fêlffMEMöD ^3gf1IE.UWS ELCK WAT WILS. TREKJES LUCHTVERKEER Het grootste watervliegtuig ter wereld. LEGER EN VLOOT. Dragen van burger kleeding door militairen. UANDB. EN VISSCHERIJ Erwten op een pas ontgonnen heidegrond. No. 417. RECHTSZAKEN. Poging tot doodslag op den Dollard. KUNST EN KENNIS. Willem Mengelberg Amundsen niet naar Nederland ORDE EN ARBEID. De loonen van het spoor wegpersoneel. Het drama te Oosterhout. De Diemer Tolgaarder met een revolver bedreigd. Verblindend autolicht. Het aantal Joden ter wereld. Beroofd. Het drama in het Hang te Rotterdam. Jongen vermist. Auto-ongeluk te Spekholz. Burgemeester De Muralt terug in Borculo. KERK EN SCHOOR. De vroedvrouwenschool te Heerlen. Ingenieurs in het buitenland. BÏNNENLANDSCH NIEUWS. Baron Wittert van Hoogland. Congres der S. D. A. P. en van het N. V. V. Een bekeering MARKTNIEUWS. Het watervliegtuig, dat bij den wedstrijd om den Schneider-beker te Baltimore Enge land moet vertegenwoordigen, is heden aan de Engelsche pers getoond meldt de „Tel." Het moet het grootste watervliegtuig ter wereld zijn, de sterkste machine bezitten en een snelheid van 6.4 K.M. per minuut kun nen ontwikkelen. Een dezer dagen te verschijnen Legerorder bevat het K.B. van 22 Augustus 1925 betref fende het dragen van burgerkleeding voor militairen. Daarin is o.m. bepaald, dat het dragen van burgerkleeding in het openbaar is geoorloofd aan officieren buiten dienst, be halve in bijzondere gevallen en in dienst al leen met bijzondere vergunning of op last van den Minister van Oorlog. Voorts aan onder officieren en militairen beneden den rang van onder-officier, voor zoover behoorende tot een door den Minister van Oorlog aan te wijzen groep. Naar aanleiding van bovenstaande bepalin gen, heeft de Minister van Oorlog nu bepaald, dat het dragen van de uniform in het open baar buiten dienst is verplicht, indien bij het krps of het troepen-onderdeel, waarbij de officier dienst verricht, meer dan één lichting voor herhalingsoefeningen onder de wapens is. In dienst is de bedoelde bijzondere ver gunning verleend aan militaire apothekers, officieren, voorzitter en leden van de Remon tecommissie, leden der Commissie tot aan koop van paarden in het buitenland, leden van de keuringscommissie voor paarden infanterie-officieren, werkzaambij het Depar tement van Oorlog, officieren werkzaam bij de Artillerie-Inrichting officieren bij mili taire verkenningen en bij het opnemen van terreinen officieren der Genie bij keuring. De kapitein-intendant hoofd van de keu ringscommissie officieren, leden van die Keuringscommissie en officieren van de hoo- gere Krijgsschool, tijdens hunne detachee ring bij het centraal magazijn van militaire kleeding en uitrustingen te Amsterdam, een en ander behoudens eenige bijzondere be palingen. Buiten dienst is het dragen van burger kleeding toegestaan aan de jaarwedde genie tende militairen, beneden den rang van offi cier, niet behoorende tot het verlofsperso- neel, die den leeftijd van 23 jaar hebbende volbracht en twee voor jaarwedde verhooging tellende dienstjaren hebben, muzikanten, élèvemuzikanten en trompetters, benevens werklieden bij korpsen. Het dragen van burgerkleeding in het open baar, buiten dienst, is aan militairen behoo rende tot de laatstgenoemde groepen niet ge oorloofd, indien bij het corps- of troepen onderdeel, waarbij dienst verrichten meen dan één lichting voor herhalingsoefeningen onder de wapens in. In dienst is het dragen van burgerkleeding toegestaan aan werklieden bij de korpsen, be houdens andere beschikking van den korps commandant aan militairen gerechtigd tot het dragen van burgerkleeding buiten dienst voor wie zulks bij afzonderlijke beschikking is bepaald. Eenige algemeene bepalingen zijn aan de Legerorder toegevoegd. In het „Landbouwkundig Tijdschrift" wordt mededeeling gedaan van het resultaat der proefnemingen welke de Vlagtwedde (Gron.) werden genomen om het verband tusschen de bemesting, den oogst en dei kookbaarheid der erwten na te gaan. Geble ken is le. Door louter varkens- of koemest, laat zich op schralen kalkarmen zandgrond, ook zonder enten, een goede erwtenoogst win nen. Bij gebruik van varkensmest kan de op brengst nog vermeerderd worden door toe diening van kalk. 2e. Fosforzuur in den bodem heeft on- middellijken invloed op de kookbaarheid van erwten in gunstigen zin. 3e. Kalk heeft geen onmiddellijken in vloed op de kookbaarheid. 