UIT DE PERS, EVENTJES LACHEN. irrifriEJM— De oeheiuizinnige bende T HET WEGENVRAAGSTUK. De onderhandelingen over een DuUsch-Fransch handelsverdrag tot October verdaagd. Bulgarije verzoekt opheffing der intergealliëerde controle. De toestand in Syrië ernstig. Op de interparlementaire conferentie te Washington zal Nederland vertegenwoordigd worden door dr. baron Wittert van Hoogland. De vervolging der Australische sta kende zeelieden gestaakt. De gevangenissen zijn vol. Typhoon in Japan. Gem. buiten!, berichten. EEN VOORTVARENDE CANADEESCHE. §- 45.000 niet-stemmers te Amsterdam. DE VIERVOETIGE KUNSTKENNER. Jhr. Ruys en de leiding der R. K. Staatspartij. De „Vondel" vlot. Minister Weiter. FEUILLETON. Het „P. C. W." (Propaganda-Comité voor ^egenverbetering") schrijft, naar aanleiding Van de Troonrede en de Staatsbegrooting 1926, het volgende „De zorg voor de grcote verkeerswegen te land vordert bijzondere aandacht. Ook hier omtrent zijn voorzieningen in overweging ge nomen." Met deze korte, maar veelzeggend! ver klaring in de Troonrede spreekt thans ook de Regeering uit, wat tal van bevoegden reeds vroeger met aandrang over het bij uit stek urgente vraagstuk der wegenverbetering hebben gezegd en uit den treure hebben her haald. Nadruk wordt gelegd op de verkeerswegen te land. Over de waterwegen, die in ons waterrijk land van groot belang zijn en die van oudsher de bijzondere belangstelling hadden van dè Overheid, hebben we niet te klagen. Ons ka nalen net geniet een wereldvermaardheid onze wegen te land daarentegen zijn in bin nen- en buitenland min of meer berucht. De zorg daarvoor vordert bijzondere aan dacht. Vooral voor de groote verkeerswegen. Ook daarop legt de Troonrede den nadruk. En terecht. Er was helaas alle reden toe, dat een groote groep verschillende weggebrui kers propaganda moest gaan maken voor we genverbetering, teneinde het besef te wekken «n wakker te houden, dat de toestand van de meeste onzer groote verkeerswegen onmid dellijke voorziening cischt. Verbetering van de groote verkeerswegen Is in de eerste plaats noodig. De belangrijke yerkeersaderen, waarin de polsslag van het lichtende, moderne verkeer steeds onstui miger klopt, zijn voor een groot gedeelte in een toestand geraakt, die, juist tengevolge van het toegenomen en nog steeds toenemen de verkeer, onhoudbaar wordt. En dat in steeds sneller tempo, omcfet tij den aanleg, of de vernieuwing dier wegen, niet voldoende rekening gehouden is met aen aara van het moderne verkeer. De meeste wegen die onze steden onderling moesten verbinden, maar ze veeleer scheiden, of die de verbinding moe ten vormen met het buitenland, zijn in een deplorabelen staat. Verbetering dier wegen is dringend noodig. De veiligheid eischt het, omdat alleen op goede en breede wegen het verkeer veilig kan zijn. De belangen van handel en industrie eischen het, omdat goede en voor het verkeer geschikte wegen onmisbaar zijn voor een ge zonde ontwikkeling van het economische leven. Dat de regeering zich den droeven en be- schamenden staat dier groote verkeerswegen aantrekt dat zij daaromtrent, zooals het in de Troonrede heet „voorzieningen in over weging heeft genomen", mag stemmen tot blijdschap en voldoening bij allen die over tuigd zijn dat met goede wegen allen gebaat zijn dat de aanleg ervan niet aan een betrek kelijk kleine groep belanghebbenden ten goede komt, maar aan de geheele Gemeen schap. De welvaart van heel het land is er mee gemoeid. Daarom zijn die achttien woorden, welke de Troonrede wijdt aan het moderne ver keersprobleem van zoovele beteekenis, om dat ze een erkenning inhouden, waarop met ongeduld gewacht werd en een toezegging die iets goeds belooft. Alleen men denke niet, dat we er nu al zijn. Het is pas een begin. Maar dat, blijkens de Staatsbegrooting 1926, de Regeering de Middelen ten deele vinden wil uit een te stichten wegenfonds, moet wel de instem ming hebben van de weggebruikers, die in hun propaganda voor betere wegen, sluit- zegels helpen verspreiden met de leuze „Laat er een Wegenfonds komen. Wat in het fonds komt, komt er alleen uit ten bate van de wegen." ning, dat menschen, die leerstellingen ver kondigen, welke vijandig zijn aan die, waar op de Amerikaansche regeering steunt, door de wet worden buitengesloten. Saklatvala J heeft zich tegenover den Amerikaanschen