1 Dinsdag 22 September 1925 DAGBLAD VOOR NOORD- EN ZUID-HOLLAND 49ste Jaargang No. 16152 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Handelspolitiek. Agenda 23 September A. J. Loerakker De Bietencampagne nadert. VOOR DEN POLITIERECHTER. Opheffing van de commissie tot steunverleening aan werkloozen. Hoe de commissie tot haar voorstel kwam. BERICHT. Een Amerikaansche film over Hollands Tuinbouw. -De schenking aan het Frans Hals Museum. DAMMEN. Om het kampioenschap van den Ned. R. K. Dambond. Telegraphisch Weerbericht BERICHT.- Degenen, die zich vanaf heden abonneeren op dc Nieuwe Haar lemsche Courant, ontvangen tot 1 October 1925, de nog te verschijnen nummers gratis. DE ADMINISTRATIE Een studiereis naar Tongeren, Luik en Namen. VRAGENBUS. D* abosaementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij voo'Mtbetaling ƒ3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49, Telefoon No 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT Advertenfiën 35 cents per rafei 8ij contract oelangrijke fcortinjJ Advertentiën tusschen den tekst als ingacuuden mededeeling. 60 ct per regel op de la Pagina s 75 ct per regel Vraag- en aaabod-adver. te.itiëD 14 regels 60 ct. per plaat- jing: elke regel meer 15 ct, bü vooruitbetaling. Alle abonne sop dit btaü zijn, ingevolge de verzekermgsvoorwaarden, f QUIon Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door fyCfl bij een ongeval met or n bij verlies van een hand, f IOC oij verlies van een f Cfi bij een breuk van f II) tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen wülfil. verlies van beide armen, beide been en of beidé oogen *»U. doodelijken afloop fcfüU." een voet of een oog duim of wijsvinger dU. been of arm t "xU' bij verlies van een andère vinger. Het is een verblijdend verschijnsel, dat er in tal van geschriften, redevoeringen, be oordeelingen, den laatsten tijd een neiging tof waardeering der economische feiten valt waar te nemen. Na het intreden van de laatste malaise, in 1920, hebben wij een scherpen strijd tusschen „kapitaal en ar beid", tusschen werkgeve' en werknemer, tusschen economen van behoudende en vooruifstrevende richting waargenomen. De meest uiteenloopende theorieën deden daarbij opge'd, waarbij eenerzijds de ver wachting voorzat, dat de terugkeer tot de welvaart en- de levensstandaard van 1914 wel weer spoedig zouden ferugkecren, an derzijds alle krachten werden aangewend om te behouden, wat in de dagen van schijn welvaart op oorlogspeil veroverd was. Dat er uit een dergelijken strijd maar weinig goeds kan voortkomen, begint ieder nuch ter denkend mensch nu wel in te zien. De redding moef niet van strijd maar van sa menwerking komen, samenwerking van werkgever en werknemer, samenwerking ook van den Staat, van de regeering, met de vrije maatschappij, in het bijzonder met de werkers in handel en nijverheid, met allen, die invloed hebben op de productie. Er. moet vóór alles gezocht worden naar oractische maatregelen en snel werkende middelen, om Nederland weer op weg van toenemende welvaart te brengen. De R.K. werkgevers hebben daarom goed gedaan, met voor hun lustrumcongres van j a.s. Maandag twee onderwerpen te kiezen, waarbij den invloed der Overheid op de welvaart behandeld wordt, niet in vage en betwistbare onderwerpen als arbeidswetge ving en andere sociale maatregelen, maar de handelspolitiek en de organisatie van werk verschaffing, werkverruiming en alle ande re maatregelen, waardoor de Overheid in de welvaart ingrijpt. Vooral het laatste pro bleem is, mede in verband met het zoo juist gepubliceerde rapport van den Nederland- schen Werkloosheidsraad, van groot belang. Maar ook de beschouwingen over de Ne- derlandsche handelspolitiek, zooals zij in het praeadvies'van mr. van B. van Spaen- donck zijn neergelegd verdienen de aan dacht, zelfs van hen, die niet direct bij han del en export-industrie betrokken zijn, om dat een juiste of onjuiste handelspolitiek voor een zeer groot deel onze geheele wel vaart beheerscht. Dit wordt maar al fe veel- vergeten. Laten wij eens een enkel voor beeld noemen In 1924 bedroeg