4e. Kalk heeft een gunstigen invloed op de weligheid van een erwtengewas en buiten dit om, ook nog op de vorming van zaden, in dier voege dus, dat hij een gelijke weligheid de zaadopbrengst grooter zal zijn, naarmate een voldoende hoeveelheid opneembare kalk ter beschikking gestaan heeft, Deze mest stof draagt dus bij erwten langs twee wegen twee wegen teglik bij tot het verkrijgen van van een goed beschot. Het Tijdschrift bevat verder een vervolg van de studie van prof. J. H. Aberson, onder medewerking bvan mej. ir. F. Eversmann en ir. J. W. van Dijk over „De reactie van den grond en de behoefte aan kalk", een ar tikel over „Het pachtvraagstuk in Enge land" door ir. B. Gerritzen over „Eenige be langrijke verschillen in plantenprocent bij groven den" door E. Hesselink en over „De De droom. „Nog wat op te ruime meheer?" „Nee, vandaag niet, Bram." „Geen ambelaasje.. ouwe stale.... schadelijke lappies?" „Nee Bram, je kunt deze keer wel door gaan." „Goed meheer.... volgende keer dan maar weer.... dag meheer.... goeie za ke...." „Dag Bram!" Bram de Vries stond bekend als: ,,'t nette voddenjoodje". Daarmee wilde men niet fe kennen ge ven, dat zn collega's niet netjes waren, maar Bram w a s 'n net ventjenetjes in alles, in z'n woorden, z'n optreden, z'n kleeding, z'n zaken doen. Bram had 'n eigen handwagen, die keu rig werd onderhouden, en op die handwa gen stond 'n zuiver werkende bascule, om de te verhandelen waar te wegen. Bram werkte fatsoenlijk per gewichf. De winkeliers hij zat in hoofdzaak onder de zakenmenschen wisten wat ze aan Bram hadden; dat hij vaste kilo-prijzen bereken de voor wit, voor gemengd, voor wol, voor lakensnippers, voor gonje enz. Zoo om de week of vier zag je Bram ver schijnen, altijd goed in 't pak. goed ge schoren en mef z'n onafscheidenlijke blau we, platte boord met zwart vlinderstrikje. Voorzichtig, als vreesde hij ie te zullen fnwerKing eener kalkbemesting op kleigron den" door dr. D. J. Hissink. o Een gevecht met kommiezen. Te Winschoten heeft terechtgestaan A. L. 45 jaar, koopman te Winschoten, thans al daar gedetineerd. Bekl. bevond zich met een bootje op den Dollard. Mede waren daar met een motorvlet aanwezig de kommies Albert Everhardus en drie andere kommie zen, 't was in den nacht van 10 op 11 Juni 1.1. De kommiezen vermoedden, dat de boot van bekl. met goederen was beladen. Ever hardus riep Kommiezen, we wülen je visi teeren." Herhaaldelijk gebood hij stoppen, waaraan bekl. niet voldeed. Bekl. had het voornemen Everhardus door verdrinking van het leven te berooven en sloeg een bootshaak in diens kleeren. Toen bekl. Everhardus zoo vast had, duwde bekl. aan die haak en trok er aan, ten eind3 Everhardus over boord te gooien. Dit misdrijf werd niet voltooid, doordat een andere kommies de haak bijtijds los maakte. Bekl. heeft zich verder met geweld tegen de kommiezen verzet door te trachten de motorboot der kommiezen af te duwen, naar Everhardus te slaan met een vbootshaak en dezen aan den arm verwondde. De kommiezen maakten met een sleeptros het motorbootje van bekl. aan hun bootje vast, doch beklaagde sneed die tros door. Vier kommiezen werden als getuigen ge hoord en als getuige deskundige de inspec teur der visscherij Gerlof Tiddens te Fin ster wolde. Uit het verhoor blijkt, dat bekl. riep „Je hebt met ons niets te maken, we zijn op Duitsch gebied, op mijn boot kom je niet," terwijl op een ander moment Hendrik Smit die bij bekl. was, riep „Everhardus, schei uit mét schieten", terwijl bekl. riep „schiet nog maar meer dood, zwijnhonden." Alle getuigen zeggen dit, en ook de in specteur der visscherij, de heer G. Tiddens, bevestigt zulks. De burgemeester van Termunten zegt, dat het niet in zijn gemeente, maar wel op Hollandsch gebied was. Bekl. ontkent het voornemen te hebben gehad, om Everhardus van het leven te be rooven en ontkent al het verdere, behalve dat hij de touwen doorsneed. Het O.M. acht wel terdege bewezen het opzet van bekl., om Everhardus van het le ven te berooven. Hij eischt, wegens poging tot doodslag "en wederspannigheid, eenig lichamelijk -letsel tengevolge hebbende, drie jaren gevangenisstraf. De verdediger Mr. J Heres Diddens vindt een allesheerschende vraag, of het feit heeft plaats gehad op Hollandsch gebied. Te water vergist men zich te dien opzichte veel gemakkelijker dan te land. PI. meent, dat bekl. van alle rechtsvervolging moet wor- ontslagen. Subsidiair vraagt pl. een voor waardelijke veroordeeling. Willem Mengelberg vertrekt