m i Vrouwen M m PUROL De Zesde Aigemeene Vergadering van den Volkenbond. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Derde blad. Maandag 21 September 1925 in. GEMENGD NIEUWS. Twee insluipers op heeterdaad betrapt. iiisllli De brand in de Nieuwe Spaarnwouderstraat. Een kiek van het blusschii.gswerk. Italiaansch bezoek op de Mok. VRAGENBUS. KERK EN SCHOOL. FINANCIËN. Uitlotingen. BANK VAN 1904. Serietrekking van 15 September 1925. 1411 1793 7520 9376 9574- 10450 13903 14733 15108 20173 22843 24878 24892 25089 28397 29716 31073 32458 36742 39923 40375 40890 42545 43272 44744 46138 56368 67626 58796 58877 59445 60180 62633 57181 67547 68043 68182 69280 70229. Nummertrekking vindt 15 October a.s. plaats. MÈim: De lieer J. P. Sonnemans, die heden .40 jaar in dienst is der „Werf Conra'd". LAATSTE NIEUWS. Op weg naar Argentinië. Overdracht Rectoraat. Universiteit te Leiden. Kind overreden en gedood. De oorlog in Marokko. De toestand in China. De brand der Japansche parlementsgebouwen. De toestand in China. Conferentie van Baldwin met de mijnwerkersafgevaardigden De oorloog in Marokko. Ernstig ver keer sincid ent in Londen. Van Pietersburg in N.-Trans- vaal, naar Rome. Genève 19 September. Er is in den regel een korte tijd, waarin slechts de zes commissiën arbeiden en de Assemblée niet samenkomt. Ditmaal zal die tijd heel kort zijn. Want terwijl anders de commissiën haar voornaamsten arbeid von den in de agenda zelve, moesten zij ditmaal met uitzondering van de tweede onder leiding van Prof. Eysinga eigenlijk wach ten totdat het algemeen debat over het jaar lij ksch rapport van den Raad haar dezen ar beid bracht. Wat in ruime mate is geschied. Want naast de resp. Z.weedsche en Neder- landsche resoluties over verplichte arbitrage en ontwapening zijn er gekomen van Zwit serland over verdragen van arbitrage van Urngar over een onderzoek naar de wer king van het Haagsche Hof, en tenslotte eene Zeer uitvoerige Spaansche resolutie over al wat het Protocol gezamenlijk bevat. Die re soluties zijn naar de eerste, de juridische-, en de derde, de ontwapeningscommissie verwe zen, welke laatste onder leiding van den Serviër Niusjitsj maar zat te wachten en slechts had vergaderd om zich een president te kie zen Dan leverde het debat na eene toe gejuichte rede van Loucheur eene Fran- sche resolutie op voor voorbereiding, op breeden grondslag, van eene economische conferentie, terwijl Nansen voor resoluties over de mandaten en zijne Hongaarsche en Esthlandsche collega's voor die over min derheden vraagstukken zorgde. Men ziet het het is alweer een groot menu en wie wilden voorspellen, dat het ditmaal in twee, Zeker in drie weken zou zijn afgeloopen, vergissen zich al weer De eerste commissie, waarin de heer Lim burg het Nederlandsche element vertegen woordigt, had behalve een belangrijke Deensche propositée inzake Raden van Be middeling terzijde van het Haagsche Hof, twee oude voorstellen op re ruimen. Men herinnert zich, dat twee ja. en gelsden, ten gevolge van het Corfu-incident, aan eenige juristen een onderzoek naar de bevoegdheid van den Volkenbond is opgedragen, en deze juristen een vijftal conclusies daarover heb ben aanvaard. Nu had de Nederlandsche de legatie reeds een vorig jaar het voorstel ge daan om' deze conclusiën aan het oordeel der Leden-Staten te onderwerpen. Zij herhaalde dat voorstel, toen door tijdsgebrek niet be handeld, nu in dezen vorm, dat die leden van den Bond, die in de gemeende conclusiën iets aantreffen van twijfelachtigen aard, dit aan den Raad zullen mededeelen, welke het dan verder onderzoekt. Welk voorstel werd aan genomen. Het andere plaatste de Commissie in wat zonderlinger positie. Artikel 16 van het Pact is een vorig jaar geamendeerd, maar dat is wat juridisch slordig geschied en de overige gedeelten van dat artikel moeten nu formeel met het geamendeerde deel in over eenstemming worden gebracht. Maar Enge land deelde mede het bedoeld amendement niet te zullen ratificeeren, en als één lid van den Raad dit niet doet, krijgt zulk een amen dement geen rechtskracht. Is j e dan de moei te waard om formeele fouten, aoor dat amen dement te veroorzaken, te gaan wegnemen, Vroeg men, en