hun recht als grootstepartij blijven staan. Sinds verleden week Dinsdag, na de stem ming over den Kamervoorzitter, waarbij de christelijk-historischen weigerden op een Ka tholiek te stemmen en jhr. Ruys alleen door de hulp der sociaal-democraten gekozen kon worden, zijn blijkbaar velen de oogen open gegaan. „Het Centrum" sprak van een slecht be. gin en voelde angst voor de toekomst. „De Gelderlander" spreekt al van een „latenten oorlogstoestand" en haalt nu nog eens op, wat wij, Katholieken, al zoo opgeofferd hebben; wat het reeds kostte, om een 'niet- Katholieken premier na de verkiezingen te zien aanwijzen. Het blad zegt het zeer juist u.m. als volgt: De heer Colijn werd kabinetsformateur. Maar de Katholieken hadden aan de Vreedzame Samenwerking binnen de gren- ïen der koalitie blijkbaar nog niet genoeg geofferd: de portefeuilles, welke den mees ten invloed uitoefenen op het bestuur des lands, binnenlandsche zaken en justitie, gin gen naar de kleinste fraktie der koalitie, naar de christelijk-historischen. Verdragen en verbijten want de koali tie was tenminste gered. Omdat wij hadden toegegeven, was de vrede behouden en de samenwerking voor de toekomst verzekerd. Vrede en samenwerking, let op. Bij de eerste de beste belangrijke stem- ming in de Tweede Kamer gaan de christe lijk-historischen onmiddellijk tegen ons in oorlog. Kandidaat-Voorzitter was Jhr. Ruys, de oud-minister, door vriend en vijand als dt aangewezen man beschouwd. Dwars tegen deze kandidatuur in stelden de christelijk-historischen hun eigen kandi daat, den oud-minister Dt Visser. Zoo onredelijk was deze hebbige kandida tuur, dat de sociaal-demokraten, die zoo lang mogelijk aan eigen man plegen te hou den, met nog andere leden der linkerzijde al "ij de tweede stemming op jhr. Ruys gingen en de kandidatuur De Visser verwierpen. De katholieken hebben daarop een bo- venmenschelijke zelfbeheersching getoond door overname der christelijk-historische kandidatuur voor dé tweede plaats op de voordracht. In dezen oorlogstoestand. Na de teleurstelling dat al hun inschikkelijkheid en toegevendheid en offervaardigheid nóg niet de vreedzame samenwerking had gebracht, Welke in een koalitie past. Wij bewonderen deze zelfbeheersching de koalitie zou voorgoed zijn gebroken, als de katholieken tegen de kandidatuur-De Vis- Ser even straf waren ingegaan, als de christelijk-historischen tegen de kandidatuur °uys. Maar de koalitie kan op deze wijze toch 0let worden voortgezet. In een latenten oorlogstoestand, Terwijl de drie partijen moesten samen werken. aan elkander behoorden te geven en *e nemen. Op den duur kan de koalitie niet blijven gestaan, als een der medewerkende par- Den een andere blijft beschouwen als de vijand, wien zooveel mogelijk afbreuk ge daan en zoo weinig mogelijk gegund moet Worden» Aldus ,,de Gelderlander". Wij halen dit met genoegen aan, omdat hef zoo juist weergeeft, wat wij reeds twee maanden geleden schreven, toen het nog niet te Iaat was. Er is nog meer. Na de bovenbedoelde stemming over het voorzitterschap der 1 weede Kamer, schreef de Kameroverzicht- schrijver van ,,De Tijd": „Bij de eerste vrije stemming verkreeg de heer Ruys de Beerenbrouck 43 stemmen. Dat was een ergerlijke teleurstelling. De heer Ruys had bij die eerste stemming gekozen dienen te worden. Maar onze christelijk- historische vrienden en bondgenooten staan geheel onder den angst-invloed van dc drie dissidente gereformeerde, nieuw-gerefor- meerde of oud-gereformeerde dominee's en vertikten het dus, om een katholiek te kie zen. Dat belooft wat, als bet gezantschap bij Zijne Heiligheid den Paus aan de orde komt. Dan is er kans, dat de koalitie uit elkander spat. Want wij weten zeker, dat de drie dissidente predikanten dan een mo tie zullen voorstellen, om dat gezantschap op te heffen en dan zullen de christelijk- historischen zeker vóór d>e opheffing stem men. Waarschijnlijk zal dan de linkerzijde de situatie redden." 