Dinsdag a.s. naar New-York. Gebrek aan belangstelling. Naar de „Tel." verneemt, gaat de lezing die de Noordpoolreiziger Amundsen Don derdag a.s. in de groote zaal van het Concert gebouw te Amsterdam, zou houden, niet door. De voorverkoop was zoo gering en er werd zoo weinig belangstelling voor dien avond betoond, dat dr. G. de Koos, die de regeling van den avond op zich had genomen, den heer Amundsen meende te moeten waar schuwen, waarop deze zijn komst naar Ne derland liet vervallen. De nieuwe loonregeling. Naar de „Tel." verneemt, van de zijde van een der personeelsorganisaties heeft de directie der Nederlandsche Spoorwegen Za terdag aan de organisaties het voorstel be treffende de loonregeling toegezonden. Voor een enkele groep van beambten zit daarin, eenige verbetering van het loonad- vies, doch voor de overige beambten blijft het ongewijzigd, terwijl voor alle groepen van ambtenaren de loonbedragen belangrijk verlaagd zijn, hetgeen zelfs neerkomt op een bepaalde loonsverlaging bij de regeling, wel ke thans geldt. storen in het drukke zakenleven, deed hij de deur open.niet verder dan noodig was, om z'n gezicht te laten zien. Als Bram zag, daf je met klanten bezig was, deed hij even stil en bescheiden de deur weer dicht, gaf 'n knikje en 'n oog- knippertje van: „ik kom straks nog wel even an" en ging verder. Was je alleen, dan volgde 't gewone praatje: „Nog wat op te ruime, meheer?" Geen ambelaasje.... ouwe stale.... schadelijke lappies...." Z'n stem klonk zacht, vriendelijk, onder danig bijna. Bram bleef nooit zaniken als er niets was op fe ruimen. Hij wist van ouds, dat 't toch wel voor hem werd bewaard. Hij had z'n vaste klanten, die hem 'n bestaantje ople verden voor z'n gezin. In de oorlogsjaren, 't zal zooiets van 1916 zijn geweest, bleef Bram opeens weg. Van anderen hoorden we, dat ie nou „in 't groot" handelde en weken achtereen in Amsterdam zat. Op 'n keer kwam ie voorbij in 'n oranje gele ulster, waarop 'n geweldige bontkraag te vloeken stond. Hij liep luidruchtig, op schepperig te boomen met 'n sfel andere kettinghandelaars. Hij groette.ons joviaal-, beschermend, met iets van de meerdere in z'n manier van doen. Was dat onze nette, bescheiden Bram de Vries? Was dat Bram, die nog geen drie maan den geleden achter z'n karretje liep met z'n blauwe half-hemd met vlindertje? Was dat de stem van Bram, de zachte, onderdanige stem van vroeger? 's Zomers zagen we 'm op Zandvoort. Daar zat ie met z'n heele gezin op 't terras van een der grootste hotels. Z'n vrouw zat stijf in de fraise zijde. Ze droeg 'n hoed met 'n geweldige pleureuse en Van een gunstige overgangsDepaling wordt niet meer gesproken. De voorgestelde her ziening van de standplaatsaftrek vervalt. Voor alle groepen van het Spoorwegper soneel beteekenen dus, vergeleken bij de geldende regeling, deze voorstellen over 't algemeen een loonsverlaging, ingaande 1 Januari 1926. Nadere inlichtingen verzocht. Op een Zondagmiddag in April j.l. te on geveer kwart voor vier zijn ten huize van Wilhelmina Bosgoed te Oosterhout welk meisje op 9 Aug. jl. haar woning verliet en 16 Aug. d.a.v. in een greppel bij de leem putten onder Oosterhout dood werd gevon den twee jonge mannen geweest, terwijl het meisje alleen thuis was. Zij kwamen met de fiets uit de richting van het Wilhelmina- kanaaj. Beide mannen droegen een pet. Zij waren vrij lang van postuur en in het don ker gekleed. Het meisje zou verder op Zon dag 19 Juli bij de Oosterhoutsche process ie aan de Meersche Dreef kennis gemaakt hebben met een jongen, die zich, zooals bij onderzoek is gebleken ten onrechte noem de „Jacobs,, koperslager te Ginneken" en gezegd zou hebben een eigen zaak te heb ben. Bovendien heeft Mina Bosgoed op Zon dag 2 Aug. 1925 des avonds omstreeks 7 uur te Oosterhout op den openbaren weg tus schen haar woning en de boerderij van den landbouwer Evers gesproken met een jon gen, die een rijwiel bij zich had en gekleed was in donker colbert-costuum met een lig gend boordje, met een pet op. De Rechtercommissaris te Breda, belast met de instructie van strafzaken, verzoekt een ieder, die eenige nadere inlichtingen kan geven over voormelde personen, deze mede- deelingen schriftelijk of mondeling bij hem te doen in het Gerechtsgebouw te Breda. Twee wielrijders aangehouden. Vrijdagmiddag kwam 't bij den Bijlmer- tol, gelegen op den weg van Diemen naar Weesp tot een incident. Twee wielrijders, die uit het Gooi naar Amsterdam