V erkeersongevallen. 75 ct. Radio-Omroep GEMEENTERAAD. RADIO- LUIDSPREKERS Overste T. L. van Wagtendonk 70 jaar. Luxor Theater. Het conflict in de H. O. V. De Steun aan Werkloozen. N. V. Jeroe's Kleermakerij. Personalia. Verhooging van den melkprijs. Een Forensen-aanslag. Napoleon en de Teylerzaak. PLAATSELIJK COMITÉ STORMRAMP 1925. DE MALVERSATIES BIJ „HET WITTE KRUIS." Een verbetering der spoorhalte bij „Wester veld." ZANDVOORT. HEEMSTEDE. SPAARNDAM. IJMUIDEN. BLOEMENDAAL. omplete 3 lampstoestellen vanaf per week. f 1.85 per week. RADIO-BUREAU F. H. MEIJER Jansstraat 67 Haarlem. - Telefoon 13620, WIJKEROOG. BEVERWIJK. HILLEGOM. BENNEBROEK, Wisselkoersen en koersen van Bankpapier. weenen BIOSCOOP THEATER „DE KROON". De Kroon brengt deze week een zeldzaam iaardig programma, dat in staat is den meest verwenden bioscoop-bezoeker den heelen avond te boeien. Het gebruikelijke journaal, krijgen we de aanstaande mode te zien. De toiletten der Parijsche modehuizen doet de vrouwelijke afdeeling in de zaal een kreet van verrukking slaken, terwijl de mannen onrustig worden omdat ze aan hun portemonnaie denken. Een pittig, geestig twee-actertje, „7 jon gens, 7 honden,7 dagen", brengt de aanwezi gen in een zeldzaam goeden luim. De film „Wintersport" laat zien, dat Sky- loopen ook niet alles is. Dan is er pauze. En door de aardige films èn door de pret tige zaal is de stemming ook tijdens de pau ze heel geanimeerd en komt een ieder in de beste conditie om de 6 acten met Watt en Half Watt, „de Prima Ballerina" te savou- eeren. Deze film is meer dan een gewone klucht. Deze twee komieken immers geven een le vend type, het type van de goedmoedige, onnoozele ziel, van den verschoppeling met een nondenhart. Daardoor ontroeren ze somtijds. En om hem heen groepeeren zich de andere figuren, soms weinig gechargeerd, meestal scherp naar het leven geteekend. We noemen voor al de oude tooneeljuffrouw, het factotum zooals men ze werkelijk in plankenland aan treft, de goeiige, gelukkige dansmeester, Letty en haar beminde, een en al deugd en liefde. Aardig geteekend zijn ook de détails, o.a. het heterogene troepje aan de koffie, ten hui ze van den dansmeester, het vertrek van den anailstroomer, enz. Daarom kunnen we een ieder, die zich eens werkelijk amuseeren wil, dit programma aanbevelen en we zijn er van overtuigd, dat zelfs de grootste bioscoop-rot zich kostelijk zal amuseeren. De muziek is evenals zaal en programma uitstekend verzorgd. Een aanrijding op de Gedempte Oude Gracht. Vrijdagmiddag te 6 uur reed de 68-ariga M. T„ wonende te Zandvoort, per rijwiel vanuit het Groot Heiligland naar de Ge dempte Oude Gracht, toen hij plotseling moest uitwijken voor twee wielrijders, die op de Gedempte Oude Gracht reden. Door de onverwachte wending raakt T. het stuur kwijt en kwam te vallen juist voor een met een paard bespannen vierwieligen wagen, bestuurd door A, S., eveneens wonende te Zandvoort. De beide rechterwielen van den wagen gingen T. over het lichaam. Hij werd in per ceel Gedempte Oude Gracht 109 binnenge bracht waar een lid van E. H. B. O. de eer ste hulp verleend. Daar bleek, dat T. beide scheenbeenen eenigszir.s gekneusd had, ter wijl de armen licht verwond waren. Na verbonden te zijn, kon T. weer naar zijn woning terugkeeren. S. was door den schrik van den wagen gevallen, doch bekwam geen letsel. Met zijn liets in 't water. Te drie uur ongeveer stond Vrijdagmid dag de 15-jarige W. K., leunend op zijn fiets, nabij de Melkbrug in het water van het Spaarde te turen. Hij was blijkbaar geheel en al aandacht voor hst water, want plot seling verloor hij het evenwicht en viel met rijwiel en al in het Spaarne. Onmiddellijk was hulp bij de hand en de brugwachters J. W. en W. S. konden jon gen én fiets met reddingshaak en dreg op bet droge brengen. Door een agent van po litie werd de jongen naar huis gebracht. Overste T. L. van Wagtendonk, dien vele van onze lezers, vooral ook zij, die in mili tairen dienst geweest zijn, goed zullen ken nen, vierde Zaterdag zijn 70sten verjaardag. Volgens zijn verlangen gaat de dag in alle s.ilte voorbij en zou de overste dien mid dag uitstedig zijn. Toch kon men niet nala ten den overste zijn sympathie te betuigen en in den loop van den ochtend mocht hij dan ook een overweldigend aantal bloem- stukken ontvangen, waaronder ook van zijn landweermannen. lergadenng van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 23 September 1925, des namiddags ten half 2 ure, in de Staten zaal, Prinsenhof. v Aan de orde zal worden gesteld: 1. Mede- deelingen en ingekomen stukken, 2. Herstem ming voorstel-Keerwolf benaming openbare wégen langs Garenkokerskade. 