terecht. De Commissie heeft nu eene zuiver juridische sub-commissie be noemd de heer. Limburg behoort er toe om het geval eens te onderzoeken De twee de Commissie wordt met groot talent door prof. van Eysinga geleid. Deze commissie had vroeger een min of meer ondergeschikt karakter, omdat zij „maar" de organisaties van den Volkenbond behandelde, en men de- ke tot min of meer secundair werk rekende. Maar onder de organisaties is de financieel- economische, en tot haar gebied behoort het Oostenrijksch en Hongaarsch herstelwerk, reeds sedert lang een parel aan den Volken- bondskroon. Vooral nu bestond voor dit deel van de agenda groote belangstelling. Want de resolutie van den Raad is zoo op te Vatten, dat het met de directe controle op Oostenrijk binnenkort is gedaan. De com missaris-generaal Mr. Zimmermann, die heel wat van zijne persoonlijkheid aan Oos tenrijk heeft gegeven en wien men dit wel kan aanzien, zal, als de Assemblée weer sa menkomt, zijn eervol maar moeilijk ambt hebben neergelegd. Vandaar eene als immer breed opgezette rede van zijn kant, die in het licht stelde, dat er nog wel critiek te oefe nen valt, maar dat het herstel van Oostenrijk 8 verhaast, doordat dit land rijker is geble ken dan men het aanvankelijk veronder stelde. Vooral de positie van Weenen met éijne banken en instellingen, die groote rijk dommen hebbenbehouden inde z.g. Successie- Staten (Bohemen, Polen, Yougo-Slavië e.a.) Wordt door den heer Zimmermann en hij kap het weten als gunstig geschilderd het tekort op de spoorwegen is bijkans ver dwenen, en bijna 80.000 overtollige staars- oedienaren zijn naar huis gestuurd, al vindt de Commissarir-Generaal blijkbaar, dat er nog altijd te veel zijn Na hem sprak Ramek, de Oostenrijksche kanselier en opvolger van Mgr. Seipel,. wiens woorden het beste doen gelooven voor de toekomst van Oostenrijk. Al blijft de controle preventief bestaan vandaar ontevredenheid in Oostenrijk de controle te Weenen zelf verdwijnt. En Oostenrijk én Zimmermann .zijn door de Italiaansche, Engelsche, Fransche en Bo- heemsche gedelegeerden hartelijk toege sproken. Terwijl Prof. van Eysinga er op wees, dat, terwijl men Zich drie jaar tevoren niet zonder ongerustheid afvroeg of de Vol kenbond niet een te moeilijke taak op zich nam, men thans weet, dat hij geslaagd is. Inderdaad in Oostenrijk, tot behoud van dit sympathieke land, heeft de Volkenbond gedaan wat nog in 1922 een wonder mocht gelijken. Alleen dit Oostenrijksche werk dat in Hongarije op gelijken voet voortgaat reeds is, gelijk ook nu weer werd opgemerkt, het bestaan van den Volkenbond bijkans *.vaard De derde commissie heeft na eenige minder interessante preludia over de con ferentie betreffende den internationalen han del in wapenen de Spaansche en Neder landsche ontwapeningsresoiuties aangevat. De heer heer Loudon heeft de Nederland sche resolutie verdedigd in eene niet lange, maar wel kernachtige rede, waarin hij zich bij den Franschen gedelegeerde Boncour kon aansluiten. Feitelijk straalde in deze inlei ding in tegenstelling met de Nederland sche woorden in de Assemblée iets van on tevredenheid door met den gang van zaken betreffende het Protocol. In elk geval wenschte de heer Loudon de voorbereiden de studie van het ontwapeningsvraagstuk niet te zien opgedragen, althans niet bij uii- luiting, aan de zg. Co-ordonatie-commissie, die is ontstaan uit de bekende tijdelijke ge mengde ontwapenings-commissie, in welke Cecil zulk een groote rol speelde. Hij vond den Belg Brouckère tegenover zich. Zonder veiligheid aldus het standpunt van Bel gië geen ontwapening. Dat houdt niets nieuws in, maar zou van voorbereidende stu diën, gelijk juist Boncour heeft betoogd, niet behoeven af te houden. Maar Brouc kère vreest blijkbaar, dat de inderdaad eventueel moeilijk te trekken grenS tusschen voorbereiding en doen, zal bereikt zijn vóór dat de veiligheid der Staten afdoende is ver zekerd. En wat dan Veel liever zocht bij daarom aanraking met het Fransche voor stel inzake eene economische conferentie, wier taak hij heel ruim opvatte toen hij vroeg wat helpt ontwapening, verminde ring van bestaande kanonnen, geweren o.a.: Wanneer men den handel vrijlaat