1 ot nu toe hebben wij over deze zaak gezwegen, omdat wij ze te delicaat achtten, niet echter omdat ze onze aandacht niet had. Nu de Tijd-redacteur de onvoorzichtig heid!?) beging, deze kwestie in het publiek aan te raken, en „Het Volk er al reeds een malscb commentaar bij leverde, willen wij er ook wel iets van zeggen 'Dadelijk na de totstandkoming van het kabinet-Colijn, vroeg ons een scherpzinni ge lezer, die zich overigens met onze critiek op de aanwijzing van den kabinets-forma- teur vereenigde, wat wij dachten van dt houding der nieuwe regeering en van de christelijk-historische fractie ten opzichte van het gezantschap van den Paus. Wij heb ben het toen niet geraden geacht, deze zaak in het publiek te bespreken. Wel leek het ons de moeite waard na te gaan, wat het accoord der meerderheid daaromtrent in hield. De voorzichtige heer Colijn kon hel moeilijke en gevaarlijke punt toch niet bui ten het overleg gehouden hebben, nu hij van plan was twee der meest vooraan staande figuren uit de christelijk-historische partij, de hoeren Schokking en de Geer in de regeering op te nemen. En de zaak schijnt dan ook wel besproken te zijn. Voor zoover wij konden nagaan is bet echter tot een accoord op dit punt niet gekomen en is het te vreezen, dat de christelijk-historischen wederom, evenals vorige keeren, zullen stemmen vóór een motie van dominéé Ker sten, tot afschaffing van het Gezantschap bij dén H. Stoel. Maar hoe zal de regeering daartegenover staan? Voor de Katholieken zal het een klap in het aangezicht zijn, Wel ke al heel moeilijk te verduren zal wezen. En de regeering? Zij kan moeilijk minister van Karnebeek alleen laten staan, maar zal zich als geheel achter dezen moeten plaat sen. Zullen dat ook de heeren Schokking en de Geer doen? En zal men het ook dit maal aanvaarden, dat de sociaal-democra ten de regeering redden, wanneer zij daar toe ten minste bereid zijn? Zij hebben de be slissing in handen. De Katholieken afstoo- ten, door vóór de motie te stemmen, ligt niet in hun toekomstige politieke lijn. Met tegenstemmen redden zij het kabinet-Colijn, waaraan zij van den eersten dag af den oorlog hebben verklaard. Ook zij komen dus in een lastige positie. Vóór alles zou het echter wel van belang zijn te weten,.hoe de heer Colijn zelf zich de oplossing van deze politieke puzzle heeft gedacht, toen hij zijn regeeringsprógram ontwierp, en welke af spraken hij met zijn collega-ministers en partijbesturen heeft gemaakt. Zonder uitzicht op een goede oplossing ten deze lijkt het toch onverantwocrdelijk, om een regeering te beginnen. Nu de zaak eenmaal onder de publieke aandacht is gebracht, mag om opheldering gevraagd worden, zeker na de stemming over het voorzitterschap der Tweede Ka mer. De „latente oorlogstoestand", mag toch niet blijven voortduren tot b.v. De cember, wanneer de begrooting van Bui- tenlandsche Zaken aan dc orde komt. (Slot.) Wat is onze plicht? Er zijn katholieken, die voor een blauw vaandel op de vlucht slaan, ook al blinkt daar boven op een kruis, omdat zij in de mcening verkeeren, dat die drankbestrijders iedereen tot geheelonthouder willen maken. Nu geef ik toe, dat er blauwe vechtjassen