3 Benaming' wegen terrein nabij Twijnderslaan. 4. Aan vaarding schilderij. 5. Verzoekschrift M. J. E. Lippits uitkeering honorarium. 6. Verhoo- ging voorschotten enz. 2^woningbouwver- eênigingen, 7. Uitgifte grond in erfpacht en verstrekking voorschot twee woningbouw verenigingen 8. Uitgifte grond in erfpacht Leidschevaart (C. M. W. v. Emmerik). 9.Ver- huring grond Zijlweg (Mr. P.Tjeenk Willink). 10. Verkoop grond: a. Schoterveeusttaat (N. V. „Hoogerwoerd"); b. Kloppersingel (A. Bierboom); c. Hoogerwoerdstraat (A. Ph. Ro- .meijn). 11. Aankoop perceel Zijlweg 53. 12. Opheffing Commissie Steunvcrleening aan 'Werkloozen. 13. Benoeming van; a. twee (raads)leden Commissie Volksdouche badhui zen van de Afd. Haarlem der N.H. Vereeni. ging ,Het Witte Kruis"; b. tijd. leeraren(es- sen) gymnasium of gymnasiale afdeeling van het gemeentelijk Lyceum; c. tijd. leerdres Middelbare School voor .Meisies met 5-j. cursus; d. tijd, directeur laboratorium pa thologische bacteriologie: e. directeur Avond school Handelsonderwijs; f. 3 tijd. leeraren Gemeentelije Avyndschool Nijverheidsonder wijs. Ditmaal weer eens een Tuschinski-Film, wat zooveel wil zéggen als: iets goeds. Comedianten, een drama uit het tooneel- spelersleven in niet minder den 7 afdee- lingen, vult als hoofdschotel het' grootste gedeelte van den avond. Met spanning wordt door het publiek het gebeuren daar op het witte doek gevolgd en te verwonde ren is dit geenszins, ou Lya di Putti en Eugen Klöpfer de hoofdrollen vervullen in dit door Felix Salten bijzonder fraai ge- ensceneerde drama. Een jong meisje, behoorende tot een troep rondreizende comedianten, wordt entdekt door een der grootste toooeel- spelers en mee naar de hoofdstad -genomen, waar zij een beroemde actrice wordt. In- tusschen raakt de veel oudere beschermer op zijn beschermeling verliefd, die zijn aan zoek aanneemt, maar kort daarop, als een jonge prins op haar verliefd wordt, bemerkt zij, dat het eigenlijk slechts dankbaarheid, geen liefde is, die haar het aanzoek van den ouderen man deed aannemen. Daaruit ontstaat het conflict, dat voor i»em naar de gevangenis, Voor haar naar het kasteel van den prins leidt. Bij dit hoofdnummer krijgen wij nog te tien een zeer aardig film-allerlei met mooie teekenfilms er in en een, ditmaal niet zoo bar-flauwe komische film „De Herrieschop pers", die goed in staat is de lachspieren in werking te brengen. Het „Luxor-Nieuws" geeft o. a. de vie ring van het 650-jarig bestaan van Amstcr- dsttn en de feesten te 'Sittard weer. De in de Dinsdagavond j.l, gehouden le denvergadering der H. O. V. benoemde com missie heeft, zooals men weet, oogenblikke- lijk haren arbeid" aangevangen, ter oplossing van het bekende conflict. Woensdag j.l. had een conferentie plaats tusschen de leden der commissie en 't bestuu^ v. d. Nederl. Toon- kunstenaarsbond. Men deelde ons daarom trent mede, dat op de eerste plaats de verhouding tusschen de orkestleden en 't bestuur der H.O.V. ter sprake kwa. Dit werd na een geanimeerde bespreking geheel opgelost. Wat het teekenen van het door den N. T, B. voorgelegde contract betreft, werd deze kwestie eveneens in het reine ge bracht. Den eersten avond verkreeg men overeenstemming met het bestuur v. d. N. T. B„ terwijl gisteren eveneens toestemming werd verkregen van het bestuur der H.O.V. Een geheel nieuw contract is samengesteld. Door deze overeenkomst is zekerheid ver kregen, dat men voor een jaar absolute sta biliteit heeft verkregen in het orkest. Een jaar lang kan men rustig doorwerken en contracten afsluiten. Deze moeilijkheid is dan ook geheel uit den weg geruimd. Een andere kwestie is echter de finan- tieele. Deze kwestie is een zeer urgente, zooals begrijpelijk. Contracten moeten wor den afgesloten met verschillende gemeen ten om concerten te geven. De contributie v-an de leden moet geïnd, contracten met solisten, zalen huren enz, enz. Dit zal dar; ook verreweg de grootste moeilijkheid zijn. Tót ,nu toe is, zooals de commissie ons mededeelde, het tekort ruim 10.000, De vraag is nu, hoe moet hierin voor zien worden. De commissie heeft verschil lende wegen nagegaan, welke tot een op lossing zouden' kunnen leiden en gemeend dat de beste weg is, gemeentehulp. Een zaak als deze, van cultureel belang voor Haarlem, mag niet zonder opoffering ver dwijnen. Daarom zal ook de gemeente het hare ei*toe moeten bijdragen evenals an dere gemeenten. Het geheele conflict in de H. O. V. zal zijn opgelost, indien de gemeente dus dit bedrag zal betalen, ter wijl om de H. O. V, te laten voortleven, een subsidieverhooging van 5000 noodza kelijk is. Dit bedrag is in geen geval te hoog, als men weet, dat aan belasting