nieuwe te maken en te verkoopen Van zulk eene op vatting blijkt uit het Fransche voorstel tot dusverre niet, en, bovendien, is niet de over eenkomst betreffende den wapenhandel er om zulke economische excessen tegen te gaan De Fransche delegatie, bij monde van de Jouvenel, heeft getracht den bemiddelenden weg te bewandelen door te doen uitkomen terecht dat tusschen de Nederland sche, Spaansche en inmiddels daarbij ge komen Hongaarsche voorstellen geen strijd bestaat. Integendeel, zij willen elkander aan. Met Boncour verlangde de Jouvenel, dat met de technische voorbereiding der ont wapening zal worden begonnen, mits ar bitrage, veiligheid en ontwapening als drie eenheid blijven bestaan. Waarmede wel het beginsel gesteld, maar de procedure niet is vergemakkelijkt Intusschen is aan den stroom der welspre kendheid in de Assemblée zelve een einde gekomen. Niet minder dan 42 van de 47 vertegenwoordigde landen hebben zich bij het debat over het jaarlijksch rapport doen hooren en i. uwelijks een zesde dezer heeft het over het rapport zelf gehad al de an deren over het Protocol, en dit niet in het verleden, maar in de toekomst. Wel een be wijs hoezeer Volkenbond en Protocol ver bonden blijven In den nacht van Zaterdag op Zondag, om ongeveer tien minuten over eenen zagen twee agenten, die per rijwiel in de Concert- gebouwwijk te Amsterdam surseilleerden, twee verdachte person, die schijnbaar geen haast hadden en de huizen opnamen. Ze sloegen het tweetal op een afstand gade en bemerkten plotseling, dat een der mannen verdwenen was. Daar ze onraad vermoedden nam een hunner den verdachte voor alle zekerheid mede naar het posthuis in de Van Baerlestraat. De andere beambte had inmiddels van een benedenhuis in de Farns van Mierisstraat een raam zien open staan. Hij belde aan en de bewoner, die van zijn slaapkamer op weg was naar de j voordeur liep eensklaps tegen nummer twee aan. Hij pakte hem beet en gaf hem over aar. den agent, die ,iad aangebeld. Later bleek, dat het raam op een kier stond, de insluiper schoof te verder open eri klom naar binnen. In de voorkamer had hij reeds het buffet open gemaakt en was juist van plan zilver eetgerei te stelen toen de politieagent aanbelde. Het tweetal is overgebracht naar het bu reau Leidscheplein. De politie heeft met deze arrestatie een goede var.gst gedaan. POGING TOT OPLICHTING. De recherche heeft des 20-jarigen instru mentmaker B. P. M. A. P. van de Gedempte Binnenrotte te Rotterdam aangehouden we gens poging tot oplichting. Dit jongemensch heeft een bezoek gebracht bij een bewoner der Zwarte Paardenstraat aldaar, wiens zoon opeenomen is in een rijksopvoedingsgesticht te Leiden, hetgeen hem bekend was. Bij die menschen heeft hij zich uitgegeven voö: reclasseeringramb tenaar en voorgespiegeld, dat hij voor f 75 kon bewerkstelligen, dat hun zoon vrij kwam en een betrekking kreeg. Aan gezien zij dit bedrag niet bij elkaar konden krijgen, schreven zij naar een familielid te Amsterdam, die daarop met de f 75 naar Rot terdam kwam om het geld aan den zooge- naamden reclasseeringsambtenaar te over handigen. Een rechercheur, die van de ge- heele toedracht gehoord had, zorgde er voor in het huis» in de Zwarte Paardenstraat aan wezig te zijn en toen de instrumentmaker kwam om het geld te innen, rekende hij hem meteen in. De beide groote Italiaansche watervlieg tuigen, die een bezoek zouden brengen aan het vliegkamp de Mok (op Texel) zijn, na 11 dezer van Varèze te zijn vertrokken en als laatste landing Waalhaven te hebben aange daan, gistermiddag 5 uur bij het vliegkamp de Mok op Texel aangekomen. GEVOLGEN VAN HET DRINKEN VAN SPIRITUS. Zaterdagavond werd langs den Oirschot- schen Dijk te Eindhoven een man gevonden met een ernstig bebloed hoofd. Het bleek de 33-jarige A. R. uit Maastricht te zijn, die met zijn broer en zekeren J. V., sigarenmaker te Eindhoven, zich hadden bedronken aan spiritus. Natuurlijk kregen ze ruzie en bracht V., gewapend met een mes, R. een langen steek op het hoofd toe. De gewonde werd naar het Ziekenhuis vervoerd, waar de wonde werd gehecht. Het bleek dat de verwonding niet zoo ernstig was als zich aanvankelijk liet aanzien. Van een en ander is door de politie proces verbaal opgemaakt. Vragen omtrent loten, Antw.: Geen enkel is uitgeloot. Vr. Wanneer zijn de eerst volgende 3 paardenmarkten te Utrecht? Antw.: 21 September, 5 en 12 October. Vr. 1. Hoe is het adres van den opzichter der Stadsreiniging'? Waar is het kantoor? 