Brand op een hooizolder. Wethouder Laan bedankt- Twee brandweerlieden bjj hei blusscliingswerk op straat gevallen. DE SPAARNEBAMK ORDE EN ARBEID. Een 25-jarig jubileum aan de Werf „Conrad". Personalia. Poging tot inbraak, Rijwieldiefstal. E entramvertraging. GEMEENTEZAKEN. De „Haja". Jubileum J. P. Sonnemans. De Woningbouw. Gunning. Nog één dag. Personalia. De Zijibrug. Gemeentezaken. De Gemeentebegrooting. Een fiets uit de kerk gestolen. „Onze Vloot". Te water. Commissie van Overleg. Een nieuwe, lighal van de Ver. tot Bestrijding der Tuberculose. BURGERLIJKE STAND. Bovenstuk van een brug neergestort. Technisch-Bureau „Theo Bonarius". Een tweede inbraak te Overveen geconstateerd. Het débacle van de N. V. Obligatie- maatschappij „Het Witte Kruis". BLOEMENDAAL. Berichten uit onze vorige Oplage De moordaanslag in den Amsterdamschen Polder. De Universiteit te Amsterdam. Een Fransch-Duitsch incident? Communistische orde verstoorders. Onze H. O. V. IOOVb iooVs 1493/4 10V8 VEILING te Beverwijk Heemskerk-Beverwijk. vrachtrijderszaak Het collectief contract voor dé bouwbedrijven. Op den 19en October hoopt de heer J. W. de Graaf, baas in de afdeeling grofbank- werkerij, den dag te herdenken, waarop hij vóór 25 jaar in ienst trad bij de Haarlem- sche Scheepsbouw-werf „Conrad". Daar de a.s. jubilaris, zeer gezien is onder het perso neel en bij zijn superieuren, zal het hem op dien dag aan belangstelling niet ontbreken. In de te 's-Gravenhage gehouden verga dering van de vereeniging „Zonnestraal," Ned. vereeniging tot het oprichten van ar- beidskolonies voor tuberculoselijders in Ne derland, werd tot penningmeester benoemd Jhr. A. W. G. van Riemsdijk, Huize „Rijne- gom" Aerdenhout bij Haarlem. Dezer dagen werd geconstateerd, dat' een poging tot inbraak was gepleegd in een on bewoond perceel aan het Floraplein 6. Men had het perceel, dat vroeger door M. J. L. bewoond werd, langs verschillen de kanten gepoogd binnen te dringen; over al waren sporen van braak te constateeren; deuren waren beschadigd, raampjes gebro ken enz. Men vermoedt echter, dat hier jon gens aan het werk zijn geweest en het feit al eenige dagen geleden gepleegd is. Even wel is men niet in de woning geweest, al leen in de W. C., die van het overige ge deelte van het huis was afgescheiden. Zaterdagmorgen werd bij de politie hier ter stede aangifte gedaan dat een heeren rijwiel ontvreemd was, hetwelk was ge plaatst voor een perceel aan den Klopper singel. Zaterdagmiddag te half een had het tram verkeer der E. S. M. ongeveer een kwartier vertraging in verband met de aldaar plaats hebbende werkzaamheden aan de vernieu wing van het brugdek. B. en W. stellen voor, met ingang van 1 September 1925, voor den cursus 19251926 tan de Middelbare school voor meisjes met 5-jarigen cursus, tot tijdelijk leerares in de gezondheidsleer te benoemen,, mevr. C. C. Maschhaupt-Vis te Heemstede. Voor de vacature van directeur der gemeentelijke Avondschool voor Handels onderwijs is de volgende aanbeveling opge maakt 1. E. ten Broeke en 2. A. K. D. opruit. Voor de vacatures van de Gemeentelijke Avondschool voor Nijverheidsonderwijs zijn de volgende aanbevelingen opgemaaktA. voor Nederlandsche taal, 1. H. M. van der Hart2. O. de WitB. voor Natuurkunde A. Hartog en C. voor scheepsbouwkunde, W. A. de Wijn. B. en W. stellen voor, voor den cursus 1925/26 tot leeraar in de Klassieke Talen aan het Stedelijk Gymnasium te benoemen, den heer K. v. d. Heijde te Amsterdam tot leeraar in de Klassieke Talen van het Gym nasium met gewijzigd leerplan (Lyceum), mej. A. Roes, te Heemstede voor een tijde lijke vervanging van mevr. Schram, mej. G. Kurtz, te Utrecht en tot leeraar in de wis kunde van het Gymnasium met Gewijzigd Leerplan (Lyceum), den heer L. van derVegt te Haarlem. EEN GEMEENTE GEDAGVAARDt In 1924 logeerde te Hoevelaken in he. pension Heine de heer De Boer uit Haarlem Op zekeren dag had hij het ongeluk zijn been te breken. Ofschoon onmiddellijk ge neeskundige hulp aanwezig was, liet de pa tiënt zich per auto op eigen kosten naar Haar lem vervoeren. Daar is de Boer geruimen tijd /erpleegd in het St. Elisabeth Gasthuis. Re genten van genoemd gesticht vorderen nu van de gemeente Hoevelaken de betaling van een bedrag van f 472, zijnde de verpleegkos- ten, gerekend naar f 4 per dag. Regenten ge ven voor dat De Boer armlastig is en beroepen zich op art. 