genoeg zijn, die zooiets in hun schild voeren en 't zijn in den regel beste lui, al too- nen ze zich wat eenzijdig. Maar de „offici- ede" drankbestrijding neemt een ander standpunt in „Sobriëtas" acht de geheelonthouding voor bepaalde groepen van personen noodzakelijk en noemt ze een practisch middel voor ieder een om in de deugd van matigheid te Vol harden. De onthouding van sterke dranken vindt zij voor velen noodzakelijk en voor iedereen gewenscht. Tot die bepaalde groepen behooren wel de drankzuchtigen, doch zij niet alleen. Al len, voor wie de drank een naaste gelegen heid tot groote zonde vormt, ziin tot ge heelonthouding verplicht. Naast hen, dege nen, die door hun maatschappelijke positie, ambt of beroep bij het gebruiken van be dwelmenden drank hun verantwoordelijke taak niet naar behooren kunnen volbrengen. Onder onze spoor- en trammannen zijn, Goddank, vele geheelonthouders. Iedereen ook al schrijft hij aan het matig glas nog zulke voortreffelijkheden toe! stelt dat oo prijs, want aan die mannen vertrouwt hij zijn kostbaar leven, 't Zou daarom verre van overdreven zijn, te eischen dat ook alle auto-bestuurders zich van alcoholica onthiel den de meeste autorampen zijn immers te wijten aan het drankgebruik van den verantwoordelijken man! En dan zijn er velen, die in het maat schappelijk leven als bestuurders van hun mcdemenschen optreden, die het lot dik wijls het eeuwig lot van anderen in han den hebben en door t voorbeeld van onthau- ding oneindig veel goed kunnen verrichten. Als zij dit wetens en willens voorbijzien, verzuimen zij dan niet 'n voornamen plicht? Zooals 't de algemeene omstandigheden zijn. die de drankbestrijding noodzakelijk maken." zoo ziin 't ook de persoonlijke om standigheden, die iemand lot geheelonthou ding kunnerj verplichten. Zoo heeft menig priester het opgevat, die, geplaatst in een parochie waar schromelijk misbruik heersch- te, slechts in het persoonlijk voorbeeld van geheelonthouding het middel vond om hel voortwoekerend zielcbederf te stuiten. Zoo heeft menig onderwijzer 't gevoeld, die door het geheelonthouderschap een rkend en hoogstaand leider van de jeugd werd. Zoo begrijpen het vele ouders, die liever zelf het drankgenot derven, dan voor hun kinderen een gevaarlijk voorbeeld te zijn In het algemeen is moeilijk met volkomen zekerheid te zeggen, wie tot geheelonthou ding is verplicht en wij zijn niet Rooni- -scher dan de Paus! Maar Er is nog een andere soort verplichting. Als wij, door ervaring van schokkende fei ten, die de drankellende in het felle licht zetten of door studie van het alcoholvraag stuk, tot de overtuiging zijn gëkomen, dat slechts door een sterke propaganda voor onthouding het alcoholisme met succes be streden kan worden, dan dringt zich toch deze vraag aan ons op: mag ik, als Christen, mede verantwoordelijk voor het heil van mijn naasten, door miin mec'döen aan de drinkgewoonten, het misbruik nog langer hel pen bevorderen? of moet ik, door opof fering van het overigens geoorloofde, en door mij San te sluiten bij de anti-alcoholische beweging het miine doen. om het drank kwaad uit onze samenleving te weren? 