2. Hoe is het adres van den opzichter der gemeente-kweekerijen? Waar is het kantoor? Antw.: U bedoelt wellicht den directeur dezer inrichtingen? Waarn. directeur is de heer A. v. Dricl: kantoor Harmenjansweg; directeur van Hout- en Plantsoenen, waar onder de Sladskweektuin ressorteert, is de heer J. L. Bouwer, bureau Kleverlaan 3. Vr. Op welken datum moeten de dienst plichtigen die in October op moeten ko men, in militairen dienst treden? Antw.: Wendt u tot de afdeeling mili- i taire zaken aan de gemeente-secretarie. Uw vraag is te algemeen gesteld. Tot welk korps behoort de dienstplichtige? Is het herhalingsoefening of strafdienen? Wij we ten van dit alles niets. Vr. 1. Wie is de uitgever van het tijd schrift „R. K. Wijkverpleging" en welke is daarvan de abonnementsprijs? 2. Wat moet een bestuur van een R. K. Vereeniging doen om het vcreenigingsleven j onder de leden een beetje aan te wakke ren? Ik heb al eens gedacht sprekers te laten optreden, lichtbeeldcnavonden te geven e.d.? Zoudt u me ook kunnen mede deelen, welken weg of ik bewandelen moet om daartoe te geraken, of kunt u mij een ander middeltje 'aan de hand dpen? 3. Bovengenoemde vereeniging heeft een leesbibliotheek. Kunt u me ook een adres opgeven, waar een gedeelte van die lees^ boeken kunnen worden ingeruild tegen an dere, zonder veel kosten? Antw. 1. Ons is dat tijdschrift niet be- kend. 2. Op deze vraag is moeilijk te antwoor den. Vooral omdat wij den aard der ver eeniging niet kennen en de liefhebberijen der leden niet. Een geschikt middel om daarvan op de hoogte te komen is wellicht het in correspondentie treden met of per soonlijk bezoek van bestuursleden van ver- eenigingen in andere plaatsen, die ongeveer betzelfde doc;l .nastreven als uw vere'er.i- 3. Dergelijke adressen zijn ons niet be kend. Wendt u echter eens tot den heer J. van der Velden, directeur der R. K. Biblio theek te Iiaarlëm Jansstraat 49. schrijft. Wanneer mén de vrijheid der kerk de heiligheid van het huisgezin, de school en de heiliging der feestdagen verdedigt, doet men niet aan politiek, maar behartigt men alleen de belangen van den godsdienst. Aan het slot van zijn rede gaf de Paus zijn zegen. (Msb.) en Meisjes! Er is geen deugdelijker middel voor het verkrijgen en be houden- van een fraaie Huid van Handen en Gelaat, dan 30-60-90 et. HOL.LANDSCHE GRONDCREDIET- Intern. Bedevaart Kath. Jeugd te Rome. Z. H. de Paus ontving Vrijdag 4000 jonge lieden, deel uitmakend van de internationale feedevaart der Katholieke jeugd. Vijf en twintig naties waren vertegenwoor digd. De Paus hield een toespraak in het Fransch. Hij drukte zijn bewondering uit voor het grootsche schouwspel dat zich voor zijn oogen vertoonde en zeide, dat deze samenkomst van vertegenwoordigers der Katholieken van de geheele wereld beschouwd kan worden als een waarlijk Katholieke internationale, de eenige, die mogelijk was, omdat de Roomsche Kerk universeel is. Hij spoorde de jongelieden aan, mede te werken aan het apostolaat van het Konink rijk van Christus door gebed, door daden en door hun voorbeeld. Hij verklaarde in het verder verloop van zijn toespraak nog Somtijds schijnt het, dat het episcopaat en de geestelijkheid aan politiek doen. Het tegendeel is echter waar zij doen eenvoudig wat de godsdienst voor- ZEVENAAR, 21 Sept. Hedenmorgen passeerde alhier een groot gezelschap land verhuizers uit Erfurth en Thüringen op weg naar Argentinië. DELFT, 21 Sept. Hedenmiddag had de overdracht plaats van het rectoraat der technische Hoogeschool aan Prof. Dr. Ir. G. van Ittersum Jr. door Prof. C. Vcltman die in zijn rede o.m. melding maakte van de stichting van het Delftsche Hoogeschool- fonds. LEIDEN, 21 Sept. Hedenmiddag heeft onder groote belangstelling de rector-mag- nificus der Rijksuniversiteit te Leiden Mr. A. J. Blok, in 't groot auditorium verslag gegeven van de lotgevallen dezer univer siteit in het afgeloopen voor haar zeer