terugreden, moesten aan het zoontje van den tolgaarder, dat de functie even voor zijn vader waarnam samen vijf centen te betalen. De fietsers hadden geen lust aan deze verplichting te voldoen. Niet tegenstaande ieder ongeveer 10 gulden bij zich had. De jeugdige tolbaas weigerde door gang te verleenen, waarvoor hij een slag in het gezicht ontving. Op zijn hulpgeroep kwam de tolgaarder uit zijn woning om bijstand te verleenen. Ook hij werd niet hartelijk ontvangen, want één der wielrijders haalde een revolver voor den dag. Vervolgens gingen zij er op hun fietsen vandoor, even later achtervolgd door den tolgaarder, die een auto tot zijn beschik king heeft. De wielrijders sprongen in een roeibootje, dat aan het Weesperzandpad ge meerd lag. Zij staken de vaart over en zetten vervolgens op den Stammerdijk hun vlucht voort in de richting van het dorp. Op den Muiderstraatweg sloegen zij een grintweg in naar 1iet Mer wede kanaal. De tolbaas volgde hun ontsnapping met zijn verrekijker. Inmiddels stelde hij telefonisch de politie van het posthuis nabij den Zee- burgerdijk met het voorval in kennis, en even later werden de wielrijders die zich reeds veilig waanden, gearresteerd. De re volver was in de Weespervaart- geworpen, doch men zal trachten deze op te visschen. Een 22-jarig student gedood. Vrijdagavond is op den Groninger straat weg te Leeuwarden een droevig ongeluk ge beurd. De 22-jarige P. C. de Waal student in de medicijnen te Utrecht, zoon van den inspecteur van de Volksgezondheid te Leeuwarden, reed tegen tien uur per fiets in de richting Groningen om een vriend te gaan bezoeken. Vermoedelijk verblind door de lichten, geraakte hij onder den auto van den handelsreiziger De Hoo, die uit de rich ting Groningen naar Leeuwarden zijn woon plaats reed. Zwaar gewond en geheel onher kenbaar werd de ongelukkige onder den wa gen vandaan gehaald. Onder toezicht van twee doktoren werd hij naar het stadsziekenhuis alhier overge bracht. Uit een kaartje in den binnenzak van zijn jas kon zijn identitiet worden vast-1 steld. Geneeskundige hulp kon niet meer baten. Zonder tot bewustzijn te zijn geko men, is het slachtoffer Zaterdagnacht te één uur overleden. In een in de „Univers Israélite" versche nen statistiek wordt gezegd, dat het aantal Joden in de geheele wereld op ongeveer 14.830.000 wordt geschat, d.i. ruim 1 der wereldbevolking. De volgende cijfers worden voor de ver schillende landen afzonderlijk gegeven In Polen wonen 2.829.456 Joden in ge heel Rusland 5.253.324 Joden, waarvan er 2.626.667 in Europeesch Rusland de Oe kraïne 1.772.479 Joden in Roemenië 834.344 Joden in Duitschalnd 575.000 Jo- schoentjes van goudleer met schitterende gespen. Bram zelf droeg 'n panama en 'n crème flanellen strandcosfuum, en de kinderen dweilden in 't duinzand met hun kanten jurkjes. Bram had nu 'n Amerikaansch snorretje en 'n plak-scheiding tot in z'n nek. Ze dron ken chartreuse en rookten sigaretten met dure lucht er aan. Sindsdien hebben we Bram nief meer ge zien als O. W.'er. Bij dezelfde winkeliers, die vroeger door Bram werden bezocht, kwam nu 'n oude, joodsche vrouw in 'n eenvoudig, gebloemd satinet japonnetje. Ze reed dezelfde kar met de bascule er op, deed, precies als Bram vroeger, de deur op 'n groote kier, liet haar gezicht zien en vroeg met iets lijzigs in de half versleten stem: „Nog ies op te ruime, meheer? Ik ben de moeder van Bram de Vries. De winkeliets, die wel zoowaf allemaal iets van Bram's rijkdom hadden vernomen, werden nieuwsgierig en gingen haar uithoo- ren. „Zoo, moeder, waarom kom jij nou? Is Bram ziek?" „Nee meheer.... Niks van gehoord? Bram is rijk. meheer.... heeleboel geluk gehad. „En moet jij nou evengoed met de wa gen er op uit?" „Dat doe 'k, meheer.... ik wil 't zelf.... uit voorzorg.. om Bram z'n klantjes niet te laten verloope, begrijp u?" „Hoe bedoel je dat? Bram is rijk, zeg je.... die hoeff toch niet meer achter de kar?" „Staat nog te bezien, meheer.staat nog te bezien" ging da? bezorgd haar den in Hongarije 473.310 Joden in Ce- choslowakije 354.342 in Groot-Britannië 286.000 in Oostenrijk 300.000 in Frank rijk 150.000 in de Vereenigde Staten 3.600.000 en in België 12.000. Het totaal in Europa zou 9.232.576 be dragen of 2.1 van de geheele Europeesche bevolking. Een reiziger uit Zeist was met vier onbe kende, Engelsch sprekende, personen uit ge weest. Toen deze heeren weg waren kwam hij tot de ontdekking dat hem zijn portefeuille met f 80 ontroofd