GEMENGD NIEUWS. tPH. ScMttet Overal Nog aardbeien. De vriend die terug wilde komen. Mislukte berooving te Rotterdam. Een aardig voorval op den kruiser Java. Taai als een wesp, Uit een trein geschoten. Man door vrouw met bijl verwond. Malversaties bij de Robaver. Door een rangeermachine aangereden. Een madelief van een half kilo. Het afgeioopen Bad-seizoen te Scheveningen. Na de stormramp. Een geschenk van waarde voor Artis. Het geheim van den mollenjager De brug bij Diemen neg niet hersteld. Ontduiking der speelkaarten- belasting. Eerste openlucht-school. HANDEL EN NIJVERHEID. Nederlatidsche Jmarbeurs. KUNST EN KENNIS. KERK EN SCHOOL. v Diocesane altaarwacht in in het aartsbisdom. De nienwe generaal der Paters Capwcrjnen. Hei katholiek leven in Indië. Een gedenkteeken van den H. Franciscus van Assisië te San Marino. Een nieuwe betonsoort. UIT ONZE OOST. Valsche munterszaak in den Preanger. SPORT EN WEDSTRIJDEN. Haarlemsche Voetbalbond. E. D. O. IVHaarlem IV 2—0. R. K. V. V. „Onze Gezellen". ZandvoortSchoten 42. N. V. B. standen. 'STADSNIEUWS. 4 v.s.v o MARKTNJEUWS. V Als een bijzonderheid wordt gemeld dat de heer C. T. Zwart, boomkwecker te Bos koop, gisteren nog aardbeien heeft geplukt van den kouden grond. Men meldt uit Raaite Sedert een paar weken werden deze en de omliggende gemeenten onveilig gemaakt door een persen, die er zijn gewoonte van maakte des nachts bij landbouwers in te breken, en zich bij hen te goed te doen aan eetwaren ook nam hij wel eens kleedingstukken en an dere zaken mede.. Zoo heeft hij o.a. bij den landbouwer Herder onder Raaite een melk bus gevuld met melk ontvreemd, en gele digd de bus werd later in een dennenbosch terug gevonden. Bij diens broeder J. H. Her der is hij 's nachts binnen gekomen, en heeft een pan met soep gedeeltelijk geledigd en de rast aan de kat gegeven. Verder nam hij een jas med$, nam er een paar rijwielsleutels uit en stak die ih ïijn eigen jas. Te Veldhoek gemeente Heine nam hij des nachts wors: en spek bij een landbouwer weg. Bij den land bouwer Lubbers te Lenthe gemeente Dalfsen kwam hij 's avonds om 10 uur al binnen toen deze juist te bed lag, doch L. bemerkte on raad, stond op, en zag den indringer nog juist door de deur van den koestal verdwijnen. Hij miste zijn zilveren horloge met ketting. Zoo is de dader ook nog bij een landbouwer te Dalsen geweest., alwaar hij zich te goed deed aan eetwaren. Hij iiet aldaar een briefje achter met inhoud „Ik kom morgen weer vriend". Als verdacht van deze diefstallen is te Zwolle aangehouden de sedert Juni uit de gevangenis ontslagen H. G., oud 50 jaar, zwerver, die nog enkele gestolen kleeding stukken in zijn bezit had. Te Zwolle had hij twee manchester pakken verkocht, die in beslag zijn genomen. Vrijdagmiddag kreeg de bloemist C. V., Zaken doende in de Vierde Ambachtstraat te Rotterdam, bezoek van een ongeveer 30- jarige man, die voorgaf, een zoon te zijn van den ingenieur der Nederlandsche Spoorwe gen, Kloos, wonende aan de Aelbrecntskade. Deze zeide, dat zijn vader binnenkort 25 jaar in dienst van de spoorwegen was en dat men voor_ die gelegenheid de woning feeste lijk wilde versieren. Het mocht wel een paar honderd gulden kosten en hij was bereid f 150 als voorschot te geven. De man ver zocht den bloemist, om dien avond om kwart over negen aan de Aelbrechtskade te zijn met f 50 wisselgeld bij zich, daar hij zou betalen met een bankbiljet van f 200. Toen de bloemist op het genoemde tijdstip aan de Ael brecntskade kwam, was Kloos daar ook, ter wijl spoedig nog een juffrouw verscheen, dié Kloos zeide, te moeten wachten, tot er een broer uit Utrecht kwam- Tot elf uur werd gewacht, doch toen wilde de bloemist heen gaan. Op dat moment wierp He vrouw plot seling haar mantel over zijn hoofd, blijkbaar met de bedoeling, den man van f 50 te be- rooven. Op het hulp geroep van den bloe mist schoten eenige woonschuit-bewoners -*oe, waarna de aanranders dc vlucht namen en in het duister verdwenen. De bloemist viel van schrik tegen de straat en werd licht aan het hoofd gewond. Hij mist alleen zijn hoed. Naar het Vad. verneemt, heeft tijdens het fcezoek van H.M. de Koningin aan boord van den kruiser Java, Woensdag jl„ een aardig voorval plaats gehad. De commandant van het schip, de heer Quant, vertelde n.l. aan Hare Majesteit, die groote belangstelling aan den dag legde voor alies, wat den dienst op de Java betrof, dat