I Het nieuwe Mode-paleis ran „De Faam". I Welvaart door organisatie. H. O. V. Vrijdag 25 September 19251925 49ste Jaargang No. 16155 Dit nummer bestaat uit 12 bladzijden - Eerste blad 1 Het nieuwe mode-paleis „De Faam" nu „De Faamstraat." STADSNIEUWS. Agenda 26 September Van onze Rechtbank. J. J. WEBER ZOON OPTICIENS - FABRIKANTEN Koningstraat 10 Haarlem. Telegraphisch Weerbericht ■HHOHmgnoiniB naam De aboxnementsprijs bedraagt voor Haarlem en Agentschappen: Per week 0.25 Per kwartaal 3.25 Franco per post per kwartaal bij Toor-'itbetaling 3.58 Bureaux: NASSAULAAN 49. Telefoon No. 13866 (3 lijnen). Postrekening No. 5970. Advertentie» 35 cents per rage* Bij contract belangrijke kortiaji Advertentiëo tusschen den teklg als ingezonden mededeeling. 60 cti per regel op de 1» Pagina s 75 Ct, per regel Vraag- en aaabod-advera tentiën 14 regels 60 ct per plaats ling: elke regel meer 15 ct-, bi? rooruitbetaling. Alle abonne's op dit blad zijn, ingevolge de verzekeringsvoorwaarden, f Qïïfin Levenslange geheele ongeschiktheid tot werken door f 7Cft bij een ongeval met f OCO bij verlies van een hand, f IOC bij verlies van eenfCfl tegen ongevallen verzekerd voor een der volgende uitkeeringen 1 uUUtl. verlies van beide armen, beide beenen of beide oogen 1 doodelijken afloop ;1 Ciili." een voet of een oog 1 lftu." duim of wijsvinger 1 du." bij een breuk van f in bij verlies van een been of arm; 1*11' andere vinger. In een onzer vorige artikelen hebben wij reeds opgemerkt, dat er een kentering is ge komen in de ideeën omtrent bevordering der welvaart. Zij, die in de laatste jaren der malaise alleen geloofden aan verbetering onzer economische positie door de ver laging van de loonen en verlenging van arbeidsduur beginnen nu langzamerhand in V te zien, dat wij op een vrijwel standvastig punt zijn gekomen; dat de abnormale tijd van groote duurte naast groote oorlogswinst voorbij is, maar ook dat de gunstige conjunc tuur van vóór 1914 niet spoedig meer zal terugkeeren. De groote schommelingen zijn voorbij en men begint naar orde en regel maat te verlangen. Niet het minst wordt ge voeld, dat de Staats-organen, welke sinds den oorlog zulk een geweldigen invloed op het economische leven hebben geoefend zich zullen moeten aanpassen aan de veranderde tijdsomstandigheden. Dat de Ned. Werkeloosheidsraad daarheen wijst merkten wij een vorigen keer reeds op. En het prae-advies van dr. Kortenhorst voor het congres van a.s. Maandag handelt over niets anders. Prof. de Vooys heeft over dit onderwerp indertijd een belangwekkend ar tikel geschreven waarvan de prae-adviseur de volgende merkwaardige passage tot leid draad neèmt: „Wat kan de Staat doen om de bevolking zich aan de gewijzigde omstandigheden te laten aanpassen? en wat om op die omstan digheden zelve een invloed ten gunste der bevolking aan te wenden? Nu is het begin der oplossing van een probleem wel steeds, dat de vraag duidelijk en scherp gesteld ■wordt, maar in dat geval toont zoo'n begin hoe uiterst ingewikk.ld en moeilijk de op lossing is. Vooral hierom omdat de organi satie, of het apparaat, dat aan die oplossing moet werken, m. a. w. de welvaartspolitiek moet ontwerpen en uitvoeren, daarop niet is ingericht. In de eerste plaats niet de po litiek, dat zijn de politieke partijen en in de tweede plaats niet de regeering, dat zijn de departementen van algemeen bestuur. Vóór den oorlog beleefde ons land een lange periode van klimmenden welstand, die toeliet, dat de welvaartspolitiek der partijen en der regeering beheerscht werd door deze twee beginselen: le. Het particulier initiatief, d.w.z. de on dernemingsgeest der bedrijfsleiders kan en moet zelve zorgen voor een goede opbrengst. De Staat onthoudt zich, en laat zich slechts bij uitzonderingen dringen door de belang hebbenden om hulp te bieden, waarbij critiek en weerstand nuttig en noodig zijn. 2e. De ondernemers zijn geneigd bij hun streven naar winst, te weinig te letten op de belangen van wie in hun loondienst staan, en op het algemeen belang. De Staat is ge roepen om controle daarop uit te oefenen en de ondernemers te dwingen