de Nederlandsche uit voer van versche groenten en fruit naar Duitschland alleen, bijna 42 millioen gulden of wel 2/3 van de tofale exportwaarde. Ge steld nu, dat door de nieuwste Duitsche tariefwetten die uitvoer onmogelijk wordt gemaakt, welk een fërugslag moet dan dit ééne feit niet hebben direct op duizenden gezinnen, bij den tuinbouw betrokken, op de budgetten van talrijke gemeenten, zelfs op ons Staatsbudget, dus op de belastingen. Wanneer nu zulk een gevaar door een re- geeringsmaatregcl afgewend, althans aan merkelijk verminderd kan worden, dan ge voelt men de groote beteekenis van een juiste handelspolitiek. Nu is deze handelspolitiek nergens een zóó. omstreden vraagstuk als in Nederland en Engeland, beide principieele vrijhande laars, waarin nochtans sterke industrieele stroomingen op bescherming der eigen nij verheid aandringen. Men kent den strijd in het eigen land al sinds jaar en dag tus schen vrijhandel en protectie, een strijd, die in 1913 een christelijke regeering weg vaagde en twee jaar geleden een conserva tieve regeering in Engeland deed struike len. Ofschoon in beide landen de vrijhan del het nog steeds heeft gewonnen, neemt de drang naar bescherming hoe langer hoe meer toe. De vorige regeering hier te lande wist een meerderheid voor een tariefsver- hooging van 5 tot 8 procent er door te krijgen, zonder dat de partijen, welke haar daarbij steunden, daarvan bij de jongste ver kiezingen noemenswaardige schade onder vonden. Weliswaar droeg de tariefsherzie ning een zuiver fiscaal en geen bescher mend karakter, maar de grens der protectie werd er toch meer door benaderd. In Engeland is de beweging naar protec tie nog sterker, wat in dit historische land van den vrijhandel wel opmerkenswaard is. De conservatieve regeering is opnieuw aan het bewind gekomen, wel met de belofte om van een algehcelen omkeer in 'dc handels politiek af te zien, maar niettemin met hel vaste voornemen, om de verschillende nij verheidstakken, welke tegenover buiten- landsche concurrentie in de verdrukking ra ken, te hulp le komen. Er is nog altijd een wet van 1921, welke gelegenheid geeft om speciale artikelen van Engelsch f-'brikaat veilig te stellen, door op den invoer van buiten het zeer hooge recht van 173 der Waarde te heffen Onder deze wet vallen nu reeds een groot aantal artikelen, waaronder automobielen, motorwagens, muziekinstru menten, klokken, horloges enz. Een zuivere daad van protectie dus. Gelijk uit het goed gedocumenteerde praeadvies van mr. van S. blijkt, hebben verder alle landen de laatste jaren hun tol muren veel hooge: opgetrokken en vormen vooral de nieuwste Duitsche tariefswijzi gingen een dreigend gevaar voor ons land. Men kan dan ook veilig zeggen, dat Ne derland het eenige land ter wereld is, waar de vrijhandel wordt hooggehouden. Dit heeft rijn natuurlijke oorzaken, welke o.i. in het genoemde praeadvies wel wat te veel over het hoofd worden gezien. Nederland is geen overwegend industrieel land, maar moet steeds bedenken, dat de welvaart van een groot deel zijner bevolking afhankalijk is van den uitvoer van. tuinbouw- en zuivel producten en van den doorvoerhandel. De afnemers dier producten en de gebruikers der Nederlandsche havens en verkeerswegen zijn juist de groote landen, die onzen door voerhandel kunnen kapot slaan en de pro ducten van onzen bodem kunnen weren. De Nederlandsche handelspolitiek moet dan ook altijd een zeer omzichtiger weg volgen. Onjuist achten wij daarom, dat genoemde praeadviseur het voorstelt, als zou ons land met zijn ongerepte koopkracht en „d o o-r zijnpositie als groote kolo niale Mogendheid' in een tarievenstrijd met andere landen heel wat te vertellen hebben. Ons nadeel is juist onze geringe bevolking, waartegenover de koopkracht van den gulden niet opweegt. Aan Indië hebben wij bij zoo'n tarievenoor- log niets, omdat de deuren in de koloniën altijd open moeten blijven, willen wij in den Archipel onze positie behouden. Dit neemt niet weg, dal zeker naar maat regelen moet worden gezocht om de Neder landsche regeering bij haai handelspolitiek meer gelegenheid