consul-generaal te London, in verband met dit besluit verdedigd. De interpa rlcmentaire con ferentie te Washington. Vrijdagavond vertrok uit Rotterdam dr. baron Wittert van Hoogland naar Engeland, tot bijwoning van de interparlementaire Conferentie te Washington. Hij zet de reis van uit Engeland voort op de „Coronia" van de Cunard Line. De heer Wittert van Hoog land is de eenige afgevaardigde uit Neder land. Zooals men weet, zouden oorspron kelijk meer parlementsleden zijn gegaan, van wie er echter eenigen afvielen omdat zij Minister werden. Naar wij vernamen heeft de heer Wittert van Hoogland, alvorens te vertrekken, met verschillende autoriteiten voeling gehouden, o.a. met den Minister van Buitenlandsche Zaken. Er zijn op de Conferentie te Washington belangrijke vraagstukken aan de orde.' Zoo b.v. over de codificatie van het internatio naal recht, waarover rapporteur is de Ame rikaansche oud-minister Elihu Root over het misdadige van den aanvalsoorlog waar over rapporteur is professor Pella, van de hoogescftool te Boecharest. Voorts zullen o.a. belangrijke rapporten aan de orde komen over een Europeesche douane-entente, over het vraagstuk der na tionale minderheden, over den strijd tegen het opium. De kwestie van beperking der bewape ning zal worden ingeleid door den Engel- schen generaal Spears en den Deenschen oud-minister van oorlog dr. Münch, In het geheel komen uit Europa een 300- tal parlementsleden. Bijna alle landen in Europa zijn vertegenwoordigd. Het grootste aantal komt uit Engeland, n.l. 43, uit Frank rijk 12, uit Duitschland 29, Zweden 26 en Uit Japan komen 8 afgevaardigden. Daar komen dan bij de Amerikaansche Parle mentsleden, zoodat de conferentie belooft een zeer talrijke te v/orden. De onderhandelingen tus- schcn Frankrijk en Duitsch land over een handelsver drag. De handelsbesprekingen tusschen Frank rijk en Duitschland, die sedert lange maan den hebben getraineerd en herhaaldelijk zijn afgebroken, zijn naar men weet deze week te Parijs hervat om aanstonds wederom tot October te worden verdaagd. In den loop van het jongste onderhoud heeft minister Chaumet een krachtigen toon doen hooren en de Duitscheedelegatie duide lijk te verstaan gegeven, dat hij niet langer Van zins is tijd te verspillen met een vruch- telooze gedachtenwisseling. Er werd toen overeengekomen, dat de Duitsche delegatie de volgende maand in een nota de Duitsche eischen en aanbiedingen kenbaar zal maken, ■ekening houdend met de resultaten van de Vroegere werkzaamheden der sub-commissies experts. De Fransche delegatie zal van haar kant tegen-voorstcilen formuleeren. Deze beide nota's zullen dan als basis voor de nieuwe onderhandelingen dienen. Volgens Hutin wil Duitschland, dat be geert niet met Frankrijk te kunnen onder handelen zoolang de franc niet is gestabili seerd, wachten op den uitslag der Fransch- Amerikaansche onderhandelingen alvorens besluit te nemen. Duitschland's eventueele deelneming aan de mi nistersconferentie. Den kabinetsraad, die heden over het al dan niet aanvaarden van de uitnoodiging tot deelneming aan de veiligheidsconferentie *al hebben te beslissen, zal rijkspresident Hindenburg zelf presideeren. Men gelooft niet, dat het kabinet reeds Vandaag tot een beslissing zal komen, maar leemt veeleer aan, dat een besluit eerst ■borgen zal vallen. Dit natuurlijk in verband ■net de moeilijkheden, die de Duitsch- bationalen maken. De Duitsch-nationalen en de buitenlandsche politiek. Het bestuur der afdeeling Hamburg van de D.-nat. Volkspartij heeft met aigemeene •hemmen een motie aangenomen, waarin de vrt'wachting wordt uitgesproken, dat de lei ding der partij in geen geval haar goedkeu ring zal hechten aan Duitschlands deelne ming aan de conferentie inzake het veikg- heidspact, tenzij de tegenpartij de vervui- J'ng toezegt van deze eischen 10. de leugen betreffende de schuld aan den oorlog moet Dit de wereld 20. de in het verdrag van Versailles toegezegde aigemeene ontv/ape- Jiing moet worden verwezenlijkt 30. het bezette gebied moet worden ontruimd. Het post-conflict te Danzig. De Raad van den Volkenbond heeft de conclusies der commissie inzake de, brie venbussen in Danzig aangenomen. Bij de goedkeuring van de oplossing in- zaké de Poolsche brievenbussen te Danzig heeft volgens een telegram uit Genève de Raad van den Volkenbond tevens