genoemde be langen binnen juiste grenzen te erkennen. Op de toepassing van die twee beginselen was onze politiek en ons regeermgsorganis- me vrij goed ingericht. En de taak, die daar uit voortvloeide was betrekkelijk eenvoudig ,-n gemakkelijk. Bovendien komt daarbij, dat de kritische en controleerende houding der politiek ten opzichte van het welvaartschep- pende bedrijfsleven een gewoonte of metho de ingang deed vinden, die voor alle proble men uitliep op een politieke tegenstelling (antithese). Eerst kiezers, daarna dc afge vaardigden, en ten slott. de regeering moes ten een keuze voor zich gesteld verkrijgen tusschen twee oplossingen, zoodat zij hun beslissing konden geven met vóór of tegen, 'a of neen. De aard der gevolgde welvaarts politiek liet dit toe. Men was vóór of tegen een regeeringssubsidie, vóór of tegen een socialen maatregel. Zoodra echter de welvaartspolitiek niet langer kritisch en controleerend, dat is in be ginsel onthoudend en negatief kan zijn, maar een eigen initiatief moet toonen van voor lichting, leiding en steun, dat in beginsel op bouwend en positief moet worden, laat die methode van enkel tegenstellingen uit de verhoudingen af te leiden, ten einde zich te beperken tot een positie vóór of tegen, ge heel in den steek. Dat is ook begrijpelijk. Wanneer eenig groot werk tot stand ge bracht moet worden kan d?t op tallcoze ma nieren geschieden. De leider en schepper van zoo'n werk moet uit materialen, werk wijze ett constructie's een keuze doen op ge heel andere wijze dan b.v. een controleerend orgaan bouwplannen goed- of afkeurt, naar mate deze plannen al of niet voldoen aan de opgestelde verordeningen en reglementen. Het is dwaasheid de uitvoering van een groot werk reeds bij den opzet te laten af hangen van het vóór of tegen ten opzichte van een enkel plan, of wel vast te leggen in de keuze tusschen twee scherp-omlijnde projecten Zoo'n werk moet van alle kanten bekeken en naar alle zijden onderzocht worden om het beste door een reeks van moeilijke keu zen samen te stellen. Een positieve, scheppende welvaartspoli tiek, die alles samenvat wat Staat en re geering kunnen doen om het streven der be volking naar welvaart te bevorderen, te steunen en zelfs te leiden, en om tevens alle verdrukking, tegenwerking en verwaarloo- zing daarvan op te heffen en zoo mogelijk te voorkomen, is op zich zelve buitengewoon moeilijk, en wordt nog moeilijker, indien de Staatsorganen daarvoor de kennis, de be kwaamheid en de ervaring missen, gesteld al, dat zij den ijver en toewijding daarvoor be zitten, en de bureaucratische oi formalisti sche bedilzucht terzij kunnen stellen. De uit voering van zoo'n welvaartspolitiek eischt een buitengewoon leider met buitengewone hulpkrachten die in politiek en bureaucratie steeds zeldzaam zijn, en door de ontwikke ling der laatste jaren nog zeldzamer zijn ge worden. Dit verklaart den angst voor een op bouwende welvaartspolitiek, angst zoowel in bet bedrijfsleven als onder de politici. Vandaar ook het verschijnsel, dat in breede kringen de welvaartspolitiek verstaan wordt als een volledige staatsonthouding: zóó vol ledig, dat men ook de lastige en belemme rende staatscontrole voor algemeene en sociale doeleinden zoo niet afgeschaft, dan toch beperkt wil zien, En waar dit laatste, in andere, nog fcreedere kringen wordt opgevat als reactie, ziet men de politieke antithese te voorschijn komen van welvaartspolitiek-reactie-bestrij- bestrijding. Deze antithese geeft een zuiver beeld van wat er tegenwoordig in het pu blieke leven omgaat en desondanks is die antithese verderfelijk. Allereerst omdat zij misleidend is. Staatsonthouding is geen eigenlijke welvaartspolitiek, het is de ont kenning er van. En even leeg is de leus der r actie-bestrijding, die uitloopt op het tegen houden van elke actie ten bate der volks welvaart en op het ontkennen en verbergen van een werkelijke welvaartsbedreiging." Ziehier een goed beeld van de .hulpeloos heid onzer staatsorganisatie tegenover de moderne welvaartsproblomen. Instinctmatig is dat gebrekkige der staats organisatie ten opzichte der