te geven om koopman te spelen dan zij nu bezit. Aan principieele verandering van onze handelspolitiek be hoeft niet te worden gedacht. Niemand denkt er op het oogenblik ernstig over om loslaten van het vrijhandelssysteem in Nederland te propagecren. Dat zou alleen al reeds een politieke onmogelijkheid zijn. De Nederlandsche handelspolitiek zal dus moeten voortgaan op den beproefden weg om door het sluiten van handelsverdragen als „meest begunstigde" belemmeringen voor onze export-industrie, af te wenden, voordeelen voor onze tuinbouw- en zuivel producten te verkrijgen In veel opzichten is dat tot nog toe gelukt. Maar in veel ge vallen is dit practisch onmogelijk. Laten wij een voorbeeld ontleenen aan de Eco- nomisch-statistische Berichten van 24 Ju ni j.l. „Noorwegen heeft twee jaar geleden in verband met zijn toenmaligen ongunstigen wisselkoers zijn toltarief met 50 tot 100 pet. verhoogd, met het gevolg, dat thans voor een wagon druiven 3200 invoerrecht moet betaald worden; voor een wagon appelen of peren 1000; voor een w^gon tomaten* 3400; voor een wagon andere versche groenten of vruchten 1700. De Spaansche,. Franscbe en Italiaansche druiven, tomaten, asperges, bloemkool enz., mogen echter vrij van invoerrecht in Noorwegen worden in gevoerd, want bij het met die landen afge sloten handelsverdrag is van 1 December tot 31 Mei de invoer dezer producten in Noorwegen vrijgesteld van de betaling van invoerrechten; de Nederlandsche producten echter, die eerst in Mei aan de markt be ginnen te komen, worden door het volle invoerrecht getroffen en komen daardoor practisch vrijwel voor export naar Noor wegen niet in aanmerking." In zoo'n geval heeft men er dus niets aan onder de „meest begunstigde naties" te vallen De regeering heeft andere middelen noodig en den laatsten tijd wordt dan ook door economen van allerlei richting sterk op hantecring van het wapen der „retorsie maatregelen" aangedrongen. Deze vormen den grondslag van het praeadvies van mr. Van Spaendonck. De regeering moet, wan neer zij onderhandelt over een handelstrac- taat, een stok achter de deur hebben. De regeering moet de gelegenheid hebben om met invoerverboden te dreigen en ander zijds kan haar de bevoegdheid worden ge geven om in bepaalde gevallen voor een bepaald land en speciale artikelen het vast gestelde tarief te verhoogen Door verschillende invloedrijke colleges als den Nijverheids- en den Middenstands- raad, door een groot aantal Kamers van Koophandel, door economen van grooten naam is daarop al lang aangedrongen, zoo dat deze uitbreiding der regeeringsbcvoegd- heid tot een zaak van practische politiek gerekend kan worden. Het zal de verdienste van het a.s. R.K. Werkgeverscongres zijn er eens het volle licht op te werpen en het onderwerp rijp te maken voor een spoedige behandeling in het parlement. Alles wijst er op, dat onze nijverheid in de naaste toekomst de voort durende waakzaamheid, de directe zoowel als de indirecte bescherming der Overheid niet zal kunnen missen. Sociëteit „St. Bavo." Haarlemsche In koop Combinatie half 9 uur Vrien denkring van het H. Sacrament half 9 uar Besluurtsraad Volksbond 8 uur Jeugdorganisatie Kruisverbond 8 uur Bevolkings Bureau half 9 uur. Gem. Concertgebouw Haarlemsche Krui- deniersbeurs van half 2 tot half 6 en van half 8 tot 11 uur. Statenzaal Prinsenhof Vergadering van den gemeenteraad van Haarlem half 2 uur. Kunsthandel F. H. Smit Grobte Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit MaioCco, van Dirk Ja :en, dagelijks geopend tol 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint bran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat tl' Eiken Donderdag van 89H uur R.K Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro. Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9— half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26K> en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen yap v m. 10-12 uur. des middags van, 24 uur, en avonds van 8-—9 uur. behalve Zaterdag avond Tel 11671 w Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond van Ziekenverpleegsters) -- Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan riet Bu reau BI weg 309 Overveen Idr C Bosch). R. K Leeszaal en uitleenbibliotboék J.-insstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 7 10 uur öe- halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen (Jitleener van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur 'Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Martbavereeniging. Bloemholstr Zon dag? én Woensdags van 8 10 uur. n.m gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die hier geen tehuis hebben Tel. 11671 R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo - Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- eD Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging .Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van I2 Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Örd» - St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74. des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek iKleverparkWegl ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild mef wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel 11111 en verder bij dc leden, te kennen aan het groen-wil schild aan den huisgevel. Op 24 September a.s. herdenkt de heer A. J. Loerakker zijn 12Vi jarig jubileum als ge salarieerd bestuurder van den Nederl. R, K. Bond van Bloemist- Tuin- en landarbeiders ,,St. Deus Dedit." In bet orgaan van den bond wordt ter ge legenheid van dit jubileum een waardeerend artikel 'gewijd aan de verdiénsten van den heer Loerakker, waaraan wij het volgende ontleenen. De datum van 2 Maart 1913 was voor de R. K. Landarbeiders een dag van buitenge woon veel beteekenis, wijl hun zwakke or ganisatie teen ging beschikken over een ge salarieerd bestuurder. Op de bondsvergade ring te Limmen werd daartoe het besluit ge nomen maar daarom kon dat nog maar niet terstond ten uitvoer worden gebracht, wijl de Bond niet over de noodige middelen be schikte om een man „vrij" te houden. Terstond heeft de heer Loerakker zich aan den arbeid gezet en de actie welke toen ki de Bloembollenstreek gevoerd werd, heeft zijn indiensttreding wellicht nog eenige maanden verhaast. Maar daarmede was tevens het bewijs ge leverd vandedoelma'igheid van deze functie. Vanaf zijn eerste optreden tot op den dag van heden heeft hij er naar gestreefd om tusschen de klippen door te zeilenen de moeilijkheden, welke er vooral toen waren en nu cok nog zijn, zoo goed mogelijk te overwinnen zonder daarmede anderen te prikke en of de verhoudingen tusschen werkgevers en werknemers te verscherpen. Zeer kort na zijn aanstelling werd hem de zorg voor het orgaan opgedragen en in 1916 kees de Bondsraad hem als voorzitter van den Bond. Deze beide functies droegen er ongetwij feld toe bij om zijne geheele persoonlijkheid te geven in dienst van de beweging die hij lief heeft. Het mag met vreugde geconstateerd wor den, dat ons ergaan een afwijking vertoont met verschillende andere bondsbladen. Het is altijd origineel en draagt veela een op voedend maar ook een polimiseerend karak ter. Het laatste isvooral het geval wanneer er naar zijn meening verkeerde stellingen werden verdedigd over de sociale wetge ving of wanneer deze leemten of gebreken vertoont. Uit het feit, dat verschillende b a- den herhaaldelijk ons orgaan citeeren ligt voldoende bewijs voor stelling, dat het ori gineel is. Dit weinige van de R. K. Landar beider brengen wij vooral daarom naar vo ren, omdat juist zij, die regelmatig het bonds orgaan lezen ook het beste het karakter, de eigenschappen, de sociale kennis en de grocte iefde voor de arbeidersbeweging van onzen Bondsvoorzitter hebben leeren ken nen, en, wij zeggen het met veel genoegen, hoogachten. Deze niet te onderschatten eigenschappen van onzen leider zijn voor een niet gering gedeelte te danken aan zijn dieren godsdienstzin Steeds komt uit zijn optreden naar voren, dat al cos werk ijdel zal blijken te zijn. als we het hoogste deel van den mensch uit het oog verliezen. Zijn streven naar een zoo groet mogelijk welvaartspeil voor den ar beider is gebaseerd op