bepaald, dat het terrein door Polen gevraagd voor oorlogsmateriaal en munitie in de stad Dan zig uiterlijk in October aan Polen moet wor den overgedragen. De internationale contro le over Bulgarije. De Bulgaarsche regeering heeft volgens een bericht uit Berlijn tot de geallieerden een nota gericht, waarin zij om opheffing der intergeallieerde militaire contröle ver zoekt, daar de geallieerden zelf de loyale uit voering der bepalingen van het vredesver drag betreffende de ontwapening door Bul garije hebben erkend. De onrust in Syrië. In een door de „Matin" gepubliceerden brief zet de aartsbisschop van Hauran den toestand in Syrië uiteen en zegt, dat er 5000 Christenen in zijn diocees door de Droezen beroofd zijn en uit hun huizen zijn verdreven, zoodot zij in de open lucht moeten kampee ren. Meer dah 800 Franschen zijn in der loop der jongste gevechten gedood of wor den vermist. Het garnizoen van Soeëida wordt nog steeds belegerd. Uit Jeruzalem wordt gemeld, dat op last Van de Britsche autoriteiten zeven Duit- schers op de grens van Palestina en Syrië zijn aangehouden, die trachtten het gebied der opstandige Droezen te bereiken. De zeven Duitsche deserteurs uit het Fransche vreemdelingenlegioen in Syrië, c'ie in Transjordanië zijn gearresteerd, zijn 'te Haifa gevangen gezet. Chineezenmoorden in de Ver. Staten. De moorden op Chineesche waschbazen en andere Chineezen duren voort, vermoedelijk als gevolg eener bloedvectc tusschen de ge nootschappen. Er zijn Vrijdag meer dan 500 Chineezen gearresteerd. Honderd zes er van, die geen bewijsstukken hadden dat zij in de V. S. mogen wonen, zullen worden gedeporteerd. De weigering van een pasvisum aan Saklatvala President Coolidge is het eens met het be sluit om het communistisch lid van het En gelse! e Lagerhuis Saklatvala niet tot de Vereenigde Staten toe te laten Hij is van rr.ee- Baron Wittert zal een zeer werkzaam deel in de beraadslagingen nemen. Hij is als spre ker ingeschreven bij drie onderwerpen, n.l. de quaestie der nationale minderheden, welke door hem ook in Kopenhagen behandeld werd, de Europeesche douane-entente en de beperking der bewapening. 29 en 30 September heeft te New York de vergadering van den Conseil plaats, waarin Nederland door den heer Wittert van Hoog land vertegenwoordigd is. Op 1 October vangt de Conferentie te Washington aan in het Kapitool en duurt tot 7 October. Op 6 October worden de gedelegeerden ontvangen door den president der Vereenigde Staten. Op 8 en 9 October worden zij ontvangen door hét Carnegie Endowment for Interna tional Peace te New York en op 10 October worden zij door de Canadeesche regeering in een specialen trein afgehaald te Niagara Falls.- Na een bezoek aan de voornaamste Cana deesche steden wordt de Conferentie te Ot tawa in het parlementsgebouw voortgezet. De Britsche gedelegeerden naar de con ferentie der Interparlementaire Unie zijn Zaterdag naar New York vertrokken. Aange kondigd was, dat bij hun vertrek een com munistische demonstratie zou plaats hebben als protest tegen de uitsluiting van Saklat vala, doch deze betooging bleef achterwege. Rijksdagpresident Löbe is gisteren met 28 andere leden van den Duitschen rijksdag naar Washington vertrokken ter deelneming aan de bijeenkomst der Interparlementaire Unie, zoo wordt radiografisch uit Berlijn ge meld. Een overval van piraten in de Filippijnen. Moropiraten deden een inval op het ei land Dumaram, waar zij een Chineeschen winkelhouder, zijn vrouw en drie zoons, en drie Filippino's vermoordden. Zij ontsnap ten met een grooten buit. De scheepvaartstaking in Zuid-Afrika. Vernomen wordt, dat kolónel Cresswell, de minister van Arbeid, uit Durban is ver trokken om het kabinet der Unie te verzoe ken, zich bezig te houden met den toestand, ontstaan door de stranding van duizenden stakers in de straten van Durban. De sta kende zeelieden zijn zonder huisvesting, ter wijl hun positie op gror.d van de immigra- tiewetten nader moet worden bepaald. De revolutie in Bolivia. José Villanueva, die voor eenigen tijd tot president van Bolivia werd gekozen, is in Arica aangekomen. Hij verklaarde, dat hij had moeten vluchten om een arrestatie te ontgaan. Voorts deelde hij mede, dat Vrijdag in Bolivia de staat van beleg was afgekondigd. De scheepvaartstakingen in Australië. De vervolging der stakende zeelieden is