Woensdag 23 September 1925 49ste Jaargang No. 16153 Dit nummer bestaat uit 8 bladzijden. - Eerste Blad Bestrijding van werkloosheid. ^0 J. J. WEBER ZOON Telegraphisch Weerbericht De nieuwe burgemeester van Benne nebroek. Hierboven een foto van het college van B. en W. in den Raad ter gelegenheid van de installatie van den burgemeester. In het midden de nieuwe burgemeester Mr. K. J. G. Baron van Hardenbroek. Agenda 24 September HUIZEN MET BETON- FUNDEERING. EEN STERKE VERZAKKING GECONSTATEERD. Een geheel huis ontruimd door de bewoners. DE VISCHLOSREGELING TE IJMUIDEN. Faillissementen. Openbare verkooping. Inbrekers te Haarlemmermeer gearresteerd. De grensregeling van Haarlem. Speldjesdag? Warmte-Centrales. Prov. Waterleidingbedrijf. LAATSTE NIEUWS. Amerikaansche matroos doodgestoken. De Regeeringsleening in Frankrijk mislukt. De oorlog in Marokko. De opstand in Syrië. De «home menu prijs bedraagt tooi Haarlem en Agentschappen: Pei week 0.25 Her kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal" bij roorutbetaling 3.53 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No 13866 f3 lijnen). Postrekening No. 5970. Adverteotiên 35 cents per regesr Bij contract belangrijke korting Advertentiën tusscben den tekrf als ingezonden mededeeling. 60 cL per regel op de 1« Pagina s 75 ct< per regel. Vraag- en aanbod-adrer. tentiën 14 regels 60 ct. per plaat» jing: elke regel meer 15 ct-, bi> vooruitbetaling. Alle abonne sop dit biadI zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f 0000 Levenslange'gehéele ongeschiktheid tot werken door f 7Cn bij een ongeval met f 9Cft bi) verlies van een hand, f IOC bij verlies van een f CO bij een breuk van f t n bij verlies van een tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 dUÖU. verlies van beide armen, beide beenen of beide oofeen 1 /OU.' doodelijken afloop I /»3U.' een voet of een oog 11/3.' duim of wijsvinger I 3U.'been of arm I 4U'. anderevinger Bij een bespreking qver welvaartspolitiek mag een beschouwing over werkloosheids bestrijding niet ontbreken. Indirect komt deze dan ook op het ais. congres 'aan dé orde in het prae-advies van dr. Korten,- horst, dat handelt over de reorganisatie van de departementen van algemeen bestuur, als probleem van welvaartspolitiek Voor een groot deel van zijn betoog verwijst de prae-adviseur naar den brief van den Wcrk- loosheidsraad aan den minister-president. Dr. Korstenhorst is n.m. zelf lid van dien Raad; wist dus, toen hij zijn prae-advies schreef welke denkbeelden kort na het verschijnen van zijn pre-advies door den Ned Weikl. Raad zouden worden gepubli ceerd. Laatst bedoelde brief was een belangrijk stuk; wij gaven er de vorige week een. uit treksel van. De behandelde stof verdient echter nog wel nade, t tkeken te worden Zelden hebben wij over werkloosheidsbe strijding zulke positieve voorstellen gezien als hier worden voorgelegd. Werkloosheidsbestrijding is wel een der moeilijkste zaken van den tegenwoordigen tijd. Zij beheerscht voor een deel de Rijks- en gemeentepolitiek van verschillende lan den. De groote schommelingen in de gelds waarde hebben de kwaal sinds 1918 hier en daar tot een nationale ramp gemaakt. Hcrkwaardige verschijnselen hebben wij vaargenomen: in landen als Engeland en Nederland, met een gezonden munt zagen wij de werkloosheid groeien, o.m. ten ge volge van valutaconcurrentie. In de nieuwe staten ten oosten van Duitschland zagen jwij. dat, bij een verbetering van de munt eenheid, werkloosheid begon in te treden. Wij beleefden de dwaasheid, dat velen in het verminderen van de waarde van hun munt een uitkomst voor werkverschaffing ;agen. Vandaar de roep hier en daar om ,een beetje inflatie!" In den brief van den *J. W. R. fNèderlandschen Werkloosheids- raad) wordt in den aanhef gevraagd, dat meer dan tot nu toe langs internationalen weg de bestrijding der werkloosheid zal worden ter hand genomen. Wij hadden dien aandrang