instaHatie van den Burgemeester. GEMENGD NIEUWS® Poging tot doodslag te Heerlen. Inbraak te Amsterdam. KERK~~EN SCHOOLT" De Rotterdamscke Missie avonden. UIT DEN OMTREK. BENNEBROEK. BEVERWIJK. WIJKERQOG IJMUIDEN. VELSEROORD HEEMSKERK HAARLEMMERMEER. HALFWEG ZANDVOORT. HEEMSTEDE HEEMSTEDE. INGEZONDEN. De strijd tegen het drank- ,)mis"bruik Inderdaad een werk van Kath. Charitas! LAATSTE NIEUWST De magnetische storingen De Mosoel-kwestie. Amerikaansche hulp in Marokko. De oorlog in Marokko. Een betaling Dawes-plan. Het verkeer in Engeland. VRAGENBUS] 7 De ontruiming van de Keulsche zóne. Belangrijke kabinetsraad te Berlijn. Ontsnapt en weer gepakt. MARKTNIEUWS. in den nacht van Zaterdag op Zondag werd de koetsier S. gevonden, badende in zijn bloed. Bij onderzoek bleek, dat S. bij een vechtpartij verschillende steken had op- geloopen, waarbij o.a. de armslagader werd doorgesneden. Hij is naar het hospitaal over gebracht. Later werd de molenaarsknecht L. uit Weiten aangehouden, verdacht de steken te hebben toegebracht. L. is in arrest gesteld, maar blijft ontkennen. Ket forceeren van een brandkast mislukt. In den nacht van Zaterdag op Zondag heb ben geroutineerde inbrekers een bezoek ge bracht aan perceel no. 149 Weteringschans te Amsterdam. De dieven klommen eerst over een schutting, daarna over een muurtje, op een platje aan den achterkant van het huis. Eenige ruiten werden met behulp van zeep geruischloos ingedrukt, waarna een kantoor doorgesnuffeld werd. Met een buit van ongeveer 12 op zak bezochten ze vervolgens den kelder en probeerden hun krachten op een brandkast. Het zware stuk werd omvergeworpen en aan de achterzijde werd een gat gehakt, maar zij slaagden er niet in de kast te openen. Waarschijnlijk verlieten zij langs denzelfden weg waar langs zij gekomen waren, het huis. - De inbraak werd Zondagmorgen gemerkt door een employé, die kwam overwerken. Van de daders vond men overigens geen spoor. Wij vernemen dat te Rotterdam, de eer ste toeloop naar de Rotterdamsche Missie avonden van deze weck (de R.O.M.A.) ver bazend groot is geweest. Maandagavond, om 8 uur, het eigenlijke uur van aanvang, waren de beide deuren van het gebouw der St. Joseph's Gezellen, reeds gesloten en stonden buiten over de duizend menschen tc wachten in de hoop, dat zij nog kunnen worden toegelaten. Hetgeen niet mogelijk was. Reeds waren alle vier de zalen bezet met te zamen een bezoekersaantal van over de twee duizend. Om de buitenwacht niet zonder meer heen tc moeten sturen, heeft Father Arnold Wit- lox de menschen van uit een der ramen toegesproken. Maandagmiddag 3 uur kwam de Gemeen teraad in openbare zitting ter installatie van den nieuwen Burgemeester; Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. Boor een commis sie bestaande uit de heeren J. F. van Lierop en C. Vis, werd de heer van Hardenbroek met rijtuigen afgehaald van den trein vaci 2.44 te Vogelenzang. Dadelijk na aankomst ten Raadhuize, waar de Burgemeester buiten werd ontvan gen door den wnd. Burgemeester de heer J. Dubbis, den heer W. T. van Staveren, wethouder en den heer Tillema, Gemeente secretaris, werd de openbade vergadering geopend door den heer Dubbis met gebed. Op voorstel van. den voorzitter werden geen notulen gelezen. De wnd. voorzitter las voor, het bericht van de benoeming en de btcediging van den Heer van Harderbroek, waarna de heeren van Staveren en Tillema den Burgemeester binnenleiden, in de met groen versierde Raadszaal, Daarop nam den heer Dubbis het woord, den nieuwen Burge meester gelukwenschend met zijn benoeming. Spreker vond de wisseling der ambten en funsïionarissen een weemoedig feit, waar door men allicht getroffen wordt na vele jaren zitticg te hebben als raadslid; 2 pun ten vooral wenschte de lieer Dubbis even naar voren te brengen: de Gemeente en hare vertakkingen en de taak van een Bur gemeester als overheidspersoon; die geroe pen is, als onder het oog Gods te arbeiden, Zonder aanziens des persoons. Waardeeren- de woorden sprak de wnd. voorzitter ver volgens tot den heer Tillema, Gemeente secretaris, die gebleken is te zijn, de juiste man op de plaats en die het college in de maanden van vacature een zoo groote voor- dichting en met veel arbeid heeft gediend. Spreker hoopte, dat de nieuwe Burgemee- ter zou mogen arbeiden onder den Zegen Gods en dat veel goeds voor Benncbroek mocht worden geboren. (Applaus.) Vervolgens sprak de heer C. Vis, eenige goede en hartelijke woerden tot den nieuwen Burgemeester. Spreker stelde het op prijs reeds zoo aangenaam met den heer van Hardenbroek te hebben mogen kennismaken en wenschte hem Gods gunst toe. (Applaus) Hierop nam de heer Hardenbroek het woord. Allereerst