30 van de Armenwet, volgens hetwelk de gemeente, waar het ongeluk is gebeurd, de kosten moet dragen. Daar be taling geweigerd is, is de gemeente nu gedag vaard. De gemeente heeft zich inmiddels van rechtskundigen bijstand verzekerd. De Raad heeft besloten zich verweer te stellen en hierop de machtiging van Ged. Staten van Gelderland aan te vragen. Men schrijft ons; Het was een juist inzicht van het te dezer stede gevormd comité tot het houden van een jaarmarkt om alvorens eenige publici teit te geven aan zijn plannen en de moge lijke uitvoering er van, eerst zich van een zoodanige deelneming te verzekeren, dat een succesvol resultaat bereikt kan worden. Toen dit een feit was, werd definitief be sloten om van 25 September tot en met 4 October a.s, een Haarlemsche Jaarmarkt te houden in het Brongebouw, alhier. De tegenwoordige mode volgende, om namen zooveel mogelijk af te korten, werd de naam Haja gekozen. Door de welwillende medewerking van de vereeniging Oost en West wordt in samen werking met de N.V. Boeatan te 's-Graven hage, het podium ingericht tot een Indisch Restaurant annex expositie van Oost- Indische Kunstnijverheid, waar den bezoe kers koffie en thee wordt aangeboden, terwijl tegen billijke prijzen Indische ge rechten, zooals nasigoreng, bami enz. en In disch gebak verkrijgbaar wordt gesteld. De requisietenkamer van het Bronge bouw is tot Indische keuken ingericht, waar in een Javaansche kokkin den scepter zal voeren. Ook West-Indië blijft niet achter. De bekende bananen-importeur M. Cor- tissos zal ons in glazen broeikassen doen zien hoe de bananen gerijpt worden. Het behoort nog niet tot de algemeene bekend heid, dat de door ons genuttigde vrucht in daarvoor ingerichte schepen worden aange voerd, in een toestand volkomen ongeschikt voor consumptie. De voor den verbruiker onbekende wijze waarop de bananen een delicatesse wordt, zal op de Haja zijn te zien. Een kort geleden uitgevonden bereiding van vruchten en suiker, waardoor deze in vasten vorm verkocht kan worden en ieder thans thuis zijn eigen limonade kan maken tegen zeer lagen prijs, stelt de Haja-bezoe- kers :n de gelegenheid met dit nieuwe pro duct kennis te maken en gratis limonade te drinken. De heer Van Berkel, secretaris der Haar lemsche sigarenwinkeliersvereeniging, nam verzorging op zich van een expositie van verschillende sigaren en sigarettenfabrikan- ten en tabakshandelaren. Vele firma's zullen demonstreeren met de door hen ten verkoop aangeboden artikelen. Mevrouw Meijerink richt een stand in voor de Haarlemsche Reddingsbrigade. De Transport-Kolonne van het Roode Kruis zal een gedeelte der Jaarmarkt benut ten voor propaganda making harer arbeid. De E.H.B.O. Snelverband ontbreekt ook niet. In een daarvoor ingerichte stand, zal al het benoodigde aanwezig zijn tot hulp verleening. Het Haja-comité berichtte ons de prijzens waardige bereidwilligheid der aangezochte Dames en Heeren, die onder leiding van den heer W. Saeiis zich belast hebben, ge durende de uren dat de jaarmarkt voor het publiek geopend is, met het verleeren van eerste hulp. Voorts ligt het in 't voornemen der E. H. klasse der lagere leerlingen der hoogste klasse der lagere scholen in den tuin een demonstratie te geven. Zoo zullen dus naast verschillende expo sities de plaatselijke instellingen ten alge meene nutte de gelegenheid hebben, Haar lem's ingezetenen, doel en werkwijze nader te leeren kennen. Het spreekt vanzelf dat vele attracties een bezoek aan de Haja zullen aantrekke lijk maken. De bekende auteur Otto Zeegers zal als conferencier optreden. De snelteekenaar Max Bruning zal steeds bereid worden ge vonden om van zijn talenten te doen ge nieten. Een goed strijkje zorgt voor muziek. 