en zalenhuur van de H. O. V. een flink bedrag inkomt Het vorige jaar bedroeg dit bedrag 12.000. Indien later een rijkssubsidie zal worden verkregen, dan kan eventueel qc gemeen tesubsidie weer op het oude peil worden gebracht. I^>ch thans is, volgens vaste over tuiging van den penningmeester, de heer Sybrandi, deze verhooging noodzakelijk. Dan is het bestaan der H. O. V. absoluut mogelijk. Indien deze voorstellen door de gemeente gunstig zullen worden ontvangen, dan is dus, zóoals boven reeds gezegd, voor een jaar rustig werken mogelijk. In- tusschen is het afwachten. Vrijdagavond a.s. zal een vergadering worden gehouden, waar dan het likwidatie- voorstel wederom ter sprake zal worden gebracht. B. en W. schrijven den Raad: Voof Uw; lec'eis t;r inzage nedergelegd een bij onstCollege ingekomen brief dd. 22 Augustus j.l., van de Commissie tot steun- verleening aan werkloozen, waarbij deze Commissie omstandig aantoont, dat haar instelling krachtens Uw besluit van 13 De cember 1922, No. 7 een tijdelijk karakter draagt, omdat zij steun had te verkenen ge durende buitengewone economische om standigheden, wélke naar het haar voorkomt thans niet meer aanwezig moeten worden geacht. De Commissie doet daarom aan ons het voorstel om tot opheffing der Commissie per 1 Januari 1926 te geraken en voor bepaal de gevallen den overgangssteun gedurende 1926 rechtstreeks van gemeentewege te doen geschieden. Wij hebben ons te dezer zake doen voor lichten door de -Commissie voor de werk loosheidsbestrijding, met wier advies, hier bij overlegd, de meerderheid van ons College zich kan vereenigen. Wij hebben derhalve de eer U voor te stellen het mede hierbij ge- woegd ontwerp-besluit te bekrachtigen. De N.V. Jeroe's .Kleermakerij opende de zer dagen haar maatzaak voor heerenklee- ding, aan den Wagenweg No. 16. Reeds van Februari j.l. te Zandvoort werkzaam geweest zijnde, wist zij beslag te leggen op het prach tig gelegen pand aan den Wagenweg. De geheele inrichting getuigt voor de N.V. Geen moeite werd gespaard om het den cliënten gemakkelijk en aangenaam te ma ken, terwijl voor het personeel een lichte, en luchtige werkplaats werd ingericht. De ontvang-, pas- en wachtkamer zijn op een eenvoudige, doch smaakvolle wijze in gericht. Alle schreeuwende kleuren zijn vermeden, slechts harmonieerende tinten zijn gebezigd. De verlichting van de verschillende com partimenten is van dien aard, dat kleuren van stoffen met dezelfde gemakkelijkheid te onderkennen zijn als bij dag. Het geheel maakt een degelijken en wei verzorgden indruk. Deze z&ak lijkt ons een aanwinst voor Haarlem. (Herplaatsing wegens misstelling). Oijze stadgenoote mej. G. Kleelstra, is be noemd tot onderwijzeres aan de R.-K. chool te Hellevoetsluis. Naar wij vernemen, zal binnenkort wegens den cfcivang van het nog steeds heerschende mond- en klauwzeer en de stijging der ve'e- voederprijzen ook de melkprijs weer een verhooging moeten ondergaan. Wethouder Klein van Schoten schrijft in Hét Volk naar aanleiding van de bekende forensen-kwestie voor arbeiders en employés bij de Ned. Spoorwegen, woonachtig te Schoiëri, hit volgende „De gemeente Haarlem heeft een proef ge nomen en heeft de employés van de Ned. Spoorwegen woonachtig té Schoten in de forensenbelasting aangeslagen. De redenee ring was ongeveer aldus De betaling van loonen etc. vindt te Haarlem plaats, uitreiking van dienstregeling-orders etc.; het halen en brengen en vervoerklaar maken van loco motieven gebeurt te Haarlem en dus is het locomotief- en treinpersoneel meer din <90 dagen te Haarlem werkzaam. Dé gemeente Schoten ging evenals de direct betrokkenen, na de uitspraak van Gedeputeerden welke het ingestelde beroep hadden verworpen, bij de Kroon in beroep. En nu dezer dagen be sliste de Raad van State, dat het ingestelde beroep ongegrond was, zoodat de Schoten- sche locomotief- en treinbeambten hebben te betalen Alsof die voor hun pleizier in het met hooge belastingen gezegende Schoten wonen; een gevolg van de schier uitsluitend arbeidersbevolking Als er één belasting onbillijk is, is het deze opgelegde aanslag omdat door woningnood gedwongen men te Schoten moest gaan wo nen. Haarlem verzuimde tijdig in den arbei derswoningbouw te voorzien en krijgt hier voor als een belooning een mooi stuivertje binnen als forensenbelasting. Waar het hier nu om gaat is dit. Te ver wachten is dat ook andere gemeenten de ge slaagde poging van Haarlem zullen navolgen, dat dus meer locomotief- en treinpersoneel de dupe zullen worden van deze onbillijke be lasting, Hier dient m.i. de organisatie han delend op te treden. En daarvoor zijn ver schillende wegen. A. Beroep bij den