bracht hij dank aan H. M. de Koningin, dat het Haar behaagd heeft, hem op deze plaats te benoemen. Spreker bracht dank aan Wethouders en Raadsle den voor hunne reeds betoonde vriende lijkheid en bracht den heer Dubbis zijn. har- telijken dank over voer de wijze waarop hij het Burgemeesterschap had waargenomen. Ook tot den heer Tillema, Gemeente-secre taris richtte de 'heer van Hardenbroek zich met eenige waardeerende woorden. Spreker was nog weinig bekend op het breede ter rein der Gemeente administratie, doch be val zich in de rijpe ervaring van den Ge meente-secretaris aan. Voorts sprak de heer van Hardenbroek tot de politie en allen toe, die in Gemeen, tedienst waren, een beroep doet op aller medewerking. Ten slotte richtte hij zich tot alle aanwezigen en de vertegenwoordigers der verschillende corporaties. Hij zou zich geven voor zijn ambt en bad Gods Zegen n voor het werk in deze Gemeente. (Ap plaus.) Hierop kreeg de heer Tillema het woerd, die van naar spreker zcidc, deze extra parlementarie bijeenkomst, eens uitkwam onder de stilzwijgendheid, den Gemeente secretarissen in openbare raadszittingen op gelegd. Spreker bracht dank aan den heer Dubbis voor zijn aangename vamenwerking, den heeren Wethouders voor hun werk er. welwillendheid, aan den Raad, voor den goede geest, waardoor hem zijn werk aan merkelijk is verlicht. Ten slotte sprak hij een woerd van welkom tot den Burgemee ster, hem dankend voor zijn waardeerende woorden en hem verzekerende van zijn on verflauwd ijver, daarbij de bede uitsprekend dat onder dc genade Gods, de werkzaam heden van Burgemeester, College van B. en W. en den Raad mochten.gedijen. (Applaus) Nadat een foto was genomen begon de reseptie. Wij merkten op Jhr. Mr. D. E, van Lennep, lid der Ged. Staten, Baron van Hardenbroek, Baron v. Dedel. Baronnesse van Dedel, Burgemeester van Apcoude, Pastoor Wassen, die in goed gekozen woor den den Burgemeester hulde bracht, het be stuur van den R.K. Volksbond, het R.K. armbestuur, Dr. P. v. Aalst, de hoofden der scholen, Mevrouw Tillema, en de echtge- noote van de wnd. burgemeester en ver schillende particulieren. Onder gezellig na praten, waarbij ververschingen werden rond gediend, bleef men nog eemgen tijd bijeen. Ons politiecorps. Dc agent van politie 2c klasse S. Ypma, behaalde het politic diploma met aanteckening. Deze candidaat was opgeleid door den heer Otter. Nu zijn alle leden van hot Beverwijkschc politiecorps in het bezit van het politic diploma met aanteckening. Dit mag wc! e»n uitzondering genoemd worden. De ballonwedstrijd. Dc uitslag van dc niet dé Koninginnefeesten gehouden ballon nenwedstrijd is als volgt'. Ie prijs no. 293; 2e no. 1077; 3e no. 206; 4c no. 1071: 5e no. 849; 6e no. 898; 7e no. 945; 8e no. 720; 9e no. 921; 10, no. 792; lie no. 730; 12c no. 628; 13e no. 907; 14e no. 317; 15c no. 1016; 16c no. 253. De verste plaats was Mannheim (Duitsch- land). De heer Hilbert, aldaar, ontving der, piijs van f 10. De prijzen kunnen worden afgehaald bij den heer Botterop, Breestraat. Rijwiel vermist. H. N., tc Vclserooid, deed bij dc politie aangifte van vermissing van zijn hccrenrijwiel van het terrein der Hoogovens. A. S. Groen f- Zaterdagavond is, in den leeftijd van 67 jaren overleden, in zijn wo ning te Haarlem, de heer A. S. Groen, direc teur van verschillende visscherij-maatschap- pijen en van den vischhandel firma Wed. S. I. Groen," alhier. Hoewel hij den laatsten tijd veelal door een chronisch lijden aarr-huis gebonden was, was hij voordien een der meest werkzame figuren in het visscherij- bedrijf, Bekeuringen. Vier personen werden bekeurd terzake van het berijden van het rijwielpad met een motorrijtuig. Terzake het laten losloopen van ccn hond werd voorts nog een proces-verbaal opge- niaak. Berooving, Door eenige jongelui uit deze gemeente is op de Castricummer Kermis een meisje van hier, van haar taschje berooid. De daders hebben bekend. Werkkrachtengebrek. In een vorig num mer van ons blad maakten we melding, dat de firma Droste uit Haarlem voornemens was een autobusdienst in te stellen voor meisjes, werkzaam aan genoemde fabriek, die in de omliggende dorpen wonen. Thans kunnen we mededeelen, dat hieraan reeds gevolg is gegeven. Des morgens om kwart voor zeven vertrekt er een bus uit Nieuw-Vennep van de garage van den heer A. C. Suidgecst. De le volgen route is: Ven- ncperweg, Hillegommerdijk, Bennebroeker- dijk via Bennebroek, langs den Binnenweg (Heemstede) naar Haarlem. 