marinier eerste klasse, Jaski, in zijn 22-jarigen diensttijd bij de marine (de Indische jaren meegeteld), nog nimmer ook maar één mi- nftut arrest heeft gehad, hetgeen, de strenge discipline bij de marine in aanmerking ge nomen, een bijzonder feit mag heeten 1 H. M liet daarop Jaski voor zich verschijnen en sprak hem op waardeerende wijze toe. Dat de man hiermede vereerd was, laat zich be grijpen an „Natura" komt de volgende mede- deeling voor Verleden Zondag zaten we en familie achter mijn woning ons te laven aan wat limonade. Op de flesch, waaruit de essence werd ge schonken, die, met water verdund, ons de frissche lafenis leverde, zat een exemplaar van Vespa media. Een der aanwezigen, een doodelijken haat gezworen hebbende aan al wat wesp is, gaf het dier zoo'n geweldiger, oppeuter, dat de de kop van den romp gescheiden werd. Die kop kwam met het breukgedeelte, zeggen «we z'n hals terecht op het tafelkleed. Daar bewoog het de mandibels nog heen en weer en maakte intense sprietbewegingen. „Het schijnt nog tegen te pruttelen merkte een der aanwezigen op. Toen echter dat ge pruttel na 5 minuten nog niet eindigde, be gonnen we het geval merkwaardig te vinden. Een loupe werd gehaald en ieder ging het of eigenlijk wat er van net dier nog over was, bekijken. We verwachtten spoedig het einde. Echter dit bleef lang uit. Eerst na een uur werden de bewegingen van kaken en tasters wat minder, en pas na een uur en 20 minu ten hielden die op Me dunkt zoo taai als een wesp is een goede uitdrukking De politie in den Haag werd Zaterdag ge waarschuwd, dat uit een trein, die van Amers foort in Den Haag zou aankomen, een 9-tal schoten waren gelost. In den trein bevonden zich een aantal militairen, die van oefeningen terugkwamen. Bij onderzoek bleek, dat de ze militairen onrhogeiijk met scherpe pa tronen kunnen hebben geschoten, aange- zien zij die niet in hun bezit konden hebben. Volgens den commandant is de eenige mo gelijkheid, dat eenige losse patronen, die wa ren achtergebleven, zijn afgeschoten. Zaterdagavond omstreeks half 9 kwam de 50-jarige C. M. uit de Sirtemastraat te 's-Ha- ge zijn meisje bezoeken, dat zich bevond in een perceel in de Chrispijnstraaf. Daar is tusschen de twee ruzie ontstaan met liet ge volg, dat het meisje de woning uitliep. M. dacht echter, zij zich ophield in de woning van de hoofdbewoonster van het perceel en drong haar kamer binnen. Hij moet toen een mes getrokken en zij een bijl genomen heb ben. Bij het aevecht, dat tusschen de twee ontstond, is M. met den bijl oo het hoofd geslagen en ernstig gewond. De Genees kundige Dienst bracht hem naar het zie kenhuis. De dadere smeldde zich bf) de politie en is in arrest gesteld. Meer dan een ton verduisterd. Een procuratiehouder gearresteerd. Eenigen tijd geleden zijn ex bij de Haagsche afdeeling van de Rotterdamsche Bankver- eeniging door de bij die instelling ingevoerde reorganisatie feiten aan het licht gekomen, welke tot verschillende ontslagen'aanleiding gegeven hebben. Thans verneemt het „Volk" dat de politie is overgegaan tot de arrestatie van den pro curatiehouder H. Gebleken is dat deze in den loep der jaren meer dan een ton heeft weten te verduisteren. Zeer waarschijnlijk is het, dat H. gespeculeerd heeft met het geld van eenige cliënten, die van deze financieele manipulaties volkomen onkundig waren. Door het handig vervalschen der boeken bleef deze onregelmatigheid langen tijd on ontdekt. Toen echter het systeem werd ingevoerd dat de groote afdeelingen der Robaver elkaar moesten controleeren, is de verduistering aan het licht gekomen met het bovengemelde gevolg. Op het emplacement van het Centraal Station te Utrecht is Zaterdtg-cchtend de arbeider-remmer H. van Gend,1 aangereden door een rangeermachine, ten gevolge waar van hij ernstig werd verwond. Zaterdagmid- ,dag is de ongelukkige aan de bekomen ver wondingen overleden. Van den heer R. de Lange, tuinier en kweeker te Hilversum, heeft de heer J. C. Costerus, naar hij in „Natura" mededeelt, een madelief gekregen van zoo buitengewone a fmetingen en daaraan evenredig gewicht, dat men nauwelijks kan gelooven, dat zij de zuster is van de bescheiden plantjes, die onze weilanden en grasperken als met stralende zonnetjes verlieten. In een cultuur van ma delieven was w één ontstaan, waarvan de stengels, bladen en blóemhoofdjes tot een zoo onmatige ontwikkeling geraakten dat het