was. NOG GEEN OPHELDERING. De politie te Rotterdam heeft Zaterdag j.l. den schipper J. Stuit, die zoo men weet, betrokken was bij het drama in het Hang, in het Ziekenhuis aan den Coolsingel wederom een verhoor afgenomen. De man zegt nog steeds zich niets meer van het geval te kun nen herinneren. Hij blijft volhouden niet in het Hang geweest te zijn en ook weet hij niet, dat hij op zich zelf geschoten heeft. *Wanneer men hem zegt, dat de vrouw, met wie hij in het logement geweest is, dood is, beweert hij, dat dit onmogelijk waar kan zijn, daar hij haar Vrijdag nog gezien zou hebben. De doktoren gelooven niet, dat de man simu leert. Het is heel goed mogelijk, dat hij zijn geheugen door den grooten schok verloren heeft. Hoewel men den kogel nog niet uit het hoofd heeft kunnen verwijderen, hoopt men hem in het leven te behouden. Sedert 26 Augustus wordt uit de ouder lijke woning te Hemrik bij Gorredijk (Fr.) vermist, de 16-jarige Rink Hoekstra. Elk spoor van hem ontbreekt. LEVENSGEVAARLIJK GEWOND. Te Spekholz is Vrijdagavond de zoon van den heer D. die met een hondenkar langs den weg reed, door een auto, bestuurd door den heer H. uit Chèvremont overreden. Le vensgevaarlijkgewond werd hij naar het hos pitaal te Kerkrade overgebracht. De oorzaak van het ongeval moet te wijten zijn aan het te ver uitwijken van den heer H., die verblind was door het sterke licht van de motorbus, welke van de tegenovergestelde richtingkwam. Donderdagmiddag circa 3 uur arriveerde Jhr. de Muralt weer te Borculo, na hersteld de Emma-Kliniek te Utrecht te hebben ver laten. Aan het gemeentehuis werd hij_ onder groote belangstelling door een commissie uit de burgerij ontvangen. Twee jonge da mes offreerden hem een prachtig bloemstuk. De heer Te Riet hield een rede, waarbij hij namens de burgerij zijn vreugde uitsprak, dat de burgervader was hersteld. De heer de Muralt verklaarde, diep ge roerd te zijn door het blijk van vriendschap. Liever na twee jaar kennismaken deze mand met bloemen dan tien eerebogen bij den intocht van een nieuwen burgemeester, dien men van naam zelfs niet kende. Spreker ziet zijn geheele plan, in den nacht na den storm ramp door hem ontworpen, stuk voor stuk verwezenlijken. Thans is ook de commissie van actie uit de burgerij opgericht om de uitkeering voor herstel en opbouw tot op 100 pCt. te brengen. Spreker kan gerust stellende mededeelingen doen het geld daartoe is naar verwachting bijeen. Hij verklaart ter voorkoming van misverstand, dat hij met een aantal andere arme rijken in Borculo buiten de uitkeeringen wil val len. Alle andere burgers, laten wij zeggen de geheele burgerij, kan zonder 100 pCt. uitkeering van de woning- en fabrieksscha- de niet voortleven. Maar ook in de bedrijfs schade moet hulp komen. Spreker heeft dit reeds elders voldoende uiteengezet. De gel den daarvoor kunnen niet meer van parti culieren worden gevraagd. De Staat moet hierin helpen. Spreker gaar de volgende week naar den voorzitter van de Eerst Ka mer om hem te vragen hem in de gelegenheid te stellen een interpellatie over deze aan gelegenheid te houden. Die moet plaats hebben, voorcat de Tweede Kamer ce Staatsbegrooting voor 192o gaat behandelen. Spreker sprak hierover reeds Tweede Ka merleden, die dezen weg logisch vonden. Na deze rede werd de Burgemeester in de raadzaal ontvangen door zijn ambtenaren en verschillende notabelen. De raadzaal was rijkelijk met bloemen versierd. Hier werd de eerewijn aangeboden en werden eenige toepasselijke woorden gesproken. Burgemeester Bloemers uit Rheden, zoo wel als de architecten Postel en Gerritsen van het bouwbureau en Mr. Leeman uit Arnhem, namen aan de verwelkolming deel. Naar uit goede bron verluidt, ligt het in de bedoeling van den minister van Arbeid, een voorstel aan de Staten-Genei ual te doen, magère stent.... en bijna fluisterend liet ze er met 'n handgebaartje van vrees, op volgen: „Ik ben bang voor Bram, meheer.... Hij doet veels te groofveels te groot.... Moet u ze huis zien.... wat 'n pracht wat 'n prachvier boje het ie.... en n sauffeur. hij rijdt in 'n auto van zeveduizend guide.... 