Minister door een Kamer lid. Hiervan verwacht ik een heel langen lij densweg zonder veel resultaat. B. Collectief in beroep gaan bij de ver schillende gemeenten waar men voor het reisvaardig maken van de locomotief re spectievelijk den trein, eenige uren vertoeft, dus 90 dagen per jaar werkzaam is tegen op legging van een forensenaanslag. Waar toch niet meer dan 4 3 geheven mag worden, ver wacht ik, dat het overschietende deel voor de v/erkgemeenten te klein wordt, om der- aanslag te doen. C. Een actie om van de spoorwegdirectie een tegemoetkoming in dien belastingaanslag te verkrijgen. Wie een beter denkbeeld heeft, kome er mee Een lastige vr«ag en een karaktervolle ontwijking. Mr. H. G. Koster te Amsterdam schrijft aan dé „Tel.": De combinatie Napoleon en de Teyler zaak zal velen absurd voorkomen; men zal zich niet licht kunnen indenken, wat de groote keizer te maken heeft met deze nim mer eindigende cause cëlèbre. Toch is er verband. Men hoore slechts. In den herfst van het jaar 1811 bezocht Napoleon, vergezeld van de keizerin Marie Louise, Holland, of beter gezegd, die Noor delijke departementen van het Fransche kei zerrijk, welke in dc plaats van het voorma lig koninkrijk Holland waren gekomen. Met pracht en praal en vleitaal werd de mach tige heerscher overal ontvangen. In October wis de keizer te Amsterdam en zou van daar uit een bezoek aan Haarlem brengen. Den 24sten dier maand reed hij, geëscor teerd door een garde d'honneur, om zeven uur 's morgens den Haarlemmerweg op en kwam om acht uur te Haarlem bij de Am- sterdamschepoort aan. De waarnemende „maire" van Haarlem hield een serviele rede, naar welke de kei zer slechts met een half oor luisterde. Een maal in de stad, begaf Napoleon zich dade lijk -naar Teyler's museum. Deze voorkeur voor dit museum schijnt wonderlijk: men bedenke echter, dat het museum waarschijn lijk een betere lokaliteit voor recepties be zat dan de „mairie" op de Groote Markt. Hoe het zij; Napoleon hield dien ochtend audiëntie in Teyler's museum en ontving er den gemeenteraad, de leden van rechtbank en parket, alsmede de geestelijkheid. Nadat de audiëntie geëindigd was, be geerde de keizer de merkwaardigheden van het museum eens te bekijken. Napoleon had een fabelachtig sterk geheugen en was, door zijn rustelooze werkzaamheid en on vermoeibare weetgierigheid van alle moge lijke Holiandsche personen en toestanden uitstekend op de hoogte. Zoo had hij dan ook 't verhaal gehoord van den rijken Pieter Teyler van der Hulst en zijn wonderlijk testament: en toen de directeur der slichting (zekere heer Van Zeebergh] den keizer zou rondleiden, vroeg deze op de hem eigen korte, bruuske ma nier: „hoeveel bedroeg die beroemde nala tenschap toch wl?" („quel était done le montant de ce fameux heritage"?) Nu had de groote keizer op zijn tochten in de on derworpen landen soms de eigenaardige ge woonte om (in letterlijken en in figuurlijken zin) de hand te leggen op sommige voor werpen, onder het uitspreken van de woor den: „c'est a moi!", met het gevolg, dat de bedoelde zaken voor goed naar Parijs ver huisden. Vooral op kunstvoorwerpen en op kanonnen had de keizer het nog al eens be grepen en op de hier beschreven wijze raak ten wii bij zijn bezoek aan Delft twee uiterst fraaie kanonnen kwijt, die in beter dagen door een Lübecksch kanonnengieter aan de Hoogmogende Heeren Staten-Generaal der Vereenigde Nederlanden ten geschenke ge geven waren. Toen nu de keizer aan directeur Van Zee bergh een flinke oude heer, maar uiterst eehterdochtig van aard die taxeerende vraag naar. het bedrag der stichtingsgelden deed, sloeg dezen de schrik om het hart! De goede man dacht niet anders dan dat Napoleon de geheele Teylerstichting zou in pikken! Hij ontweek de vraag en bracht het gesprek op een ander onderwerp. Maar de adelaarsblik van Napoleon doorzag onmid dellijk de situatie en de vraag werd her haald. Doch Van Zeebergh begon wéér over iets anders en bij een voigende herhaling bewaarde hij een diplomatisch stilzwijgen. Nu verweet de keizer den standvastiger; ouden heer zijn achterdochtigheid en deze hoorde de berisping gelaten aan, maar.... Napoleon vernam niet wat hij weten wilde. In zijn hart mocht de keizer zoo iels wel; liever wellicht clan de slaafsche loftuitingen, hem door de Nederlandsche patriciërs dier dagen zoo kwistig toegezwaaid; alleen trok hij den ouden heer Van Zeebergh.aan het oor, een handgebaar, dat de keizer, wan neer hij in een goeden luim was, zich meer malen, vooral tegen met-militairen, gaarne veroorloofde. De historie vermeldt niet of Van Zeebergh den keizer rancune toonde. Maar zij leert ons drie dingen. Ten eerste, dat Napoleon niet de brute geweldenaar was, zooals som migen ehm zich nog steeds voorstellen, doch dat hij de bijna almachtige den w:l en de karaktersterkte bii anderen wist ts eerbiedigen. Ten tweede: dat er ook in dc dagen van on6 diepst nationaal verval in Nederland nog mannen waren, Ten derde: dat dc Teylerstichting een Pandcradoósje is, waar altijd een of ander duiveltje uit te voorschijn springt. Tot en met Zaterdagmorgen is bii den Penningmeester van he.t Plaatselijk Comité binnengekomen; 16 Sept.' Nagekomen gift bij de Opr. Haarl. Crt. 13. 