nog wel wat krachtiger verwacht. Niet stevig genoeg kunnen staten van het prestige van Nederland te Genève opko men voor internationale regelingen, die de naweeën van den oorlog kunnen verzach ten. Dit geldt ook b.v. voor de handelspo litiek, waarover wij gisteren spraken. In 't prae-advies van mr. van Spaendonck heb ben wij den wensch gemist, dat de Volken bond krachtiger gaat ijveren voor het weg vallen van alle tarieven, opdat er een we reld-vrijhandel kome. Een ideaal, zeker, maar geen illusie. Tariefoorlogen voeren maar al te gemak kelijk tot bloedige oorlogen. Het ligt dus op den weg van den Volkenbond om hier te remmen. In de thans te Genève aan den gang zijnde zesde Volkenbondsvergadering is een voorstel Ier tafel gekomen, om de be vordering van den wereldvrede ook te zoe ken in het wegnemen van de hindernissen, welke het economisch herstel van vele landen tegenhouden. Op dit gebied kan de Volkenbond prachtig werk doen, dat indi rect ook tot werkloosheidsbestrijding moet voeren. Daarom mag ook onze Nederlandsche de legatie aan dit vraagstuk wel eens wat meer aandacht wijden. Wat nu de voorstellen en adviezen van den N. W. R. betreft, met volle instem ming hebben wij den krachtigen aandrang tot particulieren, zoowel als tot overheids personen en lichamen gelezen, om toch de binnenlandsche nijverheid met kracht te steunen. Wij, Nederlanders, zijn op dit punt nog altijd ongelooflijk lichtzinnig. Wij klagen over het vele geld, dat van onze hooge belastingen weggaat aan werkloozen- en armenzorg. Maar wat wij daaraan zelf kunnen doen, dat verzuimen wij. Dat geldt voor den gewonen consument, die bij zijn inkoopen óf wel absoluut onnadenkend te werk gaat, óf wel, erger nog, bij voorkeur en zonder voldoende reden, aan buiten- landschc producten den voorrang geeft. Wij graven op die manier ons eigen graf. Want niet enkel is de binnenlandsche industrie gehandicapt door den hoogen levensstan daard en den veel lageren in Duitschland, België, Frankrijk, Slowakije enz., waardoor de concurrenten veel gqedkooper kunnen produceeren, maar bovendien komen wij met de jaarlijksche toeneming onzer be volking van 125.000 zielen, langzamerhand in een impasse. Jaarlijks komen een 20.000 volwassen krachten de arbeidsmarkt ver meerderen. Hoe zal voor deze brood te vinden zijn, wanneer wij de opvoering en uitzetting der binnenlandsche productie niet gaan beschouwen als een nationale 1 a a k? Het allerergste is, dat zelfs over- leids-organen en regeeringspersonen zich hier vaak schromelijk bezondigen. Want ondanks dat de Commissie voor werkver ruiming de laatste jaren heel veel bestellin gen voor Rijk, provincie en gemeenten in het land heeft gehouden, schrijft nog de N W. R. in zijn jongsten brief: Uit vele gevallen* is de Rijkscommissie gebleken, dat ook de overheid (Rijk, Provin ce. Gemeente, Waterschappen) uil onver schilligheid en onnadenkendheid, sleur, v°or-ingenomenheid, enz. het Nederland- Sche fabrikaat achterstelt bij uitheemsche Producten. Is er een ingenieur in overheids dienst, die aan een buitenlandsche hooge- school zijn opleiding heeft genoten, dan zal hij hierdoor reeds eerder geneigd zijn te adviseerén buitenlandsche ondernemingen een opdracht te verleenen. Een andermaal komt het voor, dat 20, 30 jaar geleden een voorschrift is gegeven eeri buitenlandse!) artikel aan te schaffen, omdat dat artikel toen nog niet in ons land werd ^vervaardigd, terwijl het thans hier in ruime verscheidenheid is te verkrijgen (b.v. stecn- ikool) maar toch blijft dit voorschrift nog gelden, zoodat het Nedcrlandsch product dan is uitgesloten. Ook komt het voor, dat men den moed mist eens een aanvang te maken met het aanschaffen van een artikel van Neder- landsch fabrikaat, omdat men tot dusver altijd een vreemd product heeft gebruikt en men bang is de risico van de verandering te loopen. Als ieder zoo b.v. ten opzichte van locomotieven had geredeneerd, dan zou