'i Is een lange vraag, maar t is een ge wetensvraag. wél waard om ernstig over wogen te worden En och moeten wij, Roomschen, op een goudschaaltje gaan wegen, wat precies onze. absolute plicht is, wij, die toch allemaal in 't leven zooveel fouten, maken, dat ,we wel goede werken noodig hebben, om de schaal in evenwicht te brengen? Ja. hier ben ik 'er, zou Pater Borromeus de Greeye zeggen. De drankbestrijding is eer. goed werk. zij is een liefdewerk. Laat dan na uw verstand en desnoods daar vóór uw charitatieve hart spreken! Dit ziin de feiten: door het algemeen en oëermatig drankgebruik is er een macht van zedelijke, geestelijke, lichamelijke en stoffe lijke ellende ontstaan, die in omvang én diepte zal bliivén groeien, als er niet hard nekkig en geestdriftig tegen-in gewerkt wordt, Uit tallooze huisgezinnen gaat een noodkreet op: verlos ons van de drank ellende! In de gevangenissen vloeken de meeste gevallenen de oorzaak van hun on geluk: de drank! In de krankzinnigengestich ten dwalen de gekrenkten van geest rond: slachtoffers van het alcoholisme! In de hut zen der ontucht giert de lach van den drank- demon! Ontelbare gebroken levens kermen 't ons toe: dat heeft de drank gedaan! Overal bidden onschuldige kinderen, huiverend in een nacht van sombere jeugd, om hulp tegen bet leed van den drank en 't zijn de dtep- ontgoochelde vrouwen, de tot in hun ziel ge wonde moeders, die hun de handies vouwen. Dat alles is nog maar een gréép uit ae werkeliikheid. Praat toch niet van overdrij ving, gij, die u nooit de moeite gaf om tets van dat verschrikkelijke te leeren kennen. Knijpt uw oogen niet dicht lot een spleet, waardoor ge nog maar alleen uw lekker glaasje en niets van het harde leven van «w naaste kunt zien! Het is alles véél ontzet tender dan één drankbestrijder het schetsen Als de 'stem van Christus door de wereld roept om erbarming voor Ziin stakkerds, in 's Hemelsnaam, lach dan niet t klinkt zoo schril in de ooren van de slachtoiter van den drank! Laat uw Roomsche hart spreken! Moeten socialisten en anderen van den overkant ons vóórgaan in een werk van bii uitstek chri»- teliike naastenliefde? Moeten Goede Tem pelieren ónze drankzuchtigen redden en tot zich trekken of maken we onze reddings brigades zóó sterk, dat niet een der. onzen meer voor de Kerk verloren behoeft te rfaan' Moeten wij wél den naam hebben, dat er zooveel drankkapitaal in Roomsche handen is, en niet den roem. dat wij ons best doen om bet alcoholisme fe overmees- Wat zouden we zeuren over plciht voor den een en niet voor den ander? leder ka tholiek is verplicht op een of andere wu*c dc drankbestrijding te steunen! Onze laatste vraag is: hoe? Een actieve drenkweer is noodzakeiill*. Zii moet gevormd worden uit alle standen en leeftijden. Welnu: wie in zich de overtuiging nraagi, dat er tegen het alcoholisme daadwerkelijk moet worden origeireden die frede mee aan onder de blauwe Kruisbanier! Er is naasten liefde, sociaal meegevoel, offervaardigheid voor noodig. Maar de beoefening daarvan le vert innige voldoening op En al was dit nic zoo. wij moeten over ons stukje leven been willen kijken en kunnen niet met leege han den aan den Overkant aankomen! Vooral de jongeren moeten zich aanmelden voor het blauwe leger. Roomsche jongelui toont dat er idealisme in u leeft! Geeft hoo- gere waarde aan uw bestaan door de offer kracht der naastenliefde. Er wordt al te veel iong leven- verspild in oppervlakkigheid en leeg vermaak We moeten samen een nieu we maatschappij bouwen, waarin de woeker plant van het alcoholisme niet groeien kan, on.dat de ware christelijke matigheid er den grond zuivert. De intellectueclen behooren in onze be weging! Zii zijn méér dan de eenvoudigen verantwoordelijk voor de misstanden in onze maatschappij, zij kunnen ook méér doen om die uit den weg te ruimen. De noeste wer kers vragen om leiders zij staan klaar met hun warme harten en sterke handen, gaat gij hen voor met uw helderen geest! Natuurlijk, niet iedereen