's Woensdags- en Zaterdagmiddags is er kindervoorstelling, terwijl iederen middag en avond door .verschillende cabaret-zanguit voeringen solozang en meerdere variëteiten een bezoekx aan de Haja veraangenaamd zal worden. Aan het comité zijn zooveel cadeaux ter beschikking gesteld, dat iedere vijftigste be zoeker een mooi geschenk zal worden aan geboden. De toegangsprijs tot de Haja is zoo laag gesteld dat deze onder een ieders bereik valt. De beschikbare ruimte voor stands wordt nagenoeg geheel ingenomen. Gisteren was het veertig jaar geleden, dat de heer J. P. Sonnemans in dienst van de „Werf Conrad" trad. Oorspronkelijk opgeleid als teekenaar, vervult hij nu al vele jaren de functie van chef van de afd. Expeditie. Natuurlijk ging dit zeldzame jubileum niet onopgemerkt voorbij. Des morgens om 9 uur per auto van zijne woning gehaald, werd hij op de directiekamer der „Werf Conrad" door het geheele technische en administra tieve personeel ontvangen en allereerst in zeer waardeerende woorden narqens de Di rectie door een der Directeuren, den heer P. Lugt, toegesproken, onder aanbieding van een bloemstuk, een waardevol cadeau, be nevens enveloppe met inhoud. Daarna voerde namens chefs en ambtenaren, de heer Dinnewet, bet woprd, wiens collegiale woor den eveneens 'vergezeld gingen van een bloemstuk en een cadeau. Namens de afdee- ling Diepboor werd door den heer Stein op zeer geestige wijze het woord gevoerd. Ook het direct onder den jubilaris wer kende expeditie-personeel gaf door het aan bieden van een bloemstuk blijk van waar deering voor zijn chef. Een zeer aardige ver rassing voor den jubilaris was nog een bloemstuk, aangeboden door de Stoomvaart- Maatschappij „Nederland" te Amsterdam, met welke maatschappij hij uit den aard zij ner functie veel te maken heeft. Ook van andere zijde ontving hij nog vele blijken van belangstelling en waardeering. Nadat de jubilaris met eenige goedgekozen woorden zijn dank had betuigd en elk der aanwezigen nog persoonlijk hem de hand had gedrukt, werd hij verder in de gelegenheid gesteld den dag in zijn familiekring door te brengen. De woningen, voor den bouw waarvan bij raadsbesluiten van 9 Januari 1924, en van 16 Juli 1924, een crediet werd toegestaan, zullen weldra ter bewoning gereed zijn. Uit overwegingen van financieelen aard achten B, en W. het gewenscht, bedoelde woningen met de gronden, waarop de wonin gen zijn gebouwd, te stellen ten name van de vereenigingen, op wier verzoek de woningen werden gebouwd en die, volgens het aan vankelijk plan met het beheeren en exploi- teeren der woningen zouden worden belast. In verband hiermede zullen de voor den bouw der woningen betaalde en nog te be talen gelden met door de gemeente aan de vereenigingen te verstrekken voorschotten moeten worden terugbetaald. B. en W. stellen daarom voor, hen te machtigen tot 1 Januari 1971 tegen een erf pachtscanon van 0.51/4 per M2. per jaar in erfpacht uit te geven aan: A. de Coöperatieve Woningvereeniging voor Gemeentepersoneel, alhier, de gronden gelegen aan de Merovingenstraat, de Die- deriksstraat, den Hof van Egmond, de Pladellastraat en de Arnulfstraat, met de bestemmig om daarop te bouwen 150 ar beiderswoningen, 4 winkelwoningen en een kantoor; B. de Haarlemsche Woningstichting „Vooruitgang", alhier de gronden, gelegen aan de Graafschapstraat, de Keizer Karei- straat, de Hofmeyerstraat, de Pepijnstraat, de Paus Leostraa en de Karolingenstraat, nader aangeduid met de bestemming om daarop te bouwen 117 arbeiderswoningen, 2 winkelwoningen en een bestuurslokaal; een en ander onder de Algemeene Voor- 22 October 1919, met uitzondering van het waarden, vastgesteld bij Raadsbesluit van daarbij sub 1, 2 en 3 van artikel 4 bepaalde en voorts onder bijzondere bepalingen. Burgemeester en Wethouders van Haar lem brengen ter openbare kennis, dat van; „het maken vso plm. 4200 M2 wegbodek- king met onderbed, m gedruischdempend materiaal, van de Kleine Houtstraat, een ge deelte Kruisstraat, een gedeelte Barteljoris- straat, het viaduct Kruisweg en het viaduct Jansweg", aan de N V. Bitumenweg te Utrecht is gegund: I. het maken van het geheele onderbed van beten van de plm. 4200 M2. wegbedek- king; en li. het maken van pl.m. 3700 M2. topeka- bedekking. Men schrijft ons: Woensdag 23 September a.s. zal de trek king plaats hebben van de traditïonéele lo terij van „Herwonnen Levenskracht" ten bate van de bestrijding der Tuberculose. Naar wij vernemen zijn door het PI. Co mité Haarlem in de laatste dagen talrijke loten aan den man gebracht en het bestuur verheugt zich ten zeerste over de milddadig heid van het publiek. Degenen, die nog een kansje willen wagen, om mooie prijzen te winnen, moeten zich haasten, om nog een lot machtig te worden. Het duurt neg slechts één dag, en de trek king wordt gehouden. Loten zijn vandaag nog verkrijgbaar bij de heeren J. W. de Graaf, Grebberstraat 2, J. Th. Elligens, Emostraat 1 en aan het gebouw St. Bavo. De Gemeenteontvanger, de heer de Jonge, is gekozen tot bestuurslid van de