moderne eco nomische problemen van de laatste jaren gevoeld. Door allerlei middelen heeft de re geering getracht daarin verbetering te bren gen. In het prae-advies van dr. K. wordt de lijdensgeschiedenis daarvan aan de hand van de op 2 Juli 1918 door minister Posthunia ingestelde Staatscommissie voor de Econo mische Politiek, aangetoond; een commissie, die door haar veel te groote uitgebreidheid tot werkloosheid was gedoemd. De bedoe ling der commissie was als koepel te dienen boven alle bestaande organisaties en depar tementale bemoeiingen met de economsche politiek. Maar de fouten zelf in die organi saties en departementen werden er niet door aangetast Daarop volgde een poging om sommige diensten als de Rijksdienst voor de Werkloosheidsvoorziening en de Arbeidsbe middeling, de Arbeids-inspectie, de Volks gezondheid enz uit het departementale ver band te lichten. Dan waren er de interde partementale commissies, goed bedoelde organisaties tot samenwerking der verschil lende hoofd-ambtenaren, in werkelijkheid niets dan twistplaatsen voor eigengerechtig de bureaucraten. Een andere poging tot centralisatie was de instelling door jhr. Ruys van het voorzit terschap van den Ministerraad met een se cretaris generaal in algemeenen dienst. Maar zoolang onze Grondwet geen eigenlijken eer sten minister kent b.v. in Engeland blijft ook dit instituut gebrekkig. In werkelijkheid zal er een reorganisatie van de departementen noodig zijn, om iets blijvends en iets goeds te bereiken. Dr. Kor tenhorst heeft hiertoe een schema ontwor pen, dat uiteraard slechts een ruw geraam te'kan zijn. Maar dat reorganisatie noodig is blijkt toch wel uit opmerkingen als deze, aat aan 't departement van financiën slechts belastingambtenaren zijn, menschen, die al leen verstand hebben van fiscale politiek. Economisten vindt men er daar geen. Daar om behoeft het b.v. niet te verwonderen, dat het eerste oatwerp-weeldebelasting een mislukking was, de samenstellers hadden en kel naar de beste manier van inning geke ken en er dus een zegelbelasting van ge maakt. Aan de bezwahen van handel en nij verheid was niet gedacht. Vandaar de groo te fout in dc oorspronkelijke tariefwet, wei met invoeging van het bekende artikel 43 ko- worden verholpen. Zoo zijn er legio voorbeelden ook aan andere departementen te noemen. En het ergste is wel het gebrek aan samenwerking. Een outsider schrijft dr. Kortenhorst zou het de eenvoudigste zaak der wereld vinden, dat „de Regeering" haar bestellingen zoo veel mogelijk in het eigen land zou plaatsen. Dat zou inderdaad zeer eenvoudig zijn, wanneer „de Regeering" een grijpbare e' iheid zou beteekenen. „De Regeering" is echter op het terrein van inkoopen en «p- drapht geven eerder te vergelijken met een federatie van autonome eenheden dan met een centraal georganiseerde eenheid. We derom moet worden geconstateerd, dat het Staatsorganisme zelfs op dit voor de hand liggende terrein, ongeschikt is om de wel vaart doelbewust te beoordeelen. „Deze stelling vond nog sterker bevesti ging in het feit, dat de Afdeeling Handel van hel departement van H. en N. ondanks allen denkbaar goeden wil er niet in slaagde een dusdanige interdepartementale organisatie te scheppen, dat voorkomen zou worden, 'lat Regeeringsopdrachten noodeloos naar het buitenland zouden verhuizen." Men weet op welke wijze dr. K. en de N. W. R. nu tot een verbetering willen komen; reorganisatie van bet dep. van financiën; opheffing van Waterstaat en onderbrenging van dit departement bij Arbeid, Handel en Nijverheid; een afzonderlijk departement van Landbouw; één zelfstandig bureau voor Welvaartspolitiek onder één directeur, welks taak zal zijn alles voor te bereiden en uit te voeren, wat tot nog toe aan „welvaarts politiek" bij andere departementen was on dergebracht. Men gevoelt hier een leemte, die aan den praeadviseur zeker evenmin als aan den N. W. R. onbekend zal zijn. Eigenlijk zou de logische conclusie zijn: de instelling van een departement van Volkswelvaart onder een afzonderlijken minister. Nu dit niet meer da- delij! kan hinkt men op twee gedachten, óf wel de zorg aan den minister van Arbeid enz.' opdragen óf wel aan den minister pre sident. Over dit alles is nog veel te zeggen. Hoofdzaak is. dat de ideeën op weg zijn. Wellicht zal er als vrucht van vele wenschen uit den laatsten tijd en door den impuls van het R.