's Avonds kwart voor zes wordt de terug tocht aanvaard, De autobus biedt plaats voor 26 personen, doch is nog niet geheel gevuld zoodat zij, die zich nog aanmelden, van de zen dienst kunnen gebruik maken. Lichting 1926. Naar wij vernemen zul len 96 lotelingen van de lichting 1926 dezer gemeente werkelijken dienst hebbcil te ver vullen. Tot en met lotingsnummer 161 zullen de ingeschrevenen dezer lichting dus onder de wapenen worden geroepen, met uitzonde ring van de vrijgestelden. Dorschmachine verbrand. In den nacht van Zaterdag op Zondag is een op het land van den landbouwer M. aan den Hoofdweg te Nieuw-Vennep staande dorschmachine totaal afgebrand. Dc politie stelt een onder zoek in. Boom omgewaaid. Tijdens een zwaar onwedcr, dat zich Zaterdagavond in het zuid oostelijk deel van deze gemeente ontlastte en gepaard ging meUhevigen wind en regen, is aan den Aalsmeerderdijk een dikke boom omgevallen en in het electrische net terecht gekomen. Er ontstond hierdoor eenige sto ring in de eletrische verlichting. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Van het ge beurde werd direct kennis gegeven, zoodat de boom spoedig verwijderd werd. Concert. Naar wij vernemen heeft het fanfarekorps te Hoofddorp op verzoek van de Dorpsvereeniging Vijfhuizen zich bereid verklaard voor het geven van een concert aldaar, op een nader vast te stellen datum. Harddraverij.-Zooals bekend zal Woens dag a.s. vanwege de harddraverij-vereeni- ging „Haarlemmermeer" op het gemeentelijk concoursterrcin een draverij worden gehou den op korte baan. Er zijn vele bekende dravers ingeschreven, zoodat men ongetwij feld op spannende ritten zal kunnen rekenen, en indien het weer meewerkt zullen er zeker veel toeschouwers zijn. Aanbesteding. Door B. en W. is aan besteed het dempen van een sloot langs den Rijksstraatweg, nabij de in aanbouw zijnde woningen van dr. Kuypers, over een lengte van 45 M. Ingeschreven werd door: L. H. v. Essen, te Halfweg voor 4019.00; J. van den Broek, Zaandam voor 4485.00 Gebr. van Klaveren, Zaandam 4740.00; Fa. Witziers en Hooning le Rijk (Haarlem mermeer) voor J 6300. Vakteekenschool. Voor den nieuwen cursus van de vakteekenschool hadden zich 35 leerlingen aangemeld. Hiervan zijn, na gehouden toelatingsexamen 9 leerlingen af gewezen. De lessen zijn Maandagavond j.l aangevangen. Jnbilé C. v. d. Fange. J.l. Vrijdag werd het 40-jarig iubilé van den heer C. v. d. Fange herdacht door directie en personeel der suikerfabriek „Holland", alhier. Des avonds van 67 uur werd een druk gebruik gemaakt van de receptie, waarna d» jubilaris door den directeur, den heer A. J. v. Rossum een diner werd aangebo- '^Door den directeur werd den iubilaris voor diens trouwe plichtsbetrachting, na mens de directie vereerd met een gouden horloge met inscriptie en dito ketting. Het personeel vereerde den^ jubilaris, als blijk van achting voor hun chef, met een karpet, bijbehoorende kleedjes en een ta felkleed, terwijl vanwege de Maatschappij Nijverheid, voor 40-jarigen trouwen dienst een gouden draagpenning aanbood. Dc heer v. d. F., die den leeftijd heeft bereikt van 58 jaar, vierde tevens het zil veren jubilé als opzichter. Wedvlucht. Bij de gehouden wed vlucht door de Postduivenvereeniging ,,De Luchtpost", was de uitslag: vanaf Afons (België), afstand 219.7 K.M.: 1. J. Speijker, 2, 4, 12, 15 Joh. Tjalma; 3, 6, 13 J. Wil- derom; 5, 7, 18, K. Visser; 8 A. Maas; 9 G. Marsman; 10, 11, 17 J. de Hey en Co.; 14 H. v. d. Doel; 16, 19 Chr. Westmaas.Aan komst le duif 11 u. 17 min. 59 sec:; 19c duif 12 u. 17 min. 33 sec. F. L. A. Lang. Hedenmiddag had op de Algemeene Begraafplaats alhier in allen eenvoud de teraardebestelling plaats van den op 57-jarigen leeftijd overleden ingeze tene, den heer F. L. A, Lang. Dc lieer Lang was bekend als journalist cn verzorgde o.a. een deel van Engelschc en Amcrikaansche sportbladen, in bet bij zonder de afdeeling: automobilisme Voor de tiende maal. Door den jacht opziener J. Bakker is een inwoner dezer gemeente bekeurd wegens stroapen; en jacht op duinkonijntjes. Dit is reeds dc lOe maal in het nog maar korte strooperssei- zoen, dat deze jag<jr op verboden terrein betrapt wordt. Fransche cursus. Voor den Franschen cursus, die na schooltijd aan school C. (Parallelweg) gegeven zal worden voor do leerlingen van de 5e en 6e klasse, hebben zich 58 leerlingen aangemeld. Waarschijn lijk zal de Oudercommissie van die school, die de verdere regeling nu in handen heeft, besluiten, om een drietal leerkrachten aan te stellen. Weinig politieke belangstelling. De heer Bos, raadslid dezer gemeente als ver tegenwoordiger der S. D. A. P. en bestuurs lid' van den Bouwvakarbeidersbond, afdee^. ling Zandvoort, schijnt betrokken te worden bij éen staking te Watergraafsmeer. In een openbare vergadering in ,,Ons Iluis," zou over deze kwestie het woord gevoerd worden door de heer J. Bosman en C. A. de Klerk. Er was echter