ge- j schorst, daar de Australische gevangenissen reeds overvol zijn. De bureaux der scheepvaartmaatschappijen worden overstroomd met aanvragen om be trekkingen door personen, die de stakende zeelieden willen vervangen. Japansch stoomschip ver gaan. Het Japansche s.s. „Tomasjima Marce" met een bemanning van 34 koppen is ter hoogte van de Pescadores vergaan. Zes op varenden zijn verdronken, de overigen wor den vermist. Een typhoon in Japan. Een typhoon heeft het Zuidwestelijk deel van Japan, van Sjikokoe tot ICyoesjoe, be zocht. De verbindingen in de buurt van Osaka zijn gedeeltelijk verbroken, terwijl melding wordt gemaakt van eenige persoonlijke ongelukken. De rivieren treden op verschei dene punten buiten haar oevers. De brand in de parlements gebouwen. De politie te Tokio heeft drie studenten gearresteerd, die ervan verdacht worden, den brand in de Parlementsgebouwen te hebben aangesticht. Nader wordt gemeld, dat de drie studenten, die gearresteerd zijn onder verdenking den brand in het parlementsgebouw te hebben gesticht, in dat gebouw examen hadden af gelegd kort voor de brand uitbrak. Uit het onderzoek is gebleken, dat de brand in elk geval moet zijn aangestoken en de verwarde en onbevredigende antwoorden, die de aan gehoudenen gaven, versterkten de politie in haar vermoeden. DE OORZAAK DER TYPHUSGEVAL LEN IN DUITSCHLAND. Het laatste nummer van het blad „Volks- wohlfahrt" bevat een artikel omtrent de ver breiding van. typhus in Duitschland in den afgeloopen zomer. In een groote reeks van gevallen werd de ziekte door melk verbreid. In Hanau, waar 29 gevallen voorkwamen, werd de ziekte ver oorzaakt door een vrouw in een melkerij werkzaam. Deze vrouw had in 1923 een zware typhus gehad en was thans nog ba cillendraagster. Ook de epidemie in Rheine en Anklarn werd door melk veroorzaakt. In Solingen was de melkhandel de schuld. Daar werd niet-gepasteuriseerde melk als gepasteuriseerde verkocht. De typhuspatiënten in Agnetendorf en Hermsdorf zijn door slecht water geïnfec teerd. Bij onderzoek is gebleken, dai er typhusbacillen zijn in het water uit de bee- ken, die in het Reuzengebergte hun oor sprong hebben. In dit water werd gewas' schen en aldus werden de menschen geïnfec teerd. HET SLUITINGSUUR DER CAFE'S IN DUITSCHLAND. De Pruisische minister van binnenland- sche zaken is voornemens, het sluitingsuur van de café's en restaurants, dat thans 1 uur is, op 2 uur te stellen. De toestand van vóór den oorlog, toen de cafés den gehcelen nacht openbleven, zal vooralsnog niet worden her steld. EEN GEDENKTEEKEN VOOR BONAR LAW. In de geboorteplaats van den Britschen premier Bonar Law, die in 1923 overleed, een dorpje in Canada aan de rivier de Richi- bucto is Vrijdag, naar de Britsche draadlooze dienst meldt, een gedenkteeken in den vorm van een steenhoop onthuld. Het staat bij de Presbyteriaansche kerk, waar zijn vader vele jaren predikant was. EEN CONGRES INZAKE DE TECH NIEK VAN HET DAGBLADBEDRIJF. „Chemie en Industrie" deelt mede dat van' 1 tot 4 October te Parijs het eerste in- ternationalal congres van de „technische pers" zal worden gehouden. Het blad meent te weten, dat voor dit door het „Syndicat de la Pressetechnique, industrielle, commer- ciale et agricole de France" georganiseerd congres Duitschland geen uitnoodiging ontving. DE SJAH NAAR PERZIE TERUG. Volgens den Parijschen correspondent van de „Daily Express" keert de sjah van Per- Zië begin October uit Parijs naar zijn land terug. De sjah vertoeft tot herstel van zijn gezondheid thans reeds meer dan twee jaren in Europa. Zijn gezondheid zou zoover her steld zijn, dat hij weer in staat is, de teugels van net bewind in handen te nemen. Het schijnt intusschen dat de politieke moeilijk heden, die in Perzië naar aanleiding van zijn afwezigheid zijn ontstaan, aanmerkelijk tot den terugkeer van den sjah naar zijn land bijdragen. Een jong Canadeesch meisje heeft een kortstondigen roem verworven door een iet wat dwaas avontuur. Met een vriend had zij een weddenschap aangegaan dat zij zich in een ton van de heuvel van Montmartre zou laten afrollen Alles was reeds in orde, een groote schare journalisten en fotografen was present en de jonge dame was reeds in-haar ton gekropen, toen de politie het tochtje ver bood. De Canadeesche liet zich niet afschrikken. Aanstonds ging zij een andere weddenschap