-K, Werkgeverscongres eerlang een Stiatscommissie worden benoemd om heel het probleem onder de oogen te zien. Het is dan te hopen, dat zoowel die Staatscom- missie met voortvarendheid te werk zal gaan als de regeering, om ter deze een snelle op lossing te brengen. Sociëteit „St. Bavo". Diocesane Haarlem- sche Voetbalbond 7 uur Land- en Tuinbouwbond 11 uur v.m. Zangles 1 uur R.-K. Bakkers 8 uur „Geel- Wit" 5 uur Gewone zittingen 7 u. Schouwburg, Jansweg. Concert Haarlem- sche Accorèson-Vereeniging „Crescendo" 8 uur. Gebouw „Bloemhof" Floralia Tentoon stelling 2 uur. Brongebouw. „Haja Kunsthandel F. H. Smit Groote Hout straat 69 Tentoonstelling van schilde rijen en teekeningen in kleur, uit Marocco, van Dirk Jansen, dagelijks geopend tot 26 September 1925 van 10 tot 6 uur, uitge zonderd 's Zondags. Luxor Theater Bioscoopvoorstelling 8 uur. Arbeidsbemiddelingsbureau van Sint Fran- eiscus Liefdewerk. Zoetcstraat 11 Elke» Donderdag van 89'A uur R.K. Arbeidsbureau voor mannen en Jongens Sociëteit St. Baro, Smedestraat 23, Telefoon 10049. Alle werkdagen van 9 half 9 uur 's Zaterdags alleen van 92 en van 26A en 's avonds van half 8 half 9 uur. „De Kroon" Groote Markt Bioscoopvoor stelling 8 uur. R. K. Arbeidsbeurs voor Vrouwen Bloem hofstraat 1 Alle werkdagen van v.m. 1012 uur. des middags van 24 uur, en 's avonds van 89 uur, behalve Zaterdag avond - Tel 11671 Arbeidsbeurs voor R. K. Ziekenverpleegsters [uitgaande van den Ned. R K Bond van Ziekenverpleegsters) Aanbiedingen en aanvragen voor verpleegsters aan het Bu reau BI.weg 309. Overveen (dr. C. Bosch). R. K. Leeszaal en uitleenbibliotbcek Jansstraat 49 Eiken dag geopend van 1012. van 25 en van 710 uur. be halve des Maandagsochtends en op Zon en Feestdagen Uitleenen van boeken van 2 tot 5 uur en van 79 uur. Woens dagmiddag ruilen van kinderboeken. St. Marthavereeniging. Bloemhofstr Zon dag? en Woensdags van 810 uur, n.m. gezellig samenzijn voor Hollandschc meis jes, die bier geen tehuis hebben TeL 11671. R. K. Bevolkingsbureau Gebouw Sini Bivo Smedestraat 23 van 8—10 uui op Maandag-, Woensdags- en Vrijdag, avond St. Elisabeth's Vereeniging Jansstraat Aanvragen om versterkende middelen voor arme zieken der S E V Maan dags van 23 uur Donderdag van 12. Bisschoppelijk Museum. Dagelijks, uitge nomen Zaterdag. Zon- en Feestdagen toegankelijk R. K. Kraamverzorging van de Derde Ords w- St. Franciscus. Aanvragen te richter tot Mevr. Coebergh, Ged. Oude Gracht 74, des Dinsdags van 23 uuV. Parochiale Bibliotheek (Kleverparkweg) ingang tusschen kerk en pastorie lederen Dinsdagavond. Eerste Hulp bij Ongelukken (Snelverband) Centrale post Tel. 11111 en verder bij de leden, te kennen aan het zwart schild met wit kruis aan den huisgevel. Reddingsbrigade voor drenkelingen Centrale post Tel. 11111 en verder bij dc leden, te kennen aan het groen-wit schild aan den huisgevel Vandaag wordt het vergroote, het nieuwe mode-paleis van „De Faam" op den hoek van Anegang en Lange Veerstraat in gebruik genomen. Een machtig bouwwerk, een grootsch tooneelstuk of een in.vruchtbaar bouwland herschapen moeras geeft immer weer stille vreugde aan den ijandachligen beschouwer om de energie, werklust en genialiteit van den bouwmeester, dichter of organisator, die uit het meesterwerk spreekt. Vreugde en bewondering. Eenzelfde vreugde en bewondering moet hem bevangen, die onbevooroordeeld, in het licht der historie, de uitbreiding van „De Faam" beschouwd Hier was een jonge, energieke directie aan het werk, een meesteres, een kunstenares in haar vak: het drijven van een modern winkelbedrijf. In September 1918, slechts 7 jaar geleden dus, deed zij onder den naam „Dc Faam", in Haarlem haar intrede. En wat frissche energie, gepaard aan deugdelijke zakenkennis en nuchter door zicht in de eischen van een modern winkel bedrijf vermogen, dat kunnen de Haarlem