zoon geringe belangstelling, slechts een paar man dat men maar besloot deze vergadering niet door te laten gaan, Hout aan de kust. De laatste stormda gen brengen de oppervlakte van de zee weer duchtig in roering. Het gevolg daar van is, dat planken en balken aan het strand aanspoelen. Men kan aan het hout echter zien, dat het reeds geruimen tijd in het water moet rondgezworven hebben. Baldadig. Gisteren kwam een werkman, die in zijn vrijen tijd een stukje land, gelegen aan den Wagenweg nabij de Johan de witt- laan bewerkt, tot de ontdekking, dat men waarschijnlijk in den nacht van Zondag op Maandag een vijftal k°lcn afgesneden cn meegenomen heeft en een kruiwagen, die op dat stuk land stond door de nog staande planten gereden heeft, waarna men den wa gen nog gehaveird heeft. Vergadering „H. B. C." H B. C. hield gisteravond haar eerste vergadering in het nieuwe seizoen. Stond het er op het eind van het oude seizoen niet zoo schitterend woor, de voorzitter kon thans spreken \an ,,een stijgende lijn", wat 00,1 merkbaar was aan dc talrijk opgekomen leden en nieuwe gezichten. Om kwart over 8 opent de voorzitter de heer H J v. d. Linden de vergadering met gebed, waarna hij dc talrijke aanwezigen, en in het hijzonder den Gecsteliw Adviseur, den Weleerw. heer J. H. M. Nieuwenhuis welkom heet. Er volgden twee belangrijke mededeelingen, eerstens dal dit jaar de bondscontribufie door de leden zeli be- taald moeten worden, dit met her oog op de groote kosten van het verbeteren van het terrein en de noodzakelijkheid van een storting van f 50 in de bondskas, echter zal dit rfeld aan het einde van het seizoen te rugbetaald worden, als de financien dit toe laten. Vervolgens zal getracht worden hef volgend jaar eens een toer te maken, waarvoor een reispotje gemaakt zal wor den. Bij de installatie van nieuwe leder, sprak de voorzitter dc hoop uit', dat zij zich zullen doen kenmerken als echte Roomsche jongens, daarbij den wensch uitsprekend, dat" zij zullen samenwerken niet het be stuur tot grootmaking van H. B. C. Hef bestuur gaf hierbij de verzekering dat zij alles zal doen om het den leden aangenaam tc maken, en is er van overtuigd dat ieder dan aan het einde van hef seizoen zal kun nen getuigen dat het naar ieders genoegen is geweest. Bij dc „compelitie-indeeling' zcidc de voorzitter, wel accoord te kunnen gaan met de samenstelling, zooals die is voorgesteld in de R. K. F. waar H. B. C. I in uitkomt. De voorloopigc samenstelling der elftal len werden genoemd. Als bestuursleden werden gekozen de heeren J. v. d. Zwan en H. Boting, zoodat dit als volgt is saamgesteld: N. J. v. d. Lin den, voorzitter; B. Platte, secretaris, Zand- vaartkade 13; A. Klaver, penningmeester; P. Mooren, vice-voorzitter; J. v. d. Zwam, 2e secretaris; Th. v. d. Horst, le comm., en H. Boting, commissaris van materiaal. Met een korte toespraak installeert de voorzitter de nieuwe bestuursleden, hen er op wijzende, dat veel van hen zal gevergd worden, maar tevens de overtuiging uit sprekend dat, zoo zij die moeilijkheden overwinnen, een paar steunpilaren in hen zullen krijgen voor H. B. C. Medegedeeld werd, daf de heer N. J- v- d. Linden wegens verhuizing als voorzitter zal altreden en als termijn stelt 1 maand, De Geestel. Adv. betreurt zijn vertrek. Van den vorigen adviseur, Pastoor Brink man cn ook uiC eigen ondervinding, weèt spr, dat H. B, C, een echte Roomsche club is, wat zij in hoofdzaak dankt aan v. d. Linden. Een uitgebreide rondvraag volgde, zoo wel de voorzitter als een der leden brengt dank aan hen die geholpen hebben aan dc verbetering van het terrein, daf er nu zoo keurig uitziet. „Eendracht maakt macht zegt de voorzitter, maar wil die woorden m toepassing brengen op het geheele organi satieleven Op een vraag aangaande de aanvoerders, deelde de voorzitter mede, dat deze voor taan door het bestuur worden aangesteld en als slot deelde de secretaris nog mede, dat afschrijvingen des Zaterdags vóór 4 uur moeten bezorgd worden ten huize van den secretaris, en dat hij iederen Zaterdag van 6.30 lot 7.30 zitting zal hebben in het R.K. Vereenrgingsgebouw om over eventue.ele zaken den wedstrijd betreffende te spreken te zijn, en waar tevens formulieren zullen wórden uitgereikt. Dc vergadering werd daarna met den christelijkcn groet gesloten. (Voor deu inhoud van deze Rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk;. DAARENTEGEN, DE STRIJD TEGEN HET DRANK-„G£" BRUIK EEN ON KATHOLIEKE DAAD (Ingezonden.) Niet alleen aan de ingewijden, ook aan de buitenstaanders, was het vrij algemeen be kend, dat het in het kamp der Drankbe strijding, al sedert lang, allesbehalve „cou leur de rose" was. En dit zoowel in het Katholieke