geheel nu al een gewicht heeft van ruim een halve Kilo. Een. andere merkwaardigheid is, dat al de bloempjes van een normaal hoofdje vervangen zijn door een.... veel- bloemig hoofdje. De heer C. bracht het gevaarte in eigen tuin over en een paar dagen later bevond hij, dat het niet alleen aanslaat, maar zelfs nog nieuwe hoofdjes ontwikkelt en de reeds aan wezige vergroot. Op het oogenbiik (15 Mei) is de toestand ongeveer zóó hoogte 19 c. M., dikte van den opgaanden-afgeplatien sten gel 7 a 8 m. M„ de spateivormigc bladen be reiken een lengte van 13 c. M. met een breed te van 6 c. M„ alsmede een dikte die aan ver planten doet denken. De omwindseiblaad- jes van het eindh®ofd je zijn. minder talrijk dan bij normale hoofdjes maar vele malen grooter (lengte 3c,MO en door hunne zwaarte afhangend. Allerzonderlingst gedragen zich de hoofdjes in plaats van dc bekende ltnt- i en buisbloempjes dragen zij een geweldig groot aantal (secundaire) hoofdjes, die dicht op elkaar gedrongen, in het centrum een spleet- vormige ruimte openlaten, vooral bij 't eind- hoofdje sterk in het oog vallen. TRAMONGEVAL IN DE HOOFDSTAD Zaterdagavond is op de N.Z. Voorburg wal te Amsterdam, nabij de N. Z. Kolk, een 57-jarige bewoner uit de Nieuwe Nieuwstraat, door een motorwagen van lijn 16 overreden. De bestuurder van den motorwagen treft geen schuld. De man is in vrij ernstigen toestand ter verpleging opgenomen in het Binnen-Gasthuis, wair hij aan de gevolgen van de bekomen verwon dingen is overleden. Ongeveer terzelfder tijd, circa acht uur, heeft ook op den Admiraal De Ruijterweg een verkeersongeval plaats gehad. Een taxichauf feur reed den overweg bij de Jan van Galen straat over, toen op het zelfde oogenbiik de Slöterdijksche tram-trein, gaande in de rich ting De Clerqstraat, naderde, hetgeen dooi den chauffeur niet tijdig genoeg bemerkt werd. De afstand tusschèn beide voertuigen, was reeds te klein, dan dat remmen nog kon baten eii het gevolg was, dat de auto door de tram over vrij grooten afstand langs de baan werd gesleurd. Toen de tram tot stilstand was gebracht, bleek er van den auto niet veel meer dan een ruïne te zijn overgebleven. De chauffeur kwam gelukkig met den schrik vrij,mitsgaders eenige pnbeteekenende schram men aan een der handen. Het ongeval, dat dus nog merkwaardig goed is afgeioopen, veroorzaakte aanzienlijke stagnatie in het tramverkeer, hetwelk geruimen tijd over één spoor geleid moest worden. Naar wij vernemen, ishet afgeioopen badseizoen te Scheveningen veei beter ge weest, dan dat der laatste jaren. Ook het aantal zeebaden in vergelijking met andere jaren is een goede maatstaf. Uit opgaven blijkt, dat bij de Maat schappij Zeebad dit jaar ruim 30.000 baden meer zijn genomen, dan verleden jaar. In totaal bereikte, men dit seizoen een ge tal van ruim 116.000, dat ook in de vccr- oorlogsc'ne jaren nog nooit is bereikt. Deze vooruitgang wordt niet alleen toe geschreven aan het feit, dat we zoo'n buiten gewoon mopien zomer achter den rug hebben, maar ook het aantal vreeemdeljngen, dat aanmerkelijk grooter is, dan vorige jaren, heeft er toe meegewerkt, om dit record-sei- soen tot stand te brengen. Ook het zich. in badmantel van de hotels r.aar het bad begeven, komt er langzamerhand meer in, waardoor een groot aantal badkoetsjes voor anderen beschikbaar blijft en er veel meer liefhebbers tegelijk te water kunnen gaan. Niettegenstaande het Zuiderbad, dat toch in een groote behoefte voorziet, duizenden menschen binnen haar muren heeft gezien, is het aantal volkszeebaden dezen zomer bijzonder groot geweest. Zelfs de concurrentie van Kijkduin, waar dit jaar toch ruim 40.000 baden werden ge nomen, heeft dus geen afbreuk gedaan aan de Scheveningsche ondernemingen. De schade te Borculo. Men meldt uit Borculo, dat de schade, door den storm van 10 Augustus in die gemeente veroorzaakt, is geschat als volgt onroerende goederen 1.700.000, roerende voederen 200.000, veldgewassen, landbouw werktuigen, etc. 80.000, bedrijfsschade 32.500, samen dus ruim 2 millipen gulden. De schade te Doetinchem. Men meldt uit Doetinchem De plaatselijke schadecommissie heeft de door den storm in deze gemeende aan gerichte schade bepaald op 43.000. De gezamenlijke schade-opgaven door Je betrokkenen beliepen f 150.000. Dezer dagen bracht het s.s. Soeniba der Mij. Nederland voor Artis eer, flink uit de kluiten gewassen Orang-oetan-niannetje