broederschap van ontvangers van gemeenten in Nederland. In verband met uit te voeren onderhouds werken aan de Zijibrug, zal deze brug ge durende het tijdvak van 22 tot en met 26 September a.s. voor het verkeer zijn af gesloten. Het voetgangersverkeer over die brug kan worden geregeld. B. en W. stellen voor, de voorschotten voor den bouw van woningen aan de Zo- mervaart en aan de Merovingenstraat resp. mei 1700 en 7000 te verhoogen. B. en W. sfellen voor, af tc wijzen het verzoek van den architect M. J. E. Lippits, om hem uit te betalen een bedrag van 1160 als hem toekomend honorarium voor den bouw van 46 arbeiderswoningen door de Woningbouwvereeniging „Bloe menhof". De Haarlemsche Gemeentebegrooting wordf vandaag in de Financieele Commis sie behandeld. Bij de politie hier ter stede is aangifte ge daan, dat uit het portaal der R. K. Kerk aan het Spaarne Zaterdagavond een rijwiel is gestolen. Voor leden van de afd. Haarle'm der Ko ninklijke Ned. Vereeniging ,Onze Vloot" be staat gelegenheid om op een afgehuurde stoomboot de plechtigheid bij te wonen, dat H. M. de Koningin de Kruiser „Java" zal in- specteeren, alsdan liggende op het IJ voor Amsterdam. De afgehuurde boot ligt aan steiger 5 aan de Ruyterkade; alwaar belang hebbenden uiterlijk om half 11 uur aanwe zig moeten zijn. Te kwart voor 8 Zondagavond geraakte de 11 jarige E. M. K., wonende Tulpenstraat, tusschert de v. Marumstraat en de Lifischo- tenstraat spelenderwijze in het Zuiderbui- tenspaarne. Het meisje werd door een agent van poli tie met de reddingslijn op het droge getrok ken en naar haar woning gebracht. Onder leiding van den heer H. A. Rei- nalda kwamen Dinsdag 15 September de Commissies van Overleg voor de ambtena ren en werklieden in gecombineerde verga dering en ieder afzonderlijk bijeen, In de gecombineerde vergadering werden vastgesteld een huishoudelijk reglement voor de Commissies van Overleg en een regle ment voor de Commissie van beroep inzake de Wachtgeldregeling. Besloten werd voorts, Burgemeester en Wethouders te adviseeren tot instelling van vier dienstcommissies voor ambtenaren (de Secrelarie den Incassodienst, het Gemeente Gasbedrijf en bet Gemeente Electriciteits- bedrijf) en van vijf dienstcommissies voor de werklieden (het Gemeente Gasbedrijf, het Gemeente-Electriciteitsbedrijf, de Gemeen te-Reiniging, de Gemeentelijke Duinwater leiding en den dienst van Openbare Wer ken. Namens de organisaties werd het gemeen- tebestur dank gebracht voor de wijze waar op is behandeld het beroep naar aanleiding van de niet-goedkeuring van de begrooting 1925 door Gedeputeerde Staten. In de afzonderlijk vergaderende commis sies werden eenige zaken behandeld, in het bijzonder de ambtenaren en de werklieden betreffende. Dezer dagen werd een bestuursvergadering gehouden van de Vereeniging tot bestrijding der Tuberculose, naar aanleiding van de aanbieding door de familie v. d. Vliet, van een streek bosch- en duinterrein voor den bouw van een nieuwe lighal. Dit terrein werd in dank aanvaard, ter wijl een commissie van vijf leden werd be noemd om te trachten de lighal te Scho ten te verkoopen en een te bouwen op het nieuwe terrein. Bedoeld terrein is gelegen achter het Provinciaal Ziekenhuis te Santpoort bij de zgn. Blauwe Trappen en is 3 H. A. groot. Het doel is daar een lighal voor dag- en nachtverblijf te bouwen. De voornaamste factor is natuurlijk de financieele. Het benoodigde geld is na tuurlijk nog niet bijeen. De taak der com missie berust in hoofdzaak dan ook daarop deze kwestie tot een goed einde te brengen. Geboren 17 Sept.: d. v. A. A, E. Flesche Rhodius d. v L. M. DoetsCarton 18 Sept.: z. v. J. Bouwhuisv. Galen d. v. J. BusschersJonker d. v. E. W. de Grauwv. Meurs 19 Sept d. v. M. Mo lenaarHoutman z. v. J. T. F. v. d. Hulst—Kruijd 20 Sept. d. v. E. Schoen— v. Dijk d. v E. M. GelaudieHenneke d. v. A, v. d. SchaafStinne. Overleden 18 Sept.: M. E. Bellaart—Nie mann, 67 j. Garenkokerskade A. v. d Stadt, 20 j. Kamperlaan M. Vreenegoor— Medenblik, 63 j., Vooruitgangstraat 19 Sept. R'. J. 1 d., d. v. J. G. H Busschers, Duvenvoordestraat J. Kes, 45 j„ Gast- huisvest A. S. Groen, 63 j., Kruisstraat 20 Sept. M M. C. HoesArons, 30 j., KI. Houtstraat W. P. 9 m„ z. v. W. P. Was- senberg, Merovingenstraat J. de Pee, 15 j. Kamperlaan W. A. v. Minnen, 81 j„ Rip- perdapark In den nacht van Zaterdag op Zondag te half