men, nooit in ons,land tot het bouwen van locomotieven hebben kunnen komen. Uil gemakzud.t wordt nog maar al te vee! -aan den eersten-den-beste, al is dit een buitenlandsche onderneming, een op- uracht verleend, zónder dat men zich de moeite getroost na te gaan of de order ook hier te lande zou kunnen .worden uitge voerd en zoo ja, dan ook, Nederlandsche mdernemingen uit te noodigen of. in de gc legcnheid te stellen mee te dingen De N. W. R. is dan ook van oordeel-, da; een on-onderbroken propaganda voor het niet-acbterstellen van Nederlandsch fabri kaat bij uitheemsch fabrikaat wenschelijk is-en dat de heeren ministers bij voortdu ring hun aandacht er aan moeten blijven schenker., dat niet onnoodig orders in het buitenland worden geplaatst Zulke krasse beschuldigingen moester toch eigenlijk,niet meer mogelijk zijn in de zen tijd; nu a'le krachten moéten- worden ingespannen om ons volk op een matig wel vaartspeil te houden. Aan de bovenstaan de klachten aan het adres van officieeh- organen zouden ook nog wel eenige ter, opzichte van half-officieele lichamen, spoor- en tramwegmaatschappijen kunnen worden toegevoegd! Naast deze wenken geeft de N: W. R tal van behartigenswaardige adviezen om trent maatregelen der regeeringsbemoeiing ter bestrijding van werkloosheid. Zoo wordt het- vraagstuk oer geschoolde en onge schoolde arbeidskrachten besproken in den geest als reeds eenige malen in dit blad geschiedde; zoo de voorlichting van land bouw, handel en nijverheid; de verkeers- politiek, waaromtrent de Troonrede pers pectieven heeft geopend. Verder worden de maatregelen van directe regeeringsbe- moeiing opgesomd als aanleg en verbete ring van verkeerswegen, ontwateringen en 9rooglégging, ontginning en mijnbouw. Ten slotte wordt ook een nieuwe ge dachte naar voren gebracht, want al de voorgestelde maatregelen zijn al eerder aanbevolen. Er wordt n.m. een hoofdstuk gewijd aan de noodzakelijkheid van de or ganisatie der regeeringsbemoeiing. Hier komt de N. W. R. op hetzelfde terrein als dr. Kortenhorst, die aan deze organisatie een geheel prae-advies heeft gewijd. Aan de slechte organisatie, welke tot nu toe heeft bestaan, wordt voor een deel toege schreven, dat de werkloosheid tot nu toe niet met meer vrucht is bestreden. De N. W. R. wil de regeeringsbemoeiing met de werkverruiming en werkloosheidsbestrijding brengen onder één minister, liefst onder den minister-president. Tot nu toe werd er maar zoo wal door alle departementen gegras duind. Het gevolg daarvan wordt met één veelzeggend voorbeeld aangetoond, n.m. dit: Onder minister J. Heemskerk Azn., werd reeds aanhangig gemaakt de drooglegging van de plassen onder Reeuwijk en Sluip wijk. Telkens zijn die planen weer opgevat, maar nu ongeveer 50 jaar later nog niet tot uitvoering gebracht. Een instantie als bo venbedoeld had waarschijnlijk de totstand koming der plannen kunnen bespoedigen. De organisatie is dus een belangrijk ding. Bij een bespreking van het prae-advies van dr. Kortenhorst komen wij daarop na der terug. Arbeidsbeurs voor R> K. Ziekenverpleegsters (uitgaande van den Ned R K Bond vin. Ziekenverplecgslcrs) Aanbiedingen' en aanvragen voor verpleegsters aan net Bu reau BI.weg 309 Overveen (dr C Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotheek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012, van 25 en van 7—10 jur, be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 7—9 uur Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken St. Marsüavereeniging. Bloemhofstr. Zon dags en Woensdags van 8—10 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandscbe meis jes, die bier gëen" tehuis hebben Tel. 11671. den werknemers n.l. de heeren C. P. Damme en C. v. d. Steen. In de eerste op Maandag 21 September 1925 gehouden commissie-vergadering is als aannemer van visschlossers aangesteld de heer D. F' G. Schilling,, terwijl als ingangs datum voor inwerking treden van