aan, als geschenk van den heer W. C. Sterk, ad ministrateur der Dell-Batavia Maatschappij te Tandem Hirlir. Binnenkort zullen nog wolgen: een mannc- j lijke orang-oetan, aangeboden door dr. H. Hcinemann, Senembah'Maatschappij, tand jong Morawa, en een vrouwelijke orang- oetan, aangeboden door den administrateur van Medan Estate (Deli Mij), den heer B. v. d. Berg. Door de góede zorgen van gezagvoerder J, B. Broekman en de uitnemende oppas sing aan boord door bootsman en timmer man kwam Piet kerngezond én goedgehu meurd over, om zorgvuldig ingepakt" in het zware reishok van boord .geheschen, op den wagen van A.rtis te belanden en den volgen den ochtend zijn woning in de groote mid- denkooi van de Anthropoid en-afdeeling in het Apenhuis te betrekken. Piet bleek zich daar Zondag al dadelijk thuis te gevoelen. Vol belangstelling werd hij er opgenomen door zijn buurluidjes, dc spccische Chim pansee Goeinba van Tanga iNiicka en de prachtige, naar Gibbon-ar,rd minder toe schietelijke Javaansche Wouwou van den heer Sody te Buitenzorg. Ruig en waardig tevens in zijn donker bruine pij van jongen boschmensch, zic.t de nieuwe Maias, zooals de Dajak' ers op Bor neo zeggen, er ,jjU. Zijn oersterke klimlian- den 'met dc korte duimstompen, die bij 't klimmend grijpen r:t hinderlijk lang zijn, zijn behendige giijovoeten met hun oppo- neerbaren grooten teen, die hier niet groot is, maar een korte stev-ige v,,voetduinv," zijn indrukwekkende facie bovenal, met diep liggende fakir-oogen en het krachtig gebit, dat in 't mannelijk geslacht geweldige hoek tanden draagt als wapens van secundair sexueelé beteekenis, boezemen al aanstonds ontzag in. Maar de ervaren verzorgers in Ar tis weten met de noodige om- en voorzich tigheid, want hier is in dubbelen zin „op passen" de boodschap, wel spoedig den weg tot Piets hart" te winnen, welke weg vol strekt niet zoo uitsluitend door de maag loopt, als men gewoonlijk wel denkt. Te Warns (Friesland) woont iémand, die van zijn ruim S0 levensjaren, 32 zomers een bedrijf uitoefende, dat, evenals dat van den valkenier van de Brabantsche hei, zonder concurrentie is, aldus de „Tel." De krasse grijsaard, Jildert Smith is zijn naam, was mollenjager in dienst van de zee- werende waterschappen Hem-Oldyk en a.h. zeedijken en Wyrabritseradeeis ..Contribu tie," enkele jaren -ook van het Workumer Nieuwlanci. Hij ving de mollen, die in de zeedijken bij samenwerking gevaarlijk zijn kleine oorzaken kunnen daar groote ge volgen hebben steeds met dc spade val len en klemmen waren voor dezen deskun dige kinder tuig. Gemiddeld bracht hij per seizoen en per Waterschap 250 mollen aan en voor particulieren doodde hi; bij honder den. Het geheim vaiude vangst zit in de ken nis van de moüenbiologie, in de totale be- wegingsbcheersching en vooral cok in het opsporen van de drinkplaatsen der mollen, die graag en veel drinken. Als een bijzonderheid mag nog worden aangeteekeud, dat deze mollen jager bij „Hem-Oldyk" werkte onder, drie opvol gende dijkgraven Tjebbes, van wie de aan- wezende zijn jager nog teikenjavc op diens verjaardag met een geldgeschenk bedenkt. Het defect aan de draaibrug over het Mer- wedekanaal te Diemen is nog niet verhol pen, doch het doorgaand verkeer.op den Muiderstraatweg o'ndervindt hierdoor thans geen belangrijke stagnatie meer. Het perso neel van de Gooische Stoomtram, met dat van Waterstaat zijn behulpzaam bij het bedienen van de brug, welke aan weerszijden bij het open- en dichtdraaien-met kraent- werktuigen moet worden opgevijzeld. Het oponthoud voor het verkeer heeft men nu tot 20 mintiteti weten te beperken. Wanneer de stoornis geheel geëindigd zal zijn. valt nog niet met zekerheid te melden. Tijdens' de zitting van de Arr. Rechtbank te Breda,' deelde d? Rijksadvocaat mr. van Zinr.mcq-Bergman volgens de „Gr.w." me de, dat cr momenteel op reusachtige schaal ontduiking van de speelkaarten-belasting wordt gepleegd.en wel bijzonder te Tilburg, dat er het brandpunt van.genoemd-mag wor den. Alles wat zich in de groote steden Rot terdam, Amsterdam, Den Haag op dit ge bied voordoet concentreert zich te Tilburg. Daar komen de groote „handelaren" bijeen en er zijn daar speciale huizen waar onge stempelde speelkaarten in massa te krijgen zijn. Marino niet achterbliji en om den Heilige tc ecren. De Republiek heeft de heiligheid van den H. Franciscus doorleefd en door voeld, heeft hooren