aan, n.l. dat zij zich in den ton door een taxi van de Place de la Concorde tot het eerste rond-point der Champs Elysées zou laten trekken. Vóór dat de politie kon ingrijpen was het kwaad geschied. Aan het eindpunt werd de jongedame bewusteloos uit haar ton gehaald, maar zij kwam net bijtijds op streek om het geld der weddenschap in ontvangst te nemen cn voor de fotografen te poseeren. HOOG BEZOEK AAN BERLIJN. Zaterdagmorgen vroeg is de Maharadja van Patiala, die als de rijkste vorst van Indië geldt en over wiens hofhouding onze mede werker Visser indertijd in een zijner, reis brieven uitvoerig heeft geschreven, te Ber lijn aangekomen. Hij heeft zijn intrek in hotel Adlon genomen. Op 26 September a.s verwacht men hier den Japanschen kroon prins, die onder het pseudoniem graaf Ana reist. HET HUWELIJK VAN PRINSES MAFALDA. Het huwelijk van prinses Mafalda, dochter van den koning van Italië, en prins Philips van Hessen, is thans op 23 September a.s. vattjesteld in het paleis van Racconigni, in de prov. Piemont, de zomerersidentie der ko ninklijke familie. De civiele plechtigheid zal in een der zalen van het paleis plaats hebben, welke voor deze gelegenheid met tapijten, en ornamenten uit net koninklijk paleis te Turijn wordt getooid. Mussolini zal we derom, evenals bij het huwelijk van prinses Jolanda in het Quirinaal, als notaris van de Kroon optreden. Daarna zal de religieuse plechtigheid plaats vinden in de kleine kapel in het park, waar de koninklijke familie eiken Zondag de mis pleegt bij te wonen. De ritus zal zeer kort zijn, daar de huwelijks mis niet kan worden gecelebreerd omdat de prins van Hessen protestant is. De on derhandelingen tot het verkrijgen van toe stemming tot het huweijlk, die door mgr. Beccaria, hofkapelaan, met het Vaticaan zijn gevoerd, waren zeer langdurig. De prins heeft zich moeten verbinden den godsdienst zijner vrouw te eerbiedigen cn zijn kinderen in het katholieke geloof te doen opvoeden. Alle prinsen van het Huis van Savoye zul len aan de plechtigheid deelnemen, voorts de ex-koninkiijke familie van Griekenland (de koningin-moeder van Griekenland, ge malin van wijlen ex-koning Konstantijn en zuster van den Duitschen ex-keizer, is een tante van den prins van Hessen), tal van Duitsche vorsten, de hertog der Abruzzen, de hertogin van Aoste, de graaf van Turijn en de generaals Cadorna, Diaz, enz. Na een huwelijksreis door Zwitserland en Duitschland zal het jonge paar zich in Rome vestigen. HET GROOTE MONUMENT VAN LENIN. De beeldhouwer Kozlow vervaardigt thans, naar de „Krasnaja Gazeta" mededeelt, een monument van zeven meter hoogte voor Lenin. Het monument zal te Wladiwostok op de hoogste „sopka" (uitgedoofde modder- vulkaan) geplaatst worden en zal vanuit de zee op tientallen kilometers voor alle voorbij varende schepen zichtbaar zijn. DE KOOPVAARDIJVLOOT DER AME RIKAANSCHE REGEERING. De Scheepvaartraad verwierp een aanbod van 380.000 dollar van du Menson Steam ship Compagny voor vier schepen van den raad, die deze lijn tl»ans onder den naam van Pan American Line exploiteert. DE ONBEZONNEN JEUGD. ie Tante: „O jou, ondeugd! Wat zal vader zeggen!" Neefje: ..Sssst, niks zeggen! Die is d*ar net gedoken om me te redden!" Jongmensch, komt om de dochter van een rijken bankier. „Mijnheer, ik wcnschte ik zou gaarne de zaak is ik zou gaarne in uw familie ik ben Bankier: „Ja maar op 't oogenblik is er in mijn familie niets open; of ja, mijn vrouw heeft geloof ik een kindermeisje noodig." Een waanwijs, pedant kereltje, las kort na Nieuwjaar in de courant: „Lijst van be roemde personen, die in ,'t vorig jaar over leden zijn." „Och," zucht de man gedachteloos, „wan neer zal ik mijn naam daaronder ook een» lezen!" Ze zijn ter verantwoording geroepen. Bij de jongste verkiezingen op 1 Juli heb ben 45000 kiesgerechtigden in de Hoofdstad hun stemplicht niet vervuld en naar de Tel. verneemt zal ieder die niet gestemd heeft, zich dienaangaande te verantwoorden heb ben. Dezer dagen gingen de laatste „uitnoo- digingen in zee ac.n degenen, die zich 1 Juli niet op het stembureau vertoonden, ,om binnen 14 dagen de rédenen, waarom het verzuim is gepleegd, op te geven." Dat het bekende art. 72 van de Kieswet een massa werk bezorgt aan de gemeente administratie, wordt aangetoond door het feit, dat zes permanente en nog meer toe gevoegde