deze re geling 1 October 1925 is vastgesteld. De betreffende regeling heeft ten doel een betere werkverdeeling van' de beschikbare vischlossers te verkrijgen. Aan de als visch- losser ingeschreven havenarbeiders zullen kaarten worden uitgereikt en de lossing van visch uit vjsschersvaartuigen in de Vischhal- len te' IJmuiden zal in 't vervolg uitsluitend ajn vischlossers voorzien van een kaart wor den opgedragen. ring der Vereeniging van Burgemesters en Secretarissen van Zuid-Holland, vooral waar gulden woorden gewijd zijn aan de bran dende kwestie van annexatie. De „Open Brief" voert dan de bekende gronden aan, waarom de annexatie door Haarlem niet gewenscht is en zegt dan verder: Het feit nu dat juist U in bovenbedoelde rede het annejeeeren en hanteeren van het hakmes vëroodeelt, waar dit wonden slaat en onrecht schept is ons een buitengewone voldoening. Wanneer wij toch opslaan den brief van 24 Januari 1917 van Burgemeester en Wethou ders van Haarlem aan Gedeputeerde Staten van Noord-Holland, welke destijds door u als Barometerstand 9 uur v.m.: 745. Achteruit OPGAVE: OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Naar waarnemingen in den morgen van 23 September. Hoogste Barometerstand 760.8 m.M. te Isafjord. Laagste Barometerstand 735.6 m M. te Skudisnaes. - Verwachting van den avond van 23 tot den avond van 24 September: Meest krachtige later afnemende, weste lijke tot zuidelijken wind, afwisselend bewol king, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien met kans op onweer en kouder, later iets warmer. Sociëteit „Stf Bavo". Esperanto 8 uur R. K. Jongevrouwenbond 8 uur Vioolonderwijs 8 uur Bestuur „Ur- sus" 8 uur Bestuur .Onderling Be lang" 8 uur Bestuur Overheidsper soneel 8 uur Aangifte cursussen R. K. Vrouwenbond van 35 en van 89 uur. Bloemendaal Vergadering van den Raad der gemeente 2 uur. Groote Kerk. Orgelbespeling door den heer George Robert 23 uur. Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- ciscus Liefdewerk. Zoetestraat 11 Eiken Donderdag van 89% uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049 Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26)4 en 's avonds van half 8 half 9 uur R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m 1012 uur, des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond Tel. 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sint Bivo Smedestraat 23 van 810 jui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraut Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S. E. V. Maan dags van. 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag, Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Orde - St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr Coebergh, Ged Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uur Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie iederen Dinsdagavond Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan hel zwart schild met wit^ kruis aan den huisgevel Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij do leden, te kennen aan hel groen-wit schild aan den huisgevel Naar ens ter oore kwam, hadden sinds eenigen tijd verzakkingen plaats bij een wo ning aan de Jacob Geelstraat, waar de Soóp. Woningbouwver. voor Gemeenteper- soneel haar woningen heeft. Sen bijzonder heid van deze woningen is hun betonnenfun- deering, een experiment dat thans blijkt, minder gelukkig te zijn geweest. Wij heb ben ter plaats eens een kijkje genomen en ons kunnen overtuigen van den ernst der situatie. Wij konden ons van de juistheid van ons bericht overtuigen, bij perceel no. 23 in de Jacob Geelstraat. Deze woning is op een bedenkelijke ma nier gezakt en reeds heeft men een spleet moeten stoppen met roode baksteenen, doch waar ook dit nog niet voldoende bleek, bovendien oog met cement. Thans is reeds weer een spleet zichtbaar. Volgens mededeelingen van de laatste be woners. die inmiddels het huis hebben ver