17 Sept.: Idem 15. 18 Sept.: Idem 130. 18 Sept.: Idem 2.50 N. N„ Wormerveer, collecte busje op den betaaldag van veehouders bii de Melkinrichting „De Land bouw 6.66 'A 19 Sept..: „Cantecleer wekt U weer" i* M.'s opsporing werd verzocht en gisteren is hij te Amsterdam aangehouden. 'i Is een oude bekende van de politie. Hij zal naar Haarlem worden overgebracht. Waarschijnlijk f 170.000 verduisterd.Aangehouden. Door de politie is aange- houden de Scheveninger A. V„ verdacht van diefstal van kleeren in deze gemeente. V. j heeft bekend den diefstal gepleegd te heb- I ben en zal naar hier worden overgebracht. 168.161a Saldo vorige verantwoording 33.795.13,4 Totaal 33.963.30 Van welk bedrag voorloopig reeds 33.000 is geremitteerd aan den Penning meester van het Nationaal Steuncomité. Het verkeer van reizigers aan de spoor weghalte DriehuisWesterveld breidt zich den laatsten tijd meer en meer uit. Vanwege de spoorwegmaatschappij heeft men dan ook gemeend de ouderwetsche en schaar- sche petroleumverlichting te moeten laten verdwijnen en daarvoor electrisch licht in de plaats te stellén. Deze verbetering is thans gereed gekomen. De perrons zullen voorts met een 40 M. worden verlengd. De Haagsche correspondent van de „Tel." meldt nog het volgende: Omtrent 'de reeds in het kort vermelde malversaties bij „Het Witte Kruis" door den directeur, den heer A. C. M. B„ vernamen we nog, in een on derhoud met de directie en hoofdagenten, dat de heer B, de laatste maanden het fin.m- cieele beheer alleen voerde, ten gevolge van de ziekte van zijn mede-directeur, den heer A. Beek. Wanneer voor de uitbetaling van gewone prijzen geld moest worden op genomen op de bank, moesten de benoo- digde quitanties door de twee directeuren geteekend worden. Zoo vervoegde de heer B. zich nog Woens dag j.l, met drie quitanties ten huize van den heer Beek, ter teekening voor de uit betaling van de Dinsdag gevallen prijzen van 100,000, 50 000, en 10.000, trekkende op de Staatsloterij. Dit geschiedde. Met geen woord repte de heer B. over finan- ciëele moeilijkheden, waarin hij verkeerde. Had hij dit gedaan, dan was er misschien nog wel redding voor hem mogelijk geweest, zoo vertelde ons de heer Beek. De heer B„ die reeds tien naar de functie van mede-direc teur vervulde, genoot het volste vertrouwen. Hoe het mogelijk is, dat hij in moeilijkheden geraakte kon de he^r Beek zich niet voor stellen. De laatste maand had hij, volgens mede- deelicg der hoofdagenten vrij groote bedra gen ontvangen van afgedragen obligaties. Ér stond circa 73.000,op de bank. Voorts ontving de heer B. in contanten nog onlangs 62.000; gevoegd bij andere be dragen, schatte men het verduisterde be drag op 170.000. De di >e vermoedt, dat de debacle van den heer gevolg, is van de zeldzaam voerkome:*,-! Ty^liandigheid. dat er 3 groote prijzen van j 100.000, 50.000 en 10,000 zoo dicht op elkaar vielen. De heer B, zag blijkbaar geen kans, om deze met de zich in zijn bezit bevindende middelen dadelijk uit te betalen. Had hij meer speling gehad, dan zou' hij er waarschijnlijk wel in geslaagd zijn, het eene gat met het andere tc stoppen. Nu was het geslagen gat te groot. Bezittingen waarop be,slag gelegd kan worden moeten er niet zijn. De huidige directie meent echter, dat de gefortuneerde familie van den heer B. wel zal inspringen. Voor „Het Witte Kruis", dat den laatsten tijd goede zaken deed, zijn deze malversaties een leelijke tegenvaller. Men hoopt echter, als men tot een schikking weet te komen, dc zaken te kunnen blijven voortzetten. Reddingsbrigade, De Zandvoortsche Reddings-brigade zal een algemeene verga dering houden op Vrijdag 25 September 1925, namiddags 8 uur in „Ons Huis", Dorpsplein. Agenda 1. Opening 2. Notulen 3. Ingekomen stukken 4. Rapport commissie tot nazien der boeken van den penningmees ter 5. Bestuursverkiezing, wegens aftre ding bestuursleden 6. a. aanbieding con cept Statuten en huishoudelijk reglement b. benoeming «ommissie tot nazien der statuten en het huishoudelijk reglement 7. Benoeming medisch-adviseur 8 Mede- deeling omtrent de zwemoefeningen in Stoop's Bad. 9. Rondvraag 