mers getuigen die „De Faam" aan het werk hebben gezien Men denke slechts aan de- voorbeeldige advertentie-campagne en de aantrekkelijke étalages. Reeds aanstonds had de nieuwe firma succes en uit den vrij bescheiden opzet heeft zich het groote gebouw ontwikkeld waaromheen nu dezer dagen de schuttingen der verbouwing zijn weggevallen en dat een oogenlust is voor al wie den hoek Ane gangLange Veerstraat bekijken. Een foto in dit blad laat den lezer het nieuwe gebouw zien, dat met zijn pretti- gen, witten steen, waartegen de donker bruine raamomlijsting Jiarmonieerend af steekt, zijn marmeren pilasters en bij de eerste étage groen marmeren bekleedingen een frisschen indruk maak;. Beter dan vele woorden van lof zal dit gebouw blijvend getuigen van de voortva rendheid, Je zakenkennis en de krachtige wil om „er te komen" van de jonge mannen, die de leiding van deze zaak in handen hebben. De directie vertelde ons van wat in een modern winkelbedrijf thuisbehoort en op welke wijze zij er naar streeft de goederen zoo goedkoop mogelijk onder het publiek te brengen. Wij noemen eenige van de door haar gebezigde middelen: een machtige in koopcombinatie met 35 leden over het heele land verspreid, zes filialen elders gevestigd, inkoopkantoren te Parijs, Berlijn, Weenen en Londen, die de firma op de hoogte hou den van iedere wijziging der mode en be slag leggen op de laatste snufjes en nou- veauté's, die als het moet door de lucht worden aangevoerd. Tenslotte gaan de in- koopers geregeld zelf naar het Buitenland. Door een zorgvuldig voorbereiden van "een goede inkoop- en verkooporganisatie tot in alle onderdeden meent de directie de prij zen der kleejing op een lager niveau te kunnen brengen. Grondslag daarvoor is verlaging van productie- en andere kosten, zonder dat de loonen van personeel gedrukt worden, maar dat daarvoor dan ook jn ruil de grootst mogelijke arbeidsprestatie geeft. In één woord dus een streng doorgevoerd economisch beheer over de geheele linie Ook de fabrikanten werden voor dat idéé gewonnen. Thans iets over het nieuwe gebouw. In September 1922 werd, naar de direc tie ons mededeelde, besloten door in ge bruikneming van het hoekperceel Anegang te voldoen aan het verzoek van velen om naast heerenkleeding ook dameskleeding te voeren. Vanaf het eerste moment dezer uit breiding ging het steeds vooruil. Steeds grooter werd de clientèle en steeds kleiner bleek de beschikbare ruimte. Totdat beslo ten werd tot verbouwing. Aanvankelijk was het de bedoeling een z.g. klein plan uit te voeren, waarbij de oude rooilijn zou ge handhaafd blijven, Door een gelukkigen sa menloop van omstandigheden, waarbij te leurstellingen echter niet bespaard bleven, kwam het nu uitgevoerde plan tot stand, waardoor tevens een groote verkcersver- betering op dien gevaarlijken hoek werd verkregen. De directie weet hiervoor dank aan den heer Reinalda, wethouder, en den heer W. J. B. v. Liemt. Het verkeer mag de directe dank weten voor haar offer om deze verbetering tot stand te brengen. Voor den buitenstaander immers is het meest opmerkelijk „de Faamstraat dat is de portiek welke de z.g, eiland-étalage van de overige uitstalkasten scheidt. Deze „Faam straat" is voor het verkeer een groote ver betering op dien drukken hoek en zal een drukke passage worden. Des avonds wordt de „Faamstraat" door middel van hekken, oni velerlei redenen, afgesloten. Etalage- ruimte is er genoeg. Niet minder dan on geveer 46 meter. De goederen, die er ge- exposeerd worden, komen uit Engeland, Nederland, Frankrijk, Duitschland en Oos tenrijk. De wasfiguren zijn ware kunstpro ducten uil de allerbeste Fransche wasfigu- renfabrieken. Ze worden vervaardigd naar bekende sterren uit de film- en tooneel- wereld. Ieder dezer wasfiguren vertegenwoordigt een bedrag, waarvoor een werkman gaarne een maand arbeiden wil en indien men eens de hoofden telt van deze étalagebevol king dan zal het duidelijk worden, dat hier in was staat geëtaleerd, voor een waarde ruim voldoende om een bescheiden win kelzaak te drijven. Fraai komen deze was figuren uit tegen den eikenhouten achter