twee werd brand gemeld aan de Iieeren- vest nabij de Amsterdamsche Poort. Bij onderzoek bleek, dat in het perceel Nieuwe Spaarnwouderstraat 14, bewoond door J. Kors, veehouder, op den zolder, waar 10 wagenvrachten hooi waren opge stapeld, brand was uitgebroken in het hooi, De bewoner van het perceel werd gewaar schuwd door zijn overbuurman v. L„ die het vuur zag en om de bewoners te wekken moest hij een deur intrappen Hoe de brand ontstaan is, kon men niet zeggen; men vermoedt echter door hooibroei. Volgens verklaring van K., was hij sinds Woensdag der vorige week niet meer bij het hooi geweest en ook kon niemand anders op den zolder gekomen zijn. De inboedel van het huis was verzekerd. De hooizolder brandde uit en de beneden verdieping bekwam waterschade. Spoedig nadat de brand gealarmeerd was, was de brandweer ter plaatse. Ook de hoofdinspecteur Bos was aan wezig. Bij het blusschingswerk deed zich een tweetal ongevallen voor. Een der manschappen van dc ladder- brigade, de 27-jarige J. B. v. 't H„ schilder van beroep, wonende Bilderdijkstraat, wilde zich van het dak naar beneden begeven, zette echter een der voeten naast de ladder en viel op straat, met bet hoofd op een handwagen. Bij een buurman werd bij bin nengebracht, waar een inmiddels aanwezig zijnde geneesheer een lichte hersenschud ding constateerde. Per ziekenauto werd v. 't »H. naar zijn woning vervoerd. Voor zijn leven behoeft men echter niet bevreesd te zijn. Des morgens te half twaalf werden de smeulende booimassa's nog natgehouden. Daarbij kwam de brandweerman J. J. K., wonende aan de Kleverlaan van een afdak naast het perceel op straat te vallen, In be- wustcloozen toestand werd hij opgenomen en naar het St. Elisabethïgasthuis overge bracht. Vermoedelijk is de oorzaak van dit ongeval het breken van een dakgoot. Nie mand had het ongeluk zien gebeuren. Volgens verklaring van den inwonenden geneesheer van het St. Elisabethsgasthuis had K. een lichte hersenschudding. Hij blijft ter observatie in het ziekenhuis. ERNSTIG ONGELUK VOORKOMEN. Dezer dagen reed de aardappelenhande laar J. Schrama, uit Bennebroek, met zijn auto, beladen met aardappelen, de ophaal brug, nabij het Seminarie Hageveld" te Heemstede op, toen plots de ketting dier brug brak en het betonnen bovenstuk met don derend geraas op het voorste gedeelte van de auto viel, waardoor de motor verbrij zeld werd. Als door een wonder kwamen de inzittenden met den schrik vrij. Was de auto iets verder op de brug geweest, dan zou het ongeluk veel ernstiger gevolgen hebben gehad. De auto werd naar een her stelplaats vervoerd. De brug is thans weer gerestaureerd. Deze brug is slechts enkele maanden oud en was juist gebouwd met het doel, dat de schipper niet van de z.g.n, groote brug gebruik behoefde te maken. Men verzoekt ens, naar aanleiding van een bericht over een verbetering der spoor- halte te „Westerveld" in ons blad van Za terdag j.l., nog te willen mededeelen, dat de electrische installatie uitgevoerd werd door het Technisch Bureau „Theo Bonarius", Soendaplein te Schoten. Tevens werd door deze firma uitgevoerd de electrische installatie van het station te Schoorl en van de Rijks H, B. S. te Velsen. DE INBREKERS GEARRESTEERD. Zaterdagmiddag werd de politie in ken nis gesteld met het feit, dat in hef Pavil joen van den heer Dijkstra aan het Bloe- mendaalscne sfrand was ingebroken, waar bij een paar kistjes sigaren en chocolade waren ontvreémd. Door de activiteit der politie is het gelukt, dezen inbreker zoo spoedig te arresteeren. In de Schapenduinen was een persoon ontdekt, de daar bivakkeerde en waar eenige papieren werden gevonden, waarin vermoedelijk chocolade verpakt was ge weest. Dit gaf aanleiding, om den bewusten persoon op te sporen, wiens signalement eenigszins bekend was, met het gevolg, dat Zondagmiddag bij den Viersprong in den Aerdenhout een persoon, die volgens zijn zeggen naar Vogelenzang moest, werd aan gehouden en naar den politiepost werd overgebracht. Werkelijk bleek dezen de verdachte te zijn, die in het bezit van siga ren en chocolade was, die bij den heer Dijkstra waren ontvreemd. Ook bekende hij in het Paviljoen van den heer Holfschlag aan den Zeeweg ingebroken fe hebben, waar hij scheerapparaten had medegenomen die hij in de duinen verstopt had. De gearresteerde is zekere van S., 28 jaar oud, afkomstig uif Denekamp. Maandag is hij