tijdelijke ambtenaren zich dag in, dag uit, in d'Geelvinck met deze aangele genheid bezighouden. Men kan zich n.l. ook mondeling verant woorden cn niet minder dan pl.m. 300 per sonen verschijn en dagelijks op het Singel, om aan te toonen, dat zij inderdaad niet konden, komen stemmen. Zooals men weet de burgemeester heeft er nl. ook vóór de verkiezingen nog de aandacht op gevestigd, is uitstedigheid, wanneer dit niettemin ver blijf in Nederland beteekent, geen geldige reden voor niet-stemmen, omdat het moge lijk is, in een andere plaats dan die zijner inwoning, zijn stem uit te brengen. Maar ook degenen, die in het buitenland ertoefden, zijn destijds gewaarschuwd, dat zij vóór 1 Juli van hun afwezigheid aan den burgemeester moesten kennis geven. In elk geval worden allen gedagvaard, die geen antwoord zenden op de uitnoodiging om redenen op te geven. Dat het aantal dergenen, die een genees kundige verklaring van hun huisarts over leggen. dat zij door ziekte verhinderd wa ren aan de stemming deel te nemen, in de duizenden loopt, spreekt vanzelf. Dr. H. Pinkhof schrgef er deze dagen over in hef „Tijdschrift voor Geneeskunde": Wie gemeend heeft, dat de verkiezings strijd, door het trotsche bewustzijn, één se conde in de vier jaren te mogen meeregee- •en. een onverdeeld genoegen is, komt be drogen uit althans als hij dokter is. „Bij tientallen worden mij attesten gevraagd van lui die wegens ziekte bij de laatste ver kiezingen niet hebben gestemd," zoo schrijft een collega. Hij heeft ze alle- geweigerd en wilde wel, dat alle artsen zoo handelen. Ik vrees, dat het moeilijk zal zijn, dit van allen gedaan te krijgen, hoe ergerlijk het ook is, dat deze nuttelooze last op onze schouders is gelegd. Zou het decreet, dat de wegblij vende kiezers een doktersbriefje zouden moeten inleveren, iets eerder zijn uitgevaar digd en niet naar enkele dagen vóór de verkiezingen, dan zou er gelegenheid zijn geweest voor onderling overleg, en zou men de overheid hebben kunnen duidelijk maken dat het niet aanging zoo iets te vorderen Het aantal weggebleven kiezers heeft te Amsterdam meer dan 5 pet. van de geheele bevvlking bedragen Bij het wegblijven zijn zij, in het algemeen zoo verstandig geweest den dokter nog niet lastig te vallen, hoewel de bedoeling der waarschuwing- wel degelijk was, dat zij hun wegblijven meteen zouden hebben gerecht vaardigd. Was dit het geval geweest dan had iedere dokter gemiddeld 5 pet. van zijn geheel aantal patiënten, particuliere, zieken fonds- of gemeentepatiënten, moeten bezoe ken, wilde hij met goed geweten vaststel len, dat zij inderdaad niet konden „kiezen gaan.' De kiezers hebben het maar er op Een heer bezocht, vergezeld van zijn groo ten hond, het atelier van een schilder. Deze had een doek onder handen, en de hond begon er geducht tegen te blaffen, ,,'t Is een compliment voor jou," zei de bezoeker, „mijn hond blaft tegen dien hond op deu achtergrond. „Maar dat 's een koe," zei de schilder. „Nou dan heeft mijn hond betere oogei dan ik ik meende 't wel aan zijn blaffen te hooren want er zijn geen dieren, waar hij zich woedend op maakt als op koeien." aan laten komen en, nu men begint de overtredingen op te sporen, worden de briefjes, die anders bij honderdtallen zou den zijn verlangd, bij tientallen gevraagd. De overheid heeft daarbij niet bedacht, dat niet ieder geval van verhindering om ge zondheidsredenen geneeskundige behande ling vereischt. Men kan zich een dag, ook een verkiezingsdag, te onpleizierig voeler om uit te gaan, maar roept dan nog nie altijd den dokter. Om aan het decreet U gehoorzamen, zou men dus overbodige kos ten moeten maken, of, als ziekenfonds- o: gemeentepatiënt, den dokter een overbodij bezoek hebben moeten doen verrichten. Verstandige menschen hebben dit niet ge daan, maar nu zij aan de beurt komen om zich te moeten verantwoorden, moeten zij hun dokter vragen om een verklaring over iets, waarvan hij niets weet. Weigert hij, zooals behoort, zulk een verklaring, dan staan fatsoenlijke menschen er aan bloot, van onwaarheid te worden verdacht en nog te worden beboet op den koop toe, In ieder geval is het wenschelijk, dat de overheid begrijpe, dat het uitreiken van een doktersbriefje geen bewijs is. dat iemand niet in staat is geweest, te gaan stemman. Zou het blijken, dat ze er anders over denkt en zouden