belangrijk iaar en het recto aat overgedra gen aan zijn opvolger prof. W. de Sitter. MAASTRICHT, 18 Sepl^ Op den Pro vincialen weg tuschen Aalbeek en Hun- neeng zijn gisterenavond 2 zoontjes van den vrachtrijder B die met hun beiden met een wagen naar het veld reden om aardappels te halen door een auto van Dr. F uit Rumpen aangereden De oudste een 9-jarige jongen, werd door het linkerspat bord gegrepen en ernstig gewond. Hoewel Dr. F. alles in het werk stelde om den jon- gfen te redden, is hij aan de bekomen won den overleden. PARIJS, 21 Sept. Uit Fez wordt geseind: de vliegers hebben verscheidene punten van het front hevig gebombardeerd. De Rits hebben als gevolg van de bombardementen Shetuan ontruimd. De broeder van Abd-el- Krim heeft het commando naar Tazrut ver plaatst. In de Spaansche zone is de colonne van Fernandez Perez ontscheept. PARIJS 21 Sept. Hier wordt ernstige vrees gekoesterd voor den toestand der Spaansche troepen te Morro-Nuez aan de baai van Ahucemas. Sinds de landing der vorige weck hebben de Spanjaarden geen vorderingen gemaakt en hebben zij zich moeten verdedigen te gen de aanvallen der Rifs. De toestand wordt nog moeilijker tengevolge van het ruwe weer. Verbetering is alleen te wach- ten, als nieuwe landingen geschieden. In- dien dit niet geschiedt, kan een ontruiming I van de bezette kuststrook noodzakelijk j worden. LONDEN, 21 Sept. De plaatselijke auto riteiten te Shanghai, die de Moekdenpartij vertegenwoordigen, hebben Zondag op last van de regeering te Peking verscheidene arbeidersleiders 'gearresteerd. Deze zouoen agenten der Bolsjewiek! zijn en de anti- Britsche beweging in China organiseeren. De Vakvereeniging is ontbonden, daar zij onwettig verklaard is. Meer arrestaties worden verwacht. PARUS, 21 Sept. Uit Tokio wordt ge meld, dat de politie de communisten ver volgt als aanstichters van den brand in de Parlementsgebouwen. Tot nu toe hadden 3 arrestaties plaats. LLONDEN, 19 Sept. De correspondent van de Daily-Mail te Pekng meldt, dat sinds de overhandiging van de gezamen lijke nota der groote mogendheden in zake de instellingen van een juridische commis sie, om een onderzoek in te stellen naar de incidenten te Shanghai, de pers der ar beiders en studenten-organisatie, opnieuw een heftige campagne voert. Zij eischt dat de Chineesche regeering niet zal deelne men aan het onderzoek. Een heftige anti-Britsche campagne wordt gevoerd. De boycot der Britsche goederen wordt Semi-officieel georgani seerd, LONDEN, 1 9Sept. De bijeenkmst van Baldwin met de mijnwerkersafgevaardigden over den toestand in de mijnindustrie, zal Woensdag in Dawningstreet plaats vinden. De politie heeft 3 studenten gearresteerd die verdacht worden den brand in de par lementsgebouwen te Tokio te hebben ge sticht. PARIJS, 19 Sept. De toestand' aan de Sebandella-baai wordt dagelijks critieker. Profiteerend van een verbetering in 't weer, heben de Spanjaarden evenwel een nieuwe landing uitgevoerd bij Los-1 railes aan bet oostelijk deel der baai van Alhucemas, met het doel den druk op de troepen bij Sebar- della te verminderen. Na belangrijken te genstand van de Rifs overwonnen te hebeq, nestelden de Spanjaorden zich over een front van 2 mijlen; zij consolidecren dear hun stellingen en bereiden een nieuw oi- fensief voor. De plaats waar dit zal plaats hebben, wordt streng geheim gehouden. Ver moedelijk zal 't geschieden ten O. van Taza. LONDEN, 19 Sept. 16 Personen wer den gewond bij een drievoudige botsing tus- sch eneen omnibus, een auto en een tram wagen op de Lea-brug in O. Londen. De auto kwam eerst in botsing met de tram, deze viel om en trof de omnibus, die bijna in tweeën werd gebroken. De meeste ge wonden zijn jonge dames. (Uit het dagboek van een Missionaris.) (Vervolg en slot.) Na een oponthoud van 4 dagen in den "aven van Mombassa waren we het varen ^'eer een beetje ontwend en daar de zee n°gal onstuimig Was, viel het niet te ver donderen, dat de zeeziekte weer uitbrak, voeren steeds tamelijk nabij de kust en zagen we meermalen de barre stranden Arabië en Engelsch en Italiaansch Soma- "land. De hooge rotsen leverden meermalen ecn fantastischen aanblik op, maar overigens haakte het lafiid