weerklinken tusschen haar rotsen en in zijn bosschcn zijn Loflied aan de Zon, dat als een hymne is van dank baarheid aangeheven tot den HoogsteiS, Goe den en Almachtigen Vader van alle aard- sche schepselen. En zoo hebben verscheidene bewoners van San Marino en dc Regeering der Re publiek het initiatief genomen om de na gedachtenis van den Poversllo van Assisië fe vereeuwigen door het oprichten van een gedenkteeken op den berg Titanus. I Te Amsterdam is Zaterdag de eerste openbare openlucht-schooi geopend. Zij grenst aan het Vondelpark en is gelegen naast de Keyer Ansloschool in de Frcdc- rikstraat. De ledenvergadering van dc Vereeniging tot het houden van Jaarbeurzen in Neder land heeft in de vacature, ontstaan doorliet bedanken van den heer Henri Polak t'otiid van het Algemeen Bestuur benoemd den heer dr. ir. Th. van der Waerden, lid van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, tc Amsterdam. De heer van der Waerden heeft deze benoeming aanvaard. Door het vertrek van den secretaris-pen ningmeester, den WelSerw. Pater J. J; C. Hentzen van Lichtenvoorde mar Haarlem, is een vacature ontstaan in het bestuur. Ingevolge, besluit van de Jaarvergadering van 15 September 1.1. te Arnhem heeft zich nu met de waarneming van het .secretariaat- penningmeesterschap belast rector B. Huls hof, Harnveld (Lichtenvoorde). Zaterdag is te Rome ut het kapittel der eerw. Paters Augustijnen tot generaal der orde gekozen, de hoogeerwaarde pater Este- ban, (Spanjaard), die momenteel het ambt van vicaris-generaal bekleedt.' (Msb.) Naar de -Msb. verneemt", schreef Mgr. Gijlswijk aan het blad „Sociaal leven en Streven" dat door hem met groote voldoe ning een bloeiend, katholiek leven in Indië was g' constateerci waarbij de geest tol saamlioriig»cid zich openbaarde in een streven naar de katholieke organisatie. In 1926 zal het zeven ecuwen geleden zijn, dat' de Heilige Franciscus van Assisië stierf, en deze gebeurtenis zal door dc .ge- heele Roomsch-Katholieke wereld op plech tige wijze werden herdacht, Bij deze algemcenc herdenking wilde de kleine vijitienhonderdjarige Republiek San De Deenschc ingenieur E. Bayer heeft door menging van enkele soorten zeep een soort beton vervaardigd, welke per M3 35 milliard poriën schijnt te bevatten. Ze is reeds gebruikt bij den huizenbouw in Denemarken en onderscheidt zich vooral door het groote insolatievermogen voor warmte. (Chemie en Industrie.) Uit Batavia wordt gemeld, dat een val sche munterszaak te Paroengkoeda in de Pre- ang er-Regent schappen is ontdekt. De biljet ten zijn echter achterhaald, Twee commissa- lissen van politie uit Soerabaja en commissa rissen uit Semarang, Solo en Bando«*g, zijn vcor het onderzoek overgekomen. Kn Chi li oescli bankdirecteur te Semarang is waar schijnlijk bij dc zaak betrokken. Het vilsche geld was een half jaar geleden bij den bank- kassier achterhaald. IA: R.C.H. IllKinheim 2—4 Schoten IIA—V.V.H. 5—2 Zandvoort III—I V.O. 3-3 E.D.O. IVHaarlem IV 20 IB; Haarlem-VeteranenHaarlem III 11 HiilegomBennebroek uitgesteld T.H.B. II—E.D.O. Ill 0—0 Bloemendaal IIR.C H. IV 23 Schoten II—H.F.C. IV 4—2 IIA: SlormveldE.H.S, II 42 UB: D.O.A.Haarlem V 55 1IC: R.C.H. VT HB III 7—3 Haarlem VI—V.V.H. II 6-0 Aurora IIStormvogels IV 3t, I1D: H.F.C. IV—Kinheim II uitgesteld Ripperda IIDJ.O. III uitgesteld TIIB; R C.H. IXR.C.H. X uitgesteld E.H.S. IllSwastika II 73 Bloemendaal IVSteeds Voorwaarts 74 IIIC: Aurora III—I.V.O. II 5—0 Soaarnestad II—R.C.H. VI 2—2 ÏIE; Schoten IV—D.I.O IV 9—0 IIIF: V O.G.Droste 6—2 SpaarnevogelsSwastika uitgesteld ZeemeeuwenDSK uitgesteld IIIG-. VöG IIDS.K. II uitgesteld E.H.S. IVSpaarncvogels II 013 Bennebroek 111Hiilegom II 07 IIIH: Bennebroek IIZeemeeuwen II 23 E. D, O. was steeds sterker. Voor rust doelpunt E. D. O. en na de hervatting eenmaal. Haarlem bracht er niet veel van terecht, zoodat het einde een verdiende overwinning bracht voor het E. D. O.-elftal. H, B, C. H. B. C. I De Meer I H. B. C. II Viirix I, niet gespeeld ter rein afgekeurd. Seer, J. J. Loerakker, Schotervoetpad 4, Schoten. Onze Gezellen 1 R. K. V. Z. II 81. R.K.V.Z. III Onze Gezellen II 12 Het is dus zoowel liet le als het 2c elf- lal gelukt, de eerste wedstrijd voor de com petitie le w-ismen en wel legen R. K. V. Z. II en III. Het lc elftal speelde thuis en won met niet minder dan 81 van R. K. V. Z. II. Wanneer O. G. aftrapt gaat het direct op het R. K. V. Z.