personen worden veroordeeld, omdat zij geen doktersbriefje konden inle veren, dan zou het noodzakelijk worden, deze briefjes over de geheele lijn te weige ren ook die, welke met goed geweten kon den worden afgegeven. Een volgenden keer hopen wij, dat van hoogerhand blijk wordt gegeven van iets meer inzicht in de werkelijkheid. Naar „Het Centrum" verneemt, zal mr. Ch. Ruys de Beerenbrouck, die, zooals men weet. door het hnndsbestuur als opvol ger van Baron van Wijnbergen is aanbevo len, waarschijnlijk bereid worden gevonden, om althans voorloopig als voorzitter van den Algemeenen Bond van R. K. Rijkskieskring- organisaties op te treden. Aneta seint uit Batavia dat de „Vondel' Vrijdagavond 9'A uur vlot gekomen en Za terdagmorgen te Singapore is gearrivcwA Alles was wel aan boord. Maandagmiddag in Den Haag verwacht De nieuwe Minister van Koloniën, de heer Ch. J. I. M. Welter arriveerde Zaterdag met het s.s, „Grotius" van de 'Stoomvaart Mij, Nederland te Genua. Z.Exc. werd door den cönsul-generaal van Nederland, den heer J. M. Hosang. ontvan gen. In het gezelschap van den minister be vond zich dc heer E. A. Zeilioga. Met den trein van half 9 vertrokken de heeren naar Luzern.vDe reis naar Nederland wordt vermoedelijk gedaan over Duitsch land. Heden, Maandagmiddag denkt de mi. nister om 5 uur 48 min. te 's-Gravenhage ar te komen. 23. "Het is mogelijk, maar ik vrees van niet. JyelÜeht is hij het spoor bijster geraakt en komt hij ons opzoeken o.n te vernemen ot v'j verder gekomen zijn." „We zullen hef spoedig weten." ant woordde de lord. Zij liepen op de Linar T'o en reeds van verre groette d.czc hen. Poedig had men elkaar nu bereikt en de ^■'enden drukten elkander de hand, ver- euëd, dat zij weder bijeen waren. "Wel, vroeg de Tournel, „hebt gij iets ontdekt?" "Zeker", bevestigde de Linar, „zelfs zeer Hnngrijke dingen Maar ik vertel ze u 'et\ voordat gij mij verteld hebi, waarom g1' hier zoolang gebleven zijt, daar toch ct meisje ontvlucht is. Ik heb mijn rede- en om djt te vragen bv'- Éoed, antwoordde de Tournel, „wij Jl)Ven hef klooster bewaken, omdat wij ."eenden, dat het meisje ontvlucht is buiten v°cdoen van de Broeders der Verderfs, die J"1 haar vlucht niets weten en daarom "arschijnlijk nog zullen komen om haar te "ntvocren. „Welke redenen hebt gij om dit fc ver wachten?" ,.lk zal het u zeggen," antwoordde lord Nibblington en hij vertelde nu, wat zij ont dekt hadden en welke gevolgtrekkingen zij daaruit meenden te mogen maken. De Tournel luisterde aandachtig toe cn knikte herhaalde malen met Hei hoofd ten feeken van instemming, „Uw opvattingen," zeide hij, „strooken wonderwel met de mijne, mij'.i .ontdekkingen leiden in dezelfde richting." „Hoe," riepen de beide anderen tegelij kertijd, gij zoudt iets ontdekt hebben aan gaande de geheimzinnige dame. „Zeker, en ook aangaande het sfomme meisje." „Ha, dan hebt gij uw tijd beter besteed dan wij." „Toch niet, maar ik heb meer geluk ge had dan gij, dat is alles. Ik zcide u reeds, dat uw conclusies met de mijne overeen stemmen. Dit is inderdaad zoo. Ook meen ik te weten, dat' het meisje niet ontvoerd is door de Broeders, doch vrijwillig met de dame zal zijn medegegaan, die ons reeds zoo dikwijls geholpen heeft. Maar ik geloof le vens, dat uw wachten hier op de schurken tevergeefs is. Zij zullen niet geweten heb ben, waar het meisje zich bevond, zij had den haar nog niet ontdekf." „Maar dan begrijp ik niet, welke reden die dame gehad heeft om het meisje te ontvoeren." j „Ik ken die reden ook niet, maar als gij j wij weer vrij tc Parijs waren, heeft hij den weet, welke betrekking er tusschen die twee bestaaf, zult ge mij toegeven, dat daarvoor zeer verschillende redenen be staan kunnen." „Maar hoe heeft zij dan toch de plaats ontdekt, waar ik het stomme meisje heb heengebracht." „Nu de Tournel. men kan niet overal aan denken, maar gij hebt hef haar wel zeer gemakkelijk gemaakt." „Ik begrijp u niet." „O, zij heeft zeer logisch geredeneerd, dat is alles. Zij begreep wel, dat gij het kind bier of daar ter liefderijke verpleging zoudt hebben laten opnemen. Het lag voor de band, dat gij het slechts zoudt toever trouwen aan iemand, die gij kendet. Welnu zij snuffelde uw familie na cn bevond, dat gij een nicht had, di? overste was in een klooster en toen trok zij de voor de hand liggende conclusie,' dat