zijn overtuiging, dat een zekere mate van welvaart noodig is voor een zedelijk godsdienstig leven. In dat licht bezien wordt het on.s duide lijk, dat hij zoo onvermoeid met woord en pen den strijd heeft gevoerd tegen hen, die uitsluitend uit materialistische overwegin gen de arbeiders beschouwen als voogtbren- guigscbjecten of die om dezelfde reden de arbe'ders voorhouden, dat hun waarachtig geluk te vinden is alleen bij een gelijke ver deeling der economische goederen. In 1913 een bondie, bi'na nergens anders bekend dan in de bloembollenstreek, met neg geen 1000 leden, thans bekend door ge heel Nederland met een ledental van ruim 17000. De invloed van de organisatie is van dien atird, dat de Regeering in 1921 de Bonds voorzitter aanwees als regeeringvertegen- wcordiger op de arbeidsconferentie te Ge neve. Ook werd' hij benoemd in commissie XII van Hen Hoogen Raad van Arbeid. Nu weten we zeer wel, dat alles niét ver kregen wet-d door zijn optreden allen, Neen, 1 het werk van andere collega's en ook van de plaatselijke besturen en propagandisten mag niet worden onderschat. Door een en ander naar veren te brengen willen we er alleen cp wijzen dat er een kolossale stuw kracht van hem is uitgegaan. Dit nu weten de R. K. Landarbeiders en daarom waardeuren zij zijn. arbeid en heb ben zij- hem leeren hoogachten. Geve de .goede God hem een lang leven èn een geede gezondheid, opdat de R. K. Landarbe:dersbond nog jaren van zijne ta lenten zal kunren profiteeren en dat met Gods onmisbaren Zegen en zijnen arbeid hij in groei en bloei mege toenemen. Dc groote bectwortelsuikerfabrieken in de kleistreken maken zich weer gereed, om binnen enkele dagen hun campagne te be ginnen. Roosendaal zal dezen keer, behalve de bieten der eigen leden, 20 millioen K, G uit den Haarlemmermeerpolder verwerken Bij een cenigszins gunstig beschot zal hel camoagnekwamtum wel niet veel beneden de 200 millioen K.G. bieten blijven (ohm. 180.) Echter is men op dc Brabantsche klei niet ei te gerust over beschot en suikergehalte, in tegenstelling met de aanvankelijke ver wachtingen. Het regenachtige en koude weer-is voor groei en gehalte der peeën niet bepaald bevorderlijk gewest. W1 echter zal net lof meevallen, doch dat is helaas maar bijzaak. Mishandeling. .Gistermorgen stond voor den Politierech ter terecht de 35-jarige metselaar K. uit Zar.dvoort, ter zake, dat hij op 13 Mei le Scholen H. J, M H. met een zwaren staaf ijZer zou hebben geslagen, waardoor diens rechter arm zou zijn gebroken en op ver skillende plaatsen gekneusd, •Bekl. vei klaarde meer uit angst dan uit woede of drift geslagen te hebben. "Gétuige H, legde de zaak omstandig uit en zeide, dat de ruzie ontstaan was over het aanmaken van kalk. H vermoedde, dat bekl. door zijn kamaraden was opgestookt alsof hij een onderkruiper was. Daar getuige zélf ook erg zenuwachtig is, is de mogelijk heid niet uitgesloten, dat hij heeft ge- dieigd. Volgens verklaringen van ooggetui gen, zeide getuige moet ik als een woeste ling op K, zijn toegeloopen. Hij had dan ook aan de politie verzocht geen verder gevolg aan de zaak te geven. De arm was weer geheel genezen, terwijl hij geen schade had geleden, omdat de kameraden alles ge zamenlijk hadden betaald Het O. M. noemde bet ven ernstig feit. Het was zware mishandeling. Evenwel doen zich bijzondere omstandigheden voor. Een rapport van den Reclasseeringsraad luidt gunstig. Daarom meende de Officier een voorwaardelijke gevangenisstraf te kunnen eischen van 3 maanden met een proeftijd van jaar. Confprm dezen eisch werd bekl. veroor deeld. En bekl. èn getuige dankten daarop voor deze gunstige straf en zeiden blij te zijn, dat het zoo afliep. Verduistering. Vervolgens stond terecht de 20-jarige loop jongen L. K P., terzake van verduistering van 40, ten nadeele van zijn patroon. Deze had hem met 20 wisselgeld uitgestuurd om kwitanties te innen. Bekl. was toen met de transportfiets weggegaan en niet meer teruggekomen Van het geld had hij een oude schuld in een café betaald en was vervolgens naar Amsterdam getrokken en had daar het geld er door