laten, daar het gevaar van een instorting niet denkbeeldig is, zijn in de geheele wo ning groote scheuren ontstaan, soms zelfs van een centimeter of twaalf. Bij het dak o.a. is de opening groot genoeg om er ta melijk groote voorwerpen door te kunnen steken. Ook bij de plinten is de verzakking duidelijk zichtbaar. Naar men ons verze kerde. werd wekelijks gemeten hoe groot de verzakking! is en geconstateerd, dat dit ongeveer 214 c.M. bedroeg De deuren in huis sloten niet langer. Het was noodzakelijk er een stoel voor te zet ten. Heden middag zal de kwestie in den ge" meenteraad ter sprake worden gebracht. De Commissie ter uitvoering van deze re geling deelt ons mede, dat de voorstellen der samenwerkende vakorganisaties van Haven en Transportarbeiders te IJmuiden in zake Jiet aannemen van vischlossers voor het los sen van visch uit zeevisschersvaartuigen in de Vischhallen te IJmuiden, voor een proef tijd van 6 maanden door de betreffende par tijen zijn aangenomen De Commissie, welke de uitvoering van deze nieuwe regeling op zich heeft genomen, is heden geconstitueerd en bestaat uit den heer F. J. H. Schneiders, Dir. v. h. Staats- visschershavenbedrijf als voorzitter en uit twee leden werkgevers n.l. de heeren S. Koster en Joh. Polderman en uit twee *»- Heden, 22 Septembe- 1925, werden in staat van faillissement verklaard: Jacobus Landa, kleermaker te Santpoort; Bloemendaalscheweg 88. Curator Mr. J W. van Rees, alhier. J. A. Vonk, schilder en timmerman ■ti Haarlemmermeer bij Halfweg, Kerkhoflaan 45. Curator Mr. F. A. Davidson, alhier. J. Peperkamp, timmerman te Haarlem, Kruislochtstraat 42 te Haarlem. Curator Mr, J. A. P. C. ten Bokkel, alhier. Opgeheven werden de faillissementen van: N. Absooel, te Schoten, Eikenstraat 30. Curator Mr. M. van Toulon van der Koog alhier. E. A. Voimöller te Zandvoort. Curator Mr. W. G. J. Veenhoven alhier. G. Kiaassen, schilder te Hoofddorp. Cu rator Mr. L. U. Rengers Hora Siccama. al hier. H. J. Pieterse, houder van een Electro- technisch bureau te Haarlem, Kinderhuis singel. Curator Mr. G. W. C. Pliester, al hier. F. E. Holtzer, aannemer te Heemstede. Curator Mr. G. W. C. Pliester alhier. H. Wielart, bloemist te Schoten. Curator Mr. 'Julius Koog, alhier. H. J. van der Plas te Beverwijk. Cura tor Mr. F. Hagemeyer alhier. Geëindigd zijn de faillissementen door het verbindend worden der uitdeelingslijst van: P. H. Wamsteeker, voerman en fourage- handelaar te Hoofdorp. Curator Mr. Jhr. L. U. Rengers Hora Siccama, alhier. P, Kommer, melkslijter te Hillegom. Cu rator Mr. F. J. Gerritsen, alhier. J. van Straelen, caféhouder te Hille gom. Curator Mr. F. Hagemeyer, alhier. BEEDIGD. Als notaris ter standplaats Heemstede werd beëedigd de heer Mr. J. A, de la Hayzc, aldaar. Mr. J. van erd Vegte, alhier, werd inge schreven op het tablea der advocaten en procureurs, alhier. Ten overstaan van notaris A. J. C. Daa- men, te Haarlem, werd gisteren in hel café van den heer Cornelissen, te Halfweg, in het openbaar verkocht: de zeer gunstig gelegen en in goeden staat van onderhoud verkeerende boerderij ,,De Ookmeer, aan den Groenenweg, in den Osdorperpolder, onder de gemeente Amsterdam, voormalig Sloten, ter grootte van 27 Hectaren, 98 Aren en 80 Centiaren. Kooper werd de heer H. A. de Jong, te Sloterdijk, q.q. voor 73.100. Door de politie te Rucphen (N.-Br.) zijn in samenwerking met de gemeentepolitie van Haarlemmermeer in deze gemeente ge arresteerd, de 28-jarige J. J. en de 26-ja- rige J. N., beiden woonachtig te Rucphen, doch tijdelijk werkzaam bij landbouwers in deze gemeente. De een werkte bij een land bouwer aan den Sloterweg en de andere bij een landbouwer in den Grooten IJpol- der. Zij worden verdacht van diefstal door middel van braak te Rucphen. Op het raadhuis zijn beiden verhoord en heden morgen zijn zij op transport naar Rucphen gesteld. Door de vereeniging „Heemstede" tot be strijding der annexatieplannen van Heem