gij deze wel het meisje zoudt hebben toevertrouwd. Een vrouw is listig en deze is geschoold bij de Ustigste schurken, die er bestaan, bij de Broeders des Verderfs," „Dus zij behoort tot hen, maar hoe zijt gij dit alles te weten gekomen, vertel ons focb, wat gij ontdekt hebt." „Goed," antwoordde de Linar, „Iaat ons naar Rennes terugkeeren en ik zal u het geheim oplossen van de onbekende dainc en het ongelukkige meisje, dat haar spraak verloren heeft." V. SIGNORA CHJARINA. De Linar begon aldus zijn verhaal: „Gij weet welke laak ik op mij genomen had, t'oen gij beiden hierheen waart ge gaan, teneinde onderzoek t'e doen naar het stomme meisje, dot too onverwacht ver dwenen is. Ik zou langs een, anderen weg de Broeders des Verderfs op het spoor trachten te komen, daarbij gebruik makend van een vermoeden, waaraan gij bejden niet zoo heel veel waarde hebt gehecht. Toch is gebleken, dat ik niet heb misge zien, wanf ik ben in mijn nasporingen ge lukkiger geweest, dan gij beiden, wat ik inij zelf echter allerminst als een verdienste kan toerekenen. Immers een samenloop van omstandigheden voerde mij tot ontdek kingen, die ook gij als zeer belangrijk zult erkennen, omdat zij veel ophelderen, van hetgeen fot heden ons duister en onbegrij pelijk moest zijn. Ter zake' dus. Ik begon met een onderzoek in te stellen ten einde te weten, wie van uwe bedien den, de Tournel, tot de Broeders bchooren kon. Nu daar kwam ik spoedig achter met behulp van uwe trouwe dienaar Jean. De verrader moesf zijn een zekere Charles, die nog niet lang in uw dienst was en die voor eenige dagen pas verdwenen is. Dc leider van de misdadigers is een schurk, maar dat hij voorzichtig is cn overal aan denkt, dat moet men toegeven. Zoodra toen spion natuurlijk bevel gegeven uw dienst fe verlaten. Hij zou begrijpen, dat wij ver moeden konden, dat een uwer bedienden den verrader speelde en hij heeft ons den weg afgesneden om door dc ontdekking van dien verrader op het spoor der mis dadigers te komen. Dat was alzoo een tegenvaller voor mij, doch meer geluk had ik met mijn andere nasporingen, die betroffen een persoon of dc personen, die het huis bewoonden, te genover het uwe tijdens den eersten aan slag inct de vergiftigde pijl. Ik ging zelf, vermomd natuurlijk op het huren van kamers uit en kwam in de be wuste woning, waar meerdere vertrekken disponibel waren. En ik huurde de kamer waar ik bij ons vertrek voor het raam iemand had gezien, die ons blijkbaar be- spjonneerde. Van dat raam uit moest ook het pijltje uw hand getroffen hebben lord Nibblington. Ik informeerde natuurlijk naar den vorigen huurder van deze gemeubileer de vertrekken en ik vernam, dat het een heer geweest was, die de kamer voor een maand gehuurd had, doch haar slechts een goede acht dagen gebruikte. Op mijn voor zichtig gestelde vragen vernam ik voorts nog. dat die heer veel binnenshuis verbleef er, enkele malen bezoek ontving oak van 'n dame die mij beschreven werd. In die be schrijving meen ik haar te herkennen, die ons reeds eenige malen ter hulpe kwam, door haar tijdige waarschuwingen. Waar die heer echter gebleven was, men kon het mij niet zeggen, hij had goed betaald, was niet lastig geweest, weinig spraakzaam, dal was alles wat men mij Van hem vertellen kon. Ik schoot niet op en wanhoopte reeds of ik mijn doel zou bereiken, toen ik door een toeval tot een zeer belangrijke ontdek king kwam., Ik heb u reeds medegedeeld, geloof ik, dat dc kamers gemeubileerd waren. Welnu op den tweeden avond had ik mii in een luien stoel geworpen om eens ernstig na te den ken. over hetgeen mij te doen stond. Ik peinsde en dacht maar kon geen uitweg vinden. Ik wandelde eerst de kamer op en neer, doch dat hielp evenmin en van ver veling nam ik toen eenige tijdschriften ter hand, die of aan den verhuurder der kamers behoorden of door een vroegeren huurder achter waren gelaten. Ik bladerde er onverschillig in, toen mijn aandacht getrokken werd doordat er tus schen de afleveringen zich eenige Italiaan- sche muziektijdschriften bevonden, die een goed half jaar oud waren. Ik ben een hartstochtelijk liefhebber van muziek en natuurlijk trokken dus die tijd schriften mijn aandacht. Ik bladerde ze met eenige zorg door en eensklaps uitte ik een kreet van verbazing. (Wordt vervolgd].

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7