10 Sluiting. Tevens wordt medegedeeld dat de zwem oefeningen in Stoop's Bad zullen aanvangen op Maandag 12 October '25. Leden, die daaraan wenschen deel te ne men worden verzocht zich op te geven bij den heer Van Vugt of bij den heer P. v. d. Mije. Met het oog op de te verwachten groote aanvraag is het gewenscht dit tijdig te doen. Voor het geval er meer aanvragen zijn, dan plaatsen, zal het deelnemen aan de oefe ningen geschieden in volgorde van de op gave Fransche cursus aan school C. De tudercommissie van school C heeft onder voorzitterschap van den heer Blokker het hoofd der school, een vergadering gehouden met de ouders van de leerlingen van de vijfde en zesde klasse van die school. In beginsel werd besloten tot het oprich ten van een cursus in het Fransch na school tijd. Voor een cursus hebben zich reeds vol doende leerlingen aangemeld. Bij meerdere deelname zal een tweede cursus begonnen wordën. Men kan zich daarvoor nog aan melden bij het hoofd der school. Een gevaarlijk plaatsje. In het rijwiel pad van de Haarlemmerstraat bevinden zich nabij den Koninginneweg een tweetal vier kante luikjes, waarschijnlijk van een riolee- ring. Herhaalde malen komt het voor, dat deze luikjes open kleppen, 't zij doordat er over heen gereden wordt of dat baldadige handen hier 't spel hebben. Het gevolg is, dat menige wielrijder in het avonddonker een tuimeling maakt. Deze week kwam zoo'n ongeval reeds een paar malen voor, dat nu nog zonder ernstig geval afliep. Zandvoortsche Accordéon Vereeni- ging. Het winterseizoen wordt door dit Zandvoortsche muziekgezelschap geopend met een feestavond in Monopole aan het Stationsplein op Zaterdag 26 September a.s. Reeds is gezorgd, dat een humorist, van naam tusschen de muzikale nummers de noodige afwisseling zal brengen. Voc^ de avonden van de Zandvoortsche accordéon vereeniging bestaat altijd een zeer groote belangstelling bij de Zandvoorters. Verlof ingetrokken. Op verzoek van den heer W. Agsteribbe is zijn verlof vergunning hem verleend voor pérceel Spoor straat 38 ingetrokken. Concert. Zondagavond gaf hét Har moniekorps „St. Jacobus" van Haarlemmer- liede, directeur den heer Lefeber te Haar lem, een concert op de Kolk. Niettegen staande het minder gunstige weer, was de publieke belangstelling groot. De Voor zitter van „St. Jacobus", de heer A. J. Buijs sprak tevoren nog een kort woord en spoor de de belangstellenden aan een loodje te koc- pen ten bate der Vereeniging, teneinde in 't bezit te komen van eenige saxophons, die het korps nog altijd miste. De muzieknum mers werden alle keurig uitgevoerd en wij hopen dan ook, dat „St. Jacobus" het vol gend jaar nog eens terugkomt. Sportnieuws. Zondagmiddag speel de S.F.C. I van hier tegen Stormvogels III, welke wedstrijd in een gelijk spél eindigde. Beide partijen gaven goed partij. Spaarn- dam nam de leiding, waarna Stormvogels gelijk maakte, vervolgens werd het 21 voor Stormvogels, waarna S.F.C. den stand gelijk maakte, waarmede ook het einde kwam. Het terrein werd bij deze gelegenheid eenigszins feestelijk geopend. Het fanfare korps „Crescendo" zorgde dezen middag voor de noodige afwisseling. Oplichting van een motorrijwiel. H. J. M. vroeg aan den rijwielhandelaar O, even een motorrijwiel te mogen medenemen, want zijn schoonvader wilde het graag even zien. O. stond het toe en zat Donderdagavond te vergeefs op den terugkeer van M. te wach- hen, hij deed aangifte bij de politie. Inmid- i dels werd het motorrijwiel in Castricum op- j gespoord, waar M. het reeds had verkocht. I De Sobrietasbloem. Zaterdag 26 September zal in Heemstede de Sobrietas bloem verkocht worden. Een gewoon berichtje, dat bij vele lezers wederom den verzuchting zal uitlokken, „aldweer een bloempje koopen." Ja, lezeres en lezer, dien dag zal u door meisjes, ledeh van de Mariavereeniging zulk een bloempje aangeboden worden. Het schoone doel van ditbloempje is, de kas ts sterken van „Sobriëtas, Kruis- verbond en Mariavereeniging." Of het noodig is, aan die versterking mede te helpen.? Och, als. Pausen, Bisschoppen, groote staatsmannen, kortom, groote Gees telijke en vooraanstaande mannen zoowel op geestelijk als wetenschappelijk gebied zeggen dat dit noodig is, dan is twijfel toch zeker buiten gesloten. Het doel van Sobriëtas is toch wel algemeen bekend. Th. v. d. Griendt geeft daarna met zijn vaardige teekenpen in de Kruisbanier van 17 Sept. zulk een treffend voorbeeld. Kweekerij der R. K. Drankbe strijding staat er op het hek van den ingang. Mannen zien wij schoffelen en wieden om het onkruid te verwijderen. In den tuin groote boómen en planten. De mooiste, staande langs het pad die der „Christelijke