een droevigen indruk. Zand en steen, geen levend wezen, geen boom, £®en huis was er te bespeuren. De vuur- ■orens waren de eenige geoouwen, welke ontdekten. Zaterdagmiddag kregen we Ade.i ui zicht, ictgeen. vanuit de verte een heerlijk pano- rama oplevert maar een vreeseiijke plaats ®met zijn om in te leven. Den volgenden aS kwamen we in de Roode Zee, waar- over ons nu juist niet vee! goeds voorspeld Was. We verwachtten een onzettende warm- e, maar gelukkiger wijze was het weer zeer gunstig en volgens getuigen de zeelieden was c' een groote uitzondering. Do Roode Zee bracht ons de geschiede- "?ls van het Joodsche Volk en diens leider ■jaozes weer duidelijk voor den geest. Sinai, pp heilige berg werd ons aangetoond, waar eens sprak tot den grooten Israëliet pu ook tot ons. De medereizigers op een «r°ote boot zijn niet alleen verschillend van a lc, maar nog veel meer van opvoeding n levensaanschouwing, 't Was interessant tafe| te hooren, hoe ze dachten over de euige personen, die eenmaal leefden en perkten in de plaatsen welke we doortrok- eu. Groote vereering, minderwaardige ver- cy*ng of wel domme onverschilligheid. i ,e zagen verder de 12 opeenvolgende 'êe eilanden, de 12 apostelen genoemd, overigens kregen we niet veel te zien. Na vijf dagen varen kwamen we ip het uy^ldberoemde, veel bevaren Suezkanaal. w at. de Roode Zee ons gespaard had, kregen volle mate in het kanaal toegedacht. Hemelvaartsdag, 't Weer was prach tig, toen we het kanaal invoeren. Een lief kerkje trok direct onze aandacht en een paar mooie klokjes riepen juist de geloo- vigen ter kerke. De dienstdoende priester, een P. Franciscaan, begaf zich van de pas torie naar zijn bedehuis. De goede Pater had er zeker niet aan gedacht, dat zijne klokken ook voor onzen Dienst zouden luiden. Na de H. Mis waren we al een goed stuk in het kanaal gevorderd en nog steeds was het weer goed. Aan beide kanten van het kanaal was niet veel meer te zien dan een barre woestijn. Hier en daar brachten de mooie huisjes der kanaalbeambten een beetje afwisseling. Om een uur of drie stak er een hevige wind op, die weldra onze ge zichten zou schuren met heet zand. Tot overmaat van ramp raakte een Engelsche boot in het zand vast en wijl we niet voor uit of achteruit konden, moest het anker worden uitgeworpen. Nu vierde de Cham- sine, zooals de Arabieren dezen wind noe men, hoogtij. Het schip kreeg een lading zand en ook de passagiers kregen hun deel. Oogen, neus, keel konden genieten van de I Saharapoeder. De wind was zoo heet, dat we ons verplaatst gevoelden in een bakoven, Een deel der passagiers was in Suez van boord gegaan, om de reis van hier naar Kairo te 'maken om de kanaalreis te ver mijden. er. tevens het interessante Kairo en de pyramiden te bezoeken. Velen onzer ontbrak het geld voor d t mooie uitstapje en zco bleven we cp de boot. De iouristen zouden het echter zwaar te verantwoorden hebber. Zc kregen denzelfden storm in Kai ro en bij de pyramiden in open veld Zoo als ze ons mededeelden was de zandstorm i in een stcenstorm veranderd. Tegen den avond geraakte de Engelsche boot weer vrij en ook hc'. weer veranderde. Toen we ont- waa kten, lagen we reeds in den haven van Port Said. Men verbeelde zich in 'n sprook jesland te zijn. We sliepen in en droomden over dc barre woestijn en bij het ont waken waren we in een heerlijke oase. Het standbeeld van den grooten Ferdinand de Leseps trok het eerst onze aandacht. Fier staat hij daar, als wilde hij zeggep: Ziehier, hoe mijn werk is voleind. Wc trok ken weldra de stad in en bezochten eerst het bloeiende College van de Broeders van La Salie. De Eerw. Overste was zeer vrien delijk, leidde ons door zijn mooie inrichting en gaf ons eon waardig welkom. Op de markt troffen we een paar Zusters van De Goede Herder, die inkoopen kwa men doen voor hare weeskinderen, 't Was een aardig gezicht onze nonnetjes te zien rondwandelen tusschen de kraampjes der Arabische kooplui in hun bonte kleeren met hun nog bonlerige toeschouwers. Ook bezochten wij de kerk en klooster terugweg naar de boot zagen Wij nog een Hollandschen Pater aantroffen. Op onzen terugweg naar den boot zagen wij nog een heerlijken tempel der Schismatieke