als in het niet-Katholieke Kamp In beide was de actie z.g. vastgeloopen Maar dat kon toch ook niet uitblijven Want de Drankbestrijding zal sterven aan hare overdrijving, aan haar fanatisme We zien reeds de onheilspellende gevolgen, met al de ellende van deze, in de z.g. droogge legde landen, .als Amerika, iNoorwegen, Finland Ook hier te lande is men ziende blind, men wil in verwoed fanatisme steeds verder hollen en men ontwikkelt een actie, welke noodwendig op een volslagen fiasco moet uit- loopen, dat, helaas, tegelijk zal schaden het gezonde principe, dat huist in een verstandig streven om het drank-misbruik tegen te gaan. Ook dc Roomsche Drankbestrijding staat metterdaad evengoed aan deze overdrijving schuldig en wanneer ons Doorluchtig Epis- I copaat het niet verboden had, dan zou zij I zonder eenig bezwaar naast en met de niet- I Katholieke, vaak goddelooze, actie saam- werken om hier in ons Land de Plaatselijke Keuze met al de onzedelijke gevolgen van deze, te doen invoeren, als begin der algeheele drooglegging Gedreven dus door deceptie op deceptie door gestagen achteruitgang en door steeds greoter wordende onverschilligheid, besloot dc Roomsche Drankbestrijding tot een Blauwe Maandactie en zoo werd zij ook in Haarlem georganiseerd. Eerst werd een „Bor- romeusavondgeannonceerd, zonder dat men het aandurfde rondweg te publiceeren, dat het een „Drankbestrijdings avond" was. En thans hebben de Lezers van de N.H. Gt. in de laatste dagen kennis genomen, of althans kunnen kennis nemen, van een 7-tal artikelen des heeren H. B. v. d. Sande, den Voorzitter van het Haarlemsche Kruisver- bond. Natuurlijk heb ik er ivel kennis van geno men en ik inoet hier zeggen, dat zeer bij zonder is opgevallen, hoe dit keer een Drank bestrijder zijn progaganda-materiaal op een bijzonder kalme en waardige wijze verwerkt heeft. Dat heeft sympathiek en aangenaam aangedaan, want we zijn het uit den drank- bestrijdershoek heel anders gewoon Het doel der Kath. Drankbestrijding, zegt de heer v. d. S. in een zijner artikelen, is „de bevordering der Christelijke matigheid en de bestrijding van het alcoholisme." Is dit inderdaad het doel der Roomsche drankbestrijding, nJ. de excessen tegen te gaan, m.a.w. den strijd aan te binden tegen het drank-misbruik, dan ware het werk der Kath. Drankbestrijding inderdaad een werk der Kath. Charitas, een werk der Christelijke Naastenliefde, waaraan alle beschaafde en goedwillende Katholieken moesten en konden deelnemen. Immers, hoewel de H. Schrift den drank bestrijders al zeer weinig materiaal biedt, hoe wel, ten bate van hen, niets in de Tien Ge boden Gods is neergegrift, toch is er één Apostel, nl. Paulus, en deze is dan ook bij de drankbestrijders niet onopgemerkt ge bleven, die in verschillende Brieven ver maant de deugd van Matigheidte betrach ten. Immers wij lezen in zijn brief aan de RomeinenC. 13 „Laat ons betamelijk wandelen niet in brasserijen en dronkenschap...." Evenzoo in den Brief aan de Galatiers C- 5— „De werken des vleesches zijn blijkbaar, zij zijn. dronkenschap; brasserijen, wrar- van ik u zeg, dat zij, die zulke dingen doen het Rijk Gods niet zullen bekomen." Ten slotte nog altijd dezelfde Apostel aan de EphesiersC. 5 „En wordt niet dronken van wijn, waarin ongebondenheid is, maar wordt vol van den H. Geest Men ziet dus uit het bovenstaande, dat de Apostel Paulus in een tijd, toen óók misbruik gemaakt werd, verschillende Volken aan maant niet tot onthouding, doch tot matig heid, en zeker doen wij dus een Gode-wel- gevallig werk den Apostel hierin na te volgen. Wat leert ons evenwel de practijk der he- dendaagsche Roomsche Drankbestrijding? Zij leert ons, dat zij niet enkel strijd voert tegen het misbruik, doch tegen elk ge-bruik, daardoor uitschakelend de beoefening der deugd van „Matigheid" en daarvoor in de plaats stellend de deugdlooze Geheelonthou ding- O/i-Katholieke daad,' immers, men wil verbannen en als slecht voorstellen datgene, den Wijn n.l., waarmede de Goddelijke Za ligmaker toch Zijn eerste Wonderwerk wrochtte, den Wijn, die door Christus bij het Laatste Avondmaal werd uitverkoren te worden veranderd in Zijn Goddelijk Bloed. De geheele H. Schrift door, in alle Gewijde Boeken, worden de Wijngaard, de Wijnstok en de Wijn met eere en eerbied genoemd en worden zij verzinnebeeld tot de meest ver heven gedachten. Ik zal hier niet aanhalen de verschillende passages, welke betrekking hebben op het H. Misoffer, doch laat ik verschillende an dere citeeren H. Evangelie, Joan. C. 15 „Ik ben de ware Wijnstok, gij de ranken" Boek der Wijsheid-Prov. 31: Van de vrucht harer handen plant zij eenen wijngaard. H. Evangelie foan. 2: Bruiloft te Cana in Galilea er is gebrek aan Wijn. Jezus, met Maria aanwezig, zegt „Mijn uur is nog niet gekomen" Toen het water Wijn geworden was, riep de hofmeester den bruidegom en zeide „Iedereen zet eerst den goeden Wijn voor en als men goed gedronken heeft, dan den minderen, gij hebt den goeden Wijn tot nu toe bewaard.".... Hiermede deed Jezus net eerste Zijner Wonderteekenen te Cana in Galilea en open baarde Zijne Heerlijkheid H. Evangelie, Mattheus-C. 21: Jezus tot de schare der Joden en tot de oversten der priesters sprak deze Gelijkenis p„Er was een huisvader, die een Wijngaard, lantte en hij omgaf hem m et een tu inmuur groef er een Wijnpers in...." Boek GenesisC. 