liefde." Maar ook staat er „Godsdienst, Zedelijkheid, Welvaart, Volkskracht, Huise lijk geluk en Algemeene beschaving." Om echter, behalve het onkruid te ver wijderen ook de boomen en planten in het leven te houden is ook besproeiing en be mesting noodig. Eer\ dame is bezig de plan ten te begieten. Zie, dat is het symbool der Sobriëtas-bloem. Droppelsgewijze valt het levenssap tusschen de planten, die, straks door de zon, die aan de achterzijde der plaats ter kimme rijst, als paarlen zullen prij ken op die planten, en haar levenssap geeft. Dat zijn de dubbeltjes die dien dag zullen gestort worden in de busjes der dames van Sobriëtas. Ook uw dubbeltje, lezeres of lezer zal straks als een parel blinken, ten aanschouwe van God, aan wien het werk der drankbestrij ding zoo welgevallig is, omdat het werk van Sobriëtas een Apostolisch werk is. Door heel Nederland zal de Sobriëtas- bloem verkocht worden. Heemstede, be kend om Haar offervaardigheid zal in deze niet achter blijven. Wijs dus de dames niet af. 't Is niet voor hen zelf, maar, en daarvan is ieder overtuigd, ten algemeene nutte. Zoo zal ieder een steentje kunnen bijdragen aan het groote liefdewerk dat drankbestrij ding heet. B. en W. stellen voor, te besluiten le. de Oosterlaan en den Aardenhoutsweg in den vervolge te noemen Oosterduinweg. 2e. de volgende namen te geven aan het verlengde van de IToutvaartkade, in noor delijke richting doodloopende Houtvaart- kade den weg loopende van de Houtvaart- kade in westelijke richting tot de Spiegelen- burghlaan Anjeüerenlaanhet verlengde van de Spiegelenburghlaan, in noordelijke richting doodloopende Spiegelenburghlaan den weg loopende van de Spiegelenburgh laan in westelijke richting tot de Oosterlaan Distellaan den weg van de Spiegelenburgh laan in westelijke richring tot de Oosterlaan loopende Clematislaan den weg van de Cle matislaan in noordelijke richting doodloo pende Asterlaan den weg, loopende van den Boekenroodeweg in noordoostelijke richting tot den Zandvoorterweg Orchideeënlaan j denkweg, loopende van de Orchideeënlaan in oostelijke richting tot de grens van Heemste de Dahlialaan den weg van" de Dahlialaan in zuidelijke richting doodloopende Cro- caslaan den weg, looiende van de Dahlia laan in noórd-oostelijke richting tot 't Gouds bloemplein Gladioluslaan den weg, loopen de van de Orchideeënlaan in zuidelijke rich ting tot het Goudsbloemplein Madelieven- 'laan het plein tusschen Madelievenlaan, Gladioluslaan en de grens van HeemstedS Goudsbloemplein. Gemeenteraad. Openbare vergade ring van den Raad der. Gemeente Bloemen- daal, te houden op Donderdag, 24 Septem ber 1925, des namiddags 2 uur op het'Raad huis te Overvèen. De agenda vermeldt Benoeming Wet houder (vacature Laan). Goedkeuring reke ning over 1924 en begrooting voor 1926 van de Gezondheidscommissie. Voorstel om te bepalen, dat ontslag wordt verleend aan a. een onderwijzeres, die voor haar 45e jaar huwt b. een onderwijzer(es), die den 65- jarigen leeftijd heeft bereikt. Benaming van wegen. Definitieve vaststelling uitbreidings plan voor het Naaldenveld. Idem voor de terreinen aan weerszijden van den Zijlweg. Idem voor de terreinen tusschen Kleverlaan en spoorweg HaarlemOverveen. Ver leening crediet voor aanschaffing brand weermateriaal. Ontheffing bepalingen der Bouwverordening. Ingekomen stukken. DE POLITIEPOST AAN HET BLOE- MENDAALSCHE STRAND OPGEHE VEN. De politiepost aan zee is thans ingetrok ken. Ook de stranddienst van de BI. Red. Brigade is gestaakt. De reddingsmiddelen uit de tenten zijn overgebracht naar veilige haven. Dit ter waarschuwing aan hen, die lust mpchtcn hebben, de wanden van de tent in te trappen om zich 't een of ander toe te eigenen, 't Is wel treurig, dit te moeten schrijven, maar 't feit heeft zich werkelijk voorgedaan, dat een der paneelen van de kleine tent is ingetrapt. Dat de politie aan 't strand niet geheel overbodig is geweest, kan alleen al uit dit kleine onderdeel van haar taak bewezen worden, dat zij in ruim 90 gevallen bij groo- tere of kleinere verwondingen hulp heeft verleend aan strandbezoekers. Ook de ver- bandtrommel van de B. Red. Brigade moest meerdere malen worden aangesproken. Ver wondingen aan de voeten als gevolg van 't trappen in glasscherven, kwamen herhaal delijk. voor. Eenige manden aan 't strand, waarin^de kampeerders hun afgedankt glas werk kunnen werpen, zouden zeer gewenscht zijn. Misschien,dat de Vereeniging„Bloemen- daals Bloei", die zich zoo verdienstelij k heeft gemaakt door 't plaatsen van manden langs de wegen, waarin afgedankt papier kan weg gewerkt worden, nog een paar van die prac- tische en nuttige manden overheeft. In dat