te Overveen in arrest ge- oteld om vaandaag voor den Officier van justitie te Haarlem te worden geleid. Begrijpelijkerwijs heeft het débacle van „Het Witte Kruis" veel stof doen op waaien. Eenerzijds bestaat de hoop op een goede oplossing, anderzijds is men meer pessimistisch gestemd. Wij hebben nog eens naar een en ander geïnformeerd, doch tot nu toe is van een oplossing nog niets bekend. Hedenmorgen hebben zich de beide hoofdvertegenwoor digers, de heeren Draayers en Nieuwen- hoven, naar Den Haag begeven om te ver nemen hoe de stand der zaken thans is en of een gunstige oplossing mogelijk is. Wij vernemen, dat eenige winnaars van den hoofdprijs .op een twintigje, hun lot voor 500 fe koop aanbieden. A. J. LOERAKKER. Op 24 September a.s. zal het 12/4 jaar geleden zijn, dat de heer A. J, Loerakker als gesalarieerd bestuurder van den Nederl. R.-K. Boqd van Bloemist-, Tuin- en Land arbeiders „St. Deus Dedit" werd aan gesteld. Fietsen entvreemd, Zaterdagavond zijn op den Joh. Verhulswcg in het Duinlustpark, twee fietsen ontvreemd, die eenigeci tijd on beheerd stonden. Naar wij vernemen, heeft de heer J.C. Laan ontslag genomen als wethouder dezer gemeente. De onmiddellijke aanleiding tot dat besluit is de aanval, in de jongste raads vergadering gedaan op het voorstel van B. en W. tot verhooging van het crediet voor werk verschaffing. Een der raadsleden noemde het o.a. een brutaliteit, dat B. en W. deze ver hooging vroegen, terwijl het reedt beschik baar gestelde bedrag voor werkverschaffing niet voor dat doel was gebruikt. De heer Laan heeft als verantwoordelijk wethouder die beschuldiging als een zoo ernstige en grie vende aantijging en afkeuring van zijn be leid gevoeld, dat hij meent, zijn zetel ter be schikking te moeten stellen. Bovendien is de heer Laan door de wijze, waarop de Raad de voorstellen van B. en W. beoordeelde en wijzigde en door de herhaalde uitspraak, dat B. en W. hun voorstellen niet voldoende voorbereiden, van meening, dat samenwer king met den Raad niet wel mogelijk is. De heer Laan, die door een neutrale groep in den Raad is gebracht, heeft gedurende ongeveer twee jaar het wethoudersambt met bijzondere toewijding vervuld. AMSTERDAM, 21 Sept. - Naar wij ver nemen, zijn vannacht door de politie ge arresteerd 3 mannen die er van verdacht worden, den moordaanslag in den Amster damschen polder op den 68-jarigen man uit een dorpje in N.-Holland te hebben ge pleegd. AMSTERDAM, 21 Sept. Heden heeft de rector-Magnificus der Amsterdamsche Universiteit prof. Dr. O. Long het rectoraat overgedragen aan prof. Dr. P. Ruitinga met het uitspreken van een rede. BERLIJN, 21 Sept. De Duitsche autori teiten te Freiburg hebben den Franschen neergestorten avialeur Costc hict willen vrijlaten, aangezien hij over Duitsch gebied gevlogen heeft. Coste beweert dat hij door het slechte weer misleid is. De Fransche onderstaatssecretaris van de Luchtvaart heeft te Berlijn stappen gedaan. Men moge al bejammeren d.at de jongste strubbelingen de H. O. V. stervensklaar heb ben gemaakt, nu de patiënte nog wel op het uiterste ligt. maar zoovele zorgzame verplegers om zich heeft, zou bet wreed zijn haar zonder meer van ons te'laten scheiden. Haar fleur en frischheid was toch een luister voor Haarlem, die deze gemeen te noode kan missen en het zuiver genot dat zij zoovelen, vooral financieel minder bedeelden in Haarlem schonk, mag maar niet zonder meer worden opgeofferd aan de crisis van een oogenblik. Wij wezen er reeds op, dat de taak der bemiddelingscommissie niet uitsluitend, die van contactcommissie zou zijn tusschen het demissionaire bestuur der H. O. V. en de toonkunstenaars, maar dat ook de regeling der financiën een voornaam onderdeel van de H. O V.