27; Rebecca tot haar zoon Jacob „En toen hij het voorgezette gegeten had, bood Jacob hem ook Wijn aan. En na dien te hebben gedronken, zeide hij tot hem; „Kom nader bij mij en geef mij een kus mijn Zoon." en verder God geve u van den dauw des Hemels en van het vette der aarde overvloed van koren en Wijn H. Evangelie, MattheusC. 15 Hij zeide tot de schare „Hoort en ver staat Niet wat den mond binnengaat, be zoedelt den mensch, maar wel, wat den mond uitkomt. Lijden van O.H.J.C. v Lucas—C 22 en 23; Want ik zeg u, dat Ik niet drinken zal van de vrucht des Wijnstoks, vóór het Ko ninkrijk Gods is gekomen.... Lijden van O.H.J.C. v. Mattheus 26 en 27 en v. Marcus C, 14 enl5; En ik zeg u van nu af zal ik niet meer drinken van dit gewas des Wijnstoks tot den dag, waarop Ik het nieuw met u zal drinken in het Rijk Mijns Vaders.... Lezing Profeet IsaiasC, 62 en 63; Waarom dan is uw gelaat rood en zijn uwe kleederen als van de treders in de Wijnpers? De Wijnpers heb ik getreden, ik alleen, en uit de volken was niemand met mij.».. Uit de Improperia van Goeden Vrijdag: Gij waart die allerschoonste Wijngaard, dien ik geplant heb, en gij hebt mij mets dan bitterheid voortgebracht 5e Profetie Isaias 54.55; De Heer zegt En gij, die geen geld hebt, snelt toe, koopt en eet Komt, koopt zon der geld en zónder eenige vergoeding, Wijn en melk Tractus Isaias 5: Een Wijngaard viel mijnen welbeminden ten deel op den zonnigen top van een heu vel. En hij omringde dien met eene haag en graafde er eene gracht omheen, en hij plantte eenen Wijngaard van Sorec en bouwde eenen toren in zijn midden. En een wijnkuip hieuw hij daarin uit want de Wijngaard van den Heer der Heir- scharen is het Huis van Israël.... Gebed op den Zaterdag voor paschen „dat Gij de kweeker zijt van uitgelezen ranken, verleen, dat Uw volk, hetwelk bij U den naam draagt van wijngaard en bouw land Vigiliedag voor Pinksteren. 4e. Prophzlie „Barmharig eiken rank die in denzelfden Christus, Uwen Zoon, den waren Wijnstok, vruchten voortbrengt, kweekend, opdat hij nog meerdere" vruchten zou opleveren, ver leen, dat Uwe geloovigen, die Gij als een wijnstok door het H. Doopsel uit Egypte hebt overgeplant. Lezing Profeet JoelC. 2 En vol zuilen worden de dorschvloeren van koren en overloopen de perskuipen van Wijn en Olie.... Boek LeviticusC. 26 De Heer sprak tot Moses „Spreek tot de kinderen van Israël en zeg tot hen Indien gij in Mijne Voorschriften wortelt en Mijne Geboden onderhoudt en die volbrengt, zal Ik u regens geven op hunne tijden en het dorschen der "oogsten* zal aan den wijnoogst raken en de wijnoogst den zaaitijd bereiken... H. Evangelie MattheusC. 7 Plukt men wel druiven van doornen?. H. Evangelie LucasC. 10 En dc Samaritaan naderde en verbond zijn wonden en goot er olie en Wijn in. Lezing Profeet AmosC. 9 Dit zegt de Heere Gods De Druiven- treder zal raken aan den zaadstrooier en de bergen zuilen druipen van zoetigheid. Èh zij zullen de Wijngaarden planten en den Wijn er van drinken. En ik zal hun niet meer uitrukken uit hun land, dat Ik hun gaf," zegt de Heer. Lezing Profeet Osee—C. 14 Zij zullen zich bekeeren, gezeten onder zijne schaduw, zij zullen leven van tarwe en botten schieten als de Wijnstok, zijn gedach tenis zal zijn de Wijn van den Libanon Boek der WijsheidEccli 24 Ik bracht als een Wijnstok zoeten geur voort. Lezing boek der WijsheidCant. 2 De bloeiende Wijngaarden verspreiden hunnen geur II. Evangelie. Joan. C. 15; Jezus tot Zijne leerlingen „Ik ben de ware Wijnstok en Mijn Vader is de Landbouwer. Elke rank aan Mij, die geen vrucht draagt, Hij zal ze afsnoeien en elke, die vrucht draagt, Hij zal ze rein snoeien, opdat zij meer vrucht drage Miss. Cioavit-Tract us Malach. 1Prov. 9: Komt, eet van mijn brood en drinkt van den wijn, dien ik u heb gemengd. Graduale-Ps. 127 Uwe huisvrouw zal gelijk een weelderige Wijnstok aan de zijde van. uw huis zijn. OffertoriumPs. 