'n „studie beker".... in z'n kaïhers legge kleeje van echt smirna en gordijne hange d'r van ge plet pluus. Z'n vrouw het 'n boudwaar voor d'r eige alleen met 'n rozehouten schrijfberootje d'r in met ivoor ingelegd. de kindere benne op 'n kosschool van twaalfhonderd guide per jaar en per stuk.... ze hebben 'n zeiljach en 'n motor bootje.... in de kerpedie en de opera zitte ze in 'n losje.... voor zes guide de plaas. Dat kan allegaar geen stand houwe, me heer.... daf loop spaak.... O, hij vergeet ze moeder niet, hoor.... Ik krijg tienmaal zooveel van Bram toegestop als 'k op kan.... en 'k hoef heusch niet met ze kar retje de klante na te Ipope.... Maar 'k breng alles naar de Spaarbank wat 'k van 'm gestuurd krijg.... hij kan d'r later ge brek an hebbe. En waf mot ie beginne als 'f verkeerd gaat? Als ie al z'n klan tjes kwijt is? Misschien zal ie me nog be- danke later voor me zofg en me inzich. Bram is goed.... altijd 'n best kind voor z'n ouwers gewees.... Maar 't geld het 'm te pakke.... da's jammer voor BramAlles verdiend in koper, lood, tin, wol en van alles zoo.... Hij wordf al langer hoe rijker.... tenminste nou nog.... Maar hij slaat al langer hoe meer geld stuk óók! Altijd heel 'eenvoudig geleef.... nooit reuring van cente gehad.... 't is al legaar te gauw gegaan met die groote win- sfe.... veels te gauw en dat het 'm dui zelig gemaakMaar ik mot verder, me heer.... ik hou ze klantjes bij.... ik ben strekkende tot het instandhouden van de vroedvrouwenschool te Heerlen. Het zou in de lijn liggen van dit voorstel dat de eigendom der gebouwen overging op den Staat. GEEN PLAATSINGSCOMMISSIE GE- WENSCHT. Men meldt uit Delft De moeilijkheden, waarmede de jonge ingenieurs te kampen hebben, om een be trekking te verkrijgen, was voor de centrale commissie tot behartiging van de studiebe- langen voor studeerenden aan de T. H. aan leiding, om een onderzoek in te stellen naar de levensvatbaarheid van een op te richten bureau, dat de plaatsing van Delftsche inge nieurs in het buitenland zou kunnen bevor deren. Een speciale commisse, welke zich met het onderzoek belastte, heeft aan 230 in het bui tenland werkzame Delfsche ingenieurs een vragenlijst doen toekomen en komt op grond van de ingekomen antwoorden tot de vol gende conclusies De plaatsingsmogelijkheid van Delftsche ingenieurs in het Buitenland is op het oogen- blik over het algemeen niet groot. Een spe ciaal hiermee belast lichaam zal moeilijk in den bestaanden toestand verbetering kunnen brengen. Vele van de Delftsche ingenieurs in het bui tenland werkzaam zijn in dienst van Neder landsche maatschappijen aldaar. Voor het verkrijgen van dergelijke betrekkingen is de tusschen komst van een speciale organisatie overbodig. Zeer wenschelijk wordt geacht om te trach ten een uitbreiding te bewerkstelligen van het „Bureau tot plaatsing van ingenieurs in Nederland en Koloniën" van de vereeniging van Delftsche ingenieurs in dien zin, dat het tevens op uitgebreide schaal inlichtingen ver strekt over de plaatsingsmogelijkheden van i ge rieurs in het buitenland. Het ook door ons overgenomen bericht van de Residentiebode, omtrent baron Wit ter van Hoogland, lijkt de Maasbode in hoo- ge mate onwaarschijnlijk. Dat de heer Wit tert gezegd zou hebben niet meer als lid van den Haagschen Gemeenteraad te zullen lerugkeeren, doelt wellicht op een uitlating van hem, dat hij er ernstig over denkt zich bij de volgende gemeenteraadsverkiezing niet meer beschikbaar te stellen. Uit goede bron verneemt het blad intus- schen, dat er geen sprake van is, dat de heer Wittert in de Nederlandsche diplomatie zou gaan. Zaterdag j.l. heeft in den Haag, een de-' monstratief congres van het N. V. V. en der S. D. A. P. plaats gehad, dat gewijd was aan de huldiging van den oud-leider Mr. P. J. Troelstra, die dezer dagen hersteld uit het buitenland is teruggekeerd. Door meerdere sprekers werden redevoe ringen gehouden, waarin de oud-leider werd gehuldigd voor alles wat hij voor de S. D, A. P. heeft gedaan en tot stand gebracht. Naar het U. D." verneemt heeft de heer G. H. van Kempen, burgemeester van Woer den bedankt als lid van de anti-revol, par tij, terwijl hij tevens den kerkeraad der Ne- derduitsch Hervormde kerk bericht heeft gezonden, waarbij hij zijn lidmaatschap de zer kerk opzegt. Het blad deelt mede, dat een en ander verband houdt met het feit, dat de heer Van Kempen tot den katholieken godsdienst is overgegaan, waarvan hij in een raadszit ting met gesloten deuren kennis heeft ge geven. MEDEMBLIK, 18 Sept. 1925. R.