Grie ken. Een prachtgebouw. Jammer, dat de koster slecht scheen geslapen te hebben, want de goede man vlas een vreeseiijke furie. Met dezelfde sleutels, waarmee hij ons de deuren motst openen, kastijdde, hij eerst nog even drie kinderen, die zonder verlof in zijn tuin geweest waren. De koop lui in Port Said zijn lastige menschen. ze klampen zich aan je vast, stoppen je allerlei mooie dingen in je handen, en men moet dikwijls hard optreden om de vervelende sinjeurs van je af te krijgen. Een goed ding, als men niet veel geld heeft, want het koo- pen is erg verleidelijk. Schreef ik van de overweldigende warmte in het Suez-Kanaal, na Port-Said was de warmte echter plotseling opgehouden en in koude veranderd. De omslag van het weet was te groot en geen wonder, dat er velen ongesteld werden en menige Afrikaander liep te klapperbekken van dc kou. De lichte witte pakken maakten weldra plaats voor dikke wollen kleeren. Nu voeren we langs Creta, dat ons deed denken aan den groo ten Apostel Paulus, verder langs Greggio en Messina. Jammer dat de avond reeds gevallen was en wij deze heerlijke plaatsen niet bij dag licht te zien kregen. Toch leverden ze ons een prachtige illuminatie op. De duizenden en duizenden lichtjes gaven ons tenminste een idee van de grootte dezer steden. De vuurspuwende Stromboli verraadde zie dezen keer door zijn rossigen gloed. Nu volg den de Pontische eilanden, Elba, waar eens de machtige Napoleon huisde en Gorgona. Eindelijk kwam Genua in het gezicht. Uezc aanblik was overweldigend. Geen pmats op onze reis had ons zoo iets heerlijks geboden. Op het schip heerschte een groote bedrij vigheid. Koffers pakken, fooitjes verdeelen aan de verschillende stewards, afscheid ne men enz. Met ongeduld werden de Italiaan sche autoriteiten verwacht, die de paspoor ten moesten controleeren. Een laatst vaar wel aan menschen, met wie men eenige weken vriendschappelijk had geleefd en die men waarschijnlijk voor het grootste ge deelte nooit meer op aarde zal terugzien en voort ging het in de mooie Italiaansche stad met hare heerlijke kerken en paleizen. Ik begaf mij direct naar het klooster mijner Orde, waar ik broederlijk ontvangen werd. Hier zag ik mij wederom geplaatst in het volle Benedictijnsche leven, hetgeen wi; missionarissen veelal moeten ontberen we gens het kleine aantal priesters in onze groote missie districten. Bijzonder trof mij de ingetogenheid der monniken, die in lange rijen hun Abt voorafgingen naar koor en refter. Ook de nachtelijke Metten maakten op mij een heerlijken indruk in dat klooster aan de zee. Het klotsen der golven en het koorgebed der kloosterlingen was het eeni ge, dat de nachtelijke stilte verbrak. Den volgenden dag bezocht ik met een Duitschen confrater de jjrachtige stad. Vooral het kerkhof, het schoonste der wereld, naar men zegt, trok mijn aandacht. De kunstvolle, zinrijke monumenten op de graven der rijke Genueezen gaven ons de heerlijkste producten van het menschclijk vernuft te aanschouwen. Met den avondtrein ging ik naar Rome. Van slapen kwam niet veel. Was het we gens de slechte inrichting der Italiaansche nachttreinen of wegens het koortsachtige verlangen dc H. Stad te zien? ik weet het niet. 's Morgens óm 7 uur stoomden we Rome binnen. Mijn weg was naar het oude Col lege St. Ambrosio, waar onze Procurator verblijf houdt. Na de H. Mis trof ik onzen eerbiedwaardigen Abt-Generaal, met wien ik een lang onderhoud had over het doel mijner Missiereis. Wat was ik blij, toen ik vernam, dal ik Z. HoogEerw. als secretaris mocht begeleiden naar St. Pieter om de Hei ligverklaring bij te wonen van den Zaligen Pastoor van Ars en Joannes Elides. Door bijzondere omstandigheden moest I ik een week verblijf houden in het geze- I gende Rome. 