79 Blik neder uit den Hemel en zie en be zoek dezen Wijnstok, en herstel hem, dien uwe rechterhand geplant heeft.... En zóó zou ik kunnen doorgaan.... Doch genoeg 1 Want dit alles heeft den fanatieken, Kath. drankbestrijder al last en hoofdbrekens genoeg bezorgd. Want de H. Schrift is niet op zij te zetten en Haar gewijde inhoud is niet weg te re deneeren. Er was eens een heel fanatieke drankbe strijder er zijn er velen en in een ge sprek (wat ik u ga vertellen is historisch 1) hield men hem ook het eerste Wonder van den Goddelijken Zaligmaker voor.... „Ja," zei hij, „maar, als Christus vooruit geuteten had welke ellende de drank nog in de wereld zou brengen, dan had Hij dat op die Bruiloft in Cana nooit gedaan...." Deze propagandist gaf er in zijn fanatisme de Goddelijke Providentie maar op den koop toe Doch, badinage a part Ik zou altijd nog wel willen weten, waarom de Wijn, ondanks zijn Goddelijke bescher ming, toch een volksvergif en een volkskan ker is en men er dus in de Goddelijke Lee ring glad naast was. Ik zou dat aangetoond willen zien, niet „filosofische" draaierijen, doch nuchter en duidelijk. Ook een antwoordje op een heel eenvou dige en zeer actueele vraag De versnelde middelen van vervoer (autoos motoren, enz.) veroorzaken veel ongeluk ken, zij bevorderen ook veel ondeugden (men zal mij begrijpen) is er nu óók een Kruis- verbond te wachten om deze vehikels te ver bannen Ten slotte zij het mij vergund te verwijzen naar het jongste herderlijk schrijven van den Aartsbisschop van Brisbane, die krachtig te gen een alcoholverbod in Australië stelling neemt. Strijd tegen het misbruik juicht hij toe, doch ontkent dat alcohol een kwaad in zichzelf is en nooit nuttig, altijd nadeelig zou zijn. Het gaat niet aan den matigen van hun recht te berooven alcoholische 'genot middelen verstandig en matig te gebruiken. In denzelfden geest nam de vergadering der Aartsbisschoppen van Australië en Nieuw Zeeland tegen deze kwestie stelling. Met beleefden dank voor de plaatsing Uw dienstvaardige P. J. M. VAN TETERING.- 21 September, 1925. vroegere raadslid A. Verweij uit GeldermaT^ sen. Hedenmorgen is de ontvluchte krank- zinnige te Zalt-Bommel opgepakt. Hij zal naar het gesticht teruggebracht worden. Van dc directie van het Kon. Ned. Met. Instituut vernemen wij, dat de magnetische storingen, die gisternacht tc 2.16 (Greenw.) aanvingen, gisternamiddag zijn geëindigd. LONDEN, 22 Sept. Naar de Westminster Gazette verneemt, heeft de regeering van Irak aan de Britsche regeering het verzoek gericht, zoo spoedig mogelijk een divisie Britsche troepen ie zenden, daar een Turksche inval gevreesd wordt. Dit ver zoek is in politieke kringen met verwonde ring opgenomen. Baldwin zal, naar ver wacht wordt, na den terugkeer van Amery met dezen confereeren. In een commentaar op de Britsche positie in Mosoel, zegt de WestminsterGezette: Amery, die in April een bezoek bracht aan Irak, zeide bij zijn terugkeer, dat liet te betreuren zou zijn, indien Groot Britannië afstand moest doen van zulk een belangrijke invloedsfeer# WASHINGTON, 21 Sept. Het Staat?- departement is niet voornemens stapan te doen tegen de Amerikaansche vliegere. die dienst doen als vrijwilligers in Marokko. Het departement heeft den Amerikaanschen Consul te Tanger alleen verzcfrht, deze vliegers te wijzen op dc wetsartilylen, wel ke Amerikaansche onderdanen verbieden( dienst te nemen in vreemde legers. FEZ, 22 Sept. De toestand aan het geheele front is onveranderd. De organisa tie-werkzaamheden worden voortgezet. De onderwerpingen duren voort Het schijnt, dat de Rifs voornemens zijn een aanval te doen op de Spaansche linies in het gebied van Teti^an. MADRID, 22 Sept. Het Directoire heeft de beslissing van Primo de Rivèra goedgekeurd, om cavalerie-eenheden naaf het Fransche front te zenden. TANGER, 22 Sept. De 2 zonen van KaïdTazi hebben naar huis geschreven, dat zij graag willen terugkomen, doch Abd- el-Krim eischt een losgeld van 2 millioen. LONDEN, 22 Sept. De Times meldt uit Tanger: De Spanjaarden konden er in sla gen onlangs in de Alhucemas-baai te lan den, door het verraad van enkele telofonis- tcn. Aldus de beweringen van de Rifs, die te Tanger zijn gearriveerd De telefonisten zouden een andere landingplaats doorge seind hebben dan werkelijk het geval was. BERLIJN, 22 Sept. De Duitsche spoor- wegmaatschappij heeft aan den agent-gene raal Gilbert een bedrag van 28.010.777 mark doen toekomen, als eerste betaling van dit jaar voor het Dawes-plan. LONDEN, 22 Sept. Gedurende de laatste 12 maanden zijn in Engeland bij auto- en andere verkeers-ongevallen bijna 4000 personen 'gedood en 100.000 gewond. Deze kwestie wordt op het oogenblik door de betrokken ministers besproken en alge meen wordt verwacht, dat het Kabinet, dat dc volgende week bijeenkomt, besluiten zal een onderzoek te doen instellen. BERLIJN, 22 Sept. Ter voorbereiding van dc onderhandelingen over de ontruiming van de Keulsche zóne heeft de Duitsche Regce- ring aa,n dc intcr-geallieerde militaire Con trole-Commissie een memorandum doen over handigen, waarin er op wordt gewezen, dat Duitschland de eischen, gesteld in de inter- geallicerde onlwapeningsnota van Juni j.l. js nagekomen. 