wand, waarvan de paneelen van artistiek papier zijn voorzien en waarvan het boven gedeelte bestaat uit glas in lood en oud Hollandsch glas. De toegepaste étalage-verlichting is eenig in ons land en bestaat uit de tot nu* toe in Haarlem onbekende Zeiss-ornamenten Deze heeft een enorme lichtsterkte. Bovendien is er een pui-belichting, die des avonds reeas van verre de aandac'.it trekt. De beide middenkolommen torsen ieder een gewicht van 75.000 kilo, waarbij prac- tisch is aangepast een viertal vitrines In de parterre is de Heerenafdeeling ge legen. Opmerkelijk is hier de fraaie lichthal, waardoor overvioed'g licht aan "ezig is doo, het volle daglicht dat hierin valt. In deze afdeeling vindt men respectievelijk onder gebracht de afd. Heereneostuums, Heeren overjassen, Heerenmodeartikelen, cassa cn expediiieruimte en tevens een afgescheiden ruimte voor den verkoop van Jongensklee- ding Het moderne Kinder-ameublement ruimschoots voorzien van speelgoed maakt het de moeder, welk: bii het koopen een gedeelte van haar kroost medebrengt al keel gfmakkeüjk hen rustig fe houden. Het betreden van de groote trap, waar onder paskamers cn verkoopafdeeling Hee renpantalons, behoorlijk worden opgebor gen of wel wat gemakkelijker is door ge bruikmaking van de door Stork-Heisch ge leverde lift. een copy van die uit het Roode Kruis Ziekenhuis te Den Haag komen wii op de eerste étage n.l. de ruime verkoop afdeeling Dameskleeding. Iedere dame de gelegenheid gevend rustig en van anderen gesepareerd hare inkoopen te doen was hier het parool. De standaards rijk voorzien van de nieuwe snufjes vormen een afscheiding welke tevens gebruikt wordt als paskamer. Hier vindt men ook groote afgesloten glazen vitrines waarin blouses, japonnen', avondtoiletten en bontmantels alsook gebreide goederen stofvrij worden opgeborgen. Op deze étage bevindt zich mede de cassa. Aan de andere zijde, ge heel gesepareerd, treft men de rustige Hec renmaatafdeeling en tevens de afdeeling verkoop Jongeheerenkleeding aan. Volledig heidshalve vermelden wij tevens de zich aldaar bevindende paskamers en toiletten. Op de tweede étage zijn ondergebracht de verkoopafdeeling Meisjeskleeding, het privé-kantoor. twee kanforen voor de Hoofdadministratie, alsmede de koffieka mer voor het personeel, Op de derde étage het voorraad-magazijn, de coupeurs-afdeeling en het atelier. Het geheele gebouw is onderling verbon den met een huisfelefoon en wel zoodanig dat iedere étage rechtstreeks verbonden kan worden met het stadsnet. Ook het brandgevaar werd tof een minimum be perkt, immers het geheele gebouw is voor zien van een brandleiding. In de kelders welke onder het geheele gebouw doorloopen, bevindt zich het ke telhuis waarin de twee Strebelketels ge plaatst zijn, welke zorg dragen dat het ge bouw afdoende wordt verwarmd. Rest ons nu nog eenige namen te noemen. Het geheel kwam tot stand ondek leiding van het architectenbureau L. en lr. J. van der Laan fe Leiden; aannemers waren F. Camerling en van der Weg te Dordrecht, die vanaf hei stellen van de eerste ijzer kolom tot het kappen nog geen twee maanden noodig hadden voor den bouw. Opzichter was de heer van Diggelen. Ook mogen wij noemen eenige artistieke be kleedingen en ontworpen meubelen van het kunstinstituut A. V. A. B. aan het Spaar- ne, leider de lieer Zonneveld. De verkoop- en magazijnruimte beslaat 1100 M2, Met het nieuwe magazijn is Haarlem een fraaien winkel rijker geworden, het stads beeld een mooi gebouw en bef verkeer een groote verbetering. Moge de dbectie baar verwachtingen in vervulling zien gaan. EEN AANRIJDING. Hedenmiddag stond voor de Rechtbank terecht G. H W., uit Blcemendaal, ter zake dat hij op 22 Juli als bestuurder van een zwaar motorrijwiel met een zeer snelle vaart heeft gereden op den Bloemendaal- scheweg te Jan Gijzenvaart en bij het nemen van een bocht met onverminderde snelheid 'n aanrijding veroorzaakte met den 23-jarigen A. S„ waardoor deze een sche delbreuk opliep en verwondingen aan het oor, welke laatste verwondingen een blij vende doofheid niet uitsluiten. Het slachtoffer vroeg een schadevergoe