die den aoeden wil heeft, kan een werkzaam lid zijn van een drankbesfrijdersvereeniging. Er zijn méér nooden in onze samenleving, die om voorziening vragen. Maar wèl kan iedereen 'n steentje bijdr^jen aan het groote werk. Door zelf de ware matigheid en als 't kan de onthouding te fceoefenen door mede de gevaarlijke drinkgewoonten tegen te gaan door anderen, die 'f wèl zouden kunnen, op te wekken tot deelneming aan den strijd door de anti-alcoholische op voeding der kinderen te bevorderen door, ten' slotte, de drankbestrijding gelde lijk te steunen, opdat een voortdurende pro paganda mogelijk blijft. Öok onze katholieke vereenigingen kun nen veel dóen om het alcoholisme tegen te gaan. Alcoholvrii vergaderen i- al iets daadwerkelijke steun aan de drankweerver- eenigingen is méé'-. De St. Vincentiusver- eeniging in Haarlem geeft steun, de R.K. Reelasseeringsvereeniging werkt mee, de R.K. Volksbond bevordert de kennis van het alcoholvraagstuk. Dat zijn prachtige voorbeelden voor dc andere organisaties! We léven nu in de ..Blauwe Maand De rfeheele Ned-erlandsche R.K. riranVI-estrii- ding is .in actie. Wanneer alle Katholieken- vnn-de-daad meewerken. dan heeff de drankduivel oo het laatst van September een ontzaggelijk verlies te boeken. Dan word!: in menig huisgezin het veh- trapte geluk weer opgericht: dan ziet de kerk weer vele afgedwaalde kinderen terug- betede toekomst tgen: danzal onze Katholieke drankbestrijding niet op haar lauweren gaan rusten, maar versterkt en aangemoedigd, tol eer van God en tot heil van den naaste, opgewekt haar moei lijken arbeid voortzetten. De wereld moet vrij uit de boeien van het alcoholisme! Daarom: -hoog het blauwe Kruisbanier! H. B. v. d. S. Sociëteit „St. Bavo." Vakafdeeling 78 uur. Ledenvergadering „Arbeid Adelt" 8 uur. Rechtskundig Bureau half 9 uur. - Tooneelclub Vrouwenbond 8 uur. Propagandaclub Volksbond 8 uur. Bond van R. K. Technici 8 uur Gem. Concertgebouw Kruideniersbeurs 711 uur. Brongebouw Kunstveiling half 11 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert 23* uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zopdags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling -- 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint rran- cisens Liefdewerk. Zoetestraat 11 Elke" Donderdag van 89'A uur. R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro. Smedestraat 23, Telefpon 10049. Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 9—2 en van 26% en 's avonds van half 8— half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem- hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen eu 'aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309 Overveen Idr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliothoek Jmsstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 710 uur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Martbavereeniging. Bloemhofstr. Zon dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandsche meis jes, d.'e hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bavo Smedestraat 23 van 810 .iux op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag' avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V. Maan dags van 23 uur Donderdag van 12 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feesldagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ord» -■ St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 2—3 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pasiorie iederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgeve! Naar we vernemen is de