-doel af. Bijna onafgebroken zitten de onzen voor hel andere doel. Rust 50. Na rust biina dezelfde vertooning, zocdat hei einde komt met 81, Het tweede speelde onder leiding van den heer Klaver, daar de scheidsrechter, de heer Bruins, niet was. opgekomen. Oog het 2e elftal wist een verdiende 21-overwinning te behalen. AJAX 2— R.C.H. 2 4—2. Het is den R.C.H.-r.eserves niet gelukt om ook den derden wedstrijd in een overwinning te doen eindigen. Het missen van drie spe lers Aai daaraan ook wel niet vreemd geweest zijn, doch tegen Ajax 2 zullen nog wel meer dere elftallen in het zand bijten. De Amster dammei s beschikten over een sterke ploeg waarin o.a- Hordijk en Addiks uitkwamen. Bij R.C.H. waren de Boer, H. Wempe en van Es de invallers. De beide eersten hebben behoorlijk voldaan, de laatste kon met mee komen. In de eerste helft liet het zich aan vankelijk aanzien dat de score niet zoo hoog zou worden, want nadat eerst Ajax gescoord had maakte Ruys spoedig gelijk. Nog vóór dat de rust echter aanbreekt, brengt een i Ajaxied den stand op 21 in het voordcel van zijn club. j In de tweede helft verhoogt Ajax de score i geleidelijk tot 41 ondanks het goede werk I van de R.C.H.-verdediging. Milé smaakt j dan het geoegen om een tweede tegenpunt tc scoren en hoe er verder ook gewerkt wordt, de Ajax-doelman laat zich niet meer pas- sceren evejtals trouwens zijn overbuurman. Gros, zoodat het eir.de aanbreekt met een verdiende overwinning van Ajax 2. Om kwart over tweeën laat scheidsrecluet Aerts tossen. Schoten raadt goed en verkiesr het eerst te profiteeren van .den zeer sterken wind, welke van doel tot doel staat. In het schoten team merken we o.a. H. Dona op, welke verleden jaar als R. binnen van Zand voort uitkwam, thans speelde hij R.buiten Bij Zandvoort speelde G. Paap weer als L.- biMten, Zandvoort trapt af, doch Schoten ont futselt het leder aan de voorhoede en strandt eveneens op de achterhoede. Dan een goede aapval van Zandvoort en de L.B. schiet naast. Even daarna een corner, welke niets op levert. De Zandv. voorhoede werkt heel aar dig, terwijl dit van Schoten niet gezegd kan worden, Nadat er tien minuten gespeeld is en Radsma al een en ander moest verwferken had de Jong nog niets te doen gehad. Zand voort nam dan ook al spoedig de leiding als D. Molenaar g.oed overgeeft aan A. Paap, welke een hard schot 'inzendt, wat via den keeper zijn handen in het doel verdwijnt Schoten brengt het niet verder dan het back-stel van Zandvoort en zelden moet de Jong handelend optreden. Als de Zandv. voorhoede nogmaals mooi door alles heen is, stopt de scheidsrechter, doch met een kophoog wordt verder gegaan. De Zand- voortsche voorhoede zit er goed op en laat noch de backs of den keeper met rust. Jammer dat een schitterende voSrzet van Drommel door alles gemist werd. Daarna werkt Schoten zich even los en moet de Jong enkele ballen verwerken een daar van was zeer gevaarlijk en een actieve voor hoede had gelijk gemaakt. Schoten is te ver opgedrongen wat hun noodlottig werd, de bal komt vrij en de midvoor centert naar Drommel welke er vliegensvlug van door- gaal', heel handig den back passeert en Rads ma geen schijn van kans geeft, met een on houdbaar schot, vlak onder de lat. Met 20 gaat de rust in. Na de rust is eerst Zandvoort aan het woord een corner levert niets op. A. Paap zijn schot gaat rakelings over. Een schot van Gerard tipt Radsma nog juist corner, welke slecht genomen niets opleverde. Dan boekt Schoten succes, als Dona goed ombrengt en de gehtèle verdediging naar zich toelokt, goed voorzet, de Jong trapt naar den bal, mist, en de on gedekt staande L. buiten heeft geen moeite het eerste doelpunt voor Schoten te maken. Thans kan men de Schoten-aan-hang be merken en deze. was niet zoo groot als ver moedelijk wel verwacht was. De Z.-achter- hoede raakt uit zijn vorm en bij een doel- worsteling maakt Schoten gelijk. Nu wordt er fel gestreden om de leiding en Zandvoort treedt weer aanvallend op. Een der S.-backs maakt hands even buiten het beruchte gebied en Gerard plaats keihard door alles heen in den linkerbovenhoek 32. Het spel is weer op de Schotens veste en jammerlijk worden twee zeker schijnende doelpuntgn door de L.