gebracht. Waar om hij dat alles gedaan had. wist hij zelf niet. Thans had hij reeds 26 terugbe taald. Het O. M zeide, ondanks herhaald ver- zöek aan bekl. van den Reclasseeringsraad aan wien een rapport gevraagd was, om bij hem te verschijnen, bekl, dit niet gedaan had. Tegen zijn moeder had hij gezegd, wel te zijn gegaan, doch dit is niet waar Bekl. schijnt den ernst van het feit niet in te zien Spr. meende dan ook een gevangenisstraf van twee maanden te moeten eischen. Dc Politierechter veroordeelde bekl. daar op tot 2 maanden gevangenisstraf voorwaar delijk met een proeftijd van 2 jaar met bijzondere voorwaarden. Mishandeling. De zaak tegen drie opperlieden terzake 'mishandeling van den bouwkundige, C. Moll, werd tot Maandag a.s. uitgesteld. De Commissie tot steunverleening aan werkloozen, merkt in haar brief omtrent de j ontbinding van deze commissie op, dat zij van meening is, dat thans van eenige jaren 'van werkloosheid, tengevolge van de eco nomische conjunctuur, van een buitenge wone crisiswerkloosheid niet meer kan wor den gesproken. De commissie betoogt verder, dat zij se dert 1 Juli slechts een gering aantal werk- locwen heeft te ondersteunen gehad, en dal van een eenigzins beduidende werkloosheid in de metaal-industrie, welke vroeger haar tol belangrijke uitgaven noopte, thans niet meer kan worden gesproken. De commissie zegt voorts in haar brief d.d. 22 Augustus, dat het haar natuurlijk bekend is, dat tegen den winter hel a:intal personen, dat zich om steun aanmeldt zal toenemen, maar dit zijn bijna uitsluitend seizoen-werkloozen, in hoofdzaak bouwvakarbeiders, die elk jaar in den winter hun periode van werkloos heid doormaken. Voor deze steunaanvragers kan niet van werkloosheid, tengevolge van buitengewone economische omstandigheden worden gesproken. Daar derhalve naar de meening der com missie de omstandigheden, die destijds grond opleverden voor haar instelling, niet meer aanwezig zijn, is volgens haar de tijd ge komen om tot hel nemen van liquidatie maatregelen over te gaan. Zij nam daarom in haar laatst gehouden vergadering een besluit dal in die richting gaat, n.l. als regel na 1 Sept. tot 31 Dec. aan een ondersteu nende niet me'er dan 60 dagen ondersteu ning te verleenen, met uitzondering van de sigarenmakers en tabakbewerkers op grond, dat weliswaar voor hen moeilijk van crisis werkloosheid kan worden gesproken, doch dat voor hen buitengewone omstandigheden gelden, die het verkrijgen van werk bemoei lijken, en waarop wat langer periode van steun noodig is. Ten slotte doet de com missie een voortel lot het eindigen van haar werkzaamheden, dat B. en W. hebben over genomen. Wegen dc groote hoeveelheid copie en advertentiën, waren wij genoodzaakt de foto-pagina uit te stellen tol morgen. REDACTIE. De Ned.-Amerikaansche Kamer van Koop handel meldt ons Tijdens de internationale voorjaarsbloe mententoonstelling te Heemstede, vertoef den eenige Amerikaansche filmexperts in ons land, die voor rekening van de U. S. National Garden Association en de firma Dubbelday Page, bekende uitgevers te New-York, (waar toe deze door de Amerikaansche Kamer van Koophandel werden bereid gevonden) filmen maakten van de bloemententoonstelling, de bollenvelden, de kweekerijen van Aalsmeer en Boskoop van af den grond en vanuit een vliegmachine, buitens, kasteelen en verschil lende tvpische Nederlandsche onderwerpen. Het doel van deze film, welke door de zorg van het „The Famous Players" concern in duizenden bioscooptheaters in Amerika zal worden vertoond was voornamelijk den bol len- en plantenexport naar Amerika en het Amerikaansch toerisme naar ons land te be vorderen. Dezer dagen ontving de Ameri kaansche K. v. K. bericht, dat de bewerking van deze film nu zoo goed als geëindigd is en dat deze een groot succes belooft te worden. De opnamen, die door deskundigen naar de verschillende onderwerpen zijn gerang schikt en van de juiste titels zijn voorzien zijn verdeeld in drie filmen. De eerste, welke gekleurd is, is getiteld „Tulip Land" en geeft een overzicht van de bloemententoon stelling te Heemstede, de