-saneering zou zijn. De bemiddclings-commissie is geslaagd in het tot stand brengen van een regeling der arbeidersvoorwaarden, die aan de H. O. V. een rustig bestaan waarborgt gedurende het eerste jaar De financiën zijn echter van dien aard, dat een beroep moet worden gedaan op de gemeente. Er wordt gevraagd 10.000 ineens en daarenboven verhooging van het jaarlijksch subsidie met 5000. Wij hebben in de laatste dagen niet nage laten te waarschuwen voor meerdere lasten die de gemeente Haarlem ten bate der H. O. V. op zich zou nemen. Met name waar schuwden wij voor een korps, dat geheel of gedeeltelijk een gemeentelijke instelling zou worden en ook nu nog waarschuwen wij er voor. dat de gemeente noch direct noch zijdelings den indruk wekke, dat de H. O. V. een gemeentelijke instelling wordt, maar toch moeten wii eerlijk bekennen, dat de H. O. V. voor Haarlem niet mag verloren gaan om 10 000. Ons is verzekerd dat het voortbestaan der H. O. V. gewaarborgd is met het toestaan van 'n crediet van 10.000. Dat verzoek zal Woensdag den Raad worden gedaan. Indien den raadsleden duidelijk wordt dat met 10.000 'ineens en een jaarlijks hooger subsidie van 5000 de H.O.V. alleen te red den is, maar dan ook werkelijk te redden, dan zullen er wel weinigen zijn, die Haarlem om dit bedrag van een zoo groot goed als de H. O. V. zullen Het is allicht nog eenmaal met de H.O.V te probeeren. 18464* 439e NED. STAATSLOTERIJ. Trekking van Maanda™ 21 Sept. Se klasse 5e <>'st ffoogé orilzen. 7594 9341 10569 14626 1000. 94 3187 3523 4039 4793 14613 20248 400. 2422 3233 4124 13675 15077 17705 200. 2365 3257 3823 9229 9629 9814 14795 15287 18869 20061 ƒ100. Prijzen van 70: 291 320 416 429 483 557 844 877 1198 1301 1386 1308 2155 2184 2198 2319 2688 2757 2768 2837 3081 3097 3140 3152 "70 .3604 3750 37*=* 4.348 4610 4624 4854 4902 5007 5054 5290 5305 5545 93 455 1021 2085 2606 2980 3447 3973 495-1 MEDEGEDEELD DOOR De Beurs opende heden iets vaster, V K HEDEN 5% Nederland 1919 6% Nederland 1923 10 316 1033/16 4NederL 1917 983/4 983/4 755 N.-L 1921 A,. 1023/4 1023/4 6% N.-L 1923 D... 103 »/16 1033/16 Itoll Lloyd 43 Oude Vaart 66 dito Gem. Eigend 53 Mij „Nederland" 1575/2 Scheepvaart-Unie Rptterd. Lloyd 134 Paket vaart 1791/2 Oude Boot 691/2 70 Holl. Stoomboot 17i/2 574 5721h Java Cultuur 322 Jurgens gew 113 H2i/a Foloniale Bank »78l/4 178l/4 I discbe Bank 1421/4 Cert Handel Mij. 139 Resc. dito 139 Pboenix 93 Geconsolideerde 162 16114 Kon. Olie 374 124 124l/2 Marine comm. Vorstenlanden 1541/s 1531/2 Actions id. 144 i 44 C.mp. Merc. Arg 8 Poerworedjo 108 411 507 509 387 388 Adam Rubber 330V2 335i/2 Serbadjadi 315 Silau 1771/2 180 Wai Sumatra 2633/ Dordtsche Petr. 347 Southern Rails 1053/j 105 145 145 Anaconda 91 Wabash 44j/4 4413/16 Comm. Maxwell 6u/16 5732 5194 6654 6927 7---> 8337 8361 9254 10124 10946 11498 12137 12736 1.3430 13760 14200 14570 15145 15447 15456 15948 16384 16654 17029 17398 17977 18501 19185 20328 20985 231 478 1076 2096 2628 3018 3496 4141 4986 5576 5790 6263 6683 6966 7491 8421 9397 10133 11.332 11540 12168 12761 13478 13793 14201 14627 15251 15503 16072 16479 16801 17071 17649 18024 18542 19374 20395 19977 436 980 2037 2585 2958 3394 5830 6294 6685 7055 7520 8700 9479 10314 11336 11640 12184 12943 13514 13818 14240 14728 15286 15504 16096 16520 16883 17081 17674 1S083 18603 19452 20441 5925 6297 6825 7058 7730 87SS 9699 10502 113 43 11742 12251 12963 13537 13860 6042 6298 6874 7126 7881 S956 9792 10521 11363 11803 12325 13527 13600 14075 6129 6180 6353 6415 6892 6895 7144 7294 7891 8012 14329 14330 14824 14827 15367 15381 15669 16135 16533 168S9 17117 17780 18187 18627 19580 20500 15695 16154 16617 16919 17283 17798 13190 18674 19670 20672 20879 9202 9930 10751 11370 12061 12496 13249 13609 14078 14372 14867 15392 15843 16301 16635 16926 17381 17816 18221 19066 19848 9228 10120 10842 11477 12130 12504 13317 13735 14131 14450 15438 15883' 16354 16651 16964 173S5 17864 18226 19142 20104 20912 52 191 529 756 1070 1256 1401 1617 1887 2233 2340 2652 2882 3090 3272 3429 3738 4134 4215 4342 4565 4700 4856 5080 5187 5386 5514 5762 5895 6072 6272 6452 6644 6972 7196 7430 .7540 7663 7839 8028 8306 8649 LONDEN,21 Sept. Toen de bekende arbeidersleider Thomas gister een rede zou houden, trachtte een kleine groep commu nisten te Newcastle-Town-Mori, de orde te verstoren. De 1000-koppige menigte juichte Thomas echter levendig toe en overstemde het geraas der herriemakers. (Wegens beëindiging bedrijf) in Hotel „De Zon" op WOENSDAG 30 SEPTEMBER 1925 n.m. na 1 uur ten ov. v. d. te Velsen gev. notaris G. D. BOERLAGE, van een stuk uitmuntend BOUWLAND in de „Mecrweiden", achter de Remise, onder Velsen, groot 3 H. A, 77 A. 50 c.A., in 2 perceelen en gecombineerd. Eig. v. d. heer W. BRAAM Senior. Nad. inl. bij Makelaar D. BUS te Vel sen en bij Not. BOERLAGE, voor-- noemd. Ondergeteekcnde maakt het geach te publiek van Heemskerk, Beverwijk en omstreken bekend, dat hij een begonnen is, HeemskerkBeverwijk en omstreken Hopende door nette en vlugge be diening iedere gunst waardig te wor den. Minzaam aanbevelend, A. WELBOREN, Vrachtrijder. 