-K. Markt- vereeniging „St. Jozef". Bloemkool 1.80 35.60 per 100; Witte kool 0.801.10 per 100; Roode kool 0.702,60 per 100; Sa- vooie kool 12.40 per 100; Groote gele uien 22.25 per halve H.L.; kleine gele uien 3.553.95 per halve H.L.; Slaboo- nen 0.70—2 per zakje. ALPHEN a.d. RIJN, 18 Sept. 1925. N.V. Tuinbouwveiling „Alphen aan den Rijn", te Alphen aan den Rijn. Heerenboonen 20 37; Snijboonen 1839; Postelein 12 14; Tomaten 1017; Peren 2033; Ap pelen 914; alles per 100 K.G. Peen ƒ11 12; Andijvie 2.70; per 100 bos; Kropsla: 22.80; Komkommers 4.105.30; Bloemkool I 2633; id. II 1618; Me loenen 2031; alles per 100 stuks; Aan voer 4470 eieren. Kipeieren 910; eend eieren 8, per 100 stuks. CULEMBORG, 19 Sep. Fruit. Veiling Culemborg en Omstreken. Melkappelen 5 ct., zoete belle fleur 4 ct„ grauwzuur 5 ct., zoete pronkers le soort 12 ct., maagde peren le soort 2333 ct., zoete aagjes 2e I ze moeder.mag 'k weer terugkomme, meheer, over 'n weekie of drie zoo? Graag heel graag.... vriendelijk bedank, hoor!" Zoo hebben we gehoord het verhaal van de bezorgde moeder van Bram. Twee, drie jaar misschien, bleef ze op gezette tijden komen met 'r wagentje, trotseerend wind, regen of kou.... 't Ver haal van Bram was al weer vergefen.... en Bram zelf ook. Men was nu al weer zoo lang aan de oude vrouw gewend, dat 't net was of 'r nooit 'n Bram was geweest. En men vergat vanzelf naar Bram te vragen. Maar op 'n morgen.. „Nog wat op te ruime, meheer? Ambe laasje, ouwe stale.... schadelijke lap pies. „Groote grut" sperden de winkeliers hun oogen „wie is dat? Waarachies, daf is Bram.... dat is Bram zelf weer!" „Ja, meheer.... as u 't goed vindt.... dan wou 'k- weer komme...." fJn stem klonk wat nederiger dan vroeger.z'n gezicht was ouwelijker... Maar overigens dezelfde Bram.... netjes in t pak, netjes geschoren en weer met z'n liggende boord-halfhempie en vlinderstrik- Even bescheiden sfond ie daar, met de deurknop in z'n hand, wachtend op ant woord. „Hoe kom jij weer opeens uit de lucht vallen, Bram?" „Moeder heb 't bij 't goeie énd gehad, meheer.... nooit heb ik van d'r gehouwe zooals 'k nou van d'r hou.Ze heb me bewaard voor de ondergang, voor..-- maar néé, daar praat 'k niet over.... Ik heb me klante allegaar weer teruggevon- de..-«. en me kar, bascuul, me ouwe pak- huisie.... nef als in de goeie tijd.... en 'k voel me zelf ook weer zoo lekker de soort 8 ct., id. zure 7 ct., bloemzoet 6 ct., goudreinetten 2e soort 1013 ct., meloen appel le soort 8% ct., zoete appelen 6 %ct.» zoete bellefleur le soort 10% ct., sterapp®' le soort 15 ct., Betuwsch rood le srt. 10j ct., woudhuizers le soort 14 ct., bergamot ten 18 ct., keizer Alexander 13% ct., zuut val 5% ct., zoet val 4% ct., Canada reinet- ten 10 ct., Groninger krom le soort 14 ct., Belle de Boskoop 10 ct., handperen va! U ct., klaasperen 15 ct., kroet 44% ct., alles per kg. Perziken le soort 4% ct„ id. 2e soort 2% ct. per stuk. HOORN, 19 Sept. Granen. (Beurs Park zaal.) Rogge f 11, tarwe f 1216, gerst f 12 15, haver f 1012.50 per 100 kg. grauwe erwten f 2835, vale erwten (groote) f 29 39, Wijker vale f 2028, bruine boonen f 30-*-33, witte boonen f 40 per hl. duive- boonen f 1718 per 100 kg. mosterdzaad f 24 per 50 kg. HOORN, 19 Sept. Vee. Aanvoer 88 big gen f 3442 3 geiten f 717 5 paarden f 140350. Handel matig. ALKMAAR. 19 Sept. Vee. Aanvoer 35 paarden, prijs f 150400, 72 koeien f 290— 480, 66 nuchtere kalveren f 1228, 647 scha pen f 4654, lammeren f 3042, 107 big gen f 1824, 5 bokken en geiten f 412 Boter f 1.051.32% per 0.5 kg. Eieren f 9.25 10.60 per 100 stuks. AMSTERDAM, 19 Sept. (Breicht v/h- Gem. Veilingsgeb. expl. De Jong Koene.) Bonne Louise d'Avranches f 7086, Beurré Hardy f 6476, Maagdeperen f 3238, Soldat Laboureur f 3846, Br. d'Amalie f 5468, Westl. Lauwtjes f 2430, Mantjes- peren f 2634, Boeregroentjes f 2434, Winter Bergamotten f 2434, Leghipons f 5668, William Duchesse f 3248, Duran- deau f 3036, Bure Ham f 2632, Duchesse d'Angoulême f 26—36, Seigneur d'Esperen f 5066, Br. de Mérode f 3242, Triumph de Vienne f 6274, Gravensteiners f 34—42» Goudpermain f 1422, Landsburger rei- netten f 1624, Lernoenappelen f 2634» Oranjereinetten f 1624, Lentsche roodjes f 1822, Tulpappelen f 2430, Bloemée f 1420, Transparant de Cronsel f 4854; id. le s. f 2428, Notarisappelen f 1826 Keswick f 1822, Jaap v. Dirk f 1016, Keulsche Paradijs f 1216, Evan zoet f 12 15, The Queen f 1624, Sterappelen f 18 28, Lord Suffield f 18—24, Goudreinet ten f 1624, Tomaten f 1828, id. 2e soort f 814, Spercieboonen enkele f 1829, dubbele f 820, Snijboonen f 3646, Kas- snijboonen f 62—72, Augurken fijn fijn f 40 52, fijn f 2836, basterd f 1420 per 100 kg., Karbonkels f 0.801.15, Suikermeloe nen f 