-binnen niet geaccepteerd. Schoten komt sporadisch bij de Jong, nog enkele minuten zijn te spelen. Gerard schiet tegen den paal en de terug-springende bal de poneert de middenvoor netjes in het net. 4—2, waarmee het pleit wel beslecht is Nog enkele aanvallen, ook van Schoten en de heer Aerts blaast inrukken. Nazomer. In de tuinen en parken, in de etalagys der bloemenhandelaren bloeien de bloemen. Het is of de natuur, die sterven gaat. ten afscheid wil pralen in rijkdom van kleur. Mei worijt de bloeimaand genoemd. Maar September heef minstens evenveel recht op dien naam. De September-bloei duurt' voort tot diep in October. Wit en teer is de bloei der lente, de hcrfst-bloei is van een vlammende, gloeiende pracht. Dc herfstbloemen, dat zijn de dahlia's. Wat heeft de cultuur daarin een verschei denheid van kleuren weten te verkrijgen! Tot wonderschoone, groote, breed-uitge- bloeide sterren heeft de kweeker haar bloei ontwikkeld. In allerlei kleuren pronken ze: van 't sneeuwige wit, van bleek-lila, van teer zalmkleurig, van goudgeel tot diepe tinten van rood en karmozijn en violet. Daarnaast ziet men in een even rijke weelde van kleuren de asters en de lange gladiolen, met haar spits uitloopende bloei. De rozen, in een bewonderenswaardige gewilligheid, bloeien nog steeds en hebben zelfs nog knoppen gevormd. De zonnebloem op haar forschen stengel, slaat waardig en voornaam te pralen. De fuchsia's laten coquet haar bloemlrosjes heen en weer wiegelen in den wind. Dan is er nog een verscheidenheid van felle tinten in de bessen en vruchten, waar mede vele herfstplanten zijn gesierd en het gebladerte vertoont een ltieuren-gamma van een bijzondere schoonheid. In dit alles klinkt weliswaar het weemoedig lied van „scheidengan" door. Het is een nagloren van een welhaast voorbije pracht. Het is het inluiden van den herfst. Velen, die in hun vacantie niet begun stigd zijn geweest door mooi weer, zullen stille hoop bouwen op een zachten, lang- durigen herfst. De laatste jaren merkt men het bijna niet meer, dat er van Juni tot September een seizoen heerscht, dat zomer wordt genoemd. Het is, of er in de atmosferische wetten iets in dc war is. In de vergadering van den Volkenbond is gesproken over kalender-hervorming. Mis schien zou men kunnen tergkeeren tot dc heel vroegere jaarverdceling: Lente, Zo mer en Winter. Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat de herfst als vierde jaarge tijde werd aangenomen. Mocht men tot het drie-seizoenen-jaar te- rugkeeren, dan is hêt misschien beter niet den herfst, maar den zomer le laten ver vallen. Aiaeeung t le klasse. H.V.V .1 1 0 0 2 7—3 2.— R.C.H .3 2 1 0 5 7—3 1.66 V.O.C .2 1 1 0 3 6—5 1.50 Spartz .1 0 1 0 1 0—0 1.— Stormvogels .2 1 0 1 2 5—4 1.— H.F.C .1 0 1 0 1 2—2 1.— Blauw-Wit .3 1 0 2 2 9—7 0.66 Gooi .1 0 0 1 0 3—7 0.— D.F.C .1 0 0 1 0 0—4 0.— Unitas .1 0 0 1 0 0—4 0.-"- 2c klasse A D.E.C .3 3 0 0 6 8—1 2.— WestFrisia .3 3 0 0 10—2 2.— Hollandia .3 2 0 I 4 6—1 1.33 Schoten .3 2 0 1 4 5—5 1.33 D.W.S .4 2 1 1 5 8—8. 120 Bloemendaal .2 1 0 1 2 3—3 1.— Zandvoort .4 2 0 2 4 8—11 L— W.F.C .3 0 1 2 1 4—6 0.3 3 K.F.C. .3 0 0 3 0 2—8 0.— Alcm. Vitrix .4 0 0 4 0 3—12 0.— 3e klasse A. H.R.C .2 2 0 0 15—3 2.— Helder .2 2 0 0 4 8—3 2.— E.V.C .2 1 0 l 2 4—3 1.— .2 1 0 1 2 4—3 1.— Punnersteyn .2 1 0 1 2 2—4 1.— Kennemers .1 0 0 1 0 2—6 0.— O.S.V. .1 0 0 1 0 0—4 0.— Zaanlandia .2 0 0 2 0 4—13 0.— Reserve le Klasse. Z.F.C. II 3 3 0 0 6 15—6 2 Ajax II 1 1 0 0 2 4—2 2 E.D.O. II 2 1 1 0 3 7—3 1.50 B.Wit II 2 1 1 0 3 5—4 1.50 R.C.H. II 3 2 0 1 4 11—8 1.33 Rapiditas II 3 1 0 2 2 9—6 0.66 D.E.C. II 3 0 2 1 2 5—11 0.66 Spartaan II 1 0 0 .1 0 2—4 0 H.F.C.II 2 0 0 2 0 5—14 0.— V.V.A. II 2 0 0 2 2—7 0.— Reserve 2e Klasse. BI.Wit III 4 2 2 0 6 14—8 1.50 Ale. Victrix II 2 1 1 0 3 6—4 1.50 Ajax III '3 1 j 1 3 8—8 L— Stormvogels II 3 l 1 1 3 6—6 1.— Haarlem II 2 I 1 I 4—6 0.50 j W.F.C. II 1 0 0 1 0 1—3 0.— i Watergr.ni.il I 0 0 1 0 3—7 0 Afdeeling II. le Klasse. Excelsior 1 1 0 0 2 4—0 2.— U.V.V. 1 1 0 0 2 6—1 2.— Z.F.C. 1 1 0 0 2 3—2 2.— H.B.S. 1 1 0 0 2 5—4 '2 E.D.O. 2 1 0 1 2 4—2 1.— Haarlem 1 0 0 1 0 4—5 0.— Feyenoord 1 0 0 I 0 2-3 0 Spartaan 1 0 0 1 0 14 0.— A.S.C. 1 0 0 1. 0 1—6 0.~ Ajax HAARLEM, 25 Scpl. 1925, Groenten markt. Appelen 0.030.16, Peren 0.060.15, alles per pond; Bloemkool 0.280.35, Roode Koert 0.030.10, Gele Kool 0.090,12 alles per stuk; Andijvie 3.004.00 per 100 st,; Salad? 