Zeereerw. Pater Vv'. v d. Berk O. F. M., kapelaan aan de parocmekerk van den H. Antonius van Pa dua alhier, benoemd tot pastoor te Lichten voorde. Tot kapelaan aldaar is benoemd de Weleerw. heer R. J. A. Terstappen O. F. M„ eveneens'kapelaan alhier. Met gemeng de gevoelens zullen de parochianen van den H. Antonius van Padua de benoeming dezer ijverige priesters vernemen. Pater v. d. Berk, die nog slechts anderhalf jaar hier is, heeft zich in dien korten tijd zeer bemind weten te maken. Als directeur van het St. Franciscus' Liefdewerk heeft hij zich geheel aan dif werk gegeven en mede aan zijn grooten ijver is de bloei van dit Liefde werk te danken. Verder was hij geestelijk adviseur van de parochiale propaganda- club. Pater Terstappen, die reeds 8 jaar in Haarlem werkzaam was, was niet minder gezien. Hij was directeur van het Rosa-pa- fronaat cn adviseur van verschillende vak- afde'elingen, o.rn. van den R.K. Bond van Handels-, Kantoor- en Winkelbedienden en I van da J?.K. Meubelmaker». A.s. Donderdagavond neemt pater v. d. Berk afscheid van het St. Franciscus' Lief dewerk. A.s. Vrijdag vertrekken beide priesters naar hun nieuwe standplaats. Als kapelaans aan de parochiekerk van den H. Antonius van Padua alhier, zijn be noemd de Weleerw. Paters V. Hentzen O. F. M., thans kapelaan te Lichtervoorde en Th, Noordermeer O. F. M., thans kapelaan te Wiichen. Van de drie standplaatsen voor taxi's op de Groote Markt zijn er slechts 2 bezet De derde standplaats zal de volgende week bezet worden door een taxi van de N. V. voorheen Gebr. Brinkmann, zoodat bezoekers van het restaurant zich door een eigen taxi naar huis kunnen laten brengen. In de afgeloopen week zijn n hiet douche badhuis aan den Schotersingel 1230 baden genomen, in dat aan den Koudcnhorn 372 en in dat aan het Hofdijkplein 647. De consequentie van fatsoen. Het Schouwtooneel. Zaterdagavond is Jan Musch weer voor het eerst in het nieuwe seizoen in den Haar- lemschen Schouwburg opgetreden. De be langstelling had grooter kunnen zijn. De keus van het stuk, dat al eenigen tijd op het repertoire staat, was hiervan vermoedelijk de oorzaak. „De consequentie van fatsoen" toch is niet wat men noemt een kasstuk. Het eischt een publiek, dat van een sterken dia loog, een woordenspel, van een zielkundige verwikkeling hourt zonder veel uiterlijk vertoon. De opzet van het stuk van d'en Italiaanschen schrijver Luigi Pirandello heeft wel veel van een colportageroman. maar de uitwerking van het geval is bondig in drie be drijven verwerkt en tot een aannemelijk, overtuigend spel van hartstochten gemaakt. Een markies ziel zich genoodzaakt voor zijn minnares een man te zoeken, die met deze alleen voor den vorm een huwelijk zal slui ten. Een neef helpt ht m aan zulk een can- didaat, die echter in plaats van een stroopop een krachtige persoonlijkheid is. Angelo Bal dovino is de met veel bedenkingen in het kasteel binnengeleide officiëele echtgenoot Jan Musch speelt de rol met verbluffende kracht, de rol van den verloopen edelman, man van groote geestkracht en scherp denk vermogen, die, door de omstandigheden ge dwongen, met tegenzin zijn weerzinwekken de functie aanvaardde, maar, eenmaal op zijn post er ook alle consequenties onver biddelijk uit trekt. Inderdaad regeert hij in weinig tijds de geheele familie, eischt de strengste discipline en schrijft aan het huis de wetten van den waren adel voor; hij ont maskert den markies en keert deze in diens eigen oogen en in die van de huisgenoolen van binnen naar buiten en laat allen het scheeve in de situatie