bollenvelden, kwee kerijen en Nederlandsche kasteelen en bui tens (Amerongen, Angerenstein, Rosendaal, Middachten, Twickel, Wiidam, ter Hooghe (Zeeland) en Waterland. De tweede en derde film zijn respectie velijk getiteld „Let's go fishing" en „Wooden Shoes". t Deze beide filmen geven opnamen van bloemen en planten en van verschillende Nederlandsche costumes en gebruiken. De aantrekkelijkheid van deze beide fil men is verhoogd doordat er een geschiedenis doorheen is gevlochten. Daar de Am. K. v. K. de beschikking krijgt over een copie van deze filmen, kan men ver wachten, dat deze binnenkort in Nederland zullen wort en vertoond. Leendert van der Cooghen. Uit de aan den Raad overgelegde stukken blijkt, dat Leendert van der Cooghen gebo ren is te Haarlem in 1611 (leerling van Jacob Jordaens te Antwerpen) en begraven in zijn vaderstad in Februari 1681, een schilder is die gerekend kon worden te staan tusschen Frans Hals en Jan de Bray. Van hem is be halve het nu voor Haarlem in Engeland ver worvene, in Holland slechts één stuk bekend, n.l.„De ongeloovigheid van Thomas" in het Mauritshuis te 's-Gravenhage, en over het algemeen zijn ook in Europa al zeer weinig van zijn werken aan te wijzen. Dit zal waar schijnlijk zijn reden hebben gevonden in het feit dat Van der Cooghen een zeer ver mogend man was, die geen aanleiding had om wegens geldelijke redenen met drift of ijver zich met de schilderkunst bezig te hou den. REDDINGSBRIGADE VOOR DRENKELINGEN. Op Dinsdag 29 September zal een Alge- meene ledenvergadering in Lion d'Or gehou den worden ter bespreking wintercampagne, 12 Ja jarig bestaan enz. De eerste zwemoefening in Stoop's Bad is bepaald op Maandag 12 October, aanvan gend 8 uur. Door een overeenkomst met de Bloemendaalsche Brigade is, in overleg met de directie Stoop's Bad besloten, de oefen uren der beide Brigades te laten samensmel ten, zoodat daardoor de zwemzaal van 8 tot 10 uur ter beschikking blijft. Echter zal zoo veel mogelijk door elk der Brigades gezwom men moeten worden op het oorspronkelijk vastgestelde uur, dus Haarlem 8 tot 9 en Bloemendaal 9—10. Deze regeling geldt voor Maandags om de 14 dagen; in de andere weken is het oefenuur der Bloemendalers Dinsdagavond 78 ook toegankelijk ge steld voor de Haarlemmers. Evenals verleden jaar bedraagt de prijs van een bad 35 ets abonnementen op knip- kaarten zijn geldig. De Directie van Stoop's Bad dringt, met het oog op wasschen, mer ken enz. aan op zeer spoedige toezending van het badgoed, in elk geval vóór 1 October. Regeling omtrent een tegemoetkoming in de onkosten uit de Brigade kas, zal op de Alge- meene vergadering bekend gemaakt worden Bij den oproepdienst der Brigade is door het Bestuur geplaatst de heer'F. Joh. Rohlfs, Anegang 17, Tel. 12685. Nummer van den. Algemeenen oproepdienst is 11858. Op de H.A.J.A. Brongebouw 25 Septem ber tot 4 October, zullen de reddingsmidde len der Brigade worden tentoongesteld. WEDSTRIJDEN OM DE WISSELME- DAILLE STADS-EDITIE O.H.CRT. De jaarlijksche wedstrijden om de door dc stads-Editie Oprechte Haarlefnsche Cou rant beschikbaar gestelde wisselmedaille tusschen de eerste tientallen der „Haarlem sche Damclub" en de „Damclub Haarlem" zijn vastgesteld op Woensdagavond 23 September a.s. in het clublokaal der „Damclub" Haarlem, boven zaal Café Roodenberg, Spekstraat en op Maandagavond 28 September a.s. in het clublokaal der „Haarlemsche Damclub", Ca fé „Central", Groote Houtstraat 176. Deze medaille, .welke drie malen achter een of vijf malei? in het geheel gewonnen moet worden om in definitief eigendom van een der beide Vereenigingen over te gaan, werd beide vorige jaren gewonnen door „Haar lemsche Damclub", zoodat deze Vereeniging wanneer zij er in mocht slagen ook dit jaar te winnen, definitief eigenaresse dezer wis selmedaille zal worden. Belangstellenden, welke deze wedstrijden wenschen bij te wonen, hebben vrijen toe gang tot deze wedstrijden. „Kracht door Oefening'1 te Den Haag kampioen-. Naar wij vernemen is de wedstrijd tus schen „Feyenoord" en „Kracht door Oefe ning wederom een 164 overwinning van laatstgenoemde