stede is een ,;open brief" gericht aan mr. dr. J Wijtema, burgeipestet van Rotterdam, waarin gezegd wordt, dat de vereeniging met bijzondere ingenomenheid kennis genomen heeft van diens redevoering in de verdade- secretaris dier gemeente mede is geteekend en die de inleiding vormde van de huidige annexatie-poging door Haarlem, dat is het ons een voldoening juist van U de kernach tige redevoering te hebben gelezen tegen annexatie zooals dit tot nu toe geschiedde en waarbij U de middelen aangaf, die daarvoor in de plaats moeten komen, zooals ook het buitenland te zien geeft en waarop ook de zerzijds sinds jaren is gehamerd. Wij weten uiteraard niet in hoeverre U destijds in andere functie persoonlijk voor of tegen de bedoelde Haarlemsche an nexatiepoging zijt geweest. Wij hebben dat eerste stuk en latere van Haarlem aan scherpe doch rechtvaardige critiek onder worpen en de argumenten van Haarlem uit eengerafeld en weerlegd, in zooverre dan ook met U in een andere functie eerder strijd gevoerd. Des te meer is het ons een voldoening, thans Uwe persoonlijke gulden woorden te hebben gelezen en het is ons een behoefte u daarvoor hulde te brengen. Mochten deze woorden zijn voortgevloeid uit een gewijzig de overtuiging omdat U nader in den abnor- malen groei van gemeenten gevaren zijt gaan zien en de ervaring U inzicht gaf in het on recht dat vaak wordt gepleegd en de fout van het annexeeren zooals reeds te veel is geschied, dan brengen wij u dubbele hulde. Wij betuigen U tevens onzen dank voor Uwe duidelijke uiting, die van Uwe plaats aldaar gesproken, natuurlijk bijzondere bc- teekenis heeft. Er moet 'n vraagteeken achter sfaan. Het Blauwe-Maand-Comité van Haarlem heeft niet. zooals op andere plaatsen, toestem ming van het Gemeentebestuur mogen ver krijgen tot het houden van een algemee- nen speldjesdag ten bate der R.K. Drank bestrijding. Toch wil hel niel met leege handen blijven staan, want er is geld noo- dig, om de goede zaak in stand te kunnen houden. Daarom zullen a.s. Zondag bij het uilgaan der verschillende kerken óp hel terrein met welwillende toestemming der Zeereerw. heeren Pastoors speldjes ten verkoop worden aangeboden. Onze geloofs- genooten zullen wel zorgen, dat Haarlem toch nog een behoorlijk figuur maakt. Voor dat goede werk komen nog dames-' verkoopsters te kort. Het Bestuur van „Herwonnen Levenskracht" is zoo vrien delijk zijn dames aan te bevelen hierbij te helpen. Het is alleen voor de morgenuren aan de R.K. kerken. Zij die bereid zijn tot medewerking, worden verzocht, zich he denavond in het gebouw „St. Bavo" op te geven, of bij de parochie-leiders, wier adres sen spoedig worden bekend gemaakt. In verband met de berichten in de pers voorkomende omtrent de stichting van warmte-cenerales, wordt ons medegedeeld, dat de idee, verwarming van meerdere per- ceelen vanuit éc«i punt en levering der warmte over een meer, ook voor ons land niet geheel nieuw meer is. Onder leiding toch van de Nederlandsche vereeniging voor Centrale Verwarmings-Ifidus'rie ge vestigd te Amersfoort, Koningin Sophielaan 13, is zoowel te Groningen als in Den Haag het „systeem van der Woude" toegepast. Dit systeem is speciaal ontworpen voor af standsverwarmingen en voor deze Neder landsche vinding is hier te lande octrooi aangevraagd, terwijl dit voor verschillende landen reeds is verkregen. Met toepassing van dit systeem zal het inderdaad mogelijk zijn, de warmte op verren afstand en ge meten over een meter, te leveren. In Gro ningen vindt dit reeds plaats bij een zes tigtal heerenhuizen, waarbij de leidingen meerdere openbare straten snijden, terwijl in Den Haag meer dan 100 woningen op één centrale zijn aangesloten. In Wassenaar wordt thans een leiding gelegd voor een ge heel villa-kwartier, terwijl meerdere veel vroatere objesten ma* in. voorbereiding zijn. Verschenen is het verslag over het boek jaar 1924 van het Provinciaal Waterleiding bedrijf