4.00—5,00 per 100 krop; Bieten, merk Koo geboom de beste 0,12 per K.G, Snijbooncn 0.150.20, Druiven 0,350.4CT, alles per pond; Wortelen 0.180.20 per bos; Postelein 0.08 0.10 per pond; Prei 0.150,30 per bos; Seldcry 0.100.15 per bos; Aardappelen 0.06 0.10 per KA* FL ORALIA-VEREENIGING HAARLEM E. O Zaterdagmiddag om twee uur werd in ge bouw „Bloemhof" in de Bloemhofstraat de tentoonstelling geopend van de Florzlia-Ver- eeniging Haarlem c.a. De presidente mevr. De Bijll Na.chenius- Stork, heette de aanwezigen hartelijk wel kom, in 't bijzonder, den oud-wethouder Joh. de Breuk en de gemeenteraadsleden, mej. Bernis v. Berk kom en den heer W. A, J. v. d. Kamp. Spr. bracht dank aan B. en W. voor hun medewerking, evenals aan den heer Brouwer, Directeur v. Hout en Plantsoenen en aan de directie van gebouw Bloemhof, voor het belangeloos beschikbaar stellen van dit gebouw. Ook dankte spr. de hoofden van scholen, onderwijzeressen, bloemisten en allen die moreel en financieel de vereeniging steunden. Veel steun werd on dervonden, doch steeds meer steun zal wel kom zijn, waar het hier zoo'n goed werk betreft, de liefde voor de natuur bij de kin deren aankweeken, de liefde vcor de natuur zal later de liefde voor de menschheid ten goede komen, aldus spr. Na nog een op wekkend woord om steeds steun te mogen ontvangen, verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Na de opening kwamen, verschillende ou ders met hun kinderen' de tentoonstelling bezichtigen. Eerste prijzen werden toegekend aan Kees Rudolf, klasse I, school 25, Willy Haas, Herman v. d. Hoek, M. Langer veld, Jan Ruiten, Marie Visser, Cornell's de Moor, Piet Ruyter, Klaas Coster, Adolf Dönck°r- wolche, Mida Luyten, Volkert Koster, D. Prent, Frits v. Rooyen, Corn. v. Zurk, Maria Jansen, E. Uiterwaal, Come v. Dongen, Jos. Budden, A. J. v. d. Meer, Nel Schras, Gerrie Overman, Marietje Bcerkoel, Gre- tha Kuiper, G. v. d. Goes, J. IJver, L. de Graaff, Ton Hooreman, Gerrit Wïerts, Annie Rees, D. Roemers, P. v. d. Higt, Henk van Dijck, C. Vermout, J. Ar, P. Visser (met verlof), Tjebbe Kuperus, „Bon te Geranium," Lienni Leopold, Martc Ko- remans, G. J. Fik, M. Egas, Jo de Krijff, Jan Rijn, K. Roozen, Andries Cornet, Mar tha v. Andel, Beppie Harmsen, Johanna Schuyt, P. G. Ferweda, Liesbeth Uitewaal, Jaap Uitewaal, Reinders Voerman, A. F. de Zwart, Réné Koning. Een 2e prijs werd toegekend aan Jc de Vogel, L. Roozen, D. Jacobi, Chris y. d, Veldt, Tetje Timmer, Vincent Molenkamp, Ali Prinsen, Henk Vis, Gerard Kroonstui- ver, Nelly v. d. Berg, Fok Seket, Nico To- gavoth, Kees Havingk, Antoinetje van I-ïecs, J. Lasall, Elisabeth Pol, Lies Klipp, Willem v. d. Laan, Nelly Meesman, Jo v. Hemert, Sam Schreuders, Pegje Herbst, Mies van Oort, Suzanna v. d. Bovenkamp, Eva Groot, Rietje Dirks, D. Smit, A. Staphorst, F. Mulder, Jansje Klinge, Marietje Kcyzer, G. Nieuwenhuizen, Cathrien Teeuwen, A. Waaijer, Alina Lebbe, Beppie Kraaij, Fietie Groencveld, Charles Sterck, Beppie Mug- teren, Carle de Liefde, Annie Veldhuijzen, J. A.' 't Hoen, Wich'ert Oudshoorn, M. Jansen, El. Egas, Lena v. d; Goes, Leen v. d. Huis, Jo Verdoes, Herman Vabracht, B. Strijbosch, Rietje Dirks C. Voetelink, Marie Lijnzaad, Theo Michielse, D. Hoo- getibirk, Nelly Kromstuiver, Albert v. d. Meer, Vok Seket, Jan Sotiverein. Een derde prijs werd toegekend aan M. v. Velzen, P. de Lugt, W. Hopman, Hen ie Schölz, Annie Over, P. Visser, Marietje Niesten, Johan v. Geloven, Wilh. v. d. Bopn, Irma Bandert, Marie v. Olst, C. Stavenuiter, Anton v. d. Heuvel, F. C. Rees,-«F. de Graaf, Annie Andrea, Jacob Wilkes, Henk Wiilemsea, P. v. Bilderbeek, Jan Bakker, Covrie Slebe, Karei Booms, Coba Bender, Carel Jongh, Alida Melchior, B. Bonhof, Keetelaar, G. Sival, A. Sival, Jan Jansen, M. Warmerdam» Bets Venger, Joh. Hagen, Annie Hegen, Tonia Wijt- kamp, Cato Out, Rika Messari, M. Lange- veld, M. Nicoiai, Max Reenters, C. E. Adri aans, Annie v. Putten, W. de Bie, Coert Haverschmidt, L. Volmullér, Jan Venger, P. Gerbranda, Truus Meilarid, Elsje Kir- kezur, M. Pennarts, Corrie Schuitemaker, Toni Bcerkoel, Rosa Hendrik», Gerharda Akkers, Tonia Okkernian, W. A. Steenstra, Jacoba van Haren, Corrie v. Bregh, H. Roe mers, G. Wille. Bestuursprijzen J. v. d. Berk, P. v. Meel, J. de Graaf, H. de Graaf, Mietje Vugt, C. Goedhart, Mari- nus de Liefde, Piet Heyboer. Bestuursprijs mooiste groep school 17 en 16. Woensdagmiddag a.t. om drie uur zal de prijsuitreiking plaats hebben in g&bouw „De Nijverheid" itt de Jansstraat-

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1925 | | pagina 10