geworden zoodat „Kracht Barometerstand 9 uur v.m.: 756. oor OPGAVE: J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 22 September. Hoogste Barometerstand 761.7 m. M. te Muenchen. Laagste Barometerstand 738.2 m. M. te Thorshavn. Verwachting van den avond van 22 tot den avond van 23 September: Matige tot krachtige, later waarschijnlijk toenemende zuidoostelijke tot zuidwesteüj- ken of westelijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, regen- of hagelbuien met kans op onweer, aanvankelijk iets warmer. door Oefening" hiermede het kampioenschap heelt behaald. De wedstrijd Ons Genoegen—Feyenoord welke nog gespeeld moest worden is hier- door vervallen. Door de leden van het St. Bernulphus- gilde, werd onder leiding van den deken van het gilde, pastoor Boogmans. alhier, een in teressante studiereis gemaakt naar Tonge ren/Luik en Namen, In het oude plaatsje Tongeren werden kerken en kunstschatten bewonderd, terwijl ook verschillende oude kerken op den weg Tongeren—Luik bezocht werden, In Luik werden zeer veel interessante kerken bewonderd, waarvan de Eerw. Heer Dr. J. Goenen de bouwgeschiedenis ver klaarde. De gildebroeders werden door Mgr. ney- len, bisschop van Namen, ontvangen in zijn woning, waarna nog een bezoek gebracht werd aan het bisschoppelijk museum. Vr.: Mag een ambulant hoofd «ener school onder schooltijd koffie of thee gaan drii-ken? Antw.-. Dat hangt geheel af van de instructie van dat betrokken schoolhoofd Als daarin b.v. staat, dat het hoofd yar zoo laat tot zoo laat op school moet zijn. dan mag het zich niet van de school ver wijderen. Vr,: 1. Waar mag men in de omgeving van Haarlem vrij in de duinen wandelen. 2. Waar met wandelkaarten? 3, Waar zijn wandelkaarten te verkrij gen en wat zijn de kosten? 4, Hoe komt 't dat op Augurken in t zuur een wit vel komt gelijk een natte ouwel? 5, Wanneer is 't Vredes Paleis le be zichtigen? Antw.; 1, 2 en 3. Behalve de publieke ferreinen bij- Kraantje Lek, Brouwerskoltcje achter Meerenberg en bij den Zeeweg te Overveen, zijn er geen vrije wandelingen in de duinen. Om op particulier terrein te komen kunt u een kaart aanvragen bij de directie van de Amsterdamsche Waterlei- ding, bij den heer Cremer, Duin en Kruid- berg te Santpoort en in sommige gevallen verleenen de Erven v. d. Vliet, te Overveen ook wel wandelkaarten. Dit zijn de groote particuliere bezitters van duinen in de om geving van Haarlem. 4. Dat is uitslag. U zuU goed doen dien zoo mogelijk te verwijderen. 5. Op alle werkdagen, dat er geen ver gadering in het gebouw is. Vr.: Welke landen leveren wel misdadi gers uit? Antw.: Onderstaande landen leveren, in dien daartoe termen aanwezig worden ge acht, misdadigers uit: Mexico, Argentinië, Brazilië, België, Duitschland, Frankrijk, Griekenland, Engeland, Liberia, Luxem burg, Monaro, Noorwegen, Oostenrijk- Hohgarije, Portugal, Roemenië, Rusland, Servië, San Marino, Spanje, Noord-Ame- rika, Zweden en Zwitserland. Vr.-. Ik heb een zoon, die bakkersbe- diende was in dienst bij een^ patroon, waar hij. den dienst op Zaterdag zou verlaten. Nu kreeg hij op Donderdag een ongeval aan zijn been, zoodat hij Vrijdagmorgen niet loopen kon en door z'n baas naar huis werd gestuuid. Hij stelde zich toen direct onder doktersbehandeling en gaf 't onge val ter bevoegde plaatse aan. De dokter gebood hem te blijven zitte, wat gebeur de. Nu, een poos later kwam de dokter en verklaarde dat de Rijksverzekerings bank (ongevallen) niets uitkeerde, en dat daartegenover mijn zoon zelf den dokter moet betalen. Hoe is dit mogelijk? Waar moei ik mij wenden om inlichtin gen ,daar ik van plan ben 't er niet bij te laten zitten. Dat mijn zoon op Zaterdag buiten betrekking kwam, kan daarop geen invloed hebben Door zijn ongeval kon hij geen andere betrekking aanvaarden zelfs niet opzoeken. Antw.: Wendt u eens fot den Raad van Arbeid in Uw district om inlichtingen. Voldoen die inlichtingen niet wendt u dan tot een Bureau voor Arbeidsrecht oi kom eens op ons bureau praten. De toelichtin gen op uw vragen zijn te vaag.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1