in Noord-Holland. Over het algemeen stemt het jaarverslag tot tevredenheid, merkt het verslag op. In technisch opzicht heeft het bedrijf zijt taak naar behooren kunnen vervullen. Er waren enkele gemeentebesturen, die, met volkomen negatie van de tegenover d( Provincie op zich genomen verplichting en blijkbaar ongevoelig voor het groote hygiëni sche belang, hetwelk door de algemeenheid der aansluiting in hun gemeente zou worden gediend, zich zelfs na een meerjarig over gangstijdperk van alle werkzaamheid in de ze richti'ic or.thielden. Doch dit waren slechts enkele t - deringen. Van ve.e-.veg de meesten was de betoonde activiteit cevredigend, van enkelen zelf? bijzonder groot te noemen, zoodat dan ook op het einde des jaars het percentage aange sloten perceelen over het geheele verzorgings gebied, dus inclusief de eerst sedert enkele weken of maanden aangesloten gemeenten, 81 bedroeg van het aantal aansluitbare per ceelen. In het verzorgingsgebied der vorige ex- ploitante, dat dus reeds meerdere tientallen van jaren aangesloten was geweest, bedroeg dat percentage op het einde van 1924 95%, tegen 92% op het einde van 1923 in de nieuw na de oprichting van het P.W.N., aangesloten gemeenten was op 31 December 1924 het aantal aangeslotenen 74% van het aantal aansluitbaren, tegen 50% op het einde van 1923. Een groot succes begint zich voor het Be drijf te ontwikkeien uit den opgang, die het leidingwater maakt in de stallen der veehou ders en in verschillende zuivelfabrieken. De financieele resultaten geven reden tot tevredenheid. Door het voorzichtig tempo, waarin de uitbreidingswerken tot stand kwa men en ten gevolge van het zooveel mogelijk benutten van de gunstige marktpositie voor het aankoopen van buizen, waren die resulta ten althans beteekenend gunstiger, dan bij de in 1921 opgemaakte rentabiliteitsreke- ning in uitzicht moest worden gesteld. De volle aan de Provincie verschuldigde rente (gemiddeld 5,96%, van het door haai verstrekte kapitaal), alsmede de volgens het annuïteitenstelsel berekende afschrijving, konden worden opgebracht. Bovendien kon nog een zij het bescheiden bedrag als begin eener exploitatie-reserve worden afge zonderd, welker vorming noodig werd geoor deeld teneinde daaruit mogelijke tekorten, ontstaan door bijzondere tegenslagen, te dekken. Vooral bij de toepassing van het annuïteitenstelsel voor de berekening der jaarlijksche afschrijvingen wordt deze voor zorg niét overbodig geacht. In 1924 werd ontvangen een bedrag van 1.140.918,98, wat 233.430,47 meer is dan in 1923. De balans sluit in eindbedrag mei 12.612.678,09de verlies- en winstreke ning met 789.234,98, de exploitatie-reke ning met 1.167.918,45. HAVRE, 23 Sept. Twee matrozen van de Amerikaansche kruiser Pittsburg, die een vróuw zagen mishandelen .trachtten haar b helpen. Een der Amerikaansche zeeliede» kreeg een messteek in de maag en overleed kort daarop. De Fransche politie stelt ce® onderzoek in naar den moordenaar. LONDEN, 23 Sept. Groote ontstemming heerscht in Parijsche financieele kringen over het mislukken van de 4 pet. regee ringsleening. Naar verwacht wordt, zal slechts voor Yt gedeelte ingeteekend zijn. Hierdoor zullen noodmaatregelen geno men moeten worden na den terugkeer var Caillaux uit Amerika. LONDEN. 23 Sept. De Daily-News meldt uit Madrid, dat de Spanjaarden Dinsdag den eersten aanval der Rifs om de Span jaarden te verdrijven, hebben afgeslagen. De Spaansche vliegtuigen hebben de Rifs ern stig ^bestookt. De Rifs leden zeer groote verliezen. Volgens bericht uit Tanger is daar een Spaansch officier aangekomen van Morro-Nuero, die als zijn meening te ken nen gaf, dat de Spaansche troepen niet ver der kunnen oprukken, tenzij de Franscher tot een groot offensief overgaan. PARIJS, 23 Sept. De Matin meldt uit Fez, dat 'de sultan de mobilisatie bevolen heeft van alle Jrusen tusschen 16 en 60 jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1