geval, zou zij er de BI. Red. Brigade een grooten dienst mee bewijzen. Amsterdam Vaz Diaz 2000 M, dage. lijks met tusschenpoozen Nieuws- en Beursberichten van 8.154.30 Amsferd. tijdsein 10.15 en 4.30. Zondags niet. Brussel, 265 M. dagelijks concert te 8.35 u. (ook Zondags). Daventry 1600 M. dagelijks concert en voordracht van 6.2011 of 12. Tijd sein of Big Ben 7.20 en 10.20 event, ook 12.20. Londen 365 M. dagelijks concert en voordracht van 7.2011 of 12 Tijdsein als Chelmsford Zondag 3.50 en 8.50 uur concert, enz. H. D. O. (Hilvers. Draadl. Omroep) 1050 M dagelijks 5.307.30 diner-concert 8.10 Avondconcert of Lezing (onder voor behoud) Kinderuurtje Maandags 6 u. Politieberichten dagelijks behalve Zondas te 12 en 7.30. Zondags geen Diner concert. Parijs Eiifeltore» 2650 M. dagelijks concert te 6.35. Parijs Radio Parijs 1750 M, -» dagelijks Concert en Lezing te 8.35 BIJZONDERHEDEN. Brussel - 8.35. - „La Mascotte", operette, Daventry - 8.20 - 2e Acte „Faust" - 9.30 3e Acte „Faust", daarna kwartetzang. H. D. O. - 5 uur - Kinderuurtje 8.10 Stu dio-concert. Zie verder bovenstaande opgave. ten einde de proefvlucht te ondernemen en Zondagmorgen, 27JSept; te Brussel vroeg te lossen. De ondernemer, de heer Van Dam te Hilversum,heeft hiervoor een gouden medaille beschikbaar gesteld en wel voor de vereeniging, die het grootst aantal duiven in- korft. De Zwaluw heeft voor haar leden een prijswedviucht ingesteld, welke tevens de laatste van dit seizoen zal zijn. Burgerlijke Stand.— Ondertrouwd M. J. Veldhuyzen vzn Zanten en M. C. Philippo. Getrouwd geen. Geboren z. van P. Salier-Weij z. van M. Lommerse-Meijland d. van C. M. Gerritsen Wermeren, z. van M. Westerlaken-den Bes ten. Overleden M. C. Schilozand-Schrijver, vr. 53 jr,.; J. van den Aardweg, wed. D. de Groot vr. 81 j. Wa,ar op gelet dient te worden.Nog nooit zagen de plantsoenen, in het bizon der de Van den Endelaan er zoo schitterend uit als nu. Op de laatste wordt Dinsdag enorm veel volk verwacht. Mogen we de bizondere aandacht voor deze laan vragen De talrijke vreemdelingen, die de beide Feestdagen Hii- legom bezoeken zullen vol verwondering de schitterende perken gadeslaan laten we dan allen medewerken, dat er niets vertrapt wordt, geen bloemen geplukt of vernield worden, 't Ziet er wel naar uit,dat een en ander extra beschermd zal worden, maar een goed woord vindt immers een goede plaats. GEEN TWEEDE SPEELTUIN. Dezer dagen meldde „Kennemerland", dat het in de bedoeling lag der Roomsch Katho lieken om naast die van de ver. Kinder vreugd" eer. eigen speeltuin te stichten. Deze speeltuin zou komep achter het R. K. Vereenigingsgebouw, terwijl men meende te kunnen mededeelen, dat op dit terrein tevens een muziektent zal worden geplaatst voor de R. K. Harmonie „St. Caecilia", Een en ander zou met groote kosten ge paard; gaan! Wie de eigenaar van den vruchtbaren journalistieken duim die dit nieuws heeft ge schapen, is qps niet bekend, maar we heb ben ons ter bevoegder plaatse om inlich- tingen gewend en kunnen met dc meeste stelligheid verzekeren, dat het bericht uit de lucht gegrepen is en er geen Roomsche speeltuin komen zal. Kilometervreters.De politie verbali seerde drie automobilisten terzake overtre ding van de maximumsnelheid. Burgerlijke Stand, Ondertrouwd; J. Snijders en M. E. Tervoort; B. Machielse en M. V. Sterk; N. Paap cn M, Th. van Woen- sel; B. Groen en E. C. M. Duinker; J. A. Kompier en M. J. Wassenaar. Getrouwd: N. van Keulen en H. Spran- gers. Bevallen: E. van der We!Stevens z.; E. M. C. LuykenKalkhoven z.; H. Ypma Rijndorp z.; D. M. Duin—de Haan z. ;W. M. Bras—Bakker d.; P. W. J. de Waard— Henneman z.; J. Marx—Kunst' z.; G. Prent Albers d.; E. E. PallesenBerlee z. Overleden: M. Schmidt, 55 jaar, vr. van Chr. Böhm; A. Zwitser 52 jaar, geh. met W. E, de Leeuw. Duivensport per Vliegtuig. Zaterdag a.s. 26 dezer zal de Postduivenhoudersver- eeniging „De Zwaluw" het genoegen hebben voor de eerste maal hier te lande mede haar vogels te verzenden per K. L. M., dus per vliegtuig, gevlogen wordt Schiphol-Brussel. De opstijging geschiedt Zaterdag n.m, 3 uur, GOUDEN BRUILOFT. Het echtpaar Simon Planting en Maretje Zwart hopen 29 September den dag te her denken dat het voor 50 jaar in den echt werd verbonden. Het zal dc flinke oudjes dien dag niet aan belangstelling ontbreken. De ruren hebben nu reeds een fraaie eere poort opgericht in de SchooMaan No. 41. 21 SEPTEMBER. eerste koers latere KOERS BERLIJN 4 59 30 PARIJS 1019 BRUSSEL 11.10 36.— LONDEN 12.061/2 STOCKHOLM 66 85 KOPENHAGFN 60.90 OSLO muil! 52.90 BAZEL i i i 48.15 NEW-YORK 2.49 ROME i i i e i 10.30

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2