ding van 288, welke door de rechtbank niet ontvankelijk werd verklaard. Op een vraag van den president, ant woordde bekl dat hij met een „zeer snelle vaart" heeft gereden en voor het nemen van den bocht de snelheid nog heeft vermin derd. Getuige A. S. verklaarde, dat hij op den bewusten dag als bestuurder van een mo torrijwiel geheel rechts van den weg naar Bloemendaal reed, met een zeer matigen gang. Bij de Alb. Thymlaan kwam bekl. aanrijden, die rechts op hem aankwam. Get. kon zich niet meer zeker herinneren of bekl. met snelle vaart ging, noch dat deze links van den weg reed. Door den grooten bocht meende get., dat W. rechtdoor wilde Barometerstand 9 uur v.m.r 762. Vooruit, OPGAVE:" Naar waarnemingen in den morgen van 25 September. Hoogste barometerstand 768.3 mM, te Toulouse Laagste barometerstand 750.2 m.M„ te Roest. Verwachting van den avond van 25 lot den avond van 26 September: Matige westelijke tot zuidelijke later wel licht ruimenden wind, aanvankelijk opkla rend met weinig of geen regen, later toe nemende bewolking, kans op nachtvorst, iets warmer later. Bekl. antwoordt hierop mei een omstan dig verhaal, waarin hij o.a. zegt, dat het „ook een dergelijk geval van chantage" was. Mr. Josselin de Jong, vraagt of. bekl. ook kaarten heeft verspreid, waarop zijn naam, met bijvoeging van natuurgeneeskundige staat vermeld en eenige spreekuren. Bekl. antwoordt hierop bevestigend. Getuige K. verklaarde, dat L. gezegd had het kind in behandeling te willen nemen, hetgeen ook gebeurd is. Bekl. vraagt excuus voor zijn geëxal- teerdheid, maar er wordt gelogen. De ge tuige spreekt geen waarheid. De geheele basis is wraak, laaghartige wraak. De moeder van bekl,, als getuige a dé charge gehoord, verklaard gezien te heb ben, hoe het kind behandeld is, hetgeen den pres. de opmerking ontlokte, dat deze getuige een a charge blijkt te zijn. Ook de vrouw van bekl. verklaart de behandeling te hebben gezien. Het O.M. acht hef feit bewezen en vraagt bevestiging van het vonnis van den kantonrechter. Mr. Mellema betwist de vraag, of hier sprake kan zijn van een uitoefening van ge neeskunde als beroep. Vervolgens wijst pi. er op, hoe bekl. een idealist is, die alleen de menschen wil hel pen. Ter staving van zijn bewering legt pl. verschillende getuigschriften over. Deze rijden. zaak is een waarschuwing voor bekl. Pl Bekl. merkte op, dat zijn duo-ri)der de j richting heeft aangegeven. Van de aanrijding zelf weet get. zich niels meer te herinneren. Zes weken is hij ver pleegd in het ziekenhuis St. Johannes de Deo. Thans is hij weer nagenoeg hersteld, doch met zijn linkeroor kan hij absoluut niets hooren. Getuige H. verklaarde, het ongeval ge zien te hebben, toen zij voor de deur van haar woning zat. Zij zag bekl. links van den weg rijden met een „vlug gangetje", niet zoozeer met een groote snelheid. Signalen heeft zij niet gehoord, nog teekens gezien. Wel zag zij, hoe S. tegen W. opreed en bei den vielen. Op een vraag van den president,- welke indruk getuige had van de schuld van een van beiden, beweerde zij niet te kunnen antwoorden, daar het geen moedwil was. Getuige L. zeide, dat bekl. met een flin ke vaart kwam aanrijden, geheel links van den weg. Ook S. had een tamelijk gangetje, doch reed minder hard dan W. Na de bot sing bleven beiden bewusteloos liggen. Nog verklaarde getuige, op een vraag van den president, dat bekl. steeds met een „gru welijk snelle vaart" reed. Volgens het pu bliek was het een woeste rijder. Dr. K., als getuige-deskundige gehoord, verklaarde, dat S. een schedel-basis-frac tuur had opgeloopen en een kneuzing aan het rotsbeen. Dr. Kamminga verklaarde, dat het trom melvlies beleedigd was, terwijl een bloed uitstorting plaats gehad had in het linker oor. De waarschijnlijkheid is groot, dat het gehoor voorgoed verdwenen is. Get. N„ de duorijder, zeide, met zijn hand de richting te hebben aangegeven. Ook W. heeft signalen gegeven, met de hoorn en met de hand. Wat de snelheid be treft. deze zou ongeveer 15 K.M. per uur geweest zijn; over het algemeen rijdt bekl. niet wist, wel pittig. Het O.M. achtte de schuld