0.55—0.75, Netmeloener, f 0.50— 0.70, Perzikken le soort f 0.160.24, id. 2e soort f 0.070.12 per stuk. Bloemkool f 34 42, id. 2e soort f 1828 per 100 stuks- Peen f 15—22, per 100 bos. Sla f 2.50—4,60, Andijvie f 2.404.60 per 100 krop. Postel®"1 f 0.560.78, Spinazie f 0.420.65 p®r mandje. Uien f 1.65—2 per zak van 25 kg- Zandeigenheimers f 5—10.40 Drielingen f 47.90, Walnoten ongebolsterd f 1214 Hazelnoten id. f 2336 per 100 kg. Bloemen Pulling 26—33, Rayonauten 1625, Amer. Anjers 710, Chabot an jers 3—4.80, Dahlia's 2.20—3.80, Gladio len 1.50—3, Hadley 5—10, Ophelia 3.50 6.50, Golden Ophelia 47, Sunburst f 3.505.50, Keizerin 46.20 per 100 stuks Snijgroen 37.50 per 100 rank. AMSTERDAM, 19 Sept. Aardappelen- (Bericht van den mak. Jac. Knoop). Zeeuw- sche Bonte f 3.754, id. Blauwe f 3.403.60 id. Eigenheimers f 2.252.60, id. Blauwe Eigenheimers f2.602.80, id. Eigenheimer poters f 1.802, id. Blauwe poters f 22.10 id. Bonte poters f 22.10, Anna Pauwlowna Zandaardappelen f 45, Hillegommer Zand- aardappelen f 45, Drentsche Eigenheimers f3—3.25 per Hl. DELFT, 19 Sept. Kaas. Aangevoerd 41 st. Komijnekaas f 0.951.19 per Kg. ELST (Bet.) 18 Sept. Fruitveiling V.V- O.B. Maagdeperen le soort 2835, 2e soort 821, Trimphe de Vienne 110Buerér Clairquaux 4445, Beurré Hardy 5460, Goudreinetten le soort 1737, 2e soort 6 11, Fransche bellefleur 9%11, Fran sche paradijs 8%17, Kaneelzuur 10lb zure roodjes 1322, Fransche schrijvers 13—21, Sig e Tilles h 11—25, Tra spa- rant de Croncels 32 50, Hollemans 8 11, Fransche bellefleur 1011, Citroenbel lefleur 14—15, Sterappels 1823, Gulde- lings 1112, Bismarck 9'^21, Lands berger reinetten 1516, zoete Honderd mark 911, Beugeizoet 911, dubbele Bin- derzoeten 1011, Bloemee's 1322, Rein- zoet 9 V10, Goudgeel 1015, Pomme d'Orange 1213, The Queen 3354 ct. per Kg. Noten 5160 ct. per VÓ0 stuks. UTRECHT, 19 Sept. Vee. Aangevoerd waren 600 stuks Handel gedrukt. Prijz®" waren stieren f 120310, kalfvaarzen f 180 320, pinkvaarzen f 12C180, melkkoeien f 240410, kalfkoeien f 270430, vaars koeien f 140300, magere kalveren f 50— 120, nuchtere kalveren f 1418, mager6 varkens f 2254, biggen f 1222, magere schapen f 3644, lammeren f 2834. Eieren f8—11. Boter fl.37%14.40. WIJK BIJ DUURSTEDE, 18 Sept- Fruitveiling, Snebellen 1216 ct., Fr. schij' vers 1317 ct., ossekoppen 1316 ct„ goudgeel 11—15 ct., goudpermain 12 ct., Eva appel 1016 ct., verb, goudreinet ten 1724 ct., Fr. bellefleur 1316 ct., zufe bloemee 1016 ct., tulpappel 913 ct„ jas- appel 1013 ct., goedreinetten 1115 ct-, kaneelzuur 1012 ct., honingzoet 131' ct., Holleman 10-12 ct., grieters 1518 c' durando 2842 ct„ conference 5156 ct.» maagdeperen 3540 ct., druiven 4147 ct- per Kilogram. BEEMSTER, 19 Sept. 1925. „Afslagver- eeniging Beemster, Purmerend en omstre ken". Aanvoer 4460 manden augurken. Mid del 34 ct.; Basterd 1722 ct.; Grof Fijn 60 65 ct.; Fijn Fijn 1.15; Stek 48 ct-. Bommen 614 ct. per mand van 6 K.G. ouwe Bram.... en me vrouw en kinder®0 dito. „Nou, nou.... maar je hebt toch zek®' 'n fijn leventje gehad, Bram!" „Kan 'k niet ontkenne, meheer.... 't ,s maar hoe je 't neemt, zie je.... Ik vO°r mijn beschouw 't als een droom.... en 0 droom is schijn, meheer.... zooals 't ge'°J) van rijk te wezen óók schijn is.... Als nou mensche hoor klagen over hun zwo®" gen voor 't dagelijksch brood.en hoe ze de rijkdom benije.... dan haal m'n schouwers op en denk: „sfumpers, ju'" lie wete d'r niks van." 't Is n droom ée' weest. die mooi begon, maar heel êaU? 'n nachtmerrie werd.... Ik hoor tot de v®*® menschen, die niet gemaakt zijn om ge'7 te Bezitten.. Niks op te ruime, mehe®r' Mag 'k asjeblief terugkomme? Graag, da° u vriendelijk.... Dag meheer.... go«,c zake. Hadden we nu zelf óók gedroomd, Bram was weggeweest? Maanden daarna kwam Bram op 'n gen hooren, heel teneergeslagenz gelaat was ongeschoren en z'n jas was éc' scheurd. Z'n stem klonk nog zachter dan and®r en suf keek ie uit z'n oogen. „Bram, wat zie jij d'r uit!" „Ik rouw, meheer.over me n°e' der.... Verleeë week is ze gestorven- Heele nachten heb 'k bij d'r gewaakt Rustig is ze heengegaan en ze zei °0®' dat ze daf kon doen, omdat ik weer h®e' lemaal de ouwe'was.... omdat ze dat ri°* had magge beleve.... En we hebbe 'n spaarbankboekje gevondeen stond op: „Voor Bram, van de cente, hij me zelf het gegeve in z'n rijke dage-- Verder kon Bram niet vertellen, otn *3, ie 't te kwaad kreeg. .G-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 8