9038 9J85 9461 9600 9783 9953 10161 10472 10785 11036 11191 11499 11676 11925 12194 12379 12390 12583 12867 13219 13403 13938 14190 14352 14536 14812 15194 15465 15706 15775 16227 16465 16797 15932 17167 17314 17502 17710 17980 56 203 584 768 1096 1314 1421 1633 1892 2240 2397 2658 2918 3091 3282 3500 3779 4135 4245 4403 4584 4740 4911 5087 5200 5405 5526 5822 5912 6088 6302 6482 6687 7025 7201 7434 7564 7676 7858 8049 C408 S657 8903 904.7 920' 9523 9649 9785 10020 10171 10593 10853 11093 11247 11513 11724 11954 12195 219 618 812 1129 1335 1423 1681 2011 2253 2431 2671 2928 3099 3287 3518 3807 4142 4267 4457 4603 4755 4921 5098 NIETEN 70 125 321 626 S97 1166 1324 1513 1726 2014 2270 2488 2674 2931 3126 33S7 3559 3947 4149 4277 4464 4638 4801 4976 5153 5209 5433 5578 5829 5928 6187 6361 6537 6811 7065 7222 7475 7566 7691 7861 8080 8481 8681 8924 9059 9246 9541 9686 9839 10023 10190 10610 10866 11109 11299 11544 11730 11986 12255 12401 12657 12870 13227 13568 13962 14194 14408 14549 14898 15227 15476 15720 15S00 16311. 16491 16815 16952 17229 17328 17538 17722 17994 18116 18215 18445 1S449 18611 18819 18973 19097 19295 19422 19591 19919 20125 20439 20455 ISiOd 20801 1S629 18S45 1.8975 19144 19298 19491 19595 19950 20146 12451 12690 12885 13238 13586 13974 14198 14420 14621 14991 15231 15477 15729 15847 16324 16540 16836 16970 17261 17342 17586 17744 18009 18252 18455 18696 18864 1S985 191S1 19303 19500 19608 19969 20335 5270 5451 5651 5852 5972 6214 6379 6564 6820 7119 7300 7493 7575 7710 7894 8098 8557 8701 8985 9095 9294 9556 9719 9852 10032 10198 10622 10SS3 11124 11374 11590 11768 .12000 12275 12468 1272S 13103 13267 13597 14046 14217 14457 14692 15012 15335 15481 15732 15912 16330 16577 16904 16974 17296 17354 17594 17775 1S047 18269 18515 18750 18868 189S6 19187 19333 19505 19666 19982 20346 140 364 643 926 1178 1341 1539 1732 2031 2287 2506 2738 3004 3173 3400 3718 3968 4161 4290 4467 4640 4806 4984 5163 5291 5452 5660 5855 6003 6219 6431 6578 6§61 7127 7304 7511 7577 7724 7938 8159 8577 8734 9004 9125 9366 9559 9742 9854 10108 10289 10629 10885 111-11 11449 11654 11772 12003 12327 12473 12779 13139 13275 13708 14127 14264 14480 14702 15050 15361 15491 15751 16078 16343 16684 16906 17020 17301 17364 17622 17865 18069 18316 18535 18768 18907 19024 19209 19372 19520 19S06 20002 20367 176 524 726 1000 1247 1398 1615 1886 2201 2334 2580 164 477 714 986 1208 1375 1571 1825 2119 2295 2565 2833 3028 3051 3210 3232' 3415 3423 3724 3730 3984 4086 4166 4214 4309 4328 4509 4530 4646 4658 4814 4837 4994 5024 5170 5175 5298 5308 5507, 5734 5888 6048 6244 6443 6589 6967 7173 7374 7533 7630 7309' 8017 8299j '8635 8827 9035 9170 9445 9589 975 9916 10147 10425 10668 10932 11173 11489 11667 11916 12160 12358 5453 5678 5858 6037 6232 6437 6581 6919 7171 7309 7530 7608 7743 7962 8189 8586 8795 9016 9139 9405 9574 9746 9910 10136 10412 10654 10930 11142 11471 11658 11852 12040 12356 12523 127S5 13150 13296 13786 14157 14297 14494 14776 15068 15444 1551.3 15762 16175 16358 12548 12833 13183 13354 13901 14161 14326 14507 14779 15091 15448 15657 15774 16211 16366 16743 16784 16925 16928 17154 .17162 17303 17306 17443 17695 17878 1 SOS 1 18379 18543 18784 18947 19063 19225 19383 19544 19846 20027 20372 17482 17702 17951 18106 18410 18602 18815 18960 19092 19250 19411 19579 19867 20034 20430 20459 20478 20516 20521 20572 20575 6ZL0Z oom 1-8902 S09O2 02902-96507 20843 20918 20937 5e klasse 4e lijst 6287 niet m.z. 6237; 14097 m.z. 14099; 20142 m.z. 20143; 20317 m.z. 20327; 1844S 70 m.z. 8448 ƒ70. De secretaris van den Patroonsbond voor de bouwbedrijven en de directeur van den R.-K. Bond van bouwvakpatroons hebben aan de besturen der werkliedenorganisaties meegedeeld, dat hunne dagelijksche bestu ren genegen zijn bij de .patrons-leden aan te dringen, een landelijke collectieve ar beidsovereenkomst af te sluiten op de laatst overeengekomen voorwaarden, geldend tot 1 Maart 1927. Dc werkliedenorganisaties achten dit voorstel van zooveel belang, dat deze zaak niet zonder een nadere bespreking met de patroonsbesturen kan worden beslist. Zij hebben daarom een conferentie aan gevraagd, welke heden, Dinsdagmiddag in Den Haag zal plaats hebben. (Volkskrant).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 2