van bekl. be wezen door de getuigenissen en bekl. heeft links van den weg gereden, terwijl de tee kens. indien gegeven, dan toch zeer ondui delijk waren. Ook hebben de getuigen aan vankelijk verklaard, dat bekl. als een woest rijder bekend staat. In aanmerking nemen de. dat bekl. zelf ook veel schade heeft ge leden. meent spr. geen zware straf te moe ten eischen. Een gevangenisstraf achtte spr. dan ook niet noodig. doch het beste zou zijn, indien een compromis werd gesloten tusschen bekl. en het slachtoffer. De eisch lu'^de 50 boete of 10 dagen hechtenis. De verdediger, Mr. Pliester, weerlegde op de eerste plaats de schuld van bekl. op iüridische gronden. Vervolgens zijn de ge tuigen zeer onzeker in bun verklaringen. Als W links had gereden, dan bad hij S. moe ten zien aankomen. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 1 October. Onbevoegd uitoefenen der geneeskunde. Vervolgens diende de zaak in hooger be roep tegen H. J. L. koopman uit Amster dam, terzake van het onbevoegd uitoefe nen der geneeskunde. Bekl. zou in Mei 25 een 12-jarig kind in behandeling hebben genomen, in Zandvoort, hetgeen door hem werd ontkend. Enkele punten in de dag vaarding zijn volgens bekl. waar, doch de meeste niet. Bekl. was door den kanton rechter veroordeeld tot 1 maand hechtenis. De president merkt on, dat bek!, reeds eerder voor een dergelijk feit is veroor. deeld. dringt aan op een voorwaardelijke veroor deeling. De uitspraak werd bepaald op Donderdag 1 October. Ondergeteekenden, met groot leedwezen kennis genomen hebbende van de afwij zing tot meerdere geldelijke hulp aan de H. O. V. door den Gemeenteraad, doen een klemmend beroep op alle ingezetenen van Haarlem en omliggende gemeenten om oogenblikkelijken steun. Na deze afwijzing zal in de ledenverga dering a.s! Maandag opnieuw een voorstel tot ontbinding moeten worden ter tafel ge bracht, tenzij vóór dien eenbedrag van tenminste 10.000 zou zijn bijeengekomen. Zij zijn van oordeel, dat het ernstig te betreuren zou zijn, indien een orkest, dat in het muziekleven hier ter stede een zoo belangrijke en eervolle rol vervult, moest komen te verdwijnen en vertrouwen dat er I" in en om onze stad zeer velen zijn die prijs stellen op zijn voortbestaan en zich een of fer daartoe willen getroosten. Als allen, wien dit orkest in den loop der jaren in Concertzaal en daarbuiten zooveel te genieten heeft gegeven, de handen ineen willen slaan en elkeen naar de mate van zijn krachten wil medewerken, dan behoeft dit offer ook niet groot te zijn. Elk vriend van de H. O. V. wordt drin gend verzocht ten spoedigste toezeggingen van bijdragen in te zenden aan een van ondergeteekenden: Joh. Braakman, voorzitter Kleine Hout- straatvereeniging; Dr. G. J. A. Broese van Groenau, voorzitter Kon. Liedertafel „Zang en Vriendschap"; H. Burger, voorzitter Harmonie-Crescendo; P. Duyn, voorzitter Jansstraat vereeniging; M. F. Heemskerk, voorzitter Symphonie Orchest „Euterpe"; D. Hogenbirk, voorzitter Chr. Or. Vereeni ging; W. van Honschooten, voorzitter Man nenkoor „Proza en Poëzie"; W. A. J. v. d. Kamp, lid van den gemeenteraad; Th. van Kempema, voorzitter Spaarnwouderstraat- vereeniging; Vincent Loosjes, oud-wethou der van Haarlem; Dr. J. A. Menalda van Schouwenburg; Jhr. J. C. Mollerus, voor zitter Ver. Voor Vreemdelingenverkeer; C. Overbeek, voorzitter Doopsgezind Zang* koor; Jhr. C. J. A. Reigersman, voorzitter Haarl. Bachvereeniging; D Ia Roy, voorzit ter Nieuwe Haarl. Muz. Vriendenkring; P. Schuuring, voorzitter Kaniperstraat-vereeni- ging; R. Smit, voorzitter Haarl. Politie mu- ziekvereeniging; H. Stinis, voorzitter Kruis straat en Kruisweg-vereeniging; J. C. Tade- ma, voorziter Mij. tot Bev. van Toonkunst, afd. Haarlem; Max Weber, voorzitter Ko- ningstraat-vereeniging; A. H. Weijburg, voorzitter Barteljorisstraat-vereeniging; J. Willems, voorziter Gierstraat-vereeniging; J. Antonisse, voorzitter Laurens Jansz. Cos- ter muziekvereeniging; J. IJzingdijk, voor zitter Haarl. Tram Fanfare; A. N. Zonne veld. voorziter Gem. Koor Polyhymnia, J j

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 1