en het onhoudbare van den toestand, niet het minst voor zich zelf, zien. Totdat de tegen wil en dank ge huwde vrouw de ontknooping brengt, op het critieke moment, waarop Baldovino het huis zal verlaten door haar verklaring dat, hij, die zij eenmaal als lastigen indringer heeft beschouwd in haar oogen gestegen is als de ware edelman, mien zij volgen wil, waar ter wereld ook. Voor geestelijk rijpen een mooi stuk, dat ontroerend wordt door het schitterende spel van Jan Musch en Stine van der Gaag. Het slottafreel met het breken «ersl van den markies onder de onweerstaanbare logica van Baldovino en dan het wegsmelten van de kracht van den schijnbaar onoverwinne- lijken reus onder de betuigingen van hoog achting en liefde der vrouw, waren momen ten, die de toeschouwers in de keel grepen. Het meesterlijkespcl vond herhaalde malen oen luiden bijval. Morgen, Dinsdagavond, komt Jan Musch ,,de Nar" van Kees Meckel, spelen, waarmee hij verleden week in Amsterda'm nieuwe triomfen vierde. Dat Haarlem meer dan Za terdagavond blijk moge geven van waardee ring voor de kunst van Nederland's besten tooneelspeler! Zaterdagmiddag is op de Kleine Hout- brug, hier ter stede, een tragisch ongeluk gebeurd. Het was ruim vier uur, toen langs den Gasthuissingel in de richting van de Kleine Houtbrug een motorrijwiel reed, bestuurd door den 19-jarigen timmerman J. Kes, wo nende Tromstraat 75, te Velseroord. Op de duozitting had zijn vader J. Kes, 45 jaar oud, eveneens timmerman en woonachtig te Velseroord, plaats genomen. Toen de motorrijder de Kruising Kleine Houtbrug naderde, was hel roode seinlicht van het waarschuwingsbord „Let op de tram", ont stoken, ten teeken, dat van de richting Kleine Houtbrug een tramtrein der E.S.M. naderde. De motorrijder en ook zijn vader schenen dit waarschuwingslicht evenwél niet' op te merken, vermoedelijk hoorden zij ook de signalen van de naderende tram niet, al thans K. reed door en wilde de tram, die reeds aan de kruising genaderd was, nog passeeren. i Dit kon juist nog, maar op een gegeven oogenblik, toen de motor reeds gepasseerd was, lag aan de linkervoorzijde van de tram de duorijdcr, de 45-jarige J. Kes. Of hij uit angst voor de naderende tram en in de meening, dat een aanrijding niet meer zou zijn te voorkomen, van het mo torrijwiel is afgesprongen, weet men niet. De motor kon echter nog passeeren, of schoon ze omviel. Het arme slachtoffer werd ongeveer 10 meter ver door de tram meegesleurd. Op de brug bleef de tram staan en om K. die onder den wagen was geraakt er onder vandaan te halen, moest de tram achteruit gezet worden. Met verbrijzelde beenen werd K. er onder uit gehaald en naar het St. Elisabeths Gast huis overgebracht. Te kwart voor zeven des avonds is K. in het gasthuis na amputatie der beide beenen overleden. De motor werd alleen aan de linkervoelrust van de duozitting beschadigd, zoodal van een aanrijding hoegenaamd geen sprake is De tram reed ipel normale snelheid. Het zal zeer moeilijk zijn uit te maken of hier iemand schuld treft. Intusschen verwekte het ongeval zeer veel deernis hü de talrijke oersonen die zagen. Barometerstand 9 uur v.m.: 751 Vooruit. OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Naar waarnemingen in den morgen van 21 September. Hoogste barometerstand 761.3 m.M. te Memel. Laagste barometerstand 738.6 m.M. te Lerwick. Verwachting van den avond van 21 tot den avond van' 22 September. Krachtige, later afnemende zuidwestelijke tot westelijken wind, zwaarbewolkt tot be trokken met tijdelijke opklaring, regenbuien, iets warmer