't Is niet mijn doel in den breede te verhalen, wat ik zag en hoorde. Betere pennen hebben vooral dit jaar Ro me's heerlijkheid verhaald en geprezen, breedvoerig is beschreven en velen heb- ben het mogen aanschouwen bij de heilig- 1 verklaring van onzen grooten Canisius, ho«. onze II. Moeder de Kerk Hare Heiligen weet te eeren. Toch wil ik even aanstippen, wat mij vooral trof in de II. Stad. Heerlijk was de aanblik, hoe lange rijen pelgrims uit alle oorden der wereld kwamen neerknie len aan de graven der Apostelen om te bid den volgens intentie van den Vader der Christenheid. Ik heb ouden van dagen ge zien, die barrevoets van verre komend, ver wond, vermoeid, zich in geest van boet vaardigheid met het aangezicht ter aarde neerwierpen en in deze houding volharden gedurende de geheele H. Mis, Welk een eer bied bij mannen en vrouwen, jongens en meisjes uit allen rang en stand bij heLvei- eeren der heilige plaatsen!. Mocht men in onzen tijd van onverschil ligheid en genotzucht, van ongeloof en ze denbederf getwijfeld hebben aan het be staan van ware vroomheid in onze dagen, in Rome werd ons de troost gegeven, dat er nog veie, zeer vele ware kinderen van Jezus Christus gevonden worden. Welk een begeestering, welk eene liefüc voor Jezus' Plaatsbekleeder werd getoond bij de Heiligverklaringen, bij de audientiesi Neen, dat gewuif en gejuich bij het zien van den Paus was geen ijdel vertoon, die Viva's Jesu, dat smeeken, dat bidden, dat dringen der onafzienbare menigte om dicht bij Jezus te zijn bij de groote processie op Sacramentsdag door de straten van Rome, was geen zinlooze uiterlijkheid, t Waren uitingen van H. Geloof, van Liefde tot Jezus, van Hoop op Diens medelijden en vergiffenis voor het schuldbewuste mensch- d°m, Uit een land komend, waar over net algemeen het geloof vooral bij de blanken zoo droevig koud is, maken deze gebeurte nissen een buitengewonen indruk op de ziel van den Missionaris. Hij zou wenschen, dat al die onverschilligen en lauwen eens getuige mochten zijn van deze grootsche gebeurtenissen Hoe zouden velen misschien den schat van het H. Geloof beter gaan waardeeren, welken zij thans verwerpen. Een andere plaats, niet ver van Rome heb ik bezocht, een plaats zoo dierbaar aan de zonen van St. Benedictus. Buiten het ge- ruisch der wereldstad boven op een een zamen berg ligt een grot, wel bekend uit de geschiedenis der II. Kerk. Van hieruit werd voor eeuwen de navolging van Christus aan de wereld gepredikt door een jongen kluize naar, die eens de Vader zou ^worden der Westersche monniken, die godsdienst en be schaving zouden brengen aan Europa. Die zelfde grot'is tot op heden in haar oorspron kelijkheid bewaard en vrome monniken houden de wacht bij het heiligdom. Uit eerbied voor deze heilige plaats onderhouden de kloosterlingen een voortdurend stilzwijgen in de naaste omgeving van de grot. Rond en boven den spelonk heeft men drie kapellen gebouwd, welker wanden door kunstzinnige en vrome handen met heerlijke tafereelen uit het leven van Jezus, Maria en den groo ten Patriarch versierd zijn. In den grot is een prachtigen marmeren figuur geplaatst van den H. Benedictus, welke met grooten eerbied door het volk vereerd wordt. Een altaar, omhangen met eeuwigbrandende votieflampen geeft den priester-bezoeker gelegenheid de H. Mis te lezen in dit over oude heiligdom. Naast de kapel bloeit nog srieds de doornstruik, waarin Benedictus zijn heilig lichaam wentelde om bevrijd ie worden van de aanvechtingen des vleesches, en welke op gebed van den bezoeker dezer heilige plaats. Sint Franciscus, rozen voort bracht Nog hooger, op een nabij gelegen berg staat nog steeds het huisje van den vromen priester, die den H. Benedictus in zijn een zaamheid meermalen voedsel verschafte. Een brave Italiaansche familie bewoont en ver. zorgt deze plaats op last der monniken. O, eenig Subbiaco, geheiligd door twee ver heven zielen Benedictus en Franciscus, wiens ware beeldtenis ook hier door ongekends hand werd neergeschilderd, geheiligd door zoovele monniken, die als trouwe wachters van den grond huns Vaders, daar de eeuwige belooning afwachten. Geen wonder, dat dagelijks vrome pelgrims den H. Berg be stijgen om op deze plaats te bidden, welke èn door Gods lieve Heiligen èn door de natuur zoo rijkelijk bevooriecht is. Mogen alle bezoekers van Rome toch niet verzuimen mijne schreden te volgen naar het bevoorrechte heiligdom van het niet ver verwijderde Sacro Specu in Subiaco. Naar Rome teruggekeerd en uitgerust met den zegen des H, Vaders, heb ik mijn rei» naar het Noorden aanvaar- A. M. O G,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 9