30.000 leden van de veiligheids politie, welke thans 150.000 man telt, zijn ontslagen, De Duitsche Regeering wil door dezen stap de Duitsch-Natlonalen bewegen, dc buitenlandsche politiek van Stresemann goed te keuren BERLIJN, 22 Sept. Dc nationalistische lei ders uit alle provincies in Duitschland zijn gisteravond in Berlijn aangekomen om op l laatste oogenblik ic trachten te verhinderen, dat de Regeering dc uitnoodiging voor de conferentie van Minister van Buitenlandsche aZken aanneemt, zonder dat van te voren dc eischen der Duitsch-Nationalen zijn ingewil ligd. Gemeld wordt dat dc Rijkskanselier, Dr Luthcr, heden den leider der Duitsch- nationale partij in een speciale audiëntie zal ontvangen. Hedenavond zal onder voorzitter schap van v. Hindenburg de zifting van het Kabinet worden gehouden, waarin dc defini tieve beslissing zal word engenomen. In po litieke kringen is men er van overtuigd dat het kabinet de uitnoodiging tot een confe rentie van ministers zal aannemen. ZALT-BOMMEL, 22 Sept. Gistermid- I dag is uit hel krankzinnigen-gesticht „Rei- i nier van Arkel" te Den Bosch, gevlucht, het Vr.: Ik verhuur een huis al drie Jaar zonder huurcontract. Het is een dubbel woonhuis. In het eerste jierceel woon ik zelf en het andere verhuur ik. Nu is mijn eigen ruimte te klein, want ave zijn mef z n achten en zitten te sukkelen met slaapge legenheid. Nu wilde ik den huurder cr giaag uit hebben. Reeds het vorig jaar heb ik het hem al gezegd, maar hij sfoort er zich niet aan Hij verwoont 2.per week. Wat is de beste weg om den huur der er uit te krijgen? Antw.: Wendt u tot een rechtskundige of tot een deurwaarder. BEVERWIJK, 21 Sept. R. K. Coöp. Tuindersvereeniging „Kennemerland' Prijs- noteering. Snijboonen per K.G. 1760; Spercieboonen zonder draad 2135, idem met draad 2340, id. tros 3440. Dikke boenen 1024, Tuinboonen 1524, Spek- boonen 916, Spruiten 1822, Witlof 12 24, Tomaten 25—36, alles per K.G. Bloem kool per 100 1030, Roode kool per 100 56. Groene kool per 100 610, Wortelen der bos 18—33, Prei per bos 20, Selderie per bes 35, Aardappelen per kilo 4—6, Meloenen 2660 per kilo, Spinazie per kist 1.604.10, Andijvie per kist 551.35, Sla per kist 1.303.10. Postelein 1.15—1.35 BEEMSTER. 21 Sept. Afslagvereeniging Beemster, Purmerend en Omstreken. zak aardappelen 1.541.67 per zak van 25 K. G.; Snijboonen 1.957.65 per zak van 15 K.G.; Pruimen 0. 340.35 per K.G.; Aardbeziën 1.16 per K.G.; Komkommers f 1450 per 100; Tomaten f 0.250.32 per K.G.; Bloemkool 11.50—30.60 per 100; Roode Kool 5.80—5.10 per 100; Savoy e kool 7.20 per 100; Spruitkool 2.153.15 15 K.G.; Spinazie 0.75 per mand van 5 kilo; Sla 4.50 per 100 krop; Andijvie 3.604.8Ó per 100 krop; Selderij J 5.10 per 100 bos; Bieten 11.5015.per 1000 stuks; Wor'elen 650 per 100 bos; Uien 1.10—1.30 per 25 K.G.; Prei 5.70 per 100 bos; Druiven 5.708.20 per 100 K.G, Appels; Godlin Keswick f 0.17 per K.G.; Groninger Kroon 0,120.14 per K.G.; Transparante de Cronsels 0.1631. Peren; Beuré Hardy ƒ0.430 49 per K.G.; Boerengroen 0210.22 per K.G.; Ducness Williams 0.24—0.28; Herzogin Elsa 0.26 -0.31; Louise Bonne 0.400.68; Maag denpeer 0.210.34 Nouveau Poiteau 0.22 0.24; Soldat Laboureur 0.22—0.24; Triomphe de iVenne 0.28—0 52, alles per Kilogram. PURMEREND, 22 Sept. 1925. Kleine Fabriekskaai aanvoer 13, prijs 60, met merk 62; Kleine Boerenkaas aanv, 48, prijs 59, met merk 61; Goudsche kaas aan voer 4, 64 per 50 K.G, Bc lcr, aanvoer 853 K.G 2.65: a 2.75 per K.G 320 vette Runderen, 0.901.25 per k.g.; 330 melk- en gelde 475 a 450 per stuk; handel matig; 46 stieren; 48 paarden 100 a 200 per stuk handel stug; vette kalve ren 24 stuks, 140 a 1.60 per K.G., handel stug; 200 nuchtere kalVeren 15 a j 40 per sluk, handel stug: 64 vette varkens 0.95 a 0.97 per K.G handel vlug; zouters 0.86 a 0.90 per K.G., handel vlug; 35 magere varkens 24 a 48 per stuk, handel stug; 174 biggen 16 a 26 per stuk, handel stug; 796 schapen 40 a j 52 per stuk; 943 lam meren 23 a 30 per stuk, handel matig; Zwanen 10 a 11 per stuk; Piepkuikens 0.25 a 1.50 per stuk. BODEGRAVEN, 22 Sept. Kaas. Aange voerd 361 partijen; 14610 st Eerste kwa liteit 67.a 72.tweede kwal. 58 a 65; zwaardere Rijksmerk 74; met Rijksmerk 56 a 62. Handel matig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 7