overdag. Alhier is opgericht een Cbr. accordeon of mondorgelclub, onder de zinspreuk „Looft den Heer," voor jongens van 1016 jaar. Er wordt repetitie gehouden Zondagmid dag van 3.305 uur, afgewisseld door zang en vioolmuziek in het lokaal Heerensingel 97 Mejuffrouw G. Kleefsria te Haarlem is benoemd tot onderwijzeres aan de Christe lijke School te Hellevoetsluis. Donderdag 1 October zal mevrouw Gust: de Vos-Poolman ook in onzen Stadsschouw burg haar veertig-jarigen Tooneelarbeid her denken. Opgevoerd wordt dan „Om het Kind" tooneelspel in vier bedrijven van A. Stein-Landesmann, vertaald door Edmond Visser. Het stuk is belangeloos afgestaan door Dr. Willem Royaards onder wiens di rectie het stuk in 1917 een groot succes had en waarin mevrouw de V os dezelfde roi vervulde die zij nu voor haar jubileum geko zen heeft. De regie is van Jan C. de Vos Jr Onder voorzitterschap van den heer Haver had dezer dagen een ledenvergadering plaats, in" Gebouw Sint. Bavo. Op een kernachtige wijze sprak de voorzitter, de aanwezigen een hartelijk welkom toe, doch memoreerde, dat het bestuur een grootere opkomst had verwacht. Spr. sprak den wensch uit, dat alle aanwezigen trouw zullen medewerken, en hun Collega's zullen aansporen,om toch voor al, de ledenvergadering te bezoeken, en niet alles op de schouders van het bestuur te la ten rusten. Willen wij, aldus Spr., onze or ganisatie krachtiger maken, in het belang van onze Roomsche Bedienden dan mag toch zeker wel verwacht worden, dat de leden ook een offertje zullen bijdragen. De notulen werden onder dankzegging goedgekeurd. Voorts werden de ingekomen stukken behandeld, inzake de Nationale- bankvereeniging en actie Winkelsluiting ingevolge het reeds ontvangen schrijven van B. en W. der Gemeente Haarlem. Betreffende het laatste punt werd een ruime gedachtenwis- seling gehouden. Het belangrijke punt „Win ter Programma" werd tot de volgende ver gadering uitgesteld, met het vertrouwen, dat de leden na het Lustrum feest, töt de over tuiging gekomen zullen zijn, mede te moeten werken, om de ongeorganiseerde Roomsche Bedienden te doen scharen, onder het banier van „Sint Franciscus van Assisië." De viering van het a.s. derde Lustrum, werd door den voorzitter van de feest-com- missie uiteen gezet. Spr. vertrouwde op de allereerste plaats, dat allen, bij de Plechtige H. Mis zullen zijn welke opgedragen zal worder door den Geestelijke Adviseur, des 's mor gens 9 uur in de Kapel van de Zeer Eerw, Zusters in de Koningstraat. Voorts wordt ver wacht, indien zulks mogelijk is, aan het Ge meenschappelijk ontbijt deel te nemen, en aan het Diner, dat gehouden zal worden in het Restaurant „Brinkmann" Gr. Markt; De kosten voor ontbijt bedragen f 1.50 en voor di ner f 2.50. Opgave voor deelname kan ge schieden bij de feest commissie, en bij hef Bestuur. Des avonds 8 uur zal er een Feestavond ge houden worden, waarvoor de Toegangs-be- wijzen toegezonden zullen worden. Hef glanspunt is van dien avond, de Vaandelwij ding, door den Geestelijk Adviseur. In ver band met het nieuwe Vaandel, werd besloten, dat een inteekenlijst bij de leden aangeboden zal worden, aangezien het bedrag voor het Vaandel nog niet bijeen is gebracht. Het Vaandel dat door de firma Rietfort wordt ver vaardigd, belooft iets bijzonders te zijn. Na nog enkele medcdeelingen gedaan te hebben, over het derde lustrum, en de daaraan ver bonden, fe telijkheden, werd deze geani meerde vergadering met een opwekkend woord en dankzegging door den voorzitter gesloten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1